O co jde v kauze CASA především?

28. 06. 2012 | 10:05
Přečteno 5168 krát
Kauza ohledně nákupu letadel CASA C-295M a zejména pak samotná otázka trestněprávní odpovědnosti bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové v současné době jednoznačně dominuje českému mediálnímu a politickému prostoru. Bohužel se však zásadně opomíjí podstata celé kauzy, a to že tehdejší česká vláda pořídila předražená dopravní letadla, která zásadně neodpovídala původním požadavkům armády.

Česká pobočka renomované konzultační firmy American Appraisal vypočítala, že nákup čtyř dopravních letounů CASA byl předražený. Srovnání jiných čísel je ještě zajímavější, a to zejména pokud porovnáme cenu, za kterou španělské stroje pořídily jiné armády. Portugalská armáda tak například zakoupil jeden letoun CASA C-295M za zhruba 418 milionů korun, což je téměř až o polovinu méně než částka, kterou musel uhradit český daňový poplatník.  
 
Navíc se na příkladu pořízení těchto letounů dobře ukazuje zásadní nekoncepčnost a nedostatek strategického uvažování tehdejších politiků, pramenící ať už z prostého nezájmu, či -- možno jen spekulovat -- případného zlého úmyslu. Vojáci, pro něž byly transportní letouny primárně pořizovány, se, včetně tehdejšího náčelníka generálního štábu generála Vlastimila Picka, od začátku proti nákupu španělských strojů ohrazovali.  Řada vojenských odborníků v této souvislosti poukazovala na nedostatky letadel CASA jako vhodného transportního letadla pro potřeby armády. Upřednostňovaným strojem tak byl spíše italský stroj Spartan C-27J, jenž mimo jiné našel uplatnění v armádě Spojených států. Spartan byl od počátku vyvíjen pro potřebu armády, kdežto jeho španělský konkurent CASA C-295M je pouze vojenskou variantou odvozenou od původně primárně civilního letadla. Italský C-27J je zároveň schopen dosáhnout mnohem větší letové rychlosti a hlavně se může pochlubit výrazně větším operačním doletem, což je u transportního letounu naprosto klíčový ukazatel. Letoun Spartan tak může v podstatně kratším čase doletět se zásobami k našim vojákům v Afghánistánu a to bez nutnosti mezipřistání za účelem doplnění paliva, jako je tomu v případě současných strojů ve výzbroji naší armády.
 
Dalším podstatným faktem -- a snad i důležitou lekcí do budoucna -- je naprostá rezignace politické reprezentace na možnost spolupráce s našimi spojenci při pořizování dopravních letounů. Tehdejší Topolánkova vláda sice s nákupem spěchala, aby jej ještě stihla schválit před svou rezignací, nicméně podle pracovníků Nejvyššího kontrolního úřadu byly letouny přesto pořízeny o dva až pět let dříve, než to bylo vzhledem k potřebám modernizaci letectva nutné. Tento čas by navíc mohl vládě posloužit k případnému navázání spolupráce s některými z okolních států, kteří též usilovaly o obnovu svých přepravních vojenských kapacit. Česká republika se tak mohla například připojit k Polsku a společně zakoupit letouny CASA, a nebo popřípadě vyslyšet přání vojáků a pořídit letouny Spartan ve spolupráci s Bulharskem a Rumunskem. Je obecně známo, že společný postup a vyjednávání při pořizování nové vojenské techniky v rámci koalice několika zemí zaručuje lepší vyjednávací pozici vzhledem k dodavateli a umožňuje získat množstevní slevu. Letouny CASA se navíc mají do roku 2016 stát součástí bojové jednotky Battle Group, které pro potřeby EU plánují sestavit státy Visegradské čtyřky. Přestože se za takovýchto podmínek možnost spolupráce sama jen nabízela, partikulární politické zájmy opět převládly.
 
Případ pořízení letadel CASA proto musí být vnímán v celé jeho šíři, a to i s důsledky pro akceschopnost českých ozbrojených sil. Přes veškerá nedůstojná tvrzení vyřčena na adresu vyšetřovatelů ze strany některých vládních politiků musí tato kauza být důkladně rozkryta a prošetřena. V ideálním případě by Vlasta Parkanová už dávno vyvodila politickou odpovědnost, neboť z titulu své dřívější funkce ministryně obrany plně za rezort odpovídala. Bohužel se však tak zatím nestalo. Parkanová se tak chtě nechtě řadí ke svým kolegům ze současné vlády, kteří, jako je tomu v případě ministra obrany Alexandra Vondry sužovaného aférou ProMoPro,  zřejmě nechtějí tyto základní principy politické odpovědnosti vzít na vědomí. Pokud by tak učinili, tak by se vyšetřování a samotná debata o nákupu letadel CASA pak určitě mohly vést v mnohem konstruktivnějším duchu.

Tento kmentář vyšel ve zkrácené podobě v dnešním vydání Lidových novin.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Bára napsal(a):

Konečně to někdo pořádně popsal. Bravo pane Hamáčku
28. 06. 2012 | 10:08

Ládik!!! napsal(a):

Pan Hvížďala nedávno psal, co obsahovala příplatková výbava (o které měl innformace) - a ta může podstatně hýbat cenou. Ale třeba letadla obsahují i další příplatkovou výbavu, o které nic nevíme. Možná to už nejsou obyčejná transportní letadla, ale stíhací bombardéry.
28. 06. 2012 | 10:12

neo napsal(a):

Ladik!!!

držák na kafe, mp3, bluetooth, vyhřívané sedačky a voňavej stromeček. bez toho se žádný stroj neobejde :)
28. 06. 2012 | 10:20

Drzá zrzka napsal(a):

V cause CASA jde především o peníze. O peníze těch druhých.
Obyčejný; bězný; prostý; všední; řadový; lidový; obvyklý; normální; neokázalý; tuctový; průměrný občan se stejně pravdu nedozví.
28. 06. 2012 | 10:27

Ives napsal(a):

Neo, Ládík, to mi připomíná ruskou kopii B-29, kterou udělali podle letadla, které u nich nouzově přistálo. Protože jeden z pilotů tam měl pověšený svůj fotoaparát, tak všechny letouny vyrobené v Rusku ho měly také. Jak řekl Josef Vissarionovič, na nic se neptejte a udělejte vše naprosto stejně! Jenže ten by asi Vondru a Parkanovou poslal na Sibiř:-))
28. 06. 2012 | 10:27

Al Jouda napsal(a):

Chtělo by to vojenskou diktaturu, to by se nakupovala vojenská technika bez problémů :)))
28. 06. 2012 | 10:31

Ládik!!! napsal(a):

Když jde o tak dobré a drahé letadlo, mělo by lítat, ať se zaplatí. Když už, tak s turisty do Afghanistanu.
28. 06. 2012 | 10:34

aga napsal(a):

Demokratická vláda, které by ještě alespoň trochu záleželo na mínění voličů, by si musela uvědomit, že nejhorším možným výsledkem celé kausy by bylo zjištění, že takovéto flagrantní předražování státních zakázek je zcela v souladu s právem, a že nexistují mechanismy, jak mu zabránit. Že byl celý systém takto nastaven schválně už tušíme, ale potvrdit to oficielně může jen ten, kdo už si z voličů dělá otevřenou srandu.
28. 06. 2012 | 10:46

pepa napsal(a):

základ zločinců je dosadit loutky ke korýtkům a krást!!!

A co Slávek Socbotka co prodal 51% OKD a byty za 4,3mld.Kč!

Není také něčí loutka??? Kdo jej manipuloval? Kdo měl zisk?

Stát okradl loutka BS v kauze OKD o desítky miliard Kč!

Autore, to je Váš šéf, co s ním tlacháte v PSP?

Kolik škod způsobili různí chamtivý politici ČR???
28. 06. 2012 | 10:55

Al Jouda napsal(a):

Zajímavá fakta :
Stát zvýšil za posledních 8 let roční výnos DPH o více než 90 mld. Kč. Loni na DPH vybral téměř 278 mld., v roce 2004 to bylo 184 mld. Kč. Letos by měl být výběr vyšší než loni.
U spotřebních daní se od roku 2004 výnos zvýšil o 50 mld. [LN]
To se to vládne a krade, když lidé platí jako mourovatí a mlčí !
28. 06. 2012 | 10:57

Ládik!!! napsal(a):

aga-
a to se probírají jen letadla. Rozopčet MO = 45 mld Kč - zde http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/zakony_4709.html
28. 06. 2012 | 11:00

jája napsal(a):

..a za všechno můžou komunisti, jak napsal Nečas s kandidátem Sobotkou.
28. 06. 2012 | 11:00

Ládik!!! napsal(a):

na posledním řádku jsou "dotace podnikatelským subjektům" 101 milionů... co to je?
28. 06. 2012 | 11:02

aga napsal(a):

Není to zajímavé, že totalitní neodvolatelná socialistická vláda se bála mínění "voličů" víc, než tyto zcela a zaručeně demokratické?
28. 06. 2012 | 11:05

melčákova pohanka napsal(a):

Kalousek odkloňuje debatu,peníze,moc a my diskutujeme a diskutujeme a on odklońuje a odklońuje....Kdo to vydrží déle? Blíží se prázdniny,tak si myslím,že vítězem bude Kalousek..
28. 06. 2012 | 11:22

ahoj napsal(a):

Kupovat armade neco co nechce samo o sobe rika ze lide za toto zodpovedni nemaji v rozhodovacich funkcich co delat. To ze zakazku zamerne jeste predrazi a okradou vsechny o penize je na kriminal.
Je mi z toho politickeho hnusu spatne.
28. 06. 2012 | 12:03

dříve čtenář napsal(a):

Je to všechno jedno veliké, ale opravdu veliké nedorozumění...
Paní parkanová určitě při nákupu letounů Casa věděla, že je po nových volbách do parlamentu budeme nutně potřebovat k transportu bývalých nezvolených poslanců (samozřejmě po potřebném zácviku) na afgánská bojiště. Pány bendu, gazdíka a škromacha bych rád uviděl v první linii!
28. 06. 2012 | 12:10

Hloupý Honza napsal(a):

CASA je od slovesa kasírovat.

A že prý nejde určit cena obvyklá. Je to úplně jednoduché:

cena civilní verze CASA + zelená barva - sedačky pro cestující = obvyklá cena vojenské verze CASA
28. 06. 2012 | 12:17

Grőssling napsal(a):

Ale jdou někam Hamáček, vědí prdlajs,

Dag Batman sehnal Raketové Pěnici Tornádo Lou Už 3 papíry,

Už 3 papíry Hamáček,

které jednoznačně říkají, že pokud kupovala Pěnice ta éra, mohla akceptovat jakoukolic cenu dodavatele a ne se handrkovat o to, aby erár ušetřil.

Jsou vedle jak ta jedle Hamáček.

Jen více Dagů Badmanů,

jen více Pěnic Tornádo Lou !
28. 06. 2012 | 12:30

Xury napsal(a):

Pro autora:
"Česká pobočka renomované konzultační firmy American Appraisal .." - je zajímavé, že tato konzultační firma posudky vojenského materiálu nedělá a ani nenabízí. Docela by mne zajímalo, koho v České policii napadlo, obrátit se zrovna na tuto firmu. Navíc jde o firmu, která posledních desetiletech na českém trhu víceméně živoří. Pokud se případ dostane k soudu, jsem zvědavý jak posudek obstojí.
28. 06. 2012 | 14:55

JAHA napsal(a):

Bára napsal(a):
Konečně to někdo pořádně popsal. Bravo pane Hamáčku
28. 06. 2012 | 10:08
Ja uz nemam chut opakovat, ze ide o cvicenie CSSD pred volbami, jedenkrat za tri dni napisat hocico, len nech je to v prospech strany. Vsetko, co je v tomto prispevku napisane sa napisalo za posledne tyzdne uz x krat a fundovanejsie.

Takze iba poopravim zrejme dezorientovaneho/vanu Baru:

Konečně to někdo pořádně opsal. Bravo pane Hamáčku☺

P. S. Je to lepsie, ako za cias Satinskeho. Ten v jednom skeci sa stazoval, ze mu nechceli zverejnit Mamku Postkovu, aj ked ju uhladne a krasopisne opisal, a to viackrat. Vam to vychadza v Aktualne v pohode☺.
P. S. II. Re Captcha - nsgreen, sorrowful☺
28. 06. 2012 | 15:16

Inci napsal(a):

Společné memorandum vlád Polska,Finska a Portugalska na obranu Vlasty Parkánové před policejním stíháním :

Přiznáváme , že jsme podváděli naše spojence v NATO .
Přiznáváme , že naše krizí svírané vojenské rozpočty neumožňují nákup plnohodnotné techniky .
Letouny CASA v naší výzbroji nemají žádné motory a ani vyspělou avioniku , jsou to ve své podstatě jen kluzáky ,proto ten neuvěřitelný cenový rozdíl .
Vlasta Parkánová je stejně jako Julie Timošenková nevinná !!!
Omlouváme se našim spojencům za vykazování neexistující techniky .
Jedině ČR má plnohodnotná vojenská transportní letadla s pozlacenými vakuovými toaletami !!! V těch našich kluzácích je jen v podlaze proražená díra a na ní dřevěná kadibudka z Baumaxu v barvě třešňového dřeva s vyřezaným srdíčkem . Podtlaku může být dosaženo jen ve velkých výškách odkrytím otvoru .

Poznámka Portugalska : Češi neplačte nad cenou svých Pandurů , ty naše levnější mají pancéřování z masivních akátových centimetrových prken .
28. 06. 2012 | 15:22

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

„American Appraisal s.r.o. je znalecký ústav zapsaný Ministerstvem spravedlnosti ČR v seznamu ústavů kvalifikovaných pro znaleckou činnost v oboru ekonomika, a to již od roku 1993.

Za dobu působení společnosti v České republice jsme z  pražské kanceláře zrealizovali více než  1 600 projektů ocenění v téměř čtyřiceti zemích světa. Celkový objem oceňovaného majetku činí 1,7 bilionu Kč (63 miliard €).

Členové našeho týmu jsou členy mezinárodně uznávaných profesních sdružení a certifikačních organizací, jako jsou American Society of Appraisers ("ASA"), Appraisal Institute ("MAI"), Association for Investment Management and Research ("CFA") a Royal Institution of Chartered Surveyors (“RICS”). Výsledky naší práce jsou běžně přijímány kontrolou Komise pro cenné papíry a jiných orgánů dohledu nad veřejnými trhy („SEC, ČNB“), the Internal Revenue Service („IRS“), mezinárodními investory, společnostmi obchodujícími s nemovitostmi, významnými bankami a auditorskými firmami z “Big 4”. Jiní členové našeho týmu jsou vedoucími pracovníky v organizacích, které určují profesionální standardy v našem oboru jako například International Valuation Standards Committee („IVSC“).“
http://www.american-appraisal.cz/
28. 06. 2012 | 15:28

Inci napsal(a):

ahoj

Též se mi chce zase zvracet ...

Drzost Kalouska a Parkánové nemá obdoby ...
28. 06. 2012 | 15:42

Inci napsal(a):

Brek jednoho z mnoha desítek generálů velícího naší pidiarmádičce o síle 1,5 poslabší motorizované divize :

Kdyby politici peníze na výzbroj armády nerozkrádali , nevelel bych teď jednomu tanku , polovině stíhačky a třem sestřičkám z naší nejelitnější jednotky ... polní nemocnice ... :-(

Inciho dodatek : ... a sedmi plukovníkům neexistujících pluků ..
28. 06. 2012 | 16:17

Platan napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
Pan Hvížďala nedávno psal, co obsahovala příplatková výbava (o které měl innformace) - a ta může podstatně hýbat cenou. Ale třeba letadla obsahují i další příplatkovou výbavu, o které nic nevíme. Možná to už nejsou obyčejná transportní letadla, ale stíhací bombardéry.

Nemluvě o tajných přídavných modulech, které z letadel mohou v případě potřeby udělat raketoplány...
28. 06. 2012 | 16:17

Ládik!!! napsal(a):

Platan -
přece to předražení se musí nějak zdůvodnit. Domek na slušné úrovni stojí 5-10mega, to si nese v krabici kdejaký hejtman. Takové prkotiny to nebudou.
28. 06. 2012 | 17:41

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Ještě připomenu skutečnost, že na letadla CASA na rozdíl od Pandurů nebyla nejen vypsána veřejná soutěž, ale letadla CASA nejsou zbrojní technikou v pravém slova smyslu, jde jen o dopravní letoun.

Obecně a bez jakékoliv souvislosti s metodami a závěry zpracovaného posudku můžeme uvést pouze skutečnost, že C-295M je vojenský transportní letoun vyvinutý z letounu Airtech CN-235, který byl prodáván od roku 1986 ve verzích jak jako civilní, tak jako vojenský dopravní letoun. EADS CASA pod označením C-295 dosud pro civilní účely není prodáván. S vyloučením některých doplňkových částí avioniky a vybavení letounu, jako je opevnění, systémy vlastní ochrany, jiné vybavení kabiny, zesílené některé části, závěsníky, nákladové dveře apod. se však dle našeho názoru nejedná v užším slova smyslu o speciální zbrojní techniku (zbraň), ale v podstatě o standardní dopravní letoun. Rovněž tak proběhly nákupy těchto letounů armádami některých zemí, přičemž informace o některých těchto nákupech jsou dostupné z veřejných zdrojů.
http://www.american-appraisal.cz/news/article/43/
28. 06. 2012 | 18:13

Antonín Hrbek napsal(a):

Letouny CASA byly dodatečně vybaveny pozlacenými pancéřovanými záchody pro případnou potřebu čelných generálů a politiků. Jenomže za celou dobu co letouny CASA máme jimi žádný čelný generál nebo politik neletěl. Není to jejich zvykem lítat ve vojenských transportních letadlech. O "užitečnosti" letounů CASA svědčí i nedávný případ havarie autobusu v Chorvatsku, kam musel být poslán vojenský Airbus. Letouny CASA to nebyly schopny zvládnout.
28. 06. 2012 | 21:53

Peevee napsal(a):

Antoníne letouny CASA nejsou dopravní letouny nýbrž nákladní letouny. To byste chtěl aby oběti havárie, zranění a přeživší seděli na zemi nebo nějaké kovové sedačce místo aby armáda vyslala normální dopravní letadlo?
29. 06. 2012 | 08:04

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený peevee,

patrně jste přehlédl, že se z Airbusu vyndali sedačka a že se předělával 5 hodin na nemocniční transportní letadlo
29. 06. 2012 | 19:25

Inci napsal(a):

Dokonce i naše přebujelá generalita tyto letouny pro jejich nevhodné parametry zoufale odmítala ...

Jenže v každém stádu se najde černá ovce ... gen. Picek nakonec řekl ano ... stejně jako v lepším případě každá lehká prodejná žena ... za úplatu , to by se dalo při gigantickém rozkrádání na obraně ještě pochopit, prostě si taky ...

Druhá varianta je pro vojáka na poslední kulku , pan generál je nejspíš jen zbabělá sketa, která se po soustavném politickokriminálním nátlaku dokonale podělala...

Jenže dnešní vyznamenání od zloděje propisovaček ukazuje spíš na druhou variantu ... :-(
29. 06. 2012 | 20:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy