Hysterie kolem „klimatologa“ Klause

07. 08. 2007 | 21:54
Přečteno 5487 krát
Klima je průměrné počasí. V Česku je počasí běžným tématem rozhovorů a debat vážných i nevážných již tolik let, že jsme začali rozumět i klimatu (průměr rozhovorů o počasí vytváří rozhovor o klimatu).

Dnes se objevila zpráva, že se prezident České republiky Václav Klaus chystá vystoupit v OSN na konferenci o globálním oteplování (viz citace níže). V této chvíli je úplně jedno, jestli je tato zpráva pravdivá a citace v uvozovkách opravdu citacemi. Prezident jakéhokoliv státu má svaté právo přijímat pozvání a pronášet projevy na jakékoliv téma. Záleží pouze na jeho uvážení, na jeho poradcích a možná i na dohodách ve „vysoké politice“.

iDnes, 7. srpna 2007, Klaus se chystá šokovat Gorea projevem o klimatu, pei

Děsí ho zejména "názory, které jsou nám propašovávány díky falešné hrozbě globálního oteplení lidmi, jako je Al Gore anebo spousty dalších lidí někde jinde".

"Opravdu to považuji za jedno z nejvážnějších ohrožení svobody na světě, za jedno z nejvážnějších ohrožení normálního vývoje lidstva," řekl Klaus Svobodné Evropě.

"Tam se sejdou samí ti Goreové, takže budou šokováni, že tam omylem pozvali taky mě. A já tam vystoupím s velmi razantním projevem," uvedl Klaus.


Nechápu, proč názory našeho prezidenta na klima a klimatickou změnu vzbuzují vždy takovou bouři nevole. Existence různých názorů dodává na důvěryhodnosti názorům převažujícím. To je přece stará známá pravda. Buďme vděčni za různost názorů. Odborníci v Česku ví, že postoje pana prezidenta jsou povícero ekonomické a politické, klima je pro něj „pouze“ berličkou. Osobně jsem přesvědčen o tom, že již dnes nezpochybňuje existenci probíhající změny klimatu, ale jen její „velikost“ a „význam“. Ano, zásadně zpochybňuje nutnost administrativních zásahů do zdravého ekonomického vývoje společnosti zdůvodněné touto klimatickou změnou. Nic víc, nic míň.

Klima se mění, teplota stoupá a téma klimatické změny už není pouze „výplní“ mediálního prostoru v okurkové sezóně. Klimatická změna se stala realitou a její projevy vážnou hrozbou pro člověka, který je svou činností stále závislý na projevech počasí. Závislost se projevuje nejen ve vodním hospodářství, zemědělství a lesnictví, ale i v energetice, dopravě, rekreaci, v telekomunikacích, stavebnictví, …, existuje vůbec nějaký obor, který není na počasí přímo nebo nepřímo závislý?

Klimatologové v posledních letech upozorňují, že extrémní počasí (povodně, sucha, vichřice, mrazy, teplé zimy, horké vlny, …) bude častější a nabádají k opatrnosti. Nic víc, nic míň.

Pokud někoho zajímají podrobnosti, doporučuji stručná shrnutí čtvrté hodnotící zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu (viz odkazy na český překlad níže), popřípadě plný text závěrů jednotlivých pracovních skupin (WG1, WG2, WG3), včetně desítek odkazů na konci každé kapitoly v angličtině.

Čtvrtá hodnotící zpráva IPCC o Změně klimatu v roce 2007
WG 1 – Fyzikální základy
WG 2 – Dopady změny klimatu, adaptace a zranitelnost
WG 3 – Zmírňování změny klimatu

Je zcela normální, že ne všichni klimatologové, ne všichni odborníci a ne všichni laici jsou přesvědčeni, že výše citované závěry a doporučení jsou správné. Stačí se podívat po českém internetu za poslední rok. Nejprve „Sternova zpráva“ a poté výše uvedené IPCC reporty rozdmýchaly diskusi, někdy nevalné úrovně, ale diskusi obsahující velké množství odkazů. Každý si může udělat obrázek sám - zkuste si na kterémkoliv českém zpravodajském serveru dát do vyhledávání sousloví „klimatická změna“ nebo „IPCC“.

Prostudováním materiálů z obou břehů získáte množství informací a budete moci směle diskutovat o klimatické změně s kýmkoliv. U zpráv o připravovaném vystoupení prezidenta v OSN se již po několika hodinách objevily stovky diskusních příspěvků. Všichni jistě ví, o čem vlastně diskutují.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Vilém napsal(a):

Názory o klimatu?
Pan Klaus má určité názory na klima, má na ně plné právo, mne nijak nevzrušují, ba ani nezajímají, protože z jeho argumentace mám dojem, že mu jde o odsuzování regulačních opatření za každou cenu, nikoli o diskusi směřující k objasnění změny klimatu.

Pokud někdo přirovnává osoby prosazující regulaci průmyslu ke komunistům (s nefér ve snahou vydávat enviromentalisty za pomatené vrahy) a tvrdí mj. že vzniknou výborné obyvatelné oblasti jinde, když se některé oblasti stanou neobyvatelnými (s tím lze i souhlasit, jen jde o podivuhodně staliské řečnění), tak už nejde o debatu o klimatu, nýbrž o svinský, typicky klausovský podrazácký rétorický postup, který pak ovšem právem sklidí pohrdání a podobné odsudky z druhé strany. S klimatologií to nemá co společného.
07. 08. 2007 | 23:21

Ecnranial napsal(a):

Konečně slušný a pozitivní článek k diskusi o globálním oteplování, který nemá zapotřebí lacině někoho "sejmout"...
08. 08. 2007 | 00:17

jirka napsal(a):

No, myslím, že se jedná jen o další, jen trochu rafinovanější nasazování psí hlavy Klausovi. Pokud vím, netvrdí, že oteplování neexistuje. Tvrdí, že
1. není prokázáno, že se jedná o trend nebo součást dlouholetých klimatických cyklů. na Zemi už byly větší výkyvy
2. není prokázáno, že se jedná o změny, vyvolané činnostmi člověka. že příroda dokáže víc. a že možná jsme něco jako Čapkovo štěně.
08. 08. 2007 | 00:44

Antonyjo napsal(a):

Hlavně už by měly být vydraženy ty počítače s jeho podpisem a ta reklama s jeho nakyslým úsměvem by už mohla zmizet. Kam se klikne, tam je !
08. 08. 2007 | 06:08

hawk. napsal(a):

Pane Tolasz, kupodivu mě tento článek zaujal, obsahově o klimatu nic vnucujícího a o diskuzi je to holt v Čechách těžké, neboť jsme si nějak za 17 let pořád ne a nezvykli na demokracii, která sebou nese samozřejmě i opačné názory, než které mám zrovna já.
Co se mě týká, je dobré o klimatu a klimatologii mluvit, není dobré podporovat jakékoliv radikální skupiny, které omezují svobodný pohyb a život ve 21. století. Jistě není cílem společnost sklouznout do úrovně 18-tého století nebo někam dál.
Za zajímavost také považuji výsledky výzkumu vědců, kteří uvádějí, že největším producentem skleníkových plynu - konkrétně oxidu uhličitého - je z 80-ti % člověk tím, co vydechuje:-) Rád bych viděl radikální zelené a jiné skupiny, co by tady poradily. Odpověď se sama naskýtá - nedýchat:-)
08. 08. 2007 | 09:41

LM napsal(a):

To Hawk: Pokud člověk 80%, co teprve všechna zvířata na Zemi? To by už koncentrace CO2 musely být někde úplně jinde, než kde jsou. Problém je v tom, že to, co vydechuje člověk a ostatní zvířata, je vlastně CO2, který byl o několik měsíců nebo let dříve odčerpán z atmosféry fotosyntézou. Dýchání je tedy z hlediska bilance CO2 v atmosféře neutrální, na rozdíl od spalování fosilních paliv, kdy se do oběhu dostává uhlík, který byl dlouho mimo.
08. 08. 2007 | 09:53

Alena-velika napsal(a):

Jestli budeme vypoustet oxid.uhlic. do
vzduchu a znecistovat vodni toky
tak nase planeta bude casem znicena a neobyvatelna pro zivot , me se to zda celkem logicke.
08. 08. 2007 | 11:12

Anonym napsal(a):

Kdyby pan prezident napsal, že souhlasí s Al Gorem a že pojede na konferenci o klimatické změně, aby tam předvedl své ekonomické úvahy, které shrnují, jaký je optimální poměr investic do omezení emisí CO2 a opatření na přizpůsobení hospodářství změnám klimatu, znamenalo by to mnohem víc práce, a přitom by to určitě neotisklo tolik novin. Pan prezident už je raději politikem než ekonomem, a tomu jasně přizpůsobuje svou rétoriku. Paroubek to dělal zrovna tak a většina novinářů mu to pěkně brala. Tady je to jen trochu okatější. Škoda jen, že jeho názory lidé často lépe znají než fakta prověřená desítkami odborníků...
08. 08. 2007 | 15:16

NevericiTomas napsal(a):

Pro Anonym. A proc by mel souhlasit Al Gorem? Ten si z toho dela zcela jednoznacne politicke tema, kdo shledl alespon kousek "naucnych" spotu behem jeho koncertu, musel se za bricho popadat. Me vadi, ze se klimatologove vice nevenuji tomu, kdo a jak jejich praci po(zne)uziva. Konec koncu dusledky jedne takove hysterie uz muzeme pozorovat. Stoupajici vyroba biloihu odcerpava obrovske mnozstvi produktu z trhu a cena potravin vesele stoupa. A to mame letos o 8% vyssi vynosy...
08. 08. 2007 | 16:43

Hmmmm napsal(a):

Pro NevericihoTomase. Pan anonym asi chtel rici, ze by od pana presidenta bylo smysluplnejsi, napsat ekonomickou analyzu jak je vhodne se prizpusobovat a jestli je vhodne i proti zmene neco delat nebo ne. Proste udelat ekonomickou analyzu misto psani jak nam hrozi omezeni omezeni svobody. A ohledne potravin. Tech duvodu proc stoupa cena je vic, ne jen biolih, ktery mi tedy take moc nevoni. Je take docela velky zajem ze zahranici a tak jde cena nahoru.
08. 08. 2007 | 19:26

Glock napsal(a):

Děkuji za článek. Jen se divím, že už tu v příspěvcích není oblíbená hra "Kopání do Klause". Ale snad jsem to nezakřiknul.
08. 08. 2007 | 20:17

LM napsal(a):

To Glock: Proč kopat? Do koho nebo do čeho, když nikdo nezná obsah jeho referátu? Počkejme na konec září, pokud tam budou nesmysly, jistě budou i reakce (a reakce nemusí se rovnat kopání)...
08. 08. 2007 | 21:10

Glock napsal(a):

to LM:
projděte si některé komentáře na iDnes k danému tématu. Pochopíte o čem mluvím ... o zaujatosti, sprostotě a ignorantství některých lidí. Já se jen divil, že se tady tito lidé ještě neobjevili.
08. 08. 2007 | 21:42

LM napsal(a):

To Glock: Myslím si, že je třeba vidět jeden zásadní rozdíl. "Kopat" do někoho osobně je poměrně ubohé. "Kopnout" do něčího názoru, pokud je ten názor evidentně chybný, zmanipulovaný, tendenční, ... je někdy naopak zcela na místě.
08. 08. 2007 | 22:03

MeGab napsal(a):

Ano, máte pravdu, klima se mění. Na počátku prvního tisíciletí bylo Grónsko zelenou zemí, naopak o pár set let později bylo nařízeno (a neuposlechnuto) vystěhování všech obyvatel do Dánska kvůli drasticky zhoršeným klimatickým podmínkám.

A tak se ptám - tehdy za to taky mohli lidi?
09. 08. 2007 | 08:18

David KONEČNÝ napsal(a):

Abychom mohli mluvit o změně, musíme nutně znát minulý průběh. Nejsem si jist, zda někdo umí popsat vývoj klimatu na Zemi od samého počátku. Jde totiž o délku studovaného období, za kterým řekneme, že nastala změna.

Není až tak důležité vědět, jak změna vznikla - podstatnější je, co přinese, jaké budou její dopady. Nevyhnutelným východiskem je adaptace, možným východiskem je změna chování.

Údajů (dat) o klimatu má lidstvo dost (?), máme statistické metody umožňující predikci, budoucí vývoj je však stále stejně nejasný. Víme, jestli je lepší nechat změnu proběhnout a adaptovat se na ni, nebo ji uměle nivelizovat či dokonce vrátit zpět? Vývoj je nevyhnutelný. Je člověk závislý na přírodě, nebo je tomu naopak? Kdo může co změnit? Jak moc a jak rychle?
V souvislosti se změnou klimatu vyvstává mnoho otázek, které překračují dimenzi lidského života a lidské vnímání světa.
Potřebujeme my znát odpovědi? Nikoli - ale chceme. Taky bych chtěl vědět, kolika let se Země "dožije" :) . Člověk je holt tvor zvídavý a navíc by rád řídil svět.
19. 08. 2007 | 23:12

Michal Koupý napsal(a):

MeGab a David KONEČNÝ:
Změny klimatu v dávné minulosti se stejně asi spolehlivě nepodaří objasnit. Lidé za to tehdy jistě nemohli, ale znamená to snad, že teď za to proto automaticky nemohou také? To už je velmi nejisté, protože na Zemi už člověk změnil téměř vše, co se změnit dalo. Toto laické odkazování se na dávnou minulost mi přijde vůči klimatologům dost laciné a nefér, protože autoři těchto příspěvků dobře vědí, že tady nikdy nebude dost přesných informací z minulosti o tom, co způsobilo změny klimatu před staletími nebo tisíciletími, a z toho důvodu je možné napadat klimatology podobnými argumenty donekonečna, i když sami autoři těchto příspěvků nevědí o klimatologii vůbec nic.
05. 09. 2007 | 02:55

student napsal(a):

Zavřete ho do garáže a nastartujte auto třeba něco pochopí ten Váš profesor -nevím ale zda to nevyřeší plynovou maskou pro svobodu člověka
14. 10. 2007 | 21:41

enrownela napsal(a):

Select window remedies smartly. Large, frilly or elaborate drapes that can not be laundered can harbor all sorts of substances, and horizontal window blinds give you the perfect location for airborne dirt and dust to compromise. Rather, opt for light-weight curtains that one could scrub often. If you are using window blinds, choose vertical kinds, that happen to be more unlikely to recover airborne dirt and dust. <a href=http://nikeairmax90.freetzi.com>nike air max 90</a>
You may not must hint the barista at the coffeehouse the same percentage as you may perform a waitress or possibly a hairdresser. Your hairdresser must comprehend precisely what you need and then get it done, as well as a waitress has multiple furniture to keep up with exactly everyone's get. Your barista combines up a single serving at any given time, so tend not to really feel guilty for tipping them significantly less. Nonetheless, do toss a number of coins inside the tip bottle often. <a href=http://nikeairmax90.freetzi.com>nike air max 90</a>
As you may have read through from the article earlier mentioned, you can find a good number of methods linked to filing for personalized individual bankruptcy, but in addition carries plenty of obligation. This alternative ought to be used as a last option and you will comprehend the outcomes of producing this kind of challenging decision. Don't be also hasty to submit and keep the guidelines in mind out of this write-up, once you do!How To Deal With A Pay Day Loan <a href=http://nikeairmax90.freetzi.com>nike air max 90</a>
If you are using your apple ipad to variety up papers and e-mails often, and need to increase your approach, try out these idea. Once you finish a sentence, faucet the area club 2 times in a row. This will likely set the period for you to finish a sentence, and a place right after the phrase. <a href=http://nikeairmax90.freetzi.com>nike air max 90</a>
Always keep writing continually to enhance your skills. Just like any expertise the greater you training the better you may become. Always keep seeking to write on a number of topics and in different hues of tone of voice. You will understand what works for you and may boost your typing pace as well. The apple iphone includes a internal calculator, and stopwatch. These simple apps may help you full many tasks during the day. You can even keep track of the number of laps you are carrying out using the stopwatch. This enables for a good way to monitor your development during your jogging or cycling workouts. <a href=http://nikeairmax90.freetzi.com>nike air max 90</a>

http://forum.tigers95.ch/invision/index.php?showuser=107076
http://www.czechdrift.cz/profile.php?lookup=11668
http://www.rocketmadness.com/forums/member.php?u=107232
http://www.czechdrift.cz/profile.php?lookup=11668
http://forum.tigers95.ch/invision/index.php?showuser=107076
25. 08. 2013 | 03:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy