Projev na ustavujícím sjezdu Strany práv občanů (Zemanovci)

07. 03. 2010 | 14:14
Přečteno 45327 krát
Byl jsem pozván, abych se zúčastnil (podtrhuji) jako host ustavujícího sjezdu této nové strany. Můj projev vzbudil značnou pozornost a řadu reakcí - převážně souhlasných.
Uveřejňuji proto svůj projev na svém blogu.


Dámy a pánové
Rozhodnutí, zúčastnit se dnešního ustavujícího sjezdu SPO nebylo pro mne vůbec lehké. Jednou jsem se spálil, draze jsem za to zaplatil, ale i něco svým spálením získal. Od té doby, a je to dnes již dobrých padesát let, se řídím, nebo se alespoň snažím řídit, pouze svým vlastním rozumem a nenechám se „ovlivňovat“ nějakými „vyššími“ – ať již stranickými či státními zájmy a normami.
Mnoho desítek let jsem se snažil přispět k nastolení nějakého rozumnějšího a spravedlivějšího režimu. Nejdřív to byla naivní a pošetilá snaha o reformu režimu komunistického, potom, a poté, co jsem se pochopil svou pošetilost, o jeho odstranění.
Pošetilost a snílkovství mě však tak lehce nepustily ze svého objetí. Naivně jsem se domníval, že stačí komunismus povalit, a že potom vyzkoušené v mnoha zemích demokratické mechanizmy – pluralita, politické strany, svobodné volby, parlament, senát, vláda, president, ústavní soud – se samy postarají o nastolení spravedlivého – politicky i sociálně – řádu, který v naší zemi postupně nastolí lepší politické poměry.
Zase jsem byl vedle. Ruské přísloví říká: Век живи, век учись – а дураком помрешь. Volně česky: Sto let žij, sto let se uč, přesto zemřeš hlupákem. Do stovky mi sice zbývá ještě dobrých dvacet let a vlastně ani nevím, zda bych se tak vysokého věku chtěl dožít… Ale hlupákem umřít nechci!
Rozmary osudu způsobily, že vlastně ani nevím, čí jsem. V roce 1975 jsem byl zbaven československého občanství, protože - cituji přesně z dopisu ministerstva vnitra – si nezasloužím cti být nadále státním občanem ČSR a tím i státním občanem ČSSR. Stal jsem se tedy občanem Švédského království a musím říct, že se tam jako královský podaný - zvláště poté, co si můj monarcha Carl Gustav XVI vzal za ženu sympatickou Němku z lidu Silvii (Renatu Sommerlath) – cítím velmi dobře.
V roce 1990 naši poslanci usoudili, že jsem byl „zobčanštěn“ v rozporu s právem a toto rozhodnutí zrušili. Švédové to pochopili, pogratulovali mi a vzali na vědomí, že mám tedy občanství dvě. Od té doby nosím český pas v levém náprsní kapse, tedy u srdce, a švédský v pravé, tam kde mám pacemaker. Má monarchie vůbec nepovažuje nošení švédského pasu na pravé straně za nějakou urážku majestátu. Možná proto, že pacemaker (česky tomu někdy říkají budík) vynalezli Švédové a poprvé byl použit ve Švédsku. Mimochodem jsem za uplynulých dvacet let řadu let nosil, občas na levé straně, občas na pravé, i diplomatické pasy mých zemí.
Ale nepřijal jsem vaše pozvání, abych vyprávěl o svých osudech. Zmínil jsem se o nich jen proto, abyste lépe pochopili mé postoje a stanoviska. Přišel jsem na váš sjezd politické strany, abych vám tlumočil, že jsem krajně znepokojen situací v zemi, jejíž pas nosím u srdce: Tedy Československa, dnes Česka.
Zítra oslavíme 160 narozeniny muže, který se o založení, svobodu a rozkvět naší a mé země zasloužil asi nejvíce. Mám na mysli TGM.
Nedávno jsem našel mezi starými dopisy pohled, který mi můj táta, MUDr František Janouch, poslal dne 3.4.1939 , tedy 19 dnů po okupaci, z Lán. Je na něm fotografie hrobu TGM. Doktorským rukopisem táta napsal:
Nezapomeň, co ten, který v tomto hrobě odpočívá, vykonal a co uložil vykonati nám. Tvůj táta.
Nezapomínám. S rostoucím neklidem si uvědomuji, že jsme sice odstranili sovětský protektorát a diktát jedné strany, ale vůbec jsme je nedokázali nahradit něčím lepším, spravedlivějším, rozumnějším, efektivnějším.
Musím přiznat, že rozpad státu a jeho institucí, rozkradení jeho majetku, všeobecný úpadek morálky, korupce, klientelismus, lobismus, neefektivnost policie a celého soudního systému atd. atp. mě doslova děsí a připravují o klidný spánek. Pozoruji českou scénu – někdy mi připadá jako absurdní divadlo, jindy jako neskutečný bordel: vskutku světových dimenzí.
Zapnul jsem si párkrát v televizi noční záznamy z našeho parlamentu. Neradím vám to: ve srovnání s tímto vysíláním, i nejhorší noční můry jsou leporelem pro zcela nejmenší. A to vlastně nevidíte to nejhorší, to co se odehrává za scénou, pod politickým pultem. V přímém přenosu bohužel nebylo vysíláno, jak třeba jeden z našich premiérů získal skoro sto milionů pár měsíců po té, co z funkce odešel. Ani všemocná policie, ani slovutné vyšetřovací komise, nikdy nic nevyšetřily.
Při každém příjezdu do Prahy mě šokuje množství velkých 3-4 litrových off-roadů, s náhonem na čtyři kola, spotřebovávajících dvakrát či třikrát tolik pohonných hmot, než normální auto. A zabírající v přeplněné Praze dvojnásobné parkovací místo. Agresivita jejich řidičů je vidět na kilometry. Zvláště na přechodech.
V devadesátých letech, když jsem pracoval v Kyjevě, jsem se v ulicích každodenně vídával několik mercedesů 600. Ve Švédsku, nesrovnatelně bohatším než Ukrajina, jsem za mnoho let uviděl podobný drahý model jen jednou!
Myslíte, že s těmito piráty silnic něco dělá policie? Pokud ano, jste na omylu. A proč politici nepřijmou jednoduchou formuli silně progresivního zdanění velkých offroadů, třeba úměrné váze či objemu motoru? V mnoha zemích tomu tak je. Proč ne u nás? Čím jsme horší? Neslyšeli o snad nikdy o tom, že svět stojí před velkou energetickou krizí?
Zvykl jsem si ze své švédské monarchie na transparentnost. Majetek a výdělek je věcí veřejnou. Kdysi, když jsem ještě nebyl „správným“ Švédem, mě šokovalo, že švédské večerníky publikovaly – každoročně po odevzdání ročních daňových přiznání – příjmy a majetky všech známých osobností. Není skandál, že u nás existují akcie na doručitele? Že máme poslaneckou imunitu asi nejlépe propracovanou z celého světa? Že trvalo desetiletí, než jsme donutili naše politiky k jakýmsi bezzubým majetkovým přiznáním? Že jeden z našich „významných“ ministrů, zřejmě pod vlivem alkoholu, naboural několik aut, a že ho zachránila před trestním stíháním, dokonce i před zkouškou na alkohol, poslanecká imunita…
Ale i zákony, které platí, jsou nevymahatelné. Nebudu nosit dříví do lesa: každý z vás může přivést mnoho příkladů do nebe volající arogance moci.
Trvalo mi dost dlouho, než jsem pochopil fungování švédské společnosti. Byl jsem ve Švédsku teprve krátce, když se v zemi odehrál velký politický skandál: Aféra vlivného sociálního demokrata Ove Rainera. Byl ministrem spravedlnosti. Provinil se pouze tím, že využil platného švédského silně progresivního daňového systému. Před koncem roku si vypůjčil v bance (byl členem její SR) nějaký milion SEK, někdy v lednu je vrátil. I úroky řádně zaplatil… Jeho „zločin“ spočíval v tom, že jako ministr spravedlnosti využil mezer ve švédském daňovém zákonu a vydělal na tom pěkný balík peněz. Wikipedie mě včera poučila, že díky tomuto tak zvanému daňovému plánování ze svého vysokého ministerského platu a dalších příjmů zaplatil směšnou daň: nějakých 10%. Rainer navždy zmizel z politické scény. Provedl totiž něco co sice není nezákonné, ale co se pro politika, zvláště sociálního demokrata, nesluší. Pro politika, alespoň co se slušnosti týče, platí daleko přísnější normy, než pro obyčejné občany: jak daleko je Česko od takového chápání morálky? Kolik světelných roků?
Mohu si trochu zafantazírovat? Chtěl bych – včera se mi to nepodařilo – nalézt na internetu v www.zemanovci.cz financování dnes ustavované strany zemanovců on line! Každý desetikorunový příspěvek tam bude naskakovat v reálném čase. Stejně tak bych to chtěl vidět u ODS ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, Zelených a všech ostatních. Jsem nenapravitelný snílek?
Možné to je. Pokud byste potřebovali know-how, Nadace Charty 77 vám ho, i všem ostatním stranám, poskytne: zdarma.
Chybí mi toho v české politice ovšem mnohem víc. Třeba přítomnost žen v politice. Jejich skutečná přítomnost, ne jedna kytička v klopě stranického bosa. Žen by měla být alespoň polovina v parlamentu, v senátu i vládě. Poslouchám vaše jednání a je mi nevolno. Ani jedna žena v předsednictvu vašeho sjezdu. Ani jedna ve vedení SOPZ! Kdybych to tušil, nepřijal bych vaše pozvání. Ani trochu se nestydíte?
Chybí mi nejen přítomnost žen. Chybí mi i přítomnost mladých, zanícených žen a mužů, kteří politiku považují za službu veřejnosti, vlasti, lidem, a ne cestu k moci a osobnímu obohacení. Má země mi, bohužel, čím dál tím více připadá jak velký vykradený krám.
Musím končit. Neřekl jsem však ještě něco důležitého, čím žiji. O energetice. Mluvím o energii již desítky let, první velký článek o energetice jsem uveřejnil v novinách, skoro se to stydím říct, před šestačtyřiceti lety.
Myslím, že našim politikům chybí základní energetické vzdělání. Neznají vůbec něco, čemu zkratkově říkám, energetický slabikář. Snažím se ho studentům a školákům vštípit už kolem dvacet let.
Jen s naprostou energetickou negramotností mohli naši politici udělat – či schválit – něco tak neuvěřitelně blbého jako je naše zákonodárství o fotovoltaice. Burcuji kudy chodím veřejnost i politiky, píši články, přednáším: jako bych hrách na zeď házel! Při náhodném setkání v říjnu 2009 s nejlepším a asi nejkompetentnějším a nejoblíbenějším premiérem – kterého tato země za poslední desetiletí měla (Miloši Zemane, prosím, neber to příliš osobně, dobře si pamatuji, že jsi spouštěl Temelín, byl jsem u toho!, za to Tě chválím) – jsem se ho zeptal, co chce vláda s tou fotovoltaickou legislativní katastrofou dělat. Když nechápal, o čem mluvím, spočetl jsem mu, že při jejím 20% podílu s cenami a jejich růstem, které naši moudří legislativci et item ministři, et item poradci schválili, zněkolikanásobí (!!!) náš letošní katastrofální rozpočtový deficit. Navíc udělají naší rozvodnou síť nestabilní, neregulovatelnou. Je statistik, rychle to pochopil. Koukal se nedůvěřivě na kousek papíru, kde jsem mu udělal pár výpočtů a zeptal se, zda si ten papírek může ponechat. Co si myslel o svých předchůdcích mi ale neprozradil…Slušná výchova se nezapře!
Nejméně deset let se u nás mluví o energetické koncepci naší země. Každá nová vláda považuje vytvoření nové energetické koncepce skoro za svou vlasteneckou povinnost. Nechápou snad naši politici, že energetická koncepce se vytváří zhruba na 40 let a nemůže se měnit po každých volbách či dokonce při každé změně vlády?
Mluvil jsem o rozkradeném krámě. Naši nekompetentní politici chtěli prodat i ČEZ, naštěstí se jim to nepodařilo. V roce 2003, když se o tom začínalo jednat, jsem se ptal, zda také zprivatizují Ministerstvo národní obrany, policii, soudy atd. Našim „politikům“ se však podařilo prodat – do Ruska – náš závod energetického strojírenství Škoda, který vyrobil celých 24 (slovy dvacetčtyři!) jaderných bloků. Kolik jich asi vyrobí v průběhu dalších dvaceti letech v údobí jaderného boomu. A kam půjdou biliónové zisky? No coment! Ale zpět k politice.
I have a dream. Mým snem je mít náš nový parlament plný mladých nezkušených žen a mužů. Nezkušených, zato ale nezapletených a nesvázaných různými nerozpletitelnými vazbami!
Když jsem před 33 lety ze zoufalství nad normalizací v Československu přišel ve Stockholmu s nápadem založit Nadaci Charty 77, říkali mi staří zkušení exiloví mazáci, že to nemá smysl, že se mi to nepodaří…
Niels Bohr říkával o nových fyzikálních myšlenkách, že jsou sice velmi zajímavé, ale nedostatečně bláznivé, aby mohly sloužit základem nějaké nové fyzikální teorie.
I had a dream! Myšlenka vytvořit velkou Nadaci byla asi dostatečně šílenou a bláznivou, že se podařila. Nadace Charty 77 nasbírala a rozdělila jen za minulý rok kolem 100 mil. Kč a je dnes největší tuzemskou nadací – tedy nadací na nikom nezávislou a podporovanou tak, jak by měly být podporovány naše politické strany. Objem nasbíraných prostředků se blíží k dvěma miliardám, naše výdaje nedosahují ani 4%.
I have a dream! Mám jeden sen. Parlament plný mladých a čistých žen a mužů, nezkažených politikou. A rehabilitaci slova Politika. Aby přestala být nadávkou, sprostým slovem. Přál bych to všem občanům této země. Velmi přál. I sobě bych si to přál. Bude mi zanedlouho osmdesát a mohl bych potom s klidným svědomím třeba i do penze odejít.
Přeji Vám hodně úspěchu ve vašem jednání i ve volbách. Naše politická scéna potřebuje obnovu jak sůl.
František Janouch
6.3.2010, Praha

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hoven napsal(a):

Františku,
boj s blbostí je marný, ale povinný. já přesně nevím, kolik ta fotovoltalická blbost bude stát rozpočet. podle mě to budou miliardy.
07. 03. 2010 | 14:27

Sims. napsal(a):

Pane autore, tento projev nepadne na úrodnou půdu. Lidé Vám rozumějí, ale ti druzí, ti nadlidé nikoliv.
Velmi tristní bilance dvacetileté rádobydemokracie, že?
07. 03. 2010 | 14:43

Kritik napsal(a):

"I have a dream! Mám jeden sen."

Tak sní autor. Přejme mu pěkné sny. A také, aby probuzení do reality nebylo šokem. Nicméně, sen se Zemanem v čele, to musí být hrůza a děs!
07. 03. 2010 | 14:54

Emissary napsal(a):

Pane Janouchu,

nic proti jaderné energetice, asi to je nejrozumnější cesta. Obavy z environemtalistického energetického šílenství sdílím s Vámi. Ale ta strana SPO a zejména ten sponzor, tuším Z. Zbytek se jmenuje - chtěl vzít v roce 1989 se svou tankovou divizi útokem Prahu, a pak něco blábolal, jak za komunistů stál lístek do kina 1 Kč a dnes stojí 800 Kč, tak to je síla. :)

Jinak nemám informace, že by Škoda Praha byla prodána do Ruska, ale vy máte možná lepší. Co vím, byla prodána Škoda Power jihokorejskému Doosanu za 11,5 miliardy Kč, ale tam se vyrábí zejména turbiny, nikoliv jaderné reaktory.
07. 03. 2010 | 15:40

yara ze země krys napsal(a):

Pane Janouchu, píšete, že ani nevíte jestli byste se chtěl 100 let dožít. Jen tady zdravý a při smyslech zůstaňte, takové lidi tady potřebujeme. Inteligentní, slušné, schopné srovnávat a vysvětlovat ostatním jednoduchým způsobem složité věci. Díky za článek.
07. 03. 2010 | 16:21

Kamil napsal(a):

Pěkný projev, smutný projev. Ale co s tím? Kde začít? Jak udělat z dreamů novou realitu? Má autor nějaké konkrétní náměty?
07. 03. 2010 | 16:25

schlimbach napsal(a):

07. 03. 2010 | 16:42

karelhá napsal(a):

Pane Janouchu, tohle těžce prožívám taky. Mám sen. Představuju si, jak jsem na pár týdnů aktivován, oblékám uniformu a jdu se skupinou důstojníků zatýkat ty největší grázly.
Jak z toho ven?
07. 03. 2010 | 16:53

bobš napsal(a):

Bohužel koho jsme si zvolili tak ten nám vládne. Jde o to, že lidé za párek a pivo jsou schopni zvolit kdekoho. Ať je to ODS, ČSSD anebo TOP09 jejichž poslanci jsou většinou zprofanovaní a to nemluvím o lídrech, kteří před volbami naslibují hory doly a skutek utek. Stačí se podívat na poslední volby před čtyřmi roky, co nám vše naslibovala ODS a potom vše bylo jinak.
07. 03. 2010 | 17:06

Lila napsal(a):

Jak jsem náhodou zjistila, výše zmíněná politická strana má ve svém programu zrovnoprávnění všech plavidel na českých vodách. Čili milovníci vodních skútrů budou postřednictvím politické strany prosazovat, aby své miláčky mohli prohánět po hladinách přehradních nádrží a vodních toků bez omezení rychlostí 120 km/hod.

Ke spojení Zemanovců a Zbytkovců s hochy na vodních skútrech
snad netřeba cokoli dodávat.
07. 03. 2010 | 17:31

Holubář napsal(a):

Emissary:
Nepleťe si Škodu Praha se Škodou JS (dříve Jaderné strojírenství).
Škoda JS patřila do plzeňské Škody a.s., po prohlášení konkurzu na plzeňskou Škodu (cca rok 2000) se dostala do nově vzniklé Škody holding (mazané vyvedení slušných aktiv mimo konkurz) a stala se tedy majetkem společnosti Appian s dodnes neznámými majiteli. Následně byla před pár lety (letopočet si nepamatuji, ale to není důležité) ruské spoplečnosti, jejíž jméno si také nepamatuji (skleróza. najít se to jistě dá, ale jsem na to teď líný).
Trend pokračuje nedávným prodejem Škody Power (v podstatě bývalá turbinka) Korejcům, takže z bývalé Škody Plzeň už zůstává v asi jen bývala lokomotivka (dnes Škoda Transportation) s předpokladem, že ani to dlouho nevydrží.
Lze očekávat že jméno Škoda v Plzni časem zanikne a ponese je jen automobilka v MB.
Škoda Praha (bývalá VEŠ - Výstavba elektráren Škoda) je také v nějakých potížích, před časem ji koupilo ČKD, ale pan ji zase nějak nechtělo, moc už o tom nevím - možná už ani neexistuje.
Takže p. Janouch má o Škodě JS stoprocentní pravdu.
Tolik jen na vysvětlenou.
07. 03. 2010 | 17:31

mracek napsal(a):

to Emissary

ŠKODA JS jakožto součást skupiny OMZ
http://www.skoda-js.cz/
07. 03. 2010 | 17:39

Xaver 35 napsal(a):

Pane Janouch,vždy jsem si Vás vážil za vaše racionální postoje k jaderné energetice (a také jsem je v praxi "argumentačně" využíval).Teď vidím, že "umíte" daleko víc - Vaše dnešní inventura stavu naší země je precizní a i přes svou krátkost vyčerpávající.Snad to vědí a vidí i naši politici,kteří jediní s tím mohou pohnout.Ale bohužel jen zoufale pozorujeme skutečnost,že nejmenší ochotu k nápravě projevují právě ti z tzv. demokratických stran...Obávám se,že si tak koledují o ještě hlubší rozvrat,o další extrémismy a možná revoluce.Kéž by se toto a další Vaše vystoupení stala jakousi rozbuškou (jako svého času článek M.Zemana v Technickém magazínu)!
07. 03. 2010 | 17:53

Kelt napsal(a):

Autor-mám oprávněné obavy,že pozitivních změn po kterých voláte,se Vy,ani já o něco mladší nedožijeme.Proč?
-současný volební systém nemůže vygenerovat nic,co by bylo schopno racionálně řídit tuto zemi.A kapři jak známo,si rybník nevypustí.
Všude přítomná korupce zakořeněná již v nejvyšších patrech politiky/vznik druhé Topolánkovy vlády/pronikla do všech sfér politického a ekonomického života.Snaha o řešení/vládní protikorupční balíček/je blokována zájmovými skupinami již v parlamentu.Naše postavení v žebříčku zemí co do výše korupce jsme klesli za poslední tři roky mezi státy subsaharské Afriky.
Justiční mafie prokázala,že pokud jde o zájem státu/tehdy o osudu Topolánkovy vlády/ a majetných/Železný,Bakala/musí jít spravedlnost stranou-místopředseda NS.
Systémově je vytvářeno prostředí mezigeneračního a sociálního antagonismu s cílem,jak již dokladovali staří Římané-dividi et impera.
Pokud mně kritici/věcní,ne ti,kteří cití povinnost si to se mnou vyřídit/budou ptát na řešení,tak nemám.V NSR to trvalo hodně dlouho a to měli Adenauera,Schmidta a Brandta.Bude to běh na dlouhou
trať.
Snad,kdyby přece jenom naši politici prozřeli a změnili volební systém-s přímou volbou presidenta,hejtmanů a starostů s možností jejich odvolání.Zvýšení volebních obvodů-např.jeden na 100 tis.obyvatel s možností větší váhy preferenčních hlasů.
Tím končím-Tvá Máňa.
07. 03. 2010 | 17:54

Emissary napsal(a):

Pro: mracek

Díky za info, ale to je jiná společnost, založená v roce 1999 jako s.r.o., v orgánech společnosti jsou nějací Rusové, ale jediným akcionářem je:

OMZ B.V.
1183 Amstelveen, Laan van Kronenburg 8
Nizozemské království
IČ 342 04 885

http://www.justice.cz/xqw/x...
07. 03. 2010 | 17:58

Germanicus napsal(a):

Pan profesor Janouch je pro mě (a myslím, že nejenom pro mě), kromě jiného, nesporná morální autorita, kterých v Česku moc nemáme. S jeho kritikou současného stavu naší společnosti lze jen souhlasit. Některé stálé kolegy diskutéry zřejmě zarazí fórum, na kterém tento svůj apel pronesl. Za svoji osobu říkám jasně, že já s tím zásadní problém nemám (hergot, to je zase čeština). Prostě to, že profesor Janouch přednesl svůj kritický apel na ustavujícím sjezdu SPO zemanovců, mně nevadí. Případné své další názory a postoje k zemanovcům doplním v další diskusi.
Teď ještě poznámku k energetické koncepci naší země. Tento stav je skutečně příšerný a je jen dobře, že se stále nepodařilo zprivatizovat ČEZ. Což se bohužel o dalších významných energetických odvětvích, plynárenství a dovozu azpracování ropy, říci nedá (a doplácíme na to a budeme na to doplácet čím dál víc). Shodou okolností jsem si právě přečetl nejnovější článek Václava Cílka právě na téma ropy a zemního plynu. Zde je link:
http://respekt.ihned.cz/c1-...
Hmm, rekapča je takeover...
07. 03. 2010 | 18:07

Emissary napsal(a):

Pro: Holubář

Asi je to víc zamotané.

http://www.skodapraha.cz/cz/

http://www.justice.cz/xqw/x...*&hledani.format.obchodniJmeno=platne&hledani.podminka.pravniForma=-1&hledani.podminka.ulice=
07. 03. 2010 | 18:12

holubář napsal(a):

Emissary:
Ano, je.
Já mám poměrně dobře v paměti a v dokumentech Škodu Plzeň - dobu 1993 - 1998 ("za Soudka"), ale pak už jsem mimo, byť tam dobrý kamarád seděl v představenstvu. Ten ví, ale nepoví :-).
Hezký večer.
07. 03. 2010 | 18:19

Emissary napsal(a):

Pro: holubář

Asi ví, proč nepoví. :)

Hezký večer taky.
07. 03. 2010 | 18:30

Olga napsal(a):

Pane profesore, celý článek se mi moc líbí. Mám pouze připomínku k většímu zastoupení mladých a žen. Být mladý a nebo žena podle mne je velmi málo. Já bych dala více na vědomosti a charakter. Zeleným totiž nechybí ani ženy a ani mladí, ale to co produkují je z větší míry špatné. Já bych měla větší důvěru k Vám.
07. 03. 2010 | 19:05

alesdrobek napsal(a):

Nezkažený parlament a státní instituce konající ve jménu veřejného blaha a společného prospěchu budeme mít, až do něj budou kandidovat andělé, víly a jiní obyvatelé nebeské říše dobra. Dokud tam budeme sedět my, obyčejní lidé, bude korupce, klientelismus a neefektivita.

Moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně.
07. 03. 2010 | 19:26

mracek napsal(a):

to Emissary

Uznávám, že ten výpis z OR je matoucí, ale jako dlouholetý zaměstnanec ŠJS potvzuji, že jsme stále vlastněni skupinou OMZ (ať už má aktuální sídlo kdekoliv) a rusky se u nás v managementu mluví čím dál víc.

http://www.omz.ru/eng/overv...

Současně se připojuji k postesknutí, jak byla celá plzeňská Škodovka v posledních 15 letech rozdrcena, každý pamětník časů, kdy byli lidé ve Škodovce schopní vyrobit doslova cokoliv, musí z dnešního stavu nutně zamáčknout slzu v oku.
07. 03. 2010 | 19:29

Reedoc napsal(a):

Pane profesore, je to smutné, ale pravdivé. Stále tvrdím, že náš stát nemá pražádnou koncepci rozvoje. Ta měla být zpracována ihned po vzniku ČR, ale protože politická kultura byla a je nulová, nestalo se tak.
07. 03. 2010 | 19:37

sasa napsal(a):

Panove tu Skodovku vlastni Rusove, proto take spolecne aplikuji o dostavbu Temelina. Navic slibuji, ze dodaji do CR technologie, ktere umozni vystavbu zdejsimi silami a pak stavbu atomovych elektraren v Rusku. Ten prodej mi taky vadil, ale ted uz to tak neprozivam. Spis bych chtel, aby CEZ zalozil vlastni banku, ktera by financovala tu dostavbu a nepucoval si od cizich bank
07. 03. 2010 | 19:41

vlk napsal(a):

PAne profesore,

díky za blog! Je , jak jinak, dokonalý.
Až na ony řádky věnované Miloši Zemanovi.

Byl poslední, kdo měl šanci z téhle země udělat slušnou standardní demokracii. jednak v okamžiku , kdy s e stal ministerským předsedou a měl velkou podporu obyvatel pro akci Čisté ruce a podruhé, když odešel do ústraní.
V prvném případě dokonale selhal.A z čistých rukuu dělal okamžitě ruce hodně zašpiněné. Prostě udělal klasický český veksl. Vláda za bezstrestnost.
V případě druhém selhal ještě víc. Odešel objímat stromy. A místo toho podrážel jedinému skutečně slušnému polistopadovému exekutivnímu politikovi -Špidlovi- nohy kde jen mohl. Místo, aby jej naopak podepřel.

Všiml jste si jednotlivců v publiku, ke kterým jste hovořil a kteří vám tleskali? Co čekáte od gardy Zemanových věrných typu Šlouf?
Pane profesore, máte pravdu. Ale ten projev jste měl pronést někd e jinde. Totiž na zakládajícím sjezdu nové strany , jejímž byste byl předsedou. Kd e si dovedu představit spoustu jmen zdejších blogerů .Namátkou Hořejší,J. Urban,Pařík, Wichterel, Zlatučka, Telička, Brixi, Burian, Matoušek,Honzák,Miller,I.Kraus, Pačes, Pehe.....
nebo a spoň někteří z nich. Neříkejte , že by se vám taková společnost nelíbila. Mně osoběn moc. měl bych koho volit. A nejen volit Asi bych s e na stará kolena , prvně v životě stal straníkem....
Promiňte, ale od Miloše Zemana a jeho zoombies nemá smysl cokoli čekat.
07. 03. 2010 | 19:48

*** napsal(a):

vlk
Na vlky železa v přímém přenosu ve 20.00

Do nich vlku, to je něco jiného než spálené koláče.
07. 03. 2010 | 19:55

klarasamkova napsal(a):

Ženy do politiky?? Ale pane doktore!! To by se nám na to naše skleněné stropy podívaly! Už ani blondýny to nezvládaj....
Klára
P.S. Zapomněl jste připodotknout jednu z Vašich největších - alespoň pro mne - zásluh: Váš neúnavný, grandiozní, mimořádný, úžasný, báječný a ÚSPĚŠNÝ lobbying za udělení Nobelovy ceny za literaturu Jaroslavu Seifertovi.
Ne že by si ji nezasloužil i bez lobbyingu - ale Vy sám víte nejlépe, jak to v nobelovském výboru chodí. Za tuto Vaši aktivitu se před Vámi hluboce skláním a velmi Vám děkuji. KVS
07. 03. 2010 | 19:58

*** napsal(a):

Škoda jen, že máte do té stovky už docela blízko.
S úřadem prezidenta byste jistě zacházel lépe než Jyrka. Tak jen doufejme, že se ještě najde jiný jura nebo třeba i jurkyně.
07. 03. 2010 | 20:01

vlk napsal(a):

Poručíku
dík za starost o vyplnění mého nědělního večera. Oplatím ti tvou pozornost.
Neměl nby jsi si nechat ujít Primu. Teď. Mají tam pořad jménem Robin Hood. je to o sposutě šmíráků, co chtějí prorazit někam, kd e si jich někdo všimne. Určo si budeš připadat jako hlavní hrdina.
07. 03. 2010 | 20:08

Vilém Slavata napsal(a):

Tady už nezbývá než třetí defenestrace.
07. 03. 2010 | 20:33

Tencokida Hnuj napsal(a):

Autor
Závidím Vám to Švédsko.
V naší zemi jsme to dopracovali tak daleko, že by se neplacení daní mělo považovat za akt občanské vyzrálosti a ti co daně platí by měli být zavřeni do blázince nebo do basy.

Pevné zdraví a neustálý pocit štěstí do dalších let.
07. 03. 2010 | 21:28

Al Jouda napsal(a):

Už i pan profesor Janouch v tomto svém příspěvku nepřímo podporuje slogan pro příští parlamentní voby : Ani jeden hlas pro ODS, ČSSD nebo TOP 09 ! Není pravda, že to stávající volební systém neumožňuje !
07. 03. 2010 | 21:55

Jozef napsal(a):

Ad sen:"Palament plny mladych a cistych zen a muzu nezkazenych politikou"

Pan profesor,duchom mladi a cisti darcovia zakonov v kapitalistickej lobbistickej dzungli nebudu posobit prosystemovo.

Nase parlamenty dnes potrebuju predovsetkym dobrych znalcov politiky.Co najlepsich znalcov politiky,trufajucich si niest tarchu zodpovednosti za tunajsiu pracovnu silu.
Clen parlamentu by mal mat ambicie ovladat vseobecnu politiku a ekonomiku /ako predseda vlady/, ale aj byt specialistom v niektorych rezortoch.
Domaci strazni psi by nemali pripustit,aby v parlamente zasadli politicky malo gramotni zasupcovia domacej pracovnej sily.Uz vonkoncom by nemali dopustit,aby o state rozhodovali subjekty malo zname,s minimalnym organizacnym zazemim a subjekty uzko spojene s cudzimi zaujmami - tak,ako sa to stalo pred 20 rokmi.

Pan profeor,stav rozpadu a rozkladu,ktory konstatujete,mal svoj vyvoj,svojich sponzorov a garantov.Predpokladom pozitivneho obratu je len stastne usilie velmi kvalifikovanych znalcov politiky.
07. 03. 2010 | 22:51

11 napsal(a):

Pane Janouch, nemohu pochopit, proč jste Vy, pan Diensbier, Pithart, Jičinský, Pavel Kohout, ale i Kriegl a další a mnozí z charty 77 bývalí komunisté, při své inteligenci a vzdělání, byli až do roku 1968 ve straně? Vy dokonce až do roku 1971 nebo 72 jako předseda ZO. Každý i průměrně vzdělaný občan věděl, že se provádí procesy a popravují se domnělí odpůrci komunismu Horáková a spol, Slanský a spol a co nejhorší, že se popravují a v tvrdých žalářích vězní vojáci, co bojovali proti Hitlerovi. Že se na hranicích střílí po lidech, kteří ze strachu a obavy o svůj život opouštějí svoji republiku! To jste neviděli, že byla utvořena druhá kategorie občanů,věřících, nestraníků atd, která se musila podrobovat zvůli komunistům, tedy i Vám. Každý čestný člověk, když se dověděl o zločinech páchaných na občanech měl okamžitě opustit tuto organizaci, která páchala vraždy, věznila neviné a ponižovala spoluobčany! Každý kdo tuto organizaci okamžitě neopustil je uznáván jako spolupachatel vražd, který napomáhal páchat tyto zločiny! Proto i Vy a ostatní, třeba by byli v chartě 77 mají krev z těchto zločinů na rukou. Toto říká zákon o spravedlnosti! Tomuto zákonu,kterému se říká svědomí neuniknete. Bude vás a každého komunistu stále pronásledovat do konce života!

Pane Janouch, napište něco o tom, proč jste tehdy do roku 1968-72 neprotestoval, neopustil stranu která páchala žločiny, proč Vás vyloučili ze strany až vroce 1972? Proč jste nevystoupil ze strany sám již v roce 1968? Napište něco, jak to snášíte, že do roku 1972 komunisté říkali: Kdo byl pověšen tak sprvně, všechno děláme správně, i sovětští vojáci jsou tu správně, protože s tím souhlasí takový vědec, a humanista poctiví člověk, jak je pan Janouch! Kdyby s tím nesouhlasil tak by dávno naše stranické řady opustil! Z toho vyplívá ponaučení: Kdyby nebylo komunistů nebylo by zlo, nebylo by roku 1968 nebylo by proti čemu bojovat, nebylo by charty 77, nebylo by roku1989. Naše republika by byla na úrovni Belgie, Holanska,Švédska, Dánska, Rakouska. Není to velká škoda co jste svým vstupem do KSČ zapřičinil? Proto zásluhy za svobodu vlasti by měli mít všichni co nebyli v KSČ a ti co byli jednou v KSČ by se měli jenom omlouvat včetně Vás. Jste moc dlužni mladé generaci,že jste pomáhali tak zaostat naši republiku za vyspělím světem!
07. 03. 2010 | 22:58

Jan Vaculík napsal(a):

11
Vaše otázky jsou oprávněné, samozřejmě.
Ale kdybyste skutečně chtěl znát odpověď, tak byste začal číst: v české/československé literatuře je o tom dost napsáno; "osmašedesátníci" se nikdy se svými postoji netajili, ani s dalším vývojem těchto postojů. Začněte třeba u Ivana Klímy.

Za sebe bych k tomu dodal jedno: kdo nemá sklon se společensky či politicky angažovat, ten nic neskazí. A o to snadněji se mu pak vynášejí soudy.
07. 03. 2010 | 23:51

tomas.p napsal(a):

Autor
Výborná úvaha a díky, že jste se o ní s námi podělil, myslím, že nás začíná být asi čím dál víc, co mají s našimi politiky zásadní problémy.
Jinak jen tak na okraj.
Dlouho jsem si myslel, že ty věčné návraty a recyklace našich "politiků" jsou jen projevem jejich zbytnělého ega, touhy moci a v neposlední řadě peníze.
Ale, začíná mi docházet, že je to ještě mnohem horší, propadají panickému strachu, že ty svinstva co napáchali a umožnili napáchat jiným, se provalí, že lidem dojde trpělivost a budou chtít vyúčtování a tak se honem snaží zaštítit poslaneckou imunitou.
Říká se, že Češi jsou národ lokajů. Zatím to tak možná vypadá. No nechtěl bych být v kůži "pána", až ten jeho lokaj zjistí, že ho nejen připravil o veškerý majetek, že prosázel jeho desetiletou na koníčky, že mu zastavil na svoje dluhy jeho rodnou chalupu, že prožral jeho zdravotní pojištění že ho postupně připravil o lidskou důstojnost a hlavně že stihl přitom ještě zadlužit jeho děti a vnuky.
Nasraný otroci dokážou být horší než výběrčí daní.
Pomáhej nám Pánbůh.
08. 03. 2010 | 00:24

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,
podal jste neutěšený obraz společnosti. Léta to tady anayzujeme ve všech pádech z různých úhlů pohledu a také v návaznosti jevů a jejich příčin. Pokusím se o to velmi stručně:

- Vraťme se do roku 89 a zvažme výchozí stav. Husákov byla hra, která měla svoje pravdidla. Nehodlám opakovat nesmysly našich propagandistů, jen tolik k relaci občan-stát a nomenklatura: Ty občane nám do ničeho nežvaň a tvař se, že nás podporuješ. Za to máš svůj malaý socialistický ráj s rovnostářstvím a když budeš hodný, tak si můžeš přikrádat.
To vedlo k naprosté demoralizaci a téměř pádu některých základních hodnot: Uctě k práci a poctivosti, úctě ke vzdělání a vůbec schopným lidem. Samozřejmě, občam si zykl na to, že sice nic neovlivní, ale stát se postará. Náš život byl dopředu nalajnován, ale na druhou stranu jsme zde byli v jakémsi terariu, kde bylo relativně bezpečno a docela teplo a dost potravy. To mimo jiné vedlo ke ztrátě iniciativy a především a hlavně - k postupné ztrátě pocitu odpovědnosti, snad s vyjímkou vlastní rodiny. Politická epita byla zvyklá na řízení z Moskvy, nikoliv samostatnost.
- Přišel rok 89 a národ našel nového Mesiáše. Musíte si uvědomit několik zásadních věcí: Především národ žádnou demokracii nechtěl, chtěl blahobyt západního Německa, chtěl socialismus s osvíceným generálním tajemníkem. Koneckonců ani nic jiného drtivá většina lidí neznala. Pomíjím šaškárnu a klauniádu, kdy si začal ze zištných důvodů hrát na antikomunistu a bezmála i oběť režimu kde kdo.
- Ja jasné, že Mesiáš a disent nemohli dělat ani reálnou politiku, ani řídit stát, na to neměli ani vzdělání, ani praxi. Je tedy jasné, že reálnou politiku (transformaci) musel dělat někdo jiný.
- Je třeba si uvědomit, že k pádu strategické rovnováhy mezi SSSR a západem došlo až v roce 92 po pádu Gorbačova a rozpadu SSSR. Do té doby byl pro západ zcela prioritní vývoj v SSSR, jakékoliv události v ČSR je nutné vidět tímto prizmatem.
- Kuponovou privatizaci shledávám jako cosi mezi lidovým kapitalismem a rozdáním majetku národu. Dopadla jak dopadla, což mělo dost fatální následky na další demoralizaci. Korunu tomu nasadil takřka absurdní stav, kdy KSČ byla postavena na lavici obžalovaných a prakticky nikdo nebyl volán k odpovědnosti. Nehledě k tomu, že spousta vysokých funkcionářů zůstala na vysokých politckých či ekonomickcý postech. Takže po hubě dostali hlavně ti, kteří vlezli do KSČ v podstatě jen proto, aby mohli zastáat určité funkce. Aby jste mi rozuměl, pokud se nechtěly žádné politické procesy (na to téma jsme měli řadu debat), tak se měla zajistit politická kontinuita. Dopady na další demoralizaci jsou snad evidentní.
- Východní blok definitivně padl a byla vyhlášena "globální vesnice". Ekonomické páteř a finance se přestěhovaly do zahraničních rukou právě tak jako vlastnictví medií. ČR se stao absolutně záislým státem, vstoupili jsme do EU a jsme dále vázáni její legislativou.
- Těch "mých" 5 karet (Bůh nebo víra, národ, vlast, rodina a natalita) bylo spáleno, tím byl proces totální demoralizace završen.

Národ má takovou reprezentaci, jakou si zaslouží a reprezentace je obraz národa. Politici se chovají tak, jak se chovají, právě tak, jako celá elita. Proč? Protože je nikdo nevezme k odpovědnosti. Protože na "této zemi" a "tomto národě" většině jeho obyvatel nezáleží. Proto ...

Ale to není jen problém náš. To se asi do jisté míry vztahuje na celý západ, nebo k tomu západ mílovými kroky směřuje. Já východisko nevidím, z mého pohledu to bez těch karet nejde. Rád bych se mýlil, ale obávám se, že nás národy dostatečně silné, aby si ty karty uchovaly, vcelku bez problémů převálcují.

Nikdo a nic nemůže zachránit západní národy, pokud se nezachrání samy a nevrátí se ke svým kořenům.
08. 03. 2010 | 01:52

Jan Vaculík napsal(a):

Karel Mueller
Karle, předkládáte tady několik pravd, které jsou ovšem pravdivé jen napůl.
Například: "Především národ žádnou demokracii nechtěl, chtěl blahobyt západního Německa, chtěl socialismus s osvíceným generálním tajemníkem."
Jak to víte? Hovoříte o sobě? Nebo o mně? Nebo o kterých konkrétních lidech?
Už jste svým přátelům řekl, že jsou nenapravitelně a totálně demoralizovaní?
08. 03. 2010 | 02:11

Jan Vaculík napsal(a):

PS
Ale s posledními třemi odstavečky souhlasím, jak by ne... Jakož i s páně Janouchovým projevem, samozřejmě.
08. 03. 2010 | 02:14

Qiedo napsal(a):

Není asi pochyb o tom,že stav společnosti,zejména její morálka,byla vždy výsledkem práce a vlivu jejích elit.Ty prvorepublikové nám zlikvidoval Hitler,o zbytek se postaral Gottwald s pomocí svých přátel z Moskvy.Sotva uzrály nové,byly tu ruské tanky a čeští a slovenští normalizátoři.Souhlasím s hodnocením té doby K.Muellerem.
A tak,když se komunistický režim rozhodl přetransformovat(to co se v r.89 událo,nebyla žádná revoluce,to už je dnes snad očividné),nebyly tu žádné elity,jež by alespoň částečně mohly ovlivňovat vývoj.Byla tu jen hrstka snílků o svobodě v kapitalizmu s lidskou tváří,a smečka včas si uvědomující,že od Bílé Hory tu něco podobného asi nebylo.
A snad už totální absence pudu sebezáchovy je příčinou,že "debatní" pořady(Máte slovo,OtázkyVM)se nás ústy moderátorů i hostů snaží přesvědčit,že vše je tu vlastně skoro vpořádku.Trio Zeman,Topolánek a Kalousek se na nás usmívá a nezbývá,než věřit,že se nepromění v triumvirát.Tato sestava by nás asi do lepších časů nedovedla.
Pane profesore,díky za tento Váš článek a díky za to,co jste pro svůj národ vykonal!
(p.s.Můj známý říká a i dějiny potvrzují,že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.)
08. 03. 2010 | 04:14

Zahradník napsal(a):

pane Janouchu ,vůbec Vás nelituji,máte vědět, kam chodit na pozvání.Se Zemanem a Šloufem ,kteří nosí stařecké plínky ,pokrok Česko neudělá,bez morálky to nejde ,lobbujte s atomem jinde
08. 03. 2010 | 06:07

yara ze země krys napsal(a):

Zahradníkovi:
Cancáte tady něco o morálce a Váš příspěvek je nasáklý sprostotou.
08. 03. 2010 | 06:54

Olga napsal(a):

11
Odpovím vám na otázku, která byla položena sice panu profesorovi, ale týká se i mne. Byla jsem komunistkou a nikdy jsem nebyla vyloučena. Ani za podepsání 2 000 slov. Moje členství bylo ukončeno automaticky zánikem. Svědomí mám zcela v pohodě. Jsem zároveň křesťanka. Hlásím se k Ježíši Kristu a ni mě od něj neodloučí. Věřím v nebeské království kde bude podle mne komunismus. Takže jsem křesťan a tedy i komunista. Jediné co vím je to že toto nejde uskutečnit v tomto světě. Jinak o svědomí opravdových komunistů se nebojte. Já osobně o sobě říkám: Tenkrát jsem dělala činy a nyní ti říkám Pane. Pěkný den
08. 03. 2010 | 07:14

hoven napsal(a):

olga,
víra se nemá tahat do politiky. at už jde o křestantví nebo komunismus. v politice má vládnout racio a né poblázněnost.
08. 03. 2010 | 08:12

Petr napsal(a):

Pane profesore,
smůlou české politiky je to, že lidé jako Vy do vrcholové politiky nejdou. Lidé vzdělaní, čestí, nezkorumpovatelní, prošlí světem svobody a demokracie.
Zatím na kandidátkách všech stran vidím velkou většinou jen lidi, kteří v životě nic nedokázali. Lidi kteří do politiky jdou jen za vidinou snadného a pohodlného života za veliké peníze. Lidi, kteří by se jako podnikatelé, nebo jako špičkoví pracovníci v soukromém sektoru neuživili.
A do doby než se to změní, bude Česká republika zabředávat do bahna víc a víc. Ať bude vládnou tzv. levice, nebo tzv.pravice, či jejich mix.
08. 03. 2010 | 08:43

Taoiseach napsal(a):

František Janouch

"naše zákonodárství o fotovoltaice" zafungovalo dobře - splnilo svůj účel, tj snížilo pořizovací ceny o 40 % a umožnilo tak její alespoň částečnou konkurenceschopnost. Jak víte, mimo jiné i Vaši oblíbení Zelení prosazují úměrné, tedy výrazné, snížení výkupních cen. Nejvyspělejší evropské země (včetně Švédska) stabilitu rozvodné sítě společně řeší a vyřeší.

Pokud jde o ČEZ, současný stav je dost tragický: náklady jsou znárodněné a výnosy zprivatizované - to Vám vyhovuje?
08. 03. 2010 | 10:40

Olga napsal(a):

hoven
Život je jen jeden. Jsem jedna. Duše i tělo. Hlavní je duše. Ta žije ve věčnosti. Proto je důležitější.
08. 03. 2010 | 11:36

DF napsal(a):

Pane Janouchu,
jak prosím řešíte "věci", které se Vám do vzorečků nevejdou? Vždycky mne překvapí bezproblémovost, samozřejmost a hladkost, když i největší kapacity ve fyzice začnou aproximovat nebo interpolovat ... začnou u jádra atomu a skončí u vesmíru. Ne že by to nebylo hezké čtení a mentální trénink, o tom žádná, ale "voni to myslej vážně až do posledních důsledků". Suverénně do fyzikálních "počátečních podmínek" namíchají ušulum a vono to pak vyprdne i celou evoluci organismů na Zemi od Hadeanu po holocén, včetně renesance a etiky molekulární biologie. No to se jeden nestačí divit.
Ale bulvárněji bych se Vás optal: Proč je to "jádro" podle Vás nakonec tak nákladné, když po technicko-fyzikální stránce je to zdaleka nejefektivnější zdroj? A proč se s energií plýtvá tím víc, čím levnější je (a to bráno POUZE běžně zahrnuté a zahrnované náklady, čili zhusta bez "externalit"). Že by opět tajemný a nevítaný "lidský faktor"? Ekonomické zájmy, partikulární zájmy, utajené zájmy, strategické zájmy, stranické zájmy, cizí zájmy ...
Ale co s nimi (s těmi zájmy)? Sám píšete, že jste se již poučil, což si vykládám jako že už netrváte na jejich odstranění ... Díky Bohu a Vám pevné zdraví.
08. 03. 2010 | 15:32

DF napsal(a):

a pane profesore,
proč se v prefektuře Shiga výrobci fosfátových pracích přípravků před cca 30 lety sami zřekli prodeje a přešli na bezfosfátové?
A jak se změnila účetní rentabilita produktů fy Nippon Chisso Hiryo poté, co zaplatila "všechny" "reparace"?
To jsou dva příklady ze státu, který lze směle prohlásit za právní.
A jak lze do nákladů (a koho?) zahrnout níže popsaný experiment? To už je otázka téměř ekoteroristická ...
http://www.vesmir.cz/files/...
To je ale příklad ze státu, který bylo lze směle prohlásit za (t.č.) totalitní.
Já vím, složité otázky. A klidně je můžete smést ze (svého) stolu jako nepatřičné. Ale myslím, že byste neměl, vždyť Vy jinde směle a bez bázně a uzardění jdete a vybízíte vstříc ke světlým zítřkům, tedy obraťte minci a popište prosím její druhou stranu.
Sugestivně jste onehdá popsal pocity nad "likvidovanou tundrou" Norska (myslím, že šlo o vyprávění synovi, či to byla Aljaška?), ale nečetl jsem nikdy Vaši dumku z městečka Prypjať! A myslím, že jako atomový fyzik byste předně tam měl zajet. Ovšem syna neberte, přeci jen je mladší než Vy a v Ramzaru asi nevyrůstal.
08. 03. 2010 | 16:32

Míval napsal(a):

Jan Vaculík: "kdo nemá sklon se společensky či politicky angažovat, ten nic neskazí."
Ale zkazí a mnohdy i fatálně. Jenže to nepronikne k širší veřejnosti.
08. 03. 2010 | 17:38

Monika napsal(a):

Aleš Drobek to vyjádřil stručně a naprosto přesně. Víc netřeba dodávat. - Snad jen to, že i přes tento zjevný fakt se musíme nadále snažit, aby bylo korupce a klientelismu co nejméně. Pokud jde o efektivitu, existují postupy, jak jí dosáhnout (např. strategie Stephena Coveyho, vycházející z osobní integrity, etiky a vědomí správných hodnot). Ráj na zemi ale neočekávejme.

Panu Janouchovi se divím, že ztrácí drahocenný čas s touto pochybnou partičkou.
08. 03. 2010 | 18:40

Tencokida Hnuj napsal(a):

František Janouch

Zeman provedl narovnání nejhorších excesů z doby, kdy Klausovci podporovaná geneze třídy kapitalistů via "ať to stojí, co to stojí" vedla k mrhání zdroji a vytvoření společenského prostředí prošpikovaného patronsko - klientskými vztahy.

Proč však nepostupoval důsledně dál (soudnictví, akce Čisté ruce..) toť otázka. Stejně jako to, proč je jeho Richellieuem stále Šlouf.

Have a dream. But beware !
09. 03. 2010 | 10:56

armani classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
13. 03. 2010 | 03:39

Poeta napsal(a):

..pane jaderný fyziku Janouchu,cituji z Vašeho článku:
I have a dream! Mám jeden sen. Parlament plný mladých a čistých žen a mužů, nezkažených politikou. A rehabilitaci slova Politika. Aby přestala být nadávkou, sprostým slovem. Přál bych to všem občanům této země. Velmi přál. I sobě bych si to přál. Bude mi zanedlouho osmdesát a mohl bych potom s klidným svědomím třeba i do penze odejít.Přeji Vám hodně úspěchu ve vašem jednání i ve volbách. Naše politická scéna potřebuje obnovu jak sůl.
Jak jste to myslel pane Janouchu,že po Vašem projevu Zeman okamžitě spáchá sebevraždu s jeho bratry a tím okamžitě uvolní místo těmi Vámi vysněnými ,krásnými politiky pro krásné Česko?
20. 03. 2010 | 07:36

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
30. 03. 2010 | 10:47

Zdenda napsal(a):

Pane Janouchu, pozdě, ale přece musím k vašemu názoru na fotovoltaiku podotknout, že její podíl zatím dosahuje cca půl promile. Tudíž podíl 20%, kdy byste měl nepochybně pravdu, patří do říše sci-fi. Velmi se divím, že vědec vašeho formátu se sníží k takto klamným argumentům!
04. 04. 2010 | 07:36

sesli sohbet napsal(a):

Karel Mueller
Karle, předkládáte tady několik pravd, které jsou ovšem pravdivé jen napůl.
Například: "Především národ žádnou demokracii nechtěl, chtěl blahobyt západního Německa, chtěl socialismus s osvíceným generálním tajemníkem."
Jak to víte? Hovoříte o sobě? Nebo o mně? Nebo o kterých konkrétních lidech?
Už jste svým přátelům řekl, že jsou nenapravitelně a totálně demoralizovaní?
08. 04. 2010 | 17:28

trn33a napsal(a):

http://www.tran33m.com/vb/
http://www.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/s...
http://www.tran33m.com/up
http://www.tran33m.com/dir
http://www.game.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
30. 05. 2010 | 12:04

Alex Michael napsal(a):

Laru Fabian poslouchám už přes rok a půl a v životě jsem neslyšela, přesnější intonaci, bádhernější barvu hlasu a když se do toho Lara opře.

http://naturaltinnituscure....
03. 08. 2010 | 15:53

access password recovery napsal(a):

Good informative post. Thank you for sharing this. Please keep it up.

http://www.accesspasswordre...
24. 11. 2010 | 05:59

geculoumell napsal(a):

ZburGCFR <a href=http://monclerjackenonlineshopdeutschland.info>Moncler Outlet Online</a>
ovsuDFFeq http://uggspascherdutout.info
yabqzzsgmx <a href=http://monclerjackenonlineshopdeutschland.info/#3862>Moncler Outlet</a>
GBQsUjjhv sahuha <a href=http://uggspascherdutout.info>Ugg Soldes</a>
GmtALXKQxec RlraLNZF <a href=http://monclerjackenonlineshopdeutschland.info>Moncler Outlet</a>
mratFPDlj KkdcBVMY http://uggspascherdutout.info
ovcsXRWhi
04. 11. 2012 | 12:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy