Svoboda a štěstí

04. 07. 2007 | 15:38
Přečteno 5682 krát
4. července 1776 spatřila světlo světa Deklarace nezávislosti. Mimo jiné v úvodu stojí: „ Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni a jsou nadáni jistými nezcizitelnými právy, mezi něž patří právo na život, svobodu a budování osobního štěstí.“

Sestavil ji Thomas Jefferson a byla přijata Kongresem ve Filadelfii. Dnes má své výročí a stojí za to si ji připomenout. Jde totiž o základní kámen západních demokracií. Jde, po mém soudu, o jakési pokračování ideálů antických demokracii, myšlenek renesance a vyvrcholení osvícenectví.

Po staletí byla kolébkou těchto idejí Evropa, ale nikdy se je v Evropě nepodařilo na delší dobu „instalovat a stabilizovat“ tak, aby na nich byla vybudována prosperující společnost. Ideály osvícenectví měly záhy své první vyvrcholení i v Evropě v podobě Francouzské revoluce – 1792, kde je jasná provázanost už z hlavních hesel – Liberté- Egalité – Fraterité. Hesla a myšlenky byly skvělé, praktické provedení ve Francii dost kulhalo a o to cennější byl naopak další vývoj nově vzniklých Spojených států amerických. Ukázaly, že jde vybudovat a úspěšně rozvíjet společnost založenou na vysoké míře svobody jednotlivce ,ze které pramení síla parlamentní demokracie, a na rovnosti mezi lidmi. Pro úplnost k té rovnosti mezi lidmi se USA dopracovaly až ještě za dost dlouho a cestou velmi trnitou. Konečně nic nejde v lidské společnosti jednoduše a snadno.

V Evropě byl vývoj ještě delší a složitější, ale nakonec obohatila ideály „dobré“ společnosti o ideál nový – o solidaritu mezi lidmi. O solidaritu těch s větším štěstím a schopnostmi s těmi, kterým se tak v životě nedaří, nebo ztratili sílu, aby se jim dařit mohlo. Ve svém důsledku solidarita snižuje sociální rozdíly mezi lidmi, zajišťuje jistou míru rovnosti přístupu třeba ke vzdělání či zdravotní péči, ale například i k justici a vytváří „dobré“ klima ve společnosti k udržení vysoké míry svobody jednotlivce. Z příliš velkých sociálních rozdílů totiž roste a sílí nenávist mezi lidmi. Z nenávisti vzniká touha po pomstě a ovládnutí těch co nenávidíme, což je začátek konce svobody a demokracie. Historie to ukázala v několika různých podobách, jak v té nacistické, tak v té komunistické.

Společnost si musí připomínat ideály, na kterých byla vybudována. Naše zem na těchto ideálech dnes také stojí.

A navrch ještě jeden bezvýznamný postřeh z mého života. Ambasáda Spojených států uspořádala k tomuto výročí, před několika dny,tradiční recepci. Když jsem tam s pozvánkou dojel, uviděl jsem neuvěřitelně dlouhou frontu hostů, která hadovitě obtáčela plot snad celého velvyslanectví. Odhadem nejméně půl hodiny, ne –li více. Mohl jsem předběhnout, jako mnozí, které jsem viděl, mohl jsem frontu na úmorném slunci pokorně vystát, jako většina. Svobodně jsem se rozhodl jít raději na dobrý oběd. Tam jsem si v klidu připil na Deklaraci „svobody a práva na osobní štěstí“. Oběd byl skvělý, místo příjemné, společnost milá a já byl šťastný ze svého svobodného rozhodnutí :)…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

Když jsou si všichni rovni a mají stejná práva, proč jste zastáncem toho, aby někteří žili z peněz vydělaných druhými a ještě podporujete progresivní zdanění? A solidaritu např. v podobě poplatků ve zdravotnictví (aby chronicky nemocní mohli dostat limity a neplatili tak nehorázné částky) odmítáte?

Jinak solidarita je záležitost dobrovolná, pokud ponecháte lidem peněz více, budou si moci dovolit i charitu.

Milionáři (pro sociálního demokrata= asociálové) dávají na charitu víc než vy si vyděláte za celý život..
04. 07. 2007 | 15:57

to neo napsal(a):

jsi uplne vymastenej, uz to nehul! v internacnim tabore ODS z tebe udelali lidskou trosku!
04. 07. 2007 | 16:09

neo napsal(a):

Nejsem lidská troska, věř mi.. mám se fajn. Mimoto, nějaký názor by se hodil...něco na tom neni jasné?
04. 07. 2007 | 16:18

silspok napsal(a):

USA se nekdy dopracovali k rovnosti mezi lidmi?? Kde jste na tuhle myslenku prisel? Chaaachaaa ... Lincoln zrusil habeas corpus, Roosevelt nechaval internovat Americany japonskeho puvodu a to co ve statech i mimo USA provadeji mistni urady a federalni agentury?? Rasismus, icsolacionismus a silacky nacionalismus stavici sebe do siritele svobody a demokracie. Demokracie v podstate tohoto slova jsme se pane Rathe nikde ve svete jeste nedockali, pouze snime a vytvarime si iluze ... A svoboda? Zrejme mate velmi zkreslenou predstavu o tomto slove ... svoboda znamena mit moznost ze sebe vydat maximum toho ceho jsem schopen, byt k tomu motivovan, dosahnout individualniho naplneni a individualnich uspechu a v ramci toho si zit adekvatnim blahobytu. Kolik procent lidi na teto planete ma tuto moznost?? 5%? Nezapomnel jste na nektere kontinenty na teto planete? Nezapomnel jste na francouzska ghetta, nezapomnel jste na Americkou a Evropskou imigracni politiku? Vidite nekde v tom rovnost? Nazapomnel jste na pokryteckou slupku vyrvavani o rozvojove pomoci, o nefunkcnim OSN o americkych zlodejich ve mafianske Svetove bance? Opet dalsi clanek, ktery ukazuje Vasi povrchnost ...
04. 07. 2007 | 16:31

to to neo napsal(a):

neo není vymaštěný, on je prostě trochu jiný. Je vidět,
že mu záleží na chronicky nemocných a pokud "ponechá"
(všimněte si tohoto výrazu)svým podřízeným (či poddaným, vazalům nebo či komu) více peněz, tak tito budou mít
možnost si dovolit charitu a vlastně budou moci přispívat i na chronicky nebo akutně nemocné. Pozoruhodné.
04. 07. 2007 | 16:34

Honza napsal(a):

,,Nikdo není tak beznadějně zotročený, jako ti, kteří falešně věří, že jsou svobodní.‘‘

Johan Wolfgang von Goethe
04. 07. 2007 | 16:45

bajaja napsal(a):

Toto datum by mělo být v každém kalendáři - jako připomínka vítězství pokrytectví nad svobodným duchem člověka.
Chápu to jako sarkasmus, doufám že správně.
04. 07. 2007 | 17:03

Hanz napsal(a):

I když Vás bytostne nesnáším, přiznám, že se to dalo číst a dokonce se mi to líbilo. Konečně bez útoků, narážek, nějakého odsuzování. Ovšem jednu poznámku mám. K solidaritě. Ano, demokratická společnost by měla být solidární, ale URČITĚ ne způsobem, jaký si představujete Vy. Také bych se zamyslel, jestli by nebylo lépe napsat Philadelphia, ale to jsou maličkosti...
04. 07. 2007 | 17:15

radek napsal(a):

Spokojený a usměvavý Rath.
To něvěstí nic dobrého.
Lidé bděte !
04. 07. 2007 | 17:58

Marty napsal(a):

Evropa hlavne prispela socialismem a dvema svetovymi valkami. Opravdu nemame byt na co hrdi.
04. 07. 2007 | 18:15

jojo napsal(a):

Davídku, vezmi si už tu dovolenou.
04. 07. 2007 | 18:45

Zacheus napsal(a):

Zajímavá je definice svatého Jana Zlatoústého: " Opravdové štěstí spočívá v tom, co darujeme".
04. 07. 2007 | 19:21

milan napsal(a):

To:Zacheus-Osobně si myslím,že zrovna ON moc štastný není.Pokud se pouze neopájí výdělkem a mocí.Ale i tak,štastný nemůže být.
04. 07. 2007 | 20:09

Luk napsal(a):

To Neo: když se máš fajn, tak mi to přijde divné, vládla tady přeci 8 let soc.dem.!!! Nebo se Ti chce napsat, že kdyby nebylo jich, že by jsi se měl ještě líp?
04. 07. 2007 | 20:17

Zdena napsal(a):

Pane doktor, dík za článek a zejména pasáž o solidaritě. Pro hodně lidí to je sprosté slovo. Jsem ráda, že má ČSSD politika, jako jste Vy. Přeji hodně úspěchů a už abyste byl opět ministrem zdravotnictví!!!
04. 07. 2007 | 20:19

Zdena napsal(a):

omluva: doktore
04. 07. 2007 | 20:20

Zdena napsal(a):

To Luk: Výborně!!
04. 07. 2007 | 20:21

Jirka Cech napsal(a):

Solidarita je pekna vec, ovsem povinne narizena a vnucena solidarita je protikladem svobody.
04. 07. 2007 | 20:37

milan napsal(a):

Pro boha s kým je solidární ON?Dostat pozvánku na žranici zdarma a pak tu ještě plakat o hadovitých frontách(vyžírků stejného ražení) a o tom že si ten oběd vlastně musel zaplatit sám.Marně tu solidaritu hledám-jedině s vlastní šrajtoflí.
04. 07. 2007 | 21:10

Karel napsal(a):

David Rath byl bulík a bulíkem zůstane. Nebýt Paroubka, tak se tento nevychovaný klacek nemohl dostat dp Sněmovny. Národe a lide český, chraňme se před takovými lidmi.
Mít čas tak založím stranu slušných občanů a vypráskám ze Sněmovny vyžírky všech ostatních stran.
04. 07. 2007 | 21:21

bajaja napsal(a):

pro milana:
Čímpak se pan Rath dotkl vašeho útlocitu a proč si myslíte že ho ta fronta dojala k slzám? Solidaritu v tom odstavci skutečně hledáte marně, pan Rath píše o svobodě.
04. 07. 2007 | 21:42

Zacheus napsal(a):

To Milan. Máte pravdu, také proto jsem tu myšlenku ocitoval, třeba i s nadějí, že on (někdy) svoje životní hodnoty přehodnotí...
04. 07. 2007 | 21:43

milan napsal(a):

bajaja:chce to přečíst si článek, slovo od slova ještě jednou.Pak vás to třeba trkne.
04. 07. 2007 | 21:46

z. napsal(a):

Zajímavé...
Ano, je bohužel pravda, že Češi si slova "svoboda" a "solidarita" ještě pořád vykládají dosti svévolně. - "Svoboda je, když budu okrádat jiné, a solidarita, když jiní okrádají mě."

A přitom už bylo v minulosti napsáno tolik indicií... Lidé, čtěte!
04. 07. 2007 | 22:17

-m- napsal(a):

Líbí se mi příspěvek Martyho: "Evropa hlavne prispela socialismem a dvema svetovymi valkami. Opravdu nemame byt na co hrdi."
Ironii stranou, jen dvě poznámky:
1) Nevím, jaký druh socialismu má pan Marty na mysli, měl by si ujasnit pojmy.
2) Kdybch chtěl reagovat podobně klipovitým způsobem, mohl bych napsat, že USA daly světu hospodářskou krizi, atomovou bombu a rasové nepokoje. A je to.
04. 07. 2007 | 22:46

bajaja napsal(a):

pro milana:
To neberu jako odpověď. Já jsem si ten článek dobře přečetl, ale vás evidentně zaujal pouze poslední odstavec, který nemá se solidaritou nic společného.
04. 07. 2007 | 22:46

Marty napsal(a):

-m-: muj prispevek byl v kontextu clanku. Pokud se Vam nelibi, stezujte si u pana Ratha.
04. 07. 2007 | 23:22

Petr napsal(a):

Tak koukám, že pan Rath tu americkou revoluci asi fakt nepochopil, když ji srovnává s francouzskou...ta byla pokud vím o něčem jiném. Dodnes znamená svoboda a rovnost v Americe něco jiného než v Evropě. Utopisté (kterými částečně francouzští revolucionáři byli) si samozřejmě pod rovností představují onu zmíněnou solidaritu, v extrému až rozmělnění osobního vlastníctví. Kdežto v USA, pokud vím, jde předevší o rovnost příležitostí a svobodu ve smyslu vzetí odpovědnosti za vlastní život na sebe. Pane DRathe, nefušujte prosím do politické filosofie, když jí nerozumíte.
04. 07. 2007 | 23:52

Petrův učitel napsal(a):

A co se teď, milý Péťo, trochu zamyslet nad pojítky mezi tím, co ty popisuješ jako možné interpretace svobody, a ještě k tomu připojit odraz tohoto pohledu v moderním politologickém myšlení. Zkus to, ty odborníku! ;)
A kdybys něco nevěděl, napovím ti...
05. 07. 2007 | 00:03

whocares napsal(a):

Jojo, drRathe, taky bych ti nejradši trochu soli do riti....
05. 07. 2007 | 00:12

muhehe napsal(a):

Doufam, ze to nikdo necte, me se udelalo blbe jenom z ty fotky.
05. 07. 2007 | 05:54

ferda napsal(a):

Re" pro Z.
Ještě na jeden výraz jste zapoměl - demokracie.A obávám se,že na ten nejdůležitější. Problémem to ale neni jenom Vaším,ale i rádobypolitiků jinak taky politiků amaterů. Dštíme tady občas proti názorům Dr Ratha (z mého pohledu oprávněně),ale málokdo z nás si uvědomuje,že je to politický amatér.Byť by byl sebevzdělanější,tak v jiném oboru.A tady nastupuje problém
politiků volených na pár let.A přiznejme si,že nikdo z nás, kteří máme svou práci nemá čas si poslechnout předvolební proslovy (ne sliby) a posoudit,zda ten či onen,byť by to myslel velmi odpovědně, dokáže se alespoň srozumitelně vyjádřit.A z toho co jsem chtěl říci vyplývá - co jsme si tam zvolili,to tam máme. Někdo přede mnou řekl,že máme politiky jaké si zasloužíme.
05. 07. 2007 | 07:51

PetrK napsal(a):

Jako vždycky má Rath plnou hu..
keců a také jako vždy se najdou makovci, kteří mu na to skočí. Kdy už, proboha, ta koza s motýlem sklapne tu svoji svoji chlebárnu! Vždyť on snad všechno ví, všechno zná, všude byl najmíň dvakrát, od všeho má klíče.
05. 07. 2007 | 08:53

milan napsal(a):

Bajaja:je jen a jen moje věc jak si článek p.Ratha vysvětluji.Já jsem solidární dost a dost,každé čtvrtletí a začátkem každého nového roku.Hlavně k peněženkám takových ES jako je pan doktor.Přečtěte si třeba třetí odstaveček.Tam se píše cosi o svobodě a rovnosti.Následně ve čtvrtém o solidaritě a příliš velkých sociálních rozdílech.My všíchni,ale na ty příliš velké sociální rozdíly "dobrovolně" přispíváme.A ještě k té rovnosti.Až nalitej jako slíva zdemoluji pět aut,jako p.Kavan,jakou rovností se mám ohánět?To byl jeden příklad,ze stovek dalších.
05. 07. 2007 | 09:08

milan napsal(a):

A ještě dodateček-narozen 65 dostudoval pravděpodobně 91.V95 se chytá koryta a je u něj dodnes.Čtyři roky práce pro společnost.Já makám od roku 71.Bohužel až se budou vypočítávat důchody ,tak mě z dělnického platu a jim z platů korytářských,na které jim všichni přispíváme.To je ta rovnost,svoboda a solidarita!!!???
05. 07. 2007 | 09:24

Petr napsal(a):

Milane, to již tady bylo. Já makám za dělnický plat, ostatní jsou nic nedělající vyžírkové, všichni máme stejné žaludky. Někdo vám zakazoval studovat? To víte, doby, kdy nejlépe placenou prací bylo mlácení kladivem nebo házení lopatou jsou naštěstí (pro někoho bohužel)snad navždy pryč.
05. 07. 2007 | 10:32

Alf napsal(a):

Polovzdělanec Rath machruje coby linguista, ale nemá na to: FraterNité ...

A malá dušická socanská se šla nakrmit zadara na US ambasádu -
měl tam vzít s sebou ZaOrálka :))
05. 07. 2007 | 10:57

Ignacius Reilly napsal(a):

Myslím, že zde používané pojetí slova solidarita je naprosto odlišné od jeho obecně chápaného významu. Solidarita je, když se něčeho zřeknu ve prospěch někoho, kdo to potřebuje víc, a nikoli někomu něco sebrat a dát to někomu jinému. V tom případě bylo nucené zakládání družstev v padesátých letech klasický případ solidarity. Někdo dal husu, někomu sebrali statek o který se starala jeho rodina 200 let, aby se měli "všichni dobře". Samozřejmě, že je důležité, aby se bohatství rozdělovalo, ale je mi nevolno, když vidím, že někdo beze snahy plave v toaletní míse života a křičí na všechny okolo, že mu málo pomáhají.
05. 07. 2007 | 11:21

milan napsal(a):

Karel-nejdřív si přečti o čem vlastně píšu a potom napadej.On i inteligent může být naprostý debil.A v dobách kdy se mne studia týkala ,na ně z různých důvodů mnoho lidí nemohlo.Tak nemachruj.A o můj plat neměj starost.Sedmnact roků podnikám,takže mám naštěstí příjmy slušné.A státu jsem odvedl dvacetkrát více,jak prací ,tak na daních,nežli nějaký doktůrek,který v podstatě celý život mele pantem(mimo 5ti let)a je za to z našeho více jak královsky placen.
05. 07. 2007 | 11:58

milan napsal(a):

omlouvám se odstaveček výše je pro Petr
05. 07. 2007 | 12:08

SuP napsal(a):

Milý pane, já pochybuji, že by Vás na to mecheche na ambasádě někdo zval. Spíš by mi u Vás sdělo, že jste se tam chtěl taky vetřít a vyhodili Vás, protože vás nikdo nemá rád.
A nám tady teď žalujete, ale jako obvykle musíte zalhat, že to bylo jinak.
05. 07. 2007 | 12:28

llllll napsal(a):

Pane Rath, jsou anonymní ti kritici. Až budou u Vás v ordinaci, promastěte jim střeva něčím zrychlujícím tep a cestu na toaletu. Budeme se zase smát my.
05. 07. 2007 | 14:21

Žižka napsal(a):

Jak já to vidím, tak se tu dnes ozývá spousta závistivců, kterým vadí, že je také nepozvali, aby se mohli zadarmo najíst. A k úplné zuřivosti je pak přivádí to, pan Rath je, ať dělají, co dělají, normální slušný člověk.
05. 07. 2007 | 17:33

PatientO.T. napsal(a):

Veškerá tzv. solidarita v našem Absurdistánu je solidarita daňových poplatníků (bez ohledu na politické preference) s volenými zástupci (bez ohledu na politickou příslušnost). Ti druzí totiž naše peníze vždy použijí pouze ke svému prospěchu.
05. 07. 2007 | 20:07

stejskal napsal(a):

Dobrý den, bratře Karle,

Váš příspěvek obsahoval vulgární urážku blogera, a byl tudíž v rozporu s Kodexem diskutujících. Proto jsem jej smazal. Pokud se to bude opakovat, budu nucen Vám znemožnit přístup do této diskuse.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
06. 07. 2007 | 10:32

ferda napsal(a):

Žižko,žižko,Dr Ráth a slušný člověk??Kolik vám je,že nepoznáte slušného člověka a nejste schopen jej odlišit od tlučhuby??
07. 07. 2007 | 08:12

bobr napsal(a):

To Karel.
Souhlasím s tím, abyste založil novou stranu. Mohla by to být strana slaboduchých a pochybných individuí s nejnižším IQ. Mohla by získat i dost členů, soudě podle úrovně různých diskuzních příspěvků. Ale o předsedovi nemůže být pochyb - jedině Karel!
07. 07. 2007 | 20:46

MASH napsal(a):

Opet, jako vzdy vyborny komentar. Diky.

P.S:Prosim, nevsimejte si tech "inteligentu", kteri Vam neustale neco vycitaji :) Vadi jim pry Vase "utoky"... (jiste, pokud poukazujete na spinavosti z rad jejich soudruhu). Naopak, ja jsem velmi rad, pokud tak ostre upozornujete na veci, ktere se bohuzel v nasi spolecnosti rozmahaji a ktere by si jisti clenove a modrobolsevicti volici prali, jako jakysi "normal".
07. 07. 2007 | 23:27

petrof napsal(a):

Nechápu, kde bere pan Rath potřebu, odvahu a hlavně drzost, se vyjadřovat k takovému tématu, jako je Deklarace nezávislosti v USA ??? Čekal bych (když už má tolik času), že napíše něco o 6.7. - upálení J. Husa a potažmo husitství, jako takového ?? Jaký to byl v historii našeho národa obrovský morální a kulturní úpadek, který by se dal srovnat snad jen s komunismem a pak možná (?) s 8-letým vládnutím socanské pakáže !!! To by stálo za úvahu p. Rathe .....
09. 07. 2007 | 12:03

GUFISEK napsal(a):

FUJ TAJBL....
11. 07. 2007 | 00:14

jed napsal(a):

"Karel" a ostatní podobného textu, jste závistivý a pravděpodobně hodně debilní.Závist je věčná, že jo? na pana doktora prostě nemáte.No a co říkáte modrý ptáci, že už dnes volby by vyhrála ČSSD? No jo, to víte, nastavili dobře fungující ekonomiku, která jde sama a ODS pouze líže smetanu.Pane doktore přeji Vám krásnou dovolenou.
11. 07. 2007 | 14:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy