Klíč ke všemu je ve vzdělávání, aneb utopická Czechia

15. 06. 2016 | 17:12
Přečteno 4856 krát
Jak může taková utopie v České republice vypadat?

Předseda vlády bude natolik vzdělaný, že si bude schopen sám v angličtině objednat happy meal, aniž by musel využít služeb tlumočnice.

Prezident republiky nebude muset být alkoholik, protože si najde i jiné kamarády, než Rusy.

Naši rasističtí spoluobčané bojující proti všemu nečeskému budou tak inteligentní, že si nevyberou za svého vůdce Japonce.

Ministr financí bude natolik bohatý (ideálně miliardář), že si své hnízdo zaplatí ze svého.Změna vzdělávacího systému

Představte si zemi, kde lidé dělají to, co je baví. Zemi, kde mají lidé platy na úrovni Rakouska a ekonomika konkurenceschopnost na úrovni Německa. Zemi svobodnou, sebevědomou, plnou ambicí, ideálů a snů. Ne, to není volební program, je to utopie (stejně jako volební program). Nebo možná ne? Věřím, že ne. Věřím, že se takovou zemí můžeme stát, ale chce to pevnou vůli a trpělivost. Klíč je ve vzdělávání. Pokud bude český vzdělávací systém vychovávat sebevědomé, ambiciozní, kreativní světaznalé a schopné lidi, tak se může utopie stát skutečností. Takové lidi vychovávají například skandinávské země. Jejich vzdělávací systémy jsou založeny na nalezení toho, co konkrétního studenta naplňuje, a následně mu umožní tu danou oblast, krerá jej baví a naplňuje, maximálně rozvíjet. Pokud se totiž zaměříme na to, abychom dali každému studentovi čas a podmínky k tomu, aby našel, co jej baví a naplňuje, budeme mít šťastné lidi, konkurenceschopnou a kreativní ekonomiku a vysoce kvalifikovanou pracovní sílu. Velká část dnešních Čechů je frustrována. Jsou frustrováni proto, protože dělají práci, která je nebaví, a ještě k tomu jsou blbě zaplaceni. Jsou proto naštvaní na systém a já se jim nedivím. Tihle lidé nikdy ve škole neměli příležitost objevit, co je baví, protože jim škola nadiktovala, aniž by se jich na cokoliv zeptala, které předměty mají studovat, a pokud to přece jen objevili, nemohli se v tom rozvíjet. Třináct dlouhých let tak tráví tím, že jako ovce poslušně všichni studují to, co jim nakázal systém. Co kdyby si sami studenti vybrali, co chtějí studovat? Ano, samozřejmě jsou základy ze všech předmětů nutné. Co ale není nutné, je, že většina českých středoškoláků probírá v posledních dvou ročnících středních škol problematiky, například v matematice a fyzice, které se na západě vyučují až na vysoké škole. Proč je tím proboha trápíme, když je to nebaví a bude to většině z nich k ničemu?


Sny a ambice jako základ ekonomiky

Další zásadní věcí je inspirace. Z inspirace vzejdou sny a ze snů ambice. Jak studenty inspirovat? Jednak tak, že jim dáme možnost studovat, co chtějí a věnovat maximum času tomu, co je zajímá. Také ale tak, že budou mít možnost vyjet do zahraničí. Kdokoliv byl v průběhu studia na nějakém delším pobytu v zahraničí, tak ví, že je to zkušenost, ze které se čerpá do konce života. Naše agentura posílá desítky českých studentů každý rok na ty nejprestižnější americké a kanadské střední školy a u všech vidíme po roce pobytu obrovskou změnu. Pozitivní změnu. Pokud na střední škole budou mít studenti možnost vycestovat, tak nejen, že se naučí perfektně jazyk, ale poznají lidi z celého světa, nebudou mít za sebou neustále maminku, ale budou se muset postarat sami o sebe. Hlavní ale je, že pokud budete žít někde ve světě, tak Vám najednou nic nepřijde zásadně vzdálené. Opustíte českou bublinu a objevíte, že svět je větší než Vaše město, přitom je blíže, než se zdá, a nabízí obrovskou řadu možností. Třeba venku zůstanete a dostanete se na nějakou skvělou univerzitu, nebo se vrátíte jako já a inspirováni svou zkušeností, v Česku založíte podnikáni. Člověk nikdy neví. Naučíte se ale, že ikdyž jste v „konkurenci“ studentů z celého světa, tak často v oblasti, která Vás zajímá a baví, nemusí být zasadně o tolik napřed před Vámi a často, budete na stejné úrovni. Tohle vědomí si budete v budoucnu neustále uchovávat a nebudete tak mít problém se sebevědomím a klidně si vysníte nějaké podnikání či projekt, se kterým budete mít ambici prorazit ve světě. Podívejte se například na Skandinávii. Ekonomika je postavena například ve Finsku, Švédsku, anebo i v Estonsku, na kreativních, technologických firmách (Skype, Spotify, Nokia, Rovio, King), které zaměstnávají tisíce výborně placených lidí a přitom naprostou většinu businessu dělají po celém světě (proto mohou své lidi výborně zaplatit). Jsou sebevědomí, kreativní, umí perfektně anglicky a mají ambice a sny. Dokud nebude mít naše mladá generace stejný mindset, tak se vždy zmůžeme jen na eshopy, nebo na slevové portály. Jediní lidé, kteří z těchto typů podnikání zbohatnou, jsou majitelé těchto firem a to ne zdaleka ve všech případech. Znamená to ale, že namísto toho, aby byla poptávka po programátorech, inženýrech, designérech, apod, tak je poptávka po skladnících a obchodních zástupcích. Jo a finančních poradcích. Protože zkrátka nemáme na to, abychom vymysleli něco kreativního, světového. Pokud se to nezmění, budeme vždy jen montovna.


Konkrétní změny vzdělávacího systému

Přiklady možných změn

- Nechat studenty studovat základy ze všech předmětů například do šesté třídy a následně jim začít dávat svobodu při výběru předmětů a zásadně snížit počet předmětů, které budou studovat. Na 6 předmětů např.
- Zavést angličtinu od první třídy
- Zavést IT od první třídy
- Zavést hodiny programování od třetí třídy
- Od šesté třídy rozdělit předměty na víceúrovňové tak, aby v jedné třídě byli studenti, kteří jsou na podobné úrovni v daném předmětu. Učitel se jim tak bude moct lépe věnovat a nebudou se navzájem brzdit ti rychlejší a pomalejší.
- Založit státní fond na podporu studentů, kteří chtějí studovat v zahraničí. Dávat jim studentské půjčky, stipendia, apod. Angola má na amerických univerzitách čtyřikrát více studentů, než ČR. Protože vláda je podporuje.
- Změnit koncepci většiny škol na koncepci všeobecnou. Česká republika je zemí, která má v OECD největší podíl odborných škol. To není dobře, naopak. My nevíme, jaké profese budou existovst za deset, patnáct let a přitom nutíme naše patnáctileté, aby se v patnácti letech rozhodli, že dokonce života budou knihovníci, kosmetičky, účetní a kuchaři?
- Nedabovat filmy
- Zásadně zvýšit platy učitelům a na pedagogické fakulty přijímat jen ty nejlepší (poslední krok)
- Brát vzdělávání jako dlouhodobou investici, která se nám všem vrátí

Tohle je jen stručný výčet změn, které jsou nutné. Samozřejmě každý na to můžeme mít jiný názor, ale je potřeba se shodnout na tom, že zásadní změna je nutná. Pokud ovšem nechceme být nadále montovna plná lidí, kteří jsou frustrovaní a nešťastní.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Bursík Martin C Cimburek Ludvík Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr · Gregor Kamil H Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hůle Daniel · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin O Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy