Konto Míša, Gama nůž a Perfexion: karty na stůl

03. 05. 2010 | 21:32
Přečteno 52362 krát
28.dubna 2010 byl uveden v Pražské nemocnici Na Homolce do provozu nový Leksellův gama nůž "Perfexion". Chtěl jsem při jeho uvedení zrekapitulovat historii zakoupení prvního Leksellova gama nože v Československu v letech 1991-92. Bohužel při slavnostní ceremonii, spojené s vysvěcením nového (a dodám - fantastického) přístroje, nezbyl na můj příspěvek čas. Proto ho uveřejňuji na svém blogu.
PS. Firma Elekta, která vice než před čtvrt stoletím zkonstruovala a uvedla na trh Leksellův gama nůž, zvolila pro něj úmyslně název Perfexion, odlišný od správného anglického spellingu Perfection.

Leksellův gama nůž, instalovaný v NNH koncem roku 1992, byl pořízen z celonárodní sbírky na Konto Míša. Sbírky, která předčila i pověstnou sbírku na vyhořelé Národní divadlo. Píši předčila, protože na obnovu Národního divadla přispěl značnou částkou Císař pán z Vídně. Národ si však musel celý gama nůž – celých 90 mil Kč – zaplatit sám. Vláda ČSR nebyla ani ochotna poskytnout, v době, kdy již bylo nasbíráno přes 2/3 potřebných prostředků, bankovní garanci – občané museli proto nasbírat o 20.000 švýcarských franků víc.
Nikdy se nepodaří odhadnout, kolik lidí na Gama nůž vlastně přispělo. Sbíraly totiž kolektivně školy, domovy důchodců, továrny a dílny. Vesnice i malá městečka. Dokonce i katolická církev uskutečnila v průběhu listopadu-prosince 1991 v celé zemi při všech bohoslužbách kolekt a poslala nám několik milionů Kčs. Kardinál Vlk mi při jednom soukromém slyšení řekl, že jsme dokázali více, než církev: přiměli jsme totiž lidi nejen otevřít svá srdce, ale i dát kousek svého „já“ ve prospěch bližního. S jistotou tvrdím, že na sbírku Míša přispělo více našich občanů, než kolik kdy kterákoliv politická strana u nás získala v parlamentních volbách…
Podotknu ještě, že celkové administrativní náklady na celou sbírku Míša nepřesáhly 3% z nasbírané částky.
Leksellův Gama nůž, instalovaný v Praze, měl výrobní číslo 37 a byl, tuším, sedmým v Evropě. Metoda neinvazivního léčení onemocnění na mozku teprve začínala a pražský lékařský tým se v průběhu deseti let dostal na přední místo na světě.
Poté, co Gama nůž začal operovat, jsem byl pozván k ministru zdravotnictví Lomovi, který mi žoviálně sdělil, že nyní, „když jsme si na ten nůž všichni nasbírali, předáme ho teď pěkně státu“. Vysvětlil jsem panu ministrovi, že Nůž je vlastnictvím Nadace Charty 77, která za něj nese morální odpovědnost. Po poradě s právníky to pan ministr nakonec uznal.
Leksellův gama nůž byl pro NNH jakousi pátou hvězdičkou na lahvi starého koňaku a začal do této perfektně vybavené nemocnice (připomenu: zakončené těsně před listopadem 1989 jako státní sanatorium pro komunistické prominenty!) přitahovat další špičkové technologie: PET kamery, cyklotron na výrobu radiofarmak a mnoho dalších.
Žádná z těchto nových medicínských technologií se však neproslavila tak, jako LGN. Mezi zhruba 270 těmito přístroji, instalovanými v roce 2010 po celém světě, je pražský přístroj a jeho lékařský tým, suverénní jedničkou. Uskutečnil více operací (10525), než kterýkoliv jiný nůž na světě, měl nejširší diagnostický záběr, v řadě oblastí uskutečnil i průkopnické operace.
Pražský Gama nůž byl současně i „nejdemokratičtějším“ nožem na světě: o operacích rozhodovali pouze lékaři, ne úředníci pojišťoven, a operace byly prováděny prakticky ihned.
Bylo prozíravé, že si Nadace Charty 77 ponechala LGN ve vlastnictví. V divokých devadesátých letech bylo uskutečněno několik nebezpečných pokusů nemocnici privatizovat. Při prvním pokusu o vytunelování NNH musel předseda vlády Klaus odpovídat v parlamentě na řadu interpelací, další privatizační pokusy zastavila Nadace již vlastními silami.
V právním státě se propůjčení tak drahého přístroje neobejde bez smlouvy. Smlouvu pro nás zdarma (jako svůj příspěvek do sbírky na konto Míša) vytvořila právní kancelář JUDr. Tomáše Sokola. Podle ní jsme propůjčovali nemocnici NNH tento unikátní instrument za symbolickou částku 1Kč ročně. Tato smlouva platila celých devět let - přičemž nemocnice inkasovala za každý uskutečněný zákrok přes 40.000 Kč od českých a slovenských pacientů a částku mnohem vyšší od pacientů zahraničních. NNH hradila údržbu a modernizace LGN.
Počátkem třetího tisíciletí, v atmosféře tržního hospodářství nás přesvědčili, že existující smlouva o pronájmu za symbolickou korunu musí více odpovídat tržním principům. Byla vytvořena smlouva nová, podle které Nadace Charty 77 pronajímala LGN za roční částku, odpovídající zhruba 1.5% nákupní hodnoty tohoto přístroje. Nadace dostávala zhruba 1.5 milionu korun ročně. Současně však byla uzavřena s nemocnicí dohoda, že Nadace bude z této částky proplácet operace 10 ukrajinských dětí ročně (celkem jsme pomohli 74 dětem). Nemocnice účtovala nadaci tyto operace, nedostupné těmto pacientům, stejnou částkou, jakou platí zdravotní pojišťovny pro české pacienty. Nadace mimo jiné přispěla částkou 600.000 Kč na vydání odborné publikace o Leksellově gama noži a o radiační neurochirurgii. Od roku 2000 uděluje Nadace prostřednictvím Konta Míša stipendia Neuro - Euro, umožňující mladým českým lékařům z neurovědních a rehabilitačních oborů studijní pobyty na předních evropských klinikách. Nadace tak vrací prostředky, získané tak zvaným „pronájmem“ zpět Nemocnici či je používá na rozvoj neurologických oborů v naší zemi.
Pro NNH je položka, kterou platila za pronájem Nadaci, ve skutečnosti částkou směšně malou. Za uskutečnění 10.455 operací totiž Homolka získala nejméně 460 mil Kč. Píši nejméně, protože část pacientů je ze zahraničí, a těm je účtováno za zákrok několikanásobně víc, než pacientům domácím.
Čtenář si z těchto čísel může sám udělat závěr, jak se Nadace chovala vůči NNH.
Musím otevřeně říci, že jsem byl nemile překvapen, když jsem byl v létě 2008 pozván na schůzku s vedením NNH, kde mi bylo oznámeno, že bude zakoupen nový model LGN Perfexion a že si „to staré železo“ můžeme odvést. Začal jsem pátrat po internetu a bez větších problémů zjistil, že v této době bylo ve světě instalováno 256 LGN, z nichž celé 2/3 byly „starší“ než model 4C, který měla Homolka či dnešní Perfexion. „Staré železo“ tedy patřilo stále ke světové špičce!
Jako majitel však Nadace Charty 77 musela starý nůž odvézt. Protože přístroj váží přes 20 tun a je v něm 201 vysoce radioaktivních kobaltových zdrojů, není to jednoduchá a levná záležitost. Pokusy Nadace věnovat LGN do Brna nebo na Slovensko nebyly úspěšné. Spojil jsem se proto s výrobcem firmou Elekta Instruments. Ta mi sdělila, že „náš“ model 4C je stále dobře obchodovatelný a nabídla za něj docela slušnou částku přes 800.000 €. Dotázal jsem se vedení NNH, zda nemáme tyto prostředky věnovat na nákup nového Perfexion a stát se tak spolumajiteli nového přístroje – tato nabídka však byla odmítnuta. Z prostředků, které získala Nadace „vrácením“ LGN model 4C výrobci proto byl vytvořen zvláštní fond. O jeho použití bude rozhodovat SR Nadace.
Vláda Mirka Topolánka na jednom ze svých posledních zasedání, nehledě na katastrofální zadluženost naší země, uvolnila částku 121 milionů Kč na nákup nového LGN model Perfexion, který od počátku roku 2010 pomáhá českým i zahraničním pacientům a jenž je dnes slavnostně Uváděn do provozu
Na závěr ještě dvě poznámky. Jsem fanouškem nových technologií a přístrojů. Model Perfexion je skutečně perfektním přístrojem, Elekta odvedla vynikající práci. Jako fyzik mám radost z toho, že ho tým odborníků na Homolce nyní může používat. Přeji jim ze srdce úspěchy v jejich kvalitní a záslužné práci.
Jsem však nejen odborníkem a fanouškem, ale i občanem. Jako takový jsem si plně vědom katastrofální finanční situace našeho státu a kladu si otázku, zda s nákupem nového nože nebylo možno několik let posečkat.
Vyložil jsem všechny karty na stůl. Za měsíc máme volby. Ze všech stran jsme bombardování reklamou, billboardy, mnohostránkovými inzeráty a jinými předvolebními nesmysly. Přál bych si, aby lídři všech politických stran učinili své předvolební finance stejně transparentními, jako jsem to vzhledem ke Kontu Míša udělal já v tomto článku.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy