Jak mě vzali do SSM

18. 12. 2012 | 06:03
Přečteno 12099 krát
aneb

Přichází čas obrátit opět kabát

Když teď komunisti vyhráli komunální volby, vracejí se po třiadvaceti letech do funkcí a budeme mít nejspíš i nějakého bývalého komunistu ve funkci prezidenta, mohlo by být zase výhodné se k nim přihlásit. Víte, jak to v posledních dvou desetiletích chodilo – spousta lidí své staré kolaborace s předlistopadovým režimem tajila nebo pro jistotu zapomněli, jak to tehdy vlastně vůbec bylo.

Zároveň se zahazováním členských legitimací do igelitových pytlů, jak se to dělo po listopadu 1989 například v nemocnici v Motole, se najednou narodily spousty zánovních antikomunistů. Tento typ hrdiny, zdá se, pozvolna vychází z módy a možná bude za čas výhodnější mrknout se, jestli by se ten pytel s legitkami někde nenašel...

Já dneska půjdu příkladem a přiznám se, že jsem byl v sedmdesátých letech v SSM. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl studovat na vysoké škole, a i když ta škola zase nebyla tak vysoká, jak by si člověk mohl přát, stačilo to k tomu, že jsem byl ušetřen dvouleté vojenské služby. Na dramaturgii na FAMU mě nevzali, brali čtyři a já skončil u přijímaček šestý, ale dostat se na žurnalistiku nebyl zase tak velký problém, přestože mi chyběly body za dělnický původ.

Byl rok 1970 a na zčerstva prokádrované a přejmenované Fakultě žurnalistiky UK vládli tvrdou rukou mladí i staří normalizátoři. Děkan Hladký, bývalý plavec a majitel „malého dekretu“, který se uděloval za kolaboraci s německými okupanty za války, odešel kamsi nahoru do vyšší funkce a nahradil ho jiný kovaný komunista, Vladimír Hudec, kdysi hlemýžďolog, nyní autor tzv. teorie socialistické žurnalistiky. Mezi studenty vládla tvrdou rukou hrstka nejprověřenějších členů tehdy již zrušeného Leninského svazu mládeže, jenž byl základem svazu nového.

Myslel jsem si, že když do té jejich organizace také vstoupím, budu se s nimi moci trochu šťastněji hádat; bylo mi osmnáct a byl jsem politicky naivní, což je vlastnost, která nevadí, pokud nemáte moc. A tu jsem naštěstí neměl. Předstoupil jsem před výbor složený z nejprověřenějších spolužáků a oni se mě dotázali, proč by mě měli přijmout, když jsem pro ně nic neudělal. Neprozřetelně jsem se hájil tím, že se zabývám kulturou, dělám divadlo, že tedy pro ně osobně jsem zatím nehrál, ale hraju jinde a to je přece práce pro lidi.

Dvacetiletý soudruh Skála, pozdější generální tajemník Mezinárodního svazu studentstva (co dělá teď, nevím), mi vysvětlil, že divadlo není důvod, proč bych měl být přijat do SSM, že je to stejné, jako kdybych tvrdil, že hraju fotbal. „A fotbal, soudruhu, to je přece taky práce pro lidi!“ pravil.

Prý dokud nebudu dělat něco přímo pro výbor, tak nemám v té jejich organizaci co pohledávat. Mělo mi to stačit, ale já se začal hádat a nakonec kdosi našel potvrzení, že jsem dostal pochvalu za práci v JZD na letní školní brigádě, takže mě přes odpor výboru do SSM vzali. To ale nevěděli, že jsme se spolužákem Vladimírem Drbohlavem pracovali jako pomocníci u zedníků a celou brigádu mi Vláďa vyprávěl o historii španělské války, takže jsem to měl jako doškolovací kurs anarchismu.

Proč to vlastně vyprávím? Řada těch funkcionářů SSM, kteří si mysleli, že kultura je něco jako fotbal, si to myslí dodnes, i když jsou úspěšně rozptýleni v různých politických stranách. Prý se dokonce plánuje, že školství, kultura a sport budou mít společné ministerstvo. No prosím!

Možná teď ten úspěch komunistů ve volbách zase nažene tyhle odborníky zpátky do jednoho stáda. Bylo by to prima, alespoň bychom to měli přehlednější...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Občan napsal(a):

???

To je celé, nebo toho kus chybí?
18. 12. 2012 | 07:16

Jiří V napsal(a):

Zdá se že je to s ekonomikou u nás mnohem horší než si myslíme. Soudím podle toho jak se tu před Vánoci najednou rozšířila protikomunistická propaganda. Podívejte se jenom kolig blogů se nám místo adventního rozjímání a pění koled snaží namluvit jak zločinní byli komunisti, na náměstí nám studentící drží hladovku.
A to komanči nedali vlastního kandidáta na presidenta. Mimochodem škoda, Remek by asi vyhrál, zvlášt když asi nesmíme volit Okamuru
18. 12. 2012 | 07:19

Trubač napsal(a):

Nechybí,
utíkal se honem přihlásit do KSČM.
18. 12. 2012 | 07:19

Pavel napsal(a):

Pane Buriane, často Vaše blogy kritizují, s tímto naprosto souhlasím.

Považují současný opožděný, účelový a hysterický antikomunismus za pokračování komunismu, toho komunismu, jak jsme jej znali do roku 1989.

Je s podivem, kolik prý současných celebrit a skutečných profesionálů bylo v KSČ nebo má kořeny z normalizačních rodin, jak dnes ostentativně davají najevo svou pravicovost. Např. pánové Pavko a Pirk by mohli vyprávět, a přitom to jsou borci jako hrom.
Nebo by vyprávět mohli Steigerwald, Páral, Pečinka, Komárek, Šmuclerová atd. v ostentativně pravicových médiích.
Nebo pravičáci jako hrom např. Nečas, Topolánek, Klaus, Tluchoř, atd.

PS.
Copak se tato doba vymkla z kloubů a běsní jako šílená ?
18. 12. 2012 | 07:29

janburian napsal(a):

Omlouvám se za technickou chybu. Už jsem to opravil. jan burian.
18. 12. 2012 | 07:29

Bestia triumphans napsal(a):

Co dělá soudruh Skála?
Podniká, jak jinak...
"Bývalý prezident Mezinárodního svazu studentstva, vysokoškolský učitel a člen odborného zázemí bývalé KSČ Josef Skála začal podnikat hned v počátku 90.let."

http://euro.e15.cz/profit/josef-skalamarxista-se-nechova-jako-dacan-879706
18. 12. 2012 | 07:46

xx napsal(a):

Helejte, a neberete se vy v té kultuře až moc vážně ? Zejména pak někteří z Vás byste měli raději hrát ten fotbal, než tvrdit, že tvoříte kulturu.
18. 12. 2012 | 07:47

Anna napsal(a):

Smutný nádech má jinak na první pohled poetické PF Divadla Spejbla a Hurvínka.

Věnujte prosím pozornost následujícímu prohlášení, které se objevilo na oficiálních stránkách D S+H a připojte svůj podpis pod petici za jeho záchranu:

Vážení a milí diváci,
děkujeme vám za vaši přízeň, která trvá již 86 let. Jen v Praze jsme s vámi prožili krásných 67 vánočních svátků a novoročních oslav. Udržovat tradici české marionetářské školy, hrát politickou satiru pro dospělé a především kultivovat, bavit a vychovávat naše nejmenší, je posláním dětského divadla. Aby pro ně byl tento zážitek přístupný, lze jen tehdy, bude-li pro ně finančně dostupný. A my máme nejmenší vstupné ze všech profesionálních divadel v Praze, i když náš zřizovatel – pražský magistrát, nám dává nejmenší dotaci ze všech.
Bohužel z rozhodnutí nového pana radního Novotného, nemáme dostávat ani tu. Rozhodl se nás vyloučit z řady magistrátních divadel.
Abychom mohli bez dotace města fungovat, bude - dle výpočtu auditu, jedna vstupenka pro dětského diváka stát 480 korun. Což je likvidační rozhodnutí.
Chceme za nás i za vás, naše diváky, bojovat jedinými prostředky, které máme – vaší podporou. Proto je na našich webovkách, na stolečku u pokladny i v předsálí, připravena petice za naši záchranu. Váš projev solidarity bude pro nás tím nejhezčím dárkem.
S úctou
Divadlo Spejbla a Hurvínka

Hurvínek:
A já vám i sobě přeji, abychom spolu mohli slavit Vánoce i Nový rok ještě po mnoho dalších let. Chacháááá!

Petici na podporu Divadla Spejbla a Hurvínka můžete podepsat u pokladny a v šatně D S+H nebo prostřednictvím stránek divadla: www.spejbl-hurvinek.cz, případně přímo zde: www.petice.biz/za-zachranu-divadla-spejbla-a-hurvinka

Citace z: http://hurvinkuv.pinknet.cz/

----------------------

Spejbl a Hurvínek roky 1948-1989 kulturně přežili a přispívali ke kultuře a radosti...
18. 12. 2012 | 07:48

Žerýk napsal(a):

Anno, figurky ŠPEJBLA A hURVÍNKA JSOU SOUKROMÝ MAJETEK paní Šáchové. Když ji ani takový dar- výsledek divné privatizace, nestačí k tomu aby se uživila a ještě hrabe z peněz daňových poplatníků, a ještě chce zachraňovat od soukromníků, OTŘÁSÁM SE HNUSEM
18. 12. 2012 | 07:54

Baba napsal(a):

Našinec by nebyl nijak zvlášť potěšen, kdyby se internetová reklama začala chovat podstatně ohleduplněji. Bral by to jako samozřejmost. Jinak, oslovila vás fotografická prezentace Dominika Haška? Jistě, ale není to Ian Anderson.
18. 12. 2012 | 08:04

Anna napsal(a):

Žerýk napsal(a):

Anno, figurky ŠPEJBLA A hURVÍNKA JSOU SOUKROMÝ MAJETEK paní Šáchové. Když ji ani takový dar- výsledek divné privatizace, nestačí k tomu aby se uživila a ještě hrabe z peněz daňových poplatníků, a ještě chce zachraňovat od soukromníků, OTŘÁSÁM SE HNUSEM
-------------------------------

A jak a kdo vytváří podle Vás představení? Myslíte, že figurky při představení nehybně visí a mlčí?
Otřásáte se hnusem i při jiných loutkových nebo představeních s lidskými herci? Co s Vámi dělá divadlo Tomáše Topfera....?
18. 12. 2012 | 08:05

Z.W. napsal(a):

Pane Buriane,

pěkné ráno, Vaše blogy i historky patří k těm na ACZ povedeným. Proto jste a budete mnohým kádrům trnem v oku, přesne podle toho jak píše Pavel nade mnou.

Mne to pobavilo, SSM, no proč ne, vždyť to bylo pokračování jisker a pionýra, nakonec i zakázaného Junáka a Skuta, také to bylo jediné, co "nějak" fungovalo. A že tam byli různí tlamousové, o kterých píšete, je samozřejmé, ale byla tam možnost tyhle tlamy přejet, a "organizaci pro mladé" použít jinak - udělat z sílu mladých, na Albertově se už vědělo jak.
Podle osvědčeného programu - hodně křičet a klást další a další požadavky. Vydržet nějaké to bouchando a pak už se tatíci rozsypali...
Jakpak by to dopadlo asi dnes - když tady řve kdekdo, a nesmyslné požadavky mají všichni, makat poctivě se nechce skoro nikomu?
*
No, to jsou paradoxy a vy jste pracoval pro lidi - pane Buriane, díky Vám a hezký den. ☺
18. 12. 2012 | 08:06

Žerýk napsal(a):

Anno, takže se po ránu shodneme že umělci nějak moc křičí o dotace a granty, ale moc umění nám nepředvádějí.
To jsem rád.
Nějak se "umělci" usadili v pozici- já se prohlásím za umělce a vy ostatní jste povinni mne platit jak si já řeknu a mlčet
Kdysi bylo slovo umění odvozeno od slova uměti. Kde jsou ty časy. Kde jsou ty časy kdy se umělci dokázali prosadit a uživit vlastním uměním
18. 12. 2012 | 08:36

Anna napsal(a):

Žerýk

Nevím, z čeho jste odvodil Vámi zmíněnou shodu mezi námi.

Já bych byla velmi ráda, aby pro VŠECHNY děti byly finančně dostupné vstupenky na Spejbla a Hurvínka a samozřejmě i do jiných divadel.
18. 12. 2012 | 08:44

Čankajšek napsal(a):

Jo, ti úspěšně rozptýlení, to jsou ti nejhorší. Ti se snaží vyniknout za každého režimu a za každou cenu.
18. 12. 2012 | 08:46

Bestia triumphans napsal(a):

Lidé z SSM, pokud se nepletu, organizovali Rockfesty v tehdejším Paláci kultury.
V tom obludáriu tehdy hrály výborné kapely.
18. 12. 2012 | 08:48

Plácal napsal(a):

Pane Buriane,
dejte věcem správné pořadí ... Na FŽ jste se dostal nikoli pro nějaké své fenomenální výkony u přijímaček (i když Vás nepodceňuji), ale proto že někdo z plžologova okolí vypátral, že jste syn E. F. Buriana a přece by se nehodilo, aby potomek takového partajního borce na kulturní frontě zůstal bez vzdělání, když už se přihlásil na novinařinu.
Jinak jsem si při čtení tohoto blogu vzpomněl na cosi včerejšího v televizi o Lucii Bílé. Oslavovala se také její oddanost Václavu Klausovi a také soudružka herečka Jirásková, členka KSČ od roku 1945, mladogardistka z Divadla na Vinohradech (hlasující pro popravu kolegyně Štěpničkové pro pokus o nelegální přechod hranice) se také vkusně vyznala ze svého vřelého vztahu k ODS a Václavu Klausovi.
Komunistou včera
demokratem dnes
"Dějiny se opakují:
poprvé jde o tragédii
podruhé o frašku"
(Karel Marx)
Co takhle nejíst o Štědrém dnu (zlaté prasátko viděti)a nazvat to politickou hladovkou na podporu boje proti rostoucímu vlivu bývalého SSM ve straně a společnosti.
18. 12. 2012 | 08:49

Bali napsal(a):

Buriana na brigádě u zedníků bych chtěl vidět. Nemá to někdo z té doby natočené??? To musela být síla.
.
Nádherná ukázka myšlení dnešních antikomunistů a také "umělců". Do smrti nezapomene na tu potupu, že se ho někdo dovolil zeptat čím chce být užitečný a co hodlá udělat pro svoji zemi.
Buriane, opravdu je tak nepochopitelné že tu tehdy nechtěli trpět parazity??? Parazitům se bránípodle svých sil každý organismus v přírodě, jinak zahyne
18. 12. 2012 | 08:50

Občan napsal(a):

Pane Buriane,

já někdy mám pocit, že jsme žili každý v jiním státě, možná i vesmíru.
Mimochodem - jste si úplně jistý, do ČEHO jste to vlastně vstupoval v r. 1970? Buď jste totiž byl zakládajícím členem SSM, nebo jste se, řekněme, spletl v dataci svého vstupu.

Já byl v SSM taky, od r. 1976. Vyplnil jsem přihlášku, přišel do klubovny, byl jsem dotázán, zda jsem ochoten chodit na brigošky a čas od času dělat traťového komisaře u minikár a tím to zvadlo. Žádné kádrování se nekonalo.
Byly to fajn roky, dělali jsme, co nás bavilo a na politiku jsme zvysoka dlabali; tu za nás pražáky vyžíral Vaska Mohoritů a lidi kolem něho.
18. 12. 2012 | 08:53

dříve čtenář napsal(a):

Pane Buriane, nepovídejte, že jste mohl studovat jako protisocialistický živel na Fakultě žurnalistiky? A to proto, abyste pak o svých negativních postojích mohl psát do tisku? A studoval jste zadarmo? No, to budu muset vyslat signál do Třeboně, aby místní chrabří studenti manifestovali za zákaz Vašeho vystupování na koncertech. Uvědomujete si, že jste vlastně prokomunistický živel, který se nám v blozích snaží namluvit, že tomu tak není?
18. 12. 2012 | 08:55

žerýk napsal(a):

Anno, mohla byste naznačit kolik byli státní dotace na Spejbla s Hurvínkem v době jeho vzniku. Jak tedy vznikl a přežil??? Jak se uživily všechny divadelní soubory v dobách kdy žádné dotace nebyly ??? To byly vstupenky tak drahé, že si to nikdo nemohl dovolit a tak zahynuli všichni od divadla, i takový Shakespeare a Molierre???
.
Rada do života, nepodělejte se z těch "umělců", a z našich českých už vůbec ne. A z jejich keců teprve ne
18. 12. 2012 | 08:56

Anna napsal(a):

Žerýk

Nevím, kolik byly státní dotace na Spejbla a Hurvínka v době jeho vzniku. Podle mě žádné.
Jako daňový poplatník chci, aby peníze ze státní kasy nešly na zbrojení a armádu. Souhlasím, aby ze státní kasy šly peníze na kulturu, ne však na filmový průmysl.
18. 12. 2012 | 09:06

agent napsal(a):

http://www.cibulka.com/nnoviny/nn1998/nn0198/obsah/mir/9.htm, tohle čtěte a celé, pak mudrujte!
18. 12. 2012 | 09:11

Joe Ratata napsal(a):

Tak jak KSČ dojela na prospěcháře co do ní nalezli a byla jimi rozložena zevnitř,tak přesně totéž se děje dnešním parlamentním (i některým neparlamentním) stranám.
Třeba u ODS je to už jen a jen o prospěchu a pochybuji,že tomu kdy bylo jinak.
Teď,když komunisti utrpěli úspěch,mám pocit,že se k nim začne hlásit nápadně mnoho nových členů,co zatím jen paběrkovali jinde.
Jsem zvědav,jak to ustojí.
18. 12. 2012 | 09:13

Žulin napsal(a):

Ty už Buriane kabát obracet nemusíš, najdeme si tě i v jiném kabátu!
18. 12. 2012 | 09:20

žerýk napsal(a):

Anno, já si zase myslím, že kulturu dělají lidi hlavně až mají jídlo a střechu nad hlavou /komanči tomu říkali ekonomická základna a kulturní nadstavba- dnes už víme že až tak blbí nebyli. Kultura vzniká A MUSÍ VZNIKAT spontánně. Buďto na Moravě mají vztah k folkloru, naučí se tu hudbu a udrží ty kroje,protože to tak cítí, nebo je to nesmysl a zanikne to. Aby tam juchal a "šrouboval žárovky" pražský vyčuránek (který na to dostal dotace od EU protože má známé na ministerstvu¨)který další týden za ty dotace bude ječet v Domažlicích "Hin sa hukáže" a další týden bude dělat Sudeťáka v Liberci, TO NECHCI A JE TO NESMYSL.
Stejně tak balet, hudba, divadlo,atd se buď uživí, lidi to budou dělat z nadšení a diváci zaplatí vstupné, nebo to zanikne jako nesmysl KTERÝ LIDI NECHTĚJÍ KDYŽ NEJSOU OCHOTNI PLATIT DOBROVOLNĚ.
.
A zpět ke Spejblovi- jeslti si nejsou schopni vydělat ze vstupného ani na elektřinu k osvícení scény a údržbu těch loutek, a nějaké náklady pro ty co hrají, ať ty loutkyky vrátí státu. Rejžovat by na tom neměli, vždyť je opravdu jen divně privatizovali
18. 12. 2012 | 09:25

Walsroy napsal(a):

No jo Pan Žeryk (teda pejsek) drží lajnu s Klausem potažmo byvším radním Richterem,protože komedianti vyvolávají úsměv na opačné straně obličeje ,který není zrovna v záběru.Kulturní ekonomové to tady už zkoušeli teoriema,že kultura musí na sebe vydělat a co neprosperuje ať zanikne.Jenže to se neosvědčilo nikde na světě a kulturní zařízení není firma na výrobu kultury,tak jako firma na spojovací materiál .Nabízí i menšinové věci ,které se nevalí mainstreemem a ty vydělavat nebudou nikdy ,protože není důvod aby vydělávaly ale aby přinášely jiné hodnoty.Pseudoekonomové to neradí slyší,proč dotovat navíc něco ,čemu třebas ani trochu nerozumím. Jak vypadá bussines v kultuře předvádí naše i světová popmusic,komerční rádia a podobně. Vychovávají tupé masy,které se hlavně musí bavit a především pro Pánaboha u té zábavy nepřemýšlet!!No a to se to pak vládne,žejo!
18. 12. 2012 | 09:32

Pavel13 napsal(a):

:Občan
A pokračovalo to dále. Já lezl do SSM na střední v 80. letech. To už jsme museli pro změnu vysvětlovat, proč tam ještě nejsme. Škola byla prostě hodnocena i pole toho, kolik studentů je zapojeno. Po pravdě musím napsat, že těm pár zbloudilcům to nijak nepřitížilo, jen měli na pivo o pár kaček a hodin navíc. Kdo chtěl na VŠ, tušil, že mu prázdná kolonka v přihlášce zrovna nepomůže.
18. 12. 2012 | 09:35

Yfča napsal(a):

V roce 1970 mi nebylo 18 let jako Vám, pane Buriane, ale 20. Ale do SSM bych v té době (dva!! roky po okupaci!!) nevstoupila asi ani v těch 18ti, prostě bych to sama v sobě nestrávila. Z celého našeho ročníku na pozemních stavbách to byli pouze 2 slovy dva spolužáci, jakýsi Mach a Straširybka, kteří tak učinili. O Starširybkovi nic nevím, ale Mach se upíchl na ministerstvu stavebnictví a pak po revoluci hbitě založil komoru stavebních inženýrů (zkráceně ČKAIT) a nechal se zvolit jejím předsedou a živit každým, kdo z titulu své činnosti potřebuje být autorizovaným inženýrem a tím pádem i členem komory. Což je v naší branži téměř každý,kdo pracuje na stavbě nebo v projekci, bez toho to prostě nejde. Určitě je to pravičák jako poleno.
PS. Z toho důvodu jsem se záměrně členem komory autorizovaných inženýrů nestala
18. 12. 2012 | 09:37

trandak napsal(a):

no Buriane proč nevzpomeneš jak jsi se měl za bolšánu špatně v americe a jak jsi tam vegetoval za naše daně
18. 12. 2012 | 09:43

Bestia triumphans napsal(a):

Maximus napsal(a):
..."10/ ČR je dne jen nevýznamnou loutkou v rukách mezinárodního sionismu. Vždyť 7 z 9-ti kandidátů na presidenta je žid.původu, nic proti židům, ale toto přece není normální a o něčem to svědčí."
?
Tyhle nesmysly o židovském původu opakujete všude možně, Maximusi.
Jak jste to kontroloval? Koukal jim do kalhot?
Necítíte se trapně?
Hloupá otázka - lidé jako vy asi pocit trapnosti neznají.
O něčem to určitě svědčí - o vašem duševním stavu.
18. 12. 2012 | 09:43

Záškodník napsal(a):

Mohu s čistým svědomím říci,že komunisty nesnáším (odjakživa) a nikdy jsem s nimi neměl nic společného!

Pan Burian by si měl především položit otázku, KDO jako první přizval k moci bolševiky a dal jim možnost vstoupit do politiky a rozkrást velkou část "privatizovaného" majetku(nápověda-Klaus to nebyl).

V poslední době už raději ani televizi nezapínám-pokaždé mi totiž stoupne tlak. Jako bych se vrátil v čase. Nepokryté propagandistické působení ČT už prostě nejsem schopen dál vstřebávat. Nové přísavky jen vyměnily legitimace a VZORY(namísto bezduchých hesel-Sovětský svaz-náš vzor nám teď rvou horem dolem S EU na věčné časy a nikdy jinak, místo Lenina věčně živého, věčně živý Havel).

Studentskou "hladovku" pokládám už za totálně nevydařenou a trapnou taškařici.
Nějaký pan učitel a studentíci se mají potřebu jakýmkoliv způsobem zviditelnit. Namísto aby chodili řádně k volbám a nemuseli pak vartovat na náměstích, si hrají infantilně na revolucionáře.

Čím hůře si vede tato vláda a čím více se na ni každým dne valí průse..,tím se zvyšuje intenzita veřejnoprávní masírky(včetně dalších médií) antikomunistických bijců.
Soudruzi, zaspali jste pouhých 23 let!
18. 12. 2012 | 09:43

žerýk napsal(a):

Walsroy- nepodělejte se z těch umělců.
Kultura musí být spontánní a uživit se, právě proto že to není fabrika kam nacpu peníze, koupím lepší stroje a tak i výrobek je kvalitní.
Ukázal jsem to jasně na folkloru- buď to lidé cítí a udrží ty kroje a zpívají ty písně spontánně a rádi, nebo je to nesmysl, kroje a noty do musea se štítkem že takhle se tu kdysi žilo a konec. Profesionálního VYČURANÉHO ogárka z Prahy za dotace EU nechceme.
Zmínil jste hudbu, prostě někdo začíná na mostě s kloboukem, nebo malá kapela zahraje na vesnické zábavě, a když jsou dobří, vypracují se do větších sálů. atd, a Karel Gott, Rolling Stones ani Madonna nemusí žebrat o dotace, umí a uživí se. Stejně divadlo. když to někoho baví, ZAČNE dělat jako hobby za své, a vypracuje se , časem si najmou sál a vstupné je musí uživit atd až zase po největší scény.
Stát může pomoci tím, že dotuje údržbu významných budov jako Národní divadlo, ale herci buď umí, uživí se tím a vydělají si nebo ať jsou dělat něco užitečného
.
Vše mezi tím co musí být placeno dotacemi a granty jsou paraziti.
Stejně film- poslední roky samý propadák, ale lidi od filmu mají nahrabáno, bydlí ve vilách. Ale své peníze do filmu nedají, na to si najdou hejly občany
.
.
A zpět k blogu- co tu předvádí Burian je přesně typ povaleče a žvanila, který nikdy nemusel se svojí kůží na trh, vždy ho někdo zaplatil z jiných důvodů než že lid chce jeho umění.
A na jeho morálce se to odrazilo, zvedá se žaludek to číst
18. 12. 2012 | 09:53

dříve čtenář napsal(a):

Záškodník - vidím to téměř shodně. Můj osobní problém je, že jsem nikdy ve straně nebyl a klíčema v 89 jsem cinkal. Už bych necinkal. Dvě popravy - jedna v 68 a druhá teď mi stačí.

Mládí vpřed ve vybíjení bývalých komunistů! Měli by začít dvořákem, fischerem, dlouhým, steigerwaldem a podobnými. Bitvy krajské úrovni jsou zbabělým mrháním střeliva.
18. 12. 2012 | 09:55

Záškodník napsal(a):

Maximus

Taky mám pocit,že mají(studenti) pořádně promyté mozečky a lítají ode zdi ke zdi.

Jednou "přemlouvají bábu" a volí Topinky,ale nepřečtou si program, takže vzápětí protestují shazováním melounů na Dobeše, pak se nadchnou pro Trauttenberga ,aby za pár měsíců hořeli pro Šmoulu.Z pohádky do pohádky.

Jsem z nich poněkud rozpačitý.Takhle lehce manipulovatelné stádo jsme v 89.nebyli. Měli by si ujasnit priority.
Nechtějí -li komunisty u moci, musí volit a snažit se o to, aby tato vláda každým dnem nedehonestovala víc a víc "pravici".

Nalijme si čistého vína- je to právě naše "pravice", kdo ohrožuje svobodu a demokracii v této zemi. Komunisté jenom takticky využívají situace, dveře dokořán jim otevřeli jiní.
18. 12. 2012 | 09:59

Drzá zrzka napsal(a):

Do SSM jsme v 1. ročníku průmky kromě dvou spolužáků vstoupili všichni. Sem tam schůze, sem tam brigáda, sem tam závazek o zlepšení prospěchu. Do třeťáku. To jsme všichni svorně jako jeden muž (i žena) odmítli odevzdat celý obnos peněz vydělaných na brigádě zavádění a drátkování chmele) do fondu Solidarity. Tenkrát frčela Angela Davis.
Co se do nás nahučeli - třídní učitel, předseda SSM, ba i soudruh ředitel. Uhráli jsme to 50/50. Pak už nás v SSM moc nechtěli, ale my vytrvali. Někteří pak postoupili výš až do rodné strany. Zapálený pokračovatel byl mezi nimi jen jeden. A i ten po roce 1989 tak nějak skončil. Vracet se nechce nikdo. Na štěstí.
18. 12. 2012 | 09:59

Twist napsal(a):

Nemáte to úplně přesně, pane Buriane. Po r. 68 odešli ze strany ti, kteří nesouhlasili se vstupem vojsk toho pablba Brežněva. V prověrkách v r. 1970 byli vyhozeni nebo potrestani ti soudruzi, kteří z existenčních důvodů se báli učinit to, co ti první a raději sklapli. Prořídlou stranu bylo nutné doplnit mladými soudruhy a proto byl přijímán kdejaký mladý hajzl, který chtěl dělat kariéru. Se starými kovanými soudruhy to byla skutečně směska! Tito soudruzi, nalezlí do funkcí a dobře zorientovaní v poměrech na pracovištích, r. 1989 hbitě převlíkli kabát a dneska jsou z nich kvůli tomu fanatičtí antikomunisté. Na vyjmenování jenom těch, které znám, by mi nestačilo několik stránek tohoto blogu. Na vyjmenování všech několik svazků v rozsahu seznamu pana Cibulky. Mezi největší hajzly patří Čalfa, kámoš pana Havla, což má také nějakou vypovídací hodnotu. Píšu stále o hajzlech, dneska jsou to především ti, kteří na současné komunisty hulákají a hluboce jimi pohrdám.
18. 12. 2012 | 10:06

JenTak napsal(a):

Já jim členství hodil na hlavu s poukazem, že nechci být člen ničeho, co začíná na SS, protože mí rodiče a prarodiče mě před SS varovali.
Tehdy jsem ovšem netušil, jak jsem si celoživotně nasral do bot. Jenže pak jsem se s hovny v botách setkával s lidmi s hovny v hlavě. Řečeno jazykem Genesis; a viděl jsem, že je to dobré...
18. 12. 2012 | 10:06

PB napsal(a):

Pane Buriane, chcete číst, jaký jste byl hrdina?
Vždyť dnes se dějou zase jiné stupidity a nemusí jít o SSM.
Sice jste si příběh o Vaše "braní do SSM" mohl poupravit, protože Vás tam vzít "museli" a vyhodit skoro nemohli.
Dnes jsou zase jiní Burianové, kteří zažívají jiné SSM-příběhy.

Poslední Váš odstavec je skvělý!
Myslím, že odborníky v jednom stádu už tu nějaký ten pátek máme!!

Nakonec jste, pane Buriane, přece nemusel pod těmi "kovanými" na fakultě žurnalistiy vůbec být, ne?
Jak tak tady čítávám, jste odborník na mnoho oborů a jistě byste se uživil bohatěji jinak.
Stejně "nic moc" nepíšete, ale to přece není Vaše vina. To je vina soudruhů, kteří Vás to za "toho hrozného režimu" (kdy se rodilo víc dětí než v "demokracii" české) na fakultě - prošpikované (dle Vašeho psaní) závadovými lidmi - naučili.

Jinak jste vážně klasa.
Dnes v různých částech světa slaví úmrtí státníků, ale já se věnuji jenom Vám. Vážíte si toho aspoň?
18. 12. 2012 | 10:07

Ládik!!! napsal(a):

Zatím tu není moc lidí se svým příběhem vstupování do SSM...
Já tam vlez na SŠ těsně před přihláškou na VŠ, ale nepamatuji si podrobnosti. Až na VŠ ve 2.ročníku (5letý obor) byly nějaké prověrky či co. Tam si vzpomínám na "komisi" ze spolužáků - dostal jsem dotaz, jaký mám světový názor. Odpověděl jsem jim, že všichni známe jenom marxismus a nic jiného, takže musím mít asi materialistický názor. To bylo celé. Asi jsem prospěl. Průkazku jsem jim odevzdal hned po promoci, čímž jsem se na vojně stal (k lítosti lampošům) nepoužitelným pro PŠM, na rozdíl od jiných špagátů.
pro Yfču:
Tam jsem měl problém - už při přebírání přihlášky na zkoušky jsem se nepohodl s alkoholikem, čímž byly zkoušky jasné. Abych si ulevil, sprostě jsem jim vynadal a nazval je zku.venými estébáky (po "estébákovi" mě přeceda komise varoval - "važte slova!" - tak jsem to vylepšil tím pídavným jménem). Naštěstí bylo všech 5 těch aparátů hodně starých. Přesto jsem odvahu to zopakovat našel až za 5 let, a povedlo se. Jinak to vypadalo na zákaz výkonu povolání.
18. 12. 2012 | 10:09

Vladimír napsal(a):

Záškodníku 9,59. V roce 1989 jsme přesně takové zmanipulované stádo BYLI. Primitivní heslo že za vše špatné mohou komunisti nám stačilo, dál přemýšlet nechtěl nikdo. A pracovat už vůbec ne.
A bohužel to přetrvalo dodnes
18. 12. 2012 | 10:09

rejpal napsal(a):

žerýk
No ať mi tedy někdo vysvětlí, proč v USA je tolik kulturních institucí i na regionální úrovni, které jsou sponzorovány nejen mecenáši, ale i z veřejných rozpočtů (nejen v USA, ale vzal jsem tuhle zemi, kterou lze těžko někdo podezírat z nějakých komunistických tradic, jako příklad).
Nejsme my s naším kapitalismem poturčenci horší turka?
Na druhou stranu - jsme podivuvodně schizofrenní země. Kulturní fronta, na rozdíl od zahraničí, se pokud někam - hlásí k pravici. Řada divadelníků své postoje dává najevo veřejně. Až do chvíle, kdy by měli přijít o dotace. Pak na svou pravicovou rétoriku rádi zapomínají (to není o S+H, nevím že by se protagonisté tohoto divadla nějak veřejně profilovali).
Jenže může se tomu člověk divit, když přesně tohle dělají členové pravicových stran ve funkcích?
Je snadné hlásat nějaké postuláty a předpokládat, že se týkají jen těch druhých. Ale nějak to pak celé ztrácí věrohodnost.
Svým způsobem mi je milejší Jiřina Švorcová. Ať byla kovaná jak chtěla, ať už si o její víře myslím, co chci, nepřeskočila do vlaku jedoucího opačným směrem a zůstala svá. A pokud vím, ani nikomu neublížila. Což se o všech z této oblasti rozhodně říci nedá.
18. 12. 2012 | 10:10

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik tradičních variací na "židovské téma" z klávesnice pana Maxima.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 12. 2012 | 10:12

olga napsal(a):

Vánoce se blíží. Připomínáme si narození Ježíše Krista. Co se mi na učení Ježíše nejvíc líbilo bylo to, že nám říkal, že před Bohem jsme si všichni rovni. Taky nás učil lásce. Lásce ke všem. Neuznával kategorizace. Taky nám říkal něco o odpouštění. Nesouzení.
Konečně se zamysleme. Přestaňme se dělit. Jsme přece jedno. Jedno lidstvo. Máme jednu zemi. Dělejme něco pro lidi. Dělejme něco pro zemi. Mějme se rádi.
Všem přeji pohodové Vánoce. Plné lásky ke všem ♥
18. 12. 2012 | 10:14

ao napsal(a):

Pane Burian,

já byl také v SSM a nestydím se za to. Za co bych se měl stydět, za ty odpracované brigády na stavbách v akci Z?. Za letní aktivity ve fabrikách, většinou odpracováno zadarmo? Ať se stydí tí, kteří ty stavby a fabriky v rámcí různých "privatizačních" projektů ukradli. Za komunistů se kradli cihly, cement nebo hřebíky. Dnes se kradou celé fabriky v cenách řádově stovek miliónů. Další věc, svazáci nefetovali a rovněž neznám jediný případ svazáka-pedofila. To by se bylo určitě profláklo. Vemte si, kolik "skautů" dnes fetuje...
18. 12. 2012 | 10:17

Bestia triumphans napsal(a):

stejskal napsal(a):
smazal jsem několik tradičních variací na "židovské téma" z klávesnice pana Maxima.

to označení sedí... :-)
18. 12. 2012 | 10:25

Adolf napsal(a):

Tak to je maso:
"Měl jsem to štěstí, že jsem mohl studovat na vysoké škole, a i když ta škola zase nebyla tak vysoká, jak by si člověk mohl přát, stačilo to k tomu, že jsem byl ušetřen dvouleté vojenské služby. Na dramaturgii na FAMU mě nevzali, brali čtyři a já skončil u přijímaček šestý, ale dostat se na žurnalistiku nebyl zase tak velký problém, přestože mi chyběly body za dělnický původ."

Chudáčku Buriane, tak Ty ses nedostal na FAMU, byl jsi šestý (rozumím tomu tak, že jsi byl dotlačen na šesté místo), ale v pohodě Tě vzali na novináře.
No, pokud se pamatuji, na novináře byl taky dost velký problém se dostat.
To byl ale hnusný režím, když Tě nevzali na FAMU, ale umožnil Ti stát se novinářem, přestože jsi neměl dělnický, ale vysoce stranický původ po dědečkovi, že. Tak jak se mění s časem pohledy na systém, měnily se pohledy na jeho různé příznivce, tak komu tady co cpeš?

A pokud si myslíš, že fotbal není "něco jako kultura, tak samozřejmě fotbal je přímo součástí kultury". Fotbal hraný profesionálně pochopitelně je "práce pro lidi", stejně jako prostituování ve filmové, či divadelní profesi. Podobně jako žurnalistika, tato je ostatně svou prostitucí naprosto nechutná.
Nesouhlasíš-li, doporučuji prostudovat historii lidstva. Nejlépe začít starým Řeckem, abys pochopil, že nelze oddělovat záležitosti těla od záležitostí tzv."ducha".
18. 12. 2012 | 10:26

Adolf napsal(a):

Opravuji, měl jsi vysoce stranický původ po tatínkovi, ne po dědečkovi.
18. 12. 2012 | 10:28

Bara napsal(a):

A to ještě nevíte, že do toho jednoho ministerstva ke kultuře a sportu patří i věda. To už je spojení ad absurdum.
18. 12. 2012 | 10:46

Pamětník napsal(a):

ao:
Tvůj popis odpovídá některým fázím ČSM.
SSM ale byla, z hlediska poctivosti a morálky, podstatně horší.
Už první předseda SSM se proslavil tím, že emigroval i s pokladnou.
18. 12. 2012 | 10:52

Pavel13 napsal(a):

:žeryk
Zrovna Karla Gotta bych nezmiňoval. Ne, že by neuměl (i když to jde jaksi mimo mé uši) a nedokázal by se nějak uživit. Byl však vždy jednou z úzké skupiny osob ovládajících hudební průmysl už dávno před rokem 1989. Tehdy nemohli být napojeni na jiná než veřejnoprávní média a státní organizace. Bohužel jejich monopol trvá dodnes a dodnes stejným lidem platíme skrz autorské, koncesionářské poplatky, aj.. Alespoň má tolik soudnosti, že se necpe do veřejných funkcí.
18. 12. 2012 | 10:52

Jirkarejl napsal(a):

Žerýk někde výše napsal:
A zpět k blogu- co tu předvádí Burian je přesně typ povaleče a žvanila, který nikdy nemusel se svojí kůží na trh, vždy ho někdo zaplatil z jiných důvodů než že lid chce jeho umění.
A na jeho morálce se to odrazilo, zvedá se žaludek to číst.....
Právě uvedný blog a jeho trvání dokazuje, že se JB nebojí jít se svou kůží na trh a dík internetové anonymitě je leckterými diskutéry dehonestován a je mu v komunisticko-nacistickém duchu vyčítán jeho původ a jiné podobné nesmysly, které se většinou vůbec nedotýkají tématu původní úvahy. Proto držím Honzovi palce a přeju mu hodně úspěchů v jeho aktivitách
18. 12. 2012 | 10:53

Maximus napsal(a):

Libore Stejskale
vy jste spolehlivý leštič bot nebo klik současné garnitury co se tady zmocnila moci a takový malý český Viktor Čistič ze známého fr. filmu. Vy nám tady chcete tvrdit, že mezinárodní sionismus neexistuje? To se o tom nemůže naplno psát? Takže jste na tom stejně jako ti ubožáci komunističtí cenzoři, že? V podstatě jsem nic nefér nenapsal, dokonce o tom vycházejí i knihy. To, že jsem napsal, že většina kandidátů na presidenta je žid. původu není pravda? Vždyť se to dá lehce dohledat a nakonec mnozí z nich se tím netají.
Já vím, že se nemusíme, trochu jsem se o vás otřel, že to, že jste byl veden jako "novinář" od r.1985 u správy StB nebyla asi náhoda, byl jste asi pro ně mladý perspektivní kádr a nikoliv osoba nebezpečná. Tady to naplno dokazujete, že sloužíte establishmentu a jste docela zákeřný a podpásové údery je váš styl.
Přesto vám přeji po vašem "hezký den"!
18. 12. 2012 | 10:57

ulanbatar napsal(a):

...říkával Jiří Sovák;-Von se ten Burián nezbláznil ani tak z těch nacistů..;!..jako z tý Kočový! Hola, probuďte se synku a přestaňte být nevkusnej.
18. 12. 2012 | 11:04

český maloměšťák napsal(a):

Tak to já mám zcela jinou zkušenost - než má pan Burian.
To se jednou tak jaksi zjistilo, že já a ještě jedna studentka / z přísně katolické rodiny/...nejsme v SSM...
Hola, hola....co to ? Ty nejdeš s kolektivem ? Ty jsi snad něco vííííc ? Ty snad pohrdáš kolektivem ?

No tak jsem šel - na tu schůzi.
Kurva - připadal jsem si ještě jako větší blbec než když jsem měl na hodinách ruského jazyka poskakovat a zpívat " adin, dva , četyri pjať...išol zajčik paguljať " - a to mi tenkrát bylo osm.
Šel jsem tam asi ještě jednou...no a pak to nějak vyšumělo /asi zrovna zas pohřbili nějakého toho generálního tajemníka...a tak se hovno co vědělo, co bude dál.../

Brigády a krádeže - za komunistů ?
Hmm - tak chmel ...to jo. Ten byl fajn. Pivní rekord, povídání s chlapama na sušičce chmelu, zevrubné zkoumání fyziognomie splužaček na mezi...to bylo moc fajn.
Anebo vysazování remízků...též super. Kantor myslivec a rybář - to byly docela jiné diskuze než se všemi těmi poloidioty, co lezli do řiti komoušům a od nichž se člověk dozvěděl leda to, že svobods je objektivní nutnost.
Co se týče krádeží....nic ve zlém, ale kradly se i celé vagony cementu - nejen po těch pytlích. No a pokud se jeden divil a chtěl s tím něco udělat...tak kupodivu se StB začla zajímat ne o ty , co obsah těch vagonů přemisťovali na pozemky svých nemovitostí...ale začla se zajímat o něj.
Ale to už je jiná kapitola.

Jo - když už Ládík tady popisuje to kádrování...tak si vzpomínám, jak se mě ptali, jak jsem se vyrovnal s otázkou bratrské pomoci vojsk Varšavské smlouvy a s otázkou náboženskou.
Mají tam tak dodnes napsáno, že s těmato otázkama jsem se vyrovnal velmi dobře.

Ha, ha, ha.....:))

Prej jak jste se vyrovnal s něčím - čemu my sami nerozumíme.
------------
Ještě jednou - formální komunisté typu té uřitelky v Jižních Čechách...ti se paradoxně snaží instituce, o které se opírá kapitalistický společenský řád...snaží kultivovat (anebo to aspoň předstírají, že se budou snažit...jak to dopadne - to je věc času).
Rozkládají je jiní - zejména skuteční "komunisté" - kteří již dnes v komunismu žijí /" Mně a mým kumpánům a kmotrům dle našich potřeb - ostatní nám podle jejich možností a toho, jak je my zadlužíme" /...rozkládají je a chystají tak možný nástup ...spíše fašismu než komunismu (ten nikde snad kromě komunit Hutteritů - nikde jinde neexistoval).
Ale to tady můžu psát do aleluja...a stejně je to prd platné.
Stejně ta hloupost, kdy se ukazuje prstem na " žida" - stejně vyplouvá na povrch imrvére a furt.
/dochází tak k velmi paradoxním situacím...kdy hladovějící studenty přijede zkontrolovat např. Janoušek ve své audině - zda je vše v pořádku a zda je tedy klid na ničím nerušenou práci...nebo jim požehná Duka, který si na jedné straně nechá tiše nadělit od Pekárka a spol. - aby na straně druhé troubil na šofary a svolával lid obecný k obraně svobody před komunismem...ale to je všecko taky o tom zastaralém způsobu myšlení...kdy se straší komunistickou ideologií při pomoci té ideologie křesťanské - a kdy z historie víme, že zneužít se dají obě...přičemž ta křesťanská se zneužila ještě zvrhlejším způsobem než ta komunistická - protže křesťanství mělo být ideologií lásky člověka k člověku....přičemž se ten nilovaný bližní často upaloval či stahoval zaživa z kůže...
Je to stále a jen o moci, o distribuci moci - o způsobu té distribuce, jejím stavu a kvalitě. O její kontrole a kultivaci. O stavu a efektivitě institucí, o panujícím etosu v nich. O občanech, kteří mají chuť a hlavně moc dosáhnout v nich stavu a kvality blízkého ideologii efektivity (z hlediska udržení daného kulturně civilizačního rámce) a ideologie humanistického etosu...že jsou tak schopni být znovu pány ve svém domě.
(Zatím jako by byli v tom svém domě spíše za žebráky.....)

Ten mrakodrap Mafie je vysoký, masivní, zdánlivě pevný...ale stačí navrtat jedno dvě tři patra...a začne se hroutit.
18. 12. 2012 | 11:09

rejpal napsal(a):

český maloměšťák
Dobrá odpověď s vyrovnáním.
Nebo taky: mám na to stejný názor, jako vy. V téhle odpovědi se jen velmi málokdo šťoural.
18. 12. 2012 | 11:24

Baba napsal(a):

Chcete-li něco objevit, je dobré být za dveřmi.
18. 12. 2012 | 11:32

bedra napsal(a):

Zhovadilost všeobecná povstane,byť by komunismus i jen jedné generaci panovati měl.
p.Palacký měl pravdu.Viz.příspěvky
18. 12. 2012 | 11:33

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Pekne, usmevne (a bohuzial pravdive) citanie. Vdaka.
18. 12. 2012 | 11:36

EVŽEN napsal(a):

Pane, ale on mezi kulturou a fotbalem opravdu valný rozdíl není. Lepší dobrý fotbal (rozumějte hraný slušnými lidmi, s chutí, podle pravidel pro radost, ne ten v 1.lize), než mizerná kultura...To snad nemusím dospělému člověku vysvětlovat.
18. 12. 2012 | 11:39

Al Jouda napsal(a):

Ten příběh o vstupu pana Buriana do bývalého SSM se mi nějak nezdá. U nás na škole vzali každého a snažili se za každou cenu o 100% organizovanost. Ani se nepamatuji, že by někoho vyloučili pro neplacení členských příspěvků ! Podstatnou částí činnosti členů výboru byla totiž buzerace nečinných členů:))) A to nazývali politickou prací!
18. 12. 2012 | 11:49

paprika napsal(a):

Maximus- vy jste mimořádně hloupý člověk-jaký z toho mám vyvodit závěr pro český národ?
18. 12. 2012 | 11:59

resl napsal(a):

Plácal 8:49, Jen Tak 10:06
asi tak to bylo a je.
Mě nevzali tehdy do Pionýra, sice jsem nevěděl proč, ale skutečně mně to nevadilo. Spíš jsem byl rád, když jsem viděl stávat v zimě pionýry nesmyslné stráže u pomníčků. Později už ČSM a to už nešlo. 2x jsem, spíš ze zlomyslnosti, se pokusil být přijat na školu. Samozřejmě zbytečně.
18. 12. 2012 | 12:04

Kan napsal(a):

to žerýk:
A co zbyde, když se zastaví veškerá podpora různorodého kulturního dění a dědictví ?
"Kulturou" budou jen hromadné onanie v 3 D pornokinech :-)
18. 12. 2012 | 12:05

janburian napsal(a):

Dobrý den všem.
Já bych se dneska asi nepsal, ale rád bych jen poznamenal, že jsem za bolševika nikdy v americe nebyl a už vůbec jsem tam nikdy nebyl za vaše peníze.

Jinak se tu s vámi zase zábava. Díky za vaše příspěvky. Je zajímavé mít kromě Klubu přátel (ten mám na facebooku), taky klub nepřátel :-) Aspoň je v tom rovnováha.

k Evženovi: Souhlasím - lepší dobrý fotbal než mizerná kultura. Jen bych možná dodal, že sebelepší Messi na Shakespeara nemá :-) Ale nechci se hádat...

K jirirejl:
Jestli jsi to Jiří ty, doktore, ten pořadatel z hradecké koleje, který nás kryl, když jsme měli průšvihy - prosím ozvi se na můj mail jb@janburian.cz, rád bych si popovídal :-)

Díky. Nepovražděte se tady, budou Vánoce...
18. 12. 2012 | 12:08

Walsroy napsal(a):

No vidím ,že Žeryk sází v kultuře zejména na karierní postup. Z prosteho šumaře na světova podia největších festivalů a nikdy jinak.A komu se to nepodaří je outsider,který by měl jít do továrny na linku a ne pobírat dotace.
Přece někdo má své stálé posluchačstvo či diváctvo ,kde se okruh nerozšiřuje,protože jsou všichni na jedné vlně,rozumí tomu,baví je to a dejme tomu,že už to kromě nich nikoho dalšího nezajímá.I ta malá skupinka lidí,která na takového umělce chodí má na to přece právo . Umělce milují i když není každý den v Blesku. Proč tyto lidi nahánět do náručí nějaké kulturní machiny,když to není jejich styl,a nezajímá je to,to opravdu Žerýku nechápu.Vytvářet zglajchšaltovanou kulturu pro všechny,to opravdu nese,ale co je z těch chudáků lidí za žalostné figury? Pak to vypadá tak,že třebas hraje Sting a lidi poslouchají jen to co znají z rádia a když zahraje nový kousek ,tak jsou z toho vyvedení z míry.Říká se tomu syndrom idiota vymazaného mainstreamem.Konzumuji jen to co znám.Sázka na jistotu a zavedené postupy,ideální lidský materiál pro ovládání a vštěpování jakýchkoliv ideologií s kterými se tu kdejaký politický nebo náboženský taškář vytasí. Kromě toho po světě se kultura dotuje a dotuje,protože tímhle názorovým kolotočem si už dávno prošli a ekonomické napravovatele kultury už tam nikdo moc neposlouchá.
18. 12. 2012 | 12:12

stýv napsal(a):

Pořád se někdo snaží odvést pozornost od skutečných problémů, nám už nehrozí komunismus ani pracovní tábory , komunisté už jsou neškodní, i kdyby jich byla většina ve vládě , skoro nic nezmůžou protože o tom kam tento stát bude směřovat , nebo jiné státy , o tom se rozhoduje na burzách , v kancelářích majitelů zeměkoule , rozhodují o tom finanční mafie .ad.Politické strany už jsou jen pro smích, pokud si lidé nevezmou zpět tuto zeměkouli , pokud lidé nezačnou rozhodovat sami o tom jak budou žít..., zářivá budoucnost, bude v nedohlednu .Není jediný důvod k tomu , aby jsme někomu platili za to že tu můžeme žít . Kdo zprivatizoval naše životy ??
18. 12. 2012 | 12:13

Nestor napsal(a):

Ač mám s Vašimi názory mnohdy problém,tenhle článek je vynikajícím vyhodnocením morálky části národa českého. Já také vždycky těm "zapřisáhlým antikomunistům" přeju jediné,aby se KSČM naneurčito stala vládnoucí stranou.Nejen vládní,ale doslova vládnoucí.A pak bych si sednul před sekretariát ÚV KSČM a pozoroval s úsměvem,kdo se tam hrne.Mám mezi svými známými desítky "převlékačů kabátů" a věřím,že bychom se tam určitě viděli.A já,blbec,zase venku,bez zájmu do této strany vstoupit. :-D
18. 12. 2012 | 12:22

rejpal napsal(a):

Walsroy
Protože ve světě je to samý sociálista a levičák. Jen my jsme avantgarda správného ideového přístupu a budeme mu věrni, i kdyby na chleba nebylo.
Chudáci konzervativci. Ti si možná o šlapání po něčem, co tu bylo už dávno před námi, a co bychom měli udržovat, myslí své.
Nevíc, u různých Janoušků jsou veřejné peníze v lepší destinaci než v rukách pimprlových divadelníků, příkladmo.
18. 12. 2012 | 12:24

rejpal napsal(a):

Nestor
Aby vás ty davy před sekretariáty neušlapaly. Pak přijdou prověrky a vaší ideovou loajalitu budou přezkoumávat různí Štětinové.
18. 12. 2012 | 12:26

Pavel13 napsal(a):

Umělci a fotbal jdou náhodou velice dobře dohromady. Mezi umělci najdeme aktivní fanoušky i hráče, např. V.Burian, J.Muchow, I.Trojan. Opačně to funguje trochu hůře. Neznám fotbalistu, který by se po ukončení kariéry postavil na divadelní prkna, a to na hřišti projevují někteří nevšední talent. Jen největší z našich fotbalových umělců Josef Bican se přátelil s nejlepšími hudebníky.
18. 12. 2012 | 12:28

janburian napsal(a):

Pavel 13:
Nojo, ale hodně lidí si myslí, že divadlo je to, když se nějaký hráč válí v pokutovém území a předstírá, že mu podrazili nohy :-)))

Jo a taky Petr Čech přece hraje na bubny :-)
18. 12. 2012 | 12:34

rejpal napsal(a):

Pavel13
Vlasta Burián
18. 12. 2012 | 12:38

mirek napsal(a):

Pane Stejskal já bych to nehrotil.Pozdravujte Jarmilu.Jen k těm kteří tady blogují.Vstup vojsk WS byl oprávněný.Dva zvací dopisy, ve kterých občané a vláda vysvětlovali nezvladnutí toho co se chystalo na zářijovém zasedání jsou toho důkazem.Jinak by tu bylo mnohem větší krveprolití.Okupace to byla až později, kdy se to tu uklidnilo.
18. 12. 2012 | 12:41

,passant. napsal(a):

Sakra,kde se ti hrdinové pořád berou. Další hrdina který vstoupil alespoň do SSM ,aby ho mohl rozložit zevnitř.
Jak to,že se ti komunisti nepoložili sami už před 89. Když čtu z prohlášení bývalých komunistů,jak do té strany vstupovali proto, aby ji mohli lépe škodit a rozkládat ji zevnítř.Podle všeho, těch co tam vstoupili jeko členové páté kolóny, bylo násobně víc,než těch pravověrných. Ta partaj musela být hóódně houževnatá, že to ustála.
O tom že hrdinové vstupovali do KSČ aby ji škodili, čtu stále.
Že ale se našli neohrožení, co vstupovali do SSM aby jí mohli škodit to jsem neslyšel. Bravo pan Buriane,to je na metál.
18. 12. 2012 | 12:44

resl napsal(a):

mirek,
občané a vláda ? třeba si někdy o tom něco přečtěte.
18. 12. 2012 | 12:45

melčákova pohanka napsal(a):

Vstoupit do SSM v roce 1970 je pěkný humus,ze kterého humor nnejde udělat. Po okupaci v roce 1968 a po Palachovi,tak to je jen pro silné nátury. Mně jste se zdál pořád nějakej divnej a teď tomu konečně rozumím. Děkuji za tento blog!
18. 12. 2012 | 12:47

český maloměšťák napsal(a):

mirek
WS - Washingtonská smlouva /respektive washingtonský konsnzus/?
Hmm...obávám se, že vstupu vojska WS nebylo třeba - mezi překabátěnými bolševiky a estébáky našli svou pátou kolonu. Pak již stačilo pouze vhodně podmiňovat - oním woodyallnovským " sex a peníze jsou vždycky dobré na zasmání".
Vrchní velitel vojsk WS Vodichka by mohl vyprávět...ale nebude...bude se nadále jen pitomě a jízlivě šklebit...

P.S. JInak Washingtonská smlouva je zakládajícím aktem NATO...ale to je jen takovéto kouzlo nechtěného...vy jste měl na mysli smlouvu varšavskou, že ?...no, v tom případě tedy nevím - ale to krveprolití by tedy podle toho vašeho scénáře bylo jaké ? - kdo by střílel a kdo by proléval krev ?
18. 12. 2012 | 12:50

šašek z Jihlavy napsal(a):

rejpal
Ke svému zděšení vidím, že jen my dva jsme byli ušetřeni členstvím v této trapné organizaci, vyvinuvší se z Leniského svazu mladých; v Jihlavě ho zakládal nějaký Vlastimil Matula, po převratu podnikatel ve fotografické branži. Pamatuji ho z nár. školy, takovej nenápadnej chlapeček.
Když za mnou přišli, abych se k nim přidal, tak jsem odmítl stejně, jako s členstvím v SČSP. Pak už jsem měl pokoj. O kariéru v minulém režimu jsem nestál, jen jsem trval na tom, aby mi dali pokoj a nechali mě slušně žít, což se povedlo jen zčásti, občas to vypadalo na kriminál. Z toho jsem měl strach kvůli ztrátě svobody, celibátu, buzerantům mezi vězni i bachaři a hlavně totálnímu ponížení člověka, který za slušnost a poctivost musí pykat a být ve společnosti zlodějů, vrahů, úchylů a primitivních dozorců, Zkušenost z vojny mi stačila. Jsem rád, že jsem odolal a mám morální oprávnění minulý režim odmítnout. Že ten současný se takhle vybarvil, je jen důsledek po tom předchozím marasmu. Naštěstí aktéři pomalu odcházejí na pravdu boží, mladí ať si to zařídí po svém, informací už mají dost.
18. 12. 2012 | 13:08

JenTak napsal(a):

Ani duševní odpad by si netroufl v roce 1970 veřejně tvrdit, že okupace Československa byla oprávněná, že okupanty pozvala vláda a občané.
Dnes se to smí, dnes je demokracie, a každý může hlásat i sebevětší hovadiny, aniž by byl popotahován.
18. 12. 2012 | 13:13

JenTak napsal(a):

šašek z Jihlavy
Vy dva? Nejste domýšlivý?
18. 12. 2012 | 13:15

šašek z Jihlavy napsal(a):

omluva, místo resl jsem napsal rejpal, ale možná, že i to bylo správně, jen Ládik mě překvapil.
18. 12. 2012 | 13:34

JenTak napsal(a):

šašek z Jihlavy
Z mého okolí nebyl v SSM téměř nikdo. Možná je to proto, že jsme byli dopředu degradováni a vyloučeni jako škodná socialistické společnosti. My vcelku neměli co získat, zato bychom ztratili úctu k sobě.
Členi SSM se rekrutovali hlavně ze studentů, a my odstavení k lopatě jsme se jim mohli klidně smát. A bylo nás dost, určitě víc než si myslíte.
18. 12. 2012 | 13:53

šašek z Jihlavy napsal(a):

JenTak
Omlouvám se a vítám vás v klubu gentlemanů!
18. 12. 2012 | 14:02

Ládik!!! napsal(a):

šašku,
v 18 člověk uvažuje jinak, než ve 30 nebo 50. Nemyslím tím změnu názoru, to vůbec, ale chybí životní zkušenosti a pocit z práce.
18. 12. 2012 | 14:07

rejpal napsal(a):

šašek z Jihlavy
Já v něm byl. V místní organizaci zvané Country club. Tehdy prostě jiná šance sdružit lidí se stejným zájmem, než nějaká národofrontovní organizace nebyla. Odešel jsem neplacením příspěvků ještě před koncem školy, protože místní organizaci nám zrušili (asi někdo z vyšších činitelů nahlédl, že country není tak úplně hudbou vykořisťovaného chudého lidu, ale spíš hudbou republikánských konzervativců. Nebo se jim nelíbil anglický název. Nebo byli v klubovně na kontrole a našli na stole rozehrané Monopoly, kdoví).
Možná mi to dokonce pomohlo při přijímačkách. Asák, který zastupoval SSM, si všiml razítka v mém průkazu a měl jedinou otázku: chtět bys jet do Nashvillu? Já řekl, že ano, on řekl, že by též chtěl, a pár bodíků bylo na světě.
Tak to prostě chodilo. V sedmdesátých letech nikdo nevěřil, že vláda jedné strany v dohledné době skončí. Pokud nechtěl být osamělým vlkem bojovníkem, nějaký kompromis udělal, a šlo jen o to, kde si nastaví laťku. U mě byla vstup do KSČ a podepisování rezolucí proti čemukoli, co si soudruzi v ústředí vymysleli. To se ustát podařilo, aniž by mě někdo šikanoval.
Navíc, v tehdejší době i pohled nestranického plebsu na komunisty byl jiný než teď. Daleko víc se řešilo, jak se kdo chová, než zda legitimaci má, nebo ne. Vždyť ji měl každý sedmý. Já to tak dělám doteď. Dobře znám několik bývalých straníků, o kterých jsem si jist, že jsou to slušní lidé, a chovali se slušně i tehdy. Naštěstí nepatří do subkategorie Štětinovců. Tu opravdu nemusím.
18. 12. 2012 | 14:13

Vladimír napsal(a):

Walsroy 12,12 ale vždyť vy odporujete sám sobě a zaplétáte se do vlastních zmatků.
Když je někdo umělec kterého poslouchá jenom hrstka lidí, tak si prostě musí najít něco jiného co ho uživí.
Nabo se to umění naučit aby přišlo víc lidí. Rozhodně to nebudu já a moje daně , kdo bude živit každého "umělce" který se zmůže na 1 koncert měsíčně kam přijde 5 lidí. Jen proto že on se prohlásil za "umělce" a ještě drze říká že jeho "umění" je tak úžasné že ho nikdo nechápe, tak za to jste MNE ODSOUDIL že ho budu živit??? A říkáte tomu svoboda???.
Znovu, když se někdo rozhodne živit uměním, je to JEHO svobodná volba, a já s tím nemám nic společného. Jedině to že když budu chtít to jeho umění "konzumovat", asi budu nějak platit třeba vstupné na uměleckou produkci, a pod. Stejně jako se každý musí nějak živit v jiných oborech a pokud je neúspěšný lempl, není to můj problém
Stát by měl podpořit lidové školy umění, aby děti měly kde si půjčit např. hudební nástroj a vyzkoušet jestli mají talent a má smysl pokračovat. A pak má přispět na udržbu např. Národního divadla, protože je to státní památka. Vše ostatní je svobodné rozhodnutí každého, tak také za svoje
.
K Burianovi- oceňuji že se přiznal že i on byl ten komu přišlo výhodné kvůli kariéře vlézt do SSM, jiní to udělali i s KSČ. Ale zase vadí že se tváří jako že všichni kromě něj v tom SSM byli blbci, jen on byl úžasný.
Jinak jej i nadále považuji za protekčního lehkoživku a žvanila
.
Co mne udivuje, jak se ti co nikam nevstoupili schromaždují v anonymní diskusi na blogu. Zřejmě tím, že ti co byli schopní za komunistů a poctivě pracovali, i dnes poctivě pracují a mají méně času na podivné diskuse . /Ano já jsem zde také, uznávám to/
18. 12. 2012 | 14:19

šašek z Jihlavy napsal(a):

Vladimír napsal:
"Stát by měl podpořit lidové školy umění, aby děti měly kde si půjčit např. hudební nástroj a vyzkoušet jestli mají talent a má smysl pokračovat."

Zatím to tak na štěstí je, otázka je, jak dlouho. Myslím, že velkou roli hraje zájem veřejnosti o tento typ mimoškolního vzdělávání (sice ZUŠ škola je, ale lidé to tak berou, neb je nepovinná a výběrová, kde se finančně podílejí na části nákladů). Pro někoho už je to příliš, ale většina to bez reptání ráda dá. Pro nadané a sociálně slabé existují slevy a půjčování nástrojů je běžné. Až se někdy divím, že to tak zatím funguje. Kdoví, jestli by se rodiče tvrdě postavili snahám o masivní redukci tohoto druhu vzdělávání.
V našem kraji zatím funguje i několik ZUŠek soukromých, ale o nich nemám moc informací.
18. 12. 2012 | 14:52

šašek z Jihlavy napsal(a):

rejpal, Ládik!!!
Já jsem ten poslední, kdo by zrovna vám dvěma něco vyčítal. Ale často se sám sebe ptám, jak by se situace po okupaci vyvíjela, kdyby takových 90% občanů opravdu dodrželi pasivní rezistenci. Mám pocit, že tzv. pracující inteligence trochu selhala. Proto dnešní situace dospěla až k současným poměrům. Kdyby mi někdo po převratu radil, abych odešel do ciziny, neb se dožiji těchto poměrů, nešel bych, neboť bych mu nevěřil a ještě bych mu vynadal za rozvracení demokratizačního úsilí.
Z dnešní perspektivy bych možná, ač nerad, tento bolestivý krok učinil.
18. 12. 2012 | 15:02

dříve čtenář napsal(a):

Krucinál, už je na čase, aby někdo z naší elity napsal blog o nesmyslnosti stávek studentů v Třeboni. Proč to nikdo neudělá, když máme svobodu slova? To se raději budeme pořád navážet do 40 let starých věcí?
Pane buriane, máte recht, raději nereagujte. Aniž tušíte, napsal jste blog, ze kterého vyplývá, že to za totáče nebylo až tak špatné, jak se dnes snaží různí horlivci včetně vás, mladým namluvit.
Zdravý rozum a soudnost jsou v opozici.
18. 12. 2012 | 15:10

červenomodrý budulínek napsal(a):

Milí přátelé,všechno špatně. Zapomněli jste, že jsme v Česku, kde platí zlaté pravidlo chování ve společnosti: "Počkáme, jak to dopadne a pak se za to postavíme."
18. 12. 2012 | 15:20

Jan Havlík napsal(a):

Pane Burian, přečetl jsem si Váš příspěvek a ani poslední Vaše vysvětlení (Proč to vlastně vyprávím? . . ) mne moc nepřesvědčilo o tom, že jste nám všem "na stůl nefláknul" jen Vaše CéVéčko se začínajícími odstavci JÁ.
Takových "příběhů", my dříve narození, máme bezpočet a určitě i Vy . . a každý týden by bylo možné napsat jiné. Pointa a linie jsou jasné . . ., ale to zpracování ??
18. 12. 2012 | 15:24

Stařeček napsal(a):

Anna - kultura i nemocnice si na sebe musí vydělat. Takový je zákon jungle. Jaképak dotace. Pojišťovny samé nemají nadbytek a obecní správy si musí přivydělávat pokoutně přidělováním zakázek.
18. 12. 2012 | 15:26

rejpal napsal(a):

šašek z Jihlavy
Tohle je jedna z klíčových otázek. Jak by vypadala společnost, kdyby v každé době nebylo tak početné křoví, které navenek legitimuje moc. Otázka, která trápila řadu lidí uvažujících o vstupu do nomenklatury, a na kterou si odpovídali "když to nebudu já, bude to někdo jiný".
Navíc doba těsně po srpnu byla jiná než normaliační. Tehdy ta pasivní rezistence opravdu nějaké výsledky přinesla. V té době ovšem selhala elita (až na výjimky. Jednak nepřekročila svůj stín - dilema lásky ke straně a SSSR versus podpora zdola, jednak měla strach o svůj život).
V normalizačním období šlo skutečně spíš o to, kam člověk ještě může (a smí) zajít, aby ho mocní nechali na pokoji a nemusel se lámat víc, než je nezbytně nutné, protože v myswlích většiny z nás bylo dočasné = věčné. A byly ke všemu naprosto odlišné vstupní podmínky. Jinak se vedlo notorickým oponentům režimu - nestraníkům (političtí vězni například), jinak vyloučeným, jinak lidem, kteří chtěli studovat, jinak mužům od řemesla.
Někteří měli disent tak trochu předurčený. Jiní do něj spadli chtěně nebo často nechtěně nějakým vlastním činem. Myslím, že svobodně a aktivně se pro disent rozhodla spíš menší část z nich (nechám-li stranou Gorbačovskou éru, která už nějaký příslib přinesla a jen stará garnitura to ještě neviděla).
Svým způsobem ten režim deformoval všechny a ze všech dělal tak trochu i oběti. To na něm asi bylo to nejhorší. Nakonec ani v dobách nejtužšího stalinismu nikdo, ani první tajemník ÚV, nevěděl, jestli se z vládce nestane ze dne na den obžalovaným. To jsou ty pověstné Novotného mlýny. A když už k tomu dojde, lze to jen těžko zastavit.
A na počátku je vždycky propaganda a vymývání mozků nějakou ideologií. Pak následuje davová psychóza, která legitimuje různá zvěrstva nejprve na odpůrcích, pak na ne dost horlivých příznivcích, a nakonec už je to loterie.
To je důvod, proč odmítám jakoukoli ideologii (rozlišuji to od slova idea). Z každé jde svým způsobem strach, i když důsledky jejího působení nemusí mít tak dramatickou podobu. Jenže co když tyhle věci jsou zákonité, máme je v genech a řídíme se nějakými Elliottovými vlnami, aniž bychom měli tušení...
Jediné, co můžeme proti propagandě a ideologiím dělat, je úzkostlivě lpět na základních demokratických pravidlech a při volbě to pokládat za prioritu číslo 1. Jakmile strana sama jeví náznaky porušování těchto pravidel, nevolit ji. Všechny strany se dosud prozradily ještě před volbami. Tím, jak zacházely s vlastními frakcionáři, kandidáty i jinými členy, jak dodržovaly ústavu a zákony.
18. 12. 2012 | 15:36

šašek z Jihlavy napsal(a):

rejpal
Hezky jste to rozebral, nemohu než souhlasit!
18. 12. 2012 | 15:46

Vladimír napsal(a):

Šašku, vy jste také takový kavárenský žvanil bez jakékoliv logiky. Něco jako Havel.
Jak si představujete pasivní rezistenci 90% národa.
Aby všichni odmítli jít do práce dokud tu komunisté nebo rusové budou???
Kdo by to vedl a jak by zkončil?? A i kdyby to napadlo zázrakem všechny bez nějakého vedení, co by se stalo??
Za 2 dny by došly potraviny, voda, elektřina. Nefungovala by policie a soudy- kdo myslíte že by přežil- slušní nebo zločinci z Bronxu. Mimochodem si rok 68 idealizujete, pamatuji si že hned na počátku roku 68 začalo hrozné rozkrádání - prostě si zednící naložili náklaďák materiálu pro sebe, a když vedoucí protestoval, stačilo pohrozit že ho udají že je starý bolševickýá komunista a ne ten s lidskou tváří. Kdyby nepřijeli Rusové, a pak Husák neudělal pořádek, do roku 1970 by to tu kleklo a zhroutilo by se vše. Tím je nechválím a neomlouvám, ale tak to tehdy bylo.
.
Nebo jenom nevstupovat do žádných organizací,??? jenom vylézt na 8 hodin do práce a pak se zabarikádovat doma a s nikým nekomunikovat. Myslíte že to je řešení???
Nebo chodit každý den stávkovat??? No a co, Brežněv by je 14dnů nechal a pak by se všichni unavili.
A hlavně, ať je režim jakýkoliv, vždy je v lidské povaze hledat jak on osobně na tom může profitovat, proto jsme měli za Rakouska, za Masaryka, za Hitlera, za komančů i dnes prostě lidi kteří jdou tvrdě za svým, nahrabou si ale také kolaborují s režimem a pomáhají udržovat ten režim.
A pořáíd stejné typy- proč myslíte že byl plný Václavák kdykoliv- za Rakouska, za Masaryka, k poctě Heydrichovi / zatím rekordní počet/, v roce 48, za komunistů, v roce 68 a stejně na 1. máje 1970, při cinkání klíči 89, na pohřbu Havla.... atd do nekonečna i do budoucnosti
18. 12. 2012 | 16:01

prdel napsal(a):

Přehlednější by měl být hlavně autor. Nebo jej máme přehlídnout důsledněji? No, chráń nás bůh.
18. 12. 2012 | 16:22

rejpal napsal(a):

prdel
Skvělý nick. Člověk může reagovat a nikdo ho nemůže obvinit, že používá nevhodná slova.
18. 12. 2012 | 16:26

Josef K. napsal(a):

Přiznám se, pane Buriane, že já jsem si zahrál jedno divadlo a hned druhý den jsem byl v Bartolomějské a za týden jsem letěl. Škol jsem postavil bezpočet, brambor nasbíral tuny a na jinou než "pro škodlivé elementy určenou" práci to nedalo. Tedy pravda, měl jsem vybrané spolupracovníky, z nichž málokdo neměl titul doktora věd a za sebou pěknou řádku vědeckých publikací a málokdo nehovořil aspoň třemi jazyky. Pracovní doba byla volnější, umožnila samostudium. Nejzajímavější však bylo, jak se slovník našeho pracovního kolektivu stále více odlišoval od slovníku ulice, médií a nové intelektuální elity, i paní vedoucí po čase začala mluvit jaksi kultivovaněji.
Sice se mnou žádný bývalý spolužák raději nepromluvil, někteří snad prohodili pár slov, ohlížeje se stále okolo, ale i tak mi to přišlo zajímavější než projev šéfové katedry marxismu, která mi vysvětlila, že studovat nebudu, neboť jsem, nejen dítě revizionisty, ale sám jsem se již jako revizionista a nepřítel projevil.
Moje zkušenost jest z jiného soudku. I s mirgorodskými.
18. 12. 2012 | 16:27

bobš napsal(a):

Tak jsem si dneska po shlédnutí veřejnoprávní"tzv. Vaší televize" (moje to není já s lháři nesouhlasím) říkal, jestli pak za pár let, až naši studenti budou shánět práci, udělají také hladovku a nebo hepening?
18. 12. 2012 | 16:27

šašek z Jihlavy napsal(a):

Vladimír napsal(a):
Šašku, vy jste také takový kavárenský žvanil bez jakékoliv logiky. Něco jako Havel.
Jak si představujete pasivní rezistenci 90% národa.

