Americké volby 2012 - místo brazilského karnevalu ranní směna

07. 11. 2012 | 13:00
Přečteno 5321 krát
Nejdražší a nejokázalejší politický cirkus světa jménem americké prezidentské volby skončil, do Bílého domu nezasedne poprvé v historii mormon a Barack Obama se nemusí stěhovat zpátky do Chicaga. Tentokrát se však žádné všelidové veselice v ulicích a milionové davy na washingtonském bulváru zřejmě konat nebudou. Jakkoli totiž americké volby obvykle připomínají brazilský karneval, tak letos měly výrazně evropský charakter – patrná byla všeprostupující únava a otrávenost z politiky.

Republikánský kandidát Mitt Romney byl pro konzervativní voliče tím, co v roce 2004 John Kerry pro demokraty – „menší katastrofa než ten druhej chlap“. Bohatý velkopodnikatel, jehož jediným ideovým cílem, jediným bodem politického programu, byla zřejmě touha sedět za starožitným stolem v Bílém domě a nechat se oslovovat „pane prezidente“, žádné velké nadšení nevzbuzoval. Nejen vzhledem připomínal prodejce ojetých automobilů ze seriálu Simpsonovi – byl ochoten říci a slíbit naprosto cokoli, pokud z toho koukal nějaký prospěch. To sice u politiků není nic výjimečného, ovšem Romney tuto praktiku povýšil takřka na umění. Republikánské primárky vyhrál tak trochu sobě navzdory, jelikož přes chabé výkony v diskuzích a rozhovorech působil jako jednooký král slepých. Jeho protikandidáti připomínali spolek bláznů, beznadějných snílků a zavánějících politických mrtvol.

Na opačné straně politického spektra však nebyla situace o mnoho růžovější. Před čtyřmi lety platil Barack Obama za rockovou hvězdu a pro mnohé zosobňoval rovnou druhý příchod Krista. Jeho heslo „Naděje a změna“ se v zemi vyprahlé osmi lety buranské vlády George W. Bushe šířilo jako stepní požár. Lidé opravdu věřili, že kultivovaný, vzdělaný a inteligentní profesor práv vnese do tradičně zatuchlé americké politiky čerstvý vánek. Bohužel se ukázalo, že prezident Obama se k profesoru Obamovi nechce moc znát. Trička a odznáčky s Nadějí a změnou letěly do koše a novým heslem nové americké vlády se stalo „Nic nového pod sluncem“.

Podle mnohých komentátorů Obama se svými spolupracovníky špatně odhadl situaci, nedocenil, jak moc lidé žízní po opravdové změně, a začal vystupovat jako prezident, který spojuje, nikoli rozděluje, jako nadstranická hlava státu evropského ražení, která ochotně vezme pod svá křídla všechny strany, kandidáty a ideologie. Tím si během pár měsíců spolehlivě znepřátelil velkou část své voličské základny, zatímco u svých odpůrců si žádné velké oko neudělal. Nedokázal si připustit, že tradiční konzervativní voliči jej budou nenávidět, i kdyby jim snesl modré z nebe, protože je zkrátka vysokoškolský profesor, představitel intelektuální třídy ze severu a k tomu černoch. Když k tomu národ celé čtyři roky pečlivě masírovala propagandistická televizní stanice Fox News, která umně pracovala s fámami, že prezident je beztak tajný muslim a že se možná vůbec nenarodil v Americe, stal se Barack Obama zosobněním všeho, co je na bohabojném americkém jihu od ďábla.

V jeho vlastních voličských řadách mezitím rostla nervozita a rozčarování. Když v rámci boje s finanční krizí jmenoval do funkcí na ministerstvech a mocných regulačních úřadech zprofanované osobnosti z Goldman Sachs, Citibank nebo newyorského FEDu, omlouvali to jeho příznivci nutností okamžiku. Velkých změn však Obamova personální strategie nedoznala ani posléze. Na ministerstvu obrany ani ministerstvu financí nedošlo k žádnému personálnímu zemětřesení, žádnému vyvozování odpovědnosti. Za prohřešky Bushovy éry nepřišel nikdo vlivný o místo, o nějakém soudním stíhání vůbec nemluvě. Prezident Obama prohlásil, že je zbytečné prodlévat v minulosti, že národ se musí dívat do budoucna – starý obehraný trik, kterým američtí politici tradičně odvádějí pozornost od selhání svých předchůdců.

Naprostým fiaskem skončila i proklamovaná kampaň za větší transparentnost politiky a odstranění pochybných praktik předchozí éry. Nejenže prezident Obama řadu opatření Bushovy vlády zachoval, ale v některých případech svého předchůdce dokonce dohnal a předehnal. Policejní aparát dál odposlouchává občany bez soudního příkazu. Nechvalně proslulá věznice Guantanámo, symbol Bushova pohrdání ústavou, proti němuž ústavní právník Obama tak vášnivě hřímal, stojí dál. Slibovaná imigrační reforma, velké americké téma, je stále v nedohlednu. Slib zprůhlednění politiky dopadl tak, že Obama vyhlásil bezprecedentní válku tzv. interním informátorům, tedy lidem zevnitř státní správy, kteří pouštějí informace o nepravostech úřadů do novin. A tam, kde si prezident Bush osoboval právo držet kohokoli ve vazbě bez udání důvodů na neurčito, prezident Obama některé vybrané podezřelé nechává rovnou odpravovat.

A i mnohé sliby, které prezident Obama splnil, zanechaly většině jeho příznivců hořkou pachuť v ústech. 800 miliard dolarů, které měly stimulovat ekonomiku, bylo sice promptně utraceno, leč výsledky jsou přinejlepším sporné. Současný deficit je sice nižší, než ten krizový, který Obama zdědil po svém předchůdci, pořád je však doslova strašidelný, stejně jako celkové zadlužení USA, které se letos na jaře přehouplo přes 100 % HDP. Reforma asociálního zdravotnictví byla sice schválena, k evropskému systému všeobecného pojištění, po němž většina levicových voličů volala, má ovšem daleko a podle nejednoho názoru z ní těží především zdravotnický byznys. Mimo to nikdo pořádně neví, jak vlastně bude celý systém fungovat, až za rok naběhne naplno, a zda jej státní rozpočet vůbec unese. A třetím klíčovým bodem Obamova volebního období měla být reforma prohnilého finančního sektoru, z níž se vyklubal rozbředlý, řídký a bezzubý zákon, který velkým bankám hrůzu rozhodně nenahání a řeší všechno možné, jen ne problémy, které vedly k finanční krizi 2008.

To vše jsou důvody, proč včera američtí voliči neběželi k urnám křepce a s rozzářenýma očima, nýbrž se ploužili unaveně a trochu proti své vůli. Jako by místo karnevalu šli na ranní směnu – nic příjemného, ale povinnost je povinnost. Z Baracka Obamy se sice místo bojovníka za naději, změnu a transparentnější vládu vyklubal jen další tuctový politik, jenže vedle postavičky z kresleného seriálu byl pro tenkou většinu z nich pořád tou přijatelnější volbou.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

oranžáda obecná napsal(a):

co si zvolili, to mají !!! Pro zajímavost... Obamu volilo pouze 37% bílých voličů, a přesto vyhrál.....
07. 11. 2012 | 13:15

Konrad napsal(a):

Tak proc vsichni ti miliardari cpali prachy do Romneyho, proc je Trump blizko infarktu, vola po revoluci a pochodu na Washington - kdyz je podle Drobkova clanku Obama temer stejny jako Bush :-)....Mozna mate trosku pravdy, ale z vetsi casti prehanite. Lepe vykreslil Obamu politolog Pehe ve vcerejsim blogu.
07. 11. 2012 | 13:37

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Nemohu se zbavit dojmu, že tento „sociální demokrat“ byl vzdělán a dosazen do ČSSD neokonzervativci.
Kdyby mi v obvodu kandidoval podobný „sociální demokrat“, tak se pro mne stane ČSSD nevolitelná.
07. 11. 2012 | 14:03

český maloměšťák napsal(a):

To je překlad - anebo jste tu pitomost sesmolil tentokrát sám, pane Drobku ?
Kde se poděly takové skutečnosti, jako že Blankfein/ale nejen on / jde do basy, kde se poděla FATCA, Frank-Dodd, Mortgage settlement /vás nějakých 25 miliard USD nezajímá ?? - " largest multistate settlement since the Tobacco Settlement in 1998", pane Drobku !!/, kam se poděly výsledky TARPu ???...

Dost pitomoučký fejetonek řekl bych.

Nicméně takových fejetonků se dá v těchto dnech najít na webu na stovky gigabajtů.
Virtuální smetí - něco jako PET lahve pohozené v lese.
07. 11. 2012 | 14:22

český maloměšťák napsal(a):

re: Pardon, Gupta...Blankfein zatím ne.
07. 11. 2012 | 14:25

Ing. N. napsal(a):

Velmi výstižné hodnocení prezidentských kandidátů a celkové hospodářské situace v USA.

Je velmi pravděpodobné, že by Obama nevyhrál, pokud by se volby uskutečnily několik týdnů po hurikánu Sandy. Obyvatele východního pobřeží totiž čeká obrovské rozčarování, protože administrativa nebude schopna rychle a kvalifikovaně řešit jejich katastrofální situaci.
07. 11. 2012 | 14:29

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

"Americké ministerstvo spravedlnosti podalo žalobu na společnost Bank of America kvůli údajnému podvodu s hypotečními cennými papíry. Podle resortu banka prodala nekvalitní úvěry na bydlení hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac. Způsobila jim tak ztráty přesahující miliardu dolarů (asi 19 miliard Kč)."

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/usa-obvinily-firmu-bank-of-america-z-hypotecniho-podvodu-pe2-/eko-zahranicni.aspx?c=A121024_213910_eko-zahranicni_brd
07. 11. 2012 | 14:31

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro český maloměšťák.
Drobek je sociální demokrat, kterého nezajímají české reálie (Kalouskové či Nečasové), ale vzal si za cíl šířit „moudra“ neoliberálních think-tanků a psát v podobném duchu.
07. 11. 2012 | 14:50

Konrad napsal(a):

ing.N. To co pisete je jenom spekulace. Ostatne, pruzkumy prisuzovaly Obamovi tesne vitezstvi davno pred hurikanem. Tem se na rozdil od pruzkumu v CR (ty jsou spis je manipulaci), da celkem verit. Pamatuji si jak pred 4-mi lety propadli republikani panice, kdyz pruzkum predpovidal jejich kandidatovi Johnu Mc Cainovi citelnou porazku. Taky se tak stalo.... Ja si naopak myslim ze nizsi vrstvy si proste Obamu nedaly vzit. I kdyz neni bez chyb, je zarukou spravedlivejsiho pristupu.
07. 11. 2012 | 15:01

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

"V Republikánské straně nyní zřejmě dojde k rozsáhlým čistkám. Někteří pravicoví analytici budou argumentovat, že byl Romney poražen, protože nebyl dost konzervativní. Avšak nová generace konzervativců jako Jeb Bush a Marco Rubio budou argumentovat pro vytvoření nové, inkluzivní koalice, která přivítá ženy, Afroameričany a obyvatele jihoamerického původu.

Sarah Palinová, republikánská kandidátka na viceprezidenta r. 2008 a jedna z vedoucích představitelů hnutí Tea Party, řekl v televizi Fox News, že "nemůže uvěřit, že většina Američanů udělala tohle." Dodala: "Je to pro mnoho z nás nyní matoucí doba."

Z rozhovorů u východů z volebních místností vyplynulo, že nejdůležitějším tématem pro voliče je ekonomika, čtyři z deseti voličů argumentovali, že se hospodářská situace zlepšuje. Více než polovina dotazovaných obvinila ze špatné hospodářské situace USA George W. Bushe.

Osmdesát procent voličů uvedlo, že se rozhodlo, pro koho budou hlasovat, už v září, takže ani Romneyho vítězství v první televizní debatě s Obamou ani Obamovo státnické vystupování během hurikánu Sandy nemělo na volební výsledky vliv. "
http://www.blisty.cz/
07. 11. 2012 | 15:11

Konrad napsal(a):

Ing. N - Omlouvam se ,spatne jsem Vas prispevek pochopil. Ale i tak nesouhlasim. Obama udelal co mohl. Dokonce obesel i byrokraticke predpisy a pomohl uvolnit miliardove castky na odstraneni skod. Ostatni je na prislusnych uradech. Malokdo vi ze jeho protikandidat Romney navrhoval financovani odstraneni skod po katastrofach z verejnych prostredku zrusit.... Jsem presvedcen ze i nekolik tydnu po hurikanu by byl Obama zvolen.
07. 11. 2012 | 15:15

český maloměšťák napsal(a):

tenkdo /to zní jak tenco ??((/ :))

Já sledoval volební blog na CNN - v diskuzi se z klávesnic " pravounů" objevovaly výkřiky typu " Bobama", " Obabama", " Heil Obama", " Obama - socialism" , dálě že voliči Obamy nepracují, jsou to lidé na dávkách... Romneyho pak považovali za toho, kdo vytvoří spoustu pracovních míst. /přičemž nikdo ale neví jak/
Druhá strana upozorňovala na to, že Romney bude pouze snižovat daně a tak ještě více podkope socioabilitu Američanů /co tedaa se školstvím , s infrastrukturou, lékařskou péčí..../ , že zavleče USA do nějaké větší války...no a pak tam samozřejmě bylo spousta fanoušků.

Diskuze jako zde - levičáci se víceméně vyjadřovali slušně, mnoho pravičáků pak pomocí skřeků.
Ale není mi známo, zda tam své příspěvky zveřejnili i např. hoven, ghándí či bohorodička. To bych lhal - kdybych něco takového tvrdil.

P.S. Pod pitomými blogy - pitomá diskuze.
07. 11. 2012 | 15:22

Konrad napsal(a):

cesky malomestak- Souhlasim, jen si dovolim doplnit. Nezamestnanost v americe je tradicne vysoka, + - 2 procenta. Romney by ohledne nezamestnanosti zlepsil akorat prd. To by se musel zmenit cely system skolstvi. V USA muzete v kazdem veku za penize vystudovat cokoliv, vysoke skoly ( hlavne colleges) chrli rocne kvanta absoloventu, ackoliv pro ne neni prace. A to v situaci kdy Bushova krize zablokovala oblibene obory- bankovnictvi ci marketing. Hure placenou praci zastavaji vetsinou emigranti, jednoduse proto ze ze strany americanu neni zajem.
07. 11. 2012 | 16:01

Ing. N. napsal(a):

(Konrad)

Svoji domněnku mám založenou na své zkušenosti z následků dvou povodní, které jsem pomáhala odstraňovat. Kdo to nezažil, neumí se do situace postižených lidí vžít. Na odstranění škod nestačí týdny, ale měsíce intenzivní vysilující práce spolu s velkými finančními náklady. Američané to budou mít o to těžší, že začíná zima.
07. 11. 2012 | 16:07

Konrad napsal(a):

ing.N.- Ja Vam verim, a neminim Vase zkusenosti zpochybnovat. Avsak v USA ziji a vim kolik katastrof zde jiz bylo, a neni to nic neobvykleho. Nebudu zde pronaset nejaka moudra ,jelikoz ziji ve vnitrozemi, a pobrezni katastrofy se me v podstate netykaji. Chtel bych jenom podotknout, ze na rozdil od Bushe, ktery hurikan Katrina v roce 2004 absolutne nezvladl, Obama zareagoval okamzite a skvele.
07. 11. 2012 | 16:55

Ing. N. napsal(a):

(Konrad)

Souhlasím s Vámi, že Obama zareagoval okamžitě na rozdíl od neschopného Bushe. Víte, ale to nestačí. Důležité bude, jak administrativa zareaguje v následných týdnech a měsících. Poskytne postiženým občanům důstojné bydlení? Nahradí jim z větší části způsobené škody? Bude organizována rozsáhlá a rychlá pomoc při výstavbě nových domů, nebo to dopadne tak jako v New Orleansu, kde dodnes nejsou zcela odstraněny následky hurikánu Katrina?
07. 11. 2012 | 17:18

Ing. N. napsal(a):

(Konrad)

Situace v New Orleansu je po 7 letech od hurikánu Katrina varující. Předpokládám, že jste dobře informován. To, co jsem zkopírovala je jen nepatrná část smutné skutečnosti.

7 years after Katrina, New Orleans homeless twice pre-storm level
Seven years after Hurricane Katrina, New Orleans' homeless population is estimated at 4,900, nearly two and a half times bigger than before the levees failed. The majority of the homeless sleep in the 40,000 abandoned buildings that remain as a legacy of the storm.
A quarter of the residential housing in the city remains vacant, even as much of New Orleans has enjoyed a remarkable recovery from the flooding. This is an aspect most of the tourists don't see, the other side of the coin from the celebrated cuisine and music.
07. 11. 2012 | 17:37

Konrad napsal(a):

Ing.N - Dobra, zatahla jste me do uzkych. Ja nevim jak administrativa zareaguje, jsem jen bezny obcan. To je vec uradu a pojistoven. Reagoval jsem na Vas prispevek, kde jste psala ze par tydnu po Sandy by Obama nebyl zvolen. Pritom Bush zpackal Katrinu a nedlouho pote byl znovuzvolen. Lide proste nehledi jen na pohromy ale rozhoduji se i podle jinych kriterii.
07. 11. 2012 | 18:05

Ing. N. napsal(a):

(Konrad) píšete:

"Lide proste nehledi jen na pohromy ale rozhoduji se i podle jinych kriterii."

Víte, v předvolebních kampaních záleží na tom, co sdělovací prostředky na kandidátech zdůrazňují a co ne. Podle toho také lidé převážně volí.
07. 11. 2012 | 18:24

Konrad napsal(a):

Mate pravdu, kdyz pisete ze je 7 let od Katriny, ted jsem to overoval, ne v roce 2004 ale 2005. Takze Bush byl znovuzvolen jeste pred touhle pohromou. Omlouvam se.
07. 11. 2012 | 19:00

Xavier napsal(a):

A. Drobek:
"Jeho (Romneye) protikandidáti připomínali spolek bláznů, beznadějných snílků a zavánějících politických mrtvol."

Do které z těchto kategorií řadíte Rona Paula?
07. 11. 2012 | 19:35

Zacheus napsal(a):

Osobně si myslím - ale nikomu svůj názor nevnucuji - že pan Drábek celkem správně vylíčil hlavní aspekty nynějšího prezidentského klání v USA.

Svým způsobem je ale bohužel dost jedno, kdo se stal prezidentem USA. V této souvislosti lze připomenout výrok exprezidenta USA Billa Clintona:

"Víte, když se stanete prezidentem, pochopíte, že jsou zde lidé, kteří rozhodují o všem".

Takže půjde spíše o akcenty,než o hlavní směr politiky, o čem bude staronový prezident Barack Obama rozhodovat. Na rozdíl od svého republikánského soupeře zřejmě ovšem dále povede svůj skrytý "kulturní boj" proti křesťanským kořenům USA.

Není v této souvislosti bez zajímavosti stanovisko amerických katolických biskupů k letoším prezidentským volbách, v němž se mj. uvádí, že:

„Každý se podle svého postavení má účastnit budování společného dobra. Nakolik je to možné, všichni občané by se měli aktivně účastnit veřejné života – tak to učí katechismus. Proto je naší povinností jak účast na volbách, tak následné vyžadování, aby politici plnili své předvolební sliby. Jako občané a věřící lidé usilujeme o obranu náboženské svobody ".

Americký episkopát nepodpořil žádného konkrétního kandidáta. Někteří biskupové nicméně připomněli jisté aspekty politiky Baracka Obamy, které jsou s katolickou vírou neslučitelné ( viz server Radio Vaticana cz.)

Dovolím si pouze připomenout, že katolíků žije v USA asi 65 milionů. Z tohoto pohledu je zřejmé, že vnitřní politika Baracka Husseina Obamy v jeho prvním prezidentském období zcela nepokrytě destabilizovala společenský smír v USA.

V této souvislosti lze ovšem pouze spekulovat o tom, zda skutečně je Barack Obama svobodným zednářem a zda je pravdivé tvrzení, že na ruce nosí prsten s islámským textem "Není Boha kromě Alláha".

Na závěr lze jistě ocenit, že republikánský guverném Mitt Romney gentlmansky uznal svoji porážku, prezidentovi poblahopřál a vyzval občany USA, aby se za Baracka Obamu modlili.
07. 11. 2012 | 20:26

Kanalnik napsal(a):

"Republikánské primárky vyhrál tak trochu sobě navzdory, jelikož přes chabé výkony v diskuzích a rozhovorech působil jako jednooký král slepých. Jeho protikandidáti připomínali spolek bláznů, beznadějných snílků a zavánějících politických mrtvol."

nerozumim, mne Ron Paul zas tak uplne do techto kategorii nepasoval, ale je to asi vec nazoru
07. 11. 2012 | 21:10

Honza napsal(a):

V mem meste (NYC suburbs) to urcite ranni smena nebyla. Ale karneval take ne. Snazit se komentovat americke politicke pomery v kratkem clanku je marne. Oznacit Obamu za "tuctove politika" je naprosty nesmysl. Tento vyrok nasvedcuje tomu ze autor asi ziskal podklady ke svemu clanku od Fox News :).
08. 11. 2012 | 00:08

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý článek a střízlivé hodnocení, Drobku.
Psáno zřejmě z pohledu voliče, zaměřeného na vnitřní politiku.
Co mi chybí je hodnocení naprosto zbabrané a nerozhodné zahraniční politiky, válčení, které je tak podobné válce Billa Clintona na Balkáně.

Pořád věřím, že šlo o dočasné pominutí smyslů a někde i o popletení si protivníků, pod vlivem různých aktivistů a "znalců", a že v poslední době dochází k přehodnocení s kým to vlastně na BV válčíme a čím má válčení vlastně skončit.
Jist si tím ale nejsem. Vyhánění čerta pomocí belzebuba, který nám jde rád po krku, nikam nevede.

Dost by mě zajímal Váš pohled na hodnocení Obamovy politiky, pokud jde o Pakistán.
08. 11. 2012 | 08:41

Yosif K napsal(a):

Duvod proc americti proletari vilili Obamu jest prsty - s vice penezi se zije lepe nez s mene penezi.

To ze jde o penize pujcene od Cinanu (a tedy zprostredkovane od budoucich generaci Americanu kteri jednou budou muset budto penize Cinanum vratit, nebo minimalne za ne Cinanum platit svinske uroky) je samozrejme strane falesnych pratel proletariatu sumafuk. Stejne jako Paroubkovi (statni dluhy se splacet nemusi....), Spidlovi (zdroje tu jsou.....) a odborarskemu demnagogovi Milanu Stechovi (Cesko je stale jeste podprumerne zadluzeno.....).

Positivni na Obamovi je to, ze se snazil resit "nejakym zpusobem" schazejici vseobecne zdravotni pojisteni. Ovsem jak? Obama je sice znovuzvolen, ale "Obamacare" prilis popularni neni. Ekonomie roste, ale vydaje na zdravotnictvi rostou, statni dluh roste atp. HDP v USA narostl za rok o 2% ale statni dluh narostl o 8%. Jak dlouho to muze pokracovat?

I v USA bude platit to co v Evrope - aby mohlo byt lepe, musi nekdy byt i hure. Bez oheldu na to, co Obama nabo i Romney slibovali volicum......
08. 11. 2012 | 09:59

rejpal napsal(a):

Yosif K
U nás zdá se platí, musí být hůře, aby mohlo být ještě hůře. Nekup to.
08. 11. 2012 | 10:17

Dag napsal(a):

Pro mne je Obama symbolem přerozdělování, dotování a sypání peněz do krachujících bank a firem. Obama je sociální kýč, vytvořený generací lidí internetu. Současný stav EU a Ameriky je důsledkem,žití si nad poměry.Jednoduše řečeno-utratíme více než vyděláme. Úpadek a rozklad, kterého jsme svědky, mají na svědomí sociální prostituti typu Obamy, v Evropě Merklová a celý stupidní system EU. Teno styl dělání politiky"pro obyčejné lidi" vede jen k úpadku a rozkladu.Amerika se za nějaký čas z koktejlu, který Obama namíchal otřepe, ale bude to zbytečná ztráta času a peněz. Příchod spasitele v podobě republikána v Bílém domě je jistý. Otázkou zůstává,v jakém hrozivém stavu zemi přebere, a co kaší, kterou navařil Obama bude moci udělat. Jak bolestné to pro všechny voliče bude.....
08. 11. 2012 | 11:03

Milan napsal(a):

Obamovi vyhral urad mainstream media ktera nereportovala a mlcela o tom co mela... Fast furious, Benghazi, $6T dluh ktery pridal behem 4 roky, investice do green energy companies ktere pak bankrotovali a bankrotuji jak na bezicim pasu, za jeho presidenstvi nezamestnanost nepoklesla pod 8%, naopak vzrostla na 43M lidi kteri pobiraji podporu z chudoby,
Sliboval transparenci ....rasisticke problemy za jeho uradovani vrostly do obludnych rozmeru... a misto aby resil problemy zeme tak hraje golf...

Nejhorsi presibent.. a mainstream medi mlcely...
08. 11. 2012 | 11:29

Honza napsal(a):

Vypada to ze jed tady lidi oblblych Fox News propagandou vice. To same se da rici o lidech oblblych levicovou MSNBC. Misto toho aby lidi spolehali na fakta ineterpretuji (nebo prekladaji) komentare z televeznich shows ktere se zpravami nemaji nic spolecneho.
08. 11. 2012 | 14:22

Zacheus napsal(a):

Omlouvám se autorovi panu Drobkovi za nepřesné uvedení jeho příjmení v mém příspěvku.
08. 11. 2012 | 16:46

ivan tomek napsal(a):

Pane autore,

Ziji pobliz USA (v Kanade) a myslim, ze jsem docela slusne informovan o kampani, o jejim ohlasu, o tom zda lide sli volit nebo ne, jak nadsene nebo 'uavene' volili, a o tom, jak na vysledek reagovali. Vas clanek je bohuzel z velike casti misinformace protoze to tak skoro vubec nebylo.

Urcite jste chybne neinformoval umyslne, ale mrzi mne, ze jste se nejak sireji neinformoval nez jste to napsal. Cesti ctenari, kteri si clanek prectou budou mit o celem volebnim procesu v USA a o pohledu jak medii tak obcanu znacne zkresleny nazor. Musim se (pro sebe netypicky) velmi zastat Americanu - tentokrat se na volbach vsichni znacne podileli; tedy 'vsichni' - rozhodne nesrovnatelne vic nez obcane Ceska ve volbach nedavno minulych.
08. 11. 2012 | 19:12

Aleš Drobek napsal(a):

Pane Tomku, jelikož nežiji ani v USA, ani nikde poblíž, neemám pochopitelně informace z první ruky. Proto jsem se samozřejmě informoval z médií amerických a věřte, že hodně široce. Prakticky všichni se shodují, že ve srovnání s volbami 2008 není mezi voliči levice ani pravice nadšení prakticky žádné. A totéž mimochodem platilo i o celé kampani. Narozdíl od minula tentokrát většina lidí volí klasicky - menší zlo. Pokud vy se pohybujete zrovna v okruhu voličů zapálených, pak vám budiž přáno, ovšem kdokoli si v posledním půl roce párkrát přečetl americké noviny nebo se podíval na americké zprávy, nemohl přehlédnout všeobecnou otrávenost a většinový názor, že obě strany jsou stejně špatné, akorát kandidát X je méně špatný než kandidát Y. Článek odráží ohlasy a náladu v médiích, rozhodně nejde o žádnou misinformaci.
08. 11. 2012 | 22:29

Čenda napsal(a):

Amerika bílého muže skončila a demokraté to pochopili . Volební analýzy ukazují, že hlavní republikánský elektorát jsou starší bílí muži, kteří ale v brzké budoucnosti už nebudou voliči . Dnes je ale každé druhé dítě narozené ve Státech Hispánského původu . Co si myslíte , že se stane až se z nich stanou voliči ? . Ale republikáni pořád něco melou o „Mexickém problému“ čímž je samozřejmě vrhnou do náruče demokratů .
Republikáni si naštvali minority, ženy a lidi tolerantní k jinakostem . Nejvíce je podporují rasističtí rednecks s jihu .
08. 11. 2012 | 23:09

ivan tomek napsal(a):

Pane Drobku,

Dekuji za odpoved a doufam, ze jsem se k vasemu clanku nevyjadril prilis negativne. Pisete, ze jste si precetl 'par clanku'. I kdyz to asi myslite obrazne, mam dojem, ze to tak skutecne je - par clanku, a nevim z jakych zdroju, nebo jaka byla sire postoju, podle kterych jste si udelal zaver.

Jak jsem napsal, ziji v Kanade a nepohybuji se tedy mezi zadnymi volici, ani zapalenymi, ani unavenymi. A take se nepovazuji za experta na USA, ale prece jen jsem tomu tady dost vystaven.

Pokud jde o atmosferu voleb a to jak k nim lide pristupovali, podivejte se treba na to, ze lide stali ve fronte u volebni mistnosti az pet hodin, aby mohli volit - plne si uvedomovali zasadni dulezitost vysledku a trvali na tom, ze se na rozhodnuti chteji podilet. Neni tohle aspon maly argument pro nazor, ze volici nepristupovali k volbam unavene a s rozhodnutim volit mensi zlo, coz obvykle takovy zajem nevyvola? Tohle je jen jeden maly argument, ale na plno dalsich toto neni misto.

Ty volby byly vzrusujici (kampan prehnana a z vetsi casti primitivni, jak uz to se skoro vsemi kampanemi byva) a slo v nich o stale se zvetsujici vzdalenost a propast mezi dvema zcela odlisnymi vizemi budoucnosti USA. A boj o vitezstvi byl usilovny (a to nejen mezi temi, kteri chteli byt zvoleni, ale i mezi temi masami, ktere je volily) a nakonec jeste pokracuje - pokud vim, cast Republikanu planuje protestni pochod do Washingtonu podle modelu slavnych pochodu minulosti.

Mate pravdu, plno lidi je nespokojenych, na obou stranach. Hlavnim duvodem je samozrejme hospodarstvi a kazda strana vidi reseni v opacnem pristupu. Ale nespokojenost neznamena unavu, ani sed.

Mate pravdu, ze Americane v prumeru nejsou ze soucasne situace nadseni. Ale to je uplne neco jineho nez si rikat, ze volby probihaly unavene a lide volili pouze mensi zlo. Nepresvedcil jste mne, ze jste volby a celou situaci nepopsal (neumyslne) zkreslene.

Dekuji a dobrou noc.
09. 11. 2012 | 02:23

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro ivan tomek.
Čísilka,

„PRINCETON, NJ -- Two-thirds of Americans are dissatisfied with the way things are going in the country and 30% are satisfied, identical to the satisfaction level measured in September. While still lower than Gallup's historical average of 37%, the 30% satisfied today is up from earlier this year and is significantly higher than the 13% in October 2008 when Barack Obama won the presidency. „
http://www.gallup.com/poll/158123/satisfaction-stable.aspx

z kterých lze vyčíst, že většina barevných a Demokratů jsou spokojeni, průměr sráží především bílí příznivci Republikánů.

No a nás?

„Na politickou situaci v Česku si stěžuje už 90 procent obyvatel
Čeští občané jsou hluboce nespokojeni se současnou politickou situací v zemi. Dokládá to dubnový průzkum společnosti STEM, podle nějž víc než 90 procent lidí hodnotí nynější stav negativně. Vůbec nejhorší poměr za posledních 17 let převládá v otázce, zda se Česká republika ubírá správným směrem.“
http://www.novinky.cz/domaci/267181-na-politickou-situaci-v-cesku-si-stezuje-uz-90-procent-obyvatel.html
09. 11. 2012 | 06:13

Ivan tomek napsal(a):

Ten ...

Psal jsem, ze je hodne Americanu nespokojenych se situaci - jako jste to napsal vy. V cem nesouhlasim s autorem je, ze volici jsou unaveni a jaksi lhostejni, a volili jen mensi zlo.

Podle toho co vidim, volici se do voleb zapojili velmi energicky a stanovisko obou kandidatu se znace priblizilo tomu, co ty tabory chteji, a nejde tedy o volbu mensiho zla. Ty dva volicske tabory ve svem kadidatovi prevazne volily to, v co sami veri. Tedy reseni neuspokojive situace zpusobem, ktery jim pripada spravny a ktery jejich kandidat predstavuje.
09. 11. 2012 | 17:44

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Ivan tomek.
Svým příspěvkem jsem chtěl podpořit váš názor, který je podle mne objektivní.

Vyvracet Drobkovi jeho nesmysly nemám chuť. Jsou to navíc nesmysly do nebe volající, protože realita je taková, že situace je velmi vyhrocená na obou stranách a Drobek píše o volbě menšího zla. Otrávenost a volba „menšího zla“ by například znamenaly nízkou volební účast a ta bude na úrovni roku 2008 nebo hodně blízko.

2000 51,2 George Bush ml.(R) - Al Gore (D)
2004 56,7 George Bush ml. (R) - John Kerry (D)
2008 58,2 Barack Obama (D) - John McCain (R)
2012 57,0 (zatím předběžně) Barack Obama (D) - Mitt Romney (R)
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/volit-v-usa-letos-prislo-zrejme-mene-lidi-nez-pred-ctyrmi-lety/863222
09. 11. 2012 | 18:17

P. napsal(a):

Tyhle volby byly v podstatě zbytečné. Mitt Romney, to je jen loutka protlačená penězi, různými mediálními manipulacemi a volebními fintami republikánského establishmentu s primárkami v tomto roce. Průběh letošních republikánských primárek by mohl sloužit jako učebnice snad všech možných fíglů s volbami v této jakoby demokratické zemi.

Začalo to přesunem sčítání v Iowě na utajené místo, následovalo podivné dlouhé přepočítávání hlasů v Las Vegas, odsouvání caucusů o týden dál v lokalitách Maine kvůli předpovědi sněhové bouře - sněhu potom napadly 2 centimetry, ale do světa mohla jít zpráva "Romney zvítězil". Jak mohl Romney zvítězit, když v Maine vyhrál Ron Paul 21 ze 24 delegátů a Romney vlastně vyhrál jen nevýznamný ošvindlovatelný straw-poll. V Iowě šlo v podstatě o totéž.

11. února 2012: "Romney vyhrál primárky v Maine"
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/258851-romney-vyhral-primarky-v-maine.html
09. 11. 2012 | 20:44

jíra napsal(a):

Autore, trochu s čaovým odstupem, nechtěl jsem se vyjadřovat hned, v době otřesu severovýchodu USA po hurikánu Sandy, tam šlo o životy.
1. Prezident Obama získal větší převahu, takže voličům nebylo jedno, kdo vyhraje.
2. Nespoléhal bych na mystifikace médií, sám víte, že vyrábějí senzace. Únava, hm.
3. Obama se snažil být prezidentem celých USA, dal protistraně šanci ho uznat.
4. Obama oproti soupeři přecejen má určité vize, co dál, jde mu víc o věc celku.
5. Se změnami museli počkat, když propukla krize, kterou umocnila nečinnost Bushe.
6. Voliči vědí, že bitva o USA je v půli cesty a dostal šanci pokračovat (i Bush).
7. Konzervativci mu nic nedarují, schválení zdravotnické reformy řešil ústavní soud.
8. S odporem Kongresu musí počítat, je v něm převaha republikánů.
9. Na každém šprochu je ale pravdy trochu. Guantanámo, ACTA, moc nízké daně... mu škodí. Goldman Sachs na úřadech nejspíš taky, ledaže by je tak chtěl mít víc pod kontrolou :-) Mimochodem, bankéř z Goldman Sachs sedí ve správní radě veřejné nemocnice v NYC, jíž selhal při blackoutu náhradní generátor a museli jí za bouře ihned vyklidit. Šílené, stěhovat tolik lidí až z 15 patra po schodech. Zázrakem to přežily i děti v inkubátorech. Jaká je asi úloha členů správní rady? Mohli jim ti bohatí koupit nový generátor?
10. Na ohrožení hurikánem Sandy zareagoval Obama pohotově. Byl to risk, který vyšel. Dlouho se nevědělo, kam přesně udeří, vsadil na odhad meteorologů s předtuchou. jestli jsou v USA unavení, tak z té katastrofy a to se promítá i do dalších věcí. Přes 100 mrtvých, desetitisíce lidí bez bydlení. Navalilo to na ně škody přes 50mld dolarů.

Hezký den
15. 11. 2012 | 12:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy