Winston Churchill – hrdina, nebo zloduch?

23. 08. 2010 | 22:31
Přečteno 12948 krát
Johann Hari: Winston Churchill – hrdina, nebo zloduch?

Winstona Churchilla si svět pamatuje za to, že Británii provedl jejím nejslavnějším obdobím. Co když ji ale vedl i v tom nejostudnějším?

Co když vedle burcování národa a nesmiřitelného postoje vůči nacismu byl také jedním nejhlasitějších zastánců doktríny o převaze bílých nad barevnými a vedle boje proti německým koncentračním táborům chtěl budovat své vlastní? Tato otázka se jako červená nit vine novým a znepokojivým Churchillovým životopisem z pera britského historika Richarda Toyeho a dokonce prosakuje i do Bílého domu.

George W. Bush měl na svém stole v Oválné pracovně mohutnou Churchillovu bustu jako symbol toho, že se ztotožňuje s Churchillovým hrdinským postojem vůči fašismu. Barack Obama ji poslal zpátky do Británie. Není těžké uhádnout proč – jeho keňský dědeček, Husajn Onjango Obama, byl za Churchillovy vlády dva roky vězněn bez soudního procesu a ve vězení mučen za to, že vzdoroval britskému koloniálnímu impériu.

Je možné nějak usmířit obě protikladné tváře? Žijeme snad dnes ve světě, který Churchill na jedné straně zachraňoval, a na druhé hyzdil?

Winston Churchill se narodil roku 1874 do Británie, která barvila světovou mapu imperiálním nachem, a daleké národy přitom utápěla v jejich vlastní krvi. Ve škole mu vyprávěli jednoduchý a snadno pochopitelný příběh – nadřazenější bílá rasa si podrobuje primitivní domorodce tmavé pleti a přináší jim výdobytky civilizace.

A tak mladý Winston při nejbližší možné příležitosti vyrazil do světa „užít si také trochu těch šviháckých válek proti barbarům“. V údolí Swat v dnešním Pákistánu jej na letmý okamžik zviklaly pochybnosti. Uvědomil si, že místní lidé bojují „proti přítomnosti britských vojáků ve své zemi“, stejně jako by bojovali Britové proti každému, kdo by napadl Albion. Slabá chvilka však brzy přešla a Churchill se utvrdil v přesvědčení, že jde jen o vyšinuté džihádisty, jejichž divokost je dána „silným primitivním sklonem k zabíjení“.

Radostně podnikal nájezdy a přepady, které po sobě nechávaly celá zpustošená údolí. Jednou napsal: „Postupovali jsme systematicky, vesnici po vesnici, a bořili domy, zasypávali studny, strhávali věže, káceli stinné stromy, pálili úrodu a prokopávali vodní nádrže v aktu odvetné destrukce.“ Později se svými zážitky nepokrytě chlubil. „Bylo to ještě předtím, než válka zdegenerovala. Jaká to radost, cválat na koňském hřbetě.“ Brzy poté odspěchal znovu dobýt Súdán, načež se chvástal, že osobně zastřelil nejméně tři „divochy“.

Mladý Churchill se vezl na vlně imperiálních zvěrstev, přičemž obhajoval všechny do jedné. Když se v Jižní Africe začaly budovat koncentrační tábory, napsal, že tyto působí„jen nezbytné minimum utrpení“. Nahnáno do nich bylo přinejmenším 115 000 lidí a 14 000 v nich zahynulo, ale Churchill se svěřil papíru o svém „pobouření nad tím, že káfirové (urážlivý výraz pro černé Afričany – pozn. překl.) střílejí po bílých“.

Když byl roku 1900 zvolen do Parlamentu, začal volat po dalších výbojích, jelikož věřil, že „árijské rase je souzeno triumfovat“. Ve 20. letech, ve funkci ministra války a později ministra pro záležitosti kolonií, nasadil proti irským republikánům nechvalně proslulé jednotky Black and Tans, a když se proti britské nadvládě v Iráku bouřili Kurdové, řekl: „Jednoznačně podporuji nasazení jedovatého plynu proti necivilizovaným pronárodům“ a „Rozséval bych živoucí hrůzu“.

Je samozřejmě snadné tyto historky odmítnout na základě toho, že v té době si něco podobného mysleli v Británii všichni. Na to však Toye podotýká, že to ve skutečnosti není pravda. I ve své době stál Churchill na tom nejzpupnějším a nejsurovějším konci politického spektra. Nejzřetelněji se to projevovalo v jeho postoji k Indii. Když Gándhí zahájil svou kampaň pasivního vzdoru, Churchill rozzuřeně prohlásil, že „by měl ležet se svázanýma rukama a nohama před branami Dillí a rozdupán obřím slonem s novým britským místokrálem na hřbetě.“ Později dodal: „Nenávidím Indy. Je to bestiální pronárod s bestiálním náboženstvím.“

A jeho nenávist i zabíjela. Jen jeden příklad za všechny – strašlivý hladomor, který roku 1943 vypukl v Bengálsku, způsobili sami Britové špatnou hospodářskou správou, jak později dokázal laureát Nobelovy ceny za ekonomii Amartya Sen. Churchill však ke zděšení svých kolegů hlásal, že si za to Indové mohou sami, protože „se množí jako králíci“ a dlouhé měsíce odmítal poskytnout Bengálsku jakoukoli pomoc. Statisíce lidí zemřely hladem.

Husajn Onjango Obama je mezi Churchillovými obětmi neobvyklý jen z jednoho důvodu – jeho příběh vyplaval z kalných vod historie zpět na světlo. Churchill byl přesvědčen, že keňská vrchovina, nejúrodnější oblast v zemi, má být vyhrazena bílým osadníkům a schválil odsun místních „káfirů“. Když příslušníci etnické skupiny Kikuyu za Churchillovy poválečné vlády rebelovali, britští vojáci jich asi 150 000 nahnali do internačních táborů, které později historička Caroline Elkinsová označila za „britské gulagy“. Obamův dědeček se z prožitých hrůz nikdy plně nezotavil.

To je tedy skutečný, temný Churchill. Nikoli však jediný. Byl to on, kdo si uvědomil nacistickou hrozbu mnohem dřív než samolibý a lhostejný britský establishment, a jeho mimořádné vůdcovské schopnosti byly možná klíčovým faktorem ve vítězství nad fašismem. Toye rozhodně není z těch otřesných pseudohistoriků, kteří staví Churchilla pomalu na roveň Hitlerovi.

Jak lze tedy obě Churchillovy tváře vysvětlit a usmířit? Byl jeho morální odpor vůči nacismu pouhou šarádou, která maskovala fakt, že jen bránil zájmy britského impéria proti rivalovi? Toye cituje Richarda B. Moora, amerického černošského aktivistu, který napsal: „Byla to nanejvýš vzácná a šťastná shoda náhod, že v této klíčové dějinné chvíli se zájmy britského impéria kryly se zájmy drtivé většiny lidstva“. Takové vysvětlení ale nestačí. Kdyby chtěl Churchill jen chránit britskou koloniální říši, zřejmě by s Hitlerem uzavřel nějakou dohodu. Kdepak, jeho nechuť vůči nacismu musela být větší, hlubší. Možná to byl násilník a rasista, instinktivně ale poznal, že v Evropě přišel k moci ještě větší gauner. A této vrásce na tváři historie možná dnes vděčíme za svou svobodu.

To je ten největší paradox Churchillova života. V rámci boje proti nacismu vyprodukoval jednu z nejbohatších a nejpoetičtějších próz na obranu demokracie a svobody. Možná přitom myslel jen na své bílé spoluobčany, ale jak napsal ghanský aktivista Kwame Nkrumah: „Všechna ta krásná a smělá slova, která se prostřednictvím rádia rozletěla do všech koutů světa, zapustila kořeny a začala růst i v zemích, pro něž nebyla určena“. Churchill se ještě dožil toho, jak demokraté napříč celým nesmírným impériem s ním bojují jeho vlastními texty plnými svobody a naděje.

Nakonec slova velkého a slavného Churchilla, který vzdoroval diktatuře, zcela zastínila slova krutého a omezeného Churchilla, který si chtěl podrobit všechny barevné národy světa. Skutečnost, že dnes žijeme v éře, kdy se svobodná a nezávislá Indie pomalu stává supervelmocí, kdy Británie je čím dál bledším stínem své dřívější slávy a kdy je vnuk „divošského“ Onjangy nejmocnějším mužem světa, je tím nejlepším výsměchem „zlému“ Churchillovi, a zároveň tím nejsladším, třebaže nezamýšleným, vítězstvím „dobrého“ Churchilla.

***


Johann Hari píše knižní recenze pro New York Times.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy