Volby a globalizace. Média a odborníci žijí ve starém světě

13. 10. 2016 | 21:11
Přečteno 2839 krát
Je po volbách, a kosové si štěstím pletou noty… Politici a strany nyní využívají koaliční potenciál, nastavují cíle a hledají programové průniky, jak se povolebnímu kšeftování říká politickým ptydepe. Média popisují povolební situaci, ale chybí správný kontext. Svět se výrazně posunul jinam, ale z informování to ze strany novinářů a odborníků na společenské vědy není příliš znát, zasazují dnešní dění do starého světa.

Mediální obraz

Babiš dál vytrvale lže, že všichni ostatní kromě něj kradou, a potom se diví, že jeho koaliční potenciál je nižší než volební vítězství ANO; Sobotka je po osmi letech unaven neustálým bojem se svými stranickými nepřáteli a přičítá tentýž pocit voličům; komunisté házejí vinu za prohru jeden na druhého; lidovci mají úsměv na tvářích, Čunek se zase dostal do televize; ódéesácký Fiala křičí, že je teď na pravici větší nulou než top Kalousek - ten by zase nejradši vyměnil voliče za lepší, v každém případě to však půjde pořádně zapít; Okamura už za plentou počítá peníze, které volby hodí přímo demokraticky do jeho šrajtofle; Veleba velebí Zemana, stejně jako před volbami; Piráti se ocitli v bezvětří; Zelení jsou zelení vzteky; Úsvit je stále na úsvitu… A všichni společně si stěžují, že přišlo málo voličů.

Asi tak vypadá zkratkovitý mediální obraz druhého jednání, zvaného „po volbách“. Média nám předkládají obvyklé stereotypy, víceméně pravdivé, ale působící jako stránky vytržené ze scénáře. Jakoby žádné „před tím“ neexistovalo, jako by dění nepropojovaly žádné souvislosti, jako by se s naším světem nedělo nic nového. Co ale bublá pod mediálním povrchem?

Dva z mnoha příkladů

Od odborníků z médií kupříkladu slyšíme, že úspěch Okamury s Velebou je běžná záležitost, protože tu vždy bylo určité procento lidí, kteří volili populisty, radikály či extremisty, například v 90. letech Sládka a jeho republikány - to je onen stereotyp, který je pravdivý, ale pokud se z toho má stát pravda celá, nezkreslená, je třeba dodat, kam se svět (společnost, politika) v poslední době posunul, popsat souvislosti. V tomto případě chybí vylíčení toho, kam se posunula politika a rétorika tradičních demokratických politických stran i nových hnutí, nakolik převzaly populistické, radikální či extremistické výrazivo a do jaké míry se tak chovají v praxi.

Výjimkám čest, například Erik Tabery v posledním Respektu ohledně extremismu vyzývá k opatrnosti, mimo jiné i proto, že „část agresivní agendy převzala většina stran“. Ovšem v tom samém časopise, v jiném článku, oznamují autoři rozradostněně, že extremisté utrpěli debakl, aniž by zmínili roli ostatních stran v tomto směru. A to hovoříme o kvalitním, seriozním sdělovacím prostředku, v polobulvárech, bulvárech a stranickém tisku to vypadá mnohem hůř.

Velmi zjednodušeně: ANO se pohybuje od (nejen) Babišových xenofobních a nedemokratických žvástů až po politiky liberální; ODS je otevřeně xenofobní, leckdy i rasistická; části ČSSD v čele s ministrem vnitra Chovancem je nacionalismus a vláda pevné ruky bližší než liberální demokracie, xenofobie a rasismus je pro část socialistů samozřejmostí; TOP 09 prostřednictvím někdejšího ministra Drábka prosadila v sociální oblasti zákony porušující občanská práva, a napomáhal tomu i Karel Schwarzenberg, jenž dříve lidská práva prosazoval; lidovci čas od času koketují s Čunkovým způsobem uvažování, a kamarádění některých lidoveckých špiček s Danielem Landou hovoří samo za sebe…

Závěr: Se změnou společenské atmosféry, prostředí a chápání světa se počet lidí, kteří volí populisty, radikály či extremisty neoddiskutovatelně zvýšil - volí z tohoto důvodu nejen příslušné politiky, ale i strany údajně demokratické. Svědčí o tom i vzestup takových stran v celé Evropě či prezidentská nominace zjevně xenofobního primitiva ve Spojených státech. U nás krajské volby vyhrály vládní strany, což se stalo poprvé, vždy před tím měly převahu strany opoziční. ANO i ČSSD se umístily na prvním a druhém místě nejen proto, že se ekonomice daří, ale i kvůli tomu, že hlavní téma poslední doby, migraci, přenesly do nacionalistické a xenofobní roviny a nasměrovaly politiku směrem k policejnímu státu.

Druhý příklad: Politici, odborníci i novináři lkají nad nízkým počtem voličů. Zeman by je nejradši nahnal k urně povinně, pod hrozbou vysoké pokuty. Slyšíme různé důvody, proč je účast ve volbách tak nízká, od „špatného volebního systému“ po „nezájem voličů“ o politiku. Málokdo však hovoří o podstatě věci: zájem voličů je nízký, protože politici a strany nejsou ochotni přiznávat chyby minulé a poučit se z nich. Volič není hlupák bez paměti.

Velmi zjednodušeně: Kdyby, kupříkladu, ODS přiznala chyby během transformace v 90. letech a ČSSD během tzv. opoziční smlouvy (především Zeman, který byl premiérem), kdyby se za zavedení tunelářského, korupčnického a klientelistického systému omluvily a snažily se jej od počátku minulého desetiletí měnit k lepšímu, měly by nové politické subjekty nižší šanci uspět v desetiletí našem. ODS a ČSSD namísto toho zametaly následky onoho systému pod koberec a bránily jejich vyšetřování.

Běžné, správné, žádoucí

Obecně vzato v celé Evropě probíhá odklon od humanistických idejí a z nich plynoucích způsobů řešení problémů. Zhoršuje se společenská atmosféra, narůstá nesnášenlivost, nenávist, xenofobie a rasismus, v českých podmínkách především anticiganismus a nevraživost k uprchlíkům. Nejviditelnější příklady onoho sešupu:

V 90. letech na našem území proběhla série dvaceti rasistických vražd, většinou Romů, v minulém desetiletí byla ve všech oblastech všudypřítomná otevřená diskriminace. Společnost to postrčilo k první vlně překračování hranice přípustného. Přišla „uprchlická krize“ a společnost to posunulo znovu k horšímu. Boj proti politické korektnosti se rozhořel naplno, aby se hranice přípustnosti mohla znovu posunout - ve skutečnosti tu nejde o volání proti politické korektnosti, ale o boj za možnost vydávat rasismus, xenofobii, hrubost a naprostou neznalost věci za normální a pravdivé.

Česká vláda se namísto pomoci potřebným zabývala represí a mediální propagandou, která ji měla ospravedlnit. Uprchlíky včetně dětí zavírala na dlouhé týdny či měsíce do vězení, vyždímala z nich peníze a potom je pustila, ať pokračují, kam chtějí. A řádil i ten náš prezidentský xenofobní primitiv.

Dnes je mnohé z toho, co ještě před pár lety bylo běžně vnímáno jako rasismus či diskriminace bráno jako „běžné“, „správné“ či dokonce „žádoucí“. Politika se změnila, je v hluboké krizi, stejně jako sama demokracie. Novináře ani odborníky na společenské vědy nelze podezírat, že si toto všechno neuvědomují, mnozí z nich o tom sami informují, hovoří. Co se tedy vlastně děje?

Hra na život

Zatím nepřiznaně probíhá hra na život, kterou starší ročníky znají, jelikož cosi podobného intenzivně prožívaly během komunistické normalizace, posledních dvacet let před listopadem 89. V té hře se většina lidí tváří, že se světem se nic nestalo a život probíhá normálně, přestože změna je zřejmá. Média a následně i konzumenti informací probírají a hodnotí postaru dění, které probíhá v novém světě. (Netvrdím, že všichni a vždy, jen používám zkratku.) Důsledkem toho je vyšší než obvyklá dávka chaosu - jen velmi těžko se orientujeme ve světě, který předstírá, že je nejkrásnější, zatímco vševědoucí zrcadlo favorizuje Sněhurku.

Když k tomu připočteme informační explozi s příchodem internetu, výsledkem je neschopnost či neochota pronikat oním chaosem a posuzovat věci a dění na základě relevantních informací. Jednak je čím dál těžší identifikovat informace, které jsou relevantní, jednak je pohodlnější se tím chaosem nechat pohltit, než myslet. Mizí vnitřní jistota, o níž jsme se dříve mohli opřít, že známe svět takový, jaký je, a že je poměrně snadné v něm hledat pravdivé odpovědi na naše otázky.

Globalizace s sebou v tomto smyslu nese mnohem vyšší náročnost na jednotlivce. A mnohem vyšší odpovědnost každého z nás za to, co se ve světě děje, protože vše je na dosah ruky, očí, mysli i citů. My se ale zatím tváříme, že globalizace znamená hlavně burgry a colu, protože to nás nijak neobtěžuje. Média i odborníci se do výše popsané hry na život nejen zapojují, ale přímo ji spoluutvářejí, namísto hledání a spoluutváření jistoty v dnešním světě.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy