Tikající eurobomba: Krize v Augiášově chlévě (2009 - 2011)

03. 11. 2011 | 08:16
Přečteno 6278 krát
V souvislosti s krizí eurozóny vmanévrovali politici své země do historicky bezpříkladné situace. Sami přitom již vědí to, co většina voličů ještě ani netuší. Má-li být totiž sužovaná jednotná měna zachráněna, existují pouze dvě reálné možnosti – nákladná transferová unie, nebo menší monetární unie. Obě řešení budou nesmírně drahá. Více v pátém díle ekonomického eposu.

- První díl seriálu o příčinách eurokrize - Tikající eurobomba: Budiž euro (1991–97)
- Druhý díl seriálu o příčinách eurokrize - Kašleme na Maastricht (1997 - 2001)
- Třetí díl seriálu o příčinách eurokrize - Tikající eurobomba: Život s eurem (2001–2004)
- Čtvrtý díl seriálu o příčinách eurokrize - Tikající eurobomba: Podvod se provalil (2004 - 2008)

***


V říjnu 2009 vypočítal analytik ratingové agentury Standard & Poor’s Marko Mršnik, že v roce 2010 vzroste zadlužení Řecka na úroveň 125 procent HDP. Tentýž den zdražilo pojištění řeckých dluhopisů proti úpadku. Tento finanční instrument, ve finančním žargonu známý jako swap úvěrového selhání (CDS – credit default swap), svědčil o tom, jak zlé to s Řeckem je. Roční zajištění řeckých dluhopisů v hodnotě 10 milionů dolarů tehdy stálo 189 000 dolarů. Pro velké investory to byl signál dát Řecku vale.

PIMCO se stahuje

Zpráva o vývoji v Řecku znervóznila mimo jiné i pár lidí v centrále Pacifické investiční společnosti (PIMCO) v kalifornském městě Newport Beach, asi hodinu jízdy na jih od Los Angeles.

PIMCO je zdaleka největším světovým investorem do státních dluhopisů. Kalifornská firma půjčuje státům peníze prostřednictvím nákupu jejich cenných papírů. Pokud PIMCO přestane nakupovat dluhopisy některé země, je to jasná známka toho, že tato země stojí na pokraji krize, či dokonce bankrotu.

PIMCO spravuje prostředky svých klientů v hodnotě více než 1,3 bilionu dolarů (1,05 bilionu eur). Jde o skutečně absurdní číslo, i na dnešní nadsazené poměry, kdy se státní záchrany bank pohybují v řádu miliard či desítek miliard prostředků daňových poplatníků. Ačkoli tedy PIMCO rozhodně není všeobecně známým pojmem, má k dispozici investiční měšec čtyřikrát objemnější než celý německý státní rozpočet.

Proto také prakticky všechny země udržují s touto společností těsné vztahy. Na návštěvu za jejím generálním ředitelem Mohamedem el Erianem jezdí ministři financí, šéfové centrálních bank či dokonce hlavy států a přemlouvají jej, aby nakupoval jejich dluh.

Během několika posledních týdnů roku 2009 odprodalo PIMCO všechny své řecké bondy. El-Erian dnes říká, že se jich jeho společnost chtěla zbavit dřív, než si někdo všimne, že řecká čísla nějak nesedí. PIMCO zásadně nespoléhá na externí rating a zaměstnává armádu vlastních analytiků, z nichž někteří přišli z Mezinárodního měnového fondu, u nějž ostatně začínal kariéru i samotný el-Erian.

Tito analytici se celou svou pracovní dobu prohrabávají obřími hromadami dat a státních finančních výkazů, počítají a přepočítávají trendy a prognózy a ládují čísla do počítače. Když se jim výsledky některé země nezdají, zvedne PIMCO kotvy.

Když bylo Řecko přijato do eurozóny, byl to pro PIMCO další důvod, proč kupovat řecké dluhopisy. Podle el Eriana došlo vedení společnosti k závěru, že bylo-li Řekům uděleno členství v tak elitním klubu, budou Atény muset dodržovat pravidla, jinak je stihne přísný trest. To se však nestalo. Místo toho se činily politické ústupky a pravidla se ignorovala. A právě tato praxe byla podle el Eriana příčinou zhoubného bujení, které dnes prorostlo celou eurozónu.

Proč tedy finanční trhy nepenalizovaly Řecko dříve? Proč tak dlouho hodnotily řecké bondy podle stejných kritérií jako ty německé? Proč trhy nakupovaly řecký dluh tak nekriticky?

Krach řeckých dluhopisů

27. srpna 2010 utrpěl řecký dluh downgrade na úroveň junk (odpad). Byl to vůbec poprvé v historii mladé měny, kdy se něco takového stalo členské zemi eurozóny. Agentura Standard & Poor’s snížila rating řeckého dluhu na BB+, tedy na úroveň Ázerbájdžánu a Egypta a jen kousek nad úroveň Ekvádoru, Salvadoru či Zimbabwe.

Mršnik napsal, že dluh řeckého státu musí projít „restrukturalizací“, což je eufemismus pro řízený bankrot. Restrukturalizace obnáší dluhový „sestřih“, což znamená, že věřitelé dostanou zpátky jen zlomek zapůjčených prostředků. Držitelům řeckého dluhu by se zřejmě vrátilo pouhých 30 procent. Trhy považují downgrade za polibek smrti. Komu tehdy v portfoliu stále zůstávaly řecké bondy, ten platil buď za blázna, nebo za přispěvatele na charitu.

Jenže trh není ani šílený, ani dobročinný. Jakmile byl downgrade oznámen, nastal výprodej řeckých bondů a jejich cena se zhroutila. Kdyby řecká vláda v té chvíli nabídla trhu dvouleté dluhopisy, musela by kupujícím slíbit 13procentní úrok, přitom jen o pár dní dříve to bylo pouhých 6,3 procenta. Úrok u desetiletých dluhopisů se převalil přes 10 procent.

To řadu evropských bank upřímně šokovalo. Po bankrotu investiční banky Lehman Brothers začaly mohutně investovat do údajně bezpečných státních papírů, jejichž nízký výnos byl rubem vysoké jistoty. Najednou však za rizikové neplatily pouze řecké bondy. Jistota se začala vytrácet i u Portugalska, Irska, Španělska, ba dokonce i Itálie.

Obavy v evropských finančních metropolích

Do ulic Frankfurtu a Londýna se vplížil strach. Evropské banky držely dluhopisy oněch pěti ohrožených zemí za více než 700 miliard eur. A samotné řecké banky vlastnily přes 50 miliard eur řeckého státního dluhu. Downgrade řeckého dluhu znamenal současně downgrade řeckých bank. Byla to jen součást řetězové reakce, která se nezastavila na řeckých hranicích.

Státní dluhopisy navíc slouží jako zástava, když si banky půjčují od Evropské centrální banky. Představují klíčové ústrojí peněžních transakcí, a začnou-li trhy pochybovat o jejich hodnotě, začne ochabovat i přítok peněz do ekonomiky.

Řecko v bouři

Řecko se začalo zmítat v bouři nedůvěry, kterou rozpoutaly ratingové agentury a přiživovaly finanční trhy. Čím níž řecký rating spadl, tím nákladnější bylo refinancování dluhu, tím větší bylo zadlužení, tím níž klesl rating a tak dále. To vše znamenalo jedinečnou příležitost pro tradery na forexových trzích, hedgeové fondy a spekulanty. Ti všichni mohli sázet na pokles eura a na to, že ostatní země eurozóny Řecko zachrání. Jedním z jejich nástrojů byly právě swapy úvěrového selhání, které se rozšířily po celém světě zejména po pádu banky Lehman Brothers.

Přestože CDS mají především za úkol chránit před rizikem bankrotu, držitelé státního dluhu s nimi mohou také spekulovat. Je to jako by si někdo koupil pojištění proti požáru v cizím domě. Není těžké si představit, že takový člověk by měl silný zájem na tom, aby daný dům opravdu shořel. Ti, kdo si koupili swapy na řecké bondy, aniž zároveň nějaké řecké bondy vlastnili, de facto sázeli na to, že tyto dluhopisy ztratí na hodnotě. Pokud by se tak stalo, mohli by později své swapy prodat za vyšší cenu.

Za hranicemi oficiálních trhů tak vyrostl šedý trh s CDS v hodnotě 26 bilionů eur. Prémie, kterou bylo třeba zaplatit za pojištění řeckých státních dluhopisů, se za pár týdnů zdvojnásobila a oproti prémii za německé bondy byla desetinásobná.

Odpad

V červnu 2010 byl řecký úvěrový rating snížen o další čtyři příčky, vzhledem k „vážnému“ všeobecnému hospodářskému riziku. Řecké dluhopisy nyní měly status odpadu (junk bonds). Investoři začali již dříve přesouvat peníze na Kypr, Maltu a do Švýcarska. Řecko bylo vykázáno ze slušné společnosti bonitních zemí. Downgrade však negativně zasáhl celý projekt eura, třebaže Evropa měla za to, že reagovala rozhodně a odhodlaně a že má řeckou krizi pod kontrolou.

Toto přesvědčení stavělo na kroku Evropské centrální banky, která o měsíc dříve, v květnu 2010, odkoupila řecké dluhopisy v hodnotě 25 miliard eur. Učinila tak, aby stabilizovala cenu dluhopisů a uklidnila trhy, strategie však zabrala jen na pár dní.

Od toho okamžiku nakupovala centrální banka řecké bondy již pravidelně (činí tak dodnes) a brzy začala nakupovat rovněž portugalské, italské a španělské dluhopisy. Své trezory, které měly sloužit jako pevnost eurové stability, jako Fort Knox nové měny, plnila odpadním papírem a podemílala tak důvěryhodnost eura.

Začaly se vynořovat otázky ohledně počátků eura. Proč čelní představitelé Francie, Německa a devíti dalších zemí uvěřili, že řecký způsob řízení ekonomiky bude slučitelný s ostatními ekonomikami eurozóny? Jak mohli navrhnout takovou společnou měnu, která bude fungovat pouze ve slunných časech prosperity a růstu, ale během krize se ocitne v nebezpečném ohrožení?

***


Stručné dějiny eura původně vyšly v německém týdeníku Spiegel.

Přeloženo pro Finmag.

Pokračování příště.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

welcome napsal(a):

かわいいイラストのウェルカムボード
http://sun-card.jp/welcome/
03. 11. 2011 | 08:29

Maximus napsal(a):

Také to tak vidím. Ovšem na řecké dluhopisy mám tento vyhraněný názor:
ه ، أن تكون هادئة بالفعل.
قبلة مؤخرتك والخروج.

Pěkný den všem v Kocourkově!
03. 11. 2011 | 08:35

deep throat napsal(a):

Minulý režim cetrálního plánovaní stavěl nad rozhodnutí ekonomická, rozhodnutí politická. Tento řežim volné soutěže staví nad rozhodnutí ekonomická rozhodnutí politická. A potom že socialismus a kapitalismus nemají nic společného! A konce jsou již v dohlednu.
03. 11. 2011 | 08:37

otaznik napsal(a):

A co na to Jiri Havel?
Zda se, ze se ten vesely eurohujer posledni dobou nejak stydi. Mohl by sem aspon dat par vtipu o Recku. Co vy na to europoslance Havle?
03. 11. 2011 | 08:39

Maximus napsal(a):

pro otazníčka

Jestli mohu zastoupit zmíněného pána, tak tady je jeden
odposlechnutý v Brně:

A tenhle znáte? Svatý Petr si vybírá někoho, kdo opraví nebeskou bránu. Američané chtějí za práci šest milionů eur, Rakušané ještě o milion víc. Pak přijde nabídka z Německa: pět milionů eur. Svatý Petr váhá a obrátí se ještě s žádostí o nabídku do Řecka. Řekové neváhají a slibují, že nebeskou bránu opraví za 15 milionů eur. "Vy jste se zbláznili, to je hrozně drahé. Proč je cena tak vysoká," ptá se Svatý Petr. "Pět milionů pro tebe, pět pro nás a pět pro Němce, kteří bránu opraví," zní odpověď z Řecka.

Po tomhle vtipu jsem si téměř jistý, že Cyril s Metodějem a všichni Řekové jsou příbuzní nás Čechů!
Pěkný den!
03. 11. 2011 | 08:51

Forrest Gump napsal(a):

Nevíte někdo, jestli se v Řecku dají pořídit ještě botičky od Diora ?

A tohle běhá po internetu:

"…adoptuj si svého Řeka za 500 €. Bude dělat za Tebe všechno na co nemáš ty čas :
spát do 11 hodiny, chodit na kávu, dodržovat siestu po obědě, večer za tebe bude vysedávat v baru

a TY konečně budeš mít čas makat od rána do večera :)) "
03. 11. 2011 | 08:58

pepa napsal(a):

kdo a kdy zahladí stopy na EU bojišti???
03. 11. 2011 | 09:00

Občan napsal(a):

Ne, Aleši Drobku.

POKUD se má EU a euro nějak zachránit, MUSÍ nakopat řiť všem "finančním trhům" (zejména všem PIMCOům a dalším virtuálním zlodějům), dočasně se izolovat (možná v návaznosti na Čínu), podložit euro KONKRÉTNÍM zbožím a službami (s naprostým vyloučením "finančních služeb") a nejlépe ještě vyfutrovat zlatem (zásoby na to má dost velké už teď) a dalšími strategickými VLASTNÍMI surovinami a PAK se začít zase postupně otevírat. S tím, že obchodovat bude jen s těmi, kdo se budou chovat stejně - tedy budou platit REÁLNÝMI penězi.
Čím dřív půjdou všechna PIMCa a jim podobní eskamotéři s prázdným luftem k čertu, tím větší šanci má světová ekonomika na záchranu a znovunastartování.

Sedláčkové, Michlové, Drobkové, Singerové a další "finančníci" budou chvíli prskat, část z nich se dokonce bude muset začít živit prací, ale nakonec to začne fungovat a ekonomiky se vrátí do reálného světa.

Všechno ostatní je zhola k ničemu a povede to jen ke zničení Evropy. Nejdřív ekonomickému a potom sociokulturnímu. Ale mně to připadá, že vy všichni finanční šíbři si přesně tohle přejete. Jenže ono to, holoubci, nakopne nakonec především vás, protože lidé bez peněz a perspektivy se na vaše "finanční služby", "finanční analýzy", "finanční poradenství" a "finanční modelování" zvysoka vykanadí.

Jenom nechápu,proč jste zrovna Vy zastupitelem v Bohumíně za ČSSD. To je něco podobného, jako kdyby Sedláček nebo Joch seděli v Kolíně na zastupitelstvu za KSČM.
03. 11. 2011 | 09:16

technik napsal(a):

Dnes ráno to v rozhlase vysvětlil známý psychiatr prof. Cyril Hoeschl.
Vznikly virtuální peníze (ničím konkrétním nepodložené),
které se následně přeměnily na peníze skutečné (bohužel jen pro někoho).
Z toho vyplývá, že je nutné zlikvidovat ten mechanismus vzniku virtuálních peněz.
03. 11. 2011 | 09:22

Občan napsal(a):

To Aleš Drobek:

Jo, a Řecko s tím nemá NIC společného. N.I.C.
Celá tahle šaráda je vedena proti EU a jediným jejím cílem je rozbití silného celku, konkurujícícho MOCENSKY USA (resp. sionistické židokřesťanské lobby, která jim ve skutečnosti vládne).

Jako občané vnitrozemského srandastátečku bychom měli udělat absolutně cokoli pro to, aby EU zůstala zachována a funkční. Sice si s námi vytírá zadek, ale alespoň víme, že od ní nedostaneme žloutenku nebo tyfus. Bez EU si s námi vytře zadek kdokoli si vzpomene s veškerými z toho plynoucími riziky.
03. 11. 2011 | 09:24

stejskal napsal(a):

Vtipné, pane Maxime ;-) Výjimečně proto tento spam nechávám.

Hezký den.

Libor Stejskal
03. 11. 2011 | 09:24

Forrest Gump napsal(a):

Občan:

Teda pane, jak Vy dokážete vypíchnout podstatu problému, to se hned tak nevidí. Taky jsem si myslel jako Vy, že za zadlužováním Řecka stojí banky a jejich finanční kejkle. Jenom jsem to nedokázal tak bravurně zformulovat, jako Vy.

A taky si myslím, že by finančí půjčky měly být poskytovány bez úroku.Tudíž se domnívám, že pan Pan Papandreu by měl v rámci referenda rozprodat Řekům státní dluhopisy s nulovým úrokovým výnosem. Jsem zrovna jako Vy přesvědčen, že se najde jistě spousta vlastenců, kteří si tyto dluhopisy zakoupí.

A co Vy ? Nechcete nějaký dluhopis s nulovým výnosem ?
03. 11. 2011 | 09:28

JV napsal(a):

Akorát otázka k číslům- píšete, že PIMCO má 1 bilion eur, čtyřikrát méně než německá vláada a pak na konci píšete, že trh s pojistkami dosáhl hodnoty 26 bilionů eur- nemá to být spíše miliard??? JV
03. 11. 2011 | 09:30

Rikatádo napsal(a):

není příčinou finanční krize i pomatení euroamerického vyjadřování čísel?
bilion se překládá do čsštiny jako bilion a např. z čísla 1, 230 je po překladu desetinné číslo, to je pak skutečně účetnický Augiášův chlív
03. 11. 2011 | 09:41

Maximus napsal(a):

Já už budu dneska hodný pane Libore, netušil jsem, že mimo angličtiny také plynně ovládáte arabštinu. Příště zkusím hebrejštinu, zrovna čtu židovskou dharmu a tam jsou sakra zajímavé věci! Micva leshon hara!
Pěkný den!
03. 11. 2011 | 09:48

Rikatádo napsal(a):

Angličané oddělují desetinná místa tečkou, nikoli čárkou, jak je zvykem u nás.Čárkou oddělují tisíce a miliony. A US bilion je vUK thousand milion a US trilion je v UK billion, pokud v bance toto překládá úřednice studující angličtinu jako aupair v cizině, může určitě docházet ke zmatení jazyků. A selhání lidského faktoru je časté.
03. 11. 2011 | 09:54

RA napsal(a):

vše je pohádka o tom, jak se hlupáci (hloupí politici ) pokusili zvítězit nad ekonomikou. Ano, ty peníze se prožraly a udělaly se dluhy , se kterými obyvatelstvo souhlasilo, jinak by socany nevolilo,že. A teď, když už dluhy přerůstají, investoři se bojí je kupovat , a to velmi oprávněně (když už v Řecku přišli o 50% půjčených peněz). A protože dluhy přesáhly únosné meze, bude to znamenat krach pro celou, Eurem svázanou ekonomiku Eurozóny. Nedoplatí na to politici, nedoplatí na to bankéři, ale doplatí na to voliči, kteří ty peníze prožrali na pastelkovném, šrotovném, fotovoltaice a stádech státních zaměstnanců. Když jste si to zvolili, tak to máte, patří vám to.
03. 11. 2011 | 10:10

DH napsal(a):

Pane Maxime, lehounce sprosté ale opravdu vtipné.
03. 11. 2011 | 10:10

Xury napsal(a):

Pro JV a Občana:
pánové pan Drobek sem dal překlad článku ze Spieglu, takže jakákoliv kritika nebo požadavky na zpřesnění je mimo.
Pro JV v článku je skutečně 26 trillion euro.
03. 11. 2011 | 10:11

Rikatádo napsal(a):

RA

hezká agitka, s pravicí na věčné časy za zářné zítřky

přastaňte pít tu modrou okenu hned po ránu, škodí vám to, varovat vás, ale, že zblbnete je již pozdě.
03. 11. 2011 | 10:18

RA napsal(a):

Ritakádo..........takoví jako vy si zaslouží padnout na hubu. Mohou si za to ovšem sami.
03. 11. 2011 | 10:24

Rikatádo napsal(a):

RA

můžete za to vy, že málo agitujete pro pravici, kdyby se vám podařilo přesvědčit pro ně úpně všechny, dle vaší logiky bychom byli bez dluhů.
03. 11. 2011 | 10:30

Paterik napsal(a):

Inu vývoj potvrzuje, že Řekové měli bankrot vyhlásit co nejdřív, než se stihli slétnout supi. Teď už je pozdě. Pokud v referendu řeknou NE, tak v eurozóně skončili.
03. 11. 2011 | 11:07

Aleš napsal(a):

RA - peníze se nedají projíst, pokud totiž vezmete 1000,- Kč a dáte je rodičům, kteří doma mají postižené dítě, tak oni tu bankovku nesnědí, oni si koupí nějaké zboží nebo službu a vrátí ji tak zpět do ekonomiky, zatímco když Řebíček zvýší most na Labi za miliardu, tak se pár milionů najme x Ukrajinců a zbytek zmizí z české ekonomiky někde v daňovém ráji. Nesmíte tak podléhat propagandě a když vám televize pořád dokola něco opakuje, vzpomeňte si na Goebbelse a jeho stokrát opakovanou lež.
03. 11. 2011 | 11:21

Dáša N. napsal(a):

technik

ale nebude to znamenat odliv skutečných peněz od psychiatrů?
03. 11. 2011 | 11:43

Viola napsal(a):

RA
budu volit politika, který mi slíbí, že bude pobírat průměrnou mzdu.
03. 11. 2011 | 11:49

Viola napsal(a):

RA

bankám své peníze nesvěřím.
03. 11. 2011 | 11:50

Sprosťák napsal(a):

My v ČR jsme dobře poučeni,jak z 20tikačky vyrobit pro exekutory nesplatitelný a tudíž nesplácený dluh.Řekové jsou poučováni už přímo samozvanými exekutory,kteří se rozhodli napást na hlupácích.Jenže, ouvej,oni ti mořeplavci nechtějí platit vkleče,jsou zvyklí na vysoké stožáry a velký výhled.Nikoho neodsuzujme, neznáme skutečné pozadí všech lumpáren.Jednoznačně berme poučení z historie.Kdo byl strůjcem světových válek?Řekové mají své Thermopyly.Francouzi své Waterloo, Germán rozpadlou Říši zla.A co máme my?Inu, zničehožnic při zvýšené a trvale zvyšované produktivitě jenom ty dluhy a nasejřené obyvatele,údajně občany s demokratickými právy.Ale hlavně k placení na úrovni dojných krav krmených svinstvy,která by pes nežral.
03. 11. 2011 | 11:54

JF napsal(a):

pane Hrbek to jsou trilogie o ničem. Napište krátce o struktuře výdajů Řecka (na co a komu - vlastníci,management a zaměstnanci, např nákup zbraní - zaměstnanci nic), to je podstatnější než kolik si půjčili a než nějaká procenta +- autobus.

O Řeky bych řekl že nejde či až v podsledním gardu. Většina peněz jde do nákupů ze zahraničí. Běžní Řekové zde "jenom" ručí svým holím zadkem.
03. 11. 2011 | 12:00

český maloměšťák napsal(a):

"...Proto také prakticky všechny země udržují s touto společností těsné vztahy. Na návštěvu za jejím generálním ředitelem Mohamedem el Erianem jezdí ministři financí, šéfové centrálních bank či dokonce hlavy států a přemlouvají jej, aby nakupoval jejich dluh..."

Blíže pravdě je toto : ".....za jejím generálním ředitelem Mohamedem el Erianem jezdí ministři financí, šéfové centrálních bank či dokonce hlavy států a ujišťují jej, že jejich moc uvnitř jednotlivých států je stále dostatečně silná na to, aby přinutili občany dluh - včetně úroků - platit....."
03. 11. 2011 | 12:10

český maloměšťák napsal(a):

"....Během několika posledních týdnů roku 2009 odprodalo PIMCO všechny své řecké bondy. El-Erian dnes říká, že se jich jeho společnost chtěla zbavit dřív, než si někdo všimne, že řecká čísla nějak nesedí. PIMCO zásadně nespoléhá na externí rating a zaměstnává armádu vlastních analytiků, z nichž někteří přišli z Mezinárodního měnového fondu, u nějž ostatně začínal kariéru i samotný el-Erian....."

Komu je odprodali ?
Má El - Erian telefonní kontakt na lidi od GS ? /považuji to v této kauze za daleko důležitější zdroj informací, než tucet mrakodrapů od sklepa až po půdu napěchovaných "vlastními analytiky PIMCA" - /

Pozn. : Obě otázky spolu velmi úzce souvisí.
03. 11. 2011 | 12:18

Roman napsal(a):

Noví majitelé získali SAZKU !!Zprůhlední nová Sazka své losování !Hušák si u ČS televize zajistil maximálně neprůhledné losování !Vkrádá se otázka,zda minulý ředitel sazky nedostal od Hušáka tučnou obálku !Neprůhledné losování znamená,že občané mohou sledovat losování losovacím strojem v půl jedné v noci ,kyž už spí !Vylosovaná čísla jsou pouze generována na tel.obrazovce před 19 hod.tj.od skončení sázení skoro celá hodina u hry šťastných 10 !Dost dlouhá doba na příp.manipulaci a ovlivněnáí losování ve prospěch Sazky !Sazka totiž zná vsazená čísla sázejících a novodobé počítače za pár vteřin vyhodnotí všechny sázenky a mohou stanovit nevýherní kombinaci při které sázející prohrají so nejvíce peněz!Pak jen stačí technicky zařídit aby některé míčky s čísly neprošly losovacím otvorem !Některé míčky těžší,nebo z magnetické hmoty a magnet je od otvoru odpuzuje !Možnosti jsou pestré !Novodobí majitelé počítají s tím,že koupili zklatý důl !Je to pravda protože mnoho občanů nemá peníze a tak musí sázet!Nic jiného jim nezbývá !Bohatí zásadně nesází,protože peníze nepotřebují a nemají zájem je vyhazovat oknem !Škoda,že naši poslanci nemají sílu vydat zákon,který by pravil,že společnosti provozující číselné hry nesmí znát vsazená čísla ! Pak by bylo losování na 100% poctivé !Je nutno také losovat ihned po skončení sázení tj po 18 hod v přímém tel přenosu!Pokud se noví majitelé chtějí vydat cestiou poctivého losování !
03. 11. 2011 | 12:38

pgjed napsal(a):

Pane Drobku,

Poměr dluhu k HDP, rating, atd. to je statistická a publicistická veteš, která nedává žádný obraz o ničem. Bavme se o (ne)přiměřenosti řeckého dluhu. A tu lze posoudit jedině porovnáním dluhu a úroků z něj s příjmy státního rozpočtu Řecka. U privátního dlužníka taky neposuzujete, jaký je "hrubý produkt jeho rodiny a příbuzenstva", ale jaký je dlužníkův příjem a zda je schopen splácet. Myslím že od různé statistické, snadno manipulovatelné, jak právě Řekové ukázali, veteše je třeba se oprostit. Jak to tedy pane Drobku s řeckými příjmy a dluhy je?
03. 11. 2011 | 12:38

český maloměšťák napsal(a):

"....Za hranicemi oficiálních trhů tak vyrostl šedý trh s CDS v hodnotě 26 bilionů eur. Prémie, kterou bylo třeba zaplatit za pojištění řeckých státních dluhopisů, se za pár týdnů zdvojnásobila a oproti prémii za německé bondy byla desetinásobná...."

Ano - a blížíme se domů/malá domů/. Např. : http://www.reuters.com/article/2011/11/03/ing-idUSWEA112720111103
(mimochodem - exponentem ING je člen NERVu - pan Rusnok - lobbyista )

Korporato-byrokratický kapitalismus se octl v bodě zlomu křivky mezních výnosů.
Bez masivních systémových změn se během několika dekád promění buď v chaos nebo policejně - totalitní stát.
Jak vidno - nepomáhá ani potenciál čínského impulsu /. Věci totiž zpátky - vrátit nejdou. Neekonomická ekonomika se octla na začátku konce.
Paradoxně to tak může být v příštích dekádách Čína - která bude mít zájem se od takové ekonomiky izolovat.
A možná že její systém navyšování částečných rezerv směrem ke 100 - se ukáže být životaschopnější.
Jenže je zde vojenská parita a zatímní nerovnováha majetkových práv ke zdrojům.
Takže kdo ví.....

Každopádně bude za největšího hlupáka a losera občan. Občan "demokratických" zemí - zemí s nejrozvinutějšími neekonomickými ekonomikami.

P.S. Kdo či co podvázalo tax revenue Řecka ? S jakým cílem ? Jde skutečně o náhodu - nebo experiment ? /odhaduje se, že do roku 2050 krachne asi 60 % států - takový test in situ - je zlatým teletem/.
A je to náhodou - že bylo vybráno Řecko - odvěký nepřítel Židů ? (ORIENTU ????) /helenismus - jakožto univerzalistický kosmopolitismus(kosmopolitismus lidských - humanistických hodnot) vs kosmopolitismus narcistní, etnocentrický, rasistický (lid , vyvolený Hospodinem k tomu, aby vládl.... orientální etnocentrické despocie ...)

Neviditelná ruka (je jako vysvětlení) dobrá leda tak pro magory a akademiky. Nebo pro katolíky ....kterým se takříkajíc nedostává pravého Boha. Z podstyt věci samé. Nemůže se jim ho dostat - nemůžeš dostat to, usilovat o to.....když nevíš co máš chtít a o co usilovat.
Je to něco podobného, jako když jdeš na trh s nabídkou a pohoříš. Protože jsi neuměl vládnout neviditelnou rukou...měl jsi prostě jen své ruce....

...a to je málo. V neekonomické ekonomice musíš umět vládnout neviditelnou rukou.
Pak získáš jak peníze...tak Boha.
03. 11. 2011 | 12:39

český maloměšťák napsal(a):

Ještě maličkost. Některé státy mají ve svém právním řádu zakotvenu instituci "lichvy" - jako trestného činu. Od jisté hranice výše úroku je půjčování na úrok trestným činem.
Tato instituce má za hlavní úkol vyvážit nerovné postavení věřitel - dlužník.
A má také za úkol informovat méně mentálně vybaveného dlužníka, kdy má zcela jasný daný mantinel - stop ! - dál se nejede.....

Zvláštní je, že ve světě velkých financí - jako je např. půjčování bank státům - tato instituce uzákoněna není.
Jako by někdo počítal s tím, že benky se budou za každých okolností chovat rozumně a eticky...a dlužník že je mentálně dobře vybaven.

O - jak často se všichni mýlíli(mýlí, mýlit budou)....neb šikovné banky dnes umí vydělat i na krachu...a dlužník v tomto byznysu mnohdy jede s nima.
/skutečný dlužník nedobrovolně, imaginární dobrovolně....skutečný dlužník pak platí....imaginární kasíruje/
03. 11. 2011 | 12:48

Forrest Gump napsal(a):

český maloměšťák :

Teda pane ! Vy píšete hrozně zajímavě. Škoda že tomu vůbec nerozumím a nerozumím ani tomu, co jste tím chtěl říci.

Musím to ukázat kuchaři. Ten je chytřejší.
03. 11. 2011 | 13:13

Občan napsal(a):

To český maloměšťák:

Má a nebylo jim to moc ku prospěchu:
http://www.jrdeputyaccountant.com/2009/08/fed-dumps-pimco-goldman-sachs-for-mbs.html
Jinak jsou PIMCo a GS jednovaječná dvojčata, či ještě lépe spíš siamská dvojčata :o))
03. 11. 2011 | 13:17

český maloměšťák napsal(a):

Forrest Gump
To nepomůže.
Ono se to totiž pokazilo už ve vašem dětství.
Buď vás doma pohlavkovali málo - nebo hodně.

Občan
Díky za odkaz.
03. 11. 2011 | 13:28

JC napsal(a):

Forrest Gump
:-)))
03. 11. 2011 | 13:29

Ambra napsal(a):

Já mám názor na řeckou krizi úplně jiný. A potvrzuje to neuvěřitelná reakce některých představitelů EU po tom, co Řecko začalo uvažovat o referendu.
Německo a Francie podporovaly krizi a zadlužení Řecka svými loňskými naprosto nesmyslnými radami o škrtech jen proto, aby měly důvod konečně zavést evropské řídící orgány, když nevyšla jejich snaha o prosazení evropské ústavy. Mediální masáž, že dvouprocentní význam Řecka v EU a jeho možný bankrot ohrožuje celé EU, přece nemá logiku. Logiku ale má otázka, proč je Euro založené jen na tvrdě stabilním finančním prostředí bez ohledu na skutečný vývoj ekonomik jednotlivých států. Je to prostě proto, že Francie a hlavně Německo potřebují pevnou měnu, kterou budou slabé státy z eurozóny platit, aby tam mohly prodávat svoje předražené výrobky, které jinde ve světě v takové míře neprodají.
Proto jejich banky tak ochotně půjčovaly Řecku, prostě chudší část eurozóny musela žít na dluh, aby hlavně německé firmy mohly vydělávat. A loni někoho napadalo, že to takhle nejde dál, a že když už jim dluhy asi Řecko, Portugalsko možná Itálie nebudou nikdy schopné splatit, tak alespoň je přimějeme, aby si s radostí nechaly diktovat naše ekonomické podmínky přes bruselskou evropskou vládu. - A referendum v Řecku je pro ně najednou strašná rána.
Zajímavé, jak nikdo nepochybuje, že referendum ekonomický diktát Evropy odmítne. A rovněž je zajímavé, že nikdo neřekne, proč tomu tak asi bude. Že by si Řekové ještě pamatovali, jak Západ podporoval leta v Řecku vojenskou chuntu. Anebo se Řekům nelíbilo, že (právě s podporou západoevropských bank) se podařilo zlikvidovat veškerý řecký průmysl, protože všichni měli v Řecku dost peněz v Eurech a kupovali západoevroské kvalitnější výrobky. Anebo že Řecko už bankám splatilo více peněz než si celkově půjčilo, ale přesto je stále strašně zadlužené?
Ten lichvář, kdo vymyslel, že místo splacení půjčky zavede pro všechny evropskou ekonomickou diktaturu, ten je zodpovědný za současnou situaci. A jsem zvědav, zde kromě eurozóny nevystoupí kvůli tomu Řecko i z Evropské unie. Na jakou stranu se pak přidá, asi nenapadlo ani onoho lichváře. Co když si Řecko koupí Čína, Když jí nevyšly vojenské základny kdysi v Albánii, tak teď by je mohla mít přímo na blízkém východě. (A to je podle mě také hlavní důvod, proč Řecku se mnoho věcí promíjelo. Přece za pár miliard půjčky ročně stojí mít tam vojenské základny, které Evropě dokonce platí Řekové.)
P.S.
Lichva byla i nás trestná za prvni republiky. A úrok 8% tehdy byl pokládán již za lichvářský.
03. 11. 2011 | 14:03

slunečnice napsal(a):

Občan, ČM: Dobré postřehy!

Forrest Gump:
ČM holt nepíše polopatě, předpokládá, že recipient bude dobře mentálně vybaven. :)
03. 11. 2011 | 14:05

Xury napsal(a):

Pro Forresta Gumpa:
on to taky nechápe. Jen se mu zalíbilo Ctrl+C a Ctrl+V.
03. 11. 2011 | 14:18

Xury napsal(a):

Pro Ambru:
"Lichva byla i nás trestná za prvni republiky. A úrok 8% tehdy byl pokládán již za lichvářský. " - můžete to dokázat?
V českém království se na počátku 16.století pohybovala úroková míra kolem 10%.
03. 11. 2011 | 14:35

Forrest Gump napsal(a):

slunečnice:

Já nevím, že vy pravičáci musíte nás levicově zaměřené spoluobčany nestále dehonestovat.
To neumíte být trochu milý a sociálně citlivý ?
03. 11. 2011 | 14:47

český maloměšťák napsal(a):

Forrest Gump
Forreste - slunečnice je pravděpodobně ženou. /není to tak těžké odvodit - lze předpokládat, že vy jste naopak mužem chlapc...eh, tedy mužem...víte jak ??/

Forreste - to není dehonestace. To je pravdivý popis reality.

Což ale vy - málo - či naopak moc v dětství pohlavkovaní "pravičáci" /je velmi humorné, jak si kdejaké individuum myslí, že se pravičákem stává sevedeklarací a sebepropagací/nejste sto pochopit. Škoda. Je škoda každého sdělení, které vyjde nazmar....
03. 11. 2011 | 15:03

Forrest Gump napsal(a):

ČM.

Máte pravdu pane. Slunečnice je zřejmě žena. Ale pokud si pořádně prohlédnete kontext, v jakém je to napsáno, jistě mi odpustíte.

Stačí se malinko zamyslet.
03. 11. 2011 | 15:43

Forrest Gump napsal(a):

Nevíte někdo, co je to ten Ráthing ???

... s prominutím, to se panu Kalouskovi povedlo. Jak mi ty pravičáci lezou krkem, tak když sem to slyšel, nemohl jsem půl hodiny scvaknou čelisti k sobě.
03. 11. 2011 | 15:44

český maloměšťák napsal(a):

http://www.ipoint.cz/zpravy/27839724-do-dvou-let-35-propad-za-dve-dekady-dow-na-100-000/

:)))

2 roky hubené - dvacet let tučných.
03. 11. 2011 | 16:09

jihočech napsal(a):

Vážení
S řeckým dluhem je to asi tak, byl už zaplacen téměř 2x, ale nejsou splaceny úroky úroků a úroky úroků atd – hrozná suma, kterou Řecko nemůže nikdy zaplatit. Teď jsem jim částka úroků ponížila o 50%, a Řekům se to nelíbí. A úroky se začnou počítat na novo, takže za 5 let budou tam, kde dnes.
O „lenivém“ Řecku a „dobroduš(ž)ném“ Německu a Francii je dobrý rozhovor s německým profesorem Albrechtem Ritschlem na „Spiegel on line“
"Deutschland ist der größte Schuldensünder des 20. Jahrhunderts" (Německo největší dlužníkový hříšnik ).
http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/0,1518,769052,00.html
Pane autore, co kdybyste nám ten článek zde okomentoval.
Pokud jste se zatím nestačil (za 20 let) německy naučit, tak je to i v angličtině
http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,769703,00.html
Předpokládám, že anglicky už umíte.
03. 11. 2011 | 16:22

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Maximus, Český maloměšťák a Občan na hrad, Forestř Gump do podhradí spolu s námi!
03. 11. 2011 | 16:23

slunečnice napsal(a):

FG:
Cha, tak to se vám povedlo, pane Forreste, udělat ze mě pravicového chlápka! Zajímal by mě ten kontext, ze kterého jste to vyvodil. Taky nechápu, proč jste si moji poznámku vztáhl tak neuváženě na sebe.
Jinak kdyby jste mě viděl naživo, došlo by vám, že jsem milá, citlivá žena se srdcem spíše vlevo.
Ale odpouštím vám, holt kontext je kontext. :)
03. 11. 2011 | 17:07

Karel (taky) napsal(a):

Krásný popis toho, jak jednou zkrachuje celý kapitalismus, aniž by se cokoliv fyzicky změnilo - jenom díky spekulacím velkokapitálu s jakousi virtuální, se skutečností nesouvisející pseudohodnotou.
03. 11. 2011 | 18:14

Forrest Gump napsal(a):

slunečnice... tak jako každý den, otáčím se za sluncem....

V kontextu mělo vyznít to, že Vás neoslovuji jako ženu, ale jako pravičáka. To bylo jen na vysvětlenou pro pana ČP, proč Vás neoslovuji v ženském rodě, ale v mužském.
03. 11. 2011 | 18:25

Občan napsal(a):

To Slunečnice:

FG je jen provokatér; když si přečtete pár jeho příspěvků, trkne Vás to. Já jsem taky zpočátku chvilku váhal, ale on je dost průhledný :o))
03. 11. 2011 | 18:54

crowley napsal(a):

>Obcan

Normalne do internetovych diskuzi naprispivam, ale kdyz vidim takoby konspiracni a i antisemitsky blud co jse napsal, tak opravdu musim reagovat.

Vy asi evidentne nevite, jak svet funguje. Penize jsou na svete vsude stejne a podstatnou roli v nich hraje financni sektor. Kdybyste mel vetsi znalosti, tak se muzeme bavit jetsli jsou penize endogeni nebo endogeni, ale v dluhove krizi nehrje podstat penez nejakou roli. Apropo placeni jen zlatem ma opravdu hodne nevyhod a take proto ho nikdo nepouziva.

Takze kdyby mela EU obchodovat jen se zememi, ktere maji zlate kryti, tak nebude obchodovat s nikym.

A za dluhovymi problemy Recka stoji jen Recko samo. Jako mnoho jinych statu si pujcuje a vydava dluhopisy. Uplne dobrovolne. Nikdo ho k tomu nenuti a nenutil. Proste politici utraceli a volici e proto volili. PIMCO zadne penize netvori, jen rozhoduje kam je umisti. Recku neduveruje a ja bych na jejich miste udelal to same. Recko uz dlouhou dobu na dluh.

Je to jako bych si uz neklik let cast svych vydaju financoval pujckami od kamarada a pri splatnosti je vzdy refinancoval jinou pujckou a na konci se divil, ze mi nikdo nepujci, protoze moje vydaje rostou jeste vice nez moje uz tak mensi prijmy. Ale podle nekterych se proti me asi spikli ti co mi pujcovali...
03. 11. 2011 | 19:55

naivka napsal(a):

tento organizovaný bordel jsem v r.89 chtěl a mlátil komouše, nyní toho lituji a omlouvám se. Oh my god odpusť mi to.
03. 11. 2011 | 20:11

ex-nemo napsal(a):

Občane
Jste tu ještě ?
Váš příspěvek / 09:16 / se dobře čte a je úlevou tady v tom pravicovém finančnickém blábolení. Ale to co navrhujete, tedy likvidace všech „virtuálních“ (nebo řekněme přímo lichvářských) finančních korporací; není to trochu moc revoluční ? Máte domyšlené, co všechno neočekávaného a nežádoucího by to mohlo přinést ? Není to příliš rasantní zásah do svobody podnikání, která je přeci jenom prokázanou podmínkou reálného hospodářského rozvoje ? Kdo to bude regulovat, kdo rozhodne o tom která instituce do té „likvidační“ kategorie patří a která ještě nikoliv ? Nešlo by to řešit méně revoluční reformní cestou, krok po kroku promyšlenou ?
Jsem v ekonomii, dnes prakticky ztotožněné s finančnictvím, naprostý laik ale někdy i diletanti mohou vnést nové myšlenky.Tak si to prosím vás po mně dočtěte.
Stav je takový, že občané, kteří vytvářejí všechny reálné hodnoty jsou zadluženi tak, že není reálná šance splacení dluhů. O tom faktu se pravdaže moc nemluví. Státy, nic jiného než občany financované jejich společenství , jsou na tom stejně; z toho je ovšem poprask, protože tam ty jednotlivé dluhy mají více nul. Zato banky, které v reálu nepřeloží stéblo křížem, vlastní dnes peníze v podstatě všechny.
Proč tedy mají financovat chod státu lidé bez peněz, ze svých těžce vydělaných příjmů ? Havíř který potem a krví vydělá pár korun, hasič co za ně nasazuje život, dá na daně polovinu příjmu. Celé veřejné potřeby jsou financovány z těch ubohých 3% , které tvoří podíl reálných finančních obratů z celku. 97 % „virtuální“ ekonomiky neplatí nic. A ohromné diskuze jsou kolem toho že by snad měly přispět směšným zlomkem procenta; a počkejme až se Sedláčkové a Michnové vzpamatují, jak nám vědecky dokážou, že by znamenalo totální katastrofu. To ovšem nemá význam.
Co kdyby se to tedy, když už jsme u té revoluce, udělalo tak, že daně by platili pouze ti, kdo peníze mají ? Tj. finanční korporace. Ať už se k nim dostali jakkoliv.Je to přece jedno, z které kapsy je společnost dává, není liž pravda. Tak ať jdou z té plné, kde jich nechybí. Státy by pak neměly problémy s krytím nákladů na nápravu sociálních, ekonomických, ekologických a jiných škod, které bezhlavá spekulace způsobuje. (To je vlastní příčina státního zadlužení) Odbouraní daní (včetně DPH) občanů i reálně pracujících podnikatelských subjektů by značně zjednodušilo celý systém. A hlavně : škody by platili ti, kteří je způsobují.
Co na to říkáte ?
03. 11. 2011 | 21:01

Občan napsal(a):

To ex-memo:

Jj, jsem tu :o)
Jo, jsem si toho vědom a vím, že tak, jak jsem to napsal, to je neproveditelné. Proto jsem uvedl podmiňovací způsob.
Masivní zdanění finančních korporacích by však mohlo být tou méně revoluční cestou k témuž cíli. Dostat je pod kontrolu a znechutit jim návštěvy kasina. Navíc by se ukázalo, jak moc virtuální jsou celé "finanční trhy". A, ano, umožnilo by to snížit zdanění reálné práce a reálného zboží a služeb a tím posílit normální spotřebu a skutečnou zbožněpeněžní směnu.
Jo, dobrá myšlenka.
Teď už ji jen nějak implantovat do hlav hlavounům EU. Protože obyčejní lidé zjevně uvažují realističtěji než oni.
Ono by nejspíš pro začátek stačilo, kdyby alespoň pár hlavounů začalo používat "prostej selskej" :o)
03. 11. 2011 | 21:33

ex-nemo napsal(a):

Občane
děkuji za reakci a jsem jí potěšen.
Omlouvám se že jsem mezi těmi plátci daní neuvedl reálné podnikatele. Lidi, kteří ze zelené louky kolikrát vydupali kvetoucí podniky, s vynaložením obrovské invence a energie a s nesmírnou nikdy nekončící prací, se dnes svíjí pod břemenem daní a nesmyslných úroků. I ti by měli být zbaveni této zátěže. (Ale podnikatelé tu určitě nejsou; mám také nějakou zkušenost , že jako podnikatel jsem měl jiné zájmy a starosti než tu číst a psát cypoviny, že ano)
"Virtuální ekonomika" je bezpochyby parazitující na reálné. Ale kdo dnes nemá parazity ? Každý z nás má jich ve střevech i jinde kolem půl kila, a žijou si z našich těžce vydělaných peněz.A zkuste se jich zbavit; za pár hodin v krutých bolestech zemřete. Tady se příroda vyrovnala s parazity jinak než jejich vyhubením; zapojila je do symbiózy. A je to ten nejpevnější a skutečně se samoregulující rovnovážný systém.
A to je právě cesta, kterou bych navrhoval já.
03. 11. 2011 | 21:59

Al Jouda napsal(a):

Pokud si dobře vzpomínám, tak za komunistů platilo, že je trestným činem lichvy půjčovat peníze na větší úrok než dává na půjčky Česká spořitelna.
03. 11. 2011 | 22:07

Pípa napsal(a):

Ambra,
pane, nejste vy já? Mluvíte mi z dušičky. Díky. Myslíme stejně, ale vy píšete lépe. Mnohokrát lépe.
03. 11. 2011 | 22:36

Henry napsal(a):

Koukam s obdivem ze je tu tolik odborniku na cizi financni problemy.
V Cesku vam ale ten vas fistron zrejme nefunguje, jinak byste si za dvacet roku nenechali rozkrast narodni hospodarstvi, a nenechli nasekat 1.8 bilionu dluhu.(v americke matematice 1.8 trilionu!)
04. 11. 2011 | 07:29

Pepa Řepa napsal(a):

Článek opět nemá chybu. Pragmatický, neideologický. Na rozdíl od debaty.
04. 11. 2011 | 07:38

xxx napsal(a):

To RA: Hezke, az na to, zs v Recku od 2004 do 2009 vladla Nea Dimokratia,recka verse
ceske ODS a delala presne to same, co ODS od sveho vzniku,s rostoucim svunkem
od Topola: podrezavani rozpoctu snizenim dani, odpousteni dani, masivni korupce.
Expremier Simidis,ND, poradce ing. VD od GS.
To cesky malomestak, Maximus: Shodny nazor. Na vse.
04. 11. 2011 | 07:41

vasja napsal(a):

Občan napsal(a):
Ne, Aleši Drobku.

POKUD se má EU a euro nějak zachránit, MUSÍ nakopat řiť všem "finančním trhům" (zejména všem PIMCOům a dalším virtuálním zlodějům)....
--------------------------
Jenže u jednoho stejnýho koryta se sešly dvě prasata. "finanční trh" a politik.
Musíte teda nakopat řiť oběma a sobě naordinovat klistýr. Páč to druhý prase jsme si zvolilia ke korytu dovedli.
Takže žádný já nic, já jen chudák občan.......
04. 11. 2011 | 08:09

Dáša N. napsal(a):

Možná to nesouvisí, ale nevím proč mě zaujala zpráva, že MMF nejspíš nepomůže Ukrajině nějakými miliardami dolarů jen proto, že ukrajinská vláda odmítá občanům zvýšit ceny plynu. Jak tomu mám rozumět?
04. 11. 2011 | 12:15

hovorka11 napsal(a):

Souhlas s Občanem, jedině krach "finančních trhů" a potrestání těchto původců zavede možnost růstu ekonomiky a životní úrovně.
"Finanční trhy" jsou obludným podvodem na ekonomiku. Dá se to doložit naprosto jasně:

1) "investice" trhů jsou nepodložené skutečným majetkem, je to cca 95% prázdných papírů, které rozhodují o tom, že vytvářejí podmínky na přivlastńování 5% hmamtatelných výrobků a hodnot.

2) "Finanční trhy" nemají podpůrný charakter investic do ekonomiky (v prvopočátku ano), ale naopak dusící a spekulativní (počítačové investování dle nejmodernějších programů cílené na umělé navyšování či snižování hodnoty spekulativního cíle).

3) "Finanční trhy" jsou v současném provedení totální ekonomický nesmyslem pro nás a jejich působením přijdeme o konkurenceschopnost s převedením výroby do jiných částí světa
(jak se už zvětšiny stalo). Tím nám zůstává pouze jediná chráněná výroba- výroba zbraní a uplatňování kořistnických válek. Bohužel ? nejsme ve středověku a tyto války nevedou k placení desátků dobývaných území. Západ se rozpadá jak sen o velké říši, která zahynul i na cílené tvorbě nenávisti (u nás hlavní propagátoři Václav Klaus a Václav Havel) a boje proti rozmnožování původních obyvatel. Jsme vyjímečně hloupá civilizace, která jako jediná v historii se staví proti porodnosti obyvatelstva, které ji tvoří.
04. 11. 2011 | 12:49

pgjed napsal(a):

Pane Drobku,

Zatím jste mně neodpověděl. Chápu, že je čistokrevnému ekonomovi obtížné odpovědět technikovi, který svou ekonomickou erudici neustále kalibruje technickým přístupem. Nicméně nemám pochyb, že z praktického hlediska je jediný možný přístup ten, který jsem naznačil. Je to prosté dal - má dáti, což by ekonomovi nemělo být cizí.
04. 11. 2011 | 13:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy