Matt Taibbi – Kápo z Wall Street

14. 08. 2009 | 10:11
Přečteno 5712 krát
Když nám loni Hank Paulson vtloukal do hlavy, že planeta Země exploduje, pokud Wall Streetu okamžitě nevysolíme bžilion dolarů, ospravedlňoval to tím, že jakmile se Wall Street zotaví, napumpuje naše peníze zpátky do ekonomiky, vytvoří spoustu pracovních míst a znovu rozdmýchá plamen blahobytu. Proto prý bylo nezbytně nutné vysát ze střední třídy gigantickou sumu na daních a odevzdat ji stejným chytrákům, kteří krátce předtím vyhodili do povětří celý finanční svět. My zachráníme jejich zadky a oni zase naše. Tak zněla dohoda.

Všechno ale dopadlo poněkud jinak. Namísto aby banky napumpovaly státní peníze zpátky do ekonomiky, všechny je shrábly a proměnily na bonusy svým manažerům. Co tedy znamená nedávno oznámený astronomický zisk banky Goldman Sachs ve výši 3,44 miliard dolarů? Inu jde o konečný důkaz toho, že tzv. bailout byl politickým krokem, který z moci úřední odčerpal ohromnou část bohatství společnosti směrem vzhůru. Byla to selektivní záchrana skupinky vysmátých lumpů, kteří se nám ovčanům smáli vždycky a dnes se nám smějí ještě víc, jak parádně nás ostříhali právě ve chvíli, kdy už měli na kahánku.

Na jejich obranu dnes zaznívá – hele, vždyť ty prachy vydělali férově, legálně, co jim chceš vyčítat? Jsou to prostě chytří hoši, no.

Blbost. Jedna z nejveselejších lží, které dnes média o Goldman Sachsu šíří, tvrdí, že jelikož Goldmani vrátili peníze, které dostali v rámci Paulsonova programu TARP, nemá už veřejnost do jejich byznysu co mluvit. TARP ovšem nebyl jediný státní milodar, který Goldmani loni přijali. Právě naopak. Ve srovnání s nimi vypadá týpek, co celý život pobírá dávky, jako dravý podnikatel. Zde je krátký seznam státní pomoci, která se za Goldmanovic ziskem skrývá:

1. Bailout pojišťovny AIG – Goldman by loni zřejmě býval musel zavřít krám, kdyby stát nechal obří pojišťovnu AIG normálně zkrachovat. AIG tenkrát Goldmanům dlužila 20 miliard dolarů. Jakým ziskem by se dneska Goldmani chlubili, kdyby museli lepit dvacetimiliardovou díru v rozvaze? Co kdyby Paulson místo dua AIG/Goldman zachránil konkurenční Lehman Brothers?

2. TARP – O tomhle programu se toho už namluvilo dost, víc není třeba. Goldman dostal deset miliard a vrátil deset miliard. Fajn. Je tu však jedno ale, které se v médiích vůbec nezmiňuje. To, že Goldman pomoc z TARPu vrátil, ještě neznamená, že už může rozdávat okázalé bonusy. Vláda ještě pořád drží od něj a ostatních bank opční listy, které v rámci TARPu získala. Dokud je Goldman nesplatí, má ministerstvo financí teoreticky stále právo přemrštěné bonusy zakázat. Což se pochopitelně nestane.

3. Program dočasné garance likvidity – Goldman se loni proměnil z investiční banky na klasický bankovní holding, aby měl přístup k zárukám Federální pojišťovny vkladů (FDIC). Nejde o přímou dotaci od daňových poplatníků, ale z hlediska Goldmanu je to možná ještě výhodnější než pytel plný hotovosti. Znamená to de facto AAA rating zdarma a přístup k hromadě laciných peněz, jakož i státní záruky, kdyby se něco podělalo. To je jako říct v době energetické krize Exxonu, že může ze státních ropných rezerv odebrat dotované ropy, co hrdlo ráčí, a obratem ji prodat za plnotučnou cenu na trhu, samozřejmě pro dobro občanů a národa (u nás vzdáleně podobný případ emisních povolenek darovaných ČEZu – pozn. překl.). Goldman toho pochopitelně využil a vzal si úvěr v celkové výši 28 miliard. Co myslíte, jak těžké je utržit gigantický zisk, když má člověk neomezený přístup k prakticky grátis penězům?
A co vy? Zlevnily úvěry i vám? Přišel za vámi nějaký státní úředník poté, co vás exekutoři kvůli pár tisícům obrali o veškerý majetek, a dolil vám bankovní účet znovu do plna? Protože přesně tohle se stalo těm bankovním vykukům.

4. Programy Fedu – Tím, že se proměnil na bankovní holding, získal Goldman rovněž přístup k celé galaxii nových záchranných programů Federální rezervy. Tohle téma je tak široké, že by vydalo na celou knihu, každopádně bychom si měli zapamatovat přinejmenším jedno číslo – 2,2 bilionu dolarů (ne miliard, ale bilionů!). Právě tolik Fed porozdával bankám od okamžiku, co tahle krize začala. My přitom nemáme tušení, komu ty peníze šly a kolik z toho dostal Goldman, protože Bernanke to nechce říct. Můžeme si být ale vcelku jistí, že Goldman se rozhodně neostýchal.

5. Další státní záruky a garance, které vyplývají z toho, že Goldman je dnes prakticky jediným zbývajícím velkým kapitálovým garantem, jedním ze 17 zbývajících primárních dealerů státních dluhopisů nebo že mu stát přiklepl vytoužený zákaz prodejů na krátko.

Stručně a krátce, nedávný Goldmanovic zisk je velkým zdviženým prostředníčkem zbytku země. Je to projev vrcholně privilegovaného postavení, manifest toho, že tahle banka s klidným svědomím použije dotaci pro vlastní účely a že se navíc ani trochu nebojí odezvy veřejnosti. Ví, že je nedotknutelná a nehodlá své chování změnit. A je jí úplně fuk, že to není žádné tajemství.

To, že jim to prochází, je samo o sobě nechutné. Ale že je za to někteří ještě chválí coby chytré hochy, to už je donebevolající.

xxx


Matt Taibbi je americký novinář píšící pro řadu tištěných i internetových magazínů, např. Rolling Stone, True/Slant nebo New York Press. Článek vyšel původně 16. července zde.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Vasja napsal(a):

Jestli nemáte tušení, komu ty prachy šly....
Madoffůma a podobným.
14. 08. 2009 | 10:23

Jirka H napsal(a):

Stalo se to, čeho jsem se obával. Krize nespustila žádnou očistnou katarzi - politici a jejich kamarádíčkové ji v tom zabránili. Naopak, neblahé tendence se jen prohloubily. Morální hazard se ještě zvýšil. To co tady popisuje Matt Taibbi je přímo ukázkový bankovní socialismus. Bojím se toho, že v současném křepčení nad novým "růstem" - 0,3 % apod, jeho varování opět zanikne, tak jako se to stávalo v minulosti. A nechci vidět za pár let ten fičák.
14. 08. 2009 | 10:31

Michal Macek napsal(a):

povesit za koule do pruvanu
14. 08. 2009 | 10:37

tomas.p napsal(a):

No, nevim jako návod je to dobrý, a vzhledem k tomu, že jsme učenlivý národ......... každopádně jeden velký vzor, by tu byl a zdá se že se nám tu vyrojilo plno pilných žáků.
14. 08. 2009 | 10:52

Béda napsal(a):

Rukou nerozdílnou ve společném zájmu soukromí i "státní" kluci z FEDu vytvořili podmínky pro krizi, rukou nerozdílnou oholili daňové poplatníky k záchraně viníků a dnes titíž záchranáři pevně uvelebeni v původních židlích (bank a státních institucí) dále vysávají daňovníky a profitují z celé situace.

Jde o ukázkový příklad toho, jak ruka ruku meje.
14. 08. 2009 | 10:56

Pípa napsal(a):

Škoda, že jsem nešel na bankéře. Lituji, že jsem slušný. Hamba mi, že jsem poctivý. Atd.
14. 08. 2009 | 11:08

Michal Macek napsal(a):

ja bejt US danovej poplatnik tak to dam k soudu a zenu to klidne k Nejvyssimu soudu- byl by to proces stoleti a myslim ze kazdej dobrej pravnik by po tom skocil i zadara (resp za procenta z odskodneho pripadneho)
14. 08. 2009 | 11:09

Béda napsal(a):

Kuriosní je, že viníci krize dále rozhodují o prostředcích daňových poplatníků a ještě je z různých pozic - ministerských, resp. bankovních specialistů, analytiků kapitálových trhů ... mentorují jak nákládat životními úsporami a kapitálem, šíří vize, optimistická očekávání ...
14. 08. 2009 | 11:21

Kateřina napsal(a):

Taibbi ma jiste v mnohem pravdu. Jeho clanek ale nerika nic o tom, co by nastalo, kdyby se zadny bailout neodehral a banky se proste nechaly padnout.
14. 08. 2009 | 12:18

JU napsal(a):

Smutné čtení.

Je jasné, že krize se tímto nevyřešila, pouze se odsouvá o nějaký čas,kdy ti mocní budou moci hrabat z koryt, resp. z kapes daňových poplatníků vč. budoucích generací.

Co nás celosvětově čeká dál?
1) inflace - zcela jistě. Ta sice sníží zadlužení států,ale na úkor drobných střadatelů, daňových poplatníků,důchodců - většina obyvatelstva bude na tom hůře
2)vyšší nezaměstnanost a stagnace v USA a Evropě, růst výroby a HDP v Asii.
3)Státní bankrot nejzadluženějších států, pád některých měn, v Evropě možná zrušení měnové unie, rozpad EU a zrušení "sociálního státu". Před tím ovšem přijde nový kolaps finančních trhů, který nepůjde řešit, tak jako nyní.
4)Občanské nepokoje, revoluce a nástup diktatur.Války o zbývající zdroje.Podstatné snížení obyvatelstva na planetě.
5) Nový řád světa, zřejmě zcela odlišný od toho dnešního.Ten určí vítězové.
14. 08. 2009 | 12:36

veverka napsal(a):

Úzká skupinka několika nejbohatších se díky své nastrčené loutce Obamovi ještě více napakovala z peněz daňových poplatníků.Jediné co mě překvapuje je,že si to Američané nechávají v klidu líbit.Měl jsem je za poněkud uvědomělejší národ.
14. 08. 2009 | 12:51

schlimbach napsal(a):

stále trdím, že krize je uměle vyvolaná, zdaleka neskončila a neskončí, dokud nedojde k novému přerozdělení majetku v globálním měřítku a upevnění pozic těch, kteří to vyvolali. Pokud se nepostaráme sami o sebe a nevystoupíme z jejich rozjetého vlaku, bude zle ... http://ekonomickareforma.sw...
14. 08. 2009 | 12:53

HN napsal(a):

V západní civilizaci (která po staletí měla a stále ještě má rozhodující dopad na dění ve světě, ikdyž dlouhodobá strategie ÚV KSČ (Číny, ne Československa:), nastoupená v roce 1979, která se postupně, historicky bezprecedentně rychle, naplňuje, kdy ČLR poráží USA a Západ v jejich vlastní hře (vyrobit a dodat vše za nižší ceny, tedy maximalizaci zisku WalMartům, Siemensům, atd.), ANGLOSASKÝ element, jejich finační a společenský model, s gustem kopírovaný elitami jinde,

selhává

nestačí

protože svým sobeckým individualismem

se stává všeobecně neproduktivním a nekonkurenčne schopným

je to systém obrovské a rostoucí koncentrace kapilátu (v USA, 2005, 1% vlastnilo už 42% národního bohatství, po válce to bylo "jen" 32%. V Británii je to 26%, oproti SNR 14%).
Anglosaský systém je extensivní, preferuje zábor nových zdrojů, kolonie, Western Frontier, velká spotřeba přírodních zdrojů v USA, okrádání světa rezervní měnou, nejřívě librou, od války pak dolarem

zbožňování a placeni jsou makléři, právníci, "finační inženýři", Hollywood a reklama, ne, jako v Německu, Japonsku, atd. technici, inženýři, výroba věci se skutečnou přidanou hodnotou.

Proto jsou USA, stejně jako Británie, nechopné nemít obrovské a trvalé obchodní deficity, naopak přebujelý finační sektor, který manipuluje, schovává, přenáší rizika takovým způsobem, že stále věztší bubliny tvrdě dopadají na stálě více lidí a zbytek světa (ten se ale, viz ČLR, Brazilie a jiní, tiše Japonsko a EU) už okrádáním tisíců miliard dolarů nekrytými zelenými papírky už začíná, poprvé v historii, úspěšně bránit, počínaje přesunem k jiné, zodpovědnější rezervní měně, což značně oslabí vyssávání světa americkými elitami.
14. 08. 2009 | 13:18

VK-Can napsal(a):

Zdravim pane Drobek.

Tak tohle bych podepsal. Nerad, protoze to zretelne posunuje vzpamatovani se USA opet do vetsi vzdalenosti, nez bychom si prali, ale fakty nelze ignorovat a ty zatim potvrzuji kazde Vase slovo!

Jedina nadeje (malinka) zustava, ze pres. Obama pracuje na zaklade "Dejte jim dost dlouhy provaz a oni se obesi sami".
Jenze take hrozi nebezpeci, ze se pres. Obama obesi sam na zdravotnicke reforme.
Ta nevypada dobre!
14. 08. 2009 | 15:29

RUS napsal(a):

Vše zustane při starem elita bude i nadale krast,podvadet a zabijet,a když stado začne zlobit tak hodí ohryzanou kost(třeba načas zjednoduší přistup k uverum)a je klid.
Pamatujte jedno pravidlo:Nikdy nekritizujte neco co nemužete zmenit.A pokud neco kritizujete tak s popisem konkretnych kroku ktere chcete podniknout,jinak je to neseriozní.
14. 08. 2009 | 15:33

VK-Can napsal(a):

Oprava.
...potvrzuji kazde Taibbiho slovo. Omlouvam se.
14. 08. 2009 | 15:34

Karel Mueller napsal(a):

Aleši,
mohu se jen přidat k panu VK Can. (jako ostatně v naprosté většině jeho příspěvků) a uzavřít dvěmi slovy:

Přesné a tristní.

Zbývá jen otázka, kdy nám hoši oznámí ztrátu deseti bilionů a budou požadovat jejich okamžité vysolení opět na záchranu planety.
14. 08. 2009 | 17:29

VK-Can napsal(a):

Zdravim pane Mueller.

Situace v USA se meni! Den ze dne! Mozna to neni zcela zretelne v Evrope, ale zde to je zcela viditelne.
Pres. Obama i cela Dem. strana definitvne podcenila neokonske kridlo Republikanu!

Pres. Obama sazel na rozumnou a logickou uvahu radoveho americana.
Republikani sazi na americky zpusob mysleni - davova psychoza.
Radovy americky obcan je stejne nachylny davove psychoze, jako radovy evropan.

Sleduji cely vyvoj velmi pozorne a bohuzel co vidim, je velice rafinovana metoda pomoci davove psychozy narusit podporu zdravotni reformy.
Republikani vedi, ze by to mohlo Obamovi zlomit vaz. Sazel na to prilis mnoho!

Ceho jsem svedkem je to, ze americane opet polykaji i s navijakem celkem jednoduchou, ale ucinnou propagandu neokonu.
Stejne, jako kdyz neokoni prodali americkym volicum kandidata Bushe ml.!

Evidentni trouba, ale obleceny do kosile s vyhrnutymi rukavy a napsanymi hesly, na ktere prosty american slysi jak ovcacky pes na pisknuti ovcaka.
Trochu se tomu pomohlo pri scitani hlasu a katastrofa byla hotova.

Domnival jsem se, ze se Republikanum podari setrast vliv neokonu v jejich strane a stanou se opet stranou, ktera ma zajem USA na prvnim miste.
Stranu, kterou jsem dlouho podporoval.
Bohuzel to neni ten pripad!
Republikani jsou stale pod vlivem neokonu.

Opet plati stare pravidlo, ze "Kdo maze ten jede" a neokoni maji dost penez na mazani! A tak jedou!
Je sice jeste dost brzo na zavery, ale nevypada to slibne!
14. 08. 2009 | 19:12

Karel Mueller napsal(a):

Zdravím pane VK :-),

tak to je tragedie. Tu začínající hysterii vidím i u nás, na aktuálně je dokonce článek o tom, jak dělají z Obamy Hitlera.

Určitě si ještě vzpomenete na některé české říkanky a průpovídky. Jednu z nich by bylo modifikovat takto: Mouřenín přikryl všechny a všechno, nasypal požadovaný bilion a tím si i zafinancoval svůj pád.

Dá se to nazvat hra zcela bez pravidel (tedy oficiálních pravidel). Konec nevidím a raději ho ani vidět nechci.
Nicméně držím Obamovi palce.
14. 08. 2009 | 19:57

schlimbach napsal(a):

dobrý den pane VK-can -)

když si dávám do souvislostí to, co říkal president Obama před svým zvolením a co nyní reálně dělá, mám čím dále silnější pocit, že jeho zvolení byl mistrovský tak vámi zmiňovaných neocons. Stačí se jen podívat, jakými lidmi se president obklopil. U nás stále platí pořekadlo, starého psa novým kouskům nenaučíš. President Obama měl ideální možnost díky schválení obrovských transferů peněz do ekonomiky oddlužit svůj národ ale on to neudělal, tyto prostředky dal těm, kteří tuto krizi způsobili a tím svůj vlastní národ ještě více a domnívám se, že beznadějně vyprodal. Bohužel, na války a teror realizovaný ve světě Bushem ml. se brzy zapomene, protože tyto události překryje nová, přímo hmatatelná skutečnost, že naděje vkládané do presidenta Obamy byly pouhým přeludem a velice dobře promyšleným podvodem na volíčích ...
15. 08. 2009 | 06:03

Jozef napsal(a):

Pretoze US prezident
je len medialne "najsexy" hovorca,Obama do dnesneho dna realizoval prakticky len to,co vladcovia Washingtonu doslova naplanovali pred prezidentskymi volbami.

Risa sa vsak ruca rychlostou domina, mnozit sa budu neanalyzovane,neplanovane reakcie.

Washington straca medialnu nadvladu,preto obidve mafie,republikanska i demokraticka ,budu celit riziku tazko zvladnutelneho chaosu,aj riziku sibenic a elektrickych kresiel- pre seba.
Spolocnym zaujmom vsetkych,doslova vsetkych,by mala byt ochrana autorit a generovanie novych autorit a pocitu vynimocnej spoluzodpovednosti.
15. 08. 2009 | 08:06

Karel napsal(a):

Pane Drobku, mám rád Vaše překlady, vůbec tématicky výběr, kdy vyberete něco, co v našem mainstreamu (správně ošéfovaném) nezazní. To by mi hodně chybělo.

Na druhé straně, některé Vaše osobní názory, to je nářez. Ty mi tedy nechybí.
15. 08. 2009 | 15:41

VK-Can napsal(a):

Zdravim pane Schlimbach.

Vite je prilis brzo delat zavery, jak uz jsem napsal, ale neni mozne nereagovat na soucasny prubeh a vyvoj udalosti.
Tak tedy par faktu, ktere zname.

1. Pres. Obama po prevzeti uradu zjistil, ze mnoho faktu o skutecnem stavu ekonomiky bylo potlacovano.
Ve skutecnosti byla americka ekonomika v rukou bank, ktere hrozily jejim kolapsem, pokud nedostanou potrebne castky.
Tato scena byla peclive pripravena tesne pred odchodem pres. Bushe. Pres. Bush o tom zrejme nevedel, jako v mnoha jinych pripadech.

2. Co se tyce nutnych injekci do bank byl pres. Obama v rohu, pokud nechtel aby nekolik tydnu po jeho nastupu kolapsnul americky dolar!
JINE CESTY NEBYLO!
Bankovni system jsou tepny ekonomiky!

Pracovat v kriticke situaci, ve ktere byl pres. Obama na snizeni deficitu by bylo, jako kdyz Vam exekutor zvoni u dveri a Vy budete chtit dat penize, ktere mate na splatku pristi mesic.
To uz bude pozde!
Musite zaplatit OKAMZITE toho exekutora, jinak jste na ulici a budete mit jine starosti, nez jen splatku na pristi mesic.

Byla moznost, ze pres. Obama se snazil ziskat pevnejsi pudu pod nohama a teprve potom muze podnikat nejake kroky proti vedeni bank, ktere bylo a z velke casti dosud je, v rukou neokonu.
Tato moznost STALE existuje!
Bohuzel se momentalne dost zmensuje.

To, ze by byl pres. Obama vedome soucasti planu neokonu je neskutecne.
Jak se to ovsem jevi, tak k ziskani pevnejsi posice ma pres. Obama jeste dost daleko.

Co se stalo?
Demokrate jsou vetsinou mene majetni obcane USA. Tech je vetsina a proto mohli vyhrat volby.

Republikani, jsou vetsinou majetni obcane, kterych je sice mensina, ale maji, diky svym penezum, vetsi vliv.

Obe strany maji samozrejme sve mensiny. Demokrate maji urcite procento majetnych a opacne Republikani maji urcite procento mene majetnych. Toto jsou vsak mensiny v obou polit. stranach!

Co se v soucasnosti deje?
Neokoni se snazi rozdrobit Obamovu zdravotnickou reformu. Jejim rozdrobenim ji udelaji neefektivni a tim ji pri dalsich volbach budou moci roztrhat na kousky a pres. Obamu porazit.

Jednoduchy plan. Jedine je k nemu treba hory penez na hromadne zblbnuti americke verejnosti.
A penize neokoni maji! A hodne!
8 let Bushovy administrativy k nim bylo velice stedre!

Velmi podrobne jsem se zajimal nejen o minulost pres. Obami, ale velmi podrobne sleduji celou jeho kampan a hlavne soucasne kroky.
Jedna se o cloveka mimoradne inteligence, ktery mel respekt nejen profesoru, ale i svych spoluzaku (bilych i cernych!!) uz behem svych studii!
Zatim na nebi americke politiky nema sobe rovneho.

USA je ve vaznych problemech a je mozne, ze pres. Obama by je mohl z toho vyvest.
Co je zarazejici a v pravde receno mnoho lidi neverilo, ze se to stane, ze Republikani na misto, aby meli zajem dostat USA z vaznych problemu, budou dal hrat velice spinavou a podraznou politiku jejimz ucelem je znemozneni pres. Obami.
I za cenu srazeni USA na kolena!
Bohuzel to je presne to, co se deje v soucasnosti!

Co je take faktem, ze pres. Obama nepodporuje slepe politiku soucasne vladnouci garnitury v Izraeli. To mu rozhodne neprida!

To je tedy, jak to vidim ja. Situace se stale meni a doufam, ze se bude menit k lepsimu, ale moc penez bych na to nesazel.
15. 08. 2009 | 16:17

schlimbach napsal(a):

VC-can

víte, je možné, že máte pravdu, ale pres. Obama je v tom svém boji sám, protože se obklopil lidmi z minulé vlády a dalšími, kteří jsou závislí od Izraele. Být sám v takovém prostředí časem rozředí sebesilnější myšlenky, začne se ščlověk dívat na svět jinýma očima a než se naděje, připadá mu, že to co chtějí oni, je vlastně správně. Prsident Obama měl možnost jak "zatopit" neokonům - mohl ty obrovské miliardy do ekonomiky nalít tím, že by je dal občanům své země, kteří by splatili své hypotéky. Vrátil by jim jejich ekonomickou svobodu a neokonům mohl elegantně podrazit nohy a získat celonárodní podbporu k návratu FED a tím i vlastní měny pod kontrolu kongresu ...
15. 08. 2009 | 18:38

VK-Can napsal(a):

Pane Schlimbach.

Je nutne posuzovat okolnosti, za kterych jsou rozhodnuti delana.
Berte prosim v uvahu, ze USA je nejen vice nez 300 milionovy kolos, ale navic nejslozitejsi ekonomika na svete!

Vlivy lobbystu jsou enormni a nebrat je v uvahu je neznat principy americke politiky!
Pres. Obama je kapitan na obrovske zaoceanske lodi, jehoz rozhodnuti jsou a musi byt ovlivnena mnoha poradci.

Mnoho lidi, ktere si vybral kolem sebe nejsou čisté jako křištálova voda z horske studanky, ale chemicky upravena voda k piti!

Rozdil ? Ta kristalova voda z horske studanky se lehce muze znecistit, naopak chemicky upravena voda k piti ma v sobe mnoho ochrany proti potencialnimu znecisteni!
Velice dulezity faktor!

Pres. Obama vybral par jedincu do sveho okruhu, kteří byvše zdatnymi pytlaky maji velkou sanci byt vybornym myslivcem.
Zda se tim myslivcem stanou uz je jina otazka.

Kdyz planujete cestu z A do B osobnim autem (Cesko) berete v uvahu jine faktory, nez kdyz budete muset cestu absolvovat s 18 kolovym navesem!
Kdyz jedete s autem a udelal se v planu omyl, tak se otocite a objedete prekazku.
Kdyz se totez stane a Vy ridite 18 kolovy naves muze byt otoceni toho navesu velice zapeklity problem!
Casto se musite vracet mnoho kilometru zpět!

Pres. Obama musi planovat pro 30 kolovy naves-USA!
Uvazovat dodatecne, co mel pres. Obama udelat, je velice zrádná bažina pro nas nezasvecene.

Je jen velmi malo lidi, kteri vidi v soucasne hodne zamlzenem obraze aspon obrysy skutecneho obrazu, ktery ma pred sebou pres. Obama.

Mate pravdu, ze vliv Izraele je ve vedeni USA skutecne velky.
Nemusi byt vzdy negativni.
Je to jen vnejsi zajem, ktery zadny president USA nemuze ignorovat!
I s tim musi pres. Obama pracovat a pocitat.
Odsuzovani bych povazoval za predcasne.
15. 08. 2009 | 21:37

schlimbach napsal(a):

VK-can

já ho neodsuzuji, pouze jsem namítnul, co mohl udělat a neudělal. S jeho vzděláním na to nepotřeboval ani žádného poradce. Pokud se chtěl stát presidentem - a on chtěl - musel si být vědom, že bude řídit " 30 kolový kamion a ne osobní vůz ". Pokud má v záloze plán " B ", potom o.k., pokud ne, vše, co nyní bude následovat proti americkému lidu, bude jen a jen jeho vina - bohužel.
15. 08. 2009 | 22:32

Jozef napsal(a):

Dani Rodrik,
prof.polit.ekonomie na Harvardovej univerzite,pracuje pre Narodny urad pre ekonomicky vyskum v Londyne, v HN:

"V sucasnosti prebieha boj o obsadenie najvyznamnejsej svetovej funkcie v oblasti hospodarskej politiky."
Greenspan a Bernanke "pracovali s predpokladom,ze co je dobre pre Wall Street,je dobre aj pre Main Street...Svet vsak potrebuje takeho sefa Fedu, ktory bude instinktivne skepticky k financnym trhom a ich spolocenskej hodnote.
Ponukam niekolko lzi,ktore financny trh navrava sam sebe a proti ktorym sa bude musiet ktorykolvek novy sef Fedu postavit.
1. Ceny stanovene financnymi trhmi su optimalne pre alokaciu kapitalu a dalsich zdrojov na najefektivnejsie vyuzitie....
2. Financne trhy vedu vlady k discipline.Toto je jeden z najcastejsie uvadzanych prinosov financnych trhov,ale aj ten je zjavne falosny.Ak o tom pochybujete,spytajte sa desiatok vlad v rozvijajucich sa ekonomikach...
....."
16. 08. 2009 | 00:52

Jozef napsal(a):

Ad prezident Obama

Vidim to takto: Obamu objavili ako mimoriadny komunikacny a recnicky talent ludia z kridla Kenedyovcov v Dem.strane.Potrebovali cloveka,ktory by porazil klan Clintonovcov.
Wall Street peniazmi a medialne Obamu favorizoval,lebo nutne potreboval novy imidz a nemal najmensi dovod pochybovat o Obamovej lojalite.
Sam Obama si prakticky nijakeho vyznamneho spolupracovnika nemohol vybrat.Vsetci mu boli vybrati.Vratane personalneho sefa a stabu pisuceho prejavy.
16. 08. 2009 | 01:31

VK-Can napsal(a):

Pana Schlimbach.

Mam obavy, ze jak Vy tak i ja a mnoho jinych nemame dost informaci k tomu, abychom mohli spravedlive ted posuzovat co mel udelat a co nemel.
Muzeme trochu spekulovat, ale to je vse.

Predstava, ze muze nekdo ridit takovy komplex jako USA bez poradcu, at s jakymkoliv vzdelanim je, nic ve zlem, ponekud nedomyslena.
Zatim je doba jeho funkce presidenta USA teprve v zacatcich.
Musime pockat, az budou zname vysledky teto doby.

Ovsem mate pravdu v tom, ze odpovednost ponese on sam.
Prave proto, ze on ma vsechny potrebne informace a pravomoce, muze tedy udelat spravne rozhodnuti.
To dava vinu za neuspech a nebo slavu za uspech plne na jeho bedra!
Hezky weekend.
16. 08. 2009 | 01:51

DB-Kalifornie napsal(a):

Zdravim VK-myslim, ze situaci v USA panu Schlimbachovi popisujete naprosto presne.

Bohuzel po volbach doslo k tomu, ze Demokrate vetsinou nahradili nikoliv neokony, ale ty posledni zbytky moderate Republicans, kteri jeste v Kongresu/Senatu byli, coz vedlo k vyostreni jiz existujici znacne polarizace. Od GOP se dnes distancuji i vlivni a inteligentni konzervativni komentatori jako David Brooks, David Frum ci Buckley jr.atd. Ten druhy shodou okolnosti vcera velice nazorne vysvetlil, proc by konzervativci meli podporit nejakou formu zdravotnicke reformy a proc rozmelneni zdr.reformy nepovede k ziskani politicke vetsiny GOP v pristich volbach. Muzete si poslechnout zde:

http://www.pbs.org/moyers/j...

Dle meho by mohlo byt realne, ze v dohledne dobe dojde k rozstepeni GOP a vzniku treti politicke strany.
16. 08. 2009 | 05:43

DB-Kalifornie napsal(a):

Byli>Byly
16. 08. 2009 | 05:44

schlimbach napsal(a):

VK-can

já s vaším názorem nesoupeřím -))
Jen zase v tomto jediném konkrétním případě říkám, že se svým vzděláním a doplním i vizí, se kterou vyhrál volby, nepotřeboval poradce k tomu, aby využil svého práva a moci k tomu, aby finanční toky " pomoci " pustil do ekonomiky prostřednictvím svých občanů, kteří se tím mohli zcela oddlužit, ozdravil by zároveň celý systém a navíc by občané státu svým vlastním rozhodnutím podpořili ty segmenty trhu, o které mají zájem. Jistě můžeme jen spekulovat, ostatně to můžeme ve všech oblastech...
16. 08. 2009 | 06:28

VK-Can napsal(a):

Pro DB-Kalifornie.

Zdravim do Kalifornie. Diky za tip. Shodou okolnosti je to porad, ktery dost casto sleduji.
Nevim, zda to pamatujete, ale maminka pana Frama byla televizni hlasatelkou na CBC po mnoho let. Vyborna zurnalistka.
Byla Konservativec stejne jako jeji syn. Bohuzel jsou uz v kategorii vymirajicich Konservativcu.
Te stare gardy, ktera mela zajem statu na prvnim miste.

Stare principy polit. stran se stavaji minulosti.
Osud, ktery pomalu, ale jiste postihuje a ovlivnuje vsechny hlavni polit. strany.
GOP, neboli Republikani uz tezko budou kdy stranou, kterou zname z minulosti.

Stejne tak Demokrate. Jejich extremni leve kridlo-unie, je ted zticha jedine z toho duvodu, ze je ekonomicka krize. Jinak bychom definitivne slyseli jejich socialisticky povyk.

Jaky je rozdil mezi temito extremy?
Unie pracuji tim, ze ukazuji sve svaly pomoci stavek a hromadneho hulakani. Hodne povyku, ale malo penez. Ve skutecnosti nepamatuji, ze by meli ve svych radach jednoho schopneho politika. Ten se musel vzdy najit v pravicove casti Demokratu.

Vetsina Demokratu jsou politici z presvedceni. Zadny Demokrat se nestane milionarem (pokud uz jim neni) diky Demokratum.

Neokoni naopak pracuji v tichosti a nestiti se zadne spatnosti k dosazeni cile - ziskani penez.
Vedi, ze moc a penize jdou ruku v ruce!
Na rozdil od unii (extr. leve kridlo Dem.) maji dost penez na to si koupit ty nejlepsi mozky.
Coz take uspesne delaji.

Mnoho Republikanskych politiku vi, ze kdyz budou drzet hubu a krok, tak nebudou mit v zivote finacni starosti.
Rekl bych, ze dost silna motivace k tomu byt "dobrym" politikem.

Treti polit. strana v USA ?
Osobne jsem tuto zmenu vyhlizel po dlouhou dobu.
Mam obavy, ze to je nesplnitelne.
USA pro svoji velikost si nemohou dovolit mimoradne volby, coz by byl definitivni nasledek, kdyby se zrodila treti polit. strana.

Americky vetsinovy volebni system dvou politickych stran je jejich silnou i slabou strankou zaroven.
Silnou, protoze jim dava stabilitu vlady na volebni obdobi (neexistuje mensinova vlada).
Slabou, protoze tyto dve strany musi vstrebat sirokou paletu polit. zajmu.

Proto take v Cesku zastanci soucasneho volebniho systemu strasi Cechy prave s americkym volebnim systemem.
Mlcky prechazi jine, daleko efektivnejsi vetsinove volebni systemy vice nez dvou polit. stran.
Zdravim.
16. 08. 2009 | 16:28

VK-Can napsal(a):

Pane Schlimbach.

Nemel jsem pocit, ze byste (by jste, jak jsem se to ucil ja) s mym nazorem souperil.
Vyslovil jste jen to, jak to vidite a ja jsem odpovedel ve stejnem duchu.
Nekdy si oba muzeme upravit sve nazory, jindy muzeme souhlasit s tim, ze nesouhlasime.
Myslim, ze to by mel byt duch vsech debat.

Rozhodne u Vas ocenuji snahu, nejen kritizovat, ale i navrhnout co udelat pro zlepseni.
To byl a je muj dojem po precteni Vasi web stranky.

Jinak myslim, jsem adresoval vse o cem pisete.
Hezky zbytek weekendu.
16. 08. 2009 | 16:41

hutor napsal(a):

Vypada to, ze mate asi pravdu. Ja se vsak drzim pri zemi a spis mi vadi korupce na mem obecnim urade, kraji, vlade, parlamentu a evropske urovni. Protoze jde o penize z mych dani. Je pravda, ze za US operacemi budou obrovske ztraty veritelu USA, kteri drzi dolary. Ale ani ja, ani muj obecni urad, kraj, cesky stat a Evropa zaddne velke zasoby dolaru, pokud vim, nedrzi. Jinymi slovy, potrebujeme zametat pred vlastnim prahem. Vzpomenme na nase generalni reditele typu Salzmana a ted Romana.
17. 08. 2009 | 13:32

luis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 19:35

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
26. 08. 2009 | 06:26

Martin napsal(a):

Vidím stejný mechanismus, který zdá se funguje globálně na všechny presidenty a premiéry zvolené v "demokratických" volbách. Příjde zvolenáý "Honza" po únavně/předvolebně vybojované kanceláře a očekává poslušnost personálu. Příjdou úředníci praští s ním o zeď a "Naval prachy nebo republika skončí!!!". Otřesený Honza začne zachraňovat vlast. Je to jinak ???
Zdá se, že "hypotéční krize" byla kouřovou clonou a zkouškou! pro zakrytí dalších kostlivců. A že jich USA má...takže budou platit a platit a platit. Dolar bych nekupoval...
09. 09. 2009 | 21:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy