Tigridova výzva

26. 10. 2007 | 22:05
Přečteno 7188 krát
Popravdě řečeno, překvapen a zaskočen, jsem si na pozadí odhalení pamětní desky Pavlu Tigridovi uvědomil, že od jeho narození uplynulo 90 let. Nevím, jak jiné lidi, ale mne, který jsem ho osobně neznal, provází prakticky celý život.


Ano, jak mi napsal jeden z mých oponentů, když jsem počátkem padesátých let plácal na pískovišti bábovičky, jeho jméno bylo pro mne v rudoprávní atmosféře, v níž jsem vyrůstal doma i ve škole, vyprázdněným a dokonale odosobněným pojmem pro označení nepřítele. Nepřítele, který se však mohl bez jakéhokoli zaváhání odprásknout v dětské hře na partyzány a esesáky a mít přitom ještě “povznášející“ pocit takových školních hrdinů jako byl Timur, Pavka Korčagin a další.

Korunu všemu pak tomuto pomatení v dětské mysli nasazovala tehdejší “odhalení zaprodanců“, ve službách takových v uvozovkách nepřátel jako byl právě Pavel Tigrid. Stali se jimi okradení drobní živnostníčkové, jejichž konfiskované krámky a zboží posloužily komunistům k jejich veřejnému hanobení a komunistické propagandě. Na jeden z takových porevolučních excesů na Letné v Jirečkově ulici, který člověka poznamenal a deformoval, nelze zapomenout.

O to úžasnější, a nebojím se říci nejen duchovně, ale mentálně fascinující, bylo setkání s Pavlem Tigridem uprostřed hluboké normalizace v sedmdesátých letech v malém městečku, které bylo nechvalně proslulé tím, co bylo příznačné i pro řadu dalších českých městeček a míst, že bylo za fašistů fašounské a komunistů bolšánské víc, než bylo i po chuti vládnoucím soudruhům.

Strojopisné sazmizdaty Tigridovy knihy Kapesního průvodce inteligentní ženy a později osmerková vydání propašovaného Svědectví byly pro mne a některé nemnohé kamarády daleko víc než biblí. K bibli, z níž komunistický režim učinil rovněž jedno z nebezpečných znamení, podle něhož se lidé pasovali na nepřátele, se totiž mnozí z nás začali prokousávat až v kriminále.

Tak mě Tigrid nejen oslovil, ale vedl k sebeuvědomění. Odtud také pocit vědomí, že nás Tigrid neopustil. Stal se konstantou, která tu je, a k níž se často upínám v našich (hlavně těch českých) zdánlivě zmatečných časech, ve kterých pravá neví, co činí levá a naopak. Vím, že tyto řádky nejsou pro mne nijak lichotivé a stále na nich ulpí onen černobílý stín schematického myšlení a sebevyhraňování se. Těžko lze omluvit a ospravedlnit v čem jsme žili, nebo jak většina z nás na zapřenou přemýšlela, pokud vůbec chtěla přemýšlet o tom, co nás za komunistů obklopovalo a ničilo.

Povolanějším a osobním přátelům Pavla Tigrida s respektem přenechám, aby se nad jeho odkazem zamysleli i kriticky, protože to by si určitě přál. Avšak v oné, v jeho pohnutém životě všudypřítomné reflexi, kriticky pronikavé a lidské zároveň, kterou testovala válka a pozdější studenoválečnictví, spatřuji Tigridovu výzvu.

Tak tedy, dobrý den, pane Tigride a ještě jednou dík.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

thomasl napsal(a):

Děkuji pisateli za slova, se kterými si dovoluji zcela souhlasit. Při vzpomínce na pana Tigrida slova jako poctivost, čestnost, pravda, úcta, pokora mají stále svůj význam.
26. 10. 2007 | 23:11

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den pane Chromý
plácal jsem bábovičky zhruba ve stejné době jako vy,i když na jiném pískovišti. U nás doma moc rudé nebylo.Jakmile jsem začal nabírat rozum, stala se jména jako Pavel Tigrid nebo Ivan Medek synonymem toho nejlepšího, co lze v našem národě nalézt.
Zůstalo mi to dosud a tři dny uvažuju o tom,proč všichni přešli výročí jeho narození mlčením.
Děkuji za vzpomínku.
27. 10. 2007 | 07:27

Lila napsal(a):

Dobrý den pane Chromý,
dobrý den Pepo Řepo,
i já jsem plácala bábovičky přibližně ve stejné době jako Vy; také jsem vyrostla na Odvážných školačkách, Timurech a jeho partách a s Čuky a Geky. Patříme tedy ke generaci, která to podle mého soudu asi odskákala nejvíc. A také víme, co pro nás jména těch dvou noblesních pánů - Pavla Tigrida a Ivana Medka znamenají.
Měla jsem tu čest se s oběma v 90. letech setkat osobně; moc jsem se na to těšila a když jsem pak uslyšela ty důvěrně známé, nezaměnitelné hlasy, nějak mne přemohly emoce. Vzpomněla jsem si na doby, kdy s uchem přilepeným k rádiu jsem chytala každé desáté slovo z "průvodce inteligentní ženy", kterou na rušené Svobodné Evropě četl pan Tigrid. A také na zprávy (Ivan Medek,Hlas Ameriky,Vídeň...)jež s námi poslouchala celá ulice, protože jsme tradičně zapomínali zavřít okno.
Pan Řepa to vyslovil naprosto pregnantně: pánové Tigrid a Medek jsou synonymem toho nejlepšího, co lze v našem národě nalézt. Připojuji se a rovněž děkuji panu Chromému za připomenutí.
27. 10. 2007 | 09:22

im napsal(a):

Pane Řepo,dovolte drobnou poznámku k Vašemu příspěvku. Není tomu tak, nebylo mlčení, ale možná asi nečtete nebo nemáte možnost číst noviny, nebo nesledujete TV zprávy či internetová vydání novin a týdeníků. K 90. výr. narození Pavla Tigrida odhalil prezident VK a paní Ivana Tigridová na domě, kde v Praze žili (U starého hřbitova 3), pamětní desku, bylo o tom ve všech,myslím, denících, včetně vzpomínek na p. Tigrida (viz páně Hvížďalova v HN a jiné).
27. 10. 2007 | 10:17

Oškubaný občan napsal(a):

Mě byl osobně nesympaticky. Ač jsem se snažil sebevíc cítit k němu za jeho zásluhy nějaké sympatie, neuspěl jsem. Stydím se za to, že tak velkého muže jsem nedokázal mít rád, ale něco v jeho tváři mě děsilo, a děsí doposud. Říká se: o mrtvých jen dobře. No v mém případě to neplatí. Bohužel. Možná za to skončím v pekle, ale opravdu Tigrida nemusím.
27. 10. 2007 | 11:41

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den im
děkuji za upozornění.Popravdě řečeno, spíše brouzdám po zahraničních serverech, z českých deníkú občas přečtu Lidové noviny.Časy Literárek nebo původního Respektu jsou tytam.
Jinak vám děkuju za právní objasnění na blogu p.Hořejšího.Faktem je, že mám někdy problém porozumět motivům některých článků na blogu p. Hořejšího i některým diskutujícím.Možná to bude tím, že jsme neprošli stejným vývojem. Někteří neměli vraženou hlavu v devět večer do radia jako paní Lila nebo já a zřejmě, i vy.
A knížky s osobním věnováním od pana Tigrida budou mít v naší knihovně vždycky čestné místo.
27. 10. 2007 | 11:51

nejasac napsal(a):

Oskubany obcan neni sam - ja taky Tigrida nemusim, a dokonce si myslim, ze kdyby Tigrid neznemoznil Dubcekovo presidenstvi, tak by jeste existovalo Ceskoslovensko, treba.
27. 10. 2007 | 13:30

pgjed napsal(a):

Děkuji velmi za pěkné připomenutí. Já snad měl štěstí, že díky rodičům jsem spíše než na Timurovi vyrůstal na Rychlých šípech a Rolfu zálesákovi a Hlas a Svobodku jsem se naučil poslouchat od táty, dej mu Pán Bůh věčnou slávu za jeho statečnost. A tak Tigrid, Ducháček, Čep a jiné konstanty protikomunistického exilu zůstanou nezapomenutelnou legendou. Od Táty jsem rovněž věděl, že Tigrid je zkušený lidovecký harcovník, který to natíral již skopčákům z Londýna a komárůn v Obzorech. A tak když přišel Josef Lux a přivedl Pavla Tigrida a představil nám jej jako budoucího ministra kultury za KDU, věděl jsem, že kromě zadrhnutého krku jsem svědkem úžasného historického vyvrcholení. Dej Bůh věčnou slávu pane Schoenefelde! A panu Chromému velký dík za připomínku.
27. 10. 2007 | 13:54

hanny napsal(a):

pro nejasac: Dubcekovo prezidentstvi - diky bohu, ze k nemu nedoslo. Moje generace - ročník 1965 - v tom popletenem staříkovi v roce 1989 nenašla ani stín idolu konce 60.let -bohužel....
27. 10. 2007 | 14:58

Al Jouda napsal(a):

To nejasac: Je-li pravda, že Tigrid znemožnil prezidetskou kandidaturu soudruha Dubčeka, tak mu za to patří jen vřelý dík.
27. 10. 2007 | 15:52

Lila napsal(a):

Pro nejasac:
Dovolte malé připomenutí. V roce 1985 se Dubček, zapomenutý důchodce z Bratislavy, náhle vynořil a veřejně reagoval na výrok V. Bilaka, že Dubček a jeho druzi připravovali koncentrační tábory pro "odpůrce pravicových sil", tedy Bilaky a další kované internacionalisty. "Zlá pomluva," ohradil se Dubček v dopise Rudému právu (RP dopis neotisklo, publikoval ho list italských komunistů Unita).
"My, dubčekovci, jsme jen podali návrh na zřízení lágrů pro odpůrce socialismu," bezelstně přiznal v létě roku 1985 (!) budoucí adept na prezidentský úřad.
Své první osobní setkání s idolem 60. let ve VPN, v prosinci r.´89, popsal Fedor Gál v knize Nadoraz. Mimochodem ho označil za velmi šokující. Tehdy se podle Gála rozhodlo, že kandidátem VPN na prezidenta bude V. Havel, nikoli A.Dubček."Dubček se při této debatě rozplakal. Zarazil mě pohled na muže, který měl stanout v čele nové moci, jak pláče před dvaceti cizími lidmi", přiznal Gál.
Takže díky všem, kteří nedopustili, aby sentimentální celoživotní marxista-leninista Dubček se proplakal až na Hrad.
27. 10. 2007 | 18:16

Petr_1 napsal(a):

Nebudu komentovat chvalozpěvy na p.Tigrida. Jako syn toho, který byl u "černých baronů" a pocítil stejně jako já komunistickou moc považuji ty, kteří utekli za hranice a až tam "hrdinně" bojovali proti komunismu spíše za zbabělce. Nebo to byli tzv. "ekonomičtí uprchlíci"?
27. 10. 2007 | 18:49

ok napsal(a):

Pane Petře. nezlobte se, ale nemohu s Vámi souhlasit. Jakou statečnost projevila většina lidí, kteří zde zůstali? Hromadně žádali o členství v KSČ a to podle mě o žádném hrdinství nesvědčí. Uznávám, že lidé, ať již v zemi zůstali, nebo emigrovali, nemohli pro změnu systému moc udělat. Většina lidí v emigraci se nicméně alespoň snažila. Buď aktivně, nebo o CZ informovali v cizině pozitivně. Samozřejmě, ne o systému, ale o lidech a jeho kultuře, historii, atd. Uvědomte si, že většina lidí v zahraničí aai netušila, že existujeme. A když, tak jsme byli něco "exotického" a "nebezpečného". Každý člověk má právo, rozhodnout se, jak se svým životem naloží. Nálepka "zbabělce" nesedí, emigranti se museli sakramentsky ohánět, aby se prosadili. A pro vlast, udělali určitě více, než lidé, kteří zde zůstali.
27. 10. 2007 | 19:47

im napsal(a):

Pane OK,

to je zajímavé téma. Kdo udělal pro vlast více - ti, kdo zůstali, nebo ti, co odešli? Dá se to vůbec nějak změřit?
27. 10. 2007 | 20:25

Lila napsal(a):

Pro Petra 1:
Váš názor, na který máte svaté právo, považuji za urážlivý a nespravedlivý. Zřejmě toho o panu Tigridovi moc nevíte. Jako příslušníka londýnského exilu, navíc z buržoazní židovské rodiny, by ho v Československu po únoru 1948 nepochybně čekala smrt, v lepším případě mnohaletý žalář.
Komunistický režim zcela systematicky likvidoval lidi, kteří mohli zosobňovat elitu národa. Z toho důvodu se záhy začal uplatňovat vylučovací princip, týkající se tzv. třídních nepřátel - vojáků ze západní fronty, členů nekomunistických stran, farářů, kulaků, bohatých lidí, šlechty, živnostníků atp.
Vy působení pana Tigrida ironizujete... v této souvislosti bych si dovolila připomenout, že na jaře 1966 Tigrid otiskl ve Svědectví "Sdělení ÚV KSČ o porušování stranických zásad a socialistické zákonnosti v období kultu osobnosti" původně určené jen vybraným funkcionářům strany, které vdova po popraveném R. Margoliovi statečně propašovala do Paříže. Díky tomu, se celý svět poprvé dozvěděl o zvěrstvech, která se tu po roce 1948 děla, o politických procesech, popravách, o nelidském mučení v hradčanském "domečku"; ale třeba i o existenci tzv. Pomocných technických praporů (PTP).
Zdá se Vám to, pane Petře 1, málo?
27. 10. 2007 | 20:45

bobr napsal(a):

Pro Petra 1. To, co jste napsal o panu Tigridovi je do nebe volající hnus a vy jste asi dítě těch, co ten režim komunistický schvalovali a tleskali mu. Protože pan Tigrid byl v emigraci od roku 1948, takže žádná ekonomická emigrace. Vy Prtře asi ani význam tohoto slova neznáte, nebo jste slaboduchý, nebo blázen. Psát o Tigridovi jako o ekonomickém emigrantovi je, jako o Stalinovi, že byl lidumil... Prosím přečtěte si nějakou knihu nebo reportáž od Tigrida, aby jste prozřel.
27. 10. 2007 | 21:48

Pepa Řepa napsal(a):

Pro Bobra
Já bych nepodezíral značku Petr 1 ze sympatií ke komunismu.Bude zřejmě mladší ročník, Tigrida nebo Škvoreckého zná jen z čítanky.Nezažil tu dobu, doma se s tím možná nesetkal a asi sám moc nečte. Takových je víc.Snad to dožene.
Jinak dostat se do čítanek je asi to nejhorší, co se může stát. Nová generace vás přestane číst.

Pro Lilu
mám někdy pocit, že z hrobu zase vylezl Smrkovský nebo Dubček.Frustrace z pravice vede k tomu, že se vrací duch reformovatelného komunismu.
Tím myslím jiné blogy a přirozeně i jiné diskutující, než jsou tady.
28. 10. 2007 | 06:56

Miroslav Janko napsal(a):

Narodil jsem se v roce 1938, Unor 1948 panatuji jako maly kluk.V roce 1985 jsem emigroval do Norska.Zde jsem se potkal s pani Anno Kvapilovou ktera byla jednou z hlavnich postav ceske emigrace.Od ni jsme dostavali casopisy pro emigranty. Po kratkem cteni jsem je odlozil.Dnes ziji v USA a po dvaceeti letech mohu s klidnou mysli a bez emoci napsat,ze tak zvana pounorova emigrace se laskyplne snoubila s tou lepsi casti emigrace po roce 1968 a to bez rozdilu byvale stranicke prislusnosti.Lepsi cast emigrace po roce 1968 byla ta co emigrovala ale pred tim museli odevzdat stranicke prukazy na sekretariatu KSC.Ja jsem nikdy nebyl v KSC a tak dobre vim jak se novi emigranti co emigrovali do USA prostrednictvin Americkeho fondu pro ceskoslovenske uprchliky selektovali.Nejlepsi ale nejtessi cesta byla se od nich oddelit.Bylo velice tristni pohlizet jak bylaly predvoj delnicke tridy se laskyplne snoubi s emigranty po Unoru, kteri se povazovali za nositele moralky a vzor cnosti.
28. 10. 2007 | 16:49

J.Forsyth napsal(a):

Proč se jen nerodíme staří a postupně nemládneme...
28. 10. 2007 | 18:12

Pepa Řepa napsal(a):

To Forsyth
někomu se to daří.Třeba Saskii Burešové
28. 10. 2007 | 18:52

wer napsal(a):

poprvé utekl jako Žid před Hitlerem, podruhé jako exponentt lidovců s špatným kádrovým profilem před komunisty. Prozíravý to muž. Byl i šikovný v získávání obživy v zahraničí (kdo je jen trochu chytrý, pochopí) . Po r. 89 předvedl co dokáže.
28. 10. 2007 | 22:54

Amarook napsal(a):

Pavel Tigrid bezesporu patri mezi nejvetsi Cechy. Mel jedinecny nadhled, ktery bohuzel mnoha daleko mladsim lidem u nas chybi.
29. 10. 2007 | 21:18

sidonia napsal(a):

Jsem jedna z těch,kteří v roce 1952 hledala školu,která by mě uspkojia ve svém příštím životě.Poté,co jsem se seznámila s vedením školy,velmi mile mne školou provedli a s určitostí přislíbili,že v září se mnou počítají.Jakéké bylo moje převapení,když za týden přišlo oznámení,že nejsem socialisticky zaměřená a musím na přeškolení.A tak v mých 15ti letech jsem skryla zklamání a přihlásila jsem se jen na dvouletou školu/takzvanou hnojárnu a po roce dobrého vysvědčení mi přišlo o prázdninách,že jsem e školy vyloučená a že se musím zapojit do pracovního procesu nebo se dostavit do přeškolovacího procesu a dozvěděla jsem se,že to bylo za katrem.To se psal rok 1953.Dostala jsem místo na státní statku 14 km z mého bydlště a skutečně jsem tam celých 15 měsíců/to mi bylo 16 let/pracovala všechny práce ,co se dělají v rostlinné výrobě a po celou zimu jsme ručně /tehdy ještě ručně,protože neexistovaly nakládače,ani rozhazovače /nakládali prasečí hnůj,protože tam byla velkovýkrmna vepřů.Ale, proč toto vše píši;víte v mladém věku se snadno naučíte pracovat s vidlemi,tak,že vás to tak neunaví.Ale teď přicházím k jádru věci;s námi tam byl nasazem jeden pražský obchodník,/jak o nich píšete ve svém blogu /,který chudák byl na tom tak špatně,že neuměl zacházet s vidlemi a tak se za ten den tak nadřel a přitom,za ním žádná práce nebyla vidět.Takové to bylo za komunismu a proto,kdo trochu uměl,nebo se snadno učil řeči udělali dobře,když se rozprchli do světa.
09. 02. 2008 | 21:29

Jo napsal(a):

Pokud někdo chce hodnotit Tigrida, doporučuji si nejdříve přečíst alespoň benešovu Indolenci.
18. 07. 2008 | 10:25

Bejkovec (Bern) napsal(a):

....stejne jako Pavel Tigrid i Ivan Medek nebyli ti nejlepsi.O tech nejlepsich se nepise a nemluvi.Co kdyby si nahodou vzal narod priklad.Prestalo by lhat,krast,nenavidet a politici dnesnich dnu by padali z oken.
08. 03. 2010 | 21:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy