Vznik a financování eStat.cz

05. 11. 2007 | 07:13
Přečteno 8678 krát
Někdo s virtuální přezdívkou Hr. se mě ptal na financování „Topolánkova V.I.P. golfu. Je to zřejmě lidské, že se za nějakou trochu netradiční aktivitou objeví otázka: „Co za tím je?“ Případně: „Ono je to jinak….“ s následnými spekulacemi. Proto jsem se snažil vysvětlit golf v odpovědi panu Hr. číslo 1 a číslo 2. V té druhé jsem slíbil informaci o mých dalších aktivitách. Jednou z nich je sdružení eStat.cz. Ve své tiskové zprávě o něm psal dokonce předseda ČSSD s tím, že jsme získali 15 milionů korun.

Jak to celé začalo?
Tak jak to bývá, jednoduše. Potkal jsem mimořádného člověka. Jmenoval se Michal Tošovský. V roce 2003 a 2004 jsme diskutovali o informatice, telekomunikacích a veřejných službách. Dnes je tomu právě dva roky, co tragicky a zbytečně se svou maminkou zahynul. V podstatě mě a nás nenápadně nasměroval na myšlenku současné podoby iniciativy eStat.cz. Tedy dobrovolného uskupení, které se snaží komentovat a navrhovat zlepšení pro českou byrokracii. Krátce poté (konec roku 2004) jsme přibrali Dalibora Veřmiřovského (vynikajícího právníka), Romanu Červinkovou (výbornou organizátorku) a po nich přišli další. Naším cílem bylo do léta 2006 připravit návrh změn ve veřejných službách. Seznam 13 projektů naleznete ZDE. Institucionálně jsme fungovali na platformě sdružení BECARIO, jako dočasná samostatná organizační jednotka.

Co děláme dnes?
V lednu 2006 jsme přemýšleli jsme nad tím, zda aktivitu opravdu ukončit nebo se snažit o to, aby se naše myšlenky opravdu realizovaly v praxi. Proto jsme založili samostatné občanské sdružení. A protože Michal už nežil, tak jsme ho pojmenovali po něm: eStat.cz - EFEKTIVNÍ STÁT, občanské sdružení Michala Tošovského. O několika projektech jsem psal na tomto blogu: Státní byrokracie a kanceláře, Byrokracie a státní pokladna, CzechPoint je zkratka, Státní byrokracie a naše peníze (viz. seznam článků vlevo).

Co jsme už prosadili?
Nebudu mluvit o koaliční smlouvě o CzechPointu o principech Antibyrokratického zákona o registrech dat o elektronizaci, tedy o věcech, které se realizují. Rád bych vyzdvihl to, že se přemýšlí a diskutuje o přílišné regulaci o nadměrné byrokratické zátěži občanů a podnikatelů a to nejen na politické scéně vpravo a vlevo, ale dokonce i na úřadech .

Bez peněz to opravdu nejde
Naše snažení je absolutně transparentní. Jak jinak by se předseda ČSSD dozvěděl o našich milionářských příjmech. Trochu mě mrzí fakt, že neuvedl, že těch 15 milionu máme sice smluvně přislíbeno, ale že se jedná o příjmy na provoz na 30 měsíců. Od 1.7. 2006 do 31.12. 2008. Naše činnost nestojí stát ani korunu a to přesto, že bychom mohli čerpat domácí a evropské dotace. Nedokáži si ale představit, jak bychom mohli prosazovat efektivní stát a zároveň žít z peněz daňových poplatníků.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Český synek Nguyen napsal(a):

Při vší úctě k vaší práci , bych na prvním místě usiloval o zrušení Senátu.
Když tedy přemýšlíte o nadměrné byrokratické zátěži občanů.
05. 11. 2007 | 07:45

edvardkozusnik napsal(a):

Český synku,
již jsem o tom několikrát v komentářích psal a myslím, že se jsem to dokonce psal jako reakci i Vám.

Největším nástrojem regulace je samozřejmě normotvorba. Na což má dle ústavy v ČR právo Parlament. Parlament se svými dvěma komorami. Pokud se dle ústavy sežene v Parlamentu ústavní většina, tak se mohou dohodnout například na zrušení Senátu nebo taky Poslanecké sněmovny. U Senátu by se ušetřilo 0,06% a u Sněmovny dokonce 0,11% státního rozpočtu.

Více ZDE:
http://www.estat.cz/kalkula...
05. 11. 2007 | 08:16

sidney napsal(a):

No, Vazeny pane,
pri schopnostech uredniku delat cokoliv s elektronikou, bych se branil zuby nehty, aby stat pracoval na bazi propojenych databazi. Hruzna predstava. Ono zrejme nestaci, ze pri prevodu databazi ridicskych opravneni se 10% ztratilo, ze jsou nekompletni data v systemu socialniho zabezpeceni, protoze se pri digitalizaci dokumentu (mimochodem provadene studenty v ukole) nic poradne nekontrolovalo atd. atd. Systemey propojene pres verejnou sit jsou velmi snadno paralyzovatelne bez moznosti obrany. neni vyresen problem archivace atd. atd. V neposledni rade neni vyresen problem skutecnych odborniku ve statni sprave-jaksi nejsou. Ono nestaci zrejme ten paskvil s elektronickymi pasy, RFID apod. Jedine , co bych videl jako skutecne prinosne je zrizeni bodu, kde si obcan poda zadost...a urednici at si data shaneji jak chteji. Platime si je. A rozhodne bych omezil okouzleni hradkami zvanymi PC apod. Nejsou vyspele a nejsou ani vyspele standardy pro zachazeni s nimi...
Nejhezci je pak slyset na ourade vetu..to my nevime, to pocitac...
BTW , nejstabilnejsim utvarem v lidskych dejinach byla rise rimska...tu spravovali dobre i bez elektronickych hejblat... Vzal bych si priklad z vykonne byrokracie, ktera zde byla pred sto lety...
05. 11. 2007 | 09:36

Edvard Kožušník napsal(a):

Vážený sidney,

ten bod se jmenuje CzechPoint. Navrženo eStatem v roce 2005:

http://www.estat.cz/index.p...
05. 11. 2007 | 09:42

sidney napsal(a):

Ten cesky bod je take nejhezci myslenkou, ale v zasade je mi jedno, zda si urednici data obstaraji elektronicky nebo jinak. Hlavne se bojim toho, ze ourednice budou mit v zasade nekontrolovatelny pristup kamkoliv... V dobe, kdy z policie a statnich uradu data tecou jak v potoce, tak predstava o tom, jak pani Voprsalkova si precte, jakymi trpim napr. neduhy me moc nebere... Zatim stat nic poradne nedokazal. Tim nemyslim pouze nas stat, ale i napr. USA. Psina, tak jsem se brouzdal po siti a dostal jsem se do demilitarizovane zony velitelstvi americkeho namornictva v Seattlu. A to jsem nemusel pouzivat zadne skodlive nastroje. V Estonsku paralyzovane vladni urady, ve Velke Britanii cinsti Hackeri, prohanejici se v pocitacich ministerstva obrany, vnitra....
05. 11. 2007 | 09:57

Martin napsal(a):

Pane Kozusniku, sponzor Vas http://www.estat.cz/index.p... a Topolankova Becaria http://modra-sance.blogspot...
vyhrava najednou bez vyberovyho rizeni kontrakt od statu na dve a pul miliardy korun.

To je ale hezka nahodicka.
05. 11. 2007 | 10:53

Ministr vědy napsal(a):

Poslední věta článku je skvělá! Přeji hodně úspěchů.
05. 11. 2007 | 11:29

Martin napsal(a):

Ministre vedy, ta posledni veta je fakt skvela, zvlast kdyz ziji z penez firmy ktere danovi poplatnici zacvakaji 2.5 miliardy :)
05. 11. 2007 | 11:38

Ministr vědy napsal(a):

Martin: Správná myšlenka je dražší.
05. 11. 2007 | 13:05

Martin napsal(a):

Ministre, mam spoustu myslenek a urcite same spravne, doufam ze mi nekdo zacvaka i golf i par obcanskych sdruzeni.
05. 11. 2007 | 14:51

Ministr vědy napsal(a):

Kolik potřebujete? Granty už jsou minulostí. Věřte mi.
05. 11. 2007 | 15:03

Martin napsal(a):

Mne nejde o granty, ja si z nadsenim zaparazituji na statnich penezich rozdavanych v predem rozhodnutych tendrech sponzorum spravnych sdruzeni.
05. 11. 2007 | 15:11

Ministr vědy napsal(a):

To já nedělám, jsem dobrovolník. Nevím, co je správné sdružení. Ke korupci se vyjadřuji výtvarně. Budiž světlo!
05. 11. 2007 | 15:30

vlk napsal(a):

To jemoc pěkná a záslužná činnost pane kožušníku. Jen nějak uniká, že s myšlenkou elektronizace styku stát občan přišel jistáý Mlynář a také ji začal uskutečňovat. I bez vašeho sdružení. A bez jeho vazeb.
Mimochodem,dneska jsem si s potěšením vyslechl informaci, že váš spolek vyznamenal nějakou snad antibyrokratickou cenou svého laureáta. A tímnení nikdo menší než sám minostr průmyslu Říman! Chvíli jsme si myslel, že špatně čtu a že musímvšeho nechat a mazat na oční. Ovšemukázalo se, že nikoliv. Zřejmě dostal tu cenu za totální paralýzu snad jediné vzorově funkční státní organizace s vyjímkou hasičů a totiž Czech ínvestu! Já gratuluji k tomuto výběru! Povedená taškařice!
05. 11. 2007 | 20:07

edvardkozusnik napsal(a):

Pane Vlku, (k Římanovi)

naše sdružení eStat.cz, které usiluje o zeštíhlení a zefektivnění státní správy, dnes udělilo cenu pro rok. Ano, získal ji Martin Říman. Ocenění dostal za návrh novely živnostenského zákona.

Opravdu si myslíme, že se jedná o dosud největší antibyrokratický počin současné vlády. Novela má podnikatelům mimo jiné snížit rozsah oznamovacích povinnosti vůči živnostenským úřadům. Například zájemci o vstup do podnikání budou muset vyplnit pouze dvě stránky příslušného formuláře místo dosavadních 21. Počet kolonek novela redukuje ze 471 na 140.
05. 11. 2007 | 21:19

edvardkozusnik napsal(a):

Pane Vlku, (k Mlynářovi)

máte pravdu. Možná bych doplnil, že toto začal už Pavel Mertlík a Karel Březina v Zemanově vládě. Jak vidíte elektronizace se opravdu řeší v ČR více než 10 let.
05. 11. 2007 | 21:21

m&m napsal(a):

"Martin napsal(a):
Pane Kozusniku, sponzor Vas http://www.estat.cz/index.p... a Topolankova Becaria http://modra-sance.blogspot...
vyhrava najednou bez vyberovyho rizeni kontrakt od statu na dve a pul miliardy korun.

To je ale hezka nahodicka.
05.11.2007 10:53:10"

----
Zůstalo jako jediné bez odpovědi autora. To je ale náhodička... :-)
07. 11. 2007 | 13:22

vlk napsal(a):

Kožušníkovi
Mám rozumět věci tak, že cenu mohl získat jen člen vlády? Pokud ano měli jste skutečně těžkou volbu, to přiznávám. Kandidátem byl jistě Pospíšil, který chtěl elektronizovat konkurzy. Termín posunut. Kandidátem mohl být i Julínek, pokud by doázal pořádně rozchodit IZOS nebo jak s e jmenuje projekt internetových pacientských knížek. Nechodí to. Laureátem mohl být i Tlustý nebo Kalousek, viz slib daňové přiznání na jednu stránku- ovšem kde ty sliby jsou, že? To na 2008 bud edokonce složitější než dnes.
Mno a pokud už byl poctěn Říman, že to tak úžasně zjednodušil, pane kožušníku, nemůžete pamatovat praxi z r. 91 a 92 na živnostenských úřadech. Já ano a dokonce osobně. Tehdy stačilo vyplnit jednu A4 a s jednoduchými údajia bylo. Takže Říman je se svým řešením sto let za opicemi a nijak ho nešlechtí , že praxe předchozí byla 500 let za opicemi. NAvíc ten nový živnosťák je z méhohlediska dost pochybné kvality. Výrazně rozšířil živnosti volné a úkor vázaných, a rozvolnil výrazně kvalifikační požadavky. Důsledky pocítíme v kvalitě práce řemeslníků. Někdy s ohrožením života. Podobně úzus, že o živnosťáku bude rozhodovat jakýkoliv živnosťák a ne můj místně příslušný pomůže jen těm, kteří mají silný důvod, aby se v okolí nevědělo, že o něj žádají. Zkuste uhodnout proč. A zákon vůbec neupravuje nejslabší místo dříve platného zákona. Totiž kontrolní a sankční praxi ŽU. Tedy aby tvrdě vyžadovaly dodržování pravidel. Což je např. problém známé kauzy pražských taxikářů.. Teď bude ještě hůř.
No a ještě k vašemu laureátovi, když porovnám přínos toho za co byl vyznamenán s dokonalým rozbitím Czech investu, pak Říman by měl dostat nikoliv cenu, ale papír , kterým ho premier odvolává z funkce.
07. 11. 2007 | 19:44

vlk napsal(a):

Kožušníkovi
Ano vím, že před Mlynářem byl hlavou pomazanou plejbojík Březina. Podle toho to také vypadalo. Mlynář dal E Governamentu směr a rozměr. A počiny ve sféře elektronizace o rozměru justice.cz nebo přístupu do katastru jsou dodnes nepřekonanými vrcholy eStátu v této zemi. Pokud byste byli dodatečně dali cenu za ně,ani bych nepípnul.
07. 11. 2007 | 20:47

thanhvn napsal(a):

http://www.nizikaikun.com/
http://www.ms-online.co.jp/...
http://www.ms-online.co.jp/...
http://www.ms-online.co.jp/...
http://www.ms-shop.co.jp/sh...
http://www.omochacha.com/
http://www.av-one.jp/zero/t...
http://www.a-world.co.jp/
http://www.a-toy.ne.jp/
http://www.s-one-company.jp/
http://www.ec-life.co.jp/ba...
http://www.tbnetjapan.com/m...
http://adultshop.co.jp/omoc...
http://adultshop.co.jp/adul...
http://adultshop.co.jp/enem...
http://adultshop.co.jp/onah...
http://adultshop.co.jp/houk...
http://adultshop.co.jp/anal...
http://adultshop.co.jp/denm...
http://www.nicolas-dogs.com/
http://www.aqua01.net/
http://www.kabudayo.com/
http://www.fxf-business.com/
http://kaketayo.sakura.ne.jp/
http://www.11cash.net/
http://telink.jp/
http://www.complete-watch.com/

P8
http://adultshop.co.jp/dutc...
http://www.blyjapon.com/
http://www.achelabo.jp/
http://umanity.jp/
http://www.worldflower.net/rs/
http://furniture.michiookam...
http://www.blyjapon.com/
http://www.achelabo.jp/
http://www.open-japan.com/
http://www.open-japan.com/i...
http://www.open-japan.com/i...
http://www.eic-av.com/
http://www.eic-av.com/list/...
http://www.saimu0.jp/
http://www.chasetokyo.com/c...
http://www.chasetokyo.com/w...
http://www.chasetokyo.com/a...
http://www.chasetokyo.com/i...
http://www.chasetokyo.com/p...
http://www.sigmac.jp/
http://www.tokei-biho.com/
http://www.rmtplusone.com/l...
http://www.takumi-pg.com/
http://www.webtravel.co.jp/...
http://www.webtravel.co.jp/
http://www.trivy-system.com...
http://www.trivy-system.com...
15. 12. 2008 | 11:03

fook napsal(a):

vládní socialisté si však před Někdo s virtuální přezdívkou Hr.
10. 03. 2009 | 03:49

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
04. 03. 2010 | 02:46

Free Ringback Tones napsal(a):

i like it for your info
05. 03. 2010 | 02:40

http://www.kw61.com/replica-rolex-watche napsal(a):

abc
29. 03. 2010 | 10:55

Hilary Swenson napsal(a):

Rather interesting place you've got here. Thanks for it. I like such topics and everything that is connected to this matter. I would like to read a bit more soon.

Hilary Swenson
<a href="http://cellphone-jammers.com/">mobile signal jammer</a>
14. 05. 2011 | 04:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy