Proč jít zítra k volbám

22. 05. 2014 | 14:46
Přečteno 2703 krát
"Pečené holuby nezajistí ani účast, ale ani neúčast ve volbách. Politici nám totiž nezajistí pohodlný život, politici ale mohou nastavit takové společenské podmínky, že iniciativa obyvatel povede ke zlepšení celé společnosti, nebo při špatně nastavených podmínkách naopak povede k úpadku. Takže je to zase na nás, a tak to má být!" říká kandidát Pirátů do Evropského parlamentu Václav Fořtík, popularizátor vzdělávání a rozvoje logiky, předseda Centra nadání, bývalý předseda Mensy ČR a číslo 20 na kandidátce Pirátů.

Protože lépe bych to určitě nepopsal, zveřejňuji zde argumenty Václava Fořtíka, proč bychom měli jít k zítřejším volbám:

1. Jednadvacet poslanců vyšle ČR do EP bez ohledu na to, zda k volbám půjdete či nikoli. Zatím se při žádných volbách neukázalo, že nízká volební účast (viz. volby do Senátu) bude znamenat, že se politická reprezentace zamyslí a cokoli změní. Naopak všichni zvolení i jejich strany považují vše za legitimní a mandát za silný (i když je volilo něco kolem 12% oprávněných voličů). Věřte mi, že s volbami do EP to bude stejné. Neúčastí tedy žádná změna nenastane.

2. Pokud jste nespokojení s fungováním EU, ale nechcete ji hned zničit, tak neúčastí jen posílíte strany, které jsou nejen spokojené s tím, jak to vypadá, ale nadále budou ve svém eurounijním byrokratickém konání pokračovat. Lidé, kteří EU přivedli do současných problémů, nejsou schopni ji z nich zase vyvést – neúčast ve volbách tyto lidi podporuje, neboť budou zvoleni jejich následovníci. Většina z vás je nespokojena s fungováním EU, byrokracií, demokratickým deficitem (o záležitostech nerozhodují občané, ale nevolení úředníci). Bojkotem voleb s tímto nepohnete ani o píď. Nepohnou s tím ani kandidáti stran, které nás do tohoto marasmu dostaly. Kolik znáte politiků, kteří ještě za svého politického působení pronesou věty: Já i strana, kterou zastupuji, jsme se mýlili. Co jsme navrhovali a realizovali, se nepovedlo. Občas k tomu dojde po ukončení aktivní politické kariéry, ale to už je pozdě. Platí to u nás, stejně jako v EP.

3. Bez vaší aktivní volební účasti budou s pravděpodobností blížící se jistotě do EP vyslány osoby svojí životní situací a názory úplně mimo pozici a názory vaše. Podíváte-li se na složení kandidátních listin stran, co mají šanci se do EP dostat, a především jejich „volitelná“ místa, odpovězte si sami, zda jsou to lidé s podobnými zájmy, jako máte vy. Pokud vstáváte v 6:40 a připravujete dětem svačinu do státní školy, kam je i osobně dopravujete, bude vašim problémům a životním situacím rozumět člověk, kterému jeho děti do soukromé školy vozí osobní řidič? Hezký příklad výše popsaného probíhá na naší politické scéně s Babišem a jeho snahou snížit paušály pro OSVČ, resp. odpočet daně za osobu. Nechci rozebírat ne/oprávněnost konstrukce jejich nových opatření, jen tím chci ukázat, že miliardář mající pod sebou stovky managerů s tisíci zaměstnanci, má naprosto jiné chápání problémů a následně i nalézání jejich řešení. Bez ohledu na to, jak upřímně to budou myslet a jak poctivě budou pracovat, řešení problémů budou vždy hledat z pozice svých životních zkušeností.

4. Myslíte, že nemáte koho volit, protože najdete něco, co se vám nelíbí, na každé zvažované straně? Do EP vysíláte zástupce hájící nějaké politické a filosofické principy. Nejde o volbu menšího zla, jde o volbu většího dobra. Pokud máte názory shodné s několika stranami, vyberte tu s nejvyšší shodou, popř. se shodou u nejvyšší priority.

5. Možná máte výhrady k leaderům/kandidátům jednotlivých stran. Můžete dát 2 kroužky, tedy pokud je někdo opravdu nepřijatelný, bude vykroužkován – když to uděláte :-) Strany ze všeho dělají souboj osobností, aby zakryly prázdnost programu. Médiím zase vyhovuje, že z toho mohou udělat osobní příběh a show. Jde ale právě o zásadní postoje kolem vztahu k nadnárodním monopolům, svobodě Internetu atd. Opravdu obrana takto zásadních věcí nestojí za váš hlas jen proto, že máte něco osobního proti nějakému přednímu kandidátovi?

6. Pečené holuby nezajistí ani účast, ale ani neúčast ve volbách. Politici vám totiž nezajistí pohodlný život, politici mohou nastavit takové společenské podmínky, že iniciativa obyvatel povede ke zlepšení celé společnosti, nebo při špatně nastavených podmínkách naopak povede k úpadku. Takže je to zase na nás, a tak to má být! Nemám jistotu a ani vám takovou jistotu nechci slibovat, že když Piráti uspějí, tak v počtu 1 až 3 europoslanců něco změní, zaručuji vám ale, že se o to ve spolupráci s podobně zaměřenými poslanci pokusí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Nešlo to zredukovat jen na poslední 2 věty ?
Kdo se v tom má prohrabovat - čí to je předvolební agitka ?

Hezký den.

P.S. Stačilo napsat např. " Piráti - ti se ti v Bruselu neztratí ". (A když... tak se zase najdou.)
22. 05. 2014 | 15:45

nechci stát jako solnej sloup, nesmět se napsal(a):

Pane Urban
Bohužel jsou Piráti jen pokus o odvedení politicky nezkušených lidí od volby protiestablishmentních stran, které mají naději na úspěch.
Moje děti jsou na žebříčku Mensy nejspíš výš než pan Fořtík a jejich řešení problémů téhle země je útěk.
V jejich věku bych neváhal ani vteřinu.
Potud, pokud tu jsme, nezbývá než něco dělat (a Platón říká, že kdo se politice vyhýbá, bude ovládán lidmi, kteří jsou horší než on), pak dělat realisticky.
Radil bych to i vám.
22. 05. 2014 | 15:55

JAD napsal(a):

Jedenadvacet nových europoslanců? Jsem silně přesvědčen, že v drtivé většině se jedná o prachobyčejné korytkáře. Před volbami se snaží utáhnout voliče na vařené nudli, a po nich? ........ :-))
22. 05. 2014 | 16:14

Baba Jaga napsal(a):

Jó Piráti... Uvidíme, kolik přijde mladých - spousta těch z voleb "na nečisto" už volební právo má.
Jasně, 21 poslanců bude zvoleno stejně. Ale čím méně lidiček k volbám přijde, tím více stát ušetří. Pokud už není státní příspěvek jako jinde za zvolené či procenta, ale za skutečný počet hlasů.
Jako by nestačilo, že zvolení jednoho EU-poslance přijde stát na více než 25 milionů korunek, kolik za jeho funkčí obobí počítat nebudu. Kolik stojí volby "zřizovatele" 39 kandidátek se možná dozvíme také.
22. 05. 2014 | 16:20

Breguet napsal(a):

PROTOŽE JSOU !

Je normální k volbám chodit. Kdo nechodí, je hňup a přispívá k tomu, že "volené elity" jsou čím dál debilnější.
22. 05. 2014 | 16:22

gabriela napsal(a):

Otestujte si své vyvolené miláčky, jak moc nebo málo budou zastupovat ať už vaše hujerské nebo skeptické postoje k děvečce EU. Rozhodně se nenechte manipulovat předvolebními mainstreamovými průzkumy. Jako vždy to bude úplně jinak ;-) Kuk sem ...
http://volebnikalkulacka.cz/evropsky-parlament-2014/
..............................................................................................................................................
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/evropske-volby/273693-prehledne-sedesatka-rozhovoru-s-kandidaty-do-bruselu/
...............................................................................................................................................
Opravdovým skeptikům, kteří chtějí říci NE Bruselu, doporučuji ať volí NE Bruselu č. 4. Stranu, která má za svoji největší a hlavní prioritu EU spolek lukrativně placených a zkorumpovaných padlých holek a hošanů poslat k šípku a rozpustit ho. Adamovi a spol. přeji HODNĚ ŠTĚSTÍ !
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/evropske-volby/271899-bartos-nechceme-euroismy-ale-svobodny-nezavisly-stat/
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3123952
.................................................................................................................................................
http://www.youtube.com/watch?v=9N6S4eDOWGY&list=PL34AF3F494F01BDFE
22. 05. 2014 | 16:30

Baba Jaga napsal(a):

Dodatek k 16:20
Možná by od nás, co k volbám chodíme, mohli těch 30 Kč za 1 volební hlas volební komise inkasovat. Já bych je dala.
Ale s Breguetem v 16:22 nesouhlasím - možná je to docela naopak, neb nikdo neví, jak by volili ti, co je jim to dočista jedno.
22. 05. 2014 | 16:31

JAD napsal(a):

Ad Breguet:

No vidíte, kolego, já zase považuji za hňupa každého, kdo se voleb účastní. Takovýto tvor dává najevo, že alespoň zčásti spolkl předvolební "nabídku".

Sto lidí-sto názorů.
22. 05. 2014 | 16:34

Ládik!!! napsal(a):

Svým slohem jste mi sympatický, ale hodím to Machovi. S tím se domluvíte. Nesvobodným hlas nedám.
22. 05. 2014 | 16:45

K.V napsal(a):

Pročítal jsem si kandidátky. Zajímavé kolik stran tam jde proto že nesouhlasí s EU. Jsem zvědav jestli se tam dostanou a co s tím udělají.
Jinak je to totiž uplně jedno. Čecháčci tam mají uplně zanedbatelný hlas, a když ještě budou každý z jiné strany a budou se řezat a nenávidět mezi sebou, jsou tam zbytečně, jen korýtko pro 21 nemakačů
22. 05. 2014 | 16:50

K.V napsal(a):

Brequete, nepochopil jste starou poučku. Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zrušili.
v EU to platí 10 x tolik. Nepamatujtete ta povolená referenda a hlasování, kde třeba na Islandu se opakovalo tolikrát až voliči rezignovali a odhlasovali to co se po nich chtělo???- a teprve potom to bylo platné.
Kapři si svůj rybník nevypustí. I kdyby se tam dostaly jen strany které jsou pro zrušení EU, poslanci brzy zjistí že by si zbytečně ničili vlastní korýtko
22. 05. 2014 | 16:55

Petr Jihlava napsal(a):

Vážený pane Urbane.
Velice pěkně napsáno a plné pravd.
Patřím mezi voliče,který nevolí podle volebních průzkumů.Ty mohou být nakonec i cinknutý ve prospěch nějakého silného hráče.V našem prokorupčním prostředí je možné snad úplně všechno.
Nejhorší možná volba je mezi menším a větším zlem.
V některých zemích mají prý nějakou dobu před volbami zakázáno předvolební průzkumy zveřejňovat.U nás by to bylo také potřeba.
Patřím spíše mezi levicově smýšlející občany-voliče.Moji důvěru ČSSD ani KSČM nemají.
Vyjma některých osobností jako je např. profesor Keller.
Piráty mě jako voliče dokázali více oslovit než tradiční parlamentní levicové strany.Důležitost Evropských voleb si uvědomuji.Můj hlas pro Piráty nepovažuji vůbec za ztracený.
22. 05. 2014 | 18:21

Twist napsal(a):

Já Vám povím, pane autore, proč k volbám nejdu. Evropský parlament je zbytnělá organizace, která rozhoduje o věcech, se kterými bychom byli schopni si poradit sami. Naopak z mezinárodního hlediska podporuje darebáky, myslím tím ukrajinskou vládu a parlament, kteří se dostali k moci pomocí zločinců. To je v pořádku? Spousta lidí si myslí, že dotace na různé projekty platí kdosi jiný, při tom peníze do této organizace lijeme my. Poslanci EP jsou zbahnělá vrstvička prominentů, kteří o životě obyčejných lidí nemají ani páru.
22. 05. 2014 | 18:21

xerox napsal(a):

piráte urbane ... nic proti , ale všichni eurokandidáti , kromě teličky a kellera jsou akorát žvastalové ...

telička i keller mají potenciál , ale dám to kellerovi ...

jednak si rozšíří obzory , což nepochybně povede k jeho vtipnému glosování činnosti eu ... a hlavně mu přeji ty prachy , neb za šíření pravdy se v čechách neplatí ...
22. 05. 2014 | 21:22

Libertad napsal(a):

Pane Urban,
jaký názor má Pirátská strana na legitimnost voleb ve vztahu k volební účasti. Budou legitimní i když se zúčastní jen 5% oprávněných voličů? A co kdyby se zůčastnili voleb jen kandidáti a jeji rodinní příslušníci?
Děkuji za odpověď.

S pozdravem

Sidonio Libertad
23. 05. 2014 | 00:48

Alibernet napsal(a):

Nenechal jste si odoperovat oči? Měl jste tu fotku s takovými půllitry. Dnes žádný kemr na Klause?
24. 05. 2014 | 22:51

argun napsal(a):

"Většina z vás je nespokojena s fungováním EU, byrokracií, demokratickým deficitem (o záležitostech nerozhodují občané, ale nevolení úředníci). Bojkotem voleb s tímto nepohnete ani o píď."

Nesmysl. To je stejná demagogie jako za minulého režimu. Jedině bojkotem voleb totiž lze v demokracii dosáhnout toho, že dotyčný orgán ztratí svou legitimitu. A to jediná možná občanská sebeobrana. Protože at bude zvolen kdokoli, znamená to legitimizaci dotyčného orgánu.
26. 05. 2014 | 12:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Alvarová Alexandra · Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bednář Miloslav · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bezděk Vladimír · Bezděková Iva · Bielinová Petra · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Boudal Jiří · Brom Zdeněk · Burian Jan · Bursík Martin C Candole James de · Cimburek Ludvík · Cvrček Václav · Cyrani Pavel Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra E Ehl Martin F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gattermayer Josef · Gazdík Petr · Gregor Kamil H Haas Tomáš · Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hesová Zora · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Hollan Matěj · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honsová Dagmar · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hubatka Miloslav · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hudema Marek · Hůle Daniel · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman J Janeček Karel · Janouch František · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kalhousová Irena · Kalousek Miroslav · Kania Ondřej · Karfík Filip · Kasl Jan · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klepal Jakub · Klíma Vít · Kněžourková Tereza · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Krnáčová Adriana · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Lešenarová Hana · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Liška Ondřej · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Matoušek Karel · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Mihulka Stanislav · Michalčák Ján · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mládek Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel · Musil Aleš N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin O Opatrný Martin P Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pírko Štěpán · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Polák Milan · Potměšilová Hana · Potůček Martin · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Rezková Alice · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sokol Tomáš · Soukenka Petr · Sportbar · Spurný Matěj · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Suchardová Michaela · Sůva Lubomír · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Špidla Vladimír · Špinková Martina · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Šumbera Filip T Tejc Jeroným · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tutter Jiří U Uhl Petr · Urban Jan · Urban Václav V Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek · Vondráček Ondřej W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy