Hrátky s ohněm

21. 01. 2014 | 10:11
Přečteno 4558 krát
Právě se opět hojně, až poněkud rituálně mluvilo na téma „odkaz dlouho zamlčovaného sebeupálení Jana Palacha“. Pravda, moc už se o dotyčném idealistovi „nesluší“ říkat, že byl de facto politicky nalevo od KSČ, žádný odpůrce systému. Nicméně alespoň se o něm, i když notně zkresleně, mluví. Ovšem například po jiném muži, který roku 1992 totožným způsobem protestoval proti většinou obyvatel odmítanému, nicméně nakonec zase strpěnému vývoji, rozbití ČSFR, ani pes neštěkne.

Na něj, Slováka jménem Jozef Aszmongyi, se „zapomnělo“ ihned – a vlastně dokonale. Tak schválně: kdo si jeho čin vybaví? Kdo o něm tehdy, v rámci klausovsko-mečiarovského budování svobodných a demokratických poměrů, slyšel někde jinde než v tiskovém orgánu komunistické strany, v Haló novinách?

Co dodat. Snad jen, že za tehdejší hrátky s ohněm platí naše společnost podnes…


Zveřejnily Britské listy


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jihočech napsal(a):

Pane Kopecký, dost si troufáte, psát objektivní blogy a sápat se na modly...Znáte to, vyčníváte, to zdejší Hvížďalové a Justové neodpouštějí. Místo debaty se dočkáte výkřiků a očurávání kotníků. Píšete málo, ale říkáte mnoho. Jen tak dál!
21. 01. 2014 | 10:37

Ládik!!! napsal(a):

Podle příjmení to byl Maďar.
21. 01. 2014 | 10:45

Xaver napsal(a):

Palachovi patří moje úcta. Ale k těm, co se dnes pokouší založit na jeho jménu svou živnost, mám opačné pocity.
21. 01. 2014 | 11:04

Divobyj napsal(a):

Zkreslování,zamlčování,překrucování,upravování k obrazu svému....

Co mi to jen připomíná?
Matku všech lží,církev svatou katolickou!
21. 01. 2014 | 11:05

neo napsal(a):

no vždyť je to totéž : okupace nebo rozdělení federace na dvě samostatné demokratické republiky...
21. 01. 2014 | 11:07

Gustáv Kočí napsal(a):

Někerej Maďar taky za to nemůže, že je Maďar.
21. 01. 2014 | 11:14

Targus napsal(a):

To: neo

"no vždyť je to totéž : okupace nebo rozdělení federace na dvě samostatné demokratické republiky..."

Pokud se obé děje bez souhlasu drtivé většiny obyvatelstva, je to totéž. Krádež jejich republiky.

Jsou ovšem produkti, kteří na pochopení psaného nemají dostatek intelektuální kapacity.
21. 01. 2014 | 11:23

neo napsal(a):

Targus:

zbabělec se vrátil, hezky jsem vás minule odhadl co?

Od vás a Občana je pochvala býti produktem. Produkt svobodné demokratické společnosti, kde jsem si svobodně vybral, co a kde chci studovat a později kde chci pracovat a za jakou mzdu. Chápu, že závidíte, když jste produkti jen šedého socialismu, bez možnosti seberealizace, výběru, nuceni umístěnkami ... to prostě bolí, že a projevuje se to mírou frustrace z vaší vlastní nedostatečnosti a neschopnosti.
mimochodem, není to totéž ani kdybyste se rozkrájel. Pro produkty krvavého tyranského komunistického režimu jako jste vy možná ano, ale pro slušné, poctivé lidi, kteří si váží svobody, nikoli.
21. 01. 2014 | 11:34

Divobyj napsal(a):

Ten,který si dostatečně neuvědomuje svou nedokonalost,neschopnost a naopak se opájí svou vlastní dokonalostí a schopností je,no,jak jen to napsat.....prosťáček.

Extrém obého je pak duševně nemocným člověkem
21. 01. 2014 | 11:45

Jihočech napsal(a):

Neo, jak se říká, i jedno stéblo může zlámat velbloudovi hřbet. Situace nastala, takže s plnou odpovědností říkám že jste zaujatý a hloupý člověk. Také si myslím, že o sobě tady lžete. Ale pokud máte zájem to se mnou probrat, dejte mi vědět, rád se s vámi sejdu. Můžeme podebatovat o možnostech osobní a profesní realizace jedince v naší společnosti. Souhlasíte?
21. 01. 2014 | 11:48

neo napsal(a):

Jihočech:

nikoli pane Jihočechu, nejsem zaujatý a ani hloupý. To byste nejprve musel přečíst onu diskusi, o které je řeč.Pak byste pochopil.

Nikdy nelžu.

Děkuji, zájem nemám.
21. 01. 2014 | 11:51

kokoshka napsal(a):

"Ja povidam že Madar je take jenom človek,nemuže za to že je Madarem"-pravil Švejk.
"Jak to že nemuže?"-rozhorčil se Vodička-"A kdo za to muže?"
21. 01. 2014 | 12:11

další lepší definice napsal(a):

„Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít.“
Honoré De Balzac
21. 01. 2014 | 12:30

pozorovatel napsal(a):

Pěkný blog, a pravdivý. Kdo to tehdy zažil, dokáže si představit, jak málo se dnešní politická a mediální "elita" ve svém lhaní liší od té z doby před rokem 1989.
Prostě nám z Jana Palacha udělají druhého Juldu Fučíka.
21. 01. 2014 | 12:34

marxík napsal(a):

Pane Kopecký,
časem se možná použije i ten Slovák. Trochu se příběh upraví, aby vyhovoval tepu doby. Třeba bude i neo spokojený.
Čas je mocný čaroděj.
21. 01. 2014 | 12:38

Jihočech napsal(a):

Neo, díky za odpověď. Je vám teď určitě jasné, že vy nemáte nárok napsat o druhém diskutérovi že je zbabělec. Moje nabídka trvá. Hezký den!
21. 01. 2014 | 12:41

Hloupý Honza napsal(a):

Palach byl dle mého názoru psychicky narušený mladík, stejně jako Zajíc, který měl navíc tu smůlu, že byl druhý, tudíž v jeho případě pes neštěkne rovněž. Mám za to, že upálit se v rámci jakéhosi boje proti čemukoliv, o "systému" nemluvě, je vždy výsledkem kombinace chabého duševního zdraví (či aktuálního psychického rozpoložení) a mladické nerozvážnosti, když si troufám tvrdit, že žádný člověk nad 30 let věku v průměrné psychické kondici by toto neudělal.

Lidé mají potřebu uctívat (rádoby) hrdiny a vytvářet si modly. Když napíšu, že kdyby Havlovým komouši nevzali rozsáhlý majetek, tak by se nikdy nestal tzv. disidentem a "bojovníkem" za lidská práva, tak se tu na mne určitě snese hněv jeho zastánců. Všichni zřejmě rádi věříme tomu, že ostatní (v našich očích hrdinové, vůdci aj.) jsou lepší než my a že jsou opravdu tím, za co je my považujeme. Naši hrdinové jsou ztělesněním Mirku Dušínů, kteří ani nechodí na záchod, neboť se to k nim jaksi nehodí, nemasturbují, nesouloží, nikdy neukradli ani bonbón, v životě neřekli křivého slova, jako malí mluvili mamince vždy pravdu, obcházeli broučky na chodníku a celý život se starali pouze o blaho druhých. Je toho určitě celá spousta věcí které takovíto světci vykonávají v průběhu svého zasloužilého života a které nejsme my obyčejní smrtelníci ani sto pochopit, jedno je však jisté, poptávka po hrdinech a jim podobných příbuzných bude stále mezi lidmi obrovská a bude jedno jestli si to dotyční zaslouží, či ne, svůj účel splní vždy.
21. 01. 2014 | 12:41

Lhář Kopecký pomlouvá Palacha napsal(a):

Když dnes někdo mluví o levicovosti a pravicovosti, hledejme za tím politického podvodníka, ňoumu, nebo politologa.

Ale i kdybych byl oním ňoumou, nebo multiobročníkem z firem KSČM a ČSSD, styděl bych se o Janu Palachovi napsat to, co napsal pan Kopecký.

Cituji:

"... Pravda, moc už se o dotyčném idealistovi „nesluší“ říkat, že byl de facto politicky nalevo od KSČ, žádný odpůrce systému. ..."

Jan Palach byl z rodiny živnostníka. Otec, který Janovi zemřel v jeho útlém věku, vlastnil cukrárnu. Rodiče byli členy evangelické církve. Je jasné, že se rodina nevyhnula bolševickým represím. Pravda: už jako matka-samoživitelka paní Palachová vstoupila do KSČ. Chtěla tak synům, kteří chtěli studovat, vylepšit kádrový profil. Jan Palach se pak dostal na filosofickou fakultu a splnil se mu sen vzdělávat se v oboru, který ho zajímal.

Že byl idealista je jasné. Už z toho prostého důvodu nemohl být "stoupencem systému", jak píše pan Kopecký.

Právě proto, že byl odpůrcem systému, musel být stoupencem obrodného procesu - tedy sil, které chtěly "systém" zgruntu přebudovat na "socialismus s lidskou tváří"!

Že Palach četl Marxe? Marxe čtou a některé jeho myšlenky uznávají i antikomunisté.

Palach nemohl být stoupencem těch, kteří u nás prosazovali sovětizaci poměrů, protože sovětský systém poznal na vlastní oči, kůži a žaludek.

V SSSR se účastnil "staveb mládeže" a cestoval po jeho republikách. Popisoval, jak v jednom městě, stiženém zemětřesením, ještě po roce nebyly odklizeny trosky domů a mtvá těla! Popisoval tamní všeobecnou lhostejnost úřadů a šlendrián. Když chtěli za práci mládežníci dostat aspoň slušné jídlo, museli se vzbouřit a demonstrovat - místní, kteří si něco takového proti načálstvu nedovolili, pak českým rebelantům děkovali.

Jestli Palach o komunismu nějaké iluze měl, po návštěvě SSSR je rychle ztratil. Poté navštívil kapitalistickou Francii, a vnímal ten obrovský kontrast mezi bolševickou propagandou a realitou.

Palach byl zoufalý z toho, že se obrodný proces zastavil, že se lidé nechali zlomit, a vedeni těmi nejhoršími zrádci národa se vydali sovětskou cestou!

Kdepak,
pane Kopecký! Archívy jsou plné důkazů toho, jak to v letech šedesátých a pak za normalizace skutečně bylo.
Máme mnoho historiků, kteří jsou vázáni vědeckou etikou, a kteří toto období moderních dějin dokážou laické veřejnosti odhalit, a správně, tj. v kontextu a v souvislotech interpretovat.

Kdo o poznání pravdy skutečně stojí, ten si ji najde.
A manipulátory s pravdou a demagogy, jakým jste Vy, pane Kopecký, lze dnes snadno odhalit.
21. 01. 2014 | 12:42

Míval napsal(a):

Neo: nehodlám se připojovat k hodnocení Vašich kvalit, nicméně bych Vás rád upozornil, že dle psychologů neexistuje člověk, který by občas nezalhal. Nikdy (v rámci sebehodnocení) nelžou pouze lidé, kteří si své lži už nedokáží uvědomit.
21. 01. 2014 | 12:43

neo napsal(a):

Jihočech:

samozřejmě, že mám. Vy se vyjadřujete k něčemu, o čem nic nevíte. Kdybyste věděl, jistě byste se mnou souhlasil.

To, že nemám zájem s vámi debatovat o relizaci jednince ve vaší společnosti nemá se zbabělostí nic společného. Je to otázka zájmu a nezájmu a já vám slušně napsal, že za nabídku děkuji, ale zájem nemám. To slušní lidé dělají.
21. 01. 2014 | 12:46

Uvedení na pravou míru napsal(a):

Lhář Kopecký pomlouvá Palacha:

Nevíte o tom nic. Palachovi spolužáci z vysoké dodnes vyprávějí, že věřil v ideu komunismu, ale děsil se SSSR. Proto autor správně píše, že byl nalevo od KSČ.
21. 01. 2014 | 12:47

marxík napsal(a):

Kolegové,
ještě jedno poučení z toho plyne. Abychom byli v obraze, měli bychom číst Haló noviny.
21. 01. 2014 | 12:48

neo napsal(a):

Míval:

nejsem si jist zda lze spoléhat na nějaké psychology, nicméně jistě jsou do toho zahrnuty "lži" typu : dnes vám to sluší, vidím, že jsi zhubla, ty šaty tě nedělají tlustou...apod.

Nejedná se ovšem o lež v pravém slova smyslu, jedná se o zdvořilé jednání a pokud vám jde o toto, tak se jich také dopouštím jako každý.

Pokud ovšem jde o úmyslné lhaní, to prostě nedělám a nemám k tomu důvod. Žádný.
Mnoho lidí si ovšem nedokáže připustit, že existují lidé s jinými názory, že existují lidé spokojení, šťastní, kteří nenadávají, nestěžují si... je to dáno tím, že je jaksi moderní křičet s davem a každá výjimka je neskutečně irituje a její existenci si pak omlouvají tím, že lže... A není to ani úsměvné, je to spíše k pláči. Přitom by stačilo v sobě najít toleranci - tolerovat odlišnosti, akceptovat názory, neodmítat apriori změny a také hledat pozitiva i tam, kde se zdají býti k nenalezení.

mnohokrát jsem zde byl obviněn, že jsem placený diskutér. Nikdo z těch, kdo toto rádi používají (a všimněte si že se jedná jen o diskutující řekněme z levé strany politického spektra), nebyl schopen říci, kde se dá taková práce sehnat, kdo ji nabízí, jak ji platí, co je nápní práce apod. Při současné nezaměstnanosti by to mohl být asi výhodný job, nemyslíte?
21. 01. 2014 | 12:56

strýc virus HxNx napsal(a):

neo

vy jste buď hlupec anebo demagog. těžko říct, co je horší.
odpovědět v diskusi oponentovi slovy " vy se vyjadřujete k něčemu, o čem nic nevíte. Kdybyste věděl, jistě byste se mnou souhlasil" není nic jiného než demagogie, jakou dobře známe kupříkladu od jistého Václava Klause. takovéto reakce jsou pro Vás naprosto typické, málokdy argumentujete, pouze tvrdíte, že pravdu máte Vy, protože ji prostě máte, a kdo to neuznává, ten zkrátka nemá pravdu. Úchvatné!
21. 01. 2014 | 13:08

Standa Novák napsal(a):

Pro Ládika!!!!!

Možná to byl Maďar, možná Slovák, Ze zápisu příjmení obyvatele Slovenska ještě nelze zcela jasně říct, jaké národnosti je osoba, v období maďarizace po Rakousko Uherském vyrovnání, museli všichni obyvatelé, kteří zastávali místo ve státní zprávě, státních podnicích a různých úřadech mít maďarsky vypadající příjmení i jméno. Takže, pane Ládíku, váš soud byl poněkud ukvapen. Měl jste na hodinách dějepisu dávat více pozor!
21. 01. 2014 | 13:09

Jihočech napsal(a):

Neo, pro jistotu jsem si diskusi prošel, jestli mi něco neuniklo. Když odejdu od vašeho lehce zmatečného příspěvku, že okupace a rozdělení federace je totéž(?)tak s Targusouvou tezí, že okupace nebo rozdělení země bez souhlasu obyvatel je krádeží lze jen souhlasit.Na to jste ho označil za zbabělce a rozvinul téma uplatnění jedince ve společnosti se zřejmým cílem Targuse urazit. Co je na tom k nepochopení? Co vás v životě tak dere, že se neustále musíte vymezovat? Připadá mi, že to, co neustále předhazujete druhým je vaším vlastním břemenem...
21. 01. 2014 | 13:18

neo napsal(a):

strýc virus HxNx:

ani jedno strýci virusi HxiNxi,

nejedná se o demagogii, ale o fakta. Důkaz zde http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-hnizdil.php?itemid=22067 , 18/1 20:17.

mimochodem, zrovna vy byste neměl někomu vyčítat argumenty, sám se místo argumentace uchylujete k vulgárnímu napadání. Důkaz na stejném blogu pana Hnízdila.
21. 01. 2014 | 13:19

Pochodní proti tmářství napsal(a):

"... Proto autor správně píše, že byl nalevo od KSČ ..."

A kde byla KSČ?
Nebyli Brežněvovi dělnicko-rolničtí stalinisté náhodou totálně napravo? Pak by se Palach dostal s dubčekovci někam do středu.

UNPM, soudruhu,
zahoďte už konečně své oblíbené "Poučení z krizového vývoje ..." a vnímejte realitu.
Není ostuda nechat se podvést.
Ale je ostudné tvářit se, že k podvodu vlastně nedošlo, a to jen proto, abyste se necítil jako hlupák. Pak ale děláte hlupáky z ostatních.

Cituji z článku "Podporoval Jan Palach reformní komunisty? ..."

"... Agnieszka Hollandová: „Já jsem Palachův ročník, studovala jsem tehdy v Praze na filmové škole a působila ve Studentském svazu. Velmi přesně si pamatuji na naše pocity a názory během té doby. Jan Palach žádný komunista nebyl. ... To, co je dosud o Palachově smýšlení známo, její názor potvrzuje.

Na jaře roku 1968 student Vysoké školy ekonomické a poté FF UK (narozen 11. 8. 1948) sice určitě nezastával postoje, které by se daly označit za programově antikomunistické – jeho sympatie však nepatřily „reformnímu komunismu“, nýbrž spíš tomu, co reformně-komunistický proud v jeho (a nejen jeho) očích představoval: totiž otvírajícím se politickým svobodám.

Sovětská okupace Československa 21. 8. 1968 ho hluboce zasáhla: Vyrazil do ulic, fotografoval, psal protestní hesla, jeho odpor byl podle jednoho spolužáka až vášnivý. Špičky reformně komunistické KSČ v čele s Alexanderem Dubčekem po okupaci selhaly a vyšly vstříc moskevským požadavkům.

V říjnu 1968 poslanci Národního shromáždění schválili smlouvu o dočasném pobytu sovětských vojsk, brzy na to Dubček prohlásil, že cestu z krize je třeba hledat ve shodě se sovětskými soudruhy.

Palach tohle všechno registroval, intenzivně se účastnil veřejného života, a když se 16. ledna 1969 na Václavském náměstí zapálil (inspirován pravděpodobně činy buddhistických mnichů ve Vietnamu), nechal po sobě dopis, v němž psal, že chce probudit společnost, vzhledem k tomu, že se národy ČSR ocitly na „okraji beznaděje“, žádal okamžité zrušení cenzury, zákaz rozšiřování okupačního tisku a vzdor, vyjádřený neomezenou stávkou. Jinak řečeno, Jan Palach zemřel pro svobodu své země, odmítal, aby byla nedemokratickou sovětskou kolonií. ..."

http://www.rozhlas.cz/plus/pribehy/_zprava/podporoval-jan-palach-reformni-komunisty-aneb-palachuv-politicky-odkaz-ocima-pametniku-ledna-89--1304890

Všichni kritici "nesmyslné sebevraždy" Jana Palacha vlastně svým neutuchajícím zájmem znásilnit minulost ve jménu současnosti tento krajní čin povyšují na sebeobětování, které mělo a má svůj hluboký smysl a velký význam.

Už jen tím, že automaticky vyvolává tu potřebu se o všech okolnostech té doby dozvědět co nejvíc.
A to nejen o politických poměrech, ale též např. o pokroku v lékařských a hraničních disciplínách - odborné první pomoci, anesteziologii a resuscitaci, popáleninové medicíně, rekonstrukční a plastické chirurgii či psychologii.

Dnes by měl Palach šanci svůj úraz přežít. Kdyby ovšem cítil, že život má smysl, a že má před sebou otevřenou budoucnost.
Jelikož tělesno a duševno jsou spojité nádoby.
21. 01. 2014 | 13:20

neo napsal(a):

Jihočech:

prošel jste si špatnou diskusi pane Jihočechu. Proto to nepochopení a proto jsem vás upozornil, že reagujete na to o čem nic nevíte.

Co se týče okupace a rozdělení, zajisté víte, že jabko i hruška jsou obojí ovoce, ale není to totéž.

Mě právě nic nedere pane Jihočechu a to je to, co Targuse a podobné štve :)
21. 01. 2014 | 13:23

Pavel napsal(a):

Autor tohoto příspěvku, nazvaném nepříznačně Hrátky s ohněm, jsa pedagogem snad pochopí, že bera si ke srovnávání nesrovnatelný odkaz Jana Palacha, zde s vehemencí sobě vlastní míchá hrušky s jabkama a to jak v osobnostím, tak v dějinném konextu..
21. 01. 2014 | 13:33

Gustáv Kočí napsal(a):

Olympiáda je připravena:

http://sport.lidovky.cz/olympijsky-ulet-rusove-nacpali-dve-toalety-do-jedne-kabinky-pl6-/olympijske-hry-2014.aspx?c=A140121_115524_ln-sport-oh2014_makr
21. 01. 2014 | 13:35

Jihočech napsal(a):

Neo, prošel jsem diskusi pod tímto blogem. Váš komentář v 11:07: " No vždyť je to totéž : okupace nebo rozdělení federace na dvě samostatné demokratické republiky..."
A v 13:23: "Co se týče okupace a rozdělení, zajisté víte, že jabko i hruška jsou obojí ovoce, ale není to totéž." Tomu rozumět nedá a pokud se to týká nějaké vaší předchozí debaty, to to máte pravdu, pak skutečně nechápu,ale jen to, proč to řešíte pod tímto blogem.
21. 01. 2014 | 13:45

Medikolog napsal(a):

Kokoshka 12.21

Podle pravých pravičáků přeci za všechno můžou komunisti! A když za něco doopravdy komunisti nemůžou, mohou alespoň za to, že za to nemůžou... komunisti jedni komunističtí, konfitovaní éé pardon, komunistovaní..
21. 01. 2014 | 13:48

neo napsal(a):

Jihočech:

no tak ironii snad poznáte ne? Tak pro upřesnění, jedná se o ironii. Pro upřesnění, jedná se o ironii v prvním příspěvku.
21. 01. 2014 | 13:57

Medikolog napsal(a):

Gustav Kočí 13.35

To je přeci duhová toaleta pro nediskriminované duhové. Rusové už mezi homosexuály nestaví zeď.. Nebo teroristé zprivatisovali materiál na přepážku?
21. 01. 2014 | 14:00

Zdání není znalost napsal(a):

Pan Kopecký mj. napsal:

"... Na něj, Slováka jménem Jozef Aszmongyi, se „zapomnělo“ ihned – a vlastně dokonale. Tak schválně: kdo si jeho čin vybaví? ..."

Pane Kopecký,
já o panu Aszmongyim nic nevím.
Je na Vás, abyste nás s tímto případem seznámil.
Vyklopte co víte.

Obávám se,
že buď o skutku tohoto pána mnoho nevíte, nebo sám tušíte, že neodpovídá činu Jana Palacha - že jsou to neporovnatelné případy. Možná platí obojí.

Ale jestliže jste novinář, který chce být oním hlídacím psem demokracie a společenským kritikem, dělejte svou práci poctivě.
Sledujte s studujte naše politické zločince a okrývejte jejich podnikavé sponzory, jako to činila a činí např. Jana Lorencová, nyní díky Babišovu ANO i z parlamentní lavice.

Uveďte na lavici obžalovaných pokradmé politiky z ČSSDODSTOPKDU, všechny ty příslušníky "krajských vlád", beztrestně okrdádajích své gubernie - a to bez jakékoli odpovědnosti. To by ale od Vás vyžadovalo osobní statečnost a fištrón.

Píšete:
"Co dodat. Snad jen, že za tehdejší hrátky s ohněm platí naše společnost podnes…"

Určitě ... lidé třeba kouří v posteli a usnou. Vypalují uschlou trávu. Vaří v hořlavé zástěře. Šplhají na stožáry vysokého napětí či na vagóny, a dostanou se do blízkosti drátů. Hrají si se sirkami ve stohu. Kouří při práci s ředidly. Svítí si do palivové nádrže zápalkou. Vysypávají popelník do koše s papíry. Svařují nádoby se zbytky hořlaviny. Pouští si plyn. A někteří se prostě polijí benzínem a zapálí.

Lidé jsou různí. Mají různé myšlení, vitalitu, temperament, zvyky, schopnosti, pohnutky, odolnost, podmínky, ... a každý lidský život a osud je unikátní. A stojí za to se se životními příběhy lidí seznámit.

Račte nás tedy seznámit s životním příběhem pana Aszmongyiho.
21. 01. 2014 | 14:01

lačná vagína napsal(a):

měl bych jen dvě otázky :
1. proč přebírá server aktuálně.cz články z takové žumpy, jako jsou BL..???
2. proč, když v r39. přijeli do Prahy bratři Němci, tak lidé jásali, zpívali a hajlovali.....???
Kdo to ví....odpoví....
21. 01. 2014 | 14:02

jaja napsal(a):

Hořící keř je účelový mýtus polohollywoodského stylu: http://www.blisty.cz/art/71837.html
21. 01. 2014 | 14:09

jozka napsal(a):

Protoze mluvili nemecky?
21. 01. 2014 | 14:09

xerox napsal(a):

pavle ... tomu všemu se říká - nevyrovnání se z minulostí ...
byla tady přeskočena jedna etapa a to - reformních komunistů ... v 68 byla násilně potlačena , v 89 bylo zase uměle odkloněno na kulisáka , pozdějc na kleptomana ... krize společnosti je tudíž permanentní ...
s tzv. demokratismem se nikdo neztotožňuje a proto se hledají jiné cestičky - klientelismus , korupce , všeobecná kriminalita ...
popsání minulosti bez překrucování faktů je zhola nemožné a mocní nejenže o to nestojí , ale mají z toho přímo panickou hrůzu ... došlo by totiž k zpochybnění legitimity celého tzv. polistopadového vývoje po r. 89 ...
a tak si radši budou všichni hrát na demo ... už jde pouze o prachy než se to úplně sesype ...
21. 01. 2014 | 14:13

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane vagíno,

Aktuálně.cz nepřebírá články z Britských listů.

Pánové neo, smutný, macu, Jihočechu, strýci vire HxNx a další.

Vaše vzájemné špičkování na téma, kdo je větší lhář či hlupák (dosud jsem zaznamenal a smazal cca. tři desítky vstupů), překračuje rámec toho, k čemu jsou tyto stránky určeny. Všechny další VAŠE příspěvky na toto osobní téma budu mazat. Pokud Vás to baví, přesuňte se na facebook či jiné fórum.

Libor Stejskal, editor Aktuálně.cz
21. 01. 2014 | 14:25

petrof napsal(a):

pane autore, trocha faktů :
Klausova tři velká pozitiva, kterými se navždy zapsal do moderních dějin tohoto státu jsou :
- transformace ekonomiky
- konvertibilita měny
- rozdělení republiky
To rozdělení však nebylo proti vůli většiny občanů, jak píšete, ale právě naopak. Proti byl akorát jeden popleta, co nosil krátké kalhoty a říkali mu Veškrna a pak ještě nějakej dvojdomek Pithart...!!!
21. 01. 2014 | 14:28

marxík napsal(a):

zdání není znalost
Že on byl ten Aszmongyi taky škaredý a v kolektivu neoblíbený?
Já jsem si to hned myslel.
Pokecejte s neem to je vaše kategorie. Budete souznít jak dvě vášnivé hrdličky.
21. 01. 2014 | 14:31

Mac napsal(a):

stejskal

no vidíte, měl byste sem zakázat přístup všem hlupákům, neslušňákům,lhářům a demagogům.
To potom bude debata :-)))

zůstanete tady tak dva. Vy a nějaké vaše alter ego :-)))
21. 01. 2014 | 14:32

jozka napsal(a):

Vidim, ze privrzenci alternativni historie jako petrof jsou stale ve strehu :-)
21. 01. 2014 | 14:32

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Nikdo.
Rozhodně ne slušný a chytrý chlapec - analytik neo.

Stejně jako málokoho zajímají lidé jako Wayne Morse nebo ti, co se na protest proti vraždění ve Vietnamu také sebeupálili.

V Tibetu se pak sebeupalují tak, jak by snad šlo o nějakou soutěž....a co se děje ? Každý správný kapitalista chce s Čínou obchodovat. Je možné že si Tibet takový kapitalista-havlista :)) připomene tak, že z okna nechá vyvěsit vlajku - ale to okno musí být orientované do dvora - tam, kudy se odvážejí odpadky a kudy rozhdodně nikdy nepřinde nějaká delegace čínských investorů či obchodníků.
Kteří kdyby to viděli, tak se možná sebeupálí....anebo je trefí šlak. Anebo se dají raději na Afriku, než na Evropu či USA.
:))
21. 01. 2014 | 14:33

Mac napsal(a):

petrof - neplést pojmy!

nebyla to transformace ekonomiky, ale její rozkradení
a rozdělení republiky bylo z vůle dvou po moci bažících psychopatů, kteří každej potřebovali vlastní království. A BYLO PROTI VŮLI občanů. Dokonce ani na Slovensku nebyla většina pro rozdělení.
Proč si myslíte, že rození demokraté Klaus a Mečiar se neobtěžovali s referendem? No božíčku, přece proto, že by dostali nakopáo do hader a žádné rozdělení by se nekonalo :-)))

Jo, abych nezapomněl - cenzor, mazat!!
21. 01. 2014 | 14:37

kokoshka napsal(a):

Medikolog:
Ničmene takovou lež"jezdil po republikam,videl jak po roce zemetřeseni nebyli odklizene trosky a mrtva tela"bych s prominutim zabanil,ja nebydlel v Somalsku nebo Haiti,mne netreba delat trulala...
21. 01. 2014 | 14:38

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

petrof
Kdyby nebylo Havla a Pitharta a pod., tak by to kreatury typu vekslkapitalistických šmejdů pod vedením ekonomických šizuňků estébáckoveksláckého střihu tady rozkradli a prošustrovali všecko, i tu Škodu MB by dokázali poslat ke dnu.
Ještě si pamatuji, jak Klaus řval, že restituce drobným živnostníkům a sedlákům, potažmo majitelům domů je nesystémové opatření a že to vyvolá chaos.
Hlasná trouba vekslstébacké svoloči, bohužel petrofy apod. zklamáními evoluce donekonečna a stále podporovaná.

Naštěstí se už ta bahna pomalu uzavírají. Naneštěstí až teď.
21. 01. 2014 | 14:39

Kelt napsal(a):

Pánové-Jihočech,Smutný,Targus i další.
Po letech zkušeností s demagogy a lháři všech mentálních úrovní,tak vřele doporučuji v zájmu zachování rovnováhy duševního zdraví si vytvořit seznam těch,které roluji a na jejich invektivy nereaguji.
Na tom mém jsou-Yosif K.neo,fanfir resl a ještě asi dva adepti.
S těmito "diskutéry"je racionální debata vyloučena.
Dejte na mne.
Berdych bude hrát semi s Wawrinkou pozítří-tipuji Berdycha 3:2.
Hezký den
21. 01. 2014 | 14:44

kokoshka napsal(a):

Zato když Jelcin vystřilel tankama legitimne zvoleny parlament v listopadu 1993 NIKDO NA ZAPADE ani nepipl,stovky mrtvol ktere vyvaželi nakladakama na smetište ochrance lidskych prav nezajimali,rovnež jako genocida v Kongo kde OSN"propustila"800 tisic obeti!
21. 01. 2014 | 14:48

Mac napsal(a):

Kelt

koukám, že máte stejné favority jako já :-))
já se akorát někdy neudržím a občas jim napíšu nějakou zdravici, čímž panu Stejskalovi zrychlím peristaltiku :-)))

Berdych porazil Ferrera?
21. 01. 2014 | 14:53

kokoshka napsal(a):

Co maji řikat matky stovek pakistanskych a afghanskych deti zavraždenych ze vzduchu bezpilotnimi drony?
21. 01. 2014 | 14:55

neo napsal(a):

Kelt:

to se dá pochopit, když jen urážíte a nemáte argumenty :)
21. 01. 2014 | 14:57

smutný napsal(a):

Když mám dobrou náladu, tak si s neem občas zalaškuji. Myslím, že pan Stejskal byl s tím mazáním dost přísný. Očividně nemá dobrou náladu.
21. 01. 2014 | 15:01

kokoshka napsal(a):

neo:
Zopakuješ hrdinsky čin sveho předchudce?
A proč tak,proti korupce a komunisticke vlade klause-zemana!
21. 01. 2014 | 15:01

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Kelt
S neeem či s reslem je náhodou občas sranda, já je čtu kvůlivavě nudě a jejímu zabíjení.
U Yosifa ale souhlasím...na druhé straně, pane Kelt, jeho to asi živí. Pokud pak jste spíše levicových názorů, tak byste měl mít v charakteru své osobnosti pevně zakotven i soucit...
Což si pak Yosif K zaslouží, aby ostala jeho rodina bez prostředků ? Až ho vyrazí - protož jeho agitky lidé pouze rolují ?
Co když se s ním pak jeho zcela jistě o mnoho mladší i krásnější manželka výhodně rozvede ? Chcete aby zatížil už tak dost přetížený sociální systém a obsadil už tak hustě obsazené nádražní čekárny, průčelí domů či prostory pod mostními konstrukcemi ?
Pane Kelt, což nemůžete napsat , že " já Yosifovy komentáře čtu pravidelně a rád, neb jsou pro mě jedním z málo zdrojů objektivních, věcných a důležitých informací, nijak nezatížených předsudky či snahami o propagandu". /když tak si to zkopírujte a dávejte to sem jako CTRLV, dyť Yosifova rodina - to jsou taky lidi !!!/

Mějte se hezky, pane Kelt...a nezapomeňte na ten soucit. Kvůli lidskosti to děláte , ne kvůlivavě Yosifovi !!!

P.S.
Kde vůbec dnes je ?
Byl zde dnes již zaznamenán ?
Nu, snad jde jen o školení nebo nějakou malou indispozici.
21. 01. 2014 | 15:05

Vzpomínka na SSSR napsal(a):

kokoška napsal:

"... Ničmene takovou lež"jezdil po republikam,videl jak po roce zemetřeseni nebyli odklizene trosky a mrtva tela" ..."

Hubert Bystřičan vzpomíná, jak s přítelem Janem Palachem cestovali po SSSR /z vyšetřovacího protokolu/ (12:25-12:58):

"... když jsme projížděli Taškentem, to bylo asi tak rok po známém zemětřesení, ukazoval nám taxikář místa, kde vše bylo ještě v troskách, a ještě ve stejné době byli mrtí. Toto zjištění bylo v protikladu s tím, co jsme mohli číst v novinách.

Potom byla ještě jedna taková situace: a to v době, kdy jsme přijížděli, respektive projížděli pouští.
Tam byly vidět takové polozemljanky. Kolem nich děti v hadřících, a nad tím vším se klenul obrovský nápis:
"Ještě tato generace bude žít v komunismu!"

Zdroj:
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3044927
21. 01. 2014 | 15:06

kokoshka napsal(a):

Sovety nevybudovali komunismus
Protože nebyl sex a jen alkoholismus
Lidem netrpi se napit
Stakan za stakanem berou do ruk
A pijou,pijou,pijou...(jakasi smešna parodie)
21. 01. 2014 | 15:06

neo napsal(a):

kokoshka:

je mi líto, nerozumím tomu co jste napsal.

A proč tak // to má být otázka či co?
proti korupce // to má být proti korupci a nebo proti korupční..?

také nevím o tom, že by zde kdy byla komunistická vláda klause-zemana.
21. 01. 2014 | 15:07

kokoshka napsal(a):

Vzpominka na SSSR:
Absolutni lež,tohle proste je absurdni propaganda!
21. 01. 2014 | 15:09

kokoshka napsal(a):

V Taškentu bylo zemetřeseni nekde v roce 1946,rozumim že v povalečne dobe nebylo tolik sil a techniky to odklizet.A Palach ješte nebyl na svete.
Zemetřeseni v Armenii 1988 bylo odklizeno vzorne,a Palach už nebyl na svete.
21. 01. 2014 | 15:14

kokoshka napsal(a):

neo:
Na mne vubec...Ja jsem tady okupant a agent Putina,plakat budete na OH v Soči kterym jste už dopředu postavili černy punktik!
21. 01. 2014 | 15:20

neo napsal(a):

kokoshka:

znovu je mi líto pane kokoshko, opět mi není jasné, co vaše věta znamená, zvláště pak v souvislosti s tím, co jsem vám napsal...
21. 01. 2014 | 15:25

kokoshka napsal(a):

neo:
Proste se vymezujete proti všemu levicovemu...Ja pravičaky tuze nerad,i když vim že maji sve misto v politice.
21. 01. 2014 | 15:32

neo napsal(a):

kokoshka:

to není pravda. Nevymezuji se proti všemu levicovému a také se vymezuji proti tomu pravicovému.

Vždy hodnotím konkrétní činy, opatření, názory.

jo a na olympiádu se těšim a je mi jedno že je v Rusku, stejně jako mi bylo jedno, když byla v Pekingu.
21. 01. 2014 | 15:36

a je to napsal(a):

ááááá soudruh Kelt si vytváří seznamy,prozatím jsou pouze o debatování....zbavíte se někdy bolševických manýrů(seznamů)?
21. 01. 2014 | 15:37

Medikolog napsal(a):

Kokoshka,

On prý Palach sice řekl po zemětřesení, ale myslel po válce vyhraný Blanickejma rytířema šprechtícíma starodeutschesprache;<D).

Prostě od roku 1969 uplynulo dost času. My, pamětníci, víme své. Ale tahle palachiáda je tvorba nového "Svatého Jana Studenta Kapitalistického", samomartyra Všetatského, Patrona sebevrahů. Samomartyr nemá žijících příbuzných ani blízkých. Ideální stav pro tvorbu legend o životě svatých.

Když Svatý Jan Hus se klerikálům nehodí do církve a "svatého" Jana Nepomuckého bere kromě Jezuitů jen určité malé procento katolíků, má býti "ohnivé poselství" vpáleno do hlav mladé české generace.

Poselství o neúčinnosti skutečného odboje a o nejlepší "bojové" taktice - rozbití molotovova koktejlu o vlastní škebli dost daleko od nepřítele, aby mu nepropálil TUXEDO. Přimět k tomu všechny své protivníky a nepřátele, to by se dobýval a ovládal svět.

Křesťané se perou o "poctu" na čím hřbitově mají být Palachovy ostatky uloženy (2x ho stěhovali, na pomníček se skládali?), zatímco podle katolické věrouky MÁ BÝT SEBEVRAH VYVEZEN KATEM ZA MĚSTO A ZAHRABÁN DO DÍRY NA POPRAVIŠTI, nebo alespoň ZEVNĚ u hřbitovní zdi aby neznesvětil posvěcenou půdu, nemá-li obec popraviště s krchovem. Že, kardinále Duko, Dominikáne?

Druhý Jan, Jan Zajíc, se jim nehodí, protože jeho příjmení prozrazuje útěk od povinností a strastí skutečného života v reálném světě a o nepochopení svého místa ve světě živých..

A lež, nadsázka a pohádkářství jsou základními kameny legend.
21. 01. 2014 | 15:40

Kelt napsal(a):

Další modrý bolševik -"a je to"-si žádá o registraci.bude mu vyhověno.
Jestlipak ví,že o něm byl natočen celý seriál-kde dva v baretech s anténkou předvádějí v praxi,co "a je to"předvádí zde.
21. 01. 2014 | 16:06

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

a je to
Odkdy je NSA nebo CIA bolševikem ?
21. 01. 2014 | 16:11

Kelt napsal(a):

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů,
lehce drnkáte na strunu mého lepšího "já".V podstatě máte pravdu,že i chudí duchem mají právo na své místo na slunci.
Hrál jsem závodně tenis a teď se jím jenom bavím s partou kamarádů u debla,aby více chutnal Svijanský máz.
Co ale platí i dnes,že i u přátelského debla se "nelže"-dobrý balon na lajnu se přizná.S podvodníky a lháři se nehraje.
21. 01. 2014 | 16:14

a je to napsal(a):

To Kelt-.V každé době musíš mít nějakého nepřítele,děláš to správně.
21. 01. 2014 | 16:22

SuP napsal(a):

"....Pokud pak jste spíše levicových názorů, tak byste měl mít v charakteru své osobnosti pevně zakotven i soucit...."

Bože můj!
69 let po válce a tady experti na levici nevědí, že tzv."soucit" nebo taky "empatie" u levicových nadšenců je pouze vyjádřením sebelítosti.
21. 01. 2014 | 16:30

na pravou míru napsal(a):

lačná vagína napsal(a):
měl bych jen dvě otázky :
1. proč přebírá server aktuálně.cz články z takové žumpy, jako jsou BL..???
2. proč, když v r39. přijeli do Prahy bratři Němci, tak lidé jásali, zpívali a hajlovali.....???
Kdo to ví....odpoví....
-----------------------------------------------------------------
Na hloupé otázky je normální neodpovídat, někdy je dobré udělat výjimku.
Ad 1.: Odkud lačná vagína ví, že BL jsou žumpa?
Ad 2.: Protože Němce v 1939 vítali v Praze jejich bratři pražští Němci.

Jak vidno, obsah lačné vagíny má daleko od obsahu normálního ani ne lačného mozku.
21. 01. 2014 | 16:35

Kelt napsal(a):

Mac,
ano, Berdych porazil Ferrea ve čtyřech setech-6:1,6:4,2:6 a 6:4.
První set to byla téměř exhibice,pak Ferrer zapnul a opět jel jak "motorová myš".
V tom čtvrtém to bylo na vážkách-pak Ferrer dva poslední balony vyhodil.
Dávají to na Eurosportu 2.
Co se týče těch duševních velíkánů v modrohnědém,tak když Vám jeden takový e stupido tonto napíše,že nezaměstnaný učitel si zametáním ulice před svými bývalými žáky upevňuje pracovní návyky.tak mně přešla chuť.
21. 01. 2014 | 16:35

na pravou míru napsal(a):

kokoshka napsal(a):

V Taškentu bylo zemetřeseni nekde v roce 1946,
------------------------------------------------
Nikoliv, bylo v roce 1966.
http://www.naseinfo.cz/clanky/cestovani-a-ubytovani/asie/taskent-uzbekistan
21. 01. 2014 | 16:43

petrof napsal(a):

na pravou míru :
ptal jste se, odkud vím, že BL jsou žumpa??? Mno, každý máme to své místečko, kam se chodíme vyprazdňovat, že??? Já a další konzervativci chodí např. na vynikající Hájkův Protiproud, Pravý břeh, Virtually, Pravý prostor, Mises. cz, Patria atd.
No a levouni chodí na Respekt či Parlamentní a Britské listy.
Ještě nějaký problém....???
21. 01. 2014 | 16:43

Ládik!!! napsal(a):

Standa Novák -
asi jsem měl dějepis podstatně dříve, než Vy. A dějiny, které jsem zažil, se nemusím učit - zřejmě na rozdíl od Vás.
K těm jménům ve státní správě: tady ve Šlonsku seženete dobré místo jedině v případě, že máte ve jménu spřežku, dvojité W nabo přeškrtnuté L. A není tady žádná válka, je to běžný poválečný stav.
21. 01. 2014 | 16:44

na pravou míru napsal(a):

petrof:
Ptal jsem se nicku lačná vagína. Kdybych býval věděl, že je to petrof, vůbec bych se nenamáhal, duševní trpaslíku.
21. 01. 2014 | 16:46

Kelt napsal(a):

SuP,
že by to ti levicoví odkoukali o Miruny na sletu modrého ptactva v Olomouci?
Tolik jsem to pro stranu udělala a teď ten nevděk-66 hlasů z 439?!!!.
21. 01. 2014 | 16:50

Jáchym napsal(a):

Pravicový spotřebitel:

...dyť Yosifova rodina - to jsou taky lidi !!!/ ... nezapomeňte na ten soucit. Kvůli lidskosti to děláte , ne kvůlivavě Yosifovi!!!
**********************************************************************
Nojo, Spotřebiteli, myslíte to nesporně humanisticky - ale pokud je Yosifova žena člověk, nedopouští se obcování s ním sodomie ?

Já osobně nic proti umírněnému pohlavnímu styku odchylně orientovaných žen s jinými živočišnými druhy nemám (šetří to devizy za dovoz čínských robertků) - ale zatím je to, tuším, stále ještě v trestním zákoníku!
21. 01. 2014 | 16:55

Pavel napsal(a):

To autor :

Nejste náhodou moc odvážný ?
Takhle otevřeně psát svůj názor ?

Nebojíte se útoku a nenávisti od "pravdy a lásky" ?

PS.
Hodně se mi líbil článek Deniku Referendum od Patočky s názvem (pokud se nepletu) "Požár v pravicovém vetešníku".
21. 01. 2014 | 16:58

Pavel napsal(a):

to Kelt :

21. 01. 2014 | 14:44
SKVĚLÉ.
Příspěvky pod nicky "Yosif K.neo,fanfir resl a ještě asi dva adepti...."
jsem už dávno taky přestal číst. A ani nereaguji

Pro mě to jsou provokatéři-flašinetáři, kteří úmyslně rozbijejí diskuzi, o kterou jim ani nejde. Nedivil bych se, kdyby to byli placení provokatéři.
21. 01. 2014 | 17:03

Rigel napsal(a):

Targus napsal(a):

To: neo

"no vždyť je to totéž : okupace nebo rozdělení federace na dvě samostatné demokratické republiky..."

Pokud se obé děje bez souhlasu drtivé většiny obyvatelstva, je to totéž. Krádež jejich republiky.

Jsou ovšem produkti, kteří na pochopení psaného nemají dostatek intelektuální kapacity.

eh? kouknu , jestli nejsou nějaké erupce na slunci..
21. 01. 2014 | 17:16

Taškent 1966 napsal(a):

Taškent po zemětřesení v roce 1966:

http://ria.ru/photolents/20110426/368030401.html

"... Taškentu spěchali pomoci, kromě stavitelů, i desítky předních sovětských novinářů, velebících hrdinskou práci a odvahu. Umělecky se angažoval i mezi mládeží šedesátých let velmi populární básník Andrej Vozněsenskij, který ve své "Taškentské reportáži" napsal:

Pomozte Tašketu!

Jsi-li les - pomoz,
Máš-li chléb - pomoz,
Jestli máš - pomoz,
I když ne - pomoz,
Inženýre - pomožte.
Jste-li žena - pomožte.
Obezřetně pomájhete.
Město je na dynamitě.

http://www.fergananews.com/articles/4367

"... 26. dubna v 05:00 22 minut 53 sekund došlo v Taškentu k zemětřesení cca osmi stupňů Richterovy škály. Zóna maximální destukce o celkové ploše 10 km2 se nacházela v samotném centru hlavního města tehdejší Uzbecké SSR. ...

Bez střechy nad hlavou zůstalo 78,000 rodin a více než 300.000 lidí z půl miliónu obyvatel Taškentu. ...

Tamara S. Ivanovová, držitelka medaile "Budovatel Taškentu" z r. 1967, vzpomíná:

Bydleli jsme v třípatrovém domě v areálu nemocnice ... Mnozí si vzpomínají, že před zemětřesením prý duněla země a byl vidět světelný záblesk. Ale já jsem tu noc tvrdě spala, a probudila jsem se až tím úderem - jakoby náš dům někdo zespoda nakopnul.

Samozřejmě jsem se okamžitě probudila a vyběhla ven, kde ale pro oblaka prachu nebylo nic vidět. Někdo vykřikl: "Válka!". Hned vás napadlo, že jde o bombardování atomovými zbraněmi, které jsme v tu dobu čekali ze strany Američanů.

Ale vzpomínám si, že jeden z našich sousedů vyšel na balkón, vyklepal kobereček, a šel si zas lehnout. To mě jaksi uklidnilo. Přesto jsem raději zůstala na dvoře až do rána, a pak jsem šla do práce.

Centrum města bylo silně poškozeno. ... V dopoledních hodinách k nám z Moskvy přiletěla vládní delegace SSSR a ÚV KSSS, v čele s Leonidem Brežněvem. Bylo přijato mimořádné usnesení o poskytnutí všesvazové pomoci Taškentu a Rada ministrů Uzbekistánu "Glavtvškentstroj", kde jsem pracovala, byla plně zaměstnána řízením obnovy a výstavby nového města.

V oblasti současného vojenského CUM bylo postaveno stanové městečko pro oběti. Visel tam obrovský transparent: "Třeseme se, ale nevzdáme se". ... do zimy 1966 se stavitelům přišedším z jiných měst podařilo vystavět nové moderní sídliště z pětipodlažních cihlových domů, a v jednom z nich jsem dostala byt. ...

Ovšem, většina z těchto domů nebyla po 40 let řádně udržována, což dnes způsobuje spoustu problémů. Například v jedné čtvrti běžně dochází ke 3-4 výpadkům el. proudu za den vlivem chybné instalace. Ale i tak jsme měli štěstí.

Mnozí budovatelé, kteří přijeli do Taškentu - upřímně řečeno - hlavně proto, že se konečně dostanou k vlastnímu bytu, to štěstí neměli - a ještě dnes bydlí v provizorních ubikacích vojenského typu, zvaných "čerepušky" (smrtihlavy).

Netřeba dodávat, že Chruščovův sen, že naše generace bude žít v komunismu, a každá rodina bude mít k dispozici samostatné bydlení, se neuskutečnil.

Tehdy mi bylo 24 let, a bylo mi hej. Nerada vzpomínám pouze na jedinou příhodu, která se mně opravdu nepříjemně dotkla.
Stalo se to zrovna na druhý den poté, co jsem obdržela ten odznak a hrdě si ho připnula na své nové šaty.

Jdu po ulici, a oproti mně si to šine jakýsi vyžilý muž, od pohledu Sibiřan, a výsměšným tónem prohodil: "No jo, další taková budovatelka!" Ale brzy jsme se všichni stali roduvěrnými Taškenťany. ..."

http://www.fergananews.com/articles/4367
21. 01. 2014 | 17:19

petrof napsal(a):

v souvislosti s tragickým činem J. Palacha se objevují názory, že dnešní evropská kultura již prý neobsahuje žádné hodnoty, kvůli kterým by stálo za to, nasazovat životy.....???
Mno, autoři těchto názorů asi nikdy neviděli žádnou výprodejovou akci, či když jde na pulty nový Harry Potter, či iPad....??? n-tsss, n-tsss.
21. 01. 2014 | 17:24

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Taškent 1966
Neznáte se náhodou s nějakým Frantou Adamcem - tuším že od Bzenca ?
21. 01. 2014 | 17:30

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Jáchym
Nemohu jinak, než že : " já Yosifovy komentáře čtu pravidelně a rád, neb jsou pro mě jedním z málo zdrojů objektivních, věcných a důležitých informací, nijak nezatížených předsudky či snahami o propagandu"
21. 01. 2014 | 17:34

Jáchym napsal(a):

Pavel:
Článek, o kterém se zmiňujete je na adrese
denikreferendum.cz/clanek/17244-pozar-v-pravicovem-vetesnictvi

(Mne osobně článek z novinářského hlediska ani neurazil, ani nenadchl. Ale hezky ukazuje, jak současní čeští mediáci manipulují s s citáty.)
21. 01. 2014 | 17:39

Jáchym napsal(a):

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):
Jáchym
Nemohu jinak, než že : " já Yosifovy komentáře čtu pravidelně a rád, neb jsou pro mě jedním z málo zdrojů objektivních, věcných a důležitých informací, nijak nezatížených předsudky či snahami o propagandu"
***********************************************************
:-)
Vy zvíře !
Že vy se snažíte udělat dojem na Yosifovu podivně orientovanou ženu ?
21. 01. 2014 | 17:54

yaya napsal(a):

Vy trotlíci historie neznalí. Pamatuji si na Jana Palacha. Již od mládí chodil do kostela a nebyl v pionýru. Po nich házel kamenama, svazákům nadával a komunistům propichoval pneumatiky jejich limuzím, rozbíjel okna jejich vil a psal o nich hanlivé nápisy. |Byl spojkou známé odbojové skupiny bratří Mašinů. Jeho matka byla perzekuována, proto vstoupila do KSČ, aby ji mohla rozkládat zevnitř. Sám Jan vstoupil na FFUK jen proto, aby získal vědomosti jak bojovat proti nenáviděnému režimu. Po brutílní okupaci ČSSR, hlavně po bombardování velkých měst, kdy byli tisíce mrtvých a zraněných začal sám organizovat ozbrojený odpor proti okupantům. Když však viděl, že se lidé nechtějí masivně připojit k odboji volil mučednickou smrt, bylo slyšet jak křičí ať žije pravice, smrt komunizmu a zpět do říše.
Co vás na těch školách učí, ještěže jsou zde tací, jako neo, Yousif, resl a několik dalších, kteří pravdu znají a umějí si ji přizpůsobit. Proto navrhuji společně se svou iniciativou za Velkého Jana :
1/ pojmenovat jedno náměstí nebo ulici ve všech městech nad 20000 obyvatel
2/ přejmenovat Všetaty na Palachov
3/ den oběti Jana povýšit na státní svátek svátek
4/ navrhnout Dominikovi Dukovi svatořečení Jana Palacha
5/ znevažování jeho památky by mělo být trestným činem
6/ natočit seriál o hrdinovi
7/ nazpívat několik písní populárními pražskými zpěváky písní
21. 01. 2014 | 18:00

petrof napsal(a):

yaya :
jedna věcná : ...nešla by v tom vašem novém Palachově, pojmenovat nějaká malá, tmavá a zaplivaná ulička, po Havlovi???? Vždyť má jenom tu židli ve Washingtonu, park v Estonsku a pak to letiště v Praze....a takový malý, velký dramatik to byl.
21. 01. 2014 | 18:23

yaya napsal(a):

petrof - šlo, má i uličku v Brně.
21. 01. 2014 | 18:27

Mladý Kopecký novým Kojzarem? napsal(a):

O komunistické propagandě:

Poučný příběh o prolhanosti komunistů a jejich ideových pokračovatelů, aneb "Rudé letnice"

O velikonoční neděli r. 1930 se konala akce komunistické a dělnické mládeže.

Ta se "... nejprve sešla v Kosoři, odkud se po projevu komunistického poslance Václava Kopeckého vydala průvodem do Radotína.

Sraz se měl původně konat právě v Radotíně, zde však byl úřady zakázán. V dnešní ulici K Cementárně (asi sto metrů před dnes již neexistujícím domkem Stříbrných) přehradil průvodu cestu kordon devíti četníků, kteří měli za úkol demonstrantům v příchodu do Radotína zabránit.

Na opakované výzvy k zastavení dav nereagoval a zaútočil na četnickou hlídku kameny. Při střetu bohužel došlo ze strany četníků k použití střelné zbraně a ke zranění pěti dívek, z toho čtyři zranění byla střelná.

Pět osob bylo zatčeno, poslanec Kopecký v tichosti zmizel.

Akce nebyla náhodná, naopak byla pečlivě připravována.
Výzvy k hojné účasti vycházely v Rudém právu a v Rudém večerníku, jakási cvičná vycházka „Rudých průkopníků“ do Kosoře se uskutečnila 14 dní před osudným datem. Tehdy se akce ještě nenazývala Rudými letnicemi, název byl vymyšlen až později. ...

Zraněné dívky si zaslouží přinejmenším soucit, přestože mnoho indicií nasvědčuje tomu, že srážka byla předem plánována, střet se komunističtí vůdci snažili vyprovokovat a nic netušící dívky byly bezostyšně zneužity k jejich politickým cílům. ...

Komunistům se postupem času podařilo nafouknout událost do nebývalých rozměrů. K tomu využívali drobných polopravd i evidentních lží a z Rudých letnic vytvořili mýtus, který osudnou srážku povýšil na nejvýznamnější událost v dějinách Radotína a málem na jednu z největších událostí dělnického hnutí v českých zemích. ...

Jako první ovšem lhali četníci:

Korunu všemu dodala zpráva náměstka zemského četnického velitele plukovníka Mládka, který označil použití zbraně strážmistrem Františkem Danielem (četník, který byl označen za jediného střelce) za „zcela odůvodněné, jelikož byl ze všech četníků nejvíce ohrožen, a to jak valícími se kameny ze stráně, tak i blížícími se útočníky, přecházejícími k obchvatu“.

Tento evidentně zkreslený závěr vyšetřování dal komunistům do rukou munici, které později dokázali mnohokrát využít.
Nejprve se zviditelnili se v parlamentu, k čemuž neváhali použít zkrvavenou košilku jedné ze zraněných dívek, výsledek vyšetřování zesměšnili v tisku ironickými články (Julius Fučík) a kresbami (známý ilustrátor Franta Bidlo), díky čemuž se značná část veřejného mínění obrátila proti četníkům a z komunistů udělala mučedníky. ...

A dalších 40 let lhali komunisté:

Poté, co se v roce 1948 chopili moci, přebírají iniciativu v mystifikacích komunisté. ...

23. dubna 1950, v roce 20. výročí, byl slavnostně odhalen památník Rudých letnic.

Bylo to v době, kdy komunisté systematicky zavírali a vraždili své odpůrce, ...

Pokračování ...
21. 01. 2014 | 19:01

Mladý Kopecký novým Kojzarem? napsal(a):

...

Svobodné slovo přineslo 25. dubna 1950 o odhalení pomníku obsáhlý článek:

"V Radotíně dostali svůj krvavý křest ti mladí bojovníci a bojovnice, jež pak hráli velikou a záslužnou úlohu v revolučních zápasech komunistické strany Československa.

Při tom prolitá dělnická krev zbarvila ještě více do ruda komunistickou Kosoř a komunistický Radotín. A pod vedením komunistické strany Československa, pod vedením Klementa Gottwalda daly se šiky revolučních bojovníků a bojovnic, zocelených z Radotína, na veliký pochod, aby cestou mnohaletých zápasů s československým kapitalismem postupovaly stále vpřed, aby přes peklo hitlerovských nauk dospěly k vítěznému květnu 1945 a pak aby v rozhodném boji s reakcí dospěly k vítěznému únoru 1948, ...

Vedl je revoluční duch komunistického svazu mládeže, bojovného oddílu, oddaného na smrt ideám Lenina a Stalina, oddaného na smrt velkým cílům komunistické strany Československa, oddaného na smrt programu našeho vůdce, soudruha Klementa Gottwalda." ...

Pomník se stal místem, k němuž se rok co rok chodil povinně klanět celý Radotín, školami počínaje a továrnami konče. ...

O pěti zastřelených, aneb evidentní lži a malé polopravdy

Aby slova o prolité krvi získala náležitou váhu, z pěti zraněných děvčat se náhle stalo „pět zastřelených“, jak bylo doslova uvedeno v popisku na pohlednici Radotína z 60. let

Tato lež mezi lidmi jen zvýšila odpor k mýtu Rudých letnic.
Jiné lži a polopravdy už nebyly tak evidentní, ale tím rafinovanější. ...

V roce 1980 vyšla v nákladu 3000 výtisků publikace Rudé letnice (pro MV KSČ Radotín a MNV Radotín ji vydalo nakladatelství Panorama).

Na straně jedné v ní najdeme mnoho dobových dokumentů a fotografií, ale doprovodný text je psán pochopitelně z „třídního hlediska“, aby ukázal „prohnilý systém“ první buržoazní republiky.

Přesto lze z publikace vyčíst zajímavé a ne zcela známé informace – například to, že některé dívky vůbec nevěděly, že jdou na politickou demonstraci, natož aby tušily, zda je či není zakázaná.

Šly prostě na výlet do Kosoře a do Radotína. Jinými slovy – byly komunisty zneužity k jejich politickým cílům.

Kdo četl brožurku pozorně, narazí na další zajímavost, která je v určitém rozporu s často opakovaným tvrzením o chudých a zbídačelých dětech, které v době hospodářské krize neměly co jíst (hospodářskou krizi 30. let nijak nezpochybňuji – to, že se chudým vrstvám, zejména nezaměstnaným, nežilo dobře, je jistě pravda).

To když jedna z dívek vypráví, jak jim cestou na demonstraci ujel vlak, pročež se s kamarádkami složily a na cestu ze Smíchova do Radotína si objednaly taxík. ..."

Další zde:
http://praha16.cz/view.php?cisloclanku=2010040015
21. 01. 2014 | 19:01

co zid to jaderny muzikant napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):

Podle příjmení to byl Maďar.

swarzenberg ve snemovne
kdyz date do nejlepchicho fina chovinko bude schazene

zrjme to maj vypatlany oba stejne
21. 01. 2014 | 19:09

soudružský dotaz napsal(a):

"... kdyz date do nejlepchicho fina chovinko bude schazene zrjme to maj vypatlany oba stejne ..."

Jakým jazykem to píšeš, soudruhu?
21. 01. 2014 | 19:12

co zid to jaderny muzikant napsal(a):

petrof napsal(a):

yaya :
jedna věcná : ...nešla by v tom vašem novém Palachově, pojmenovat nějaká malá, tmavá a zaplivaná ulička, po Havlovi???? Vždyť má jenom tu židli ve Washingtonu, park v Estonsku a pak to letiště v Praze....a takový malý, velký dramatik to byl.
a lavicku v Dublinu
spi na ni bezdomovci a chc.jou spiti Polaci
21. 01. 2014 | 19:14

co zid to jaderny muzikant napsal(a):

soudružský dotaz napsal(a):

"... kdyz date do nejlepchicho fina chovinko bude schazene zrjme to maj vypatlany oba stejne ..."

Jakým jazykem to píšeš, soudruhu?
gumo po vasem. jinak by si mi stezi rozumel datle
a soudruhuj si v Cechach ja s vama nemam nic spolecneho dutohlavci
21. 01. 2014 | 19:17

Platan napsal(a):

Lhář Kopecký pomlouvá Palacha napsal(a):

Že byl idealista je jasné. Už z toho prostého důvodu nemohl být "stoupencem systému", jak píše pan Kopecký.

Právě proto, že byl odpůrcem systému, musel být stoupencem obrodného procesu - tedy sil, které chtěly "systém" zgruntu přebudovat na "socialismus s lidskou tváří"!
.......................................................................

No, pěkně jste se rozjel, ale také píšete pěkné hlouposti… I mezi „stoupenci systému“ se našli idealisté – s jedním jsem se dobře znal – byl to můj otec. A mezi jeho přáteli byli také lidé podobného založení.

Tehdejší systém byl socialismus (společenské vlastnictví výrobních prostředků). Sice hodně nepovedený, ale přece jen „socialističtější“ než tržní systém na západě. A je tedy dost nesmyslné (či spíše málo smysluplné) považovat tehdy proklamovaný cíl „socialismus s lidskou tváří“ za „protisystémový“.
21. 01. 2014 | 19:20

Yosif K napsal(a):

yaya napsal(a):
1) ..... Když však viděl, že se lidé nechtějí masivně připojit k odboji volil mučednickou smrt, bylo slyšet jak křičí ať žije pravice, smrt komunizmu a zpět do říše.......
2) Co vás na těch školách učí, ještěže jsou zde tací, jako neo, Yousif, resl a několik dalších, kteří pravdu znají a umějí si ji přizpůsobit.
KONEC CITATU.
ad 1) tak podle vás kdo je proti komunizmu ten chce zpět do říše? Jste trapnej, jedná z mála složek české společnosti která bezvýhradně podporovala nacisty bzli komunisté v letech 1939-1941, tupouni totalitářští poslouchali věrně příkazy Moskvy která tehdy byla Hitlerovým spojencem....
ad 2) nemusíte mne brat do huby a urážet u Palacha, nic jsem k němu do ted nepsal, jwestli blm nalevo nebo napravo od KSC nemohu vědět.
Uhl, Šabata, Šustrová atd nalevo byli a komanči je popisovali jako ultralevicové extremisty (a ppkud vím tak je strčili do lochu). Pokud byl Palach nalevo od KSC, proč jej tedy komanči nepomlouvali jako levicového extremistu? Palach byl u čedskejch bratrů, jsou nčeští bratři nelevo nebo napravo od KSC? Nevím.

Je pravděpodobné že KOPECKÝ JE NALEVO OD KSC a řže si tímto způsobem futruje ideologickou bázi.
V roce 1969 být nalevo od KSC bylo pochopitelnější než nyní - lidé se tehdy mohli domnívat že socík je OK ale že jej pouze dostali do pracek nesprávní soudruzi.

V roce 1969 nebylo ještě tolik důkazů o tom že beztřídní a bezpeněžní společnost beze státu je zcela neuskutečnitelná utopie. Nyní je mnohem jasnější že komunismus je nefunkční a neuskutečnitelná utopie, nebot přibylo historických zkušeností v tomto směru, no nic někdo bludům věřit musí a ještě to může rozsevat za státní peníze mezi studenty, nyní je to Kopecký, i to je demokracie.......
21. 01. 2014 | 19:32

smutný napsal(a):

Jan Palach: „Přičiňte se živí v boji!“

"Za 40 let jsem však o Palachovi a Zajícovi napsal jen tři články. Nyní mne ke vzpomínkám vyprovokovala častá prohlášení, zvláště mladých novinářů, že se Palach upálil na protest proti sovětské invazi ze srpna 1968. Není to pravda. Palach protestoval především proti kompromisnické politice tehdejšího Dubčekova vedení, které svými neustálými ústupky zrazovalo svůj odkaz Pražského jara. Rozhodl se zaplatit tu nejvyšší cenu, aby zastavil vzrůstající demoralizaci občanů, aby zvrátil šířící se pocity bezmocnosti a apatie. A Jan Zajíc se obětoval ve snaze zvrátit tu apatii, která začala znovu mezi lidmi převládat jen měsíc po Palachově pohřbu."
http://www.blisty.cz/art/71814.html
21. 01. 2014 | 19:32

marxík napsal(a):

yaya
Na stránkách dobrodince Stejskala to sice vypadá vesele, ale průměrný elektorát předhozené krmivo odpovědně zobe. Naštěstí se média brzy dostanou do lepších rukou, a s nimi se promění i krmivo.
Bude zajímavé sledovat jednotlivé hlídací psy, jestli zalezou do boudy nebo se budou lisat k novému pánovi.
Mladší novinářské ročníky by rozhodně měly toto dilema začít řešit.
21. 01. 2014 | 19:34

Jáchym napsal(a):

yayo 18:00,
obávám se, že spousta budoucích historiků, odkojených školiteli z Ústrku, si právě kopíruje Váš příspěvek jako základ své budoucí bakalářské práce.
Ironie je v hájemství Yosifů K, Hovenů, Reslů a Diágů Hymenů podpultové zboží.

A na nevinné "hyperboly" o genetické nedostatečnosti čecháčkovských untermenschů má gebír pan Hvížďala.

(Nicméně dík panu Kopeckému alespoň za snahu).
21. 01. 2014 | 19:40

Tomu, co píše pěkné chytrosti napsal(a):

Platane,
tehdejší systém byl socialismem hlavně podle názvu.
Šikova reforma chtěla zavést tržní systém.
Byla tedy proti stávajícímu systému,
tj. "protisystémová".

Když se řekne "protisystémový", vždy se mluví o náhradě stávajícího systému systémem jiným. Obrodný proces se snažil najít funkčnější model, který by lidi motivoval k co nejlepšímu výkonu, a nikoli srážel. A dařilo se to.
21. 01. 2014 | 19:45

smutný napsal(a):

Moje celoživotní téma - Jan Palach

"Dnes se k Palachově činu musím vyslovit znovu. Před několika dny proběhlo v Poslanecké sněmovně první čtení zákona, který navrhuje, aby 16. leden byl zařazen mezi významné dny. V průběhu rozpravy vystoupil i poslanec M. Grebeníček (KSČM), jenž nesouhlasil s textem zdůvodnění zákona, nikoliv však se zařazením 16. ledna mezi památeční dny. Vyslechla jsem si v televizním záznamu jeho námitky a poté jsem si na webových stránkách Poslanecké sněmovny text zákona přečetla.

Navrhovatelé mají pravdu v tom, že Janův čin byl motivován sílící skepsí a letargií společnosti po invazi. Důvodová zpráva však zkresleně hodnotí tento čin jako boj proti totalitnímu režimu a jako boj za národní suverenitu okupovaného státu.

Ačkoliv poslanec M. Grebeníček nepatří k mým přátelům (ani na facebooku), jeho námitky vůči důvodové zprávě sdílím. Také sdílím jeho názor, že důvodové zprávy přijatých zákonů se stávají pramenem pro výzkum a utváření historické paměti a tedy budou časem vnímány jako fakta.

Jan Palach je mrtvý a už nemůže říct, proč se 16. ledna před Národním muzeem polil benzínem, zapálil a běžel jako hořící pochodeň. Mrtvý hrdina se nemůže bránit tomu, jak jeho odkaz upraví a přešijí zákonodárci.

My ostatní, pro které byl prožitek Pražského jara životním předělem už tenkrát a později se stal majákem, který ozařoval zdánlivě nehybné vody normalizace, však nesmíme připustit, aby byl dnes Palachův čin přetaven podle současného politického zadání.

Pokud to nedokážeme, bude to zrada nejen vůči Janu Palachovi. Naše případné mlčení ve chvíli, kdy jsme povinni svědčit pro pravdu, dolehne jako zbabělá záklopka i na naše děti a vnuky. Pokud jim teď vlastním příkladem nedokážeme, že pravda nezvítězí sama od sebe, ale že k tomu potřebuje lidi, nenaučí se ji obhajovat ani ony."
http://www.blisty.cz/art/67446.html
21. 01. 2014 | 19:54

resl napsal(a):

tu "pravdu," že byl nalevo jste si vycucal z kterého bolševického diáře ? vy snad za chvíli prohlásíte, že uhlí je bílý jako sníh.
21. 01. 2014 | 20:01

********** napsal(a):

Vzpomínám,že roku 1967 byla vedena velmi výrazná kampaň v médiích za odstoupení A.Novotného.Prá s podporou Brežněva.To nemohlo nikomu uniknout.Já -neorganizován nikde a neinformovaní jako já,nemohli vědět např.že A.Novotný byl vězněm koncentráku za nacismu,že on to byl kdo amnestoval vězně padesátých let,a že redaktoři Literárních novin Šotola a Šiktanc,kteří kampaň vedli proti němu ,byli oba nedostudovaní,neukončili vysoké školy.Šotola později Husákovi lez do zadku a prosadil se plně a 1989 zemřel ,Šiktanc naopak a uklízel tenisové kurty ,uznán až Klausem 2010 cenou Hradu jako obvykle.
Ale pak nastoupil po A.Novotném milý,trochu rozpačitý člověk A.Dubček s třemi syny studujícímimedicímu a sympatckou manželkou Annou,ale naopak též natolik politicky nevýrazný a asi jako politik slabý čaj,že jsem si za něj naprosto ničeho nevšiml a přílet tanků letadly byla pro mne Hirošima.Ale po nevýrazné etapě Dubčeka do srpna,už den po vstupu vojsk se hnalo republikou psychické Tsunami,jaké nikdy podobné nebylo předtím a dodnes.Zlatý V.Havel 1989.Chápal jsem,že lidé mají důvody se rozčilit jako i já,ale míra masové hysterie přesáhla daleko zdravý rozum a právě ona zničila všechny naděje Pražského jara z roku 1967 totálně.Následovalo kádrování podobné nacistickému ze všech stran (pro- i proti-Husákovské),zejména vůči apolitickým lidem,kteří nebyli vidět ve stávkových výborech,nejhrubší porušování demokracie .Domino tvořili velkohubí studentští politici.Odborná zkáza vysokých škol trvá dodnes.Prakticky jejich činnost je nulová.Pro praxi,pro HDP atd.Ústavy lidské ješitnosti a jejích pěstění.
21. 01. 2014 | 20:03

resl napsal(a):

milý pane Smutný,
my co si pamatujeme, víme proč se P. zapálil, tak se nesnažte hledat s rudým Grebeníčkem novou pohádku pro mladou generaci.
21. 01. 2014 | 20:04

********** napsal(a):

oprava:....Prý s podporou Brežněva.....A.Dubček s třemi syny studujícími medicínu a sympatickou manželkou Annou.....
21. 01. 2014 | 20:07

Idea nestárne soudruzi napsal(a):

"Uhlí je bílý jako sníh"
povídal soudruh Pláteník.
A černá je kostní moučka,
povídal nám soudruh Moučka.

Soudruzi,
nás přece nemrzí
ty justiční vraždy.
Vraždil přece každý.

Někdo člověka,
někdo myšlenku,
někdo báseň
rudý holenku.

Z krizového vývoje
jsme se poučili,
nyní nabereme
nové síly.

Lidi jsou furt hloupí,
nepochybně naši značku,
znovu koupí.
21. 01. 2014 | 20:18

smutný napsal(a):

Honza Palach měl vyhraněné levicové názory

"Chci hlavně zdůraznit jinou věc. Honza Palach v té době byl svými názory na zcela opačném pólu, než jaký projevovala naše tehdejší parta. Toník Ohnut, dnes už dvacet šest let v Sydney, při nedávné poslední návštěvě potvrdil, že Honza Palach měl tehdy velmi vyhraněně levicové názory. Totéž říká další spolužák a celoživotní dobrý přítel Ladislav Langr. Ověřoval jsem si u nich svou paměť. Honza se snažil mírnit naši kritiku režimu u nás a v SSSR, obhajoval pokrok v uvolňování, zcela zřetelně byl ovlivněn komunistickou ideologií. Nesouhlasíme s názorem pana Hamra, Jendova spolužáka z gymnázia, že Jendova levicovost končila u Boha a otce a syna Masarykových. Naše zkušenosti jsou jiné. Když jsme zpívali tehdy na brigádě režimem chápanou jako nepřátelskou píseň Masaryk nás svolává, nebyl to Jendův šálek čaje. Honza byl obdařen krajní empatií a učení stranící slabým a utlačovaným mu učarovala. Na střední škole se zájmem studoval Marxe a Lenina. Bylo to v první polovině šedesátých let." http://www.blisty.cz/art/67435.html

Chápu, že se to kovaným pravičákům jaksi nehodí do krámu, protože to popírá jejich mýtus o tom, že se Palach upálil na protest proti komunistickému režimu v Československu. Ale s tím nic nenaděláte.
21. 01. 2014 | 20:19

yaya napsal(a):

K činu Jana Palacha by se měli vyjádřit ti nejpovolanější, p. Herman a p. Duka, ti vám, vy nevěřící komunisti ukáží, jak to doopravdy bylo. Palach se upálit pro Ježíše Krista Spasitele, protože lid nemohl chodit do kostela.
Mě už jen chybí básničky Jan žil, žije a bude žít v našich srdcích, potom nějaká ta socha, holt jsme národ, který když hrdiny má, tak do nich kope, udělá si nové, staré dehonestuje a stále se to opakuje. Když si vzpomenu na Fučíka, co se kolem něho dělo. Určitě byl hrdina, byl zavražděn, po plyšákovi byl vymazán z dějin, vždyť to byl komunista. Stejně dopadli další za potlesku mohutné klaky zfanatizovaných hlupáků. Nyní je nutno dodat nové hrdiny, vždyť je vidět, že mládež nemá žádné vzory z minulosti. Když se někdo objeví, "novináři" a politici ho prolustrují a většinou neprojde. Já osobně si vzpomínám, jak se zpívalo v 89 Synku, synku, kde je Masarikovi konec, Beneš zrádce, vida Hácha se očistil, že nebyl tak špatný. Z husitů se udělali teroristi 15. století, jo Buše na ně, darebáky, taková idylická doba to byla. Komenský nic moc, neměl rád katolickou církev a můžeme pokračovat.
Palachovu oběť je nutno ctít, byl to pokus o probuzení národa z letargie, nic víc. Jak by dopadl SSSR, kdyby po přepadení Německem a zvěrstvy, které udatný Wermacht a SS páchali, se všichni začali houfně upalovat? Stejně jiné okupované země. Na historii je potřeba hledět s odstupem desítek let, proč ve Francii stojí sochy tyrana a jeho vítězné oblouky, v Římě, všude možně po světě. Jenom v Česku víme okamžitě, jaká je pravda a hlavně kdo jí má.
21. 01. 2014 | 20:23

smutný muž pod bičem otrokáře žil napsal(a):

smutný,
s názorem,
že "... se Palach upálil na protest proti komunistickému režimu v Československu ..." jsem se setkal poprvé!

Ráčíte být kovaným pravičákem?
21. 01. 2014 | 20:31

Platan napsal(a):

5.pád (vokativ) nicku „Tomu, co píše pěkné chytrosti napsal“ alias „Lhář Kopecký pomlouvá Palacha“:

Šikova reforma měla zavést prvky (v tehdejší terminologii) zbožně peněžních vztahů do národního hospodářství. Mělo se to týkat např. zavedení ekonomické samostatnosti podniků (které měly být spravovány podnikovými radami). Ota Šik ale rozhodně neplánoval privatizaci Klausova střihu ani třeba zavedení kapitálového trhu. K tomu, co by se dalo považovat za skutečnou systémovou změnu tedy bylo stále dost daleko…

P.s.
Nechtěl byste začít používat konstantní nick? Tohle vymýšlení originálních ad hoc nicků mi připadá dost otravné. No nic, samozřejmě že máte právo se titulovat jak chcete. A já mám zase právo napsat, co si o tom myslím.
21. 01. 2014 | 20:33

smutný napsal(a):

Klaus vyzval mladé lidi, aby se neupalovali: http://www.novinky.cz/domaci/5210-klaus-vyzval-mlade-lidi-aby-se-neupalovali.html

Upálený vysokoškolák

V noci na dnešek se upálil také 21letý vysokoškolák Roman Mášl. Na Karlovarské třídě v Plzni se krátce po půlnoci polil ředidlem a technickým benzínem a pak se zapálil. V době příjezdu záchranky už mu nebylo pomoci. Policie našla na koleji, kde bydlel, dopis na rozloučenou.

"To, co mladý muž v dopise uvádí jako důvod sebevraždy, se dá shrnout do jedné věty - byl nespokojený se současným stavem naší společnosti," uvedl mluvčí plzeňských policistů Petr Kovář.
*******************************************************************************
Proč se to každoročně nepřipomíná stejně jako upálení Jana Palacha?? Nehledě na to, že těch upálených je poměrně dost. Možná právě proto, už to tak nešokovalo.
21. 01. 2014 | 20:33

smutný napsal(a):

smutný muž pod bičem otrokáře žil

...asi jste něco nepochopil
21. 01. 2014 | 20:35

Platan napsal(a):

yaya napsal(a):
K činu Jana Palacha by se měli vyjádřit ti nejpovolanější, p. Herman a p. Duka, ti vám, vy nevěřící komunisti ukáží, jak to doopravdy bylo. Palach se upálit pro Ježíše Krista Spasitele, protože lid nemohl chodit do kostela.

Možná by ještě dodali, že to byl jeho předběžný protest proti odpůrcům církevních restitucí...
21. 01. 2014 | 20:36

Pavel napsal(a):

to Lhář K... :

Palach byl zklamaný tím, jak se jeho (vyhraněně levicové) ideály rozcházejí s realitou. Neupálil se však proto, aby vzaly za své docela. Což by byl právě případ konce režimu a znovuzavedení kapitalismu.

Podstatné je ještě něco jiného. Ač se jeho čin stal propagandistickým evergreenem, nepřipomíná se jeho dopis.

Ten totiž začíná tvrzením o jakési skupině sebeupalovačů, která podle všeho vůbec neexistovala. Je-li tomu tak, vrhá to na jeho čin stín duševní nestability.
Pokud by existovala, dávalo by to za pravdu spíš tehdejší komunistické propagandě, která tvrdila, že Palach byl zmanipulován.
21. 01. 2014 | 20:39

smutný napsal(a):

smutný muž pod bičem otrokáře žil napsal(a):

smutný,
s názorem,
že "... se Palach upálil na protest proti komunistickému režimu v Československu ..." jsem se setkal poprvé!

Ráčíte být kovaným pravičákem?
*************************************************************************

Zatímco hysterické výkřiky mají k dispozici prakticky neomezeně širokou škálu výrazových prostředků, racionální argumenty se mohou jevit jako "nudné", tím spíše, že se často musejí prostě jen jinými slovy opakovat. To se týká i celého "slavného" sporu o Grebeníčkův parlamentní výrok na účet důvodové zprávy palachovského svátku. Grebeníček napadl tuto formulaci: "Jan Palach se stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci". - http://www.blisty.cz/art/67484.html
*******************************************************************************

....já přece nemůžu za to, že vám chybí informace
21. 01. 2014 | 20:41

smutný napsal(a):

PETRÁČEK: Palachovo evangelium
„Jan Palach se nezapálil na protest proti Komunistické straně Československa,“ řekl Grebeníček, „jeho sympatie patřily především reformním komunistům.“ Co je na tom hrozného?

Proč Jana Černochová mluvila o „demagogii hraničící s fanatismem“ a Miroslava Němcová o „naprostém převrácení faktů“? Sama si přece pamatuje dobové reálie i atmosféru. Dobře ví, že Palach nebyl antikomunistou - stejně jako drtivá většina společnosti. A přitom vystupuje, jako by byla svatokrádež toto prohlásit. Jako by byl Palachův příběh kanonizován do evangelia a on sám do role vykupitele a mesiáše.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/petracek-palachovo-evangelium-del-/nazory.aspx?c=A130210_071841_ln_nazory_hm
21. 01. 2014 | 20:46

Definice totalit napsal(a):

"Jan Palach se stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci."

Že s tím nesouhlasí soudruh Grebeníček se nedivím.

Faktem je,
že Jan Palach se skutečně stal symbolem boje proti totalitě.
Uvědomte si, prosím, že Palach požadoval: zrušení cenzury, tedy svobodu slova, a zrušení prosovětské protistátní propagandy.

Definice totality:

totalitární režim - druh diktatury, který neponechává žádný veřejný prostor pro svobodnou aktivitu individuí a soukromý prostor minimalisuje ...

... prostá diktatura potlačuje pouze nesouhlas, totalita vyžaduje aktivní souhlas, zejména prostřednictvím rituálů, které nemají reálný význam, např. volby či manifestace k výročím režimu.

V totalitě panuje materiální anomie: ačkoli existují, platí a dodržují se zákony, vládne tu faktický stav bezpráví, občané jsou vůči státu v podřadném postavení a pravidelně bývají rozdělováni do různých skupin s odlišným přídělem práv, nejčastěji podle ethnického nebo třídního původu, politické příslušnosti, náboženského vyznání apod.

Výsledek sporů mezi občany různých skupin je vesměs předurčen ve prospěch výše postavené strany, běžná je následná – právní i mimoprávní – represe vůči tomu, kdo se odvážil výše postaveného žalovat.

Totalitní diktatura není slučitelná s právním státem – je to pojmově vždy stát policejní.

V totalitě není možné, aby se občan domohl svých práv vůči státu. Správní soudnictví buď neexistuje vůbec, nebo se omezuje na přezkum drobných pochybení úřadů, např. ve věcech důchodového zabezpečení.

Ideologie, která totalitní společnost ovládá, zdůrazňuje povinnost občana podřídit se zájmu celku a státnímu zájmu: totalita představuje kolektivismus v jeho nejvypjatější formě.

Nejdůležitějším pramenem práva tu bývá iracionálně pojatý inspirační zdroj, např. duch německého lidu (Volksgeist) v případě nacismu nebo neomylný třídní instinkt dělnické třídy v případě komunismu. Je-li platné právo s tímto ideologickým paradigmatem v rozporu, musí mu ustoupit. ..."

Jak je z výše uvedeného zřejmé, režim soudruha Husáka a spol. přesně odpovídá oné definici.
21. 01. 2014 | 21:06

Iuridictum napsal(a):

Zdroj:
http://iuridictum.pecina.cz/w/Totalita
21. 01. 2014 | 21:07

yaya napsal(a):

definice totalit - s tím se dá souhlasit, ale co to mění nebo nemění na motivu Jana Palacha se upálit. To, že tady byla totalita, resp. autoritářský režim KSČ snad každý ví, a většina lidí, mimo zabedněnců si to plně uvědomuje. Ale co s tím dnes? Můžeme to odsuzovat, snad proto byla plyšová revoluce, aby se jedinec měl lépe, ale nějak spousta lidí tomu nevěří. Naštěstí tu máme mladé, kteří vědí od svých učitelů, jak to skutečně bylo. (strašně mě dostal syn známého, že otec spolužáka za neučast na 1. máje dostal 10 let na uranu, otci je 50 let, taky průplach pro dobro věci). Tatík seděl za zpronevěru.
No a ono s tou dělnickou třídou není tak horký, nějak dělníci zmizeli, takže o koho se mají komunisti opřít, o úspěšné a tuneláře asi těžko.
21. 01. 2014 | 21:24

smutný napsal(a):

Definice totalit napsal(a):

"Jan Palach se stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci.
********************************************************************************
...to máte pravdu že se stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, ale to nic nemění na tom, že je to mýtus sloužící pravicové propagandě k ohlupování a manipulovaní neznalých jedinců.
21. 01. 2014 | 21:27

Symbol není mýtus napsal(a):

O tom,
kterak soudruh Grebeníček nebyl chopen logicky argumentovat, aneb: "O sporu, který se stal symbolem neschopnosti racionálně diskutovat"

http://www.blisty.cz/art/67484.html

Pan Dolejší píše:

"... Patří cenzura do definice "totalitní komunistické moci"? Nebo jinak: Lze si představit "totalitní komunistickou moc" bez cenzury? Že ne?

To je ovšem veliká smůla, protože Jan Palach přece žádal zrušení cenzury, takto (z dlouhodobého hlediska) nezbytné podmínky stability totalitního komunistického systému.

Takže zjevně i on sám proti totalitní komunistické moci bojoval, ač si toho výslovně nebyl vědom.
Chtěl, aby komunistická moc nebyla totalitní. Tehdy ještě nevěděl, že je to v panujícím systému dlouhodobě nesplnitelný požadavek, ale na tom zde nesejde.

Účastníci Palachova týdne v roce 1989 si již 15. ledna vyslechli projev Vlasty Chramostové, která je vyzývala, aby se nevzdávali základních lidských práv a svobod.

Tato práva a svobody totalitní komunistická moc sice formálně uznala podpisy na příslušných mezinárodních dokumentech, občanům je však upírala. Protesty připomínající památku Jana Palacha tak byly opět protesty proti totalitní komunistické moci. ..."
21. 01. 2014 | 21:29

smutný napsal(a):

...takže pro ty pomalejší ještě jednou proč se Palach upálil. Nikde jsem se nedočetl, že by před svým upálením bojoval proti komunistickému režimu, takže ty povídačky, že se upálil na protest proti komunistickému režimu je mýtus.

"Avšak hlavním terčem Palachova protestu nebyl Kreml. Palachovi vadilo, že jeho spoluobčané, jak se zdálo, přijali okupaci bez odporu. "Na rozdíl od euforie roku 1968 byli lidé ubiti a zdeprimováni. Palach jimi chtěl otřást," konstatuje Zuzana Bluehová, která jako představitelka studentského hnutí pomáhala organizovat jeho pohřeb.

Jeho čin měl velký dopad, protože "se dotkl citlivého nervu v době, kdy společnost byla na cestě do zapomnění ohledně své situace," konstatuje Zdeňka Gabalová, nyní rada na českém velvyslanectví v Londýně. V dopise na rozloučenou napsal Palach, že chtěl, aby se "lidi v naší zemi probudili". V prvních dnech po invazi Varšavského paktu stávkovali dělníci v několika pražských továrnách. Komunistická strana, která stála v čele reformního procesu, známého jako Pražské jaro, odsoudila Rusy ještě v době, kdy byli Alexander Dubček a ostatní vedoucí představitelé odvezeni do Moskvy. Ale když se vrátili po podepsání takzvaných moskevských protokolů, které se pokusily legalizovat přítomnost sovětských vojsk v Československu, většina lidí začala rezignovat." - http://www.blisty.cz/files/isarc/9901/19990121e.html
21. 01. 2014 | 21:46

K.M. napsal(a):

"Národ, který nebojuje za své právo na sebeurčení...,
nemá právo na svou existenci..."

Jan Palach, studující filozofii to musel znát...
zná to(?) a uvědomuje si význam toho i Kopecký... ?
21. 01. 2014 | 22:11

fifty napsal(a):

Začátkem 20.století byly masové represe proti dělníkům známy.Ruskem 1912 otřásly exekuce těžařů zlata na řece Leně-desítky vůdců-ale Anglie již pár let tehdy měla za sebou potlačení stávky s 2000 mrtvými.Ale to byl "dolejšek".
V likvidaci nepohodlných politiků ve velkém bez soudu vedlo jasně Německo:1918 Spartakovci a Bavorská republika rad. 1934 Noc dlouhých nožů.Zde pravdanasvatební hostině scvatebčaby,ale tím přestalo existovat i SA.Podstatně početnější.
1937-1941 Stalinská čistka v Rudé armádě(většinou justičně) -tisíce nejvyšších šarží-vychází najevo po nástupu Gorbačeva s jeho glasností.ZDE NEJDE o jiné POLITICKÉ USKUPENÍ,ALE O PŘEDPOKLÁDANÉ ZRÁDCE V STÁTNÍ INSTITUCI OBRANY V PŘEDVEČER NEJVĚTŠÍ VÁLKY.Všichni členy téže strany.A dlouho do té doby.
Přeskočme až do dnešní doby:
Norsko-70 dětí vládnoucí elity socialistické strany,někteří již i ve funkcích,zvrat ve volbách poté
Polsko-katastrofa a smrt cca 100 předních elitních politiků v letadle u Smolenska.Zvrat ve volbách poté.
Jelcin a smrt 150 poslanců Dumy jeho děly.Dnes jsou v parlamentu jiní.
Takže vzniká fenomén v řadě zemí ala Noc dlouhých nožů,byť s jednou nehodou-polskou .Obdobná nehoda v ČR ale metanolem postihuje 50 lidí "dolejšku".
1968? Smrti byly,ale řadových lidí nehodami ,ale politik Dienstbier dělal v kotelně,politik ještě amatér V.Havel kulisákem, a přežil,Dubček a syn Pithart-ředitelé podniků (Lesy a Sklady uhlí),..ne tak zlé to s politiky nebylo tehdy.Dubček nehodou návrat do politiky nepřežil.
21. 01. 2014 | 22:16

fifty napsal(a):

oprava :..Zde pravda na svatební hostině svatebčany..

doplnění:
u nás nehoda lavina ministr Vavruška s dcerou 1990 a nyní Roman Houska-ČSSD a velvyslanec Palestiny?
21. 01. 2014 | 22:23

Yosif K napsal(a):

smutný napsal(a):
...takže pro ty pomalejší ještě jednou proč se Palach upálil. Nikde jsem se nedočetl, že by před svým upálením bojoval proti komunistickému režimu, takže ty povídačky, že se upálil na protest proti komunistickému režimu je mýtus.

KONEC CITATU.

Palach se upálil na protest proti komunistickému režimu JAKÝ BYL TEHDY.
Otázka je zda komunistický režim může být jiný než totalitářský. Odpověd zní - komunistický režim může být netotalitářský tak 2-4 roky, pak je po zákonitém roízvrácení ekonomie budto smeten svobodnými volbami do odpadkového koše dějin (jak se stalo ve Francii v 80 letech kdy se mnoho znárodnilo jen proto aby se to vše o 3-4 roky později se ztrátami privatizovalo) nebo aby se udržel tak nastolí teror a totalitu (viz celá východní evropa).

Spor o to zda Palach byl nebo nebyl socalista je z dnešního hlediska přežilý. Dnes víme že kdyby nepřišli v roce 1968 Rusové, tak by budto byl socík smeten tak jak byl smeten v celé výchdoní Evropě v roce 1989, nebo by českoslovenstí komunisti museli znovunastolit totalitu sami, tak jako polští komunisté v roce 1981.

System kdy "všeczhno patří všem" nemůže reálně ekonomickz fungovat. nejvbližší věc tomuto bludu která jakž takž i kdzž mizerně fungovat můřže je de facto STÁTNÍ KAPITALISMUS - DIKTATURA RUDÝCH ŘEDITELŮ - která
PŘEDSTÍRÁ že všechno patří všem ale ve skutečnosti všechno funguje v zájmu rudých ředitelů, manažerů zahraničního obchodu, v druhé řadě také v zájmu vojenských, policejních špiček a pak také stranických špiček.

To že by v CSSR mohl existovat demokratický socík se všlidovým vlastnictvím je větší iluze a fantasmagorie než že na Sibiři si šaman pěstuje na zahrádce ananasy - viz "osobenosti narodnoj ochoty".....

Dále není pravda že "KSC byla v čele obrodného procesu", KSC byla pasivně nesena vlnou občanské nespokojenosti a neměla nejmenší plán ani dokonce tušení jak všechno skončí. V momentě kdy KSC by povolila socdem stranu tak by se ocitla na druhé koleji.
21. 01. 2014 | 22:31

marxík napsal(a):

Kolegové, vy jste si asi nevšimli, že vzpomínka PANA BLOGERA není určena protekčnímu palachovi, ale panu Jozefovi Aszmongyiovi.
Pan Stejskal zřejmě povolal své externí spolupracovníky, aby vás zmátli.
Už pouhý fakt, že jeden s chválihodným politickým motivem jo, a druhý ne, zakládá vážné podezření hraničící s jistotou, že jste na vodítku.
21. 01. 2014 | 22:33

Yosif K napsal(a):

Jestli je pan Kopecký nějaká přízen s fanatickým stalinistou Václavem Kopeckým, měl by se k tomu hrdě přihlásit. Šlo by pak asi o nějaké dědičné zatížení, čtenáři by pak pro chudáka autora měli větší pochopení.......
Václav Kopecký (27. srpna 1897 Kosmonosy – 5. srpna 1961 Praha) byl český komunistický novinář a politik. Byl předním ideologem a propagandistou KSČ. Po roce 1948 se aktivně podílel na přípravě politických procesů s odpůrci režimu. Patřil k nejtvrdším stalinistům a i po jeho smrti patřil k posledním, kteří ho v Československu obhajovali. Po celá čtyři desetiletí byl také bezvýhradným následovníkem politiky Sovětského svazu.[1]
21. 01. 2014 | 22:39

na pravou míru napsal(a):

Yosif K.
kecá hloupé lži.
KSČ v 1968 byla iniciátorkou obrodného procesu, který začal zasedáním ÚV KSČ v lednu s kádrovou obměnou, podle kterého se mluvilo o polednovém vývoji. V květnu byla Akčním programem zrušena cenzura, atd., což vyvolalo masovou podporu veřejnosti.
Jistěže její nároky stoupaly (obnovení soc. demokracie, požadavky KAN), ale nic z toho do srpna se nedalo stihnout.
Prý pasivně nesená vlnou... :))))))))))
21. 01. 2014 | 22:41

Yosif K napsal(a):

marxík napsal(a):
Kolegové, vy jste si asi nevšimli, že vzpomínka PANA BLOGERA není určena protekčnímu palachovi, ale panu Jozefovi Aszmongyiovi.
KONEC CITATU.

A pan Jozef Aszmongyi je podle vás a pana komunisty Kopeckého KDO? Pan Jozef je dle Vás obět "kapitalistické totality"?
Někdo mu bránil založit si svou politickou stranu, někdo mu bránil propagovat své ideje letáky a tiskem, někdo jej zavíral a mučil za to že něco vykřikl na nároží?
21. 01. 2014 | 22:43

Yosif K napsal(a):

Jozef Aszmongyi - toto jméno "vkusně" připomněl stalinista Ransdorf, pan Kopecký s panem Ransdorfem leccos koordinuje, spojuje je nezištný boj za komunsitickou společnost, odtud vítr fouká......
21. 01. 2014 | 22:50

Yosif K napsal(a):

na pravou míru napsal(a):
Yosif K.
kecá hloupé lži.
KSČ v 1968 byla iniciátorkou obrodného procesu, který začal zasedáním ÚV KSČ v lednu s kádrovou obměnou, podle kterého se mluvilo o polednovém vývoji. V květnu byla Akčním programem zrušena cenzura, atd., což vyvolalo masovou podporu veřejnosti.
Jistěže její nároky stoupaly (obnovení soc. demokracie, požadavky KAN), ale nic z toho do srpna se nedalo stihnout.
Prý pasivně nesená vlnou... :))))))))))
21. 01. 2014 | 22:41
Z archivních materiálů je zřejmé že komanči byli v době obrodného procesu roztříštění bojovali mezi sebou ale ani ti nejprogresivnější z nich neměli ani plán ani tušení kde se to všechno zastaví.

Komanči ale věděli vemi dobře jedno - zákaz KAN a socdem by byl jejich konec u prostého lidu a legalizace KAN a socdem by je postavilo na cca třetí až pátou kolej - cca to co se stalo po roce 1989 - KSC by ve svobodných volbách stěží získala více než 15%.

Kompromis mezi svobodou a ideologií diktatury proletariátu by vypadal jak? Pokud by to byla svoboda, pak by nemohla být diktatura proletariátu a naopak.
Komanči byli v absolutně neřešitelné slepé uličce........

Socík bez diktatury proletariátu je socdem - tudíž reformní komunisti z principu nemohli socdem ani zakázat (nebyli by reformní) ani povolit (skončili by až za socdem JAKO VŠUDE V ZÁPADNÍ EVROPĚ).
21. 01. 2014 | 22:59

na pravou míru napsal(a):

Yosif K.:
Lžete.
http://www.68.usd.cas.cz/files/dokumenty/edice/405_1.pdf
21. 01. 2014 | 23:07

Čechoslovák Aszmongyi jako symbol napsal(a):

Pan Jozef Aszmongyi byl, zdá se, československý vlastenec, který považoval Československo za velkou hodnotu, která se najednou ztrácí. Vlastně tak přišel o svou identitu.

Ale to je vlastně jiné téma ... Pan Aszmongyi symbolizuje něco jiného, než Jan Palach.

Pan Michal Petrovič v článku "Čechoslovák - úctyhodné slovo", napsal:

"... Záverom sa s úctou vraciam k pamiatke všetkých tých, ktorí Československu a jeho humanitno-demokratickým hodnotám zasvätili svoj život.
Nie všetci zanietení bojovníci za vlasť majú čestný veniec.

Jedným z takýchto zabudnutých je prešovský rodák Jozef Aszmongyi, v roku 1992 61-ročný starousadlík v Českej republike, ktorý dňa 16. septembra 1992 v obci Hasina v okrese Nymburk spáchal samovraždu sebaupálením.

Tento Maďar podľa priezviska, Slovák podľa pôvodu, Čech podľa bydliska a Čechoslovák nielen občianskym preukazom, ale Čechoslovák aj rozumom a srdcom, zanechal po sebe výzvu „Za spoločný štát – Československo“.

Výzva sa obracala na všetkých ľudí dobrej vôle, na Čechov a na Slovákov, aby urobili všetko pre udržanie spoločného štátu. Táto jeho výzva je časom už prekonaná. Ako trvalé by sme si však mali vziať jadro Aszmongyiho odkazu: Nech sa k sebe vzájomne majú český a slovenský národ ako blízki bratia!"

http://glosy.info/diskuse/cechoslovak/
21. 01. 2014 | 23:12

Yosif K napsal(a):

No po rozdělení státu se Slováci k čechům chovají podstatně lépe, z 99% úplně skvěle - před rozdělením tomu bylo jinak. Řekl bych že naopak to platí také - v česku pracují statisíce slováků, v práci mluví slovensky, nikomu to nevadí......
Pánům komunistům Ransdorfovi a Kopeckému však nejde ani tak o československo, ale o "boj proti kapitalismu"....

....čouhá to z nich jako sláma z bot, je mi divné jestli tohle někdo nechápe........
21. 01. 2014 | 23:18

Yosif K napsal(a):

na pravou míru napsal(a):
Yosif K.:
Lžete.
http://www.68.usd.cas.cz/files/dokumenty/edice/405_1.pdf
21. 01. 2014 | 23:07
Jasně já lžu a KSC jednotně bojovala za demokracii svobodu a lidské štěstí - akorát že velké části komančů spadl po sovětské invazi kámen ze srdce - dilema demokracie versus diktatura proletariátu bylo pro ně tímto vyřešeno zásahem zvenčí.....
...stačilo poslat 12% pomýlených soudruhů k lopatě a pumpám a zbytek se zase zapojil do budování diktatury proletariátu, ostatně pokud člověk nechtěl skončit u lopaty nebo v krymu nebo v emigraci, tak asi nic jiného nemohl dělat.
21. 01. 2014 | 23:29

Drobný alias Kopecký, drotár neurológom napsal(a):

Yosife,
z toho článku pana Petroviče jsou si kliknul na schůzi slovenského parlamentu, projednávající zákon o státních svátcích, a z projevu jednoho z poslanců HZDS se mi neudělalo volno. Jak můžou lidi tak strašně lhát?!
To stojí za přečtení.

Michal Drobný /HZDS, agent ŠtB - krycí jméno Kopecký (!)/ řekl:

"... Česko-slovenská republika ... Nemala dobré základy. Tie základy boli dané tým, že na českej strane, i keď tam bolo mnoho ľudí, ktorí mali dobrú vôľu s nami žiť dobre, bolo hodne komediálnych elementov, ktoré do toho dostali obrovský vplyv. A ten obrovský vplyv napríklad spôsobil to, že moji dedovia sa museli vysťahovať z tejto krajiny, pretože im zobrali priemyselnú bázu.

Takže keď náhodou budete zakladať v budúcnosti tretiu Česko-slovenskú republiku, toto by ste si mali dobre uvedomiť.

Pretože toto, za takýchto asymetrických vplyvov sa už dajaký súštatný arteficiálny orgán vytvoriť nedá. Skutočne to bolo na negatívny dosah aj českého národa, aj nášho národa. Malo to svoje pozitíva, ale to jednostranné nedočkavé snaženie sa vytvoriť majoritný československý národ za každú cenu, to nakoniec tú republiku položilo. ...

Tá mohla byť podstatne silnejšia, keby bola mala väčší vplyv menšieho slovenského národa. Tu bola istá intelektuálna sila, ktorá to mohla ovplyvniť, ale, bohužiaľ, 600 podnikov oddemontovali, odviezli na západ zo Slovenska a naši ľudia sa sťahovali do Ameriky, pretože tu nemali chlieb. ..."

Proboha! O jakých slovenských podnicích to ten člověk mluvil? Slovensko bylo zaostalou agrární zemí bez vlastní slovensky mluvící intelektuální elity. Slovenské děti museli učit čeští učitelé, protože všechno bylo dříve podřízeno maďarizaci. A on si "agent Kopecký" dovolí hlásat takové nehoráznosti?

http://www.psp.cz/eknih/1998nr/stenprot/022schuz/s022032.htm

Člověk odporný již od pohledu:
http://www.sme.sk/c/702601/ako-vyzeral-minuly-parlament.html
http://www.dotankoch.sk/poslanci/michal-drobny/obdobie/2
21. 01. 2014 | 23:44

co zid to jadernej muzikant napsal(a):

to UJUSUF K
Tobe fakt nevadi ze si tu za blazna?
Kde ty informace beres?
Mas na to kolektiv a nebo to mas vse v hlave a prozite?
pokud ano ani se nedivim ze ti hrabe
21. 01. 2014 | 23:50

Yosif K napsal(a):

Pane D AKA Kop, ach jo, nacionální šovinismus je asi dobrej business, je mi divný že by tomu ten Drobný sám mohl věřit ale někdo jej zvolil, ti tomu bohužel věří.....
22. 01. 2014 | 01:03

jozef napsal(a):

Historiu pisu vladcovia,
u nas toho casu su to pani Wall Streetu a City,majitelia severoatlantickej politickej triedy,majitelia specialnych agentur,majitelia masmedialnej zaujmovej armady.

Ak sa niekto domnieva,ze autor napisal nieco zaujimave,nedajboze nieco protirezimove,tak sa myli.Clanok v Britskych listoch znamena spravidla menej ako nic.Britske listy a ine miniplatformy, dnes reprezentuju len iluziu,sotva produktivnu iluziu pluraliy,ci objektivity.V dobe agenturnej!! mediokracie je totiz realne /vyznamne/ len to,co existuje v mediach masoveho dosahu,len to,co oslovi vplyvne subjekty.Vyznam maju titulky na prvych stranach masovych periodik,opakovanie temy ap.

Autor hodil kamienok do vody.
Aj to vsak zavazuje.K zodpovednosti.
Kto totiz disponuje urcitym IQ,ma informacie a pamat,ten pred nebesami ma aj zodpovednost.

Konstatujme pri tejto prilezitosti/hodme kamienok do vody/,ze niekolko protestnych samovrazd,vratane upaleni,priniesla tlac aj zaciatkom 90.rokov, pocas honu na "komunistov".
22. 01. 2014 | 01:11

K.V napsal(a):

Nějak už to začíná být otravné.
Nemáme úspěchy, spíš máme velký rozvrat ekonomický, sociální a morální.
Nemáme osobnosti
.
Tak alespoň jako téma ke žvanění tu už 10 dnů vládne sebevrah
22. 01. 2014 | 03:58

čumil napsal(a):

Vznik Československé republiky znamenal obrovské vzedmutí národní hrdosti, rozvoj a skvělé výsledky v národním hospodářství, architektuře, kultuře, pedagogice.... Proč toto vzedmutí nepřišlo po listopadu 1989, co nabídla "avantgarda" společnosti? Jak někdo může považovat rozdělení republiky za úspěch (snad jen Klaus a jeho věrní)? Proto ten dnešní marasmus. Díky autorovi za článek.
22. 01. 2014 | 07:54

Quercus napsal(a):

Občas se objeví zpráva, že zemřel řidič z povolání, pro chybu někoho jiného.
Jindy zahyne horník, havíř, ošetřovatel dobytka, policajt, kopáč, zedník, hasič...
Umírají lidé, kteří dělají potřebnou práci, aby se starali o své nejbližší.

To jsou hrdinové!

Sebevrazi hrdiny nejsou, ani náhodou. To neznamená, že by mi jich a těch, kdo je měli rádi, nebylo líto. Hrdinové to ale nejsou.
22. 01. 2014 | 09:42

JAHA napsal(a):

Ad: autor

Hej, len komunisticke platky pisali a pisu pravdu a ich pokracovatelia a la autor, tak robia dodnes.
(V globale sme mali vsetko, len ten obchodny dom Global, nikde)☺.
P. S.
Noze, citujte, ci pisali komunisti o Kalantovi, ktory ma v Kaunase pomnik, preco sa upalil?
22. 01. 2014 | 10:37

JAHA napsal(a):

Ad:Targus
Pokud se obé děje bez souhlasu drtivé většiny obyvatelstva, je to totéž. Krádež jejich republiky.

Mne nikto ziadnu republiku neukradol. Je mi ukradnuta ☺.
22. 01. 2014 | 10:39

JAHA napsal(a):

Hloupý Honza napsal(a):
"Mám za to, že upálit se v rámci jakéhosi boje proti čemukoliv, o "systému" nemluvě, je vždy výsledkem kombinace chabého duševního zdraví (či aktuálního psychického rozpoložení) a mladické nerozvážnosti, když si troufám tvrdit, že žádný člověk nad 30 let věku v průměrné psychické kondici by toto neudělal."

Siwiec i Palach se při svém činu inspirovali sebevraždami buddhistických mnichů, jimiž v roce 1968 protestovali proti válce ve Vietnamu.
22. 01. 2014 | 10:50

Rozdělením k morální devastaci napsal(a):

"... Jak někdo může považovat rozdělení republiky za úspěch ..."

Přesně!
Správná otázka.

Za úspěch se považuje, že k rozdělení došlo relativně klidně.
Jinak jsem i ze Slovenska slyšel názor - řekl to nějaký význačný slovenský intelektuál ve "Večeru pod lampou" Štefana Hríba - že fakt, že se lidé proti rozdělení nebouřili, byl pro politickou reprezentaci významným signálem, že si mohou dovolit všechno. Lhát, podvádět, krást ve velkém, ... a že to těm dole vždy hezky zdůvodní. Na počátku morálního marasmu bylo ono "pokojné rozdělení".

Stačí si vzpomenout na USA roku 1861, kdy stoupenci Konfederace zaútočily na pevnost Fort Sumter. Američané většinově považovali Spojené státy za něco příliš hodnotného, než aby si to nechali jižanskou plantážnickou šlechtou, žijící mentálně v minulém století, vzít. Jižané také přišli s demagogií, řečmi o vlasti, právu na sebeurčení - a šlo jim jedině o zachování privilegovaného postavení a moci nad statisíci bezprávných otroků. Díky Lincolnovi a jeho stoupencům se staly USA světovou mocností. A občanská válka prokázala, jak výkonné je liberální konkurenční prostředí - železnice, telegraf, tisk, fotografie, atd. "Naší" prusko-rakouské válce dominovaly muškety a zadovky v době, kdy v ACW zvítězily opakovačky, kulomety a granáty.

Mečiarovu profesorovi Drobnému by ty lži na půdě Československého Parlamentu neprošly, protože by byl korigován přinejmenším českými poslanci. Na půdě Slovenského parlamentu si to mohl dovolit, protože slovenský národní sentiment je křehký a touží být posilován z jakýchkoli zdrojů - i pustými výmysly. Že je to skutečně tak dokazuje i Ficovo odhalení pomníku "slovenského kráľa Svätopluka" - přitom všichni solidní historici (ba i školní děti) vědí, že Velkomoravské knížectví věru slovenským královstvím nebylo.

Národní sebevědomí nelze posilovat lží - i to je cenný odkaz Tomáše G. Masaryka. Vzpomeňme jeho kritiku "Rukopisů".

Idea československého národa byla správná, jen byla špatně interpretována. Šlo o národ ve smyslu politickém, nikoli nacionálním.

"... Po vzniku Československa slovo „Čechoslovák“ sa stalo pomenovaním občana tohto štátu. T. G. Masaryk to vyjadril tak, že „vláda nedělá rozdílu mezi Čechy a Slováky vlastními a mezi Čechoslováky krve německé. U nás je směrodatné občanství. Všichni občané republiky, ať Slované, Němci nebo Maďaři mají tatáž práva a tytéž povinnosti“. ..."

http://glosy.info/diskuse/cechoslovak/
22. 01. 2014 | 10:56

dzin napsal(a):

Přirozenou smrtí zemřel ve Vietnamu roku 1968 legendární vůdce strýček Ho-Či Min z Hanoje.
Přirozenou smrtí zemřel 1968 v USA slavný český projektivní geometr a fyzik-obecný relativista Vojtěch Hlavatý.Jeho osud v ČSR svědčí o neměnné zarputilosti české akademičnosti k nejlepším bez ohledu na režim.Jako středoškolskému profesoru se mu nepodařilo za první republiky,protektorátu ani po válce více sociologicky a tak po roce 1948 emigroval do USA,kde se proslavil ,osobně se znal s Einsteinem a vědci v Princetonu.Předtím i potom vydal řadu učebnic.
22. 01. 2014 | 11:02

Vyřízeno k dennímu pořádku napsal(a):

Že je to skutečně tak dokazuje i Ficovo odhalení pomníku "slovenského kráľa Svätopluka" - přitom všichni solidní historici (ba i školní děti) vědí, že Velkomoravské knížectví věru slovenským královstvím nebylo.

xxxxxxxxxxxxxxxxxx

Velkomoravská říše bylo království národa Moravanů v čele s královskou dynastií Mojmírovců. Slováci jako národ v té době neexistovali.
22. 01. 2014 | 11:43

království za koňa napsal(a):

"... Velkomoravská říše bylo království národa Moravanů ..."

"Velkomoravská říše" říší nebyla.
"Říše" neboli impérium není královsvím.
"Moravané" nebyli národem v dnešním slova smyslu.

Říše je území nacházející se pod svrchovanou vládou (v latině označovanou jako imperium). Říše byla vždy chápána jako větší, nadnárodní celek, s říšskou zemí (centrální mocností) a vazalskými zeměmi (provincie), které měly své vlastní vládce (vévody, arcivévody, krále, místodržící). Proto tzv. Velká Morava nemohla být říší v pravém slova smyslu - byla spíš slovanským kmenovým svazem.

Království bývá součástí říše, proto nemůže být říší.
22. 01. 2014 | 12:15

JAHA napsal(a):

Vyřízeno k dennímu pořádku napsal(a):
Velkomoravská říše bylo království národa Moravanů v čele s královskou dynastií Mojmírovců. Slováci jako národ v té době neexistovali.

Ani narod Moravanov (to bol co zac? - spojenim dvoch kniezactiev Nitrianskeho a Moravskeho vznikol narod Moravanov, co zac bol potom vyhnany Kocel, tiez Moravan?)neexistoval. Existovali (pravdepodobne) Slovieni, z ktorych sa rozdelenim do dvoch nastupnickych statov (Uhorskeho a Ceskeho) postupom rokov stali novodobi Slovaci a Moravaci (kde, samozrejme, zostali nejake nazvoslovne a recove stopy, ktore ukazuju na spolocny povod - napr. Slovacko, nie Moravacko).
Z recoveho vyvoja je napr. velmi zaujimave, ze narodnost muzov sa na Slovensku uvadza Slovak, Slovaci, ale narodnost zien - Slovenka, Slovenky, teda nie Slovačka, Slovačky. Pokial by sme mali mat oznacenie jednotne, tak muzi by sa mali volat Sloven, Sloveni.
A aj tuto uvahu nam J. de Mailly pravdepodobne rozcupuje na cucky:-).
22. 01. 2014 | 12:20

JAHA napsal(a):

Este dovetok:

Aj vsetky suvisiace slova sa pisu od zenskeho tvaru nazvu naroda. Napr. slovENsky jazyk, slovENske hory, slovENske pirohy...nie slovacky jazyk...
Sic.
Samozrejme, historici a jazykovedci(slovENski)☺ sa s tym popasovali a urcili kedy priblizne, z akych dovodov a za akych okolnosti vznikol nazov Slovak.
22. 01. 2014 | 12:27

Vyřízeno k dennímu pořádku napsal(a):

Velká Morava byla královstvím národa Moravanů

historicky podloženo a doloženo, žádné demagogické kecy nemohou změnit historii.
22. 01. 2014 | 12:33

Yosif K napsal(a):

čumil napsal(a):
Proč toto vzedmutí nepřišlo po listopadu 1989, co nabídla "avantgarda" společnosti? Jak někdo může považovat rozdělení republiky za úspěch (snad jen Klaus a jeho věrní)? Proto ten dnešní marasmus. Díky autorovi za článek.
22. 01. 2014 | 07:54
Někteří diskutující zpochybnují vhodnost upálení se ohledně sovětské invaze - připadá jim to neadekvátní atd.

Autor naopak považuje za vhodné připomenout památku těch co se upálili za nového režimu "v rámci boje proti kapitalismu" a "proti rozpadu československa". Autorovi evidentně leží "boj proti kapitalismu" ohromně na srdci, prakticky se ve svých blogách o nic jiného nestará.

Na starém totalitním režimu vidí "positivní stránky" - plnou zaměstnanost, sociální jistoty atd atd.

Bohužel plná zaměstnanost, 100% sociální jistoty atd vedou postupně ale zcela neodvratně k úpadku pracovní a technologické disciplíny, k technologickému zaostávání
a nakonec i zaostávání ekonomickému.

Toto si velmi doře uvědomuje ten kdo za socíku řídil nějakou technickou výrobu - vzpomínám si že i bolševik %Cuba několikrát v TV a v novinách žehral na sociální jistiotz jako na mor, který způsobuje že se lidi nebojí flákat, že se nikomu nechce moc makat - pokud nebyl po slušovicku silně přeplácen.

Humanitárním akademiků, různým sociologům, salonním bolševikům z univerzit atd však tento záporný vedlejší produkt "sociálních jistot" kompletně uniká, nemuseli nikdy řídit žádnou výrobu, praktické problémy je nepálí.......
22. 01. 2014 | 12:48

hledejme co nás spojuje napsal(a):

"... historicky podloženo a doloženo, žádné demagogické kecy nemohou změnit historii ..."

Poslyšte,
historie je vědní disciplína.
Tak více naslouchejte historikům, tedy lidem vázaným etikou vědce a vědeckým diskurzem, a méně si ty dějiny vykládejte po svém. Volné zacházení s pojmy se nevyplácí, protože pak dochází ke zmatkům a chaosu. Věda je systematická disciplína.

Realita je mnohem zajímavější, než Vaše fantazie. Poznávání reality je dobrodružný proces. A znalost souvislostí přináší více uspokojení, než domácí kutilství.

"... Obecně vzato platí, že Moravané vystupovali jako politický kmen – buď jako gens Marahorum, nebo regnum Marahorum (lid Moravanů, nebo panství, území Moravanů). Takže jakási hierarchie moci tady existovala. ...

Mnohé naznačuje, že moravská společnost 9. století patřila k takzvaným přechodovým společnostem. Tedy společnostem, které se od kmenového zřízení posouvají směrem k řízení, kterému můžeme s jistými výhradami říkat "státní" a které je opřeno o nějaké instituce.

Víme totiž, že jakési zárodky institucionalizace moci na Velké Moravě už existovaly. Ale jaký byl skutečný dosah těchto institucí a jejich veřejný vliv, to je předmětem debaty.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/historie-cs/180001-kolaps-velke-moravy/

Co se týče státního uspořádání, bylo zemské zřízení dobré.
Čechy, Morava, Slovensko bylo mnohem lepší, než desítky krajů a žup. Protože takto vznikla spousta gubernií s množstvím gubernátorů, kteří dělají politiku sami pro sebe a nikoli pro lidi. Pro lidi pracují místní zastupitelstva, a ta krajská a župní pouze zneužívají moc.
22. 01. 2014 | 13:19

na pravou míru napsal(a):

JAHA:
22. 01. 2014 | 12:20
Máte v tom zmatek jako většina Slováků. Název Slovák jste si vzali z Moravy, kde je tento termín používán ve všech spojeních - slovácká dědina, slovácký kroj, slovácké nářečí...atd.
Slovákům zůstal jenom název muže, slovenština - třebaže většinou srozumitelná i na Moravě - je v zásadě jiná řeč, časoměrná (střídání dĺžňov) na rozdíl od přízvučné češtiny a moravských nářečí. Proto i Kollárova Slávy dcera Čechům zní cize.
Správně byste se měli nazývat Sloveni, jenomže s tím by nesouhlasili Slovinci. Holt s autenticitou leckdy bývají potíže.
22. 01. 2014 | 14:32

Na Slovensku po slovensky napsal(a):

O původu názvu Slovák, Slovensko:

"... V nejstarších dokladech, v nichž můžeme tušiti jména obyvatelů území slovenského, nazývají se dnešní Slováci "Slované":

tak "slovyenyn sclavus" v Prešp. slovníku. "Slavi (a Bohemi)" v nejrůznějším spojení nazývají je pak spisovatelé uherského původu, ať slovanští či neslovanští, od stol. 17. do konce stol. 18-tého — Slavi seu Bohoemi, Hungaro-Slavoni, Bohemo-Slavi, Bohoemi Slavi, Slavi Bohemi, böhmische Slaven.

Ale také již z konce 15. stol. a zač. 16. stol. jsou tři doklady v české literatuře, kde "Slováci" znamenají asi i dnešní Slováky; ustálil se tento název podle mínění Pražákova až za Bernoláka.

Myslím však, že název "Slováci" ve významu kmenovém byl nepřetržitě znám a ustaloval se již dříve a že nelze tvrditi: "Jinak výraz Slovák začíná v XVI. stol. býti výhradným názvem pro všechny Slovany";
svědčí pro to vedle dokladu "Schlowaken" pro obyvatele Trnavska ze 17. stol. (str. 18) a jiných pod. i to, že české památky ze 17. stol., také Komenský mluví ... o území slovenském "v Slovácích, do Slovák" — tak jako se v češtině vůbec kraje nazývaly podle obyvatelů.

Jinak země, která netvořila správní celek, určitého názvu neměla a nazývala se obyčejně Hungaria superior (Horní Uhry), Pannonia, Superior Pannonia.

Názvu Slovensko užil po prvé v dnešním významu Dobrovský r. 1809 v Ausführl. Lehrg., ale r. 1818 v Gesch. d. b. Spr. opět Slovansko. Slovákům (Semianovi, Krmanovi i Palkovičovi) Slovensko nebo Slovansko znamenalo Slavonii.

Kolísání mezi slovy Slovensko a Slovansko s významem hned užším — Horní Uhry —, hned širším — všechny země slovanské — odstranili teprve Štúrovci. ..."

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=1969
22. 01. 2014 | 15:31

JAHA napsal(a):

Ad: na pravou miru
No, nemyslim, ze mam v tom zmatok. Kto si odkial co zobral - to su teorie, ktore sa prakticky nedaju nicim podlozit. Nezabudnite, ze vyse 1 000 rokov bola cast obyvatelov Velkej Moravy pod Cechmi, takze ste prebrali postupne mnohe asimilacne prvky. My sme boli pod Madarmi, a to bolo trochu ine kafe - totalne ina rec, ina kultura...
A ostatne - len ste potvrdil, co som pisal. Ze ked su zeny Slovenky, jazyk slovensky...muzi by sa mali volat Sloveni. A ci uz s tym Slovinci by suhlasili, alebo nie, nic by s tym nenarobili. Uz by sa museli vzrusovat davno proti nazyvaniu nasich zien Slovenkami ☺. Mimochodom, prvy jazyk sa volal staroslovencina, nie staroslověncina - to je vymysel ceskych historikov☺.

P. S. Raz sa chceli voci nam vymedzit - skusali nejake referendum, tusim, o svojej zastave, aby sa jasne odlisila od nasej, ale vsetko zostalo pri starom. Ktovie, mozno Slovinci (Sloveni, ako sa sami nazyvaju oni), su z jedneho byvaleho naroda Slovienov, len boli oddeleni Hunmi, Avarmi a Magarmi. kedze zensky prvok je vzdy pri zachovani prislusnosti k rodu rozhodujuci (dodnes sa zistuje rodna rec matky pri roznych vyskumoch), tak aj nazov nasej krajiny je v nasej reci SloVENsko a ich krajiny v ich reci tiez SloVENsko, nase zeny su SloVENky, ich tiez...Ktovie.
22. 01. 2014 | 15:34

Posílám pozdravy napsal(a):

JAHA,
každopádně: Slovenština je krásný libozvučný jazyk!

Pozdravujem!
22. 01. 2014 | 15:51

na pravou míru napsal(a):

JAHA:
Je lhostejné, co si ne/myslíte, zmatky dokazuje např. Vaše tvrzení o části obyvatel Velké Moravy "pod Čechmi". :)
Historicky vzdělaný jedinec ví, že původně Čechy byl pod správou Velké Moravy, ti podrobněji vzdělaní ví o oprávněnosti úvahy o přestěhování velkomoravské nobility do Prahy a o pravděpodobném velkomoravském původu prvního historicky doloženého českého knížete Bořivoje a že tedy Mojmírovci vládli českým zemím pod jménem Přemyslovci.
Slováci jako etnikum jsou domovem na Moravě v kraji zvaném Moravské Slovácko pod názvem Moravští Slováci, což etymologicky i jinak na rozdíl od Slovenska je zcela konzistentní situace.
Slovenští Slováci prostě si název mužského člena slovenského etnika "vypůjčili" z Moravy.
22. 01. 2014 | 18:20

na pravou míru napsal(a):

Jo a ještě k té "staroslovenčině": jde o Váš výmysl anebo jste to opravdu někde sebral? :) Žádná taková řeč nebyla dokázána, a staroslověnštinu na Velkou Moravu přinesli z okolí Soluně Konstantin a Metoděj, aby ji užívali jako liturgický jazyk a proto k ní vytvořili písmo. Jakým dialektem původem z praslovanštiny mluvilo obyvatelstvo na Moravě není dnes známo, ale staroslověnština to nebyla, "staroslovenčina" už vůbec ne, je to výmysl. :))
22. 01. 2014 | 18:29

vyřízeno k dennímu pořádku napsal(a):

Obecně vzato platí, že Moravané vystupovali jako politický kmen – buď jako gens Marahorum, nebo regnum Marahorum (lid Moravanů, nebo panství, území Moravanů). Takže jakási hierarchie moci tady existovala. ...
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
jak to nazývá česká televize je naprosto lhostejné.

Moravané měli své království a své krále. Takto jsou vnímáni a nazýváni ve všech soudobých letopisech, tak jsou hodnoceni svými sousedy.

S tím se těžko něco dá dělat.
22. 01. 2014 | 18:53

Správce marek napsal(a):

"Moravané měli své království a své krále. Takto jsou vnímáni a nazýváni ve všech soudobých letopisech, tak jsou hodnoceni svými sousedy."

Nic z toho není pravda.
Moravané nikdy neměli své královstí a své krále. Morava byla markrabstvím a měla markraběte. Markrabě byl podřízen panovníkovi.
Za Karla IV. byl moravským markrabím jeho bratr Jan Jindřich.
Za vlády nejoblíbenějšího Karlova potomka Václava IV. byl moravským markrabím Jošt, a ve fukci se střídal s dalším svým sourozencem Prokopem.
22. 01. 2014 | 23:05

na pravou míru napsal(a):

vyřízeno k dennímu pořádku:
V X. století území Moravy bylo často zaplavováno i s centrem Velkomoravské říše jak v oblasti dnešního Uherského Hradiště, tak i v oblasti Mikulčic, což samozřejmě nutilo Mojmírovce zásadně řešit změnu sídla. Čechy měli Mojmírovci pod palcem i díky Bořivojovi, Praha i s Hradem byla už odedávna osídlena - dosud nevíme, kým - tak přenesení sídla do konzolidujících Čech se jeví logické. Velká Morava nezanikla mocensky, jenom jaksi zmizela. Územím Moravy tehdy bez překážky procházela vojska Staromaďarů. Není divu, bylo téměř vyprázdněné, většinou zaplavené. A zrovna z té doby se datuje množství archeologických nálezů velkomoravských šperků na pražském Hradě. I to svědčí pro hypotézu, že české knížetství a posléze království je přímým pokračováním Velké Moravy.
22. 01. 2014 | 23:14

na pravou míru napsal(a):

Správce marek:
"Moravané nikdy neměli své královstí a své krále."
Nepovídejte. :)
A kdo tedy byl Mojmír, Rastislav, Svatopluk,...atd.?
Velká Morava měla své krále dávno před Čechy. Měl byste se poučit i o době raného středověku u nás. nejen o přemyslovských králích.
22. 01. 2014 | 23:19

Kdo je tu nedouk? napsal(a):

"... A kdo tedy byl Mojmír, Rastislav, Svatopluk,...atd.? ..."

No přece knížata.
Kníže není král.
Knížectví není království.

A Mojmír, Rostislav a Svatopluk nebyli Přemyslovci.
Jako první se stal králem až Přemyslovec Vratislav II.
Stalo se to roku 1085.
23. 01. 2014 | 08:55

JAHA napsal(a):

na pravou míru napsal(a):
JAHA:
Je lhostejné, co si ne/myslíte, zmatky dokazuje např. Vaše tvrzení o části obyvatel Velké Moravy "pod Čechmi". :)

Naucte sa citat, ked uz. Ja som pisal o tom, co bolo PO rozpade Velkej Moravy, (Nitriansko, ako udelne kniezactvo i s obyvatelmi pod Uhorsko, zbytok povodneho zakladu Velkej Moravy pod Cesko) nie co bolo ZA existencie Velkej Moravy, vdzelance☺.

P. S. Ked Cyril a Metod urobili abecedu, aby sa dalo do reci ludu prelozit Pismo Svate a ine, tak nazov slovencina si vycucali z prsta. Ked by isli do Portugalska a vymysleli pismo, tak by ho nenazvali portugalcina, ale cestina, vdelance☺.

P. S. 2
Ako nám dávno sľubovali proroci,
Kristus prichádza zhromaždiť národy,
lebo je svetlom tohto sveta...
... Preto čujte, SLOVENI, toto:

Dar tento je naozaj od Boha daný
... dar Boží dušiam, nikdy nehynúci,
tým dušiam, ktoré ho prijímajú.
Matúš s Markom, Lukášom a Jánom
učia všetok ľud a vravia:
... čujže, všetok ľud SLOVENSKY,
čujte Slovo, od Boha prišlé,
slovo živiace ľudské duše...

P. S. 3
Pôvodný názov bol словѣньскъь ѩзъıкъ - slověnьskъjь językъ (vyslov: slovänɪskʊjɪ jẽzykʊ; výslovnosť ě,ь,ъ nie je istá).
23. 01. 2014 | 10:06

JAHA napsal(a):

Ad: Posílám pozdravy

Ďakujem a tiež pozdravujem.
23. 01. 2014 | 10:11

na pravou míru napsal(a):

Kdo je tu nedouk?
Nikoliv, Velká Morava byla říše (impérium) pod vládou vládců na úrovni králů, jinými slovy Velká Morava nebyla knížetstvím, těmi byly její části (Stará Morava, Nitransko, Panonia...atd.), kterým vládli Mojmírovcům podřízená knížata. Takže se doučte základní reálie Velké Moravy a pak se můžete ptát, kdo je nedouk. Zatím jste to Vy.
23. 01. 2014 | 12:57

uvádějte zdroje, anonym nemá autoritu napsal(a):

"... Velká Morava byla říše (impérium) pod vládou vládců na úrovni králů ..."

Opravdu nevím, proč tolik stojíte o falšování historie :)

"... Slovenští historici upozorňují, že Svatopluk nebyl král, ale kníže a na Bratislavském hradě nikdy nesídlil.
"Jeho sídlem byly pravděpodobně moravské Mikulčice nebo Staré Město a na Slovensku Nitra, ..."

http://zpravy.idnes.cz/svatopluk-byl-kral-slovaku-hrimal-fico-pri-odhaleni-sochy-v-bratislave-1mx-/zahranicni.aspx?c=A100607_103003_zahranicni_aha
23. 01. 2014 | 13:23

na pravou míru napsal(a):

JAHA:
"Ja som pisal o tom, co bolo PO rozpade Velkej Moravy,"
Já také, dříve, než někoho napomenete, naučte se číst sám. Vyjadřoval jsem se i k situaci po rozpadu Velké Moravy.
Bořivoj, první historicky doložený Přemyslovec, byl pokřtěn na Moravě, jako legát velkomoravského Svatopluka se ujal vlády nad čím dál konzolidovanějšími Čechami (zemí), tedy i Čechy. Existují vážné indície z kosterních pozůstatků archeologických nálezů na Pražském Hradě a na Valech v dnešním Uherském Hradišti svědčící pokrevní o příbuznosti (stejně atypický zvukovod v lebkách). Mojmírovci tedy v X. století po opakovaných záplavách z koryta řeky Moravy následkem vytěžených lesů na jejím horním toku měli kam přenést své sídlo. Jde jenom o hypotézu podepřenou přírodovědeckými nálezy na různých místech koryta Moravy a taktéž mnohými archeologickými nálezy velkomoravských šperků na Pražském Hradě z doby, kdy např. jiné archeologické nálezy v okolí Znojma svědčí o tamním náhlém ukončení produkce řemeslnických výrobků, zejména šperků, a o pokojném opuštění tamních sídel.
Nesporným historicky doloženým faktem je, že Velká Morava nezanikla vojenskou porážkou.
Napsat, že obyvatelé Velké Moravy žili "pod Čechmi" může jenom slovenský nacionalisticky omezený neználek, zrovna tak jako toto:
"Ked Cyril a Metod urobili abecedu, aby sa dalo do reci ludu prelozit Pismo Svate a ine, tak nazov slovencina si vycucali z prsta".
Nevycucali, oni žádný takový název nepoužívali. A mimochodem -ѣ- (jer), který však hlaholice neobsahovala, se v pozdějším vývoji slovanských jazyků transformoval na -a-, nikoliv -e-.
23. 01. 2014 | 13:31

na pravou míru napsal(a):

uvádějte zdroje, anonym nemá autoritu napsal(a):

"... Velká Morava byla říše (impérium) pod vládou vládců na úrovni králů ..."

Opravdu nevím, proč tolik stojíte o falšování historie :)
-----------------------------------------------------------

Žádné prameny z 9. století název Velká Morava neobsahují, většinou používaly jednoduché názvy: "M.ráwa.t, Marava, Murava, Marawa, Marauia, Maraha (Morava), Maroara lond, terra Marauorum (Moravská země), terra Marahensium (země Moravanů)". Pro stát a říši se používaly další tvary: "regnum Marauorum, regnum Marahauorum, regnum Margorum, regnum Marahensium (království Moravanů)", "regnum Sclavorum" (království Slovanů), popř. "regnum Rastizi (království Rostislavovo), regnum Zuentibaldi (království Svatoplukovo)".
http://cs.wikipedia.org/wiki/Velkomoravsk%C3%A1_%C5%99%C3%AD%C5%A1e
23. 01. 2014 | 17:39

na pravou míru napsal(a):

Uvádět jako zdroj pochybný text v polobulvárních novinách je horší, než neuvádět zdroj žádný. Svatopluk samozřejmě byl moravský král.
23. 01. 2014 | 17:57

Sámova říše středu napsal(a):

"... Svatopluk samozřejmě byl moravský král ..."

Svatopluk zřejmě Samo nebyl.
Samo byl franský kupec.
Samo měl říši, a přitom to zase nebyl král,
natož moravský.
24. 01. 2014 | 01:38

na pravou míru napsal(a):

O Sámovi je zmínka jenom ve Fredegarově kronice v tomto znění:
"Winidi cernentes utilitatem Samonis, eum super se eligunt REGEM, ubi triginta quinque annos regnavit feliciter"
http://hbar.phys.msu.su/gorm/chrons/fredegar.htm
Český překlad:
"Venédové , vidouce užitečnost Sámovu, zvolí ho nad sebou KRÁLEM, kde šťastně kraloval třicet a pět let."
http://www.e-stredovek.cz/view.php?cisloclanku=2006011101

Závěr: V jediné dochované písemné kronice je Sámo označen jako král Slovanů.
24. 01. 2014 | 21:02

na pravou míru napsal(a):

"Po latinsky písané (t. j. najmä franské či pápežské) pramene Svätopluka označujú či oslovujú ako rex (kráľ), dux (vojvoda, knieža, vládca, vodca), princeps (knieža) alebo comes (vladár, druh). Jeho štát sa opakovane označuje ako regnum (kráľovstvo alebo niekedy voľnejšie ponímané ako ríša/územie len jedného, t. j. suverénneho, panovníka). Napr.:
V Reginonovej kronike sa píše k roku 894 "Zuentibold, rex Marahensium Sclavorum" (Svätopluk, kráľ moravských Slovenov) a k roku 890 "regnum Marahensium" (kráľovstvo moravské). Regino Svätoplukovi titul rex dáva dôsledne namiesto titulu dux.
Vo Fuldských análoch sa k roku 884 píše "Zwentibaldus dux cum princibus suis" (vojvoda/vládca Svätopluk so svojimi kniežatami) a vo vzťahu k Nitrianskemu kniežatstvu pred koncom vlády Rastislava "regnum Zuentibaldi" (kráľovstvo/ríša Svätoplukova).
V oficiálnom liste pápeža Štefana V. asi z konca roka 885 Svätoplukovi (nájdenom v rakúskom Heiligenkreuzi) sa píše v oslovení v preklade "...Svätoplukovi, kráľovi Slovenov".
V Industriae tuae je Svätopluk pápežom oslovovaný ako comes (vladár, druh).
Český kronikár Kosmas píše o. i. "Zuatopluk rex Moravie" (Svätopluk, kráľ Moravy.
...Aj keby sa ignorovala skutočnosť, že je Svätopluk vo viacerých prameňoch výslovne označovaný ako „kráľ“ a ako korunovaný panovník, bol kráľom už svojim postavením tak v štáte ako aj (najneskôr od roku 880) voči pápežovi. "
http://sk.wikipedia.org/wiki/Sv%C3%A4topluk_I._(Ve%C4%BEk%C3%A1_Morava)
24. 01. 2014 | 21:16

JAHA napsal(a):

Ad: an pravou miru
Mozete tu hadzat indicie, ake chcete. Po rozpade Velkej Moravy cast ( byvale Nitrianske kniezatstvo i s obyvatelmi) padla pod Uhorsko (aj s obyvatelmi, pravdaze:-)), cast (byvale Mojmirove kniezactvo) pod Cesko (i s obyvatelmi, samozrejme:-)). Teda vy pod Cesko, my pod Uhorsko. Punktum:-).

P. S. Ste ako ti, co hlasovali, ze najvacsi Cech je Karol IV.:-). (Ked si uz odmyslim Cimermana, za ktoreho tiez vela hlasovalo!)
25. 01. 2014 | 13:59

JAHA napsal(a):

Ad:na pravou miru
Najprv oprava nicku v predoslom vstupe - nie an, ale na:-)

Neviete, preco v Proglase, ktory som Vam (cast) citoval nepisu vierozvestcovia o Moravanoch, ale o Slovenoch? Pisu pre Moravanov a do Proglasu napisali (len tak z rozmaru) nazov neexistujuceho etnika?

Preco pisu...cujte Sloveni...cujze vsetok lud Slovensky...
Zeby boli taki zmateni, ze nevedia, ku komu sa prihovaraju???:-).

P. S. Keby sa tak dal ten proglas sfalsovat, co, to by bolo ono... cujte Moravaci...cujze lud Moravsky...:-).
25. 01. 2014 | 14:12

JAHA napsal(a):

Ad: na pravou miru

A este som zabudol. V Belgicku zije narod Belgicanov, nie Valoni a Flami, vo Velkej Britanii narod Velkobritanov...a to nespominam africke staty, napr. taka Stredoafricka republika so svojim narodom Stredoafricanov, ze:-).
25. 01. 2014 | 14:16

JAHA napsal(a):

Ad: na pravou miru
...neobsahovala, se v pozdějším vývoji slovanských jazyků transformoval na -a-, nikoliv -e-.

Aha, tak preto sa v slovencine (od Sloven) pise päta, deväť, žriebä, mäso...Rad sa dam poucit, na co ze sa v pozdejsom vyvoji tento znak pretransformoval na a, nikoliv e. Ja som nepisal, ze na e, vsimnite si poznamku na konci - vyslovnost - nie e, ale ä. Aj ze vyslovnost tychto znakov nie je ista (dnesku sa nedozil zidny vierohodny Slovän z vtedajsich cias, aby nas poucil, ako sa to spravne vyslovovalo). No ale, co uz :-).
25. 01. 2014 | 14:24

na pravou míru napsal(a):

JAHA:
Nemá význam se zabývat Vašimi nesmysly. Mnoho slov, žádná fakta.
Zkonkrétizuji fakta od odborníků:
1. Stát soudobými kronikáři (Fulda) byl nazýván Morava, vládce byl král a stát královstvím ovládající další údělná knížetství (Nitrianské, Panonské), obyvatelé Moravy se nazývali Moravané.
2. Moravský král ovládal i Čechy, první historicky doložený Přemyslovec kníže Bořivoj byl pokřtěn na Moravě a byl vyslán moravským králem Svatoplukem, aby vládl Čechům.
3. Stejná krevní skupina a stejná genetická vada zvukovodu zjištěná v hrobech velmožů na Pražském Hradě a v Sadech v Uherském Hradišti svědčí o příbuznosti velmožů.
http://www.vesmir.cz/knihy/vlcek1b.htm
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/historie-cs/180001-kolaps-velke-moravy/?mobileRedirect=off

"Jelikož se opět v poslední době objevují rozporuplné názory a následně nepřiměřené reakce na vývoj i vznik národnostních celků v Uhrách, tedy i na území dnešního Slovenska, stejně jako rozdílná chápání národního obrození Slováků, byl jsem nucen upřesnit vývoj Slovanů na území dnešního Slovenska a jeho následného začlenění do uherského soustátí. Jedno z největších zděšení se mi pak dostalo při návštěvě stránek slovenské prezidentské kanceláře, v jejichž pojetí národních dějin se odráží přehnaný nacionalismus s nesmyslnými historickými názory o pravlasti Slováků, přisvojování si Velké Moravy, určení Vogastisburgu do oblasti dnešní Bratislavy a další zcela diletantské závěry. Jejich článek věnovaný historii své země není sice příliš dlouhý, ale hrůzu i úsměv vzbudí o to více, že se jedná o webovou prezentaci hlavy státu. Bohužel jejich „zajímavý“ výklad o starých Slovácích a jejich „mocné pravlasti“ není osamocen, jak je vidno i z jiných internetových stránek a v poslední době i na diskusních fórech internetových deníků."
http://uhersko.com/slovane.htm
25. 01. 2014 | 21:44

JAHA napsal(a):

Ad: na pravou miru

Nekluckujte a odpovedzte si na jednoduchu otazku.

PRECO JE V PROGLASE PISANE "...cujte SLOVENI..." a inde "...cujze vsetok lud SLEVENSKY..." a nie cujte Moravaci, cujze vsetok lud Moravsky? Lebo vierozvestcovia sa prihovarali k SLOVENOM, nie ku Moravakom. Kazdemu, kto pouziva mozog je to jasne. Preco nie Vam? Nahustili Vam nieco v skole do hlavy a neviete to dostat von? Proglas sa prihovaral k SLOVENOM, teda zili tu SLOVENI. Ci ti SLOVENI boli, ci neboli predkami, ci zadkami dnesnych Moravakov a Slovakov, to je ine kafe. Ale kazdemu, kto sa zaobera co i len trochu lingvistikou musi udriet MEDZI OCI, ze Proglas sa prihovara k SLOVENOM a na uzemi, kde kedysi bola Velka Morava jeden z narodov nazyva svoju PODSTATU - ZENY, JAZYK, pohorie, obec,...slovami SLOVENka, SLOVENsky, SLOVENsky raj, ...

P. S. Ste presne taky falsovatel, ako ti Vami uvadzani, ako ich nazyvame, huraaa Slovaci, ktori pomaly i z Crila a Metoda urobili Slovakov (Slovenov), lebo zili v Solune, de zili SLOVAnia:-))))
26. 01. 2014 | 11:12

JAHA napsal(a):

Ad: na pravou miru

A este, ked sa na nieco odvolavate (vid Vas posledny odkaz), tak docitejte to cele a najdete tam nielen, co citujete Vy, ale i toto:
Velkomoravskou říši si snažili nesprávně přisvojit jak Moravané, Češi, tak i Slováci, což však z historického hlediska nelze. Je třeba si uvědomit, že v 9. stol. ještě moderní národy Moravanů, Čechů ani Slováků nebyly.

A takto presne vidim veci i ja.

Tym povazujem tuto debatu z mojej stranky za skoncenu. Co sa da rozumiet a pochopit som napisal, nemam k tomu co dodat.
26. 01. 2014 | 11:42

na pravou míru napsal(a):

JAHA:
Dočetl jsem, samozřejmě, i s odkazem na stránky prezidentské kanceláře, kde se tvrdí následující nesmysly:
" Slovania v 6. storočí vytvorili prvú samostatnú Samovu ríšu, ktorá mala hlavné sídlo Wogastisburg v okolí dnešnej Bratislavy. Prvý samostatný štát – Veľkomoravskú ríšu založili starí Slováci v 8. a 9. storočí, keď ich kniežatá Pribina, Rastislav, Mojmír a najmä kráľ Svätopluk ju sformovali na vplyvný štátny útvar. Písomne je vládca Veľkej Moravy – Rastislav na hrade Devín (10 km od Bratislavy na sútoku riek Dunaj a Morava) – Dowina doložený vo Fuldských análoch."
http://www.prezident.sk/index.php?kratka-historia

Takže ne Češi či Moravané, ale Slováci na oficiálních stránkách prezidenta republiky se snaží si přisvojit Velkomoravskou říši.
Nakonec Vám děkuji, že konečně přestanete už na toto téma se svými neseriózními vstupy, bylo jich až až.
26. 01. 2014 | 16:50

http://voice.a6h6.com/ napsal(a):

<a href=http://www.a6h6.net >شات حسايف</a>
<a href=http://www.a6h6.net >دردشة حسايف</a>
<a href=http://voice.a6h6.com >دردشه صوتيه</a>
<a href=http://voice.a6h6.com >شات صوتي سعودي</a>
<a href=http://voice.a6h6.com >شات صوتي كام</a>
<a href=http://voice.a6h6.com >شات صوتي بنات</a>
<a href=http://voice.a6h6.com >شات صوتي خليجي</a>
<a href=http://voice.a6h6.com >دردشة صوتية سعودية</a>
<a href=http://voice.a6h6.com >شات صوتي الشرقيه</a>
<a href=http://voice.a6h6.com >شات</a>
<a title="شات بنات" href="http://www.a6h6.com">شات بنات</a>
<a title="شات الفاتن" href="http://www.f6h6.com">شات الفاتن</a>
<a title="شات صوتي" href="http://voice.a6h6.com">شات صوتي</a>
<a title="دردشة صوتية" href="http://voice.a6h6.com">دردشة صوتية</a>
<a title="شات صوتي" href="http://voice.b55n.com">شات صوتي</a>
<a title="دردشة صوتية" href="http://voice.b55n.com">دردشة صوتية</a>
03. 02. 2014 | 11:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy