Trumpovy obstrukce a manipulace poškozují věc svobody po celém světě
ZT: Jak hodnotíte Vy průběh tohoto amerického dramatického finále?
IL: Já ho hodnotím velmi dobře. Už měsíce dopředu jsme věděli, že díky pandemii se milióny voličů rozhodnou volit distančně. A kromě toho američtí vojáci, kteří jsou na misích po celém světě, volí distančně. Nebo američtí občané, kteří žijí po celém světě, včetně Prahy například, volí distančně a jiní. Jejich hlasy je třeba přirozeně přijmout zaregistrovat, spočítat, takže jsme už dávno věděli, že 3. listopadu večer nebudeme znát konečný výsledek. A líbí se mi, že navzdory tlakům na nějaké okamžité řešení se místní volební komise k výsledkům dopracovávají s rozvahou tak, aby jejich metodologie nebyla napadnutelná.
ZT: Co tedy říkáte na to zpochybňování voleb, sčítání hlasů. Některé soudy už zamítly žaloby na volby, ale budou přibývat další minimálně ze strany Donalda Trumpa. Jak vůbec soud dokáže tak rychle rozhodnout a pod jakým tlakem budou?
IL: Určitý pozitivní náznak tady vidím v tom, že někteří republikánští senátoři Trumpovy konspirační teorie jasně odmítli. A potvrdili, že ať nakonec z voleb vyjde vítězně ten nebo druhý kandidát, bude to jejich prezident. Před chvíli řekl vlivný a známý republikánský senátor R., že Trumpovy obstrukce a manipulace poškozují věc svobody po celém světě. A má pravdu, protože si jistě umíme představit, jak jeho prohlášení těší lidi například v Kremlu nebo v Severní Koreji nebo v jiných zemích tohoto typu.
ZT: Jak tuhle strategii hodnotíte? K čemu ještě může vést? A byla podle Vás promyšlená předem?
IL: No, tak promyšlená předem byla, pan prezident řekl už dlouhé měsíce, že pokud volby nevyhraje, tak volby nebudou legitimní. Proberte si to sama. A pokud se jeho strategii týče, tak Vám řeknu, že právní odborníci tady říkají, že tenhle manévr je vlastně neprostupný, že téměř nikdy neuspěje. A žalobce navíc musí ještě zaplatit všechny soudní náklady, protože v drtivé většině případů se prokáže, že žalobce dal případ k soudu, protože se mu nelíbil výsledek hlasování. Ale to je přirozeně ztráta času a peněz.
ZT: Na druhou stranu může se tady ukazovat, jaké jsou a případně jaké slabiny jsou v americkém volebním systému?
IL: Amerika je samozřejmě decentralizovaná země. To bychom tady museli strávit delší čas spolu, abych vysvětlil, proč určité státy například na západě dostaly možnost vytvořit si tak složitý systém. Rozhodující je, že v každém z padesáti států je ten systém jiný a řídí se jinými pravidly. A navíc
v poslední době ještě před volbami byl úmyslně zkomplikován. Takže například v Pensylvánii,
na stát, který je dneska v hledáčku zpravodajských nebo mediálních služeb z celého světa, konkrétně republikáni před volbami prosadili, že obálky s distančními se nesmí otevírat, dokud se nezavře poslední volební místnost. A teď si ti samí republikáni stěžují, že stále ještě nemáme konečný výsledek. Kdyby bylo možno obálky otevírat tak, jak přicházely a hlasy sčítat průběžně, jak přicházely, všechno by dnes bylo jinak.
ZT: Jsou tady samozřejmě právní pojistky, jak silné jsou právě pojistky americké soudy, jednotlivé federální soudy a tak Nejvyšší soud?
IL: No, americké soudy, jak jste sama řekla, slyšeli jsme to ostatně i v úvodu přímo ze Spojených států, americké soudy už tyhle případy v mnoha případech dostaly a prostě je rutinně odmítly jako frivolní žaloby a trvají na tom, že žalobce za ně musí ještě zaplatit. Kdyby ovšem tenhleten případ pana prezidenta Trumpa se měl dostat k Nejvyššímu soudu, tak tam bych si netroufl nic předpovídat, protože vzhledem k tomu, že pan prezident byl, nebo dostal příležitost prosadit do Nejvyššího soudu tři vlastní kandidáty, tak tam by případný výsledek rozhodování byl vlastně nepředvídatelný.
ZT: Jak Vy teď vážně vnímáte tu rozpolcenou americkou společnost, o které se samozřejmě mluví už mnoho měsíců a možná let, ale první projevy se objevují už po volbách v ulicích, co všechno za faktory do toho vstupuje, co všechno to může způsobit?
IL: K výtkám rozpolcenosti americké současnosti vedla celá řada faktorů. Záleží například na tom, jestli žijete ve městě nebo na venkově. Jestli máte zaměstnání, které můžete vykonávat odkudkoliv, jestli vaše profese je ohrožována automatizací nebo globalizací. Jestli vaše rodina si tradičně váží vzdělání nebo dává přednost dívání se na televizi. Tyhle rozdíly v Americe existují samozřejmě dlouhé desítky let.
Co je nové, je manipulace veřejného mínění na sociálních sítích. Za studené války museli sovětští dezinformátoři složitě vymýšlet jak různé nepravdy vmanipulovat do západního veřejného mínění prostřednictvím sdělovacích prostředků, které by byly do určité míry důvěryhodné. Dnes to různí poručíci nebo poručice FSB nebo GRU mohou dělat z domova, přímo z kuchyně například. A jsou v tom přirozeně velice dobří a výsledky jejich práce můžeme najít dnes nejenom v americkém veřejném mínění.
ZT: Pane profesore, děkujeme, že jste byl s námi a za Váš čas a na viděnou.
IL: Děkuji za pozvání.
Nezbývá než poděkovat za tento jasný analytický pohled Igora Lukeše na americké volby, který vedla moderátorka Zuzana Tvarůžková. Uznání si v souvislosti s volbami v USA zasluhuje celý tým ČT24, který o nich přinesl řadu zajímavých informací a ještě zajímavějších rozhovorů, z nichž mne nejvíce oslovil právě ten s panem profesorem Lukešem.
K Trumpově “strategii“ mohu jen dodat a opakovat slova, která jsem na sociální síti napsal poté, co se prezident Donald Kačer Trump prohlásil za vítěze prezidentských voleb již 4. 11. 2020:
V tuto chvíli podle mne v osobě prezidenta Trumpa je jasným poraženým v USA demokracie. Prohlásit se vítězem v situaci, kdy nebylo ještě rozhodnuto o jedné stovce volitelů z celkových 538 a stávající mírné převaze J. Bídena (231) nad Trumpem (215) je skandální. A také vážným bezpečnostním rizikem, které signalizuje spíše velké občanské nepokoje než demokraticky přemýšlejícího a jednajícího případného vítěze.
Demokraté budou muset v takovém případě mobilizovat všechny své kapacity, aby svobodu v USA uhájili před populistickou trumpokracii, a nalezli ve svých řadách pro příští volby demokratickou osobnost perspektivnější, dynamičtější, energičtější a přitažlivější než stávající demokratický kandidát.
Zpracováno pro facebook.