Děti do sněmovny

03. 12. 2007 | 14:43
Přečteno 10026 krát
Před pár dny jsem jednu hodinu „učil“ dvě třídy na jednom gymnáziu v Plzeňském kraji. Studentům třetího ročníku jsem vysvětloval v hodině politologie, principy naší parlamentní demokracie a rozdíly oproti prezidentskému systému. Řeknu vám, byla to dřina. Jsem zvyklý učit vysokoškolské studenty a tak jsem byl trochu zaskočen tím, jaká je to se středoškoláky fuška. Zaujmout je, udržet pozornost, vtáhnout je do diskuse.

Kdo naplno takto učí několik hodin denně, musí být zákonitě večer zcela psychicky vyřízen. Své dva syny občas vodím do školy – staršího a školky- mladšího. Abych si připomněl své vzpomínky z dětství, tak nahlédnu do třídy a v zápětí mě polije dobrý pocit, že nejsem v roli učitele, respektive někdy i krotitele. Osobně mi stačí, když synci mají „svůj den“ a hladina hluku dosahuje hodnot prahu bolesti. Abych v klidu vydržel tréninkové domácí slabikování – čtení, kterému čas od času podrobuji potomka, tak leckdy před tím vizituji můj skromný „haus-bar“. To učitelé nemohou, navíc takových „miláčků“ mají dvacet, někdy i více. K tomu za zády rodiče zblblé často médii k nesoudnosti, že jejich zlatíčko je určitě geniální a v žádném případě nelze jeho výstřelky krotit „ručně“.

Učitelé to dnes mají těžší ,než kdykoliv před tím. Navíc mnozí rozmazlenci zbohatlíků se na ně dívají často s despektem, neboť „úča“ nemá na to, aby nosila značkové oblečení, měla drahé mobily a jezdila takovým fárem jaké má jejich fotr. Přitom dobrý, zapálený učitel (učitelka) je klíčem k budoucí prosperitě a stabilitě naší společnosti. Naučit děti k lásce ke vzdělanosti, ukázat jim hodnotu informací a znalostí je nejdůležitějším úkolem učitelů. Pokud jsou sami nejlepší z nejlepších, tak dovedou pomáhat vytvářet tisíce stejně kvalitních lidí. Jak ty nejlepší do školství dostaneme a jak si je tam udržíme? Určitě ne tím, co dělá současná vláda. Zmrazit platy učitelů je jedna z největších hloupostí, které se Topolánkův kabinet dopouští.

Proto stojím na straně učitelů a plně podporuji jejich zítřejší stávku. Nejen jako politik, kterému není lhostejný vývoj v naší zemi, ale jako otec, kterému není lhostejná výchova jeho dětí. I když stávka učitelů mi osobně činí komplikace a třeba budu muset vzít ratolesti do sněmovny – vedle mě třeba už bude volné sedátko nového ministra Lišky. Možná až je tam z vládní lavice uvidí, tak mu dojde, že servilním přitakáváním premiéru Topolánkovi problém školství nevyřeší.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Klistrýsek napsal(a):

Přeháníš ne Rathe?

Víš že největší hajzlíci jsou děcka z rodin, které podporuje ta tvá partaj? Fotr imrvere nalitej, automaty, cíga ,krádeže...Jejich děcka jsou ti nejvetší parchanti a ta tvoje urážka dětí "rozmazlenci zbohatlíků" je úplně mimo.
03. 12. 2007 | 14:50

karel napsal(a):

Klistrýsek: je vidět, že jste nikdy neučil.
03. 12. 2007 | 14:52

Ford napsal(a):

Jen trouba bez zkušeností si může myslet, že když dám někomu peníze za nic, že se stane sám od sebe kvalitní pracovník. Kvalitní zaměstnanec je nebo není. Kvalitní zaměstnanec vždy odvede perfektní práci bez ohledu na plat, protože je to jeho přirozené chování.
Takže učitelé dobře vědí jací jsou šmejdi a proto pindají nesmysly o tom, že za peníze bude víc kvality a prosperita a ružový ráj na zemi....
03. 12. 2007 | 14:55

petrof napsal(a):

pane Rathe, už jsem se divil, že jste zůstal někde pozadu. Po páteční Benešové, které plakala nad nízkými stavy policistů a Paroubkovi,který si tradičně hájil jen svou kůži a dnešním Křečkovi, který opět neúnavně tepal do těch chamtivých majitelů domů, přicházíte Vy, abyste se zastal těch chudáků učitelů. To ještě čekáme na duševní kotrmelce páně Sobotky a zakončit by to mohl "odborník" na mezinárodní politiku a radary Zaorálek !!??
Člověk by vám až naivně věřil, že to s nimi myslíte upřímně, jenom vám těch 8 let nestačilo, abyste to zrealizovali ??
Naletět vám může opravdu jen hlupák, ale i těch je u nás dost.
03. 12. 2007 | 14:58

Klistrýsek napsal(a):

karel: osobně ne ale mám v rodině 3 učitele a ze školy jsem vyšel nedávno, takže vim moc dobře kdo dělá největší bordel. Pan Rath musel urazit děti z bohatších rodin, aby ho Paroubek neseřval, kdyby náhodou nebojoval proti pravici za každou cenu.
03. 12. 2007 | 14:59

aal napsal(a):

To Ford! Zdá se, že i když jste zvolil "nick" člověka-velkého podnikatele, vůbec jste asi o něm nic nečetl, ale pak doporučuji zajet do Zlína a zeptat se lidí, které potkáte, jak si kdysi Baťové vážili lidu práce a jak je např.i za práci platili!A pak nám ještě jednou napište o tom jak jste přišel na poučku, která by se mimochodem mohla "tesat", že: "Kvalitní zaměstnanec vždy odvede perfektní práci bez ohledu na plat, protože je to jeho přirozené chování."!!! To je tedy moudro, jako z jiného světa!
03. 12. 2007 | 15:06

Daniela napsal(a):

Konečně. Taky jsem se nemohla dočkat, kdy se p.Rath vysloví,či spíše vyzvrací, ke stávce učitelů...
03. 12. 2007 | 15:07

Mezek napsal(a):

Zcela souhlasím s tím že Rath je doktor a jako doktor se neuživil a když zjistil že by se neuživil ani jako učitel atd tak šel do politiky, kde to jeho blbé kecání snadno projde. Tohoto bolševika by měli nechat dělat něco pořádného.
03. 12. 2007 | 15:07

mach napsal(a):

jojo, jen velka skoda, ze Peta Buzkova, Standa a dalsi partajnici za 8 let vladnuti prisli jen na reseni nastrkat vlastni deti na drahe placene skoly, kde nestradaji ani vybrani ucitele, stekot rathlika opet vyzniva zcela naprazdno
03. 12. 2007 | 15:10

vsetínský chachar napsal(a):

Nejzpovykanější jsou synci modrých podnikatelů, ti, protože si myslí, že jim tatíček vždycky zamete cestičku, jsou v hodině drzí až to bolí. Jediný léčebný nástroj - tedy pár ran rákoskou - na tyto sígry použít nelze (hrozí trestní stíhání i když by učitel rodičům prokázal v podstatě dobrou službu), vyhodit je nelze (na příkaz ředitele, který je většinou se smetánkou zadobře) tak to učitel raději nechá být. "Klistýrek" (správně klystýrek, páneček se, jak se zdá, nenaučil psát ani i/y, asi to bude ten správný kovaný modrý soudruh) je tedy totální hňup. Stávka učitelů bude neúčinná, chtělo by to aspoň tak 14 dní. Děti by to jistě ocenily.
03. 12. 2007 | 15:10

Bobo E napsal(a):

Dvě nepravdy pana Ratha: I) Moje sestra je učitelka v Ústí nad Labem. Její reálné zkušenosti jsou v naprostém rozporu s tím, co píšete ve svém blogu - nejvíce problémů má s dětmi a rodiči, kteří nepatří mezi vámi nenáviděné "zbohatlíky" (p.s. protože máte na to privatizovat soukromou kliniku, jste také zbohatlík a vaše děti nevychovaní frackové?), ale s dětmi vašich politických oveček - oba rodiče na soc. dávkách, na třídní schůzky přijdou s nezaměnitelným lihovinovým odérem, pokud jejich dítě dostane poznámku, přijdou si stěžovat, "co si ta úča jako myslí? že to by jejich Pepíček nikdy neudělal!", přitom si ani nenajdou čas podepsat ratolesti žákovskou či domácí úkol.
Druhý omyl (lež): Učitelům se platy nezmrazí. Pouze neporostou tak rychle, jak by si přáli (ale komu roste plat tak, jak by si přál). Navíc přeci nestávkují kvůli platům, ale protože chtějí více peněz do školství (ne na platy!)
03. 12. 2007 | 15:12

aal napsal(a):

To Klistrýsek!Potřeboval bys asi "klystýr mozku" ten by možná vyléčil Tvé pomatené uvažování o práci učitele, protože mít někoho z rodiny učitelem, ještě neznamená, že o tom něco víš!Proč myslíš, že v řadě zemí např. přistoupili k jednotné uniformě žáků škol? To není jen proto, aby se od sebe školy odlišovaly nebo byl žák patřičně hrdý na svou alma mater, ale právě k setření rozdílu, mezi chudšími a bohatšími žáky! A myslíš, že žák z rodiny, kde táta přinese domů 10 tisíc měsíčně může jeho syn přinést do školy pistoli nebo drogy? Není to dnes vůbec nic vyjímečného...
03. 12. 2007 | 15:16

Bobo E napsal(a):

Dodatek: Průměrná mzda ve školství je o 6,3% vyšší než celostátní průměr! Přeloženo do absolutních čísel, český účitel bere v průměru 22 800 hrubého, tj. asi 17 350 čistého + cca 60 dní dovolené. Oproti jiným zaměstnáním si nemají nač stěžovat. Ty báje o "podhodnocených" učitelích jsou poněkud stará písnička.
03. 12. 2007 | 15:18

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

žádám diskutující, aby zmírnili své výrazy a vzájmené výpady. Velmi nerad bych začal v této diskusi mazat (moc by tu toho nezůstalo ;-)

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 12. 2007 | 15:21

Bobo E napsal(a):

To aal: Ze zkušenosti kamarádky učitelky vím, že největší dealer drog u nich na ZŠ je synek největšího městského ožraly, který každý měsíc po výplatě soc. dávek tyto nahází do výherních automatů.
03. 12. 2007 | 15:21

Klistrýsek napsal(a):

aal:

co jsem pletete hned pistole a drogy? Jste mimo téma.
a zajeďte se podívat do nějaké školy. Nejvíce šikanují ti chudáci ze soc rodin, nejvíce poznámek také nosí oni, nejhorší známky mají opět sociálové a taky jsou to největší grázlové. To Vám potvrdí každý učitel.
03. 12. 2007 | 15:23

george napsal(a):

Je to opět jen součást se zviditelnit, i když se znemožňuji. Je přirozené, že by chtěli více vydělávat všechny skupiny, nejen učitelé. Kde však na to brát? Paroubek a spol. (tedy i pan Rath) to řešili životem nadluh, prostě se zalíbili. Na jak dlouho to však státní kasa vydrží? ODS dělá chyby, někdy dost velké, ale jedno jim nemůže nikdo vyčítat, že se totiž snaží ten trend dluhů alespoň zastavit. Kdo to nechce vidět, ten ať jde a volí oranžové, dostane se rychle s jejím způsobem vládnutí do pr...e.
03. 12. 2007 | 15:25

Bobo E napsal(a):

Spíše to bude tak napříč - nezáleží na příjmu rodičů, ale na jejich výchově.
Bohužel, prvním kritériem charakteru člověka se u nás stává jeho majetkové situace - máš=jseš hajzl, co by zasloužil na šibenici, nemáš=jseš dobrák, hodný politování
03. 12. 2007 | 15:25

Kadlous napsal(a):

Klistýrek a Petrof - skuteční géniové, vše znají, vše ví. Určitě maji v kapse na prsou modrou partajní knížku. Jste čistokrevní bolševici, ono je úplně jedno, jakou barvu ta knížka má, jde o chování a zájmy skupiny lidí.

Je pěkné, že si pan doktor Ráth všímá ze strany ODS devastovaného školství, ono ale pane doktore ještě víc bude zdevastované zdravotnictví, kde dle mého názoru spadne nutnost uvést do pořádku to, co svojí již zločinnou politikou (včera předvedl na Primě svůj duševní rozměr) pana doktora Julínka, přímo na Vás. Jediné co zbývá - popřát Vám pevné nervy a pevnou ruku, až budete muset vymést Augiášův chlív na ministerstvu. Doufám, že první půjde Mgr. Cikrt, protože toho sledovat na televizní obrazovce - jde přímo o duševní hygienu národa.
03. 12. 2007 | 15:26

petrof napsal(a):

to Kadlous : přečtěte si poslední větu mého příspěvku. Co myslíte, do které skupiny patříte Vy ?? Já už to asi tuším.
03. 12. 2007 | 15:32

Emil napsal(a):

Bobo,
nezbývá, než Vám popřát, abyste si na vlastní kůži zkusil(a), jak chutná učitelský chlebíček. Dr. Ráth má pravdu, ten článek je ze života.
03. 12. 2007 | 15:34

Klistrýsek napsal(a):

Kadlous:

nemám modrou knížku, byl jsem odveden:) A neurážejte jo? Bolševiky nazývejte sobě rovné. Jaké chování a zájmy skupiny? Tohle nemá s politickou příslušností a názory co dělat. pan Rath označil za "zlobivé děti" ty z bohatších rodina a dovolil si je nazvat rozmazlenci zbohatlíků. Jenže jak již jsem napsal, nejzlobivější jsou ti z tábora, které pan Rath tak rád hájí. Je to fakt. Už vidim jak se učitel bojí dát poznámku jeho dětem, když vidí na titulce žákajdy jen to jméno : RATH.
03. 12. 2007 | 15:34

Georg napsal(a):

Dobry den docela by mnezajimalo co si o tech dvou politickych systmech myslite. Nechtel byste o tom priste neco napsat?
03. 12. 2007 | 15:36

Ford napsal(a):

aal:Nemůžu za to že jste >cenzurováno< nebo učitel a nerozumíte psanému slovu. Na začátku je naspsáno "trouba bez zkušeností".

A ve Zlíně-Otrokovicích jsem pobýval 5 let.
03. 12. 2007 | 15:41

stejskal napsal(a):

Pane Kadlousi,

Váš text jsem smazal, nemíním tu připustit osobní nevybíravé útoky mezi diskutujícími.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 12. 2007 | 15:54

Ford napsal(a):

Máte to soudruzi v hlavách popletené. Na práci v montovnách, které zde podporovala ČSSD není potřeba vzdělání!!!
03. 12. 2007 | 15:54

Bobo E napsal(a):

To Emil: Já už si učit zkusil - ale na vysoké škole, to je něco jiného. Já neříkám, že učitelství je lehké povolání (říct tohle před mojí sestrou učitelkou, asi by mě zabila). Ale říkám, že v současné době je vícero skupin, které by potřebovali přidat - např. zdravotní sestry. Navíc učitelské odbory se dušují, že stávka není za vyšší platy.
03. 12. 2007 | 15:55

JC napsal(a):

Doporučuji přečíst si tohle:http://www.virtually.cz/index.php?art=15556
Ta dáma dle mého názoru vystihuje podstatu problému mnohe lépe než pan "učitel" Rath.
03. 12. 2007 | 15:56

Bobo E napsal(a):

To Emil: Kiolik byste si představoval plat, aby vám ten "učitelský chlebíček" zachutnal?
03. 12. 2007 | 15:58

jarryd napsal(a):

Jo to az nastoupi k moci Jyrka Chavez Paroubek se svymi prikyvovaci, smahem se vyresi problemy ve vsech resortech tim, ze se do nich naliji penize. Vzdyt je to tak jednoduche....
03. 12. 2007 | 15:59

Bobo E napsal(a):

Dotaz pro pana Ratha: Jaký musí mít otec plat, aby bylo jeho dítě zbohatlický parchant?
03. 12. 2007 | 16:02

JC napsal(a):

Bobo E,
Hezký :-))
03. 12. 2007 | 16:06

Bobo E napsal(a):

Je to zajímavé, podle ČSSD je drtivá většina obyvatel ČR velice chudá (a po reformě umře hlady). Je tedy s podivem, že těch "pár" zbohatlických rozmazlených fracků, o kterých píše pan Ráth, dokáže rozložit celé české školství (protože pokud učitelé nedostanou 3mld na platy navíc - jéje, pardon, ono to není na platy, tak do roka školství zanikne). Buď je tu opravdu alespoň 50% zbohatlíků, a nebo je problém někde jinde. Třeba že frackové jsou děti nezávisle na majetkových poměrech.
03. 12. 2007 | 16:07

Martin napsal(a):

Bobo E, muzete rici, kde Rath napsal, ze vsechny deti bohatych rodicu jsou zbohatlicti parchanti ? Pokud takove misto v clanku neni, tak vase otazka postrada jakoukoliv logiku.

Je smutne to, jak zavistivy a pri tom slepy narod jsme. Oni maji prumerny plat tak je vse super a at drzi hubu a krok. Pritom zrovna ucitele ve velke mire zodpovidaji za nasi budoucnost, takze jakakoliv dobre vydana koruna na zkvalitneni tohoto stavu nikdy neni vyhozena.
03. 12. 2007 | 16:09

Bobo E napsal(a):

To Martin: Druhá věta třetího odstavce. Pan Ráth de facto říká, že zlobí pouze děti "zbohatlíků".
Ano, souhlasím, jsme závistivý národ. Já jsem jenom chtěl říct, že "legenda o chudém učiteli" už v Českých zemích dávno neplatí. Učitelé nemají průměrné platy, již je májí nadprůměrné. Netvrdím, že školství není důležité, ale existují stejně důležitá povolání, tak proč nepřidat i jim? A nebo hned všem. Všichni budeme brát 100 000Kč měsíčně, ale rohlík bude stát 20Kč, jízda MHD 150Kč, litr benzínu 200Kč. To bude paráda!
03. 12. 2007 | 16:18

JC napsal(a):

"...Učitelé to dnes mají těžší ,než kdykoliv před tím. Navíc mnozí rozmazlenci zbohatlíků se na ně dívají často s despektem,..."

To je hezke, ze pritel MUDr. Rath tak pise o svych detickach...
03. 12. 2007 | 16:18

Bobo E napsal(a):

To Martin: Ve kterém oboru pracujete? Pokud ne ve školství, co kdybychom ty 3mld vzali u vás?
03. 12. 2007 | 16:30

Milan napsal(a):

ČSSD promrhala docela dost financí, které mohly školství pomoci. Naprosto pokazila projekt "internet do škol", na který vyplácala několik miliard (!) a který se minul účinkem. Každý vám potvrdí, že počítače, které šly do škol, se daly pořídit za čtvrtinovou cenu. A po 8 letech, kdy školství řídila ČSSD si do veřejných škol nedal děti ani Gross, ani Buzková ani Zeman. To je docela ilustrativní né?
03. 12. 2007 | 16:32

Bobo E napsal(a):

Koukám, pomalu končí pracovní doba a tak počet diskutujících rapidně ubývá :)
03. 12. 2007 | 16:32

Ford napsal(a):

Zítra se stávkuje, tak se může dneska chlastat do mrtva!
03. 12. 2007 | 16:35

Martin napsal(a):

Bobo E, to neni odpoved na moji otazku. Kde Rath napsal, ze vsechny deti bohatych rodicu jsou zbohatlicti parchanti ?

Ve skolstvi nepracuji, zajimalo by mne proc vetsina pravicovych diskutujicich ma manii vse svadet okamzite na osobni uroven ? Vy si asi nedokazete predstavit, ze nekdo neni sobec a mysli si, ze sousedovi mohu prat hezke auto a ne jen mu ho zavidet.

Pro nasi budoucnost jsou ucitele naprosto zakladni, proto nemam zadny problem s tim aby meli vyrazne vice nez prumer.
03. 12. 2007 | 16:37

Martin napsal(a):

Milane, kolik deti ve skolnim veku mel gross a zeman ? V te sve nenavisti jste ulitl o dost mimo.

Navic co je to za priblblou modu? My delame neco spatne a je to dobre, protoze vy jste delali neco spatne.
03. 12. 2007 | 16:39

JC napsal(a):

JC 03.12.2007 16:18:39

Dva bysme tady být neměli.
S pozdravem váš:
JC 03.12.2007 16:06:06
03. 12. 2007 | 16:40

Milan napsal(a):

Martine, Denisa Grossová chodí do soukromé základní školy Dino-Elementary School, kde školné činí 18 tisíc korun měsíčně. Miloš Zeman dal dceru do Prvního obnoveného reálného gymnázia v Praze, které řídí Václav Klaus ml. a kde je též tučné školné. To jsou veřejné informace, naleznete je na netu za pár vteřin. Nebuďte zaslepený a nevěřte jejich socialistickým žvástům.
03. 12. 2007 | 16:45

Bobo E napsal(a):

To Martin: Kdyby doktor Ráth napsal, že učitelky mají problémy s rozmazlenými děcky, neřekl bych proti tomu vůbec nic. On si ale neodpustil napsat "mnozí rozmazlenci zbohatlíků", což přeloženo z ráthštiny do češtiny znamená "parchanti zlodějů a vykořisťovatelů z ODS, synátoři pánů podnikatelů". Pokud "úča" nemá na značkové oblečení, tak to není v tom, že by byla špatně placená - pořád je placená lépe než 60% národa.

Ono je to hezké říkat, že by se mělo dávat více na školství, ale když chcete dávat, tak musíte i někde brát. A nebo brát na dluh - takže děti budou mít možná o 3mld lepší vzdělání, ale v dospělosti zaplatí dluh i s úroky. A že už toho je na splácení dost, takže radši nepřidávat.
03. 12. 2007 | 16:45

McDonald napsal(a):

Nechtěl byste držet hladovku?
03. 12. 2007 | 16:46

Ford napsal(a):

Učitelé stávkovali i za moudré osvícené ČSSD. Tak kde jste soudruzi udělali chybu?
03. 12. 2007 | 16:48

Martin napsal(a):

1. zemanova exmanzelka dala svoji dceru do soukrome skoly, ale za prve to neni zeman a za druhe zeman v te dobe byl soukromou osobou
2. gross se mi zda ze take dal dite do soukrome skoly take mimo politiku
03. 12. 2007 | 16:49

Martin napsal(a):

Bobo E, priznate, ze Rath nikde nenapsal, ze vsechny deti zbohatliku jsou rozmazleni parchanti ?

Bobo E, vy si myslite, ze prumerny plat umoznuje vymetavani luxusnich butiku, kupovani si ferari a kazdy mesic noveho mobilu ? Odectete si nejake prumerne naklady na bydleni a stravovani a pak reknete kolik vam zbyde na luxus prumernosti ?

Ucitele jako zaklad nasi budoucnosti musi mit hodne penez, aby neodchazeli do lukrativnejsich oboru. Poslechnete si napriklad s jakou anglictinou vychazi deti ze skol a je to dano tim, ze kazdy vysokoskolak co dobre ovlada jazyk nepujde ucit, za pet minut dostane dnes misto s minimalne o polovic lepsim platem. A stejne je to u mnoha jinych predmetu.

Jina situace je na vysokych skolach ty se uz stavi na nohy, ale zvlaste zakladni stupen je otresny.
03. 12. 2007 | 16:54

Bobo E napsal(a):

To Martin: Vždyť právě! Ti, co spravovali školství 8 let v něj nemají důvěru a dávají své ratolesti radši na soukromé školy! A je přeci úplně jedno, jestli jsou politicky aktivní nebo ne. U Zemana a Grosse nevím, ale dobře vím, že zatímco ministryně školství Buzková vítala 1.září prvňáčky ve "státní" ZŠ, její 6-tiletá dcerka nastupovala na soukromé lyceum. Min. Buzková to komentovala tak, že chce pro svou dceru to nejlepší - tj. pod jejím vedením to školství moc nedopadlo :)
03. 12. 2007 | 16:55

Martin napsal(a):

1. zeman skolstvi nespravoval, gross take ne. zeman zachranoval nasi ekonomiku pred kolapsem a gross premierem pro svoji vlastni debilitu byl jen velmi kratce.
2. zemanova exmanzelka neni zeman
3. co si dela soukroma osoba je pry soukroma vec, jak to ze kdyz se to tyka pravicaka, tak se to dodrzuje, ale u levicaka ne ?
4. a vracime se zase k zavisti. clovek schopny vydat velke penize nesmi je vydavat :) pouze pokud by byl pravicovym politikem, to muze rozhazovat kolik chce.
03. 12. 2007 | 16:59

SuP napsal(a):

Martin -
....proto nemam zadny problem s tim aby meli vyrazne vice nez prumer. ...To je od Vás hezké. Proč jim tedy nepřiplatíte? Můžete dát ročně "Dar" až do výše 10% dańového základu a ještě "si to" odečtete z daní. To jste nevěděl? Dokonce si můžete vybrat, kterému konkrétnímu učiteli budete ten průměr zvyšovat.
03. 12. 2007 | 17:02

Bobo E napsal(a):

To Martin: Takže podle tebe by měli učitelé jezdit ve ferrrari a učitelky nosit kabelky od Gucciho? No to já bych chtěl ale taky, a 99% tohoto národa jakbysmet. Nikde ve světě učitelé na takové úrovni nejsou. Určitě souhlasím s tím, aby měli učitelé vyšší, než průměrnou mzdu. Ale v době, kdy se všem utahuje, tak jít stávkovat za vyšší mzdy a ještě drze tvrdit, že to není za mzdy, to je fakt vrchol.
Já nikdy netvrdil, že p. Ráth napsal "všichni zbohatlický frackové". On ale napsal "jenom zbohatlický frackové". Přitom od učitelky sestry vím, že největší problémy jsou s dětmi (a rodiči) z rodin minimálními a mírně podprůměrnými příjmy.
03. 12. 2007 | 17:02

Martin napsal(a):

Supe, proc mame z rozpoctu davat na TV jednotu Prcice HornoDolni, ktera ma 3 cleny z toho 2 lidovce a 1 odeesaka, kdyz to muze jit na skoly ? Penez v rozpoctu je dost na pridani ucitelum a nevyhazovani z okna. Takze si laskave nechte ty demagogie.

Bobo E, Vsem se utahuje ........
:))))))
Vase otazka jasne vyznela, ze Rath psal o Vsech. V jeho slovech ale vidim, ze nektere deti zbohatliku jsou frackove, tudiz ptat se od jakeho prijmu je nekdo rozmazlenym parchantem je nelogicka blbost, co nema nic spolecneho s Rathovym textem.
03. 12. 2007 | 17:05

Martin napsal(a):

Bobo E, az se bude Vsem utahovat, tak budu proti zvysovani platu ucitelum. Ale ted se nekterym lidem jasne pridava a mimo jine jsou to politici rozhodujici o verejnych financich. Takze az prestane tu fungovat janosik na ruby tak se muzeme dale bavit co se skolstvim bez pridavani :)
03. 12. 2007 | 17:06

Martin napsal(a):

Navíc mnozí rozmazlenci zbohatlíků se na ně dívají často s despektem, neboť „úča“ nemá na to, aby nosila značkové oblečení, měla drahé mobily a jezdila takovým fárem jaké má jejich fotr. ??????

A tuhle větu jste pane Rath vypotil jak? Rád by jste znovu beztřídní společnost?
03. 12. 2007 | 17:06

Ford napsal(a):

Martin : zeman zachraňoval naši ekonomiku před kolapsem jak?

Je vidět že jste naivka! Politika není o soukromí , ale o postojích! A v okamžiku kdy mají nahrabáno a v soukromí se chovají tak, jak ti na jejich kritikou udělali kariéru,tak jsou to jen obyčejní podvodníci a ti co je volili jsou za hlupáky!
03. 12. 2007 | 17:06

Bobo E napsal(a):

To Martin: Váš bod 4 je fakt dobrý! A jak se pozná, že je člověk schopný vydělávat veliké peníze?

Já bych udělal reformu školství! Každý "vystudovaný" člověk by po stejnou dobu, jakou navštěvoval školu, odváděl řekněme 1% platu škole (popř. poměrově školám), na kterých studoval. Školy s dobrými učiteli, kteří jsou schopni vychovat opravdu vzdělané lidi, by se měli dobře, (část z těchto prostředku by byla určena jako odměny učitelům), a o špatné učitele by nebyl zájem. Potom by se dalo říci, který učitel je schopen peníze vydělat.
03. 12. 2007 | 17:07

Martin napsal(a):

Forde z poklesu rustu HDP nas dostat na jeden z nejvyssich rustu, jaky maji ekonomiky podobne zamozne (rychleji rostou jen chudsi staty), to je dost slusny vysledek :)
Chapu, ze podle pravicaku nase vlada s tim nemela nic spolecneho, jen by mne zajimalo proc podobny hospodarsky duch svaty nedotkl jine zeme trebas i s pravicovymi vladami :)
03. 12. 2007 | 17:10

Bobo E napsal(a):

To Martin: Protože mají učitelé nadprůměrný plat, reforma jim v celkové sumě pomůže. Budou mít ještě o nejakou tu stokorunu více, než dosud.
naposled Ráthova věta o zbohatlických dětskách: "Navíc mnozí rozmazlenci zbohatlíků se na ně dívají často s despektem, neboť „úča“ nemá na to, aby nosila značkové oblečení, měla drahé mobily a jezdila takovým fárem jaké má jejich fotr."

Čili bohatší děti jsou drzé, zlobí, kašlou na učitelku, zatímco proletářské dětičky jsou skoro jako andílci
03. 12. 2007 | 17:11

Martin napsal(a):

Bobo E, veskere tabulky komu co skvele pomuze jsou davno neplatne od doby rustu cen potravin. Navic jeste pred tim rustem je mnoho lidi zpochybnovalo :)
Jen najednou koukam, ze clovek s mirne nadprumernym platem je pry podle pravice super bohaty clovek :) To je skvele jak se mame dobre po 8 letech vlady socialni demokracie.
03. 12. 2007 | 17:12

Bobo E napsal(a):

To Martin: Hospodárský růst v letech 1998 až 2000 je způsoben tzv. Klausovými balíčky (které mimochodem prohráli Klausovi volby v 98). Veškeré ekonomické faktory reagují na změnu vlády cirka s jedno- až dvouletým zpožděním. Navíc pokles HDP v roce 1997 byl způsoben celoevropskou recesí.
03. 12. 2007 | 17:14

Martin napsal(a):

Mimochodem Bobo E, procpak si myslite, ze mnoho statu ma uniformy ve skolstvi ? Proc si myslite, ze spousta nejelitnejsich skol ma uniformy ?
03. 12. 2007 | 17:15

Martin napsal(a):

Bobo E, v letech 98-00 byl nejdriv pokles /jak jste priznal zpusobeny klausovymi balicky/ a kolem roku 00 byl oborovitansky asi 2 procentni rust, jak jste priznal take zpusobeny klausovymi balicky. :) Pak zacaly prichazet k zivotu zemanova opatreni a ejhle rust zacal byt vyrazne lepsi, i ted mame jeden z nejlepsich mezi podobne zamoznymi zememi, jasne podle vasich slov jen diky paroubkove vlade :)
03. 12. 2007 | 17:16

Kecal napsal(a):

To Ford:
Ja bych rekl, ze ucitel bere prumerne dost malo penez za cinnost, ktera je pro EKONOMICKOU prosperitu zeme veledulezita. Stejne jako lekari berou hodne malo za jejich praci. Pokud by Vam nekdo dal 8 tisic a rekl bez do dolu sel byste? Kazdy kvalitni pracovnik by to zajiste za 8 tisic delal:) Pokud se zvysi platy bude vyhodne pro lidi z praxe prijit na skolu a ucit - treba jen na castecny uvazek. Dnes je toto nemyslitelne. Odbornik bere nekolikrat vic nez ucitel. Proc by tedy chodil ucit? Btw v zapadnejsich statech ucitele berou v pomeru k prumerne mzde 3x vic penez nez u nas.
03. 12. 2007 | 17:17

Bobo E napsal(a):

To Martin: Já neříkám, že být 1000Kč nad průměrem je kdovíjaké terno, ale není to žebrota. Kolik by podle tebe měli pít učitelé plat? Dvojnásobek průměru? A dokroři? 5x průměr? A zdravotní sestry? Úřednící? A potraviny rostou pro všechny, ne jenom pro učitele.
03. 12. 2007 | 17:18

Martin napsal(a):

A o recesi v roce 97 vedeli jen v Asii, Rusku a v Cechach, jinde v Evrope pokles nezazili, ale byl celoevropsky :)))
03. 12. 2007 | 17:18

Jirka napsal(a):

Konečně někdo přišel na to, že učit je poněkud náročnější, než to vypadá. Poslanci by měli odučit na základce týden. Myslím, že by padali na hubu a nepochybovali o tom, že si kantoři podprůměrný plat (ne) zaslouží.
03. 12. 2007 | 17:18

Ford napsal(a):

martin: Ja jsem se neptal na růst HDP. Já jse se ptal jak Zeman zachraňoval ekonomiku? To znamená, že napíšete Zeman udělal opatření: ..... což se projevilo : ....
03. 12. 2007 | 17:18

Martin napsal(a):

Urednici z toho co jste vyjmenoval nejmene. Jinak ja nemam problem s ucitely s 2x vetsim a lekari 5x vetsim platem. U sestricek minimalne byc videl prumer spis vice. Vy s tim mate problem ?
03. 12. 2007 | 17:19

Martin napsal(a):

Napriklad na rozdil od Klause pritahl investory. Napriklad zreformoval armadu. Napriklad uspesne privatizoval financni sektor atd.
03. 12. 2007 | 17:20

Bobo E napsal(a):

To Martin: Jejda, trošku jsem to pomotal, jak jsem psal to těch Klausovch balíčcích. Nějak jsem spojil 2 věty dohromady. V Německu recesi také pocítily.
S vyššími platy u učitelů problém nemám, u lékařů ano (schválně se podívejte, jaký mají průměr - ne zdravotnictví, ale lékaři), u sester taky souhlas.
Ano, Zeman pritahl investory (50% z investicnich pobidek bylo fiasko, viz Philips). Celou dobu skuhral, že není co privatizovat - jediná banka, kterou zprivatizoval, byla IPB, a všichni víme, jak. Reforma armady byla na papire jiz od roku 1996.
Já bych dal každýmu plat třeba milion, ale na to napřed ekonomika musí mít. Až bude, tak budu první, kdo bude chtít učitelům přidat!
03. 12. 2007 | 17:25

Jos napsal(a):

je úsměvné když Ráth coby prominetní žáček píše o dětech zbohatlíků.On synek agenta Stb a tvrdého bolševika kterému ve škole vše procházelo a i ty atestace získal podvodem hájí najednou učitelský stav!Nemůžu mu samozřejmě věřit protože on by podporoval každého kdo půjde proti vládě a je mu jedno o co jde!
03. 12. 2007 | 17:27

Ford napsal(a):

Kecal: On ty učitele někdo nutí to dělat za ty peníze? Když to dělat nebude tak ho zavřou? Proč učí? A jak poznáte kvalitního zaměstnance? Podle toho, že se bude ucházet jen o místa dobře zaplacená? Chcete tedy říct, že Klaus ze svým několiksettisícovým platem je nejkvalitnější zaměstnanec?
03. 12. 2007 | 17:28

milan napsal(a):

To Martin: tak vy jste Miloše Zemana rozvedl! Navzdory vám je samozřejmě dál ženatý a dceru vedl osobně na zápis do gymnázia. Vůbec jim to nevyčítám (ani Grossovi!), naopak jsem toho zastáncem, jen to ilustruje, jaký mají sami vztah k veřejným školám poté, co měli 8 let na starosti ministerstvo školství. Ale to vy nepochopíte.
03. 12. 2007 | 17:31

Ford napsal(a):

Martin: Takže nic! Zeman jen rozhazoval peníze ukradených na daních.
03. 12. 2007 | 17:31

Bobo E napsal(a):

To Martin: V zásadě se shodneme, že učitelé by zasloužili vyšší plat. Jenom se neshodneme na tom, že teď na to není správná doba.

Jsem proti tomu, aby se na úkor platů zvyšoval státní dluh. Ono se to nezdá, ale vemte to takhle - vám jde o budoucnost dětí a státu. Mě taky. Pokud si teď vláda "půjčí" (navýší schodek) 3mld, udělá to nejspíš tak, že vydá vládní dluhopisy se splatností třeba 35 let, s úrokem minimálně 3,75p.a. (spíše vyšším). Takže naše děti a jejich stát budou muset za 35 let vysázet na dřevo skoro 11mld. A to jsou jenom 3mld. Vemte takový průměrný schodek 100mld. To je za 35 let minimálně 370mld!!! Takže možná za 35 let budeme mít super vzdělaný národ, ale ten bude makat jenom na splátky našich dluhů.
03. 12. 2007 | 17:32

Ford napsal(a):

Kecal: V kterých státech berou 3x na průměr? V žádném!!! Jen ve Švýcarsku a v Německu mají lehce naprůměr. Učitel bere kolem 50 000 mesíčně, tak kteří zaměstnanci berou několikrát víc než učitelé?
03. 12. 2007 | 17:36

Zdenál napsal(a):

Vzestupnou tendenci agresivity, nekázně, šikany a drog, nezavinil Rath nebo Paroubek.To že se některým žákům nadává do socek, považuji za negaci.Žák tatínka, který bohatě přispívá na školní aktivity, je všemožně chráněn. Projde mu i neprospěch.Pokud je velký průšvih, řeší to advokát.
03. 12. 2007 | 17:50

malma napsal(a):

sranda číst příspěvky,Rath opět poškádlil naše "poctivě" nabyté zbohatlíky :)...ze vzteku tu soptí už od brzkého odpoledne.
Bravo pane Ráth,pane podporu všech slušných lidí...
03. 12. 2007 | 18:00

malma napsal(a):

Zdenál...přesně tak,poměrně běžný příklad současnýho školství...
03. 12. 2007 | 18:03

Jana J napsal(a):

Pánové, kdo z vás je učitel, že tomu tak rozumíte? Kdy vás konečně přejde vztek na učitele, kteří vám kdysi "zkazili" vysvědčení? Vždyť už jste dospělí! Co se týče dětí, tak skutečně některé děti jsou děti a některé jsou spratkové. Většinou slouží jako zrcadlo svých rodičů, proto s rodiči zásadně nic neřeším.I bohaté děti mohou mít v sobě pokoru, neboť bohatství je vždy relativní pojem, ale tipla bych si, že Bobo E má trable s učiteli svých dětí.Učila jsem i děti velmi sociálně slabé a nikdy jsem nezaznamenala, že by byly výrazně odlišné od těch bohatších. Záleží na tom, jak se k nim učitel chová...Průměrný plat 23000 je naprostá hovadina. Dílem je to tím, že učitelé jsou u nás ve vyšším věku - před penzí - mají relativně vyšší tabulkový plat.Dílem tím, že roste počet "manažersky" řízených škol s velkým počtem zástupců s vyšším platem než mají řadoví učitelé. Tito zástupci učí minimálně a slouží většinou jako bachaři, za což je ředitel - ne všichni jsou bohudíky takoví - patřičně ohodnotí. Většina učitelů je ráda, když má průměr kolem 20000. Pokud to některým pánům zde přijde dostatečné, mám určitou představu o jejich příjmech a pak chápu ještě méně jejich pravicový zápal.Ještě se divím, že tady nikdo nepoukázal na pracovní dobu ve školství, to je též oblíbený bonmot "znalců".
03. 12. 2007 | 18:04

amos napsal(a):

JanaJ. Učitel na stř. škole 34 let dle vás asi před penzí 18000,- čistého. (cca 24000,- hrubého)
03. 12. 2007 | 18:21

Jos napsal(a):

Paní Jano:Syn učí na střední škole a já pořád nechápu že učí průměrně 4hod. denně má 2měsíce prázdnin v létě, zimní prázdniny, pololetní prázdniny a když jsou státní svátky tak má ještě nějaký den volna navíc.Jeho plat je 21tis.a učí 10roků!Samozřejmě mu přeji vyšší plat ale nejsem si jistý oprávněnosti stávky v situaci v jakém se nachází státní pokladna!
03. 12. 2007 | 18:24

Klo-Klo (Clo-Clo) napsal(a):

to Zdenál - Přesně tak, ale agresivita, nekázeň atd. se týká všech, bez rozdílu peněz!!! A doporučil bych všem, co si o školách jen něco myslí, něco slyšeli od příbuzných .... jděte si to zkusit, alespoň týden!!!
03. 12. 2007 | 18:24

MK napsal(a):

to malma
chudý = poctivý?
bohatý = "poctivý" :-) ?

BTW nemyslím si, že by měl Ráth podporu slušných lidí.
03. 12. 2007 | 18:25

Ford napsal(a):

Klo-Klo (Clo-Clo) proč se na to nevykašlete? Proč nejdete dělat třeba programátora v JAVĚ?
03. 12. 2007 | 18:31

Tendr napsal(a):

Musim rict,ze kdybych byl rodicem na onom gymnaziu kde byl zrovna D.Rath mluvit o demokracii, tak bych ho rychle vypoklonkoval. Divim se, ze ho rodice zaku stravili. Studentum jde vymylat mozek clovek s rodinnymi koreny v STB a mluvit o "Rathovske demokracii".

Je usmevne, ze zrovna Rath ma vypady proti detem z bohatsich rodin, kam sam patri. Mne cele tohle vedeni Paroubek-Rath prijde jako facka volicum se socialnim citenim. Paroubek zajistuje miliony pro sdruzeni byvale manzelky, porada luxusni svatbu(oslavy narozenin), jezdi na dovolene, a mozna ma i tajna konta. Pritelkyne vlastni byt za 5 mil., ale naoko stale "kopou" za chudsi vrstvy. Rath odhodil motylka a ucelove se zbavil fotek kde hraje golf aby nebyl brany za onoho zbohatlika.

Konec prispevku necham otevreny, protoze je mi jasne, ze nam brzy Paroubek s Rathem opet vysvetli co je to ta prava socialni spolecnost a kdo to mysli s lidmi uprimne... .
03. 12. 2007 | 18:31

pedagog napsal(a):

Clověk může jen žasnout nad "odborností" některých diskutujících,např. mě fascinuje představa 60tidenní dovolené ve školství,případně 3měsíční volno, dále asi chodí zastupovat píchací hodiny u škol a měří doby odchodů ze škol a stopro mají své kecy prověřené.Prázdné bezobsažné žvanění bez znalostí, to je současný trend u žactva a div se světe za předpokladu dospělosti většiny diskutérů,i u rodičovstva.Bože nedej být učitelem vašich dětí.Přeji vám totéž, co vy jim.
03. 12. 2007 | 18:32

Klo-Klo (Clo-Clo) napsal(a):

to Ford - protože je mi přes padesát, takové neberou. Javu nemusím, dělám PHP a MySQL. Učit mě baví, (učím informatiku a fyziku), a vyřádím se na síti 50ti kompů a 3 serverů ve škole .... (ps. plat 11. třída, 19000 hrubeho...), a štve mě, že letos stát nedal ani korunu na internet (připojení) ani na vybavení škol!!! (Obec je zadlužená ... takže taky nic moc..)
03. 12. 2007 | 18:38

Ford napsal(a):

Klo-Klo (Clo-Clo): Takže vidíte že i když ve vašem případě něco umíte dokonce v oboru, který je dobře placený a žádaný tak je problém se uplatnit.
O problému najít lépe placenou práci vědí všichni učitelé a proto je jednodušší dělat brajgl a řvát že mám málo místo aby dali výpověd a šli tam kde jim dají víc než ubohých 50000,- měsíčně jak ve školství.
03. 12. 2007 | 18:58

koren napsal(a):

Dost bych se divil, kdyby si Dr. Rath na této kauze "nelíznul" a nepředváděl se svým populistickým stylem: neopomene připomenout, že děti "zbohatlíků" jsou občas hajzlíci (že by vlastní zkušenost doma?), sdělí, že je machr učící vysokoškoláky (to tedy nevím čemu) a neopomene podotknout také to, že je prý politik (ha ha). Mohl by - třeba - tvrdit i to, že je publicista, což je osoba, která o mnohém píše, ale máločemu rozumí. On je ale spíš grafoman - hlavně, když si může při tom svém psaní kopnout do vlády - to je pravý důvod jeho psaní, ta mu leží v žaludku. Učitelé, jejich peníze atd. - to je jen momentální platforma pro jeho zviditelnění. Od něj to jako seriózní stanovisko nejde brát.
03. 12. 2007 | 19:03

T. Vlnka napsal(a):

No jo, klasika. Vždycky začně příjemně a vtipně, ale pointa je stále stejná. Blbá Topolánkovská vláda. Místo toho, aby si o vzdělávacím systému něco nastudoval. Kvalita vzdělávacího systému nesouvisí na prvním místě s výší platů učitelů! Záleží totiž na systému přípravy budoucích učitelů a jejich kontinuálním - celoživotním vzdělávání. Důležitá je tedy podpora kvality vzdělávání. Snad to brzo někomu dojde. Ale jak vidím, tak socialističtí nedovzdělanci to v nejbližších letech nebudou.
03. 12. 2007 | 19:03

Jarda napsal(a):

Tak to se Rathovi povedlo. Mnohé z vás vytočil a o to přece šlo. Co se mne týče, myslím si, že učitelé jsou značně podhodnoceni.(Uvádím příklad: poslanec..70000 Kč, já 12000 Kč..to znamená průměrný plat 41000 Kč). A co se týče prázdnin? Většině učitelů nezbývá nic jiného než se registrovat v červenci a srpnu na pracovních úřadech. Jak důstojné pro lidi, kteří vychovávají a připravují nastupující generaci pro život. Opravdu si myslíte, že úředník v bance nebo na nejrůznějších městských či jiných úřadech má zodpovědnější práci? Přeji pěkné dny a než něco napíšete, tak o tom alespoň chvilku přemýšlejte.
03. 12. 2007 | 19:05

Klo-Klo (Clo-Clo) napsal(a):

to Ford - pozor to jsme si nerozuměli, já neřvu kvůli platu, mě chybí 350 000,- Kč,- dotací od státu na provoz školy (počítače, programy, školení a další moderní hardware.) Zítra stávkuji za toto. (Jdu dodělat PC učebnu na 1. stupeň) Alespoň mě tam nebude nikdo rušit ... škoda, že tu nejsou smajlíci ...
03. 12. 2007 | 19:06

Kateřina napsal(a):

Bobo E píše, že učitelé mají v průměru 22 800 hrubého, tj. asi 17 350 čistého + cca 60 dní dovolené. To jsou na tom docela dobře, ne? Také jim přeji vyšší platy, ale sobě a ostatním také. Teď bych přidala zdravotním sestrám. Ať učitelé trochu abstrahují jen od učitelských problémů a ať se pokusí chápat naší společnost jako celek. I ministři by to tak měli dělat a ne se snažit urvat co nejvíce pro svůj resort bez ohledu na ostatní oblasti.
03. 12. 2007 | 19:17

Ford napsal(a):

Klo-Klo (Clo-Clo): Jo jo na plat jste si nestěžoval. Já jsem to myslel všeobecně. A už jsem pár hlasů slyšel, že by chtěli spíš špičkové vybavení než pár drobných na kus žvance a učení je taky baví
03. 12. 2007 | 19:22

Saliven napsal(a):

Když už se tu bavíte o platech učitelů, měli by jste taky o tom něco vědět. Nástup učitele není ani 15 litrů - ten průměr dělají učitelé s 30ti lety praxe, neboť průměrný učitel v našem školství má tuším nějakých 48 let. Zase žvaní lidi o tom, o čem nic neví (nemluvě o tom nálepkování, že socdem je stranou flákačů na sociálních dávkách - to se pan Bobo zase vyznamenal). Tak a teď ještě začněte blemcat ať si učitelé nestěžujou, protože nedělají 160 hodin, ale jen třeba 100.
03. 12. 2007 | 19:29

IO napsal(a):

Vážený pane poslanče, vážení účastníci blogu, níže cituji svůj příspěvek k Vašemu blogu z 31.08.07, který se také týkal stávky učitelů. Poměrně úspěšně jsem jako učitel mnoho let pracoval. Pane Rathe, když jste učil na gymnáziu, měl jste před sebou ty nejvybranější žáky, budoucí inteligenci (také jsem je půl roku učil). Přesto Vám výuka dala pořádně zabrat. Zkuste si představit, jak vypadá práce a život učitele běžné nebo dokonce zvláštní školy. A nyní ta citace: učitelé v této zemi už od Rakouska-Uherska byli špatně placeni, nezměnilo se to nikdy ani za časů republiky, navzdory desetiletím opakovaných a vždy znovu nesplněných slibů. Je to zde taková tradice a učitelé jsou zde placeni ještě hůř než v okolních zemích. Ale ani tam to není žádná sláva a tak to bohužel taky zůstane. Takže je zřejmé, že to musí mít nějaké hlubší trvalé příčiny. Proč platy učitelům výrazně nezvedli soc. dem., přestože to slibovali a snad dokonce na to i měli? Proč jim je nezvýšila koalice ODS, KDU-ČSL a SZ, když hospodářství země kvete, HDP strmě roste, koruna až nezdravě zpevňuje...? První důvod je dočasný: mezi učiteli je stále ještě dost těch, které značná část členstva všech parlamentních stran kromě KSČM považuje za sluhy bývalého komoušského režimu a podle toho s nimi zachází: o nějakém rozmazlování platy nemůže být řeč, buďte rádi, že vás nevyrazíme! Druhý důvod je trvalý a vyplývá z konzervatismu společnosti tržního hospodářství. Spokojeným učitelem v tržním prostředí zkrátka může být jen ten, kdo má ještě jiné zdroje příjmu než jen učitelský plat. Pochází např. z dobře situované rodiny nebo se výhodně vdal, oženil, vyhrál v loterii, bohatě dědil, je jediným dítětem podnikatele, notáře, advokáta, lékárníka... Pak může svým žákům a jejich rodičům alespoň trochu imponovat svým zajištěným postavením. Učitel, který tohle nemá, je věčně nespokojený otloukánek a nejspíš odejde jinam. Ti, kteří tržnímu hospodářství rozumějí, tohle dobře vědí, a proto učitele přeplácet nebudou. Dobře situované učitelky s bohatě vydělávajícími papínky a manžílky kvůli svému platu stávkovat nepůjdou. Jim ke spokojenosti nakonec stačí, že mohou své okolí poučovat a mistrovat a mají dva měsíce letní dovolené. Svůj plat mají jako kapesné. Tímto mechanismem se v tržním hospodářství přirozeným výběrem spokojenými učiteli stávají jen lidé alespoň poněkud majetní, kteří svým životem ztělesňují myšlenku, že tržní hospodářství je úspěšný způsob společenského uspořádání a navěky nemá alternativu. Ti ostatní jsou jako učitelé více či méně nedůvěryhodní, a proto většinou neúspěšní. Ti bohatší mohou svým vlastním příkladem přesvědčovat o vše překonávající úspěšnosti a relativní bezchybnosti tržního hospodářství, těm sociálně slabším se to víceméně nedaří. Jsou tedy pak z pohledu svých nadřízených a z pohledu bohatých žáků a jejich rodičů nedůvěryhodní. Tyhle fešácké učitele a pány profesory vídáme v komediálních filmech z 1. republiky Škola základ života, Cesta do hlubin študákovy duše. Vidíme, jak divní, neschopní, směšní jsou to učitelé, ale přesně k nim opět směřujeme. Jen co se zbavíme učitelů z dělnických rodin, bude panství bohatců až navěky. Myslím, pane Rathe, že jste schopen porozumět tomu, co říkám, a věřím, že jste jako sociální demokrat odhodlán bojovat za to, abychom se alespoň tomu nejhoršímu vyhnuli.
03. 12. 2007 | 19:29

Glock napsal(a):

Tak to je fór. No, ještě, že jsem o tomto četl i z druhé strany. Více na http://harnoch.blog.idnes.c...

Tak vyučoval, hmmmmm hmmmmmm
03. 12. 2007 | 19:30

Saliven napsal(a):

Ford:
" problému najít lépe placenou práci vědí všichni učitelé a proto je jednodušší dělat brajgl a řvát že mám málo místo aby dali výpověd a šli tam kde jim dají víc než ubohých 50000,- měsíčně jak ve školství.
"

<-- můžete mi prosím ozřejmit, kdo bude učit, když všichni učitelé udělají to, k čemu je nabádáte? Snad Vy? Já jen jestli se nemám odstěhovat mimo ČR, a mít děti tam, protože omezenci jako jste Vy (nebo možná tak jen virtuálně vypadáte) bych nesvěřil ani kočku natož dítě.
03. 12. 2007 | 19:32

Martin napsal(a):

Bobo E, v Nemecku byla recese ci presneji stagnace vice mene od spojeni az do dnes. Takze rozhodne tam se zadna celoevropska recese z 97 neodehravala, vsichni nasi postkomunisticti sousede kteri transformovali ekonomiku trochu jinak radostne v dobe "celoevropske recese" rostli...
Co se tyka pobidek a restrukturalizace, tak v zadnem pripade 50 procent nezkrachovalo. Jedinym vyznamnym prikladem malo uspesne pobidky je ovsem vami zmineny Phillips, jen bych Vas upozornil na to, ze ta firma nepadla, pokousi se stale o transformaci a stat si za pobidku vzal zpet podil v teto firme. Takze i tam ztraty nejsou tak velike.
U tech bank jste vedle jak ta jedle, zprivatizoval ji Tosovsky, presneji Tosovsky chvilku po nastupu podepsal vyjednany Klausem prodej Nomure. To Klaus rozhodl o Nomure, to Klaus byl premierem behem celeho vyjednavani a Tosovsky jen prilozil svuj podpis. Zeman s tim nemel nic spolecneho. Zemanovi se podarilo zachranit zbytek naseho bankovnictvi, ktery po Klausovych vladach byl na urovni poloprazdne IPB, kterou jako ciste soukromy subjekt ale uz zachranovat nemohl. Vsimnete si, ze vsechny Zemanem privatizovane ustavy se maji dobre. Skoro vse privatizovane Klausem uz neexistuje.
Reforma armady mozna byla na papire, ale prvni kdo ji presne napsal a zrealizoval byl zemanuv ministr tvrdik. Na papire to vsichni maji stovky reforem, dulezite je co kdo udela, ze ? CSSD mela na papire duchodovou reformu, ale neshodla se na detailech s ODS a zodpovedne nechtela protlacit neco co nas zavaze na desitky let bez spoluprace s opozici. Ale tim ze byla na papire ji prictete CSSD k dobru jako se snazite pripsat ted reformu armady vladam ODS ?

K ucitelum tvrdim, ze penez se ukazuje ze mame dost. 2.5 miliard vam pripada malo ? Myslite ze judo club kamose lidovcu je pro rozvoj nasi republiky dulezitejsi nez ucitele ? Takze nejde o dalsi extra zadluzovani ale ucinnejsi vyuziti penez co ministr financi jiz dal k dispozici.
03. 12. 2007 | 19:41

Ford napsal(a):

Saliven: A můžete mi říct kdo by ty učitele zaměstnal? Tahle situace nikdy nenastane ani kdyby učitelé měli podprůměrné platy! A pokud by byl nedostatek tak ty platy se dají zvýšit přes noc a za pár týdnu bude vše vyřešeno. A když na to dojde tak klidně já!
Obchody jsou otevřené přestože prodavačky mají zlomek toho co učitelé a takových zaměstnání jsou stovky. Tak proč by to u primadon ze škol mělo být jinak?
03. 12. 2007 | 19:47

janasov napsal(a):

Učím 20 let a opravdu se těším, až budu mít průměrný plat, jakým se všichni oháníte. Proč automaticky všichni musíme být flákači, ve dvě doma a celé léto u moře? Zkoušeli jste naučit třídu dětí číst a psát? Lidi, vždyť někteří z vás nemáte ponětí co to je.Zkuste si psát do ŽK zápisy ať děti zaplatí to či ono...já nemám ani na materiál na vánoční výzdobu.Je to hanba nás všech, i vaše - za to hloupé žvanění.
03. 12. 2007 | 19:51

Ladic napsal(a):

http://zpravy.idnes.cz/doma...
Rath přišel do vlády jako nejbohatší ministr
03. 12. 2007 | 19:52

Saliven napsal(a):

Ford:
Protože na těch primadon ze škol závisí, co bude z Vašich dětí. Už jste si někdy zkusil někoho učit, nebo jste jen žvanil, co si myslí, že snědl Šalamounovo lejno?
03. 12. 2007 | 19:55

Ladic napsal(a):

Exkluzivně: Proč musel Tvrdík z ČSA

1. 6. 2006 | FinExpert .czFinExpert .cz |

Není bez zajímavosti, že Deloitte kromě poradenství dělá v ČSA i povinný audit.V souhrnu tedy České aerolinie zaplatily výše uvedeným třem společnostem za jejich služby mezi lety 2002 a 2005 celkem 240 847 395,33 Kč.Až doposud to není překvapivé zjištění, poradenské služby jsou velmi drahé a přinesly-li společnosti zisk, pak by to bylo jen dobře. Ovšem bližší pohled na některé fakturované služby ukazuje něco jiného.
03. 12. 2007 | 19:56

Ford napsal(a):

janasov: průměr se používá protože se počítá podle stejných kritérii. Vy nemáte průměr, tak jak ho nemají ostatní, ale pro porovnání je dostatečný.

Každé povolání má své výhody a nevýhody. Stačí, aby učit mohl každý kdo chce a bude po debatách kdo je na tom líp a kdo hůř.
03. 12. 2007 | 19:58

Saliven napsal(a):

Ford:
Stačí, aby mohl učit každý kdo chce? A co kdyby operoval každý kdo chce?
03. 12. 2007 | 19:59

Ford napsal(a):

Saliven: Klidně ať operuje, když si myslí že to zvládne a ponese si i důsledky svého činnosti. Je bežné, že lidi dělají jiná povolání než které by bylo blízké škole kterou navštěvovali.
03. 12. 2007 | 20:22

Petr napsal(a):

Saliven:Je možné, aby u nás nemuselo dítě chodit do základní školy a náhradní výuku prováděli rodiče? Pokud ano, jakou musejí mít kvalifikaci? Musejí mít pedagogické vzdělání?
03. 12. 2007 | 20:24

Martin napsal(a):

Milane, strasny Milos Zeman v sukni

Obdobný kolotoč absolvovala i Ivana Zemanová, manželka bývalého předsedy vlády Miloše Zemana. Nakonec se rozhodovala mezi dvěma osmiletými gymnázii: "Víc jich ani nebylo třeba, protože ministerstvo školství, patrně proto, aby vykazovalo nějakou činnost, rozhodlo, že v prvním kole se žáci mohou přihlásit pouze na jednu školu - kdybych měla parafrázovat latinské ,dura lex sed lex`, uvedla bych ,stupidní nařízení, přesto nařízení`." Dnes dcera Ivany Zemanové Kateřina navštěvuje primu soukromého gymnázia PORG. "Myslím, že moje požadavky na úroveň střední školy byly dost vysoké (ostatně vzpomeňte si na Knoflíkáře, kdy Eva Holubová promlouvá k Rudolfu Hrušínskému: Neznám matku, která by chtěla mít blbý dítě)," odpovídá Ivana Zemanová.
03. 12. 2007 | 20:29

Martin napsal(a):

A dodatek Milane abyste vedel o co jde.

Nejtvrdší otázka, položená mimochodem v lese u studánky, se zabývá tím, proč Zeman nežije s manželkou a dcerou v Praze, ale v chalupářské garsonce na Vysočině. Odpoví, že si tak lezou méně na nervy a rozvádět se nehodlá.
03. 12. 2007 | 20:44

sasa napsal(a):

Katerina: proc nechcete po bankerich, aby chapali spolecnost jako celek? Nebo snad chcete ucitelum umoznit, aby vybirali za diktat. Stejne jako bankeri za prikaz? Pokud chceme spolecnost vzdelanou, musime si ucitelu vazit, musime je nadprumerne zaplatit. Aby sli do skol ti nejlepsi. Aby se mohli venovat vyuce a ne shaneni penez.
03. 12. 2007 | 20:56

Milan napsal(a):

Dobrý den, jsem učitel 2.stupně ZŠ na malém městě a můj plat je 13 000 čistého.Mám titul Mgr.(hurá) Po pěti letech studia na vš a pěti letech praxe jsem se dnes dozvěděl od kolegyně, která odchází letos do důchodu, že se na průměrný plat vyšplhám na konci své životní pouti povoláním učitele.Již dnes jsem značně psychicky zdeformován a to je mi teprve 28 let.Děkuji nechci.Love it or leave it!(Já stávkuji i za platy učitelů)
03. 12. 2007 | 21:10

Tomáš napsal(a):

Souhlas! Školství je trvale podfinancované, zvláště co se týče lidských zdrojů.
03. 12. 2007 | 21:11

Jana J napsal(a):

Pro Jos - závidět vlastnímu synovi - no fuj! Volno, prázdniny, pořád to melete dokola. Tak proč to neděláte taky, když je to takové žůžo a flákárna? Za "nadprůměrný" plat? Odpoví mi někdo?
03. 12. 2007 | 21:38

Kadlous napsal(a):

Pro pana Stejskala - pouze a jenom nestranný je ten editor, který při snaze udržet čistotu diskuze když :

nemíním tu připustit osobní nevybíravé útoky mezi diskutujícími,

když smaže obě zůčastněné strany.

Příjemný večer.
03. 12. 2007 | 21:46

el napsal(a):

Jana J: To je přesně ono. Všichni mluví o krátké pracovní době, prázdninách, nadprůměrných platech. Čím to tedy je, že se lidi do toho školství nehrnou?
03. 12. 2007 | 21:53

Ivana napsal(a):

no zmrazení platu ucitelu je opravdu spatny, to ale neomlouva ty ostatni bludy, co pan rath vymyslel. Proc jste si to uceni nesel zkusit behem Vaseho pusobeni ve vlade, kdy jste mohl veci menit?
Spratci zbohatliku se znackovym obleceni a dobrym autem - hodne ditko je tedy to ze socialne slabe rodiny, ze? Nebylo uz to tady nekdy??? Se tesim na dalsi prispevek, fakt legrace tenhle blog cist.
03. 12. 2007 | 22:16

LQ napsal(a):

K blogu se nemá smysl vyjadřovat. Musím se však vyjádřit k jednomu diskutujícímu a je to pan Martin náš známý brouk pytlík. Původně jsem se nad tím chtěl povznést, ovšem jeho tvrzení o "přínosu" p.Tvrdíka pro naši armádu je do nebe volající a nenechává mě klidným. No a jeho účinkování v ČSA to jen dokresluje. Vážený Martine místo toho generování náhodných názorů začněte i trochu přemýšlet. Stačí trochu. Děkuji.
03. 12. 2007 | 23:14

Radomír Zacios napsal(a):

Jsem panem Rathem překvapen, že si to zkusil a zjistil jaké to je. Možná ať ještě vyzkouší základní školu, protože tam to všecko začíná, na těchto základech to stojí... sám to vidím na své matce, která učí navíc na hokejové škole v Ostravě. Děkuji pane Rathe, zabodoval jste, přeji Vašim dětem hodně úspěchů.
03. 12. 2007 | 23:29

Martin napsal(a):

LQ, muzete se laskave naucit cist ? Napsal jsem, ze Tvrdik byl autorem a realizatorem reformy v armade. Muzete Brouku Pytliku to vyvratit ? Zase totiz zvanite a netusite vubec ktera bije.
03. 12. 2007 | 23:41

Zdenál napsal(a):

Existuje zde spousta lidí, kteří jsou společnosti prospěšní jak osina v zadku.Psát o extrémních platech těchto unikátů nemá smysl.Kantor je společensky prospěšná profese, protože jinak jsme jen nevzdělané opice.Jejich práce má přímou souvislost s kvalitou národa.Prostě je potřebujeme, tak je zaplaťme.
04. 12. 2007 | 00:14

zemko napsal(a):

kazdy se tu ohani prumernymi platy, moji rodice ac statni zamestnanci maji prumerny plat dohromady, mel by se pocitat vetsinovy plat, plat vetsiny a ne prumer jelikoz tam staci jeden clovek co ma dvojnasobny plat nez zbytek a pak prumerny plat bere prakticky jen ten jeden
04. 12. 2007 | 00:15

Ondra napsal(a):

Zmrazování platů pakliže něčemu pomůže, bude to asi rozpočet, učitelé ne, chápu. Jenomže to, co tady píšete, velectěný doktore Rathe, je jenom prachobyčejný populismus a podkuřování mase stávkujících učitelů, kteří by eventuálně tvořili velké množství voličů. Nepřicházíte s alternativou a vidíte to jen jednostranně. Když říkáte, že zapálený učitel je klíčem k budoucí prosperitě společnosti, tak byste měl taky říct, že blbý, nudný, neschopný a tuctový učitel je klíč k cestě do záhuby. A tím, že učitelům přidáte na to, aby si mohli koupit značkové oblečení a bohatí rozmazlenci už se jim neposmívali, je z té šedi nevytáhnete. Sice budou o něco bohatší, ale pořád budou blbě učit. Stejně jako mnozí budou učit zapáleně i bez přidání.
04. 12. 2007 | 00:17

Jan H. napsal(a):

Lepsi deti do snemovny, nez tunelar CLK. To je prosty fakt.
04. 12. 2007 | 01:15

MASH napsal(a):

Me hrozne fascinuje, jak se tu nekteri diskutujici snazi nastolit fakt, ze ODS voli jen chytri, pracoviti, slusni, poctivi, cisti lide - zodpovedni vysokoskolaci. Maji krasne a sikovne inteligentni deti... Zato CSSD voli jen ozralove na socialnich podporach, co davky prohrajou na automatech a pak chodi krast. Deti maji spinave, tupe, dementni... Navic CSSD (a hlavne Rath s Paroubkem) tu soudruzskou luzu podporuji, jsou to jejich ovecky... bla bla bla. Rath je pak strasne zazobanej smejd, protoze si privatizuje kdejake nemocnice a polikliniky (pritom pravda je takova, ze Rathova pritelkyne je ZAMESTNANA v jiste spolecnosti, ktera se PODILELA na privatizaci JEDNE polikliniky na Praze 4, se kterou NEMA Rath jinak nic spolecneho). Pak si ten prisernej Rath jeste dovoli neco drze "zvracet" po diskuzich - a tim ostatnim slusnym lidem (tozn. volicium a clenum ODS) otravuje zivot a kazi naladu! HRUZA!
Skutecne interesantni, az uchvatne!
Druha zajimavost tkvi v tom, ze podle prispevku na internetovych diskuzich to vypada prinejmensim 50:50 (beru v potaz stupidni, fanaticke prispevky s imbecilnim, nekdy i bolsevickym nadechem). Spise bych posledni dobou rekl, ze pomer je tak kolem 70:30, kde s tou imbecilitou vitezi diskutujici volici ODS.

P.S:Zaverem k tematu: Stavku ucitelu jednoznacne podporuju. Bohuzel i z vlastnich zkusenosti vim, ze kvalitni lide ze skolstvi proste odchazeji - proc by take nemeli, za ty jejich platy... Jinde dostanou x krat vice!!!
04. 12. 2007 | 02:24

Avenger napsal(a):

Já jen vim, že bych v tý třídě s těma dětma, ať už prachatejma nebo z chudších poměrů, nebyl ani minutu...za to maj učitelé můj obdiv, nervy to chce a to pořádný. Co se týče peněz, nevim, proč tak řešíte jestli přidat nebo ne a jestli jo, tak odkud, když prvním krokem v tomhle Absurdistánu (rozuměj ČR) by mělo bejt snížení platů a výhod právě politiků a poslanců...za to nicnedělání by měli mít ani ne polovinu z toho, co mají učitelé. Až taky třeba pan Ž. vrátí 10 000 000 000, co dluží státu, taky bude najednou víc z čeho brát...a takovejch je víc.
04. 12. 2007 | 02:42

Ovčan Kelvin Klein napsal(a):

Dovolím si jeden odkaz výše poněkud zhmotnit. Protože to stojí za to:)

Jak jsme besedovali s panem Rathem

Dnešní dopolední vyučování se neslo v duchu velkých očekávání. Odpoledne nás měl totiž navštívit pan poslanec David Rath. „Nadšení“ sálalo z každého a neuvěřitelně nás zajímalo, co nám asi tak důležitého chce sdělit, protože schůzka dostala oficiálně název Beseda.
Do jedné multimediální učebny se naskládaly dvě třídy. Kdo přišel včas, a ne dřív, zbylo na něho pouze místo v první lavici (viz autor). Ve čtvrt na dvě, kdy měl být začátek, už byli všichni připraveni, jen pan Rath ne a ne přijít.

Po chvíli se jako předvoj objevila ve dveřích paní sekretářka, která nás rozpačitě upozornila, že přijelo celkem 6 pánů, abychom sehnali další židle. Vrtalo nám tedy hlavou, kolika vládními vozy asi přijeli.

Přesně s desetiminutovým zpožděním vešel známý politik do třídy táhnouc za sebou dalších 5 posluhovačů (udajně mladí sociální demokraté). Oblečen do saka a omotán „dostálovskou šálou“ zastavil náš úvodní potlesk a poznamenal, že si ho máme nechat na konec. Začal ovšem velmi zajímavou větou: „Tak vy prý berete politologii jo?“ Což vzbudilo ve všech ohromný smích a jemu hned muselo být jasné, že to nebude mít s námi lehké.

Druhá otázka. „Tak mi řekněte, jaký typ demokracie u nás máme?“ Další vlna chechtání. Touhle cestou by to evidentně nešlo. Exministr tedy přešel k dlouhému monologu. Neopomenul se raději zapřít o lavici, zřejmě čekal, že ho to každou chvílí porazí. Ve svém proslovu nám vysvětlil, jak naše vláda „funguje“ a co by měl takový politik poslanec vlastně dělat. Přestože to byly mnohdy vtipné věty, většinu přítomných to spíše uspávalo.

Jakmile ale mluvčí skončil a řekl, že je prostor pro naše dotazy, do publika jako když střelí. Okamžitě začal všeobecný šrum. Nikomu se nechtělo nic říct, ale všichni věděli, která otázka se nabízí. Však už to každý říkal před besedou, že tahle otázka musí padnout. A nakonec přece. Našel se exibicionista, který prolomil ledy.

„Jak to bylo mezi vámi a panem Mackem?“ Aplaus, který následoval by snad zbořil celou školu, nebýt uvnitř s tak vysokým hodnostářem. Pan Rath se od srdce zasmál a ohodnotil dotaz zdviženým palcem. Šikovně se mu však vyhnul. „Tak, aby to bylo vtipnější, můžeme to tady demonstrovat.“ Nikomu z davu se ale dopředu nechtělo, takže přišel čas na další otázku.

„A umíte lyžovat?“ ozvala se jedna spolužačka. Smích a po něm odpověď: „Umím no.“ Dívka na to smutně, že ona ne. Pan Rath jí ujistil, že jsou i horší věci a že může klidně spát.

Během tohoto rozhovoru se zvedla jedna s poslancových poradkyň, která celou dobu s ostatními znuděně seděla, a zašeptala mu něco do ouška. Politikovi to ale stejně nedalo a chtěl z nás dostat naše neznámější politické strany. Jako první zazněli Komunisti následováni, Zelenými, Lidovci a ODS. To už byl znát, že vyloženě čeká na zaznění jeho oblíbené zkratky. Tu jsme jsi vychytrale nechali až nakonec.

Pak se ale spokojen rozloučil, že mu jeho milá asistentka připomněla, že musí jet dál. Z dvouhodinového setkání se tak stala půlhodinová přednáška. Potlesk nakonec ze slušnosti poslance neminul.

Skvěle celou návštěvu shrnul jeden spolužák. „Utek jak malej kluk!“ což byla pravda, celé setkání nám zřejmě vůbec nic nedalo. Snad jen, že jsme naživo viděli další „osobnost“ české politiky. Shodli jsme se, že v rámci poslaneckého turné, by za námi měli vyjíždět spíše zástupci ministerstva školství. Tam by to mělo, alespoň nějaký význam.

Ale dostalo se nám důkazu, že každý politik je mistr ve vykrucování z otázek na tělo.
04. 12. 2007 | 02:46

Josef napsal(a):

Pane doktore, souhlasím s Vámi.
04. 12. 2007 | 03:34

Láďa napsal(a):

Vidím to tak. Když tak všichni tady nahoře souhlasíte s počínáním současné vlády a jste protři stávce učitelů jen protože je to proti ODS, proč nevyjdete dnes do ulic jako stávkokazi proti učitelům??
04. 12. 2007 | 06:23

Zdesta napsal(a):

Klein...Otázka jak to bylo s panem Mackem, je opravdu konstruktivní.Pokud vyvolala aplaus, pak vážně pochybuji, zda vaše vzdělání bude společensky přínosné.Škodolibý interes o primitivní hospodský útok, nebude asi to pravé ořechové. Vzdělanost by měla vylučovat excesy tohoto druhu. Nebo ne?
04. 12. 2007 | 06:38

Martin napsal(a):

Zdesto, trefa. Nekdo se snazil byt vtipny, ale misto toho ukazal, ze v te hlave ma opravdu dosti malo a potvrdil slova pana Ratha ze zacatku, ze ucit takove trumbery musi byt strasne.
04. 12. 2007 | 06:56

Meňo napsal(a):

Díky Davide, opět jste tu pojme-
noval věci pravými jmény. Nejen
doktor,ale též učitel (souvisí
to). Děti zbohatlíků (čti: zlodějů), no úplně to sedí.
Jen bych nejradši zavolal: Davide, vrať se tam kam patříš,
totiž léčit naše nemocné zdravot-
nictví !!!
04. 12. 2007 | 07:14

Ročník 53 napsal(a):

Kdyby pan Rath napsal, že mu chutnala večeře, pravděpodobně by se dozvěděl, že se měl zadusit bramborou.
Některé příspěvky neobsahují mimo žlučovitosti vůbec nic. Jen to, že se jejich autor někdy naučil psát.
04. 12. 2007 | 08:07

Ford napsal(a):

Jana J.: Oni ostatní půjdou učit stačí, když jim uvolníte místo.

A jde to obráceně. Proč učíte, když je to tak hrozné a všude okolo je spousta skvělých pohodových výborně placených zaměstnání?

Proč pajdáky nemají nedostatek studentů, když učitelé šíří zprávy,že se učit nevyplatí?

1) Buď to není pravda a učitelé lžou.
2) Studenti jsou hloupí a vybírají si lehký obor.

A obojí je špatně a nezasluhuje si finanční nadstandardy.
04. 12. 2007 | 08:22

t.lucka napsal(a):

AT ZIJE TRIDNI BOJ !! že pane Rath , Jenom si musíte dávat pozor , aby se v roli těch rozmazlenců zbohatlíků neocitli Vaše vlstní děti. Myslím , že jsou na dobré cestě...
04. 12. 2007 | 08:58

spiderik napsal(a):

Docela mě překvapuje názor spousty lidí jak jsou učitelé v pohodě, div že ne přehodnocení. Nechcete ještě sebrat prachy doktorům. Takovej neuro-chirurg by určitě vystačil se 7tis. měsíčně. Člověk, kterej má pocit že je učitelování sranda za hodně peněz by si to měl jít zkusit. Já sem například vydržel rok a bavilo by mě to dál. Ale rád bych aby moje rodina měla zajištění a učitelskej plat na to rozhodně nestačí. Navíc průměr se počítá ze všech platů a to jsou z veliké části platy učitelů, kteří učejí už patnáct dvacet let. Ti ale naše školství nezachrání. Nemyslím to vůči nim zle, ale jestli chceme mít vychované a použitelné členy společnosti, nepomůže nám nic jinýho než omlazení učitelského sboru. Tam je ale platový průměr někde kolem 12 - 13 čistýho. Za to se uživíte tak možná na vsi, když máte vlastní domácí zvířectvo a jíte půl tejdne vajíčka a půl tejdne králíky.
04. 12. 2007 | 09:15

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 12. 2007 | 09:50

Otec Fura napsal(a):

Cituji: " Před pár dny jsem jednu hodinu „učil“ dvě třídy na jednom gymnáziu v Plzeňském kraji." Davide ... co si pod tím "učil" v uvozovkách máme představit ? Ty jako otec dvou dětí ... BACHA NA TO !!!
04. 12. 2007 | 10:05

Hlas_z_Vysočiny napsal(a):

Podle meho mineni, je ve skolstvi vzdycky malo penez a je vzdy co zlepsovat. Myslim si, ze cilem nais spolecnosti by melo byt co nejlepsi vzdelani a co nejlepsi pruprava k praktickemu zivotu. Osobne bych volil cestu placeneho vysokeho skolstvi (se stipendijnim systemem za dosazeny prospech, aby i nadani studenti ze "socialne slabsich" pomeru meli sanci). Take odborne stredni skoly by mohly zavest urcitou formu prispevku s tim, ze by se podporoval system sponzoringu ze strany firem - budoucich zamestnavatelu (obzvlast u remeslnych oboru by dozajista nebyl problem). K tomu samozrejme musi navadet i uprava legislativy (napr. moznost si podobny sponzoring studenta odecist z dani atp.). Skolstvi zakladni by melo byt silne dotovano, protoze to je (uz podle nazvu) zaklad vzdelani. Ucitele by meli byt vice kontrolovani, ale take lepe placeni.

A predevsim: mel by byt vypracovan koncept skolstvi a vzdelani, ktery by nebyl psan nekde z kancelare, ale reagoval na realny stav a na problematiku, ktere nejlepe rozumi ucitele "v prvni linii".

Chapu, ze je to naivni predstava a budu za ni verejne pranyrovan, ale je to muj nazor. Mnoho ucitelu by si za svuj vykon u soukromnika nevyslouzilo ani na suchej chleba. Naopak spousta jnych venuje sve praci cely zivot a denodenne bojuji s prekazkami v podobe nedostatecnych pomucek, nekoncepcnich ucebnich osnov, reditelu, kteri jim hazou klacky pod nohy a podobne.

Pak se divme, ze si vladni spicky davaji deti do soukromych skol, kdyz na to maji. Take bych to tak udelal, protoze tam neschopny ucitel nezustane a ti schopni se nemusi ohlizet na financni tisen a mohou se nasim detem opravdu venovat.
04. 12. 2007 | 10:32

Taar napsal(a):

Tak konečně jsem se dočkal.
Povšimněte si prosím jak ti různí Fordové,petrofové, elové a další "zamodralí šílenci" uvažují.
Učitelé jsou pro ně zloději, flákači, neumětelové. Prostě přítěž společnosti.
Jak je vidět, tak naši příznivci pravice májí úroveň rovnající se žeznickému psu a to ještě nevím, jetli toho psa neurážím.
A to že mohou takto plít na učitele je vlastně zásluha učitelů, že je vůbec naučili číst a psát. Jenže jak je vidět, tak jim zůstalo pouze to jediné.
Děsím se toho,že tito lidé se jednou mohou dostat do vedoucích funkcí. Pak tedy pán bůh s námi.
04. 12. 2007 | 10:44

Kadlous napsal(a):

Pro pana Taar
Vážený pane neděste se, že by měla nastat Vámi zmíněná situace. To již je nejméně od června minulého roku - vy nevidíte, že stejně jako Fordové, petrofové, elové,ladičové, SuPové,bigjirkové se chovají samozvaní představitelé tohoto státu, kteří se dostali k moci podvodem a korupcí?
04. 12. 2007 | 10:49

Taar napsal(a):

Pro Jardu.
Mládenče, pokud se neumíte chovat, tak se potom nedivte, že je z Vás člověku špatně a maže Vaše "duchaplné výlevy".
Pokud by to pan Stejskal nedělal, tak si to tady vůbec nedovedu představit.Už takto je toho kolikrát dost.
Demokracie totiž nemá nic společného s hulvátstvím.Jestli jste to nepochopil, tak se třeba zeptejte rodičů. Možná Vám to vysvětlí.
04. 12. 2007 | 10:54

Taar napsal(a):

Pro pana Kadlouse.
Souhlasím!
04. 12. 2007 | 10:56

Alex napsal(a):

Tentokrát, pane Rath, s Vámi musím naprosto souhlasit (dělám to nerada, ale jinak to nejde).
04. 12. 2007 | 11:14

spiderik napsal(a):

Taar, Kadlous. Máte mou plnou podporu, už jsem se lekl že sem píšou jenom vulgární křiklouni hrdě se schovávající za anonymní nicky.
04. 12. 2007 | 11:53

Otec Fura napsal(a):

A co na to jan Tleskač ? Asi nic ... taky stávkuje, i když by vlastně nebyl důvod, když by se tady OSM LET NEROZDÁVALY MILIARDY LIDEM, KTEŘÍ MŮŽOU ALE PROSTĚ NECHTĚJÍ PRACOVAT, tak by si Rath ty svoje usmrkance dneska do Sněmovní brát nemusel, protože by se učitelé měli určitě líp ... nehryže tě trochu svědomíčko, když nám tady pláčeš nad důsledky vládnutí Tvé partaje, Davide ? :)
Hezký volný den ... všem, kteří na něj mají právo :)
04. 12. 2007 | 12:25

Taar napsal(a):

To co jsem adresoval Jardovi beru zpět. Ohledně mazání příspěvků se pravděpodobně mylím. Některé se asi někomu nehodí.
04. 12. 2007 | 13:43

Göbel J napsal(a):

Vážený pane doktore, mluvíte sice hezky, ale z vašho článku je tak cítít populismus, až je mi to trapné. Samozřejmě souhlasím, že učitelé jsou vyskoškolsky vzdělaní lide a zasloužili by tak větší plat.
Mimo jiné plat začínajícího lékaře je 16.500 Kč hrubého za 6 let MNOHEM náročnějšího studia a s větší odpovědností, ale to sem teď nepatří.
Přece se nemůžete přidat na stranu učitelů jen proto, že jste v opozici a reagovat apriori,že vše co vládá dělá je špatné, to mi připomíná politiku nulové tolerance, kterou ČSSD tak kritizovala. Přece ČSSD vládla 8 předcházejících let a s platy učitelů se nic moc nedělo, vím že jste u toho nebyl celou dobu, ale to Vás teď neopravňuje k tomu podporovat stávkující učitele. Přece jenom by možná bylo lepší zkusit se více angažovat a více komunikovat a pokusit se nalézt řešení, s kterým by ČSSD mohla přijít na vládu a navrhnout ho, myslím, že voliči by to uričitě ocenili více než pouhé populistické podporování stávky a rozdmýchávání emocí.
Berte to prosím jako konstruktivní kritiku nerozhodného voliče. S pozdravem J. Göbel
04. 12. 2007 | 14:29

el napsal(a):

Otče Furo, Pokud vím, pořád jsou tu lidé, kteří pracovat nechtějí. Ani tato vláda je nedokázala k práci motivovat.
04. 12. 2007 | 15:09

Zdesta napsal(a):

Nesouhlasí se vším co Dr. Rath napsal. Ale.....Politický fanatismus některých příspěvků je obludný.Intolerance,nenávist, osobní zášť,ztráta soudnosti a.t.d.Takto uvažující jedinci jsou dobří pro diktátorské režimy.Pro skutečnou demokracii nemají valný význam.
04. 12. 2007 | 15:13

Javít napsal(a):

Pane Rathe, Vy že jste někoho učil ?? Co proboha ?
Vy jste schopný většinou jen jediné věty: "za vše může ODS".
Pro ty, kteří začnou křičet: "zase jeden modrý pták" sděluji, nejsem příznivce ODS (ale ani ČSSD či SZ či KSČM či KDU-ČSL).
Jen nemám rád "poťouchlence" typu pana Ratha.
Přeji příjemné odpoledne.
04. 12. 2007 | 15:31

Kadlous napsal(a):

Dnešní jednání parlamentu by měl vidět každý a vyznavači modrého ptáka by měli koukat alespoň třikrát.Protože co tam dnes předvedla vládní koalice to byl děs a hrůza. Nemám o Topolánkovi a jeho squadře žádné dobré mínění, ale to co dnes všichni předvedli, to bylo něco strašného . V normálně fungující demokracii by po dnešku byla taková vláda svrhnutá a všichni její členové by byli za mřížemi, kde by očekávali spravedlivý soud za zločiny, které svojí činností způsobili.
Pan doktor Ráth je vždy poukázáním na jejich lži a podvody přiváděl do nepříčetnosti.

Ten, co má vše na svědomí a má za vše odpovědnost tam stále poletoval jako postřelený pták, nakonec vyplivl do mikrofonu několik nadávek a napadení na poslance sociální demokracie, sbalil tašku a utekl.
Přesně ve smyslu demokracie ala ODS se zachovala i stařena Němcová při vedení sněmovny, když diskutujícímu poslanci vypla mikrofon, když se jí nelíbilo, co říká. Demokracie je krásná.
04. 12. 2007 | 20:31

Klo-Klo (Clo-Clo) napsal(a):

Také jsem to sledoval .... fakt to stálo za ....
04. 12. 2007 | 20:46

SuP napsal(a):

Kadlouši, Kadlouši, až Ty jednou dostaneš rozum .....
Jen jestli to vůbec jde?
04. 12. 2007 | 21:21

Kadlous napsal(a):

SuPe potěšil jsi mne, zmohl jsi se pouze na standartní odssáckej výkřik do tmy. Tak se chovali i tvoji guru dnes ve sněmovně. Ztráciš nějak potenciál, vždy jsi byl sdílnější.
Já tě chápu, ono se velmi těžko obhajuje neobhajitelné.

Nešišlej mi jméno, já se jmenuji Kadlous.
04. 12. 2007 | 22:01

Javít napsal(a):

Víte, pane Kadlousi, na stupidní výzvy jako "odstupte, my jsme lepší", nemůže v parlamentu nikdo reagovat dost slušně.
Kdyby mělo jít vše podle Paroubka a jeho ČSSD, tak tu bude opět jen vláda jedné "neomylné" strany.
Před tím nás ochraňuj Bůh a všichni svatí.
04. 12. 2007 | 22:10

SuP napsal(a):

Kadlous -
za to "š" se omlouvám, ale to je asi tak věechno. Viděl jsem ve zprávách, jak exhibovali Vaši oranžoví pavijáni a konstatuji, že na svém prohlášení směrem k Tobě nemám co měnit.
Zajímavé je, že takového pana předsedy směmovny Vlčka si nikdo nevšimnete. A je to jediný normálně se projevující politik z té oranžové partaje. Jeho blogy jsou věcné a inteligentní. To Vás asi neoslovuje....
04. 12. 2007 | 23:11

Jana J napsal(a):

Pro Ford - já učím, protože mě to baví, jestli vám to ještě nedošlo.Na rozdíl od mnohých dělám práci, která JE UŽITEČNÁ a tenhle pocit já k životu potřebuju.To ale neznamená, že se neozvu, když se mi něco nelíbí. Věřte, že kdybych chtěla pracovat v jiném oboru, tak bych se svou jazykovou výbavou mohla. Jenže mě nebaví zabývat se virtuálními problémy marketingu. když existují problémy skutečné. jasné?
04. 12. 2007 | 23:19

Helliann napsal(a):

Učitelé potřebují více peněz, aby je mohli nosit do ordinací a za léky na nervy. Dvanáctiletí kluci ze soukromého gymplu: "Pche, tabuli utírat nebudu, když si Vás platím," "Moje matka je V.I.P. manažerka banky, tu by škola nikdy nemohla zaplatit, ta by tady za ty učitelské peníze ani nehnula prstem," "Nebudu nic dělat, protože to mám zaplacené."
Je to fakt prča. Navrhuji 30 Kč škole denně za dítě, dále kvůli spravedlnosti 30 Kč do kapsy každé prodavačce (8 000 hrubého!), tkadleně, metařům, kopáčům a vůbec všem - včetně důchodců (těm za to, že jsou schopni přežít a doplácat se s 30 korunami do ordinace chudých lékařů). Vládnoucí honorace má křídla a z výšin svých letů a úletů ani nemůže vnímat, jak žijí plebejci. Je otázkou, od koho si naši kravaťáci ta křídla půjčili. Od andělů rozhodně ne. Sáhla bych mezi vrubozobé, kukačky a papoušky - rozhodně nejen modré.
05. 12. 2007 | 04:55

Kadlous napsal(a):

Pro SuPa
Jde pouze o úhel pohledu, ty ho máš silně pokřivený a z toho jak přemýšlíš jsi již nenapravitelný. S takovými lidmi je diskuze nicotná.
Já zase vidím včerejší vystupování Topolánka a jeho party jako nechutné a ubohé. Nejvíce se mi líbil ekonomický expert Doktor, který ani neuměl přečíst to co si napsal. Rovněž bylo krásné a demokraticky čisté, když jedna stařena při vedení jednání sněmovny vypnula mikrofon diskutujícímu členu opozice a nedostudovaný právník Benda se snažil vysvětlovat jednací řád sněmovny. Vyvrcholením bylo to když Topolánek přišel k mikrofonu (celé odpoledne poletoval po sněmovně jak pominutý) a začal nechutně nadávat opozici do opilců a vykládal něco o tom,že hraje opozice spektákl, sbalil si tašku a utekl ze sněmovny. Bylo by zajímavé kam utekl,Talmanová tam stále okouněla dál.

Co vlastně bylo spektákl, to si musí každý uvědomit sám. To co předvádí Topolánek a jeho parta již není ani veselohra, to není již ani drama - to je krvavý horor. Jediné co může slušného člověka ( ty SuPe a tvoji spřízněnci do této kategorie spoluobčanů nějak nezapadáte) může odvrátit od beznaděje jen to , že "boží mlýny" melou pomalu a vytrvale a že všechnu nepravost, kterou zde zavedla současná vláda, která získala moc podvodem a korupcí, semelou a společně do stoupy pošle i přisluhovače a podporovatele.

Komunisté nás vedli 40 let do pr... ODS našla zkratku.
05. 12. 2007 | 06:37

Kadlous napsal(a):

Ještě informace pro SuPa
Podívej se na stránky psp, kde najdeš stenozáznam a zvukový záznam včerejšího jednání, aby jsi nemusel získávat informace pouze z následných upravených informací provládních televizí.
05. 12. 2007 | 06:40

Javít napsal(a):

Pro Kadlous:
Říkáte:
"Komunisté nás vedli 40 let do pr... ODS našla zkratku."
My již v té pr.. jsme.
Zásluhou ČSSD, která nás tam dovedla za 8 let svého panování.
Co se týká jednání ODS v parlamentě, jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá.
05. 12. 2007 | 13:59

Alex napsal(a):

Já si myslím, že obě strany našly zkratku. Zdá se, že to je jediné, co se jim společně daří.
05. 12. 2007 | 14:51

Javít napsal(a):

pro Alex:
vynechal jste ty ostatní strany.
Jinak souhlas.
05. 12. 2007 | 14:56

Alex napsal(a):

Javít: omlouvám se, nechtělo se mi moc se rozepisovat.
05. 12. 2007 | 15:01

SuP napsal(a):

Kadlousi -
původně jsem Ti ještě málem odopověděl, ale pokud to, co mi odkazuješ a to, co se dělo na schůzi parlamentu považuješ za standardní politickou práci, je to pro mě ztráta času.
Rád se s Vašimi levičáckými (ne levicovými) názory střetnu na dalších besedách.
JInak dnes na NP vyšel zajímavý článek o Švédském modelu. Doporučuji.
06. 12. 2007 | 10:50

Emil napsal(a):

Já věřím, že i těm méně chápavým dojde jak se do budoucna mají zachovat. A ta většina duševních mrzáků v této diskuzi bude žít
z toho co si poctivě doposud
vydělala (do r.1997). Než jim to příští vláda zase rozfufruje.
A nejhorší jsou ti trpaslíci.
Ty potvory všechno prošustrují,
projedí, zadluží se, promrhají,
promr.ají, utratí za dovolené,
za lety na lyže, za lety do vesmíru, za podporu nespravedlivě pronásledovaných (např. pana Čunka) apod.
07. 12. 2007 | 00:37

Javít napsal(a):

pro Emil:
lituji Vás, jste paranoidní, viďte ?
07. 12. 2007 | 09:33

SuP napsal(a):

Já to věděl, že mi to smažete, ale copak se na to dalo říct něco jiného? :-)
07. 12. 2007 | 14:33

Emil napsal(a):

pro Javít:
lituji Vás, jste nechápavý
a nedůvtipný, viďte !
Jen dva pojmy - nadsázka,
život na dluh.
Srovnejte si to v hlavě.
Ono jde v zásadě o to
že existuje také účelný a užitečný i státní (stejně tak jako soukromý) dluh.
A o tom debata, zdá se mi nějak vázne.
P.S.: jsem přesvědčen, že jste můj článek nepochopil a/nebo neznáte přesný význam slova paranoia
08. 12. 2007 | 01:37

Javít napsal(a):

pro Emil:
já pouze nemám rád lidi kteří, ty s jiným názorem, nazývají duševními mrzáky. I když bych s některými Vašimi názory souhlasil.
To, že má někdo jiný názor než Vy nebo já, neznamená, že je duševní mrzák.
Buďte si jistý, že mám v hlavě vše dobře srovnáno, i bez Vás a Vašich výpadů.
Přeji dobré poledne.
08. 12. 2007 | 11:21

J. Švorčík napsal(a):

Tedy nevím, jestli je dobré aby politik agitoval ve škole.
08. 12. 2007 | 23:48

jakub napsal(a):

Řekl jste to správně. Největší rozmazlenci jsou děti zbohatlíků. To znamená politiků, jako Vy, dále pak stranických příznivců, kteří dostávají od politiků za úplatu státní zakázky, vyhrávají výběrová řízení a jsou proto nejúspěšnější podnikatelé.
Vy vlastně haníte vlastní děti a podporujete stávku sám proti sobě.
Jestli chcete tvrdit, že vy a vaše strana je lepší, tak to si nechte pro ty rozmazlené děti jako večerníček na dobrou noc.
09. 12. 2007 | 18:12

Taar napsal(a):

Všem škarohlídům, kritizujícím ČSSD.
Vážení, ČSSD dostala stát do docela slušné prosperity. To je nezvratný fakt, podložený čísly renomovaných statistických institucí. ODS teď jen líže smetanu.
Kam dostala tento stát ODS, za své první vlády. Nechci být sprostý. Žádná ideologická demagogie pánů z ODS "mohlo být ještě lépe" neobstojí. To už tady totiž jednou bylo, za bolševika. Ten taktéž poukazoval nato "až se nám podaří překonat kapitalisty ve výrobě másla" tak nám bude dobře.
Skutečnost, to je to pravé. To co vidím a je kolem mě co si mohu "osahat". To je realita. Nepřesvědčujte mě o lepším zítřku pod vedením ODS, když vím, že jejich "Modrá šance" je pouho pouhá ideologická pitomost. Prostudujte si tu stupiditu. Stojí to zato. To si pište.
A výtvor koalice? Vždyť pánové jsou schopni do rána vytvořit úplně jinou koncepci 60 připomínkami. Co si má veřejnost o takovéto práci vlády a koncepcích myslet.

Je to ale stejně asi zbytečné. Už jednou jsem tady použil příměr jednoho pisatele: Fandové ODS jsou jako Sparťani. I když mizerně kopou, kříčí že jsou nejlepší.
11. 12. 2007 | 09:01

Javít napsal(a):

Všem škarohlídům, kritizujícím ODS.
Vážení, ODS dostala po r. 1989 stát z komunistického marasmu.
ČSSD potom pokračovala. Ale bohužel tak, že nás zadlužila až po uši.
Nechci být sprostý. Žádná ideologická demagogie pánů z ČSSD "za naší vlády se všichni budou mít lépe" neobstojí. To už tady totiž jednou bylo, za bolševika. Ti také tvrdili, že "jsou jediná strana, která dovede "lid tété země k bohatství a prosperitě.
Nepřesvědčujte mě o lepším zítřku pod vedením ČSSD, když vím, že jejich "my by jsme to dělali lépe" je pouho pouhá ideologická pitomost. Prostudujte si tu stupiditu. Stojí to zato. To si pište.
Fandové ČSSD jsou jako Sparťani. I když mizerně kopou, kříčí že jsou nejlepší.
12. 12. 2007 | 14:31

Luboš napsal(a):

hehe,pane Rathe,nemusíte být až tak úpřimnej,fúú,takže takhle se dělá politika ČSSD.
13. 12. 2007 | 14:19

Rath napsal(a):

jsem homosexuál,proto jsem takový..,nezlobte se na mě..
19. 12. 2007 | 21:00

Emil napsal(a):

Javíte,
přeji vám dobrý večer.
A hezké vánoce.
A už dejte pokoj s těmi
hloupostmi, které se snažíte vydávat za moudra.
20. 12. 2007 | 21:45

jiri napsal(a):

Vždycky mě baví poslouchat Rathovo moralizování.Já si myslím,že by měl i nadále navštěvovat třídy s dětmi ale jen jako psychiatrický exemplář v základech psychologie.
01. 01. 2008 | 16:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy