Čínské století

27. 04. 2010 | 10:52
Přečteno 8674 krát
Peter Schiff – Čínské století

Když se desetitunový slon vřítí do bambusové vesničky, zbude vyděšeným vesničanům v hlavě jediná otázka – čí chýši rozšlape chobotnatec jako další?

Přeložíme-li si tuto otázku do světově hospodářského kontextu, musíme se ptát – kdy asi Čína zhodnotí svůj yuan? Toto rozhodnutí určí budoucí obecný směr celé světové ekonomiky a nastaví kurz, kterým se budou muset vydat všichni bez rozdílu. Bohužel nikdo kromě Číňanů, dokonce ani Američané, kteří pravidelně cestují do Říše středu s čepicí v ruce, nebude mít místo u stolu, nad nímž toto rozhodnutí padne.

Když jsem se minulý týden účastnil ekonomické konference v Šanghaji, přišlo mi pozoruhodné – ovšem nikoli překvapivé – že Čínu se v tutéž dobu rozhodli navštívit i dva bývalí (John Snow, Hank Paulson) a jeden současný (Tim Geithner) američtí ministři financí plus bývalý prezident G. W. Bush.To, že v Číně dnes v kterýkoli okamžik pobývá hned několik nejvyšších amerických papalášů (mne samozřejmě vyjímaje) naráz, to není jen tak samo sebou. V dnešním předluženém světě funguje 2,5 bilionu dolarů zahraničních rezerv v čínské státní pokladnici jako centrum ekonomické gravitace, kolem níž krouží rozmanití tržní hráči jako kolem teplého slunce.

Nyní mi dovolte, abych si trochu zamlátil prázdnou slámu a zopakoval po ixté ústřední pravidlo měnové hodnoty – stejně jako je lepší být bohatý než chudý, je vždy lepší mít silnou měnu než slabou měnu. Třebaže mne tato prostá poučka staví do příkré opozice k drtivé většině současného ekonomického establishmentu, pokládám ji za zcela samozřejmou.

Snahou současné čínské měnové politiky (což je de facto prachsprostá manipulace, ať si Peking říká, co chce) je podepírat americký dolar a znehodnocovat yuan. Ve výsledku však z takové politiky těží Američané, nikoli Číňané. My dostáváme v práci přidáno, oni ubráno. My můžeme díky silnějšímu dolaru nakupovat věci, které bychom si jinak nemohli dovolit, naopak Číňané se musejí obejít bez zboží, které by si dovolit mohli, kdyby jim jejich strana a vláda nepřečerpávala kupní sílu do Ameriky.

A něco podobného platí pro úrokové míry – Čína hltá dolary ze zahraničního obchodu, a pak nám je půjčuje zpátky, prostřednictvím našeho vládního a hypotéčního dluhu.

Kdyby Čína přestala manipulovat dolarem, odstranila by všechny výztuže, které dnes podepírají dysfunkční americkou ekonomiku. Ceny a úroky by vyletěly do nebes a naše ekonomika by se zhroutila. Čína by však zažila opačný efekt. Ceny spotřebního zboží by klesly, čímž by okamžitě došlo k dramatickému zvýšení životní úrovně obyčejných čínských dělníků. Ti by si díky podstatně vyšším reálným mzdám mohli konečně naplno užívat plodů své práce.

Přijde mi obzvlášť zajímavé, že nikdo, dokonce ani Číňané samotní, si nejsou této fundamentální dynamiky vědomi. Nikdo z Šanghajanů, s nimiž jsem minulý týden mluvil, neměl ani ponětí, že silnější yuan by pro ně byl požehnáním. Všichni se na to dívají spíše tak, že k posílení yuanu budou muset přistoupit se zaťatými zuby, aby zachránili zbytek světa.

A tak jsme svědky prapodivné frašky, kdy Čína tvrdohlavě odmítá učinit krok, na němž by okamžitě a výrazně zbohatla. Pro Američany je silnější yuan naopak hořká meducína, kterou musíme spolknout, pokud chceme, aby se naše churavá ekonomika ještě někdy zmátořila.

Jakmile Peking dostane konečně rozum, bude následná měnová bouře nevyhnutelně ničivá. Pro Číňany však bude krátkodobý šok bohatě vykompenzován dlouhodobým růstem. Pokud si myslíte, že Čína je důležitým světovým hráčem dnes, počkejte pár let. Jeden příklad – přestože čínský automobilový trh je dnes největší na světě, 90 % zákazníků platí za nové auto hotově! V Americe je to pouze 15 %. Jinými slovy si Číňané to, co si kupují, mohou opravdu dovolit, narozdíl od nás. Umíte si představit, jaká nákupní horečka v Číně propukne, až dojde k dramatickému nárůstu reálných mezd? Až Číňanům po nákupu automobilu zbude v peněžence ještě na kompletní vybavení domácnosti?

Až Peking přestane svým nastřádaným bohatstvím subvencovat ostatní ekonomiky a začne se věnovat kultivaci té své, nastane úsvit čínského století.

xxx


Autorem zveřejněného textu je Peter Schiff, investiční analytik a majitel brokerského fondu Euro Pacific Capital. Ve světě financí proslul nejprve správnou předpovědí tzv. internetové bubliny na přelomu tisíciletí a poté také hypotéční a úvěrové bubliny, která praskla na konci roku 2007. Na Youtube je videokoláž jeho televizních vystoupení, která má na kontě již milion a půl shlédnutí.

Peter Schiff zveřejňuje na své internetové stránce každý týden komentáře k aktuální politické a ekonomické situaci, především ve Spojených státech, které by však mohly zajímat i české čtenáře. Jsem rád, že se mi podařilo získat jeho souhlas k překladu a umisťování jeho textů na můj blog na Aktuálně.cz.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jedla napsal(a):

Překládejte dál, máte šťastnou ruku při výběru textů. Díky.
27. 04. 2010 | 11:04

Doug Badman napsal(a):

Kdyby pan Schiff studoval v Moskvě nebo alespoň na VŠE, tak by věděl, jakou výhodou je uzavřený trh a držený kurs nesměnitelné měny. Ona by Čína zas takový zázrak nebyla, kdyby si místní dělníci mohli kupovat italské boty, německá auta a americké žvýkačky.
27. 04. 2010 | 11:37

Tydýt napsal(a):

Kam se to jen ten náš slavný Západ řítí... vymírá, topí se v dluzích, a je vydán na milost a nemilost Číně, jejíž pomsta bude sladká. Pochybuju, že jde o to, "až Čína dostane rozum", spíš o to, až si tam loutkář řekne, že už nastal čas čé.

Pojďme se raději bavit o gender a politické korektnosti, o lovu kanadských tuleňů, o uhlíku, a taky hlavně o tom, jestli má paní Ashton mít své letadlo jako Hillary.
27. 04. 2010 | 12:03

skeptický napsal(a):

Přání otcem myšlenky.Dobře ,že si ty ptáčky z Wall Streetu do svého bankovnictví nepustí.

Tam je to postaveno na lichvě a kšeftování s penězi,ne na výrobě.
27. 04. 2010 | 12:10

jarpor napsal(a):

Díky za blog... pane Drobku.

Dovolím si laickou zkratku :

Další doklad důsledku spotřeby "na co mám" ve srovnání s krytím spotřeby dluhem...

Hezký den
27. 04. 2010 | 12:40

Milan napsal(a):

Budoucnost je čínská.
Například jen v Hongkongu byly o letošních Velikonocích pokřtěny tři tisíce nových dospělých katolíků.
Kde evropané ustupují, Číňané postupují.
27. 04. 2010 | 12:55

fudoshin napsal(a):

přání otcem myšlenky...už jenom kvůli 2,5 bilionu dolarů ve svém držení nemůže čína nechat dolar spadnout...až za to nakoupí suroviny, pozemky, nemovitosti a firmy, tak se toho určitě dočkáme, je to pro ni přeci jenom zátěž a jsou pod velkým tlakem.ale to bude asi konec všeobecné akceptovatelnosti dolaru.takže i kdyby si usa těch papírků natiskli kolik chtěli už za ně dluhy nebude platit zbytek světa.jenom nevím jak usa ufinancují své vojenské základny po celém světě.zřejmě se budou muset samofinancovat výběrem výpalného, protože kromě armády už nemá usa světu moc co nabídnout...
27. 04. 2010 | 13:04

Tydýt napsal(a):

Až se, fudoshine, "něco" v Evropě zase stane, možná vám ta americká armáda přijde ještě dražší... z globálního hlediska jsme s "vrahy z Wall Streetu" na jedné lodi. A já jsem za to, přese všechno, moc rád. Přestat se zadlužovat a žít slepě nad poměry, což nám platí, mj. a především, Čína svou zotročenou pracovní silou.
27. 04. 2010 | 13:36

Carlos V. napsal(a):

Je to proste.

Snizit davky vseho druhu.
Zrusit zakonik prace.
Snizit dan z prijmu.
Zvysit DPH.
Zrusit dotace vsho druhu.
Zrusit spoustu zakonu.
Zrusit spoustu urednickych mist.

Tedy, primet lidi vydelavat, ale neutracet a investovat. Statnimi penezi neplytvat, nezadluzovat se, prebytky investovat.

Tak se z nas stane narod investoru a predejdeme tomu, ze celou ekonomiku budou vlastnit Cinane.

PS pro ekonomy - v ramci Ceska lze demotivovat spotrebu, aniz by poklesla ekonomika - ta je tak mnoho exportne orientovana, ze bude zivena spotrebou jinde.
27. 04. 2010 | 14:15

Carlos V. napsal(a):

Vlku,

Nizke dane samy o sobe za nic nemuzou.

Nizke dane byly dost mozna v Recku zapotrebi, aby se zvysila motivace ekonomiky.

Ovsem, snizuji-li prijmy, musim snizovat i vydaje.

A na to se v Recku zapomnelo.

Proste rovna demokracie. Politici z duvodu zalibeni se volicum nekonaji nepopularni kroky. A volici, kteri ze systemu tyji, maji stejne hlasovaci pravo, jako ti, kteri jej plni.
27. 04. 2010 | 15:22

Gerd napsal(a):

Tentokráte mám s článkem Petera schiffa poněkud problém, byl podle mého názoru šit hodně horkou jehlou.
Dvě nejzávažnější připomínky:
1. Neznaje historie komunismu si vůbec neuvědomuje, že udržování obyvatelstva v bídě může být záměrem k posílení vedoucí role Čínské komunistické strany. Takže možná je sice už dnes proveditelné posílení juanu nebo jeho nahrazením renminbi, ale vrchnost tomu nechce. Drží svůj lid v kleci a ještě jej přesvědčila, že pro něj chce jen to nejlepší.
2. Druhá závažná připomínka je, že svět není na takový nárůst poptávky v Číně vůbec připraven. Respektive planeta Země má své hranice. Jestliže USA vytváří zhruba 20 % celosvětového bohatství a spotřebovávají ročně 40 % zdrojů, není další nárůst poptávky možný bez okamžitého růstu cen a inflace. Která by znehodnotila především čínské půjčky a úspory.

Z toho vidím, že s Čínou to ještě dlouho nebude tak horké. Ale až světu začne vládnout Číňan, má se na co těšit. Mao byl jen slabý odvar. Spíše bych čekal Pol Pota.
27. 04. 2010 | 15:41

veverka napsal(a):

Komunisticky centrálně řízená Čína jede a zdejší fanatičtí pravičáci by jí chtěli dohánět ještě větší pravicovostí než kterou to prosíráme teď.Číňané mají prostě spoustu důvodů k smíchu.
27. 04. 2010 | 15:48

Čochtan napsal(a):

Čínské století. Naozaj. Zvonku to tak vyzerá.
A jak vyzerá Čína zevnitř ? Občas se v televizi objeví reportáže,....
asi není všechno zlato, co se třpytí.
27. 04. 2010 | 16:50

Rumcajs napsal(a):

Dal bych odkaz na Kohoutův blog.
Podhocený i nadhodnocený kurs je špatně. Optimální je tržní.
27. 04. 2010 | 16:50

jenicek napsal(a):

To je divný veveruško, že spousta jiných ostatní rudochů dává Čínu jako příklad "hnusného divokého kapitalismu 19. století", ačkoli nalakovanej jakoby narudo.
27. 04. 2010 | 16:55

Tydýt napsal(a):

Čína je se svým systémem něco mezi kapitalismem 19. století a antickou otrokářskou společností. Jestli si, veverečko, myslíte, že "Čínani mají spoustu důvodů k smíchu", povězte nám, kteří z té miliardy to jsou, kolik lidí tam má důvod k smíchu? Že špičky strany a byznysu, o tom asi nikdo nepochybuje. Clo na čínské zboží, dokud není pozdě... jestli už není...
27. 04. 2010 | 18:18

Jirka napsal(a):

Potiz s temito texty je ze rikaji jen A. V tomhle pripade zni otazka B: a kdo bude kupovat cinske zbozi az bude juan 4x drazsi?
Je to jako s reckym dluhem, Nemci nedaji ani euro a maji vetsinu bank na hunte.
27. 04. 2010 | 18:28

veverka napsal(a):

jenicek,tydýt
Vždycky když mě někdo začíná říkat zdrobnělinkami,tak vím že jsem mu zasáhl citlivé místo ;-)
27. 04. 2010 | 19:12

Mao napsal(a):

Tisíce a tisíce keců, všichni jsou pomazaní jak na Číňana, ale chtěl bych vidět ty pablby, jak by ukočírovali miliardový národ a to komanča nemohu ani vidět, ale tady není rady-mimo imbecilních keců povolaných nýmandů!
27. 04. 2010 | 19:39

Tydýt napsal(a):

No to jo, veverečko, úplně na solar... :)

Mao, tady nejde o to, jestli někdo spravuje Čínu dobře, nebo nedobře, tady jde o to, že ze současného stavu pro nás plynou značná rizika, a Čína, vedená tak, jak vedená je, s výsledky, jaké má, a s tím, jak je pěkně zakouslá do západních ekonomik, nás jednoduše může brzy chytit pod krkem.
27. 04. 2010 | 19:54

Tydýt napsal(a):

...a to je jistě "náš" problém a "my" se s ním musíme nějak vypořádat, v Číně ať si dělají, co chtějí. Západ mohutně tamní nelidské podmínky milionů lidí nepřímo podporuje. A současně není v jeho zájmu, aby Číňanům vzrostla životní úroveň, už teď roste čínská spotřeba, a s ní tlak na ceny surovin. Čína sem, skrze obchodní firmy, dováží levné výrobky, kterými omezuje místní průmysl, a vydělává peníze. Platí to z velké části tamní vykořisťovaná dělnická třída svými životními podmínkami.

Celé je to nezdravé, pokřivené a potenciálně dost výbušné. Historie je plná válek, jež se vedly z banálnějších důvodů než kvůli nedostatku surovin a dluhům.
27. 04. 2010 | 20:03

Kuna napsal(a):

Veverko: Jak se ta česká pracovitost projevuje? Naší vysokou nemocností?
Čech to v práci moc nepřehání přesně podle hesla "moc se nenadělat a mít pohodu".
27. 04. 2010 | 20:04

Standard napsal(a):

Není třeba cel!
Stačí když budeme vynucovat dodržování standardů!
Číňan není zas až tak levný, láci dělá prasecké kopírování čehokoli a chronické nedodržování standardů.
EU by neměla volně (bez kontrol) obchodovat se zemí kde cpou kojencům do mléka melamin!!
Stačí když se jejich produkce bude na hranicích testovat a většina neprojde.
To že se číňanovi automaticky uznávají atesty je politické rozhodnutí (Čína je přece velký perspektivní trh tak si může dovolit vše; prachy jsou prachy že).
27. 04. 2010 | 20:11

Tydýt napsal(a):

A kdo ty testy na hranicích bude platit? A kdo bude ty testující uplácet? A kde na ty úplatky vydělá peníze?
27. 04. 2010 | 20:26

alesdrobek napsal(a):

Jirka - tam to B zní poměrně jasně - až bude juan 4x dražší, budou všechno to čínské zboží kupovat Číňani, protože budou mít 4násobnou kupní sílu. Jednoduché. Konečně si budou moct dovolit kupovat to, co zatím jen vyrábějí.
27. 04. 2010 | 20:53

pumprlidentlich napsal(a):

Třetí Říše, SSSR, Čínská lidová republika.... Pořád stejné. Kecálisti typu Drobek, Beránek a jejich zaručené studie... Mein Kampf obsahuje taky spoustu socialistických studií...
A příště, jak Drobek pomáhá rodinám s dětmi. S Tožičkou a biomasou
27. 04. 2010 | 21:12

hovorka11 napsal(a):

Já to vidím, že Čína dává na frak neoliberálním poučkám ekonomie, které u nás např. hlásá Klaus. Na úkor rychlého růstu životní úrovně svých lidí skutečně dává přednost rychlému nárustu průmyslu s krmením "prasete" životní úrovně západních států.
Až se to prase vykrmí, tak bude vhodné na porážku, protože žilo ve virtuálním snu živeném dogmaty neoliberálů s jejich manipulacemi a nekonečnou nenažraností. V zemi, která přebere špičkový světový výzkum a přestane být na nás závislá jak je nyní, se pak rozhodnou odejít od dolaru. Na to, aby si to mohli dovolit však potřebují i sílu vojenskou, aby mohli čelit jakémukoliv tlaku a diktátu západu. Tenhle proces zvrátí současná dogmata v ekonomii, která jsou považována za svatá.
Kolik to bude asi trvat let ?
Peking rozum nedostane, protože ho má a ve stejném stylu pojede dál, dokud to půjde...
27. 04. 2010 | 21:13

Martin napsal(a):

Blog je v zásadě správný, ovšem zcela ignoruje fakt, že USA to takhle dělá záměrně a připravuje novou měnu. Prostě až bude mít Čína USD příliš a bude si moc vyskakovat, tak USA si udělají novou měnu a černý petr ve formě bezcenných papírků respektive virtuálních číslíček v počítačích zůstane v Číně.
Pro ty mladší kteří si právě myslí že jsem se zbláznil připomínám Zápotondovo "Měna nebude !", i když to není zcela ono.
27. 04. 2010 | 22:36

JirKa2 napsal(a):

Aktuální článek, dovolím si pár poznámek:

Čína to podle mého selského rozumu dělá celkem homogenně a chytře, snaží se o zvláštní, na paradoxech postavenou vyrovnanost:
a/ kapitalistický komunismus
b/ velký vývoz podpořený podhodnocenou měnou a zároveň z části zisků skupovat americké dluhy což drží naopak dolar nahoře
c/ nízká kupní síla obyvatel a oddanost státu, což podporuje mravenčí vysoké pracovní usilí
atd.

V Číně se také potýkají s korupcí, neřestmi a zneužíváním pravomoci, odsuzují to dost ostře (ale i v USA ruší státy trest smrti postupně, i když tam jde o vražedné zločiny), jejich ekonomika dost špiní planetu (ale pamatujeme doby, kdy v Londýně byl tradiční smog, v Japonsku měli na ulicích dýchací přístroje s kyslíkem a okolí velkých kanadských jezer bylo zdevastované).

Nemyslím, že by nás Čína měla zájem ohrožovat silou, to spíš se tady umlátíme sami, až to předlužování - v ČR silně podpořené neúčinností vypořádat se s korupcí a s organizovanými podvody a zločinem - příslovečně rupne.
28. 04. 2010 | 02:18

hovorka11 napsal(a):

Jednání zemí BRIC (Brazílie,Rusko,Indie,Čína) ukazují, jak silně se o odpoutání od dolaru uvažuje. Dolar je ale tak dlouhodobě zažitý a pořád fungující, že nevěřím, že by Čína chtěla oproti Rusku tento stav měnit.
Jestli k tomu v budoucnosti dojde, tak se "ekonomický" zázrak USA zhroutí. Otázka je, jestli by nová měna byla stabilní. Byl by to asi i konec nesmírné rozpínavosti finančních trhů, které v době klidu vytvářejí bubliny a v době krize krizi prohlubují. Akciové trhy bohužel ztratili svoji funkci podpory výroby ale naopak vytvářejí ekonomiku "horské dráhy" se ziskem pro finančníky i při úpadku výroby. Z těchto zvrácených metod "demokracií a svobody finančních manipultorů" může naopak centrálně řízená ekonomika Číny těžit.
http://www.patria.cz/Zpravo...
28. 04. 2010 | 07:31

veverka napsal(a):

tydýt
"Čína, vedená tak, jak vedená je, s výsledky, jaké má, a s tím, jak je pěkně zakouslá do západních ekonomik, nás jednoduše může brzy chytit pod krkem."

Tydýte vždyť si odpovídáš sám,akorát nejsi schopen si tu realitu připustit.Ano Čína nás může "brzy jednoduše chytit pod krkem" a je to právě proto že je "vedená tak,jak je vedená".Zatímco ten tvůj Wall street vedou zaslepený neoliberální fanatici a zloději.A právě proto že spousta zfanatizovaných a pravičáckými médii zblblých exotů na západě uvažuje tak jako ty se nám Číňané smějí.
28. 04. 2010 | 08:27

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den, smazal jsem jeden hrubě urážlivý text ("blb"), jeden text, který byl proti zdejším pravidlům celý napsán velkými písmeny (viz záhlaví každé debaty a Kodex diskutujících - jde o zvýrazňování textu na úkor jiných příspěvků) a dále jsem smazal jeden text, jehož autor se vydával za veřejně činnou osobu.
Děkuji za pochopení,
Zdenekk Mihalco
správce blogů
28. 04. 2010 | 09:37

Tom MU napsal(a):

Veverka:
A nejvíc se nám smějou Číňané ve zvláštních rozvojových zónách, kde komunisté v Číně povolili svobodné podnikání a nastavili pravidla ekonomické hry tak, že oproti zbytku Číny jsou daleko blíž pravidlům např. tady u nás. Ale ještě blíž jsou pravidlům v Británii roku 1850.

Aleš Drobek:
Jestli si Peter Schiff myslí, že prudká apreciace yuanu by znamenala rapidní, možná až skokový růst živitní úrovně čínských rolníků, tak se nemůže divit, že si to myslí jen on. Zkuste si ve volné chvíli otevřít učebici International macro (Krugman, Wells) a uvidíte to také.
28. 04. 2010 | 11:13

Albert napsal(a):

Doporučuji kmihu "Čínské století" : autentický průvodce zemí rudého draka; autor Federico Rampini, z italského originálu přeložila Karolina Křížová. O současné Číně od autora, který tam dlouhodobě žije.
28. 04. 2010 | 12:21

Jan napsal(a):

Dobrý den.
"Americké" 20té století bylo nejstrašnější v dějinách. Hekatomby mrtvol.
Dá bůh , aby bylo to Čínské lepší?
Souhlas pan tydýt a hovorka.
Země není nafukovací.
Naše ,ideologickou tupostí vedená, politika je sebevražedná.
Pana Klause do Prostějova...
28. 04. 2010 | 14:38

alesdrobek napsal(a):

Tom MU - Schiff neříká, že růst bude skokový. Jasně píše, že apreciace vyvolá prudký negativní šok, který ale brzy přejde v dlouhodobý růst. Je ale pravda, že tam má "Čína... by okamžitě zbohatla", což k celkovému smyslu textu nesedí.

Ad vaše doporučení učiva - díky, ale oba manželé vyznávají z mého pohledu mnohokrát vyvrácené, zdiskreditované a překonané ekonomické myšlení. Ona celá mainstreamová makroekonomie je pěkný mess, ale Krugmanovo paleokeynesiánství opravdu nelze brát vážně.
28. 04. 2010 | 15:21

xxx napsal(a):

stihne to Čína do 21.12.2012 ?
28. 04. 2010 | 16:45

Tom MU napsal(a):

Aleš Drobek:
Doteď jsem nevěděl, že R. Wells je Krugmanova manželka:) Díky.
Paleokeynesiánství je hezké slovo, ale myslím že začínáte upadat do schematismu. Ekonomické teorie se liší zejména ve výchozích předpokladech, odvození bývají logicky koherentní. Takže bych Keynesovo dědictví neodsuzoval paušálně, ale vážil bych, kdy ho použít. A navíc v Krugmanově International macro je standardní mainstreamová mezinárodní ekonomie, kterou by možná učili i na Chicagu.

Na ilustraci toho, co jsem myslel svým příspěvkem:
"Ceny spotřebního zboží by klesly, čímž by okamžitě došlo k dramatickému zvýšení životní úrovně obyčejných čínských dělníků. Ti by si díky podstatně vyšším reálným mzdám mohli konečně naplno užívat plodů své práce."
Tohle je podle mého jasná hloupost. Nominální mzdy se kvůli apreciaci nepohnou, spíše poklesnou v důsledku poklesu poptávky (přesněji řečeno, zpomalí růst). Takže zbývá jedině pokles cenové hladiny, jinak reálné mzdy nestoupnou. Spotřební koš čínského dělníka se z 95%+ sestává z věcí vyrobených v Číně, takže apreciace yuanu by na tyto ceny neměla vliv. Na ceny dováženého zboží by vliv měla a lidé by k nim substituovali, ale to by ta apreciace musela být ve stovkách procent, aby to někdo poznal, přičemž se mluví tak o 30%. Existují však i odhady, které tvrdí, že yuan je vlastně skoro na reálné hodnotě.

Je to sice tupá mainstreamová ekonomie, ale přesto je dobré si uvědomit - bohatství lidí je v tom, jaké hodnoty dokáží vyprodukovat. Apreciací yuanu se snad zvýší produktivita čínských dělníků?

Tento celý přístup už tu jednou v historii byl. Jmenovalo se to merkantilismus - zvyšme směnné kurzy, hromaďme zlato (dolary), budeme na tom nejlépe. Takže co tak Schiffovi říkat paleomerkantilista? :-)
28. 04. 2010 | 18:49

ALT napsal(a):

To alesdrobek a Tom MU,

pánové, když odhlédnete od vznešené své disputace, zksili jste si někdy zjistit co všechno se k nám dováží z Číny a v jakém množství ?

v kolika firmách v ČR je čínská účast,ev. jsou vlastněny Číňany?
29. 04. 2010 | 13:58

Tom MU napsal(a):

ALT:
Tohle není žádná vznešená disputace, to je základní ekonomická analýza.
U Číny dovoz opticky zkresluje fakt, že se dováží velké množství velmi levných věcí. Podívejme se na čísla. Na české spotřebě se importy podílejí asi 30%, z toho je dost jídlo, takže bych si myslel, že import z Číny se bude pohybovat v jednotkách procent HDP. Data na internetu za 2006 ukazují na na cca. 2,5%, dnes to může být o něco víc. To by při 70% podílu importu na HDP nebylo tak moc.
Co se týče čínských investic, tak tam nemám žádná čísla, ale viděl bych to na jednotky procent z celkového objemu FDI v ČR.

Co tím vlastně sledujete? Mně je docela jedno, jestli je můj zaměstnavatel vlastněný čínským fondem, něměckou firmou nebo ryze českým vlastníkem.
29. 04. 2010 | 19:20

slayer napsal(a):

Tom MU:

Vy jste vystudoval ekonomii? Pokud ano, tak to je opravdu tristni. Pokud cele roky clovek neco studoval a presto mu unikly naprosto zakladni veci. Veci, ktere jsou odvoditelne selskym rozumem. Ale mozna je to tak, ze po studiu "mainstreamove ekonomie" toho selskeho rozumu opravdu cloveku moc nezbude.

Tak si to rozebereme:

"Nominální mzdy se kvůli apreciaci nepohnou, spíše poklesnou v důsledku poklesu poptávky (přesněji řečeno, zpomalí růst). Takže zbývá jedině pokles cenové hladiny, jinak reálné mzdy nestoupnou. Spotřební koš čínského dělníka se z 95%+ sestává z věcí vyrobených v Číně, takže apreciace yuanu by na tyto ceny neměla vliv."

Je mozne, ze nominalni mzdy poklesnou, ale ani ne tak kvuli poklesu poptavky, jako spise kvuli poklesu, nebo spise zastaveni rustu penezni zasoby. Ceny zbozi poklesnou ze stejneho duvodu. Pokud mate v ekonomice mene penez, nebo mate penez stejne, ale vyrabite vice zbozi (diky rustu produktivity), potom ceny musi klesat. Pokud dnes cinska centralni banka zvysuje penezni zasobou o nejakych 30% rocne, a za tyto nove penize nakupuje dolary, ktere pak drzi ve svych rezervach, potom tyto nove penize rozmnelnuji kupni silu tech penez, ktere maji cinane ve svem drzeni a preleva tuto kupni silu ve prospech americanu, kteri tyto nove juany nakupuji za dolary. Pokud tedy Cina prestane podhodnocovat svoji menu tiskem novych juanu, kupni sila juanu se zvysi. A tak si cinan koupi za sve cinske penize vice cinskeho zbozi.

Dale pisete:

"Je to sice tupá mainstreamová ekonomie, ale přesto je dobré si uvědomit - bohatství lidí je v tom, jaké hodnoty dokáží vyprodukovat. Apreciací yuanu se snad zvýší produktivita čínských dělníků?"

Produktivita cinskych delniku se apreciaci juanu sice nezvysi, ale jak uz jsem psal zvysi se kupni sila juanu, takze si cinsky delnik bude moci dovolit vice cinskeho zbozi.

A snad nejlegracnejsi z toho co jste napsal je:

"Tento celý přístup už tu jednou v historii byl. Jmenovalo se to merkantilismus - zvyšme směnné kurzy, hromaďme zlato (dolary), budeme na tom nejlépe. Takže co tak Schiffovi říkat paleomerkantilista? :-)"

Merkantelismem se da nazvat to, co dela dnes Cina. Vyvazi zbozi, aby hromadila dolary. V momente kdy Cina uvolni kurz, bude menit zbozi za zbozi. Dnes cast sveho zbozi meni za zelene papirky z USA, kterych si navic (na rozdil od zlata) muzou USA natisknout kolik chteji, takze si za ne za chvili cinane ani nic moc nekoupi. Tedy Schiff rozhodne neni merkantelista, prave naopak.
30. 04. 2010 | 07:51

Pete napsal(a):

Oslabujici domaci mena se hodi v jednom pripade a to kdyz jste exporter č.1 na svete. Vase zbozi se stava levnejsim. Coz je taky duvod proc Nemecko jakozto svetovy exporter č.2 nevadi klesajici Euro a otali se pujckou Recku, cimz by stabilizovali trhy a posili Euro.
30. 04. 2010 | 18:11

Kraus napsal(a):

Jenomze za 20 let bude v Cine vice duchodcu nez je celkova populace USA... Co pak asi udelaji? To je bude stat penez...
30. 04. 2010 | 19:24

Kraus napsal(a):

Ono Cina pujde nahoru ale tak za 50 let. A jeste jedna vec, oni jsou na tom moc spatne z napadama. Nemaji moc vlastnich kvalitnich vyrobku a patentu.. Vsechno kopiruji. Jsou jako stroje na vyrobu zbozi ale samostatne mysleni a napady nic moc...
30. 04. 2010 | 19:27

Ekonomia-Alchimia napsal(a):

Do ktorej krajiny Čína exportuje najviac tovarov? Sú to USA . V akej mene sa obchoduje s ropou? USD. Aká je svetová mena? USD. Kto ovláda obchod z večšinou zdrojov na planéte , má 700 základní,strýčko Sam.Toto je Alfa a Omega celého problému. Čína vyváža ryžu a svoju lacnú pracovnú silu,USD jej zas garantuje prísun zdrojov,know how. Skúste ropu predavať v inej mene ako USD,dopadnete presne ako Saddám, ktorý prešiel na Euro a už si dlho nepožil.Všetky tie vysokoškolské reči a teórie,bla,bla....
30. 04. 2010 | 22:58

Tom MU napsal(a):

Slayer:
S tím merkantilismem máte pravdu, to jsem napsal v nějakém pomatení smyslů. Díky za usazení.

Ale u Vás bych tipoval, že ekonomii znáte z nějakých populárních knížek, ne?

Jestli Vás chápu, tak Váš argument jde v těchto bodech:
1. PBoC přestane nakupovat americké bondy za nově vytištěné peníze.
Ale PBoC nefixuje yuan tím, že řídí objem peněz v ekonomice, ona přímo intervenuje na trzích. Jinak by nikdy nebyla schopná udržet kurz yuanu v rozumných mezích. Takže může pokračovat v měnové expanzi a pokud přestane s intervencemi, yuan stejně posílí. Místo amerických bondů může nakupovat čínské korporátní dluhopisy nebo snížit PRM či úroky (v současnosti 5%). Spotřebitelská inflace v Číně je okolo 3%, produkt roste o 12%, to znamená že těch cca. 15% přírůstku peněz jde hlavně do kapitálových trhů. Takže i výrazný pokles tempa růstu objemu peněz v čínské ekonomice by neznamenal pokles spotřebitelské inflace či dokonce deflaci.

2. V důsledku poklesu inflace poklesne tempo růstu nominálních mezd, ale také poklesne tempo růstu cen. A z nějakého důvodu poklesne tempo růstu cen zboží více, než tempo růstu nominálních mezd. Z jakého důvodu? Proč by měli čínští zaměstnavatelé zvýšit tempo růstu reálných mezd, aniž by se zvýšila produktivita? A neargumentujte strnulostí mezd směrem dolů, protože nevěřím že v Číně by snad došlo k tak velké deflaci.

Jediné, co by bylo krátkodobě pozitivní, je menší znehodnocování úspor. Ale to jste asi nechtěl říct, ne?

"Produktivita cinskych delniku se apreciaci juanu sice nezvysi, ale jak uz jsem psal zvysi se kupni sila juanu, takze si cinsky delnik bude moci dovolit vice cinskeho zbozi."

Tahle Vaše věta nedává smysl. Aby si čínský dělník za své peníze mohl koupit víc, pak se musí změnit RELATIVNÍ ceny práce a zboží. Ale proč by se to mělo stát, když se změní cenová hladina a jak jste napsal, produktivita čínských dělníků se nezvýší? Proč by se to mělo stát, když se jen stane oceňovací jednotka, ve které je oceněna hodnota zboží i hodnota práce dělníka, hodnotnější?

Těším se, jak odpovíte. A doufám, že už bez invektiv.
30. 04. 2010 | 23:38

slayer napsal(a):

Tom MU:

Odpovim hezky, i nejakou tu invektivu pridam, ale to az nakonec, protoze zacnu od konce.

Pisete:

"Aby si čínský dělník za své peníze mohl koupit víc, pak se musí změnit RELATIVNÍ ceny práce a zboží. Ale proč by se to mělo stát, když se změní cenová hladina a jak jste napsal, produktivita čínských dělníků se nezvýší? Proč by se to mělo stát, když se jen stane oceňovací jednotka, ve které je oceněna hodnota zboží i hodnota práce dělníka, hodnotnější?"

Zde si vlastne z poloviny sam odpovidate. Ano, aby si cinsky delnik mohl za sve penize koupit vice zbozi, opravdu se musi zmenit relativni ceny prace a zbozi. A ted. Jak prisla Cina ke svym dolarovym rezervam? Tim, ze vyvezla zbozi. Tzn. zbozi, ktere Cina vyvezla nebylo v plne vysi vymeneno za zbozi. Cast protihodnoty tohoto zbozi zustala ulozena v americkych dolarech, a obligacich. Je to stejne, jako kdyby cinska centralni banka nakoupila kazdy rok cast cinske produkce, a toto zbozi nechala nekde lezet ve skladech. No a toto zbozi, ktere dnes Cina vyvazi prakticky zadarmo by v pripade, ze cinska centralni banka prestane intervenovat v neprospech sve meny skoncilo na cinskem trhu. A vyssi nabidka znamena co? Nizsi ceny. Takze i kdyby se nezvysila produktivita, zvysilo by se mnozstvi zbozi na cinskem trhu a tim by se zmenila relativni cena prace a zbozi.

K bodu1. Je uplne jedno jak se to technicky udela. Kurz meny je urcovany nabidkou a poptavkou. Tim, ze Cina kupuje dolary zvysuje poptavku po nich. Musi to delat tistenim novych penez, jinak by to nemelo efekt. Nechapu presne, co chcete rict temi procenty. Nikdo na svete nedokaze vypocitat kolik z tech novych penez, ktere Cina natiskne jde kam. Ale je evidentni, ze bez zvysovani penezni zasoby a pri rustu ekonomiky by ceny musely klesat a dost zasadne. Asi mate pravdu, ze cast tech novych penez neni utracena za spotrebni zbozi, coz ale neznamena, ze to nema negativni vliv na ekonomiku. Prave naopak. Az v Cine rachne nemovitostni bublina (a nebude to dlouho trvat), nastene krize, a cinane zjisti ze maji spoustu kancelarskych prostor, ktere nepotrebuji a uvedomi si, ze mohli alokovat zdroje daleko ucineji, tak si na me treba vzpomenete.

A jeste ta invektiva na zaver. Oni nektere z tech popularnich knizek jsou daleko hodnotnejsi nez vsechny mainstreamove ucebnice dohromady. Zrovna vy vypadate na to, ze byste si nejakou potreboval precist.
01. 05. 2010 | 00:38

lisak napsal(a):

no, ono posileni yuanu bude hlavne znamenat mensi konkurenceschopnost a pri skokovem posilei o 30 procent se mozna stane zase vyhodne vyrabet textil i jinde nez v cine. takze delniic si sice uziji plody sve prace, ale spousta z nich z toho kolotoce vypadne, bude nezamestnana. a to komunsiit nechteji..
01. 05. 2010 | 12:22

Rokurota Makabe napsal(a):

"Až Peking přestane svým nastřádaným bohatstvím subvencovat ostatní ekonomiky a začne se věnovat kultivaci té své, nastane úsvit čínského století."
... a do pár desítek let globální ekologická katastrofa :/
01. 05. 2010 | 17:45

Tom MU napsal(a):

Slayer:

Taky začnu odzadu. Problém s těma populárníma knížkama je, že často neuchopují problém komplexně. I vy se na to díváte jen z jedné strany. Zkuste nějakou tu učebnice přečíst a nezastavujte se u základního kurzu. Ekonomie není jednoduchá, takže pokud to někde tvrdí, tak lže.
Nejdřív to, v čem souhlasíme:
spousta nově vytvořených peněz v Číně jde do neproduktivních investic, což buďto skončí velkým průšvihem, nebo menším průšvihem.

Myslím, že už chápete, že čínská centrální banka může skončit s fixací yuanu a stejně zvyšovat nabídku peněz tak, aby udržela spotřebitelskou inflaci tam, kde potřebuje. Ta procenta jsem uvedl proto, aby bylo jasné, že spotřebitelská inflace neklesne pokud nedojde k razantnímu omezení tempa růstu peněžní zásoby.

A teď k tomu, kde je ve Vaší analýze chyba. Nejprve si uvědomte, že přesměrování nabídky na domácí trh je záležitost na několik let a jde o velmi bolestivý proces, který zasáhne právě ty nejméně produktivní, o kterých se tu bavíme. Apreciace yuanu bude znamenat pro čínskou ekonomiku významný negativní poptávkový šok. Nebavíme se tu jen o USD, ale i o EUR, JPY a jiných měnách a jejich poptávkách. Pokud poklesne zahraniční poptávka, tak správně říkáte, že se zdroje přesměrují na domácí trh. A tam mohou nastat dva extrémní případy, které vy ve své analýze nerozlišujete. Z nic se složí výsledná realita.
První extrém je, že domácí poptávka zůstane stejná. Potom dojde podle Vašeho správného popisu k poklesu cen (poklesu tempa růstu), protože vzroste nabídka a posuneme se po křivce poptávky. A z tohoto důvodu také poklesne poptávka po práci, která je dána příjmem z mezního produktu práce, že. Takže poklesnou reálné mzdy (/zpomalí svůj růst)a vzroste nezaměstnanost. Otázkou je, co poklesne víc, zda mzdy nebo ceny. Bude záležet na elasticitách a na pružnosti čínského trhu práce.
Druhý extrém je, že domácí poptávka vzroste (lidé budou méně spořit) a to až natolik, že nahradí výpadek zahraniční poptávky. Pak nedojde ke snížení poptávky po práci, ale nedojde ani ke snížení cen, protože se posune celá poptávková křivka. Pokud se bavíme o čínských dělnících, tak tento druhý extrém není moc pravděpodobný, protože nebudou mít velký důvod snižovat úspory a zvyšovat poptávku v důsledku apreciace kurzu (důchodový efekt bude malý, protože v jejich spotřebním koši je málo zboží z ciziny). Tento druhý případ je technicky zlepšení welfare dělníků, ale jen do té míry, do které budou pociťovat bohatnutí z apreciace kurzu a promítnou to do své spotřeby.

V obou případech je také nutné vidět substituční efekt, který přesune část domácí poptávky k zahraničnímu zboží a vytvoří tak další tlak no pokles ceny práce. Tento efekt bude zpočátku malý, ale bude postupně vzrůstat.

V podstatě se zamyslete, proč Čína fixuje nízko yuan - jde o to, že takto odebírá část zahraniční poptávky a tím zvyšuje využití svých zdrojů. Proto taky v krizi 30. let dělaly státy politiku beggar-thy-neighbour, tj. snižme kurz své měny a získáme tak poptávku okolních států. A proto jsou taky Američané na Čínu naštvaní.

Teď mě napadá, že něco podobného apreciaci yuanu se už vlastně stalo - ekonomická krize způsobila výpadek zahraniční poptávky. Čínská vláda podnikla relativně největší stimul na světě, aby zabránila přesměrování nabídky na domácí zdroje, protože chápe, co by to znamenalo. Jediným rozdílem byla absence důchodového efektu z apreciace, kterou už jsem diskutoval nahoře.
02. 05. 2010 | 14:48

slayer napsal(a):

Tom MU:

Tim, ze chybu zasadite do slozitejsiho prikladu ji mozna schovate, ale nikoli odstranite. Jedna a jedna nerovna se 3 a nezmenite to tim, ze toto tvrzeni zasadite do slozitejsi rovnice. Cina vyvazi sve zbozi pod cenou a to je jako kdyby cast sveho zbozi vyvazela zadarmo. Predstavte si ted, ze Cina misto toho, aby hromadila dolary ve svych rezervach, nakoupi zbozi od svych exporteru v mnozstvi rovnajicim se narustu techto rezerv. Jinymi slovy, centralni banka misto aby na devizovem trhu nakupovala dolary, bude nakupovat zbozi od cinskych exporteru. Nasledne toto zbozi nahaze do more. Eventuelne ho nekde uskladni a necha ho tam lezet. Prvni priklad se da prirovnat ke kupovani americkych dluhopisu, druhy k prostemu drzeni dolaru. Chcete mi tvrdit, ze pokud Cina prestane hazet zbozi do more a hromadit ho ve skladech a misto toho ho necha sve lidi spotrebovat, ze se tim stane chudsi?

Musim priznat, ze me bavilo s vami diskutovat proto, ze jste argumentoval logicky. A jen jsem cekal, kdy zacnete zavadet iracionalni koncepty, na ktere se logika nevztahuje. Cekal jsem napriklad, ze pouzijete smrtici deflacni spiralu, do ktere by se Cina dostala, pokud by nechala ceny klesat. (Vsuvka: Ano, mate pravdu, ze Cina muze zvysovat svou penezni zasobu, bez toho aby tim vyrazne ovlivnila kurz meny. Ale tezko muze cinska centralni banka nakupovat dolary bez toho, aby tiskla nove penize. A Cina by pravdepodobne rada tiskla mene penez, jenze nemuze, pokud chce udrze kurz tam kde je. Ale mate pravdu v tom, ze bezprostrednim duvodem proc cinanum po uvolneni kurzu vzroste zivotni uroven, nebude pokles tempa expanze penezni zasoby, ale prosty fakt, ze Cina prestane dotovat americkeho spotrebitele.) Vy jste vyrukoval s jinym strasidlem, a to starou dobrou nedostatecnou poptavkou. To znamena, pokud Cina prestane obrazne hazet zbozi do more, cinsti vyrobci budou muset omezit vyrobu, propoustet lidi, coz jeste vice snizi spotrebu, vyrobu, zamestnanost, atd. Takto ovsem funguje svet jen v hlavach pseudoekonomu. Ve skutecnem svete neexistuje neco jako nedostatecna agregatni poptavka. Lide nepracuji proto, aby se nenudili. Lide pracuji proto, aby si za svou praci mohli neco koupit. Cim vice zbozi a sluzeb si za svou praci mohou poridit, tim lepe. Nabidka X vytvari poptavku po Y. Nase bohatsvi je ve schopnosti produkovat a ne spotrebovavat. Nase schopnost produkovat je omezena, nase schopna spotrebovavat je neomezena.

Napsal jste nektere, pro me naprosto bizarni veci:

"V podstatě se zamyslete, proč Čína fixuje nízko yuan - jde o to, že takto odebírá část zahraniční poptávky a tím zvyšuje využití svých zdrojů. Proto taky v krizi 30. let dělaly státy politiku beggar-thy-neighbour, tj. snižme kurz své měny a získáme tak poptávku okolních států. A proto jsou taky Američané na Čínu naštvaní."

Vy mluvite o poptavce, jako by to vzacny zdroj. Podle vasi logiky by Cina zbohatla, kdyby vytvorila imigracni program, zamereny na ziskani opravdu tech nejrozmarilejsich lidi z celeho sveta. Tem by pak dala zadarmo domy a nomezeny kredit na nakup zbozi vseho druhu (pouze cinske provenience). Cim vic takovych lidi by Cina ziskala, tim bohatsi by byla. A tim lepe by vyuzivala sve zdroje, ze ano? No a davat za priklad co staty delaly ve 30. letech? Vy jste bud nihilista, nebo vam studium Krugmana vazne poskodilo mozek. A jste si jist, ze americane jsou na Cinu opravdu nastvani? Oni totiz vubec nemusi presvedcovat Cinu aby nechala svoji menu posilit. Staci jim pouze prestat si pujcovat. Timto jednostranym krokem by se problem platebni bilance vyresil. Nemluve o tom, ze v momente kdy Cina prestane dotovat americkou spotrebu, americanum znacne poklesne zivotni uroven. A to je to posledni co americti politici chteji. Pamatuji si, jak Schiff nekde rekl, ze pokud by to amercti politici mysleli vazne, zadali by Cinu aby Juan neposilovala. Ona by jim to pak treba udelala na just.

Bylo by chybou se domnivat, ze uvolneni kurzu juanu bude znamenat konec cinskemu exportu. Bude to ale znamenat, ze Cina bude dodavat zbozi jen tem, kdo maji na jeho zaplaceni.
03. 05. 2010 | 04:39

slayer pokracovani napsal(a):

Na zaver bych se vas chtel zeptat na to, co vas vede k vire v naprosto kontraintuitivni koncepty typu nedostatecne agregatni poptavky? Jiste byste cloveku, ktery je ve financni tisni nedoporucil aby si vypujcil balik penez, a ty utratil. Co vas tedy vede k tomu, a nebo jaky dukaz mate o tom, ze v pripade spolecnosti jako celku je tomu jinak? Jiste se me muzete zeptat na to, jaky ja mam dukaz, ze tomu tak neni. Dukaz samozrejme nemam, ekonomie neni exaktni veda a tudiz nemuzeme udelat rizeny experiment (interpretace statistickych dat takovym experimentem neni), tim padem nam jako jedina metoda zkoumani zbyva logicka dedukce. A prakticka zkusenost mi dava jiste znalosti a informace, z kterych dedukuji dalsi zakonitosti. Rad bych se dozvedel, proc nekdo veri tomu, ze to co je sebevrazedne v pripade jednotlivce nebo domacnosti je prospesne v pripade vetsiho celku. Jiste pred letem cloveka na Mesic nikdo nepochyboval o tom, ze tam plati stejne fyzikalni zakony jako na Zemi. Pokud tedy existuji ekonomicke zakony nebo zakonitosti, mely by platit vzdy a za vsech okolnosti. V nasem, americko - cinskem priklade mame dva ekonomicke omyly. Na jedne strane cinsky merkantelismus (kteremu vy jste se nejdriv vysmival a ted ho hajite jako potrebny) a na strane Ameriky zde mame viru v to, ze bohatstvi prameni ze spotreby.

Jeste na zaver jedna takova mala otazka. Pokud vy neustale jinym doporucujete cetbu jistych autoru, co jste sam cetl mimo mainstreamu, nebo dokonce keynesianskeho mainstreamu?
03. 05. 2010 | 04:40

slayer napsal(a):

Jeste mi to neda, i kdyz vidim, ze neodpovidate a pisu to sem asi zbytecne.

Psal jste o tom, ze ekonomie neni jednoducha. Je i neni, ekonomie je hlavne velmi logicka. Ale pripada mi usmevne pokud mi o tom, ze ekonomie neni jednoducha vyklada clovek, ktery se inspiruje ekonomickou skolou, jejiz predstavitele jsou schopni doslovne interpretovat statisticka data. Pak se dozvidame takove veci, jako ze valka je dobra pro ekonomiku, prirodni katastrofy jsou dobre pro ekonomiku, nebo pripad chudaka Samuelsona, kteremu nikdo nerekl, ze v SSSR falsovali statisticka data. To, ze vam chybi selsky rozum neznamena, ze jste sofistikovanejsi a lepsi ekonom. Pokud vam nedochazeji jednoduche veci, jaka je nadeje, ze vam dojdou ty slozite?
05. 05. 2010 | 02:19

Birkenstock shoes from Germany napsal(a):

07. 05. 2010 | 11:20

Pedro napsal(a):

Ja myslim, ze je to blbost. Cinsky delnik rozhodne nezbohatne.. Cina ani zhodnotit menu nemuze, je tam konkurent jako treba Indie. Amerika jen hleda spojence. Ekonomika se ale urcite nechova podle toho, jak znehodnotim svoji menu ci naopak, jsou to jen jiste stimuly, ktere maji pouze jistou miru pravdepodobneho fungovani. Navic - rezervy jsou dolarove - zhodnoceni by nesplnilo hlavni ucel, tzn.: nakupy Ciny ve svete. Navic by si zacali Cinane pujcovat - taky spatne. Zkratka Cina ma dostatek duvodu na to, aby tak neucinila. Jinak bych poprosil Alese, aby to po sobe vic cetl - takto verejny preklad textu je prece jen vizitka :-) - mysleno v dobrem.
08. 05. 2010 | 23:24

Mára napsal(a):

Bohužel je to tak, jak Peter Shiff píše. Už od roku 2004, kdy jsem se začal zajímat o akcie a trochu pochopil, jak ekonomika funguje říkám: Buď Čína dožene západní svět, nebo západní svět "dožene" Čínu. Bohužel se naplňuje to druhé. V Číně je stále totalita a výrobu zajišťují novodobí otroci, kteří se žádného práva v totalitě nedovolají a navíc je měna uměle držena nízko. Místo aby se Čína pomalu demokratizovala, měna posilovala, lidé dostali za svoji otrockou práci skutečně zaplaceno, tak dochází k tomu, že čínské firmy díky otrokům a podhodnocené měně likvidují v západním světě jeden obor za druhým a pracující v Číně z toho nic nemají. V současnosti z toho nemá nic už ani člověk na západě, jelikož kvůli čínské manipulaci firmy jen propouští a lidé jsou nuceni dělat za méně nebo se spoléhat na své státy, které se tak jen zadlužují a dostávají do neřešitelné situace. Pokud se Čína nezmění, nebo se západ nezačne bránit skutečným nátlakem na Čínu a cly, tak se jednoho dne probudíme jako ti otroci v Číně, státy postupně zkrachují, zaměstnanci se žádných práv už nedovolají a nezbude jim nic jiného, než dělat za nic, jako tam. Díky Číně se bohužel všichni vracíme do syrového kapitalismu začátku 19 století.
08. 05. 2010 | 23:26

Magdalena Labady napsal(a):

Good article, http://www.haoxinglass.com Each and every point is http://www.china-ouya.com good enough.This is a good,common sense article. http://www.china-bamboofloo... Very helpful to one who is just finding the resouces about http://www.china-bamboofloo... this part.It will certainly help educate http://www.china-bamboofloo... me.Thanks for sharing with us your wisdom.Great!This article is http://www.hc-cca.com creative,there are a lot of new idea,http://www.mingjiangnan.com it gives me inspiration. http://www.xyweavebag.com I think I will also inspired by you http://www.zh-bamboo.com and think about more new ideas。I am totally agree with http://www.china-yongding.com your oppinion.this blog post is http://www.ysteas.cn very encouraging to people who want to know these topics.Excellent article that http://www.ds-jiecheng.com will provide the incentive and http://www.huxi-cable.com/p... basis for my works. http://www.ejaisolar.com I wonder if I can mention the article as http://www.chinajmdq.com a bibliographic reference in my work. Very interesting and http://www.chinalasiji.com useful information! It's pity that such occasions are still exist in the world, but we should act all http://www.huxi-cable.com/s... together for to prevent them. Thanks.Very interesting and http://www.hzzxdq.net useful information! http://www.zjbangge.com/rec... It's pity that such occasions are http://www.zjbangge.com/lea... still exist in the world,http://www.zhuoerya.cn but we should act all together for to prevent them. Thanks.You really know http://www.hn-hardware.com what your talking about here. Thanks for the great step by http://www.zjbangge.com/sec... step how to blog. Great stuff from you, http://www.sunsurf.com.cn man. Ive read your stuff before http://www.jdxpwj.cn/booste... and youre just too awesome. http://www.zjxhdz.com I love what youve got here, http://www.tygluegun.com love what youre saying and http://www.wanjia-ylm.cn the way you say it. You make it entertaining http://www.hangxiang.cn and you still manage to keep it smart. I cant http://www.meiyuanfurniture... wait to read more from you. This is http://www.jdxpwj.cn/tow-rope really a great blog.This is one of http://www.deliver.com.cn the best posts that I’ve http://www.hzzhuoyuan.com ever seen; you may include http://www.hzhtdq.cn some more ideas in the same theme. http://www.china-chunyu.cn I’m still waiting for some interesting thoughts http://www.cnboostercable.com from your side in your next post.I like this kind of very useful http://www.huaan-med.com/fo... articles congratulations I wish you continued success, I hope http://www.huaan-med.com/me... I can do this kind of article。
18. 08. 2010 | 04:49

Ezra Varrone napsal(a):

Again another http://www.jdkeda.com happy reader. Very helpful. But I do agree with http://www.huaan-med.com/wr... dude - not sure if ill spend too much time on http://www.huaan-med.com/wa... this?? Great solution ,That sounds very interesting .
http://www.hzhwknit.com
http://www.cnboostercables.... topic. http://www.cnboostercables.... Thanks for your article, http://www.phccwy.com its been very helpful. http://www.huaan-med.com/ba... Thanks for sharing your information. http://www.huaan-med.com/in...
Nice post! http://www.sunstorm86.com Although we are familiar with http://www.cnyonghao.com our culure, but we maybe don't really understand http://www.huaan-med.com/in... it. It need to study deeply.It's a very meaningful http://www.huaan-med.com/fo... activity. Looking forward to joining you.meter from http://www.huaan-med.com/di... 。Thanks a lot for http://www.racketchina.com enjoying this beauty article with http://www.lk-outdoorfurnit... me. I am apreciating http://www.eammarsolar.com very much! Looking forward to http://www.huaan-med.com/di... another great article. Good luck to the author! http://www.huaan-med.com/ea... all the best! Those http://www.jihepackage.com who want to get the scholarship must http://www.jihepackage.com/... work hard and try their best. http://www.jihepackage.com/... It's exciting to hear this good http://www.huaan-med.com/di... .Thanks for this http://www.suntasksolar.com great post. I have become a http://www.trading-mx.com huge fan of this website and http://www.shopdisplaycn.com I really cant wait to read you next posts! Your post are http://www.jihepackage.com/... inspirational.Looks like a very interesting http://www.jihepackage.com/... solution technology. Thanks for sharing .
http://www.worldmaya.cn
http://www.chinachristmasba...
http://www.xdbike.com
http://www.zjqiangsheng.com
18. 08. 2010 | 04:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy