Příležitost a ne hrozba
Až o 2,6 % HDP během deseti let by se mohla zvednout ekonomika Evropské unie, pokud by členské státy správně a v plné míře provedly směrnici o službách a odstranily tak neoprávněná omezení, která právě ve vztahu k této směrnici dosud některé státy aplikují. To tvrdí zpráva, kterou jsme dnes na štrasburském zasedání přijali.
Fotky: Havlovo srdce přijelo do Bruselu
Příští týden v předvečer prvního výročí úmrtí Václava Havla se rozsvítí neonové srdce na budově Evropského parlamentu v Bruselu. Svítit bude do konce ledna. Podívejte se jak probíhá montáž 300 kg vážící instalace.
Reforma státní správy, pokolikáté?
Na těchto stránkách píši o reformě byrokrokracie od roku 1997. V eStat.cz navrhujeme již od roku 2005 reformu centrální státní správy. Něco málo se povedlo, ale zbytek zůstal spíše v šupletech. V roce 2005 jsme přišli s konceptem 9+1 (9ministerstev+1Úřad vlády). Podle včerejšího Práva experti z ministerstva vnitra oživili svůj plán na sloučení a rušení některých ministerstev, aby stát mohl uspořit potřebné miliardy. Jejich návrh nové struktury ústřední státní správy počítá, světe div se, se snížením počtu ministerstev ze současných čtrnácti na pouhých devět.
Euroúčet - bankovní služby á la reálný socialismus
Když vloni v létě přišla Evropská komise s doporučením ohledně přístupu k základnímu platebnímu účtu, ťukal jsem si tehdy na čelo, že po eurobanánu, mobilním eurotarifu a nehořlavých eurocigaretách, přicházejí eurobyrokraté z Komise s dalším šíleným nápadem, kterým se chtějí postarat o blaho „euroobčanů“. Tehdy jsem však ještě netušil, že moje socialistická kolegyně z Výboru pro vnitřní trh Evropského parlamentu, se tohoto tématu chytne tak, že navrhne přijmout usnesení, kterým bude žádat Komisi, aby nezávazné doporučení Komise o euroúčtu nahradila závazným legislativním aktem.
Jak by euroúčet dle socialistky Gebhardt měl vypadat?
Titanic a rozpočet EU pro rok 2012
Vloni se Evropský parlament dohadoval s členskými státy o podobě unijního rozpočtu pro rok 2011 až skoro do Vánoc. Zlí jazykové tvrdí, že rozpočet byl nakonec Parlamentem schválen jen proto, že europoslanci chtěli být na Vánoce u svých rodin. A hrozba mimořádného zasedání mezi vánočními svátky je přiměla přistoupit na kompromis navrhovaný Komisí.
Niskanenův celoživotní, trpělivý souboj s byrokracií skončil
V roce 2008 jsem měl na půdě Liberálního instutu možnost vystoupit jako předřečník ctihodného Williama Niskanena. Na jeho pražské vystoupení dodnes rád vzpomínám. Zeptal jsem se jej tehdy, co stojí za úspěchem známeho amerického think-tanku Cato institute. Dostalo se mi odpovědi, že je to zásadovost, připravenost a trpělivost. Řekl to bez přemýšlení a byla v tom skrytá určitá skromnost, protože tyto obecné principy by bez jeho samotného byly jen pouhými slovy.
Niskanenova celoživotní pouť stojí pro jeho pozoruhodnost za krátké připomenutí.
Prostě a jednoduše Steve Jobs
Nepoužívám ani jeden z jeho produktů. To ale neznamená, že nepoužívám ani jeden z nápadů geniální kreativní dílny jménem Apple, kterou před 35 lety Steve Jobs založil. Všechny úspěšné nápady a produkty Applu jsou jednoduché a prosté. K jejich globálnímu prosazení ale nevedla cesta růžovou zahradou. Ukázalo se, že jako u mnoha prostých a jednoduchých věcí, je potřeba být zásadový, připravený a hlavně trpělivý. Ne vždy totiž geniální, prosté a jednoduché nápady spotřebitel ocení okamžitě.
Takže prostě a jednoduše Steve Jobsi, jako prostý a jednoduchý uživatel Vašich nápadů, říkám:
Děkuji!
Barroso: Čelíme největší krizi v dějinách, Řecko eurozónu neopustí
To že v Evropě je krize, dnes už nikdo nepopírá. Proto jsem s očekáváním seděl v sále Evropského parlamentu a čekal na projev předsedy Evropské komise o stavu unie, jak si ho on už loni velikášsky nazval. V oficiálních zprávách tiskových agentur najdete jistě podrobnosti z jeho projevu. Já jsem si psal poznámky, které přikládám. Zároveň se mi při jeho francouzsko, německo, anglickém rétorickém cvičení vkradly do poznámek některé zjednodušené otázky.
V EU máme krizi finanční, ekonomickou a sociální, ale hlavně se jedná o krizi důvěry. Někteří volají po solidaritě, jiní po zodpovědnosti. Barroso tvrdí, že potřebujeme jak solidaritu, tak odpovědnost.
"Řecko je a zůstane členem eurozóny. Zřídil jsem pracovní skupinu pro Řecko..." Vznikne ekonomický protektorát?
Počty úředníků a zákonů
Vláda Petra Nečase vydala brožuru. Jmenuje se "Rok vlády ODS, TOP 09 a VV". Na webu Úřadu vlády se doslova píše: "Brožura se ohlíží za hlavními úspěchy jednotlivých resortů a předkládá statistický přehled dosud předložených legislativních opatření." Problematiku byrokracie sledujeme v eStat.cz již několik let a proto bych si dovolím komentovat části, které chválí snižování počtu úředníků a výkonnost vlády v oblasti navrhování počtu zákonů.
Otřese migrace Evropskou unií?
Dalo by se skoro říci, že za to může Berlusconiho dům na Lampeduse a Sarkozyho nízké volební preference. Lampedusa je malý italský ostrov na půl cesty mezi Tuniskem a Maltou. Zhruba před měsícem překročil počet severoafrických uprchlíků počet obyvatel tohoto ostrova. Berlusconi jako akční hrdina přiletěl vrtulníkem a slíbil, že do dvou dnů problém vyřeší. Slova, že je to i v jeho zájmu, protože si tam chce koupit dům, měla serióznost jeho úmyslu jen potvrdit. A jak ostrovanům slíbil, problém opravdu vyřešil. Uprchlíkům dal šedesáti měsíční povolení k pohybu. To uprchlíkům uvolnilo cestu do Francie za jejich příbuznými. Na hranicích na ně však čekali francouzští celníci v doprovodu vojáků.