Deníček z Megaztrátu: jak Praha hlasovala o rozpočtu

20. 02. 2015 | 16:24
Přečteno 4054 krát
Jednání začalo dvouhodinovou hádkou o program. Zastupitelé si navzájem vyčítali činy z minulých čtyř let i aktuální prohřešky proti jednacímu řádu, etickému kodexu a vkusu v oblékání. Připomíná to přírodovědné filmy National Geographic, kde si vážky navzájem poměřují velikost křidýlek. Tomáš Hudeček (TOP 09 a nezávislí) považoval za nutné přihlásit se do diskuze s poznámkou, že by sice chtěl něco říct, ale raději to nepoví, protože posledně dostal vynadáno že moc mluví.

Ze života hmyzu (a jiné zvěře)

V půl 12 se začalo řešit programové prohlášení Rady Hl.m.Prahy. Protože text Rada schválila a předložila zastupitelům den před zasedáním, vyvolalo to ostré spory. Primátorka byla překvapivě vstřícná. Uznala argumenty opozice a souhlasila, že zastupitele seznámí s obsahem. Čekali jsme na její první projev - po svém zvolení jen přečetla z papírku “děkuji vám” a na zasedání se doteď omezovala na peskování kolegů, kteří se hašteřili a diskutovali. Když začala deklamovat “chceme město, v němž pulsuje život”, chápali jsme to jako literární uvedení zastupitelů do problematiky. Ale Adriana Krnáčová četla dál. Prolistovala jsem text o 19 stranách a usoudila, že dneska bude dlouhý den. Při pohledu na materiál dalšího jednacího bodu (rozpočet Prahy, 328 stran) jsem začala přehodnocovat plány na víkend. Těžko říct, co si mysleli zastupitelé; po prvních 10 minutách se sál vyprázdnil jak při občanských interpelacích.
Do toho se sálem rozlehlo kvákání. Ukázalo se, že to nebyla reakce na projev primátorky, ale nevypnutý mobil.

Pověste ho vejš

Občanské interpelace už mají své stálice. Už čtyři měsíce tu proti obnově mariánského sloupu bojuje skupinka starších pánů. Sloup stával na Staroměstském náměstí jako připomínka švédského obléhání Prahy. Taková vytrvalost není úplně obvyklá, možná měli s Rudolfem II. osobní spory.

Člen KSČ/KSČM Exner předal radním petici, kde požaduje MHD zdarma. Ještě že už není politik, tak nemusí řešit, kde na to město vezme.
Celý sál rozesmála další interpelace pod rudou hvězdou. Martu Semelovou zneklidňuje fasáda Národního muzea: “Jak dlouho ještě bude Havel viset? Žádám jeho odstranění!”


Honit kočku za ocas

Pokračuje se jednáním o programovém prohlášení Rady. Krnáčová jako předkladatelka návrhu odešla - zřejmě považuje názory opozice za ztrátu času. Některé z projevů to potvrzují, ale to už holt k demokracii patří. ANO - opravdu nejsme jako politici.

Semelová se zajímá, jak se projeví přerozdělování peněz z hazardu v rozpočtu. “V současnosti nejvíc peněz získávají ty městské části, které mají nejvíc heren.”
Janderová (ODS) jako členka výboru pro cestovní ruch připomíná rozdíl mezi hernou a kasinem. V programu Rady navržená nulová tolerance hazardu by znamenala značný zásah do rozpočtu, to by primátorku Babiš asi nepochválil. Řešit hazard pro celou Prahu namísto přesouvaní heren mezi městskými částmi je rozumné, ale před takhle razantním prohlášením by stálo za to nejdřív udělat analýzu dopadů. Ministerstvo financí je v navrhovaném zákonu o hazardu víc nohama na zemi.

“Máme tady strašný hluk. Já sám sebe sotva slyším!” přerušuje vlastní projev Tomáš Hudeček. Bývalý primátor se poslouchá rád. Dovedl o programovém prohlášení mluvit 47 minut. Je třeba říct, že když mluvila Semelová, bylo to k věci a za celý klub. Nejvíc mu vadila gramatika a slovosled, a ke každému bodu pokládal doplňující otázky a dožadoval se konkrétních kroků, které povedou k jejich realizaci. Pokud by Rada skutečně dokázala na všechny dotazy odpovědět, po odhlasování takto podrobného dokumentu by mohla zrušit zasedání zastupitelstva do roku 2018.

Bříza (TOP 09 a nezávislí) považuje prohlášení za málo moderní. “Je to trochu honění kočky za ocas.” Chvilka dadaistické poezie na zastupitelstvu.

Eva Vorlíčková (TOP 09 a nezávislí) se zápalem obhajovala minulou strategii ICT (informační a komunikační technologie). Komu ten projev směřovala? Před rokem jí z pozice radní pro IT odstřelila vlastní strana, když opozici vyděsil pokus o minimalizaci nákladů rezortu počítačových zlatokopů. Hudeček tehdy nehnul ani brvou, a to se novinářům pouhé dva dny předem dušoval, že za svojí radní stojí. Vorlíčková, poslední Mohykán.
Dalším terčem se staly papírové kupony. Podle zastupitele Jílka (TOP 09 a nezávislí) odporují navrhované koncepci “smart city”. To je sice případná poznámka - smart city využívá technologií pro efektivnější správu města - ale jako promyšlené a dlouhodobé koncepce, a ne jako vytloukání klínu klínem (Opencard jinou card). Vzhledem k tomu, že TOP 09 si za rok své jednobarevné Rady nedokázala s touto problematikou poradit, měla by šoupat nožkama pod lavicí a moc na sebe neupozorňovat.

Všeobecnou únavu přítomných vyjádřil předseda pražské ODS Humplík zprávou z Marsu, že koalice je dobroser. Měla to být podobná urážka jako pravdoláskař? Z cyklu nadávek jsme se ještě dozvěděli, že Zelení, KDU, ANO i Piráti patří mezi levici. Zřejmě Prahu čeká brzké znárodnění. ODS: #myslím pravicí.

Ve tři čtvrtě na šest bylo programové prohlášení schváleno. Při tomhle tempu by mělo jednání o rozpočtu trvat tři dny. Profesorka Kislingerová navrhuje zastupitelům, aby si na občerstvení udělali 10 dřepů, a ujišťuje, že její vystoupení nebude trvat víc než 45 minut. Je vidět, že je zvyklá na školní zvonění.
Na závěr prezentace se zeptala, jestli někdo nechce říct vtip, třeba šéf ČSSD Ludvík. Po chvíli ticha rozmarně dodala, že zřejmě je tím vtipem jeho přihlášení do diskuze. Pak všem popřála hezký zbytek dne, což k následné noční diskuzi bylo taky vcelku humorné.


Kocovina Pavla Béma: diskuze k rozpočtu PrahyAlexandra Udženija (ODS) podotkla, že “rozpočet této levicové koalice je ve prospěch úzké skupiny občanů”. Uniklo jí, že největší částky jdou na dopravu (tunel Blanka) a v závěsu je IT (Opencard, Gordic)? Nebo z nich má prospěch víc jednotlivců než jsme tušili?
Piráti požadovali zavedení rozklikávacího rozpočtu včetně čerpání, změn a faktur. Mikuláš Ferjenčík nesouhlasí s navýšením peněz na kongresovou turistiku s poukazem na fakt, že z nich profiluje nejbohatší skupina obyvatel. Robin Hood by se zatetelil.
Další přestřelka proběhla mezi Zábranským (Piráti) a Léblem (ANO) ohledně grantů na sport. Klub má výhrady ke grantové komisi ve složení Březina - odsouzený za podvod v DPP a rozvědčice Kleslová. Výhrady budou mít i sportovci, kteří už brojili proti Léblovi jako Babišovu kandidátovi na náměstka pro sport.
Michálek se přihlásil k oblibě čelenky do vlasů, což je prý lepší než motolské kulichy.
“Kdyby hloupost kvetla, pane Michálku, tak jste samý poupě,” čílí se primář Ludvík (ČSSD).

Zoufalá koalice navrhla pauzu v jednání, neboť její křehká většina jednoho hlasu utrpěla odskočením nejmenovaného zastupitele na ples svých maturantů. Venku je tma a zastupitelé zmalátněli. Člen finančního výboru Martan (ODS) je vyděsil plánovanou délkou svého příspěvku, který ale zkrátil, prý ze soucitu. Kdo by odolal těm trpícím tvářím!
“Mejdan party Pavla Béma skončil, kocovina ještě pokračuje,” nabádá Nouza (TOP 09 a nezávislí) k šetření, aby zbylo pár korun na metro D.

ODS se naučila nový termín - sociální inženýrství. Podle kontextu to znamená nepravicové experimenty na občanech. Geniální Bohuslav Svoboda si stěžuje, že prezentace rozpočtu je příliš jednoduchá. Potřebuje mohutnější stimulaci a jiné výzvy. Nenavrhne ODS přesun části fondů na hračky pro nadanější zastupitele? Další sousloví, projídací rozpočet, sdílí s ODS i TOP 09. Kdyby se kluci tolik nehašteřili, zdálo by se, že se Megaztrát vrátí k poněkud přežilému škatulkování neviditelné ruky trhu proti anarchistickému levicovému živlu.

Nacher z ANO doporučuje zastupitelům, aby si přečetli knihu s inspirativním názvem Nenech se podojit. Radní Stropnický (Trojkoalice) se hádá s ODS o sociálním bydlení. “Hanba”, vykřikuje na jejich adresu a kolegové mu tleskají. Druhá část bučí.
Fond rozvoje sociálního bydlení je v rozpočtu Prahy diskutovanou novinkou, které opozici rozděluje - minulé vedení města (ODS a TOP 09) ho kritizují, Piráti a KSČM naopak vítají.

Po závěrečném slovu radní Kislingerové, které opozice poradila, ať si založí na VŠE katedru nezodpovědného rozpočtu, se přešlo k hlasování. Únava a zmatek v jednání pokročily tak, že se koalici podařilo hlasovat proti svému vlastnímu návrhu a rozpočet tak byl odhlasován bez fondu na bydlení. Panika a hukot jak ve včelím úle. Nakonec to spravilo nové hlasování a rozpočet byl schválen v podobě navržené Radou.


Po zklidnění všeobecného chaosu podniklo několik zastupitelů pokus jednat o záchranné službě hned, aby nešťastníci z řad záchranky nemuseli čekat na diskuzi k tomuto bodu do 3 hodin ráno. Nepovedlo se ani napočtvrté. Koalice pokaždé návrh zamítla - buď byli frustrovaní, že tam sami musí sedět, nebo tušili, že se jim přítomnost záchranářů může ještě hodit.
Přes pokročilou hodinu se diskutovalo víceméně bez obsahu - záchranáři popisovali špatné podmínky pro práci, jejich ředitel Schwarz to popíral. Světlou výjimku předvedla Semelová: “Souhlasím s tím, že zastupitelstvo to nemůže rozhodnout. Nesouhlasím s panem Hudečkem, že to na zasedání nepatří. Kam mají ti lidé jít, když Magistrát Hl.m. Prahy je zřizovatelem?” Je fascinující, že tohle dovede říct stejná osoba, která okupaci ruskými tanky říká internacionální výpomoc.

Už tradičně nebyl zvolen předseda kontrolního výboru. Proč taky, Megaztrát je přece naprosto transparentní.

1:47 ráno - po decentních 17 hodinách maraton končí. Bylo to dnes takové rétorické cvičení. Jak hezky poznamenal Albert Kubišta (TOP 09 a nezávislí): “Už bylo řečeno všechno, ale ještě to neřekli všichni. Tak já se taky přidám.”

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy