10 důvodů, proč Zeman nesmí být znovu prezidentem

05. 01. 2018 | 14:00
Přečteno 8181 krát
První kolo volby prezidenta republiky se vcelku neúprosně blíží, volební místnosti se otevřou přesně za týden. Pojďme si shrnout deset důvodů, proč se Miloš Zeman nesmí stát znovu prezidentem.


1. Prezident musí být brzdou před Babišem a agrofertizací země
Povolební situace v Česku naplno ukázala, čeho je schopná koalice prezidenta Miloše Zemana a premiéra bez důvěry Andreje Babiše – vytvářet ve Sněmovně mocenskou kliku s komunisty a extrémní pravicí z SPD. Potřebujeme proto v příštích pěti letech prezidenta, který bude schopen podobně jako Václav Havel v dobách opoziční smlouvy mezi Milošem Zemanem a Václavem Klausem bránit demokratické směřování této země, ne ho pomáhat demontovat. Jeho hlas má ústavní krize řešit, a pokud možno jim předcházet, ne je vytvářet.

2. Na Hrad patří demokrat, ne populista a demagog
Opravdu demokratický prezident by těžko jmenoval Andreje Babiše premiérem, natož avizoval, že ho hned jmenuje podruhé, pokud nezíská důvěru Sněmovny. Liberální demokracie nestojí jen na volbách, ale i na pravidlech, tedy Ústavě a zákonech. Demokratická politická kultura jednoduše nesnese, aby se šéfem vlády stal člověk, se kterým běží trestní řízení za dotační podvod, a který si navíc jmenuje vládu, jejíž ministři budou v permanentním střetu zájmu. Moc dobře vidíme tanečky ministryně financí Aleny Schillerové okolo zprávy OLAF v kauze Čapí hnízdo, týden předtím, než se má také hlasovat o vydání pánů Babiše a Faltýnka spravedlnosti. Potřebujeme na Hradě prezidenta, který chápe, že volby v demokracii nenahrazují soudy.

3. Konec pěti letům mezinárodní ostudy
Od prezidenta se mimo jiné čeká, že bude naši republiku reprezentovat dobře navenek. Zemanovy potyčky s americkými velvyslanci v Praze, vulgární útoky na persekuované ruské lidskoprávní aktivistky, odmítání ekonomických sankcí proti Rusku nebo bizarní blouznivý projev v Evropském parlamentu ve Štrasburku, který měl legitimizovat ruskou okupaci Krymu. To je jen krátký výčet mezinárodní ostudy, kterou pro naši zemi prezident Zeman znamená. Česká republika si zaslouží prezidenta, který bude respektovat oficiální zahraniční politiku naší země, nebude dělat permanentní faux-pas, jak je tomu dnes.

4. Budoucnost naší země leží na Západě, ne na Východě
Naše země, ale také celá střední a východní Evropa se nachází na dějinné křižovatce. Na západ od nás se připravuje další fáze evropské integrace a bude potřeba činit politicky odvážná rozhodnutí. Proti tomu se Východ, především putinovské Rusko, čím dál tím víc snaží (a často úspěšně) rozbíjet evropskou jednotu a podkopávat liberální demokracii a základy naší prosperity. Potřebujeme prezidenta, který nebude čínským nebo ruským lokajem, ale který svým hlasem jasně a zřetelně podpoří další integraci Česka do západních institucí a posilování naší role v nich jako zodpovědného a respektovaného partnera. Nepotřebujeme na Hradě trojského koně.

5. Návrat obrany demokracie a lidských práv do české zahraniční politiky
Miloš Zeman ruku v ruce s minulou vládou pomohl dokonat práci svého předchůdce Václava Klause a premiéra Petra Nečase a vyměnil lidská zpráva za zbraně a obchodní příležitosti. Nejhlubší ponížení české lidskoprávní tradice znamenalo tzv. Prohlášení čtyř, které prezident Miloš Zeman spolu podepsal po setkání tehdejšího ministra kultury s dalajlamou. Potřebujeme prezidenta, který bude i v zahraniční politice demokratické hodnoty prosazovat, ne je pošlapávat.

6. Potřebujeme nezávislý Ústavní soud a Českou národní banku
Mezi nejsilnější pravomoci prezidenta republiky patří právo navrhovat ústavní soudce a jmenovat guvernéra a členy bankovní rady České národní banky. Obě tyto instituce budou pro příští období klíčové. Silný a nezávislý Ústavní soud bude potřebný jako brzda pro případné snahy Andreje Babiše osekat demokratické fungování státu a dosavadní předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský avizoval, že chce v nejbližší době na své místo rezignovat. Obdobně, klíčovým integračním centrem Evropy v příštích letech bude eurozona, v ní budou ležet bytostné zájmy České republiky. Potřebujeme vedení České národní banky, které nebude ideologicky zaslepené a nebude bránit přijetí eura.

7. Stop hradním fake news
Dezinformace, polopravdy a post-pravdy nebo rovnou lži, fake news. Jedna z největších výzev, před kterou liberální demokracie stojí nejen u nás, ale i ve světě. Během pětiletého funkčního období Miloše Zemana se Pražský hrad stal centrem fake news a často i kremelské a pekingské propagandy. Případ Peroutkova neexistujícího článku údajně velebícího Adolfa Hitlera budiž jedním z příkladů stojících za připomenutí. Z Pražského hradu musí přestat znít lži, protože pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.

8. Prezident má dávat morální a hodnotový kompas
V naší zemi jsme si již od dob Tomáše Garrigua Masaryka zvykli očekávat, že demokratický prezident není pouze hlavou sátu, má dávat společnosti morální a hodnotový kompas. Václav Klaus nejdřív tuto tradici pošlapal a Miloš Zeman se na ni (spolu s korunovačními klenoty) následně téměř vyzvracel. Nechceme, aby naše děti vyrůstaly s obrazem prezidenta, který nerespektuje zákony, mluví sprostě na veřejnosti, potácí se opilý na společenských akcích nebo hrubě uráží novináře.

9. Hlava státu spojující, ne rozdělující
Miloš Zeman rozhodně nebyl a není prezident všech. Posledních pět let útočil na každého, kdo se mu dovolil názorově oponovat nebo koho mohl populisticky zneužít pro své zájmy. Útočil na národnostní a náboženské menšiny, na lidi v těžkých sociálních podmínkách, na lidi utíkající před válkou, na rektory a profesory, na ekology, na vzdělané lidi, na lidi žijící v Praze. Miloš Zeman udělal vše pro to, aby naše společnost byla rozdělená, v konfliktu a nenávisti. Prezident nemá stavět mezi lidmi zdi, ale budovat mosty.

10. Zasloužíme si po 15 letech důstojného prezidenta
Prezident má vyjadřovat důstojnost naší země a důstojnost jejích občanů. Jako Češi a Češky máme na víc a zasloužíme si víc, než co představuje prezident Miloš Zeman. 15 let s prezidenty Zemanem a Klausem tvrdě poškodilo jak naši společnost doma, tak její obraz v zahraničí. Je děsivé si uvědomit, že v Česku vyrůstá generace, která nezažila českého prezidenta, který by se v lidech u nás nesnažil vzbudit strach před světem tam venku, který by tam venku budil mezinárodní respekt k naší zemi, který by byl slušný a nemuseli jsme se za něj stydět. Společně to můžeme změnit, pokud už za týden pošleme do druhého kola kvalitního a důstojného protikandidáta.

---
Mé kratší komentáře můžete sledovat také na sítích Twitter a Facebook.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy