Odmítám snahu pana poslance Broka vytvořit z Evropské služby pro vnější činnost super instituci, která by odebrala členským státům řadu diplomatických a konzulárních aktivit.
Věcný rozsah aktivit Evropské služby pro vnější činnost by se měl držet rámce vytyčeného v Lisaboské smlouvě, tedy měla by působit ve spolupráci s diplomatickými službami členských států a nikoliv přebírat jejich dosavadní pravomoci a postupně je zcela nahradit.
Je nepochybné, že v tak krátkém čase Fischerova vláda nestihne provést zásadní reformy, které veřejné správa potřebuje. Je však důležité, aby reformní aktivity, které jsou nastartovány plynule pokračovaly, tak, aby vláda vzešla z řádných voleb měla na co navázat.
Plenární zasedání probíhají v sídle Evrospkého parlamentu ve Štrasburku. Vedle jednacího sálu jsou důležitým místem výtahy z přízemí do 15. patra. Jsou velkokapacitní a v centrální části je jich celkem šest . V momentě kdy se jde hlasovat, tak jsou na ně fronty a jejich kapacita nestačí. Kolegové nadávají, ale já mám výtahy docela rád. Dozvíte se tam někdy více, než na oficiálních jednáních. Potkáte tam i některé „extrémy“ této komory personifikované do osob jako: Jean-Marie LE PENA, Elenu Baseskovou dceru rumunského prezidenta čí bývalou miss Italie Barbaru Materaovou atd.
Dva mýty české byrokracie pojmenoval premiér Jan Fischer na našem setkání v Obecním domě. Bavili jsme se také o efektivitě a tom kde se ztrácí v systému peníze.
Dnes jsem měl možnost na půdě eStat.cz moderovat přednášku Jana Fischera věnovanou problematice byrokracie a veřejné správy v České republice. Přednášku jsme si oba dohodli někdy na jaře a tak trochu jsme společně předpokládali, že se bude jednat o konečné hodnocením jeho překlenovací vlády. Situace je jak jistě všichni víme jiná a Fischerova vláda bude s největší pravděpodobností pracovat až do léta příštího roku. I přesto a možná právě proto byl Jan Fischer mimořádně otevřený.
Paráda.... Dojel jsem v Josefově Dole v Jizerských horách 14. ročník závodu na horských kolech. Bylo to masovka. Přes tří a půl tisíce účastníků ušlapalo v chladném počasí 6-9°C 61km. Zpočátku jedete a čekáte že se peloton roztrhá, ale pak si spočítáte, že na jednoho cyklistů připadá necelých 18 metrů tratě, takže se neroztrhá a předjíždíte nebo jste předjížděn. Přitom ten, který předjíždí vykřikne „vlevo“ případně „vpravo“. Dá se říci, že to funguje. Jen jsem si všiml, že více předjíždíme zleva. A sám jsem v tomto smyslu levičák.
Dnes jen krátce: Václav Klaus se dostává do izolace. Kdyby přišel s požadavkem na doplněk Lisabonské smlouvy před rokem, tak tomu budu rozumět. Podle naší ústavy je to ale právě prezident, který pověřuje vyjednáváním o mezinárodních smlouvách. Mohl tedy do toho procesu kdykoliv v posledních téměř třech letech vstoupit. Osobně mě to mrzí, protože jsem podporoval jeho volbu kvůli jeho konzistentním názorům.
Pravdou ale je, že mu jde v posledním roce zřejmě o zviditelnění na mezinárodní scéně víc než o obhajobu zájmů občanů ČR.
Když mluví o tom, že Evropský parlament neschválí České republice komisaře. Ten totiž schvaluje komisi jejímu předsedovi (Barrosovi) jako celek. Komisaře navrhují národní vlády jejímu předsedovi a záleží na vyjednávání s ním, jaký resort dostane. Osobně jsem ani u jednoho prohlášení nebyl, tak je možné, že je media trochu posunula.