Dva studenti najeli se 40 let starou Škodou 1000 MB 35 tisíc kilometrů přes 22 zemí. Na začátku to byl prý vtip v hospodě a poté cesta embéčkem kolem světa. S Michalem jsem udělal rozhovor na olomouckém Horním náměstí. Ptal jsem se ho jestli je svět "pura vida".
Polští poslanci v noci schválili zrušení poplatků za veřejnoprávní rozhlas a televizi. Od roku 2010 bude Polsko hradit provoz platit ze státního rozpočtu. Zrušení poplatků by měla pomoci k tomu, aby se veřejnoprávní média naučila hospodařit jako komerční. Polská vláda odhaduje, že roční náklady na provoz obou médií budou činit okolo 900 milionů zlotých (5,5 mld Kč). V Polsku se argumentovalo tím, že poplatek neplnil svou funkci. Platí ho údajně asi jen 40 procent uživatelů. Roční poplatek za veřejnoprávní rozhlas a televizi v Polsku činí 186 zlotých (asi 1130 Kč). Na financování veřejnoprávních médií se budou podílet ministerstvo kultury, školství, vědy a zahraničí.
Odborníci předpovídají letní počasí. Dnes bude kolem 27 st.C. Už včera jsem na náměstí v České Lípě vyfotil tuto fotografii, která jasně ohlašuje příchod letních návyků. Nevím jak Vy, ale já mám pocit, že v České republice je léto vždy v květnu a na začátku června. Potom už přichází podzim.
Kampaň má jednu výhodu. Promluvíte si s lidmi, které by jste možná nikdy ani nepotkali. Tyto fotky jsou z minulého týdne z Přerova. Pán na snímku je podle svých slov zarputilý antikomunista.
Jeden z mých nejoblíběnějších senátorů je Karel Schwarzenberg. Myslím, že stojí za to co řekl o Mirkovi Topolánkovi:
"Musím říci, že Mirek Topolánek byl předseda vlády, který se vyznamenával jednou věcí: nikdy nebyl podrazák, vždycky s námi jednal velice čestně a na rovinu. Za druhé, když tady se vystrkují takové poutače, aby se rval, jediná věc, o kterou nemám obavu, že by se nerval. Je-li někdo velký bojovník, je to Mirek Topolánek.
Ač si Milana Šmída velmi vážím a považuji jej za jednoho z největších českých odborníků na problematiku médií. Tak mi bohužel nedá, abych se nevyjádřil k jeho včera zveřejněnému článku „Učenlivý Paroubkův žák“. Přesto že se autor snaží o určitou míru korektnosti, tak ve výsledku předkladatelům zákona na zrušení rozhlasových a televizních poplatků podsouvá některé závěry, které se neslučují ani s jejich vnitřním přesvědčením, ani s cíli navrženého zákona. Dovolte mi prosím, abych některé skutečnosti uvedl na pravou míru.
V minulém příspěvku jsem psal o malé obci na Jesenicku. Překvapila mě rozsáhlá diskuze, který se stále ještě vede. Vedle koncesionářských poplatků jsem se zmínil i o tom, že Petříkov je baštou ODS. Aby to bylo více barvité, tak tomu přikládám video.
Všichni lyžaři na Moravě znají Petříkov na Jesenicku. Včera jsem si odskočil z oficiální kampaně do malé obce, kde měla ODS ve volbách vždy přes 50%. Zastavil jsem se v několika penzionech. K mému překvapení věděli o tom, že se minulý týden projednával v Senátu zákon na zrušení koncesionářských poplatků. Právě malé provozovny, hotely a penziony vnímají výběr koncesionářských poplatků jako nespravedlivý. Přesto, že v Petříkově většinou ubytovávají hosty na 3-4 měsíce, tak České televizi a Českému rozhlasu platí za celý rok. A to nemluvím o tom, že to horská oblast, tak v některých zákoutích vůbec Českou televizi nechytnou.
A taky jsem se naposledy letos projel na lyžích…..
Senátoři přijali návrh na zrušení koncesionářských poplatků k další diskusi a návrhem se tedy budou zabývat všechny senátní výbory a také mediální komise horní komory parlamentu.
Poslanecká sněmovna včera hlasy všech přítomných poslanců pustila do dalšího čtení návrh na změnu Ústavy, kterým by měla být zavedena přímá volba prezidenta republiky. Sice jde návrh zákona teprve do druhého čtení a nikdo ještě pořádně ani netuší jak bude vypadat jeho prováděcí zákon, přesto vnímám možnost zavedení přímé volby prezidenta jako významný krok, který přinese do české politiky: