Kočičí záležitost

15. 07. 2010 | 21:43
Přečteno 6264 krát
Na nízké zídce sedělo kotě. Mourek, přesněji moureček, nezdálo se totiž větší než tenisový míček. Sedělo a očima jako dva akvamaríny si mě zpytavě měřilo. Přítomnost pokradmého strávníka se podle stavu kočičí misky dala tušit již několik dní, tváří v tvář jsme si ale stanuli poprvé.

Osud mi jeho prostřednictvím dopřál vzácnou, ojedinělou příležitost – hleděla jsem do překrásných zorniček ryzí, divoké, nespoutané přírodě. Ani lísteček se nepohnul, ani hlásek se neozval (bůhvíproč mi právě tahle věta utkvěla v paměti z hodin českého jazyka), čas se zastavil, ale jen na letmý okamžik, jen mezi mnou a plachým zvířátkem. Za naší nízkou zídkou nesmlouvavě pokračoval v kořistnické spanilé jízdě. Tu a tam zakvílely pneumatiky, zatrylkoval kos, zaštěkal pes nebo zahalekali rozjívení uličníci, já strnula a pokoušela se učinit neviditelnou, nebo alespoň nenápadnou.

Chtě nechtě se mi vnucovala otázka, jak mě asi vidí taková malá šelma? Ehm, samička podivného dvounohého tvora, nemladá, nestará, osrstění nevalné, zrak chabý, čichové schopnosti mizivé, mrštnost veškerá žádná, na dálku páchne psiskem nejhoršího teriéřího ražení, vyzařuje divnou elektronickou auru (jářku, ona snad prosedí celé dny u počítače!). Naší řečí nemluví, vydává směšný zvuk, zní to dočista jako „čiči, čiči“ – na tohle jí přece žádný průměrně inteligentní kocour neskočí –, drápky do živého jen tak nezatne, kdož ví, jestli by mi vůbec dokázala něco ulovit, ale vemlouvá se miskou namleté flákoty. Tedy, vyžít se na tom s trochou sebezapření dá, ale jinak jste se moc nepředvedli, hoši od Whiskasu. Tadyhle pan služebně starší kocour se k té divné osobě sice lísá, ale vím já, co má za lubem? Nespořádá náhodou jedno kotě k snídani, dvě k obědu a čtyři k večeři? Tím se badatelský zájem i trpělivost malého mourka zdály vyčerpány, více o mně pravda říci nelze. Zastříhal špičatými oušky, zmizel v přilehlém křoví, zakletí pominulo, fraška života opět zahrabala kopyty a vyrazila vpřed jako splašená herka.

V kočičím světě nepatřím k úplným začátečníkům, odchovali jsme několikero nalezenců, nedávno šťastně rozhojnil naši rodinnou smečku kocourek-bezdomovec Adolf řečený Dolfík (zvláštní znamení: hnědá patka a knírek), setkání s divočinou mě nicméně nesmlouvavě předhodilo všanc literárně nadužívaným smíšeným pocitům (co jsem se o nich napřekládala, co jsem se o nich napsala!). Nejprve se přihlásil ochranitelský pud, v patách mu klusaly obavy, zodpovědnost, pokora i bezmoc, v dálce vlála bílou hřívou naděje. Snad si kotě zvykne alespoň na místo, kde se pravidelně rozdává krmení, snad vyroste, zesílí a dost možná – ale to namyšleně předbíhám – jednou přijde a něžným hláskem zapřede: „Ochoč si mě…“

Ptala jsem se přátel, i přátel na Facebooku, zdali plaché stvoření dokáže časem strpět osobu, která mu nosí potravu. Názory se lišily dosti zásadně, téměř bych se nebála užít slova diametrálně. „Jasně a rychle,“ soudili zástupci prvního tábora. „Divoký kotě? Nikdy. Jako bys krotila lišku,“ zněl verdikt protistrany – patrně jí vytanul na mysli týž klasik. Nejmoudřejší odpovědi jsem se dočkala z Britských ostrovů, zněla: „Čas ukáže.“ Já mohu nesouhlasit, mohu se přít a vzpouzet, stavět se na hlavu nebo lomit rukama, plakat, naříkat či štkát, nakonec mi stejně nezbude, než přijmout jeho verdikt.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kritik napsal(a):

Článek plný tichého potěšení...

Jenom přidám poznatek, nejen náš, ale mnohých a mnohých:

Kočička si ochočí Vás. Na rozdíl od psů to u koček funguje naprosto obráceně.

A ještě přidám poznámku k jakémukoliv zvířeti nebo ptáku: Zkuste lásku a nebudou od Vás odlétat ani kosové.
15. 07. 2010 | 22:04

pavel fadrný napsal(a):

S kočkama nikdy nevíte na čem jste.Některé "přivandrovalce" se mě podařilo dokonale ochočit, jiní byli jen na stravu, sáhnout na sebe nenechali. Když pracuji na zahradě tak mí 4 současní kocouři přijdou a pozorují co dělám a "mluví".Odpovídám jim kočičí řečí.
15. 07. 2010 | 22:04

pastýř kočující k jihu napsal(a):

Milé, díky.
15. 07. 2010 | 22:06

being napsal(a):

Možná, že i kotě nyní přemýšlí co s Vámi, jak moc se mu Vás podaří ochočit.

Kotě si v duchu říká o Vás: "Snad si ta paní alespoň zvykne mi dávat krmení." Možná o tom diskutuje s jinými kočkami a kcoury a dostává rozporuplné odpovědi, až nejmoudřejší kocour ve vsi mu řekl "čas ukáže"....
15. 07. 2010 | 22:26

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Je to už více let, kdy po naší zídce chodíval impozantní mourovaný kocour. Vždy se zastavil na rohu a déle se rozhlížel, jako by přehlížel své království. Jednou za naším skleníkem jsem ho zahlédl s jednou kočkou, která pokorně se skláněla a oba docela vášnivě mrouskali.
Nedalo mi to a k jeho obvyklé trase jsem přiložil misku s mlékem. Milostivě ji přijal jako i ty následující. Stále si však zachovával svůj nezávislý kocouří život bez dotyku lidské ruky. Jenomže jak léta šla a kocour stárnul, začal na svou nezávislost poněkud rezignovat. Už se mu hodilo v zimě se ohřát v domě a nakonec se mu to zalíbilo, že se nedal vyhnat. A jednou zmizel....
Krmívali jsme jeho polodivoké potomky, jeho vnuk - mouratý malý kocourek nemocný umřel v mé náručí. Přesně tak, jako můj první pes. Už nechci žádné zvíře za kamaráda, snad papouška, mají dlouhý život.
15. 07. 2010 | 22:40

Lena napsal(a):

Jedna kamarádka si ochočila lišku. Teď mají i dvě malé lištičky. Jedna dospělá (čili čtvrtá) však chytla prašivinu a jednoho dne zmizela. Liška už chodí na metr od kamarádky po zahradě a čeká na papáníčko...

Matyáši,
je přece mnohem lepší, když Vám umře zvíře, než když Vy umřete zvířeti. Copak asi takové dlouholeté zvíře po Vaší smrti bude dělat? Kdo ho dostane a jak se postará. Ze zkušenosti vím, že dědicové se rádi postarají o majetek, ale třeba pes většinou končí všelijak (v lepším případě v dobrém útulku).
15. 07. 2010 | 23:04

Čochtan napsal(a):

Měli jsme černou kočku. Našel jsem ji jako kotě při skládání uhlí v kůlně. Takřka nebyla vidět, ani její sestřička. Ta nepřežila, ale Mindu tchýně odkojila injekční stříkačkou s gumičkou na ventilky místo jehly. Vlastně to ani kotě nebylo, jen hlavička a malinkatý tělíčko.

Vydržela všechno a vyrostla z ní nádherná kočka, černá jak negr v tunelu. Když dostávala injekci, tak jsme ji s manželkou museli vší silou držet a doktor píchal. Sotva jehlu vytáh, vyrvala se a během vteřiny byla za komínem. To bylo její místo, když pan doktor se přiblížil na kilometr k vesnici.

K medicíně měla moc divný vztah. Odčervovací pilulku jsme museli rozdrtit a smíchat s játrama. Játra sežrala a drť z pilulky nechala. Jak to dokázala, nevím.

17 let jí bylo, když na jaře zemřela. Přežila všechny své děti.
15. 07. 2010 | 23:10

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lena:
"je přece mnohem lepší, když Vám umře zvíře, než když Vy umřete zvířeti" Pro mne ne.
15. 07. 2010 | 23:28

Ládik napsal(a):

Jak víte, že ve Whiskasu dělají hoši? A že melou flákoty?
Kočky mají u nás krátký život. Tu poslední roztrhli napůl 2 nedospělí haskouni.
16. 07. 2010 | 06:03

klarasamkova napsal(a):

krásnou povídku na tíéma ochočování divokých koťat napsal James Herriot v tuším 4. díle svého zvěrolékaře... :-) On s ochočováním neuspěl.... Ake, upřímně, je to nutné, ochočit??
16. 07. 2010 | 07:11

yara ze země krys napsal(a):

Jo jo, kočičky, většinou to co je hezké bývá velmi nebezpečné. Já jsem taky vytáhl u moře pěknou barevnou rybu a místní rybáři se chytali za hlavu a řvali na mě ať to zahodím. Takové kočičky roznáší hned několik nebezpečných parazitů a nejhorší je z nich toxoplasmóza.
Ta nejde vyléčit, pouze zaléčit!Ale romantika je romantika, nejlepší je když ta zvířátka necháme pohladit malými dětmi. To je vůbec nejlepší.
16. 07. 2010 | 07:20

gaia napsal(a):

z hlediska ochrany životního prostředí je přikrmování polodivokých koček zvěrstvo. Kočky se velmi množí v městské populaci přenášejí spoustu nemocí a to i na člověka podílejí se na vybití zpěvného ptactva. I takto přikrmované kočky ve městě velmi trpí zvlášť v zimě a jen jim utrpení prodlužujeme. Nedoporučuje se to.Stejné je to s polodivokými psy. Problémy řeší např. město Bukurešť. Jedině chytit vykastrovat a vzít si domů, ale nejprve se zeptat sousedů jestli jim to nebude vadit.
16. 07. 2010 | 07:22

gaia napsal(a):

Kočkovité šelmy jsou zaměřeny na jednorázový rychlý a přesně odhadnutý útok.Od jednou objeveného hnízda kočka snadno neupustí. Lišku nebo psa dokáže obětavý pták předstíráním zranění od hnízda odvést protože jsou zaměřeni na pronásledování prchající kořisti a jejich kouzlu nejsou schopni odolat. Většina těchto případů nakonec končí úspěšným vyvedením mláďat nebo jen ztrátou části mláďat.Kočka která loví jinak dá vždy přednost jisté potravě před nejistou a proto na ni manévr odvádění od hnízda neplatí. Objeví - li jednou hnízdo následky pro jeho obyvatele jsou fatální.
16. 07. 2010 | 07:34

danielamicanova napsal(a):

Děkuji za milé a podnětné komentáře. Třebas to z článku mohlo nepřímo plynout, netoužím si žádnou divou šelmu ochočit proti její vůli. Příroda je mocná, nehodlám se jí stavět do cesty. Jen bych ráda, aby z Mourečka vyrostla dospělá, silná a zdatná kočka, která obstojí v okolním nesmlouvavém světě - když už se naše osudy letmo dotkly. Prozatím to vypadá, že milý Moureček bystře pochopil, kde se pravidelně podává strava, snad je tedy na dobré cestě. Ad Ládík: Samozřejmě netuším nic o pohlavní příslušnosti zaměstnanců Whiskasu. Termín "hoši" se zde na jihu Moravy (nevím jak jinde) užívá co univerzální oslovení. Ohledně namleté flákoty - užila jsem tohoto výraziva čistě k umocnění komického efektu,přesnější informace lze nalézt na obalu (většinou se tam píše "maso a masné výrobky"). Ad klaravesela: Děkuji za milou vzpomínku na Jamese Herriota! Můj otec i děd jsou původním povoláním veterináři, Herriotovy knih proto představovaly cosi na způsob povinné četby, kterou čteme dobrovolně a rádi.
16. 07. 2010 | 08:02

gaia napsal(a):

to daniela
"Jen bych ráda, aby z Mourečka vyrostla dospělá, silná a zdatná kočka, která obstojí v okolním nesmlouvavém světě - když už se naše osud.......

co si pod tím představujete?
že ta kočka bude lítat po parku a občas u Vás vylíže mléko?
A ta toxoplasmósa je nejhrozivější pro těhotné ženy.Způsobuje i hydrocefalus.
Dřív nebylo tolik autistů možná zde je indicie
16. 07. 2010 | 08:09

Ládik napsal(a):

Děkuji za odpověď. Švigra má 4 kočky, co lezou po stole a dělají do pilin ... Kočka patří do lesa.
16. 07. 2010 | 08:21

Zbyněk Matyáš napsal(a):

gaia:
Máte představu, kolik v městském prostředí žije hlodavců? Kočky loví přednostně myši a hnízda na koncích tenkých větviček jsou pro ně nedostupná.
16. 07. 2010 | 08:32

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"A ta toxoplasmósa je nejhrozivější pro těhotné ženy.Způsobuje i hydrocefalus.
Dřív nebylo tolik autistů možná zde je indicie" Určitě není.
16. 07. 2010 | 08:33

gaia napsal(a):

to Ládik
"Kočka patří do lesa."

ach jo nic nepochopil
kočka ani není lesní zvíře pochází z přední Asie ze stepí a polopouští co by měla dělat v českém lese. Je to cizí prvek který zde do přírody nepatří.
V českém lese když kočka tak jedině rys.
16. 07. 2010 | 08:35

KristaP napsal(a):

Ale no tak drahá gaio... tak to zjednodušte s tím, že prostě nesnášíte kočky a ony můžou za vyhlazování živočišných druhů a způsobily všem dětem autismus. Chtějí totiž vyhladit i lidské plémě, krom všeho ptactva...
A než začnete štěkat, co jsou kočky za humus, tak popřemýšlejte nad tím proč běhají venku na ulici. Protože je tam asi někdo vyhodil! Promiňte ale mám čerstvý případ kde jistá paní zcela bez skrupulí nechala dvě docela hezké kočky v bytě ze kterého se stěhovala a klidně by je tam nechala umřít hlady a žízní. Můžete mi ji tady nějak obhájit?
16. 07. 2010 | 08:37

gaia napsal(a):

to Zbyněk Matyáš
mám plnou zahradu myší ale ty potvory slídí jen po hnízdech. Kočka vám zničí všechna hnízda. Je velmi trpělivá dokáže sedět hodiny dlouho pod hnízdem a ptáček chudák na něj nemůže. Mláďata zastydnou nebo trpí hladem. A hnízda si ptáčci na koncích větviček nedělají teda aspoň ti na mé zahradě. Dělají je v prohlubenině dvou větví nebo uvnitř mých jehličnanů.

Kočky v parku se nemají přikrmovat ale pochytat a sterilizovat stejně jako ve městech se nemají přikrmovat holubi.

Kočka do přírody nepatří. Již její název kočka domácí napovídá.
16. 07. 2010 | 08:46

neo napsal(a):

Kotě je nevyzpytatelné, ale časem si zvykne. První kočička, kterou jsme zachránili,si zvykla velmi rychle, nebyla agresivní už 3tí den. Přestala se bát a syčet a stal se z ní mazlík. Asi před měsícem jsme zachránili další kotě, tentokrát ještě menší( maminka mu umřela a sourozenec taky) po nezbytném veterinárním vyšetření jsme ho vzali domů. S naší číčou se kotě nesneslo, syčelo, útočilo a to jak na ni tak na nás a prakticky na sebe nenechaklo sahnout. Veterinář doporučil utracení. Jiní lidé ho nechtěli a jedna paní ho vrátila s tím, že je moc agresivní. Dnes už je klidnější a s kočkou jsou kamarádky.
16. 07. 2010 | 08:46

gaia napsal(a):

to Krista
"Můžete mi ji tady nějak obhájit? "

nemůžu problém dělají právě takovíto nezodpovědní lidé. Já tu nebrojím proti domácím kočkám ale proti zdivočelým městským kočkám které někdo vyhodil a ponechal jejich osudu. Jejich přikrmováním se jejich situace jen zhoršuje a nic neřeší jen ubližuje.
16. 07. 2010 | 08:49

danielamicanova napsal(a):

Ad gaia: Chápu Vaše postoje, patrně podmíněné neblahou životní zkušeností. Ano, život sám o sobě je dost nebezpečný i bez koček, a já, koza pitomá, je krmím. Tím se zcela zjevně osobně podílím na zvýšení výskytu toxoplasmozy, hydrocefalu i autismu, ohrožuji těhotné ženy, jejich potomstvo a českou demografickou křivku nádavkem. Jsem vina, ba nejvíce vina. Utěší-li Vás to, parky u nás na konci dědiny nemáme, jen lesík (pro radost pana Ladíka) plný divé zvěře, bezdomovců, klíšťat a jiných parazitů, k tomu venkovské dvory obývané lítými kočkožroutskými psy. Kočky se ve zdejších podmínkách dožívají vyššího věku jen velmi, velmi výjimečně.Božínku, a já myslela, že jsem napsala milý, nejitřivý odpočinkový text! Dobře mi tak.
16. 07. 2010 | 08:53

franťýk napsal(a):

ad autorka:
zažíváme právě podobnou situaci. Někdy z jara se u nás začal objevovat už dospělý kocour. Pomalu a postupně si nás začal "adoptovat" a dne už i "slyší" na jméno. Když jsme jej poprvé mohli pohladit, zjistili jsme, že má prašivinu. Při první příležitosti, kdy se nechal odchytit během odpoledne, jsme jej odvezli na veterinu. A protože prašivina je léčitelná, dostla nějaké vodičky či kapičky, preventivní injekci proti vzteklině a vrátil se s námi domů. Přesto, že máme další "vlastní" tři, pravidelně i tohoto kocoura krmíme, ale ne mlékem, které kočkám škodí, dostává stejné maso jako ty "vlastní", odstraňujeme klíšťata a doufáme, že na zimu, až se bude ještě více zdržovat doma, se povede ho vykastrovat. Přece jen se moc pere a zdá se že nepatří k vítězům. A ty naše "vlastní" kdybyste viděli jak se dokážou mazlit se psem,no to je nádhera.
16. 07. 2010 | 09:10

Ládik napsal(a):

gaia:
Nežiju v polopoušti nebo ve stepi, ale ve slezském lese. Když říkám, že kočka patří do lesa, myslím tím, že nepatří do domu. Nepřesně jsem se vyjádřil.
16. 07. 2010 | 09:10

juli napsal(a):

mame psa fenku a cestujici kocku. prisla kratce pred vanocemi, koncem ledna prchla, pak se objevila na velikonoce, po tydnu pryc a nyni si prisla uzivat prazdniny. nejlepe se ji odpociva na lehatku v zahrade. prijde vzdy totalne vyhubla,rozjecena a podrazdena,kdyz nevidi sve misky na jidlo,odchazi jako koule. nase fenka jezevcika jen nevericne zira. obe s nami cvici jedna basen, ony jsou kralovnami a my poddanymi. ale to nevadi, stejne se radsi podrizuji rozmaru zvirecimu nez lidske buzeraci. krasne prazdninz vam vsem a zviratkum nejvic.
16. 07. 2010 | 09:37

Germanicus napsal(a):

Platí věta obecná:
Kočky se domestikovaly samy.
http://www.myty.info/view.p...
16. 07. 2010 | 10:30

gaia napsal(a):

to Ládík
kočka je buď domácí zvíře nebo nemá v přírodě co dělat.
Někdo vypustí do rybníka v Čechách i piraně.
Tento příklad se stal dle tisku ve Svitavách v rybníku kam se lidé chodili normálně koupat.

někdo mluví jako ochránce těch roztomilých koťátek a já jako ochránce celé přírody.
16. 07. 2010 | 10:39

Grandmaster napsal(a):

Autorko,
co mlada kocka potrebuje, je socialni kontakt s lidmi. V mladem veku, mezi priblizne tretim az desatym tydnem zivota se musi kote stykat s lidmi, cili clovek si musi s novym kocicim tvorem hrat,dotykat se ho, krome jineho hrat si s kocicima usima, divat se mladeti na zuby atd. Na tento kontakt si kote vice mene zvykne a tento zvyk trva pak po cely zivot. Naopak kote, ktere postrada cloveci kontakt, je vychovano svou matkou - 'mej se dite na pozoru pred vsim a pred vsemi', nikdy nebude tak socialni jak kote s tou druhou alternativou.
Mam vic jak tricet let zkusenost s temito tvory a poslednich patnact roku jeden z dvou ctyrnohych prislusniku me domacnosti byl vychovan zdivocelou 'domaci' kockou. A je porad znacne rezervovany(!), zatimco druhy kocour si mysli ze je clovek (kontakt popsany vyse!).
16. 07. 2010 | 10:45

franťýk napsal(a):

ad gaia
Kočka divoká (Felis silvestris) je savec z čeledi kočkovitých. Její poddruhy, kočka plavá a kočka stepní, jsou předkové dnešní domestikované kočky domácí. Dožívá se 15–20 let. V České republice se až na výjimky přirozeně nevyskytuje, ačkoliv k nám může pronikat z prosperující populace v Bavorsku. Je – vedle rysa ostrovida – jediným zdejším zástupcem kočkovitých šelem. Více rozšířená je na Slovensku, kde žije několik set jedinců. Další roztroušené populace se nacházejí v Evropě a Asii.
Patří kočka do přírody nebo ne
re captcha the arrests
16. 07. 2010 | 10:48

gaia napsal(a):

to franťýk
kočka doma namnožená a pak vyhozená na ulici do přírody skutečně nepatří. Je to jakoby zvířecí bezdomovec se všemi důsledky.
16. 07. 2010 | 11:01

franťýk napsal(a):

ad gaia
to ale není vina koček, ale lidí a lidi by jim měli pomáhat, protože je do té situace dostali
16. 07. 2010 | 11:25

Líný černý pes napsal(a):

to autor:
Jestli je to kotě ještě volné (k někomu se nepřidalo) zkuste se s ním dohodnout, lepší kočka v domě než myši v kůlně.

Kočičí zírání, které Vás tak fascinovalo, je povětšinou hodnocením, zda z dotyčné osoby či věci kápně něco k jídlu. Zřejmě jste byla vyhodnocena jako potravní nenosič a tak kotě odešlo hledat zdroj jinam ;)
16. 07. 2010 | 11:44

gaia napsal(a):

frantýk
jaký význam by mělo přikrmování bezdomovců.To nikomu nepomůže ani té kočce postupovat by se mělo systematicky a ne ty kočky nechat dál množit až do neúnosnosti.
Navíc ani tyto zdivočelé kočky nemají žádný vliv na populační dynamiku hlodavců protože se živí přednostně zpěvným ptactvem, které se tak nemnoží a je ve městech mnohdy vzácné.
Ta pomoc je spíš Danajský dar.
16. 07. 2010 | 12:40

gaia napsal(a):

líný černý pes je praktičtější
16. 07. 2010 | 12:41

hanah napsal(a):

Syn našel ještě slepé koťátko, tak akorát do dětské dlaně. Navštívil veterináře, nakoupil kočičí sušené mléko, lahvičky s dudlíky jak pro panenky a koťátko donesl mně. Zjistil totiž, že chce pořád baštit, chovat se, a když je odloží tak se vzbudí. Kočičku (je to holka) jsem vypiplala ve velice milou sociální, ale strašně všetečnou dospělou kočku. Před rokem se nám zaběhla u kamarádky na chalupě a já to téměř obrečela. Našla jsem si asi po dvou týdnech na netu dárce dvou krásných koťátek - bílý kocourek a černá kočička (sourozenci), kříženci s perským kocourem.
Moje vypiplaná kočička se po třech týdnech vrátila vyhublá na kost a hlasitě se dožadující krmení.
Nikdy jsem kočky neměla ráda. Od malička jsme měli doma psy a kočkám jsem vůbec nerozuměla.
Takže teď mám doma tři. Je úžasné jejich společenství pozorovat. Každá z nich má úplně jinou povahu, každý z nich žere něco úplně jiného. Kocourek je krásné bílé princátko, které ustrašeně uteče, když člověk kýchne. Holky jsou kámošky, ale umějí se pěkně servat a honit po celém bytě (včera dvakrát shodily vázu s kytkama).
Hm. Kočky jsem nesnášela.
Teď jsem pro svou malou vnučku "babička s kočičkama" :-)
16. 07. 2010 | 12:44

hanah napsal(a):

danielamicanova

Napsala jsete milý, nejtřivý odpočinkový text. Nenechte se odradit poněkud příliš "praktickou" gaiou.
Váš text je takové příjemné chladivé pohlazení v poledním vedru :-))
16. 07. 2010 | 12:51

franťýk napsal(a):

ad gaia
bezdomovec člověk si hodně často způsobil svoji pozici sám (ať úmyslně nebo nešťastnou shodou okolností), zdivočelou kočku do té přírody "vysadil" člověk a neptal se jí, jestli tam chce být nebo ne. Že s kočka živí i zpěvným a jiným ptactvem je sice pravda, ale zdravého ptáka neuloví, takže se vlastně stará o odklizení budoucí mršiny.
Rozumnější města se starají o kastraci zdivočelých koček a možná by se povedlo jejich populaci snížit, kdyby neexistovali "lidé", kteří vyhánějí nové a nové přírustky, pokud možno nekastrované
16. 07. 2010 | 13:33

Zbyněk Matyáš napsal(a):

gaia:
"Kočka do přírody nepatří. Již její název kočka domácí napovídá."
´Kočka domácí (Felis silvestris f. catus) je domestikovaná forma kočky divoké...Kočka domácí vždy sloužila člověku především jako lovec hlodavců...Člověk rozšířil kočku domácí prakticky na všech kontinentech (s výjimkou Antarktidy), na mnoha místech zpětně zdivočela.´
http://cs.wikipedia.org/wik...
16. 07. 2010 | 13:35

Grandmaster napsal(a):

Hanah,
spousta lidi nesnasi kocky. Je to jen z neznalosti. Ja daval vzdy prednost kockam pred psy. Jou vice samostatne, cistotnejsi a nedaji tolik prace. Samozrejme maji byt kastrovane.
Moji kocouri maji kdykoliv moznost se vyvencit ve dne i v noci (bydlim v male vesnici). 'Domaci' zvirata jsou dobrymi prateli a pomahaji nam mit se lepe zdravotne i dusevne (to je dokazano).
Zatim nemaji kocky v CR takovy status jako psi, ale doufejme ze to prijde. Mam zname, kteri se dokonce kocek boji(?!).
16. 07. 2010 | 13:46

franťýk napsal(a):

ad Zbyněk Matyáš
dle této logiky nepatří do přírody ani prase domácí, kur domácí atd. Ono Příroda je velice široký pojem a na vesnici se vidí jinak než ve městě. Prostě kočka do přírody patří, i když je to jen příroda za barákem.
ad Grandmaster
'Domaci' zvirata jsou dobrymi prateli a pomahaji nam mit se lepe zdravotne i dusevne
mohu z vlastní zkušenosti potvrdit.
Jinak k baráku vždy patří pes i kočka. Každý tam má svoji nezastupitelnou roli. To je něco, co měštští páníčci nepochopí
16. 07. 2010 | 14:05

Grandmaster napsal(a):

frantýk,
nehazejme ty mestske panicky do jednoho pytle. Jsou i ve meste
lide kteri maji zvirata radi.
Ja zil ve velkych mestech, ted bydlim ve vesnici, ktera ma asi 430 obyvatel...... A libi se to me i mym zviratum a nesmim zapomenout ani na moji manzelku.
16. 07. 2010 | 14:54

Lena napsal(a):

Matyáši,
15.07.2010 23:28:28

nebuďte sobec!!!!!
16. 07. 2010 | 16:59

Lena napsal(a):

franťýk

Úžasný předsudky!!!

A ten pes, když je fena, musí mít aspoň jednou štěňata, aby nedostala rakovinu, že? A kočám se topí koťata. Navíc kočku není třeba krmit, dyť si nachytá myši. Psa na dvorku není třeba ani venčit ani vychovávat - pokud z toho zblbne a kousne páníčka, tak je to jistě jeho vina, má vrozenou zlou povahu či dokonce nádor na mozku, a je nutné ho utratit. Psům stačí zbytky od stolu, nač kupovat kvalitní psí žrádlo, max. tak granule za 250 Kč 15 kg z Tesca - to úplně stačí. Psovi patří kosti, dyŤ je táááák rád. Odčervovat, očkovat psy i kočky, nač?

To jen tak pár debilit, které se tradují mezi vesničany.

Zdraví městská panička.
16. 07. 2010 | 17:06

Lena napsal(a):

Mít já kočku, tak rozhodně ta by do přírody nepatřila. Proč? Protože by mi jí jako škodnou mohl dle zákona odstřelit kdejaký trouba s IQ tykve, který nějakým nedopatřením nebo ze známosti sobě rovných čirou náhodou udělal myslivecké zkoušky a zbrojní průkaz.

Stejně tak pes. Ono když ve vyplundrované přírodě není do čeho střelit, hodí se i pes, který si v poklidu čuchá 10 m od pánečka a nic nehoní.

Někdy se hodí i kolega myslivec. Jak známo.
16. 07. 2010 | 17:13

hankacl napsal(a):

Loni v létě k nám na zahradu začalo chodit sotva odrostlé kotě, štíhlá černobílá kočička s aristokratickou také štíhlou tváří. Naše cvě staré kočky se k němu chovaly rozdílně: Starší Mikině byla "ukradená", mladší Macinka na ni syčela a odháněla ji. Kočička nás vytrvale ochočovala. Během několika měsíců shodou okolností obě kočky zemřely - a v den, kdy jsem pochovala tu druhou, nakráčela Čičulka do domu se samozřejmou elegancí. Popravdě - já ji odháněla ode dveří, jen jsem ji krmila na zápraží, ale postupem času a zimy dosáhla svého. Jen nevím - je ona moje nebo já její?
16. 07. 2010 | 17:36

Michal Macek napsal(a):

dobry den :)

spisovatelka a prekladatelka?jak mile!mate rada fantazii?uzasne!a mate rada 17stoleti?neuveritelne!

ja ma tohle vsechno rad taky!co napsat spolecne nejakou hezkou trochu fantasy povidku ze 17stoleti? :)co treba neco o kocce?
16. 07. 2010 | 18:54

gaia napsal(a):

já nebrojím proti vesnickým kočkám na půdě ale proti městským kočičím bezdomovcům které někdo přikrmuje a tím pomáhá dalšímu rozmnožování dalších kočičích bezdomovců.
To je opravdu nebezpečné. a ti kočičí bezdomovci ve městě dost trpí stejně jako ti lidští.A ty mnohokrát taky někdo odněkud vykopl.

Příště múžete napsat o krmení holubů ve městech k tomu bych také něco měla.
16. 07. 2010 | 20:22

Lena napsal(a):

gaio,

takže řešení je nechat je hladové a tím pádem oslabené a víc nemocné, aby než vychcípají roznesli daleko víc nemocí? A to jen proto, že jsou mezi námi nezodpovědní kreténi, kteří jsou schopni svoje zvíře vyhodit jak nějaký odpad? Vždyť jde jen o nějakou blbou kočku nebo čokla, tak co, že?

Je 21. století a tady to vypadá, jako kdyby většina obyvatel ČR nikdy neslyšela slovo KASTRACE. Radši namnoží a když to nezabijí, tak to vyhodí. Někteří dokonce množí nekvalitní jedince pro peníze. Ty, co se jim nehodí, končí na ulici, případně v jímkách, utopené v rybnících apod. V lepších případech v útulcích.

A není mi opravdu jasné, čemu zvířata jako kočky, holubi můžou ve městě tak asi vadit? To jako má být město úplně bez zvířat? Vždyť to prostě není proveditelné! A že jste taky nezmínila potkany, bakterie, houby, viry... Ti nevadí?
Jistě, že zvířata přenášejí určité nemoce. Ale lidi ne? Zvířata taky ničí majetek. Ale lidi ne? Člověk udělá mnohem víc škod než zvíře. Čili největší městská škodná je člověk. Možná bude dobré ho nekrmit a nepřispívat tak k jeho rozmnožování :-)!

Jestli by spíš nebylo dobré se naučit s těmi zvířaty žít, než se je snažit zdecimovat. Vymezit pro ně vhodné lokality, kde jim to bude vyhovovat, aby se převážně nešířili jinam. A hlavně si uvědomit, že všechny vybít prostě nepůjde nikdy a taky by to byla škoda.
16. 07. 2010 | 20:56

Lena napsal(a):

Člověk si myslí, že ochočil zvíře. Ale většinou je to tak, že si zvíře ochočí člověka :-).

A funguje to i tak, že si zvíře ochočí jiné zvíře. Například sousedovic kocour si ochočil moje lovecké feny natolik, že chodil k nám do bytu. Nebylo to sice úplně klidné soužití, ale dalo se to vydržet, i když jsem je pro jistotu vždycky sledovala. Holky úplně zapomněly, že je kočka škodná, kterou je třeba z revíru dostat, případně jí zamordovat.
16. 07. 2010 | 21:00

Lena napsal(a):

A tady taky jedna divoká čičinka - nalezená, vykrmená, ochočená,¨vrácená do přírody a navštívená po roce:
https://www.youtube.com/watc...
16. 07. 2010 | 21:10

gaia napsal(a):

to Lena
čím škodí zdivočelé kočky jsem už popsala výše
a co dělat proti lidské nezodpovědnosti nevím

a že je člověk největší škůdce na planetě vím dávno a tady píšu aby se to zmírnilo.
16. 07. 2010 | 21:44

Lena napsal(a):

gaio,

kočky můžou za autismus? :-) Nemůžeme si náhodou za nemoce sami? Třeba tím, že jsme si nezodpovědným chováním ke svému zdraví snížili odolnost natolik, že se nakazíme skoro už i zlomenou nohou souseda.

Asi není normální, když člověk chytne všechno, co potká. A na kočky bych to opravdu nesváděla.

Toulavé psy a kočky je třeba pochytat, vykastrovat, vrazit do útulků a nabízet do adopce. Dohledá-li se původní páneček, je třeba mu to vše naúčovat plus náklady vynásobit tak cca 30 a vrazit mu to jako pokutu. Zároveň ho obdařit doživotním zákazem chovu zvířat pod ještě mastnější pokutou či hrozbou podmínečného trestu.
Toulavými zvířaty ovšem nemyslím zvířata zaběhnutá.
Jak je odlišit? Povinným čipem nebo jiným druhem označení, při smrti povinným vyjádřením veterináře, jak zvíře zemřelo, povinností nahlásit ztrátu do nějakého registru a jednoročním ukázáním zvířete na úřadu, aby bylo zřejmé, v jaké je výživové kondici a je-li naočkováno, - když úřad umí vybírat poplatek ze psa, tak za něj taky může něco dělat, ne? Taky by nebylo od věci povinná kastrace nechovných jedinců a postihování množení bezpapíráků.

Je zajímavé, že u nás se kočky očkovat nemusí, ač lítají a kadějí všude.
16. 07. 2010 | 22:35

franťýk napsal(a):

ad Lena
" ten pes, když je fena, musí mít aspoň jednou štěňata, aby nedostala rakovinu, že? A kočám se topí koťata. Navíc kočku není třeba krmit, dyť si nachytá myši. Psa na dvorku není třeba ani venčit ani vychovávat - pokud z toho zblbne a kousne páníčka, tak je to jistě jeho vina, má vrozenou zlou povahu či dokonce nádor na mozku, a je nutné ho utratit. Psům stačí zbytky od stolu, nač kupovat kvalitní psí žrádlo, max. tak granule za 250 Kč 15 kg z Tesca - to úplně stačí. Psovi patří kosti, dyŤ je táááák rád. Odčervovat, očkovat psy i kočky, nač?

To jen tak pár debilit, které se tradují mezi vesničany."
Že se tradují tyhle debility je právě debilní předsudek městských paniček. Protože kdo má zvířata rád, ví jakou péči potřebují, my máme dokonce něco, co asi městská panička nepochopí, totiž svého osobního (nebo snad zvířecího) veterinárního technika, který nám zajišťuje všechny potřebné
operace vy paničko
16. 07. 2010 | 23:25

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lena:
Jsem sobec jako téměř každý.
16. 07. 2010 | 23:48

Lena napsal(a):

franťýku,

když jsem se odstěhovala z města na vesnici, tak jen ty zahrady natočené k mému domu:
1) fena-labradorka, jak pravil páneček "se u nás má dobře, smí dokonce i do verandy". Hmmm. Šťastné zvíře. Celý den sama na zahradě, ale může být sama i ve verandě.
2) Štěně, které několikrát zdrhlo děravým plotem a lítalo po silnici, aniž by to pánečky nějak výrazně iritovalo a aniž by si toho vůbec všimli, že je pes pryč. No, taky péče...
3) Vořech, který pokouše svého "pána", když ho chce při bouřce vytáhnout zpod auta. Do domu nesmí. Zato když hárala fena z bodu jedna, postaral se o další vořechy, neb si majitel labradorky hárající fenu nezajistil. Taky nač, že?
4) Fena vlčáka, tak zlá, že psy vraždí a lidi kouše. Naprosto automaticky. Proštěká celé noci na zahradě, fakt výborné mít takového psa v sousedství. Kdysi hodný pes, který pusinkoval přes plot, pak se změnila panička a zvíře dopadlo takhle.
5) Na další zahradě konečně jeden pes s normální péčí, hurá.
6) Hned vedle hysterická fena, absolutně nevychovaná. Kříženec jezoše, který se tak bojí, že pánečka paralyzuje omotáním vodítka, kdykoliv se přiblížíme s mojí smečičkou. Tak moc se na něm škrtí, že už chvílemi nemůže ani štěkat a vrčet. Naprosto nesocializovaná. Zato za plotem řvala pořád, než jsem pánovi řekla, že by jí měl taky trochu vychovávat. Tento pán tohohle psa ale zachránil od jisté smrti, když jí vytáhli velmi špatných podmínek. Že však pes potřebuje kromě občasného vypuštění na zahradu a jedné denní procházky taky nějaké vedení a v jejím konkrétním případě taky hry na zvyšování sebevědomí a socializaci, to už mu patrně uniká.
7) Jezoš - prý jestli ho nechci, že jsou s ním jen problémy. Já na něm nic problematického nevidím, podle mě milý pejsek. Fakt ale je, že se po nich ohání. Po mě si to zatím nedovolil ani jednou.
8) Fena vlčáka, která taktéž nesmí do domu, je stále v kotci, a byla i v období socializace, což je na ní nyní setsakramentsky znát. V kotci kvílí jak v úkole, někdy i několik hodin. Nyní se začíná projevovat dominantně a neuroticky, příliš nectí pánečky, tahá na vodítku, chová se jako vůdce smečky. Protě není úplně OK. A oni jí chtějí nakrýt! Nevyšetřenou, bez PP, s problematickou nevyrovnanou povahou, po rodičích též bez PP skoro nic neví... Ale štěňata by přece MĚLA mít, že? Když jsem se jich ptala, zda jsou si jisti, že je pak udají do dobrých podmínek, neb útulky praskají ve švech a psů je víc, než je poptávky, tak na mě koukali, že jako opravdu (???), to jsme vůbec neřešili.
9) Dál je jezoš zdrhací, ale jinak jeho chov bych kritizovat nemohla až na to, že od toho nalezence ne zrovna dobrých kvalit (trošku problémy s dominancí, problémy zdravotní a není asi úplně podle standardu) by od něj chtěli štěňata. Nač?

Tak to jsou pouze moji nejbližší vesničtí sousedi.

Když moje fena chytla pyometru a bylo nutné ji akutně kastrovat, aby přežila, sousedka od toho vořecha z bodu 3 se mě zeptala, jestli se mi to vyplatí. A další vesničan pravil, že on tuhle vrazil 150 Kč do injekce a děsně ho to bolí.
To tedy občas koukám jak vejr z dubu, co je vůbec možný.

Soused od jezoše z bodu 9 by chtěl dalšího psa. Tak jsem mu nějaké hledala, ale když z nich vylezly ty štěňata, přestala jsem. Snažila jsem se jim vysvětlit, že tohle opravdu dobré není. A že jestli by si vzali nějakou fenečku z útulku, měl by být některý z nich kastrovaný, lépe pes, protože to je jednodušší zákrok. Tak prý mu to nemůžou udělat. Takže feně by to asi udělat mohli, ač je to daleko horší zákrok. Nakonec na tu kastraci stejně asi dojde, protože pes má na varlatech cysty. Nakonec je mu cca 10 let (přesně to nikdo neví), takže není se čemu divit.

A netroufla bych si tvrdit, že pánečkové jmenovaných pejsků, nemají své pejsky rádi. Prostě jen jim to takhle připadá úplně normální.

Tolik, drahý, k předsudkům městským paniček vůči těm osvíceným vesničanům. Není mi jasné, co bych neměla chápat na "svém" veterinárním technikovi. Já mám svého veterináře a kliniku. Veterináře na běžné věci a drahou kliniku Jaggy na magnetickou rezonanci, složitější operace či vyšetření. Veterinárního technika bych rozhodně samostatně na žádného ze svých psů nenechala hrábnout skalpelem. Nemyslím si, že může mít dostatečnou kvalifikaci. No, ale jestli Vám to stačí, Vy milovníku zvířat...
17. 07. 2010 | 00:14

Lena napsal(a):

Matyáši,

já tedy doufám,že všechna moje zvířátka umřou dřív než já.

A s tím sobcem jsem to nemyslela nijak zle. To víte, že jo?
17. 07. 2010 | 00:20

Lena napsal(a):

JO a ještě doplněk pro franťýka.

Kromě toho jsou tu samozřejmě ještě kočky. Dvoje sousedi je mají. Jedni jednu, druzí dvě.

Ty dvě kočky mají každý rok koťata, protože kastrované nejsou ani se to neplánuje. Zato jim do nich někdo z okolí střílí vzduchovkou. Asi ho ten příliv nových štve a řeší to po svém.

Ti s tou jednou kočkou si jí sámo taky nepohlídali a kočka prý donesla koťata. Ovšem chytla nějaký gynekologický problém, který řešil veterinář, nikoliv však kastrací. Koťat jí sice zbavil, ale hned na to čekala další. A protože to bylo ještě v léčbě, tak to natolik zhoršilo zdravotní stav, že jí museli nechat okamžitě kastrovat. Kočka se z toho nemůže vzpamatovat. Ani se nedivím. A to je jen roční odrostlé kotě! Kdyby jí nechali kastrovat v normálním zdravotním stavu, bylo by to pro ní mnohem lehčí. Kromě toho se mi zdá divné, že byla těhotná těsně za sebou dvakrát - kdo ví, co tam tedy vůbec bylo.
17. 07. 2010 | 00:40

gaia napsal(a):

a když najdete v lese kolouška tak ho taky nehlaďte i když bude roztomilý jeho máma laň by z něj pak cítila lidský pach a nechtěla by ho a on by chcípl

to Lena 00:14:36
místo pes lze taky dosadit dítě

"Kromě toho se mi zdá divné, že byla těhotná těsně za sebou dvakrát - kdo ví, co tam tedy vůbec bylo. "

páníček je možná zoofil
17. 07. 2010 | 08:32

Čochtan napsal(a):

Láska prochází žaludkem a sílí drbáním.
To vám řekne každá kočka.
17. 07. 2010 | 09:19

Grandmaster napsal(a):

hankaci,
co se tyce te vasi cernobile:
Jste jeji.
Kocka je vlastnikem bytu, domu, chaty, chalupy a clovek je jen najemnikem... Ale da se to vydrzet.
17. 07. 2010 | 10:13

Ládik napsal(a):

Nejhorší je kočičinec.
17. 07. 2010 | 13:02

Lena napsal(a):

Ládiku,
horší je kuninec. Zvlášť na půdě a zvlášť stále na stejném místě.
17. 07. 2010 | 16:02

hanah napsal(a):

A sakra. Tak milej článek a u čeho to skončilo....:-))
17. 07. 2010 | 16:59

Mátoha Parohatá napsal(a):

Inu, po všechnem je lejno, enem po včelách med.
17. 07. 2010 | 18:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Leno,
žádné zvíře už nemám a nechci, to jsem napsal už výše. S tím papouškem je to jen sen, jsem už ve věku přibývajících už nesplnitelných přání.
17. 07. 2010 | 22:59

Ládik napsal(a):

Leno,
kuninec beru, ale je na půdě. Kdežto kočičinec v botě....
18. 07. 2010 | 08:44

gaia napsal(a):

to Ládík
to je také zajímavé že ty kočky to tak rádi dělají do boty.A kuninec je tvrdý šel by vysypat ale kočičinec nejde ani vylít.
A dle mého názoru nic na světě nesmrdí víc.
18. 07. 2010 | 08:59

Lena napsal(a):

gaio,
mnoho psích pochoutek náruživě žvejkaných smrdí víc. A jak smrdí kočičince a kunince, vím, poněvadž se v nich můj milý nový pejsek z útulku pokaždé vyválí. Už má v hlavě mapu okolí, kde tak obvykle jsou a pravidelně kontroluje.
18. 07. 2010 | 09:19

Lena napsal(a):

Ládiku,
kde si to necháváte boty?
18. 07. 2010 | 09:21

gaia napsal(a):

to Lena
já znám též obojí nejsem jen teoretik.
A kočky jsou fakt roztomilé. Kocour britské modré kočky mně připadá dokonalé dílo přírody, něco jako Michelangelův David.
18. 07. 2010 | 09:27

Ládik napsal(a):

Leno,
to není u mě doma - můj pes by kočku zardousil, je na kočky jako divý. Občas v noci utrhne (uchechlá) ocelové lano a běžím ho lovit. Obvykle drásá strom, na kterém se třese kočka..
Kočka nepatří domů.
18. 07. 2010 | 09:34

Lena napsal(a):

gaio,
já na kočky moc nejsem, mám je ráda sice, ale radši psy. Když si mám vybrat. Byl by asi problém skloubit moje lovecké bestie a zejména toho útuláčka, který je opravdu hodně kočkově nesnášenlivý, na kočičky. Stačí papoušci a už i to je někdy peklo.

Modrá britka se mi taky hrozně líbí. JEnže moje kočky by to měly těžké. Nechtěla bych je moc pouštět ven, aby nedošly újmy.

Zatím se asi na zahradě zaměřím na divoké ptactvo. Lítají mi tu například vlaštovky. Nevím, proč, jinde tolik nejsou, zatímco mě to tu brázdí těsně před oknama a sedají si na terasu před dveře. Myslím, že to budou mláďata ze dvou hnízd, které tu byly před asi 2,5 lety. Zkusím jim na příští rok připravit nějaká náhradní hnízdečka poblíž původních míst. Ještě je tu jeden soused má taky. Ten jim nechává otevřené dveře do kůlny, už tam má "kolonii".
18. 07. 2010 | 10:03

Lena napsal(a):

Ládiku,
Vy máte psa přivázaného na lano?
18. 07. 2010 | 10:04

Ládik napsal(a):

Jo, má 2 vycházky denně, jako Kájinek. Lano má 20metrů, takže výběh = kruh D=40m. Lepší, než kotec. Rasa = klasický hakni, kříženec chovné haskounky a knírače p+s. Jsou jen 4 na světě. Zdědil silný lovecký pud, táhne jak čert (na vycházku vede on mě, ne já jeho), nejde vycvičit. Byl jsem vybrán k jeho hlídání na 3 týdny, protáhlo se to zatím na 10 let... Kočky nenávidí, taky veverky a ježky. Zato srny i srnci mohou až před boudu.
18. 07. 2010 | 10:51

Lena napsal(a):

Ládiku,
taky jsem 3 týdny hlídala pesu a už jí mám 13,5 roku. Jenže já jsem jí aspoň částečně vycvičila. Ale dalo to fušku. Jestli je ten Váše ještě ke všemu sviňa kousavá, byl by to ideální pes pro mojí známou. Ta takové cvičí moc ráda, chce jen divoké a nejlépe zkažené.
Když jste tu psal, kolik vážíte, měl byste s ním víc chodit. Prospěje to oběma. Pes se vylítá a bude klidnější, pes by tahat neměl, je třeba ho pořádně vycukat, vylítat na stopovačce a nacvičit chuzi u nohy a bezchybné přivolání (to nám moc nejde).
18. 07. 2010 | 11:05

Ládik napsal(a):

Chodit s ním můžu jen ve vysokých botách, protože mi "odvařil" kotníky, nepomáhá ani konopná mast a biotronová lampa. S tím přivoláváním to taky nefunguje - jsem přivoláván jen já, policajtama. Když mi uteče, leze to do peněz. Ale zato se vyznám ve slepicích, vím, kde se dají koupit kuřata a kolik co stojí. Když jsem měl psí spřežení (haskouni), byli i v novinách ..."smečka zdivočelých psů na Těšínsku zadávila...". Jednou se mi vytrhnul i s vodítkem, našel jsem ho podle vytí až v noci, dost daleko. Nekouše, je to dobrák od kosti. Zakousl jen veverku a ještěrku.
18. 07. 2010 | 11:28

Lena napsal(a):

Ládiku,
ten pes potřebuje jiného pánečka, než jste Vy. To Vás tím psem někdo pěkně potrestal.
18. 07. 2010 | 11:39

Lena napsal(a):

18. 07. 2010 | 11:42

Ládik napsal(a):

To abych mu dával do granulí tužkové baterky....
18. 07. 2010 | 12:07

Ládik napsal(a):

Do role pánečka jsem se nevžil ani za 10 let, jsem formálně hlídač psa, na vycházce je vůdcem smečky pes.
18. 07. 2010 | 12:08

Lena napsal(a):

Ládiku,
s kníračkou mezi nás s lovečákama chodila jedna, která s ní dělala záchranařinu. Taky to byl jediný pes, který poslouchal. Na rozdíl od těch našich sviňáků - španělů, bíglů, setrů a ohařů.
V naší smečce se snažím být vůdcem já, ale jde to ztuha!!! Musím furt bojovat o postavení, odpor je značný.
18. 07. 2010 | 12:51

gaia napsal(a):

toLena
vlaštovky jsou dost vzácné to budou spíš jiřičky
18. 07. 2010 | 14:06

Lena napsal(a):

gaio,
nevím. V ptáčkách se moc nevyznám. Mají oranžovou náprsenku. Kdyby mi šel pořádně tandem PC-internet, tak bych hodila fotku. Dvě mě totiž navštívily až v obýváku, nechaly se chytit do ruky, tak jsem si jednu hned vyfotila.
18. 07. 2010 | 19:09

Lena napsal(a):

PROSBA O POMOC MATERIÁLNÍ ČI FINANČNÍ. Ostrovský Macík (Karlovarsko) poničen bouřkou. http://www.cz-pes.cz/diskus...

A foto z vyplavení "útulku" http://www.macik.websnadno....
18. 07. 2010 | 23:24

gaia napsal(a):

no jak mají náprsenku tak to jsou vlaštovky.
19. 07. 2010 | 05:48

Lena napsal(a):

gaio, díky.
19. 07. 2010 | 09:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vlaštovky mají ocas jako dvojitou vidličku, delší než jiřičky, které ho mají vykrojený méně a obě části jsou tlustší než u vlaštovek.
19. 07. 2010 | 14:54

slávek miloslav abrahám napsal(a):

plné poetiky a tedy pro mě moc pěkně napsané

http://slavekmiloslav.txt.cz/
01. 08. 2010 | 15:29

Miri napsal(a):

Pro všechny co nadávají na kočky.Přispějte na nějaké občanské združení provozujíjí kastrační programy.Třeba díky vašemu příspěvku se nanarodí další lovci vašich oblíbených ptáčků a ubude kočičinců.Dotyčná kočka pak může dožít na některém ze stanovišť o.s. krmena a opečovávána.
17. 08. 2010 | 14:28

QuinnKarina19 napsal(a):

freelance writer
12. 02. 2011 | 22:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy