Ze života Tarakana
Po celé ulici Kozlova byla rozmístěna každých deset metrů policejní stanoviště a “tichari“ (tajní).
Území nemocnice bylo zahrazené a všechny vchody do nemocnice zablokované.
Auta parkující v nemocnici byla předem vyvezena.
Odběr dobrovolných dárců krve byl zastaven, vstup do nemocnice probíhal jen na základě seznamů.
Všude v okolí nemocnice se pohybovalo neuvěřitelné množství lidí z ochranky, včetně odstřelovačů na střechách.
Vnitřní okruh minské tepny Logojsk byl zcela zastaven a po celém Minsku se tvořily dopravní zácpy.
"Na každém místě, všude, kde se dnes bývalý prezident země objeví, je život paralyzován. A to vše kvůli panickému strachu Lukašenka, který ho provází. Zejména pak ve všední dny jsou tak každý den obyčejní lidé vystavováni nečekaným omezením“, uzavírají svou telegrafickou zprávu Bílé pláště.
Za návštěvou Lukašenka nemocnice Minsku však stojí smrt Romana Bondarenka a vyjádření Lukašenka, že lékař Artyom Sorokin zfalšoval dokumenty. Lukašenko snímek lékařů, kteří proti verzi údajně opilého Romana Bondarenska protestovali přímo v nemocnici, komentoval slovy: „Proč to děláte, proč falšujete fakta? Byl opilý, byl opilý.“
A ukazuje tak na zrůdnou logiku Lukašenkova uvažování a mocenského aparátu: Piješ-li, nediv se, že zemřeš, dostaneš-li se do spárů tajné policie. A každý, kdo se proti takovému uvažování postaví, skončí za mřížemi.
V krátkém výňatku k tomuto vyjádření, které přinesl televizní kanál „Belarus 1“. Sorokin řekl, že „na lékaře nikdo netlačil“. Poukazoval tím na televizní reportáži STV, v níž již zadržený Artem Sorokin na kameru říká, že přiznává svou vinu. Ta podle jeho slov spočívá v tom, že se provinil poskytnutím informací ze zdravotních záznamů. Avšak ani z těchto jeho slov nezaznělo a nevyplynulo, že by informace, které poskytl novinářovi, že u oběti policejního teroru Romana Bondarenka nebyla nalezena v krvi přítomnost alkoholu, byla nepřesná .
Skutečnost, že byl Roman Bondarenko opilý, uvedla vyšetřovací komise, zástupci generální prokuratury a Alexander Lukašenko. Lékařské dokumenty však uvádějí, že v krvi Romana Bondarenka nebyl nalezen žádný ethylalkohol. Generální prokuratura zahájila trestní řízení proti lékaři pohotovostní nemocnice a další osobě podle části 3 čl. 178 trestního zákona (Zveřejnění lékařského tajemství s vážnými následky). V případu byli zadrženi A. Sorokin, anesteziolog pohotovostní nemocnice a novinářka Katerina Borisevičová.
Podle generálního prokurátora „úmyslně, bez potřeby práce, podezřelý (A. Sorokin) vstoupil do trestního spiknutí se zástupcem internetového zdroje (tut.by), který byl informován o výsledcích lékařské prohlídky Romana Bondarenka. Porušil tím lékařské tajemství a poskytl falešné informace.“
Amnesty International označila novinářku TUT.BY Katerinu Borisevičovou a anesteziologa lékařské pohotovosti v minské nemocnici A. Sorokina za vězně svědomí. Běloruské organizace pro lidská práva uznaly Katerinu Borisevičovou za politickou vězeňkyni.
A výsledek?!
https://news.tut.by/society/709478.html?c