Zakázky na ministerstvu obrany jsou již dlouhodobě terčem kritiky. Jedni hovoří o černé díře, druzí dokonce o pomyslné dojné krávě. Výsledkem jsou často předražené zakázky, nevyhovující vybavení a nespokojení výrobci. Náprava bude těžká, ale není nemožná.
Soudy podřízené vládě? Nová ústava prosazena pouze vládnoucí stranou? Omezování opozice a dokonce izolace v rámci Evropské unie? Všechny tyto problémy můžeme najít v současném Maďarsku. Premiér Viktor Orbán, předseda pravicové strany Fidesz, je ale odbývá jednoduše: „Země potřebovala restart.” Zkrátka jednoduchá a líbivá opatření s cílem řešit neuvěřitelně složité společenskoekonomické problémy. Nabízí se jisté srovnání s ambicemi českého senátora Okamury a jemu podobným, kteří slibují rychlá a razantní řešení, jako je tomu například i v případě nově založeného hnutí Úsvit.
V těchto dnech si opět připomínáme celosvětově významnou událost - konec druhé světové války v Evropě. Tento šestiletý konflikt zasáhl do života většiny světové populace a stál život desítky milionů vojáků a civilistů. Ale kdy „to“ vlastně skončilo? Jak si vysvětlit, že se nám ze dne na den – přesněji řečeno, z roku 1991 na rok 1992 – změnilo datum nacistické kapitulace, a tedy konce druhé světové války v Evropě? Stejně jako se lišila interpretace data německé kapitulace, lišil se často i pohled na hrdinství a válečné zásluhy.