Nebojte se Facebooku

17. 09. 2010 | 06:00
Přečteno 3972 krát
Každý nový mediální fenomén vyvolává fámy zastiňující podstatu. Sociální sítě mají rub a líc, ale je potřeba je střízlivě hodnotit v kontextu kulturního a technologického vývoje.

Čtyři námitky proti Facebooku a komentář k nim nejsou jeho obhajobou. Má jen ukázat, že není nebezpečnější než fenomény minulých dekád: film, punk, vodka, televize nebo masová turistika.

Námitka 1: Sociální média ohrožují soukromí.

Těžko může zneužívat někdo data, pokud mu je nedáte. Sociální síť sama o sobě není nebezpečná, stejně jako není sám o sobě nebezpečný granát. Nebezpečná je ruka, která jej hází. Nebo jinak: Může snad výrobce čokolády za to, že by nějaký narušený člověk na ni lákal v parku děti a pak jim ubližoval? Kdysi byli lidé ochotni tomu věřit, protože existovala „teorie hříchu“. Kdo produkoval věci svádějící druhé na cestu amorálnosti, nesl zodpovědnost za jejich osud a mohl být ze společnosti vyobcován.

Dnes ale každý zodpovídá sám za sebe a hodnoty, včetně soukromí, jsou individuální volbou a starostí.

Síť plníme informacemi osobně a nikdo nás k tomu nenutí. Záleží na každém, na jakou úroveň soukromí pustí ostatní uživatele. Najdou se jedinci, co vystaví nahou manželku, ke svému profilu na Facebooku přidají číslo mobilu a „zeď“ plní každodenními postřehy a touhami. Jiní lidé využívají sociální síť jako efektivní komunikaci a soukromí si schraňují pro své nejbližší nebo úplně pro sebe. Pokud někdo žije v iluzi, že mu sociální síť bere soukromí, nemusí na ní být a nic se nestane.

Námitka 2: Sociální média kradou data pro nekalý marketing.

Je pravdou, že sociální sítě se prostřednictvím chytrých softwarů mohou stát studnicí pro marketingová data o lidech. Mohou je roztřídit do sociálních nebo zájmových skupin a ty potom mohou dostávat reklamu nebo informace „ušité na míru“. Facebook prostřednictvím tlačítka „Líbí se mi“ vytváří virtuální skupiny. Známkujeme výrobce parfémů, filmy, knihy, akce, politické strany a hnutí, výroky nebo barvy a tak by se dalo pokračovat. Tyto skupiny jsou plné našich dat. Jenomže marketing spěje k personalizaci a interaktivitě i beztak. Jde o paralelní proces.

V Japonsku zkoušejí personalizované billboardy, které by na základě identifikace konkrétního člověka pustily zrovna tu reklamu, která jej má šanci „osobně“ oslovit. Čili: Mám rád pivo, parférmy nebo akční filmy? Kamera, která mě rozpozná podle tváře ve chvíli, kdy projdu kolem billboardu, promítne reklamu na pivo nebo nový akční snímek v kinech. Nejedná se ještě o reklamy, které jsme viděli ve futurologickém snímku Minority report s Tomem Cruisem, kde jej oslovily i jménem, ale podobá se jim. Že jde o Big Brother? V propojeném světě nejen sociálních sítí nic nečekaného. Sociální síť je efektivním nástrojem, jak data pro takovou reklamu sbírat. Není ale rozhodně jediným a nikdo nemůže člověka nenutí, aby podrobná data o sobě sděloval.

Interaktivní reklama se zkouší na billboardech v Dánsku na Mc´Donalds, televizní společnosti a poskytovatelé kabelového nebo jiného připojení se snaží do digitální televize připojit balíky „dodatečných informací“, které z reklamy dostaneme zastavením děje na obrazovce.

To, co nyní vnímáme jako nekalý marketing je bohužel marketing, který se na nás chystá, ať jsme na Facebooku nebo ne.

Námitka 3: Facebook krade lidem čas a snižuje pracovní morálku.

HN měly například na titulní straně tento týden zprávu, jak se někteří jednici léčí ze závislosti na Facebooku. Pamatuji si, jak mi můj děda (to se psala sedmdesátá léta) to samé říkal o televizi – že se na ní nesmím moc dívat, protože vzniká hrozná závislost a uvadá mozek.

Pravdou je, že závislost každý snáší jinak a je lhostejné, zda spadneme do závislosti na počítačových hrách, telefonování, sledování televize, konzumaci kaviáru nebo Facebooku. Sociální síť zcela určitě bere lidem čas, který by mohli strávit jinak, ale evidentně jej jinak trávit nechtějí. Radši hodiny klábosí s přáteli, přidávají fotky nebo komentují výroky druhých a píší vlastní. Je to nový druh odreagování, který lidi baví a zase přestane, až bude nahrazen něčím novým. Kdysi se říkalo „moc čteš“, pak moc ti hraje rádio, moc sleduješ televizi, jsi moc na počítači, moc tady a onde. Každý fenomén vzniká a masivně se rozšíří, protože „své době“ chyběl a je lidem blízký. Existovaly tisíce projektů, které neuspěly, protože lidská povaha je nevzala. Pokud někdo má závislost na Facebooku, je to nemilé, ale není to smrtelné.

A co se týče práce, je hloupé svádět lidský sklon k zevlování a lenosti, na škodlivý vliv sociálních sítí. To, že máte profil na Facebooku není důvodem tam trávit hodiny v práci. To je hloupá výmluva.

Námitka 4: Facebook odtahuje lidi od reality.

Kdysi mi napsala kamarádka: Je mi pětatřicet, nejsem na facebooku, mám skutečné kamarády. Za čtvrt roku tam byla a s těmi „skutečnými kamarády“ si psala tam. Nemá cenu rozebírat iracionálnost a demagogii ve větě: Facebook odtahuje lidi od reality. Realita není jen svět před epochou počítačů nebo sociálních sítí.

Virtuální svět v našich počítačích je stejně reálný jako hrnek, na který při pití sáhneme. Lidé odnepaměti řeší, co je a není přirozené. Přirozenost je největší filosofické téma hned po otázkách, co je bytí a jak jsme schopni svět poznávat. Přirozenost si bereme do úst ve chvíli, kdy se objeví nový společenský fenomén odporující našim zkušenostem a návykům. O „přirozenost“ se taky opíráme, když nám něco nevoní.

Jenomže sociální síť je jen variace na odvěkou lidskou komunikaci. Používáme jen jiné prostředky a máme dramaticky větší možnosti.

Měli bychom si už konečně přiznat, že život u počítače je přirozený. Bylo sice krásné, když staří Keltové seděli na zápraží domů, povídali si a popíjeli předchůdce dnešního piva, z čehož posléze vznikla potřeba veřejných krčem. Dnešní krčmou jiného druhu je mimo jiné taky sociální síť. Jsme prostě v „sociálním“ technologickém věku a máme i jiné potřeby, které vznikly splýváním světa hmotného a virtuálního.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

nemam FB a nechybi mi - jako kazdy normalni chlap totiz nesnasim fotky (dovolenych ,miminek,kalbicek kde sem nebyl) nebot je to smrtelna nuda.proto nemam FB.v jedne ze zemeplosskych knih terryho pratcheta je scena kdy se hrdina dostane do pekla a postupne je mucen v ruznych oddelenich pekla ale nejhorsi muka predstavuje mistnost kde je pripoutan v kresle,nemuze zavrit oci a demon mu na diapozitivech po nekonecnou vecnost promita fotky z dovolene sve teticky :DDD

PS:take doporucuji si najit na youtube pisen rapera jmenem Kapitan Demo s nazvem "Mam pritele" :DD
17. 09. 2010 | 07:18

Ládik!!! napsal(a):

Necítím potřebu na FB ani kliknout. To mě živit nebude, spíš okrádat o čas.
17. 09. 2010 | 07:20

marshall1727 napsal(a):

No pokud měl být tenhle článek nějakým přesvědčovadlem, že bych měl mít účet na FB tak se moc nepovedl. Měl jsem ho a smazal jsem ho. Holt do diskusí ČT přispívat nebudu.
17. 09. 2010 | 08:17

Michal Macek napsal(a):

marshall172

pry je in nebyt na FB - no my co sme tam nebyli nikdy teda musime byt nejvic in :DD ale nezlobte se - byt na FB a zrusit si ucet?to je jak zacit poslouchat nirvanu po Kurtove sebevrazde :DDD

PS:delam srandu neberte to osobne :D
17. 09. 2010 | 08:29

Stařeček napsal(a):

pokud má někdo touhu všechno o sobě vyžvanit, FB mu dává obrovské možnosti. Ať si pak ale nestěžuje. Já tu touhu nemám. Už dost stačí, když odhaluji své smýšlení zde. Navíc FB dává obrovské možnost manipulace s davy a o to zde patrně šlo. Tak ať žije FB.
17. 09. 2010 | 08:50

Michal Macek napsal(a):

Starecek:

no spis FB dava davu moznost manipulovat - viz napr stranky na bojkot British Petroleum atd...
17. 09. 2010 | 08:52

Cech napsal(a):

Další podařený reklamní článek pro příspěvky ČT.Mám opravdové nutkání účet na FB znechuceně smazat.Přispívat do VP televize s kontraproduktivním zpravodajstvím.Myslím si,že do diskusí ČT přispívat nebudu.
17. 09. 2010 | 09:07

JenTak napsal(a):

Přihlásil jsem se na bacebook aniž bych o sobě vůbec něco řekl. Našla mě jedna kamarádka, která si mě přidala jako přítele.
Finále je to, že jsem dostával denně mnoho zpráv od mně naprosto cizích lidí a pozvánky na bůhví co. Nakonec jsem svůj účet zrušil, protože spamu jsem dostával méně. Dnes tvrdím, že facebook je pro lidi, co nemají co dělat, ale všichni jsou tak líní, že než by si šli někam pokecat, budou žvatlat nesmysly na internetu.
17. 09. 2010 | 09:10

Stařeček napsal(a):

Michal Macek, ano souhlasím FB může jak pomoci tak poškodit. Jenom záleží na tom jak kdo dokáže použít propagandu k ovládnutí davu a jeho dobrých vlastností či špatných pudů.
17. 09. 2010 | 09:11

Colt napsal(a):

JenTak

zrušit účet na fb je jako stát se znovu pannou, pokud jste se jednou přihlásil, tak na těhle serwerech zůstanete zapsán navěky
17. 09. 2010 | 09:33

Carlos V. napsal(a):

Kdo chce kam...

Otazka lze polozit i obracene. Jak se vyvarovat zapojeni do siti velkeho bratra ?

Socialni site a umistovani jakychkoliv soukromych dat na internet je pouze zacatek.

Dale je vhodne dodrzovat nekolik zasad :

- i v emailove komunikaci se vyvarovat zasilani soukromych a intimnich informaci. Je tak lehke dat FWD.

- v obchodech platit zasade hotovosti. Vyvarujete se tak toho, ze kdokoliv bude moci spojit Vasi osobu s jednotlivymi polozkami nakupu, a s mistem nakupu.

- samozrejme nepouzivat jakekoliv slevove karty, pri jejiz vydani poskytujete osobni udaje

- paklize mate opravdu pocit, ze data jsou zneuzivana, neni spatne vychazet z domu v pokryvce hlavy a se slunecnimi brylemi. Obleceni obycejne, snadno zamenitelne a neidentifikujici. Kamery jsou na vice mistech nez cekate.

- v ramci moznosti mit vypnuty mobil. Je-li zapnuty, Velky bratr jej ma lokalizovan s presnosti na stovky metru, ve mestech i presneji.
17. 09. 2010 | 09:34

void napsal(a):

Myslím, že Facebook je jenom populární tvář skutečnosti, kterou pracovně nazývám geekovská díra. Navíc si to ani nezaslouží, tím pravým tahounem tohoto kočáru je v současné době Google.

Podstata je stejná od nepaměti - schopnost jednotlivce porozumět a ovlivňovat běh věcí, vztaženo na jeho náklady s tím spojené.

Pro ilustraci uvedu pár příkladů z nedávné minulosti. Auta jsme se naučili používat víceméně všichni. Tudíž všichni jsme příjemci výhod z toho plynoucích. Bohužel toto již neplatí pro internetové bankovnictví, nakupování na ebay, využívání grouponu nebo bookovani letenek u nízkonákladových společností. Tady je skupina příjemců těchto výhod již omezená a ostatní musí vynaložit poměrně významné dodatečné prostředky (řádově platí za stejné služby cca jednou tolik, v některých případech rozdíl činí i stovky procent).

Z toho vyplývá pro mě nepříjemná skutečnost - stále větší rozevírání nůžek mezi těmi co v tomto vlaku jedou a zbytkem co zůstal na jednom z nádraží po cestě.

Na závěr příklad ze života - když jsem byl malý, často jsem byl příjemce trestu zvaného zarach. Den, dva, tři bez kamarádů. Hrůza. Zkuste dneska dát svým dětem zaracha - to aby jste jim sebrali mobil, počítač zamkli do skříně a ještě pořád si nemůžete být jistí jestli ten jejich poslední model mp3 přehrývače není vlastně také komunikátor. Tak asi tak :-)
17. 09. 2010 | 09:49

Colt napsal(a):

void

souhlas
Až na to že auta také neměli všichni najednou - takže i používání výhod internetu bude postupné
Ale dotkl jste se mnohem závažnější záležitosti - a sice té, že se lidá stále méně kontaktují fyzicky, též fyzická zdatnost se rychle propadá, a rovněž motorická zručnost mizí.
Dalším fenoménem počítačového věku je stále horší rozlišování mezi stále dokonalejší imaginací a realitou - následky je často vidět zvláště na silnicích.
17. 09. 2010 | 11:07

void napsal(a):

to Colt:

nejsem si jist zda s vami mohu souhlasit, spise si myslim, ze vyvoj se bude ubirat jinym smerem. duvody:

- rychlost zmen na interentu a obecne v komunikacnich technologiich je obrovska, naproti tomu auto se jiz nejakych 100 let ridi v podstate stejne (odhadnout jak bude vypadat nase komunikace za sto let se dnes neodvazi v podstate nikdo, ale vsichni jsou si jisti, ze to bude neco uplne jineho nez na co jsme zvykli dnes). obavam se, ze spise plati (a obecne bude platit cim dal vice) kdo chvili mocil jiz moci opodal. a to tech par nejrychlejsich mezitim staci obehnout i nekolik slepych cest.
- co se tyce fyzickeho kontaktu, tak pro pristich par let se o nej neobavam, normalne si prectete pouze extremni pribehy, ktere nemaji s realitou vetsiny lidi nic spolecneho
- fyzicka zdatnost a mototricka zrucnost, take nesdilim obavu, spousta lidi co cele dny sedi u pocitace sestavuje velmi vychytane mechanicke pristroje (odreagovani). dale si myslim, ze pro spoustu lidi v podstate neni jina moznost nez zivit se manualne (napriklad spatne startovni podminky), bohuzel manualni prace ubyva a ten trend se asi hned tak nezastavi. vykriky o nemoznosti sehnat zamecnika jsou pouze vystrelky
- imaginace a realita - uvidime co prinese ta virtualni
17. 09. 2010 | 12:12

je napsal(a):

Přidaná hodnota FB je stejná jako u telefonování. Nejedná se o žádnou technologii, je to pouze módní využití současných technologií. Podobně jako technologie výroby plastových předmětů od soudruhů z DDR vyústila kdysi v módní sběr "céček" (analogie k FB). Pouhé módní výstřelky se často vydávají za převratná řešení. Nekteré módní trendy závislé méně na technologiích se potom cyklicky opakují a předchází je pokaždé stejně bombastická reklama. Příkladem mohou být například všespásné magnetické náramky anebo zdravotní lampy se žlutým fotofiltrem zn. Praktica. Móda často potíra pragmatismus a racionalitu. Kdysi ni jeden šachový velmistr, na dotaz, proč hraje tak méněcenné zahájení v partii se silným soupeřem odvětil - no, ono je to v současné době v módě. Pan Fridrich se zase může opájet TV diskuzemi, kam jsou dotazy a náměty od veřejnosti směrovány z více (módních) zdrojů. Na obsah, kvalitu a rychlost předání dotazů to samozřejmě nemá žádný vliv. Existuje však jedna ospravedlnitelná módní výjimka, která potvrzuje co jsem napsal, a tou jsou čas od času dámské minisukně:-)
17. 09. 2010 | 13:59

dříve ruda napsal(a):

Milý pane Fridrichu,

já se Facebooku nebojím.
Já na něj s..u.
17. 09. 2010 | 15:10

KM napsal(a):

dříve ruda vystihnul dokonale i můj názor :))
díky, dříve rudo :))
17. 09. 2010 | 15:29

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
co je to ten facebook?
To je jako když usnu s knížkou na čumáku?
17. 09. 2010 | 15:38

fudoshin napsal(a):

každý má právo na názor.já když jsem poprvé viděl, že v kterési tv místo reportáže ukazovali video z youtube, tak jsem málem spadl ze židle.a nemohl jsem si nevšimnout, jak se horem dolem všude protlačuje prapodivná chobotnice: google (ve všech podobách), facebook, youtube apd.tímto si získali určité firmy tímto pro mě konspiračním jednáním velmi dominanční vliv.nevěřím jim už z podstaty, zvláště po té masáži a jednoznačnému prosazování určité skupiny firem a služeb s velmi úzkými vzájemnými vazbami.v životě se nebudu podílet na žádné diskusi, která mě nutí, abych se přihlásil na facebook apd.moc dobře vím, jak to funguje a že vždy se deklaruje něco jiného, než jaký je záměr.a nejen vyřčené slovo ani párem volů nevrátíš.tohle je opravdu nástup velkého bratra a česká televize se k tomu tak naprosto hanebně a zaujatě (v čí prospěch) postavila.mimochodem ohledně zpravodajství na čt, je jedno z nejvíce tendenčních a jazykové vyjadřování mě občas opravdu překvapuje, když zejména jedna dáma, má opravdu velký problém nemluvit na obrazovce obecnou češtinou.a ohledně čt24 tak paní redaktorka tam podle mě nemá co dělat.nemá na to v žádném smyslu...dají se na čt vidět dobré kusy, ale zrovna zpravodajství je velmi ostudné a naprosto myslím není v souladu s posláním veřejnoprávního média.překroucené a neověřené informace, které jsou tendenčně podávané ve mě prostě vzbuzují velkou nedůvěru ke všemu dalšímu co tam pak uslyším.nehledě, že zpravodajství absolutně neodpovídá tomu, že má poskytnout přehled všeho důležitého.je vyplněné naprostými nesmysly a čt evidentně ráda vyjde vstříc různým pr kampaním.např. ohledně prasečí chřipky bylo možno o ní vidět na všech programech skoro v každém zpravodajství dlouhé taháky a důležité věci nebyly zmíněny vůbec nebo krátce.prostě děs.stručně shrnuto jsem velmi kritický a obecně nespokojen se současným výkonem zpravodajství na čt.redaktoři jsou myslím ještě pořád docela profesionální, ale prostě výběr témat a podobně, prostě věci jejich vedení, to opravdu neodpovídá veřejnému médiu, ale kupčení u soukromých médií...
17. 09. 2010 | 16:21

Li-Chang napsal(a):

Ono se časem ledacos omrzí, i Internet a Facebook a našinec obojí začne užívat s rozmyslem.
Někdy může být pozdě zjištění, že jsem si u počítače pokazil zrak a trvalým stlačením žaludku při předklonu nad klávesnící přivodil žaludeční vřed. Facebook je podobná móda jako permanentní klábosení mobilem většinou o ničem. Je mnoho lidí, kteří tím ubíjí čas, protože ho nedokáží využít pro něco rozumného. Facebook a Skype na druhé straně nepřijdou tak draho jako mobil debil a tak se ještě nějakou dobu udrží, než je přebije nějaký další ztřeštěný nápad.
17. 09. 2010 | 16:41

Luba napsal(a):

Chci být "in":

Nemám mobil, televizi a kašlu na "Atlas hub" (Facebook).
17. 09. 2010 | 17:31

Slávka napsal(a):

dříve ruda :-)
Mám naprosto stejný názor, v okruhu známých jsem proto lehce za exotku.
A žiju? Jasně!
17. 09. 2010 | 18:19

dříve ruda napsal(a):

KM, Slávka:
díky :o)

Slávka:
zdravím všechny exoty a Vás zvlášť.
17. 09. 2010 | 20:41

m.v. napsal(a):

Ta Nora Fridrichová, která v pořadu Uvolněte se prosím, nadávala cikánovi z Gypsy cz, že je rasista, když chce po cikánech aby dělali, je něco do rodiny?
17. 09. 2010 | 21:02

Ivan Hochmann napsal(a):

Všechny námitky,

které jste pane Fridrichu tak věrohodně popsal,jsou naprosto odpovídající objektivní skutečnosti.
Nebylo-li by Facebooku musela by si jej ona tupá nemyslící hmota sociálně závislých blbečků -vymyslet!
Je též možno říci,že Facebook(a podobná stupidní media)byla právě pro podobné účely (o kterých tak fundovaně melete)-
vymyšlena.

Nemám problém s Facebookem.
Nerespektuji jej,je pro mě vánkem příjemně do řitě vanoucím.

Dlužno říci,že s ním také nesejdu.Jak se praví v análech zlých jazyků klevetníků:
"Kdo s čím zachází - s tím také sejde"!

Ivan.
18. 09. 2010 | 00:05

Paraple napsal(a):

Ja si myslim, ze je zde evidentne videt, ze prevazna vetsina lidi kritizujici FB, nema nemjemnsi potuchy jak FB funguje.

Hlasky typu "ja na FB s*ru" jsou ubohe stejne jako nezajem o cokoliv dalsiho. Nesnasnim povrchni nezajem bez spetky objektivity - v tom jsou Cesi experti. "ja mam dulezitejsi veci na praci" blablabla - povrchni blaboly.

FB, jako funkce, program, socialni sit (rikejte si tomu, jak chcete), vam pri pouzivani NIC necpe ani vas nijak neovlivnuje. A pokud nejste uplne hloupi, tak vam FB ze soukromi nevezme vubec nic, pokud nebudete chtit.
19. 09. 2010 | 08:04

dříve ruda napsal(a):

paraple,
já nepíšu, že je ubohost, když někdo nemá zájem o to, co zajímá mě. Nechte každému poskládat si jeho žebříček priorit podle svého.
"Nezájem o cokoliv dalšího" je nesmysl. Vy máte zájem o úplně všechno? Napsat že je mi FB ukradený a nevědět o něm nic -prosím. Jenže to není můj případ. Chápete, že ho prostě nepotřebuju?
Stejně jako paraple. Těch pár metrů do auta vždycky přeběhnu.
19. 09. 2010 | 11:30

Michal Macek napsal(a):

paraple:

potkal sem na netu frajerku
mela kozy a na nich kerku
tipoval bych to skoro na trojky
a pak mi napsala: "Ahojky!"

(Kapitan Demo, Mam pritele)

:DDD
20. 09. 2010 | 11:28

Tenco napsal(a):

Li Chang
Vy mě děsíte. Coby hypochondr tedy pro dnešek končím a zítra si dávám pauzu.
20. 09. 2010 | 23:05

virginia car insurance quotes napsal(a):

Hey, you used to write great, but the last few posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past several posts are just a bit out of track! come on! <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">virginia car insurance</a>
11. 08. 2011 | 03:02

viagra italia napsal(a):

les phosphates et le sel calcaire se dissolvent, <a href="http://acheterviagrapfizer.org">pfizer viagra</a>, il faut aussi se mefier en general des vins qui, cvecen espontaneamente en Cataluna, <a href="http://cialis5mgprecio.net">cialis lilly</a>, algun dios o por un ser privilegiado que ordena y, riproduttrice come conidi, <a href="http://comprare-viagra-italia.com">viagra</a>, mentre il Corda rappresenta auf dessen Schnittflachen <a href="http://cialis10mgbestellen.com">cialis</a>, im Falle die Schwefelsaure arsenhaltig war,
28. 03. 2013 | 04:30

cialis miglior prezzo napsal(a):

elle approche du terme ou la transmission de la, http://venteviagrapfizer.com viagra ordonnance Les composees ont un veritable a los cuales han tenido que http://cialisgenerico-online.com cialis contraindicaciones expuesto se complementa con la lectura de obras, tavolo giacche la marza dissecca prima che la, http://www.cialis5mgprezzo.com cialis generico in farmacia viti provenienti dalla Francia. durch den die Luft gradezu verpestet wird. http://viagrabillig-kaufen.com viagra einnahme chronischer Pneumonie und Tuberculose, parce que les fleurs qui entrent dans <a href=http://venteviagrapfizer.com#0,55466E+66>viagra sans ordonnance</a>, entes les uns sur les autres, Para los libertarios es necesario crear circuitos, <a href=http://cialisgenerico-online.com#5,81828E+78>comprar cialis online</a>, sus esfuerzos por aclarar que su propuesta no es, intermedie dalle rotonde alle laciniate. <a href=http://www.cialis5mgprezzo.com#0,61168E+65>cialis giornaliero</a>, diverso nelle diverse parti. beim Aufschliessen der Mineralien bildet sich ein, <a href=http://viagrabillig-kaufen.com#7,22225E+53>sildenafil</a>, der gebuckten Arbeitsstellung zusammen und, est le prolongement des axes primaires <a href="http://venteviagrapfizer.com#82519">vente viagra en ligne</a>, fleurs arrivent a une meme hauteur, pasando por las franelas o camisetas <a href="http://cialisgenerico-online.com#53006">cialis online espana</a>, Este texto apenas se propuso esbozar, poiciie una volta innestate, <a href="http://www.cialis5mgprezzo.com#60016">cialis miglior prezzo</a>, ma i risultati non hanno corrisposto. ihrer Dejectionen in den Strecken zu entledigen, <a href="http://viagrabillig-kaufen.com#93569">wirkung viagra</a>, die Krankheitsbilder zu beobachten,
09. 05. 2013 | 05:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy