O józe a reiki
Matadží Indra Dévi
Doplnil jsem svůj blog O Reiki zmínkou o našem snad největším reikistovi Mirkovi Čapkovi, který na tomto poli udělal velký kus záslužné práce a než odešel za Světlem, zanechal po sobě stovky zasvěcených reikistů. Byl však také jedním z našich největších jogínů a na své stále funkční webové stránce to i dokládá:
• s jógou jsem se seznámil v r. 1946 - učitelem jógy od r. 1965 - učitel učitelů jógy od r. 1984
• zasvěcen hlavním učitelem jógy, jehož žákem jsem od r. 1965 svámidží Višnu Dévanandou z Kanady v roce 1987. Při té příležitosti jsem od něj dostal mé duchovní jméno Šrí Miracle
• u příležitosti 20. výročí založení Sdružení učitelů jógy mi bylo uděleno čestné uznání za zásluhy o rozvoj jógy v ČR
• v listopadu 2010 mi bylo Unií jógy a Českou asociací Sport pro všechny uděleno čestné uznání za velmi významné zásluhy o rozvoj jógy v ČR a plaketa Unie jógy
• zabývám se dlouhá léta vyhodnocováním osob kabbalistickou numerologií.
Zmínka o numerologii asi k józe patří. Úvod mého článku je motto, kterým si uvádí své pojednání o józe, a to čtenářům neupraveně předkládám:
Již ve spisu „Hathajóga pradípika“ je psáno, že Hathajóga bez Rádžajógy není jóga a Rádžajóga bez Hathajógy není také jóga. Tedy ideál: osmistupňová „Aštangajóga“. Jeden z významů slova Jóga je Cesta, nebo podle původního starosanskrtského kmene „YUDŽ“ se dá také přeložit jako „jho“ to znamená, že adept dá-li se na Cestu, vkládá na sebe také jho, že se bude snažit z Cesty nesestoupit a přijímat vše, co jej na Cestě potká. Je více „druhů“ reiki ve světě –i u nás. Ovšem tradiční Reiki Usui Shiki Ryoho se shoduje právě s Jógou v Cestě, protože dává důraz na duchovní vývoj člověka a také ho tomu učí. REI-KI je to složení dvou japonských slov: Rei znamená Vesmír, nebo univerzální, také duch, nebo duše a Ki znamená životní energii.
Dlouhá léta jsem lidi učil, jak lze jógovým cvičením i jinými jógovými technikami přijímat vesmírnou energii a opět ji vydávat k pomoci našim bližním –buď k zmírnění či odstranění bolestí, nebo prostým dodáním chybějící energie. Jógovou cvičební sestavu, kterou jsem dlouhá léta „piloval“ a posléze lidi učil, nazvali v Ostravě „Vitalizační“. Proč tedy Reiki?
Lékařským přístrojovým výzkumem, který probíhá již přes osm let a který iniciovala a vymyslela MUDr. Nina Kořínková z Mělníka, lze prokázat, že kdokoli předává-li komu-či čemukoli životní energii, tedy i mnozí léčitelé, v okamžiku předávání energie si oslabuje své energetické tělesné (chcete-li akupunkturní) dráhy v józe známé jako nádís a musí se učit získat ochranu proti zpětnému chodu. Lékařský přístrojový výzkum (třemi různými přístroji) prokázal, že ten, kdo je zasvěcen do tradičního Reiki –podmínkou jsou čtyři zasvěcení pro prvý stupeň- nejen že dává kvalitní energii bez ohledu na svůj momentální energetický náboj, ale zároveň si ještě při tom „nabíjí“ své vlastní dráhy- doplňuje svůj energetický potenciál.
Jóga a Reiki jdou společnou Cestou a navzájem se mohou velmi dobře doplňovat. Použiji ještě jeden z mnohých moudrých výroků Matadží Indry Dévi (tento titul jí dal Mahátma Ghándí a letos by se dožila 108 let).: „Toto tělo je nám dáno pro tento život, tak o něj máme s láskou pečovat, aby nám vydrželo bez problémů až do konce!“
Tisíce a tisíce existencí prožívá bytost, stane-li se konečně člověkem. Védská jóga nás učí, že na jedné nezvládnuté úrovni- jak jí říkáme čakry, může člověk prožít šestset životů a nic se neděje, protože ta nádherná Energie, které někdo říká Bůh, někdo Vyšší princip, nebo Univerzum dává člověku svobodnou volbu. Nikoho netrestá, ani nehladí, každý trestá či hladí sebe sám. Jen na každém z nás záleží, vydá-li se na Cestu a kam až v jedné existenci postoupí, právě proto, že máme svobodnou volbu.
Během všech těchto existencí má člověk zvládnout tři vlastnosti, které mají být zastřešeny čtvrtou. A všechno to nás učí jak Jóga, tak Reiki takže kdo jde některou z těchto cest, může postoupit výše a logicky spojí-li dva shodné směry –jde to rychleji.
1. Trpělivost Jóga ásany i jiné techniky- nespěchat ani nesoutěžit i sám se sebou Reiki- jedno Reiki ošetření trvá jednu hodinu.
2. Tolerance Jóga i Reiki učí: Višuddhi- brána k božským čakrám- nepustí nikoho výš, dokud jakýkoli problém hází na něco, nebo někoho jiného.
3. Všeobjímající láska Pozor! Není to nějaká rozkochaná láska: já vás všechny objímám a nechat sebou vláčet. Je to uvědomělá láska! Jóga nás učí, že Anáhata čakra je čakrou lásky. Má přesný návod ve svém symbolu. Symbolem Anáhaty je Davidova- šesticípá hvězda, čili šestiúhelník. Dva trojúhelníky, jeden špičkou dolů a jeden nahoru. To je přesný návod, jak to s tou láskou má být. Je-li to láska majetnická, vyžadující reciprocitu, ať už partnerská, či rodičovská –sráží bytost dolů. Teprve láska obdarovávající, bez vyžadování reciprocity, může bytost vést vzůru.
4. Pokora Celé toto snažení má být zastřešeno pokorou. Velmi dobře je to známo z jakékoli duchovní Cesty. Jakmile si člověk myslí a zvláště když to dává najevo, že něco už zvládl, dá mu Vesmír velmi brzo najevo, jak to je ve skutečnosti.
K tomu použiji citát jednoho filosofa –jmenoval se Kabír: „Rozdíl mezi svatým a materialistou nemusí být vůbec žádný myslí-li si svatý, že je lepší než materialista“
Reiki má velmi jednoduché zásady pro duchovní cestu:
• Právě dnes se nehněvej
• Právě dnes si nedělej starosti
• Cti své rodiče, učitele a starší
• Prožívej své žití čestně
• Buď vděčný za vše co je
Mám takový dojem, že i z hlediska Jógy lze s těmito zásadami souhlasit.
Šrí Miracle
Mirek Čapek
Chodit cvičit jógu se stalo módním trendem. Dostal jsem za úkol vyzvednout svého vnuka z tenisu. Přes zimní období se trénuje ve sportovní hale u základní školy sousedící s tělocvičnou. Trénink se protáhl a do předsálí tělocvičny, kde jsem čekal, se začaly scházet ženy na jógu. Každá si nesla karimatku. Objevila se energická cvičitelka, a když zjistila, že jsou všechny, vzala je do tělocvičny. Byly to většinou dámy předzralého a zralého věku a od asánů očekávaly, že jim zlepší hybnost kloubů. Pokud nepřišly na fígl zapínat si podprsenku vepředu a pak ji otočit na správné místo, a snaží se jí zapínat postaru, cítí, že to jde stále hůř a tak jim jóga přijde vhod. Navíc tak řeší „syndrom prázdného hnízda“. Manžel si v tu dobu zajde poklábosit s kamarády do hospody či si doma otevře láhev piva a v klidu se podívá, co dávají na sportovním televizním kanále. Manželky si mezitím zacvičí, několikrát zaómují, po cvičení si popovídají co nového a vrátí se spokojeně domů. Manželská pohoda je tak zaručena. Hrozí tu však nebezpečí, že jednou mezi ně přijde někdo, kdo je obviní z prznění jógy a vezme to pořádně z gruntu. Začne je pozvedávat na vyšší duchovní úroveň a manželé začnou být znepokojeni, co se s jejich ženami děje a nebudou vědět příčinu. Možná to skutečně skončí zasvěcením manželek do reiki a svá pravidelná cvičení budou končit vzájemným harmonizováním pomocí vesmírné energie. Doma pak začnou žít podle zásad reiki: Právě dnes se nehněvej – když manželé budou zuřit. Právě dnes si nedělej starosti – tady si přestanou dělat starosti kdy včas přijít domů, zda muž má hlad a zda jsou v ledničce dostatečné zásoby. Ostatní zásady manželé přivítají. Budou-li se snažit se svou ženou o problémech diskutovat, dostanou doporučení, ať chodí na jógu s nimi.