Evropa před kolapsem: Trocha inflace přece neuškodí

12. 12. 2011 | 11:20
Přečteno 8931 krát
Investoři stávkují a do nákupů evropských dluhopisů se nehrnou. Na četnosti tedy nabývají hlasy politiků a ekonomů, kteří vyzývají Evropskou centrální banku k větší "smělosti". Chtějí, aby předlužené státy začala plně financovat ona, čerstvě tištěnými eury. Trocha inflace přece neuškodí...?

- První díl seriálu o Evropě před kolapsem - Kontinent na pokraji propasti
- Druhý díl seriálu o Evropě před kolapsem - Stávka investorů

***


Dosavadní nevalné dílčí úspěchy záchranářů eura dodaly na smělosti hlasům, jež volají po užití údajně nejsilnější zbraně v arzenálu – takzvané „velké bazuky“ Evropské centrální banky (ECB). Zejména Němci až dosud odmítali nasadit tento nejkrajnější odstrašující prostředek do boje, leč tlak narůstá.

V posledních dnech a týdnech vyzvali světoví lídři včetně amerického prezidenta Obamy, britského premiéra Camerona a španělského premiéra Mariana Rajoye nového šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, aby zahájil pravidelné a velkorysé odkupy dluhopisů sužovaných členů eurozóny, samozřejmě prostřednictvím nástroje, který se v principu rovná neomezenému tištění peněz. Tím by se ECB v podstatě stala evropským věřitelem poslední instance. Ekonomové a politici si přejí, aby strážci měnové stability přispěchali svým vládám na pomoc, po vzoru americké centrální banky.

Jenže ECB skupuje státní papíry už půldruhého roku. Za řecké, portugalské a španělské bondy doposud utratila 190 miliard eur, žel bez povzbudivějšího výsledku. Rizikové přirážky navzdory stále smělejším intervencím ECB dál stoupají. Axel Weber, bývalý šéf německé Bundesbanky, a Jürgen Stark, bývalý šéfekonom ECB, rezignovali na svůj post právě na protest proti těmto pochybným opatřením.

Weber a Stark jsou přesvědčeni, že kontroverzní odkupy nejen porušují tradiční principy Bundesbanky, ale že jsou destruktivní v dlouhodobém horizontu. Weberův nástupce Jens Weidmann souhlasí a vehementně odmítá veškeré pokusy bojovat s eurokrizí bezuzdným tištěním nových peněz.

Když se otevřou stavidla

Současné zásahy ECB jsou snad ještě jakž takž ospravedlnitelné, neboť jsou omezené rozsahově i časově. Kdyby však centrální banka otevřela všechna svá stavidla, jak někteří požadují, byly by její další kroky jen stěží slučitelné s evropskými úmluvami. Ty jí výslovně zakazují financovat rozpočty členských zemí eurozóny pomocí rotaček na peníze. Kupříkladu Pakt o fungování Evropské unie stanoví, že centrální banka „nesmí nakupovat (dluhové nástroje) přímo“.

ECB má povoleno nakupovat státní dluh pouze na takzvaném sekundárním trhu, tedy nepřímo od investorů, jako jsou banky nebo pojišťovny. Na primárním trhu či dokonce přímo od ministerstev financí členských zemí však nic kupovat nesmí. Co se však stane, pokud investoři o obrovské stohy papíru, které státy vrhnou trh v následujících týdnech a měsících, neprojeví zájem? Velká bazuka bude v takovém případě fungovat pouze tehdy, pokud začne ECB nakupovat státní dluh přímo.

Investoři však tvrdí, že ECB potají obchází zákaz přímého nákupu už dnes. Země jako Itálie či Španělsko prý mohly prodat své bondy za „pouhých“ sedm procent jen díky tomu, že ECB odčerpávala tyto papíry z trhu před jejich aukcí i po ní.

Investoři i politici centrální banku stále naléhavěji vyzývají, aby odkupovala suverénní dluh strádajících zemí i na primárním trhu a v mnohem velkorysejším měřítku.

Fed náš vzor?

Mnozí analytici považují toto prolomení základních evropských úmluv za menší zlo. Tvrdí, že v Evropě panuje zcela mimořádný stav nouze, protože pokud ECB neudělá nic, měnová unie se rozpadne a Evropu postihne vážná krize.

Řada obhájců větších zásahů ECB si bere za vzor americký Fed. Ten ovšem nakupuje americké dluhopisy primárně proto, aby novými penězi „zavodnil“ domácí ekonomiku. Nečiní tak tedy proto, aby financoval státní výdaje, neboť poptávka po amerických dluhopisech zůstává celosvětově stabilně vysoká, navzdory vysoké míře zadlužení Spojených států.

V Evropě je situace diametrálně odlišná. Pokud by ECB začala opravdu přímo odkupovat státní dluh, stala by se z ní de facto služebník předlužených států eurozóny. Přišla by o svou politickou nezávislost, což je jeden z nejdůležitějších principů, na kterých celá měnová unie stojí.

Důsledky by nakonec nesli především němečtí daňoví poplatníci. Jakmile by některá země přestala být schopna splácet své dluhy, ECB by musela odepsat své pohledávky za ní a německým občanům by zůstal v ruce účet na víc než čtvrtinu celkových ztrát. ECB by se tak oklikou stala zprostředkovatelem oné „transferové unie“, jíž se chce německá vláda stůj co stůj vyhnout.

Co je špatného na troše inflace?

To je další rozdíl mezi evropským a americkým systémem centrálního bankovnictví, tvrdí německý ekonom Clemens Fuest, který v současné době působí na Oxfordské univerzitě. Podle něj je ECB narozdíl od Fedu zodpovědná za mnoho různých zemí, takže kdyby začala odkupovat dluh některých svých členských států, rizika by se redistribuovala v rámci evropského centrálně-bankovního systému. „Američané tento problém nemají,“ upozorňuje Fuest. „Intervence je proto pro ně snazší.“

Kritici se obávají, že neomezené nákupy státních dluhů povedou k inflaci. Dnes se ECB, hlavní pojistka evropské měnové stability, snaží neutralizovat nákupy španělských a italských dluhopisů tím, že nutí komerční banky, aby vkládaly své peníze na rezervní účty u ní. Řada ekonomů varuje, že touto metodou udrží ECB relativně konstantní peněžní zásobu pouze po omezenou dobu.

„Nejpozději v okamžiku, kdy se v soukromém sektoru znovu zvýší poptávka po úvěrech,“ poznamenává bonnský monetární ekonom Manfred Neumann, „banky své rezervní účty rozpustí a nasměrují uvolněné prostředky do ekonomiky,“ čímž odstartují inflaci.

Otázkou je, zda by to skutečně byla taková pohroma. Není snad trocha inflace přijatelnou cenou za záchranu eura? Co jsou relativně nízké ztráty střadatelů a vlastníků aktiv ve srovnání s náklady na kolaps eura?

Odpověď na tyto otázky je obtížnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Ekonomické dějiny nás učí, že jakmile se inflace jednou „rozjede“, není snadné ji řídit. A co hůř, pokud státy chtějí prodávat dluhopisy v době rostoucí cenové hladiny, musejí rovněž nabízet investorům vyšší výnosy. Dluhové břemeno narůstá, a s ním i finanční riziko pro státní rozpočty.

Proto nelze vyloučit, že intervence ECB, po nichž někteří tak volají, nakonec povedou k naprosto opačným než zamýšleným koncům. Riziko státních bankrotů by se možná naopak zvýšilo, a to napříč celou eurozónou.

***


Text vyšel v německém týdeníku Spiegel.

Přeloženo pro Finmag.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

radek napsal(a):

Panr Drobku, co ale proboha chcete dělat? Prošetřit se k velké depresi? Mělo by jít o rozumný mix tištění peněz, odpuštění dluhů a rozumných úspor. Pěkně to řekl včera jiný diskutující, ono je pěkné filozofovat, ale bohužel nějakou práci mít musíme...
12. 12. 2011 | 11:26

oxer napsal(a):

V Evropě bohužel vládne pravice (stejně jako v Evropském parlamentu). Takže je logické, že krizi nezvládá.
V USA mají naštěstí levičáka Obamu. A jsou z krize venku.
12. 12. 2011 | 11:27

Žanda napsal(a):

Personální oddělení v ČEZu se rozhodlo udělat test na téma korupce.
Jedna z otázek byla:
"Kolik času potřebuješ, aby sis z úplatků koupil BMW?"
Odpovědi byly následující:
finančák: 2-3 měsíce
firemní právník: Asi tak půl roku
vysoce postavený manažer: Dva až tři roky.
U manažera se komise zarazila a zeptala se: "Tak dlouho?"
Odpověď manažera byla: "Hele, netlačte tak na pilu, BMW není zrovna malá firma."
12. 12. 2011 | 11:31

radek napsal(a):

oxer

USA se zase nejsou schopny domluvit na rozumných reformách. V EU to možná půjde, ale jinak ano, ta pravicová nečinnost je celkem drahá...
12. 12. 2011 | 11:33

ahoj napsal(a):

ECB infuse, .…a jádro dojč řešení?

(...)Ak si však urobíme jednoduché počty a urobíme výpočet 52 týždňov krát 20 miliárd, získame číslo zhruba na úrovni 1040 miliárd, teda 1,04 bilióna eur ročne za dlhopisy EÚ. A to je už poriadna suma. ECB teda skutočne sľubuje vykonávať výkupy dlhopisov v masívnom meradle, ktoré by malo postačovať Taliansku, Španielsku a ďalším krajinám. Nebude to jedným veľkým nákupom, ale postupne.
To znamená, že úroková sadzba bude stále vysoká a bude tlačiť na krajiny EÚ, aby presadzovali reformy.
Čo je dobre.

….a v tomhle UZ jedem teda taky, naplno..ECB… halejujá :-))
12. 12. 2011 | 11:34

Michal Macek napsal(a):

ahoj

pro fanousky konspiracnich teorii - problemy EU jsou dilem uSA a CIA a jejich nastroju (ratingove agentury) za ucelem hospodarskeho oslabeni (ve smyslu kdyz sme my v riti vz budete taky :)
12. 12. 2011 | 11:44

Dale Cooper napsal(a):

Když si mohli bankéři FEDu natisknout jen tak pro své banky 16 bilionů dolarů, tak proč by nemohla ECB nějaký ten bilionek taky pustit? Zvlášť když je Euro z 80ti procent kryto dolarem...
12. 12. 2011 | 11:55

Martina K napsal(a):

to oxer:
"V USA mají naštěstí levičáka Obamu. A jsou z krize venku."
Tak ten je dobrej!
12. 12. 2011 | 11:58

martina k napsal(a):

to D. Cooper:
No vidite, a ja mela za to, ze se pri castecnem ouditu FEDu prislo na to, ze tech 16 billionu poslal FED na zachranu EU bank, coz mnoho Amiku rozzurilo. Navic se jedna o "americke" biliony, oni ty velka cisla pocitaji jinak.
12. 12. 2011 | 12:04

dl napsal(a):

Okamžitě bych ten bruselský cirkus rozpustil jinak nás občany a poctivě platící danové poplatíky úplně přivede na buben! Hlavně že oni komedianti si tam navzájem přidávají na platech dle libosti ! Kolik má třeba takový poslanec Ransdorf za to že se tam jezdí vyspat ? Takových případů je tam hodně ! Dělají si s toho svého šapito noclehárnu a lidé tohle vše nusí zaplatit ! Hanba jim ! Nečasy nebud blbý ,neposílej jim tam již ani korunu ! Nebo jed na hrad za svým guru se poradit a on ti poví své a budež hned moudřejší ! Dl.
12. 12. 2011 | 12:06

Vlastimil Copko napsal(a):

Klesající zájem o dluhopisy států EU by mohl být částečně vyřešen zavedením nového systému ČNDS.

Ve všech státech EU by se zavedl nový - čtvrtý pilíř důchodového systému - na principu ČNDS.

Státy by velmi ušetřily na tom, když by nemusely emitovat v takovém rozsahu státní dluhopisy. Částečně by se tak vymanily i ze závislosti na hodnocení ratingových agentur a nevyzpytatelnosti zejména zahraničních věřitelů – investorů do státních dluhopisů.

Každý stát by si tak samostatně - z úspor svých „finančně zainteresovaných“ občanů - vytvořil svůj vlastní „polštář“ pro financování svého státního rozpočtu, což by vedlo i k postupnému snižování státního dluhu.

Občané každého státu by si pak už sami pohlídali to, aby jim jejich stát, jimi zapůjčené peníze zase beze zbytku vrátil.

Více na www.penzijni-reforma.nazory.cz
12. 12. 2011 | 12:12

Občan napsal(a):

Jo, co se Camerona a britského izolacionismu a podrazáctví týče - tak to milýho Dejva zřejmě bude stát vládu.
Clegg ho festovně zkritizoval a hrozí vystoupením z koalice, protože Cameron vede Británii do postavení naprostého solitéra mimo Evropu.

Jenže...
Británie má pořád k dispozici ropu z Atlantiku, spousty zdrojů z bývalých kolonií, 80 milionů obyvatel a tím pádem i slušný trh, a zatím ještě stále celkem stabilní libru (než si s ní zase nějaký pejzatec zahraje Monopoly).
ČR má kulový a nemůže si ani omylem dovolit chování GB.
12. 12. 2011 | 12:29

dl napsal(a):

Naši "podnikatelé" ,samozřejmě ne všichni ,jen ti kteří z dotací EU dovedou přez konexe maximálně těžit ,tak ti nebudou nikdy pro rozpuštění EU ,to je pochopitelné ! Ale většina lidí souhlasí s názorem prez. Klauze že takhle to již s tím bruselským spolkem dál nejde ! Dl.
12. 12. 2011 | 12:37

český maloměšťák napsal(a):

"...Investoři stávkují a do nákupů evropských dluhopisů se nehrnou. .."

"....Itálie prodala dluhopisy za 7 mld.EUR, výnos poklesl, převis poptávky 1,92
Autor: Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
12.12.2011 11:53:57
Itálie dnes prodala na trhu nové jednoleté pokladniční poukázky v maximálním plánovaném objemu 7 mld.EUR. Průměrný výnos poklesl z listopadových 6,087 na 5,952%. Celková poptávka převyšovala nabídku 1,92násobně oproti 1,99 při listopadové aukci. Výnos v listopadové aukci byl nejvyšší v posledních 14 letech..."
----------------------
http://ekonomika.idnes.cz/ruska-banka-sberbank-pronika-na-zapad-a-kupuje-volksbank-p2n-/ekoakcie.aspx?c=A110715_122507_ekoakcie_spi

:(
12. 12. 2011 | 12:50

Loajalni občan napsal(a):

Nijak zvlášť nerozumím obavaám o nezávislost centrální banky. Jetsliže tato instituce půjčuje peníze na primární trh soukromým věřitelům a ti s důkladnou přirážkou dojí členské státy EU, nepřipadá mi to příliž logické. Mnohem rozumnější řešení by bylo splošné oddlužení členských zemí výhradně prostředky ECB spolu se zpřísněnými požadavky na fiskální stabilitu azákazem si na finančních trzích půjčovat. Nevím, jak dlouho to bude trvat než takovéto jediné logické řešení bude přijato, a kolik lidského utrpení v zájmu blábolů typu měnová stabilita, morální hazard a další budeme ještě slýchat. Nerad bych se dožil takových věcí, jako je válka, revoluce, hlad a bída.
12. 12. 2011 | 12:51

Jirka H. napsal(a):

Inflace jako spása? To je jako hasit požár benzínem! Znehodonocení měny, a tedy i úspor, nikdy nevedlo k ničemu dobrému. Chápu sice tlak na centrální banky od různých nátlakových skupin a jejich přítelíčků z politické scény, kteří zhusta doufají v zachránu svých nerentabilních firem a špatných investic. Ale ani tyto další "doušky whisky" nepomohou na dlouhu. Stejně se nakonec budeme muset vrátit zpátky k realitě, tedy, že nerentabilní firmy budou muset zkrachovat, špatné investice odepsat, aby uvolnily zdroje pro zdravé firmy, které vyrábí zboží, o které mají zákazníci zájem a mohou si je dovolit.
Dále nelze obcházet fakt, že kapitál pro investice na perspektivní projekty musí stát na reálných úsporách, a ne na tištění inflačních peněz.
Inflace je ve své podstatě jen skryté zdanění a transferem bohatství od skupin, které stojí dále od tiskařských strojů k těm, které k nim mají blíž...
12. 12. 2011 | 12:51

český maloměšťák napsal(a):

Občan
UK exportní portfolio je ve velké míře složeno z poskytování finančních služeb.
/údajně britští bankéři jsou i primárními vlastníky FEDu...ale to je spekulace/
12. 12. 2011 | 12:52

Dale Cooper napsal(a):

martina k:
1) Jedná se o naše billiony - americké trilliony.
2) Peníze šly jak do bank se sídlem v USA tak se sídlem v EU. Což je ovšem úplně jedno, protože vlastníci jsou stále stejní...
12. 12. 2011 | 12:52

Dokonce napsal(a):

Drobku, ještě početný slušný svět lidí na celém světě musí rychle pustit žilou zlodějům politikům, bankéřům a podnikatelům, kteří nikdy nic nevyprodukovali ve svém životě, oni vyprodukovali jen dluhy, a občany ožebračili !!!, pro Vaši informaci..., mezi naše hlavní tuneláře v Česku... patří Klaus, Zeman, Gross, Paroubek..., dokonce i Fischer...
12. 12. 2011 | 12:58

xxx napsal(a):

Zednářský boj o Hrad začal
http://www.prvnizpravy.cz/sloupky/zednarsky-boj-o-hrad-zacal/
12. 12. 2011 | 13:11

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Zjistil jsem, že vedle smaltovaného nádobí se v naší kuchyni osvědčil i papiňák. Včera jsen vařil vepřové koleno, nožky a kůže a po dvou hodinách byl z toho parádní materiál na sulc. Doporučuji všem, koho bolí kolena.
12. 12. 2011 | 13:17

Cech napsal(a):

Dostat se na okraj evropské integrace bez možnosti ovlivňovat její budoucí podobu bude pro českou ekonomiku velmi nešťastné, protože pokud nezabráníme přijetí dohod, které budou obsahovat pro nás totálně nevýhodná opatření potom:

S ohledem na strukturu českého exportu a zahraničních investic kde je naše ekonomika na zemích eurozóny přímo závislá.
Nebude li hlavním hlediskem české pozice snaha minimalizovat negativní dopad dluhové krize a eurokrize na naše firmy a na české občany potom:

Pakliže se podaří vyčlenit ČR z EU a že je to na dobré cestě.
Zbývá pouze rozhodnout kam vystěhovat nezaměstnané,důchodce,studenty a další odpad ale na to bude několik let času.
12. 12. 2011 | 13:23

Občan napsal(a):

To Český maloměšťák:

Tak to má Dejv OPRAVDU VELKÝ problém :o))
Budiž mu přáno. Já ty "investory" opravdu hodně nemusím...
12. 12. 2011 | 13:26

Je Darebák napsal(a):

Putinovec Klaus chce Českou republiku izolovat od Evropy a chce Česko přiřadit k Putinovskému Rusku, je to velký darebák, hned po Gottwaldovi !!! Ministr obrany Vondra totálně zklamal, volil Klause..., velmi se zasloužil o zvolení pro-novo-Sovětského prezidenta, je velkým viníkem, Palach a slušní občané si nezaslouží tak špatné polituky !!!
12. 12. 2011 | 13:34

SuP napsal(a):

Vlastimil Copko -
(12. 12. 2011 | 12:12) To zní TAK rozumně, že to nemůže projít.
Ostatně jako všechna jednoduchá funkční řešení čehokoli. To funguje jen v nejnižších vrstvách atmosféry, protože tam lidem nic jiného nezbývá.
12. 12. 2011 | 13:41

SuP napsal(a):

Občan -
Nevzdychejte. Japonsko taky nemá žádné vlastní suroviny, ono nemá ani potřebnou rozlohu obytné plochy a jak jede! Nekecat a makat!
12. 12. 2011 | 13:43

Brundibár napsal(a):

SuP:

Co Japonsko, to je daleko... Vietnamec ve večerce na rohu a jeho děti, které Čechy porážejí v češtině. To je příklad, který máme na očích ;)
12. 12. 2011 | 14:14

franky napsal(a):

Nominální snížení příjmů lidí navazující v některých zemích na úsporná opatření vlád se začínají nebezpečně projevovat na růstu napětí ve společnosti. Pro politiky bude čím dál více přitažlivý fakt, podle kterého je ztráta kupní síly peněz pro lidi méně bolestná, než stejné nominální snížení jejich příjmů. Že se inflace může vymknout kontrole? To je pravděpodobné, ale do té doby dnešní politik předá "černého petra" někomu jinému.
12. 12. 2011 | 14:14

Martina K napsal(a):

to D. Cooper:
S tim 1) mate pravd., S tim 2)jestli je to tak jedno, jaky mel vas prvni prispevek vyznam-Fed ma sve banky a ECB zase svoje? A ktere to jsou, aby bylo jasny, kdo za koho kope?
No, nebudem se v tom rejpat. Jen at pekne tisknou na tom se shodneme, ne?
12. 12. 2011 | 14:37

Jirka H. napsal(a):

franky: Bych si dovolil trošku nesouhlasit. Problém inflace je, mi jiné, že se valné části nesnižují nominální, ale reálné příjmy. Prostě, že si za stejnou výplatu koupí méně. Zákeřné jena tom to, že snižování hodnoty peněz je pozvolné a ceny se nezvyšují rovnoměrně. Pro politky je to mnohem pohodlnější postup odírání občanů, než zvyšování daní. Výsledek je ale stejný.
Navíc, pokud lidé dojdou k názoru, že je inflace není jen přechodná, tak ztratí důvěru v papírové peníze a začne útěk k jiné měně, zlatu, reálným statkům a k bartrové obchodu. Potíž je v tom, že nikdo není schopen odhadnou okamžik zlomu - ztráty důvěry. Proto by si vlády neměly s inflací vůbec začínat.
12. 12. 2011 | 14:50

scallop napsal(a):

"Trocha inflace přece neuškodí" neboli "Trochu okrast lidi s usporami neskodi."

Skvely vyber, pane Drobku.
12. 12. 2011 | 15:22

Yosif K napsal(a):

Panen Vlastimile Copko - obcane by si pohlidali fondy jak? Ze by fondy byly ve vselidovem vlastnictvi?
Kdysi jsem makal v jedne fabrice ve vselidovam vlastnictvi, spocivalo to hlavne v btom, ze temer vsichni kdo meli ruce kradli nebo aspon sidili praci.

Na to ze si obcane neco ve vselidovem vlastnictvi poghlidaji bych moc nespolehal.
12. 12. 2011 | 15:57

Yosif K napsal(a):

Pane Copko - neco na tom je - je to nizkorizikovy statni "defined contribution fund". Patrne nekde takove fondy existuji.

Pokud bude nejaky stat v takovych sr....kach jako bylo Madarsko vloni nebo Recko je letos, nakonec nejaky politik i takovyto fondik muze vybrakovat ci znarodnit , aby z nej zaplatil letosni penze a platy armady a poolicie. Jakoz se myslim stalo v Madarsku.

"Pokud se politikům nelíbí představa, že by z třetího pilíře profitoval soukromý sektor, ať zřídí státní penzijní fond, který by příspěvky účastníků zhodnocoval jako dosavadní penzijní fondy,"radí Rusnok.“ - Konec citace.
12. 12. 2011 | 16:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jako obyčejný starobní důchodce původní profesí mikrobiolog si dovolím zaprorokovat, že € inflace nemine. Když € fanfárově zahájilo, marně jsem hledal odpověď na otázku, zda bude společná měna fungovat v samostatných státech s rozdílnou úrovní ekonomiky a legislatívy. Nyní se ptám, kde tehdy byli všichni ti ´ekonomičtí experti´, kteří dnes € zatracují?

P.S.: Mou otázku po nějaké době zodpověděl až Václav Klaus.
12. 12. 2011 | 17:56

Marcus napsal(a):

Je zajímavé, že zrovna Německo se svojí zkušeností z Velké krize ve 30-tých letech minulého století brání tomu, aby ECB v době krize přímo nakupovala vládní dluhopisy.
Za krizové situace je potřeba přijímat krizová opatření. Jak bylo zmíněno v článku - přímý nákup vládních dluhopisů by byl bazukou proti spekulantům.
12. 12. 2011 | 18:44

Inci napsal(a):

Inflace je ale okradení těch nejslabších , těch kteří nemají žádnou šanci se bránit ... inflační znehodnocení desetiletých úspor je bolševická "měna" ... je to totální prasárna na nejodpovědnější občany ze středních vrstev ...
Risiko INFLACE posílá všechny zlodějské důchodové Kalouskovy plány do prd-le ...

... jenže ono to tak nakonec stejně dopadne ... inflace je osvědčenej všelék ...
12. 12. 2011 | 20:08

baka napsal(a):

Krugman si myslí přesný opak a není sám, který si mezi anglosaskými ekonomi myslí, že to Němci dělají opravdu špatně.
Např. tady a tady:
http://krugman.blogs.nytimes.com/2011/12/09/inflating-your-way-to-prosperity/
http://krugman.blogs.nytimes.com/2011/11/01/repost-european-inflation-targets/
Opravdu by mě zajímalo, jak se pouhým škrtáním chcete dostat k prosperitě. To nikdy nefungovalo, jak se třeba ví ze záchranných operací MMF. Ty které čistě jen škrtaly, selhaly.
12. 12. 2011 | 20:44

baka napsal(a):

Ještě bych doplnil:
http://krugman.blogs.nytimes.com/2011/12/12/no-draghi-ex-machina/
12. 12. 2011 | 20:57

tomB napsal(a):

pro oxer

vaše znalosti eu politiků jsou obdivuhodné pokud považujete maoistu Barrosa , bolševičku Ashton (vlastním tělem blokovala příjezd na základnu G.common),ekoteroristy a stoupence RAF J.Fischera a Cohn Bendita za pravičáky tak i snad Pol Pot by musel být podle vás soc. demokrat.
12. 12. 2011 | 23:09

výpočet napsal(a):

to 12.12. 12.04
kontroloval jsem to, byly to americké triliony, tj. evropské biliony, prostě 16 tera dolarů. Šlo to do evropských poboček amerických bank. Prostě snaha okrást sousedy. Oni totiž válčí proti všem.
13. 12. 2011 | 06:08

kynolog napsal(a):

Krugman je taky čistokrevnej, koupenej nositel Nobelovy ceny. Budou dělat vlny.
13. 12. 2011 | 06:14

Mirek napsal(a):

Souhlasím s Němci. Inflace je rozhodně větší zlo než krachy zemí, které už jsou beztak dávno zkrachovalé. Vážně někdo chce za svoji práci dostávat papír nejisté ceny? Co důchodové účty, chce si někdo za celoživotní úspory koupit bochník chleba? Spíš to chce udělat z nějaké země "exemplární příklad" toho jak to bude vypadat i jinde po desetiletích života na dluh. Místo na dluhy by se solventní země složily na plot, aby dlužníci neutekli. A jak se píše na konci článku, investoři nejsou blbí, aby při 20% inflaci půjčovali dále za 3-5%, oni se rychle přizpůsobí.
13. 12. 2011 | 11:17

KRYTYK napsal(a):

Další blábol, jaká inflace proboha, stav úředníku sa v EU po drastických škrtech snižuje, deficity důchodových systémů také, státy EU neinvestují;

"Zvýšený tisk peňěz" se anuluje ve zvýšených nákladech na státní dluhy t.j. zvýšené úroky pro finančního kapitál který si namaže kapsy na státním dluhu...

Na ceny služeb a tovarů to bude mít pramalý vliv. Lidi myslete !
13. 12. 2011 | 13:23

Jaka napsal(a):

Ekonomika zatížená velkou mírou regulace, se dostala do stavu, kdy je kontrola "státu" nad ní tak rozsáhlá, že působí její kolaps. Základním problémem EU JE jednotná měna. V zemích tak rozdílných má naprosto špatné důsledky, proto dokud se toto nezmění, je lití dalších peněz jen plněním černé díry.

PROTO PŮJČCE - NE ! Ta nepomůže, jen problém odsune o nějaký ten týden dozadu, nic víc !!!

Neviditelná ruka trhu je přítomná všude, ať chceme nebo nechceme. Byla přítomná i zemích RVHP v roce 1980. Vtip je pouze v tom, že pokud stát ( EU ) nastavila perverzní institucionální rámec a dělá nesmyslné zásahy do ekonomiky, pak subjekty trhu vydávají zavádějící informace a perverzní stimuly. Výsledek je zákonitě katastrofa!!
17. 12. 2011 | 01:07

Jaka napsal(a):

A vy, kdož si myslíte, že trocha inflace nás nezabije, jste fakt naivní. Je to jako hašení ohně napalmem..
17. 12. 2011 | 01:09

Jaka napsal(a):

A ještě pro ty, co tu zas kopou do Klause -
Klaus je sice protivný svým sebestředným pohledem, také je to empatie méně schopný člověk, ovšem hlupák určitě není a je to pragmatik silného ražení. Takže nenuťte nikoho, aby věřil, že Klaus je zodpovědný za naše referendová rozhodnutí. On nás totiž varoval před dnešním stavem EU, který podle něj už tenkrát měl časem přijít. MĚL pravdu! A můžete se třeba i zvencnout, ale to nezměníte!

Vaše ušlechtilé pohnutky snad mohou být sympatické, ale tak vyzvedněte své úspory, prodejte veškerý majetek a pomáhejte Andělce sanovat EU, ovšem ve skutečnosti ztráty bank !!! Bude to vaše rozhodnutí, vaše riziko, vaše ztráta !
Ale nenuťte k témuž ostatní... je to opravdu naprostá ztráta zdravého rozumu.

.."Sebeobětování by mělo být policejně zakázáno. Demoralizuje ty, pro něž se obětujeme..".. Oscar Wilde

A měli byste si přečíst knížku od Orwela - 1984, pak byste pochopili, jakým směrem se EU ubírá. Původně sympatickou myšlenku tamní politici zcela zničili !
EU je dnes ve skutečnosti RVHP II., socialistiká, stagnující, umírající.. krachující.. Přesto stále ještě a o to víc Dirigistická... Jediná pomoc k záchraně myšenky EU je - 1. slušně a opatrně provedená měnová odluka
2. zrušení LS
Pak teprve bude stát za to, něčemu pomoci.. TEPRVE TEHDY... znovu, rovnoprávně, na zdravých principech a s obrovským respektem k ekonomickým zákonitostem ! Ne na základě pocitologie...
Střízlivě, racionálně..
17. 12. 2011 | 01:24

zyr napsal(a):

No, ja jenom muzu doporucit mnohastrankovou analyzu na tema Globalni Finance z posledniho cisla Der Spiegel (50/2011). Z toho k cemu autori dospeli (a Spiegel neni uplny bulvar) jima hruza...
17. 12. 2011 | 17:27

Kateřina Amiourová napsal(a):

Suma blábolů ačkoliv dobře vítze, že tiskine ze vzduchu, tak vnucujete představu, že německým důchodcům zůwtanou v ruce dluhy.Houby, zůstane jimj přesně to, co tamměli přžed tím. A tak je to také správné, akorát je nesprávné, že na emiísi neprofitují občané, nýbrž bankovní domy . A to je ta vážná chyba, která nás veze do pekla. Ostatně na všemožných konferencích bylo dokázáno, že pokud by občané nebyli vůči euru věřiteli, jde o nelegální měnu. Ovšem už samotná Maastrichtská smlouva založila stav právní nejistoty, protože nijak nedeklarovala v jakém postavení občané vůči euru jsou - zda jako věřitelé či jako dlužníci. A dokud nedodjde ke scelení onoho bezprávní a občané nebudou jasně deklarováni věřtili eura, nebude fungovat ani ekonomika. Sorry.
22. 12. 2011 | 18:20

Jag napsal(a):

Inflace je dnes vyloučená.Jedeme v ekonomickém cyklu-poklesu.Jediný model je zde deflace s pozvolným poklesem cen.Pokud se to nestane nastane tvrdý sociální útlak,který už několikrát skončil špatně.Revoluce a světové války budiž nám mementem.Deflace je probléme jen pro obce-rozkradené a promrhané rozpočty,státní finance-prožraný rozpočet.Pro spořivé občany,důchodce je naopak deflace velmi vítaná.Platy sice poklesnou,ale lidi to nezruinuje.Jiná otázka je,zda je deflace-omezení toku peněz udělaná rozumně,nebo je to jen odevzdání spotřeby chudým zemím.Pokud bysme ušetřené peníze z deflace poskytli chudým zemím a u nás by se omezila jen spotřeba,tak tomu se říká chudnutí.A to je zřejmě dnešní situace.Na jakou úroveň to spadne se zatím neví.,Osobně bych to tipoval na 50 léta.Tam by to ještě společnost mohla ustát.
25. 12. 2011 | 17:01

Otazník napsal(a):

to: Loajalni občan
Nezávislost centrální banky má své opodstatnění, které má spojitost s obavami Němců z inflace. Nezávislá centrální banka má nejdůležitější úkol, a to je držet inflaci na uzdě, protože jsou špatné zkušenosti z momentů, kdy se inflace "utrhla z řetězu".
Vláda má tak silnou rozhazovačnou tendenci, že jsou reálné obavy z tvorby peněz a inflace, a nezávislá centrální banka má být brzda, nebo hlídač.
Jenže centrální banku nezajímá třeba zaměstnanost nebo sociální situace.
Vaše řešení je samozřejmě výborné. Bohužel nerozhoduje zdravý rozum jedince, ale jakási dohoda, které se zúčastňují i nevědoucí a zmanipulovaní. A je třeba dosáhnout nějaké dohody.
Kdyby ECB dodala peníze, které splatí dluhy, tak peníze skončí u bank, kterým půjčili bohatí klienti. Měli by za ně nakoupit zdroje, tak jak to dělá Čína s devizovými zásobami, dřív než bude pozdě.
31. 12. 2011 | 05:11

mujka napsal(a):

za vším stojí američtí židé kteří ovládají světový bankovní systém a v čele stojí FED(soukromá rezervní banka)
02. 01. 2012 | 12:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy