Další manipulace TV Prima. Romové z Británie se nyní do ČR masově nechystají

04. 08. 2016 | 14:24
Přečteno 4868 krát
Televize Prima má zřejmě ve svém anti-etickém kodexu zakódovanou povinnost neustále poštvávat proti lidem z menšin. Nedávno vyšlo najevo, že redaktoři jejího zpravodajství museli podle pokynů svých nadřízených informovat o uprchlících výhradně negativně. Nyní redakce přesedlala zpět na Romy. Prima nedělá zpravodajství, které by ze zákona mělo být objektivní a vyvážené, ale nepřetržitou kampaň proti menšinám.

Prima balí Romům kufry

Prima své diváky nenechává na pochybách, od samého počátku své reportáže jim dává najevo, co si „mají myslet“. Moderátoři ve studiu ji uvedli takto:

„Do Česka by se mohly vrátit až dva a půl tisíce českých romských rodin z Velké Británie. Tamní úřady totiž utahují opasky a značně snižují nebo dokonce i úplně ruší některé sociální dávky. Chtějí tak zatočit s těmi, kteří nepracují a neodvádí tak daně státu. Někteří Romové proto volí návrat do rodné země. Atmosféra mezi přistěhovalci je navíc napjatá i kvůli otázkám brexitu.“

Prima přitom nenašla jediného Roma, který by se chtěl kvůli brexitu či odebrání sociálních dávek vrátit do ČR už nyní, v reportáži vydává za pravdu to, co dva dotazovaní Romové, kteří do ČR jedou na dovolenou, někde zaslechli nebo o čem se diskutuje na Facebooku.

Autorka reportáže Kristýna Vedralová: „Přestože důsledky brexitu jsou zatím v nedohlednu a nová pravidla pro migranty v zemi začnou platit nejdříve až za dva roky, někteří už teď balí kufry, a to i čeští občané.“
Miroslav Milo, obyvatel Glasgow: „Člověk se bojí teďko, protože neví, co bude po brexitu. Hodně lidí si stěžují, že neví, co bude. Na Facebooku panika byla a někteří zvažují, že půjdou domů.“

Pan Milo tedy říká: „Někteří na Facebooku to zvažují.“ Nehovoří o tisících rodin, které zítra „zaplaví“ Českou republiku. Vedralové se strašit brexitem nepovedlo, takže honem chvátá do jiného dolu, kde by přeci jen něco štvavého mohla vykutat.

Vedralová: „Ne všichni ale reagují na odchod Velké Británie z Evropské unie. Příčina je úplně jinde. Britské úřady začaly nezaměstnaným přistěhovalcům odepírat sociální dávky. V zemi tak rodiny prý už nic nedrží.“
Paul MILLAR, honorární generální konzul ČR ve skotském v Edinburghu: „Jsou lidé, kteří se vrací, protože jim odebrali sociální výhody. Měl jsem tady rodinu, která sem přijela, že se vrací teda do Českých Budějovic, protože jim odebrali takzvaný housing benefit, čili sociální podporu na bydlení.“

Přezkoumávání sociálních dávek je individuální

Výsledek: Pan konzul Primě potvrdil, že se vrátila jedna rodina, protože nedostala příspěvek na bydlení - a to nevíme, proč ho nedostala, Prima se to vůbec nepokoušela zjistit. Vedralová z této jediné potvrzené informace, kterou ve své reportáži má, vyvodila, že britské úřady začaly nezaměstnaným přistěhovalcům odepírat sociální dávky a v zemi proto už dva a půl tisíce rodin nic nedrží.

Konzul Paul Millar ochotně odpověděl i serveru Romea.cz.
„Vím o jednom či dvou případech, kdy byl migrantům odebrán sociální příspěvek na bydlení. Říkám všeobecně migrantům, neříkám specificky Romům, protože osobně nedělám rozdíly mezi etnickým původem. V jednom z těch případů bylo důvodem, že ten český občan neplatil daně, protože pracoval na černo, v myčce automobilů. Na straně druhé, vím o vcelku štědré alokaci různých sociálních dávek, kupříkladu svobodným matkám,“ řekl Romea.cz Paul Millar.

Vyplácení sociálních dávek je podle něj dislokováno podle oblastí a zabývají se tím příslušné sociální správy. „Pokud je mi známo, k žádnému oficiálnímu prohlášení o krácení dávek nedošlo a parlament ve Westminsteru o tom nejednal. Může to být administrativní opatření té které jednotlivé správy - ty výplatu dávek občas revidují na základě platných předpisů, které berou na zřetel, jestli kupříkladu dotyčný pracuje či aktivně hledá práci,“ dodává konzul.

Takže, co jsme se dozvěděli: v místě, kde se ptala Prima, došlo k odebrání dávky dvakrát, a nevíme přitom, jestli šlo o Romy či etnické Čechy. Britské úřady revidují výplatu dávek jednotlivě, nikoli po tisících, takže z tohoto důvodu návrat desetitisíce Romů nehrozí.

Cestopisná reportáž TV Prima

Pojďme se podívat, čemu Prima říká potvrzení informace.
Vedralová: Situaci nám potvrzuje i osmatřicetiletá Lucie, která si u konzula byla vyřídit cestovní doklady pro své děti. Do Edinburghu jela 400 kilometrů. Jinde by totiž pasy nezískala tak rychle. Ona prý ale prozatím jede do Čech jen na dovolenou.
Lucie Demeterová, Liverpool: „Lidi houfně odjíždějí domů, vlastně i nastálo, i tak, takže všechno je plný a jsem ráda, že jsem vůbec našla tohle to. - Ty, který nepracujou, tak vlastně odjíždějí domů. Oni budou muset odjet, jim nic jinýho nezbývá. Nebudou brát nic...“

Ani z tohoto dojmu dotazované, vydávaného za ověřování informace, Vedralová nevydolovala dva a půl tisíce rodin. Nevíme, kolik Romů nepracuje a kolik z nich bude muset z Británie odejít, až v důsledku brexitu změní své zákony. A kolik z nich se vrátí do ČR, kolik poputuje jinam. K vydávání úvah a diskusí mezi Romy žijícími v Británii za hotová rozhodnutí zneužila redaktorka Romku, která evidentně nevěděla, o čem reportáž bude. O tom svědčí i to, že v první části odpovědi hovořila na kameru o své dovolené.

„TV Prima se objevila zde na konzulátu náhodou, když pořizovala cestopisnou reportáž. Její štáb se zde setkal se dvěma rodinami, kterým jsem pravě vyřizoval doklady na cestu do ČR,“ řekl serveru Romea.cz Paul Millar.

Problémová Kristýna Vedralová

A nyní již k vrcholu televizní žurnalisty Kristýny Vedralové i TV Prima.
Vedralová: Ve Velké Británii žije asi dva a půl tisíce českých romských problémových rodin. Pokud by se všechny rozhodly vrátit zpět, Česká republika se bude muset najednou vypořádat s asi 10 tisíci novými obyvateli. Je podle vás reálné, že se těch dva a půl tisíce rodin, kterým sebrali vlastně ty sociální dávky, teď zvedne a rozhodne se pro návrat do České republiky?
Paul Millar: „Všichni ne, ale ti, kteří tam mají zázemí, ti o tom uvažují, určitě...“

Naprosto znechucen touto reportáží TV Prima je Petr Torák, který pracuje jako policista ve městě Peterborough, asi 120 kilometrů severně od Londýna.

„Před tím, než jsem odjel na dovolenou, mi pár lidí říkalo, že mají strach z toho, že budou muset opustit Británii, ale nikdo z nich neplánoval návrat do České republiky nebo na Slovensko. Ta reportáž je založena na nepravdivých a zkreslených informacích. Je mi z té reportáže i z té reportérky špatně,“ řekl Romea.cz Torák, jenž loni obdržel Řád britského impéria. Toto vysoké civilní vyznamenání mu propůjčila královna Alžběta II. především za komunitní práci.

Po zhlédnutí reportáže jsme hledali, kde vzala reportérka Primy údaj, že jde o 2 500 romských rodin, a jakým způsobem zjistila, že všechny tyto rodiny jsou problémové. Zaslali jsme redakci zpravodajství TV Prima e-mail v tomto duchu, odpověď jsme ovšem dosud neobdrželi.

Paul Millar má za to, že údaj o počtu romských rodin by mohl pocházet od sociálních charit, které se tím zabývají. „Například Riverside Centre v Newcastle upon Tyne podobnou statistiku zpracoval zhruba před rokem - údajně se v jeho oblasti vyskytuje cca 6 000 rodin z bývalého socialistického Československa. Nicméně, severovýchod Anglie nespadá do mé vymezené konzulární oblasti, ta končí na hranicích Skotska,“ soudí český honorární konzul.

Odkud se vzala informace, že tyto rodiny jsou problémové, však netuší. „S generalizací romských rodin jako ''problémových'' nesouhlasím, protože znám řadu takových případů, kdy oba či alespoň jeden z rodičů pracuje, děti docházejí do školy a celkové tu žijí normálním způsobem, tak, jako všichni ostatní,“ dodal k tomu Paul Millar.

Prima šíří strach - měla by přijít o licenci

Vedení televize Prima nařídilo v září 2015 redaktorům, aby uprchlíky zobrazovali jenom jako hrozbu a riziko. Informoval o tom server Hlídací pes. A redaktoři tento pokyn plnili, jak upozornila i kampaň Hate Free, která běží pod vládní Agenturou pro sociální začleňování.

Nevíme, jestli podobný příkaz shora přišel i v případě českých Romů žijících v Británii, nebo je redakce zpravodajství Primy prostě zahrnula mezi uprchlíky. Jedno je ovšem jisté, TV Prima dál šíří strach za pomoci manipulace s informacemi.

A musíme si počkat na rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), zda to Primě projde beztrestně, či ne. RRTV ve zmíněném příkazu vedoucích pracovníků redaktorům, v němž jim de facto nařizovali nebýt objektivní a vyvážený, nespatřovala porušení zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. V tomto zákoně jsou přitom objektivita a vyváženost jednou ze zásadních podmínek pro udělování či odebrání vysílací licence. RRTV si ale nechává vypracovat analýzu zpravodajství TV Prima, tak uvidíme, jak se k tomu postaví.

TV Prima svým rozeštváváním úmyslně škodí demokracii, o licenci měla přijít už dávno.


Pokračování článku si můžete přečíst zde.

Článek byl napsán pro server Romea.cz.
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy