Plný rozvoj v manželství

17. 08. 2013 | 11:57
Přečteno 10820 krát
Rád bych v dnešní den připomenul kanonizaci svaté Zdislavy, kterou bychom měli chápat jako ochránkyni manželství a rodiny. Myslím, že v době krátce po rozpadu východního bloku nikdo netušil, jak významnou roli by tahle světice mohla hrát v moderní společnosti.

Svatá Zdislava odkazem na manželství vhodně doplnila tradiční ochránkyni rodiny, svatou Annu, která představuje vnímání rodiny jako trojgenerační záležitosti: bývá zobrazována se svou dcerou, Pannou Marií, kterou má na klíně, a Panna Maria se připravuje na své mateřství jako Matka Boží (theotokos).

Z hlediska katolické věrouky není soužití muže a ženy, které vytváří manželství a rodinu, jenom úředním úkonem spojeným s obřadem. V teorii církevního práva proto rozlišujeme přirozený sňatek „matrimonium naturale“ a platné manželství „matrimonium ratum et consummatum“. Manželství tedy v církvi chápeme jako lidský projev soužití, a nikoliv jako něco animálního. V manželství by tak mělo být zastoupeno i vědomí plného odevzdání se nejenom po stránce biologické, ale i po stránce emocionální a duševní. To vše ale musí to být i racionálně volní.

V časech raného středověku, kdy byl jeden kněz k ruce pro území třeba dnešního středočeského kraje, to ale nebylo tak jednoduché. Nebyly ani mobily, ani automobily. Kněz musel všude dojít pěšky, a je nasnadě, že zde byla nějaká časová prodleva. Proto se tento „přirozený sňatek“ chápal i v samotné církvi jako svátost. Současně vedle toho ale existoval svatební slib, který společnost znala z římského a zvykového řeckého práva, a nakonec i z židovské tradice. Sňatky ale hrály v tehdejší společnosti obrovskou roli. U panovnických a šlechtických rodů navíc představovaly vysoce diplomaticko-politicko-ekonomickou otázku. Proto bylo potřeba nalézt nějakou sjednocující praxi.

Teorie přirozeného sňatku a sňatku založeného na svatebním slibu spolu dlouhou dobu zápasily. Na jedné straně byla naturalistická koncepce, kdy samotný čin zakládá svátost, a na druhé straně představa, kterou vrcholně hájila Sorbonna. Ta požadovala k manželství daný souhlas, něco jako manželský slib. To z toho důvodu, aby bylo vyloučeno získání toho druhého například prostřednictvím donucení a znásilnění. Konečné rozhodnutí sporu o manželství nám dává až Pius XII. na přelomu dvacátého století.

Manželský slib před zástupcem společnosti – ať už farářem, nebo reprezentantem civilní společnosti – je nutný, protože manželské soužití také vytváří určitou vazbu. Ve chvíli, kdy je svazek harmonický a podepřen zamilovaností, se může zdát takové stvrzení jako zbytečné. Jakmile ale nastanou ve vztahu spory, tak zjistíme, že pouto manželství dokáže zabránit rodinným tragédií.

Tomáš Akvinský v jednom ze svých textů říká, že právě manželský konsenzus zajišťuje dítěti, aby vyrůstalo v určité právní a lidské jistotě. To je také podle mého názoru důvod, proč se ve výpovědích dnešní mládeže, která má obrovskou zkušenost s rozpadem rodiny, objevuje touha po úplné rodině. Popírání práva na rodiče je jedním z největších prohřešků proti právům člověka vůbec. A je zajímavé, že mnohým bojovníkům za lidská práva tato skutečnost nevadí.

Manželství ale není jenom otázka zplození nového života, to bychom manželství a rodinu ochudili. Ve skutečnosti je soužitím dvou bipolárních bytostí, kterými jsou muž a žena, které zapojuje mezi biologické a emotivní faktory i duševní a duchovní náboj. Plný rozvoj lidské osobnosti tak může nastat a nastává pouze v tomhle svazku. Jako takový je zodpovědný, důstojný, krásný. Proto je také nenahraditelný.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Já nečet napsal(a):

Špatně se čte o manželství od někoho ,kdo o ženu nezavadí .
17. 08. 2013 | 12:05

Viola napsal(a):

"A je zajímavé, že mnohým bojovníkům za lidská práva tato skutečnost nevadí. "

ano, to je velice zajímavé.

ten, co nečet
duchovní mají většinou zprostředkované zkušenosti, ale hlavně mají zkušenosti ze svých rodin, přece nespadli ze vzduchu, mají otce a matku, mají tetičky a strýčky a jejich rodiny.
17. 08. 2013 | 12:19

ld napsal(a):

viola,

ten článek je asi podkres pro tu pražskou buzna - párty.
Nečet tudíž nepochopil :-).
17. 08. 2013 | 12:31

šebány napsal(a):

Ano to je velmi zajímavý článek ,jednou jsem četl podobný blábol a byla to Zelená kniha od Kaddáfího. Dům je obydlí pro lidi. Mohou v něm bydlet jedna až několik dalších osob . V domě jsou místnosti . V některých se může spát , v jiných se vaří. Bóže proč ta kyfózní osoba se zde objevuje ? Knížka Fialový hrom od Haška vyhmátla tuto katolickou sortu úplně přesně. A co ten německý farář co řekl prý omylem při mši Sieg Heil . Prostě síla zvyku.
17. 08. 2013 | 12:33

dennis napsal(a):

Dr. Plzak rekl, ze monogamni spolecnosti dosahly vyssiho stupne spolecenskeho vyvoje. At si o tom mysli kazdy, co chce, jen tezko lze poprit, ze monogamni rodina je uz radove ctyri tisice let, a mozna mnohem dele, tim nejlepsim prostredim pro pripravu pristi generace. Tento spolecensky vyvoj souvisi tesne i s vyvojem produktivity prace (kdy jeden muz se svou zenou dovedou uhajit existenci rodiny spolecne s jejich komunitou).

Pohledneme-li na historii lidskych kultur, nejdulezitejsi, nejradostnejsi a spolecensky nejprestiznejsi pro celou komunitu byla vzdy svatba. Svatebni obrady od nejprimitivnejsich kulturnich forem az po dnesni dobu jsou nejvyznamnejsi udalosti obcanske komunity - kmene, vesnice, rodu, rodiny, pratel. Vitani obcanka a rozlouceni se zesnulymi jsou v tomto poradi druhym a tretim nejdulezitejsim projevem stupne civilizovanosti.

Rezignace na vyznam snatku pro mne znamena upadek spolecenske kultury. Je naprosto lhostejne, zda to clovek pomeruje tradici pohanskou, nabozenskou nebo ciste civilni. Primlouvam se za vsechny formy osvety k renesanci snatku a monogamni rodiny. Chci verit, ze nemusi prijit doba upadku "udrzitelneho rozvoje", ze lide nemuseji propadnout do existencni tisne, aby nastala renesance rodinneho zivota, kde par rodicu v aktivnim veku a rozkvetu sil bude oporou dvou, tri a vicegeneracnich rodin.

Omlouvam se za pateticky ton. Myslim to uprimne! :-)
17. 08. 2013 | 12:35

Viola napsal(a):

Id

ano, je to tak.
17. 08. 2013 | 12:36

Milouš napsal(a):

To je blog, jako kdyby člověk od narození slepý barvitě líčil, jak krásný je hled na ten boží svět. Ach ty svatá prostoto na nejyšší úrovni! A na tohle si všichni občané musí povinně platit?
17. 08. 2013 | 12:42

ld napsal(a):

milouš,

já jsem v životě v Egyptě nebyl, přesto věřím, že tam ty pyramidy stojí.
17. 08. 2013 | 12:45

patenťák napsal(a):

Mají to zapatentováno s plnými právy.
17. 08. 2013 | 12:54

jája napsal(a):

Zdravím autora, má samozřejmě pravdu, je ale trochu mimo, protože když v Rusku zakázali propagaci homosexuality, tak všichni "demokratičtí" politici ječí o porušování lidských práv. Když se sejdou buzny někde po světě a pořádají své pochody jsa hrdí na svou orientaci, kněží se většinou neúčastní a protestují. Ještě jsem neslyšel o pochodu heteronormálních, asi je out mít děti, vychovávat je a starat se budoucnost. Buzny mi nevadí, ale propagaci bych nedělal, všude se o jejich orgiích píše, TV informuje, k čemu je to dobré, ví Bůh, a možná Duka. A do manželství bych světce nezatahoval.
17. 08. 2013 | 13:09

Milan napsal(a):

Je zvláštní skutečností jak muslimové vycítili slabinu států EU v tom ,že všechny státy EU mají populační problémy.Vůbec se nedivím prez.Putinovi,který prosadil zákaz propagace homosexuality a jiných odlišností.Pro Rusko je to zásadní problém jeho budoucnosti a tato opatření přichází již po dvanácté.Rusko nedokázalo za tři sta let osídlit Sibiř ,ani tak ,jak je osídlena Kanada nebo Aljaška.Proto jsou obavy ,že tato teritoria na Sibiři neudrží i přes to ,že má atomové zbraně a rakety.Expanze různých ras a náboženství jsou reálnou záležitosti i v zemích EU např.ve Španělsku ,Itálii ,ale i ve Francii. Min.předseda V.Orbán v Maďarsku číní také propopulační opatření.A studie statistického úřadu říká,že ČR bude mít za třicet let let jen 6 miliónů obyvatel a druhá neodhalená prognóza je ,že z toho bude 20% občanů ,kteří nebudou slušně řečeno produktivní.Když bude ohroženo Rusko ,bude ohrožena i EU.Nejsem proti používaní antikoncepce ,ale až po splnění rodičovských povinností a to jsou dvě až tři děti.Zde neplní křesťanské církve v EU to co jim přikazuje jejich poslání ve společnosti.Rozvolnění je tak obrovského rozsahu,že se obávají představitelé církví s tímto fenoménem bojovat.
17. 08. 2013 | 13:14

evix napsal(a):

Chválabohu, že svatba už není pro ženu povinnost a pro muže jen možnost jak dál žít. Je poněkud komické slyšet od katolckého kněze pindy o manželství, o mládeži (snad nebyla zneužita kněžími), když sami do manželství vstupovat nemohou, ale sexu se nezříkají..
17. 08. 2013 | 13:24

evix napsal(a):

Milane, Rusové mají podobný problém jako my (mamánci, 40% mužů v Česku se o děti nestará, neplatí, zvláště pokud jsou děti hodně malé, až když jsou větší, někdy si vzpomenou). Veškeré povinnosti mají ženy a muži si mohou dělat co chtějí. Proto přibývá sňatků s cizinci v Rusku, hlavně asijaty, protože jsou vychování jinou kulturou, jsou zvyklí o rodinu starat....
17. 08. 2013 | 13:30

Klíma napsal(a):

Rodina je hrozně důležitá.Ještě víc než pravda a láska
17. 08. 2013 | 13:52

Drzá zrzka napsal(a):

V manželství, kde na sebe rodiče řvou, přehazují si dítě, jak horký brambor jen proto, aby nemuseli slevit ze svých dosavadních zájmů, opravdu dojde k plnému rozvoji... dalšího pacienta s psychickými problémy.
17. 08. 2013 | 13:57

výběr napsal(a):

Dostupná zdravotní péče, Jesle, školky, školy, učební obory, práce, mzdy, mateřská, doprava, byty, nájemné, kultura...
Nebo jen porody doma a slovo i když Boží.
17. 08. 2013 | 14:04

příklady táhnou víc než teorie napsal(a):

Např. jako Nečas a Kalousek.
17. 08. 2013 | 14:06

Martin napsal(a):

Proč nám zase lžete ? Církevní teorii sňatků si můžete sice cucat z prstu kdykoliv, ale ošálit nás nelze.
1) Neexistuje žádné zmocnění od Boha pro církev k uzavírání sňatků, jednoduše v Bibli nic takového není. Církev se svévolně pasovala do role oddávajícího, neboť ve hře jsou nemalé finanční prostředky, za sňatek v kostele se dobrovolně povinně platí mnoho stokorun až několik tisícikorun.
2) Církev uzavírá sňatky až zhruba od 8. století n.l. První církev ani její další následovníci neuzavírali sňatky ještě mnoho století, sňatek byl do té doby chápán jako čistě civilní záležitost.
3) Farář není zástupcem společnosti, i když by si to církve moc přály. Zástupci společnosti jsou vzešlí z demokratických voleb, například se jedná o starosty, místostarosty a radní a zastupitele. Naproti tomu farář je na faru přidělován ústředím církve a zastupuje tak církev, nikoliv společnost. Sňatek uzavřený v kostele je proto de jure neplatný, avšak stát z určitých důvodů tento stav legalizoval.
4) Manželství nemá vůbec žádnou souvislost s nějakým metafyzickým rozvojem osobnosti. Osobnosti se mohou rozvíjet i bez nějakých papírů, stejně tak zodpovědní jedinci se mohou bez nějakých papírů starat o své děti. Manželství je totiž finančně-majetková korporace založená za účelem zaopatření dětí. Hlavní smysl manželství je dohnat nezodpovědné rodiče k zodpovědné péči o vlastní potomky.
5) A závěrem je nutno zmínit oficiální vyjádření katolické církve k problematice rozvodu. V modelovém případě kdy manžel zvlčil, prochlastává peníze v hospodě a následně doma bije děti i manželku, tak katolická církev oficiálně i v tomto případě zakazuje rozvod.
17. 08. 2013 | 14:09

Důchodce68r napsal(a):

Evropská civilizace je zkrátka z řady důvodů v rozkladu.
Vůbec nic nemám proti tomu co pan Duka píše o manželství, naopak plnýě souhlasím.
Ale neměl by se raděj staral o nový majetek. Ani vlastně nevím "kdo to vlastně je" ta "dnešní" církev. Snad nějaký malý zlomek tehdejší, snad bohatší. Neměl by se ten majetek vracet i těm, co byli tehdy spojeni s církví, ev. jejich dědicům? Ale zbytečné úvahy. Teď bude oficiálním majitelem Vatikán. S tou svou bankou co pere špinavé peníze.
17. 08. 2013 | 14:20

ld napsal(a):

martin,

ad 1.Mk 10,9;
ad 2.1 Mojž. 2,24;
ad 3. zákon č.234/1992 , §4a;
ad 4. demagogie;
ad 5. dispens k rozvodu není výjimka.
17. 08. 2013 | 14:23

fiflena napsal(a):

Pane Duko,
píšete: Tomáš Akvinský v jednom ze svých textů říká, že právě manželský konsenzus zajišťuje dítěti, aby vyrůstalo v určité právní a lidské jistotě.
A já bych podotkla, že Tomáš Akvinský může říkat co chce, protože netušil, co se v tomto státě v posledních letech stane, následkem čehož děti ani dospělí žádnou právní, a už vůbec ne lidskou, jistotu nemají. A to i díky Vám, pane Duko!
17. 08. 2013 | 14:25

Martin Horsky napsal(a):

Katolicka vira narozdil od protestantu rozeznava manzelstvi za jednu ze svatosti - tedy momentu kdy se priblizujem k Bohu. To sice pozorovateli paru co jsou spolu treba 2 roky hned nenapadne, ale u manzelu co jsou spolu 50 let je to viditelnejsi. Kdo je hrdy, inteligentni neznaboh, at si na tema smyslu a sily manzelskeho svazku precte co o tom psal Homer :) Autorovi preju vse dobre a at je zdrav!
17. 08. 2013 | 14:27

mb napsal(a):

krátká krátá verze

někdo potřebuje
na manželství kuchařku
někdo potřebuje
farskou kuchařku ...

...
17. 08. 2013 | 14:28

Martin napsal(a):

Id:
1) Obecně oblíbený omyl, nemá absolutně žádnou souvislost s církví ani se sňatky v církvi.
2) Obecně oblíbený omyl, nemá absolutně žádnou souvislost s církví ani se sňatky v církvi.
3) Vždyť o tom píšu, je to legalizace de jure neplatného sňatku.
4) Důkazní břemeno implikace nutnosti sňatku k rozvoji osobnosti leží na tobě a to jsi nepodal.
5) Dispens je rozvod napůl, sice jsi rozvedený, ale i když jsi nic špatného nezpůsobil, tak z hlediska církve už máš doživotně s manželstvím utrum a jsi černá ovce církve bez perspektivy. Obvykle to probíhá tak, že kdo se chce rozvést, tak automaticky vystupuje z církve.
17. 08. 2013 | 14:32

Martin napsal(a):

Martin Horsky: Možnost přiblížit se Bohu není závislá na nějakém církevním úkonu, i když by si to církev moc přála. Nelze tedy následně případně tvrdit, že bez sňatku v kostele je ti Boží blízkost odepřena.
17. 08. 2013 | 14:35

Jáchym napsal(a):

Otče,
z řečeného logicky vyplývá, že tradiční muslimské náboženství přikládá manželství MNOHEM větší váhu než církev katolická.
Proto zavedlo MNOHOženství. :-)
17. 08. 2013 | 14:38

čert }:o napsal(a):

pane kardinále
v dnešní době není svatého nic
Prague Pride je pro mě nemorálním a proti přírodě
a pochod sám o sobě je školou pro děti které to
nechtěně či chtěně vidí Ale respektuji to protože
respekt je moderní a nevadí mi to protože se to sluší
Děti dnes už v 5 třídě mají na mobilu pornografické
obrázky nebo klipy okopčené z internetu a je to
děsivé poznání když vidíte jak se jim dětství vzdaluje
Rodič dnes neví co dělá jeho dítě ve škole a pokud rodič
tvrdí že své dítě zná nejlépe je na omylu. Své dítě zná
od doby kdy se mu narodilo ale dítě svého rodiče odjakživa.
Tudíž má navrch a dokáže nevinně vypláznout oči že mu uvěří
i sám archanděl Gabriel. Ale já ne.
Proto by měla být rodina soudná a jít příkladem svým dětem
a nepodceňovat dětskou duši jak se mnohdy děje.
Podceňování má mnoho podob a jedním z nich je i rozmazlování.
Jedno přísloví zní: chceš-li svým dětem pomoci, nech je někdy
vyhladově a ochudit!
Tabu jsou zbourána a nezbývá nic než sodoma gomora
17. 08. 2013 | 14:39

Libertad napsal(a):

Paroubek, Topolánek, Kalousek, Nečas, Hašek co jméno to morální ubohost.

Ty si pozvete na pohovor pane DUKO!
Bez pozdravu

Sidonio Libertad
17. 08. 2013 | 14:42

ld napsal(a):

martin,

nemám úmysl vyvracet vaše interpretace, neb pouze blábolíte.
17. 08. 2013 | 14:43

Martin napsal(a):

ld: To jsem čekal, evidentně toho ani nejste schopen. Bude z Vás dobrý katolík.
17. 08. 2013 | 14:47

čert }:o napsal(a):

Martin
17. 08. 2013 | 14:09
Trefil jste hřebíček na hlavičku
Ale tím že církev zavedla sňatky
a tak je za staletí vepsala do DNA
se těžko zbavíte starých zvyků
Spíš mě zajímá co s tím? Jak dál?
Rodina bude ještě mnoho desetiletí
modelem v životě a výchově dětí sloužit
jako klasická a jedinečná instituce
byť už dnes má hodně nakloněno do časů
minulých
17. 08. 2013 | 14:56

ld napsal(a):

Konečně se blížíte pravdě. Jen si opravte ten budoucí čas. :-)
Pa.
17. 08. 2013 | 14:57

hradecak napsal(a):

Jsem z Hradce Králové, z působiště pana Duky.
Pokládá se tam za veřejné tajemství, že pan Duka má tři nemanželské děti. Samozřejmě se mohu mýlit, třeba jsou jen dvě - snad to pan Duka vysvětlí.
Každopádně od takového člověka je přímo drzost, dávat někomu rady o manželství.
17. 08. 2013 | 14:57

Martin napsal(a):

čert }:o: Církev sňatky nezavedla. Sňatky byly zavedeny dávno před vznikem křesťanských církví a katolická církev se na sňatcích jenom tak přiživuje.
Proti civilním sňatkům a rodině pochopitelně nic nemám, vadí mě jenom když někdo tyto instituce zneužívá pro svůj prospěch.
17. 08. 2013 | 15:04

Konrad napsal(a):

cert- Prague pride, potazmo homosexualita nemuze byt proti prirode, jelikoz ti lide se s tim narodili, tudiz s tim nemohou nic delat. Tedy svoji orientaci dostali v podstate od prirody. A co se tyce moralky, to zalezi na kazdem jednotlivci, nemoralni muze byt promiskuita. Poradil bych kazdemu vcetne Duky. Pokud vam tito lide vadi, nemusite s nimi spat, nebo se stykat, ani na ten pochod nemusite chodit. Ve svobodne spolecnosti je ovsem potreba se smirit i s timhle, coz musi vedet i katolicky fundamentalista Duka, uz proto ze za svoje nazory sedel.
17. 08. 2013 | 15:06

xyzy napsal(a):

Nesouhlasím s níže uvedeným názorem autora.
Kdyby svazek manželství dokázal zmenšit tragédii a tím ji třeba i odvrátit, byly by řešení rodinných sporů mnohem jednodušší. A té části lidstva, která v manželství žije, by život v páru mohl plynout o něco příjemněji.
Zdá se ale, že svazkem "mám na něj (na ni) papír" se někteří lidé cítí být až nadstandardně svazováni a do velké míry i omezováni.

Dominik Duka napsal 17. 08. 2013 | 11:57
"Jakmile ale nastanou ve vztahu spory, tak zjistíme, že pouto manželství dokáže zabránit rodinným tragédií."
17. 08. 2013 | 15:07

xyzy eaterview cycle napsal(a):

hradecak 14:57

Z jakého důvodu a z jakých pohnutek by měl zde pan kardinál uvádět detaily ze svého osobního života? co je komu do toho, kolik dětí zplodil (pakliže vůbec nějaké)?
K početí i zplození potomků snad není nutné setrvávat ve svazku bmanželstkém. :-)
17. 08. 2013 | 15:16

Martin napsal(a):

xyzy: To je součást obelhávací taktiky. Věřící sezdaný člověk je držen těžkým vydíráním v šachu, protože rozvod a následný další vztah by pro něho znamenal neplnohodnotný církevní a duchovní život (nemožnost účastnit se památky Svaté Večeře je pro křesťana fatální problém) a prakticky musí vystoupit z církve. Proto tisíce manželství žijí v provizoriu, sice v Neděli hrají divadlo jak je všechno v pořádku, ale defakto mají spolu vztah jenom jako pronajímatel a nájemce bytu.
17. 08. 2013 | 15:18

JardaV napsal(a):

Vždycky se najdou Eskymáci,kteří vytvoří pro obyvatele Konga přesné pokyny,co dělat v případě tropických veder.
17. 08. 2013 | 15:19

čert }:o napsal(a):

Martine
církev sňatky zlegalizovala by mělo být
přesnější to se omlouvám =o)
Jinak souhlas
17. 08. 2013 | 15:26

loker darulik napsal(a):

Ano, rozvoj může plný, ale jen ve štastném manželství.
17. 08. 2013 | 15:30

čert }:o napsal(a):

Konrade
něco takového píšu? Nebo se snažíte mi vložit
vaše slova do mé klávesnice nebo nechápete
psaný text?
Píšu a dobře a pomaloučku čtěte:
Prague Pride je pro MĚ nemorálním a proti přírodě
a pochod sám o sobě je školou pro děti které to
nechtěně či chtěně vidí. Ale respektuji to protože
respekt je moderní a nevadí mi to protože se to sluší.

Jestli se někdo tak narodí nebo to má naučený
je otázka jiná kterou nechci rozvádět.
Přesto je mi jedno jejich chování v soukromí
je to jejich život a jejich věc. Jsme ve svobodě
a každý ať si dělá co chce ale bez prznění
dětských duší už tím že se jim veřejně a docela
nechutně předvádí!!!!!!
Takže pochod se mi nelíbí. Je to MŮJ názor který
pouze prezentuji a nenutím vám ho. Pochopil?
Je to jasný?
Hezký den
17. 08. 2013 | 15:33

xyzy napsal(a):

to Martin
"Obelhávací taktika" snad může zabrat na malé děti a lidi neschopné vlastního uvažování. Ostatní jí nepodlehnou. Nesnažme si namlouvat, že všichni věřící setrvávají v prvním svazku jen ze strachu, či naopak prožívají i několikátý svazek v pouhých výčitkách. Taková tvrzení by byla zavádějící a nereálná.
17. 08. 2013 | 15:53

Baba napsal(a):

Katolická církev uznává sedm svátostí: křest, biřmování, eucharistii, svátost smíření, svátost nemocných, kněžství a manželství. Laik se domnívá, že změna manželství je v katolické církvi stejně nemyslitelná jako u jiných náboženských organizací součástí kontextuálního povědomí. Dvoupohlavní organismy se přirozeně vyvíjejí na základě polarity.
17. 08. 2013 | 15:59

čert }:o napsal(a):

xyzy
až teď čtu Martinův příspěvek k vám
Ale myslím že to ještě v nedávných dobách
bylo tak jak píše a že některá manželství
ještě dodnes na to dojíždí. Osobně taková
manželství znám a věřte že s tím nikdo
nehne. Mají to tak nastavený a podle šablony
i spolu zemřou byť už dávno láska i úcta vyčpěla
do vesmíru.
17. 08. 2013 | 16:13

čert }:o napsal(a):

hradecak
Pokládá se za veřejné tajemství?
Nebo jsou to fakta?
Jen proto je drzostí dávat rady?
To zní hodně lacině pane hradečáku
17. 08. 2013 | 16:24

autorovi, Dennisovi a všem napsal(a):

Šéfe, Dominiku, nejste dnes "tak trochu mimo mísu"?
Chápu, že jste mohl za "lepší peníz" dostat nabídku a v den Prague Pride zde zdůraznit "výhody manželství".
Že to ale čteme od Vás, to je možná pokus o vtip, ne?
I já to občas přeženu s vínem, a Vy máte dokonce erární mešní.
Jediní věřící, kterým jsou takovéto vtípky "na hraně" dovoleny, jsou Židé. Občas narážejí na křesťany, v nebi chodí kolem jejich pokoje zásadně potichu (aby si Křesťané mysleli, že jsou v tom nebi sami), ale jejich vtipy mají jistou tradici.
Nerada bych se příště "červenala" nad Vašimi články (a návody) o sexualitě.
Jistě - móda především.
Vy jste ale již poněkud "zaškatulkován, tak proč to vylejzání?

Pěkné pojednání o tradiční rodině má Dennis.
Bohužel, tzv. Singles bude přibývat a rodin vůbec ubývat.
Mladí nechtějí znát starosti, i mladé holky už nechtějí děti, na řeči sousedek už dávno nedají a zjistili(y), že jim jejich příjem královsky vystačí pro ně samé. Proč by ještě živili někoho dalšího?
Práci buď mají nebo ne, na sexuální radovánky mají pár "spolehlivých" kamarádů a kamarádek (antikoncepce již také není problém)a nestojí jistě o to, aby jim kdokoli nařizoval, kdy mají přijít.
Když se sotva vymanili z rodičovských "řečí".

Pokud by zde byl silný sociální program - jako je i v tak bohatých zemích jako je Švýcarsko, Norsko, Německo, mladí by možná do svazku vstupovali častěji.
Přiznejme si však, jak je obtížné rodinu udržet, když náš stát s námi na jejím udržení a podpoře vůbec nespolupracuje...
17. 08. 2013 | 16:34

Martin napsal(a):

xyzy: Nikde jsem netvrdil že všichni věřící jsou v prvním svazku jen ze strachu, mnoho z nich je ve vztahu spokojených a logicky nemají potřebu se rozvádět, takže není problém. Problém nastane až tehdy, když manželství z nějakého důvodu nevyjde a vznikne potřeba rozvodu, tehdy věřící pocítí těžké vydírání ze strany církve.
Další svazky jsou pro věřícího zapovězeny, může se sice podruhé oženit na radnici, ale v kostele pak má doživotně omezeny některé "služby" doslova se jedná o doživotní trest, takže vydírání je mimořádně veliké. Takže sice bez problémů může prožívat nový svazek bez výčitek, ale ne v plnohodnotném křesťanském životu, což je pro věřícího křesťana značný problém, takže opět se jedná o těžké vydírání ze strany církve.
17. 08. 2013 | 16:36

Jedla napsal(a):

Opuštěním (nikoliv nuceným zrušením) manželství za záchranu rodiny!

Autorovi patří dík za připomenutí "matrimonium naturale": přirozený sňatek. Neboli vytvoření (samozřejmě že dobrovolné!) rodinného způsobu života (včetně harmonické společné výchovy dětí) bez "razítka".

Co je dnešní sňatek? Já vidím tři nejméně roviny:
- Svátost manželskou, čili něco uděleného, darovaného, nenárokového, z rukou církve.
- Změnu právního stavu, definovanou (dosud) zákonem O rodině (od příštího roku pak novým Občanským zákoníkem) a řadou jiných právních předpisů od daňových po školské.
- Obřad, ceremoniál, jehož součástí je slib, závazek vzájemné loajality, pronesený před Autoritou (církevní či úřední - obecní, historicky též třeba před kapitánem zaoceánské lodi...)

Proč to všechno - na rozdíl od věčného naturálního svazku - zastaralo?
- Svátost nekomentuji, jen se ptám, kolik z nás příjme ostatní svátosti (křest, biřmování, eucharistie, zpověď, pomazání nemocných...)?
- Právní stav: Život je nyní pestřejší, svobodná dohoda či smlouva je dnes výše ceněna než "typová smlouva" dle mrtvé litery zákona. Společný stůl (provozní hospodaření rodiny) a lože je praxe, kterou stejně nelze účinně vynutit zákonem, vše ostatní nechť je věcí svobodné dohody; svobodnější, než je aktuální či budoucí zákonná úprava.
- Závazek vzájemné loajality je samozřejmě přítomen i při životě "na psí knížku", (ostatně pes je příslovečně věrný), problém je v oné Autoritě: Jestliže kněží zneužívají ministranty a chovance ústavů, jestliže starostové rozkrádají fondy EU i obecní rozpočty, zbývají snad jenom ti námořní kapitáni (nejde-li zrovna o loď jménem Costa Concordia). Vážně si chcete odnést do rodinného života papír podepsaný člověkem, o němž za pár měsíců či let budete číst v novinách jako o usvědčeném defraudantovi nebo zvrhlém pedofilovi?

Proč se rodí čím dál více dětí do naprosto funkčních rodin, do skvělého a harmonického prostředí, ovšem bez oddacího listu jejich rodičů? (V rodném listě ovšem ty děti oba rodiče mají: Oba rodiče totiž na matrice podepíší "souhlasné prohlášení", kterým se otec k dítěti hlásí a matka stvrzuje, že právě on je otcem. Lze to podepsat již v době těhotenství.) Já si to vysvětluji tím, že dnešní rodiče jsou právě tou generací, která zažila - v míře historicky bezpříkladné - rozvody svých vlastních rodičů. Té generaci nelze s vážnou tváří tvrdit: "Jakmile ale nastanou ve vztahu spory, tak zjistíme, že pouto manželství dokáže zabránit rodinným tragédií", jak se pokouší autor. Oni vědí, že nedokáže. Nelžete jim. Více než 50% manželství se rozvádí. Manželství tedy nejen, že nezabrání rozpadu rodiny, ale soudní rozvod formálního manželství je nevyčerpatelnou studnicí zmíněných "tragédií", neboť dává prostor k vzájemným útokům, šikanování, schválnostem, ponižování - a to vše ke škodě dětí.

Dnešní rodiče, kteří prožili nikterak idylické rozvody vlastních rodičů, jsou často odhodláni být lepšími; svým dětem nezpůsobit, co sami zažívali. Proto se neberou. Opuštěním instituce manželství zachrání přirozenou rodinu.
17. 08. 2013 | 16:47

neo napsal(a):

Dominik Duka:

nesouhlasim.

Manželství je jen papírem ztvrzené soužití lidí. Člověk jako takový nepotřebuje papír aby mohl mít rodinu a vychovávat děti.

Může normálně žít v partnerském vztahu a to jak s člověkem opačného, tak stejného pohlaví. Je čistě na něm, jak si zařídí život, může žít i singl. Nikdo nemá právo určovat, kdo s kým má žít a omlouvat to jakousi potřebou nějakého papíru a prstenu na ruce.
17. 08. 2013 | 16:51

mb napsal(a):

neo nedostanes svatost hele ...
17. 08. 2013 | 17:01

Baba napsal(a):

Laiku, uvědom si, že obvyklým krokem, který následuje po vzniku manželství, je založení rodiny, tedy péče o potomky, nikoli dobrá vůle, žít spolu.
17. 08. 2013 | 17:07

neo napsal(a):

mb:
jsem ateista. Takže na tyhle věci nevěřim.
17. 08. 2013 | 17:12

mb napsal(a):

... jsem atheista ... díky bohu ...
17. 08. 2013 | 17:14

Baba Jaga napsal(a):

Nemyslím si, že "Plný rozvoj lidské osobnosti tak může nastat a nastává pouze v tomhle svazku. Jako takový je zodpovědný, důstojný, krásný. Proto je také nenahraditelný."
Nahraditelný určitě je.
Kdyby rozvod (a jeho vyřízení) trval stejně jako svatba - na úřadu 20 minut či v kostele hodinku, byla bych už rozvedená mnohokráte. Jen není jisté, zda bych podruhé či poněkolikáté pochodila lépe. Ve statistice nás kdysi říkali, že každé sedmé manželství je šťastné - ale trefte ho.
Ale pojednáme-li o manželství čistě materialisticky - on ten vdovský či vdovecký důchod také nebude pro jednoho z nás úplně k zahození. Pokud nebude zrušen, aby zůstalo na proplácení restitucí.
17. 08. 2013 | 17:20

aga napsal(a):

No tak pasák stáda musí pochopitelně svému dobytku vysvětlit, jak je důležité se organizovaně množit. A když se přemnoží, tak zase požehnají pár dělům nebo bombardérům, které to uvedou do rovnováhy.
17. 08. 2013 | 17:27

fafnir napsal(a):

neo
tak nesouhlaste.Jenže,zatím ještě nikdo nevynalezl pro vychovávání dětí nic lepšího než fungující manželství.Mluvím o našem kulturním okruhu.
Opravdu si dle dnešních zákonů můžete žít jak chcete,singl nebo v grupě,v manželství nebo bez.Vaše věc.
Jeho Eminence ovšem promlouvá k věřícím, nikoli k vám,takže se jeho promluva a vývody vás netýkají.
Nechápu tedy ,kde berete tu potřebu,polemisovat s něčím,co se vás netýká,a neoslovuje vás.
Ovšem když tak bojujete za svobodu slova,přejte ji nám křesťanům.A přejte nám také to,že si dobrovolně volíme manželský svazek,a neměníme partnera podle okamžité nálady.A dovolte nám se k tomu veřejně hlásit,nejen skutky,ale i vnějšími znaky,jako je oddací list a snubní prsten.Je to naše věc,a máme na svůj život stejné právo ,jako vy na svůj,třeba singl.Máme nemenší právo na svůj snubní prsten,než homosexuálové na svůj pochod hrdosti.
Možná to vyzní patheticky,ale mě už krká,že každý atheista kecá křesťanům do života,a pokouší se jim nařizovat,jak mají nevěřit.
Opakuji,co činíte vy,je vaše věc,ale nekecejte nám do našich věcí.
17. 08. 2013 | 17:31

mb napsal(a):

fafnir se mýlí : Jeho Eminence ovšem promlouvá k věřícím, nikoli k vám,takže se jeho promluva a vývody vás netýkají.

... duka tu ma blog aby oslovil ( oval ) i nekřestany či nekatolíky ...

navic Neo jak liberal vam do života nekecá ... jen se ohradil proti tomun, aby nekdo kecal do zivota jemu ...
17. 08. 2013 | 17:36

xyzy napsal(a):

To Martin

Moje slova byla myšlena v tom smyslu, že v nepovedeném svazku není žádný věřící nuceni v prvním svazku zůstat jen proto, že je církví "vydíráni v šachu" (Vaše slova). A plnohodnotnost svého života si snad každý člověk dokáže nastavit sám.
Znám několik lidí, rozvedených věřících mužů i žen, kteří žijí jak v manželství dalším, tak ve vztahu partnerském. A věřte, ani jeden z nich se necítí provinile, ani jeden z nich se nenechal při a po rozvodu "vydírat" církví. Ono to vše poněkud dost závisí na člověku, do jaké míry si nechá svou milovanou církví klást nějaké podmínky.
čerte,
znám celou řadu manželství, kde o církev ani jeden z nich ani myšlenkou nikdy nezavadil, přesto zůstávají řadu let v nefunkčním vztahu a prakticky téměř nefungujícím manželství. A co se týká mé zkušenosti s věřícími, platí poslední věta, psaná pro Martina.
17. 08. 2013 | 17:37

fafnir napsal(a):

ago
bude dobré,když se nebudete množit.Problém nastane,až zestárnete.Pak budete potřebovat,aby se o vás postarali děti těch druhých.A co když řeknou ne?
17. 08. 2013 | 17:40

Martin napsal(a):

xyzy: Pokud rozvedený věřící na církev rezignuje pak není problém s tím souhlasím. Pokud se chce rozvést, najít si nového partnera a zároveň zůstat v církvi, má problém veliký. Potíž je ta, že věřící křesťan nepociťuje život bez určitých "služeb" církve jako plnohodnotný a církev je si toho dobře vědoma a zneužívá toho a vydírá.
17. 08. 2013 | 17:54

kokoshka napsal(a):

Hlavne že nechapu postoj katolicke cirkve vuci sexu!
Sex je hřich,slib čistoty et cetera... a Pan neřekl snad:Množte se a plod'te se?
Pan nestvořil klitoris a vaginalni nervova ukončeni pro žensky orgasmus?
Ja,dospely veřici človek ktery velmi miluje svoji manželku musim se stydet za to co provadime ve sve ložnici?A jak jsme meli udelat svoji krasnou dcerku jinak než souložit?!Vypestovat ve skleniku?
Vaš odmitavy postoj k přirozenemu a zakazy vedou jenom k narustu pedofilu v řadech knezu,pane Duko,tak cirkev popularitu neziska a odradi normalni veřici!
17. 08. 2013 | 18:09

Pavel Kolář napsal(a):

Děkuju
17. 08. 2013 | 18:20

aga napsal(a):

fafnir

?? Co vás inspirovalo k tak podivné odpovědi? Já jsem již namnožen a stár. A jak tak karta vyšla, naopak já se zatím starám o jednoho svého nemocného potomka. Ale můj příspěvek cílil někam zcela jinam, velký draku...
17. 08. 2013 | 18:35

xyzy napsal(a):

to Martin 17:54

Rozumím Vám. Pak se asi pár mých věřících známých, žijících po rozvodu plnohodnotným životem a nepřipouštějících si ze strany "jejich" církve jedinou výčitku, vymyká jakémusi obecně panujícímu názoru. Jenže - kupodivu, všichni, o nichž tu píši, v církvi zůstali a necítí se, ani nebyli jí ani v nejmenším vydíráni.
Ale připouštím, že je to možná hlavně proto, že jsou to všechno poměrně velmi odolné osobnosti.
Myslím, že téma jsme vyčerpali. Nechce se mi dokola opakovat totéž, jen jinými slovy.
17. 08. 2013 | 18:40

neo napsal(a):

fafnir:

to jste velice špatně pochopil, je mi líto. Já vám do ničeho nekecám, naopak. Já jsem ten, komu je jedno, kdo jak žije. Chápete ten rozdíl? Já jsem velmi tolerantní člověk a proto uznávám každého právo na svůj způsob života. Manželství nikomu neberu a ani nevnucuju. Pan Duka ovšem tvrdí, že je to jediný způsob žití pro plnohodnotný rozvoj, což není pravda. Já jen poukázal na alternativy a právě na svobodu volby, která je pro mě podstatná. Ať si každý zvolí, zda chce žít sám, s partnerkou, partnerem, několika partnery, v manželství, registrovaném partnerství. Je to jeho volba a já ji akceptuji. A jako ateista vám ani nijak nebráním věřit v co chcete.
17. 08. 2013 | 18:55

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, každý kdo si aspoň jednou prohlédl vatikánská muzea, ví zcela přesně o co též kráčí.
Sex v tšchto chvílích se jeví jako docela zanedbatelná záležitost.
Veselé krizování ...
http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20roma%20pines/slides/wbgarden%20roma%20pines%20034.html
17. 08. 2013 | 19:07

Baba napsal(a):

No to jsem tedy zvědavá, jak organismus pozná, že víc chce než chce.
17. 08. 2013 | 19:08

zasMeňo napsal(a):

KDY bude kanonizován náš mučedník MISTR JAN HUS ???
17. 08. 2013 | 19:12

D. napsal(a):

Od kdy mají nevěřící mučedníky?
17. 08. 2013 | 19:14

Platan napsal(a):

Řekl bych, že dnešní blog pana Duky je dobrou demonstrací toho, jakým anachronismem je v dnešní době angažovanost katolické církve v otázkách manželství a partnerského soužití. Jsem zvědav, co přijde příště... Možná varování před nebezpečnými důsledky samohany nebo agitka proti interrupcím. Nebo naopak "pro odlehčení" nějaká klausovsky sterilní cestopisná črta?
P.s.
Kontrolní otázka ke studiu dnešního blogu:
Kolik pólů mají dohromady "dvě bipolární bytosti, kterými jsou muž a žena"?

Nápověda: Dva bipolární magnety mají celkem 4 póly - dva jižní a dva severní.
17. 08. 2013 | 19:15

zasMeňo napsal(a):

V tomhle má církev ústy kard. Duky PRAVDU - hájí institut rodiny proti nepřirozeným odlišnostem gay-lesbianským. V této věci jsem výjimečně s Dukou.
Dnešní politici zase naopak zdůrazňují každou odlišnost, která je jim dobrá, aby odvrátili pozornost od skutečných problémů vnitřních (např. monstrproces se spikleneckým centrem dr. Ratha) i globálních (hlavně globální přelidňování růst obyv. Země po hyperbole dnes 7 miliard, před 50 lety 3 mld.obyv, za dalších 50 let odhad DESET mld.obyv.!!!).
17. 08. 2013 | 19:18

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

zasMeňo

co chcete s tím přelidňováním dělat? podporovat tradiční rodinu? bojím se, že jsme trošičku ve slepé uličce.
17. 08. 2013 | 19:22

zM napsal(a):

Chtěl jsem vedle Klánovi poděkovat za imaginární pohlednici a nabídnout obdobnou pohlednici svou z oblíbeného místa na posvátné hoře Řípu.
Ale nebyl jsem vyslyšen, p. Stejskal mi dovolí jen na duchvní rubrice diskutovat, a tak hajdy sem !
17. 08. 2013 | 19:22

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

D.

on byl Jan Hus muslim? ale podívejme se...
17. 08. 2013 | 19:23

zasMeňo napsal(a):

Strýci virusovi plným titulem :
díky za bleskový příspěvek - celosvětová dohoda založená např. na záporných daních v méně rozvinutých oblastech je MOŽNÁ (nikoliv můj nápad, já jsem obyčejnej človíček), ovšem v současné době zatím pořád ještě zdánlivě úsměvná. Vypadá to, že Homo sapiens není vůbec rozumný a čeká na další "utažení šroubů", čili až začne téct do bot....
Do té doby tančíme na potápějícím se Titanicu, v rytmu, jak mediální magnáti vyhrávají !
Zdraví zasMeňo
17. 08. 2013 | 19:27

d. napsal(a):

strýc virus H3N1 nyní HxNx

Aha.
17. 08. 2013 | 19:33

FOpr napsal(a):

Kurňa, to byla horúčava ještě leto má sílu, jdu pro třetího gambáče do ledn. a musím si tu přečíst, čo nám pan kardinál dnes káže.
17. 08. 2013 | 19:53

zM napsal(a):

Chybí mi tady Mister Honolulu from the U.S.A., ten co vychvaluje Velkýho bratra na Západě za Velkou louží.
17. 08. 2013 | 19:55

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

d.
Ahó!
(to je japonsky.)
17. 08. 2013 | 20:05

Carnifax napsal(a):

"Jakmile ale nastanou ve vztahu spory, tak zjistíme, že pouto manželství dokáže zabránit rodinným tragédií." Ano, speciálně sporům typu "první den jsem prochlastal celou výplatu" nebo "biju tě, protože tě miluju". Děti z takového prostředí jsou sluníčkové a šíří lásku dál. Možná jsou také přátelštější ke svému knězi, jestli víte, co tím myslím.
17. 08. 2013 | 20:32

Platan napsal(a):

Viola napsal(a):

duchovní mají většinou zprostředkované zkušenosti, ale hlavně mají zkušenosti ze svých rodin, přece nespadli ze vzduchu, mají otce a matku, mají tetičky a strýčky a jejich rodiny.

A v tom je právě ta potíž, milá Violo... Děti nikdy dobře neporozumí svým rodičům, dokud si sami nevyzkouší partnerskou/manželskou a rodičovskou roli. Katoličtí duchovní mohou zdůrazňovat, že je pro děti lepší, když budou žít v kompletní rodině, ale to má asi takový význam, jako zdůrazňování teze, že je lepší být poctivý než nepoctivý. A ta jejich "přidaná hodnota" kterou do diskuse přinášejí (co Bůh spojil, člověk nerozlučuj) je pro nevěřící zcela irelevantní.
17. 08. 2013 | 20:34

ovečkin napsal(a):

Co o manželství může Duka vědet? Nic.¨Pak to potom vypadá tak, jak to vypadá. Že raději není zticha a neobrábá půdu, kterou církev vyžebrala od státu. Alespoň by trochu zhubl.
17. 08. 2013 | 20:35

Platan napsal(a):

ovečkin

Že by duchovní sami "obrábali" půdu, to asi nehrozí. Vyžebrali si ji spíše pro to, aby mohli žít z desátků, totiž z nájemného, chtěl jsem říci. Nájemci se ale mohou spolehnout, že se duchovní budou pilně modlit za dobrou úrodu...
17. 08. 2013 | 20:51

jezinka napsal(a):

kokoshka napsal(a):
Hlavne že nechapu postoj katolicke cirkve vuci sexu!
Sex je hřich,slib čistoty et cetera... a Pan neřekl snad:Množte se a plod'te se?
Pan nestvořil klitoris a vaginalni nervova ukončeni pro žensky orgasmus?
Ja,dospely veřici človek ktery velmi miluje svoji manželku musim se stydet za to co provadime ve sve ložnici?A jak jsme meli udelat svoji krasnou dcerku jinak než souložit?!Vypestovat ve skleniku?
Vaš odmitavy postoj k přirozenemu a zakazy vedou jenom k narustu pedofilu v řadech knezu,pane Duko,tak cirkev popularitu neziska a odradi normalni veřici!

Vážený kokoshka, opravdu jste nepochopil nauku katolické církve. Jsem katolička a se svým manželem mám tři děti a nevypěstovali jsme je ve skleníku. Sex není hřích!!! Jen má své místo v manželství. Jestli tomu nevěříte podívejte se do katechismu katolické církve na článek 2362.
17. 08. 2013 | 21:06

Luba napsal(a):

No,
páter Duka zde připomenul kanonizaci sv. Zdislavy.
Já bych zase v tyto srpnové dny připomenul kanonizaci starýho Jabůrka, a známou to píseň:

"U kanónu stál,
a ládo, ládo, ládo, ládo,
u kanónu stál
a furt jen ládoval!"

Tedy,
na paměť všech udatných českých kanonýrů
K. und. K. armády,
kteří doplatili na blbost svých šarží,
mocipánů a přesvatého jejich spojence,
Církve sv. katolické.

"Tam u Králového Hradce
lítaly tam koule prudce
z kanónů a flintiček
do nebohejch lidiček.

A, u kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval.

Kmáni, šarže, oficíři
kobyly i kanonýři
po zemi se válejí
rány je moc pálejí

U kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval

Vzdor hroznému dešti kulek
Feuerwerker Franc Jabůrek
s luntem u kanónu stál
a pánvičku pucoval.

U kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval

Vytřel ho po každé ráně
a už zase házel na ně
dvoucentové kuličky
na ubohé Prajzíčky.

U kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval

Po každém vždy vypálení
bylo slyšet nadávání
Jabůrku, ty raubíři,
hele jak na nás míří.

U kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval

Když to slyšel pan jenerál,
vína připíti mu hned dal
řka: můj milý Jabůrku,
zde máš moji čutorku.

U kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval.

Jabůrek nelíz ni kapky
řka, nedělaj si oušlapky
ze mne pane jenerál,
a nechaj mě střílet dál.

U kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval

A už střílel jako blázen
Prajzi měli horkou lázeň
celej rozbil regiment
Jabůrek, ten saprment.

U kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval

Vtom ho zahlíd Kronprinc Fridrich
her je, den Kerl erschieß ich
a už hází potvůrka
rachejtle na Jabůrka.

U kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval.

A hned prajští kanonýři
na Jabůrka všichni míří
každý ho chce trefiti
princovi se zavděčiti.

U kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval.

První kartáč, můj ty smutku
vjel mu hubou do žaludku
a on honem ho vyndal
a už zase střílel dál.

U kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval.

Praskla puma velmi prudce
utrhla mu obě ruce
a on honem boty sundal
a nohama ládoval.

U kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval.

Vtom jeden prajskej frajvilik
šrapnelem mu hlavu ufik
ač už na to neviděl
na Prajzy přeci střílel.

U kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval.

Jabůrkovi letí hlava
zrovna kolem jenerála
a křičí, já melduju
salutovat nemohu.

U kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval.

Když pak pum a kulek více
trefilo ho do munice
pak se teprv toho lek
a s kanónem pryč utek.

U kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval.

A že zachránil ten kanón
do šlechtického stavu on
povýšen za ten skutek
Edler von die Jabůrek.

U kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval

Dej mu pánbůh věčnou slávu
"von" má ale žádnou hlavu
nedělá si z toho nic
bezhlavých "von" je prej víc.

U kanónu stál a pořád ládoládo-ládo
u kanónu stál a pořád ládoval.

http://lyrics.jirpa.cz/S/Slapeto-Udatny_rek_kanonyr_Jaburek.htm

Ať žije náš feldkurát Duka!
Ale jen z toho, co mu nasypou jeho ovečky do kostelních kasiček.
17. 08. 2013 | 21:20

Platan napsal(a):

jezinka

No vida, tak přece jen má blog pana Duky nějakou osvětovou hodnotu. Kokoška se konečně doví (s vaším přispěním), jaký je dnes postoj katolické církve k sexu. Příště by mohl pan Duka napsat třeba něco o astronomii. Třeba by to pomohlo rozptýlit případné poslední pochybnosti o tom, zdali katolická církev už připouští, že země obíhá kolem slunce a ne naopak... :-)
17. 08. 2013 | 21:21

arnazach napsal(a):

Od katolického duchovního bych nečekal tezi, že "plný rozvoj lidské osobnosti .. může nastat a nastává pouze v (manželském) svazku". Ale budiž.

Mohla by ale jeho eminence upřesnit, kterým "mnohým bojovníkům za lidská práva" nevadí "popírání práva na rodiče"?
17. 08. 2013 | 21:28

Platan napsal(a):

arnazach

Pan Duka má zřejmě na mysli bojovníky za právo homosexuálních párů na adopci dětí. Pokud by si dítě osvojily např. dvě lesbické ženy, tak by to podle této logiky dítěti vzalo právo mít otce...
17. 08. 2013 | 21:42

arnazach napsal(a):

Platan:

Ano. Možná mají nějaký kodex, podle kterého smějí jenom naznačovat, i když toto vyhlíží spíš jako generalizace.
17. 08. 2013 | 22:09

Pepa napsal(a):

Pan Duka by rád zvrátil vývoj lidstva alespoň o jedno století, kdy katolické duchovensto rozhodovalo o životě a smrti, chudobě a rajském životě vládnoucí třídy,
podněcovalo nenávist vůči jiným církvím, brzdilo vzdělanost a pokrok lidstva,šířilo
báje o zlu a dobru a nakonec zločineckým způsobem kradlo majetky lidu a hnalo miliony
občanů do válek.Katolická církev i v současné době představuje nejzločinější politickou sektu ve světě.
17. 08. 2013 | 23:30

čtenář napsal(a):

Platan
Na dítě nemá PRÁVO nikdo. Dítě není zboží. Dítě má právo na život.Má právo na otce a matku. Tak nějak.
17. 08. 2013 | 23:39

Viola napsal(a):

Platane

jak jsme nahoře konstatovali, článek byl hlavně napsán proto, aby byl protiváhou té homosexuální pražské skrumáže. Dítě dokáže poznat, co je dobrá rodina a co ne, hlavně když má srovnání s okolím a duchovní mají moc a moc příkladů ze svého okolí, protože se vztahy soustavně zabývají. Dítě reaguje na to, v jaké rodině žije, jaká je rodina, takoví jsou pak lidé. Duchovní se snaží o to nejlepší.
Není krásné, když se mladí zamilují poprvé a zůstanou už spolu navždy?
17. 08. 2013 | 23:41

čtenář napsal(a):

Pepa
Vy jste se nějak rozjel!Co vám ti zločinci provedli zlého? Svěřte se.....
17. 08. 2013 | 23:42

čtenář napsal(a):

Viola
Mluvíte mi z duše. Děkuji.
17. 08. 2013 | 23:44

Platan napsal(a):

čtenář napsal(a):
Platan
Na dítě nemá PRÁVO nikdo. Dítě není zboží. Dítě má právo na život.Má právo na otce a matku. Tak nějak.

Já vám v tom neodporuji. Sám nemám na adopce dětí homosexuálními partnery jednoznačný názor. Pouze jsem se pokusil interpretovat názory jiných.
18. 08. 2013 | 00:31

Perun napsal(a):

Ateh Malkuth ve Geborah ve Gedulah.
In Gehennam ignis urit!
18. 08. 2013 | 00:50

Platan napsal(a):

Violo

Je to věc názoru, ale podle mě se nikdo nestane "expertem přes manželství" jenom tím, že prožil část svého života v rodině jako dítě (popř. že si o manželství ještě nechá vyprávět nebo si něco přečte).

"Duchovní se snaží o to nejlepší."

To je asi jako kdbyste prohlásila, že se lidé snaží o to nejlepší...
Jak kteří... :-)

"Není krásné, když se mladí zamilují poprvé a zůstanou už spolu navždy?"

Je to krásné, pokud jim ta láska vydží... :-)
18. 08. 2013 | 00:57

Svéprávný napsal(a):

Dítě má právo zvolit si náboženství po zralé úvaze a kritickém rozboru.
18. 08. 2013 | 01:15

Sal napsal(a):

Violo,
obávám se, že rozumíte homosexuálům asi tak jako já ovcím. Teda já jim rozumím líp.
90% homosexuálů / lesbiček se dnes těchhle pochodů bojí.

Představte si sebe samu v situaci, že jste gay nebo lesbička. Vaše okolí Vás kvůli tomu BUDE terorizovat. Koneckonců dyk jsou to jen "buze*ranti" nebo "hnusný lesby".

Věřte mi Violo, že pokud byste byla v takový situaci, budete si přát, aby se Prague Pride nekonala, ale, bohužel, nemáte šanci to ovlivnit.

Jediný, co by Vás po téhle parádě čekalo, je, že v práci znova uslyšíte: "Viděli jste ty zasra*ný buzny? Co ty svi*ně zas chtěj? Určitě chtěj znásilňovat NAŠE děti! Nebylo by lepší je vystřílet? A co to vzít z jedný vody načisto a vystřílet buzíky i cigány?"

Takže nezáviďte gayům a lesbám, že si jednou za rok dovolej "mít svůj den". Koneckonců katolící maj: vánoce, velikonoce, letnice. A k tomu nespočet svatejch, takže 365 dnů v roce nějakej svátek.
18. 08. 2013 | 01:17

Demokrat napsal(a):

Dítě má právo střídat náboženství a sloužit všem Bohům.
18. 08. 2013 | 01:17

Sal napsal(a):

Svéprávný:
omyl. Dítě má jedinou cestu: pracovat pro Duku zadarmo, cucat Dukovi <doplnte> a velebit Duku, jak skvělý Otrokář to je.
18. 08. 2013 | 01:20

Sal napsal(a):

Demokrat: viz, co jsem napsal Svéprávnému:
Dítě má jediné právo sloužit Dukovi a Dukovi a Dukovi a kdyby náhodou to dítě sloužilo Bohu (Bohům), musí s tím přestat a ihned začít sloužit Dukovi a Dukovi a Dukovi, jen Duka je Pán Bůh.

Duka? In Inferno ardere! Tu comitem diaboli!
18. 08. 2013 | 01:32

Ateista napsal(a):

Duka se tu opět předvedl!

Mnoho to bylo již zcela správně diskutujícími vyřčeno, snad je potřeba ještě dodat, že rozvodovost těch manželů, kteří byli oddáni v kostele a těch, kteří nikoliv, je zhruba stejná - téměř 50%.

Asi se všichni ti svatí málo snaží, jak jinak si to vysvětlit? :)
18. 08. 2013 | 01:32

Sal napsal(a):

Ateista,
máte mylné informace :-) Svatí se snaží, zejména na dětech jim to jde a "ocáskama vrtěj".ál
Jo, je to pech. Přál bych si bejt placenej z Vatikánu i od Český Republiky. Přál bych si bejt jak kněz netrestatelnej, když ujedu s mládětem. A hlavně bych chtěl bejt nejlepším kamarádem Klause!
Oh, jéé, chtěl bych být Dukou :-)
18. 08. 2013 | 01:40

Sal napsal(a):

Pane Duko,
znamená to, že jste ukradli státu (za spolupráce Kalouska), pár set miliard... Znamená to, že už Vaši kněží nebudou muset znásilňovat dívky a chlapce ve svém "obvodu", ale že si budou moci vyjet na dovolenou do krajin, kde je sex s nezletilými povolen?

Prosím, řekněte mi, pane Duko, jak Vaše církev pomůže mému dítěti?
Tím, že mu vypláchnete mozek slovy: "Jsi chudej, tak jdi do háje a ještě mi za to zaplať" ?

Jakým právem si tu teď otevíráte h... teda ústa, když jste kradli, zabíjeli, mučili apod?

Jakým právem jste mě označili za zloděje, když VY jste mi ukradli daleko více než co vám mohli ukrást komunist?

A pane Duko, nezapomeňme na peklo... Furt nás touhle blbostí strašíte. Nedávno jsem mluvil se Satanem a ten mi řekl, že Peklo je plný vypasenejch prelátů a že si není jist, kam dát Vás, pane Duko.

Tož asi tak. Jo, a kež Ti je Tvůj bůh milostiv a dopřeje ti jen to peklo. Moji bohové by byli tvrdší.
18. 08. 2013 | 02:06

čtenář napsal(a):

Ateista, Sal, Demokrat
Připadáte mi jako zoufalci v posledním tažení. Plni zloby a nenávisti.Kardinál Duka je nejvyšší představený Církve.Na tom nezměníte vůbec nic.Vaše starosti o budoucnost dětí je dojemná. Máte vůbec nějaké? O církevním majetku si napřed něco seriozního prostudujte a pak sdělujte rozumy. Jinak jste všichni za hlupáky.
Pokud máte strach, že kard. Duka vezme všechen majetek do Vatikánu, je to opět o nevzdělanosti. Nějaký majetek církve potřebují, aby měly z čeho žít a pomáhat.Kdo chce pochopit, pochopí. Kdo nechce, trapně se vzteká a je sprostý. Pan kardinál vám odpustí. Je to laskavý kněz.Zkuste aspoň někdy přemýšlet.
18. 08. 2013 | 02:07

hradecakperson inimian napsal(a):

čert }:o

Ať si každý věří, čemu chce.
Já budu věřit, že má v Hradci 3 děti. Mám k tomu své důvody.
Ty si tomu klidně nevěř. Nikdo tě k tomu nenutí.

Ale jsem názoru, že pokud opravdu ty nemanželské děti má, tak je to odsouzeníhodné a měl by se spíše stydět, než dávat rady o manželství. Howgh!
18. 08. 2013 | 06:48

hradečák napsal(a):

čtenář

Mýlíš se. Nejvyšším představitelem Církve není Duka, ale papež (toho času Svatý otec František). Je, jak církevní věrouka praví, neomylný.

Občan Duka je jen o trochu neomylnější než papež, protože správně pochopil význam restitucí majetku a nezatěžuje se Františkovými bludy, jako je víra v chudobu církve.
18. 08. 2013 | 06:58

Mac napsal(a):

nastává plný rozvoj Djůkovského království v darebácko-restituční zlodějně.
Ámen
18. 08. 2013 | 07:30

skura napsal(a):

dennis:

"Pohledneme-li na historii lidskych kultur, nejdulezitejsi, nejradostnejsi a spolecensky nejprestiznejsi pro celou komunitu byla vzdy svatba."

Vaše upřímné pocity připomínají pohádkovou vlčí mlhu vzývající "zlaté" časy, které nikdy neexistovaly.

Obvykle totiž ta nejradostnější událost probíhala asi tak, že třináctiletému děvčeti strčili do postele padesátiletého "mladíka" a to děvče potom proplakalo (radostí?) nejednu noc poté, co zažilo akt "lásky" z něhož se mu chtělo blít..
18. 08. 2013 | 08:27

skura napsal(a):

http://www.independent.co.uk/news/uk/crime/girls-escape-forced-marriage-by-concealing-spoons-in-clothing-to-set-off-metal-detectors-at-the-airport-8764404.html
18. 08. 2013 | 08:31

skura napsal(a):

dennis:

Církev je vůbec expertem na určování, kdy má mít člověk upřímnou radost ze života. Mnohdy si musela radostné pocity věřících ohlídat ohněm a mečem.

Myslím, že nastal čas, aby si každý rozhodoval o své radosti sám a dobrovolně až po hranici, za níž by už omezoval práva druhých. Chápu paniku, která se šíří mezi představiteli a sympatizanty organizace, která ztrácí kontrolu nad životy druhých, ale nemohu a nechci jí nijak pomoci..
18. 08. 2013 | 08:40

skura napsal(a):

Dominik Duka:

"Plný rozvoj lidské osobnosti tak může nastat a nastává pouze v tomhle svazku."

Vaše vlastní tvrdošíjné odmítání jediného prostředku vedoucího k plnému rozvoji osobnosti svědčí o tom, že vám na vašem osobnostním rozvoji vůbec ale vůbec nezáleží. Já jako plně rozvinutá osobnost (dle vašich představ) mohu tu vaši nerozvinutou a nerozvinutelnou pouze upřímně politovat..

Chci věřit, že si za svými tvrzeními i přes jejich absurdnost plně stojíte, i když se obracejí proti vám. Chci věřit, že to nejsou účelová tvrzení směřující k potlačování lidských práv, což by u vámi reprezentované organizace mohl leckdo právem očekávat..
18. 08. 2013 | 08:51

čtenář napsal(a):

hradečák
Samozřejmě nejvyšším představitelem je papež. Mluvíme o ČR. Vaše nesmysly o finančním narovnání snad ani nemá už smysl vyvracet a vysvětlovat. Melete si svoje, hlavně když napadnete kardinála.Je zvláštní, že si pamatujete papežova slova a církvi pro chudé. Měl byste si pamatoval i další a důležitější slova. Církev může chudým pomáhat, pokud má z čeho.Ale to průměrně inteligentní člověk ví. Z vás mluví neznalost, nenávista a závist. To je tak všechno.
18. 08. 2013 | 09:15

Libor Smejkal napsal(a):

Je přínosné, že se Kardinál D.Duka zabývá fungováním manželství a jeho smyslem, plození dvou, tří dětí a jejich plnohodnotnou výchovou od ženy a muže, který chybí v 70% rodin.
Ze středních škol a VŠ kde jsem učil mám poznatek že učitel je přinejmenším blbec, nebo rovnou jeden z gonádů. Dnešní společnost nedokáže mezi sebou komunikovat. Normální je totiž lhát a lže se od revoluce. Zkázu rozsévají politici, bývalí komunisté, kteří přešli na levici, či na pravici a vedou české země k úpadku. Dnešní společnost neumí a nechce zajistit právo na spravedlivý a rychlý soudní proces zejména v civilním a obchodním právu, přestává umět vyrábět.
Dnešní mladíci jsou značně zženštilí, dívky se zajímají jen o muže z vidinou budoucích vysokých alimentů a zároveň neumožnit muži kulturní styk, ....., neumí vařit jinak, než z polotovarů - potravin otrávených konzervanty a to se všemi důsledky na zhoršující zdravotní stav společnosti. To vše v obalech na jedno použití s extrémní zátěží pro životní prostředí.
Dalo by se pokračovat dále, ale myslím že je pan Kardinál D.Duka skutečně osobou oprávněnou, ale i povinnou zaujímat stanoviska k manželství a to z titulu vlastního zrození do křesťanské, úplné rodiny - tak jako já, ale i studiem a předáváním poznatků z nejméně dvoutisícileté historie soužití lidské a křesťanské, případně židovské náboženské společnosti.
18. 08. 2013 | 09:28

Martin napsal(a):

skura: To je zbytečné, Duka ani nikdo z papalášů z Katolické Církve nedokáží obhájit celibát, protože nic takového nemá základ v Bibli ani ve víře, jenom budou tak pindat a nádavkem ještě budou radit sezdaným.
V jiných křesťanských církvích se faráři normálně žení, ale následně obvykle drží ohledně manželství hubu, protože ti vědí o co se jedná a že se radit moc nedá, natož vykřikovat cosi o osobnostním rozvoji.

čtenář: Smyslem křesťanské církve není organizovat charitu, ani hromadění majetku byť na charitu. Také proto jsou veškeré charitativní církevní organizace z církve vyčleněny, mají svoje vlastní IČO a nejsou součástí církve.
18. 08. 2013 | 09:28

čtenář napsal(a):

skura
Nevím, co vás vede k tomu, že kněz neprožívá plnohodnotný život. A už vůbec nechápu opakující se klišé "všichni kněží jsou pedofilové".Bylo dokázáno pár promile provinilců. I to je zlé, ale ti, kteří o kněžích řvali nejvíce, přiznali, že si zneužívání vymysleli, aby dostali z církve peníze. Ale to už se v tisku nenapíše. To není populární. Jednodušší je kopnout si do kněze.A nikdo vás nenutí kardinálovy články číst. Natož se podle nich nějak řídit.Je přece lepší žít bez pravidel.
18. 08. 2013 | 09:29

Martin napsal(a):

čtenář: Kněží v katolické církvi žijí neplnohodnotný život zcela prokazatelně. Rozmnožování a následně výchova dětí je nutnou nikoliv postačující podmínkou plnohodnotného života.
18. 08. 2013 | 09:32

čtenář napsal(a):

Martin
Zvláštní, ale katolickou charitu po r. 1989 založil u nás arcibiskup Graubner. Máte v tom zmatek. Samozřejmě církev není charita, ale charita je pod křídly církve.Církev majetek nehromadí.Česká katolická církev je chudá. Plat s knězem byste možná neměnil. Kněz většinou ještě ze svého platu dotuje aktivity své farnosti.O celibátu nejvíce řvou ti, kteří nemají tušení, proč existuje. Protože si neumí představit muže nebo ženu, kteří dokáží žít čistě pro vyšší dobro. Toto řeší ti, kterým po tom nic není.
18. 08. 2013 | 09:39

skura napsal(a):

čtenář:

Nazýváte se čtenářem a číst evidentně neumíte. O plnohodnotném životě nepadlo ani slovo a o pedofilii už vůbec ne. Kde jste to u mě vyčetl, milý čtenáři? Rozvoj osobnosti a plnohodnotný život jsou dvě rozdílné věci. To první Duka podmínil manželským svazkem, což znamená, že toho sám nikdy dosáhnout nemůže. Speciálně pro vás cituji Duku ještě jednou: "Plný rozvoj lidské osobnosti tak může nastat a nastává POUZE v tomhle svazku."

Uveďte přesně, kde se zmiňuji o plnohodnotném životě a o pedofilii, anebo mlčte a učte se číst, abyste neviděl v psaném textu to, co tam není..
18. 08. 2013 | 09:44

Martin napsal(a):

čtenář: Neexistuje nic takového jako "pod křídly církve". Charita je normální samostatná organizace, má svoje IČO, příslušnost zakladatele k církvi nemá žádný podstatný vliv.
Katolická církev jako celek majetek hromadí, viz dění ve Vatikánu.
Celibát existuje proto, že církevní papaláši si v 9. a 10. století vydržovali děvky z církevních peněz a bylo to tak nechutné, že čelní představitelé církve zavedli celibát. Do té doby se slušní faráři normálně ženili.
Je tragikomické kolik lží ohledně celibátu vzniklo, to s tím vyšším dobrem je fakt k pláči, zejména když evangeličtí faráři dělají víceméně to stejné, ale jsou obvykle ženatí.
18. 08. 2013 | 09:48

Baba napsal(a):

Trocha sebeuvědomění přijde vždycky vhod.
18. 08. 2013 | 10:04

Baba napsal(a):

Máňo,ženský pusu, v tomto případě klávesnici, zavřít můžeš. Ale proč bys to dělal, že?
18. 08. 2013 | 10:09

čtenář napsal(a):

V každém článku, který napíše kard. Duka nebo i jiný kněz, se vyřádí to nejhorší, co v lidech je. Už ani nerozlišuju, kdo co psal.Píší se pořád dokola stejné nesmysly, stejné hlouposti, lži a co já vím jaká blbost.Divím se panu kardinálovi, že do této společnosti s plným nasazením přišel. Má můj obdiv.
18. 08. 2013 | 10:30

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

čtenář

nick skura Vám to, čtenáři, napsal velmi výstižně.
18. 08. 2013 | 10:50

Baba napsal(a):

Pane faráři, máte zkušenost s bolestí, co se ani nestupńuje ani neodeznívá, akorát někdy je a někdy není?
18. 08. 2013 | 10:52

Alarien napsal(a):

Apoteóza manželství je v zásadě nesmyslná. Manželství samo o sobě není ani dobré, ani špatné. Jeho charakter i hodnota závisí vždy na lidech, kteří v něm žijí a jejich vzájemném vztahu. Vztah je tedy primární a jeho institucionální podoba druhotná. Autor v úvodu zmiňuje sv. Zdislavu, kterou bychom prý měli chápat jako ochránkyni manželství a rodiny. Kdo by ji tak měl chápat a proč vlastně? Kdo a kdy o tom rozhodl?
18. 08. 2013 | 11:20

ZdeněkJ. napsal(a):

čtenář
"V každém článku, který napíše kard. Duka nebo i jiný kněz, se vyřádí to nejhorší, co v lidech je."
Trefné aneb kouzlo nechtěného.
18. 08. 2013 | 11:30

mb napsal(a):

"Plný rozvoj lidské osobnosti tak může nastat a nastává POUZE v tomhle svazku."

tak Dukoš ví, že to toudle větou podělal ( chtělo by to napsat pregnantněji, ale to se nesmí ... )

páč tim pádem vyřešil všechny jeptišky, mnichy, poustevníky a svaté ...

jenže lord hrabě Duku ... mluvil o lůze, plebsu, OCHLOS ...

řka: vy plebsí: vy se můžete rozvinout maximálně a plně lidsky pouze v svazku manželkém ...

takhle nějak to patrně hrabě Duku myslel ...

hezký den ...
18. 08. 2013 | 11:35

fafnir napsal(a):

neo
k vašemu 17. 08. 2013 | 18:55
Pan kardinál tvrdí,že manželství jediný způsob žití pro plnohodnotný rozvoj křesťana.To jste zapoměl dodat,nebo prostě jenom nevyrozuměl.
Třeba proto,že jste atheista,tak se vás toto tvrzení holt netýká.S tím nic nenadělám,ani nehodlám.Ovšem trvám na tom,že nic jiného,než dobře fungující rodina,je pro rozvoj a zabezpečení dítěte to nejlepší v našem kulturním okruhu.Punktum.
Nahrazování rodiny homosexuálními svazky,a tvrzení,že 4% jsou normální a povýšená nad 96% heterosexuálů,jak se různými akcemi pokouší ta 4% ostatním imputovat, mi připadá poněkud zcestné.A už úplně zvrácené mi připadá odsudek trvání na křesťanských hodnotách.Ono desatero bylo to nejlepší co bylo pro soužití mezi lidmi vynalezeno.
A pro ten zbytek,který se neustále ohání pedofilí knězů.Není jich více ani méně než v ostatní populaci,zvláště v organisacích zabývajících se dětmi,jen je to více vidět a více medialisováno,protože se to spoustě atheistů hodí.No a občas si to někdo vymyslí,protože odškodnění je tak lákavé,a advokát dostane svá procenta.My za mého mládí měli jednoho takového vedoucího v pionýru,a rozhodně to nebyl kněz.
18. 08. 2013 | 11:36

mb napsal(a):

vyřešil = vyřadil
18. 08. 2013 | 11:36

fafnir napsal(a):

mboš
když Dukoš.Vysvětlete mi,proč vy atheisti se vůbec zabýváte pohřby,obzvláště vy levičáčtí.Tolik cintání nad rakví,ve které leží podle vás jen kus mrtvé flákoty,by mělo podle vaší atheistické levičácké věrouky jít rovnou do kafilerky.Vy ovšem zvláště zasloužilé atheistické levičáky balsamujete a vystavujete k adoraci.Sranda jak se pokoušíte napodobovat církev s jejími svatými.Ovšem blbě.
18. 08. 2013 | 11:42

kokoshka napsal(a):

Předevšim tomu kdo tam nahoře kopiroval muj přispevek-že sex se prvotnim hřichem Adama a Evy a žena je nadobou hřichu tot otazky ke všem knezum všech farnosti od Lisabonu do Vladivostoku,sice pravoslavny knez smi mit zakonni manželku a mit deti,ničmene musi dodržovat dogmata že žena je podřizena svemu muži a jeje jenom služkou,malem otrokyni,takova kravina je psana ve Starem Zakonu sionskych mudrcu.Malem to koresponduje s nazorem že žena je menecenny tvor a stroj na deti,doufam že mne v 21st.nebudete krmit hebrejskymy pohadkamy,bohudik ješte nejsme muslimove!Ferštein?!
18. 08. 2013 | 11:46

mb napsal(a):

fafnir ja nejsem atheista ... ani myslim nějak extremni levicak ( i když uznavam že liberalne levicove křídlo v čssd ma me sympatie = bude po zásluze poraženo ) ... vy si nedokážete přectavit, že morálka či úcta člověka k člověku ne/může být založena pouze na náboženských hodnotách, na zjevení ... ?

vy myslíte, že člověk morální a člověk věřící jsou synonyma ... ?

takže ještě jednou : ani atheista ani levičák ...

ale i kdybych byl atheista a levičák, přesto by pro mně maso mého bližního nenapadlo spálit v kafilerii ... to je jen vaše projekce ...

já jsem fakt lenina nebalzamoval ... ani nenapodobuju církev se svatými ...

přeju hezký den ... :-)))
18. 08. 2013 | 11:56

Baba napsal(a):

Ale toho, kdo vás uvědomuje o vašich možných bolestech máte obvykle za svini.
18. 08. 2013 | 12:24

zasMeňo napsal(a):

Dobrý sváteční den,
na tomto blogu k věci, a to na duchovní téma
si vypůjčím myšlenku filosofa J.Zezulky :
"Nestačí jen něčemu věřit. Člověk musí myslet, přemýšlet. A měnit se ." (v procesu poznání).
Čili hovoří o rovnováze víry a rozumu. Ani jedno, ani druhé není ideálem, k němuž bychom se toužili přiblížit. My bychom měli hledat rovnováhu mezi dvěma protichůdnými póly, kterých je všude kam se podíváš.....
Zdraví všechny diskutující zasMeňo
18. 08. 2013 | 12:40

dennis napsal(a):

Pane Skuro,
nase nazory se lisi ve frekvenci a ve spolecenskem vyznamu nedobrovolnych snatku trinactiletych divek se stariky. Nebudu vas odkazovat na odbornou literaturu, jen poznamenam: Je pravda, ze cela historie monogamnich kultur (asijskych, americkych, evropskych) je slozena v naproste, zdrcujici vetsine ze snatku nezletilych divek se stariky?

Promena matriarchatu v patriarchat se dela ve znameni ochrany genetickeho retezce nejsilnejsich mezi muzi. Nerikam, ze neni pravda historicka a dokonce i dnesni dobu nezdobi pribehy sjednanych snatku nezletilych divek s "mocnymi" stariky. Je to pravda, ale v porovnani se zdravymi rodicovskymi pary je to marginalni - okrajova zalezitost. Mate pravdu, ze si v Britanii vsimli, ze se mnozi UTEKY (tedy nikoli VYSKYT) nedospelych nevest. Ale abych to prijal jako historicky fakt, ktery zasadnim zpusobem ovlivnoval a ovlivnuje kvalitu civilizacnich okruhu monogamnich rodin?

Ani historie civilizaci na nejruznejsich mistech zemekoule neni prochazka ruzovym sadem. Ale vyvoj od usvitu dejin, kdy sirsi rodina, pozdeji rod a kmen vsechno sve usili venovala boji s neprizni daneho zivotniho prostredi, v boji O PREZITI, po celou dobu hledala i nejefektivnejsi spolecenskou formu pece, vychovu a pripravu potomku pro preziti. Muzeme se donekonecna prit o tom, zda takova nebo onaka forma zakladniho vzorce Matka - Dite - Otec v te ktere dobe prevazovala a jak rozlicnych podob ve stejne dobe nabyvala, ALE... Dnes se jevi monogamni dlouhodoby vztah rodicovskych partneru jako nejzdravejsi prostredi pro pripravu pristi generace k preziti a pokracovani...

Nerikam, ze se dejiny nemohou zvrtnout a polygamni rodina neovladne pristi spolecenskou hidtorii lidske civilizace. Brutalita, agresivita, prevazujici spolecenske vzorce, ktere vsechny muze od nejutlejsiho veku vychovavaji k agresivite, opovrhovani dustojnosti zen atd. atd. mohou mit dlouhodoby vliv. O co mi jde, kdyz chci zverejnit svuj nazor je, ze

za A) jsme v nase kulturnim prostredi svedky upadku prestize, ucty a ustupu od zakladniho vzorce monogamni rodiny, jejiz nejdulezitejsim poslanim je vychova lidsky kvalitnich pristich generaci;

za B) a take jsme v Cesku svedky toho, ze i celospolecensky trend, at uz ve skolstvi, v socialnim systemu, v kulturnich formach, proste celospolecensky trend nejen nepropaguje takovou normalni rodinu, ale slusne rodine podminky sytematicky zhorsuje a podryva jeji prestiz a vyznam.

At uz si myslim o nastupu rekatolizace v ceskych zemich ve 21. stoleti cokoliv, je-li rec o rodine, nemohu nez se vyznamu rodiny - monogamni, funkcni rodiny - zastat. Je mi uplne jedno, zda je mi papez Frantisek se svym prihlasenim se k "chude cirkvi pro chude" sympatictejsi nez zastanci ceske verze majetkove restituce. Rodina s parem rodicu a laskyplna pece spolu s existencne prijatelnymi materialnimi podminkami je pomnik, ktery bychom meli stavet nikoli bourat. A otazka religiozity neni dulezita.
18. 08. 2013 | 13:00

vojín Kotas napsal(a):

Jak se projevuje a tedy je měřitelné vyšší dobro?
Mohou ho šířit např. i budhisté nebo dokonce ateisté či skeptici či vícetheisté nebo jsou to služebníci zla. Nejsou si všichni občané rovni si před zákonem? Jsou hlasití prodavači vyššího dobra doložitelně přínosem. Proč není ráj na zemi v katolických zemích jako je Španělsko, Portugalsko, Itálie ... Potřebují tam policii a soudy? Nebo v Izraeli mezi vyvolenými.
18. 08. 2013 | 13:03

fafnir napsal(a):

mb
jednoduché ctrlc
mb napsal(a):
... jsem atheista ... díky bohu .
měl byste se ohradit,někdo tu píše pod vaším nickem.
A o té kafilerce,to není moje projekce.To je jen reakce na atheistické vyznání.Člověk dle atheistů nemá duši,takže je to dle nich kus mrtvé flákoty.
No když se podívám na okázalé atheistické pohřby,tak na nich vidím:v Boha nevěřím,ale co kdyby....
18. 08. 2013 | 13:08

mb napsal(a):

fafnir ... to byla ironizace nea ... a jeho věty: jsem ateista ...

změnil jsem si ji na vetu: jsem ateista ... díky bohu ... / když napíšete díky bohu ... jak můžete vůbec být atheistou ...

ale ta věta je myslím z Dědictví kurva hoši gutn tág ... říká ji nosatý či beznossý ... arnošt goldflamm ...

ad kafilerie a dál: máte dost zkreslené představy o atheistech a pohřbívání ... to že někdo nevěří v boha, neznamená že by si nedokázal vážit člověka a/nebo života člověka a životního běhu člověka ... neznamená to, že by se nedokázal podřídit rituálu a už vůbec to neznamená, že by si přál svého předka spálit v kafilerii, jak proponujete ...

ano ... ten přístup: v boho nevěřím, ale co kdyby ... je patrně dost častý :-))

ale ještě jednou pro vás: myslíte že člověk morální a člověk věřící jsou synonyma ... ?

a myslíte, že morálka musí nutně být založena na víře či zjevení ?

zatím zdravím ...

ps.: vaše zkreslené představy o atheistech, jsou horší, nežli zkreslené představy atheistů o křestanech ...
18. 08. 2013 | 13:48

pavel v napsal(a):

Martin napsal:"čtenář: Smyslem křesťanské církve není organizovat charitu, ani hromadění majetku byť na charitu. Také proto jsou veškeré charitativní církevní organizace z církve vyčleněny, mají svoje vlastní IČO a nejsou součástí církve." KONEC CITACE.

Martine, mohu vás ujistit, že v našem kostele je často pořádána finanční sbírka na charitu. Velmi se v této věci mýlíte.
18. 08. 2013 | 13:50

fafnir napsal(a):

mb
cituji"
ale ještě jednou pro vás: myslíte že člověk morální a člověk věřící jsou synonyma"
Ale nemyslím.Morální může být v rámci daného kulturního okolí,a nejen něho i všeobecně, atheista,agnostik,budhista ,muslim,animista,Žid i křesťan.Naopak i křesťan který se ani nepokouší dodržovat Deatero může být silně amorální.Že se vždy nedaří Deatero plně dodržet,je dané tím,že jsme lidé,nikoli andělé.Podstatné je si nedodržení,chcete li křesťanskou terminologií hřích,uvědomit,a snažit se o nápravu.Křestané na to mají institut sebezbytování a zpověď.Konečně,přísloví praví:"I svatý 7x denně zhřeší"
P.s.
ta moje představa o atheistech.To není moje představa.To bylo jen dovedení jejich ideologie do důsledků.Že jsou poněkud překvapivé......
a ještě p.s.
Osobně si nemyslím,že naše společnost je až tak důsledně atheistická.Jeho Eminence,pan Kardinál Vlk ji nazval :"něcoistická".
18. 08. 2013 | 14:04

fafnir napsal(a):

pavel
souhlas,u nás v kostele totéž,vlastně v obou kostelích které navštěvuji.A na rozdíl,od leckterých charitativních organisací vím,že se cestou k potřebným ,nebo danému účelu, nic neztratí na správu darů.
18. 08. 2013 | 14:07

Kala napsal(a):

Alarien - pro církev je sv. Zdislava vzorem ženy se všemi ctnostmi v církvi ceněnými. Od svých patnácti let, kdy se vdala, vlastně, kdy ji vdali, až do smrti v třiatřiceti letech byla dobrou manželkou, matkou, křesťankou, obětující se pro rodinu i pro druhé, trpící. Měla zřejmě štěstí na dobrého manžela, který chápal její cit pro bližní. Tak proč by neměla být dávána za vzor, i podle pana kardinála to byla žena s velkým Ž. Jenže v životě má každý svůj indivudiální osud a cestu, do vzoru je někdy daleko i při sebevětší snaze.
18. 08. 2013 | 14:08

mb napsal(a):

no vidite fafnir aspon ze na necem se shodneme ...

akorat to dotazeni do kafilerie vam stejne kulhá ...

nikde neni receno, ze by aťík nectil otce svého a matku svou ...

(zeptejte se třeba Nea, ten vám může posloužit jako modelový případ)

i na tom něcismu se shodnem ... zatím ...
18. 08. 2013 | 14:22

mb napsal(a):

Víte horší věc je, když se Duku kamarádí s amorálním Klausem ...

to je špatné zlé ...

njn co už, stane se ...
18. 08. 2013 | 14:27

neo napsal(a):

fafnir :

no to jsem teda opravdu nevyrozuměl, že pan Duka má na mysli jen křesťany. Ale spíš bych řekl, že ho takto omlouváte.

nikdo nepopírá, že fungující rodina je to nejlepší pro dítě. Spor je v podobě oné rodiny. Protože rodinu netvoří jen muž a žena v manželství, ale i muž a žena v partnerství či muž a muž, žena a žena ať už v partnerství registrovaném, či neregistrovaném.Punktum.
mimochodem, upravte si čísla, ta 4% jsou jen zažitým výmyslem.

a jen pro pobavení: Víte proč církev brojí proti kondomům?

ministrantům se zachytávaj za rovnátka.
18. 08. 2013 | 14:32

pavel v napsal(a):

Martin napsal(a):
Proč nám zase lžete ? Církevní teorii sňatků si můžete sice cucat z prstu kdykoliv, ale ošálit nás nelze.
1) Neexistuje žádné zmocnění od Boha pro církev k uzavírání sňatků, jednoduše v Bibli nic takového není. Církev se svévolně pasovala do role oddávajícího, neboť ve hře jsou nemalé finanční prostředky, za sňatek v kostele se dobrovolně povinně platí mnoho stokorun až několik tisícikorun.
2) Církev uzavírá sňatky až zhruba od 8. století n.l. První církev ani její další následovníci neuzavírali sňatky ještě mnoho století, sňatek byl do té doby chápán jako čistě civilní záležitost.
3) Farář není zástupcem společnosti, i když by si to církve moc přály. Zástupci společnosti jsou vzešlí z demokratických voleb, například se jedná o starosty, místostarosty a radní a zastupitele. Naproti tomu farář je na faru přidělován ústředím církve a zastupuje tak církev, nikoliv společnost. Sňatek uzavřený v kostele je proto de jure neplatný, avšak stát z určitých důvodů tento stav legalizoval.
4) Manželství nemá vůbec žádnou souvislost s nějakým metafyzickým rozvojem osobnosti. Osobnosti se mohou rozvíjet i bez nějakých papírů, stejně tak zodpovědní jedinci se mohou bez nějakých papírů starat o své děti. Manželství je totiž finančně-majetková korporace založená za účelem zaopatření dětí. Hlavní smysl manželství je dohnat nezodpovědné rodiče k zodpovědné péči o vlastní potomky.
5) A závěrem je nutno zmínit oficiální vyjádření katolické církve k problematice rozvodu. V modelovém případě kdy manžel zvlčil, prochlastává peníze v hospodě a následně doma bije děti i manželku, tak katolická církev oficiálně i v tomto případě zakazuje rozvod.
17. 08. 2013 | 14:09
KONEC CITACE

Podle církve je manželství jedinou svátostí, kterou neuděluje kněz, ale kterou si udělují manželé navzájem. Kněz je tím, kdo v tomto případě jen asistuje. Není tedy příliš důležité, kdo novomanžele oddává. Důležité je, že si tito lidé navzájem slíbili věrnost a církev tvrdí, že tento posvátný slib nelze vzít zpět. Pokud však lidé spolu žijí "na psí knížku", veřejný závazek vzájemné věrnosti chybí. To je pravděpodobně důvod, proč se sňatky přestávají uzavírat. Je-li někdo sobec, nenechá se omezovat dobrovolnými závazky.

Tvrdíte, že smyslem manželství je zaopatření dětí. V tom máte pravdu, ale mnohem důležitějším úkolem manželů je udělat ze "sobeckého zvířátka", kterým malé dítě je, člověka. To lze jedině příkladem: dítě se "opičí" po rodičích, kteří se mají rádi.

Církev není proti rozvodu (ostatně to ani jinak nejde - gambler je schopen uvrhnout svou rodinu do bídy). Církev zakazuje nový sňatek již oddaného člověka. Cílem je ochrana dětí, aby nemusely vyrůstat v rozvrácených rodinách. V dnešní době, kdy je porušení manželského slibu legalizováno, nabývá rozvrat rodin hrozivých rozměrů. To vám však asi moc nevadí.
18. 08. 2013 | 14:35

fafnir napsal(a):

neo
on je homosexuální pár schopen počít spolu děti?Proboha a jak.Že Lysenko rozdojil kozla,to nás učili.Ale tak daleko,že by homesexuální pár dokázal bez opačného pohlaví počít dítě,tak daleko ani Lysenko s Lepešinskou nešli.
Tedy naučme se nazývat věci pravým jménem.Rodina je muž+ žena+ x dětí.Leda byste věřil na IKEA family.
A už jsem to napsal,měli jsme pedofilního vedoucího v pionýru,r.1958.Ujiš´tuji vás ,že to nebyl kněz.
18. 08. 2013 | 14:42

dennis napsal(a):

Pane Fafnire,
proc myslite, ze ateiste popiraji existenci duse? Ateiste se mezi sebou shodnou na tom, ze duse neni nesmrtelna. Vase implikace, ze ateiste povazuji ziveho cloveka za mrtvou flakotu, je pouze vase uvaha, ktera chybne vychazi z vaseho mylneho predpokladu. Ateiste maji svou viru a jsou si jeji spravnosti jisti. Ateiste veri v to, v co verite i vy: Ateiste veri, ze jenom oni maji pravdu, kdyz si mysli... kdyz zastavaji nazor, ze...

Takze pane Fafnire, vy take verite, ze mate ve vsem pravdu, ze vas nazor je jedine spravny, ze vase presvedceni vam uspokojive odpovida na vsechny otazky, ktere si kladete. Vy jste prave tak jako ateiste skalopevne presvedcen, ze studiem spravnych knih ma kazdy sanci seznamit se s jedinou pravdou pravdouci.

Reknete mi, pane Fafnire, v cem se lisite od ateistu.

Jen mi nerikejte, ze se lisite v tom, ze verici je a'priori cestny, mravny, poctivy, zdvorily, bezuhonny, zkratka vzor slusnosti a mravnosti.
18. 08. 2013 | 14:44

pavel v napsal(a):

neo napsal(a)
"...a jen pro pobavení: Víte proč církev brojí proti kondomům? ministrantům se zachytávaj za rovnátka." KONEC CITACE

neo, pobavte mě odkazem na nějaké neateistické pornostránky :-)
S pozdravem
Pavel
18. 08. 2013 | 14:47

Matylda napsal(a):

Četla jsem nejen článek, ale také komentáře. Je škoda, že místo diskusí jsou tu jen útoky. Docela by bylo zajímavé o problematice jen diskutovat.
18. 08. 2013 | 14:52

fafnir napsal(a):

pavel
děkuji,tak nějak jsem to chtěl formulovat.Jenom bych chtěl dodat.Vstoupit do jakékoliv církve nikdo není nucen.Je to věc navýsost dobrovolná,a vstupuji li někam,je normální,že se podřídím zvyklostem daného společenství.Jsem li u ochránců přírody,nepěstuji GMO.
Církev prostě má svá pravidla,svoji hierarchii,a nemyslím,že by to bylo něco nepřijatelného.Jestliže nedodržím manželský slib a svátost manželskou,prostě nesmím k přijímání.Mě by to vadilo,ale Martinovi by to mělo být putna,stejně není katolík,tak co se stará.Já mu do ritu jeho stranické organisace také nekecám.
Ostatně lidé smýšlení jako Martin si zvolili církve protestantské,kde si,v některých své pastory volí,mohou se rovádět,kněží ženit,Mormoni dokonce s více ženami než Muslimové.
18. 08. 2013 | 14:54

Alarien napsal(a):

Kala:
Pro církev nechť je sv. Zdislava, čím chce. Autor však napsal, že bychom ji "měli chápat jako ochránkyni manželství a rodiny". O církvi či věřících nepadlo v této souvislosti ani slovo. Vzhledem k tomu, že blog je evidentně určen široké veřejnosti bez ohledu na konfesi, formuloval jsem čtyři jednoduché otázky ("Kdo by ji tak měl chápat a proč vlastně? Kdo a kdy o tom rozhodl?"). Nejen z důvodu poměrně nedávné kanonizace (1995) i beatifikace (1907), ale hlavně proto, že o jejím rodinném zázemí do roku 1853 nikdo nevěděl a církev ještě v první polovině 20. století neměla tušení, koho vlastně oslavuje.
18. 08. 2013 | 14:58

pavel v napsal(a):

dennis

Nábožensky založení lidé se liší od ateistů tím, že se při zdůvodňování své víry neohánějí vědou. Existenci Boha nelze vědecky dokázat (ale ani vědecky vyvrátit). Boha lze poznat více citem, než rozumem. Touží-li kdo po spravedlnosti, je Bohu blízko. Naopak ten, kdo páchá nespravedlnost (křivdu), o boží existenci přirozeně nestojí. Tato vyšší spravedlnost by pro něj byla po fyzické smrti pohromou.
18. 08. 2013 | 15:01

fafnir napsal(a):

denis
naučit se číst.Atheista v duši nevěří,proto je atheista.Já jsem nenapsal,že živý člověk je kus flákoty,já jsem napsal,pravda expresivně,že atheisté považují mrtvého člověka,pro váš útlocit, za mrtvou neživou hmotu,když vám vadí ta surová flákota.A Všude to hlásají.A nezlobte se hovořit k neživé hmotě,podle víry atheistů,mi připadá poněkud prazvláštní.
A v čem se liším.Budete se divit,ve víře,ve víře v Boží laskavost,a Boží odpuštění.V tom že si své osobní selhání snažím uvědomit.A kdybyste dokázal číst,tak byste si přečetl,co jsem napsal neovi.Že příslušnost k církvi automaticky neznamená morálku,tu má každý člověk jakékoli víry.Že ji opět lidé jakékoliv víry občas porušují,je prostě dáno tím,že jsme lidé.Rozdíl je v tom,že člověk věřící,by se měl snažit svá pochybení napravit.Viz pro mb.
18. 08. 2013 | 15:05

fafnir napsal(a):

pavle
já bych ani tu vědu tolik nezavrhoval.Když Bůh může vše,tak může i velký třesk.A ostatně,dny Genesis o dpovídají fázím evoluce.Sranda pro atheisty,co?
18. 08. 2013 | 15:10

mb napsal(a):

jako Duka žvaní o rodině a plně rozvinutém člověku ...

Klaus píchá s letuškama ... a nechává se zvolit od křesŤanských volitelů ... a pak přednáší moralizující projevy popsané v slavných výročích ...

a co na to DUKA ... ??? že mlčí a s Klausem kamarádí ???

ZAVOLEJTE KUBRTA ... !!!

njn, stane se ...
18. 08. 2013 | 15:14

mb napsal(a):

... nový zákon to popisuje jako farizejství ...

njn, stane se ...
18. 08. 2013 | 15:15

čtenář napsal(a):

neo
Jen tak pro pobavení - proč církev odmítá hlavně v Africe kondomy? Protože nic neřeší, je dokázáno, že materiál kondomu je propustný pro virus HIV. Církev je pro manželskou věrnost. To je nejlepší prevence AIDS. A slušný život před manželstvím. Vím, je to k smíchu. Klidně se smějte. Radši být zaostalý v počtu partnerek, než zemřít.
18. 08. 2013 | 15:16

fafnir napsal(a):

mb
zapoměl jste na,pro levičáky, satana Kalouska.Jinak - trapné.Nikoli ovšem nepředvídatelné
18. 08. 2013 | 15:18

fafnir napsal(a):

čtenář
to je to co lidé nechtějí pochopit.Kondom není všespasitelný,věrnost je lepší.
18. 08. 2013 | 15:20

mb napsal(a):

podívejte se fafnire ... o kalouskovi se jen říká, že jede v armadnich tendrech ... šťáva, háva, horká lávka ...

ale o KLAUSOVI SE VÍ, CO DĚLÁ ... a jeho bezostyšnost s jakou hovořil o tradiční rodině a rodinných a křestanských hodnotách ( 2008 předvolební projev ) ... aby si jel po úspěšné volbě zapíchat s letuškou ...

víte, mně jako liberálovi by to bylo putna ...

ale tak at aspon nelže, neblamuje lidi a nechová se instrumentálně utilitaristicky když už chce hovořit o hodnotách ...

víte a to mlčení církve a duchovních hodnostářů ... kteří si to přece nemohou s prezidentem republiky rozházet ...

a tak mlčí a ještě se k němu lísají ( protože od něj něco potřebují )

neznepokuje vás ten přístup ... ???

( mě to farizejství a lži uráží ) nevim jak vás ...

tak se mějte ...
18. 08. 2013 | 15:27

pavel v napsal(a):

fafnir

Kdysi lidé přírodní úkazy, kterým nerozuměli, připisovali bohům. Když se pak našlo přirozené (vědecké) vysvětlení, použili to ateisté jako důkaz, že bůh "je mrtev". Ač to zní velmi lákavě, nepovažuji teorii velkého třesku (o níž si myslím, že je správná) ani v nejmenším za důkaz existence Boha. Je to jen teorie a zajisté bude překonána jinou, ještě bizarnější teorií (bizarní = v rozporu se selským rozumem).
18. 08. 2013 | 15:35

dennis napsal(a):

Pane Fafnire,
diky za trpelivost a ochotu odpovedet na me otazky.

Co se tyce uctiveho rozlouceni s mrtvymi, je to slozitejsi nez to vyjadrujete svou zkratkou. Jednim z prvnich znaku civilizovanosti na usvitu lidskych dejin bylo pohrbivani zesnulych. Asi bychom byli trosku nespravedlivi a trochu povrchni, kdybychom tvrdili, ze pohrbivaji-li ateiste sve mrtve s uctou, ze to delaji jen pro to, ze jsou vedome nepriznani verici. Civilizovane chovani, ucta k zivym i k mrtvym neni vysada pouze vericich.
18. 08. 2013 | 15:36

mb napsal(a):

... nejsem temný, jsem jemný v hezkym svetru
jsem sekáček svejch rodin
udržuju svou ledničku plnou ...

jedeme ve vlaku
a v podstatě furt
s peklem a andělem
než se nadějem ...
18. 08. 2013 | 15:40

pavel v napsal(a):

mb

Píšete o lidské bezostyšnosti. Po událostech v srpnu 1968 už nikldo nevěřil komunistům. Přesto je ve volbách podpořilo 99,9 % Čechů. Je to důvod pro emigraci?
18. 08. 2013 | 15:40

Richard Vejvoda napsal(a):

Nemá cenu to komentovat politicky tak, jak to děláte Vy - pane kardinále. Jednou jste náboženský hodnostář, máte tedy povinnost komentovat věci z pohledu Bible. Tento Váš výše uvedený článek je pouze jednoznačná politika zahalená rouškou pseudonáboženství.
18. 08. 2013 | 15:41

čtenář napsal(a):

mb
Nevím, co myslíte mnoha otazníky a velkými písmeny.Ex Klaus není katolík, nevím, proč by dospělého muže měl kard. Duka nějak napravovat. Jak? A proč? Kard.Duka jako nejvyšší představitel řk církve se s prezidentem potkával v lidské a státnické rovině. Zkrátka, pan kardinál je slušný člověk.
18. 08. 2013 | 15:43

čtenář napsal(a):

Pane Vejvodo vy budete určovat kard. Dukovi, o čem smí psát a k čemu se vyjadřovat? Myslím, že to pan kardinál už zažil. A všichni doufáme, že ten režim je minulostí. I když........
18. 08. 2013 | 15:50

fafnir napsal(a):

Richard Vejvoda
soudíte,že jeho eminence,pan Kardinál má pouze vykládat Bibli,a je mu zakázáno býti obyčejným člověkem?Kam bychom se tím dostali.
mb
soudíte,že pan Kardinál má zakázáno se stýkat s lidmi jiné konfese.Pan Klaus pokud vím,je Evangelík.A co z toho,že se s ním setkal pro vás plyne.A že Klaus zhřešil,kdo ne hoď kamenem.Jak to tak čtu,tak se to zde hemží samými spravedlivými,kteří mohou vrhat balvany slov.Tedy kromě mě,přiznám,že jsem člověk slabý a hříšný.Tak si mrskněte tím šutrem.......
18. 08. 2013 | 15:57

mb napsal(a):

pavle jak pro koho ...

čtenář pro vás ještě jednou a pomalu ...

je rok 2008 a václav klaus se snaží naklonit si křesŤanskodemokratické volitele tím, že se ve svém projevu opře o tradiční, křesŤanské a rodinné hodnoty ...

byŤ skutečnost ( Klaus píchá s letuškami ) je tomu naprosto protikladná ...

jako liberal rikam ... at si klaus dela co chce ... jako obcana volice me urazi, ze klaus slovy vyznama naprosto protikladné hodnoty než svými činy ...

a vim že byl v zaveru Klausovy politicke ( prezidentske ) kariery Duka s Klausem jedna ruka ...

a ted tady vykládá o posvátnosti rodiny ...

proč se nevzmužil už v roce 2008 aby Klausovi řekl, co si o jeho farizejském přístupu myslí ... ???

takhle nějak jsem to myslel ...

no nic, už to nebudu hrat do kolečka, od fafnira se to stejně odráží jak ten pověstnej hrách ...

všem hezký den ...
18. 08. 2013 | 15:58

mb napsal(a):

vyznama = vyznává ...
18. 08. 2013 | 15:59

fafnir napsal(a):

čtenář
obávám se,že zvolením Zemana, by se ten způsob povoleného vyjadřování mohl vrátit.
18. 08. 2013 | 16:00

mb napsal(a):

... kdyby to totiž tehdy Duka učinil, pak bych mu uvěřil dnešní slova o posvátnosti rodiny ...

... takto je to jen slohové cvičení bez osobního ručení ( Havel )

... njn, stane se ...
18. 08. 2013 | 16:03

fafnir napsal(a):

mb
a jak víte,že mu to v soukromí neřekl?Já to nevím,ale za to vím,jak by kde kdo,hlavně z atheistů řval,že katolický biskup nemá co vykládat Evangelíkovi,a ještě by k tomu vytáhli Husa a Bílou Horu.
18. 08. 2013 | 16:03

neo napsal(a):

fafnir:
o početí nikdo nepsal pane fafnire. Není podstatné, kdo dítě zplodí. P%odstatné je utvoření rodiny. Pro příklad velmi dobře poslouží bezdětný pár muže a ženy s adoptovaným dítětem, nebo manželský pár muže a ženy s dítětem počatém jiným otcem...atd..

v pionýru jsem nebyl, ale nepochybuji, že pedofilní jedinci se tam vyskytovali.
18. 08. 2013 | 16:17

mb napsal(a):

to má právě říci veřejně, aby jeho slova mela vaznost a osobní ručení ... i ježíš šel do rizika ... duka šel do rizika v minulem režimu ... do rizika a konfliktu s mocnými v tomto režimu nejde a nepůjde sám jsa mocný ...

koncim diskuzi fafnire ( z me strany )

a preju hezky zbytek dne ...
18. 08. 2013 | 16:20

neo napsal(a):

pavel v.
proč? co to s tim má společného? Mimochodem, tenhle vás jistě pobaví:
http://www.blesk.cz/clanek/digital-internet/194432/sodoma-gomora-ve-vatikanu-se-nejvic-stahuje-porno.html

nebo tady ten

http://bleskove.centrum.cz/clanek.phtml?id=776930
18. 08. 2013 | 16:21

neo napsal(a):

čtenář:

věrnost není manželstvím nijak podmíněna. Můžete být věrný a žít slušně s jedním partnerem bez manželství.
18. 08. 2013 | 16:24

fafnir napsal(a):

mb
proč má katolík kárat evangelíka,a ještě veřejně.Už jsem to napsal,nemá to smyslu,a vytáhli by chudáka katolíka Husa.
neo
K meritu věci,tento článek je o manželství,jeho,pro církev a věřící,posvátnosti.Jestli se někdo,mimo církev hodlá zařídit jinak,jeho věc.Může se mi to nelíbit,ale to je tak vše.Zrovna tak je moje věc,jak nahlížím na volné svazky.Manželství je mimo jiné o odpovědnosti za rodinu,o vzájemné toleranci,o odpouštění,o pocitu sounáležitosti.Tak na něj nahlížím já,nahlížel jsem před 36 lety,nahlížím stále.
18. 08. 2013 | 16:35

zasMeňo napsal(a):

Dobrý den,
v následujícím týdnu prožijeme přechod k babímu létu; tento čas všeobecného vyzrávání ve znamení Panny znamenal vždy oslavu úrody a zamyšlení nad zhodnocením vlastního postupu. Proto též v září začíná škola (vzdělanost), né jen z hospodářských ohledů (děti pomáhaly na žních, a po nich teprve mohly sednout do lavic).
Přeji vám všem, aby se ten slavnostní čas naplnil pozitivně i v našich praktických běžných životech. Aby vše skončilo dobře, co má.
Je tam i jedno neblahé výročí, výjimka potvrzující pravidlo. Před 45 lety jsme se ráno 21.srpna probudili nebo se vrátili z bezstarostných letních radovánek - a nemohli uvěřit zlému snu okupace země Pražského jara vojsky tehdy "spřátelených" armád. I tento den si příštího týdne připomeneme v občanském našem životě, bez ohledu na snahu o uzurpování (ukradení) všech pozitivních reakcí jistými skupinami dnešních polistopadových politiků.
Hezké babí léto přeje zasMeňo.
18. 08. 2013 | 16:38

mb napsal(a):

nejde mi o konfese fafnire ... jde o to říci: tenhle člověk ( Klaus ) lže ... má plná ústa tradice, rodiny a křesťanství ... a přitom se chová protikladně ... stačilo napsat: král je nahý ...

no nic, však jsem psal, že už nediskutuji ... mějte se ...
18. 08. 2013 | 16:38

Baba Jaga napsal(a):

To: čtenář 10:30
Vy si opravdu myslíte, že pan kardinál diskuzi ke svým blogům opravdu čte? Silně si o tom dovoluji pochybovat.
A pokud je píše s plným nasazením (osobně či třeba nějaký jeho poskok), jak uvádíte, potom asi jeho kázání nejsou moc zajímavá. Nu, zkusím pohledat, abych se přesvědčila.
18. 08. 2013 | 16:41

fafnir napsal(a):

dennisi
ano,jenže jak lidé na úsvitu civilisace začli být lidmi,v něco a především v duši věřili.Proto ty pohřby,proto je to rozlišilo od zvířat.
No a atheista se chvástá a dává na odiv,že v duši nevěří.Že člověk je po smrti jen kusem mrtvé hmoty.Proto mi ty procovské pohřby atheistických pohlavárů připadají kontraproduktivní,a směšné,vzhledem k tomu, co hlásají.
18. 08. 2013 | 16:41

sedlák napsal(a):

Církevní dogmata jsou test zda oběť má vypnutý rozum a bojí se, nebo ukázka neschopnosti chápat dobu a lidi.
18. 08. 2013 | 16:45

čtenář napsal(a):

neo
Vy si žijte jak chcete. Pro katolíka je manželství svátost, kterou si manželé udělují. Slib před Bohem nenahradí nic. Bez manželství si pořád jeden nebo druhý nechává pootevřená vrátka. Těžko pochopíte...
18. 08. 2013 | 16:47

Karel Havlíček Borovský napsal(a):

Nezjednodušený, správný postup:

Pane Bože,
jsi-li jaký,
spas mou duši,
mám-li jakou.
18. 08. 2013 | 16:51

neo napsal(a):

čtenář:

ale mně je jedno co to znamená pro katolíka nebo jiného věřícího. Já vám pouze píšu, že věrnost není podmíněna manželstvím.

Rodina není podmíněna manželstvím a dítě nepotřebuje vyrůstat v rodině s manželstvím. Manželství je jen papír. Vztah mezi lidmi lze přirozeně pěstovat i bez papíru.

Já vám vaši víru neberu.
18. 08. 2013 | 16:51

čtenář napsal(a):

Baba Jaga
Myslím si, že pan kardinál si se zájmem přečte názory českého vzdělaného člověka.Protože číst výplody zdejších diskutérů mu prodlouží život. Jistě se zasměje.
Katolík nechodí do kostela na kázání. Chodí na celou mši svatou. Nevím, kde chcete hledat jeho kázání.Nemyslím, že by byla někde jako projevy politiků.V tom je docela rozdíl......
18. 08. 2013 | 16:53

René Descartes napsal(a):

Dubito, ergo cogito. Cogito ergo sum.
Nebo budete paseni vypasenými až do spasení.
18. 08. 2013 | 16:54

skura napsal(a):

dennis:

Představte si katolickou rodinu s osmi dětmi, kde otec denně terorizuje svou ženu i děti. Žena se svěří panu Dukovi, že touží po rozvodu. Ten jí řekne: "Dcero, to pusť z hlavy. Není většího štěstí než monogamní svazek. Jak jinak bys chtěla rozvinout svou osobnost?"

Necítíte z toho alespoň náznak pokrytectví?
18. 08. 2013 | 17:13

čtenář napsal(a):

neo
No vidíte, pro mě zase není manželství bez požehnání. Jak víte, že rodina a manželství není pro dítě důležité? Asi není, dítě jiný model rodiny nezná. Všichni kolem si žijí tak nějak volně.Budiž vám přáno. Nashledanou.
18. 08. 2013 | 17:18

skura napsal(a):

dennis:

Abychom si rozumněli. Nemám vůbec nic proti monogamním svazkům, ale jsem silně proti donucování autoritami k čemukoliv. Člověk, který manželský svazek pro sebe strikně odmítá, přičemž jej prezentuje jako jediný zdroj osobnostního rozvoje, se podobá vojevůdci vyznamenávajícímu jedny vojáky za chrabrost a kárající jiné za zbabělost v boji, který on sám strávil u televize..
18. 08. 2013 | 17:20

čtenář napsal(a):

skura
Kard. Duka bude těžko ženu žijící v teroru nutit žít v něm dál. Existují možnosti. Kardinál Duka by jí pomohl.Různé azylové domy často patří církvím. Třeba.v čem vidíte pokrytectví?
18. 08. 2013 | 17:29

zasMeňo napsal(a):

Zpět k rodině :
stálé svazky jedinců opačného pohlaví za účelem ochrany potomstva jsou zaznamenány i v říši živočichů.
U člověka to bylo obdobně - po dlouhém období společné tlupy tu vyvstal problém matriarchátu (vláda žen), jejímž reliktem v hist. dobách je pověst o Dívčí válce. Matriarchát někdy před 20000 lety vystřídal jeho opak, patriarchát (vláda mužů-bojovníků, žena se podřizuje), který existuje prakticky dodnes.
Křesťanství před 2000 lety navazuje na Mojžíšovo Desatero (pojato do Starého zákona), které se pokouší nastolit pořádek v lidských vztazích v duchu "Boží lásky".
Institut křesťanské rodiny tu v podstatě existuje celé 2 tisíciletí dodnes; ještě nedávno se svatba v kostele právně precizovala prohlášením před orgány státu (výbor). Stát měl tedy zájem, jako dříve církev, aby rodina fungovala.
Dnešní stav bych nazval jepičím pokusem o deklasování předchozího hist. vývoje, ve jménu jakéhosi individualismu (komunisté naopak vyznávali kolektivismus). Sebemenší příležitost v nedaleké budoucnosti nás vrátí na historicky prošlapanou cestu, o tom jsem přesvědčen (né přesvědčenÝ ! To je patvar). Lidé nemocní se budou léčit a nebudou udávat směr a tempo vývoje.
Zdraví zasMeňo.
18. 08. 2013 | 17:33

neo napsal(a):

čtenář:

jednoduše milý čtenáři. Dítě může být vychováno i v rodině bez manželství.
18. 08. 2013 | 17:33

fafnir napsal(a):

skura
i ježdění na silnici podle pravidel,je vynuceno vyšší autoritou.Prosím vás jak to děláte,že neposloucháte?
18. 08. 2013 | 17:48

fafnir napsal(a):

neo
jistě.Dítě může být vychováváno kdekoli,i v pasťáku.Otázka jen je,jak.
18. 08. 2013 | 17:53

čtenář napsal(a):

neo
Dítě může být vychováno kdekoliv. Jste si jistý, že je to pro ně to nejlepší? Já ne.
18. 08. 2013 | 18:12

skura napsal(a):

fafnir:

vynucovat - může být v souladu s vůlí jedince, na němž je něco vynucováno. (Vynutila si to situace a já plně souhlasím.)

donucovat - jedině proti vůli jedince, jenž je donucován. (Viz donucovací prostředky policie. Nepoužívají se pokud se člověk neprotiví.)

Tyhle triky s jemným posouváním významu znám. Proč mi tady chrabří obránci katolické morálky vkládají do klávesnice něco, co jsem na ní nevyťukal? Z nepozornosti, z nedostatku inteligence, z neschopnosti porozumět psanému textu?
18. 08. 2013 | 18:18

neo napsal(a):

fafnir:

bavíme se o rodině fafnire. Pasťáky sem nemotejte, děkuji.

čtenář:

bavíme se o rodině, takže slovíčko kdekoliv, není to pravé.


Podstatná je výchova v rodině. To, jestli je rodina tvořena manžely, partnery, registrovanými partnery či partnerkami, je zcela nepodstatné.
18. 08. 2013 | 18:20

skura napsal(a):

čtenář:

"Kardinál Duka by jí pomohl."

;-)))))))))))))))))))))))))))))))

Vy jste opravdu věřící, už o tom nemůže být pochyb.

P.S.: Co je to za pomoc, která jí neumožní plný rozvoj osobnosti?
18. 08. 2013 | 18:21

pavel v napsal(a):

neo napsal(a):
pavel v.
proč? co to s tim má společného? Mimochodem, tenhle vás jistě pobaví:
http://www.blesk.cz/clanek/digital-internet/19432/sodoma-gomora-ve-vatikanu-se-nejvic-stahuje-porno.html
nebo tady ten
http://bleskove.centrum.cz/clanek.phtml?id=76930
KONEC CITACE

Pane neo,

co to má společného? Vy tady vyprávíte vtip o kondomu a rovnátkách, ale jaksi opomíjíte, že vy ateisté zaneřáďujete internet pornem všeho druhu. Zamyslete se tedy nejprve nad sebou, než si začnete utahovat z druhých. Na internetových stránkách najdete dech beroucí zvrácenosti, které jsou produkovány ateisty. Nebo snad víte o nějakých pornostránkách, které produkuje církev? Také ateisté mají své pedofily. Pokud statisticky porovnáte církevní a jiná mládežnická zařízení, zjistíte, že v těch církevních je pedofilie mnohem řidší. Vy ateisté propagujete volnou lásku, ale církev tvrdě kritizujete za úpadek mravů. Používáte dvojí metr - vůči svým soukmenovcům jste mnohem tolerantnější.

Je svatou pravdou, že kdo nechce, nemusí pornostránky navštěvovat. Stejně tak je pravdou, že je mým právem být chráněn od pokušení, kterté pornostránky představují. Kdyby se však církev zasadila o jejich zákaz, byli byste to vy ateisté s Bleskem v čele, kdo by křičel, že jsou ohrožovány občanské svobody. I přesto, že pornostránky ohrožují mravní výchovu mládeže.

Tvrdíte, že manželství je zbytečná instituce, že manželé si mohou být věrní i bez úředního potvrzení. Teoreticky máte pravdu, ale podívejte se, jaká je praxe...
18. 08. 2013 | 18:22

mb napsal(a):

skura napsal(a):
čtenář:

"Kardinál Duka by jí pomohl."

;-)))))))))))))))))))))))))))))))

Vy jste opravdu věřící, už o tom nemůže být pochyb.

P.S.: Co je to za pomoc, která jí neumožní plný rozvoj osobnosti?
18. 08. 2013 | 18:21

třeba by jí upletl dalšího sviště ... myslim jako plyšovou hračku ...
18. 08. 2013 | 18:58

Martin napsal(a):

pavel v: Pornostránky navštěvují i věřící a to poměrně často, protože mají zakázán mimomanželský pohlavní styk, takže se realizují alespoň na internetu.

Manželství zbytečná instituce není, ale neřeší nic zásadního mezi manžely jak si mylně představují mnozí věřící, institut manželství řeší především peníze, majetky a zaopatření dětí, tedy ryze praktické a světské věci.
18. 08. 2013 | 19:00

čtenář napsal(a):

skura, mb
Ano, jsem věřící.To jste poznal z věty, že by kard. Duka někomu pomohl? Vy nejste normální. Pokud jde o konkrétní rodinu - pomoc je jistá. Plácáte něco, co si vyberete z článku, bez souvislostí. Hlavně že si kopnete do kardinála. Výhoda anonymity.
18. 08. 2013 | 19:06

Martin napsal(a):

čtenář: "Kard. Duka bude těžko ženu žijící v teroru nutit žít v něm dál. Existují možnosti. Kardinál Duka by jí pomohl."

Oficiální postoj Katolické Církve v takovém případě je církevní odluka realizovaná de jure jako rozvod a taková žena přestože nespáchala nic špatného se do smrti nemůže znovu vdát pokud nechce přijít o svaté přijímání, takže obvykle dobrovolně povinně vystoupí z církve a Katolická Církev se může staletí obelhávat jak je skvělá, jak to má skvěle zařízeno.
18. 08. 2013 | 19:11

mb napsal(a):

čtenar, ja mu to napisu klidne pod svym plnym jmenem ... mestem pochodujou buzny, tak u joviše někdo tu rodinu ochránit musí, no ni ? ... sice rodinu ohrožuje tisíc jiných věcí, nežli je agresivní homosexualismus a humanrightismus ( copy Klaus ) , ale někdo musí pohovořit o rodině a plném ( jediném ) rozvinutí bytosti lidské ( byŤ by zatím Klaus ojel třeba celou Ruzyni )

tak přeju hezký večer ...
18. 08. 2013 | 19:14

písmák napsal(a):

Protože církev se zmocnila majetku, který ji nepatřil za 1. republiky, jasně prokázala že jí jde jen o peníze. Navíc to dokázala zavržení a odsouzení hodnými metodami.
Nyní musí indoktrinovat hlavně mládež, která nemá životní zkušenosti. Musí se proto spojit se všemi nepřáteli vzdělání, pokroku a svobody. Bude tvrdit, že voda krásných řečiček je víno dobrých skutků. Bude tvrdit, že nám nezištně pomáhá pro větší slávu Boží a k dosažení plnosti dobra a bude se zaklínat pravdou a láskou. Jsou to obchodníci se svěceným deštěm a Božským kyslíkem jako na Open Air.
Už Havlíček je prohlédl.

Boží krev
a Boží Tělo.
Na Letnice budou dělat Boží jitrnice.

Je to pokrok jako pojídání zabitých nepřátel, které má učinit křižácké vojsko neporazitelné a nesmrtelné.

Tomu, kdo byl indoktrinován v monokultuře v mládí se toto konstatování pochopitelně nelíbí a reaguje pod vlivem opia dobře naučenými reflexy. Až se bude platit církevní daň, ukáže se naprosto jasně, že platících křesťanů je max. 30%. Je to důsledek pohybu lidí, kultur, informací a růstu vzdělání. Víra skončila s Guttenbergem a věeobecným státním školstvím.
18. 08. 2013 | 19:19

aga napsal(a):

dennis

Ani monogamní rodina není pro výchovu budoucích kvalitních generací samospasitelná. Nejdůležitější je systém, jehož je rodina součástí - jeho shora stanovené hodnoty a cíle. V rámci bůhvíkým řízeného matrixu se i rodina může stát nástrojem indoktrinace, vzhledem k tomu, že budoucí rodiče jsou od svého nejútlejšího dětství indoktrinováni metodami a prostředky systému (např. médii, školní výchovou apod).
18. 08. 2013 | 19:20

čtenář napsal(a):

Martin
Manželství je svátost. To vy těžko pochopíte.
Křesťané nemají zakázáno chodit na pornostránky, protože nesmí mít mimomanželský pohlavní styk. Manželství je dobrovolné odevzdání se jeden druhému. Nejde o nějaké zákazy, ale o dodržování Desatera. Dospělý člověk by měl mít určitý stupeň sebeovládání.Křesťan určitě.
18. 08. 2013 | 19:21

fafnir napsal(a):

mb
nějak nechápu to vaše ukončení diskuse,asi se tu vyskytuje pod vaším nickem někdo jiný?
Ad Klaus,proč ho taháte do stránek o rodině,to zavání obsesí.
Homosexualismus,řekl bych,že ten terminus technikus se mu povedl.Homosexuálové se prezentují jako nějaká vyšší kasta.Když nějakou ženu budou ve sprše očumovat chlapi,zpravidla začne ječet.Když bude mladého kluka očumovat nějaká bukvice,a ten kluk se ohradí bude nařčen z homofobie.Já jsem to za mlada řešil,vlastně musel v Podolí řešit pěstmi.
18. 08. 2013 | 19:25

čtenář napsal(a):

mb
Těmi svými hloupými frázemi chcete chránit rodinu? Jste smutně směšný.......
18. 08. 2013 | 19:27

mb napsal(a):

fafnir ... mea maxima culpa ... vždy se necham znovu vtahnout ... :-))

s tim Klausem tedy naposled ... Klaus předstíral, že je oddaný tradiční rodině, aby ulovil hlasy křesťanskodemokratických volitelů, ale to lhal ... a všichni ( s vyjimkou Žáka ) k tomu mlčeli a mlčí ...

mrzí mě vaše špatná osobní zkušenost s bukvicí ...

pán s tebou , aspoň, že jste ho zbil ...
18. 08. 2013 | 19:31

mb napsal(a):

čtenář ... lépe býti smutně směšným, nežli jako křesŤan ve skutočnosti farize(jem) ... to je horší ... a fatálnější ...
18. 08. 2013 | 19:32

Muhhamad napsal(a):

Katolíci jsou naši bratři ve víře.
Projevují ji nejen krásnými slovy, ale
ale hlavně sypou z dromů Hellfire na slabé ve víře v: "In Good we trust".
Co se škádlivá, to se rádo mívá.
Ztracení synové se navrátí do Domu Otce, aby převzali vládu nad Světy.
Brzy ale bude pozdě. Příliš chlastají a drogují. Dopadnou jako černoši, až si je podmaní disciplinované a kulturní Tao.
18. 08. 2013 | 19:32

Martin napsal(a):

čtenář: Manželství je vylhaná svátost, nikde v Bibli není nic o tom že by církev jako instituce měla uzavírat manželství a církev prokazatelně uzavírá manželství až zhruba od 12. století, dříve se to jednoduše v církvi neprovádělo.
Církev správně může maximálně vyprošovat požehnání od Hospodina pro manželství uzavřené na úřadě, ale to se církevním papalášům nehodilo do krámu, tak zavedli lžiobřad svatbu v kostele.
18. 08. 2013 | 19:33

čtenář napsal(a):

fafnir
Pan mb nás opustil, loučil se. Vypadalo to, že už se mu plete všecko dohromady. Třeba ještě příjde nám to dovysvětlit.....
18. 08. 2013 | 19:34

neo napsal(a):

pavel v:

pane pavle v , slovo zaneřádit není správné, já bych použil obohacovat. Nehledě na to, že díky pornu je internet a vůbec IT na takové úrovni. To nevíte, že porno je motorem rozvoje ?

jelikož pornostránky nepovažuji za nic co by stálo za nějakou kritiku, je mi úplně jedno, kdo je vytváří.
Manželství není zbytečná instituce, špatně čtete. Je jen nepodstatné pro výchovu dítěte v rodině a vůbec ve fungování rodiny. Já věřím, že si každý najde svůj vlastní způsob, tedy zda chce uzavřít sňatek, či nikoli.

co se týče oné praxe, podívejte se na statistiky rozvodovosti a pak teprve můžete porovnávat s rozchody nemanželských párů. Odhaduji, že se to číslo moc lišit nebude.
18. 08. 2013 | 19:34

čtenář napsal(a):

Martin
Začínáte být agresívní. Manželství je svátost a vždycky bude. Děti potřebují řád a lásku obou rodičů. Kdyby se lidé nechtěli brát před oltářem, pochybuju, že by je nějaký církevní papaláš donutil.Jak říkali předkové: Bez Božího požehnání marné lidské namáhání. A je to veliká pravda. V naší zemi chybí Boží požehnání. To musíte cítit a vidět i vy, pane.
18. 08. 2013 | 19:40

čtenář napsal(a):

mb
S farizejstvím máte vlastní zkušenost? Já neznám nikoho takového.
18. 08. 2013 | 19:42

mb napsal(a):

boha jeho ... budete mluvit, ale oni neuslyší ... jakým jazykem k vám mám čtenáři mluvit, abyste porozuměl ? je to marný, je to marný, je to marný ... zkuste si to projet celé ještě jednou, a buď porozumíte, anebo ne ... tak se mějte prima ...
18. 08. 2013 | 19:44

Pokřtěte je ohněm Ducha Svatého napsal(a):

Ještě dýmá hranice Giordanna Bruna.
Určitě ji pečlivě uschovávají ve věčném světle.

Ohněm a mečem do všech světadílů.
Jděte a zaplňte Zemi.
Bude Vás jako hvězd na nebi.
A všichni nesmrtelní bojovníci kterým pomáhá Trojjediný Všemohoucí.
Ámén.
18. 08. 2013 | 19:46

Martin napsal(a):

čtenář: Tak ještě jednou, pomalu a klidně: Ukažte místo v Bibli, které jasně zakládá možnost církve provádět církevní sňatky.
18. 08. 2013 | 19:48

fafnir napsal(a):

čtenář
jen Martina nechte,neví čím je,tak kolem kope,to činí každý sebou nejistý.
A navíc neví,k čemu se vyjadřuje.
18. 08. 2013 | 19:48

Pevný ve víře napsal(a):

S Božím požehnáním jsme vykradli republiku.
Kdyby to nebylo spravedlivé, tak se nám to nezdaří.
18. 08. 2013 | 19:49

Martin napsal(a):

fafnir: Děkuji za pochvalu, tohle slýchávám když jde do tuhého a věřící se dostávají na tenký led.
18. 08. 2013 | 19:51

mb napsal(a):

V naší zemi chybí Boží požehnání. To musíte cítit a vidět i vy, pane.

to jo ... lidi si s Božím požehnáním zvolili Klause a rychlou cestu privatizace vstříc mafiánskému kapitalismu ...

a Duka mu k tomu vykuřuje kadidlem ...

aneb sepjetí trůnu a oltáře viz. sssr čo to tárám rusko ...

njn, stane se ...

a teĎ do toho buřič František s řečmi o chudobě a péči o chudé ...
18. 08. 2013 | 19:53

Vumlík napsal(a):

Rodina je základ státu. A ještě vzdělanost, zdravotnictví, průmysl, armáda a policie a spolehliví spojenci.
Svatý Dominiku, pomodli se ke Svatému Václavovi, aby ještě před svým svátkem konečně vyrazili z Blaníku.
Zaplať Pán Bůh Za ty "restituce".
Gloria in excelsis Deo.
18. 08. 2013 | 20:00

skura napsal(a):

aga 18. 08. 2013 | 19:20

Přesně tak!
18. 08. 2013 | 20:03

Matylda napsal(a):

Asi by bylo lepší, Pavle, kdyby lidé, kterých se slova pana kardinála netýkají, mlčeli. Máte pravdu, že nikdo nikoho nenutí, aby byl katolíkem a pokud vím, tak by měli být křesťané, ať protestanté či katolíci, či z jiných církví, k sobě slušní, protože čtou z jedné knihy. To nás všechny zavazuje k určitému chování, jednání a přemýšlení. Nebo snad je to jinak?
18. 08. 2013 | 20:06

skura napsal(a):

fafnir 18. 08. 2013 | 19:25

"...nějak nechápu..."

Souhlasím!
18. 08. 2013 | 20:06

30,- napsal(a):

Víra Tvá Tě uzdraví.
18. 08. 2013 | 20:14

Matylda napsal(a):

Vaše Eminence, mám jeden dotaz. Málokdo si přečetl Katechismus po II. VtK a jistě nezná ani spisy Jana Pavla II., o teologii těla. Taktéž jistě málokdo zná Kanonické právo. Nebylo by dobré upozornit, jak se provádí rozvod, kdy manželství bylo uzavřeno církevním sňatkem? Jsou lidé, kterým se líbí církevní ceremoniál, ale asi si neuvědomují, že má své důsledky v případě, že se manželství nezdaří. Ale že také existuje jistě manželská poradna, která se může pokoušet spory mezi manžely narovnat. Podle mého názoru nejde jen o samotný úkon sňatku, ale o vztahy v rodině, na základě toho, čemu věříme.
18. 08. 2013 | 20:15

Martin napsal(a):

Matylda: Katolická církev rozvod jednoduše neprovádí. Rozvod se provádí výhradně na úřadě, konkrétně u soudu.
18. 08. 2013 | 20:20

dennis napsal(a):

Pane Fafnire, vy jste se zamiloval do sve predstavy, ze dustojne rozlouceni se zesnulymi praktukuji pouze verici. Asi proto, ze pochovavat se maji lide, kteri veri v nesmrtelnost duse. (Nevim, zda mezi ne zehrnujete i ty, kteri veri v reinkarnaci. To ovsem neni podstatne.)

Panove Skuro a Ago,
jisteze monogamni rodina neni samospasitelna. Jako ostatne neni nic na svete samospasitelne. To, za co se ja primlouvam, je osveta rodinneho zivota. Jisteze diskuse vzdy prinasi nejruznejsi postrehy, zkusenosti a nazory. Nakonec tvrzeni, ze i z neuplnych rodin, z rozvracenych rodin, deti narozenych v zoufalych spolecenskych a materialnich podminkach mohou vychazet lide cestni, zrali a spolecensky uzitecni, je ve vzacnych pripadech pravdive. To ovsem neznamena, ze uplna rodina, kterou charakterizuje zodpovedny pristup obou rodicu, nestoji za to, aby nebyla podporovana, propagovana a respektovana.

Snaset donekonecna priklady zalostneho stavu rodinneho zivota by melo byt alarmujici nikoli omluvou.
18. 08. 2013 | 20:20

aga napsal(a):

dennis

Lecos kvalitního by mělo být podporováno, propagováno a respektováno, pane dennisi. Ovšem to jsme zase u toho systému a jeho hodnot, že. Znovu opakuju, že sama podpora rodiny v rámci špatného systému nemůže přinést nic dobrého - systémem indoktrinovaní rodiče mohou v prostředí systému vychovávat jen takové děti, jaké systém potřebuje - a to poslední, co tento systém chce, jsou lidé čestní, stateční a opravdu společensky užiteční.
18. 08. 2013 | 20:36

aga napsal(a):

PS dennis

Nemůžu potřebovat názornější příklad pro svá tvrzení než blog, pod kterým diskutujeme.
18. 08. 2013 | 20:38

fafnir napsal(a):

dennis
ale nezamiloval,jenom mi připadá srandovní ten protiklad.No nic,duše padlýćh revolucionářů naslouchají pochodu padlých revolucionářů,i když podle své víry,v duši nevěří.
Jenom mě naplňuje nadějí,že i na tak levičáckém serveru se najde přes veškerou atheistickou ideologickou masáž tolik věřících.
Martin
a právě ta poslední věta mi říká,že nebruslím na tak tenkém ledě.
BTW Rusové velmi toužili vykinožit víru,a po 80 letech je to velmi křesťanská země.
18. 08. 2013 | 20:38

Martin napsal(a):

fafnir: Jestliže tu pasáž v Bibli která zakládá možnost církvi provádět církevní sňatky také neumíte najít, tak raději choďte bruslit na zimní stadion tam mají led vypodložený betonem.
18. 08. 2013 | 20:47

Martin napsal(a):

fafnir: BTW Křesťanů je v ČR kolem 30 % to se mi nezdá jako velmi křesťanská země a Katolická Církev ztrácí 400 věřících denně. Zdroj http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99es%C5%A5anstv%C3%AD_v_%C4%8Cesku
18. 08. 2013 | 20:53

aga napsal(a):

fafnir

Mimochodem, co má co dělat víra s katolickoou církví a její propagandou? Věřící najdete všude po světě, a Duku k tomu nepotřebujou...
18. 08. 2013 | 21:03

skura napsal(a):

"Jsem zapřisáhlý ateista; až se bojím, že mě pánbůh potrestá." (Jára Cimrman)
18. 08. 2013 | 21:13

pavel v napsal(a):

neo

Vy tvrdíte, že porno je motorem rozvoje. Neuvěřitelné.

Na pornostránkách nevidíte vůbec nic špatného. Proč tedy upozorňujete, že podle tvrzení Blesku lidé ve Vatikánu sledují pornostránky? Mám tomu rozumět tak, že podle vás když pornostránky navštíví ateista, je to v pořádku, ale když je navštíví věřící člověk, je to zavrženíhodné? Neměříte každému jiným metrem?

Co se týká rozvodovosti, za 1. republiky byla podstatně nižší než dnes. V té době byla nesezdaná partnerství raritou. Dnes je to věc běžná. Myslím, že rozbít sezdané manželství je těžší, než nesezdané. Každé manželství někdy projde krizí. Je-li vazba mezi partnery příliš volná, vztah se rozpadne již při malé krizi. To byl podle mého důvod, proč dříve více manželství vydrželo. Mělo to samozřejmě i stinné stránky. Ta pozitivní stránka, že děti vyrůstaly v úplné rodině, převažovala.
18. 08. 2013 | 21:31

skura napsal(a):

"Jsem proti všem válkám kromě nevyhnutelné války s vlastní ženou." (Albert Einstein)
18. 08. 2013 | 21:41

aga napsal(a):

pavel v a další

Zajímavé, že ta výchova dětí v církví sezdané úplné rodině se ve výsledku na stavu společnosti nějak zvlášť neprojevuje - a když, tak jen kosmetickými úpravami. Zatím nejhroznější a nejkrutější války spolu vybojovali lidé, vyrostlí v těch údajně skvělých úplných rodinách (do jejichž pokrytectví a časté perverze nám dává nahlédnout tolik skvělých realistických romanopisců předminulého a minulého století)...
18. 08. 2013 | 21:43

pavel v napsal(a):

Martin napsal(cituji):"Manželství zbytečná instituce není, ale neřeší nic zásadního mezi manžely jak si mylně představují mnozí věřící, institut manželství řeší především peníze, majetky a zaopatření dětí, tedy ryze praktické a světské věci."

Martine,

když si manželé při svatbě veřejně slíbí věrnost, je to vpodstatě uzavření smlouvy. Vyjdeme-li z předpokladu, že mezi čestnými lidmi se smlouvy dodržují, jedná se o závazek, který závažně poznamená život těch dvou. Vyjdeme-li z předpokladu, že taková smlouva je pouze kusem papíru, že porušování smluv je samozřejmost, pak máte pravdu že institut manželství není nic zásadního.
18. 08. 2013 | 21:47

aga napsal(a):

Ovšem s tím osobnostním rozvojem má kardinál pravdu. Každý zostřený omezující režim, i třeba kriminál, přispívá k osobnostnímu rozvoji. Co nás nezabije, to nás posílí - i manželství.
18. 08. 2013 | 21:48

Martin napsal(a):

pavel v: V zásadě máte pravdu, to musím uznat. Teď ještě můžeme podiskutovat o tom, co se v tom slibu rozumí slovem nevěra.
18. 08. 2013 | 22:01

čtenář napsal(a):

martin
Na počátku stvoření stvořil Bůh lidi jako muže a ženu. Proto opustí muž otce svého i matku svou a přilne k své manželce, a ti dva budou jedno tělo. Nejsou tedy již dva, nýbrž jedno tělo. Proto, co Bůh spojil, člověk nerozlučuj!Marek 6-9.
18. 08. 2013 | 22:16

pavel v napsal(a):

aga

Hitlerův otec byl alkoholik. Zemřel, když bylo Hitlerovi 14 let. Matka syna rozmazlovala, takže se ani ničím nevyučil. V 18 letech umřela i matka a z Hitlera se stal bezdomovec. Stalinův otec byl pravděpodobně také pijan. Máte pravdu, že oba vyrostli v úplných rodinách, ale skvělé nebyly.

Když budete chtít prorazit jako literátka, nedoporučuji psát o Mirkovi Dušínovi - nevydělala byste si ani na slanou vodu. Doporučuji nějaké téma z tolik populárního deníku Blesk. Jak napsal humorista Stephen Leacock: Moderního člověka dokáže zaujmout jen sex nebo vražda. Zvláště kultivovaného pak sexuální vražda.
18. 08. 2013 | 22:21

čtenář napsal(a):

mb 19.53
Nevím, co jste tím rozevlátým příspěvkem chtěl vyslovit. To jsou nějaké jinotaje?
18. 08. 2013 | 22:26

Martin napsal(a):

čtenář: A kde v tom máte jakoukoliv zmínku o církvi ? Nikde, všude se jedná o muži, ženě a Bohu, církev tam vůbec nefiguruje.
Tedy prokazatelně ani na opakovanou výzvu nejste schopen prokázat oprávněnost uzavírání sňatků v kostele a tímto můžeme diskuzi o církevním sňatku ukončit s tím, že se jedná o církevní lžiobřad. Následně se ze svátosti manželství při tomto obřadu stává církevní lživýmysl.
Pokud tvrdit že Katolická Církev zastupuje Boha na Zemi nezkoušejte ani náhodou.
18. 08. 2013 | 22:30

mb napsal(a):

to máte jedno čtenářu ... žvejkněte si to jak vám libo ...

ale že jste to vy, tak přidám postřeh: jen postřeh ... cirkev mi prijde jako mučitelé Winstona Smithe z 1984 ... nejenom že vám ubližujou ( upalování, manipulace, koexistence s diktátory, mafiány a dalšími odpudivými typy ), ale ještě chtějí abyste / abychom je milovali ...

... njn, stane se ...

ale určo je v te instituci spousta lidí dobré vůle ... / tak jako v komunistické straně ??? /

tak hezký večer ...
18. 08. 2013 | 22:33

Viola napsal(a):

Mertin

"ukažte mi místo v Bibli, kde je o provádění sňatků v církvi, v kostele.

Text listu Efesanům srovnává snoubenecký charakter lásky mezi mužem a ženou s tajemstvím Krista a církve. Kristus je Snoubenec církve, církev je Kristova Snoubenka. Tato analogie není úplně nová. Přenáší do Nového zákona to, co už bylo obsaženo v Starém zákoně, zejména u proroků Ozeáše, Jeremiáše, Ezechiela a Izaiáše (srov. např. Oz 1.2; 2.16-18; Jer 2.2; Ez 16.8: Iz 50.1; 54. 5-8). Poslyšme, jak Bůh mluví k svému vyvolenému lidu prostřednictvím proroka: „Neboj se, neboť se nemusíš hanbit, nestyď se, neboť se nemusíš rdít, vždyť zapomeneš na hanbu svého mládí a nevzpomeneš již na potupu svého vdovství. Vždyť tvým manželem je tvůj stvořitel, Hospodin zástupů je jeho jméno; tvým vykupitelem je Svatý Izraele, nazývá se: Bůh celé země. (...) Může být zavržena manželka z mládí? praví tvůj Bůh. Na maličkou chvilku jsem tě opustil, avšak s velkým slitováním se tě znovu ujmu. Ve výbuchu hněvu jsem skryl na chvíli před tebou svou tvář; ve věčné lásce se však nad tebou slituji - praví Hospodin, tvůj vykupitel. (...)! kdyby hory ustoupily a pahorky kolísaly, má láska od tebe neustoupí, nezakolísá moje smlouva, která dává pokoj" (Iz 54,4-8.10).
18. 08. 2013 | 22:39

dennis napsal(a):

Pane Fafnire,
zkuste mi vylozit logiku lidi, kteri veri v nesmrtelnost duse (ktera existuje nezavisle na pomijivem materialnim tele) a s veskerou uctou pohrbivaji sve mrtve. Co ma ta mrtva flaksna spolecneho s dusi, ktera uz sidli mimo?

Ze se ateiste babraji s posledni sluzbou mrtvemu telu, je snad jenom potvrzeni jejich zboznovani mrtve hmoty. Co vidi verici v mrtvem tele? Dokonce kdysi zbozni verici rozlisovali, kam si nektera tela zaslouzila a jina mrtva tela nezaslouzila byt pohrbena. Jakou to melo logiku? Dnes se uz snad takove veci nedeji. Ani mezi vericimi, ani mezi ateisty se uz mrtvi neklasifikuji podle toho, jak zvladli posledni chvile zivota.

Dalsi zahada je pro mne skryta v zasade, ze verici by nemeli souhlasit s pohrbem zehem. Proc? Utrpela by tim duse? Dnes uz pry to neni jablkem svaru mezi vericimi...
18. 08. 2013 | 22:44

Martin napsal(a):

Viola: A jaká je souvislost Vašeho elaborátu s uzavíráním sňatků v církvi v kostele ? Žádná, jedná se o zcela jinou záležitost a to o vztah církve a Krista.
18. 08. 2013 | 22:45

čtenář napsal(a):

aga 21.03
Nezdá se mi myšlena vážně vaše věta-co má víra společného s katol. církví.Máte pravdu - ve světě nemají všude naklonovaného našeho pana kardinála. Asi jste už slyšel o posloupnosti duchovních:jáhen, kněz, biskup, arcibiskup, kardinál...Církev ustanovil sám Kristus. A její hlavou určil Petra. "Ty jsi Petr, ty jsi skála, na té skále postavím svou církev". První apoštol byl ustanoven-svatý Petr. Po svém zmrtvýchvstání určil Ježíš, aby apoštolové, učedníci šli do celého světa a hlásali Krista ukřižovaného a zmrtvýchvstalého.Jistě si budete pamatovat, že předtím sošlo k seslání Ducha svatého, apoštolové mluvili najednou všemi jazyky toho světa. Snad něco pochopíte, snad. Každý stát, ve kterém působí katol.církev, má stejné uspořádání duchovních.
18. 08. 2013 | 22:50

Martin napsal(a):

dennis: Až donedávna byl prakticky výhradní majitel hřbitovů Katolická Církev. Souvislost s odrazováním lidí od žehu odvodíte hravě.
18. 08. 2013 | 22:55

Belzebub napsal(a):

Jděte a šiřte víru i mezi národy, které ji již mají. Položte i své životy, aby jste jejich víru rozvrátili. Svatost na Zemi a věčná odměna v Nebi Vás nemine.
18. 08. 2013 | 22:58

dennis napsal(a):

Pane Ago,
zdrava rodina jiste prinasi vice zdraveho nez rodina narusena. Ze zijeme v dobe, kdy oficialni rezim usiluje o vsechno mozne, jen ne o zdravou spolecnost, nas nezbavuje nadeje, ze cokoli se pro zdravou rodinu podari prosadit, vcetne neoficialni osvety, je lepsi nez nic.

Jestlize napr. ve skolstvi skutecnym cilem, ktery se ceskym vladam dari plnit, je vychova novych generaci nevzdelanych lidi, kteri neprekroci uroven pubescentnich spotrebitelskych prani, tak to porad neni vyzva, abychom na vychovu slusnych a spolecensky uzitecnych lidi rezignovali.

To je, aspon po mem mineni, zavazek pro lidi, kteri si nepreji, aby po nich prisla potopa. I kdyby se vsechny ceske vlady teto zasady drzely a vsechno sve konani teto zasade podridily.
18. 08. 2013 | 23:00

dennis napsal(a):

Pane Martine,
mate na mysli energetickou narocnost, nebo nejake ekologicke duvody. Zkuste mi napovedet. Pak si obavy pred pohrbem zehem mozna snadno odvodim.
18. 08. 2013 | 23:04

čtenář napsal(a):

Martin
Vy jste se zasekl na jedné myšlence a neberete nic kolem. Kristus ustanovil sv. Petra hlavou Církve. Sv.Petr ustanovil svého nástupce a tak posloupnost papežů(říká se jim papež)trvá dodnes. Manželství ustanovil rovněž Kristus -už jsem vám předložil úryvek. Církev žehná rukama duchovních všem lidem, i novomanželům. V kostele je svatba proto, že je to posvěcené místo. Ve svatostánku přebývá Bůh neustále. Církev se snažila patrně, aby slavnost udílení svátosti manželství bylo opravdu slavností.Stejně jako se loučíme v kostele při mši se zemřelým. Tak nějak.
18. 08. 2013 | 23:05

čtenář napsal(a):

mb
Někdo z církve chce, abyste ho miloval? Můžete mít radost!!!
18. 08. 2013 | 23:09

Martin napsal(a):

dennis: Není to nic menšího než peníze. Za pohřeb do země na hřbitově se platí nějaký peníze majiteli hřbitova a každoročně se platí forma pronájmu místa, tedy spolehlivý zdroj byť malých příjmů. Žeh je pro církev podstatně méně ekonomický. Dlužno dodat, že tuto praxi provozovaly mnohdy i církve protestantské.
Nyní už to tak moc není, hřbitovy nyní bývají v majetku města, tudíž církev mohla slavnostně žeh povolit.
18. 08. 2013 | 23:10

mb napsal(a):

jj ... winston smith se taky nakonec naučil milovat ...

long live fuhrer ...

dobrou ...
18. 08. 2013 | 23:11

čtenář napsal(a):

Dennis
Píšete o pohřbívání.Pohřbíváme s úctou. Věřící i nevěřící. Pokud má člověk srdce a svědomí, pohřeb je důstojný. Protože v rakvi většinou leží někdo, koho jste miloval. Vaše matka, otec, dítě. K tělu se vždycky musíme chovat s úctou.Člověk je tělo a nesmrtelná duše.
18. 08. 2013 | 23:16

Viola napsal(a):

Martine

Manželství se uzavírá proto, že je vztah muže a ženy posvátný, tak jak vám psal i čtenář. Chtěl jste uvést v Bibli místo, kde je uveden důvod, proč by církev měla manželství posvěcovat v kostele jako svátost. Jsme obrazy božími jako muž a žena. Manželství je o lásce a vztah Boha a člověka je také o lásce, neboť tak, miloval člověka, že obětoval svého syna - sebe sama.
18. 08. 2013 | 23:16

skura napsal(a):

čtenář:

"Církev ustanovil sám Kristus." Hlavně tu katolickou. Ta si to pro jistotu ještě posichrovala padělkem.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Konstantinova_donace
18. 08. 2013 | 23:17

Martin napsal(a):

čtenář: Kristus možná ustanovil Petra jako první hlavy církve, ale zaručeně pouze prvního. Vyvozovat z posloupnosti Papežů jakousi spojitost s prvotním ustanovením Petra samotným Kristem je naprosto zcestné. Navíc Papežové se již mnoho století volí, nikoliv jmenují svým předchůdcem, tudíž jmenovací posloupnost je tak jako tak přerušena.
Manželství ustanovil Kristus, ale není tam nic o sňatcích v církvi v kostele.
Nic takového že by církev nemohla požehnat manželství jsem netvrdil, bavíme se o uzavírání manželství.
Argument, že svatba je v kostele proto že je to požehnané místo, je mimořádně absurdní, jednak neexistuje nic takového jako požehnané místo a také neexistuje žádná souvislost.
Tvrzení že ve svatostánku přebývá Bůh trvale je vrchol ignoranství, je vidět že problematice rozumíte jenom velmi okrajově.
18. 08. 2013 | 23:25

Martin napsal(a):

Viola: Obávám se že jste to stále nepochopila. Církev může bez problémů vyprošovat požehnání u Hospodina mimo jiné také pro čerstvě sezdané páry přišedší z místní radnice, ale zatím nikdo nenašel v Bibli místo, které by zavdávalo možnost uzavírat sňatky v kruhu církve.
18. 08. 2013 | 23:31

čtenář napsal(a):

Martin
Co se člověk všecko od vás nedozví! Pan kardinál, až sem zavítá, bude šťasten, že jste mu rozšířil duchovní obzory. Nepochybně.
Když Kristus ustanovil svátost manželství, tak nějak je logické, že Kristova církev světí a je svědkem udělení si svátosti manželství. A po 2000 letech od ustanovení je svatba ve vyzdobeném kostele krásná. Všecko co jste chtěl, jste dostal. Bible není román.Je nutné pochopit souvislosti.V tomto PC prostředí mnoho vědomostí nezískáte.A v noci.....
18. 08. 2013 | 23:43

Viola napsal(a):

Martine

Celá Bible je o vztazích a uvedla jsem vám několik míst, kde se o tom píše.
Manželství je analogie vztahu Boha a církve, tak proto. Už v Genezis je to psáno, tak se zkuste začíst. Bible je o lásce, kromě jiného, a manželství je také o lásce, nebo by mělo být. Jak byste mohl třeba říci, že obecní úřad, nebo radnice je o lásce a proto se tam mají konat svatby. Úřad je o formální stránce manželské smlouvy.
18. 08. 2013 | 23:46

Martin napsal(a):

čtenář: Pan Kardinál tohle moc dobře ví, to byste se divil co všechno pánové nahoře vědí.
Logiku jsem vám vyvrátil již dávno, pokud by to bylo pravda, pak se svatby dělají v církvi od počátku církve, jenže ony se dělají až zhruba od 12. století.
Protože se od Vás evidentně už nic nového nedozvím, asi půjdu spát, nicméně přeju Vám požehnané Pondělí ;-)
18. 08. 2013 | 23:49

dennis napsal(a):

Pane Martine, dekuji za napovedu. :-)

Pane Čtenáři,
vase slova jsou moje slova (15:36) urcena panu Fafnirovi. On me zaujal svym generalnim tvrzenim, ze ateiste popiraji svou viru ve smrtelnost duse; nebo dokonce svou viru v neexistenci duse, kdyz v ucte pohrbivaji sve zesnule. Pak jsme si nekolikrat vymenili vzkaz, abych nakonec zkusil páně Fafnirovu metodu - zeptat se na logiku a vecne vysvetleni toho, co delaji verici smysluplne na rozdil od ateistu.
18. 08. 2013 | 23:50

Martin napsal(a):

Viola: Četl jsem to mnohokrát, je tam toho spousta, ale o sňatcích v církvi nic. Též Vám přeju požehnané Pondělí ;-)
18. 08. 2013 | 23:51

dennis napsal(a):

Pani Violo,
od utleho veku me mrzelo, ze nejsvetejsi rodina je prikladem puvodne neuplne rodiny, ktera byla doplnena otcimem. Ovsem prikladna je role svateho Josefa, ktery fyzicky naprosto spolehlive nahradil nepritomneho otce.

Role prvniho rodicovskeho paru je v kazdem ohledu vzorna. Predstava, ze incest byl jedine moznym krokem, jak dospet k vnoucatum me vzdycky matl. Zkusme to vyresit tak, ze o tom nebudeme mluvit.
18. 08. 2013 | 23:59

Katolička napsal(a):

V Boha věřím, ale nejvíc mi vadí ti přitloustlí homosexuálně vyhlížející faráři, kteří všechno shodí.
To, co říká Duka, je dogma, a dogmata jsou pasé.
A jestli je pravda, jak píše výše Hradečák, že je v H.K. veřejným tajemstvím, že Duka má 3 nemanželské děti, pak to jen potvrzuje fakt, že faráři škodí světu a nemluví pravdu. Jsou nevěrohodní, jak jim mají lidé věřit a řídit se jejich slovy?
Co jejich slova o lásce k člověku, o pomoci, obětování se, pokoře, životě v chudobě? O apolitickém chování církve?
Vlk mi moc sympatický nebyl, ale proti Vlkovi je Duka vykuk.
19. 08. 2013 | 00:08

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,....jo,jo,jóo,....kdyby tehdy na počátku ta cacná a mlsná Eva nevzala si od hada to jablko,....určitě s hadem očesali celou jabloň poznání, .... ona každé jablko nakousla a zahodila,....tak to Hospodin opravdu nemohl nechat bez povšimnutí. Mohl ale vyhnat jen tu fajnovku,....Adama si tam nechat,....jéjejej, jak by se muži měli dobře.

Určitě by se našel jiný způsob rozmnožování, .... třeba jako u rostlin, ty mají pane od Hospodina protekci,....to vegetativní rozmnožování,....to by byl veget,.....ustřihnete si třeba nehet u maličku, nebo pár vlasů, dáte do květináče,... zalejete,....dáte na okno,....no a za tři měsíce začnou rašit děti, .... vyjednotíte, .... necháte ty nejnadějnější,....panečku, to by bylo jiný kafe,.......Ach ta káča Eva, ta nám to teda zavařila,....
A do Ráje bychom chodily jenom na návštěvu,....občas, .... že by nás lákalo to funění u ucha,?.....

Děti z květináče vyrostlé za pár měsíců,....to bychom měly skutečný ráj,.... imrvérefurt.
Halt,...nestalo se,....Tužka.
19. 08. 2013 | 00:18

Viola napsal(a):

dennis :-)

O žádný incest nešlo, pokud myslíte Adama a Evu, už jsem to psala výše. Až od Mojžíše je zakázáno manželství sourozenců.
Nebudeme diskutovat o náboženství vůbec?
19. 08. 2013 | 00:19

Viola napsal(a):

To je dobré tužko :-)
19. 08. 2013 | 00:21

Viola napsal(a):

Martine děkuji a dobrou noc.
19. 08. 2013 | 00:23

jozka napsal(a):

Tuzka:

Pta se znudeny Adam Boha, bylo-li by mozno opatrit mu nejakou hezku, milou, chytrou, trpelivou a procovitou spolecnici. Buh odveti, ze jiste, ale bude ho to stat ruku, nohu, oko, tri zebra a ucho. Adam se zamysli a pak se zepta " A co by se dalo poridit za jedno zebro?"

Jinak jako vzdy, cirkevnici delaji, jako by bez nich neslo vubec nic a nastrkuji pred sebe Pravdu a Lask. Jako nekdo kdo ma dost cerstvou zkusenost s pohrbem v kostele, znudenym knezem drmolicim s prestavkami hodinu a pul to same a predcitajici radobyhlubokomyslna pouceni a v prestavkach sedici na necem co pripominal vice trun nez kreslo a zajimajici se vic o to, kolik se vybere mezi smutecnimi hosty si myslim o krestanske lasce a ucte k zemrelym sve. Ale jak pravila pozustala, "ja bych se na tu saskarnu za tezky prachy vykaslala, ale ja tu chci zit...".
19. 08. 2013 | 06:35

fafnir napsal(a):

dennis
ona ta nepřípustnost žehu vycházela z původního Židovského Starého zákona,kdy mrtvý musí být pohřben a nedotčen,aby mohlvstát k poslednímu soudu.Dnes už v církvi opravdu o tom nejsou spory,jak o tom svědčí účast kněze i při posledním rozloučení při pohřbu žehem.
19. 08. 2013 | 06:51

aga napsal(a):

čtenář

Ale prosímvás, jste tak omezený svým fanatismem, že si ani neuvědomujete, že slovo "věřící" neznamená "příslušník katolické církve". Takže znovu - na světě byly a jsou miliardy věřících, kteří k tomu nepotřebovali a nepotřebují tu vaši posloupnost duchovních...
19. 08. 2013 | 07:07

fafnir napsal(a):

neo
rodina je otec + matka + děti spojené manželstvím.Širší rodina + prarodiče + strýcové a tety.Chybí li jeden z členů rodiny,je to neúplná rodina.To vše má v Euroatlantické civilisaci i právní konsekvence,zrovna tak jako je rodina právně stanovena a máme i rodiné právo,jak civilní tak církevní.Volný svazek je prostě volný svazek nebo společenství lidí.Svazek lidí v registrovaném partnerství,je prostě jen registrované partnerství,nikolivěk rodina.To je prostě terminus technikus.Existoval dříve ještě institut druh + družka,v něm děti měli práva dle rodiného práva.Tento institut pro sebe uzurpovali homosexuálové,a pro normální lidi byl zrušen.(norma je těch 96%,ta 4% prostě nejsou v normě,také technický výraz,jakkoliv se vy budete přít o jednotlivá %)
A ještě,právo oddávat má kněz,civilní úředník,a ten na to musí mít zkoušky a míval,nevím jestli ještě má,kapitán na lodi(historicky to bylo dáno dlouhými několikaměsíčními zámořskými plavbami.
Eo ipso,rodina a manželství je přesně definovaný právní vztah.No a u katolické,nebo vůbec křesťanské rodiny k tomu přistupuje Svátost manželství,uzavřená před knězem a denně po celý život naplňovaná oběma manžely,což je zbytečno vám vysvětlovat,neb to stejně odmítáte akceptovat nebo chápat.Že se to ne vždy v současném světě občas nezdaří,je věc jiná.Je to selhání,nikolivěk pravidlo.
19. 08. 2013 | 07:09

aga napsal(a):

pane dennisi

"zdrava rodina jiste prinasi vice zdraveho nez rodina narusena."

Promiňte, ale tato fráze má v kontextu naší debaty asi stejný význam, jako bych opáčil moudrem "když je sluníčko, tak je to lepší než když prší".

Když pominu to, že si za pojmy "zdravá rodina přináší více zdravého" každý člověk i každá společnost dosazuje něco zcela jiného (zdravá rodina v Evropě a třeba u Křováků může mít každá zcela jinou formu, a kdo rozsoudí, která je zdravější), nepřu se o obecnosti, ale ptám se vás, kde chcete v nezdravém systému přijít ke zdravé rodině. Konkrétně.
19. 08. 2013 | 07:14

fafnir napsal(a):

aga
ale ano,věřící může být nejen Katolík,Evangelík a těch církví jsou desítky,Pravoslavný,Řecký katolík,Mormon,Lamaista ,Budhista,Šintó,Hiduista,Muslim,Animista.A konečně i komunista je v cosi věřící,ten ovšem tvrdě vyznává posloupnostz a neomylnost svých guru,tedy do doby než je nahradí nový guru,a prohlásí učení toho dřívějšího za úchylku,odporující Marx leninismu.
19. 08. 2013 | 07:17

jozka napsal(a):

fafnir:

Neda i to zeptam se osobne. Neprispival jste tak pred deseti a vice lty do diskusi na Neviditelneho Psa?
19. 08. 2013 | 07:25

fafnir napsal(a):

jozka
ano.
19. 08. 2013 | 07:37

aga napsal(a):

fafnir

No vidíte, a proto ta arogantní nadutost katolického Duky tak irituje ty, co věří jinak, a třeba i jinak chápou vztah mezi mužem a ženou.
19. 08. 2013 | 07:42

jozka napsal(a):

fafnir:

Diky za odpoved.
19. 08. 2013 | 07:42

neo napsal(a):

pavel v :

to není neuvěřitelné, to je fakt.
co myslíte, že zapřičinilo vznik videorekordéru, dvd, divx, stahování videí, sdílení videa, rychlejší připojení, nové aplikace....

co se týče toho kdo co stahuje, celkem jste to vystihl až na ten závěr, který jste mylně vyvodil. CHci tím jen říct, že jsou to úplně normální lidé s normálními potřebami jaké mají i ateisté. Vadí mi na tom to pití vína a kázání vody. Tdy pohoršování se nad pornem a zárovn jeho sledování.
1 republiku sem laskavě netahejte, bavíme se o dnešku a já chi vědět, jaký je podle vás rozdíl v počtu rozpadených partnertví a rozvedených manželství, abyste mohl dokázat, že manželství je jaksi pevnější svazek bez těch zadních vrátek...
19. 08. 2013 | 08:22

neo napsal(a):

fafnir :

není to pravda.

Rodinu lze chápat jako malou skupinu osob, které jsou navzájem spojeny nejen manželskými a příbuzenskými, ale i jinými obdobnými vztahy a zvláště společným způsobem života. Další definice popisují rodinu prostřednictvím jejích funkcí: funkce reprodukční, sociálně ekonomické, kulturně výchovné, sociálně psychologické a emocionální.
19. 08. 2013 | 08:29

Matylda napsal(a):

Je mi divné, že se lidé chlubí svým "jsem zapřísáhlý ateista" a staví se do opozice věřícím. Nikde jsem neaznamenala, že by se věřící chlubili,"jsem zapřísáhlý věřící" a všude možně napadali ateisty. Podle mne, ateismus je postoj k Bohu, víra je též postoj k Bohu. Tedy, všichni se potkávají u stejného referenčního bodu a vyjadřují svou víru. Je k tomu třeba nějaká agrese? Sdílíme všichni jeden čas, prostor a svět a Bůh je pro nás tajemstvím. Je to ontologický problém. A v tom se odehrává celá škála hodnot, které lidé přijímají během života. Přitom všichni máme jistý žebříček hodnot společný. Vychází z Desatera a společností uznaný mravní řád. Co nás rozděluje? Ateismus je podobný pelagianismu, alespoň tak se mi to jeví, soudě s postojů mnohých zapřísáhlých ateistů. Já Boha nepotřebuji, myslí si, na všechno si stačím sám, všechno pochází z lidské vůle a nepotřebuji k životu Boží milost. Myslím, že to tak ze všeho vyplývá.
19. 08. 2013 | 08:55

aga napsal(a):

Matylda

Asi máte porouchaný záznamník, když jste nezaznamenala, že by věřící napadali ateisty. Navíc, nějaké napadání by mi nevadilo, mně vadí, že menšina věřících sprostě okradla většinu o majetek a peníze, které ani v minulosti rozhodně nezískala poctivou prací.
19. 08. 2013 | 09:22

Baba Jaga napsal(a):

To: čtenář
Kdo hledá, najde.
http://www.dominikduka.cz/kazaniK/

Tolerantní bychom měli být všichni, bez ohledu na víru. Kněží to možná mají i v popisu práce, nejtolerantnější se mi u nás jeví ti pravoslavní.
Nevíte někdo, kde je v bibli či jinde psáno: "běž, dobývej a panuj"? Asi mě můj jedinec tímto výrokem lehce klame, ne?
19. 08. 2013 | 10:05

aga napsal(a):

No, koukám, že se homosexuálům začíná tvořit zajímavá konkurence. Prostá buzna už se omrzela:

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/310890-ani-muz-ani-zena-nemecko-bude-uznavat-treti-pohlavi.html
19. 08. 2013 | 10:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy