KOHO NEVOLIT, díl I. - hnutí ANO (a KDU-ČSL)

27. 09. 2017 | 18:16
Přečteno 6278 krát
Nevolme současné politické strany a hnutí, které jsou v Poslanecké sněmovně, ani další strany, které fašizují, jsou nacionalistické, rasistické či xenofobní. Proč? Protože pouze tím, že se vyvarujeme minulých chyb, můžeme nastartovat demokracii hodnou toho jména.

Sametová revoluce

Neklesejme na mysli, demokracie se nám nehroutí. Hroutí se současný systém, který se jako demokracie pouze tváří. A v našich silách stále je svobodně se vzpřímit. Musíme pro to udělat jediné: Naši naději vložit do svých rukou. Vraťme se k sametové revoluci a proveďme ji důkladněji než před 27 roky. A to v rámci obvyklých demokratických institucí a mechanismů, v rámci parlamentní demokracie a demokratického právního státu.

Naplňme je hodnotovým obsahem, protože demokracie nejsou pouze mechanismy, jak tvrdí formalisté, ale i loajalita k principům, nikoli k vůdcům či k ideologiím za jakoukoli cenu, politická kultura a hodnoty jako jsou kritický rozum a humanita, které stály v základu našeho státu po rozpadu rakousko-uherské říše. Dokažme sami sobě, že systém založený na politikaření, podvodech, rozkrádání, korupci, klientelismu, korytářství, lži a nevraživosti jsme schopni překonat.

Dnes začínáme věcnými důvody proč nevolit hnutí ANO Andreje Babiše. V dalších článcích pod názvem KOHO NEVOLIT si postupně vezmeme na paškál ostatní parlamentní strany i mimoparlamentní populisty.

Proč nevolit hnutí ANO

Pro demokrata je hnutí ANO nevolitelné. Důvody neustále zaznívají v médiích, ale existuje i jeden, který hlavní média probírají méně. Tímto důvodem, a asi tím rozhodujícím, pro který šel Babiš do politiky, jsou zemědělské dotace, dotace zpracovatelským potravinářským a dalším podnikům, které firmy koncernu Agrofert dostávají každý rok ze státního rozpočtu i z Evropské unie.

Agrofertu se daří i díky tučnějším dotacím, než dostával před Babišovým vstupem do vlády. Zatímco Agrofert v roce 2011 získal od státu a EU celkem 618 milionů v roce 2016 už to bylo přes jeden a půl milardy - 1 644 000 000 korun (Viz Reportéři ČT.) Jak to vypadá s poměrem k dotacím pro ostatní firmy v této sféře? To vyčíslil server Echo: Například v roce 2015 Agrofert zcela ovládl žebříček příjemců zemědělských dotací s celkovými 788 miliony korun získaných od EU a státu. Druhé Spojené farmy Radovana Vítka nedosáhly ani na polovinu Agrofertem odčerpaných dotací (274 miliony).

A co je pozoruhodné, čím vyšší dotace do zemědělství a zpracovatelských podniků jdou, tím jsou potraviny v obchodech dražší a zároveň mnohdy i méně kvalitní.

„V šunkovém salámu bylo méně masa, než výrobce deklaroval na obalu. V září minulého roku na takový švindl narazili veterináři ve fabrice Kosteleckých uzenin (součást Agrofertu). Potravinářská inspekce šizený salám pranýřovala na svém webu jako falšovanou potravinu. V té době se na ministerstvu zemědělství chystala státní dotace pro kostelecký masokombinát. Přišla jako vánoční dárek - rekordních více než 19 milionů korun. Je to skoro dvojnásobek toho, co tato firma Andreje Babiše dostala ze státní kasy za předchozí čtyři roky dohromady,“ píše týdeník Ekonom.

Ministerstvo zemědělství vedené lidovcem Marianem Jurečkou tvrdí, že těmito dotacemi pomáhá potravinářům, aby zvyšovali kvalitu výrobků a posilovali postavení na trhu. Pravda však asi bude někde jinde. Lidovci (KDU-ČSL) v tom s Babišem jedou naplno. Důvodem nejspíš bude vzájemný obchod: KDU-ČSL bude moci i nadále uplácet své členy a voliče přemrštěnými dotacemi, jak to ostatně dělá již od sametové revoluce, a Babiš na tom vydělá své. Lidovcům se to jistě vrátí i v podobě darů od některých podniků, které dotace obdržely. ČSSD jim to buď toleruje, nebo to i ona s Babišem vyhandlovala za něco, z čeho má vlastní prospěch.

Vedle prudkého navýšení dotací firmám Agrofertu vedl po celou dobu ministr zemědělství Jurečka „vlasteneckou kampaň“ s různými variacemi hesel na téma „kupujte jen české výrobky“. To samozřejmě vyhovovalo Agrofertu, který lže, že do obchodů dodává jen české výrobky. Opak zjistili tvůrci filmu Selský rozum - Žlutý baron, jehož vysílání vedení České televize blokuje, aby se Babišovi zalíbilo. Dejme ještě jednou slovo Ekonomu:

„Nárůst dotací pro velkopotravináře není jen Jurečkova zásluha. Peníze pouští ze státní kasy i ministr financí Babiš. O tom, kolik půjde na konkrétní dotační tituly, rozhoduje také sněmovní zemědělský výbor. Jeho šéfem je druhý muž hnutí ANO a člen představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek. Peníze jsou určené pouze pro velké průmyslové podniky zaměstnávající 250 až 750 lidí. Továrny z jiných oborů stát podobně nehýčká.

Než Andrej Babiš vstoupil do vlády, dopřával stát potravinářům na dotacích ročně kolem 130 milionů korun. V roce 2015 suma poskočila na více než 200 milionů, vloni pak na 396 milionů. Z toho čtvrtina - téměř 104 milionů korun - putovala do koncernu Agrofert. Nejvíce peněz získaly již zmíněné Kostelecké uzeniny, dále pekárny Penam a Vodňanská drůbež, které obdržely po 18 milionech.“


Linka Babiš a Faltýnek - ministerstva financí, zemědělství a zemědělský výbor sněmovny – Agrofert nás okrádá hned nadvakrát: jednou v podobě nedůvodného zvyšování dotací z našich peněz, podruhé nižší kvalitou potravin a podílení se na jejich předražování, jak jsme tomu dnes svědky nejen v podobě cen másla - například chléb zdražil za poslední roky až o 150 procent. Potraviny tak jsou vlastně ještě dražší, než za ně zaplatíme v obchodech, protože dotace na jejich výrobu jdou také z našich kapes. My proděláváme, Agrofert vydělává - za loňský rok měl čistý zisk 8,6 miliardy korun.

Lži, Čapí hnízdo, nevysvětlené platby

Připomeňme si ještě známější důvody, proč hnutí ANO nevolit, Babiš dosud nevysvětlil tři kauzy, které by v normální zemi vedly k odstoupení či odvolání jejich protagonisty:

• Není schopen pravdivě vysvětlit, kde vzal peníze na nákup akcií Agrofertu.
• Podvodu se možná dopustil při nákupu korunových dluhopisů Agrofertu - a ani zde neprokázal pravdivě původ peněz na nákup dluhopisů.
• Podvodně získal dotaci na Čapí hnízdo.

Po zveřejnění tajných nahrávek se prokázalo, že Babiš je protřelým lhářem a využívá svá média pro vlastní zájmy za pomoci kompromitování druhých - tomu se v byznysmenském slovníku říká nekalá konkurence. Dříve takové metody používala Státní bezpečnost (komunistická tajná politická policie), s níž Babiš na rozdíl od Bureše rozhodně nespolupracoval. Podobné metody používá proti své podnikatelské konkurenci.

Babiš chce řídit stát jako firmu. V praxi to znamená odstranit co nejvíce překážek, které mu v tom brání. Parlament je podle něj pouhá žvanírna, což před ním říkal už první bolševik v zemi Klement Gottwald. Proto se bude snažit o zrušení Senátu a zredukování Poslanecké sněmovny či alespoň „o modernizaci jednacího řádu sněmovny,“ jak píše ve svém programu.

Andrej Babiš do politiky vstoupil pro posílení vlastních zájmů. Do hnutí ANO vstoupilo i dost slušných lidí v naději na změnu k lepšímu. Po Babišově vládnutí je však zřejmé, že tato naděje byla promarněna. Z leckterých protagonistů ANO se stali xenofobní křiklouni, ochotní obětovat svobodu autoritářskému režimu. Kdo volí ANO, volí i Babišovy metody a jeho vztah k demokracii.Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy