Do ulic a na barikády!

31. 08. 2007 | 23:51
Přečteno 11748 krát
Bývaly doby, kdy vesničtí učitelé žili z milodarů od svých žáků a jejich rodičů. Aby se při vyučování ohřáli, dítka přinesla polínka a na těch nespálených si večer ohřál pan učitel i donesenou polévku. Po těch časech se nejspíše stýská dnešní vládě v čele s ODS.

Jen čekám, kdy Topolánek zopakuje ,na adresu učitelů , slova svého ministra kultury, který pravil, že umělcům prospívá a sluší chudoba. Je velmi zvláštní, že někteří politici vidí chudobu jako přednost u všech ostatních, jen ne u sebe.

Osobně jsem přesvědčen, že chudoba nesvědčí nikomu a už vůbec ne učitelům. Učitelskou profesi považuji za jednu z nejdůležitějších pro dobré fungování a prosperitu společnosti. Kvalitní a všem dostupné školství je totiž receptem na mnoho dnešních problémů. Čím více je ve společnosti vzdělaných lidí, tím je menší třeba kriminalita, nezaměstnanost, nejsou neřešitelné sociální problémy a lidé bývají zdravější, dožívají se vyššího věku a ekonomika rychleji roste.

Úroveň vzdělanosti populace přitom nelze měřit jen počtem vysokoškoláků. To je dost zavádějící údaj, neboť vysoká škola stojí až na vrcholu vzdělávací pyramidy a do značné míry jde o úzce specializovanou dovednost. Úroveň vzdělanosti celé společnosti se odvíjí od kvality škol základních a středních. Kvalitu školy dělají výhradně jen učitelé. Politici se velmi rádi starají o budovy a jejich vybavení. U nových budov se nechávají fotografovat. Mnohem logičtější by bylo se nechávat fotografovat s dobrými učiteli, kdyby tito o takovou pochybnou čest vůbec stáli. Úplně nejsprávnější by bylo kvalitní učitele i velmi kvalitně zaplatit, aby je práce nejen bavila, ale aby je nadstandardně uživila a dala jim zcela oprávněný pocit sebeúcty a sebevědomí.

To, že z nás banky vyždímají tolik peněz na poplatcích, že běžná úřednice u přepážky vydělává 30 –40 tisíc, vyšší úředník už sto tisíc a ředitel několik set tisíc, to nám zjevně nevadí. To, že z nás třeba ČEZ vyždímá na monopolní ceně elektřiny tolik, že vydělá ročně miliardy a vyplácí za to vedoucím zaměstnancům státního podniku milionové odměny, nám také zjevně nevadí. Zdá se, že nám však vadí, když bychom na daních odvedli o trochu více, aby byli dobře zaplaceni učitelé našich dětí. Minimálně stejně dobře, jak je placen úředník v bance.

Žehráme často oprávněně na kvalitu škol. Nadáváme na to, že děti skoro nic nenaučí a vše s nimi musí udělat až doma rodiče. Pak se divíme, že děti z určitých sociálních vrstev se nic pořádně nenaučí a končí tam, kde končí – ve věznicích, nebo na sociálních podporách. Chceme, aby škola byla centrem občanské vzdělanosti a ne jen nabiflovaného seznamu nepotřebných informací. Nechceme, aby ty k životu důležité znalosti sdělovala jen rodina. Když je rodiče znají, mají děti napůl v životě vyhráno, když sami rodiče neví, dítě se to nikde nedozví. Škola by měla děti nutit srovnávat etické normy přinesené z vlastních rodin s tím, co považuje za etické celá společnost. Škola musí vést děti k samostatnému, svobodnému uvažování, ke kritickému myšlení, naučit je metodám ověřovat si pravdivost informací a tyto umět rychle a efektivně vyhledat. Škola by měla vést třeba i ke zdravému životnímu stylu. Čím je dítě z méně vzdělané rodiny, tím více potřebuje kvalitní a trpělivou školu, vlastně kvalitní, zkušené , trpělivé , laskavé učitele s vysokou mírou autority.

Chceme toho po nich hodně a dáváme jim za to ukrutně málo. Školské odbory chtějí stávkovat a já jim držím palce. Během příštích několika let by učitelé měli postupně dostat o takových alespoň 50% vyšší plat. Vláda jim příští roky přidá mnohem méně, než bude činit vládou vyvolaná inflace. Milý učitelé, profesorky a profesoři – v zájmu budoucnosti našich dětí prosím stávkujte. Co nejrazantněji, co nejtvrději. Snad se pak vláda vzpamatuje.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jirka napsal(a):

Davide jsi kabrňák. Takový politik nám tu byběl, držíme ti palce a věříme že jako ministr zdravotnictví dáš všechno zase do pořádku..
01. 09. 2007 | 00:17

magor napsal(a):

.aeiou
01. 09. 2007 | 00:22

Lokutus napsal(a):

"běžná úřednice u přepážky vydělává 30 –40 tisíc"

Lež, pane Rathe. Další vaše lež, jako stovky jiných předtím. Jste lhář a klidně vám to řeknu do očí.

Moje žena dělala v GE Money tu vaší "úřednici na přepážce", jinak osobní bankéřku. 18.000,- a některé její kolegyně klidně i 15.000,-
V KB, nebo ČS to samé.
01. 09. 2007 | 00:37

Rattus napsal(a):

Pane Rath, držím Vám palce, jste jeden z mála, který umí říci pravdu tak, jaká skutečně je. A to ve Sněmovně i na veřejnosti. Přeji hodně úspěchů v boji s modrými lháři a fanatiky a samozřejmě též v osobním životě.
01. 09. 2007 | 00:49

Honza napsal(a):

Dobré, jako vždy. Už se těším, co se tu objeví níže za "obhajoby" podprůměrných učitelských platů (řekl bych, že na ZŠ berou většinou méně než kopáč s nedokončenou ZŠ a stěží se vyrovnají uklízečce, kterou potkávají na chodbách). A plivance na autora, když to nejde na text, budou také nápadité.
Nemyslím, že byste se nechal otrávit, tak se těším na další příspěvek.
01. 09. 2007 | 00:50

Frank napsal(a):

RE Lokutus,, Pan doktor asi myslel ty v Praze. Jinak mohu potvrdit,moje žena pracuje 20 let jako běžná úřednice u přepážky ,spousta školení hlavně v sobotu a nejlépe v Praze nebo Ustí n. L.jak vnutit občanovy to co nechce,za poloviční plat néž uvádí pan doktor. Tisková mluvčí ,která nezodpovídá vůbec za nic má daleko víc.Ale má hezčí nohy a vypadá sexy.
01. 09. 2007 | 01:09

milan napsal(a):

Demagogie a lež jako vždy od Ratha. Jestli jsou učitelé tak málo placení a úředníci v bance tak hodně, tak je to důsledek 8 letého (!!!) vládnutí ČSSD.
01. 09. 2007 | 01:15

MASH napsal(a):

Pane Rathe, nemohu si pomoci, ale opet pisete neco, co se temer naprosto presne shoduje s mym nazorem.
Jeste se musim podivat, jak hlasujeste ve Snemovne a mozna se skutecne stanete mym nejoblibenejsim politem :)

Jen par poznamek: Moje byvala pritelkyne mela ve 28-ti letech, jako urednice na prepazce/pokladne u KB asi 26 tisic mesicne (to nepisi kvuli zavisti, ale pro informovanost). Teta, ktera pracuje jako ucitelka na SŠ bere asi 12.500Kc. Nechapu, ze ji to uceni porad bavi :-/

P.S. A za chvilku si tu opet budeme moci precist snuzku nadavek, vyhrozovani a osocovani ze strany priznivcu jedne skorobolsevicke strany. Tak s cim dnes prijdou Fanda Ratha, SuP, a dalsi jiste vysokoskolsky vzdelani, slusni, inteligentni a demokraticky uvazujici volici ODS :-)) Mozna se tu bude probirat ta "hruzostrasna" afera o tom, jak dlouho jste byl na civilce :-)))
01. 09. 2007 | 01:19

michal napsal(a):

Honzo: a že s tím čssd za ty roky nic moc neudělala? Neměl by tu kritiku rath směřovat na někoho jinýho? Oni si ale funkcionáři z lidového domu dávali svoje dětičky výhradně do soukromých drahých škol (Buzková, Gross)
01. 09. 2007 | 01:19

Arathor napsal(a):

Hmm, a co udelala pro vetsi dobro ucitelu CSSD za 8 let vladnuti? Vy vydavate neuveritelne penize za hlouposti a vsemozne pastelkovne a soc.vydaje (ne)potrebnym, ale na ucitele se jaksi vzdy zapomnelo, tak si nechte tu svou kritiku. Ale jinak vcelku souhlas.
01. 09. 2007 | 01:24

Frank napsal(a):

Jen ještě malý dodatek pane doktore,to že doslova ukecá klienty , aby si vzali půjčku, hypotéku a jiné produkty banky, tyto ,jak vy říkáte ,,běžné úřednice,, dostaly do pracovních povinností , které až management naší největší banky ,uvádí jako svůj úspěch a on za to na konci roku pobírá statisícové odměny.Ta úřednice dostane tašku s logem banky.Budete-li mít zájem mohu vám nějakou poslat. Rozlišovat ,pane doktore, rozlišovat.Ta úřednice u přepážky je pro svoji rakouskou firmu povl,stejně jako pokladní pro obchodní řetězce.Jen s nesrovnatelně vyšší zodpovědností.
01. 09. 2007 | 01:31

radek napsal(a):

Pane doktore! To ty Vaši kolegové psichyatři nemaj pořád čas ? Nebo čím si mám vysvětlit , že běháte stále po svobodě ?

A jak řešíte pohled do zrcadla ? To musíte být silná nátura, jestli to vydržíte.

Pane Stejskale. Jestli to smažete, tak onemocníte hroznou chorobou!
Meju si nad tím ruce.
01. 09. 2007 | 01:51

cvass napsal(a):

Nechte umělce umělci, oni Vás na oplátku nechají modlou nepozorných čtenářů:)
01. 09. 2007 | 02:13

Frank napsal(a):

Jinak pane doktore k podstatě článku naprostý souhlas.Jak kvalitní vzdělání poskytneme dnes naším dětem tak bude tato země vypadat za 20-30 let.Bez kvalitního školství, bez učitelů na velice odborné úrovni a není to jen úroveň pedagogická,popřeme to co jsme od středověku pro Evropu byly.( J.A.Komenský,Vysoké učení pražské, Karlova univerzita atd.)Inteligence národa něco stojí, a ani v této zemi to nikdo nebude dělat zadarmo.A v tomto případě je naprosto jedno jestli jsem modrej,růžovej.zelenej nebo duhovej.Jde přeci o budoucnost tohoto národa.To, že se lidi nemohli dostat ke vzdělání ,jsme tady už měli. Pokračovat v tom asi nechceme.
01. 09. 2007 | 02:20

Kira napsal(a):

pane rathe, vzpomínáte, jak čssd za dobu své vlády zvedala platy učitelů a starala se o jejich zázemí? ale asi je tomu již dávno, co?
01. 09. 2007 | 02:27

martin b. napsal(a):

ty socane kdyz tak kopes za skolstvi, vysvetli mne, proc tedy s nim tva strana za uplynulou dekadu nic neudelala?

myslim spis, ze vzdelany volic je pro stranu razeni cssd cernou murou.

sbohem.
01. 09. 2007 | 02:37

Cyril Svatoš napsal(a):

No jo, jednak nemá zábrany (aby taky měl, po otci estébákovi), jednak charakter (ODS lezl do zadku tak dlouho, až se z něj stal socan) a taky nemá povědomí o českém pravopisu (Milý učitelé...). Prostě inteligentní vzdělaný charakterní politik par excellence... :-(
01. 09. 2007 | 03:40

kira napsal(a):

mladý učitelé - to neni hrubka, jste to špatně pochopil, to je jeden z prvních kroků k modernizaci čssd - hovorová čeština i v pravopisu= přiblížení se širším masám. nebo taky možná revoluce v pravopisu - reformy na všech stranách, co?
01. 09. 2007 | 03:56

KIRA napsal(a):

AD: Cyril: obdiv, že jste to četl tak pozorně a do konce, tam já neměla trpělisvost :-)
01. 09. 2007 | 03:58

Namámrádmotýlkypodkrkem napsal(a):

... no jo a vem sebou i svou manželku i milenku a doklad o svých příjmech, ty populisto.
01. 09. 2007 | 04:11

Kira napsal(a):

pro pana ratha:

prosím, z jakého výzkumu veřejného mínění, či srovnávacích testů žáků vyplívá nízká úroveň kvality vzdělávání v čr? Proč vysoké školy mají být jaksi mimo "důležité" stupně vzdělávání? Od kdy jste odborník na školství? co je za pitominu, plést nízké platy ve školství,bankovní poplatky a platy bankovních úředníků soukromých společností, které mají platy jaké mají protože nejsou závislé na státu?
za tímhle blábolem si fakt stojíte??? Vážně?
01. 09. 2007 | 04:12

Karel napsal(a):

Davide, trochu ses s těma platama rozdivočel. Holky u přepážek nejsou lékaři, tak pozor na to. U přepážek mají tak 18-25 tisíc. Byl si někdy v bance?
01. 09. 2007 | 05:41

čssd napsal(a):

Davide držím ti oprať.
01. 09. 2007 | 06:00

Ladic napsal(a):

,, Milý učitelé,, tak to je nářez.....asi tomu co si říká Rath nebyli učitelé milí,že se nenaučil česky.....
01. 09. 2007 | 06:31

Mirek napsal(a):

Musím říci, že je to další článek pod který se mohu klidně podepsat. Mluví mi z duše, jak ODS zachází s učiteli, vědci, hasiči, zdravotními sestrami, to je opravdu hnus. Kdejaký přiblbo má více než tito lidé, kteří dělají ta nejnáročnější povolání. Doufám, že se brzy dostanete opět do vlády, zametete s mafií ve zdravotnictví, kterou tak vehementně Julínek podporuje a taky doufám, že Vy se stanete jednou nástupcem Jiřího Paroubka v čele ČSSD a tedy i premiérem!!! Jste politik, který se nebojí jít k jádru věci, nekličkuje, neblafuje!!!
01. 09. 2007 | 06:39

Jan K. napsal(a):

Pane Rathe,kvalita Vašich příspěvků má stále klesající tendenci. Obsahem i pravopisem. Mohly by to být příznaky nějaké choroby. Zkuste to konzultovat s nějakým kolegou. Jinak samozřejmě souhlasím, že by učitelé měli být lépe zaplaceni, ale na to jste měli osm let.
01. 09. 2007 | 07:04

Libor napsal(a):

Pane Rathe,

S Vašimi názory nelze než souhlasít. Zdají se mi být logické a věcné. Zvláště podnětná se mi jeví být pasáž ve které uvádíte, že právě děti ze sociálně slabších rodin potřebují ty nejkvalitnější učitele, protože musí suplovat i nevzdělanost rodičů. To totiž staví na hlavu názory o nezbytnosti elitních škol.

S platem běžné úřednice za přepážkou banky 30-40 tisíc jste však opravdu přestřelil. Jejich běžný plat jen zřídka kdy překročí 20 tis. Průměrný plat ve finančnictví něco přes 41 tis. je totiž způsoben astronomickými příjmy top managementů.
01. 09. 2007 | 07:32

Majsner napsal(a):

Pane Rathe, do ulic a na barikády jsme měli vyjít pokud jste byli u moci vy a vaše squadra. Jako "lékař" určitě víte, že nejhorší nádory se řeší řezem. Ani tady to nejde jinak. A nesrovnávejte nesrovnatelné. Znáte písničku "Co jste hasiči, co jste dělali?"
01. 09. 2007 | 07:34

zastupitel napsal(a):

Vážený pane poslanče,po přečtení všech příspěvků jsem si jenom potvrdil můj názor,že český člověk občan-volič si nezaslouží aby jste za ně bojoval.Já jako levicový zastupitel jsem to vzdal. Lidé této české politice nerozumí a někteří nechtějí rozumět. S vaším článkem souhlasím,ale tato země je rozkradena a peníze na platy učitelů skutečně asi nejsou. Přece učitelé chtěli tržní hospodářství,tak mají co chtěli a pokud si myslí,že nejsou spravedlivě ohodnoceni mohou si najít lépe placené místo.Dnes kdo nemá peníze tak patří mezi póvl a může mít vysokoškolské vzdělání. A mezi postiženými učiteli jsou určitě i voliči ODS, tak buďte opatrný pane poslanče za ČSSD. Znám hodně zastupitelů na komunální úrovni co velmi dobře spolupracují s ODS.Jinak Vám fandím,byl jste jediný ministr,který začal dělat reformy ve zdravotnictví. Od shora dolů.Přeji všem hezký den.
01. 09. 2007 | 07:35

Vasil napsal(a):

Pane Rathe, sem vaš fanda a přeju vam ať zametete s modrýma oligarchama, milionářema, soukromníkama a padobnou pakáží, co nic nedělaj a tunelujou naši ekonomiku která byla před pučem v rozkvětu.Skromného a čestného človška jako ste vi potřebujeme.
Eště se zasaťte ať tu neni ten radar. Vím jistě že bude poháněný atomem a že nás upeče jako v troubě.Nemluvě o plánovaném tunelu do západního německa kudy nám budou pašovat komunální odpad, černochy muslimy a vietnamce.
01. 09. 2007 | 07:36

milan napsal(a):

Pro Mirek: a posledních 8 let, kdy vládli socani to bylo jinak? to nemělo "kdejaký přiblblo" víc než učitelé? Přemýšlejte trochu! Ale to bych po voliči čssd chtěl asi moc...
01. 09. 2007 | 07:38

milan napsal(a):

Na barikádách ale vždy pojdou ti obyčejní,zatímco mocní si mnou ruce.
01. 09. 2007 | 08:10

mafilipes napsal(a):

A kdo prosim dosadil dnesniho reditele CEZu a kdo prosim stanovil takove premie ? CSSD !!! Kdo place nad drahym zemnim plynem a kdo jej prodal za smesnych 133 mld ( tuto castku ma RWE na tranzitu za 4roky zpatky )? CSSD !!! Kdo chtel prodat CEZ za 270 mld a nastesti neprodal ? CSSD !!! etc.,etc.,
01. 09. 2007 | 08:15

mafilipes napsal(a):

Rathe same lzi, same lzi, neumite nic jineho, nez kalet do vlastniho hnizda. Prectete si volebni sliby sve nynejsi strany pred rokem 2002 a jestli mate dostatek soudnosti, srovnejte je s realitou. Obzvlaste vam doporucuji precist sliby ohledne platu ucitelu, ze se nestydite.:
Zařídíme plošné přídavky na děti a porodné ve výši 50 tisíc korun za jedno dítě. Platy učitelů dosáhnou 130 procent průměrné mzdy, vytvoří se 200 tisíc nových pracovních míst. Na dálnice půjde nejméně 50 miliard korun, Ústecko a Ostravsko se mohou dohromady těšit na 40 miliard, aby mohly revitalizovat zničenou krajinu. Mladí dostanou novomanželské půjčky na zařízení první domácnosti a také tím se umožní dostavět dvakrát víc bytů než dosud - až 50 tisíc bytů ročně. Staří budou mít zadarmo léky a každý motorista 90 tisíc korun na nákup nového auta.
01. 09. 2007 | 08:19

Kamila napsal(a):

To se mi snad jenom zdá. Opravdu máte tak krátkou paměť? Pro nás učitele socani nehnuli ani prstem a měli na to osm let
01. 09. 2007 | 08:19

SPAČKA napsal(a):

Kamilo-lžeš já jako učitel před 9 lety 12 200-a tím ,že socani neudělaly nic nyní 21 000.--Vynadej řediteli určitě ODS,že máš malý plat-buď je to tím že málo pracuješ nebo přidal kolegům a na tebe zapoměl.
01. 09. 2007 | 08:57

xx napsal(a):

Do ulic a na barikády - nejlepší soudruzi vás, dělnická třído při revoluci povedou... :-))))). Kam jste, soudruzi pracující, dali voči? :-)))))
01. 09. 2007 | 09:00

jfk napsal(a):

Članky pan Dr.Ratha jsou vždy velmi dobré ,vtipné a usměvné...Mají jen jednu vadu na kráse ,nesmí se brát vážně,stejně tak jako tento pan poslanec.
01. 09. 2007 | 09:04

milan napsal(a):

Pro Špačka: no tak když jste tako spokojený, tak co ten Rath blbne. Pane Rathe, zeptejte tady Spačka, jak se mají učitelé skvěle! Takže článek je vlastně o ničem :))
01. 09. 2007 | 09:04

milan napsal(a):

A Spačku, když si odečteš inflaci za těch 11 let, tak máš v podstatě stejně jako tehdy.
01. 09. 2007 | 09:08

čtenář napsal(a):

..že děti skoro nic nenaučí a vše s nimi musí udělat až doma rodiče"...
Je to naopak! Většina učitelů je slušných, mají zájem učit - jinak by dávno odešli, když mají tak malé platy.Rodiče nespolupracují, učí děti vše občurávat, učitel když něco chce - aby psali úkoly, naučily se něco napříště,v klidu seděly a nekomentovaly a zesměšňovaly sprostými slovy učitele a jeho konání- tak je posléze rodiči napadán, že jejich rozmazlencům křivdí, na nich že děti skoro nic nenaučí. Rodiče nespolupracují se školou při výchově, ta musí být především v rodině!Chtějí mít svůj klídek a práci učitele neoceňují, naopak jej před dětmi shazují.Škola jako taková vše nemůže realizovat, děti jsou z domu nevychované.Pojem odpovědnost, slušnost, tolerantnost solidarita a práce jsou v mnohých rodinách neznámé pojmy, případně k smíchu. Oceňováno pak dětmi podobně jako jejich rodiči buranské chování pana Ratha ve Sněmovně (chce mluvit aniž by požádal o slovo a huláká na paní předsedající).Zeman byl hulvát, ale aspoň někdy vtipný, Rath mu nesahá ani ke kotníkům. Zkrátka pěkně nám to v politice rozrostlo - Zeman zavedl hulvátství a aroganci, Klaus taktéž aroganci, ale k tomu amorálnost a morální relativismus. Dobré ráno, národe! Tobě se to tak líbí, že?
01. 09. 2007 | 09:19

Milan napsal(a):

Jste neuvěřitelný LHÁŘ a manipulátor !! Díky bohu již nemůžete vládnout této zemi a poškozovat ji.
01. 09. 2007 | 09:22

Honza napsal(a):

Běžný poslanec vydělá až 100000,- Kč a podle své výkonnosti by si zasloužil sotva desetinu, na příklad pan Rath
01. 09. 2007 | 09:22

Georg napsal(a):

Pane doktore, krásně to mluvíte, ale bohužel, i když máte moje sympatie, musím se zeptat: o těch platech v ČEZu jste loni nevěděl? Platy učitelek, zdůrazňuji učitelek byly malé, ale přece se radikálně zvedly, s tím, že do škol příjdou muži a zůstanou jen kvalitní učitelky. A co se stalo? Je to stejné, jako dřív. To je jak s platy doktorů. Kolik z nich je opravdu kvalitních? Ale vy jste vymáhal zvyšování platů pro všechny doktory. Já chodím až k 5 doktoru specialistovi, ti 4 před tím, to byli zmetci.
01. 09. 2007 | 09:33

Jinoch napsal(a):

AD Jan
Vůbec nic podle Vás, pouze se jim zvýšily platy cca o X tisíc korun
01. 09. 2007 | 09:53

george napsal(a):

Bože, ochraňuj nás od možnosti, aby tento pán ještě vstoupil do Strakovky. Celých 8 let měli jeho spolubojovníci a i on sám možnost ukázat, jak se to dělá. Výsledkem bylo jen žití občanů na dluh a rozvrácené státní finance. Už se s... i do školství, snad jednou bude psát své rozumy jak na to na spravedlnosti, obraně atd. Je to hurvínek, dříve modravý, dnes oranžový a zítra možná rudý.
01. 09. 2007 | 09:55

práce v bance napsal(a):

Specialista pro činnost Back office v České spořitelně, a.s. v roce 2006: 17500,- hrubého.
01. 09. 2007 | 10:07

Jen poznámka: napsal(a):

Jako učitel děkuji. Nicméně tohoto zastánce se jménem Ráth nechci . Laskavě si dělejte pořádek ve svém. S Vaší morálkou a kotrmelci nejste důvěryhodnou osobou a nechci Vás jako zastánce .Pociťuji to jako urážku převážné většiny učitelského stavu.
01. 09. 2007 | 10:09

Tom napsal(a):

Teda lidi ten Rath je ale kabrnak, on si mysli, ze by ucitele meli mit o 50% vic. Ale ja sem jeste vetsi frajer, ja si myslim, ze by meli mit o 200% vic :D

Ale jinak clanek typicka ratovina: snuska populistickych obecnych frazi
01. 09. 2007 | 10:30

Pritel napsal(a):

Pane doktore,
ve většině věcí máte naprostou pravdu. Zejména v tom, že vládní reforma snižuje daně (hlavně lidem s vysokými platy), přestože už nyni je evidentní, že tak budou scházet finance na mnohé rozpočtové výdaje. Je jen otázkou, jak se podaří například platy učitelů řešit ČSSD...
01. 09. 2007 | 10:33

mafilipes napsal(a):

pro SPACKA: Dovolil bych vam pripomenout vyvoj prumerne mzdy za posledni leta:
* * 7004 Kč v roce 1994
* * 8307 Kč v roce 1995
* * 9825 Kč v roce 1996
* * 10802 Kč v roce 1997
* * 11801 Kč v roce 1998
* * 12797 Kč v roce 1999
* * 13614 Kč v roce 2000
* * 14793 Kč v roce 2001
* * 15866 Kč v roce 2002
* * 16917 Kč v roce 2003
* * 18035 Kč v roce 2004
* * 19030 Kč v roce 2005
Pokud jste tedy mel pred 9 lety plat ve skolstvi 12 200 Kc, tak uz tehdy jste byl nadprumerem, takze pokud tvrdite, ze pro vas CSSD udelala ve skolstvi hodne, tak nemate pravdu. I dnes mate ve skolstvi lehce nadprumerne platy, stejne jako pred 9 lety. Nic vic, nic min. Zaden zazrak.
01. 09. 2007 | 10:41

mafilipes napsal(a):

Dokazal by mi nekdo odpovedet, jestli prumerny plat ucitelu ve skolstvi, ktery je za rok 2006 ve vysi kolem 22 500 v sobe zahrnuje i 2 mesice letnich prazdnin, tyden jarnich prazdnin, vanocni prazdniny, reditelska volan, apod. ? Diky za odpoved. Jaka je tedy pak opravdova prumerna hodinova mzda ?
01. 09. 2007 | 10:44

mafilipes napsal(a):

pritel: kdyz za 8 let vlady CSSD platy ucitelu pouze kopirovaly prumernou mzdu, stejne jako pred vladou CSSD, tak si opravdu myslite, ze v pripade vlady CSSD platy porostou jinak ? Vzdyt v roce 2002 slibovala CSSD platy ucitelum 130% nad prumernou mzdou a jak to dopadlo po dalsich 4 letech pod vedenim Buzkove vam asi da srozumitelny odpoved na vasi otazku
01. 09. 2007 | 10:47

Deny napsal(a):

Ekonomika jde od roku 2006, tedy od voleb, více méně setrvačností. ODS toho zatím moc nepokazila ani nevylepšila, resp. důsledky jejich rozhodnutí se ještě neprojevily. Takže pane Rathe, upřímně, jste snad inteligentní člověk, musí Vám být jasné, že kdyby jste teď u moci byli vy, tedy kdyby volby 2006 vyhrála ČSSD, tak by situace ve školství byla úplně stejná. Tedy i za Vaší případné vlády by učitelé také šli do stávky.
Je to samozřejmě Vaše právo být v opozici a Vy si to budete určitě pěkně vychutnávat. Ale nejste soudný člověk, jste manipulátor a máte krátkou pamět
01. 09. 2007 | 10:51

Deny napsal(a):

pro Špačeka
Pan mafilipes Vám tu v 10.41 vše názorně vysvětlil. Pokud to nechápete, tak je mi líto našich děti, které učí lidi typu Vás.
Prostě "Kdo umí, umí, kdo neumí, učí"
01. 09. 2007 | 10:55

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

opět jsem byl nucen smazat některé příspěvky, které urážely autora blogu, a byly tak v rozporu s Kodexem diskutujících.

Prosím jejich autory, aby v této praxi nepokračovali.

Zalekl jsem se toliko výhrůžky pana radka. Nicméně bych mu nedoporučoval příliš "tlačit na pilu." Mohl bych se třeba výjimečně a navzdory své vrozené zbabělosti pochlapit a zasáhnout.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 09. 2007 | 11:03

IO napsal(a):

Učitelé v této zemi už od Rakouska-Uherska byli špatně placeni, nezměnilo se to nikdy ani za časů republiky, navzdory desetiletím opakovaných a vždy znovu nesplněných slibů. Je to zde taková tradice a učitelé jsou zde placeni ještě hůř než v okolních zemích. Ale ani tam to není žádná sláva a tak to bohužel taky zůstane. Takže je zřejmé, že to musí mít nějaké hlubší trvalé příčiny. Proč platy učitelům výrazně nezvedli soc. dem., přestože to slibovali a snad dokonce na to i měli? Proč jim je nezvýší koalice ODS, KDU-ČSL a SZ, když hospodářství země vzkvétá?První důvod je relativně dočasný: mezi učiteli je stále ještě dost těch, které značná část členstva všech parlamentních stran kromě KSČM považuje za sluhy bývalého komoušského režimu a podle toho s nimi zachází. O nějakém rozmazlování platy nemůže být řeč, buďte rádi, že vás nevyrazíme! Druhý důvod je trvalý a vyplývá z konzervatismu společnosti tržního hospodářství. Spokojeným učitelem v tržním prostředí zkrátka může být jen ten, kdo má ještě jiné zdroje příjmu než je učitelský plat. Pochází např. z dobře situované rodiny nebo se výhodně vdal, oženil, vyhrál v loterii, bohatě dědil, je jediným dítětem podnikatele, notáře, advokáta, lékárníka... Pak může svým žákům a jejich rodičům alespoň trochu imponovat svým zajištěným postavením. Učitel, který tohle nemá, je věčně nespokojený otloukánek a nejspíš odejde jinam. Ti, kteří tržnímu hospodářství rozumějí, tohle dobře vědí, a proto učitele přeplácet nebudou. Dobře situované učitelky s bohatě vydělávajícími papínky a manžílky kvůli svému platu na barikádu nepůjdou. Jim ke spokojenosti nakonec stačí, že mohou své okolí poučovat a mistrovat a mají dva měsíce letní dovolené. Svůj plat mají jako kapesné. Ale přece jen: to, co říkáte, je krásný sen, krásná utopie. Uskutečnit jej prostě z povahy věcí nelze.
01. 09. 2007 | 11:06

SPAČKA napsal(a):

Milane inflace za 11 let 8 700.-???To nemyslíš vážně-potom ten učitel co tě učil matiku by měl peníze vrátit do státního rozpočtu.Reagoval jsem na Kamilu,že má pořád stejně-ať nekecá a ať učí-potom budou výsledky.
01. 09. 2007 | 11:28

hv napsal(a):

Pane Rathe,

kdyz rikate, ze nekomu date 50% navic, musite rici, kde ty penize vezmete. Na stromech nerostou. Dostanou-li ucitele navic 50%, proc ne vychovatelky, pecovatelky, sestry, zachranari, policiste, urednici? Jejich platy take nedosahuji 25-40 tisic. Ti si to snad nezaslouzi?

Ve skolstvi se za vlady CSSD nehospodarilo prilis dobre, staci vzpomenout na Internet do skol. Ted uz mate lepsi reseni?
01. 09. 2007 | 11:29

LQ napsal(a):

Rathe já jen doufám, že učitelé jsou skutečně vzdělaní, informovaní a inteligentní lidé a nenechají se popudit populistou vašeho formátu k tomu aby stávkovali. Vy jste jak Brouk Pytlík, ten taky všemu rozuměl a nakonec mu nic nevycházelo. Vždyť v tom vašem článku je to jen samá nepravda a polopravda.
Očekávám, že v dalším vašem článku obdobným způsobem budete nabádat ke stávce třeba vojáky, neboť zajisté po absolvování vaší civilní služby se cítíte na odborníka přes armádu.
Přeji pěkný den.
01. 09. 2007 | 11:39

tha napsal(a):

Řešení podle nechutného populisty pana Ratha je přece už v titulku. Na barikády a hurá do třídního boje. :-)
01. 09. 2007 | 11:39

milan napsal(a):

Jediný,kdo si zvyšuje úroven(finanční a nejen tu)jsou pouze páni poslanci.V 90 tém roce byl základní plat poslance(jestli se nepletu)11.800,- + prbendy.Dnes se už ke 120.000,- blíží každý z nich.Cestovné(nastartovaný vrtulník),diety,telefony,služební auta (s nimiž samozřejmě jezdí běžně rodiní příslušníci),peníze na asistenty (opět běžně rodinka),cestování po světě (pane docente,kolikrát jste byl letos "služebně" mimo republiku i když jste nám před měsícem servíroval dovču bez moře na pokračování?) a mnoho dalších finančních výhod.Ty lidi by to opravdu do těch ulic chtělo.Ale aby vás zleva doprava,bez rozdílu vykopaly od těch koryt.
01. 09. 2007 | 11:45

janzjanova napsal(a):

Ano,souhlas pane Ráthe. Jste velice odvážný muž se správným názorem.Vedˇte nás,to je tři čtvrtiny slušného národa do
boje proti zločineckým a zlodějským modrým
parazitům na slušných lidech.Držíme vám
palce a s nadějí vzhlížíme k vám.Vydržte,
pane Ráthe. Sláva vám.
01. 09. 2007 | 11:54

Gorash napsal(a):

Je pěkné, pane Rathe, že to všechno tak hezky víte...tak mi vysvětlete, proč s tím ČSSD za 8 let své vlády něco neudělala. Ať mi ČSSD vysvětlí, proč se polovina peněz z našich daní nenávratně ztratí ve státním aparátu místo toho, aby se zvýšily platy učitelům.

A ty populistické lži o výši platů úřednic za přepážkou si nechte jinam - každý ví, že bankovní úřednice mají platy naprosto ostudné...akorát že Vám to asi nedá,...vy prostě musíte v každém svém výplodu ať už ústním či písemném zalhat, aby se projevila Vaše pravá podstata...
01. 09. 2007 | 11:59

ucitel napsal(a):

Hodinova mzda se počítá těžko, takže jen přibližná čísla. Pokud se zazvoněním opouštíte školu a doma nic neděláte, vychází to kolem 200 Kč/hod. Když to berete vážně, stěží se dostane přes 90 Kč/hod. Ať si každej přebere, k čemu tenhle stav motivuje a kdo v těch školách zůstává.
01. 09. 2007 | 12:00

Gorash napsal(a):

To janzjanova:
:-DDDDD Tak to je síla...doufám, že je to ironie, protože jestli ne, tak Vám už zbývá jenom to zveršovat a máme tu žahvého kandidáta na příštího ministra kultury za ČSSD. Možná, kdybyste ještě takový oslavný epos napsal o Paroubkovi a máte to jisté ;-) Zdar a duševní sílu.

PS: Je vidět, že ve Vás toho kritického myšlení naše školství příliš nezanechalo. Zkuste si alespoň zjistit výsledky voleb a umírněte se s těmi 3/4. ;-)
01. 09. 2007 | 12:03

notblue napsal(a):

"Růst" platů o 1,5% při očekávané 3-4% inflaci by mne také nenaplňoval přílišným optimismem. Nu což, hlavně, že lidé s příjmem pana Topolánka si polepší o 25 OOO Kč. (měsíčně).
01. 09. 2007 | 12:55

mafilipes napsal(a):

notblue: clovek s platem 20 000 odvede statu 11 000, clovek s 5 x vyssim platem odvede 5 x vice, tedy kolem 55 000 - vam se to nezda dostatecne spravedlive ? Proc by meli platit mnohem vice ? Jsou snad vice nemocni nebo snad potrebuji, aby se o ne stat vice staral ? Taky vam uslo, ze napr. lide s nizkou mzdou 8,10,12 tkc si reformou vyrazne polepsi, nepripada vam to solidarni ? Vzdyt si tito lide pri tak zlodejske a ozebrajuci strane mesicne polepsi o 500 Kc navic nez od stedre a socialni strany.
01. 09. 2007 | 13:05

Honza999 napsal(a):

To Lokutus: Jaká lež? Oněch 18.000,- Kč, které dostala Tvoje žena znamená právě něco kolem 30.000,- Kč brutto. A asi Tvoje žena či její spolupracovnice patřily mezi ty méně kvalitní, tak nedosáhly na 40.000,- Kč.
01. 09. 2007 | 13:06

Vaan napsal(a):

Dokud budou učitelé placeni ze státního rozpočtu nikdy nebudou mít více peněz. Protože dokud budou učitelé ve státním systému tak to znamená jen jedno, buď vysoké daně a vysoké platy učitelů, nebo nízké daně a nízké platy učitelů, alternativou jsou jedině žádné daně a vyšší platy ve školství fungujícím na soukromém principu.
01. 09. 2007 | 13:08

mafilipes napsal(a):

ucitel: A rozumim tomu dobre, ze kdyz ucitele maji prumerny plat za rok 2006 ve vysi 22 500 Kc mesicne k tomu maji 2 mesice prazdnin, k tomu maji jarni prazdniny, k tomu vanocni prazdniny dalsich nekolik dni napr. reditelskeho volna, takze ve skutecnosti pracuji cca jen 9 mesicu, tak si stezuji, ze maji malo penez ?
01. 09. 2007 | 13:16

Acidburn napsal(a):

To mafilipes - vy o práci učitele víte leda tak pendrek, vážený pane.
Průměrný plat 22500 kč - pitomost, maximálně tak 20000 hrubého, i méně.
Co se týká pracovní doby - učitel nepracuje jen ve škole, ale i doma, příprava vyučování, opravování sešitů, písemek atd., žere další čas.
150 hodin suplování zdarma - to je, jako byste vy, vy znalče poměrů, odpracoval zadarmo 150 přesčasových hodin. K tomu přidejte dozory na chodbách (někdo vaše haranty hlídat musí, aby se jim něco nestalo). Občas se stává, že si učitel za celý den stihne dojít leda tak na záchod, a to ještě musí být rychlý (jo holt ani polední pauza není všude stejná).
Vánoční prázdniny, jarní prázdniny, podzimní prázdniny a 3 dny ročně (to jsou ta vaše ředitelská volna, kdyby to mělo být víc dní, musely by být nadpracovány, víte?).
Ve skutečnosti pracuje učitel stejně tvrdě jako vy, mluví z vás pouze neznalost a závist.
Proto byste měl raději psát o něčem, čemu opravdu rozumíte, ne o něčem, o čem víte kulový.

A btw: Pane Rath, máte tam hrubku - Milý učitelé...no je vidět, že jste se toho za socialismu moc nenaučil.
01. 09. 2007 | 13:33

Johny napsal(a):

Ano, správně, do ulic a na barikády! Proti takovým lhářům, zlodějům, manipulantům, křivákům a tunelářům jako jsi ty, Paroubek, Zaorálek, Kraus, Gross, Kavan a mnoho a mnoho dalších! Do ulic a na barikády, proti té prolhané a špinavé socialistické chátře, která jako v jedné z posledních zemí na světě ještě u nás zamořuje ovzduší!!!
01. 09. 2007 | 13:40

MASH napsal(a):

mafilipes: Rozumite tomu spatne.
01. 09. 2007 | 13:41

NEVOLIČ napsal(a):

U naších sousedů se populisti dostávají od koryt doslova kopancem u nás se derou k moci a blbečci jim tleskají.Když byl Ráth ministrem,chytil i pohlavek co chytnou ti co mu tleskají.?? Populistické blaboly, nebo čekají víc ? O to mu ale vůbec nejde,jen o dobrý pelech dobře placený.Na venek ta dojemná péče o učitele,no pro volby každý hlas dobrý...
01. 09. 2007 | 13:48

Dingo-RAF napsal(a):

Pane Rath zapomněl jste na školy bojových umění. Jelikož jedna skupina obyvatelstva nedrží spolu, jeji jednotlivÍ členové jsou diskriminování jinou skupinou obyvatel, která drží pohromadě, ale hodnoty jakéhokoli druhu neprodukuje. Ačkoli by se zdálo, že tá skupina, která je měně družná a přitom velice přínosná pro společnou kapsu, by měla být chráněná jako slepice snášející zlaté vejce, je skupinou flákačů, ktrým není nic svaté dohnaná někdy až k samovraždám. Inu tak se věci měji. Proto byste měl uvažovat o finanční podpoře školám bojových umění, aby se tí co vytvářeji hodnoty mohly v soukromém životě, proti těm, kteří jen kradou a loupí a 3u.kají a množí se jak myši, účinně bránit. Bylo by to praktické,ale i praktické poněvadž, když je banda hajzlů vybije, kdo bude na mě robit, panko, boha tvojho?
01. 09. 2007 | 13:51

mafilipes napsal(a):

aciburn: vazeny pane, protoze neznam nic o slozeni platu ve skolstvi, prave proto se ptam a nikde netvrdim, ze jsem znalec pomeru. To uz se snad clovek nemuze slusne zeptat, aniz by ho nekdo podobnym zpusobem jakov nepeskoval ?
K vasemu prispevku: zde se dozvite, jak jsem prisel k castce 22 500: http://web.volny.cz/noviny/...
a dale bych si vam taky dovolil pripomenout, ze normalni zamestnanec, se taky musi neustale vzdelavat, delat zkousky, zvysovat kvalifikaci, protoze vyvoj jde neustale dopredu, casto je vyslan na sluzebni pobyt mimo domov, musi chodit na odpoledni, na nocni, etc.etc. To neni zavist, jen se opravdu snazim pochopit, na co si to ucitele vlastne porad stezuji.
01. 09. 2007 | 13:51

Charon napsal(a):

Ano také jiné bývaly doby, třeba za 1. republiky by si státní zaměstnanci nikdy nedovolili to co ti dnešní. Obzvláště kodex úředníků byl velice striktní. Vaše dnešní socialistická doktrína prozrazuje jediné: Kdokoli se na to zmátoří, je pro něj více než vhodné odstěhovat se z České (děsivě české) republiky!
01. 09. 2007 | 13:56

carda napsal(a):

Mám ženu učitelku,naštěstí bývalou.I tak má denně na talíři,že za devastaci národa cca od 70 let po dnešek mají největší díl právě učitelé.Za mého mládí nás kantor seřezal a kdybych si doma stěžoval,dostal bych podruhé.Dnes generace špatně vychovaných ,vychovává další zmetky.Denně je to protřednictvím médií šířeno po planetě.Za co vážení přidat?
01. 09. 2007 | 13:57

Charon napsal(a):

A k Vašemu zdravotnictví a sociálně právní ochraně dětí a počtu ústavů jakož i establishmentu obecně, je podle mě jen otázka času kdy se tu bude kupčit s lidskými orgány asi jako v supermarketu...
01. 09. 2007 | 13:58

franco.udine napsal(a):

Je vidět, že Rath je prostoduchý demagog. Učitelka na základní škole v naší obci bere 20 000 hrubého, jde do práce na 8h, v jednu je už doma a k tomu má tři měsíce v roce volno. Nejlepší je opravdu narcistní tajtrlík s motýlkem se sociálním cítěním, který ničemu nerozumí.
01. 09. 2007 | 14:22

SuP napsal(a):

franco.udine -
....a přesto ho pořád tolik lidí žere...
tomu zase nerozumím já.
01. 09. 2007 | 14:28

roko napsal(a):

zcela souhlasím s panem doktorem. snad už čssd bude brzy opět vládnout, učitelé opět budou brát statisícové platy, státní rozpočet znovu bude ve stamiliardových přebytcích a pivo a léky budou zadarmo... držím vám pane doktore ve vaší čestné, skromné, obětavé a upřímné práci pro vlast palce. na barikády! ráj je již na dohled!
01. 09. 2007 | 14:30

Suppin napsal(a):

Vy máte nějaký problém s tím, kdo kolik vydělává. Osobně nic proti jakémukoliv výdělku kohokoliv nic nemám. Asi jsem "bohužel" jeden z těch, co vidí za dobrou mzdou pracovníka trochu štěstí, šikovnost, vzdělanost a chuť do práce. Pokud někomu nesedí podmínky ve školství, tak ať tam nechodí. Jen připomínám, že pedagogické vysoké školy stále patří mezi nejnavštěvovanější, takže tak bídně na tom pedagogové určitě nebudou.
01. 09. 2007 | 14:40

Acidburn napsal(a):

To mafilipes: kdybyste se slušně zeptal, pak byste dostal slušnou odpověď. Ale vy jste, pane, rovnou citoval blábol z novin, které ho převzaly ze statistik ministerstva školství. Já dávám přednost zjišťování skutečné výše platů, nikoli průměrování. Těch 22 tisíc hrubého může být maximálně tak v Praze, ale nikde jinde.

Kromě toho, co myslíte, že dělají učitelé? Že jich se školení netýkají? Kdo si myslíte, že testuje ony metodické plány, kdo je pomáhá vytvářet? Nebo si myslíte, že učitelé si kvalifikaci v průběhu zaměstnání nedoplňují?
To, že jen málokde jsou odpolední vyučpvání, že učitel nemá "noční službu" - to ještě neznamená, že právě proto se učitel zblázní radostí. Kolik vysokoškoláků, kteří dělají to, co vystudovali, má noční služby?

Ne pane, možná byste měl navštívit nějakou školu, zjistit si, jak to vlastně ve školství vypadá, a teprve poté byste pochopil, proč a nač si pedagogové základních a středních škol, s platem leštiče bot, vlastně stěžují.
01. 09. 2007 | 15:08

Pablo Pablo napsal(a):

Snahy pana Ratha šířit mezioborovou "třídní" nenávist jsou komické - to dělají už jen komunisté. I mě je jedno, že v žebříčku platů jsem někde uprostřed a až mi to přestane být jedno, tak se sebou budu něco dělat a nebudu běhat po ulicích s transparenty. Lituji pana Ratha, se snižuje na tuto úroveň, ve stylu čím hůře, tím lépe, místo aby lidem popravdě sdělil - lidi, nečekejte, až pro Vás stát začne něco dělat a začněte sami od sebe - jako jsem to udělal já, Dr.Rath.
Už ho vidím jak bude Dr.Rath v důchodu vzpomínat vnukům na tuto dobu, jak "budoval" stát.
01. 09. 2007 | 15:09

r.m. napsal(a):

Problém není v tom co říkáte, ale v tom co děláte.Jsem novinář v invalidním důchodu, tím hůř pro mne, protože
"Díky" invalidnímu důchodu a lékům co musím brát vidím všechno o čem se zrovna tolik nahoře kecá z pohledu spotřebitele.
Tohle léto jsem zjistil, že mi Essentiale forte zdražil na doplatku z 50 korun na 115. A to na základě kroků, které jste nastartovali vy zimu před tím.
Já na ten lék přestávám mít peníze. Hledali jsme s doktory plnohodnotnou náhradu, ale marně. Esenciální fosfolipidy k výživě jaterních buněk nikde.
Dokud vládli socani, valorizace mi umožnila konečně méně improvizovat. Teď za Modrýho bolševika to začíná se mnou vypadat špatně.
Kdybych měl prachy nejspíš bych se vyléčil. Ale protože co v ČR léková komise nepovolí, to pro lékaře neexistuje. O to jste se pro Zentivu staral dost. Dál proto budu brát mrňavý důchod a skuhrat protože ta únava je jak lepidlo na končetiny.
S kvalitní stravou to ještě jde, ale jak vidno Topolova parta usoudila, že na ni má právo jen ten co privatizoval a zmodral. Pochopitelně po létech s vlastním rudým ksichtem. A teď ty podniky budou přebírat jejich fakani, zlatá mládež ze speciálních škol zadotovaných 100 000 000,- injekcí z toho co ČEZ vybral pro vyvolené ze socek z elektroměry.
Myslím, že vy byste asi taky rychle po návratu nahoru upravil svá slova.
...a vůbec tady je ten problém, že dav debilů se sebelepším zákonem nezmění v národ.
01. 09. 2007 | 15:10

milan napsal(a):

ŠPAčka: to myslim vážně, podívej se na příspěvek mafilipes v 10.41, ty čísla sedí. A je to jasný. Myslim,že matiku zrovna nebudeš učit ani ty co? tak tělák....
01. 09. 2007 | 15:16

honza napsal(a):

Učitelka na základce v naší obcí má za devět měsíců,při pěti hodinové pracovní době 20 000.-Kč hrubého,napsal franco.udine.Nevím,proč ten Ráth,tak za ně bojuje.Vždyť podle franca se mají jak prasata v žitě.Ironicky se ptám,co vy na to páni učitelé?
01. 09. 2007 | 15:17

BigDad napsal(a):

Jen mi vrtá hlavou, kolik že to Rath rozdal na "odměnách" na ministerstvu po svém zaplaťpánbů krátkém ministrování? A opět se nestaral o to, odkuk ty peníze vzít. Je to prostě žvanil. A k tomu hulvát.
01. 09. 2007 | 15:35

radek napsal(a):

Pane doktore, když Vám pan Macek dal ten pohlavek, boleloto?

Asi málo jak je vidět.
01. 09. 2007 | 15:50

radek napsal(a):

Do komplexního rozboru Vašeho charekteru se nebudu pouštět, protože je to strašně sprostý, a to se tady maže.
01. 09. 2007 | 15:52

read napsal(a):

Soudruhu Rathe, vidím, že jste mněl doma dobrého domácího učitele, svého otce MUDr. Ratmíra Ratha, DrSc, trojnásobného estébáka pod krycím jménem Ras.
Vy už nemusíte říkat vůbec nic.
01. 09. 2007 | 16:06

mafilipes napsal(a):

acidburn: jen jsem vam na vase povinnosti a tezkou praci ucitelu napsal, ze i ostatni zamestnanci maji sve povinnosti i bez 3 mesicu prazdnin. To je vse. Klidne si zpochybnujte oficialni cisla misto toho abyste sva tvrzeni podporil svymi cisly. Znovu vam pripominam svuj normalni dotaz: "Dokazal by mi nekdo odpovedet, jestli prumerny plat ucitelu ve skolstvi, ktery je za rok 2006 ve vysi kolem 22 500 v sobe zahrnuje i 2 mesice letnich prazdnin, tyden jarnich prazdnin, vanocni prazdniny, reditelska volan, apod. ? Diky za odpoved. Jaka je tedy pak opravdova prumerna hodinova mzda ?", na ktery hrube reagujete a odvolanim na "vseznalost". Nazdar.
01. 09. 2007 | 16:14

Henry napsal(a):

Rath? Pche!
01. 09. 2007 | 16:20

radek napsal(a):

Můj soused je učitel.
Neustále mě tahá na tenis a na pivo.
Nechápe, že nemám čas a prázdniny.
01. 09. 2007 | 16:30

richard napsal(a):

Ale už ten přeběhlík z ODS Rath neřekl, že díky ČSSD je kasa prázdá a musíme šetřit víc než by bylo milé. Socánci rozdávali, ale né ze svého. takže pane Ráthe demagogu mlčte.
01. 09. 2007 | 16:31

Unknown napsal(a):

Vážený pane Ráthe.
Jste pravděpodobně stejný demagog jako Váš třídní přítel Paroubek. Co je Vám po velikosti platů u soukromého subjektu jako je banka? Co jste pro učitele udělali za vlád Vaší strany? Jste trapný....
01. 09. 2007 | 16:36

bara napsal(a):

Kdyz uz jste se pustil do skolstvi - vy jste pane Rathe typicky ukaz toho, ze absolvent vysoke skoly nemusi byt inteligentni.
01. 09. 2007 | 16:36

Trochej napsal(a):

Je zajimave jak v CR pretrvava bolsevicky system drzeni se pri vlade.Je to velmi jednoduchy recept ktery praktikovali vsichni autoritativni politici pocinaje Stalinem,Leninem,Hitlerem.Postvat jednu skupinu obyvatel proti druhe-a co jednodusiho nez plat pouzit?-A v zavistivych Cechach je to jednoduche zvlaste kdyz za 20 let je vyplata v Cechach srovnatelna jen se Slovenskem,kdy prumerneho platu nedosahuje 80 procent pracujici populace zato platy politiku dosahuji petinasobku tohoto prumerneho platu.Jelikoz ziji jiz dlouho v zahranici a pracoval jsem ve vice zemich tak muzu rict ze neexistuje zeme kde by politik mel v takovem pomeru svuj plat.Nase levice si jen preje zachovat socialismus na vecne casy,protoze jsou to velmi pohodlne casy pro lidi co kazou vodu a piji vino a co vic velice zdatne jim konkuruje pravice i kdyz je to porad o mnoho lepsi alternativa.Bohuzel lide typu pana doktora budou mit stale podporu lidi kteri se nechteji divat odpovedne do budoucnosti a budou chtit neustale zvysovat dane neustale zvysovat dohled statu jen aby meli plnou kontrolu nad myslenim a chovanim lidi.Zaverem jen ze je mi z toho smutno a uz mi chybi jen ceska krajina
01. 09. 2007 | 16:38

Lokutus napsal(a):

Frank: Moje žena dělala v bance právě v Praze. Letošní jaro skončila právě kvůli penězům.
01. 09. 2007 | 16:43

Lokutus napsal(a):

mafilipes: Učitelé o prázdninách neberou plný plat. Mám pocit, že je to okolo dvou třetin platu.
01. 09. 2007 | 16:45

Jana J napsal(a):

Děkujeme, pane Rathe. Zdá se, že téma učitelů by se mohlo stát politickou trvalkou, nejen předvolebním blábolením. Pravdu, ale jen částečnou, mají ti, kdo se ptají - Co jste, socdemáci, co jste dělali... - Poslouchali jsme Sobotku, odpovědí. To byl proslulý strýček Skrblík ČSSD, který věděl stejně dobře jako pan Kalousek, kde šetřit. Neodvážil se nám však plat snížit! A to se teď stane, jelikož víc peněz do školství nepůjde, takže vznikne otázka - buď topit nebo platit učitele. Trošku se nám totiž zvedne DPH a pak ještě ekologické daně - Zelení, děkujeme!Paní ministryně zatím tvrdí, že odbory chápe, ale aby něco aktivně udělala - to si, troufám si tvrdit, nemůže dovolit, jinak by byla mezi učiteli natotata a ne na besedě. A teď slovo do vlastních řad - mnozí kolegové volili ODS a na mé dotazy, jestli mají příjem přes 100.000 Kč se tvářili nechápavě. A až bude vyhlášena stávka, už slyším svoje svaté kolegyně, jak se ohrazují proti stávkám kvůli platům. Nezbývá, než aby si sáhli na kamna, do kterých přiložili. Ovšem, kdyby před volbami potěžkali peněženky a mohli si říci - ODS ani náhodou - mohlo být všechno jinak. Jenže tuhle kalkulaci jsme neměli. Poděkujte Sobotkovi a Buzkové, pane doktore!
01. 09. 2007 | 17:12

ája napsal(a):

Jeden odstavec stačí - opět se mi zvedá žaludek.
Já znám pár učitelů a je mi za ně stydno, když si stěžují na platy. Ať jdou tedy pracovat jinam, když se jim nelíbí. Rychle by se chtěli vrátit zpět.
No a ta demagogie - pan Rath se snaží vyvolat dojem, že dnešní učitelé si chuděrky přitápějí polínkama... ach bóže, mám se smát nebo plakat?
01. 09. 2007 | 17:23

PavelKa napsal(a):

Soudružka Buzková přesně znala stav svého resortu za socanské vlády a proto by nikdy by své dítě do jeho spárů nesvěřila.
Soudružka Emmerová měla dokonalý přehled o úrovni nemocnic svého resortu. Proto mohla obloukem obejít ty, kde by si nenechala ani ostříhat palec u nohy.
01. 09. 2007 | 17:38

pajathc napsal(a):

Každé neprivátní odvětví je odsouzeno ke strádání. Zdravotnictví a školství není výjimkou.

Kvalitní učitele musí ocenit trh, nikoliv státní úředník. Teprve pak budou mít více než dobré platy, které si někteří z nich zaslouží.
01. 09. 2007 | 17:40

Eva napsal(a):

Díky Dr. Ráthovi za jeho blog. Pravdivá slova a souhlasím s nimi. Učím občanku a společenskou výchovu a už se těším, jak s žáky proberu vše, co potřebují, aby z nich byli slušní lidé. Už se těším, až budu s nimi diskutovat a co nejméně diktovat. Chci, aby se naučili sami přemýšlet a přišli věci "na kloub". Už se těším.
01. 09. 2007 | 18:40

mica napsal(a):

Když Vám přijde domů instalatér a práci zmrví, tak mu nezaplatíte. Když lékař odvede práci ve stejné kvalitě, tak zaplaceno dostane. Totéž platí pro učitele a další v podstatě objektivně neměřitelné profese. Takže problém není v nízkých nebo vysokých příjmech, ale spíše v tom, že cca 50% lékařů, učitelů a podobných profesí má příjmy vzhledem ke kvalitě odváděné práce hrubo nadhodnocené, část odpovídající a část více či méně podhodnocené. Navíc mám pocit, že ti co nejvíce křičí, že mají málo, patří do 1. skupiny. Studovala jsem od ZŠ po VŠ vč., ale potkala jsem za tu dobu snad 10 kvalitních pedagogů a něco průměrných. Zbytek nestál za hovor.
01. 09. 2007 | 18:47

Jarda napsal(a):

Pěkný, pane poslanče, jako kdyby jsem slyšel pana doktora Sládka.
01. 09. 2007 | 18:50

mafilipes napsal(a):

mica: myslim, ze si u acidburna poradne koledujete
01. 09. 2007 | 19:19

Dalibor napsal(a):

p. Rath,
máte, pravdu, děkuji za Váš příspěvek, blog i účast v politice. Dokážete pojmenovat věci pravými jmény a vyjádřit meritum věci.
Pište dál a dělejte rozumnou politiku pro většinu národa, a nikoliv pouze pro zbohatlíky.
Ještě jednou díky.
01. 09. 2007 | 19:27

Jana J napsal(a):

nejen u acidburna - mica bude muset zahodit diplom a začít od píky, protože vzdělání v jejím případě nemůže od nekvalitních pedagogů stát za nic.Za nadhodnocené pedagogy vám vzkazuji - bude líp,za chvíli zmizíme a přijdou podhodnocení středoškoláci.
01. 09. 2007 | 19:30

JimiW napsal(a):

Pane Rathe,ale za éry ČSSD se ty platy tak moc nezvedaly.Jak můžete lidi krmit takovým populismem,jako je 50% navýšení platu.Ale vlastně ČSSD na deficit kašle,vždyť dluh je jen dluh.
01. 09. 2007 | 19:48

milan napsal(a):

dalibor:v tom případě do ulic a na barikády,bok po boku s docentem.Jistě se s vámi o své milionky rád podělí.Když to tedy jede proti zbohatlíkům.
01. 09. 2007 | 19:49

Marek napsal(a):

Ta hloupost autorů některých příspěvků je neuvěřitelná...Jak může někdo kritizovat platy učitelů a podporovat ČSSD, když ČSSD měla 8 let vliv na jejich růst???
01. 09. 2007 | 19:54

epi napsal(a):

Dalibore, snad nevěříte, že panu Rathovi záleží na jakémsi národu - zamyslete se nad jeho kariérou a musí vám být jasné, že je to pouhý křikloun bažící po moci. Vás má bohužel tzv. na háku.
01. 09. 2007 | 20:11

Ladic napsal(a):

http://politika-volby.blog....
David Rath před odchodem rozdával odměny přes 500 tisíc
11.11.2006 15:32 | MF DNES | Vláda ČR
Exministr David Rath pořádně pustil žilou rozpočtu, který má ministerstvo zdravotnictví na mzdy. MF DNES zjistila, že před svým odchodem vyplatil nejbližším spolupracovníkům i více než půlmilionové odměny. Letos během devíti měsíců rozdělil na mimořádných odměnách téměř 11 milionů korun.
--------------------------------------------------------------------------------

Z toho bezmála sedm milionů dostalo sedmadvacet jemu nejbližších lidí. Řadu z nich si na úřad sám přivedl z České lékařské komory. Nejvyšší odměnu dostal Rathův šéf odboru investic Petr Salák - celkem 520 tisíc korun. Náměstek Vladimír Dryml obdržel 515 tisíc korun.

"Myslím, že práce, kterou jsem odváděl, by měla být možná ohodnocena ještě víc, než jsem dostal. Já jsem zvyklý z privátní sféry na vyšší odměny," říká nyní.
01. 09. 2007 | 20:13

Ladic napsal(a):

"Kdybyste mně podpořili ten Tempus, na tom má Rath zájem, na podpoře Tempusu, mezi čtyřma očima... Kdybyste investovali 2,5 až tři milióny do časopisu, on řekne: 'Ať si požádají o schůzku'," řekla na videozáznamu pořízeném skrytou kamerou Klimovičová"Kdybyste mně podpořili ten Tempus, na tom má Rath zájem, na podpoře Tempusu, mezi čtyřma očima... Kdybyste investovali 2,5 až tři milióny do časopisu, on řekne: 'Ať si požádají o schůzku'," řekla na videozáznamu pořízeném skrytou kamerou Klimovičová
01. 09. 2007 | 20:15

Petr Z. napsal(a):

Běžně v diskuzích nereaguji, ale toto mě lehce zvedlo ze židle. Domnívám se, že autor si nevidí do úst. Pane Rath, to co tady předvádíte je pouhé hraní na city, nic víc. Za prvé, běžný úředník v bance nebere 30-40 tisíc, nevím odkud jste čerpal, ale průměrný plat v bankovním sektoru je ovlivněn extremními hodnotami platů top managementu - což ve školství není. Za druhé to, že učitelům přidáte určitě nesouvisí s tím že ubude malých grázlů a mládeže, která páchá kriminální činost. Za poslední přidání učitelů, v následujícíh letech o 50% to je to nejsměšnější co jsem dosud slyšel z úst politika. Je vidět že nejste ani politik, natož aby jstě prošel základním kurzem ekonomie. To co jste zde předvedl, je pouhé lhaní si do kapsy a snaha zahrát na city sociálně slabším. Nic víc, to je celá politika ČSSD.
01. 09. 2007 | 20:39

car napsal(a):

konečně prazdniny zase se je čím bavit užse nan zas udělal ten náš otesánek
01. 09. 2007 | 20:43

Ladic napsal(a):

To.:Petr Z. ne hraní na city, ale na nízké pudy....
01. 09. 2007 | 20:55

Standa z Uranova napsal(a):

Ad 1 Populistické téma.
Ad 2 Populisticky zpracované.
Ad 3 Populistický autor/politik.
Ad 4 Nulová odpověď na otázku, co s tím dělala strana p. Ratha ve dvou volebních obdobích - což jen potvrzuje předchozí tři body.
01. 09. 2007 | 20:56

stejskal napsal(a):

Dobrý večer, pane pepo,

já bych Vás zase rád upozornil, že vulgární a urážlivé příspěvky mažu, v krajním případě autorům znemožním přístup na tyto stránky z jejich IP.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 09. 2007 | 21:56

SuP napsal(a):

Pane doktore, Vaše projevy mi velmi připomínají projevy mého psa. Vypustím-li ho na zahradu a on vidí za plotem kohokoliv kdo jde svobodně kolem, letí k plotu a štěká a štěká a štěká. Když má pocit, že zahnal vetřelce, běží ke mě, lísá se mi k noze a čeká, že ho pochválím. Já mu řeknu "Dany, neser lidi, jednou tě za to někdo vezme vidlema na komoru". A on je šťastnej, protože si myslí, že ho chválím.
01. 09. 2007 | 22:30

Milan napsal(a):

SuP se má rád, zase mluví o sobě ale k věci to né. On by musel argumentovat k věci a to soudruzi z ODS & co. neumí.
01. 09. 2007 | 22:56

Milan napsal(a):

Ćo to bylo..... nějaký nový Sládek nebo Topolánek Inkognito? Toť zřejmě extrakt pravicové moudrosti.
01. 09. 2007 | 23:21

SuP napsal(a):

Milan-
co to kecáte? K jaké "VĚCI" tady chcete diskutovat?
Zneuznanej závistivej, nevychovanej a drzej doktor tady popichuje další cílenou skupinu státních zaměstnanců proti vládě. Toť vše. A já se k tomuto jeho postoji vyjadřuji. A přirovnávám takové chování k chování svého psa. A to prosím nejde ani o řeznického psa. Tak mi laskavě řekněte, kde to není k věci?
Nebo si snad představujete, že já mám s panem doktorem polemizovat o výši učitelských platů? Kdo z nás dvou je poslanec?
01. 09. 2007 | 23:30

m&m napsal(a):

V ideálním světě, o kterém občas sním, je všechno krásně modré. Jsou v něm modré slunce a modrá tráva a modré nebe i modré žumpy, jako je tato.
01. 09. 2007 | 23:42

Rabina napsal(a):

Vážení závistiví modří sympatizanti,
učitelé jsou jedinou vysokoškolsky vzdělanou profesní skupinou, která je placená na úrovni středoškoláků a vychovává ivaše děti, které sami často nezvládáte, nemáte na ně čas, a uplácíte je nanejvýš materiálně. Pokud zastáváte názor, že učitel si zaslouží tolik jako horník, pak je evidentní, že myslíte jako bývalí bolševici, ale na modro. Je mi vás líto, ti učitelé věnují čas i vašim dětem. A špatně placení nemají sebemenší důvod pracovat lépe. Sami často nezvládáte vlastní jedno či dvě děti. A každý psycholog vám bohužel potvrdí, že je to zejména pro to, že jste se svým dětem řádně nevěnovali do věku jejich přibližně 5 let, ale po kantorech byste chtěli zázraky. Doplatíte na to všichni, až budete staří, a vaše děti se k vám otočí zády.
Pán Bůh s vámi a celou českou společností, která si neváží svých kantorů. Komenský by se divil...Ještě že nemáme stroj času, aby chudák nedostal infarkt...
02. 09. 2007 | 00:01

Rabina napsal(a):

Vážený pane Král,
o sokratovi podle vašich povídaček nic nevíte...co se takhle dovzdělat....jinak jsou bohužel vaše výplody velké bláboly...z kterých čiší hrotivá závist...co takhle si zkusit učit a něco děti naučit....
02. 09. 2007 | 00:05

SuP napsal(a):

Rabina -
vytváříte začarovaný kruh - mizerně placení, protože mizerně pracující nemají důvod pracovat líp, když jsou mizerně placení.
Bývala doba, že kdo neuspěl na žádné škole, šel na peďák. A kdo neuspěl ani tam, šel na hnojárnu. Hnojárna ale pokud vím potom získala prestiž.
Nechci tím říct nic o úrovni vzdělání učitelů! Ale stále mi v dnešní době chybí to zásadní rozhodnutí. Když Vás společnost tak mizerně platí, proč to děláte? Uvědomte si, že jako ve všech oborech teprve nedostatek může vyvolat pocit potřebnosti. U doktorů je to jinak. Jednak se každý bojí o svůj život a zdraví, jednak lze snadno angažovat doktory, co neumějí česky, ale to u učitelů nejde tak snadno.
S Vaším pocitem, že rodina by se měla věnovat dítěti do cca 5let věku zásadně souhlasím, Ale ruku na srdce - kdo začal zavádět kolektivní výchovu v jeslích a MŠ? - KOMUNISTI! Odkoukali to v Rusku. Kdo zblbl ženy,aby byly rovnoprávné a přenechaly péči o děti někomu a věnovaly se kariéře? - Sufražetky! Zkrátka každé významné porušení přírodní rovnováhy má za následek nepředvídatelné změny jako dovezení králíků do Austrálie.
Shrnu to. V lecčem máte určitě pravdu. Ale svoje profesní problémy musíte řešit přes svoje odbory a svoje lobby. Jiná cesta není a Rath Vám nepomůže. Jen kecá, je chytrej, vaše bída se mu hodí do krámu..
02. 09. 2007 | 01:30

Lokutus napsal(a):

Poslední moje reakce na toto téma.
http://lokutus.bloguje.cz/5...
02. 09. 2007 | 01:55

Mr. Presnost napsal(a):

To SuP: Bývaly, bývaly doby, kdy děti členů KSČ či jinak prorežimně aktivních rodiůčů chodily na všechny lepší vysoké školy humanitního směru než na pedagogické fakulty. Bývaly, bývaly doby, kdy těm, kteří z takových rodin nepocházeli a nechtěli splynout s vládnoucí dělnickou třídou a neměli talent na technické obory, nezbylo než jít studovat na pedagogickou školu. Bývaly, bývaly doby, kdy jsme kvůli dětem, které mohly na lepší než pedagogické školy, musely držet ústa, protože se z nich stávaly prokurátoři či soudci. Bývaly, bývaly doby, co?
02. 09. 2007 | 05:18

jakub napsal(a):

Každý týden napiš blog, oslov jednu skupinu lidí, polituj je, poukaž na současnou vládu, jak to dělá špatně a on se nějaký ten trouba který ti dá hlas najde. Horší je, že jsi tohle všechno nevěděl a nic s tím nedělal, když jsi byl ve vládě. Nedej Bože, pokud by jsi se do vlády zase dostal, tak budeš zvyšovat plat zase jen sám sobě, tak jako všechen ten pokrytecký a nenažraný lidský vřed, který se z našich politiků stal. Pokrytec, pokrytec a lidský odpad.
02. 09. 2007 | 08:01

jakub napsal(a):

Z čeho chceš to zvýšení zaplatit, když vy politici kradete, šmelíte, prodáváte nevýhodné státní zakázky. Z vybraných daní platíte penále a pokuty za svá chybná rozhodnutí. Místo aby jste dávali peníze na školství nebo třeba do nemocnic, tak raději zaplatíte stíhačky nebo pokuty za krevní plazmu. Platíte dvojnásobek průměru sponzorujícím firmám za stavbu dálnic, které jsou ale dvakrát horší. Jste paraziti našeho národa. Ne na barikády, ale defenestrace by vám prospěla. Vám všem bez rozdílu stran. Mělo by to ale začít těmi nejhoršími populistickými zmetky. Pak ba jsi měl být na předním místě, jeden z prvních.
02. 09. 2007 | 08:20

SuP napsal(a):

Mr.Presnost -
já jsem tu dobu zažil naplno. Souhlasím s Vaším postřehem. Jen se mi nezdá, že ty důvody, které uvádíte, zvyšují prestiž a náročnost studia pedagogické školy.
Současně by se z Vašeho souhrnu dalo vyvozovat, jaké kádrové obsazení je na Vámi uvedených oborech.
02. 09. 2007 | 08:25

NOC napsal(a):

Reforma: nezaplacení u lékaře se může velmi prodražit
Důsledky reformy mohou být pro pacienty velmi tristní.
Jak využít povinné platby u lékařů k vyššímu zisku? I tak by se dala klást otázka, na kterou velmi rychle nalezla odpověď firma DERDES s. r. o. V tiskové zprávě, kterou rozeslala novinářům, doslova uvádí:
"V návaznosti na rostoucí zájem po informovanosti některých médií se změny zákonů v oblasti zdravotnictví a přidružených zákonů, vydáváme tuto krátkou tiskovou zprávu:

Společnost DEREDES s.r.o. je připravena odkoupit všechny dluhy způsobené pacienty (platba za ošetření, pobyt v nemocnici aj.) všem lékařům a zdravotnickým zařízením. Bude vyplácena celá výše pohledávky, tedy náklady na vymáhání a exekuci bude nést sám pacient, tím odpadne upomínání od samotných lékařů nebo sester avšak s 100% výnosem. Minimální výše takové pohledávky byla stanovena na 30 Kč, což odpovídá návrhu reformy zdravotnictví. Lékaři se tak nemusí obávat, že by byli postižitelní, že nevybírají regulační poplatek, zároveň se nebude stávat, že někteří poplatek hradit budou muset a někomu bude „odpuštěn“, protože se nebude nijak razantněji vymáhat a postupem času bude promlčen.

Deredes je vedoucí evropskou společností v oblasti správy pohledávek a je členem skupiny The red ‘s, má internetové stránky na adrese http://www.checkout.cz a je provozovatelem databází a registrů dlužníků."
Pokud jakýkoliv lékař přistoupí na takovouto dohodu, bude to pro něj samozřejmě výhodné, ale pro pacienta-dlužníka to bude mít nemalé finanční následky. Dluh už nebude jen pomyslných 30 Kč, ale pacient-dlužník bude muset tomu, kdo dluh odkoupil, uhradit i další výdaje. Malá částka tak může skončit i exekucí majetku a vyšplhat se na pár tisícovek. Firma DEREDES se nechová nezákonně, naopak chytře využila možnosti, která se naskytla. Lékař se zbaví starostí, firmy s odkupy pohledávek vydělají a pacient to bude tiše trpět (nebo platit). Opravu toto bylo účelem reformy? O etice v podnikání se raději nezmiňuji.

Bylo by dobré se podívat na výpis v rejstříku u firmy Deredes, kolik je tam členů ODS a zda tam není nějaký příbuzný pana "doktora" Julínka.
02. 09. 2007 | 08:57

mafilipes napsal(a):

Rabina: kdyz nekdo upozorni na to, ze Rath si tady dovoli po 8 letech sefovani CSSD v resortu skolstvi povolavat ucitele na barikady, zatimco za tech uplynulych 8 let se pro ucitele nic nezmenilo, tak tem lidem rikate "zavistivi modri sympatizanti" ? Vy jste tak naivni, ze to opravdu Paroubkove CSSD, ktera vyzyva poslance k rozestvavali lidi psanim blogu, verite ? Nicjineho, nez snaha o rozpoutani nesnasenlivosti tento blog neni a vy jste to nepochopil/a
02. 09. 2007 | 08:58

Petr napsal(a):

Mám zkušenosti jak se školstvím (můj bývalí spolužák), tak se zdravotnictvím (příbuzný). Pracovníci z obou odvětví budou brečet stále. Jen připomenu - žádné jiné povolání nemá 2měsíční prázdniny. Může si jiný vysokoškolák vystačit s tím, že od svého "diplomu" až do smrti vysvětluje, že měl Žižka jedno oko (dějiny se nemění)? U lékařů je to jiné. Chápu ty s nástupním platem, ale jinak na ně třema VŠ ze strojírenství platově nemají.
02. 09. 2007 | 09:08

mafilipes napsal(a):

petr: v rodine doktora nemame, ale ucitelku ano, navic ale mame v rodine zeleznicare. To je podobna sorta. Az nam bude Dusek pres media vyhrozovat stavkou zeleznicaru s nadprumernymi benefity a nadprumernymi platy, tak Rath urcite nezapomene napsat blog:"Zeleznicari na barikady". Doktorum, vzhledem k minulosti ucinkovani ve svem byvalem resortu, se zrejme toto boji navrhnout.
02. 09. 2007 | 09:15

Saliven napsal(a):

mafilipes:
Jelikož jste naprosto neznalý školských poměrů (a v průběhu diskuse jste to i sám přiznal), nechápu, kde beretu tu jistotu tvrdit, že se pro učitele nic nezměnilo. Jakožto všem státním zaměstnancům jim v průběhu vládnutí ČSSD rostly reálné mzdy (v průměru vzrostly reálné mzdy zaměstnanců o 43 procent - mimochodem v poměru k Rakousku ze 16ti na 28 procent nominální mzdy). Příspěvek MUDr. Ratha je ale zcela jasně zaměřen na zmražení růstů mezd současnou vládou, z čehož plyne pokles reálných mezd (doufám, že víte z jakého důvodu, jinak je tato diskuze nad Vaše intelektuální schopnosti a radši se zkuste projevovat jen na fotbalových či hokejových stadionech). Jinak bych Vám přál si někdy učení vyzkoušet, aby jste věděl, že za učením se skrývá více než to co je na první pohled vidět - zvláště pak výčitky ze strany přitroublých rodičů, kteří svoje dítě přinejmenším považují za polovičního Einsteina, byť je "blbej jak punštok".
02. 09. 2007 | 09:31

Venceremos napsal(a):

Neprojdou vaše štvavé výzvy. Postavte si barikádu sám (materiál si kupte) a křičte na obě strany. To jste celý Vy.
02. 09. 2007 | 09:49

mafilipes napsal(a):

saliven: co se tedy za 8 let CSSD pro ucitele zmenilo, zejmena po roce 2002, kdy jim CSSD pred volbama slibovala 130% prumerne mzdy ? V diskuzi zaznelo, ze pred 9 lety byl prumer 12 200 Kc a dnes je 22 600, jenze v porovnani s tim, ze pred 9 lety byl celorepublikovy prumer 11 800 a dnes je 21 500, tak se zrejme ucitele maji vicemene porad platove stejne, protoze stale jsou lehce nad prumerem. Pokud takovou to uvahu oznacujete za nesmyslnou s odkazem na neznalost skolskym pomeru, tak mi prosim vysvetlete, kde delam chybu, a v cem je po 8 letech CSSD v resortu ta zmena, ja ji v platech nevidim, proto mi Rathovo volani po stavce a brigade pripada smesne. Co se tyce zmrazeni platu, vy si myslite, ze v soukrome sfere rostou platy o desitky procent rocne ? Taky by rade ucitelum pomohla na chvili prace v soukromem sektoru. Rada lidi stejne jako ja meli posledni zvyseni pred 2-3-4 lety a kdyz kazdy rok clovek slysi, ze odbory ucitelu, zeleznicaru, policistu, lekaru a dalsich statnich zamestnancu chteji stavkovat, aby si svojich 5-8% rocne prosadili, tak to opravdu zavani vydiranim a kdyz toto jeste poslanec podporuje volanim po ucasti na barikadach, tak uz to presahne urcitou mez.
02. 09. 2007 | 10:04

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

opět upozorňuji, že vulgární a urážlivé příspěvky na těchto stránkách mažu.

Libor Stejskal, editor blogů
02. 09. 2007 | 10:18

Saliven napsal(a):

mafilipes:
Volební sliby jsou jedna věc a realita druhá. Upřímná snaha byla, ale nepovedlo se a to se bohužel stává. Učitelé nemají třeba 130 procent průměru, ale po celou dobu vlád ČSSD si polepšovali, takže to Vaše tvrzení, že pro ně vlády ČSSD neudělaly nic si troufám označit za blábol. Co se týče platů státních zaměstnanců pod touto vládou - jedná se o 2 procentním zvýšení mezd, inflace bude 4 procenta, takže dojde k poklasu reálných mezd, což nemá obdoby od Klausových vlád. Uvědomte si, že platy zaměstnanců v ČR jsou obecně podhodnocené, protože máme 65ti procentní produktivitu práce EU, ale jen 30 procentní platy (nominálně) resp. 45ti procentní (vzhledem k paritě kupní síly). To je to o čem píše Rath - ve své zaujatosti jste ho asi příliš nepochopil. Jinak v soukromé sféře neroustou platy o desítky procent, ve skutečnosti je to tak, že růst mezd v soukromé sféře se odvíjí od růstu státních zaměstnanců, čímž se zpět vracím zpět - bude to mít dopad na celou společnost, v níž až na výjimky budou klesat reálné příjmy - to já považuji za věc škodlivou a proto s Rathem v tomto bodě souhlasím. Mimochodem relativně vysoké platy doktorů vystávkoval právě (mj.) Rath, takže ví o čem mluví.
02. 09. 2007 | 10:19

SuP napsal(a):

pane Stejskale -
ale to tu za chvíli budou jen ty "modré"!
02. 09. 2007 | 10:20

Saliven napsal(a):

SuP:
Milý SuPe..je radost pohledět na tu Vaší modrou objektivitu - zcela nadšen hledím na tu naši modrou intelektuální a ekonomickou elitu státu, která se zove ODS. Dere se mi na mysl postbolševické kdo nejde s námi (po modré) jde proti nám. Hurá do převolování výborů a vyhazování neloyálních odborníků (viz. Mirkova Noc dlouhých nožů). A nejlépe by vskutku bylo zrušit KSČM, pak ČSSD, pak KDU a SZ a pak zakotvit do ústavy vládu jedné strany (ODS).
02. 09. 2007 | 10:26

SuP napsal(a):

Saliven -
pokud budou ve společnosti klesat reálné příjmy, zcela jistě to bude škodlivé. Ale proklamace peníze NEVYTVOŘÍ! A je jedno, čí ty proklamace jsou.
Problém rozvírání nůžek není ten, že bohatí jsou bohatí ( je jich jen cca17000), ale že chudí jsou chudí. Proč zde všichni uvažujete, jak vzít bohatým, když to stejně chudým nikdo nedá a sežere to stát? Je potřeba, aby chudí začali víc vydělávat, jinak stále budou snižovat výkon tohoto hospodářství a znemožňovat VŠEM lepší život.
02. 09. 2007 | 10:28

lynx napsal(a):

Pane Rathe, kdybyste mysleli vážně, co teď z opozice vykládáte, tak jste něco za 8 let vlády udělali. Bohužel neudělali: omezit nehospodárné nakládání se státními prostředky, zabránit transferům ve prospěch lenochů, zeštíhlit státní správu snížit byrokracii -> omezit počty úředníků, zabránit vysoké míře korupce, zvýšit motivaci lidí k výkonu, zjednodušit a zefektivnit výběr daní. Pak jste mohli velkou část ušetřených peněz vzít a dát ji do školství, kde byste však museli nastavit jiná pravidla (v odměňování především).
Neudělali jste vůbec nic, maximálně čas od času zalepili učitelům hubu nějakým tím zvýšením platu za obrovského humbuku (zejm. před volbami). Vidíte sám dobře, zvorali jste to nebo možná spíš vykašlali jste se na to. Netvrdím, že teď to někdo zásadně napraví. Asi ne...
02. 09. 2007 | 10:36

lynx napsal(a):

Ještě doplňuji k SUPovi: Kdo asi tak zajistí zvýšení příjmů chudých, kdo jim dá práci? Stát? Jak naivní! Zase ti bohatí a nejbohatší, kteří umí nakládat se svými aktivy. Bohužel (sorry, zaplaťbůh) s tím nikdo nic neudělá (pokusy byly ale nezbohatl téměř nikdo). Buďme rádi, že tu bohatí jsou a nevyhánějme je.
02. 09. 2007 | 10:38

SuP napsal(a):

lynx -
vidím problém v tom uvědomit si, jak vznikly prosperující ekonomiky se silným sociálním zázemím, ke kterým tu zejména levice vzhlíží. Vznikly tvrdou prací na hospodářství zdevastovaném válkou. Lidi si tam utáhli opasky a mnoho let makali (na svém, ne pro Rusa), až vytvořili zdravý hospodářský základ. Pak si mohli začít ulevovat a rozvíjet obecně prospěšné aktivity a státní správu, protože všichni věděli, jak to bylo obtížné se ke kýženému stavu dopracovat.
U nás na začátku žádná bída nebyla, jen zdevastovaný lidský potenciál. Vyhlásila se hesla "Utahování opasků" a "S námi do Evropy" a celé nadšení skončilo za 14 dnů. Od té doby tu významná skupina lidí už čeká je ty pečené holuby do huby. A těch cca50%, co se snažej to moc nevytrhnou, když bude pořád někdo rozdávat výsledky jejich nedodělané práce.
Svými příspěvky Vás občas trolluji, protože je mi k smíchu, jak se dělá boj na život a na smrt z něčeho, co se týká všech a dokud se do toho všichni nezapojí, nehne se to z místa.
02. 09. 2007 | 11:00

kukuč napsal(a):

To Kira: Vyplývá to třeba z toho, že neumíš napsat slovo vyplývá.
02. 09. 2007 | 11:06

Jan K. napsal(a):

Ten Saliven mě rozesmál. ČSSD své sliby učitelům sice nesplnila, ale měla upřímnou snahu, takže je pochválíme. To je opravdu dobrý vtip. Anebo trochu blbne, jak se zdá, dle jeho dalšího příspěvku.
02. 09. 2007 | 11:09

milan napsal(a):

saliven:Proboha čím se to tu oháníte.Myslím si že všichni lidé kteří pracují pro společnost jsou užiteční.Proč by měl být například doktor,nebo učitel na žebříčku pomyslných hodnot výš,nežli například sklenář.Když vám ten fakan-blbej jak punštok(vaše slova),rozbije v zimě ve třídě okno,nebude li sklenáře-můžete jít učit do nádražní haly.Pan doktůrek a jemu podobní,rozeštvávají těmito články národ.Vidím že se jim to docela dobře daří.Jestliže podle vás vzrostly reálné mzdy o 43%,napište taky komu.Já jsem si ničeho takového nevšiml.Možná státním zaměstnancům.Ale i kdyby to byla pravda , někdo na ta procenta musí do státní kasičky naládovat bankovky a v tomto škubání- střední vrstvy byla čssd přeborník.Pak ještě v nesmyslném rozdávání.K čemu vám je 24 gripenů a 100 obrněných transportérů?Když pomalu všichni doktoři,učitelé,policajti,železničáři (a nevím kdo všechno ze státních zaměstnanců měl stavkovou pohotovost) "umírají hlady".
02. 09. 2007 | 11:13

jakub napsal(a):

To Saliven. Netvrdím, že si někteří učitelé nezaslouží vyšší platy. Zaslouží, na rozdíl od jiných státních úředníků a hlavně politiků vytvářejí určité hodnoty. Co se ale týká většiny státních úředníků, zajímalo by mne kdo má ten byrokratický aparát živit. Jejich počet se neustále zvyšuje. Jejich jedinou činností je vykazování zbytečností. (nadsázka : kontrola kontrolorů, kontrolující kontrolory),a buzerace lidí, kteří hodnoty vytvářejí. Pokud stát zeštíhlí byrokracii a její úředníci budou vykonávat smysluplnou práci, tak ať se jim platy zvýší. Zajímalo by mne jaký je poměr lidí, kteří dělají smysluplnou práci a vytváří něco, co lidem prospívá a kolik z nich je darmožroutů, jejichž práce je zbytečná a uměle vytvořená. Tak třeba bez pekaře se neobejdeme. Bez manželky poslance, která mu naoko dělá poradkyni za 3x takový plat, ale klidně. A v tomto svinstvu je jako ČSSD a Rath lepší, jo? Mám je jako obdivovat. Je to stejná banda lumpů, která hrabe jen pro sebe. Lidi jim také slouží jen jako schůdky k jejich blahobytu. Jen jsou víc pokrytečtí.
02. 09. 2007 | 11:15

Karlos napsal(a):

Pane jo, zase ta nesnášenlivost. Lidi, uvědomte si, že pan Rath je opoziční poslanec. Ano, hraje na city, článek je asi populistický, souhlasím. Na druhou stranu oceňuji ten článek právě proto, že podle mne se má opozice chovat přesně takhle. Má ukazovat, kde lidi tlačí bota- i populisticky. Ano, taky s tím socani nic neudělali, těch padesát procent je utopie, to je jasné, ale snažili se, prostě možnosti nebyly, asi už neplatilo Špidlovo " zdroje jsou" :) Ale má bývalá profesorka z gymnázia mi například řekla, že to není ideální, ale že si nestěžuje, že se zas tak špatně platově nemá...nevím kolik měla, neumím posoudit, ale to mi opravdu řekla. Je to tak tři roky. Takže resumé- nechme opozici klidně populisticky rýpat, ono to nějaký smysl má, věřte mi. To je její úkol v demokratické společnosti.... Mějte se všichni fajn a užijte si neděli, já se asi pořádně prospim :)
02. 09. 2007 | 11:17

Ivan Hochmann napsal(a):

Doktore běžte za roh a dejte si facku. Ulehčíte mému svědomí a sám se možná vzpamatujete.Ivan
02. 09. 2007 | 11:21

mafilipes napsal(a):

saliven: pisete:"volební sliby jsou jedna věc a realita druhá" - ano, ja to vim, vite to vy a vi to i B.Sobotka, ktery takto v roce 2003 komentoval volebni sliby CSSD, jako porodne 50 000, 90 000 motoristum na nakup noveho auta, leky pro seniory nad 70 let zdarma. Je zvlastni, ze lidi, kteri zapomneli na tyto nesmysly ted predhazuji predvolebni sliby ODS, ktera ministerstvo financi nema. Pokud jsem vam jasne dokazal, ze ucitele byli pred 9 lety bez zasahu CSSD na tom stejne jako dnes a vy to hodnotite jako uprimnou snahu CSSD, pak oba asi mame jiny pohled na vec a neshdoneme se. Jinak budme radi, ze realne prijmy lidi, kterym se nezvedne plat, se snizi jen o par procent, protoze kdybychom meli realizovat vsechny predvolebni sliby CSSD, tak by se nejednalo jen o par procent. Vase reseni tedy je: pujcit si dalsich 200 mld kazdym rokem, ucitelum zvysit platy o 10%, zeleznicarum o 10%, doktorum, policistum , atd. pak na pastelky, na auta, duchodcum leky zdarma apod. A kde ma na to ta republika porad brat ? Vlastne dluhy se nemusi splacet, ze ?
02. 09. 2007 | 11:23

jakub napsal(a):

Tak mi napadá jaký je rozdíl mezi ODS a ČSSD. ODS říká zákony a politiku děláme pro bohaté a tím ve skutečnosti i sami pro sebe. ČSSD říká zákony a politiku děláme pro chudé, ale ve skutečnosti jen pro nás bohaté, tedy sami pro sebe.
02. 09. 2007 | 11:26

Ladic napsal(a):

To.:mafilipes - velice výstižně napsané, díky....
02. 09. 2007 | 11:33

Ladic napsal(a):

jakube, mohl by jsi mi dát odkaz na výrok někoho z ODS, kde hlásá to co jsi naqpsal? Děkuji...jinak z populistickými hesly ze strany čssd.....to souhlasím, těch by se našlo dost, problém je ten, že socani dobře vědí, na koho to hrát, kterých je víc a jaké má český národ myšlení...jen by měli socani dodat, z jakých peněz rozdávají, stát žádné nemá...
02. 09. 2007 | 11:35

jakub napsal(a):

To Karlos. Náš stát není v situaci, že by se měly zavrhovat i dobré věci a názory jen proto, že to navrhla ta druhá strana. Já bych od opozice očekával kontrolu činnosti vlády a společné prosazování věcí, které státu prospějí. Nečekal bych bitvu malých parchantů z pomocné školy, kteří mají pocit rozšlápnuté bábovičky a že ji musí rozšlápnout za každou cenu. K čemu je populismus, když celý stát jede z kopce?
02. 09. 2007 | 11:36

Ladic napsal(a):

Ještě jeden dotaz pro Jakuba: členové ODS jsou bohatí? rath je např. chudáček co by se rozdal?
02. 09. 2007 | 11:37

Ladic napsal(a):

No teď koukám, chvátat se namá, omlouvám se za chyby...
02. 09. 2007 | 11:41

jakub napsal(a):

To Ladic. Nemohu ti dát odkaz na někoho konkrétního. Byla to tak trochu nadsázka, která se mi hodila k poukázání na pokrytectví představitelů a zastánců ČSSD.
02. 09. 2007 | 11:44

Saliven napsal(a):

SuP:
Milí SuPe - pokud toužíš po tom, aby bohatli (chudí) zaměstnanci, tak se jim musí přidat (zejména těm ve státní sféře, protože od ní se odvíjí i platy v soukromé), což je zcela proti duchu toho co předvádí tvoje ODS, takže jsi zřejmě lehce politicky pomaten.
02. 09. 2007 | 11:45

Saliven napsal(a):

Jen.K:
Milý Jene, když jsem tě rozesmál, tak mi jistě potom ukážeš průměrný plat 20 tisíc v roce 2000, co sliboval Klaus, nebo třeba 1000 Kč na důchodech, které slibovala ODS před volbami. Ach já zapomněl - "Kdybychom před volbami mluvili pravdu, tak by nás nikdo nevolil". Ne vždycky se zadaří, to je fakt, zvláště, když vláda nemá patřičnou většinu. Ale to stejně lidi jako Vy nechápou protože, když dva dělají totéž (ODS a ČSSD) je špatná samozřejmě jen ČSSD.
02. 09. 2007 | 11:48

Saliven napsal(a):

mafilipes:
Je od Vás velice fajn, že mi podsouváte něco, co jsem nikdy nenapsal. O žádném půjčování jsem nikdy nepsal - naopak ODS tvrdila jak bude snižovat schodky a přitom do roku 2010 se nic takového dít nebude. Prostě opět se Vy modří předvádíte ve Vaší nekonečné objektivitě.
02. 09. 2007 | 11:50

jakub napsal(a):

To Ladic. Ano představitelé ODS jsou také bohatí, tak jako všichni politici. Oni to ale na rozdíl od ČSSD a komunistů tolik neskrývají. Ten příspěvek co tě tak rozčílil, měl právě poukázat na tento nepoměr.Socialisti něco jiného říkají a něco jiného dělají. Rath, takový socialista a lidumil by měl nenávidět sám sebe. Sám sobě by měl být třídním nepřítelem. Milovník chudých a přitom podnikatel.
02. 09. 2007 | 11:52

Ladic napsal(a):

To: Jakub: souhlasím...
02. 09. 2007 | 11:55

Ladic napsal(a):

To.:saliven: ,,pokud toužíš po tom, aby bohatli (chudí) zaměstnanci, tak se jim musí přidat (zejména těm ve státní sféře, protože od ní se odvíjí i platy v soukromé),, Hele to má být ale vtip....jinak to není možné....
02. 09. 2007 | 11:56

Saliven napsal(a):

jakub:
Já s Vámi souhlasím - všude bych udělal personální audity, tam by se měly začínat dělat reformy a ne lacinou daňovou reformou, která státní finance do černých čísel nedovede.. Nicméně nechci spekulovat kdo je v zaměstnávání svých manželek jako asistentek lepší - i když v poslední době mám pocit, že vynikl pan senátor Žák za ODS.
02. 09. 2007 | 11:58

Ladic napsal(a):

Může mi někdo vysvětlit, jak platy u soukromníka ovlivní vysoký plat státního zaměstnance?na toho státního zaměstnance pokud stát potřebuje více peněz, musí je vzít někomu, kdo je vytváří, takže vyšší daně.....to potom ještě soukromník rád přidá zaměstnancovi....:-)
02. 09. 2007 | 11:59

Šotek napsal(a):

Nevážený pane doktore Rathe.
To, že z nás banky vyždímají tolik peněz na poplatcích, že běžná úřednice u přepážky vydělává 30 –40 tisíc, vyšší úředník už sto tisíc a ředitel několik set tisíc, to nám zjevně nevadí. To, že z nás třeba ČEZ vyždímá na monopolní ceně elektřiny tolik, že vydělá ročně miliardy a vyplácí za to vedoucím zaměstnancům státního podniku milionové odměny,to vše nám vadí velice. I to,že si vy, páni poslanci, přes veškeré zadlužování státu, zvedáte neustále platy a ostatní přídavky, to nám rovněž velice vadí. Bohužel, nemáme recept, jak to zrušit, protože ať levice či pravice, či jiné nepojmenované strany, jste všichni stejní, a neděléte pro nápravu naprosto nic. Vždyť vy, politici nejste schopni se shodnout ani na tom, že 1+1=2.
Nám, normálním lidem, se také nelíbí, že jedni berou statisíce a miliony, ale pro ty skutečně potřebné se pořádají soutěže typu "Bajlando", kde se srdceryvně "vydělává" na operace pro potřebné.
Je zajímavé, že na různé humanitární akce dávají peníze většinou ti chudí, a ti bohatí (jsou však vyjímky), vč. vás politiků, jen naprázdno mlátí hubama (pardon - ústy)
02. 09. 2007 | 12:17

Saliven napsal(a):

Ladic:
Vtip to není, zkus trochu zapojit vlastní mozek, třeba na to přijdeš.
02. 09. 2007 | 12:18

jakub napsal(a):

To Ladic. Od platu státních zaměstnanců odvozují minimální mzdu pro zaměstnance v soukromé sféře. Stát ti tak diktuje kolik musíš zaplatit ze svého zaměstnanci bez ohledu na jeho odvedenou práci. To také vede k zvyšování nezaměstnanosti.
02. 09. 2007 | 12:24

SuP napsal(a):

Ladic -
Já BLBEC! teď je mi to teprve jasné! Saliven mi to konečně vysvětlil. To my pomatenci holt máme delší vedení. Takže pokud budou dostatečně vysoké platy státních úředníků a zaměstnanců, budou oni moci hodně utrácet a tudíž si podnikatelé budou moci zvedat ceny a svoje zisky a tím se jim povede taky líp!
Já blbec, že jsem na to nepřišel dřív!
Ještě jen taková drobná otázečka, bylo dřív vejce, nebo slepice?
02. 09. 2007 | 12:30

Saliven napsal(a):

SuP:
Jestli Vám jde SuPe demagogie stejně dobře jako práce, pak chápu, že podporujete ODS a její daňovou reformu, kterážto nemá plnit cíl, pro který byla přijate a to je stabilizace veřejných financí. Zkuste trochu přemýšlet, ta spojitost opravdu není tak složitá - a intelektuální elita z ODS by to věru pochopiti mohla.
02. 09. 2007 | 12:34

Jana J napsal(a):

Pořád ty prázdniny - Petře, opakuji to, co říkám stále - měl jste se lépe učit a mohl jste si také válet dva měsíce v roce kulky místo dřiny v potu tváře. Nezlobte se, pane Stejskale, ale už mi tyhle typy lezou na nervy.
02. 09. 2007 | 12:48

silspok napsal(a):

... a tak jsme si mi poslanci jen tak omylem schvalili vyssi platy ... bljah ...
02. 09. 2007 | 12:50

mafilipes napsal(a):

salivene: tak mi proboha napiste, kde ma na to stat porad brat, aby bylo na pastelky, na leky, na auta, na porodne, kna 130% platy ucitelum nad prumer, policistum nad prumer, zeleznicarum nad prumer, doktorum nad prumer atd.,kdyz to 8 let CSSD resila sto mld dluhy, misto toho vam akorat jdou radoby sarkasticke poznamky o urovni volicu jine nez vasi zjevne oblibene strany a vase skatulkovani na modre a zbytek ... btw: 500 kc mesicne po reforme lidem s prumernym platem kolem 10 000 Kc mi pripada jako docela socialni krok, jehoz obdobu u CSSD v pameti marne hledam.
02. 09. 2007 | 12:52

SuP napsal(a):

Salivene-
připusťte už konečně, že to není demagogie, ale pouze rozdílný pohled na věc.
Samozřejmě máte pravdu v tom, že když státní sektor, který si vyplácí mzdy z odvedených daní ze státního rozpočtu, si nadiktuje platy vyšší než má soukromý sektor, musí ten na to reagovat.
Rozdílnost pohledu spočívá v tom, že platy ve státním sektoru jsou stanoveny uměle, bez vazby na cenu odvedené práce a pokud tahnou uměle i platy v soukromém sektoru nahoru bez ohledu na efektivitu, je do jen cesta k dalšímu zadlužování a snižování technické úrovně a efektivity.
Neposuzujte praktiky hospodářského zázraku ČSSD, podle toho, že jim to procházelo po 2 volební období. Posuzujte je podle dosaženého státního dluhu ve výši 1 bilion, který se na nás směje z reformy veřejných financí.
02. 09. 2007 | 12:58

Joockey napsal(a):

Pane Rathe, vaše formulace problému je bezezbytku pravdivá a asi málokdo by nesouhlasil, ale podle mě je vaše řešní "Zdá se, že nám však vadí, když bychom na daních odvedli o trochu více, aby byli dobře zaplaceni učitelé našich dětí" jaksi nedovysvětlené - to od vysokého politika prostě nestačí. Takový recept by asi vymyslel kdejaký základoškolák, od vás se očekává zasvěcenější a rozsáhlejší návrh řešení. Vyřčenáí obecně známého problému a současné kopnutí si do protivníka prostý populismus nízké úrovně. Ale vaší úrovni odpovídá i způsob vašeho písemného projevu, kdy jste schopen i takovýchto bazálních hrubek: "Milý učitelé..." Sám jste si patrně poznatky ze základní školy příliš neosvojil.
Má úcta
02. 09. 2007 | 13:31

jakub napsal(a):

Nevím jaký jste lékař. Možná dobrý. Jako politik jste ale už dosáhl vrcholu. Jste profesionální politik. Pokud by se politici hodnotili, vypadalo by vaše vysvědčení takto :
Chování a slušnost 4
Oblbování lidí 1
Lhaní 1
Demagogie 1
Stranická turistika 2
Karierismus 1
Pokrytectví 1
Prospěšnost státu 5
02. 09. 2007 | 18:30

Jan K. napsal(a):

Pro vtipálka Salivena:
Milý Salivene, když chceš o něčem diskutovat, tak si laskavě ověř fakta, abys nevypadal, jako ... .Klaus nikdy neslíbil, že v roce 2000 bude plat 20000 Kč. Klaus v roce 1996 řekl, že ODHADUJE, že v roce 2000 by mohl průměrný plat dosáhnout dvojnásobku platu v roce 1995. V roce 1995 byl průměrný plat kolem 8500, takže dvojnásobek by byl cca 17000. Taky řekl, že by ho nepřekvapilo, kdyby to bylo 20000. Nebyl to žádný slib, ale ODHAD. V té době byl roční nárůst průměrných platů okolo 17%, takže si každý může vypočítat, že za pět let to dělá více než dvojnásobek. Samozřejmě takový nárůst platů odpovídal tehdejší inflaci kolem 10%.Vzhledem k tomu, že došlo k úsporným balíčkům, klesla podstatně inflace a tím i nárůst platů. Kromě toho ODS od konce roku 1977 nevládla a už neovlivňovala ekonomický vývoj. K té tisícovce pro důchodce: tisícovka měla být kompenzací za nárůst snížené DPH z 5% na 15%. Protože po koaličních jednáních se DPH zvedá na 9%, je kompenzace samozřejmě nižší. Pokud tady píšeš polopravdy, je to stejné, jako šířit lži. Jinak můžu připomenout sliby ČSSD, například: až budeme ve vládě, tak se zase bude chodit do penze v 60ti letech, přídavky na děti dostanou všechny děti atd. Takže pro příště, více objektivity a neztrapňovat se.
02. 09. 2007 | 19:46

Jana J napsal(a):

Kdyby se vybraly daně, sliby se mohly splnit. Jenže to pak přijde pan Sobotka a jeho ČSOB a musí se splácet dluhy(nebo státní garance), které my jsme nenadělali, ale kvůli nim není na ty platy. Protože i ČSSD podlehla debilní politice snižování daní přímých a zvyšování nepřímých. Tato politika se opakovaně ukázala jako snižující hospodářský růst. Podle Hana van der Horsta tato politika v 19. století málem přivedla ke státnímu bankrotu tehdejší Nizozemí, které se touto metodou pokoušelo léčit škody po Napoleonských válkách. Všude, kde se takto postupovalo, došlo k velkému zdražování, zpomalení hospodářského růstu. Ke slibovanému nárůstu rozpočtových příjmů nikdy nedošlo, zato spolehlivě došlo k růstu sociální nerovnosti, ovšem ve prospěch tvůrců reforem.Nejaktuálnějším příkladem výše zmíněného jsou neúspěšné Schroederovy reformy v Německu.Proti panu Kalouskovi je to ovšem čajíček pro batolata.
02. 09. 2007 | 21:40

SuP napsal(a):

Nevšiml jsem si, že by se za Sobotky hospodářský růst snižoval.
Jen nechápu. proč Sobotka řve, že se buide snižovat, když totéž místo něj dělá někdo jinej.
02. 09. 2007 | 21:50

jirka napsal(a):

to Jan K.: Modrý soudruh Klaus tvrdil v 90 letech, že průměrný plat bude v r.2000 20.000,- Kč a kurs Kč:DM 1:2!!!

Je vydět, že to je velice erudovaný prognostik a klimatolog a bohužel 80% popularitu mezi populací.
03. 09. 2007 | 08:45

jirka-oprava napsal(a):

to Jan K.: Modrý soudruh Klaus tvrdil v 90 letech, že průměrný plat bude v r.2000 20.000,- Kč a kurs Kč:DM 1:2!!!

Je vidět, že to je velice erudovaný prognostik a klimatolog a bohužel 80% popularitu mezi populací.
03
03. 09. 2007 | 08:47

Franc napsal(a):

/Po tomto přečtení Ráthova příspěvku se zmohu pouze na jediné. Pro příště, už jej budu ignorovat a nejlepší způsob jak jej odstranit z politiky je zapomenout na něj.
03. 09. 2007 | 08:54

Al Jouda napsal(a):

Pane doktore, problémem školy (zejména základní) není plat učitele, ale kázeň žactva. Do tohoto problému jste měl říznout ! Učitelé nemají autoritu a tak ani nejsou schopni žáky něčemu naučit. Zasaďte se ve sněmovně o zavedení tělesných trestů na školách !
03. 09. 2007 | 09:44

Opitz napsal(a):

Tak teď to můžu říct naplno - Rath je závistivý zamindrákovaný lhář a slizký plžovitý rádoby politik, který ani neví jak se píše jméno současného prezidenta USA, ale to mu nebrání lhát a manipulovat, protože je to prostě poslanec za ČSSD a má imunitu...

Na druhou stranu alespoň vidíme, co musí být člověk za "charakter", aby udělal závratnou kariéru v ČSSD a skrze ni se dostal i do Parlamentu...
03. 09. 2007 | 09:47

Jan K. napsal(a):

Pro Jirka-oprava:
Klaus nikdy nic takového netvrdil, to máte špatnou paměť. S těmi 20000 Kč jsem to vysvětlil výše a levnou marku sliboval soudruh Walter Komárek.
03. 09. 2007 | 10:33

Lu-tze napsal(a):

Pane Rathe, nepochybuju o tom, že kdyby jste byl ministrem školství říkal by jste něco jinného. Nejenže by jste se zuby nechty držel koryta, ale taky by jste neměl potřebu někomu lízt do prdele. Takový člověk jako vy se za každých situacích snaží najít nějaké místo a do té bodnout dýku slizkých argumentů. Nepochybuju že by se učitelům hodilo víc peněz, ale od vaší osoby mě to připadá neupřímné. Když srovná komentáře u vašich článků, když jste byl u vlády, a teď, daří se vám lézt lidem do prdele. U mě se vám to nepodařilo.
03. 09. 2007 | 11:28

saturnin napsal(a):

Jaká škoda, že jsi se Rathe nedíval v pátek na opakování Obecné školy. Viděl bys, jakou moc má rákoska a středověk v podání Igora Hnízdo !! Mimochodem, ty bys také nějakou zasluhoval, za ty nesmysly, co nám tady plácáš. Je s podivem, kolik mozkovýho trustu oranžových panáků si tady na netu plácá játra ??? Buď je to Křeček se svými byty, Zaorálek se svým radarem, Škromach a jeho zákoní práce, nebo Sobotka s daněmi. Rath - ten kecá do všeho a korunu pak všemu nasadí Roco Paroubek se svou překladatelkou !!! Viděli jste tolik pravicových politiků, aby se takhle veřejně a duševně ukájelo ??? Ne, protože pravicová politika je jasně daná a napotřebuje takovou polemiku. Co nejmíň zásahů státu, pouze jasná pravidla - a teď se hochu starej !!! To ale socani nikdy nepochopí....
03. 09. 2007 | 12:09

Libor napsal(a):

Vážený pane Rathe, Vás jako politika nesnáším ze všech nejvíce. Ale do školství by měl mluvit člověk, který tomu rozumí a ne Vy, který je v tomto oboru naprostý diletant.
Pracuji u oken vedoucí do dvora a k hlavnímu vchodu do základní školy. To bych Vám přál vidět jak je to s docházkou mizerně ohodnocených
chudáků učitelů. Do práce se trousí od 7.40 do 8.10 hodin
a v době od 13.30 do 14.00 se zavírají vrata u dvora. Během
těch mnoha prázdnin,
ředitelských volných dnů, nikde nikdo.
Toto Vám z Vašich poradců nikdo neřekne. Oni to také nevědí, protože takovéto věci, se na školských a odborových schůzích neprobírají.
Proto si myslím .že nemáte právo, ani jako politik, mluvit do věcí, které jsou Vám vzdáleny jako souhvězdí Orion.
03. 09. 2007 | 12:58

voice napsal(a):

Zdravím Vás pane doktore a děkuji za Váš článek.
Mám stále naději, že současná "hrůzovláda" nebude tento stát deptat až do konce volebního období. Školství a zdravotnictví jsou jen dvě oblasti, kde se arogance vládnoucích ignorantů projevují aktuálně. Důsledky jsou bohužel časovanou bombou pro příští generaci.
Neustávejte prosím proto ve svém úsilí ani kdyby zde exhibovalo 2 x tolik modrých nenávistných poštěkávačů.
03. 09. 2007 | 13:27

Majky napsal(a):

"To, že z nás banky vyždímají tolik peněz na poplatcích, že běžná úřednice u přepážky vydělává 30 –40 tisíc, vyšší úředník už sto tisíc a ředitel několik set tisíc, to nám zjevně nevadí."
Ne, nevadí mi to, ale že takovej idiot jako vy bere poslaneckej plat, to mi vadí...

Omlovám se, slušněji to nešlo.
03. 09. 2007 | 13:30

Jana J napsal(a):

Tedy, Libore, od vás bych to nečekala - sice neučím na základce, ale naše pracovní doba je zhruba od 8 do 16 hodin plus přípravy plus mimoškolní aktivita - tematické zájezdy, např. Pokud pojedu s dětmi na třídenní zájezd dejme tomu do Salcburku - přičemž si seženu ve svém volnu sponzora - a trávím s nimi 24 hodin denně, dostanu zaplaceny jen ty hodiny, které bych normálně strávila ve škole. Někdy je lépe se do věcí trochu podívat, než je začnu hodnotit.
03. 09. 2007 | 13:41

Pochybovač napsal(a):

To, co tady čtu, je zajímavé.
Názory od leva do prava, vzkazy Ráthovi, kterého se tato diskuze dotýká.
Myslíte si však, že on to ve své sebestřednosti čte ?
Nebo to je jen diskuze mezi vámi, abyste nějak utratili čas ?
03. 09. 2007 | 14:33

petouch napsal(a):

je tady několik komentářů, že běžná úřednice v bance nemá ani 20 000, natož 30-40 ..... Kolik těchto úřednic má vystudovanou vysokou školu, jako učitelé? (tedy zatím).
03. 09. 2007 | 14:41

jakub napsal(a):

To Petouch. Pokud to berete podle vzdělání, tak mám otázku. Kolik poslanců a politiků má vystudovanou vysokou školu, že mají 8-mi násobek platu učitelů.
03. 09. 2007 | 15:05

SuP napsal(a):

Pochybovač -
já věřím, že je ve své sebestřednosti čte (za bukem) a jeho odpovědí mi naprosto nechybí.
03. 09. 2007 | 15:35

SuP napsal(a):

PLaty poslanců byly v první vlně stanoveny jako n-násobek průměrného platu s cílem, aby plat byl tak vysoký, aby nebyli podplatitelní a vydíratelní.
První vlnu zvýšení si zákonodárci okecali "náročností" své práce a pak už úpravy poslaneckých platů a výhod začaly žít vlastním životem.
Po 15 letech nás přesvědčili, že úplatní jsou víc než lidi, odpovědnost za výsledek žádná a možnost tyto negativní trendy kontrolovat voliči nulová. To jsme si hezky nadělali do hnízda. A zde pan poslanec je toho všeho zářným příkladem.
03. 09. 2007 | 15:44

Fi-5 napsal(a):

Ach jo... Doktor asi svemu uciteli nenosil dost polinek a polevky, takze se tim padem nenaucil i/y - viz konec clanku : Milý učitelé... ;-)
03. 09. 2007 | 15:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane ARESI,

urážlivé komentáře se na těchto stránkách mažou.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 09. 2007 | 16:41

petouch napsal(a):

to jakub : no právě - tady se plno lidí pozastavuje nad tím, že bankovní úředníci nemají v článku zmiňovaných xx tisíc, ale učitel s VŠ a podprůměrnou mzdou je v pořádku.
03. 09. 2007 | 18:43

Juk napsal(a):

Odpůrcům Dr.Ratha.
Některé vaše supersprosté
urážky patří v této společnosti jiným, ale to vy většinou nevidíte. Pod svícnem největší tma.
03. 09. 2007 | 19:57

Roko napsal(a):

Doktore, doktore, když jsi byl malý hoch, tak si četl Barunku co ? Chudoba opravdu nesvědčí nikomu a proto jsi tam kde jsi. Nechci říct přímo, že jsi krad jak straka, protože je to žalovatelné.
04. 09. 2007 | 06:46

Roko napsal(a):

Pro EDITORA blogů: Souhlasím, že urážlivé a sprosté blogy by se za určitých podmínek mohli smáznout. Ale ptám se, kde je pak "svoboda projevu" :-) a za druhé pak tu zůstanou jen příspěvky pochlebovačů a přisluhovgačů pana doktora. P.S. Někdy se fakt člověk neudrží a musí použít semtam vulgárnější výraz. Vždyť on pan dochtor je fakt nevymáchané hov.do.
04. 09. 2007 | 06:52

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Roko,

svobodu projevu Vám zaručuje ústava. Společnosti Aktuálně.cz zase zaručuje možnost stanovit si na svých stránkách určitá pravidla (nejsme veřejnoprávní medium, můžeme si tudíž tato pravidla stanovit podle svého vlastního úvážení).

Projdete-li si diskusi, zjistíte, že se dá vyjádřit velmi silný polemický i nesouhlasný názor, aniž by člověk použil jediné vulgarity či urážky. Pro lidi, kteří toto "umění" ovládají či se jej snaží naučit, je určeno toto fórum. Pro ty, jimž přijde zbytečné, je spousta jiných možností.

Mějte se hezky.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 09. 2007 | 08:53

host 1 napsal(a):

Nemá cenu se zabývat blábolením Roka a podobných truhlíků.Zajímavější by bylo probrat dnešní novinku(bohužel uveřejněnou jen v Blesku,protože ostatní noviny se bojí)o láskyplném vztahu Macka k jeho manželce,jejíž čest bránil fackou dr.Rathovi na veřejnosti.Nezasloužil by dnes Macek facku,až by se mu ten placatý obličej otočil dozadu?
Jinak s Dr.Rathem souhlasím naprosto ve všem a jeho majetek mu nezávidím.To jen voliči ODS by byli rádi,kdybychom se snížili na jejich úroveň.
04. 09. 2007 | 15:34

-m- napsal(a):

Pane Rathe,
navštívil jsem Vaše internetové stránky. Obsahově nejsou špatné, ale grafika je příšerná. Oranžová barva příliš razí do očí, měl byste s tím něco udělat - požádat nějakého odborníka apod. Myslím to jako upřímnou radu.
04. 09. 2007 | 23:22

Roko napsal(a):

Pro host_1: Ahoj kamaráde, nevím proč tady zatahuješ nějakou zaslouženou facku panu dochtorovi, ta s blogem nemá nic společného (mimochodem škoda rány která padne vedle ne ?:-)). Jen mi je divné, že Ti nevadí, že ten nakradený majetek byl i z Tvé kapsičky.
05. 09. 2007 | 06:38

David napsal(a):

Myslím si, že „jádro pudla“ je úplně někde jinde. Problém není v penězích, ale v totálním morálním rozkladu celé naší společnosti. Začalo to už tím, že jsme byli všichni poučeni o tom, že o peníze jde až v první řadě. Pravda a spravedlnost byla umlčena lží a nenávistí. Zdravý selský rozum byl nahrazen bezmyšlenkovitým opisováním nejdříve z Východu a nyní zase ze Západu. A tak jsme dali soudcům vysoké platy proto, aby spravedlivě soudili, dali jsme vysoké platy manažérům podniků, aby nám náhodou neutekli na Západ. Výsledek je jasný. Ani sebevětší peníze neudělaly z darebáka slušného člověka. Podívejme se na ten slavný Západ, jaké tam mají dnes problémy s tím, když manažéři velkých podniků si de facto sami sobě určují nehorázně vysoké platy. Plně souhlasím s panem Rathem v té části, kde píše, že úplně nejsprávnější by bylo kvalitní učitele i velmi kvalitně zaplatit, aby je práce nejen bavila, ale aby je nadstandardně uživila a dala jim zcela oprávněný pocit sebeúcty a sebevědomí. Zdůrazňuji, že toto se však netýká jenom učitelů a jiných podobně velmi silných odborových organizací, které pak často i vydírají celou naší společnost svými někdy až nehoráznými požadavky. Tento problém se týká naprosto všech občanů v našem státě. Jisté, ale velmi těžké řešení by tady bylo. Do soukromé sféry stát nemůže zasahovat, aby jakkoliv určoval výši platů. Ve státní sféře by však měl seřadit jednotlivé profese do jakéhosi žebříčku a u každé profese určit jaký průměrný plat by měl být v té které profesi ve vztahu k průměrné mzdě ve státě. Například průměrný plat lékaře by měl být 200% průměrného platu, průměrný plat učitele 130 % průměrného platu, sekretářka 70% a uklizečka 30% průměrného platu apod. Podobně, jako Evropská unie určuje kolik % z HDP by mělo jít na obranu, školství, kulturu apod. Tímto by se tak administrativním způsobem zajistily určité preference pro jednotlivé profese, aby se nemohlo tak lehce stávat, že obrazně řečeno uklizečka má stejný plat jako učitel. V rámci jednotlivých profesí by se pak odměňovalo podle skutečné kvality jednotlivých pracovníků. Tady však nastává ten klíčový problém, jak zajistit spravedlivé odměňování? Myslím si, že v našem státě je realita taková, že podniky a úřady ovládají po většině různé mafiánské klany, které jsou naprosto nepostižitelné, kde slušný pracovník je buď otrokem nebo je vyhozen ze zaměstnání. A co je tedy podstatné. Měli by se neustále rozbíjet ty mafiánské struktury, které se v každém podniku či úřadě permanentně vytvářejí. Protože pokud například nějakou školu řídí mafiánský klan, tak tam ten opravdu kvalitní učitel se spravedlivého ocenění své práce nikdy nedočká, protože ti lajdáci budou pod ochranou vedení školy a toho kvalitního učitele stejně, dříve nebo později, zničí. Je potřeba, aby se na vedoucí místa dostávali čestní a charakterní odborníci, kteří pak dokáží co možná nejspravedlivějším způsobem odměňovat své podřízené pracovníky a nebojí se třeba i toho kvalitního učitele dobře zaplatit a naopak toho špatného učitele třeba i propustit ze zaměstnání. Takže problém není v penězích, ale v morálce celé naší společnosti, kde bohužel často sami poslanci jsou nám tím velmi špatným příkladem.
06. 09. 2007 | 22:47

J. Švorčík napsal(a):

Pan dr. Rath oplývá vvelkou rétorikou. Předpokládám, že většina inteligentních lidí bere jeho výroky trochu s rezervou. Nikterak mne nenadchnou
zarputilí nepřátelé, kteří ve svých výlevech ztrácejí glanc
a pan Stejskal je musí umravňovat.
Na druhé straně mne trochu mrazí, když někteří nekritičtí obdivovatelé čekají jednoduchá řešení a šli by snad doslova "do ulic a na barikády". Jejich výrazivo mne nápadně připomíná příznivce nechvalně známého dr. Sládka. Doufám, že o takové příznivce pan dr. Rath nestojí.
06. 09. 2007 | 22:49

Karel napsal(a):

Pan doktor má tentkrát pravdu a nám nevzdělancům vsteklounům se to nelíbí,prto ty ohavné reakce!!
07. 09. 2007 | 09:45

karel napsal(a):

Lidi nebudme ve při,souduh M.Jakeš ověděl„tu přestavbu oudruzi musíte vy zezdola provést“Ne barikády ale každodenní satečná práce,Jak budeme dnes pracovat tak se bude dobře žít,se taky nelíbilo,nestydme se pracovat dost bylo žvanění deme makat a všichni!
07. 09. 2007 | 10:08

Jmeli napsal(a):

Rath mi pripomina certa z jedne loutkove pohadky, ten bydlel v propasti, kde byl zalezly a vzdycky, kdyz vylez ven, delal jen same blablabla.
03. 10. 2007 | 14:52

Cizinec napsal(a):

Taky mě jako vás mrzí, že ČSSD udělala za 8 let své vlády pro učitele tak málo. Tuším, že jste je jako ministr vyzýval k tomu, aby stávkovali, a to co nejvíce. Jsem zvědavý, co kromě vyšších daní uděláte pro učitele příště až budete ve vládě.
29. 10. 2007 | 10:00

Vladimír napsal(a):

Pane Davide,jste jeden z mála politiků,kteří myslí na lidi této vlasti a na naši republiku.Myslím,že by vám slušela i hlava státu,ale je mi nad slunce jasné,že takový poctivý člověk tam za současné politické situace u nás nebude.Fandím vám jako politikovi na svém místě!!
01. 11. 2007 | 19:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy