O dobrém chlebě a Babišově kampani
Už jsem se zmínil ve svých předešlých blozích, že rád cestuji vlakem. Od doby, kdy z otevřených dveří jedoucího vlaku někde na střední Moravě vypadlo dítě, které bylo samo posláno na záchod, přibyly ve vlacích varovné nápisy Hlídej si své dítě!
Za dobu své zubní praxe v odlehlé části Jesenicka prošlo mou ordinací v Javorníku a Žulové několik tisíc dětí. Ani jednou jsem nebyl upozorněn, že některé dítě je autistické a potřebuje zvláštní přístup. Možná některé z nich bylo, ale rodiče a učitelky ho zvládly tak, že nebylo zapotřebí mne na to upozornit. Teď se s autistickými dětmi roztrhl pytel a zaznamenal jsem fakt, že jich nejvíce rodí matky – samoživitelky. To mne svádí k domněnce, že za diagnózou autistické dítě se možná skrývá nevychované a následně nezvladatelné individuum. Ale diagnostikovali to odborníci a těm se musí věřit, mají na to vzdělání a razítko.
Autistické dítě vyžaduje zvýšený dohled a tak se stalo, že matka na setkání Andreje Babiše v Borovanech na Českobudějovicku neuhlídala svého autistického školáka. Ten vzal a odnesl reproduktor a neuniformovaní policisté (nepřiměřeně) zasáhli, aniž si uvědomili, že autistické děti potřebují zvláštní přístup, protože jeho zdravotní stav neznali. Ministr vnitra přinutil policejního prezidenta incident přešetřit a jsem zvědavý na výsledek. Fandím policii, nemá to za současného stavu demokracie, kterou si každý vykládá po svém, lehké. Také do dnešního dne nevím, proč tento autistický výrostek odnášel reproduktor. Byl naveden, či je sběratelem reproduktorů a tento se mu líbil?
Teď se dostáváme ke kampani Andreje Babiše a jeho odvaze chodit mezi lidi. Začal s tím v roce 2013, kdy rozdával na veřejnosti koblihy. Za několik let to dotáhl na premiéra vlády, kdy se jeho Hnutí ANO stalo nejsilnějším subjektem na politické scéně a v posledních volbách se muselo spojit pět politických stran ve dvě koalice, aby ho odstavilo od moci. Bylo to Pyrrhovo vítězství, protože přišla válka na Ukrajině a s nimi běženci, o které je nutno se postarat. Naše hospodářství se ještě nevzpamatovalo z následků koronavirové pandemie a přišlo zdražování energií. Nová vláda se s tím vším musí vypořádat a ochránit své občany a podnikatele, aby to vše na jejich životy a podnikání mělo co nejmenší dopad. Nezávidím ji, bez zvyšování daní a zvyšování deficitu rozpočtu to nepůjde. Otázkou je, jak by to vše řešila Babišova vláda s podporou levicových stran kdyby zůstala u moci. To se snaží Andrej Babiš v kampani vysvětlovat lidem. Možná se jeho hnutí v příštích parlamentních volbách zadaří a on či někdo z jeho lidí obsadí funkci předsedy vlády. Pak může současný premiér objíždět obce a kritizovat vládu. Určitě nebude rušen a nebudou to davy, co si ho přijdou vyslechnout.
Svými spanilými jízdami a heslem Za Babiše bylo lépe chce Andrej Babiš podpořit kandidáty hnutí do komunálních voleb a zřejmě si sonduje své možnosti do prezidentských. Porážku by těžce nesl. Heslo můžeme číst z mnoha billboardů. Jsou zbytečné, protože tento fakt musí lidé sami cítit na každém kroku a ne si to uvědomit, až billboard uvidí. Daleko účinnější by bylo heslo Za naší vlády bude zase líp, ale byl by to moc velký risk. Mohl by ale využít lepších možností.
Chléb se stal základem jídla od doby, kdy se člověku podařilo mezi kameny rozdrtit zrna obilí, smísit drť s vodou a upéct. Svou potřebnost si udržel do dneška, kdy máme na výběr chleba z velkopekáren i několika málo pekáren, kde ho pečou tradičním způsobem. Supermarkety nabízejí rozpékaný chléb ze zmrazeného polotovaru a v obchodech s domácími spotřebiči můžeme koupit domácí pekárny, kdy si chleba upečeme doma. Manželka se v něm vyznala a vybírala ten nejchutnější. Javornicko leží ve Slezsku, a pokud jsme autem podnikali cesty na Moravu, vždy jsme se vraceli přes Ramzovské sedlo. To proto, že ve čtyři odpoledne se otevíralo prodejní okénko hanušovické pekárny a prodával se čerstvě upečený. Často byl ještě horký. Žena koupila malý bochník a půlku jsme snědli, než jsme přijeli domů. Pěkné vzpomínky. I v novém domově jsem našel prodejnu s dobrým chlebem. Ale stalo se, že jsem se nedávno v neděli večer vrátil z výletu a zjistil, že žádný nemám k večeři. Stihl jsem ho koupit do uzavírací doby supermarketu, kde zbyl jen rozpékaný ze zmrazeného polotovaru.
Uvědomil jsem si, jak velkou možnost má Andrej Babiš, který vlastní síť pekáren a je tak v jeho moci, aby ho měli všichni lidé rádi. Již římští císařové si lid nakláněli, když mu dávali chléb a hry.
Když dá Andrej Babiš na trh chutného čtyřsetgramového malého babiše pro jedno a dvoučlenné domácnosti, středního kilogramového pro větší a velkého půldruhakilogramového pro vícegenerační za příznivé ceny, pravděpodobně nebude zapotřebí druhého kola prezidentských voleb. Vysondovat to může při současné kampani, kdy dá lidem na výběr, zda zdarma knížku či malého babiše. Ti chytří se postaví do fronty ještě jednou. Maminka dělávala před prvním krájením palcem nad chlebem kříž. Skalní fanynky ho pravděpodobně políbí a odpůrci si dají záležet, aby první řez šel přes krk.
Nemám problém si představit Andreje Babiše jako prezidenta, je pro mne čitelný. Ostatní, kteří oznámili zájem kandidovat, mi připadají bezvýrazní a nevyzpytatelní. Počkám si, až dostanu do schránky volební obálku s kandidáty. Možná se tam objeví jméno, nad kterým se pozastavím.