Čin bratrů Mašínových přesahuje naši dobu

24. 10. 2007 | 17:02
Přečteno 22858 krát
Kauza bratrů Mašínových nesnese jakékoli zevšeobecňování, s nímž se bohužel střetáváme nejen v textu kolegy blogera Hořejšího, ale u mnohých dalších autorů, kteří si položili otázku, jsou-li či nejsou bratři Mašínové hrdinové.

Jejich čin vyústil z nezaměnitelného životního osudu rodiny, z které pocházeli, z nezaměnitelné a demoralizující totalitní atmosféry krátce před II. světovou válkou a po celou dobu jejího trvání. Následovaly stejně specifické a polovičaté demokratické roky 1945 –1947, období falešných nadějí. A poté nejen pro bratry Mašínovy kruté procitnutí do obludné atmosféry po únoru 1948, kdy ze společnosti mizely fyzicky a sociálně celé skupiny a vrstvy lidí v nelidské atmosféře komunistického fanatismu a všude se rozlézajícího strachu.

Abnormálně vypjaté ovzduší komunistického diktátu, které trvalo nejméně do roku 1953-1955, se při jakémkoli náznaku odporu, natož při pokusu o ozbrojený odpor, nemohlo tedy obejít ani náhodou bez lidských obětí ať na jedné či na druhé straně. Abnormalita a nelidskost revolučního teroru, charakterizující stejně nacistickou či jinou okupaci, anebo komunistickou či jinou totalitu, pak z ojedinělosti takových činů učinila zápas na život a na smrt. Takovým bylo i vystoupení bratří Mašínů proti drtivému sokolí komunistické mašinérie na jedné straně a na straně druhé tragické oběti, které v této mašinérii byly předurčenými, chcete-li více či méně poslušnými nebo aktivními vykonavateli.

Revolučně prosazovaný teror komunistické ideologie činil každého z nás, kdo v té době žil, potenciální oběť. Bratři Mašínové tuto ponižující možnost přežívání svým životním vybavením nemohli než jinak odmítnout, aby se tak proti své vůli a ze zvůle jiných stali ojedinělými, byť tragickými hrdiny.

Smysl a velikost vystoupení bratrů Mašínů, k němuž svým rodinným a dobovým zázemím bytostně směřovali, spočívá na pozadí této tragické doby v etickém imperativu. Imperativ jejich činu demaskoval destruktivní základy, lživé cíle a sebe záhubnou podstatu komunismu a jeho ideologie. Ideologie, která negovala přetrvávající duchovní hodnoty a mravní základy lidské společnosti, za které padl otec Mašínů v předcházejícím boji proti nacistům. K pokračující likvidaci těchto hodnot komunistickou mocí, umocněnou navíc propagandou ve jménu nacistických obětí, se bratři Mašínové těžko mohli postavit jinak, než jak se postavil jejich otec proti ozbrojené a násilnické převaze, tedy se zbraní v ruce.

Hodnocení jejich činu na základě legitimnosti či nelegitimnosti režimu, byla-li či nebyla-li válka (jako kdyby se na světě přestalo někdy válčit) a další různá měřítka (plebiscit apod.) bagatelizují tehdejší obludné rozměry nesvobody a teroru a rovněž i právo člověka na vzepření se takové porobě ducha i těla. Ne že by právní rámec, dobový a společenský kontext neměl platit, naopak. Není-li ovšem, tak jako tomu bylo po roce 1948 v Československu, převrácen zcela naruby, jak tomu mimo jiné nasvědčovalo, jak s reáliemi kauzy bratří Mašínů naložila komunistická propaganda.

Velikost činu bratří Mašínových tkví v jeho existenciální jinakosti, jež přesahuje tragédii obětí, kterým se jejich čin bohužel nevyhnul. Nemířil ale proti nim osobně, ani nemohl, protože ponižující společenská beznaděj a revoluční teror proti kterým se bratři Mašínové postavili se zbraní v ruce, zasahovaly a rozleptávaly celou tehdejší společnost. Jejich čin přesahuje naši dobu a nás, kteří nemůžeme stále strávit svůj podíl viny.Vyznamenat bratry Mašínovy by mohlo tedy konečně znamenat, že se k této existenciální jinakosti a právu na ni skromně a důstojně hlásíme včetně připomenutí tragického osudu i jejich obětí a všech, kteří na volbu svobody a formy boje za ni - ať už z jakýchkoli pohnutek – rezignovali nebo byli přinuceni rezignovat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

PatientO.T. napsal(a):

Díky, pane. I já na skupině bratří Mašínů obdivuji ochotu jít do zdánlivě ztraceného boje za svobodu a ovšem i neskutečné hrdinství.
24. 10. 2007 | 17:15

klaaarka napsal(a):

Moc hezké. Ale pokud byste byl synem toho zavražděného pokladníka, který jen dělal svou práci a snad pouze tím, že nevyšel do ulic se zbraní v ruce, se stal "přisluhovačem komunistů", jistě byste nezastával názor, že "existenciální jinakost činu bratří Mašínů přesahuje tragédii obětí". Kromě toho tím ani nic nedokázali, nikomu nepomohli a soudě zvenčí nikomu ani pomoci nechtěli, kromě sebe samotných. Odboj je pro mě třeba vydávání samizdatové literatury, nikoli "ukrást peníze a zmizet v zahraničí".
24. 10. 2007 | 17:20

PatientO.T. napsal(a):

Kdybych byl synem onoho pokladníka, určitě bych se časem ptal, proč táta vytáhl tu pistoli? Kdybych byl klaaarkou, tak bych si o Mašínech něco přečetl. Pak bych si mohl dovolit třeba tvrzení, že vydanými samizdaty mohli hoši umlátit celé politbyro k smrti...
24. 10. 2007 | 17:27

Petr186 napsal(a):

A proč neodpráskli nějakého stranického tajemníka? Alespoň okresního, to jen zapalovali stohy? A co kdyby odpráskli Topolánkova bolševického tatíčka nebo mamičku, co by dnes soudruh Topolánek na to říkal? Pokud by se ovšem vůbec narodil. Nebo co třeba soudruha Štětinu, dnes zuřivého antikomunistu?
24. 10. 2007 | 17:35

filipi napsal(a):

Krasne napsano.
Masinove jsou hrdinove a to nejen pouze v ceskem kontextu. Ztelesnuji smysl pro cest a svobodu a boj proti zrudne ideologii. Malo kdo mel odvahu takhle otevrene vystoupit.
Ad klaarka: Ten pokladnik na ne vytahl pistoli, byl clenem lidovych milic a vezl penize do komunistickeho podniku. Tedy s rezimem naprosto jednoznacne kolaboroval. Kdyz spojenci bombardovali v Nemecku zbrojovku Krupp take tam zahynulo fura lidi co "jen" delaly svou praci. Myslite ze to delat nemeli? Bombardovali take mesta aby podlomili Nemeckou moralku. Tam taky zahynula fura lidi kteri treba jenom byly doma.... Stejne je to legitimni. Zit v tak hruznem systemu jako je nacismus nebo komunismus znamena s nim tise kolaborovat. Pokud nekdo toto odmitne a proti totalite bojuje tak musi nutne bojovat proti celku vcetne tech tichych kolaborantu. Jinak nema sanci.
24. 10. 2007 | 17:51

Filipi napsal(a):

Ad Petr:
Oni si mysleli ze behem nekolika let dojde k valce USA Rusko a oni pujdou CSR osvobozovat. Kdyz do USA prijeli tak take okamzite nastoupili do armady. Takze jejich jedinym ukolem bylo dostat se ven. Zastrelit prominenta KSC by bylo fajn ale take by to bylo sebevrazedne a zbytecne. Vratit se s osvoboditelskou armadou je daleko efektivnejsi
24. 10. 2007 | 17:54

Boleslav D. napsal(a):

PatientO.T.:

Oni tedy pokladnikovi rekli: "My nejsme obycejni lupici, my jsme bojovnici proti totalite"?
Nebo myslite, ze ten pokladnik mel proste penize vydat kazdemu, kdo by ho prepadl?
24. 10. 2007 | 18:05

PatientO.T. napsal(a):

2 Boleslav D.: Nemyslím, ale faktem je, že pokladník byl zabit v potyčce, která následovala poté, co dotyčný vytáhl dosud skrytou zbraň. Ostatním nedobrovolným účastníkům přepadení se nic nestalo...
24. 10. 2007 | 18:10

georg napsal(a):

Doufám a modlím se za to, aby se našel nějaký bojovník proti čemukoliv a jak bude potřebovat prašule, tak vás podřízne jako kuře i s vašimi blízkými. Bude to hrdina a Mejstřík se Štětinou ho navrhnou na řád Bílého lva. Takoví amorální idioti pracuji u nás na ministerstvu. Fuj.
24. 10. 2007 | 18:13

vlk napsal(a):

Přistoupit na argumentaci pana Chromého znamená přistoupit na argumentaci všech teroristů světa. Všichni totiž vždycky své činy páchají ve jménu něčeho ušlechtilého, vznešeného a podobně jako panChromý s glycerinovou slzou v oku konstatují , že jejich čin je daleko větší než nevinnost a marnost neviných obětí. Takto jistě argumentovali přznivci atentátu na OH v Mnichově, příznivci únoszu na Achille ALuro,samozřejmě že i Ata a jeho souputníci nepochybně i zastánci ETA, IRA a vím já kdo ještě. Mašínové měli právo vést svoji soukromou válku s režimem, měliprávo prostřílet se přes hranice. Nemělisebemnší právo podříznout bezmocného esenbáka nebo zastřelit jeho kolegu, kterého také vylákali pod falešnou záminkou. A chudákúčetní jistě mohl rozpoznat jejich vznešené úmysly,když na něj namířili. Jistě mu byl naprvní pohled jasný rozdíl mezi Mašíny a normálním těžkým kriminálníkem... A to nemluvím o střelbě zdálky na hasiče, kteří se snažili uhasit Mašíny zapálené stohy.Pokud je demokracie oním systémem,který stojí za to hájit, pak tato demokracie stojí na hodnotách jako je maximální úcta k lidskému životu, Bez úcty k lidskému životu totiž žádný systém, ani demokracie nemá žádnou cenu. Mimochodem - aniž bychjakkoliv hájil bývalý režim,pokud by vycházel ze stejné filosofie, tedy že vražda nepřítele není vraždou, pak by byl musel osvobodit jistého Pilčíka. Kdo byl Pilčík, nechť si neinformovaný čtenář zjistí. Jisté je, že Pilčíkovy oběti byly z hlediska tehdy platné doktriny jasní protivníci režimu.Demokracie adorující podříznutí zraněného - mimochodem, slyšel jste něco pane Chromý o Ženevské konvenci?- není demokracie, resp. je na nejlepší cestě jí přestat být. Čin bratří Mašínů anináhodou nepřesáhne naší dobu. Čin bratří Mašínů je jen dokreslením své doby a jejich temných stránek.
24. 10. 2007 | 18:18

IvanT napsal(a):

Byli hrdinove, byli zbabelci, byli prospechari, a byli obycejni lide. Masinove zacali s umysly, ktere by bylo tezko odsoudit, i kdyz byly mladistve naivni, ale skoncili akcemi ktere byly uz jen sebezachovne a nemely zadny spasujici narodni charakter. Proto si podle mne nezaslouzi byt 'statnimi hrdiny'.

Skutecnymi hrdiny byli ti, kteri s narodem na mysli planovite odporovali, a mnohdy skoncili ve vezeni nebo na sibenici. Ti si zaslouzi skutecnou uctu a vyznamenani.
24. 10. 2007 | 18:25

george napsal(a):

Tito pánové jsou pro mne vrazi, pokud je pravdou, že zařízli spoutaného policajta s ideou, že tím bojují proti komunismu. Žádní hrdinové, pouze zdivočelí mladí lidé, kteří se probíjeli na západ. Podotýkám, že nejsem žádný komunista, nebo jejich fanoušek, určitě spíše naopak.
24. 10. 2007 | 18:33

Vendel1 napsal(a):

Vrah zůstane vždy vrahem! Kdyby vraždili všichni ti, co také nesouhlasili s režimem...(?) Autorovi článku přeji brzké uzdravení...
24. 10. 2007 | 18:36

jirka napsal(a):

Vrahové zůstávají vrahy. Není žádné vyjímky ve jménu čehokoliv.
Jsou vrahové.
24. 10. 2007 | 18:41

Rebel napsal(a):

Pane Chromý,
příšerný článek, tak nějak vypadá špatně napsaná propaganda, vytržená z reality a plná emocí.
Pokud se člověk vyjadřuje, zpravidla k tomu používá mozek a pusu. Vy to první buď vůbec nemáte nebo prostě nepotřebujete. Vám stačí, když se něco povídá a odpovídá to vašemu ideologickému přesvědčení. Emoční neřízený průjem.
24. 10. 2007 | 18:52

Martin VI. napsal(a):

Pane Heřmane, dejte si prosím obklad na čelo. Pokud schvalujete vraždu pro peníze, jste stejný jako bratři Mašínové. Jo a raději odjeďte z republiky co nejdříve, nechci Vás potom potkat, až budete pro Vaše přesvědčení vraždit lidi.
24. 10. 2007 | 18:58

obyčejný člověk napsal(a):

Během druhé světové války,naši partyzáni zlikvidovali velké množství lidí, kteří údajně kolaborovali s nacisty.Tito občané byli zastřeleni,oběšeni či umučeni.V mnoha případech se pak prokázalo, že tyto činy byly spáchány na základě anonymních udání.Vykonavatelé obdrželi za hrdinství vysoká vyznamenání.dodnes se s nimi pokud žijí, chlubí.Prostě byla válka.Tito odbojáři jsou pro někoho hrdinové a pro druhé vrazi.Děkuji všem za porozumění a prosím přemýšlejme.Bratři Mašínové jsou jen malé ryby v moři hanby, která padá na nás všechny.
24. 10. 2007 | 19:10

Viola napsal(a):

Proč to téma pořád vytahujete, přečtěte si komentáře k minulému bloku o nich, z vašeho názoru se mi zvedá žaludek, zvláště, když jste uvedl, že je Otčenáš Váš oblíbený. Neznáte desatero, nezabiješ? Už neplatí starý zákon 2000 let - "zub za zub". Miluj bližního svého jako sebe samého.
24. 10. 2007 | 19:14

Juvel napsal(a):

Připojuji se bezvýhradně k diskusnímu příspěvku "vlka". To o čem píše p. Chromý by mohly být jisté polehčující okolnosti pro bratry Mašíny, ale obvinění z vražd to neruší.
24. 10. 2007 | 19:15

Juvel napsal(a):

Připojuji se bezvýhradně k diskusnímu příspěvku "vlka". To o čem píše p. Chromý by mohly být jisté polehčující okolnosti pro bratry Mašíny, ale obvinění z vražd to neruší.
24. 10. 2007 | 19:15

roman napsal(a):

Když vynecháme prázdná slova v článku pana Chromého, co zůstane. Nic. Jen obhajoba terorismu.
Snad se dočkám článku pana Chromého o legitimitě útoku na dvojičky. Jinakost tohoto činu odpovídá snad jen hlouposti autora.
24. 10. 2007 | 19:17

Čochtan napsal(a):

Mašíni zabili pouze "kované" komouše. SNBáka a ozbrojeného pokladníka člena LM. Těch škoda nebyla.
24. 10. 2007 | 19:23

Loca napsal(a):

Pane Chromy, zkuste se pak prosim zamyslet, jaky je rozdil mezi Masiny a Che Guevarou. Zpusob, kterym obhajujete Masinovi, je taaak podobny zpusobu, kterym dodnes nekteri "nadsenci" obhajuji Guevaru. I o nem by se dalo rici, ze bojoval se zbrani v ruce proti odpornemu utlaku lidske dustojnosti, protoze jinak se v te dobe podminky polootrockych zemedelskych delniku v mnohych zemich Lat.Ameriky nedaly nazvat. Presto mi jeho metody nejak brani povazovat ho za uzasneho tragickeho hrdinu a dat si ho na tricko (nebo ho navrhovat na vyzmnamenani). A to same plati pro bratry Masinovi.Ucel totiz, podle meho nazoru, prostredky nesveti.
24. 10. 2007 | 19:23

Čochtan napsal(a):

Ano, demokracie stojí na hodnotách jako je maximální úcta k lidskému životu. Ale ne k životu lidových milicionářů a SNBáků.
24. 10. 2007 | 19:26

Čochtan napsal(a):

Nebo musí mít demokracie úctu i k životu gestapáků, esesáků, Heydricha, Goeringa,.. ?
24. 10. 2007 | 19:27

Loca napsal(a):

a bude to samozrejme pan Cochtan, ktery stanovi tu spravnou hranici zabitelnosti, ze?
24. 10. 2007 | 19:29

spectrumx napsal(a):

Za jakýchkoliv okolností, v jakékoliv době a bez ohledu na účel takového skutku nenalézám žádné ospravedlnění pro vraždu venkovského četníka, kterého bratři Mašínové nejprve vsedě svázali a pak mu podřezali hrdlo. Kde je v tomto ohledu ona nezbytnost takové oběti, pokud už vůbec připouštíme diskuzi o vykoupení vlastní svobody smrtí někoho jiného? Morální rodinné zázemí nikdy nemůže ospravedlnit vraždu na nevinných lidech. Obdivuju lidi, kteří byli schopni zříct se vzdělání, kariéry, dětí, pohodlného života - a vzdorovali komunistickému režimu svým životem s čistým štítem. Co Mašínovi dokázali? Že se dají ukrást peníze a prostřílet se ven? V čem je ten mravní imperativ? V jejich osobní svobodě na úkor mrtvých? Odmítám!
24. 10. 2007 | 19:45

Amarook napsal(a):

Bratri Masinove byli nepochybne tragicke postavy. Tehdejsi situace se dnes da uz tezko pochopit. Jestli byli hrdinove nebo ne to objektivne rozhodnou jen nebesa.Ovsem pravdu mel Orwell, ze dejiny se tvori dnes.Vetsina Cechu je jako hrdiny nevidi a jsou k tomu asi dobre duvody. Je ovsem trochu komicke, ze oba bratri v Americe proklinaji skoro kazdeho a povazuji se za jedine spravedlive. Co vlastne dokazali? Komunismus neporazili a valku ve Vietnamu nevyhrali. Svym hrdinstvim si asi taky 100% jisti nejsou, protoze se Cesku vyhybaji jako cert krizi.
24. 10. 2007 | 19:47

Heda napsal(a):

Masinove jsou vrazi
24. 10. 2007 | 19:49

Kadlous napsal(a):

Akademická otázka k této diskuzi:
- neměli by se najít nějací noví Mašínové, kteří by měli právo zlikvidovat obdobným způsobem některé představitele a podporovatele současného režimu ? Vláda, která rozhoduje o životě lidí v tomto státě se dostala k moci podvodem a korupcí. Svojí činností přivede většinu národa k ekonomickému zoufalství.

Moc se o tom nemluví, sem tam někdy proběhne v médiích zpráva, že ročně se zasebevraždí skoro dva tisíce lidí a z toho je asi 70 % lidí, kteří odejdou z tohoto světa z důvodu ekonomické beznaděje a zoufalství (pomineme li, že hodně se jich dostalo do této situace svým špatným rozhodnutím), ale stále je to za dobu naší "demokracie" už nejméně 18 000 lidí, kteří odešli ze světa z důvodů fungování současného systému. A to ještě v lednu dojde k velkému okradení 80% obyvatel ve prospěch 10% nejbohatších.

Vím, že je tato argumentace trochu přitažená za vlasy, ale pokuste se přemýšlet bez ideologického zaslepení.

Jediná cesta je - volby, které zastaví devastaci tohoto státu.
24. 10. 2007 | 19:59

george napsal(a):

Je otřesné, že se ještě najdou lidé, píšící pod jménem Čochtan. Asi je to stejný darebák, ajko Mašínové a klidně by zabil svázaného policajta jen proto, že měl nesprávnou iniformu. Jsi hovado....
24. 10. 2007 | 20:01

Frante napsal(a):

Myslím si, že argumenty zde uváděné v jejich prospěch můžou sloužit více nebo méně jako polehčující okolnosti jejich trestných činů. Jejich některé činy by byli trestné za každého režimu. Nevidím jediný argument abych je nazýval hrdiny. Tak to cítím já a je jasné že každý to může cítit jinak a žádná objektivní pravda ohledně toho neexistuje.
24. 10. 2007 | 20:14

Rebel napsal(a):

Pro Čochtan.
Cituji vás:

„Nebo musí mít demokracie úctu i k životu gestapáků, esesáků, Heydricha, Goeringa,.. ?“.

Neohánějte se demokracií, protože vůbec netušíte, co to je. Jste slaboduchý psychopat, který si svou omezenost a úchylku bohužel asi vůbec neuvědomuje.
Vyjadřujete se jako demagog, používáte zjednodušení a nálepkování, za účelem ospravedlnění pochybných činů, včetně vražd.
V demokracii jsme každý především občanem, s právem na život a na spravedlivý soud.. K tomu, abychom mohli někoho o život připravit, musíme mít hodně pádné argumenty, snad jen ty, že jde o život nám. Až se budete příště snažit sestavit seznam „podivných“ skupin nebo osob, nezapomeňte na své jméno. Mělo by být v čele.
24. 10. 2007 | 20:29

LEVAK napsal(a):

Obrním se trpělivostí a budu čekat kdy pan Chromý napíše oslavnou tirádu na Bin-Ládina a jeho Al-Kajdu!
24. 10. 2007 | 20:37

bobr napsal(a):

Pane Chromý, jste ročník 1947 a zaujímáte velmi přesvědčivé stanovisko a názor na případ vrahů bratří Mašínů.Když se zmíněná událost stala, stavěl jste bábovičky v písku, chodil na nočník a tahal kačera. S velkými výhradami bych chápal, nikoli vašk souhlasil, s obdobným stanoviskem pamětníka této zavrženíhodné události. Pokládám za troufalost hodnotit situaci, kterou znáte zprostředkovaně, a navrhovat vrahy Mašínovy na státní vyzbnamenání. Věnujte se raději svému oboru, kterému nepochybně rozumíte. Ani prezident Havel, ani jeho následovník Klaus nenašli důvod udělit těmto lidem vyznamenání a já věřím, že tak neučiní ani kterýkoli další náš prezident, byť by šlo třeba jen o vyznamenání In memoriam.
24. 10. 2007 | 20:42

Rebel napsal(a):

Pro LEVAK.
Mohl by napsat ódu na Hitlera. To byl asi největší antikomunista.
24. 10. 2007 | 20:44

Petr186 napsal(a):

to Kadlous

Naprosto s Vámi souhlasím, mluvíte mi z duše
24. 10. 2007 | 21:14

Luba napsal(a):

Mít mentalitu bratří Mašínů, ještě dnes se vydám na Hrad a zastřelím jednoho z největších škůdců a hrobařů našeho státu, pana Václava Klause.
24. 10. 2007 | 21:30

M.M. napsal(a):

Jak smutné číst některé příspěvky.Jak hluboce je poškozené vnímání dobra a zla po čtyřiceti letech komunistické masáže.No ještě štěstí , že jsou v pekle a vy půjdete za nima!!!
24. 10. 2007 | 21:32

skeptik napsal(a):

Sprostí vrazi civilistů a tím víc jejich činy, opravdu přesahují naši dobu.

>>pracuji od roku 1995 na MZV ČR

Panebože, co jsme za stát, když státní úředník chce vyznamenat loupežné vrahy! Přál bych vám, abyste se někdy dostal do rukou stejných magorů, třeba by se vám v hlavě alespoň na chvíli rozsvítilo, než by tedy zhaslo navěky!
24. 10. 2007 | 21:42

Ladislav napsal(a):

Kdyby byli Masinove takovi hrdinove tak by zastrelili nejakeho komunistickeho potentata, nemordovali by hasice, postaky nebo obecni policajty.

Kdo delat z prachsprostych vrahu a lupicu odbojare nemuze byt slusny clovek.
24. 10. 2007 | 22:00

PatientO.T. napsal(a):

2 skeptik: Jsem rád, že na mém MZV ČR pracují lidé, kteří jsou schopni vyvodit z diskuse o morálních aspektech odboje tak pregnantní závěry. Skutečně mne hřeje, že moje daně nepřicházejí do vašeho úřadu zbytečně. A teď vážněji: Člověk, který se dobrovolně stal členem SNB nebo LM si zkrátka zvolil svůj osud. Někoho spravedlnost dohnala tady, jiného na věčnosti... Tak to chodí...
24. 10. 2007 | 22:03

Čochtan napsal(a):

Vražda na tyranu není zločinem.
To by vám mělo přijít známé.

Vražda na Klementu Gotwaldovi by nebyla zločinem.
Vražda na jeho kumpánech by nebyla zločinem.
Vražda na tyranově pomocníku není zločinem.
Vražda na SNBákovi nebo lidovém milicionáři nebyla zločinem.

Doufám, že jsem přivodil infarkt našim soudruhům Vlkovi, Ladislavovi, Skeptikovi, Lubě, Rebelovi Levákovi, Georgovi.
24. 10. 2007 | 22:17

af napsal(a):

Mašínové přece absolvovali komunistický výcvik pro agenty, jak se na něj tedy dostali? (Když už je řeč o milicionářích.)

Snad by někdo rád viděl, že by tu kriminalita mohla být ještě vyšší, a proto by je chtěl vyznamenat!
24. 10. 2007 | 22:19

terorista napsal(a):

Nesouhlasím s dnešním režimem,podle pana Chromého,můžu začít vraždit?Asi začnu u něho.
24. 10. 2007 | 22:19

Čochtan napsal(a):

Dnešní režim má koncentráky v Jáchymově ?
Dnešní režim popravuje členy opozičních stran ?
Teroristo, ty náš malej rozumbrado, vyčůrat, pomodlit a do hajan ! Zítra musíš do školky !
24. 10. 2007 | 22:39

čárls. napsal(a):

Zločin zůstane zločinem a nelze jej omlouvat ideologií. Tím bychom povýšili ideologii nad zákon a to je cesta do pekel.
24. 10. 2007 | 22:50

Rebel napsal(a):

Čochtane, o tom, zda je vražda zločinem, rozhoduje soud.
Označil jsi mne za soudruha, kterým jsem nikdy nebyl a KSČ jsem měl asi tak rád, jako mám dnes rád ODS. Na dobu minulou se snažím dívat bez zaujatosti, neměl jsem rád komunistické primitivy, nemám rád ani ty antikomunistické. Bohužel asi každá doba má své blby. Dnes je výhoda v tom, že takové jako jsi ty, můžeme okřiknout a lidem se může dostat spravedlivějšího zacházení. Je to naše povinnost a nemáme se na co vymlouvat. Naše svoboda znamená taky naši odpovědnost. Chovej se jako člověk, ne jako hovado.
24. 10. 2007 | 22:51

Blechová Hana napsal(a):

A, tady je nějak moc veselo, tady bude mít pan Stejskal co dělat:)))

Do písk práce, to bude rachot!:))

(Místo toho písk si dosaďte jen zdrobnělinku, tak sprostá zas nejsem.)
24. 10. 2007 | 22:53

A. N. Other napsal(a):

Velký problém Mašínů je, že jejich činy jsou tak "nečeské". Biologický zákon velí přežít, přizpůsobit se a v tom jsme ho v České kotlině dovedli po několika staletích k dokonalosti... Zajímavé je, že některé stejně malé národy jako jsme my, přistupují ke své existenci tak rozdílně. Czechia - Chechnya, jak to zní podobně a přitom tak odlišná mentalita! V Čečensku by tamní domorodci nejspíš nediskutovali, jestli jsou či nejsou Mašínové hrdiny. Pravda ovšem je, že za chvíli zřejmě nebude mít v Čečensku kdo diskutovat...

Dovoluji si upozornit, že český národ úspěšně pokračuje ve vzájemném vyvražďování. Děje se tak plynule a setrvale (rychlostí tak deset, jedenáct mrtvol za víkend, o všedních dnech nemluvě) pomocí zbraně zvané motorové vozidlo. Je to divné, protože "český gen přežití" na silnicích zjevně nefunguje.
24. 10. 2007 | 23:01

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní/pane Hedo a paní/pane Vlasto,

hrubé urážky kohokoliv jsou na těchto stránkách zapovězeny. Pokud neumíte svůj názor vyjádřit slušně, běžte prosím diskutovat nějak jinam. Děkuji.

Pane Chromý, omlouvám se za hrubosti, kterým jste byl hned při prvním příspěvku na těchto stránkách vystaven. Pokusím se nadále udržet diskusi v co nejkorektnějších mezích. Ostré polemické názory jsou samozřejmě vítány.

Libor Stejskal, editor blogů
24. 10. 2007 | 23:12

A. N. Other napsal(a):

V diskusi na téma ozbrojeného či neozbrojeného odporu zaznívá občas jméno Gándhí. On mohl bojovat hladovkou, protože proti němu stál protivník, který ctil zásadu fair play. Gándhí nejedl a britské impérium se otřásalo v základech. Gándhího nakonec přijal anglický panovník (přičemž je typické, že ho zavraždil příslušník jeho vlastního národa). Proti nacistické a komunistické totalitě se však nedalo bojovat stylem Gándhího. To je zřejmé!
24. 10. 2007 | 23:35

Čochtan napsal(a):

On Gándhí měl "pozoruhodné" názory. Za války například doporučil Židům spáchat hromadnou sebevraždu, že tím třeba dojmou Adolfa a on se napraví a začne páchat dobro.
Krásná rada, že ?
24. 10. 2007 | 23:40

Blechová Hana napsal(a):

Gándhího bych nechala raději spát i s jeho radami!
24. 10. 2007 | 23:44

A. N. Other napsal(a):

Gándhí měl zkušenost s Angličany. A to jsou zcela jiní lidé než Němci či Rusové. Je nemyslitelné, že by se v G.B. uchytily tak podlé ideologie jako jsou komunismus a nacismus. Na to musí být "vhodné podhoubí". Žel žijeme v zemi, kde takové podhoubí je trvale přítomno.
24. 10. 2007 | 23:53

dejv napsal(a):

Více Chromých, méně Hořejších, nemám co dodat.
25. 10. 2007 | 00:16

hutor napsal(a):

Skvele a pravdive napsany prispevek.
Samozrejme, ze islamsti teroriste jsou hrdinove. Ale pro lidi, kteri sdileji jejich hodnoty. A pro me, jsou hrdinove Masini, protoze cti stejne hodnoty jako ja. Svobodu, odvahu a spravedlnost. I kdyz bych asi nedokazal byt tak odvazny.
Chapu, ze pro lidi, jejichz nejvyssi hodnotou je plne bricho a mastna huba, zadni hrdinove nejsou. A je to tak v poradku.
25. 10. 2007 | 01:07

Ovčan Kelvin Klein napsal(a):

Ono se říká, že 30 případů majora Zemana byl ďábelsky dobrý seriál. A názory některých stále zmasírovaných jsou toho důkazem. Hodný esenbák a kamarád estébák a vyvrhel prchající továrník a vlasatá spitá mánička. Jak Vám do těch palic ta klišé pěkně našroubovali. A co Zemanova žena? To byla taky oběť, když jí zastřelili v parku.

Pokud vím, tak ten pokladník, nebo co to byl zač, na ně vytáhl pistoli. Tak tam nebyl co řešit. První SNB je chtěl taky zastřelit, tak tady taky není co řešit. A druhý SNB by je přesně popsal a nechal zatknout ve chvíli, kdy ještě neplánovali zdrhnout. Takže taky bez debat.

Jo a nejvíc se mi líbilo, když Jirka zajel s autem do rybníka a pak musel vyplavat z otápějícího se vraku. Super klaďas.
25. 10. 2007 | 02:41

Jarous napsal(a):

Pro Rebela:
Hitler nebyl nejvetsi antikomunista a ani jim byt nemohl, byl jejich spojencem viz pakt Stalin-Hitler z 23.9.1939. Stary Masin bojoval proti Hitlerovi, jeho synove proti jeho spojenci take s knirkem.
25. 10. 2007 | 05:08

tomas napsal(a):

pro pana vlka, v tom seznamu vrahu vam tam par jmen chybi napriklad gabcik s kubis, nebo ti podle vas vrazi nejsou, srovnavat masiny s masovym vrahem a sadistou pilcikem, to jste trochu prestrelil, predevsinm by si vsichni, kteri tak horli proti masinum mohli o nich neco precist, zacit by mohli s jejich otcem, jednim ze tri kralu a skutecnym hrdinou protinacistickeho odbje, kterych u nas mnoho nemame, pokracovat by mohli celou atmosferou doby vcetne smrti jana masyryka a treti svetovou valkou ve vzduchu, pak by mozna take znali popis cele udalosti s pokladnikem, ktery byl zastrelen v potycce, kdyz na masiny vytahl pistoli, kerou v te dobe nemohl mit kazdy, rzohodne ji nemohl mit muj dedecek, majitel textilni dilnicky se tremi delniky, ktereho jako vykoristovatele poslali bolsevici do vezeni, policistu masinove zabili , protoze by je mohl poznat a identifikovat
25. 10. 2007 | 06:06

Wenda napsal(a):

Byli to obyčejní zbabělci,kteří chtěli utéct za dobrodružstvím.Pro mě jsou daleko větší hrdinové ti,kteří zůstali a bojovali každodenními (i drobnými) činy...
25. 10. 2007 | 06:49

hudry napsal(a):

"Životní hodnoty: Vladimír Holan ...a ranní a večerní Otčenáš". To myslíte tento: Otče náš, jenž jsi na nebesích, posvěť se jméno tvé, přijď království tvé, buď vůle tvá jako v nebi, tak i na zemi. Chléb náš vezdejší dej nám dnes a odpusť nám naše viny, jakož i my odpouštíme(!!!!) naším viníkům a neuveď nás v pokušení, ale chraň nás od zlého. Amen? Takže vy 2 x denně teatrálně proklamujete odpouštění a při tom schvalujete (asi vaším Bohem posvěcené?) sprosté vraždění "viníků"? Jste vůbec duševně zdráv a netrpíte schizofrenií? A co takhle Desatero - NEZABIJEŠ? To vás v náboženství neučili, nebo jste nebyl tenkrát ve škole? Takový tajtrlíky co mají 2x denně(!) plnou hubu prázdných honosných řečiček a přitom "skutek-utek" mám nejraději. Přesně to totiž dělali komouši, takže jste ideologicky jedním z nich ...
25. 10. 2007 | 07:00

Boleslav D. napsal(a):

Pokud jde o to, jak civilizovane a demokraticky se Britove chovali ke Gandhiho nenasilnemu hnuti za nezavislost, nemelo by se zapominat napr. na to, jak v roce 1919 dal general Dyer postrilet z kulometu 400 sedicich demonstrantu v Amritsaru...
25. 10. 2007 | 07:30

lada napsal(a):

Vrazi.
25. 10. 2007 | 07:58

Abeles Khon napsal(a):

Vrah zůstane vrahem, terorista teroristou. Dnes platné definice a skutkové podstaty příslušných tresných činů nechť si laskavě čtenář najde sám.
Policajt, pošťák atd. není komunistický režim. Chápu, že si někdo hledá své nové vzory, ač ve vrazích, ale ať své názory nevnucuje dalším lidem, kterým to myslí normálě a umí rozeznat bílou od černé.
25. 10. 2007 | 08:19

Pamětník napsal(a):

Správné znění titulku má být: Zločin bratrů Mašínových přesahuje naši dobu.
25. 10. 2007 | 08:21

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní slovenko,

hrubé urážky jsou na těchto stránkách v rozporu s Kodexem diskutujících. Váš příspěvek jsem proto smazal. Budete-li v této dikci pokračovat, vystavujete se stejně jako ostatní autoři urážlivých a vulgárních výpadů riziku, že zablokuji Váš přístup na tyto stránky.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal
25. 10. 2007 | 08:59

miroslav napsal(a):

Terorizmus prostě nelze omluvit, bez ohledu v jakém zájmu terorista koná.
25. 10. 2007 | 09:16

Petr B. napsal(a):

Je to pravda někoho tu soudí za nějaké zločiny které se staly před X lety... Mašínové kvůli jejímu nesouhlasu s režimem zabili člověka, který si dělal jen svou práci. Kdyby se jim do cesty postavil někdo jiný, tak by dopadl stejně jako pokladník? Budeme je oslavovat jako HRDINY? Hrdinství při kterém někdo zabíjí neviné lidi neni u mě hrdinství... A ten kdo toto obhajuje a schvaluje by měl být potrestán taky... Jiných soudí za to že v 50 letech jako soudce odsoudil disidenta a tady někdo obhajuje vrahů, kteří měly být odsouzeni za obyčejnou sprostou vraždu. Hrdinství je u mě to že někdo někoho zachrání nebo vykoná ve prospěch někoho dobrý skutek, ale ne to že pro svoje myšlení bude zabíjet...
25. 10. 2007 | 09:22

Bobo E napsal(a):

Když čtu některé reakce, zvedá se mi žaludek. Prohlášení "vřažda komunisty není vraždou" či podobná svědčí o malosti, pomstychtivosti a zvrácenosti některých pisatelů. Stejně to říkali nacisté (podle norymberských zákonů nebylo nic špatného na tom, zabít žida nebo položida), to samé platilo za komunistů o "kapitalistických přisluhovačích". Dobře, chvalme Mašíny za jejich odboj, ale ne za zabití (pro někoho vraždu) člověka, byť příslušníka LM. Vím, že v některých přešívá křivda z minulé doby a nejradši by postavili všechny komunisty ke zdi. Ale to by potom byli v jádru naprosto stejní ...
25. 10. 2007 | 09:32

Čochtan napsal(a):

Miroslave: komunistická vláda byla terorismus.
25. 10. 2007 | 09:55

Čochtan napsal(a):

Petr B:
od kdy je příslušník SNB nebo "lidový milicionář" nevinný člověk ?
Od kdy je člen KSČ nevinný člověk ?
25. 10. 2007 | 09:57

Čochtan napsal(a):

Bobo E:
Bylo zabití gestapáka vraždou ? Mašín starší jich mám ten dojem pár zabil.
25. 10. 2007 | 09:59

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskal,
máte tu víc k mazání. Například slova "darebák a hovado" (george 24.10.2007 20:01:50) nebo "zastřelím jednoho z největších škůdců a hrobařů našeho státu, pana Václava Klause." (Luba 24.10.2007 21:30:22)
25. 10. 2007 | 10:02

Rebel napsal(a):

Pro Jarous.
Pakt o neútočení není spojenectvím, který byl navíc jen maskováním skutečných Hitlerových záměrů. Jak je to doopravdy se ukázalo 22. červen 1941.
Abychom nechodili daleko, mám dojem, že za Hitlera českým komunistům nebylo moc veselo. V ostatních okupovaných státech to bylo podobné a to taky proto, že komunisté často stáli v čele odboje.
25. 10. 2007 | 10:03

hudry napsal(a):

@Slovenka: používá se tu bohužel kodex zvaný též "Dvojí metr", aneb "Co je dovoleno Bohovi, není dovoleno ...". Na jedné straně se tu za sprosté, zcela nesmyslné a neuvěřitelně brutální vraždy navrhuje státní vyznamenání a na druhé straně za vyslovení pouhého názoru, že by se tyto vraždy a jejich schvalování mělo potrestat dává padák. A to buďte ráda, že vás Stejskal taky neumlátil kovovou tyčí ... Pane Stejskal, můžete mě taky klidně exkomunikovat. Vražda zůstane vraždou a kdo ji schvaluje ten i rovněž potenciální VRAH !
25. 10. 2007 | 10:05

Al Jouda napsal(a):

Lépe než vyznamenání bratrů Mašínů by na veřejnost zapůsobil film natočený podle těch skutečných událostí. Chopí se toho nějaký náš režisér ?
25. 10. 2007 | 10:07

stejskal napsal(a):

Děkuji, pane Čochtane,

za Vaše upozornění. Denunciace tohoto druhu ale nejsou třeba. Sleduji toto fórum vcelku pozorně a jednotlivé texty vyhodnocuji. Samozřejmě se mohu přehlédnout či vyhodnotit něco nesprávně, recidiva a chronické porušování Kodexu diksutujících mi však většinou neunikne.

Libor Stejskal, editor blogů
25. 10. 2007 | 10:07

Bobo E napsal(a):

To Čochtan: Já jsem nepsal, bří Mašínové někoho zavraždili. Možná opravdu byli v situaci, kdy jim nic jiného nezbylo. Já neví, já tam nebyl a vsadím se, že nikdo z nás se už nikdy nedoví, jak to přesně bylo. Mašín starší jistě zabil mnoho gestapáku a jistě k tomu měl dobrý důvod. Mě se jenom zdá, že někteří bratry Mašíny glorifikují právě za to, že zabili komunistu (přitěžující okolností pro ně je, že šli de facto loupti).

Nejhorší na tom je, že je celá věc zpolitizovaná a od toho politického balastu ji jen tak nikdo neočistí.

A ještě na jednu věc bych se pana Čochtana rád zeptal: Opravdu si myslíte, že všichni, co byli v KSČ si zaslouší smrt? Znám plno lidí, kteří do strany vstoupili, protože chtěli zkrátka normálně žít, umožnit svým dětem studovat ap. Projděte svoji rodinu, známé a příbuzné a uvidíte, kolik jich mělo před revolucí červenou knížku -- ne proto, že by byli aktivní komunisté, ale proto, že to v té podivné době usnadňovalo život. Pokud nikoho takového ve svém okolí nenajdete, klobouk dolů, pokud ano, kupte si pistoli a jděte je postřílet. To by bylo konzistentní s vašimi výroky zde.
25. 10. 2007 | 10:12

Bobo E napsal(a):

Souhlasím s Joudou. Jen nevím, zda-li se někdo té historické pravdy někdy vůbec dopátrá.
25. 10. 2007 | 10:13

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Bobo E,

pokud zde zaznělo prohlášení "vřažda komunisty není vraždou," jde o politovánihodný exces, se kterým hluboce nesouhlasím.

Snažím se ale zasahovat jen v naprosto nejzazším případě. Tady jsem to možná měl udělat.

Je mi líto, pane hudry, že se Váš názor na vedení co nesvobodnější diskuse a výměnu názorů za podmínky dodržování minimálních pravidel slušnosti neshoduje s tou mojí. Nemohu s tím ale nic dělat.

Mějte se hezky.

Libor Stejskal, editor blogů
25. 10. 2007 | 10:15

hudry napsal(a):

Čemu říkáte "historická pravda"? To jestli ho nožem řízl 8x nebo spíše 12? Jinak se totiž není čeho dopátrávat. Vražda zůstane vraždou a glorifikovat ji může pouze sadista nebo úchyl.
25. 10. 2007 | 10:19

hudry napsal(a):

... nesvobodnější diskuse... ? Nemyslel jste pane Koniáši, spíš NEJSVOBODNĚJŠÍ ?
25. 10. 2007 | 10:22

Bobo E napsal(a):

Pane hudry, jistě víte jak to je s historickou pravdou. Jednou jsou husité skoro svatí, jindy jsou to jen loupeživí náboženští fanatikové. A každý se bude přiklánět k tomu, co se mu zrovna hodí do krámu. S bratry Mašíny to bude podobné.
25. 10. 2007 | 10:29

stejskal napsal(a):

Myslel, pane hudry, děkuji za upozornění. Ten překlep je nemilý, i když kouzlo nechtěného úžasné.

Libor Stejskal
25. 10. 2007 | 10:30

hudry napsal(a):

Jó a pane Stejskal, bejt váma, tak tu Slovenku bych tam zase fofrem vrátil. Jinak se vystavujete nebezpečí, že vás někdo zažaluje za omezování práv menšin, ras a národů. A na to jsou paragrafy, víte ...
25. 10. 2007 | 10:31

hudry napsal(a):

Pane Bobo, říkáte podobné? Ti husiti stále ještě žijí jsou navrhováni na státní vyznamenání ?!?
25. 10. 2007 | 10:34

Al Jouda napsal(a):

To Hudry : Historická pravda například je, že Stalin Hitler uzavřeli opravdové spojenectví, ne jen naoko ! Rukou společnou a nerozdílnou si podmanili Polsko a stalinský SSSR dodával velmi intenzivně hitlerovské Říši suroviny a naftu. Stalin byl Hitlerovým útokem tak překvapen, že asi 12 dní se ukrýval a nevystrčil nos do svého úřadu natož na veřejnost.
Příběh bratrů Mašínů není zase tak hluboko v minulosti, ještě žijí svědkové a ze soudních spisů se dá také ledasco vyčíst. Takže historická pravda je nalezitelná !
25. 10. 2007 | 10:39

Rebel napsal(a):

Pro Čochtan.
Takového psychopatického demagoga, jako jsi ty člověk jen tak nepotká.
Ty řekneš, „člen KSČ, SNB, milicionář a pod, jsou vinní a proto je správné je vraždit.
Pravda je taková, že tito lidé nesou jistou spoluzodpovědnost, někdo větší někdo menší, ale ten kdo by je vraždil, si to musí přede mnou obhájit nebo ho pokládám za vraha. Nelze zobecňovat.
Čochtane, znal jsem několik komunistů, jednoho milicionáře a znám jednoho člověka, který je v Cibulkový seznamech a ty těmto lidem nesaháš ani po kolena. Setkal jsem se s zabedněnými komunisty, ale ty by jsi byl mezi nimi králem. Nemám rád komunisty, ale více nemám rád lidi jako jsi ty.
25. 10. 2007 | 10:39

Čochtan napsal(a):

Tvrdím jedno: Příslušník pražského Gestapa a příslušník komunistického SNB v 50.letech a lidový milicionář jsou morálně srovnatelní, srovnatelné jsou i jejich činy.
Pokud zabití Gestapáka není vraždou, pak to platí i pro komunistického policistu.
25. 10. 2007 | 10:53

hudry napsal(a):

@Al Joula:
Základní historická pravda této kauzy je, že tito výrostkové spáchali podle tehdejších(!!!) i současných(!!!) zákonů brutální LOUPEŽNÉ vraždy! A tento fakt neodmaže žádná snaha podsunout tomuto zločinu "ospravedlňující" politický kontext, to je průhledný nesmysl. Účetního by odráglovali i kdyby to byl místní kostelník s kasičkou. Nejednalo se totiž o žádný organizovaný odboj. Pouze pár hloupých usmrkanců si "hrálo na vojáky". Tato klukovská akce neměla z vojenského ani politického hlediska sebemenší(!!!) šanci na úspěch. Nebo se něco (kromě hromady mrtvol) změnilo? Komunistický režim se zachvěl v základech? Spíše ti pomatenci dali komoušům do rukou účinný propagandistický nástroj o nezbytnosti "boje proti třídnímu nepříteli".
25. 10. 2007 | 10:55

jr napsal(a):

No důležité je, že pohraniční stráž mohla střílet dle chuti a libosti.
25. 10. 2007 | 10:59

Čochtan napsal(a):

Bobo E:
Já nepsal o všech členech KSČ, jeden můj kamarád mi doslova řekl, že vstoupil do KSČ se stejným úmyslem jako vstupuje torpédo do lodi, (hezké, co?)
ALE psal jsem o SNBákovi a lidovém milicionáři v 50tých letech.
Už jste zapomněl, co tehdy milicionáři a SNB dělali ?
25. 10. 2007 | 10:59

hudry napsal(a):

@jr:
Máte zajímavé a téměř lidské názory. Jestliže "pohraniční stráž mohla střílet dle chuti a libosti", tak tím pádem i všichni ostatní civilové měli výsostné morální právo vraždit sousedy? Kolikpak jste jich, pane Zorro, zamordoval vy? A kolik vašich blízkých příbuzných bylo na základě tohoto spravedlivého práva odkráglováno?
25. 10. 2007 | 11:10

dej2 napsal(a):

Rebelovi.Měl jsi dobré známosti.Je vidět,že to přináší výsledky.Pro upřesnění:LM měla zbraně.Pravděpodobně na to,aby chodili na tetřívky.Ty vůbec nevíš,co plácáš.Nemáš nárok ani na stejně čistý vzduch,jako Čochtan a jemu podobní.Proč nejsi v práci?Možná jsi po noční jako já.Teď se můžeš v reakci vyblinkat,od tebe mi to stejně nebude vadit.
25. 10. 2007 | 11:12

Čochtan napsal(a):

Všichni tři zastřelení se smrti mohli vyhnout, kdyby jednali stejně jako ostatní zajatí, kterým se nic nestalo.
Přečtěte si fakta, cituji pana Stejskala:

Tři případy (a více jich nebylo), kdy členové skupiny usmrtili člověka v ČSR:

datum, místo: 13.9. 1951, Chlumec nad Cidlinou
oběť: příslušník SNB Oldřich Kašík
akce: přepad stanice SNB za účelem získání zbraní
plán: nechat se taxíkem zavést na místo, omámit a svázat taxikáře, vylákat příslušníka SNB ze stanice, venku ho udeřit železnou tyčí a tím zneškodnit (konkrétní postup nebyl přesně stanoven, mělo se postupovat dle situace na místě)
provedení: když se příslušník otočil zády, aby si zašel pro cosi zpět do stanice, Ctirad Mašín vytáhl z rukávu ocel a praštil ho po zátylku. Příslušník se otřesen pomalu otočil zpět a pokusil se vytáhnout pistoli. Josef Mašín ho okamžitě dvěma výstřely zastřelil.
výsledek: Přepad se nezdařil, střelba mohla vyburcovat celou stanici a proto bratři Mašínové okamžitě rychle ujeli.

datum, místo: 28.9. 1951, Čelákovice
oběť: příslušník SNB četař Jaroslav Honzátko
akce: přepad stanice SNB za účelem získání zbraní
plán: přivolat sanitku k fingované nehodě, zmocnit se jí (taxík nepřipadal po přechozím nezdaru v úvahu), řidiče a zdravotníka omámit a přivázat ke stromu (běžná praxe Mašínů), sanitkou se dopravit k policejní stanici v Čelákovicích, vylákat příslušníka, omámit ho a svázat, sebrat mu klíče a zmocnit se zbraní
provedení: podle plánu, příslušník vylákán k fingované nehodě, odzbrojen a spoután, zavezen zpět na stanici, přinucen vydat klíče a ukázat ukryté zbraně, následně omámen a po vyhodnocení nebezpečí (příslušník byl podle pozdějšího svědectví členů skupiny velmi zkušený a celou dobu si bratry Mašínovy pozorně prohlížel), rozhodnuto že musí být zabit, aby nemohl vypovídat a podat popis pachatelů, jež si zjevně velmi dobře zapamatoval. Ctirad Mašín ho tedy podřezal.
výsledek: Přepad byl úspěšný, zbraně byly získány.

datum, místo:2.8. 1952, mezi Čáslaví a Hedvíkovem
oběť: pokladník Kovolisu Josef Rošický
akce: přepad vozu vezoucí výplaty do Hedvíkova za účelem získání většího finančního obnosu na úplatky pro akci na osvobození Ctirada Mašína, který byl toho času ve věznici v Jáchymově
plán: zastavit vůz převážející hotovost v stejnokroji lidových milicí, předstírat vyšetřování, posádku vylákat z auta, omámit a svázat
provedení: V autě cestovaly čtyři osoby - řidič, bezpečák, pokladní a vedoucí závodní kuchyně, která zde byla shodou okolností (požádala kolegy o svezení). Proti nim stáli Josef Mašín a Václav Švéda. Václav zastavil vůz, vyzval řidiče aby se legitimoval, když bezpečák protestoval, přistoupil z druhé strany Josef Mašín a s namířenou pistolí jim oběma přikázal vydat zbraně a vystoupit, což se také stalo. Josef Mašín si sedl za volant, zatímco Václav vedl oba zajatce pěšky. Josef s autem odbočil k lesíku, když se pokladník pokusil zezadu zasáhnout do řízení. Josef zastavil a přikázal oběma vystoupit, aby je odvedl k lesíku, kde je chtěli svázat, taktéž pěšky. Během cesty pokladník vytáhl pistoli, kterou měl dosud ukrytou, a namířil na Josefa. Ten zjistil, že jeho vlastní pistole mu vypadla v autě, a tak se chladnokrevně vrhl na pokladníka, který stál asi 2m od něj, sebral mu pistoli a, poněvadž pokladník stále kladl odpor, během potyčky ho zastřelil jeho vlastní zbraní. Zbylí tři byli zavedeni do lesíka a tam ponecháni.
výsledek: Přepad byl úspěšný, peníze byly získány.

Konec citátu
25. 10. 2007 | 11:31

hudry napsal(a):

Mnoho slov o něčem úplně jiném a navíc a mystifikujete už na prvním řádku:
ZAJATÍ ??? Definice:
Válečný zajatec je voják, námořník, letec, námořní, nebo nějaký bojovník(!!!), který je uvězněn sílou nepřátel během nebo bezprostředně po ozbrojeném konfliktu. Podle mezinárodního zákona a několik vzájemně dohodnutých konvencí, s válečnými zajatci musí být zacházeno lidsky a diplomaticky.
Nešlo vůbec o žádné válečné zajatce v právní kontextu. Jednalo se bohužel pouze o oběti přepadení krvelačnými teroristy. A to podle tehdejších i podle současných zákonů. O "zajatcích" si vykládejte vaší pravnučce ...
25. 10. 2007 | 11:48

Rebel napsal(a):

Pro dej2.
Rozdíl mezi námi je v tom, že já posuzuji lidi podle toho jak se chovají, ty podle toho, jak si je onálepkuješ. Například ten milicionář byl mladý hodný kluk, který nedokázal říci ne a tak jej uvrtali do strany i do milicí. Nikdy nic zlého nikomu neudělal, a je mi jej líto. Dělal mistra a kdybys se zeptal jeho podřízených, tak by asi řekli, že nikdy slušnějšího a hodnějšího mistra neměli.
Nebudu na tebe blinkat, začíná mi tě být spíše líto a tak jdu od toho. Máš v sobě hodně nenávisti, která tě žere a nevím jakou měrou si za to můžeš sám a jaký podíl na tom má minulý režim. Pokud ti někdo ublížil, zkus mu odpustit, uvidíš, že ti to pomůže.
25. 10. 2007 | 11:54

hudry napsal(a):

Nelže si ten Čoch-Tan do vlastní huby?

1."Všichni tři zastřelení se smrti mohli vyhnout, kdyby jednali stejně jako ostatní zajatí, kterým se nic nestalo."

2."...rozhodnuto že musí být zabit, aby nemohl vypovídat(!!!) a podat popis pachatelů, jež si zjevně velmi dobře zapamatoval. Ctirad Mašín ho tedy podřezal".

Máte pravdu pane, ten váš čtvereček je opravdu kulatý ...
25. 10. 2007 | 12:11

Čochtan napsal(a):

Hudry: bla, bla, bla,..
Když ti záleží na hloupém slovíčkaření tak si nahraď slovo "zajatí" slovem "spoutaní".
25. 10. 2007 | 12:12

Čochtan napsal(a):

"... Například ten milicionář byl mladý hodný kluk, který nedokázal říci ne a tak jej uvrtali do strany i do milicí.."

Ano ten esesák byl mladý hodný kluk, který nedokázal říci ne a tak jej uvrtali do strany i do Waffen SS. On jen chtěl dobro pro svou zem a národ!

Rebele, ty jsi ale ... !
25. 10. 2007 | 12:15

hudry napsal(a):

... a ostatní vylhaná slovíčka vymění kdo? Fakt jenom nevinné slovíčkaření? Spíše vědomé (lepší případ) nebo nevědomé (horší případ)LHANÍ, vážený pane!
Ono to totiž bylo ještě jinak! Slyšel jsem v TV sestru těch vrahů. Ptali se jí zda považuje utlučení onoho účetního kovovou tyčí(!!!) za nezbytné. Paní tehdy odpověděla: "On řval!!! A jak ho teda měli umlčet? Nóóóóó? Jak ho měli umlčet?!!"?
Skutečně rodina s velmi vyvinutý smyslem pro lidskost ...
25. 10. 2007 | 12:26

Rebel napsal(a):

Ano Čochtane, i mezi essesáky mohli být lidé, kteří se přímo nedopustili žádných zvěrstev. Byly to jednotky, které ve svém celku zaslouží jistě opovržení, ale nebyl essesák jako essesák. Byly to často oběti doby, tak jako jsi asi i ty. Tebe kdyby někdo navléknul do uniformy a dal ti moc, ty by jsi byl asi pěkný ….
25. 10. 2007 | 12:36

hudry napsal(a):

... ještě drobnost k té výměně slovíček "zajatí" za "spoutaní".
Lžete v tom
... že by se jim nic nestalo! Ten četař se choval "jako ostatní" a přesto ho "Ctirad Mašín tedy podřezal. Výsledek: Přepad byl úspěšný"...
Pane, i lhát se musí umět a svědčí o velmi chabém duchu když něco tvrdíte a vzápětí to sám popíráte ...
25. 10. 2007 | 12:37

jr napsal(a):

To Hudry.Já to myslel ironicky.Jinak patřím k těm smolařům co zdrželi.I za cenu překročení demarkační čáry.Pak následoval kriminál atd.Ale už je to dlouho a přebolelo to
25. 10. 2007 | 13:08

hudry napsal(a):

To jr: já vím byly to hodně blbý doby. A mnohým lidem to bohužel pokazilo skoro celý život, bohužel, bohužel. Přesto ale nemůžu souhlasit s glorifikováním podlých vražd obyčejných(!!!) lidí pod rouškou "boje proti zrůdnému komunizmu",když šlo o jednoznačný kriminální a hrdelní teror několika výrostků ...
25. 10. 2007 | 13:21

dej2 napsal(a):

No vážení,jít v obhajobě LM tak daleko,že i mezi SS byli chudáčci narukovaní pomalu násilím,tak to už je silná káva.Co Vy na to pane Stejskal.To už zavání případně popřením holokaustu apod.Možná se totoho od Rebela dočkáme.Hnusí se mi pouhé pomyšlení,že takový člověk mě "lituje pro mou nenávist".Před ním a jemu podobnými musím paradoxně vzpomenout na slova Juldy Fuldy"Lidé bděte".Takže Čochtane a spol.vydržte,já už na to nemám žaludek.
25. 10. 2007 | 13:28

hudry napsal(a):

@dej2:
Pane, máte pravdu. Proč si komplikovat život nějakým rozlišováním lidí podle více více různých hledisek, když pro primitivy a nadlidi stačí jenom jedno jediné, nějaké velmi jednoduše (i pro blbce) rozpoznatelné kriterium. Již vaši předchůdci vám ukázali cestu: všichni židi do plynu, všichni kulaci na Sibiř, všechny fašouny napíchnout na vidle, všechny homoše se skály, všechny LM utopit, všechny komunisty na kandelábry atd. atd. Akorát nevím jak se budete tvářit až některé toto likvidační kriterium se bude náhodou shodovat s nějakým vaším atributem ...
25. 10. 2007 | 13:45

Čochtan napsal(a):

Moc hezky to vystihl Göbel J:

Vždyť přece ten režim uchvátil moc silou, únor 48 byla katastrofa, členové Lidových milic pochodovali se zbraněni a proto tvrdím, že se zbraněmi se jim mělo odpovědět a jediný, kdo to dokázal, byli bratři Mašínové.
25. 10. 2007 | 14:19

hudry napsal(a):

... a co dokázali?
Zdrhli celí PODĚLANÍ strachem a milicionáři tu klidně, velmi klidně pochodovali 38(!!!) roků dál jako by se nechumelilo ...
A je podivné, že jste jim v to VY nezabránil. To jste za ta dlouhá léta úpění nenašel odvahu, nebo ocelovou tyč na dalšího účetního ?
25. 10. 2007 | 14:35

Čochtan napsal(a):

co dokázali ?
Že jich tu pochodovalo o 3 míň. Není to mnoho, ale co se dá dělat, když český národ je tak "přizpůsobivý".
Já se tehdy zrovna učil chodit.
25. 10. 2007 | 14:44

hudry napsal(a):

... to učení vám trvalo 38 roků ???
Asi jó, ale moc to není vidět ...
25. 10. 2007 | 14:46

Čochtan napsal(a):

To ne, ale já pak v 69 emigroval.
25. 10. 2007 | 14:50

Venus napsal(a):

Jak může autor článku napsat: ..Velikost činu bratří Mašínových tkví v jeho existenciální jinakosti, jež přesahuje tragédii obětí ...

Ty oběti snad byli něco míň, podlidé ? Oni si tu dobu snad vybrali? Snad, že se nanarodili v rodině hrdiny ? Jablko spadlo opravdu velmi daleko od stromu.
25. 10. 2007 | 14:52

hudry napsal(a):

Další přespolní hrdina, machr a hlavně teoretický hospodský tlachal, který přesně z dálky ví jak to bylo a co měli dělat TI DRUZÍ, ti co tu zůstali! Ale oproti těm Mašínům jste přece jenom o trochu inteligentnější: včas jste poznal, že NENÍ MOŽNÉ A K NIČEMU TO NEVEDE, když dráždíte hada bosou nohou ...
25. 10. 2007 | 14:59

Čochtan napsal(a):

Venus:
oni si službu u NB, šlenství v KSČ a lidových milicích vybrali sami a dobrovolně. Proto byli pouze komouši.
25. 10. 2007 | 15:01

Čochtan napsal(a):

Sorry: službu u SNB, a členství v KSČ.
25. 10. 2007 | 15:04

Rebel napsal(a):

Pro hudry.
Někdy si kladu otázku, zda ti Čochtanové nejsou ve skutečnosti vychytralí komunisté, kteří to na nás jen hrají a nutí nás stavět se na jejich ochranu před ještě většími pomatenci než byli oni sami.
Pokud ne, tak to jsou lidé, kteří si dosah svého jednání vůbec neuvědomují.
25. 10. 2007 | 15:04

Čochtan napsal(a):

Hudy: tak moc teoretický to taky nebylo. Dalo se hodně dělat.
25. 10. 2007 | 15:04

Rebel napsal(a):

Pro Čochtan.
O tři míň? Ne Čochtane, o tisíce více. A skutky bratří Mašínů ospravedlňovaly jejich počínání.
25. 10. 2007 | 15:09

Jako napsal(a):

Plně souhlasím s Vlkem aspol.Chromý je jenom píšící ubožák.Čochtan jednoznačně duševně nemocný zvrhlík.
Co si mám ale myslet o Vás pane Stejskale? Vulgární výrazy nezveřejníte /správně / ale takovéto zvrácené nechutnosti prostor dáte?!Nejste na tom nakonec nejhůře právě Vy?
25. 10. 2007 | 15:19

Rebel napsal(a):

Pro Jako a pan Stejskal
Já bych se pana Stejskala zastal. Málokdo z nás touží dělat cenzora. Vulgární výrazy se poznají snadno s tím ostatním je to již obtížnější. Vsadil bych na zdraví rozum občanů.
Ze strany diskutujících zazněla i kritika na závadnost mého příspěvku. Nejsem si toho vědom, ale pokud budete mít sebemenší pochybnost, pane Stejskale, smažte ho. Nebudu vůbec protestovat.
Je možné, že něco nevyhodnotím správně.
25. 10. 2007 | 15:28

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane dej2,

Ad Váš dotaz na mne: "No vážení,jít v obhajobě LM tak daleko,že i mezi SS byli chudáčci narukovaní pomalu násilím,tak to už je silná káva.Co Vy na to pane Stejskal.To už zavání případně popřením holokaustu apod.!"

Žádné popírání holokaustu jsem nezaznamenal. Můžete mi to nějak blíže upřesnit?

Jinak chcete-li znát můj soukromý názor, podložený laickou znalostí tehdejších reálií, ale i běžnou psychologií a sociologií podepřenou úvahou, tak i mezi SS byli jistě i slušní lidé. Dokonce je zaznamenáno několik případů sebevražd z deziluze.

Řada mladých Němců vstupovala do SS motivována naprostou (a pochopitelnou) deziluzí z poválečného vývoje v Německu. Ne z touhy někomu podřezávat krk. Nic to ale nemění na faktu, že SS byla zločinecká organizace.

Svět podle mne není černobílý. Neodvažuji se posuzovat jednotlivce v SS (snad s výjimkou Schrecka, Berchtolda, Heidena, Himmlera, Hankeho, Heydricha a dalších špiček či jedinců, jejichž činnost je dostatečně zmapována). Ale organizace to zločinná byla. Bez diskuse.

Stejně tak považuji za zločinnou organizaci, která tu v letech 1948 až 1989 usurpovala moc. Jednotlivce (opět až na výjimky mezi špičkami a podrobně zdokumentované případy) bych si nikdy soudit (odsuzovat) nedovolil. Neznám jejich motivace, zázemí, okolí, které na ně působilo atd.

Mějte se hezky.

Libor Stejskal
25. 10. 2007 | 15:34

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane dej2,

Ad Váš dotaz na mne: "No vážení,jít v obhajobě LM tak daleko,že i mezi SS byli chudáčci narukovaní pomalu násilím,tak to už je silná káva.Co Vy na to pane Stejskal.To už zavání případně popřením holokaustu apod.!"

Žádné popírání holokaustu jsem nezaznamenal. Můžete mi to nějak blíže upřesnit?

Jinak chcete-li znát můj soukromý názor, podložený laickou znalostí tehdejších reálií, ale i běžnou psychologií a sociologií podepřenou úvahou, tak i mezi SS byli jistě i slušní lidé. Dokonce je zaznamenáno několik případů sebevražd z deziluze.

Řada mladých Němců vstupovala do SS motivována naprostou (a pochopitelnou) deziluzí z poválečného vývoje v Německu. Ne z touhy někomu podřezávat krk. Nic to ale nemění na faktu, že SS byla zločinecká organizace.

Svět podle mne není černobílý. Neodvažuji se posuzovat jednotlivce v SS (snad s výjimkou Schrecka, Berchtolda, Heidena, Himmlera, Hankeho, Heydricha a dalších špiček či jedinců, jejichž činnost je dostatečně zmapována). Ale organizace to zločinná byla. Bez diskuse.

Stejně tak považuji za zločinnou organizaci, která tu v letech 1948 až 1989 usurpovala moc. Jednotlivce (opět až na výjimky mezi špičkami a podrobně zdokumentované případy) bych si nikdy soudit (odsuzovat) nedovolil. Neznám jejich motivace, zázemí, okolí, které na ně působilo atd.

Mějte se hezky.

Libor Stejskal
25. 10. 2007 | 15:35

bobr napsal(a):

To Čochtan: pane, velmi vášnivě tady obhajujete vrahy Mašínovy. Zajímalo by mne, a dost možná i ostatní diskuující, kolik je vám let, jaké jste nabyl vzdělání a kde jste působil v době, o které je zde řeč. Nic ve zlém, ale pokud poodhalíte své nitro, možná vám budeme my, kteří Mašíny odsuzujeme, lépe rozumět.
25. 10. 2007 | 15:36

dej2 napsal(a):

Už jsem nechtěl,ale musím,tentokrát pro Hudry(to sedí).Takže Hudry z toho,co jste napsal se mi nezamlouvá vůbec nic.Přesto,že jsem bez vyznání,moc si vážím Židů jako národa,který toho tolik vytrpěl.Lituji každého kulaka z roku 1917 v Rusku i z 50tých let u nás.Ale musím s Vámi souhlasit,co se týče fašounů a komunistů.Vy nevíte,že pro stavbu koncentráků byl pro toho čučkaře Hitlera vzorem jeho tehdejší kámoš Džugašvili?Nechápete,že tyto ideologie jsou totožné?V tom případě jste blbec vy.Sorry pane Stejskal,používám pouze přirovnání Hudryho na mojí adresu.Další stejnost:VÝBĚROVÉ jednotky SS=VÝBĚROVÉ jednotky LM.Ti méně spolehliví byli Wehrmacht,prosím u nás jen ŘADOVÍ majitelé rudé knížky.Tak jestli jste si všiml,i já,tupější než vy,rozlišuji.I když zlo zůstává zlem vždy.
25. 10. 2007 | 15:37

stejskal napsal(a):

Děkuji, pane Rebeli. Nemyslím, že by Váš příspěvek byl za hranou.

Pane Jako, úpřímně, myslím si, že jsem na tom o dost hůře než Vy.

Nicméně pokud tu budete někoho oslovovat píšícím ubožákem a jednoznačně duševně nemocný zvrhlíkem, budu nucen Vaše příspěvky mazat. Stránky jsou určeny k diskusi (jakkoliv ostré a polemické), ne k urážkám.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal
25. 10. 2007 | 15:41

dej2 napsal(a):

Pane Stejskal děkuji za Váš názor,nechtěl jsem se Vás dotknout.Opravdu jsem netušil,že mezi SS byli slušní lidé.Musím si poopravit svůj světonázor.Holt člověk se musí i v 57 stále učit.Teď si uvědomuji,že i můj vyšetřovatel stb por.Melimonka byl v podstatě v tom 69 roce slušňák.On mě vůbec celé hodiny u výslechu(30)ani neuhodil.Dokonce aby se neunavil,tak se střídal s nějakým soudruhem a ten byl taky slušný(doprdele seš mladej,tak to podepiš ať můžem jít domů).A já naivka si tenkrát myslel o slušnosti něco úplně jiného.Holt mladej kluk.
25. 10. 2007 | 15:48

Čochtan napsal(a):

V 1969 nemohl pracovat u STB slušný člověk.
25. 10. 2007 | 16:07

Čochtan napsal(a):

Bobr:
v kostce: ročník 1948, maturita, pár semestrů matfyz, 69 emigrace, studium v Německu (fyzika a informatika).Siemens a BMW.
Stačí ?
25. 10. 2007 | 16:11

Rebel napsal(a):

Pro dej2
Vy si poopravte především váš charakter.
Nepřekrucujte a nepodsouvejte někomu něco, co neřekl. Je potřeba citovat přesně a v kontextu. Často vidíte to, co chcete vidět, ne to, co je.
25. 10. 2007 | 16:16

dej2 napsal(a):

Čochtane mě to nemusíte vysvětlovat.No ale u některých diskutujících si nejsem tak jistej.Třeba Rebel,Hudry no nevím,nevím.
25. 10. 2007 | 16:19

dej2 napsal(a):

@Rebel.Mám si charakter poopravit nebo mi bude poopraven?Čest!
25. 10. 2007 | 16:24

Čochtan napsal(a):

dej2:
jestli to vezmou Rebel a Hudry do rukou, tak můžeš jedno "o" škrtnout. :-((
25. 10. 2007 | 16:47

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane dej2,

mě jste se ani v nejmenším nedotkl. Nebylo čím, nemám kupodivu žádné citové vazby k SS.

To, že Vás Váš vyšetřovatel v roce 1968 neuhodil, neznamená, že byl slušný člověk. Byť to zavání paušalizuací, kterou nemám rád, opatrně bych se přiklonil k tomu, co napsal pan Čochtan (i když mne také nebyli ;-).

Ale o motivací jednoho každého člověka, o tom, co se mu děje v hlavě, opravdu mnoho nevíte (tím nemyslím zrovna toho vyšetřovatele, toho jste navíc na rozdíl od všech esesátků znal).

Zkuste se zamyslet nad spornými případy bachařů, kteří sice za protektorátu sloužili Němcům, ale sem tam se i k vězňům zachovali slušně (a riskovali život). Co s nimi? Jsou všichni úžasní odbojáři? Nebo zaprodanci režimu?

Já vím, srovnání s SS kulhá, navíc se tam vstupovalo doprovolně, ale opravdu si myslím, že ex post je potřeba přemýšlet o jednotlivých osudech. A ne soudít jen na základě velmi povrchní paušalizace.

Váš přístup je podle mne naprosto nutný v okamžiku, kdy proti SS (tedy zrůdné, zločinné organizaci popř. režimu, který představuje) bojujete. Nemůžete se každého esesáka ptát, jestli náhodou neměl těžké dětství. Má smůlu, je SS, nepřítel, legitimní cíl Vašeho odporu.

Pro posuzování historie (motivů, proč se něco dělo tak a ne jinak) je ale už tento přístup poněkud limitující. Nedovolí Vám odhalit příčiny, jen odsoudit následky.

Libor Stejskal
25. 10. 2007 | 17:23

Jana J napsal(a):

Absurdní debata.Plno virtuálního prostoru popsaného kvůli několika psychopatům, pro něž je vražda civilní osoby omluvitelná v boji s komunismem.Podle Čochtana a dalších, bohužel i editora, komunismus a nacismus jsou si rovny. Zároveň byli mezi příslušníky SS i KSČ slušní lidé. Opravdu překvapivé sdělení,už jsem se bála, že budu muset jít dědovi plivnout na hrob, abych byla slušný člověk aspoň já.(Dědo odpusť) Lidé jako Čochtan by měli nosit ve slušné společnosti náhubek.Pan CHromý, který se zaštiťuje slavnýmu jmény, dokazuje, jak člověk může přečíst spoustu knih a nemusí to na něm zanechat následky...Jsem zvědavá, kdo z vás, ideologů boje za svobodu všemi prostředky, bude 10.listopadu v Praze blokovat neonacisty. Ne, budete doma přemýšlet o zločinech komunismu, že, pánové? Na druhou stranu mě těší, že i na těchto stránkách převažuje rozum a lidskost, počkejme ale, co se bude dít, až začne pracovat Ústav pro úpravu paměti národa. Budeme se muset otužit proti palbě hloupostí, nenávisti a manipulace.Ti budou schopni navrhnout na vyznamenání In Memoriam i K.H. Franka za popravy komunistů a sociálních demokratů. Možná i Národních socialistů - socialista jako socialista...
25. 10. 2007 | 17:31

Rebel napsal(a):

Pro dej2
Váš charakter je jen váš a nikdo vám jej opravovat nebude.
Buď vám slouží ke cti nebo taky třeba k ostudě. Diskutovat by se mělo poctivě. Neměly by se překrucovat slova oponenta a něco mu podsouvat. I tentokrát naznačujete že by se na vás někdo mohl dopouštět násilí, přitom to jste právě vy dva s Čochtanem, kteří tu vedou násilnické proslovy. Nemusíte mít obavy ze mne, mějte spíše obavy ze sebe.
25. 10. 2007 | 18:07

dej2 napsal(a):

Pane Stejskal díky za odpověď,už všechno dobré Vám i dalším diskutujícím.Čochtane teď Vám to Jana J.dala,budete mít náhubek,protože ONA je slušná společnost.Kdyby Vás moc obtěžoval,tak Vám ho pomůžu nosit a to úplně bez nároku na nějaké výhody.Pro Janu J.na druhém blogu nahodil pan prof.H.zase solidní téma"Lustrační zákon",tam se můžete i s Rebelem vyřádit.
25. 10. 2007 | 20:48

bobr napsal(a):

To Jana J.:
Velice dobře a výstižně jste to napsala. Děkuji, smekám a blahopřeji. Bobr
25. 10. 2007 | 20:53

Čochtan napsal(a):

Dej2:
Demokracie platí pouze pro demokraty a kdo je demokrat určují samozvaní "demokrati" sami.
Na tom lustráku bude veselo. To zas bude nablito v alejích !
25. 10. 2007 | 21:11

Čochtan napsal(a):

Komunismus a nacismus si rovni nejsou.
Komunismus má na svědomí mnohem víc zavražděných.
25. 10. 2007 | 21:14

Čochtan napsal(a):

Správně Rebele !
Správně díš, že neměly by se překrucovat slova oponenta a něco mu podsouvat.
Není ausgerechnet tohle podsouvání ? :
"Ti budou schopni navrhnout na vyznamenání In Memoriam i K.H. Franka za popravy komunistů a sociálních demokratů"
25. 10. 2007 | 21:17

A. N. Other napsal(a):

Počet obětí komunismu a nacismu je tak obrovský, že se nedá spočítat! V tom jsou praxe obou ideologií podobné. Zásadní rozdíl mezi nimi je v dopadu na ekonomiku zemí, kde se obě podlé ideologie proměnily ve vládnoucí režimy. Zatímco nacismus ekonomicky nepochybně prosperoval, neboť se ho chopili "schopní gauneři", komunistiských idejí (coby ideologie neschopných) se ujali neschopní gauneři i když schopní všeho. Ačkoli schopní všeho, nedokázali to jediné, čímby mohli své zrůdné činy před veřejností kamuflovat. Tedy ekonomicky properovat. Fatálním způsobem rozvrátili hospodářství všude, kde vládli systémem "všelidového vlastnictví výrobních prostředků". Zatímco Hitler se obklopil nejschopnějšími lidmi své země a tu z bídy během šesti let vytáhl na mimořádně prosperující zemi, komunisti tou svojí svojí zabedněnou upachtěností způsobili takový ekonomický rozvrat, že se z něho východoevropské země ještě pořád nevzpamatovali a osmnáct let po pádu komunismu stále za západními zeměmi výrazně zaostáváme ve všech parametrech. V roce 1945 na hadry rozbombardované Německo patřilo v roce 1960, tedy za patnáct roků po válce, k nejsilnějším ekonomikám Evropy...
25. 10. 2007 | 21:59

A. N. Other napsal(a):

Omlouvám se za překlepy v předcházejícím příspěvku mezi něž patří i i místo y.
25. 10. 2007 | 22:04

A. N. Other napsal(a):

"Komunismus prokázal, že je nereformovatelný", řekl Ludvík Vaculík v dnešním TV dokumentu "Dějiny Jaroslava Šabaty" a dodal: "ale příčiny jeho vzniku jsou tady znovu." A to je tedy opravdový průser, protože dřív nebo později se to všechno může opakovat... Zejména v zemích, kde tomu nahrává mentalita obyvatel, což je také u nás. Svědčí o tom i tato diskuse...
25. 10. 2007 | 22:17

dej2 napsal(a):

@A.N.Other.Možná máme malé ekonomické zpoždění kvůli privatizátorům z té Velké strany dělnické a pracujících.Jenom namátkou komanči u kormidel po 89 roce:Dlouhý,Ježek,Salzman,Kočárník,Tošovský,Čalfa a to snad nemá cenu ani pokračovat.Dobrou noc.
25. 10. 2007 | 22:17

A. N. Other napsal(a):

Jistě, "89" byl podle Cibulky privatizační puč. Něco na tom bude.
25. 10. 2007 | 22:25

Čochtan napsal(a):

Taky mám ten dojem.
25. 10. 2007 | 22:49

Jana J napsal(a):

Tak to tu máme - komunismus horší než nacismus! A je to venku!Tady nejde o zavražděné, že, Čochtane, milióny sem, milióny tam.Komunisté mají jednu velmi nepříjemnou vlastnost, kterou nejvíc nesnášejí vlastníci "poctivě vydělaných" miliónů - oni totiž znárodňují.To vraždění byste jim klidně odpustil, to druhé ne. A o tom ten rozdíl je. Kdopak to vynesl k moci Hitlera? Přesně ti, kteří nechtěli přijít o majetek, a ještě si mohli polepšit "arizací" a zároveň se zbavit komunistů a sociálních demokratů. Doufali, že navždy, a stejně tak doufali, že ukočírují nacistické fanatiky. Obojí marně. Spousta slov se tady použila špatně a zdevalvovala. Pořád ale platí, že schvalování vraždy podle toho, kdo je zavražděný - více či méně hodnotní lidé - je hnus.Ne vrah, ale zavražděný je vinen.Neměl být Žid, komunista, trockista, policista, pošťák....Pan Čochtan prý je vzdělaný člověk, říká pan Stejskal, který sním souhlasí ve většině bodů.Pak mu to vzdělání není nic platné.
25. 10. 2007 | 22:50

A. N. Other napsal(a):

Pro Janu J: Čtěte pozorněji. Pokud to dokážete, nemůžete přece v reakci na předchozí příspěvky napsat: ...komunismus horší než nacismus... Protože to nikdo netvrdí. Počet obětí nacismu i komunismu jde do desítek milionů. Mluví se o padesáti u nacismu. Při počítání komunistických obětí se údajně na počtu padesáti milionů přestalo počítat... Nepředstavitelné množství, ale někomu se zdá možná abstraktní. Prostě číslo. Představme si však seznam všech těch lidí napsaných na této stránce. A rolujte myší... den, dva, týden a pořád jen jména. Jména zavražených. To byl komunismus a to byl i nacismus. V ohledu vraždění lidí mezi nimi není rozdíl. Rozdíl je nad Slunce jasnější z pohledu ekonomického dopadu v zemích, kde "k" i "n" usurpovaly moc.
25. 10. 2007 | 23:07

Rebel napsal(a):

Pro Čochtana.
S tím citátem od Jany máš svatou pravdu.
Je toho tady hodně a jeden z nejhorších, který se používá, je podsunutí, „když schvaluješ toto (nebo souhlasíš s tímto), pak schvaluješ taky Holocaust“.

Udělám malinkatou osvětu o propagandě.
Jako první se institucionálně propagandou začala zabývat asi církev. Již roku 1622. vydal papež Řehoř XV. Congregatio de Propaganda Fide. Nutno říci, že církev v tomto oboru dosáhla dokonalosti a stala se inspirací. Zabývali jsme se tím i na univerzitě, (v Public relations), ale spíše jako odstrašující případ, co nepoužívat, abychom neztratili důvěru posluchače.
K hlavním technikám propagandy patří:
odvolávání se na strach, autoritu, odvolávání se na úspěšné, mlžení, efekt přenesení, zjednodušování, svědectví, obětní beránek a samozřejmě emoce.
Sledujte tyto věci a těm, kteří se snaží s vámi manipulovat příliš nedůvěřujte.
25. 10. 2007 | 23:47

Rebel napsal(a):

Pro Čochtana a dej2.
Závěrem vám dám jeden případ na přemýšlení, abyste se snažili pokud možno posuzovat lidi jako jedince a co nejméně nálepkovat. Pohybuji se taky mezi sportovci a znám člověka, který je v Cibulkový seznamech, kam se dostal takto.
Byl v sedmdesátých letech celkem úspěšným sportovcem a měl možnost jezdit na západ. Jelikož tam měl kontakty a byl taky kamarádské povahy, tak pro své oddílové kolegy, kteří byli méně úspěšní a sami by se na západ nedostali, organizoval družební výjezdy do Francie apod.. Zařídil pozvání a aby jim to naše úřady odsouhlasily, tak se musel za skupinu zaručit a podávat zprávy o reprezentaci. Dnes je zahořklý, s oddílovými kolegy se již moc nestýká, protože se mu stalo, že jeden z těch, pro které to všechno dělal, mu jednou řekl. „Víš, to bych od tebe nečekal, že na nás budeš donášet“. Shodou okolností mu to řekl člověk, který venku dělal jen ostudu.
Suďte ho, nedělal to pro sebe, ale chtěl udělat radost kamarádům. Ale kamarády si má člověk asi vybírat a nekamarádit s těmi jednoduchými.
Polepšete se holomci a nenadávejte každému kdo s vámi nesouhlasí do komunistů. Važte si lidského života i když je to život vašeho nepřítele.
Hodně štěstí a málo krve.
26. 10. 2007 | 00:34

Čochtan napsal(a):

Rebele, ten tvůj známý sportovec patří jednoznačně do skupiny B, do skupiny vydíraných. On byl také obětí skupiny A, skupiny vyděračů, těch které by stát neměl živit neměl by jim vyplácet důchod a neměl by je chránit před pomstou těch, které vydírali a nutili k donášení.
26. 10. 2007 | 01:00

Čochtan napsal(a):

Ano Jano, komunismus je horší, vražednější než byl nacionální socialismus.
26. 10. 2007 | 01:02

Čochtan napsal(a):

V Cibulkových seznamech jsou převážně oběti komunismu. Jsou tam převážně ti, kteří nevydrželi nátlak, vydírání a vyhrožování.
Bylo jen málo takových sviní, které donášely z přesvědčení. Ty byly všem známé a každý si před nimi dal pozor na hubu. Takže jako donášeči nebyli moc úspěšní.
26. 10. 2007 | 01:08

Čochtan napsal(a):

Rebele, aby bylo jasné co myslím pod skupinou A, B a C, psal jsem to na jiné blogu, tak tady ještě jednou:

Byla tu skupina těch, kteří k udávání nutili, (nazývejme ji třeba skupina A), pak velká skupina těch k udávání donucených (B), a pak velmi malá skupinka statečných,(C)kteří bez ohledu na karieru poslali skupinu A do pr..le.

Ke skupině A cítím nenávist a opovržení. Neměli by dostávat žádné posty ve státních službách a měli by ztratit nárok na důchod. Neměli by mít ani nárok na ochranu. Jejich případná smrt by neměla být vyšetřována. Mělo by se s nimi zacházet jako s gestapáky.

Se skupinou B mám soucit. Ne každý má na to být hrdina. Zvlášť když má nadané děti. Ať se omluví těm, kterým ublížili a zapomeňme.

Skupina C jsou opravdoví hrdinové. I když někteří to vyřešili pěkně po česku, nejdřív podepsali a večer v hospodě předstírali ožralost a vše vyřvali na veřejnost. Tím vypadli ze seznamu "použitelných". I tak se dalo bojovat s STB
26. 10. 2007 | 01:14

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den Rebele

Mám osobní zkušenosti z tenisu z těch sedmdesátých let.Ve skupině musel vždycky být jeden co to hlídal a podával hlášení.Jistý pan B. v tom zvláště vynikal. Kamarádi o něm dodnes tvrdí, že je fajn kluk.Podívejte se do seznamů, kolik je tam lidí z tenisového světa.

Mám osobní zkušenosti z osmdesátých let.Vyjížděl jsem dlouhodobě pracovat do arabského světa.Nikdy jsem nebyl v KSČ ani na seznamech.Byl jsem jazykově vybaven.V tu dobu to nebylo běžné.Jistá organizace v Nekázance prostě na mojí profesi nikoho podobného nesehnala.Poslala tam dobrého soudruha za zásluhy, do měsíce ho poslali Arabové domů.Od nich dostávala za každého experta balík, utekly by prachy.Já dostával asi pětinu v šecích AE, které jem byl po návratu povinnen vyměnit za bony,což jsem přirozeně provozoval jen částečně.
Ve skupině osmi lidí byste zaslechl takové protikomunistické řeči, jaké byste neslyšel ani u Glaubiců.Přirozeně ne před jedním, který práskal a psal zprávy.Možná byl taky "dobrej kluk".
Co tím chci říct?
1. Ne každý, který vyjel za bolševika ven byl kolaborant.Já jsem přirozeně musel absolvovat jakési školení pro nestraníky v Karlíně.To bylo vše.Od politických zpráv byli ti "fajn kluci". Ne každý z nich byl asi gauner, někteří si asi nechali to, co slyšeli pro sebe.
2.Byl bych dost opatrný a úplně nespoléhal na verzi, kterou vám bývalý konfident podává.Musel byste číst spis, slyšet ostatní o kterých psal vyhodnocení.Je to opravdu individuální.
Ale každý znich věděl, že podpisem spolupráce řekl, jak zpívá Sváťa Karásek, ďáblovi ano.
Myslím, že dneska to je passé.Nemám problém se s "fajn kluky" bavit.Spíš se bavím já tím, jak se k tomu nikdo nehlásí.
26. 10. 2007 | 07:46

Rebel napsal(a):

Pro Čochtana a Pepa Řepa
Co jsem vyprávěl, nevím od toho dotyčného, ale od jeho kolegů. Náhodou jsme se sešli a když jsem ptal co ten dotyčný dělá, tak mi řekli, že se uzavřel a přestal mezi ně chodit. No a trochu mi popsali okolnosti. Pochopte, on chtěl umožnit kamarádům podívat se na západ a musel nejen zajistit pozvání z venku, ale něco slíbit tady někde a podat nějakou zprávu po návratu. Nešlo o žádné práskání, byla to jen nutná formalita, jinak je ven nepustili. Taky to naprostá většina jeho kolegů chápe a jsou mu vděční, že jim umožnil jezdit ven. Ale najdou se i troubové, kteří nechápou, že to vlastně dělal pro ně.
26. 10. 2007 | 08:30

Čochtan napsal(a):

Rebele, jasná skupina B !
Soucit. Nic víc.
26. 10. 2007 | 09:12

Pepa Řepa napsal(a):

Pro Rebela
nemůžete se na věci dívat touto, poněkud perverzní, optikou.Po roce 89 jsem potkal jednoho "fajn kluka", který mně podepisoval výjezd.Řekl mi, že bych mu měl být vděčný, že mi umožnil jezdit ven. Měl jsem mu chuť dát pěstí.
Za normálních okolností, bych jezdil ven, jak bych chtěl.To je stejné, jako kdyby dozorce v Terezíně od vás požadoval vděčnost za to, že vám dá na hodinu vycházku.
26. 10. 2007 | 09:47

Jana J napsal(a):

Pro A.N. Other - do diskuse, že komunismus byl horší než nacismus, protože byl hospodářsky méně úspěšný - možná díky tomu, že neměli z koho vyrábět mýdlo a měli málo zlatých zubů v bance - nehodlám nadále přispívat. Nemám na to žaludek.
26. 10. 2007 | 10:28

Čochtan napsal(a):

Jano, komunismus byl horší než nacismus, protože zavraždil mnohem víc lidí.
26. 10. 2007 | 10:37

Rebel napsal(a):

Pro Pepa Řepa.
Bohužel vy srovnáváte nesrovnatelné. Člověk o kterém jsem hovořil, se obětoval pro své kamarády a musel dělat i špinavou práci, kterou rozhodně dělat nechtěl. Díky své sportovní výkonnosti si mohl jezdi ven a na ty slabší v oddíle se vykašlat. Kdyby jezdil sám, mohli po něm maximálně chtít, aby donášel sám na sebe. Já jsem z jiného oddílu a nejezdil jsem s nimi, ale pokud bych patřil k nim, stačilo by mi, aby mne nikdo neotravoval s nějakými výslechy nebo abych neměl nějaké nepříjemnosti. Nikdo si nestěžoval, že by mu nepříjemnosti způsobil, jen se našel trouba, který mu hloupě vytknul, že jej našel v Cibulkových seznamech.
To nebyl žádný funkcionář, který by rozhodoval o tom, koho pustí ven nebo ne. To byl člověk, který se snažil pomoci kamarádům podívat na západ. Bohužel musel zařídit všechno sám, od kontaktů v zahraničí, až po kontakty s STB. Taková byla doba. Pokud jej chce někdo kritizovat ať jde do pr…A opravdu končím.
26. 10. 2007 | 11:17

Pepa Řepa napsal(a):

Pro Rebela
přečetl jsem si všechny vaše příspěvky.Zřejmě jste silně frustrován ODS, sám tuto stranu uvádíte.Podobné pocity mám někdy taky.Člověka to někdy svádí k tomu, aby začal tvrdit, že je to stejný jako za komunistů nebo, že komunistický režim byla taková procházka růžovou zahradou.
Není to stejný a procházka růžovou zahradou to taky nebyla.
I když, přiznávám se, jsem nyní občas frustrován taky.
26. 10. 2007 | 11:49

MerryMan napsal(a):

Vskutku zajímavé ignorování skutečnosti.
Ozbrojených vzpour proti vládě/vrchnosti bylo v lidských dějinách mnoho. Byly dva možné výsledky: vzbouřenci buď vyhráli nebo prohráli. V případě vítězství to byli hrdinové, získali moc a z toho vyplývající prebendy. V případě neúspěchu byli účastníci popraveni, uvězněni, vypovězeni, jinak potrestáni nebo utekli. Někteří byli jako "svedení" ponecháni na pokoji.
Bratři Mašínové byli neúspěšní, zachránili se útěkem za hranice. Na straně jejich "úspěchů" je zapálení 13-ti stohů (poškozeni byli zemědělci a dobytek) a ukradení peněz, které účetní vezl do továrny na výplaty. Tyto "úspěchy" neohrozily stát ani v nejmenším a byly dosaženy za cenu celkem 11-ti mrtvých (včetně dvou popravených členů skupiny). Není tedy sebemenší důvod Mašíny vyznamenávat protože útoky na normální lidi jsou základní charakteristikou terorizmu. Činy Mašínů by měl spíše rozebrat psychiatr.
K diskuzi jsem chtěl přispět uvedením nového kritéria a to výsledku.
26. 10. 2007 | 14:35

Jako napsal(a):

Pane Stejskale nezdá se Vám,že obhajoba,lépe řečeno glorifikace hrdlořezů je tou nejstrašnější urážkou každého normálního člověka?Za jistých okolností lze pochopit rváče,snad lze pochopit i střelbu na jiného,rovněž ozbrojeného muže.Podřezat hrdlo bezbraného člověka ale může jen bestie.Hájit,či dokonce chválit takovou bestii může pouze zvrhlík.Opravdu se Vám to nezdá tisíckrát horší než jakkoliv hrubá urážka?Čemu prospívá otevření takovéto diskuse?
26. 10. 2007 | 14:46

hudry napsal(a):

@MerryMan: Naprostý souhlas! Jinak celá tato "diskuze" je směs hospodských pindů, které řeší všechno možné (s trochou nadsázky např. otázku zda je záslužnější zamordovat 7 komunistů nebo 5 fašistů), ale zcela se opomíjí zásadní otázku a to jakou vůbec měla hrstka těchto amatérstých "rádobyrevolucionářů" šanci položit mocný komunistický režim, rozlezlý po značné části světa, na lopatky. Pokud si někdo myslí, že šance byla větší než 10 na méně 67, tak je případ pro psychiatra (a to to malé procento by platilo v případě, že by na Moskvu spadl ohromný meteorit). Takže neudělali nic, n i c, NIC !!! Kromě zcela zbytečných a sadistických vražd a blaženého šimrání v dušičkách budoucích rádoby razantních, ale v podstatě veskrze zbabělých, pivních vrahů diskutujících z teplíčka, s panáčkem v ruce, na tomto webu ...
26. 10. 2007 | 16:14

Čochtan napsal(a):

Rebele,
ten váš známy, nemohl on v té Francii říct večer u vína: "Kluci, abychom tu mohli takhle sedět, musím po návratu odevzdat zprávu na gestapu. Pardon na STB. Tak vemte každý papír a napište co chcete abych tam o vás napsal."

A bylo by to. Dnes by mu nikdo nic nemohl vyčítat. Ani omylem.
26. 10. 2007 | 16:47

vlk napsal(a):

Tomášovi
tak jak jsem psal na Havlovi, píši bohužel i nyní se značným zpožděním. Nemám možnost chatovat v pracovní době a doma je také ledacos jiného na starosti.
No nevímjak ty, ale srovnávat Mašíny a pány z Antropidu, Silver A, Silver B,je velmi nepřípadné. Oni byli vojáci státu ve válce a to válce vyhlášené a jejich oběť byl voják okupační armády. Já myslím, že to je zřejmé. Pokud jde o Pilčíka, je vidět žes nepochopil co jsemchtěl říci. Čochtan a někteří jiní praví, že vražda nepřítele a to i ideového není vraždou. Já pouze konstatoval, že pokud by se stejnou premisou řídila komunistická justice, tedy že vražda třídníhonepřítele není vraždou, pak by byla musela Pilčíka osvobodit.Protože on vraždil pouze nepřátele komunistického režimu. Ovšem o komouši měli pro Pilčíka špagát.Naprosto po zásluze.
A doporučení,jestli vím z jaké rodinyjsouMašínové.. hmm. Ujišťuji Tě, že mám načteno v tomto směru. Pokud jde o otce amšína,není co řešit.Jeho kredit je bez diskuse. Ovšem pokud z toho automaticky budem dovozovat, že tím jsou v pořádku i synové je hrubý omyl. Což ostatně víc než dokazuje personální práce komoušů. Ti také razili heslo, že správný,špatný otec má správné/špatné dítě. Užil jsem si této logiky v životě dost.. Díky, nechci znovu.
26. 10. 2007 | 19:20

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane jako,

obávám se, že vidím zde diskutovaný čin bratří Mašínů poněkud jinou optikou než Vy (dost podrobně jsme o tom diskutovali pod předposledním blogem pana profesora Hořejšího, proti zde již nevystupuji).

Ale i kdybych ho vnímal stejně jako Vy, nic by to neměnilo na faktu, že bych považoval za velmi důležité o tom hovořit s ostatními. Zejména s těmi, jejichž názor se právě tak úplně nekryje s tím mým.

Opravdu považuji za klíčové, aby spolu lidé hovořili a snažili se pochopit, proč si ten druhý myslí to, s čím zrovna já nesouhlasím.

Libor Stejskal
26. 10. 2007 | 22:44

hutor napsal(a):

poznamka k SS.
Podle toho, co jsem cetl, byla do jednotek SS verbovana skutecna elita tehdejsi mlade nemecke generace. Cela zrudna masinerie na vyhlazovani lidi byla podle techto zdroju do znacne miry motivovana prave nemoznosti nepohodlne lidi proste postrilet - temto mladym muzum to totiz neslo naridit. Kdyz si to vezmete technicky (a to me napadlo uz v detskem veku), asi by bylo skutecne jednodussi postrilet tech nekolik milionu lidi proste v lesich a hotovo. Jak to napriklad udelali komuniste (rudi khmerove) v Kambodzi. Ja ale proste tezko mohu tyto prislusniky SS litovat. Takovy je zivot. A nenavist k zivotu patri. Taky nenavidim Karla Gotta za to, jak za komunistu, kdyz jsem nemohl vytahnout paty, z radia vyhravaly ty jeho pisnicky a recnil pri Anticharte. Pry je to docela hodny a jednoduchy clovek. Ale ja ho nenavidim za to, co me timto zpusobil. Kvuli tomu silenemu strachu, abychom neublizili nekomu nevinnemu, prestaneme brzy jako kultura existovat.
27. 10. 2007 | 02:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane hutore,

nemohu Vám samozřejmě radit, ani Vás nechci mentorovat, ale podle mého přesvědčení není nenávist k člověku (lidem) dobrá cesta. Často vede k nepochopení a z toho pramenícícm dalším křivdám a bezpráví. Něco jiného je nenávidět "zlo", systém, který druhého zbavuje všch občanských práv (fašismus, komunimusmus), a vlastně stručně řečeno právě ty křivdy a bezpráví.

Řekl bych, že k těmto věcem by měl být člověk nesmiřitelný, ne k jednotlivým lidem či skupinám lidí. Nenávidím SS, ale co vím o jejich jednotlivých členech? Už jen analýza, proč se Hitlerovi podařilo získat na svoji stranu ve 30. letech podstatnou část německé veřejnosti (a kdyby to nebyl on, byl vy to pravděpodobně komunista Thälmann) je velmi složitá a vůbec ne černobílá.

Stejně je to s motivací těch "kluků", kteří vstupovali do SS. Popř. do Lidových milicí v od 40. let. A nic na tom nemění fakt, že bylo legitimní proti oběma organizacím a všem jejich členům bojovat.

Libor Stejskal
27. 10. 2007 | 09:14

Čochtan napsal(a):

Karel Gott velký zpěvák a malý český člověk.
Malý český člověk, to je velká s...ě. V tomhle národě je těch malých lidí strašně moc.
27. 10. 2007 | 16:58

Boleslav D. napsal(a):

hutor:
Ano, Gott a SS je vlastne skoro totez, ze?
27. 10. 2007 | 22:39

Čochtan napsal(a):

Vlku:
"Ovšem o komouši měli pro Pilčíka špagát" z toho bych nedělal zásluhu, oni ho měli i pro Slánského a jiné soudruhy. Prostě banda bestií, která se servala u koryta a pár to odneslo životem. Chtěl jsem napsat smečka vlků, ale to bych jim křivdil. Těm vlkům.
28. 10. 2007 | 08:10

Čochtan napsal(a):

On Karel Gott je hodný člověk. Nikdy nezapomenu na jeho koncert v Passau v zimě 69-70, byli jsme tam v Goethe Institutu spousta Čechů - emigrantů, a on měl koncert. Na lístek nestačilo kapesné, tak jsme na něj počkali když přijel a zavolali: "Pane Gott, vemte nás s sebou" Zaslechl to, přelétl nás pohledem, bylo nás asi deset, a řekl" tak pojďte". A upích nás za scénou.
Určitě se o tom dozvěděli i na StB.
Ta anticharta, bylo to svinstvo, ale svinstvo od komoušů, Gott to nepodepsal z přesvědčení, ale z donucení. Já mu nemohu nic vyčítat, já to měl lehké jako emigrant. Mě nikdo nevydíral.
28. 10. 2007 | 08:24

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskal,
to by byl dobrý námět na úvahu: "Jak by vypadal svět, kdyby nevyhrál Hitler ale Thälmann ?"
Dost jsem nad tím přemýšlel, asi hůř.
28. 10. 2007 | 08:38

stejskal napsal(a):

To je myslím dost odvážná hypotéza, pane Čochtane.

Obsahuje záplavu naprosto neznámých a neprediktibilních faktorů. Navíc si popravdě řečeno nedokáži v Evropě představit nic o mnoho horšího než plánovanou a strojově přesně prováděnou genocidu šesti až osmi miliónů příslušníků jedné rasy.

Praktiky obou ideologií mi přijdou velmi podobné, je už nad možnosti mé fantazie představovat si, která z nich by místně a ve stejném čase mohla mít katastrofálnější dopad na civilizaci (a popravdě řečeno se mi to ani představovat nechce).

Libor Stejskal
28. 10. 2007 | 10:08

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
Kdyby vyhrál Thälmann, měl by zřejmě k dispozici stejně poslušný, inteligentní a pracovitý německý národ jako měl Hitler. Tedy stejné zdroje.
Se stalinistickým Ruskem a jeho nevyčerpatelnýni lidskými a surovinovými zdroji by německo-ruský stalinismus ovládl celou Evropu. Včetně Britanie a Islandu.

Pochybuji, že by Američani takové monstrum dokázali porazit. Takže zaplať Pánbůh za to, že se k moci dostal Hitler a ne Thälmann.
28. 10. 2007 | 12:52

Čochtan napsal(a):

Co se Židů týče, ti by v té stalinistické Evropě nedopadli líp.
28. 10. 2007 | 13:00

stejskal napsal(a):

Můžete mít pravdu, já to opravdu nedokážu posoudit. Má představivost a schopnost kombinace na to nestačí.

Fašismus má tu výhodu (nevýhodu), že z něj vítězné mocnosti po válce (oprávněně) udělaly ikonu zla. Komunismus má tu výhodu (nevýhodu), že proti němu nestály žádné vítězné mocnosti, a tak je daleko jednodušší jeho zrůdnost relativizovat.

Což se neustále děje (kdyby nám někdo padesát let pouštěl v TV dokumenty a filmy o gulazích a řízeném hladomoru na Ukrajině, také bychom se na to asi dívali jinak).

Ale domyslet, co je větší zrůdnost neumím. Přijde mi to úplně stejné. Mimochodem obé povstalo z deziluze, frustrace a oprávněného pocitu křivdy.

Motivy chápu, rozumím jim, ale pořád mi to nějak nedá a cítím potřebu říkat: tak takhle ne, soudruzi (kameraden). Chápat motivu mohu, ale přesto ve mne máte nesmiřitelného nepřítele. Na život a na smrt.

Trochu patetické, že? Lépe to ale vyjádřit neumím.

Libor Stejskal
28. 10. 2007 | 13:53

vlk napsal(a):

Čochtanovi
zdá se , že anina podruhé jsi nepochopil myšlenku, která byla s Pilčíkem spojená. Potřetí s emi to užýž opakovat nechce, protože soudím, že něco vysvětlit dvakrát prostě musí stačit, lidem,vodníkům i podvodníkům.
A ta konstrukce s Thaelmannem je věru hezká! On neměl nikdy reálnou šanci převzít moc.CHceš důkaz? Viz porážka radikální soc demfreikorpsem začátkem dvacátých let. A podobně by byl reagoval Reichwehr. Pojistkou byl Hindeburg, takže se svými historickými vizemi straš malé děti.
28. 10. 2007 | 18:46

Čochtan napsal(a):

Vlku,
už jsem to psal mockrát.
Kdo hlásá a PROVÁDÍ třídní boj, nemůže počítat s tím, že se ti druzí nebudou bránit. Boj je válka (mimochodem ta studená byla tehdy velice horká), a v boji létaj kulky. To by se komoušům líbilo, kdyby v třídním boji létaly jen kulky z jejich zbraní.
28. 10. 2007 | 21:03

VK-Can. napsal(a):

Neco nejen kolem bratri Masinu.
Casto ctu mnoho uvah a nazoru, ktere se tykaji konce 2 svet. valky a 50tych let. Mnoho z nich je kompletne "mimo misu", nikoliv, ze by pisatel "na to nemel", ale protoze vekove to nezazil, cili je odkazan na dostupne informace. Bohuzel ty z tech dob jsou casto VELMI zkreslene!! At uz zamerne, ci pouhou ignoranci. Bohuzel, mnoho z nas, kteri pamatujeme tu dobu je stale mene. Proto myslim, ze bychom meli rikat to, co jsme skutecne zazili a co pamatujeme.
Jsem rocnik 1935 a tak si dovolim Vam zde napsat, jak jsem tu dobu zazil a videl ja. Rozhodne si neberu "patent" na spravnost udaju. Ma pamet saha tak nekdy do roku 1943.
Domnivat se, ze mezi prislusniky SS, Lidovych milici a SNB Z TE DOBY a dnes muslimskych bojovniku jihadu jsou "slusni lide" je sice hezke a jiste tam nekteri byli a jsou, ale bohuzel to nema vliv na jednani techto lidi. Totiz oni maji jedno spolecne - fanatickou oddanost veci!!!! Slusne vychovani ci rozumne uvazovani v mysli techto lidi NEMA MISTO!!
Budu se snazit byt strucny. Aby jste meli lepsi predstavu o tom, co byl prislusnik SS, tak jen ukazku toho, CO JSEM VIDEl! Obycejny vojak SS pokud sel po ulici, tak NEPOZDRAVIL dustojnika Wehrmachtu. Maximalne delal, ze ho nevidi ! Pokud sli 2 vojaci SS spolecne a proti nim dustojnik Wehrmachtu, tak ten dustojnik PRESEL na druhou stranu ulice ! Toho jsem byl mnohokrat svedkem!!
Po roce 1948 komunisticka strana velmi TVRDE upevnovala svoje posice, protoze ve skutecnosti mela podporu jen asi 35% obyvatelstva. Volby roku 1946 vyhrali komuniste 40% hlasu, ale koncem roku 1947 jejich podpora rapidne klesala! Po prevzeti moci v unoru 1948 dosazovali na VSECHNY klicove posice nejen ve statni sluzbe, ale hlavne ve znarodnenych podnicich jedine jejich oddane cleny BEZ ohledu na kvalifikaci. Padesata leta byla leta, kdy pridavac od zedniku, pomocny delnik, zavoznik, vratny a pod. se stavali pres noc reditele a vedouci oddelenich!!
Clenove Lidovych milic byli VYBRANE kadry a meli VELKE slovo. NIKDO si nedovolil neco namitat proti nejakemu DOPORUCENI clena L.M. !!!!
Spina a bezpravi, ktera se dela v te dobe, je jen tezko pochopit dnes. A tak je lehke se snazit posuzovat jednani bratri Masinu ve svetle dnesni situace.
Jaky je pohled na jejich jednani mezi emigranty ? Od plne podpory, az po zdrzenlive pokrceni ramen.
Muj osobni nazor ? Na odsouzeni to neni, ale na statni vyznamenani take ne.
28. 10. 2007 | 21:45

hutor napsal(a):

panu Stejskalovi:
ja si take nemyslim, ze nenavidet je dobre. Ale tezko si muzu porucit. A protoze jsem uprimny, tak si tu svoji nenavist priznam. Uz tim se trochu umensuje. Mam obavu, ze spousta lidi, kteri jsou kdykoli ochotni poucovat o skodlivost nenavisti, casto nenavidi velmi - tim opravdu nemyslim vas, nemam cas vymyslet vhodnejsi formulace.
Nekdy mam pocit, ze jsme v predfreudovske dobe a domnivame se, ze racionalizaci dokazeme vsechno. Pak se nestacime divit, co se to deje ve spolecnosti i v nas samotnych.
Svym prispevkem jsem chtel rici, ze nejdulezitejsi jsou emoce a idealy. Takoveto to vypocitavani, kterym jednanim zpusobim co nejvice dobra a co nejmene zla, jsou nesmysly. A u nas, v zemi bez idealu, bohuzel hojne rozsirene.
28. 10. 2007 | 22:38

hutor napsal(a):

ad Boleslav D.:
prominte, na to nedokazu nijak reagovat
28. 10. 2007 | 22:42

stejskal napsal(a):

Pane hutore, v mnohém s Vámi souhlasím.

Jen bych za sebe dodal: ideály a emoce jsou důležité (bez nich je svět sterilní). Z mého pohledu by měly ale být korigovány rozumem, vzděláním a zkušenostmi (nemusí to být nutně zkušenosti dané věkem).

Pokud se rovnáváha těchto složek vychýlí ve prospěch rozumu, může člověk sklouznout k vypočítavosti (jak říkáte).

Pokud se naopak převáží na stranu emocí a ideálů, hrozí, že sklouzne k fanatismu.

Jen názor, nikomu ho nevnucuji... Nedovolil bych si Vám radit, abyste se vyvaroval emocí. "...si tu svoji nenavist priznam. Uz tim se trochu umensuje," tato úvaha mi přijde velmi sympatická. Myslím, že to tak opravdu je.

Libor Stejskal
29. 10. 2007 | 00:34

dej2 napsal(a):

@VK-Can.Po přečtení Vašeho příspěvku jsem chvíli nevěděl,co se vlastně děje.Tak upřímné a bezpochyby pravdivé vyjádření jsem v této dlouhé debatě ještě nečetl.Za Váš příspěvek moc děkuji a ve všem Vám dávám za pravdu .Bylo to seriózní,bez emocí a velmi poučné.Ano,po tomto čtení souhlasím s Vámi.Hrdinství ano,vyznamenání ne.Ještě jednou Vám děkuji stálo to za úvahu.Přeji Vám vše hezké a hodně zdraví.
29. 10. 2007 | 09:18

Anka je v tom, ale mimčo nebude! napsal(a):

Úžasná diskuze!
VK-Kan: Na odsouzeni to není ...
dej2: Hrdinství ano ...
29. 10. 2007 | 09:47

dej2 napsal(a):

To Anka...U Vás pravděpodobně půjde o umělé oplodnění.
29. 10. 2007 | 11:13

VK-Can. napsal(a):

Pro Anku.
Verte, ze je mnoho veci jine barvy nez cerno nebo bile.
Kdyz uz jste se zminila o tech detech- jiste vite, ze existuje reseni nebo situace, kdy je v tom, ale dite mit nemusi a nebo v tom neni a dite mit může.
Slysela jste neco o preruseni tehotenstvi a nebo adopci ?!
29. 10. 2007 | 14:18

VK-Can. napsal(a):

Pro dej2.
Jsem rad, ze jste nejen pochopil, ale i se ztotoznujete s mym zaverem.
29. 10. 2007 | 14:20

Anka napsal(a):

"Na odsouzeni to neni, ale na statni vyznamenani take ne(!!!)."
A proč to není na vyznamenání, prosím pěkně? Myslela bych, že každý konkrétní hrdinský skutek by měl být oceněn a vyznamenán ...
A vůbec! Tyto diskutované činy svou promyšlenou logikou a kobercovou údernou velkoplošnou silou tak otřásly základami světového komunismu, že v roce 1989 pak stačilo studentům zavolat pár hesel na Národní třídě a celý komunismus zásluhou Mašínů šel do pryč. Kdyby ti mašínci neodkráglovali (opravuji nepopravili) pár stěžejních sloupů režimu, tak ten komunizmus by tu strašil ještě do roku 2027 ...
29. 10. 2007 | 16:42

VK-Can. napsal(a):

Pro Anku.
Nevim, co je na tom nejasne. Jen bych si dovolil upozornit, ze ve svem nazoru nikde nepouzivam slovo hrdinstvi. Rozhodne ovsem nikomu nevymlouvam, pokud to tak vidi. Neni pochyb, ze v te dobe, kdy to bratri Masinove udelali k tomu bylo treba hodne odvahy ! Neco jineho uz je skutek samotny. Podle meho podrezani svazaneho esenbaka nebylo nejlepsi reseni.
Rekl bych, ze jak v tom prirovnani "Anka je v tom, ale mimco nebude" vidite veci znacne zjednodusene.
Zkuste rozlisit to, ze k tomu provedeni bylo treba odvahy, ale JAK to bylo provedeno uz je neco jineho. Z toho by Vam mohl vyjit stejny zaver, jako mne. Nelze je za to odsoudit vzhledem k dobe a krivdam, ktere se v te dobe dely, ale take to neni na vyznamenani, protoze podriznuti svazaneho cloveka na vyznameni skutecne neni. Aspon podle meho.
Ovsem Vas nazor je stejne dobry jako muj a obracene.
Rad si prectu, co myslite Vy . Je to na odsouzeni a nebo na vyznameni ?
29. 10. 2007 | 17:48

Anka napsal(a):

Pane VK, váš názor oceňuji protože je z něj patrný (na rozdíl od jiných)racionální přístup. Neměla jsem v úmyslu se vás dotknout, pouze mi připadalo dost směšné, že vy jste napsal "že na odsouzení to není" a ten dej2 to hned úplně překroutil na to , že je považujete za hrdiny. Typický kolotočník. No a ten příměr s tím bezefektním těhotenstvím měl tento rozpor zdůraznit. O nic jiného nešlo.
Pokud se týká mého názoru: Byla to těžká a velmi krutá doba. Přesto však nebyl vyhlášen válečný stav nelze proto v žádném(!!!) případě schvalovat vraždy obyčejných lidí, kteří se ničím konkrétním neprovinili. To, že "nějak pracovali pro režim" (vedli účetnictví apod.) nikoho(!!!) neopravňuje k tomu, aby je brutálně utloukl nebo podřezal. Pokud přijmeme tuto thesi, tak by se musela většina tehdejších obyvatel ČSR navzájem zamordovat. Nehledě tomu, že ti ptáčkové naprosto, NAPROSTO nic nedokázali. A ani dokázat nemohli! Protože co zmůže pár holobrádků proti režimu, který disponuje armádami a zbraněmi v šestině zeměkoule? Úplně směšné počínání ...
29. 10. 2007 | 18:59

VK-Can. napsal(a):

Pro Anku.
Jsem rad, ze se vse vysvetluje. Nebyl bych tak prisny na dej2. Ma pravo to tak videt, stejne, jako my mame pravo to videt svyma ocima. Co je krasa, hrdinstvi, hanba ci ostuda je vzdy relativni k tomu, kdo tento soud dela.
Nezapomente, ze bratri Masinove ztratili otce na oltar vlasti. V jejich veku jeste nejaka soudnost a rozvaha nemohly byt vyvinuty! Jednali impulsivne a to malokdy prinasi dobre vysledky.
Rozhodne bych je ovsem nechtel soudit, protoze nevim vsechny podrobnosti.
Nerekl bych, ze nic nedokazali. Totiz v te dobe komuniste rikali, ze ostnate draty na hranicich jsou, aby chranily republiku pred VNEJSIM nepritelem a ze nikdo z republiky odchazet nechce. Bratri Masinove dokazali svetu, ze komuniste lzou. A to nebyla malickost !
29. 10. 2007 | 19:18

Anka napsal(a):

... no, to, že (jediný?) přínos mašínů byl v tom, ukázali lidem, že ty dráty tu nebyly na to, aby našince chránily před imperialisty z venku, to fakt myslíte vážně? To přece věděl každej blbec. Kvůli tomu museli mordovat nevinné lidi? NEDOKÁZALI NAPROSTO NIC - kromě nesmyslného a zrůdného vraždění.
29. 10. 2007 | 19:33

VK-Can. napsal(a):

Pro Anku.
Vite, ze v pondeli vi kazdy fotbalovy fanda jak se ten fotbalovy zapas v nedeli mel hrat ?!
To, co se Vam TED zda tak jasne a smesne, nebylo tak zcela jasne a smesne pred 60ti lety!
Ted se zda, ze tehda vedel proc ty draty jsou na hranici, kazdy blbec, jak pisete.
Skoda, ze uz to nelze rici tem tisicum, kteri bud na tech dratech padli a nebo zemreli ve vezeni za to, ze se je pokusili prelezt.
Jak by jste nazvala to strileni NEVINNYCH lidi, vcetne deti, kteri na tech dratech zahynuli? Oficialne se tomu rikalo, ze zahynuli pri nelegalnim prechodu statni hranice. Skromne se uz ovsem mlcelo o tom, ze legalne se ty statni hranice nedaly prejit!
A zapad nemel dukazy, ze draty a zatarasy skutecne nejsou proti narusitelum, zaskodnikum a saboterum zvenci, kteri chteli sabotovat budovani socialismu, jak tvrdila vlada CSR ! Ti mrtvi, nebo uvezneni zadne dukazy o opaku podat nemohli! Nezapomente, ze to byl teprve zacatek studene valky!
Neco z toho, co bratri Masinove udelali neschvaluji, ale jen je odsoudit ? Ne, to si netroufam. Proc ? Protoze jsem v te dobe zil !
Respektuji Vas nazor, ale v mnoha bodech s nim nesouhlasim. Predpokladam a doufam, ze delate totez.
29. 10. 2007 | 21:50

Anka napsal(a):

... máte zvláštní filozofii. Dráty a to vše kolem neschvaluji a pochopitelně nikdy jsem ani neschvalovala - byla to komunistická zvůle a násilí na celém národu. Ale pokud přes ně kdo šel, tak jenom naivka se mohl domnívat že to bude procházka růžovým sadem a že kulky pohraničníků ho minou. To ovšem věděl každý předem(!!!) a musel s možnými důsledky tohoto svého kroku počítat. Vy byste fakt byl tak naivní, že byste šel v pohodě přes zadrátované hranice a řval: "Nestřílejte, volové, já jdu jenom do Rakouska na pívo!" ? Bylo to zajisté hrůzné. Jak ale za to mohl např. ten účetní?!? Měl říct že nebude dělat "komunistické účetnictví" a že se bude raději živit jako zahradník? To byste jej zase stejně obvinil z toho, že přisluhuje režimu pěstováním květin na komunistické oslavy a tudíž i tak schvaloval jeho utlučení? Znovu: NEDOKÁZALI NAPROSTO NIC - kromě nesmyslného a zrůdného vraždění.Pane, nebudu na této úrovni dále diskutovat a končím: kdo souhlasí s vraždou - je sám potenciální vrah! Sbohem.
29. 10. 2007 | 22:15

A. N. Other napsal(a):

K diskusi srovnávající nacismus s komunismem, zejména pro Janu J. a všechy, kdo odvozují své znalosti historie z komunistických učebnic dějepisu pro ZDŠ:

Zajímavý rozhovor v pondělních LN s Vladimírem Bystrovem. Už titulek říká mnoho: Rusko žije na krvi a kostech vězňů. Bystrov jako autor publikace "Průvodce říší zla" mapující síť sovětských koncentračních táborů říká: "...zatímco v našich komunistických táborech, ale i předtím v německých koncentrácích, šlo především o to zlomit nebo likvidovat lidského ducha, do lágrů gulagu přicházeli vězni pouze jako živá hmota, kterou je třeba vysát, než zemře. Nešlo o souboj lidí a nadlidí, nešlo o souboj ideálů a idejí, nešlo o poražené a vítěze, ale pouze o živou pracovní sílu, o jejíž duši, pocity, myšlení či intelekt se nikdo nestaral. Například ve výkazech z táborů se v rubrice živá tažná síla uváděly dohromady počty lidí i koní..."

"...podle některých historiků existuje přímá souvislost mezi potřebami sovětského hospodářství a naháněním lidí do lágrů. Prostě bylo potřeba to a to postavit, na to bylo potřeba tolik a tolik dělníků, tak se muselo zatknout tolik a tolik lidí. Když vězni umírali, a umíralo se opravdu masově, tak bylo nutné kontingenty doplňovat. Bez gulagu by prostě sovětský stát nebyl..."

Přes obrovský počet otroků pracujících za minimální stravu, tedy s minimálními náklady, dokázal se komunismus "propracovat" až k totálnímu ekonomickému krachu!

Na jiném místě V. Bystrov říká: "...Naše zkušenost s našimi vlastními tábory nebo ještě předtím s německými koncentráky za druhé světové války naprosto nestačí na to, abychom si vůbec představili gigantický rozsah doslova obludného fenoménu sovětských táborů..."

O krutosti: "...Krutost dozorců v německých koncentrácích a později v našich táborech byla přímočará proti někdy až radostné krutosti dozorců v lágrech gulagu. Polévat vězně v zimě studenou vodou, aby zmrzl, bylo příliš jednoduché. Veselejší bylo nechat ho v létě stát nahého napospas nelítostnému hmyzu a čekat, až ho ubodá..."
30. 10. 2007 | 11:00

A.N.Jinej napsal(a):

Možná by tu ještě někdo mohl diskutovat na téma:

Kterak se za komunizmu potily lidem nohy.

Nejmenuje se téma "Čin bratrů Mašínových ....
30. 10. 2007 | 12:22

Boleslav D. napsal(a):

A. N. Other :
Nevim, jestli nekdo oponuje nazoru, ze stalinisticka faze komunismu byla hrozna, zrudna, zcela srovnatelna s nacismem - asi s tim sotva kdo bude polemizovat.
Spis se zda, ze nekteri si mysli, ze takto to bylo az do 16.11.89... Coz je totalni nesmysl...
30. 10. 2007 | 12:30

Boleslav D. napsal(a):

A.N.Other:
Doplnuji - Zda se mi, ze kdyz citujete Bystrovova slova :
"Přes obrovský počet otroků pracujících za minimální stravu, tedy s minimálními náklady, dokázal se komunismus "propracovat" až k totálnímu ekonomickému krachu!"

tak ze se ztotoznujete s nazorem, ze takto fungovalo sovetske (a snad dokonce ceskoslovenske) hospodarstvi i v 60.-80. letech - doufam, ze se mylim...
30. 10. 2007 | 12:45

Jako napsal(a):

Vážený pane Stejskale - obávám se ,že mluvíme každý o něčem jiném.Vy o důležitosti diskuse - já o excesech,které nelze ani v té nejotevřenější diskusi připouštět.
Jste to Vy kdo zde rozhoduje co je a co už není v této diskusi přípustné.Osobní urážky mezi diskutujícími nepřipouštíte / správně /.Veřejnou obhajobu sprosté vraždy ano.Skutečně to povžujete za záležitost optiky,kterou vnímáme?Já ne.Pokud ovšem nepřipustíme zde již zmíněnou " polehčující okolnost " - že před podřezáním byl ten člověk omámen chloroformem.
Opravdu se Vás nechci dotknout,ale ujištuji Vás,že Vámi proklamovaný učel / poznávání jiných názorů,tříbení názorů /tato diskuse neplní a nemůže plnit.Věcně a smysluplně lze diskutovat jen o různých cestách ke společnému cíli.Tyto debaty pouze lidi rozdělují - přesněji řečeno potvrzují jak hluboce je tento národ rozdělen .Rozdělen ke své škodě a ku prospěchu ???
Přes tyto výhrady vám přeji vše nejlepší.
30. 10. 2007 | 15:29

Čochtan napsal(a):

Anko: "Kvůli tomu museli mordovat nevinné lidi" Mašíni nikdy nezamordovali nevinné !
Příslušníky SNB a lidových milicí nepočítáme mezi nevinné lidi !
30. 10. 2007 | 15:34

Anka napsal(a):

"... nepočítáme ?"
A to jako kdo nepočítá? Vy a váš Führer? Nebo je tu ještě třetí samozvaný soudce-fašista?
30. 10. 2007 | 15:59

stejskal napsal(a):

Děkuji, pane Jako,

i já Vám přeji vše nejlepší.

Tato společnost je opravdu hluboce rozdělana, a to rozdělení pramení - tedy podle mne - mimo jiné z různých pohledů na vlastní historii.

Řada lidí je přesvědčena, že zde diskutovaný čin byl sprostou vraždou. Řada jiných (odhadl bych to tak půl na půl, ale může to být nepřesné) jej považuje za legitimní. Vy a pan profesor máte naprosto kategorický názor, jiní, kteří to vidí naopak, také nemíní uhnout ani om píď.

Tento konkrétní příklad v širším rozměru zhruba charakterizuje dva různé úhly pohledu na komunismus (samozřejmě je jich více, nechybí ani ten, že to byla daleko lepší a svobodnější doba než je dnes). Podobná dělící čára - podle mne stejně důležitá - vede v pohledu na vyhnání Sudetských Němců.

Co s tím? Jsem zastáncem toho, že se o těchto věcech má mluvit. Jsou to bolestivá témata, ale dokud budou vzbuzovat tak přepjaté emoce, jak vzbuzují, bude společenské schizma trvat. Necháme-li je jen tak odumřít, připravíme budoucí generace o velmi důležitou reflexi doby, i.e. svědectví těch, kteří si tu dobu pamatují. Jejich pohled na věci, které se děly, budou nutně postrádat klíčový rozměr.

Přitom vůbec nejde jen o problémy této společnosti.

Podobná velmi bolestivá diskuse probíhá již desetiletí v Německu (o selhání většiny společnosti tváří tvář fašismu). I u nás možná už dospívá generace (60. léta v Německu), která se bude otců a matek ptát: A co jsi dělal ty, když zavírali lidi za názor, mučili je, lidsky a existenčně ničili je samotné i jejich rodiny?"

Podobná debata probíhá/neprobíhá ve Francii (o široce rozšířené kolaboraci ve vichystické části země) atd. I tam je trauma z tohoto selhání stále imanentní.

Nezlobte se, Vy o tom možná mluvit nechcete. Já to považuji za velmi důležité. Kvůli sobě a svým dětem.

Libor Stejskal
30. 10. 2007 | 16:20

Anka napsal(a):

"z různých pohledů na vlastní historii"?

Na zločiny Mašínů nelze uplatnit ŽÁDNÉ "různé" historické pohledy. V té době platily nějaké zákony. A každý, kdo je porušil musel počítat s tím, že jedná protizákonně a (pokud bude dopaden) bude podle těchto zákonů potrestán. A když jsou zákony špatné a zlé, tak nikdo neměl, nemá a nebude(!!!) mít právo, aby si vytvářel zákony své vlastní, "soukromé". A činy Mašínů mají z právního hlediska jedinou možnou kvalifikaci a to "loupežné vraždy". Nikdo jim nedal právo rozhodovat a tom kdo je "nepřítel lidu" a koho mohou z tohoto titulu brutálně beztrestně zavraždit. I v dnešní době by jejich nesmyslné řádění bylo potrestáno trestem nejvyšším. Není vůbec podstatný jejich "dobrý" úmysl (boj proti komunistické nadvládě). Důležité jsou pouze činy a to byly VRAŽDY! Obhajoba jejich počínání by se mohla přirovnat ke zcela analogickému hypotetickému případu, kdy skupina výrostků by se rozhodla že finančně pomůže např. dětským vesničkám - úmysl sám o sobě jistě chválihodný. A vypravila by se do banky a tam by v panice zastřelila pár lidí ("lumpů"!), kteří by jim peníze nechtěli dobrovolně vydat a drze by bránili v realizaci posvátného úmyslu. I to by byly vraždy, zcela bez ohledu na chválihodný původní úmysl. Takže tehdy to byly vraždy a i podle nynějšího právního řádu by to byly vraždy, to neoddiskutujete!
A je bohužel velmi smutné (obzvláště je to patrné při čtení této diskuze), že velká řada civilizovaných a demkraticjých čechů zde propaguje fašistickou a komunistickou ideologii, podle které není vůbec důležité co jsi udělal nebo neudělal, ale jediné podstatné je to, jakou máš NÁLEPKU. Čili jsi-li žid. cigán, kulak, účetní, kněz, komunista nebo policista nemáš právo žít a já tě mohu jenom na základě svého soukromého rozhodnutí a této jednoduché nálepky nejenom beztrestně umlátit, ale mohu se za to ještě nárokovat státní vyznamenání za hrdinství při likvidaci "nepřítele".
To si říkáte lidi? Jste jenom docela obyčejní ubozí bolševici, kteří šíří stejnou všeobecnou třídní (skupinovou - nálepkovou) nenávist a vražedný teror. Styďte se Homo Sapiensové !!!
30. 10. 2007 | 17:10

VK-Can. napsal(a):

Za devaterymi horami a devaterymi rekami zil, byl jednou jeden kruty vladce, ktery vyhlasil v zemi zakony, ktere vyhovovaly jen jemu a chranily jen jeho zajmy. Ale byly to zakony!
Za temi devaterymi horami a devaterymi rekami zil, byl v jedne vesnici hospodar, kteremu vladcovi drabove zabili otce. Zabili ho, protoze se snazil chranit svuj majetek, ktery mu drabove chteli sebrat.
Mlady hospodar chtel, aby mu drabove ukradene vratili, ale ti se vrhli i na neho a hospodar vedel, ze uz jde i o jeho zivot! Protoze byl mlady a silny, draby premohl a zabil.
Jak to dopadlo ? Byl odsouzen, protoze drabove plnili jen sve povinnosti a on spachal "vrazdu"! Kdyby drabove zabili jeho, tak byli odmeneni za dobre plneni povinnosti!
Je mozne povazovat jedno zabiti nevinneho cloveka za plneni povinnosti a druhe zabiti v pudu sebezachovy za vrazdu ? Podle TEHDEJSIHO zakona ano!
Odsoudili by ho i podle dnesniho zakona ? Ne! Protoze dnesni zakon je takovy, ze ten hospodar by tu "vrazdu" nemusel spachat, aby chranil co je jeho!
Dnesni zakon chrani jeho majetek, tehdejsi zakon chranil zlodeje, prevlecene za draby !
Ale to bylo uz davno za devaterymi .....
30. 10. 2007 | 18:33

A. N. Other napsal(a):

Pro Boleslava D:
Čtěte prosím pozorněji. Citace jsou uvozeny uvozovkami, vlastní text nikoli.
30. 10. 2007 | 20:51

A. N. Other napsal(a):

Pro Anku:
Píšete: "Nelze uplatnit žádné různé historické pohledy!" Zřejmě myslíte žádné kromě toho vašeho, že? Tak nějak uvažovaly správné soudružky...
30. 10. 2007 | 21:12

Boleslav D. napsal(a):

VK-Can.:

PANE BOŽE!!! Copak to nejste schopen pochopit - ta pohádka o drábech a hospodáři je přece o něčem úplně jiném. Nikdo by Mašínům nevyčítal, kdyby zabili policajty, kteří je přišli zatknout.

Ta vaše pohádka by spíš měla znít tak, že ten hospodář, kterému otce zabili drábové předcházejícího krutého vládce, se rozhodl, že půjde bojovat proti současnému krutému vládci, bratranci toho předchozího. Aby ukázal, že svůj boj začíná, zapálil nejprve svým 12 sousedům jejich seníky; když je šli hasit, tak po nich střílel, aby to uhasit nemohli. Aby k tomu boji měl prostředky, šel pak druhého dne do sousední vsi k obecnímu strážníkovi, aby mu sebral halapartnu. Když ten mu ji nechtěl dát, praštil ho a pak břitvou podřízl. Potom si šel opatřit peníze, aby za ně mohl nakoupit sirky na podpalování dalších seníků a poté na cestu do vedlejšího království hodného krále Dobroslava. A tak v lese přepadl hrnčíře, který se vracel z trhu, kde prodal to, co udělali jeho tovaryši. Podivínský hrnčíř mu peníze nechtěl dát, a tak ho propíchl a peníze mu vzal; však kdo ví, jestli ten hrnčíř a jeho tovaryši neudělali i nějaké ty hrnce, které si pak koupili zlí drábové...
No a nakonec při útěku do země krále Dobroslava ještě zabil tři dráby, kteří ho honili (naverbovali je minulý týden násilím ve vedlejší vesnici a byli to synové vdovy Plajznerky). Ale všechno dobře dopadlo - hospodář se do země krále Dobroslava dostal...
Za 50 let pak pan Stejskal, Čochtan a VK-Can. říkali, jaký pašák byl ten hospodář a jak tomu zlému vládci zatopil.
Dobrou noc, děti, vidíte, že pravda a lež vždycky zvítězí nad láskou a nenávistí, nebo jak to říkal ten pán v televizi...
30. 10. 2007 | 21:53

Boleslav D. napsal(a):

Stejskal:
PANE BOŽE!!!!!!!!
Přece o některých věcech (sprostých vraždách pokladníků, plynování Židů a Cikánů, zabíjení bezbranných německých civilistů po válce) NELZE intelektuálsky povzneseně a neemocionálně diskutovat stylem "Ano páni kolegové, Vaše názory o žádoucnosti zabíjení komunistických pokladníků a hasičů sice nesdílím, ale jsou plně legitimní a zajímavý, hezký večer" resp. "Pane kolego, vaše názory o odsunu Cikánů do Indie jsou trochu extrémní, ale do poslední kapky krve budu hájit Vaše právo na jejich vyslovování". Já vím, že to druhé neříkáte, ale pro mě je to úplně stejné jako obhajování vražd nevinných lidí, "kteří byli v nesprávný čas na nesprávném místě". Copak nemáte ani tak základní morální povědomí, že to zlo necítíte???

Pane Stejskale, jako editor tohoto média máte určitý vliv - je velmi smutné, když se tak vehementně angažujete ve prospěch metod individuálního teroru. Proč ksakru nejste zdrženlivější?
Ještě smutnější je, že stejný přístup mají někteří naši senátoři... Ještě že pan prezident má rozum...
30. 10. 2007 | 22:10

A. N. Other napsal(a):

Individuální teror? Probůh ne! Teror se smí páchat jen v uniformě opatřené kapsičkou, ve které se nachází ta správná stranická legimace, že?
30. 10. 2007 | 22:57

Anka napsal(a):

ANO: Různé historické pohledy?
Na smrt člověka, který byl brutálně zabit při gangsterském LOUPEŽNÉM přepadení se nelze ani historicky dívat "různě". Úhel pohledu a právní hodnocení tohoto skutku je dáno jednoznačně posouzením tohoto skutku z hlediska tehdy platných zákonů s případným porovnáním jak by tento skutek byl hodnocen zákony současnými.
Nebo chcete tvrdit, že komunistická legislativa byla natolik zrůdná, že nějaká "vyšší moc" opravňovala kohokoliv beztrestně (zákon-nezákon) loupežně vraždit jak ho napadlo? A že šlo o pouhé loupežné vraždy je zcela evidentní, protože smrt politicky zcela bezvýznamných lidí nemůže ani největší hňup prohlašovat za "politicky motivované svaté atentáty na představitele zrůdného režimu". Vy ale přesto tvrdíte že ti zavraždění "dostali to co jim patřilo" čímž se stavíte do úplně stejné pozice jako fašisti a komunisti, kteří taky likvidovali za pouhou "odlišnost". Buďte proto opatrný, abyste při naci-demonstračním pochodu židovskou čtvrtí, až tam budete vykřikovat vaše likvidační these, neměl problémy s policií.
31. 10. 2007 | 07:10

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den pane VK
myslím, že jste to napsal velmi dobře. K Mašínům mám smíšené pocity.To jak se dokázali dostat na západ přes tisíce vojáků mě naplňuje obdivem. Zabití účetního už ne.Na vyznamenání to skutečně není.Pokud jde o příslušníka SNB, tam v těch letech brali jen skalní komunisty,v tom máte absolutní pravdu.Nevidím velký rozdíl mezi příslušníky SS a členy SNB a Lidových milicí.

Pro paní Anku
máte, podle mého názoru, pravdu pouze ve větě,že komunistická legislativa byla skutečně zrůdná.Nemyslím si, že šlo evidentně o loupežnou vraždu, jak uvádíte. Ta věc je sporná, váš výklad není objektivní.
Jak byste se dívala na hraběte Stauffenberga, kdyby se mu zdařil atentát na Hitlera?
Myslíte, že by Mašínové nezvolili atentát na Gottwalda, kdyby to bylo proveditelné?
Hypoteticky:Představte si, že by se jim povedl atentát na Gottwalda.Docela by mě zajímalo, jak byste se na tento čin dívala.
Byl bych rád, kdybyste mi odpověděla.
31. 10. 2007 | 08:00

Pepa Řepa napsal(a):

Ještě mě napadla jedna věc. Myslím, že vyznamenání Mašínů není vůbec ve hře.Vyznamenání je v kompetenci presidenta.Ať bude presidentem kdokoliv, vždy bude zvažovat, zda tímto symbolickým aktem společnost ještě více nerozdělí.
31. 10. 2007 | 08:52

Boleslav D. napsal(a):

Pepa Řepa :
Vyznamenani Masinu navrhuje kazdorocne svym usnesenim Senat - viz webove stranky Senatu. Takze to ve hre je a jediny, kdo tomu vzdy zabranil byl prezident.

Pokud jde o Stauffenberga, tak to byl jednoznacne hrdina. Zabit Hitlera je rozhodne neco jineho nez pokladnika. Nelze prece argumentovat (jak tady nekteri implicitne cini) "Kdyz nemohu zabit Gottwalda, tak aspon polkadnika"
31. 10. 2007 | 10:44

Pepa Řepa napsal(a):

Otázka zněla jinak:
Hypoteticky:Představte si, že by se jim povedl atentát na Gottwalda.Docela by mě zajímalo, jak byste se na tento čin dívala /díval/.

Pokladníka nechme stranou.
31. 10. 2007 | 11:09

Boleslav D. napsal(a):

Pepa Řepa:
Ja pozitivne.
31. 10. 2007 | 11:40

Pepa Řepa napsal(a):

No vidíte,já taky.

Jsem zvědavý, jak odpoví paní Anka.
31. 10. 2007 | 11:58

Anka napsal(a):

Pánové, dyť vono je to přeci úplně jedno koho zamordujou, ať Hitlera, či Gottwalda či řadového účetního či kostelníka co nutil ministranty, aby nosili při mši rudé pionýrské šátky. Hlavě že je jakákoliv MRTVOLA a tím je "spravedlnosti po našem" učiněno zadost. Když je mrtvola, tak je vaše ubohá dušička v teple, není-liž pravda?

ad PŘ: Loupežná vražda to tedy nebyla. Dobře. A tak tedy vražda to jaká? Humanitární? Nebo nekmital ten policajt tou svou hlavou na té kudle sám, velmi vydrzle a schválně hodně rychle?

Vždycky šlo o to NĚCO UKRÁST!!! A to je nutno pochválit, protože přesně takový je i trend současné doby. Takže to vlastně byli průkopníci, světlo budoucího českého kapitalizmu v temnotách komunizmu!
31. 10. 2007 | 13:00

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den Anko
takže Gabčík a spol. byli sprostí vrazi?
Mrtvola jako mrtvola.
Vzpomínáte na Smolíka ve Vyšším principu? Vražda na tyranovi není zločinem. Nebo to vyjde nastejno?Mrtvola jako mrtvola.

Teď nediskutujeme o Mašínech, ale o hypotetické vraždě Gottwalda.
31. 10. 2007 | 13:22

Anka napsal(a):

Jste tak blbej, nebo to jenom předstíráte? Gabčík jednal na základě rozhodnutí české exilové vlády a byla válka, válka, vyhlášená VÁLKA!!!, milá řepo. A kdo dal oprávnění vraždit těm holobrádků? Jan Žižka z Trocnova, nebo duch svatý kapitalistický?
A kterej vůl vám nakukal, že ten účetní byl TYRAN? Vy sám, nebo ještě někdo větší ? Takovejch "tyranů" tu bylo několik milionů. Proč zavraždili jenom tři samostatné, politicky (nikoliv lidsky) zcela bezvýznamné(!!!) kusy a především: CO TÍM DOSÁHLI ? Kulový !!!! Kulový s přehazovačkou ...
31. 10. 2007 | 13:47

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den
myslím, že vaše odpověď mluví za vše. Trochu jste se odkopala.
A ten Gottwald, že to byl fajn kluk? Škoda, že tu není.
Hezky píšete.Mile slušně, musím vás pochválit.
31. 10. 2007 | 13:58

Anka napsal(a):

Kdyby ti poserové odpicli Gottwalda, tak to by bylo něco ... Bohužel to byli pouze poserové, kteří se odvážili jenom z bezpečné dálky dělat pif-paf na hasiče zapálených stohů a zbaběle, byť nesmírně krutě, loupežně zamordovat několik zcela bezvýznamných politických nul ... A pár primitivů před nimi stále padá na pr... (nebo na řepu?). Řepo, přiznejte se, vy byste dozajista také rád vraždil, není-liž pravda? Ale chybí vám jaksi odvaha a tak tu alespoň duševně onanujete nad vzpomínkami nad dávnými "gerojskými" mordy podobných úchyláků, jako jste vy, že?
31. 10. 2007 | 14:17

VK-Can. napsal(a):

Pro Boleslav D.
Vidim, ze Vas moje pohadka rozhorlila a dokonce jste ji upravil. Jiste se dala rici lepe, ale ja mel na mysli jeden dulezity fakt, ktery je trvale prehlizen: Bratrum Masinum (a nam vsem) bylo ZAKONEM upirano zakladni lidske pravo svobody pohybu !!
Kdyby nebyl zlocinny zakon, ktery jim toto pravo upiral nebyla by zadna z tech "vrazd"! Nebyl by k nim totiz duvod !!
To je, co vestina horlicich a smahem odsuzujicich lidi nebere v uvahu! Reseni, ktere volili bratri Masinove bych osobne nevolil, ale take si je netroufam odsoudit !
Jo jeste bych si dovolil upravit Vasi versi s tim chudym hrncirem.
V te dobe drabove kradli co se dalo a ukradene potom rozdelovali jako mzdu. A ten, co mu dva hospodari vzali ty penize, nebyl chudy hrncir ale drab ktery vezl lup a ktery se branil "Nic Vam nedam, vzdyt jsou to poctive ukradene penize!"
Doufam, ze to zustane jako pohadka a ze ani v budoucnu nebudou muset zadni bratri ani jednotlivci resit to, co museli resit Masinove!
31. 10. 2007 | 14:18

Anka napsal(a):

Pane Stejskale, předpokládám, že v rámci vaší nesmírné tolerance vůči právu všech mít a projevit svůj (blbý) názor, tento můj příspěveček co nejdříve exkomunikujete.
Pac a pusu.
Anka.
31. 10. 2007 | 14:22

Anka napsal(a):

@VKC: Jak u blbejch! Účetní odpíral mašínům svobodu pohybu a proto ho bylo nutno zamordovat? Úplně stejný podíl na tom útlaku měla i sousedovic koza, a tu kupodivu ušetřili. PROČ? Není to trestuhodná nedůslednost?
31. 10. 2007 | 14:28

VK-Can. napsal(a):

Pro Pepa Repa.
Zdravim take. Jsem rad, ze to vidite stejne jako ja.
Ten pokladnik byl clen LM. Aby mohl byt clenem takove organisace, tak musel byt VELMI aktivni. Udavani, spehovani a falesna obvineni, byla hlavni napln jejich prace.
Presto jeho zabiti take neschvaluji.
Byla to doba znacne pokroucenych lidi a cinu, bohuzel!
31. 10. 2007 | 14:35

Anka napsal(a):

"Udavani, spehovani a falesna obvineni, byla hlavni napln jejich prace".

A že to tak přesně O VŠECH(!!!) a hlavně o tom účetním víte?!? Vy jste byl také jedním z nich? Neměli bychom vás pro jistotu taky bacit ocelovou tyčkou?
31. 10. 2007 | 14:42

VK-Can. napsal(a):

Pro Anku.
Mozna, kdyz se trochu uklidnite a pomaleji prectete co kritisujete, tak bude mozne se s Vami dal debatovat.
Mozna i mirnejsi vyrazy budou ku prospechu debate, ale co nejvice pomaha ? Respekt k nazoru toho druheho! Vas nazor je na techto strankach stejne dobry jako muj a opacne! Az tento fakt vezmete v uvahu, tak s Vami bude mozna docela zajimava debata. V soucasne forme, mne zatim Vas nazor nezajima.
31. 10. 2007 | 14:45

Anka napsal(a):

"Respekt k nazoru toho druheho!"

dovolíte malou korekci pane ve vaší velmi vzdálené Canadě, či kde?

Respekt k ŽIVOTU toho druhého!
je pro normálního člověka mnohem, mnohem důležitější. Což ovšem úchyl nikdy nepochopí.
A není možno skutky lidí dělit a posuzovat odděleně. Byli to sice vrahové (s tím kupodivu asi souhlasíte) ale přesto měli dobré úmysly. Po jedné vraždě dali dokonce jedné holčičce lízátko (takže to byli skutečně velmi, velmi hodní lidé).
31. 10. 2007 | 14:57

stejskal napsal(a):

Paní Anko,

nechci se uchylovat k extrémním metodám, zvlášt když Váš názor považuji za zcela legitimní. Chtěl bych Vás proto jen poprosit, abyste s námi, morálně pokřivenými lidmi resp. úchyly - jak nás často označujete - měla přeci jen větší trpělivost.

To, co nám chcete sdělit, je možné i bez užití nadávek a urážek, přičemž Vaše sdělení nemusí ztratit nic ze své závažnosti (nemyslím tuto větu nijak sarkasticky).

Výrazy popř "argumentace" typu "neměli bychom vás pro jistotu taky bacit ocelovou tyčkou?, ...alespoň duševně onanujete nad vzpomínkami nad dávnými gerojskými mordy podobných úchyláků, jako jste vy, že? či Jste tak blbej, nebo to jenom předstíráte?..." zde nejsou vítány.

Smyslem těchto stránek není poskytnout Vám prostor proto, abyste lidem, kteří s Vámi nesouhlasí, mohla říct, že jsou "úplně blbí."

Pokud Vám mnou nastavený koncept věcné a slušné diskuse (tedy ne emotivně přepjaté diskuse nevyhovuje) na těchto stránkách nevyhovuje, dovoluji si doporučit jiná diskusní fóra, kde je takováta dikce normou.

Děkuji za pochopení.

Pane Boleslave D., mrzí mne, že jste ve mně lidsky zklamal, nicméně právo na názor si - jak jistě chápete - upírat nenechám.

Libor Stejskal
31. 10. 2007 | 15:59

Anka napsal(a):

Pane Stejskale, nezlobte se na mě, ale jsou hodnoty, které jsou pro mně posvátné a nedotknutelné. A jednou z nich právě ten lidský život. Žádný jedinec nemá ani Bohem ani jinou mocí přiděleno právo svévolně rozhodovat o životě jiného člověka (a to ještě nikoliv podle skutečných skutků, ale pouze podle jakési všeobecné nálepky) natož jej brutálně "spravedlivě" usmrtit. To si přisvojovali fašisté a komunisté a v neposledním řadě i někteří diskutující tohoto fóra. Názory zde prezentované bohužel ukazují, že fašismus a komunismus stále v této zemi bují. A to mě naplňuje smutkem a děsem. Takže pochopte prosím můj vehementní a hluboký nesouhlas s touto obecnou vyhlazovací a likvidační mašinérií ..
31. 10. 2007 | 16:18

Pepa Řepa napsal(a):

To Boleslav D
Myslím, že sám vidíte rozdíl mezi vašimi příspěvky a příspěvky paní Anky.

Oba zastáváte podobný názor na Mašíny, což je naprosto legitimní. Výchozí pozice tedy proč tento názor máte i úroveň argumentace, jsou naprosto odlišné. Pro jednoho byl Gottwald grázl, pro jiného fajn kluk a škoda, že tu není, protože ten by s tou dnešní kapitalistickou pakáží jinak zatočil.
Věřím, že teď pochopíte, proč jsem s tím Gottwaldem přišel.Tušil jsem, že paní Anka odpoví tak, jak odpověděla.

Jinak rád vaše glosy čtu.Inteligentní názor z druhého břehu je vždy prospěšný.
31. 10. 2007 | 16:31

Boleslav D. napsal(a):

Anka to sice rika trochu prilis emocionalne, ale ma uplne pravdu.
Uplne presne to vystihuje, kdyz rika, ze pro nektere diskutujici (vcetne p. Stejskala) jako by bylo nejdulezitejsi "hlavne ze je nejaka ta mrtvola - v odboji to tak musi byt..."

Vyrok VK-Can "Byla to doba znacne pokroucenych lidi a cinu" zcela podepisuji - a tyka se VELICE prave Masinu...
Copak oni sli zabit pokladnika kvuli tomu, ze byl v LM? Stejne by to s nim dopadlo, kdyby to byl treba jen clen spolku zahradkaru...
A ta vase upravena pohadka je uplne mimo - pokud vezli vyplaty lidem, tak to nebyl zadny "lup", ne? Nebo si myslite, podobne jako p. Stejskal, ze tenkrat proste byl totalne nezakonny rezim, takze neplatily zadne zakony a kazdy si mohl brat cokoli se mu zlibilo, zabijet koho chtel, zvlaste pokud to delal jako "odboj"?
31. 10. 2007 | 16:49

Pepa Řepa napsal(a):

To VK Can
náš kontakt je delší než dějiny tohoto serveru.
Opět vám musím vyseknout poklonu.Teď jsem dočetl vaše příspěvky na blogu pana Hořejšího.Ani jeden z nás není zastáncem adorace Mašínů.Ale není ani zastáncem jejich označení jako sprostých vrahů.
Já jsem se narodil pár let po válce, nemám osobní vzpomínky na padesátá léta, natož na válku.Pohled člověka, který to vše osobně zažil na vlastní kůži, je pro mne velice cenný.Osobní zkušenost asi nelze nahradit.
31. 10. 2007 | 16:49

VK-Can. napsal(a):

Pro Pepa Repa.
Dekuji za Vase slova. Opravdu se snazim se podelit v mezich moznosti me pameti o SKUTECNE zazitky a dojmy z te doby. Z odstupem let a jinych zivotnich zkusenosti, ktere casto vrhly na udalosti tehdejsi doby trochu jine svetlo myslim, ze mohu byt dost pravdivym pametnikem toho, jak to skutecne bylo.
Nechci byt soudcem, necitim se k tomu opravnen, ale chci rici, jak jsem to prozil a videl. Nic vic a nic mene.
31. 10. 2007 | 17:43

stejskal napsal(a):

Paní Anko,

nezlobím se. Myslím, že Váš postoj chápu, vážím si ho a respektuji jej.

Co myslíte? Opravdu jsem já či pan VK-Can lidské zrůdy bez kouska soucitu, které vyznávají jen heslo "oko za oko, zub za zub"? Nedáte nám nějakou šanci?

Jak si mne představujete, jako militanta v maskáčích, který se učí zabíjet strunou? Věřte, že násilí je mi z duše odporné. Svým způsobem se ho bojím, také proto, že jsem si párkrát nechal natlouct (neumím se prát, nemám ty správné podvědomé reflexy, které jsou pro boj nezbytné), když jsem měl pocit, že se někomu děje křivda (třeba Romům v metru, na něž útočili skini atd).

Nemůže ale můj postoj (možná i postoj pana VK-Cana) být determinován nejen mou okoralostí, ale třeba trochu jinými zkušnostmi, než jsou třeba ty Vaše? Netvrdím, že mám pravdu, samotnému mi běhá mráz po zádech, když mluvím o zabití člověka. Přesto mi něco říká, že jsou situace, kdy člověk musí volit mezi životem a smrtí. Svým i jiných.

Já Vám to opravdu nevnucuji. A opravdu připouštím možnost, že má úvaha není správná. Nechte mi ale prosím Vy nějaký prostor, abych o těchto věcech mohl i zde a s Vámi přemýšlet a popř. formulovat nějaký názor.

Tím, že se ze mne pokusíte udělat vola, ničeho nedosáhneme. V horším případě se zatvrdím (myslím to obrazně, nevyhrožuji Vám ;-) a diskuse skončí. Vy si zůstanete se svojí pravdou, já s tou svojí. A nni jsme se nepokusili jeden druhého pochopit.

Libor Stejskal
31. 10. 2007 | 18:06

VK-Can. napsal(a):

Pro Boleslav D.
Nezlobte se, ale vidim, ze se snazite najit chyby, ktere nejsou podstatne.
Dovolte mne, abych se Vas zeptal toto : Snazite se najit pravdu a nebo "dukaz" Vasi verze? Pokud hledate pravdu, tak posudte to, co pisi a v mezich moznosti si to overte. Pokud hledate potvrzeni Vasi verze, tak oba ztracime cas!Tehda vydane nove zakony byly ZLOCINNE! Byly to zakony, vyvolavajici zlocinne ciny, jez by se jinak NESTALY!!
Ta moje pohadka NENI uplne mimo. Ja jsem v te dobe zil! Masinove museli vedet, ze ten pokladnik, pokud na ne mohl vytahnout zbran, NEBYL jen obycejny ucetni!! Mohu Vas ujistit, ze NIKDO, kdo nekoho neudal, nebo nesvedcil v "soudnim" procesu proti tehdejsimu "nepriteli delnicke tridy" se NESTAL clenem LM!!! A ROZHODNE BY NEDOSTAL DO RUKY ZBRAN !!! Protoze se jednalo o VELMI napjatou dobu, tak drzeni zbrane byl velmi vazny prestupek za ktery bylo min. 5 let 3 stupne (nejtvrdsi) "napravne vychovy!!" Zbran dostavali jen velice spolehlivy a ZASLOUZILY clenove strany!! Rozhodne ne proto, aby chranil par korun. Na to by mu dali dalsiho SNB!
Je zajimave, ze se mnou souhlasite v tom, ze to byla doba "pokroucenych lidi a cinu" jen v otazce Masinu, ale nepripoustite to v otazce "ucetniho"!
Znovu opakuji - neschvaluji kazdou cast toho, co Masinove provedli, ale rozhodne si nedovolim to odsuzovat !!
31. 10. 2007 | 18:29

dej2 napsal(a):

Byl jsem od posledně(29.10.)2x v práci 1x na výletě v Praze(Paladium).Metál dostal Stivín za flétnu,tak o čem pořád kecáte?Najděte si normálního koníčka a ne házet hrách na zeď.Je Anka vůbec použitelná v běžném životě s vypnutým počítačem?
31. 10. 2007 | 18:57

Anka napsal(a):

"... lidské zrůdy bez kouska soucitu, které vyznávají jen heslo "oko za oko, zub za zub..."?
Stále dokola stejné argumenty a čím dál tím blbější a debilnější.
OKO za OKO! Hohopak zabil ten nebohý účetní,že jej bylo nutno metodou "oko za oko" utlouci? Běžte do háje s takovou evidentně fašistickou morálkou ...

Jste ubozí debilové! Prý: "¨... ten pokladnik ... NEBYL jen obycejny ucetni!!". A kdo to teda proboha byl? Superagent KGB Lev Nikolájevič Kopytenko? A kdo je VKC? Šaman kmene komančů, který žije dávno v nějakých amerických Prčicích a přesto přiblble prndá do českých věcí, po kterých mu je jako občanovi cizího státu kulový ?
31. 10. 2007 | 22:40

A. N. Other napsal(a):

Pro Anku:
Kde berete tu drzost posílat
členy této diskuse na neonacistickou demonstraci? Jsem v oboru psychiatrie laik, ale zdá se mi, že vaše konstrukce svědčí o některé z duševních poruch. Psychopatie se snad dá léčit (do Bohnic jezdí autobus č. 200...). Nedostatek inteligence však nikoli. Takže nevím, jestli pro vás existuje naděje. Nekonečná trpělivost p. Stejskala je marná. S vámi nemá cenu diskutovat.
31. 10. 2007 | 22:50

Anka napsal(a):

... já je tam přece neposílám. Oni se tam svou nenávistnou a likvidační ideologií všech "co nejsou s námi" hlásí sami. A děkuji za sděleni vašich osobních zkušeností v oblasti léčení duševních poruch. Možná byste ty procedury měl pro jistotu ještě jednou zopakovat ...
31. 10. 2007 | 23:09

stejskal napsal(a):

Tak nic, paní Anko. Jen jsem to zkusil. ;-)

Libor Stejskal
01. 11. 2007 | 08:18

Boleslav D. napsal(a):

VK-Can:
ja prece nehajim opravnenost tech spatnosti a zlocinu, ktere komunisti provadeli. Rikam jen, ze naprosta vetsina zakladnich zakonu byla stejna jako predtim a potom - postihovala kriminalitu, umoznovala rutinni chod spolecnosti. Tyto elementarni zakony bylo nutne respektovat. Takze nelze rikat, ze vzhledem ke zlocinnemu charakteru rezimu bylo OK prepadavat transporty penez urcenych nejakym zamestnancum podniku a zapalovat stohy, ktere patrily nejakym jezedakum. Uz jsem tady myslim rekl, ze neco jineho by byly treba akce jako atentaty na predstavitele rezimu, kteri meli na svedomi organizaci tech statnich zlocinu nebo i provadeni konkretnich zlocinu. Jiste zcela ospravedlnitelne bylo, kdyz nekdo zabil policistu, ktery ho prisel zatknout, nebo ktery ho pronasledoval pri pousu prekrocit hranice...
Znova musim s litosti konstatovat, ze rou svoji pohadkou jste se pokusil TOTALNE prekroutit realnou situaci, kterou mela ilustrovat... Myslim, ze je trapne, kdyz se pri diskusich o spatnostech komunistickeho rezimu uchylujeme k prekrucovani faktu; nemame to zapotrebi - ten rezim byl dostatecne hnusny na to, aby nak stacilo rikat jen holou pravdu. A meli byste poctive uznat, ze Masinove to proste udelali spatne a ze si zaslouzi, marna slava, moralni odsouzeni... Kazdy prece nese zodpovednost za sve ciny a jejich dusledky, nejen za sve umysly. Nechapu, proc obhajci Masinovych tak tvrdosijne trvaji na tom, ze to byli obdivuhodni hrdinove (dostali "Masarykovu cenu" od nejake spolecnosti emigrantu v Kanade).
Prece tim se idealy boje proti komunismu v ocich mnoha lidi tezce diskredituji!
01. 11. 2007 | 08:38

Anka napsal(a):

@Boleslav D.: je to přesně tak tak říkáte. Navíc se v této diskuzi (asi zcela záměrně) úplně ignoruje základní(!!!) problém a sice jakou vůbec měla akce těchto výrostků šanci na úspěch??? Už to tu nahoře kdosi napsal:

"Tato klukovská akce neměla z vojenského ani politického hlediska sebemenší(!!!) šanci na úspěch. Nebo se něco (kromě hromady mrtvol) změnilo? Komunistický režim se zachvěl v základech? Spíše ti pomatenci dali komoušům do rukou účinný propagandistický nástroj o nezbytnosti "boje proti třídnímu nepříteli".

Může někdo z obhájců tohoto debilního počínání vysvětlit jak to vůbec mohlo "dopadnout dobře"? A nechte si prosím od cesty slaboduché ideologické proklamace typu, že "zapálili pochodeň ve tmě útlaku" a podobné komunistické fráze.
01. 11. 2007 | 09:27

dej2 napsal(a):

@anka.Blinky,blinky ksč.A ještě jednou blinky ksč.To se mi ulevilo.Venku je sluníčko a žádná anka v dohledu(ani komouš).No ale až půjdu za chvíli do města,asi nějakého potkám.No naštěstí mu bude tak 65-80 roků,takže to těch pár dní vydržím.Abych nezapoměl ještě blinky na ksč i tu "polepšenou" ksčm.
01. 11. 2007 | 11:56

stejskal napsal(a):

Může, paní Anko,

ale už asi ani nechce. Alespoň ne tady a při diskusi s Vámi (navíc se o to řada z nás opakovaně pod blogem pana profesora Hořejšího i zde myslím docela poctivě pokusila).

Libor Stejskal
01. 11. 2007 | 12:08

VK-Can. napsal(a):

Pro Boleslav D
Pane Boleslav, je skoda, ze nemuzete pochopit to, co pisi. Mozna to spatne vysvetluji.
Zcela jasne jsem napsal, ze jednani Masinu neschvaluji, ale take neodsuzuji. Snazil jsem se popsat situaci a okolnosti, ktere v te dobe byly a ktere mohly VYSVETLIT, nikoliv OSPRAVEDLNIT to, co Masinove udelali. Verim, ze nekdo muze mit problem rozlisit tyto dve veci, ale domnival jsem se, ze to neni Vas problem.
Respektuji Vas nazor, trebaze rozlisny, protoze ma stejne pravo na existenci jako muj, ci jakykoliv jiny.
Preji Vam uspesny den.
01. 11. 2007 | 13:33

dej2 napsal(a):

@anka.Radostná zpráva pro lidi se snad normálním názorem na svět.Naše justice se konečně probírá ze spánku.Brožová dostala 8 let na tvrdo.Nikdo nechce,aby bábu někdo zavřel a ona tam potom pumpovala naše daně.Důležité je i pro takové anky,že konečně i naše soudy(možná)začnou podobná stvoření ohodnocovat podle zásluh.SS Malott taky byl u soudu na vozíčku a dělal,že neslyší.Škoda jenom,že se podobného rozsudku nedočkal i starý Gréba.
01. 11. 2007 | 13:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane dej2,

napsal bych to asi trochu jinak, ale význam jste podle mne vystihl úplně přesně. Ta paní postupovala podle tehdy platných zákonů a obecných zvyklostí. Možná nebyla jen dost chytrá, ale je myslím s ohledem na mravnost a jakémi společenské "zdraví" třeba říct: člověk má mít zodpovědnost za to co dělá a jak žije (a v totalitě je tento postoj bohužel často v rozporu se zákony).

Jinak pevně věřím, že pan prezident udělí co nejrychleji (raději hned) té paní milost.

Libor Stejskal
01. 11. 2007 | 14:34

dej2 napsal(a):

@Panu Stejskalovi.Naprosto s Vámi souhlasím a jsem rád,že jste mě aspoň Vy pochopil.Neschvaluji zavírání starých lidí za prohřešky z mládí.Ale je potřeba i po takové době jim jasně říci(rozsudkem),že jejich jednání nebylo správné,ať už je jim kolik chce roků.Možná právě milost od pana prezidenta jim otevře oči.I když u těchto lidí o tom silně pochybuji.
01. 11. 2007 | 15:07

Boleslav D. napsal(a):

VK-Can.:
OK, vase vysvetleni beru, vidim to vlastne take tak a jsem rad, ze na rozdil od p. Stejskala to, co udelali neschvalujete - p. Stejskal se vyslovil, ze "Bratři Mašínové nezabíjeli žádné nevinné lidi, ale aktivní přisluhovače režimu členy SNB a pokladníka, který bránil státní i.e. komunistické peníze atd. Tito lidé si svůj osud zvolili sami" - tedy jinymi slovy "dobre jim tak".

Pokud jde o tu prokuratorku, samozrejme je spravne, ze byla odsouzena - jen nechapu, proc to trvalo tak dlouho, proc nesla (spolu se stovkami dalsich komunistickych zlocincu z 50. let) pred soud uz pred 15 lety). TOHO bylo potreba, ne honit nejake chudaky v lustracnich seznamech...
01. 11. 2007 | 15:37

stejskal napsal(a):

Ne, pane Boleslave D., dobře jim tak NE. Nikdy jsem to takto nemyslel ani neřekl.

Jejich životů je mi upřímě líto, přestože by mne asi považovali za třídního nepřítele, kterého je potřeba zlikvidovat. Necítím ani zášť, ani potřebu se na někom mstít, vylévat si vztek a ještě při tom cítit zadostiučinění.

Je mi jich úplně stejně líto jako všech lidí, kteří zahynuli v bitvách druhé světové války (Rusů, Němců, Japonců, Poláků, Američanů, Britů, Italů). Myslím to opravdu, každého mrtvého je mi líto. Život je velmi cenný.

V obecném slova smyslu je ale viníkem jejich smrti válka a ti, co ji rozpoutali. Ne ti, co je v této válce zabili.

V 50. letech tady zuřila válka, kterou rozpoutali komunisté proti lidem této země. Zabíjeli je jak králíky. Většinou bezbranné. Zavírali je do koncentráků, ničili jim životy.

Každý, kdo se vzepřel, se automaticky stal vojákem na opačné straně barikády. A měl z mého pohledu i právo zabít. Každý, kdo to neudělal, stál na straně druhé (stejně jako řada Němců, kteří z Hitlerem nesouhlasili a přesto se stali obětmi spojeneckého bombardování).

Opakuji: Mrtvých na obou stranách je mi velmi líto. Ale nemohu kvůli tomu nikomu upírat právo na obranu, pokud proti mne někdo vede ozbrojený boj. To, že mi nerozumíte, ještě neznamená, že mne nezbytně musíte urážet podsouváním úvah, které se mi zcela příčí.

Libor Stejskal
01. 11. 2007 | 17:56

VK-Can. napsal(a):

>Boleslav D.
Pan Stejskal bude jiste schopen vysvetlit svoji posici.
Ja bych jen rad upresnil moji posici.
Lide, kteri byli zabiti, nebyli nevinni lide ! Byli to nikoliv prisluhovaci, ale oddani sluzebnici krutemu rezimu!! Rezimu, ktery spachal mnoho krivd a vrazd! Zvlast v te dobe! Justicnich i docela obycejnych vrazd, provedenych sluzebniky rezimu!
Mel ucetni, co by prislusnik LM "krev" na svych rukou ? Nevim. Mozna ano, mozna ne, ale jeho zabiti neschvaluji. Svazany prislusnik SNB ? To, JAK to provedli Masini neschvaluji! Nad zadnou z tech "obeti" bych neuronil ani slzu, ale to, jak to udelali Masinove neni muj zpusob dosazeni cile.
Cely tento namet je prave kontraversni tim, ze v jednani Masinu je smichano dohromady to, ze udelali neco, co bylo nutne a neco, co bylo zbytecne !
Zalezi, co v ocich kazdeho z nas prevazi. To nutne, nebo to zbytecne?! Oboji se stalo a nelze to oddelit!!
Pokud hledate jasne stanovisko odsoudit ci pochvalit, tak to, aspon v mych ocich neexistuje. Myslim, ze v ocich nikoho, kdo tu dobu prozil!
Jinak jsem velmi rad, ze jsme si mohli civilisovanym zpusobem vymenit nazory.
01. 11. 2007 | 18:55

Anka napsal(a):

Po pregnantním a přesném "vysvětlení" pana Stejskala (který přesně analyzoval výchozí pozice mašínů a z jehož precizní vojensko/politické analýzy vyplývá, že díky promyšlené strategii měli velkou šanci zvolenými technickými prostředky i způsobem boje položit celý světový komunizmus na lopatky a pak vítězně tančit nad mrtvolami utlučených účetních) a z jeho tvrzení že "V 50. letech tady zuřila válka ..." (kolikpak vám tehdy, hochu, bylo roků, že to tak přesně víte, -20 nebo -30? - mimochodem zkuste zalistovat ve slovníku a tam zjistit co to vlastně právnicky(!!!) VÁLKA vůbec je, vy jste ale nejspíš myslel válku ve střevech, že?

jsem dospěla k závěru, že jsem kráva (nahrávka na smeč - blbouni). Myslela jsem, já husa hloupá (další nahrávka pro pomaleji myslící), že jsem v diskuzním prostředí kde sice panují různé názory, ale jsou tu lidé, LIDÉ. Citliví lidé, kteří dokáží rozlišit chaotické, brutální a zcela zbytečné vraždy lidí, kteří žádný KONKRÉTNÍ špatný čin nespáchali!!!, od hrdinských promyšlených činů, které ve svém důsledku otočí kolem dějin nazpět. Místo toho se tu vyskytuje část sadistických bestií, které uspokojuje pohled na krev. Omlouvám se proto, že jsem vyrušovala, už nebudu! Pokud si chcete udělat radost, tak se do mě pusťte s inteligencí vám vlastní. Pokud chcete udělat radost mně, tak na Anku úplně zapomeňte a dále duševně (nyní už přece jenom viditelně rozpačitěji) onanujte nad těmi vašimi mrtvolami. Sbohem!
01. 11. 2007 | 19:44

vaclavhorejsi napsal(a):

VK-Can.:
Ja myslim, ze Boleslav ani ja (a nikdo rozumny) netvrdi, ze ti zabiti lide byli "nevinni" ve smyslu "nikdy nic spatneho neudelali". Ano, mohli byt vinni tim, ze vlezli do LM nebo chodili (mozna i radi) na politicke skoleni muzstva. Prave tak mohli mit na svedomi spoustu spatnosti v soukromem zivote, kdo vi...
"Nevinni" zde ale znamena, ze to proste nebyli organizatori a aktivni vykonavatele totalitnich zlocinu, ze nebyli opravnenymi cili odboje (jako jimi byli ruzni Gottwaldove, Cepickove, Urvalkove, vysetrovatele mucici vezne, atd.)
Kdyby odbojari zabili nejakeho milicionare pri nejake akci LM, napr. pri potlacovani nepokoju v Plzni v roce 1953, tak bych se nedivil a niceho nenamital (ackoli by to bylo prece jen v rozporu s krestanskymi principy...).
01. 11. 2007 | 21:32

VK-Can. napsal(a):

Vazeny pane Horejsi.
Vidim, ze ve svem zivote jste zazil, jen tu "lepsi cast" komunismu. Mozna to neni nejvhodnejsi nazev, ale lepsi mne v tuto chvili nenapada.
Dovolte, abych vysvetlil sva slova.
Nacismus a zacatky komunismu se ve sve snaze si zajistit dominantni roli ve spolecnosti jen malo lisili ve zpusobech ovladani obyvatel. A ujistuji Vas, ze o tom nenechali nikoho na pochybach! Ten tichy teror mezi obcany nedelal Heidrich, nebo K.H.Frank, Gottwald nebo Cepicka. Ten delali prave ti "řadovy" sluzebnici rezimu !
Byli to tito jinak "nevinni" lide, na zaklade jejichz udani byli lide vysetrovani, sikanovani a casto zavirani. Byli to lide se kterymi jste bydlel, pracoval a chodil nakupovat do stejneho kramu a stal stejnou frontu! Kteri sbirali kdejake pomluvy, hlidali kdo Vam pise, poslouchali za dvermi, sledovali kdo k Vam chodi na navstevu, jak je oblecen a moc je zajimalo co dela ! Stacilo jen VELMI malo, aby jste probudil podezreni techto "nevinnych" lidi a oni se zminili druhy den na "patricnych mistech" o svem podezreni ! Od toho dne se zivot "podeziraneho" cloveka podstatne zmenil!! Vysetrovani, domovni prohlidky a problemy v zamestnani byly ta "lehci" cast tech problemu. Ta horsi cast bylo vezeni. A to nebylo nic neobvykleho !! Kteri z nich byli nejhorsi? Prave clenove LM, protoze casto lide dlouho nevedeli, ze tento obcan je clenem LM. Oni totiz mimo nejakych oslav ty sve "modraky", coz byla jejich uniforma, nenosili!
Rad bych zduraznil, ze se bavim o letech 1948 az do zacatku druhe poloviny padesatych let. Pozdeji uz zajedno komuniste meli svou moc zajistenou a za druhe nastupovala generace cerstve vychovanych novych komunistu.
Byli to prave ti, kteri zazili praktiky nacismu a pozdeji je sami pouzivali - udavani, spehovani a neduvera mezi lidmi. To byla jejich "zbran", ktera sice na miste nikoho nezabila, ale ma na svedomi mnoho a mnoho lidskych osudu a zivotu!! Oni sice nebyli PRIMI vykonavatele totalitnich zlocinu, ale byli jejich PRIMYM nastrojem ! Nejen dobrovolnym, ale casto i velmi aktivnim a agilnim!!
Byl onen ucetni jeden z nich ? Jak pisi, ja nevim, ale vim, ze v te dobe se slusny clovek k LM nedal! Opakuji, jeho zabiti neschvaluji, ale za jeho "nevinnost" bych nedal ani zlamanou grešli!
Nepisi neco. co jsem nekde slysel, nebo cetl. Bohuzel pochazim z rodiny, ktera mela "tu cest" byt pod drobnohledem stranickych organu a tim i techto jinak "nevinnych" lidi.
Nezlobte se pane Horejsi, pokud jsem trochu vice emocionalni, ale ta doba ma pro mne stale urcitou pachut v ustech!
02. 11. 2007 | 01:52

Vaclav Horejsi napsal(a):

VK-Can.:
Ale oni toho pokladnika prece nezabili proto, ze byl v LM - ani to nevedeli. Uplne stejne by dopadl, kdyby v zadnych LM nebyl. Tady jde o to, jestli mel "odbojar" pravo kdykoli prepadnout sporitelnu nebo transport penez pro vyplaty a pritom zabit toho, kdo ty penize branil. Pripominam, ze to byly penize na vyplaty nejakych obycejnych zamestnancu, ne na vyplaty oddilu estebaku nebo vezenskych mucitelu.
Myslim, ze neni potreba, abyste mi vysvetloval, jak byl ten rezim zvlaste v 50. letech hnusny - 100% s vami souhlasim. Muj otec mel s komunisty take potize. Jsem posledni, kdo by chtel nejak omlouvat to, ze nekdo byl v LM...
Diskuse je ted o necem jinem - pokud byl ten rezim tak hnusny, bylo spravne proti nemu bojovat prostedky, ktere jen poskozovaly v zasade obycejne lidi nebo "male ryby" a pro ty "velke ryby" byly jen velice vitanymi propagandistickymi prostredky? Jsem presvedcen, ze nikoli.
02. 11. 2007 | 08:31

hudry napsal(a):

Pane Hořejší, dík za konečně racionální názor v této rozhádané morbidní společnosti. Jestli dovolíte, tak bych se celou záležitost pokusil shrnout do několika bodů.
1) Komunistický režim byl (obzvláště v letech 1948 až cca 1958) hnusný, despotický a nelidský. O tom není ani nebylo nejmenších pochyb a většina národa si přála jeho konec.
2) Šance jej "zevnitř a amatérsky" svrhnout, byla ale s ohledem na to, že komunisti disponovali ohromnou vojenskou a policejní silou fakticky absolutně NULOVÁ! Navíc za nimi stál další supermocný policajt - SSSR (viz jak "obětavě" pomohl našim skalním komunistům v roce 1968).
3) O to směšnější a trapnější byla snaha několika diletantských výrostků malými, lokálními, hloupými a bohužel neomluvitelně brutálními zločiny tento režim "zlikvidovat".
4) Nedokázali naprosto nic a za daných vojensko-politických poměrů ani nic dokázat nemohli. Kdo si myslí opak je snílek a/nebo blázen.
5) Na toto jejich, v podstatě bohužel veskrze zločinecké počínaní, doplatili životem (byli jimi brutálně zavražděni) lidé, které snad nebylo možné schválit, kteří se ale nedopustili žádného konkrétního zločinu, který by dával jakémukoliv anonymnímu samozvanému "Zorrovi" právo v době právního míru je "za trest" zamordovat. A princip "kolektivní viny" jistě nebudeme v roce 2007 obhajovat, nebo ano?
6) S ohledem na šance i způsob provedení akce lze bohužel jenom konstatovat, že se jednalo o pouhé LOUPEŽNÉ VRAŽDY s cílem nakrást za každou cenu (i s oběťmi na lidských životech) co se dá a potom "hrdinně" utéct do teplíčka za kopečky. Proklamované svržení režimu se tedy jaksi nekonalo.
7) Tím to všechno skončilo a bylo po "hrdinství" ...
02. 11. 2007 | 11:47

VK-Can. napsal(a):

Pane profesore Horejsi, predevsim se omlouvam, ze jsem nepouzil v me predchozi reakci v osloveni Vas akademicky titul. Bylo to prehlednuti, nikoliv umyslne.
Jinak mate pravdu, zrejme nebylo zapotrebi Vam vysvetlovat tehdejsi dobu, tak mne omluvte, ze jsem zde tim zbytecne zabiral misto.
Napsal jsem nekolikrat, ze zabiti ucetniho a svazaneho SNB neschvaluji. Nevim, jak uz to zretelneji napsat. V cinu bratri Masinu se stalo dobre a spatne. Bohuzel se oboji stalo najednou, tak vybirat a odsuzovat jedno a mlcky prejit druhe, take nevidim jako vyvazeny pristup.
V pohodli roku 2007 se mnoho veci muze soudit jinak ! Zvlast, kdyz se vybira jen to pohodlne k odsouzeni.
Jen tak mimochodem jeste neco pane profesore, co jiste take vite - CSR byl prvni stat, kde komuniste prevzali moc po 2 svet. valce zdanlive "demokraticky" . Zapad byl sokovan, ale nemohl nic delat. Nebyly ZADNE DUKAZY O TOTALITE ! Draty a zatarasy, ktere se rychle zacly objevovat na hranicich byly, dle oficialniho prohlaseni vlady K. Gottwalda, proti "vnejsimu nepriteli" saboterum a teroristum, kteri se chteli dostat do CSR, aby mohli sabotovat nove zrizeni!
Masinove, pokud se nemylim, byli prvni, kdo se museli PROSTRILET VEN !! Udelali velkou trhlinu pred celym svetem ve lzich a propagande tehdejsiho systemu o stastnem budovani socialismu a ze draty jsou proti vnejsimu nepriteli! Ti mrtvy a vezneni kteri ty hranice nepresli, nemohli zadne svedectvi vydat!
Ale to bychom sli stale dokola.
Mohu znovu jedine opakovat, co jsem napsal uz drive. Podle meho to neni na vyznamenani ale na odsouzeni take ne .
02. 11. 2007 | 14:56

Vaclav Horejsi napsal(a):

VK-Can.:
Neni za co se omlouvat, ja si na ty tituly moc nepotrpim.
Myslim, ze se nakonec docela shodneme :-)
Mejte se krasne!
03. 11. 2007 | 17:23

VK-Can. napsal(a):

Ta shoda by byla prijemnejsi.
Pohodu i Vam.
04. 11. 2007 | 15:42

Tomáš G. napsal(a):

Jéjej, to je zas výživná diskuse. Jen bych nesměl v létě vidět veřejné vystoupení Milana Paumera, které bylo přesně v duchu esenbáka z Pelíšků. A taky bych nesměl vědět, že si odbojáři za uloupené peníze nakoupili nábytek a motorku, když se nějak ta očekávaná revoluce nekonala. Ono je asi odboj a odboj, že.
14. 11. 2007 | 01:14

karelsmíchov@seznam napsal(a):

Jsem pamětníkem ,proto br. Mašínové i pan
Paumer jsou u mě hrdinové!!Kdyby je komouši
chytli jak by dopadli!!Bylo by o tři
zavražděných více!!!
14. 12. 2007 | 17:39

jiří dintar napsal(a):

"vrah zůstane vždy vrahem?" takže např.: atentát na Reinharda Heydrycha byl teroristickým činem a sprostou vraždou? a co zabití řadového vojáka wermachtu či wafen ss? ó, ti zlotřilí vraždící vojáci na straně spojenců ... zrůdné pobíjení německých vojáků partyzány.... nevyhlazoval snad komunistický režim "třídního nepřítele"? válka je válka a nese si své oběti... tím chci říct to, že bratři mašínové byli - alespoň v mých očích - stejní hrdinové jako třeba josef gabčík či jan kubiš.
15. 12. 2007 | 05:19

nobody napsal(a):

Re:jiří dintar napsal(a):
"vrah zůstane vždy vrahem?"

Ano Machinove byli vrazi a lupici.Za hranice museli ne proto,ze chteli bojovat proti regime ale vyhnout se opratce.Delat z vrahu a bankovnich lupicu hrdiny a odbojare je vysmech vsem odbojarum.
Jenom lunatic je muze srovnavat s atentatniky na Heydricha.
16. 12. 2007 | 18:35

elira napsal(a):

Pane Chromý.
Měl byste se velice stydět za tento článek a veřejně se všem omluvit. Napadnout blog jiného autora, protože se to nesrovnává s Vaší pokřivenou morálkou, je mírně řečeno nepěkné. Obhajovat vrahy, co vraždí pro peníze zavrženíhodným způsobem je tfujtajbl. A to, že tady ti dve vrazi nechali matku a sestru ať si poradí jak umí taky není pěkné. To oni dva mají na rukou jejich krev.
17. 12. 2007 | 16:09

Betty napsal(a):

nevycházím z údivu, tak vy po tomhle článku, kde opěvujete vrahy a zloděje, a to batři Mašínové jsou ať se někomu líbí nebo ne, si dovolíte napsat článek "O talitě nevědomosti" pak tedy patříte k těm , kteří touto nevědomostí vládnou všemi svými prostředky ...dovolíte si napadat český národ, vy který nemáte ani kapku cti v těle, hájíte zde prachobyčejné darebáky, kterým se nikdy nejednalo o žádný boj proti totalitě ....to vy a vám podobní jste z nich udělali ideál boje za svobodu - fuj! že vám není hanba...a ještě se nestydíte napadnout blog jiného jenom proto, že se vaší "morálkou" nesrovnává.Pane Chromý jste ročník 1947 tak starý a tak hloupý - nemělo by být stáří moudré?
21. 12. 2007 | 09:38

Mila napsal(a):

Mašínové jsou vrahové a měli by být potrestáni.
27. 12. 2007 | 21:10

kodyžak napsal(a):

Mašínové jsou klasičtí kriminálníci nejhrubšího zrna a tak by na ně mělo být nahlíženo až do jejich smrti.O trestu ani nemluvě.Jedině doživotí,to je jejich činnosti adekvátní.Bez možnosti promlčení
19. 01. 2008 | 03:45

Ivan Hochmann napsal(a):

Mašínové jsou hrdinové. Tento neustále deptaný a ponižovaný stát hrdiny potřebuje.Je tedy vhodné celou Mašínovic rodinu včetně paní Zdeny pozdvihnout na piedestal lidí vhodných k následování a vyznamenat za statečnost.Za praktickou ukázku jak nepodlehnout lákavým nabídkám zla na koexistenci.Čest neleze bokem jako krab.Ivan.
27. 01. 2008 | 20:16

Láda Nulda napsal(a):

Znal jsem matku a bratra pana Chromého.Matka komunistka a Židovka, která strávila mnoho let v koncentráku. Zeptejte se pana Chromého, jaký vztah měl se svou matkou, případně bratrem.
08. 02. 2008 | 23:33

Láda Nulda napsal(a):

Znal jsem matku a bratra pana Chromého.Matka komunistka a Židovka, která strávila mnoho let v koncentráku. Zeptejte se pana Chromého, jaký vztah měl se svou matkou, případně bratrem.
08. 02. 2008 | 23:34

Sup. napsal(a):

Jak může pan Chromý napsat takovou ideovou blbost.Kdo mu dal právo dělat z lidí blbce.Je mně smutno hlavne z toho,že tento ideolog by měl mít rozum,ale blbost kvete v každém věku.Vaši vrstevníci se stydí za Vaše názory!
28. 02. 2008 | 20:39

Z Rosenblum napsal(a):

Bravo Topolánek za udělění medaile, bravo panu Chromému za objektivní popis věci:

Pro bezpáteřný český kmen, kmen páně Broučků, Švejků, "pragmatických" členů Národního souručenství a kolaborantů s protektorátním režimem, "pragmatických" kolaborantů s komunistickým režimem, kdy ČSSR (více Češi, než "zaostalejší" Slováci) měla na hlavu 8-krát víc členů komunistické strany než SSSR, bašta světového komunismu je jakýkoliv odpor proti utlačovatelské moci nehodný uznání.

Jako Klaus, který, stejně jako KSČM, nemálo "demokratických" Čechů nenávidí úprchlíky před komunismem, za komunismu NEMĚL a stále nemá rád disidenty, chartisty a Havla, protože se BÁL, aby Husák "kvůli chartistům" nezatrhl "studijní pobyty v kapitalistické cizině" nebo možnost jet s Favoritem plným konzerv opálit u Adriatiku sexy Lívii ... skutečně jakkoliv charakternějšího hodnocení odporu, natožpak odboje proti totalitě, hnědé a zvláčtě pak "naší", slovanské, rudé nelze čekat.

Jed vůči "zrádným emigrantům" dští nejen KSČM, jako kdysi KSČ, ale i "echte liberál" Klaus a jeho mladá garda v ODS (naštěstí ne Topolánek).

S takovýmto národem, vřetně "liberálů" a la Klaus se objektivity hodnocení komunismu nedočkáte.
28. 02. 2008 | 20:46

actor_publicus napsal(a):

Smutno číst komentáře.

Zažil někdo z Vás tu dobu?
28. 02. 2008 | 21:19

404 napsal(a):

Heřman Chromý je chromý i na mozku... glorifikovat sprosté vraždy může jenom nezdravá mysl
28. 02. 2008 | 21:26

Miror napsal(a):

Pane Chromý vy určitě moc dobře víte, že pravdivost nápisu na naší prezidentské standardě nikdy neplatila, neplatí a platit nikdy nebude. Duch a závěry vašeho příspěvku také vypovídají o tom, že ty nejlepší hodnoty našeho křesťanského dědictví vás nijak nepoznamenaly. Může podle vás demokracie ve vašem pojetí vůbec čerpat inspiraci z jeho elementárního odkazu? Spíše se mi jeví, že vaše chápání nejvyšších hodnot lidské civilizace je postaveno na úplně odlišných principech.
28. 02. 2008 | 21:30

Frank napsal(a):

Disidenti na svých místech. Nechápu, proč Mašínové jednali tak ukvapeně, když stačilo podepsat nějaký cár papíru a chodit chlastat po hospodách jako signatáři. Minulou dobu přečkali vesměs bez úhon a dnes jsou u koryt. Stačilo si poslechnout Jana Rumla, když vykládal, jak se to bojovalo po hospodách. Teď už zbývá Mašíny navrhnout na Nobelovu cenu. Když ji mohl dostat Arafat, tak proč ne oni.
28. 02. 2008 | 21:38

Zdislav Somr napsal(a):

Syty hladovemu neuveri ". Je nutno peclive definovat dobu , ke ktere se tyto ciny vztahuji.

1. V zemi probihalo znarodneni soukromeho majetku bez nahrady a souhlasu majitele - statem rizene kradeze . Kazdy takovy akt se neobejde bez emoci a nasili , kdy se majitel snazi chranit svuj majetek . Proto tytoexekuce , byly provadeny za asistence Verejne Bezpecnosti .{ Zabavit Vas majetek prisel Antonin clen revolucniho hnuti v doprovodu Franty , se kterym jsem jeste vcera sedel na pivu a dnes uz na me , jako novopeceny clen Milice miri puskou ! }
Kazda jednotliva ozbrojena slozka a jeji clenove , kteri byly opakovane pritomeni zatykani , biti a zastrasovani , musi byt povazovani za cleny zlocinecke organizace .

V tomhle byl komunisticky rezim genialni , dokazali zotrocit lidi zpocatku vrazdami , zastrasovanim , propagadou a naprostou izolaci od ostatniho sveta . Tomu pak zustane jedina moznost a to uznani " legitimniho statu ".

Ano povazuji za legitimni ozbrojeny odpor proti Komunistickemu rezimu v letech 1948 -
60 .
28. 02. 2008 | 21:38

krok napsal(a):

ano, odpor proti komunistickému režimu lze uznat za legitimní, ale nelze za legitimní uznat bestiální vraždu, podříznutí krku, omámeného a tím pádem bezbranného člověka..to není odboj, to je sadistická zvrhlost a nesmaže to ani pohádka o boji proti komunistům..ostatně, proč začali Mašínové s odbojem až v roce 1951, když komunistický puč proběhl už v roce 1948?..byli to opravdu takoví hlupáci, že svými činy pomáhali upevňovat komunistickou moc a teror?..svou bestiálností přesvědčili řadu nerozhodných, že komunisté mají pravdu a nahnali jim tak vodu na mlýn..a tyhle Topolánek vyznamenal?..hmm, buď tedy ztratil i poslední zbytky rozumu nebo chce zvednout preference KSČM:-)..v každém případě, s Mašíny si může potřást ruku:-)
29. 02. 2008 | 00:54

RNDr. J. Beránek napsal(a):

Pane Heřmane, jste opravdu Chromý. Jenže na mozek. Při vší úctě - kdo má právo zabít kvůli své vlastní ideologii? Kdo a proč mu to posvětil? Snad ne ten slabomyslný bůh? Takové věci se, milý pane, děly a dějí. Chovala se tak inkvizice, kopírovali nacisté, komunisté, bří mašínové i Václav Mrázek; za své ideály vraždí talibán a soudruh buš. Vezměte proto průměrného vraha, chromý pane a udělejte z něj hrdinu. Několik idiotů Vám nepochybně zatleská.
29. 02. 2008 | 01:09

Libuše napsal(a):

Ještě, že je vyznamenal náš hrdina pan Topolánek, za komunistů, vojenská škola, to musel být velmi ukázněný, bezúhonný a hlavně nakloněný režimu.
Nu a dnes dává vyznamenání lidem, kteří vraždily takovéjako byl on.To jsou opravdoví hrdinové, tomu říkám svoboda. Lidi prosím, otevřete oči.
29. 02. 2008 | 07:30

soudruh-chameleon napsal(a):

Pane Heřmane Chromý, vy obdivujete jakési činy bláznivých mladíků kteří jsou vrahy? Co oni vlastně provedli tak významného pro boj s komunismem. Zhola nic. Spíš naopak. Po té jejich akci se rozjeli čistky a represálie v daleko větší míře. Bylo zlikvidováno hodně prospěšných lidí. Neuvažoval jste nad tím, že tento čin mohl být připravován samotnými bolševiky? Mě se to jeví, jako velmi pravděpodobné. Oni ti soudruzi potřebovali veřejné mínění občanů , dostat na svoji stranu. A poté rozjet dalekosáhlé represe. A tenhle čin té partičky blbečků, kteří si hráli na vojáčky, tenhle čin jim v tom náramně pomohl. Takže já bych tento čin nehodnotil jako protikomunistický, ale spíš obráceně. Tudíž medaili za to, že pomohli komunistickým zrůdám v likvidaci nepohodlných lidí, to zavání bolševickou špínou! Ale co se divit, když ve vládě je to samá špína!
29. 02. 2008 | 10:48

Ivan Hochmann napsal(a):

Nejvíce řečí mají ti,kteří byli aktivní komunisté,nebo ti,kteří za podpory rodné strany a komunistických rodičů vystudovali školy a dnes si hrají na Elity s právem vyslovovat soudy nad odpůrci oné bestiality zvané reálný socialismus realisovaný komunistickými zmetky.Ivan.
29. 02. 2008 | 14:50

Ivan Hochmann napsal(a):

Po přečtení všech odsudků k vyznamenání Mašínů premierem Topolánkem nemohu než říci: Kde jste byli když estébáci vraždili v lesích,kde jste byli,když obergauner Gottwald nechal umučit nevinnou ženu(a ještě jakým způsobem)? Celý svět psal československým komunistům prosby(mezi nimi i římskokatolický papež,Albert Einstein a mnoho dalších světových celebrit).Kde jste byli vy,nebo vaši rodičové? Podepisovali jste petice za popravy nevinných lidí.Nakonec jste ještě masové vrahy chodili každé 4roky volit.Vy sami jste vrahové a gauneři.Tak držte huby.A divím se Ivanu Medkovi,že se k vám přidal.
Kdosi z vás tady prohlásil že si užívá demokracie.Já říkám:Žádný komunista nemá právo užívat demokracie.Komunistické učení a smýšlení demokracii přímo odporuje a demokracii hubí.A ten kdo má smýšlení i podobné komunistickému nemá mezi námi ,normálními lidmi co dělat.Buďto ať táhne někam k Moskvě,nebo ať drží hubu.
Proto je Topolánek můj premier a proto půjdů po zralé úvaze v příštích volbách volit poprvé ODS. Ivan.
01. 03. 2008 | 09:38

Ivan Hochmann napsal(a):

A ještě něco.Všimněte si té nehorázně sprosté demagogie.Nade mnou jsou příspěvky.Podsouvají vám do podvědomí,že nebýt Mašínů,komunisté by byli humánní a téměř roztomilí.Že za všechno to ZLO mohou bratři Mašínové.
Myslíte,že by neodešli bez střílení,kdyby komunistické bestie nezadrátovali republiku jako jeden obrovský koncentrák?Proč asi?Protože by tady zůstali jen komunisti,ožralci,zloději a kurvy.A kdo by na ně dělal,že? Stejně opustilo republiku obrovské množství vzdělaných a svobodymyslných lidí v několika emigračních vlnách.Právě oni a jejich potomstvo nám tady dnes nejvíce chybí.
Žít v té době,přidal bych se k Mašínům.Ivan.
01. 03. 2008 | 10:01

VaclavKa napsal(a):

Utekl jsem z rodne zeme pro spoustu stejnych duvodu jako hrdinove pana Chromeho a nedovedu si predstavit ani v nejhorsim snu, ze bych behem te doby skrivil vlas jedinemu ceskemu cloveku. Masinove byli psychopati a pan Chromy je intelektualni zmetek, ze tak balamuje. Psychopat je psychopat, at je to bratr Masina nebo clen nejake domovni spravy.
16. 03. 2008 | 09:49

Jan. M. Jelínek napsal(a):

Jsou lidé, kteří z dobrých (nikoli psychopatických) důvodů křiví vlasy, pak jsou tací, kteří nezkřiví vlas ani tomu, kdo před jejich očima zabíjí jejich dítě. Takovým se říká zbabělci. Ti i od takovéto hraniční situace utečou a posléze si své selhání zdůvodní nějakou ušlechtilou ideou - desaterem, pacifismem, nerozbornými humánními zásadami... Ale po zbytek života je bude stravovat pocit viny, vědomí osudového selhání. Od toho totiž máme (od přírody, od boha) svědomí.
16. 03. 2008 | 10:40

Martin napsal(a):

Pročetl jsem zde mnoho příspěvků-toto téma mne zajímalo a přečtl jsem 360 stránek knihy Opravdový příběh bří Mašínů a tvrdím : než jsem začal číst, říkal jsem VRAZI, když jsem dočetl, říkám HRDINOVÉ. Howgh. Pokud mi chce někdo něco sdělit, tak at nejdříve napíše, co o tom a kolik ví. Pak to možná bude mít cenu. At žijou na věky tisíce Mašínů, kteří jsou ochotni bojovat za vaši svobodu lidského ducha.
16. 04. 2008 | 00:18

CM Melíšek napsal(a):

Vy všichni diskutující!
Jaký je rozdíl mezi vraždami a krádežemi v 50
tých letech a dneškem? Obojí se děje nebo dě-
lo se souhlasem státu. Copak by jinak a v ji-
ném státě bylo možné, aby když si chráním
svůj majetek byl odsouzen já? Nebo aby vláda
mlčky sledovala tuneláře a tiše jim žehnala
kdyby z toho neměla prospěch? Všechno je to jedna banda v čele s Topolánkem, arogantním
darebákem, který vyznamenává vrahy,nebo Maší-
nové vrazi nebyli? Když jsem ty dědky viděl
jak vehementně obhajují své podlé činy,
říkal jsem si, jaký asi je rozdíl mezi nimi
a komunisty? Každý obhajuje své! Komunisti
svoje vraždy, Mašínové svoje vraždy, ovšem
pozor idea je pokaždé jiná. je to jedna verbež.
16. 04. 2008 | 08:31

Tools napsal(a):

Hele, Petře 186! Nemůžeš ničemu rozumět,
musel bys tu dobu zažít, soudruhu!
16. 02. 2010 | 21:04

Cititor napsal(a):

,,Čin bratrů Mašínových přesahuje naši dobu"

To jak tady pan Chromý píše o vrazích opravdu nepřesahuje naší dobu ,je bohužel obrázkem naší novodobé společnosti, kdy obdiv jedno zla nahradil obdiv druhého.
15. 11. 2011 | 03:17

nudecelebsv napsal(a):

Depozitna naložba <a href=http://www.poteza.info>poteza</a>
25. 01. 2012 | 21:04

nakedpicb napsal(a):

naložba v zlato <a href=http://www.publikumsi.info>publikum.si</a>
25. 01. 2012 | 21:04

celebritynakedu napsal(a):

varcevanje v skladih <a href=http://www.varcevanje.info>varcevanje</a>
26. 01. 2012 | 16:43

frenudepicss napsal(a):

kam investirati denar <a href=http://www.pfci.info>pfci</a>
26. 01. 2012 | 17:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy