S politikou oligarchy Babiše na scestí
Nevyřešená politická odpovědnost a nepotrestaná beztrestnost stahují je a odštěpené politické subjekty ke dnu a dlouhodobě zůstávají podprahově pro velkou část společnosti nepřijatelné. ODS zápasí, respektive se ještě nevybabrala z problémů s klientelismem a vazeb na organizovaný zločin, o kterých možná ani netuší, stejně jako veřejnost, kdy se zase co provalí na regionální či lokální úrovni. Podobně se vynachází ČSSD - spolek přátel a nepřátel, která za sebou vleče staronové rudo-právní hochy a paní. Ani však TOP 09, či KDU ČSL se nedokázaly dosud vyrovnat s dědictvím této politiky.
Ano, demokracie není tak jednoduše přímočará, jak někdy černobíle možná vypadá. Většina společnosti to však, jak se ukazuje, takto hodnotí a vnímá. Čtu se smíšenými pocity obecné pravdy předsedy Fialy, ale i ostatních představitelů parlamentních stran. Ty se rozplynou v postoji k jedné
z klíčových otázek, uprchlické krizi. Přestože se všichni v Poslanecké sněmovně dušují, že nedopustí vystoupení z EU, některým parlamentním stranám, nebo jejich frakcím slouží právě migrační problematika k prosazování referenda o vystoupení ČR z EU ve vzácné shodě s Babišovým hnutím ANO, bez ohledu k čemu se takovou politikou v Evropské unii odsuzujeme. A to přes všeobecné povědomí, že i v této otázce mění Andrej Babiš názory ze dne na den podle potřeby: něco jiného – jak se říká - sofistikovanějšího deklaruje v Bruselu (dotace jsou dotace), a něco druhého má pro masírované a vystrašené voliče a ahoj lidi, aby neztratil jejich hlasy.
Prolhaná politika vede obrazně do pekel, ale ve skutečnosti míří na scestí: z Evropské unie a za mříže policejního státu. Tím spíše, že to jediné, v co se doufalo a po čem se volalo před parlamentními volbami a volá i po nich, aby se parlamentní opozice jasně vymezila a postavila proti chaotické, populistické politice Babiše, se postupně rozplývá v handlování o ministerské posty a jiné vládní prebendy za přímé účasti ČSSD a tichých patronů SPD a KSČM. Politice oligarchy Babiše, jejíž nejviditelnější složkou byla a je účelovost a za ní skrytý zájem majitele o profit svěřeneckých fondů, toho času předsedy vlády v demisi, to plně vyhovuje.
Když Andrej Babiš vstupoval do politiky v roce 2013 měl svých všelijak nabytých 40 miliard korun po asi 20 letech všelijakého dosud neobjasněného podnikání. Podnikání, do něhož se vrhl v roce 1991 po svém návratu z šestiletého působení zahraničního delegáta v Maroku, státního podniku zahraničního obchodu Petrimex. Nikdo mu je nezávidí a nezáviděl by dodnes. A pravděpodobně by se podnikatel Babiš zařadil do řady mnoha podnikatelů, kteří se prosadili, i možná kvůli tehdy všeobecně panující politické nezodpovědnosti a beztrestnosti..
Kdyby ovšem v rozporu se vším, co dosud proklamoval a proklamuje od roku 2013 ve funkci ministra financí a místopředsedy vlády, nyní předsedy vlády v demisi, nezískala jeho korporace po čtyřech letech dalších 48 miliard korun, a to po všech privatizačních skandálech, tunelech, korupčních případech, kterým vyhlásil boj, ačkoli z nich rovněž těžil zejména za vlády ČSSD, pravda, tehdy ještě jako jeden z mnoha jemu podobně se prosazujících podnikatelů. S takovým profilem, zatíženým kosmeticky upraveným, nadále ale pokračujícím střetem zájmů nelze dělat ze dne na den politiku pro lidi (kterou mimochodem nedělá), včetně jakékoli slušné a nezkompromitované spolupráce s ostatními parlamentními stranami.
Pokud však většina společnost toto nevnímá vážně, ohrožuje sama sebe a všechny její demokratické projevy protestů a nesouhlasu s politikou Babiše, které, nevyústí-li v jeho odstoupení z politiky, povedou nakonec k jejich potlačení a v lepším případě k papírové demokracii. V horším případě ji dříve či později čeká italská laťka “demokracie“, prošpikovaná vraždami těch, kteří se proti ní jasně staví a pokoušejí se odkrývat její napojení na zmíněný klientelismus na nižší úrovni (samosprávy), či o stupeň výše na organizovaný zločin (politické strany, ministerstva, potažmo státní zastupitelství, soudy, policie).
Zatímco struktury právního státu spíše nerozhodně přešlapují před korupcí a trestně stíhaným předsedou vlády Babiše v demisi, jehož případ jakoby zamrzl, místo aby chapadla korupce a podvodů byla přetínána, vládní politika oligarchy Babiše dává potenciální možnost a “příklad“, jak dále na ní parazitovat.