O falešném gynekologovi
Před více než týdnem prošla veřejnými medii zpráva o falešném plzeňském gynekologovi, který vůbec nebyl lékařem. Byl dán podnět policii k přešetření a ta případ odložila, protože ten podle ní musí podat poškozená klientka a to žádná neučinila. Nedivím se, utržila by pořádnou veřejnou ostudu, jak byla hloupá. Podobnost s kauzou Aktip není náhodná. Za mříže by ho, pokud o to stojí, zřejmě dostal finanční úřad. Dotyčný měl vydávat platební doklady za skutečně poskytnuté služby a příjem řádně danit. To by vyčetli ze zdravotní dokumentace klientek a já se domnívám, že nic takového nevedl a stvrzenky budou nedohledatelné. Nebyl hloupý.
Založit Celostní gynekologii a magický porod s.r.o. bylo snadné. Udělá se masérský rychlokurz a příslušný živnostenský úřad uzná kvalifikaci na zřízení firmy.
Do ní se následně propašují další služby a máme tady ordinaci celostního gynekologa.
Kolik asi reikařů, léčitelů a podobných podvodníků postupuje obdobně a příslušné úřady nekontrolují jejich skutečnou činnost.
Klientky falešného gynekologa zřejmě napřed prošly kurzy osobnostního rozvoje, které jim dokonale vymyly mozek a po kterých nabyly přesvědčení, že alternativní medicína je jedině ta pravá. Pokud by jim zůstalo kritické myšlení, uvědomily by si, že všechna potřebná vyšetření u atestovaného gynekologa i samotný (nemagický) porod hradí jejich zdravotní pojišťovna. Po uzavření dotyčné ordinace si asi najdou jiného celostního gynekologa. Komu není rady, tomu není pomoci. Jejich partneři či manželé o tom jistě ví.
A máme tady znova prof. MUDr. Jiřího Heřta, který má na celostní medicínu zdravě kritický názor.
Cituji sisyfos.cz:
Alternativní medicína
Alternativní medicína (AM) je souhrnný název pro diagnostické a léčebné metody, které nebyly zatím přijaty oficiální medicínou. Od vědecké medicíny se liší svými principy, a účinnost jejích léčebných prostředků nebyla prokázána. Synonymem jsou názvy: medicína nekonvenční, komplementární, přírodní, (ne)tradiční, informační, jiná, regulační, celostní, holistická apod. (moje poznámka: též komplexní a funkční). Tyto termíny jsou zaměnitelné, používají se promiskue, ale přece jen jsou mezi nimi určité významové rozdíly. Každý z nich zdůrazňuje, resp. poukazuje na jinou stránku alternativní medicíny. V USA se však nyní razí termín CAM, complementary and alternative medicine (naznačující, že jde o dvě různé oblasti), zatímco v Evropě zůstává označení „komplementární“ synonymem pro AM. Podobně v Německu se zase termín přírodní medicína používá jen pro léčbu přírodními prostředky. Je zřejmé, že terminologie pro oblast „nevědecké medicíny“ není dosud ustálena. Do rámce AM patří metody tradiční, lidového původu, domácí i exotické, ale i četné metody novodobé, vytvořené zpravidla jedincem, léčitelem. Používány jsou jak léčiteli (viz Léčitelství), tak i některými lékaři. Typickými představiteli AM jsou akupunktura, homeopatie, biotronika, chiropraxe. V posledních desetiletích se zastánci těchto metod snaží vytvořit jednotnou koncepci, „paradigma“, opírající se o holismus, psychosomatiku a o svérázné interpretace moderní fyziky (viz Kvantová teorie v pseudovědě). V řadě států byly některé metody AM přijaty do rámce oficiální medicíny a jsou propláceny některými pojišťovnami. V ČR musí lékaři podle stále platného Zákona o péči o zdraví lidu z r.1966 používat metody, které odpovídají současném stavu vědeckého poznání. Činnost léčitelů není v ČR legislativně upravena. (Moje poznámka: Selhání ministerstva zdravotnictví, které se v současnosti projevilo odporem k očkování.)
Hodnocení: Metody alternativní medicíny jsou metodami pseudovědeckými, které jsou charakterizovány několika znaky: 1/ Jejich léčebný efekt má být zprostředkován duchovními nebo dosud neznámými silami. 2/ Jejich principy jsou vrozporu s vědeckými poznatky a přírodními zákony. 3/ Specifická, vlastní účinnost metod a prostředků alternativní medicíny nebyla objektivními metodami prokázána. 4/ Za případnou terapeutickou účinnost zodpovídá placebový efekt.
Experimentální přístup k hodnocení metod alternativní medicíny často selhává (viz Experiment v pseudovědě). S vědeckou medicínou založenou na redukcionismu a principech „medicíny založené na důkazech" (viz Evidence-based medicine) nejsou metody AM kompatibilní. Ještě poznamenáváme, že některé diagnostické a léčebné metody jsou obtížně zařaditelné. Jsou směsí racionálních a iracionálních prvků a leží tedy na hranici vědecké a alternativní medicíny.
Odkazy:
Andrysek O.: Alternativní medicína z pohledu onkologa. In: Věda kontra iracionalita 3. Nakl. V. Nosková, Praha 2005, 94-105
Handbuch Die Andere Medizin
Heřt J., Hnízdil J., Klener P.: Akupunktura, mýty a realita, Galén, Praha 2002 Kolektiv autorů: Alternativní medicína, možnosti a rizika. Grada, Praha 1994
Mornstein V.: Utopený Archimedes. Nakl. Věry Noskové, Praha 2003
Mornstein V.: Alternativní medicína. Postgraduální medicína 7, 3/2005 a 6/2005
Mornstein V.: Alternativní medicína z pohledu přírodovědce. In: Věda kontra iracionalita 2. Sborník. Academia, Praha 2002, 103-112
Prokop O. a kol.: Lékařské vědy proti pověrám a šarlatánství. Avicenum, Praha 1984
Škrabánek P.: Paranormální jevy a zdraví. In: Libovický St.: Okultismus a věda. Nakl. St. Libovický, Praha 1994
Škrabánek P., McCormick J.: Pošetilosti a omyly v medicíně. Nakl. Lidové noviny, Praha 1995
Díky, pane profesore!