Milý Vladimíre, nevím, jestli jste mně chtěl urazit nebo jen obyčejně naštvat, ale vpodstatě jste mi vysekl poklonu. Do Václava Havla mám, stejně jako vy, daleko. Dokonce nechodím ani do kaváren, ani do hospod (pokud toto prostředí neztotožňujete s kavárnou)
Ale k věci - každý si pasivní rezistenci představuje jinak - vy zlodějnou, stávkami a všeobecným chaosem, já důstojným odmítáním normalizačních zvyklostí a shromažďovacích rituálů (věřil byste, že jsem od školních let nikdy nebyl v prvomájovém průvodu a i jako žáček jsem zdrhnul dřív, než se stačila souška rozkoukat. A to nebylo nic jiného než dětský instinkt a odpor k stádnosti. Byl jsem v rodině sám, ostatní se podřídili). I moje chápající a milovaná maminka se rmoutila, když místo vyznamenání viděla dvojku z mravů, ale nemohl jsem si pomoci.
Vy jste byl asi vzorný žáček, vzorný student a vzorný pracovník s dobrým vztahem ke kolektivu a socialistickému zřízení. Já jetzdil s kamarády po čundrech a zpíval
nevhodné písničky. Gratuluji k vašemu uvědomnělému přístupu k autoritám. Máte rád Klause?
18. 12. 2012 | 16:57

Josef K. napsal(a):

Vladimír. Já jen , že Šikova reforma zvedla od roku 1967 do 1970 HDP na 140%. Ale normalizátoprům a milovníkům totality , co vědí jak by co bylo, zvláště u zedníků, nechť jest zrcadlem, kam to dotáhli, včetně dneška. Vladimíre, jste velmi bezbranný až....No, nejste sám, záškodníci, argunové i pamětníci si s Vámi nezadají.
18. 12. 2012 | 17:04

Josef K. napsal(a):

Vladimír. Jinak jste typický mirgorodský, přímo vzorový. Až se mi udělalo nevolno. Vy budete jistě i pravověrný český nacionalista s tím ruským pořádkem a Husákem.
Bože, je toto možné?
18. 12. 2012 | 17:07

Vladimír napsal(a):

Josefe K, kdyby mělo význam s vámi diskutovat, vysvětlil bych vám
že v roce 70 už to pevně držel v rukou Husák a makalo se , a váš výchozí rok 67 je rokem kdy už tu ten chaos a rozkrádání docela slušně jelo , takže de fakto potvrzujete co říkám, že tu byl před pražským jarem chaos a upadek a Husák to velmi rychle strovnal

že Šikova reforma zas až tak moc zavedena nebyla, žádná velká restrukturizace průmyslu se v těch letech nekonala, pokud nevíte.
A hlavně že HDP je naprosto nesmyslné hausnumero, které má možná smysl trochu sledovat v meziročním vývoji a nárůst znamená že se prostě více přihlásilo k oficiálnéí statistice a zdanění, ale nic víc. Takže znovu jenom to že Husák zavedl pořádek, zamezil kradení a udělal pořádnou evidenci.
.
A hlavně odporujete sám sobě. Jak chcete antikomunistům předhodit fakt že komančí dokázali za 3 roky zvednout ekonomiku o 40%, a my když jsme ty komanče vyhnali tak dnes klesáme. Vždyť vás ubijí vaši vlastní ideoví bratři!!!!
18. 12. 2012 | 18:10

Pozorný napsal(a):

Šašku, takže kdyby všichni dostali 2 z chování, Brežněv by padl.? Nebo kdyby všichni zalezli do kotelny a dělali tam opilé disidenty? Jinak jste zatím tu pasívní rezistenci nevysvětlil. Vladimír měl alespoň 4 základní scénáře a rozumné vysvětlení kam by vedly, vy máte jen fráze.
A jestli váš idol je dodnes Havel,a dál jste nepřemýšlel, pomoz pánbůh
18. 12. 2012 | 18:29

Josef K. napsal(a):

Vladimír. Nebyli komanči jako komanči, že. Nuž, nechám Vás při víře, že vše znáte, fakta mluví o nečem jiném, ale chápu, že není nad obraz osobní zkušenosti, který jste si vytvořil. Zpochybnit lze vše. Také HDP.
Nemám pocit, že Husák zavedl pořádek, neboť mu ten pořádek nevydržel ani pět let a hospodářství se začalo hroutit. Tolik tedy statistiky. A to nejen z důvodu, že bylo válečné a zapojilo se do sovětského budování největší světové armády a vývozui terorismu a diktatur. Korupce za Husáka byla odvozena od korupce Brežněvova systému v SSSR, kam to dovedl víme. Je pravda, že na ulicích bylo mnoho policistů a členů stráže VB, dokonce v každé vsi nejméně dva.
Máte krátkou paměť, nehledě na to, že to, co dnes zachvátilo tuto zemi, včetně názvu, není nic jiného než ona Husákova prosperita v čele nejen s Huskákovými dětmi, ale i bývalým předvojem z řad KSČ, SSM atp.
Nakreslil jste si hezký obraz, jde o to, že není zcela odpovídající faktům. Tedy vůbec faktům neodpovídá, ani těm, které vlastní Husákův režim shromáždil.
Ostatně doiskutopvat se mnou Vás nenutím, nemám pocit, že sio máme co sdělit.
18. 12. 2012 | 18:37

resl napsal(a):

Vladimír 18:10,
takové, jako jste vy, Vlaimíre, komunisté vítali. Po ramenou je plácali. "Pašák jsi", říkali. Proč ? Protože takového moulu, jako jste vy, vždy potřebovali.
18. 12. 2012 | 18:57

babočka napsal(a):

Pane Burian, ti komouši co si v demokracii nestačili nahrabat a mají hovno lehce převlíknou kabát nebo opráší legitimaci. V bláhové naději, že se budou mít lépe. Ale komouši co si nahrabali jsou jiní kabrňáci. Ty si vezme pod křídla prezident Zeman jako pana Palase. Zatím co se Kalousek nervoval se státním rozpočtem nebo Nečas s vladou, jiní si v klidu hrabali a za chvíli nám budou vládnout.
18. 12. 2012 | 19:02

Mac napsal(a):

tedy pane Buriane....., hmmmm.....

moc tomu nerozumím, ale asi bych se na Vašem místě příliš veřejně nechlubil, že jsem aktivně usiloval o vstup do SSM a ještě k tomu v roce 1970...

přihlášku do partaje jste taky podal? Samozřejmě pouze proto, abyste se mohl se soudruhy "šťastněji hádat"...?
18. 12. 2012 | 19:41

Lila napsal(a):

Šašek z Jihlavy

Víte Šašku, nikdy nezapomenu na pošmourný lednový den roku ´69, kdy jsme pěšky dorazili do Prahy na Palachův pohřeb. Tehdy jsme intenzivně vnímali pocit vzájemné sounáležitosti a stále ještě věřili, že po tom, co všechno během "pražského jara" vyplavalo na povrch, už nebude možné vrátit zpět do starých kolejí... A ono nejenže to možné bylo, ve skutečnosti to bylo ještě mnohem mnohem horší.

Někteří spolužáci, kteří na podzim organizovali studentské stávky, začali vstupovat do Svazu socialistické mládeže, pak do KSČ a dělat kariéry. Z vedoucích pozic byli vyhazováni schopní a slušní lidé. Ty nahrazovali demoralizovaní či bezskrupulózní jedinci, těšící se všeobecnému despektu, kteří na všech stupních žebříčku protěžovali sobě podobné. Ze škol mizeli kvalitní kantoři a končili v kotelnách, těm co nastoupili na jejich místa režim systematicky lámal páteře a charaktery. Z knihoven mizely knihy, noviny a časopisy ze 60. let, v trezorech filmy, skončilo cestování po světě. Ti, kteří mohli představovat elitu národa byli umlčováni, zastrašováni či vyštváni ze země.
Měnila se i skladba společnosti, tisíce lidí odešly do exilu, solidní a vzdělaná prvorepubliková generace začala vymírat. Dodnes (a myslím, že i v této diskuzi) je patrné, kdo nastoupil školní docházku začátkem 70. let do znormalizovaných škol, pokud tedy nezafungovalo rodinné prostředí. Neznala jsem ve své generaci nikoho, kdo by bral bolševika vážně, ti znormalizovaní, zdá se, že ano.

Osmdesátá léta už byla jiná, nebyla tak depresivní, jako normalizace. Tehdy by už mě zřejmě ZO KSČ nepozval na kobereček kvůli tomu, že červenými šortkami hanobím rudý prapor, ale za přimalovaný knír Husákovi na fotce v Rudém právu ještě hrozil vyhazov z gymplu. (Na strach, který tehdy panoval mezi lidmi, nejde zapomenout.)
Nevstoupit do SSM, KSČ nebo SČSP, ignorovat potupný prvomájový průvod, bylo pro nás otázkou cti. "Jak si mohl?", zeptala jsem se spolužáka, když vstoupil do KSČ. "Já jsem apolitický, tohle byla nutnost", odtušil.

Dnešek není jednoduchý, ale stejně jsem ráda, že jsem se ho dožila. Jak říká pan Stejskal, bude to ještě chtít dvě možná i tři generace.

Mějte se pěkně, Vaše vzpomínky mě potěšily.
18. 12. 2012 | 21:35

Martin1 napsal(a):

Rejpal : 15:36
Děkuji Vám, lepší bych to nenapsal. Mé konečky prstů i hlava jsou Vám vděčné. Moc pěkné a výstižné! Podle mne nejlepší příspěvek do 19:41
18. 12. 2012 | 22:26

nestranný napsal(a):

No co,nebude dlouho trvat a veřejně vystoupí Nečas spolu s Kalouskem a budou hlásat:
My jsme ti praví a skuteční komunisté.Jen jsme se v r.89 chtěli oprostit od té staré garnitury v KSČ,protože jsme chtěli blaho lidu.Tak jsme založili naoko
nové strany a trpělivě čekali na vhodný okamžik,až lidé sami budou KSČ morálně odsuzovat.Nyní dozrála doba a jsme tu pro vás jako spasitelé a skuteční nositelé
této ušlechtilé myšlenky.Oba,jako byvalé partajní rezervy jsou toho schopni.Oni jsou totiž všeho schopni.
18. 12. 2012 | 22:39

Martin1 napsal(a):

Jak dlouho se ještě budeme hádat, kdo porušil nějaké normy etiky vstupem do ČSSM, SSM, KŠČ ?
Vždyť jsme všichni žili v jednom velkém koncentráku za ostnatým drátem. Všichni jsme trpěli a z hlediska pohledu z ciziny jsme zde byli všichni komunisti a západ by se nerozpakoval nás tady všechny ve válce zlikvidovat a na žádné selekce by určitě nebyl čas. A tak jako existovali svině i drobní hrdinové ve skutečných koncetrácích za II. sv. války, tak s námi žili i v tom velkém koncetráku lidé, kteří v nenormální době – v nedemokratických poměrech se chovali stejně. Jinak se to hodnotí dnes a jinak to bylo v té době.
Jak je to těžké pochopit pro lidi žijící v demokratických poměrech uvedu příklad. Má sestra odjela v roce 1968 do U.S.A., když jsem jí po roce 1989 řekl, že to byl konec mých studijí zde. Tak to nepochopila a řekla proč jsem si nestěžoval k mezinárodním soudům.
Ale i dnes jsou přece lidé v různých stranách také pro prospěch a že jsou to strany demokratické – pardon „demokratické“?.Jaký je v tom rozdíl? Tehdy to byla jedna strana a nyní je jich víc. Nic víc.Abych byl přesný: program KSČ byl zavrženíhodný - odporující demokracii. Ale ta příčina vstupu lidí do stran po roce 1989 je velice často naprosto stejná, ba dokonce ještě dle mého názoru ještě zavrněhodnější. To jste si nevšimli? Tehdy ti různí členové většinou museli dávat něco navíc. Různé brigády, části mzdy na různé humanitární akce, a komunisti byli většinou lidí zavrhováni a dost často žili vlastně v osamnění i pro posměch těm slušným.atd. Dnes? Dnes tito vrcholoví straníci z "demokratických stran" rovnou vstupují do různých dozorčích rad, na místa ředitelů polostátních podniků, náměstků, atd. A tam zase dávají své známé, přihrávají zakázky – kradou. A vy se tu budete bavit, že tam nějakýho 20 letýho chudáka někdo před 30 lety naverbovali do SSM, nebo že tam sám vstoupil, aby mohl studovat? Vždyť je to úplně směšné a z hlediska všeho, co zažíváme v dnešní době promlčené.A to vám říkám já, kterýho ta doba bývalého režimu tak hrozně s...a.
18. 12. 2012 | 23:53

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Pane autore,
dobré, jako vždy.
Máte tam ale jednu celkem zásadní chybu.

Komunisté nevyhráli komunální volby.
Komunální volby byly komunistům vyhrány touto vládní garniturou a předchozími vládami, co si říkaly pravicové. A stejně to dopadne i v příštích parlamentních volbách.

(vyhrány - češtinský novotvar? ano, neboť pokrok nezastavíš :-))
19. 12. 2012 | 00:28

jepice napsal(a):

Pak nám, milý orchestře, nezbývá než doufat, že to nebudou volby poslední a že komunistická vláda ty následující vyhraje někomu úplně jinému. Nejradši lidem, kteří dnes ještě vůbec netuší, že je čeká vstup do politiky.
19. 12. 2012 | 02:06

Martin1 napsal(a):

jepice
Jepice měla jsi na mysli zase nějakou stranu s jepičím životem jako LIDEM, tak to já pak po zkušenostech s ní MYDEM.
19. 12. 2012 | 04:55

Martin1 napsal(a):

Jepice
Jepice promiňte, že jsem Vám tykal. Ale ono je to s jepicí těžké, ráno by bylo směšné jí vykat, když je v plenkách. Odpoledne už má poruchy sluchu, sklerózu, k večeru už je zase v plenkách, má demenci a stejně nevníná co jí říkáte a druhý den jí už nesete jen kytici na hrob. Tak by byl asi zázrak kdyby jste zareagovala na mou poznámku. Ha-ha-ha
19. 12. 2012 | 05:22

Martin1 napsal(a):

nestranný
Mám stejný pocit jako vy. Už jsem o tom nedávno psal na jiném blogu a tak to jenom shrnu:
1.Politici v pravici (bývalí komunisté) dělají schválně tak asociální politiku, že vlastě už připravují půdu pro levici.
2.Pak jak přesně uvádíte si posypou hlavu popelem, někteří si jen pročísnou vlasy - mají ho tam ještě od posledně dost a drží jim tam i těm plešatým, protože tam mají i hodně másla, nechají si jen upravit trochu kabáty a plynule přejdou do KSČM a budou zase nějaký čas usilovat o "její rozložení" ze vnitř.
3.Někteří rekormani to mohou stihnout i během jednoho volebního období bez nutnosti projít volbami.K. Pík jim již ukázala cestu.
4.Sledujte, jak již někteří politici začínají trochu růžovět a v konečné fázi budou opravdu zase rudí.
19. 12. 2012 | 06:14

Ládik!!! napsal(a):

mac -
znám případ rodiny (nedaleko Hořovic), kdy rodiče dali dítěti jméno Ivan. Narodil se 9/1968 a rodiče nebyli komunisti.
19. 12. 2012 | 06:27

Jaromír napsal(a):

Pořád jsme v tom obludném duševním marasmu.
Je nám vnucována šílená myšlenka
Kdo poctivě pracoval za komunistů, byl třeba lékař nebo primář, vědec, odborník, ředitel firmy zpíval dobré písně jako Gott a Vndráčková, natož byl policista, voják, souidce, dozorce, angažoval se ve společenských organizacích - má být odporná komunistická zrůda.
Hrdinové národa mají být ti co za komunistů byli feťáci, kriminálníci, opilci a disidenti z kotelny, dokonce i ti co se chtěli prostřílet přes hranice, kdo střílel pokladníky a požárníky jako Mašíni, agenti cizích států a rozvědek proti naší zemi.
Obludné myšlení. Takhle nelze vybudovat stát
19. 12. 2012 | 06:33

šašek z Jihlavy napsal(a):

Jaromír
Nejvíc se mi stýská po těch dobrých písních od Gotta a Vondráčkové. Taky Franta Janeček a jeho Michal David byli české kultuře velkým přínosem (říkal soudruh Müler z UV KSČ).
19. 12. 2012 | 06:43

Saltzman napsal(a):

Je mylný názor, že členství v SSM, PO SSM, byla nějaká politická orientace. Povětšinou to byla vynucená formální nutnost. Režim potřeboval fiktivní spolupráci a u mladých jen tak dokázal uspět a vykázat si své alibistické čísla. Pak následuje otázka KDO byl režim? K tomu je třeba hodně studia, aby bylo možno pochopit jak a proč fungoval. Osobně bych doporučoval aspoň knihu "Smečka" kde je popsán stav intersocialistické společnosti po smrti Stalina a před jeho smrtí.

Oni to papaláši vlastně měli velmi těžké, aby se udrželi u moci a nemohli jen tak z toho vystoupit a strach byl jejich průvodcem po celý život. Není se proto co divit, že tak pookřáli ti naši soudruzi po pádu socialistického bloku a stali se úspěšnými skorokapitalisty. Dokonce je všeobecně oprávněně vnímaná domněnka, že vrcholní soudruzi připravili Listopad 89. Jednoduše proto, že už nechtěli dál snášet utrpení strachu před sebou navzájem. Osobně si myslím, že toto je přehnané. Že soudruzi jen uvítali naskýtající se možnost a vytěžili z ní co jen dokázali. Zvrátili v poslední fázi odporu společnosti všeobecnou nenávist propagací hesla "Nejsme jako oni" a volným krokem s pomocí svých informací a společně provázaných známostí se proměnili v kapitalisty.

Klientelismus, který z tohoto vzniknul, je podporovaný neustálým rozhádáváním společnosti s pomocí ideologií levice a pravice. Občané polarizaci mají v oblibě, protože jim dává náhražku víry. Víra v politickou ideologii je kvalitativně stejně dobrá, jako, jinak obtížná životně, víra v Boha a nabízí lehčí žití s takovou ideologickou vírou. Prostě je snazší věřit v ideologii levice, či pravice, než věřit v Boha a držet morální kodex z toho vyplývající. Naprostá většina občanů Česka se hlásí k ateismu. Je to kvůli prospěchu z menší náročnosti v morálce.

Proč kdy kdo kde byl členem, je dnes naprosto jedno. Z pohledu úspěšnosti ekonomicky je na tom nejlépe soudruh, který zavčas dokázal zužitkovat příležitost, známosti a informace ve svůj prospěch. Ostatní mohou snít o té správné společnosti a nechat se navzájem rozeštvávat. Rozděl a panuj! To se papalášům a jejich spřízněným skutečně u nás daří. Daří, protože náročná morálka z víry v Boha vyplývající je úspěšně nahrazena vírou v politickou ideologii.

Kdo je vzteklý na druhého, ten je šikovně ovládán. Tak lépe se přestat hádat a konečně vidět v těch vůdcích levice i pravice skutečné viníky marasmu společnosti dneška! Kdo má stíhu z toho, že byl členem jakéhosi dětského spolku, ten je chudák slabomyslný. Akorát ho politovat!
19. 12. 2012 | 07:03

Josef K. napsal(a):

Jaromír. Jaký je Váš vztah k poctivě pracujícícm občanům Německé říše od roku 1933 do roku 1944? A k poctivě pracujícím obyvatelům Protektorátu, kteří poctivě, čestně a nepodvádějíc zásobovali nacistická vojska na všech frontách?
Občanů SSSR, kteří poctivě denní prací mlčky přihlíželi k deportacím svých kolegů do Gulagů?

Rozdíly , které budete hledat, nemají žádnou váhu.

Osdtatně o této poctivé práci pro totalitní režimy pojednává nejedna studie a kniha. Jen být aspoň trochu vzdělán, že!
19. 12. 2012 | 07:04

Pavel13 napsal(a):

:šašek z Jihlavy
Závidím všem, kterým se může stýskat po písních Gotta, Vondráčkové nebo Davida.
19. 12. 2012 | 07:06

Pavel13 napsal(a):

:Jaromír
Tak nevim, kdo tady něco vnucuje. U nás se nic nestalo ani skutečným komunistickým zrůdám. Zaslouženě si užívají svých vysokých penzí a zaslouženě nabytého majetku. Zkuste dát pár příkladů odborníků, z nichž se díky dřívější angažovanosti stali psanci.
19. 12. 2012 | 07:20

Martin1 napsal(a):

Jaromír
Tak vám zkusím odpovědět. Mluvím jenom za sebe jak to vidím já. Myslím, že máte pravdu i lžete. Je tak rozporuplné jak je a byl rozporuplnný komunismus - lépe řečeno usilování o něj.
1. Lidé nesměli komunistický systém kritizovat a to ani částečně, jenom tak zvaně - konstruktivně - tedy ho v 98% chválit a chválit a pak špitnout 2% nějaké kritiky, například že by se mělo před vánoci vyrobit pro ženy o pár ticíc kozaček víc pro ženy.
2. Všichni poctiví lidé,(nebudu je jmenovat) poctivě pracovali a jsem na jejich straně - počítám se k nim také ale mohli přece poctivě pracovat i v demokratickém režimu a ne v koncentráku, který nesměli opustit. To přece v koncetračních táborech za II. sv. války lidé poctivě pracovali také a poctivě tam pracovali i jejich dozorci a vojáci, ti pracovali přímo skvěle. A disidenti z kotelen. To jste mi rozesmál, tam k nim jsem si chodil odskočit, abych v tom smradu nabral do plic trochu čerstvého vzduchu. Vždyť ti lidé tam byli degradováni.
3. Hrdinové národa podle mne nejsou ani feťáci ani kriminálníci (mimo politických vězňů - to jsou pro mne opravdoví hrdinové národa a vy máte štěstí, že už jsem starší a vy nestojíte poblíž)
4. Na Mašíny mám ovšem stejně kritický názor. Dělal jsem v životě také pokladníka a to s těmito protikomunistickými názory, ale navenek jsem se neprojevoval (o to větší mám úctu k těm co nebyli tak zbabělí jako já)a nyní si představte, že by mne podříznul nějaký Mašín. Vždyť pokladník není žádná politická figura.
5. Agenti cizích států se snažili podkopat tento nedemokratický režim. Že je k tomu vedli jen humanictické ideály (to se budete možná divit)nevěřím tak úplně ani já. Ty agenti jsou ve všech zemí a mají je mezi sebou i spojenci. Zvláště průmyslová špionž je velice čilá.

Závěr: A vidíte, že demokracie je přece jenom lepší, protože já mohu klidně napsat, že v novém "starém" kapitalismu existuje tolik sviňáren, že kdyby to ti lidé tehdy na náměstích při revoluci tušili,tak žádná revoluce nybyla.
Já jsem se mylně domníval (asi jako miliony jiných), že všechno to co zažívame v socialismu jako špatné, křivé, nelidské bude po revuloci odstraněno a nic z toho co bylo dobré nám nebude vzato.Levná doprava, zdravotnictví zdarma, plnná zaměstnanost, nízká kriminalita, dobré školství a zdarma, ochranné období před důchodem, podpora rodin s dětmi, atd. raději už končím, aby to nebyla propaganda KSČM.
19. 12. 2012 | 07:28

Martin1 napsal(a):

Saltzman v 7:03
Ve všem s vámi souhlasím!
19. 12. 2012 | 08:01

Záškodník napsal(a):

Josef K.

Vy jste opravdu ukázkovým příkladem demagoga!

Je ve vás tolik nenávisti a zatrpklosti,kterou si odreagováváte urážením tohoto národa(jakživo jste nenapsal nic pozitivního, ani k věci!!!, stále jen někoho ponižujete a dehonestujete).
Musíte být opravdu nešťastným člověkem, stejně jako Resl.
Proč na tyto blogy vůbec píšete? Abyste po sobě všude zanechal, jako slizkou slimáčí stopu, jedovatou slinu?

Asi byste se měl dovzdělat, když nevíte,že mezi totálně nasazenými bylo také mnoho dětí-adolescentů a žen. A že mnoho těch lidí zahynulo např. při náletech. Přestože riskovali život, často výrobu sabotovali.
Byl to život v totalitní době, která nedávala normálnímu občanovi příliš možností jak přežít. Kdo nechtěl přijít o krk nebo za bolševika jít sedět, musel! se v daném režimu naučit koexistovat-slušní lidé se snažili o co nejmenší míru "kolaborace".

Jak je vidět,vy jste zřejmě "hrdinou" narodil , za 2.světové jste byl nejmíň u RAF a za komoušů v Jáchymově?!
Jenže skuteční hrdinové se nechovají k "nehrdinům" přezíravě a nenazývají je "šedou zónou".
19. 12. 2012 | 08:19

rejpal napsal(a):

Martin1
K bodu 1:
Má zkušenost je taková, že nešlo ani tak o poměr kritika:chvála, ale o rétoriku. Pokud člověk dokázal kritiku formulovat "ze správných pozic", obvykle to prošlo, a někdy se dokonce věci hnuly. Všechno se to motalo kolem třídních pozic a vymezení vůči klasikům ideologie. Měl jsem na vojně několikrát problém se svou prostořekostí, ale stačilo pár frází jako omáčka k opodstatněnosti kritiky a prošlo to bez ztráty kytičky. Ale člověk prostě nesměl ani náznakem se otřít o univerzální správnost marxismu-leninismu. Tam byla ta bariéra, a kdo jí překročil, byl rázem na nesprávné straně. Soudruzi totiž 1) měli strach, že sami upadnou do podezření, když pokryjí nějakou ideovou diverzi, 2) v rámci těch mantinelů měli rádi zpětnou vazbu (odtud ta obliba "komunální" satiry i kritiky), 3) chtěli mít klid na práci i "na práci".
ideálním krytím zad byla třeba brigáda socialistické práce. Ta dávala široký prostor ke kritice, po níž se obvykle buď nestalo nic, nebo se udělal nějaký krůček k nápravě. Ale jen málokterý soudruh měl chuť s takovým spolkem bojovat.
Ale to, co píšu, jsou zkušenosti z konce 70. let a pozdějších. V době normalizace a krátce po Chartě byla potřeba dvojnásobná opatrnost. Naopak, po roce 1985 se daly nahlas říkat věci, které by dnes stály člověka existenci, pokud je řekl z pozice profesionála v oboru.
Ten život prostě není černobílý.
Bohužel tohle současní nositelé ideologií nechápou stejně jako ti minulí. A dokonce jsou s tím č/b líčením docela úspěšní.
Nakonec nic jiného než tupá ideologie nestála za totálním rozbitím všeho, co za komunistů fungovalo. Místo, aby se deideologizovalo a šlo po věcných řešeních, jen se změnilo znaménko (a kabáty), ale přístup je bohužel stejný. A co je horší, minulí vládci se netajili, že zájem Moskvy a socialistického tábora stojí nade vším, tihle se snaží své prioritní zájmy maskovat, a jen občas odněkud vykoukne nějaký ten Janoušek. Když začne mít pocit nedotknutelnosti. V drtivé většině případů ho bohužel má právem.
Takže přinejmenším v míře pokrytectví tenhle režim nad minulým vede.
19. 12. 2012 | 08:28

resl napsal(a):

Saltzman napsal(a):
Je mylný názor, že členství v SSM, PO SSM, byla nějaká politická orientace

Neomlouvejte to, co komunisti správně považovali za svou mladou generaci, která je měla v budoucnu podpořit, neboť černé svědomí tito ideologové měli. Nakonec jim připravil jejich svaz porážku o něco dřív, než by padli stejně. Přesně jako měli Hilerjugend nacisti, tak si chtěli vychovat komouši své nástupce, aby jim v budoucnu neprořízli hrdla. Netvrdím, že jim to všichni mladí svazáci spolkli. Přesto dodnes tady straší, lžou a vytáčejí se ze své obluzenosti.
19. 12. 2012 | 08:44

resl napsal(a):

Martin 1 : Levná doprava, zdravotnictví zdarma, plnná zaměstnanost, nízká kriminalita, dobré školství.

Vyvrátit vám vaše bludy není problém, jen se zamyslete, jakou úroveň vše mělo. Kdo posuzuje minulou dobu, podle svého mládí, tak se velice mýlí. Omlouvá ho, že to neví.
19. 12. 2012 | 08:54

Záškodník napsal(a):

resl
Samozřejmě ,že jim to nespolkli. V osmdesátých letech jim to v naší třídě na gymplu nežral tedy opravdu nikdo(ani děti rodičů bolševiků). Čtrnáctiletým rozdali průkazky a bylo vymalováno. Nikdo se nás na názor neptal. Těžko můžete chtít po dětech,aby si dovolily (v té době nebyly odrzlé jako ty dnešní) oponovat "autoritě".

Musím uznat, že se na celé škole našel jediný spolužák(z věřící rodiny,shodou okolností známý rodičů),který se tomu vzepřel a dostával za to taky čtyři roky čočku.Byl to sice podivín ,ale v této věci velmi tvrdý a zásadový.Měl už tehdy můj obdiv.
Ale zaplatil za to vysokou cenu-nemohl pokračovat ve studiu,přestože byl velmi inteligentní.

Jedinou naší aktivitou byla jednou za měsíc formální desetiminutová "schůze" a placení příspěvků.
Jo, a jednou jsme hráli loutkové divadlo ve školce.
Okamžikem plnoletosti to pro mě definitivně skončilo-věděl jsem,že kariéru přes politiku dělat nechci.
19. 12. 2012 | 09:11

Martin1 napsal(a):

Záškodník v 8:19
Ve všem s vámi souhlasím. Já nevím zda pan Josef K. zažil německou okupaci nebo zda vůbec někdy stál přímo před rozhodnutím něco udělat a žít nebo neudělat a zemřít.Možná, že mu křivdíme a on nebo jeho rodiče třeba pracovali v odboji a přišli při tom o život. Pak bych byl k jeho hodnocení schovívavější. Já jsem se narodil až po válce, televizi jsme dlouho neměli a tak nám tatínek často vyprávěl o okupaci, o atentatu na Reinharda Heydricha. Bydleli jsme v Libni a tak se tam všichni třásli, každý den hlásili nové a nové popravené. Domovní prohlídky byly ve dne i v noci.To všechno víte pane Josef K.? Otec byl nasazen - pracoval v německé továrně na letadla ve Vysočanech. Němci nebyli nějací hlupáci, které možná znáte z komedií. Udělat tam nějakou sabotáž bylo skoro nemožné a tak se to občas dělalo třeba jen obráceně horlivě se vyrobilo velké množství jednoho druhu součástek a nějaké malé, bez kterých ty ostatní ale nešly uvéstdo provozu se pak nenechaly vyrobit. Pane Josef K. Otec se ještě několik let po válce v noci budil hrůzou, kdy se mu zdálo, že jeho nadřízený na to přišel a na dvoře ho zastřelil. Nazval by jste mého otce za kolaboranta? Já bych tak nenazval ani ty, kteří neudělali vůbec nic. Byl jste někdy v životě postaven před takovou situaci - života a smrti? Vy přesně víte jak by jste se zachoval?
19. 12. 2012 | 09:22

Josef K. napsal(a):

resl. Tak vídíte, záškodník k tomu přišel jako slepý k houslím, a tak je to s mergorodskými (spojení mešuge a mirgorodský je taky dobré) vždy: oni nic...někdo přišel, přinesl, odešel, jiný přišel...a my jsme to nikodmu nežrali, ale když už to přinesl, tak jsme to strčili do kapsiček a chodili na schůze...a do průvodů a poctivě pracovali a ničeho si raději nevšímali.
Vůbec to slovo "poctivě" pro tento způsob existence nějak nabývá nový smysl.
Patrně i PolPot byl poctivec, je známo, že byl velmi pořádkumilovný a dobrý student.
Zvláštní kasta, co? A k tomu Vladimír a Martin, Saltzman atp.
O zábavu je postaráno...
19. 12. 2012 | 09:25

rejpal napsal(a):

Záškodník
V osmdesátých letech už bylo běžné slyšet, jak sami straničtí funkcionáři vykládali politické vtipy o komunistech.
Ne jednom kongresu někdy v roce 1983-4 jsem na vlastní uši slyšel předsedu KSČ firmy Slovnaft, jak vykládal velmi vybrané vtipy o svých chlebodárcích. V té době se už ideový zápal komunistů úplně vyčerpal, hráli už jen o udržení (a občas kolem sebe i nepěkně kopali).
Hodně se změnilo po nástupu Gorbačova.
KSČ se v podstatě rozpadla na dvě frakce - příznivce perestrojky a dogmatiky. Byla v to podobnost s 60. léty, ale také jeden velký rozdíl - změna tentokrát přišla z východu, u nás začaly vycházet české mutace sovětských časopisů, píšících o minulosti hodně odvážně a starostraníci ztráceli půdu pod nohama. Instalace Jakeše pak už byla jen poslední křečí, kdy jednu demonstraci rozprášili vodními děly, jinou povolili. Tušili už, že tentokrát žádné tanky nepřijdou, mezinárodní situace byla jiná.
Problém současného pohledu na období 48-89 vidím v tom, že se jen málokdy rozlišují kratší úseky, (nešlo jen o období Jara 68), kde projevy moci, ale i nálady lidí se velmi lišily. A situace se někdy měnila ve velmi krátkém úseku. Na jednom sjezdu spisovatelů v roce 1956 se otevřeně rozebíralo období stalinismu, cosi bylo publikováno jako oficiální materiál a šířilo se i samizdatově - a za pár týdnů držitele těch elaborátů vyslýchala StB.
Bylo to všechno jiné, než čtyřicet let trvající teror nebo monotónní šeď.
19. 12. 2012 | 09:32

Josef K. napsal(a):

Martin 1. Jen na okraj, můj otec útěk z RČS, Gulag, válka čsl. jednotka v SSSR, banderovci, 49 soud, 70 vyhozen z armády, nepřítel lidu od roku 70, mnohonásobný nositel válečného kříže 39 a dalších vyznamenání.
Můj děd, jeden z vůdců české družiny v Kyjevě, původem český Němec, babička členkou spolku kyjevských dam: 6 let ve vezení NKVD, koncem dvacátých let návrat do RČS, mí tři strýcové padli v Řecku v občanské válce, 16 členů rodiny zahynulo v Gulagu, 8 v koncentračních lágrech. Babiččin bratr a jeho žena 20 let v Gulagu, propuštěni 1967. V Česko - chartisté, vyhození z práce po roce 70. A tak dále a tak dále, soudruhu. O sobě raději nepíši nic.
Moje rodina je roztroušena po celém světě od USA, Australie, přes většinu evropských zemí, Rusko, Izrael atp.
Obávám se, že moje zkušenost s totalitou a mirgorodskými je s Vaší opravdu nesouměřitelná. Ale opravdu.
19. 12. 2012 | 09:34

Záškodník napsal(a):

Josef K.


A vám vůbec nepřekáží, že se to týkalo nezletilých malých dětí???
Pak že nejste fanatik. Nechtěl byste je za velezradu postavit ke zdi?

Nejste jediným,jehož předky to semlelo(je-li to pravda, pak můžu do jisté míry chápat vaši nenávist).

Už jsem tady o tom psal mnohokrát a nebudu se opakovat-moje rodina si prošla taky svým a nikdo z jejích členů nikdy ve straně nebyl! Nechci se chlubit cizím peřím- ale za okupace i v 50.letech riskovali život pro CIZÍ lidi. Za okupace to vyšlo(jinak by nacisti popravili celou rodinu), za bolševika nikoliv,protože byli udáni.
Stačí?!
19. 12. 2012 | 09:44

Martin1 napsal(a):

resl 8:54
Pane Resl vy zaměnujete normální pokrok ve vědě, který by nastal s největší pravděpodobností i při stejném režimu (nebo skoro stejný - abych vám nekřivdil).A když bych zůstal u zdravotnictví? Víte, že zdravotnictví na té nenáviděné Kubě je i dnes na docela slušné úrovni. Víte o tom projektu, jak se pár lidí přijelo léčit z USA na Kubu a zadarmo a pak pěli ódu na jejich zdravotnictví.Natáčela to americká televize. Viděl jste to? Já jsem nepřítel komunistického režimu - to jste mohl z mých příspěvků dávno vyčíst, ale nenechávám si vzít kritické myšlení. Vy pane Resl jste si ponechal to komunistické, aniž jste to sám postřehnul jen se vám nějak přepoloval mozek. Vy přece nemůžete srovnávat ruční počítadlo před sto lety s kapesní kalkulačkou kolem roku 1968 a s dnešním PC? Všechno bylo pane Resl třeba vyrobeno a používáno v kapitalistické cizině a bylo na "špičkové úrovni té doby", ale z dnešního pohledu je jasné, že PC je nejlepší, ale vůbec to nedegraduje ty výrobky z dřívější doby.Ty byly ve své době také špičkové. Rozumíte mi?
19. 12. 2012 | 09:44

Záškodník napsal(a):

Josef
Takže jsem to s tím německým původem odhadl naprosto správně.
Vy totiž k Čechům nemáte vůbec žádný vztah a je to z vás cítit.
Stejně, jako rodiče odpouští svým dětem cokoliv, nelze neodpustit vlastnímu národu, ani sám sobě. Je to patologické a veskrze nezdravé...
19. 12. 2012 | 09:48

Záškodník napsal(a):

Josef

A ještě jednu věc.
Vy se tady stále stavíte do role posledního spravedlivého, obdivujete Němce, c.k.Rakousko (viníte Čechy z toho,že ho rozbili) ,ale Čechy evidentně pokládáte za nějaké podlidi.

Čímpak to,že jsem si tu nepřečetl jedinou řádku, kterou byste odsoudil také váš národ(německý) za rozpoutání nejstrašnější války v dějinách lidstva?
Nedostatek sebereflexe? Nacionalismus? Zabedněnost?
A jakpak osvědčili svou "statečnost" za bolševika východní Němci nebo jiné národy(vyjma Poláků a Maďarů,kteří to vzali z gruntu)???

Je vůbec smysluplné s vámi vést dialog? Asi jako se Šlapkou.
19. 12. 2012 | 09:59

Martin1 napsal(a):

Josef K. 9:34
Prosím omluvte tedy mou drzost, že jsem o vás pochyboval, pokud je to vše pravda je vaše reakce pochopitelná. To, že v úvodu píšete, že je to jaksi na okraj - to je špatné, to si zkopírujte a dávejte před každý váš příspěvek. Je to jako bych se zde bavil s beznohým a nevěděl jsem to o něm a já mu zde neustále nabízel bezva polobotky a chválil prospěšnost chůze a běhu. Mějte se pěkně.
19. 12. 2012 | 10:04

Martin1 napsal(a):

Josef K.
Ještě jednou se vám omlouvám a jsem rád že mne nazýváte svým soudruhem. Jsem rád a potěšen. A nyní se mi pokuste napsat s čím jste v současné době spokojen. Může to být na jakékoli téma. Může vůbec člověk vašeho formátu s tolika negativními zkušenostmi nacházet ještě v životě něco pozitivního? Kde berete sílu? Co vám dělá v životě radost? Nehledejte v tom žádnou ironii - myslím to zcela upřímně.
19. 12. 2012 | 10:21

Josef K. napsal(a):

Záškodník. Jak jsem napsal, paradoxem je, že část mých předků byli čeští Němci, kteří dokonce bojovali, v jisté fázi, za český/slovenský stát. Stejně jako nepochopíte, že Pomořanští mohli vést zápas za Polsko. Že Židé v cilindrech mohli vést sociální hnutí nežidů, že pohádkově bohatý průmyslník mohl vést občanskou vzpouru dělníků proti carskému režimu. Tu nejednoznačnost viny a hrdinství, to netotožnost jedince a pojmu národ, tu absenci kolektivních vin , touhu po kultivaci vlastní osobnosti a kultivaci společnosti, tu potřebu svobodné diskuse bez odsudků, ovšem ověnčené odpovědnou prací a studiem všech jejích stran zjevně se svým národovoleckým zjednodušeným pohledem nemůžete pochopit, stejně jako, že někdo, kdo strávil mnoho let v sovětském lágru, zůstal komunistou, ale nikdy se nestal normalizačním mergorodským.
Samozřejmě, každá rodina má svou historii, kterou si cení nade vše. Znám i takjové, které jsou hrdí na to, že po generace odpočívají na kanapi a trousí soudy.
19. 12. 2012 | 10:22

Josef K. napsal(a):

Martin 1, jsem rád, že jste slovo soudruh pochopil ve správném významu.
19. 12. 2012 | 10:24

Pavel13 napsal(a):

:Záškodník
Už mi to nedá a musím se pana Josefa K. zastat. Mám pocit, že nenávist tady šíříte vy. Pan Josef vůbec Němce nad Čechy nestaví, viz.:
"Jaký je Váš vztah k poctivě pracujícícm občanům Německé říše od roku 1933 do roku 1944? A k poctivě pracujícím obyvatelům Protektorátu, kteří poctivě, čestně a nepodvádějíc zásobovali nacistická vojska na všech frontách?
Občanů SSSR, kteří poctivě denní prací mlčky přihlíželi k deportacím svých kolegů do Gulagů?"
Dále si myslím, že tady vůbec nesahá do svědomí totálně nasazeným, ale těm, kteří se snažili být trochu loajálnější, aby se měli o trochu snadnější život a měli se o trochu lépe.
19. 12. 2012 | 10:25

Záškodník napsal(a):

Pavel

Tohle jsem nečetl a tipnul bych, že to tam mrsknul stejně jen z alibismu.
Ale četl jsem jeho vyjádření na jiných blozích,kde neustále cpe do popředí Němce jako vzor ctnosti-Čechy vykresluje zásadně jen jako rozbíječe monarchie, kolaboranty, udavače a bolševické slouhy.

Promiňte, ale mojí generaci(která s tím nemá více méně nic společného) jsou jeho frustrace vcelku ukradené.
Napsal jsem mu už dávno předtím,že je nejspíš potomkem sudetských Němců-Posselt jako vyšitý.

Ty jeho pindy o mirogorodských tady musíme číst už leta.
I do pohodové diskuse o hov.. vnese tu svoji nenávist a žlučovitost.
Fakt už mám toho "hrdiny" plné zuby.
19. 12. 2012 | 10:58

resl napsal(a):

Záškodník, 9:11,
ano, tak to bylo, šplhnul jste si u mě, upřímnost se vždycky cení.

Martin 1,
ne pane, já jsem chtěl porovnat nemocniční "péči", "dobré školství", dopravu ve špíně, arogantní nedotknutelnost doktorů /zabili mi příbuzného/, to vše ve jménu socialismu, protože léky, doprava, školství, zajímalo komouše jen tehdy, když to propagovalo jejich hnusný režim. Ve školství se neučilo o r. 68, o Palachovi nikdo dlouho nevěděl, ptal jsem se mladých, takže si to pamatuji. Tomu říkáte "dobré školství". Zamlčování faktů ? Vy nevidíte změnu k lepšímu, ne proto, že to je pokrok, ale že tu nevládne primitiv v rudém triku ? Proč tedy vše, co píšete, už dávno mělo na západě úroveň ? Na co pane vzpomínáte , Na ty špinavé brambory s kilama hlíny ? Na ty arogantní řezníky, podlézavé zákazníky, aby dostali kus flákoty ? Na komouše, sedící na OPBH, kteří se rozhodli nepovolit mi v zimě plyn. kamna WAW, jen proto, že jsem nešel volit ? Na baráky v historické části Prahy, podepřené léta lešením a dřevem ? Na pingly, kteří určovali, koho obslouží, koho okradou, pro koho mají flaksu a pro koho ne ? Vzpomínejte, ale nenechte se zmást, je to věkem. Pokud nejsta kovanej.

Josef K.
ten vlez mezi svazáky bych fakt nevyčítal, těžko mohl každý mít v tom věku názor a i když, bylo to přehlušeno srandičkama, pubertou a když se k tomu nikdo z rodiny nevyjádřil, v "dobré víře", aby měl kluk klid, nelze je vinit. V prvních volbách už ale měli mít jasno a stačilo prostě tam nejít. I když si vzpomínám, že u mě byli tak drzí, že přišli, aby mě upozornili, že budou volby končit, ať se dostavím. Na mou odpověď, že volby jsou "svobodné" a stejně dopředu rozhodnuté, už reagovali jen křivým úsměškem, bez argumentů. A ten si pamatuji, za ten bych je ještě dnes byl schopen zabít.
19. 12. 2012 | 11:04

Záškodník napsal(a):

Martin

To bylo skvěle a lapidárně vyjádřeno s těmi "polobotkami".
A nemyslím to pejorativně ani vůči Josefovi.

Jenže je problém s sebou tuhle nenávist táhnout. Má ještě druhá generace nenávidět Čechy jen proto,že kdysi udali člena její rodiny(to mluvím o sobě)?Takových nás bylo.
Vždyť je to na hlavu.
Josef je ovšem částečně Němec a tak svou nenávist může projikovat do Čechů.
19. 12. 2012 | 11:04

Záškodník napsal(a):

Resl
Tak na to,abych sabotoval volby ,jsem koule fakt neměl. To se přiznám bez mučení.
Za to by byl i v 80.letech vyhazov z práce(ten,kdo tady bude tvrdit,že tomu tak nebylo,tak v hrdlo lže).
Faktem je,že neměl-li člověk co ztratit a dělal-li někde v kotelně,tak se jim na to mohl zvysoka... Čímž nesnižuju váš postoj.

Víte, ono je to těžké,ale zachovala bych se stejně. Naši rodiče si prošli svým(resp.hlavně jejich rodiče) a tak se snažili dopřát svým dětem o trochu lepší budoucnost(aspoň studia). To SSM prostě tolerovali(ačkoliv se na toto téma v rodině "vtipkovalo").
Ale dál by nikdo z nás za žádnou cenu nezašel, ani za cenu ztráty zaměstnání.
19. 12. 2012 | 11:12

Jaromír napsal(a):

Resle a ostatní hurá antikomunisti.
Členové SSM mívali touto dobou poslední schůzi v roce, kde bilancovali kolik vysadili stromků,jak pomohli malým Pionýrům a Jiskřičkám, jak pomohli svému pracovišti a bydlišti, kde vybudovali hřiště, a co vše postavili a vybudovali v rámci brigády.
.
Včera v televizi ukazovali dnešní mládež- ti nejprogresivnější si vyhrnuli nohavice a vzali šaškovské ponožky na uctění Havla. Ty ostatní, feťáky a alkoholiky alespoň neukazují v televizi.
Zajímavé srovnání
19. 12. 2012 | 11:37

český maloměšťák napsal(a):

Záškodník napsal(a):
Resl
Tak na to,abych sabotoval volby ,jsem koule fakt neměl. To se přiznám bez mučení.
Za to by byl i v 80.letech vyhazov z práce(ten,kdo tady bude tvrdit,že tomu tak nebylo,tak v hrdlo lže)."

Lžete vy - jediné, co následovalo byla návštěva jakéhosi uličního důvěrníka, či jak se to jmenovalo a vyslechnutí jeho koktavého projevu o odpovědnosti vůči socialistickému zřízení etc etc....
To nebylo o odvaze...ale o rozumu.
Poněvadž hlasování nejsou volby.
Když tedy ty volby nejsou volbami - tak proč k nim chodit. Na to máme Záškodníky - důvěrníky.
Záškodníku - se šlapkou - zřejmě vaší matkou /oidipovský komplex ??? - nebo incestuální vazba ???/...přeci nemusíte vést dialog. Respektive nemusíte ji poslouchat - jste již dospělý chlap, který např. umí používat cizí mozky místo svého a umí rozeznat v lidech tu " české Němce" , ondy zase " Sudeťáky" ...nebo rozpoznat diverzanta - to je ten na motorce a velkou koženou brašnou kolem krku, viďte ?"

Využijte své dospělosti, Záškodníku - důvěrníku....choďte k volbám a volte menší Zlo. Hlavně že bude čitelné, že, Záškodníku - důvěrníku.

Hezký den !
19. 12. 2012 | 11:38

Jaromír napsal(a):

Pavel 13. Vy jste si nevšiml že když někdo kandiduje na presidenta, nebo na jakoukoliv veřejnou funkci, stačí říci že byl v KSČ nebo SSM a už je to fuj odporné.
Zatímco Vondra byl ministr obrany, i když o armádě nic nevěděl, a navíc jeho 2 miliony za Entropu a 750 milionů PROMOPRO se muselo ututlat.
Zatímco Mašínové dostali od minulé vlády vyznamenání, za to že zabili spoutaného a omámeného řadového policistu, že zastřelili pokladníka družstva a peníze použili pro sebe, za to že stříleli na hasiče který šel hasit jimi zapálený stoh.
Vám to nestačí, vy to nechcete vidět???
Na takové morálce chcete vybudovat dobrý stát??
19. 12. 2012 | 11:47

český maloměšťák napsal(a):

Martin1
Všimněte si ale , kdo se hádá...a kdo sem prostě dal svou osobní zkušenost.
Jde stále o ty stejné záškodníky - důvěrníky.
Kteří jsou schopni i blogu o pamprskách využít k " odhalování diverzantů " - např. Josefa K. -, coby " sudeťáka" a "čechobijce".
Oni jenom zestárli - ale uvnitř zůstali stejní - ta nenávist z nich tryská jak krev z čerstvě zařízlého prasete. Oni nečtou, CO kdo píše, ale KDO co píše.
Musí mít i ty diskutující rozškatulkované.
Něteří záškodníci-důvěrníci jsou pak velmi komičtí...jedním dechem nadávají zcela neznámým lidem do bolševiků...a tím stejným dechem přiznávají, že bolševiky ky a tím i jejich režim volili.

Obávám se, že se jejich duševní vývoj scvrkl na hledání formulací , jak se " oddůvěrníkovat" co nejpřesvědčiveji.
Což ale pak bývá většinou ještě odpudivější - než to jejich " důvěrníkování".

Občas je to ale s nima zábavné - pokud tedy nevolají na pomoc své příbuzné /šlapky atd..../ a nedovolávají se jejich názoru. To už pak není pro zdejší čtenáře moc zábavné...leda tak pro psychiatry.
19. 12. 2012 | 11:47

Martin1 napsal(a):

resl 11:04
Pane Resl, je legrační kam jsem to až dopracoval. Vypadám jako největší zastánce komunistů. Znovu vám říkám, že jsem byl vždy nepřítel komunistů, a to že to zde píši už skoro začíná být nebezpečné vzhedem k jejich preferencím. Ale, že uznávám jisté výhody, které v tomto zrůdném režimu byly je také pravda. Spolu se mnou k tomu docházejí tisíce lidí. Já jsem trvalým voličem ČCSD a to ještě z mnoha výhradami k nim. Hlavně k jejich vztahu k EU. Komunista jsem nikdy nebyl a nebudu. Komunistou nebyl ani nikdo z mých blízkých příbuzných. A Vaše poznámky, že mé názory pochází z důvodu stáří? Na to bych vám odpověděl slovy jednoho staršího kandidáta na prezidenta USA, kterého jeho mladší soupeř - protikandidát se snažil neustále degradovat k jeho vyššímu věku. Ten mu odpověděl ve smyslu (neznám to přesně):"Ne nemusíte se obávat, já svou věkovou převahu proti Vám nezneužiju". Tím je řečeno již mnohé a nyní krátce k jednotlivostem.Vy jste nezaznamenal i v dnešní době spousty "přehmatů doktorů"? Vy jste si nevšiml, že ty luxusní vlaky typu Pandolína lidé vidí jen v televizi a že by byli rádi, kdyby do každé vesničky zase jako dřív zajel ten zaprděnej vláček a oni si mohli zajet za prací.Vy jste si nevšiml kolik aut - veteránů jezdí na venkově? Vy jste si nevšiml, že by dnes asi neměli stejně kam jet, že je tolik lidí bez práce? Já ten komunismus nenáviděl, ubíjel nás vším, ale přece nebudu lhát sám sobě co vidím. A pokud to nevidíte vy, tak nevím. Jste příliš kovanej /jak píšete o mně), ale z nějakého divného kovu. Na závěr znovu opakuji nejsem a nebyl jsem komunista, ale z vaším postojem, že je vše O.K. se nám asi brzy vrátí.Tím, že budete před skutečností zavírat oči, tak vám (ani nám)to nepomůže.
19. 12. 2012 | 12:07

Martin1 napsal(a):

Záškodník 11:04
Vůbec se nedivím, že se ten hněv lidí přelévá z jedné do druhé generace. Je to lidské. Ale co s tím? Jak tomu zabránit - určitě je potřeba s nimi hovořit. Vždyť oni prožili hrozné trauma. Je nutné k nim přistupovat jako k lidem, kteří přežili nějakou živelnou katastrofu, nebo se právě vrátili z války. Je to pro ně na celý život tak kruté a vůbec nejsou schopni pochopit, že čas se pohnul a že je potřeba jít dál. Většinou zastávají názor, že když oni měli život podělaný, že ho musí podělat dalším. Zákon padajícího hovna. Možná (asi určitě)s takové velké křivdy na generacích dělníků vyznikl i komunismus. Ne?
19. 12. 2012 | 12:27

Mirek napsal(a):

Jaromír 11,37. Také se pořád nemůžu zbavit dojmu že ti komanči až tak blbí nebyli. Zvlášt když ozoruji dnešní vývoj společnosti
19. 12. 2012 | 12:49

Josef K. napsal(a):

Dva týdny jsem pomáhal kamarádovi vozíčkáři. Na jeho vyhrazeném parkování před domem každý den někdo odstavil svůj automobil. Na parkovištích v centru Prahy a v opbchodních centrech parkují vozy s falešnými značkami pro invalidy. Když po nich chtěla policie průkaz ZTP, neměli. Nemohli mít. Většinou, je to jen shoda, jde o vozy vyšší třídy. Když jsem i já přesedlal z kamárádova vozu do svého, náhle jsem si povšimlů většího respektu. Čím větší a luxusnější vůz , tím větší respekt. Takže ty tuny podvodníků , co vyskočí v teplákové soupravě z vozu s falešnou kartou ZTP/P a jsou vysmátí je pro mne daleko zásadnější téma než záškodník. Ale kdo ví, možná mají něco společného.
19. 12. 2012 | 13:07

Pavel13 napsal(a):

Jaromír napsal(a):
"Pavel 13. Vy jste si nevšiml že když někdo kandiduje na presidenta, nebo na jakoukoliv veřejnou funkci, stačí říci že byl v KSČ nebo SSM a už je to fuj odporné."
Jestli to je fuj odporné, nechť posoudí každý volič sám. Soudě dle průzkumů a volebních výsledků, až tak to voličům nevadí. Co je odporné nepochybně je lhaní, a to i to o členství v těchto spolcích. Jestli je to někomu nepříjemné, ať nekandiduje.

Na činnost a vyznamenání bří Mašínů mám odlišný názor od bývalé vlády a asi i od vašeho. To by bylo na déle. Nevím, zda oni tušili, kdo je vyznamenával (bývalé dítko prominentů a vekslák, svazácký funkcionář, ...).

P.S. Žádného jména se nedočkám?
19. 12. 2012 | 13:09

Mirek napsal(a):

Martine- proč by bylo legrační kam až jste se dopracoval. Ten pocit tu má celá jedna generace- v roce 89 jsme byli hlupáčci kteří si mysleli jak ti komunisti dělali všechno blbě, stačí je vyhodit a budeme lepší než Švýcarsko.
No a pak se ukázalo, že nebudeme lepší, protože nejsme tak pracovití, čistotní, slušní a ukáznění jako ti Švýcaři.
A také jsme časem pochopili že komanči nebyli až tak blbí, že dokonce jejich stát fungoval v mnohém lépe než ten náš dnešní, v každém případě se dokázali alespoň uživit bez dluhů, neměli žebráky, gheta, exekuce, bezdomovce, nezaměstnané a bídu a že netolerovali a nepodporovali kriminálníky a parazity.
Myslím že za takové poznání není třeba se stydět
19. 12. 2012 | 13:50

resl napsal(a):

Martin 1,
možná si nerozumíme. Netvrdím o vás, že jste komunista. Tvrdím, že vše, co bylo za bolševika, bylo špatně. Tvrdím, že v západní Evropě měli lidé vše lepší. Proč, to víte, stejně, jako já. Že se tu krade, podvádí, část lidí je naštvaná, ODS, TOP a další lžou atd. to je všechno pravda.
Přesto bych ten nynější marast nikdy nevyměnil, za vládu komunistů.
S tím stářím se nevysmívám, konečně jsem možná starší než vy, jen jsem vám chtěl sdělit prostou skutečnost. Vzpomínky na mládí mnoha lidem zkresluje právě jen to, že byli mladí, měli víc holek, bavili se v partě, měli různé zkušenosti a záliby s přáteli. A s tím se vám svezl i ten minulý režim, protože vzhledem k tehdejšímu mládí, vás to tak nepálilo.
Jenže potom přijde dospělost, chtěl byste studovat, pracovat v tom a v tom oboru, chtěl byste se mrknout na západ, do Afriky, do Ameriky. Chtěl byste slyšet jiné věci a muziku, než Gotta, chtěl byste číst jiné knihy, než Párala, chtěl byste říct svůj názor a nebát se vyhazovu z práce. A to vše vám bylo odepřeno. V jakém zájmu ? V zájmu nejhorší ideologie, která zičila charaktery, která vám nikdy nebyla příkladem, která vám lhala do očí a když jste se ji postavil, tak pro vás zbýval kriminál.
Pochopte prosím, že mládí máte za život jen jedno. A to nejhezčí období, kdy byste měl rozhodovat sám, jaký a kde svůj život povedete, tak to vám komunista s primitivním úsměvem a škodolibě rád zhatí. Napořád, protože v jistém věku už se vám vaše sny nemohou splnit, nejste už mladý, jste otřískaný, otupělý. Kdo tedy zničil tyto mladé sny ?
Přečtěte si někdy J. Zábranu a ucítíte vše, co vám já neumím napsat.
19. 12. 2012 | 14:17

Záškodník napsal(a):

Josef K.
A zase jste na omylu.
Nedávno jsem "udal" na stránkách lokálního tisku takového "podnikatele", jenž měl kmotrovskou značku a označení pro invalidy na superdrahém autě.
Protože mi to těžce hnulo žlučí.
Druhý den už jezdil bez toho označení.
19. 12. 2012 | 14:18

Záškodník napsal(a):

Resl

To je demagogie-všechno špatně nebylo. Něco jsme měli dokonce lepší,nežli na "západě"(délka mateřské dovolené, eliminace nakažlivých chorob proočkováním populace, zájmové kroužky a sport zdarma, nulová nezaměstnanost, školství zdarma, více volného času...).
Na to,abyste to mohl posoudit, musíte mít srovnání.Dodnes k nám jezdí z toho úžasného "západu",který tolik adorujete, k zubařům a k dalším specialistům. Protože venku je už např.náročnější stomatologická péče pro normální vrstvy téměř nedostupná. Všímejte si,kolik už začíná i u nás chodit lidí s vyhnilým chrupem. A nejde o žádné asociály.
19. 12. 2012 | 14:24

Záškodník napsal(a):

Martin

Určitě to tak nějak bude.
Lenin by nikdy nedosáhl tak obrovské popularity,kdyby byl ruský car alespoň tak osvícený,jako byl starý c.k.mocnář. Nevolníci a chudí nevzdělaní lidé žijící v otřesných podmínkách , s nimiž moc zacházela jako s bezprávnými otroky, museli nutně vidět v Leninovi spasitele.
Jako mladý jsem to nechápal, začínám chápat až v současné době.
Frustrace z prudkého poklesu životní úrovně násobená arogancí a zlovolností vlády, nese svoje ovoce nenávisti. Nemůžu tvrdit, že jsem vůči ní imunní.
19. 12. 2012 | 14:32

Martin1 napsal(a):

Mirek
Mirku máte možná pravdu, jen bych nesouhlasil s vaší citací:
"No a pak se ukázalo, že nebudeme lepší, protože nejsme tak pracovití, čistotní, slušní a ukáznění jako ti Švýcaři."

Já myslím, že zatím co my jsme jen mrzli ještě na těch náměstích, tak ti co u všeho byli - tedy komunisté na úřadech ve velkých podnicích a hlavně ve všech bankách i spořitelnách si už pracovali - připravovli rozdělení kořisti. Jeden idealista vyprávěl o tom jak musí zvítězit láska a pravda nad lží a nenávistí. Druhý vyprávěl o neviditelné ruce trhu. My jsme je chvíli poslouchali jako písmo svaté.Byli jsme na ně pyšní. Pak se pokyn jednoho myslitele na chvíli (na pár let) zhaslo a když se rozsvítilo, tak jsme zjistili, že sice máme nádherné zboží, opravené domy, jsme v EU, ale není den kdyby nevykradli nějakou banku ti v bílích košilích co je měli spravovat, pak už to šlo ráz na ráz, neměli jsme jít kam do práce, zrušili nám dopravu na vesnicích, zařídili drahé nájmy, drahé energie, platíme za léky,na lešeních staveb se budou pohybovat 65 letí starci - posunuli odchod do důchodů, atd. Pak se dozvíme ještě, že vše pozitivní - to co se nám povedlo a líbilo je vykoupeno astronomickým dluhem.
To přece svědčí o velké "pracovitosti" , "čistotě provedení" (nikdo nebyl zavřenej) "slušnosti" (no to byl přece slušný výkon) a vše bylo provedeno "ukázněně". (no prostě po Švýcarsku). Všechno jim klape jako hodinky.Nebo né? Co tomu pane Mirek říkáte. Ale já jsem spoluviník - já první roky volil ODS a až později ČSSD, ale oni jsou jeden za 20 a druhej za 18+2. Já už čekám jen na ty Marťany a chci s nima mluvit dřív - než je ovlivní pan Paroubek.
19. 12. 2012 | 14:47

Pavel13 napsal(a):

Záškodníku, vy především nechápete rozdíl mezi propagandou a fakty. Doplňte si, prosím, vzdělání z mládí samostudiem a až pak vyvozujte závěry.
19. 12. 2012 | 14:54

Záškodník napsal(a):

Pavel 13


Já jsem proti jakékoliv propagandě poměrně imunní.
Nepotřebuju nic samostudovat, mně bylo v době převratu 25 let. Nesedím celý život na prde.. v ČR, takže jsem schopen srovnání.
Všechno,co jsem výše popsal, jsem také osobně poznal(vyjma té MD).

Budete-li tvrdit totéž ,co Resl, zachováte se stejně směšně, jako komouši, když dehonestovali snaživě kapitalismus. Nic není černobílé, ani socík, ani kapitalismus, ani Havel, ani Masaryk...

V tomto okamžiku však s sebou pro většinu populace nese kapitalismus našeho typu více negativního,nežli pozitivního. A je tedy třeba s tím něco dělat. Popírat to nemá valného smyslu, všichni to vidíme a všichni to žijeme.
19. 12. 2012 | 15:01

resl napsal(a):

školství nebylo školství, ale lživá ideologie /mimo matiky tu něšlo naroubovat/ a budu-li mít spravené zuby za 2,50 Kč v Německu, pojedu tam taky.
mizím, jdu vykrást benzinovou pumpu, abych měl klidné, veselé a štědré sváteční dny. jen nemůžu najít kuklu.
19. 12. 2012 | 15:02

Martin1 napsal(a):

resl
Tak to se vám povedlo. Já jsem měl mládí posrané tak od komunistů, že vám to ani nebudu psát. Já jsem omládl teprve po revoluci, ale to mi neubralo nic na tom, abch nezůstal kritický - tak jako jsem byl už za komunistů (ale jen doma mezi přáteli). Já přesně rozděluji co je nostalgie a vzpomínky spojené s mládím a co je skutečnost. Proč myslíte, že bych to neuměl oddělit. Vím, že to někteří neoddělují - já ano. Kdyby jste četl víc mých příspěvku, zjistil by jste, že bych v žádném případě nechtěl návrat komunistů - rozumíte nechtěl! Ale já bych chtěl, aby jsem se nemusel koukat na důchodce, co tam v košíku přehrabují těch pár rohlíků. Já mám sosiální cítění. A vy věřte, že kdyby tak nízkou životní úrovň měli Němci tak půjdou vyhrabat Marxe.
19. 12. 2012 | 15:04

Pavel13 napsal(a):

:Záškodník
Ta poznámka patřila k velebné řeči na soudruha Lenina. Moje chyba, měl jsem to napsat hned a předejít tak nedorozumění.
19. 12. 2012 | 15:18

alojz napsal(a):

Pokud jde o Josefa K-vystupoval na zdejších diskusích pod nickem Sudetak, poškozoval diskusi tím, že vesele používal cizí nicky.
Občas také vyplodil něco pornografické tvorby..
A kopíroval stále dokola myšlenky typu "Levice je trvale válcována..:-)-no, toho už nechal.třeba to chlastání či fetování omezil.
Nicméně následky jsou už zřejmě trvalé.
19. 12. 2012 | 15:21

Záškodník napsal(a):

Pavel

To jste mě ale špatně pochopil.
Já jsem nevelebil Lenina, jen jsem vysvětloval,že se dostal k moci díky aroganci carské rodiny,jež zacházela s neprivilegovanými jako s dobytkem a nechávala je žít v naprosto nepřijatelných a otřesných podmínkách.
Rusové byli a jsou vždycky tak sto let pozadu za Evropou a to se vymstilo posléze celému východnímu bloku (nevolnictví bylo v Rusku zrušeno až roku 1861).
"Na počátku 20. století začaly sociálně-politické problémy, se kterými se Rusko potýkalo, eskalovat. Říše se ocitla v hluboké sociálně-politické krizi, jejímiž hlavními jmenovateli byly sílící snahy především středních vrstev a dělnického hnutí o uvolnění režimu a rostoucí odpor neruských národů (Poláci, Čuvaši, Litevci, Finové) proti stále agresívnější rusifikaci. Za tohoto stavu se střetlo s Japonskem v boji o vliv na Dálném východě a utrpělo v rusko-japonské válce (1904-1905) drtivou porážku. Ruský vliv na Dálném východě se zhroutil, ruské válečné loďstvo bylo rozdrceno (viz bitva u Cušimy) a velmocenská prestiž země se ocitla v troskách.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Následné dvě ruské revoluce v roce 1905 a 1917 ukázaly na hlubokou krizi samoděržaví, despocie, tyranie, krutovlády (carský režim je považován za nejhorší té doby) a celého sociálního a politického uspořádání Ruska."

Wikipedie
19. 12. 2012 | 15:51

kolťák napsal(a):

No toje k popukání.Komouši likvidovali tento stát zcela veřejně.A ani za 40 let se jim to moc nedařilo.Pak převlíkli kabáty a začali tu likvidaci provozovat skrytě a výsledek se dostavil za pouhých 20 let.A tupani odkudsi z šupináčova vyhlašujou hladovku kvůli výsledku voleb.Do toho ještě pindy kdejaké lehkoživky.Hned se mi ulevilo.Smích opravdu léčí.
19. 12. 2012 | 19:54

M.Š. napsal(a):

Být vámi souzi neobolševici,tak bych s převlíkáním svrchníků posečkal neboť není jasné,zda nebude potřeba i případného malého chirurgického zákroku v podobě zešikmení očiček a podobně.Byl by to dobrý podnikatelský počin...když už se upravuje chirirgicky kdeco,jen s těmi mozkovými závity ne a ne hnout...takže blbost bude i nadále vzkvétat až ke hvězdám.
19. 12. 2012 | 21:18

Martin1 napsal(a):

M.Š.
Někde na netu jsem nedávno četl, že vědci zjistili,že inteligence je stará 1,5 milardy let a že dávala prním živočichům jisté výhody, ale že jeji existence zároveň také vede k mnoha psychickým poruchám.
Z toho já usuzuji, inteligence je možná slepou uličkou ve vývoji lidstva.
P.S. Nebo můj závěr je jen potvrzením onoho zjištění vědců o těch psychických poruchách - tak jsem na rozpacích.
20. 12. 2012 | 07:30

casek napsal(a):

český maloměšťák
mimo jiné napsal: Kurva - připadal jsem si ještě jako větší blbec než když jsem měl na hodinách ruského jazyka poskakovat a zpívat..

pane maloměšťáku, Vaše mluva je jak od poslední šlapky z E55
20. 12. 2012 | 08:37

Kalmar napsal(a):

Burianovy plky jsou tedy hodně ujeté. Chlapec ustrnul při cinkání klíči a nepochopil že dnes už s hitorkou jask musel lézt do SSM nenadchne, ale je trapný
20. 12. 2012 | 08:42

Martin1 napsal(a):

resl 19.prosince v 14:17
Ještě jednou jsem si pročítal všechny příspěvky ze včera. já to tak obrazně řečeno dělám i se vším, vracím se hodnotím, zda jsem v životě třeba někomu neublížil a zda jsem mu třeba neměl pomoc, než ho napadnout, atd...
A tak bych se chtěů ještě vyjádřit k jednomu výseku z vašich příspěvků.
cituji Vás:
"možná si nerozumíme. Netvrdím o vás, že jste komunista. Tvrdím, že vše, co bylo za bolševika, bylo špatně. Tvrdím, že v západní Evropě měli lidé vše lepší. Proč, to víte, stejně, jako já. Že se tu krade, podvádí, část lidí je naštvaná, ODS, TOP a další lžou atd. to je všechno pravda.
Přesto bych ten nynější marast nikdy nevyměnil, za vládu komunistů."
Tak:
"Tvrdím, že vše, co bylo za bolševika, bylo špatně."
To přece nemyslíte vážně, kdybych si to já myslel, tak bych spáchal sebevraždu. Proč jste to neudělal vy. Nebo když jste to tak cítil, tak proč jste nebyl minimálně v opozici na úrovni V.Havla. Vždyť pokud jste to tak cítil, tak už jste nic neriskoval, jenom "život" a ten při takovém vašem hodnocení stejně nestál za nic. Kdybych byl tak nekorektní jako vy přenesl bych to na to, že jste nebyl v mládí spokojen v jiných oblastech a použil bych jen obrácená znaménka v hodnocení, kdy jste mluvil o mně. Např., že jste se nelíbil holkám, že jste třeba nebyl úspěšný i ve věcech, které vůbec nebyly spojeny s režimem a že by jste byl stejně neúspěšný i v kapitalismu, ale nyní jste si mohl pro sebe najít výmluvu - to bylo tím, že byli u moci komunisté.Protože jsem korektní, tak si tuto příčinu škrtněte a zůstaňme jen u té technické věci.To ale přeci nejde, já nevím co jste tím myslel, pokud se budeme bavit o technice - máte tak určitě z 80% pravdu. Ale co nyní? Vždyť nyní je to ještě horší - vy zaměňujete nebo směšujete to co si můžete koupit s tím ci vyprodukovali zdejší vědci a technici a já si myslím, že je toho nyní tak směšně málo, že se to vůbec s minulostí nedá srovnat. Tehdy jsme byli (a museli být) v mnoha věcech soběstační a dávalo to práci mnoha ticícům lidí práci. Produktivita práce byla sice nízká, ale tím, že chodili všichni do práce, nebyli nezaměstnaní, mladí lidé sice nadávali na režim (jako já), ale nemohli se flákat, měli pracovní návyky, nekradli, tolik nepodléhali drogám, ale i ty tu v malé míře byli a tito "drogisti" byli považováni a dnes to občas také slyším za jakýsi předvoj západu. Myslím, že většina mladých lidí (já k nim patřil také) je považovala za blbce a kdyby jim nedávala sama KSČ takový význam, tak by po nich nikdo ani neštěknul.Atd, atd. atd......
Další vaše věta:
cituji:
"Tvrdím, že v západní Evropě měli lidé vše lepší. Proč, to víte, stejně, jako já."
Pokud jste to myslel v té technické a tím i spotřebitelské sekci, tak ano - pak je odpověď na to jen stejná jako výše. ono se s Vámi těžko polemizuje, když řeknete vše.Proto jsem mysle, že je vám tak maximálně 18 - 20 let, ale Vám zůstal jen ten "mladý" pohled. Mladí by to tak řekli - scházel by jim dostatek argumentů nebo by se už raději viděli někde venku a nechtělo by se jim zde pindat.
Další vaše věty
cituji:
" Že se tu krade, podvádí, část lidí je naštvaná, ODS, TOP a další lžou atd. to je všechno pravda.
Přesto bych ten nynější marast nikdy nevyměnil, za vládu komunistů."
V tom s Vámi naprosto souhlasí a říkám s Vámi ano, ano, ano máte pravdu. Ale to neznamená, že se na ten marast budeme jen koukat a říkat, že ti co jej způsobují mohou být v klidu, že se to nezmění. Ono se to může změnit, když se budou chovat dál tak, že sami budou krást, brát legálně asronomické platy a lidem dole bude stále hůř! Já taky nechci návrat komunistů!

Mějte se pěkně dál přemýšlejte.
20. 12. 2012 | 08:43

šašek z Jihlavy napsal(a):

resl
19.12. ve 14.17 se vám povedlo v těch několika řádcích přesně vystihnout, o co nás minulý režim připravil. A to jim naše generace nemůže zapomenout a prominout.
Martin 1 je slušný člověk a v podstatě nejste v rozporu, jen máte každý jinou náturu.
Problém vidím v tom, že zločinci zneužili svobodu a zdiskreditovali v očích prostých lidí demokracii. O to větší pohrdání si zaslouží. A taky tvrdý trest, pro tento typ lidí není omluvy.
20. 12. 2012 | 20:24

jíra napsal(a):

Pane Buriane, ono to bylo tak: Teoreticky do SSM nikdo vstupovat nemusel, kdo tam ale nevstoupil, byl opravdu odvaha, pár takových jsem znal, ale to byli opravdu dobří studenti a mrzelo mě jako studenta s prospěchovým stipendiem, že jsem nebyl taky takový "drsňák", neměl jsem tam být opravdu zapotřebí.

Na gymplu u nás vstoupili do SSM všichni v jeden den. Nešlo odmítnout. Ani ti, kdo to zprvu odmítli, jako třeba já. Předseda třídy a zároveň čerstvý kandidát KSČ chodil s archem a nuzoval. U tak z poloviny nepochodil. Jenže pak to zkoušel znova, měl tam však už upsánu krví půlku třídy. A masíroval lidi slovy: "Až tam budou všichni, nebude to pro nikoho žádná výhoda." Na vejšku jsme chtěli skoro všichni, někteří zase nestačili prospěchem...

Tzv. "velcí kluci" byli už tehdy, co uměli manipulovat s lidmi, naznačovat mezi řečí. Dnes je to ale snad ještě mnohem horší.

A později jsme zase v práci hromadně vystoupili "pro přestárlost", když už jsme se necítili být mládeží. Důvěrník to nic zlého netuše přijal. To byla mela! Ten dostal nohy na vedení! Mohli mít malér ještě výš, že u nás vznikla tak velká "černá díra". Hned za námi lezli: Je tu připravená nová legitimace...
Tehdy jsem to, už mimo jejich působnost, pochopil: Nešlo o to tam být a prospět zemi. Šlo o to tam být a být tak vydíratelní, že někomu někde scházejí dušičky, nebo manipulovatelní, že musí jít na prvního máje do průvodu, že musí přispět finančně na "zvláštní fondy" a akce/antiakce, či že musí/nesmí něco podobného.

Ona byla někdy legrace už na základní škole. V deseti jsem díky informacím od mámy doplnil výklad soudružky učitelky (pochopitelně soudružkou nebyla, ale to se muselo přehlížet), že Plzeň osvobodili američtí vojáci a nikoli celou zemi Armija. V ten moment by bylo slyšet padnout špendlík, jaké nastalo napjaté ticho. Naše škola byla v moderní budově, takže jaksi vedením "výběrová" a tohle si nesměli dovolit. Někdo ze třídy to mohl "prásknout" doma. Takže se to začalo vyšetřovat, pozvali si rodiče do školy, prostě mela a ostuda.

A legraci jsem zažil v zaměstnání, když mě lámali ke vstupu do KSČ, pochopitelně až poté, co jsem opustil řady SSM, takže mě dost zaskočili (aha, přestárlost pro SSM, ideál pro KSČ, tehdy mi to nedošlo :-) Tak jsem jim překvapen řekl" ještě si to rozmyslím. Pak ten borec za mnou přišel znovu do naší počítačové pracovny, kde seděla spousta lidí u terminálů. Tak jsem mu řekl: "Minule jsem řekl, že si to ještě rozmyslím, že. Tak teď říkám, že si MOC dobře rozmyslím, než abych se s něčím takovým zapletl." Ostatní v sále propukli v hurónský smích, asi za nimi byl taky, patřili taky k těm "přestárlým", co viděli za vlády Gorbačova v SSSR velký posun v Maďarsku na společné návštěvě jedné firmy a kontrast s tím u nás. Ještě úplně nechápal: "Takže to má být odpověď, že ne?" Skoro jsem ho litoval...

To, co se pak dělo nějakou dobu po zvonění klíči kolem doby generální stávky, byla asi obvykle dost děsná sprcha. Nejdřív euforie, potíže se zatvrzelým vedením, které lidi odmítalo oficiálně pustit na generální stávku a pouštělo obvyklou hrůzu co vše se stane neposlušným, a pak po ní následující slavnostní kapitalistické projevy úplně překabátěného ředitele na schůzích odborářů, obklopeného kádrováckou klakou, viděli to v té době všichni, všichni byli v ROH.

A zase staré kádry získaly vše pod kontrolu, i když dost natěsno. Zprivatizovali si firmy. A získali další firmy v dalších kolech. A s nimi jejich potomci už zcela "čistí" s tituly z Británie či USA. A k tomu se přidali bývalí veksláci a jiní vlčáci.

Já se dnešnímu obvyklému marasmu také moc nedivím. A když vidím, že se do hry vrací komunisté, taky se tomu ani nedivím. Otázka je ale, jací lidé to jsou. Po r. 1969 už v KSČ moc komunistů nebylo, byla opět bolševizovaná (leda občas nějaké nové kariéristické nebo vyjukané tváře). Podobně jako kdysi od cca r.1925 s posledním záchvěvem tomu čelit v r.1929 (viz Manifest sedmi na wikině).
21. 12. 2012 | 02:42

jíra napsal(a):

Pokračování

Doufal jsem, že to po převratu bude lepší. Připravoval jsem se pilně už před převratem na svobodnější svět. vydupal jsem si kurzy kreativity s esoterikou, otevřenou psychologií včetně Junga apod., buddhistickými mantrami, zdravením slunce, autosugescí, tai-či a kdo ví s čím ještě. Docela mě zaujala klasická náboženství i díky novým výpravným publikacím, včetně zajímavých indiánských učení. Začal jsem je vnímat jako duhu, jako střípky duchovna z jedné mozaiky. A snad zažívám i nějaké to transcendentno.

Jenže vidím, že svět skutečně mnohde "není perfektní" a to mě mrzí. A mrzí mě, že Česko s tím je často na štíru víc než jinde a projevuje se to dost trapně, viz třeba porovnání korupce, viz zablokované čerpání evropských fondů v létě kvůli netransparentnosti. Neurvalé protlačování reforem bez širší debaty, když mají někteří většinu. Neustálé potyčky politiků v koaličních vládách. Tykadlový kritik korupce pracovitý řidič autobusu pan Smetana, údajný "socialistický nemakačenko nebo anarchista nebo trouba..." či jak všelijak ho potupně nazývají, sedící ve vězení jako údajný zvlášť nebezpečný zločinec. Ne, není to tu perfektní.

Jsem aspoň rád, že slunce svítí, že nebe je modré, že květiny kvetou, že se děti smějí že si dobří lidé podávají ruce, jak zpíval kdysi za ropné krize Louis Armstrong a po něm další. Nesmím zapomenout na novou ještě se ve 12 letech hihňající, ale již opravdu superhvězdičku Jackie Evancho, již od 10 let s hlasem dospělé pěvkyně.
Když je ten advent a blíží se vánoce: Ding Dong Merrily on High - od ní
https://www.youtube.com/watch?v=m0B09AnmhAU&list=ALYL4kY05133r4aQESo8tI_Dks1UzWeuu3&index=26
nebo s jinými slovy a aranžmá od Blackomore's Night:
https://www.youtube.com/watch?v=toYx6y-RUgU

Pravda: Gloria, Hosana in Excelsis...
Snad bude lépe i v těch pozemských nížinách.
21. 12. 2012 | 02:43

jíra napsal(a):

Anna

To je taky opravdu děs. Takový kulturní poklad, tolik dětí s nimi vyrostlo, s takovou láskou se kolem toho umělci točili, zahraniční sláva... a teď takový nevděk. Jací škarohlídové o tom rozhodují? Které nekulturní bestie?
Žerýku, vem si je!
21. 12. 2012 | 02:49

jíra napsal(a):

šašek z jihlavy

1. máje mi radši ani nepřipomínejte. Dělali jsme dost zajímavou zakázku v SW s databází a evidenčními formuláři pro jednu velkou firmu do výroby a měli jsme vnuceny zprvu dva externisty z výzkumného ústavu, že to prý sami v tom Fortranu 7X nezvládneme. Uměli kulový, tahle verze jim evidentně nic ještě neříkala, ale jako na povel prý museli do průvodu, aby neměli průšvih. Jednoho jsem ukecal aspoň na nahrávání dat z podnikové pásky do naší databáze, abychom vůbec mohli něco předvést na kontrolním dnu v té fabrice. Vůbec je to nezajímalo. Tomu, co obětoval svoji pověst a zůstal, jsem ladil za pochodu chyby, oceňuji aspoň tu snahu profesionála, byl taky přece jen o něco šikovnější než ten druhý. No nakonec jsme to zvládli, ale ty zbytečné nervy...

A když jsme to již sami ve dvojici celé dokončili, chtěli to další firmy nainstalovat zadarmo, ač by se to muselo vždy upravit na míru. Tehdy jsme o skutečném podnikání obvykle neměli ani páru. Ve fabrikách byly stroje ještě z první republiky a chovali je jako v bavlnce, počítačům na podnikové úrovni kraloval stařičký DataSaab D22 ze Švédska. Speciálnější materiál se objednával půl roku dopředu, aby se sehnal, někde ojížděli hranoly z kruhových tyčí popř. naopak, když nebyly ty potřebné k sehnání.

Docela obdivuji to nadšení spousty šikovných lidí, kteří zvládli co zvládli nového často na koleně. Občas se ale vyskytly firmy s úspěchem v západním světě, ty si bolševik hýčkal, přinášely cenné valuty.

Když nškde spadla nějaká stavba, či se něco úplně pokazilo, třeba podlahy, podobně jako dnes u toho bylo nějaké vážné zanedbání. To je asi společné všem režimům.
21. 12. 2012 | 03:10

jíra napsal(a):

korektura:
chtěly to další firmy
Když někde spadla
21. 12. 2012 | 03:12

Martin1 napsal(a):

šašek
jíra z jihlavy
Musel jsem za povinností starších pánů v tuto noční hodinu a jen náhodou jsem zapnul počítač a přečetl si vaše příspěvky a děkuji za ně. A pozdravuji i Hurvínka. Ten sice nic nepsal, protože on je dřevěný, ale ti co o něm rozhodují a mají mají proti němu mít všechno lidské v pořádku, tak nemají svá srdce ani dřevěná, ale přímo kamenná.
21. 12. 2012 | 03:43

Kanda napsal(a):

Jíro, to jsou ale kecy.
Šáchová dostala figurky Spejbla a Hurvínka s obrovským komerčním potenciálem zadarmo divnou privatizací. Zhrábla zadarmo stamilionové hodnoty. Když ji ani to nestačí a ještě musí žebrat abychom jim my ostatní živili, patří ji vykopnout a S+H dát někomu kdo umí hospodařit.
.
Vaše spisba ve 3,10- Pokud jste byli takoví fušeři že se musel nějaký projekt řešit zrovna dopoledne na 1. máje, jinak by se zhroutil svět, tak jste potřebovali vykopnout také.
.
Nezlobte se, ale když čtu ty výkřiky hurá antikomunistů jak vám v minulém režimu všichni ubližovali, je z toho nevolno od žaludku. A když vidím kam to dotáhla tato země poté co jsme ty komanče roku 89 vykopali. Zvedá se žaludek. A ještě do toho pozoruji jak se hroutí vláda a celý ten váš systém, protože vykopli z ministerstva Peaku,další hurá antikomunistku a bojovnici proti korupci která tam za 8 dní stihla jen vše rozmlátit. Hrůza.
.
Opravdu je třeba se komančům omluvit a vrátit to do doby kdy to alespoň nějak fungovalo a uživili jsme se, a bez dluhů a zbídačování lidí
21. 12. 2012 | 06:36

Martin1 napsal(a):

Kanda
Pane Kanda já jsem si ráno jen odskočil, ale Vy jste se vyčistil úplně kompletně od plyvnutí až po vyzvracení a to na všechny a všechno. Pomohlo Vám to? Už je Vám dobře? Když tak si ještě poslušte. Takoví ulevovači tu byly před Rakouskem a budou i po Kalouskovi. Jíro já Vám rozumím, i takoví lidé jako jse vy tady naštěstí také byli a snad dále budou.
21. 12. 2012 | 06:49

Martin1 napsal(a):

Kanda
Pokud mi navedete na nějakou internetovou adresu, kde je ta privatizace Divadla S+H popsaná, budu rád. Možná máte pravdu, ono je docela možné, že všichni z divadla, včetně Šáchové mohou chtít na divadle třískat ohromné peníze.A Hurvínek a spol. mohou být jen jejich rukojmi.Já jen někde četl, že budou muset zdražit lístky nad 350,-Kč za lístek pro dítě.To se mi zdá dost. Já neviděl jejich rozpočet, náklady, zisk, daně, atd.Kdyby jste to popsal konkrétněji s rozborem, možná by jste i pro svůj postoj získal více příznivců. Budu rád, když mne poučíte, třeba změním názor.
21. 12. 2012 | 07:10

Jiřina S napsal(a):

Martine- figurky S+H kdysi pan Kirchner vybudoval z ničeho a celá desetiletí hrál pro děti za levné vstupné. BEZ DOTACÍ A GRANTŮ, až je proslavil do světové úrovně a dnes jenom to jméno má mnohamilionovou komerční hodnotu.
Když zemřel, nějak se stalo že S+H byli předány jako dědictví???? do soukromého majetku paní Štáchové ( není jeho potomek, jenom v tom divadle hrála, mluvila Máničku).
A ta najednou potřebuje od státu miliony ročně, budovu divadla zdarma a ještě se chudák neumí uživit a lístek by musel stát 350Kč aby pár loutkovodičů v čele s ní mělo dost.
Mně tyto údaje stačí. A znovu, ať tom předá někomu kdo bude skromný a dokáže to dělat tak aby na tom nezchudl.Nejsem loutkoherec ale když mně to dají zadarmo jako jí, umím to manažersky zařídit abych po státu nemusel žebrat a ty figurky se neztratily.
.
Víte, zdaleka ne každý kdo dnes natahuje ruce a chce se přisát na státní cecíky je ušlechtilý a potřebný
21. 12. 2012 | 08:43

Kanda napsal(a):

MARTINE, vylétl jste na mne trochu prudce a zbytečně.
Co se týče divadla Spejbla a Hurvínka, už tu popsala Jiřina. Jak to dělali všichni divadelníci v tisícileté historii bez dotací, a šlo to? Jak to dělají ty soubory které nedostaly do vínku tak slavné figurky, začínají z ničeho a také hrají?l
A umíte li počítat. Soubor má světoznámé figurky, kulisy a budova už existují. Najděte si počet sedadel, krát vstupné třeba 150 Kč, lze hrát i 2-3 představení denně, něco z prodeje suvenýrů, občerstvení- to musí uživit 4 loutkoherce / nebo je tam už více figurek?/, osvětlovače, zvukaře, uvaděčky a teplo a elektřinu.
Na svém názoru v 6.36 nic neměním ani v tom ostatním, myslím že mám pravdu
21. 12. 2012 | 09:12

Martin1 napsal(a):

Jiřina S.
Jiřino moc děkuji za stručnou exkurzi o privatizaci divadla S+H. Tyto základní informace jsem také měl. Ale já jsem nikde nečetl nějaký přesnější rozbor jak to vlastě účetně bylo před a po privatizaci.Jen takové pokřikování zástupců odpůrců a příznivců Škáchové.Já se snažím věci posuzovat jak z hlediska odborného - tedy ekonomického, tak i normálním selským rozumem. Ekonomický pohled jsem nestačil zaznamenat - nebo nebyl zveřejněn. Selský rozum mi říká, že by to měl provozovat ten kdo to dříve dělal celá léta. Neříkám vlastnit. Já bych to viděl na stejné úrovni jako funguje Národní divadlo. Určitě bych dokonce ani nechtěl kdyby divadlo vlastnil někdo z USA, Japonska, NSR. Vám by to nevadilo? Vždyť tito vlastníci by jezdili po celém světě a naše děti by je viděly ještě méně než nyní. Jenomže vím i z jiných hádek o dotace na kulturu je to čím dál horší. Peněz je málo a natažené ruce umělců jsou stále čím dál nenasytnější. Jeden tvrdí, že provozuje avantgardní divadlo - že proto nemá tolik diváků a proto potřebuje větší dotace a o druhém divadle s plným sálem tvrdí, že je to tím, že jeho repertuár je podbízivý jen čistě zaměřený na zisk bez valé umělecké hodnoty. A kdo to má rozhodnout, když všude existuje lobby. A to co dříve stačilo umělcům - tedy aby mohli jen přežít - v době Skupy, to už nebylo pravdou ani v době socialistického realismu (ježiš já už asi blbnu - to slovo jsem už neslyšel pěkně dlouho), tehdy jsme měli skoro všichni stejně od lékaře přes eliktrikáře až po loutkáře. Natož v dnešní době. Každý se snaží urvat co může - no přece máme tržní hospodářství a tak se všichni snaží na svou stranu získat pro obhajobu svého "uthávání ze společného koláče" co nejvíce lidí.Já bych byl v oblastech, kde umělci, ale i všechny ostatní profese, které jsou placeny z našich daní museli své příjmy zveřejňovat. Bylo by to třeba zajímavé u filmů, kde by na titulcích byl vedle jména i honorář a dohodnuté platby z počtu promítání. Jinak jsme v moci různých Hurvínků, (i lidských) kteří si s námi hrají i mimo představení. To musím přiznat.Nemám dostatek informací a tak jsem si jen představil, že bych šel s vnučkou - tedy nemohl jít do divadla S+H. No tak jí koupím pár pimprlat a udělám jí legraci doma sám.JÓ - JÓ
21. 12. 2012 | 09:51

Martin1 napsal(a):

kanda
Vy jste pene Kanda z psaní pana Jíry nepoznal, že jde o velice senzitivního člověka? Já ano. Já v něm vidím ČLOVĚKA, který byl opravdu schopen jít do práce i na toho 1.máje. Vůbec bych se mu nevysmíval a neurážel ho. Takových lidí se já vždy zastanu. Já šel jako do průvodů a pak se se spolupracovnicí ztratil na Petříně a tam se líbal a bylo to bezva. On měl třeba v té době jiné priority a třeba neměl ani s kým na ten Petřín jít a vy jste mu nyní vzal jeho ideu, to vám ho není alespoň líto? O divadle S+H jsem psal výše.
21. 12. 2012 | 10:13

Martin1 napsal(a):

Kanda
Znovu jsem si přečetl příspěveky pana Jíry a pak Váš a musím se ještě zeptat. Kdo Vám tak ublížil? Vždyť vy potřebujete pomoci ještě víc než pan Jíra, ten hledá, tápe, ale v mnoha věcech předběhl mne i Vás. Pokuste se na sobě zapracovat, aby jste panu Jírovy mohl sahat alespoň po kotníky. Pro začátek bude stašit, když si přečtete kompletně vše co napsal.Já se také budu snažit.
21. 12. 2012 | 10:42

Martin1 napsal(a):

jíra
Děkuji za hudební typy ve Vašem příspěvku k nastupujícím svátkům. Už jsem si je poslechl a přeji Vám pěkné svátky i splnění všech přání do roku 2013.
21. 12. 2012 | 11:28

Kanda napsal(a):

Martine, můžu vás ujistit že jsem veselý a positivně laděný člověk. Jenom už mne se.rou ty kecy antikomunistů že za vše špatné můžou jen komanči, a jak antikomouši byli geniální a pořád jim někdo házel klacky pod nohy. Zvlášt když vidím úroveň státu od doby kdy ty komanče vyhnali.
Víte, historka jak celý projekt stál na panu Jírovi, a muselo se to dokončit na 1. máje dopoledne, ale komunisti tomu škodili, je opravdu směšná i trapná zároveň. Kdyby byl pan Jíra takový genius jak píše , řešil by dnes spíše starosti které má Bill Gates a neplkal by na blogu o komunistech.
Jnak je tu další blog s názvem Nejlepší lidé byli v KSČ. Tedy nechci vám tu myšlenku vnucovat, spíše se tam rozjela diskuse kdo s těch antiokomunistů a disidentů nám to tedy ukázal po r.89, když už mu komanči nebránili. Výsledek - prd.
21. 12. 2012 | 11:50

Kanda napsal(a):

Martine, ještě k tomu Hurvínkovi. Už jsem vám to popsal výše, je tam i Jiřina. Stačí kalkulačka, mně se do toho nechce, za to mně ti vyčuránkové nestojí. Ale není to těžké. 40 platících diváků v jeden den je solidních 1500 pro každého loutkovodiče, ještě osvětlovač, zvukař, uvaděčky jako brigádnice jen za pár hodin. Teplo, elektřina, a nájem pokud nějaký platí. NĚCO NA ÚDRŽBU KULIS A LOUTEK.
A znovu opakuji, pokud se neumí uživit, ať ty loutky vrátí státu a jdou dělat něco co umějí. Ty loutky někdo rád vezme i bez dotací, já bych do toho šel hned, i kDyž neJsem z oboru. NEPRODĚLAL BYCH NA TOM.
21. 12. 2012 | 11:59

Martin1 napsal(a):

Kanda
Tak já jsem tam tak nic protikomunistickýho z jeho článku pana Jíry nevyčetl. Asi mi už šibe, nebo jsem to přehlédnul.Nebo vy jej už znáte z jiných diskuzí? Zkuste si to ještě jednou přečíst. On tam popisuje, že ho v tom nechali, že ti co to měli s ním dělat, že se na to vykašlali a vymluvili se, že musí do průvodu, atd.A že to s ním dělal jenom jeden. On na mne působí, že to dělal docela rád, ne pod nátlakem.Že se tam ukazuje jako nepostradatelný, no to si může fandit, nebo může mluvit pravdu. Jinak já jsem tady nedávno byl někým označován za komunistu, když jsem obhajoval některé věci z té doby nesvobody. Ten komunismus jsem neměl rád - nenáviděl, protože nemám rád žádný totalismus, ale nebyla nezaměstanost, nebyla kriminalita, nebylo tolik lidí závislých na drogách,do každé poslední Lhoty jel vlak nebo autobus, atd,... Už to tady nebudu zase všechno psát nebo se to na mne zase sesype.A aby se tak nestalo, tak znovu říkám, že to bylo svinstvo. Já chci demokracii a všechno dobré co bylo v tom komunismu. Rozumíte mi? Já jsem odsuzoval váš hrubší styl. Lze říc mnohé, jen není nutné druhého hned urážet. Jinak jsem se koukal na to divadlo S+H. Tam nejsou 4 herci, je jich tam minimálně 20, co tam všichni dělají nevím, protože to nevím, tak je nebudu dopředu kritizovat. Budovu také nemají asi vlastní, vždyť od těch hasičů je vyhodili, atd,.
Jinak na tom, že například tolik bylo za dřívějšího útlaku natočeno skvělých filmů - to se za dvacet let nepodařilo ani z desetiny, to máte pravdu. A tehdy se natočilo i dost pěkných volovin - tak jako za dnešní doby se točí taky voloviny. Já jsem jen pro slušnost a není třeba používat hrubá slova - tím svůj názor přece nepodpoříte, ale degradujete. Kdyby jste jej vysvětlil - získáte třeba pro něj i více lidí. Takto si to třeba někdo ani nepřečte.
Celý váš poslední příspěvek jsem se pokusil v duchu přeložit (učestat) do své řeči a výsledek? Máte pravdu! Zkuste trochu zjemnit styl a přidat více věcných argumentů, aby se s vámi dalo polemizovat. Mějte se fajn.
21. 12. 2012 | 12:35

Martin1 napsal(a):

kanda
Ne poslední, ale ten v 11:50.
21. 12. 2012 | 12:41

Kanda napsal(a):

Martine, pana Jíru neznám, ale tuším, že do tohoto blogu nepsal proto aby nám sdělil že před 40 lety měl nějaký úkol a nikdo mu nepomohl.
Stres na pracovišti a honění úkolů na poslední chvíli zažil každý z těch milionů lidí kteří kdy pracovali tisícekrát, např. v účtárně pravidelně každý měsíc před placením DPH a uzávěrkou měsíce, stejně každý mistr na dílně, polír na stavbě atd.O tom netřeba psát. Ten přízpěvek byl o tom jak kvůli komunistům museli na 1. máje. A trvám na tom, že pokud něco museli honit ve svátek 1. máje dopoledne,jinak by se zhroutil svět, asi až tak dobří nebyli. Takže jak vám říci slušně abyste nepřekrucoval fakta, nevím.
Co se týče Hurvínka, také nevím k čemu je tam 20 loutkovodičů. Už jsem vám spočítal - při vstupném 150 Kč vynese každých 10 diváků 1500na jednoho zaměstnance za 3 hodiny i s úklidem - královská odměna, dalších 8-10diváků na vytápění celého sálu/jen v zimě/ a elektřinu. Uvaděčky jsou brigádnice, těm stačí opravdu zaplatit jen od hodiny
. Těch diváků by měli získat dost, viz kapacita sálu , lze hrát nejméně 2 x denně. Mohou mít slušné příjmy ze suvenýrů, nahrávek na CD, občerstvení Zbytek jde na dlouhodobé rezervy na úpravu kulis a loutek, nájemné sálu, přípravu scénářů nových her a nevímco ještě. Ale podle mne se musí uživit, když se uživí i jiné soubory s méně známými figurkami, v menších městech a bez dotací.
Slušněji to napsat neumím
21. 12. 2012 | 15:37

Martin1 napsal(a):

kanda
Děkuji.
21. 12. 2012 | 17:55

jíra napsal(a):

Kanda

S vámi by to komunisté určitě vyhráli. Místo toho se zeptat hned ukvapené závěry.

Když už to pitváte: Ti externisté z výzkumáku v Praze něco slíbili a nesplnili. Jenže ve všední den plnili výzkumné úkoly a jindy nemohli než o volnu. První volno bylo den před kontrolním dnem někde na Moravě. A věřil jsem si, že s nimi k něčemu dokopu aspoň to nahrávání dat. Ještě večer jsem dodělával to za toho druhého u nás ve firmě (a nahrával pak celý systém několikrát na přenosná média na cestu). Díky mému systému naštěstí poměrně jednoduchou věc, měl jsem na to zlepšovák automaticky generovaných formulářů, ale to jeho jsem musel úplně zahodit. Byl to nám vnucený soukromý kšeftík legalizovaný přes dost pochybnou firmu, která si účtovala 60 tisíc a oni dostali na ruku 5 tisíc. Tehdy ale docela slušné peníze navíc, tak dva platy, ale přesto ne tak moc, aby se strhli.

Pro mě teda bylo podstatné dodržet kontrolní den rezortního výzkumného úkolu u investora, když jsem to měl na triku. Tam to nakonec slavilo úspěch a věřili nám, že celý zbylý úkol (80%) zvládneme spíš v polovičním počtu, tj. já jako vedoucí úkolu a kolega - mimochodem KOMUNISTA a celkem zkušený a pilný programátor a příjemný kolega, zvládl rychle přejít z Pascalu na Fortran (překladač od HP), používaný velmi podobně jako ten Pascal.

Jen tak na dokreslenou, já vytvářel knihovnu opakovaně použitelných obecných procedut na formuláře, na tisky, na opisy obrazovky (skvěle se hodily pro pořízení příloh dokumentace vytištěných a sešitých během odpoledne cca v 10 paré), na nadstavbu k databázi, atd., odladil jsem to na mé části aplikací a on pokračoval na své části aplikací, někdy si vymyslel další speciální funkce navíc. Jedna celá aplikace se vešla max do 32kslov, jestli vám to něco říká, a to už pak byl pořádný macek, na doraz. Ten můj kolega na to taky koukal, byl dřív zvyklý dělat desítky malých prográmečků pospojovaných přes operační systém (taky kvůli tomu u investora zprvu shodil Pružný výrobní systém v ostrém běhu, když tuto ladicí instrukci zapomněl v té své plejádě příkazů operačního systému), ale pochopil úžasnou produktivitu tohoto stylu vývoje, dnes běžného a přešel brzy na něj. Profesionální tým skoro jak z USA :-) U investora úplně zírali, co to dovede, jek je to rychlé, jak snadno a intuitivně se to používá, na dotek, na klik, jak je to spolehlivé a přehledné, s nápovědou, jak promptně zvládáme dodat nově vyžádané úpravy chování formulářů na míru, prostě taková skoro dBase, ale na skříňovém minipočítači v terminálové síti. A to prosím ve Fortranu, jímž "profíci" opovrhovali kvůli instrukcím goto. Nepotřebovali jsme ji ani jednou. Vyhráli jsme si s tím, někdy jsme každý ladili tři verze jedné své aplikace najednou na třech terminálech, jak to šlo od ruky (editaci nové, překlad starší, sestavení a spuštění nejstarší).

Nevím ani, proč si myslíte, že mám něco proti komunistům, vždyť jsem ocenil jejich vzdor proti bolševizaci Gottwaldem, třeba v tom roce 1929 (Manifest sedmi, na wikině to je taky). Není komunista jako komunista.

Kdo chce poctivě makat, maká za jakéhokoli režimu. A podobné dobré lidské vlastnosti. Avšak za každého režimu jsou také ti, kdo si hrají na pány, ač umějí jen poroučet a domluvit se mezi sebou. A hlavně umějí držet status quo pochybných pravidel výhodných pro ně, aby mohli zůstat u koryt.

Za každého režimu pak se snadno začne něco přehánět, až to začne být kontraproduktivní. Pokud jde o výrobu: Setrvačná výroba zbytečných neprodejných výrobků nebo i šuntů na sklad podle plánu za totáče, zatímco jiné pořád chybí. Zastarávání výrobků za světem. To přece být nemuselo. A dnes se přehání šizení potravin náhražkami, schválně snadno rozbitné výrobky, které sami neopravíte a musíte koupit nové atd. Pochybná verze konzumu.

Hezký den
22. 12. 2012 | 03:31

jíra napsal(a):

Martin 1
Zdravím. Jsem rád, že se vám skladby líbily. Na YouTube lze nalézt spoustu dalších takových. Víc jsem jich dal na blog paní Bezděkové k adventu :-)

Někdy člověk skoro nevěří uším a očím, co vše se dá vykouzlit. Sice ne adventní, ale takové nádherně optimistické a povznášející také. Jsem fanda Jackie Evancho, takže od ní s Barbrou Streisand
https://www.youtube.com/watch?v=0PdiRVERxLI

Nebo i pro pana Kandu víc angažované. Nebude vadit, že v japonštině a francouzštině? Pro talentované dítě Jackie no problem:
Ko Jo Tsuki (píseň z doby Meidži)
https://www.youtube.com/watch?v=3xCu-KB0vmI

Imaginer (text napsala belgická autorka přímo pro ni)
https://www.youtube.com/watch?v=mUcoAlnNWP8&feature=related

Zdravím
22. 12. 2012 | 03:56

jíra napsal(a):

oprava: Kojo No Tsuki
22. 12. 2012 | 04:06

jíra napsal(a):

Kanda

Aha, tak tady to byl za komančů samý světoznámý Bill Gates či někdo od vývojářů unixu, chrlilo se to tu masově po tisících kusů... Že jsem si toho nevšiml... To sotva. 100 leta za opicemi a 40 let po ní... Ale být my USA a oni ČSSR, bylo by to naopak... Vidíte, tak málo by k tomu stačilo :-)

A Západ nás před převratem dost pčedstihl, zaplavil svět svým vývojářským software. Nebo CNC, obráběcími centry, roboty. Ona taky v zahraničí už běžela dávno pécéčka a tady se daly sehnat skoro jen ty předražené šílenosti ze Slušovic.

Být Bill Gates či Linus Torvalds by mě ani nebavilo. Bavilo mě být vývojář u zákazníka jako podpora. FoxPro. Pak databáze 3,5G Concorde XAL. Měl jsem svou vývojářskou vrstvu a byl úplně spokojený. A přes nás šla zpětná vazba na doplnění standardních verzí a tipy na doladění vložené do hlubší vývojářské vrstvy. Teď dělám hlavně weby s MySQL na vlastní noze apod.

Mimochodem, jestli chcete světově zazářit, zkuste to v USA. Tam může i začínající pěvecká hvězda KLASIKY získat platinovou desku, jako kdysi Barbra Streisand. Když je opravdu dobrá, nějaký ten milión kupců si najde. Nebo jako ta Jackie Evancho s debutním EP albem O Holy Night, ale v 10 letech (vlastně ta certifikace 1,1 mil byla až hned po 11 narozeninách) je to zase naprostá výjimka.

Ovšem duchovní přínos světového významu přišel i z malého Nazarethu někde z Judey...
22. 12. 2012 | 06:13

Kanda napsal(a):

Jíro, no tak jste měl před 40 lety pracovní úkol, byla to honička a nějdo se na to vykašlal- Proč s tím vylézáte sem. Jste grafoman nebo co jste???
Znovu, miliony lidí co kdy pracovali zažili mnohotisíckrát že někde hořel termín a honilo se to jak se dá, někdy i prošvihlo. Každý Mistr na dílně nebo polír to zná, ženské z účtárny by mohly vyprávět každý měsíc několikrát jak musí být k uřčitému datu DPH, uzávěrka, mzdy a lidi nedodali podklady.
Nebo někde sedí lempl který něco pokazí- podívejte se na Skarty, IZIP,registr vozidel, tam máte totéž v miliardových hodnotách a dnes. Tak co sem taháte trapně 1.máj před 40 lety???
22. 12. 2012 | 08:50

JXD napsal(a):

Doporučuji přečíst si v prvním dílu trojdílné Korespondence Voskovce s Werichem část, kdy Werich líčí, jak ho starej Burian, táta tohoto podvraťáka, udal a znemožnil jemu a celému divadlu odjezd do Vídně.Je to velká síla. Když se Werich doslechl, kdo
ho napráskal (aby mohl jet sám se svým divadlem), šel s tím udavačským dopisem v kapse za Burianem a ten mu dvě hodiny vysvětloval, jak jsou na jedné lodi a jak ho má rád.. Werich píše o tom, že ten člověk je křivák a šílenec. Geny nespí.
22. 12. 2012 | 14:34

resl napsal(a):

JXD,
nemáte pravdu, nelze soudit podle otce, mám několik příkladů s velmi opačným myšlením.
22. 12. 2012 | 17:35

jíra napsal(a):

Kanda

Napsat o té práci víc jste si vynutil vy, protože tu pánovitě roztrušujete názory, jak něco určitě třeba v naší práci bylo, aniž o tom můžete něco konkrétního vědět, to o vás vypovídá hodně. Sám o sobě bych o tom nepsal, to by bylo tak pro debatu ajťáků. Působíte zvláštně, jako takový jezevec. Ale přesto díky, oživil jste mi milé vzpomínky na tehdejší leckdy zábavné příhody okolo práce vývojářů, tj. i spousty dalších. Vzpomínky zůstanou.

Každé mávátko v průvodu bylo tak důležité, že se jeden z těch dvou udatných výzkumníků úplně rozklepal strachy, že by snad chyběl v průvodu a měl černý puntík a třeba zaraženou kariéru, když nebude zapsán a podepsán jako "přítomen".
Takhle režim ordinoval strach v lidech, kteří od něho něco docela obyčejného chtěli, totiž pracovat pro naši krásnou zemi, jak nejlépe uměli. Kdo si mohl dovolit tam chybět, patrně nic nepotřeboval, nebo měl stejně zaražený postup.

Na nařízeném politickém školení v naší firmě pro "odepsané kádrové rezervy", pro nestraníky nám jeden pan VUML bezostyšně sdělil něco v tom smyslu, že: "My nepotřebujeme vědce, kteří nejsou politicky dost jasně správně orientovaní." Tím chtěl říci co? Že musí být aspoň kandidát KSČ? Pro CSC nutná věc. Že třeba nebyl v prvomájovém průvodu? Mohlo to být leccos. Při té jejich nadřazenosti, když měli ničím neomezenou moc.

Já toho kluka docela chápal, moc se bál. Vnutil nám ho zadavatel úkolu, ale když to neuměl, když nedodržel termíny, bylo vlastně celkem jedno, jestli v tom týmu bude nebo ne, tak jsem ho ani nedržel, beru to vždy v klidu. Ale docela překvapilo, že se vůbec nechal naverbovat, když tohle neuměl. Jeho přístup k 1.máji jsem však chápal dokonale, pro něj to nebyl "lásky čas", ale "čas strachu". V ČST musely být vidět obrovské jásající davy z Prahy a odevšad, i kdyby je měli ze země vydupat - a vydupali si je.

Jestli jste nepochopil, že o tomhle jsem psal, a vyžádal jste si tak, abych to napsal polopatě, tak snad už to chápate.

Nevím, co si tu řešíte, ale držím vám palce, ať to zvládnete. V tomhle blogu jde o tehdejší atmosféru na povel a zážitky kolem toho. S typickými hláškami, jako o té "kultuře co je jako fotbal", které snad oni dokonce mínili docela vážně. Černí baroni nebyl tak úplně vymyšlený příběh.

Dneska často slyšíme v podobném duchu také nějaké hlášky, typické zas v dnešní době. A pak se nelze divit, když se pak dějí určité další podivné věci, co se dějí. Naštěstí pan Smetana si už odseděl ten nejvyšší český zločin proti státu, totiž odhodlaný protest tykadly, a je venku. Možná jen na chvíli.

Je zvláštní, jak se historie někdy opakuje i v navenek prý naprosto antagonistických režimech, které jeden před druhým varují - asi mají oba pravdu. Problém snad ani není v těch režimech, ale ve spoustě škarohlídů a dalších poděsů v nich, někdy se jim říká "deprivanti".
23. 12. 2012 | 07:33

Janda napsal(a):

Jíro, alespoň jste uznal že dnes už mají lidi jiné hlášky, tedy jiné problémy než tehdy.
Nevím proč vám tlačí na mozek co bylo před 40 lety.
.
Máme 500 000 nezaměstnaných, dalších 300-500000 mimo registraci, máme jenom v roce 2011 970 000 exekucí, letos dalších přes milion. Starší exekuce často ještě nevyřešené. CCa 10% obyvatel už má nahlášenu adresu na obecním úřadě. Lide v ghetech, lidi uplně jako bezdomovci.
Můžete se jich zeptat jestli by brali lehčí práci na 8 hodin denně, a dostali by za ni tolik aby v pohodě zaplatili byt, jídlo, koníčky, auto, a ještě chatu nebo dovolenou alespň v Bulharsku, ale za to jedenkrát ročně do průvodu 1. máje. No abych nekecal, ještě bylo dobré poslat děti s lampionem 7. listopadu
23. 12. 2012 | 08:28

Balák napsal(a):

Jíro, a když třeba církev vyžaduje účast na bohoslužbě nejméně každý týden a kdo nejde , koukají na něj blbě, to je v pořádku.??? Protože nejsou u moci a nepolepí vám to kádrově. A co celá ta staletí kdy byli u moci a polepili vám to i v duchu Kladiva na čarodějnice. Tp bylo dobré???
Opravdu tu třepete velké nesmysly, je to stále trapnější
23. 12. 2012 | 09:37

Kousal napsal(a):

Fakt je ten že na Funus Havlovi ani s krátkými nohavicemi a šaškovskými fuseklemi na první výročí se nemuselo povinně, to si nechali kariéristi pro sebe
23. 12. 2012 | 14:01

Vlado napsal(a):

Jak pak se píše blog s názvem Jak mě vzali do SSM panu J.Burianovi potomkovi uznáváneho levicového intelektuála na poli kulturním? Přichází doba, kdy i ti intelektuálové opět začnout cítit, že ten kapitalismus bez lidské tváře nelze ve svých dílech jen oslavovat. Největší díla hudebních skladatelů, básníků, spisovazelů, obroditelů byla psána za velmi obtížných sociálních postavení. Těm současným to samozřejmě nehrozí. Avšak oni jsou srdcem, duchem a obrazem své doby. Potomci jistě budou se zájmem číst jak soběstačný a sociální stát byl v době Druhé Bílé Hory vyprodán, rozkraden a připraven o sociální vymoženosti.
Tou první byla práce, která zajistila obživu pak vysoká natalita
v podobě HUSÁKOVÍCH DĚTÍ! Socialismus měl své klady né jen zápory jak se dnes tvrdí. Proč je u nás tradiční chalupaření, zahrádkaření, krátce zbyl ještě čas na své koníčky a to přetrvává ze socialismu. Ovšem, že by kapitalismus mohl mít přívětivější tvář to jistě ale nesměli by ho vést polistopadoví lapkové. Komunisté nejsou hrozbou, hrozbou jsou ti mafiáni.
Proč se tvrdí, že nejlepší hrou našich milionářů je vybíjená?
Bezdůvodně? Neřekl bych.
23. 12. 2012 | 14:27

jíra napsal(a):

Balák

Váš problém s vaším farářem vám asi nevyřeším :-) Když je to tedy pro vás takový problém, tak s vámi mohu jen soucítit. Ale můj spolužák kdysi po studiích začal chodit na kázání a moc si to pochvaloval, pak jsme to probírali u večeře v oblíbené hospůdce, přivedlo nás to - i v té šedi a špíně všude kolem - na úplně jiné a mnohem lepší myšlenky. Podobně jako zajímavé a inspirativní kurzy kreativity, kam jsem zase chodil později já.
Když už je taková svátečnější příležitost, něco blíže k tomu všeobecně. Já si vážím evangelií, zvěstování víry, všech, i těch třeba i indiánů, v Číně. Církev, to jsou zase především lidé, a žádný člověk není dokonalý. Problém nastává ale až když to někde lidé se svými zájmy přeženou, a to vzniká mnohem spíš mimo církve. Hodnotu evangelií to nijak nesnižuje.
Evangelia jsou pro mě jako celek taková nebeská duha, pěkně vedle sebe. Však taky přicházela pravidelně cca každých 500 let, podívejte se do historie. V globálnějším světě nám asi nezbývá, než poznávat to dobré i u sousedů, postěžovat si se sousedy navzájem o svých extrémistech a třeba se lidé mohou navzájem duchovně aspoň trochu ještě povznést a toho zlého lépe vyvarovat. Třeba právě ta trocha může stačit pro lepší svět než je tento.
Mimochodem, i ten Marxův Kapitál ve světě pomohl. Podmínky ve výrobě se pak o hodně zlepšily, majitelé pochopili, že je to i pro ně samé výhodné. Že by potenciálně také jakési "evangelium"? Problém zůstal ale ještě ohledně těch nevyzpytatelných krizí. Kdykoli se něco déle přehání. A pokaždé něco jiného či dokonce víc aspektů najednou. To je pak nevyzpytatelné.
Je zvláštní, jak komunismus v Číně nevadí hospodářskému rozvoji tak razantnímu, že ostatní svět jen zírá. Ale u nich je to úplně jiná mentalita, jednak uvažují celistvěji v dané věci, jednak se toto promítá i do pocitu sounáležitosti za celou zemi.
Každý pochopitelně upřednostňuje to své. Jen je dobré si být vědomi, že jednostrannost může být v globálnějším světě tak trochu problém, podobně jako když nemáte ty správné koncovky kabelů, chcete-li propojit počítače, aby se přenesla občas nějaká data. Asi se vyplatí postup jako u jiného vzdělávání se: Ideální je o všem vědět něco a o něčem všechno.

Pěkné svátky.

------

Janda (alias Kanda)
Až si vyřešíte své vnitřní problémy, kvůli nimž máte tendenci do všeho rýpat, buďte vítán, do té doby to není debata, ale vaše jednostranná frustrace. Někdo vám ublížil? To se časem spraví.
Máte zvláštní záliby v předvečer Štědrého dne, věru. Ale nebojte se, sváteční náladu se vám nepodaří pokazit ani zde, nejpíš ani jinde, tyto dny mají v sobě silný náboj. Já nevím, jak vám s tím pomoci. Leda snad jak to dělali naši předkové: Zopakujte si párkrát Otčenáš a Zdrávas Maria, zazpívejte si vánoční koledy, když nevíte, jak jinak poznat, co člověka šlechtí, opravdu to pomáhá, i ty modlitby jsou také v podobě písní. A přeji vám, ať se lépe naladíte, prospívá to zdraví a vaše okolí to taky ocení :-)
Hezké svátky...
23. 12. 2012 | 18:41

jíra napsal(a):

Pane Buriane,

začínám vaše pocity - koukat kam se korouhvička točí - docela chápat. Jak můžete vidět z odezvy možná jen JEDNOHO pána ale s mnoha tvářemi-nicky (má výdrž :-), asi už je opravdu čas obrátit opět kabát. A konečně spásně po nepodařené cestě jen z bláta do louže uniknout radši jen z deště pod okap... Pokoj si to nedá. Venku je možné si pocity z toho aktuálně vyzkoušet docela na tělo, cedí a cedí. Brrr.
Překabátění asi nepomůže. Těžko tu budou fyzicky vládnout jiní lidé než pořád ti samí. Slušné lidi vládnout nezajímá nebo se neprosazují. To by těch slušných aktivních musely být tisíce a víc.

Radši už odmítnout neustálé tápání. Proč pořád utíkat ode zdi ke zdi? V nejistých dobách obvykle uchopí moc nějací více psychopatičtí jedinci, dokážou zapůsobit opravdu kouzelně. A vyjde to pak nastejno, ač někteří spíš kroutí jiným krky a ti opační sází na jistotu desetinásobku, korupce má tendenci vládnout vždy.

Ale možná lidé najdou nějaký skutečně spásný zlatý poměr, zlatý střed, zlatou střední cestu, levopravou a pravolevou zároveň. EU se k tomu snaží dospět. Musí při tom platit obojí zároveň z toho "Nebát se a nekrást". U nás docela problém, tedy jen u menšího počtu lidí, ale bohužel právě ti mají obvykle moc.
A udržet to pak při životě dlouhodoběji, to chce především dobré zákony, spravedlivé, účinné, někdy tak trochu šalamounské, ať je o co se opřít, jinak je to zase jen na vodě.

Těší mě aspoň, že i pan Smetana bude na svátky doma, ten do toho trošku řízl těmi tykadly, věci trošinku prstíkem pošťouchl do většího obecného povědomí. I tak je to ale pořádně vyděsilo, skoro aby byl rád, že naštěstí na kroucení krkem nemají zákon. Oni mu sice na jedné straně říkají, že si tu eskalaci zavinil sám, na straně druhé ale i Nejvyšší soud odmítl uplatnit obvyklý úzus v EU nestíhat to a navíc na něj chystají obvinění další, protože se to prostě u nás v Česku stíhat muselo a muselo. Zase to musel nést pouze jeden a to je opravdu málo.

Přeji Vám a všem lidem dobré vůle opravdu hezké svátky a sváteční náladu.
23. 12. 2012 | 19:47

Tykadlo napsal(a):

Pane Jíro, stejně jako vy považuji kauzu Smetana za trapnou. Jenže ta je uřčitý typ lidí, který to tak hraje. Byl na tom založen celý disent za komančů. prostě vyprovokovat moc aby musela zasáhnout, a pak rozpatlávat nicotnou scénku do nekonečna. Soud se na to mohl vykašlat, ale stejně pan Smetana mohl najít řešení aby za sebe nedělal hrdinu za každou cenu.
Svým způsobem se bavím, stejně tak se totiž táhnou různé legendy o zločinnosti komunistů- vzpomeńte na číhoštský zázrak, na Wonku,Havla a Magora Jirouse na technopárty za paroubka, na Pussy Riot - prostě vždy snaha vytřískat z prdu politický kapitál až se to vleče desetiletí a nikdo neví jak to zastavit
24. 12. 2012 | 14:37

jíra napsal(a):

Tykadlo

Promiňte, nevšiml jsem si, že sem ještě někdo přispěje. Odpovím vám, jak to říkám a píši jinde.

Ti lidé sice nejsou třeba zdatnými politiky či mudrci, ale udělali to, co hluboce cítili jako důležité a potřebné. Aniž by tím někoho poškodili. Leda tak zájmy té zvláštní podoby vrchnosti, na niž nějak ať přímo či nepřímo ukázali varovným prstem.

Že si z jejich spontánní rozhořčené akce občana či občanů někdo jiný udělá kariéru, nebo spíš že z toho pak bývá jen takový izolovaný protest, jenž mohou spindoktoři proto snadno bagatelizovat jako jen údajnou "klukovinu, za níž po právu pykají", je věc jiná.

Společnost, politici obzvlášť, tento spontánní varovný prst neuměli zatím uplatnit pro nápravu věcí. Například ho smysluplně začlenit do nějakého kontextu skutečné pozitivní evoluce, když tu zatím taková skutečná širší občanská pozitivní evoluce zatím snad začíná teprve vykukovat. A nevylučuje se ani druhá strana mince, nějaká pozitivní revoluce, aby se to vyvážilo, ani revoluce nemá být jaksi mechanicky jen pro revoluci jakoukoli.

Nic by asi nemělo mít naprostou dlouhodobou převahu, jinak vládci zpohodlní, nahoru se dostanou spíš ti neschopní, kteří nikomu nevadí, ti si na nic netroufají a mají zájem jen udržet status quo i přes nějaké negativní tendence v zemi, ignorují zpětnou vazbu, a to brzy vede ke stagnaci a k blbé náladě.

Přeji si, vám i všem příští rok lepší náladu...
27. 12. 2012 | 21:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy