A. B. Breivik: Válka proti společnosti.

25. 07. 2011 | 20:36
Přečteno 12170 krát
Šílené činy Čo-Sung-hua a Anderse Behringa Breivika jsou v souvislostech stavu současné společnosti vysvětlitelné. Můžeme se jen obávat, že nejsou poslední.


Měli jste všechno. Vaše mercedesy vám nebyly dost, vy spratci. Vaše zlaté náhrdelníky vám nebyly dost, vy snobové. Vaše svěřenecké fondy vám nestačily. Všechno vaše hýření vám nestačilo na ukojení vašich požitkářských potřeb.“, řekl před pěti lety do videokamery korejský student Čo-Sung-hu, nabil zbraně a chladnokrevně postřílel 32 posluchačů a učitelů virginské univerzity. „Čas pro dialog je pryč. Míru jsme dali šanci. Nyní přišel čas na ozbrojený odpor.“ , napsal před několika dny v „2083 - Evropské deklaraci nezávislosti“ pravicový extremista, odpůrce imigrantů, multikulturalizmu, liberalizmu a islámu Anders Behring Breivik, nabil zbraně a postřílet na osm desítek účastníků prázdninového pobytu na ostrově Utoya. Oba případy jsou nápadně podobné. Oba nám připadají neuvěřitelně děsivé. Zoufale hledáme vysvětlení. Hovoříme o šílenství a přemýšlíme, jestli mu nešlo zabránit. Každý čin ale má svoje příčiny a souvislosti. I ten šílený.

Samotářský Čo měl psychické potíže. V roce 2005 byl hospitalizován na psychiatrii, bral léky proti depresím. Lidé, kteří jej znali, připouštějí, že byl "divný" nebo dokonce "narušený". Podle spolužáků byl i Breivik ve škole introvertní. Od roku 2009 žil samotářsky na farmě, kde připravoval výbušniny ke svaté válce za „změny ve společnosti“. Čo i Breivik se považovali za ostrůvky uprostřed zkaženého světa. Oba byli hluboce přesvědčeni o správnosti svých idejí. Z historie víme, že existují náboženské a politické motivy, které mohou vést ke spáchání hrůzných a zdánlivě nepochopitelných činů. Tyto motivy, přestože se zdají být na první pohled odlišné, mají mnoho společného. Podle K.Taylorové, autorky knihy "Brainwashing", používají abstraktní ideály jako "svoboda", "bůh" nebo "stát" a bývají spojené se silnými emocemi. Lidé, snažící se je naplňovat, mají černobílé vidění světa a chtějí jej přetvořit k obrazu svému. Ve fanatickém zaujetí bojem za vznešené ideály páchají těžké zločiny a projevují naprostou bezohlednost vůči svým obětem. Totéž platí o vládách. Podobně totalitním způsobem postupovalo Rusko v Čečensku nebo Čína v Tibetu. Ostatně i USA, vzor světové demokracie, ospravedlňovaly agresi v Iráku ohrožením vlastní bezpečnosti a svobodného způsobu života. Díky emotivním vystoupením George Bushe k tomu postačily abstraktní ideje. Konkrétní důkazy o spojení Saddámova režimu s Al-Kajdou, ani zbraně hromadného ničení, se nikdy najít nepodařilo.

Pro nemalou skupinu lidí představuje život ve společnosti bezohledného individualizmu a konzumu velký tlak, kterému jen těžko vzdorují. Bezprostředním důsledkem mohou být v krajním případě dva protichůdné stavy: deprese a úzkost nebo nepřátelství a agresivita. Stresovaný člověk prožívá zátěžovou situaci sobě na úkor, jeví známky psychické lability a ve vypjatých situacích může reagovat zkratkovitě: vraždou, sebevraždou, asociálním nebo antisociálním chováním. Většinová společnost jej potom považuje za šíleného. Antipsychiatr R.D.Laing však zastává názor, že i ta nejtěžší duševní onemocnění jsou „zvláštní strategii, kterou si člověk vytváří, aby mohl žít v podmínkách, které nejsou k životu". Za ideálního stavu by léčení těchto lidí spočívalo ve změně pro ně nepřijatelných společenských poměrů. Protože to ale v praxi není možné, dostávají se do společenské izolace a zahnáni do kouta se stávají ještě nebezpečnějšími. V mezním případě pak může dojít k tomu, že se rozhodnou, tak jako Čo nebo Breivik, sami "léčit" nemocnou společnost.

Čo i Breivik měli svůj plán do detailů promyšlený. Vraždili mlčky a soustředěně. Jako profesionálové dokonale ovládající neosobní způsob zabíjení. Použití moderních "palných" zbraní přitom vyžaduje technickou dovednost a dokonalou koncentraci. Na morální úvahy nezbývá prostor. Sociální psycholog R. Baumaister dokonce hovoří o "nízkoúrovňovém myšlení", které popisuje jako "velmi konkrétní, zúžené a rigidní uvažování, zaměřené na tady a teď a na detaily jednání agresora, při němž dochází k naprosté identifikaci s akcí". Soustředění na detaily totiž vrahovi umožňuje vyhnout se přemýšlení o tom, že oběť je také člověk. Podle Baumaistera "Nejenže tento postup umožňuje zabíjet efektivněji, ale také chrání před pocity viny, které by mohly akci narušovat".

Šílené činy Čo-Sung-hua a Anderse Behringa Breivika jsou v souvislostech stavu současné společnosti vysvětlitelné. Můžeme se jen obávat, že nejsou poslední. I mezi našimi politiky a spoluobčany je řada těch, kterým jsou blízké extrémní názory na soužití lidí odlišných kultur a vyznání, psychopatů, neznajících soucit, stud ani svědomí. Je nezbytné je identifikovat a varovat před nimi. Pokud se jim dostane do ruky zbraň nebo moc, je otázkou času, kdy je, „v zájmu vznešených ideálů“, obrátí proti nám.MUDr. Jan Hnízdil, aktualizovaný komentář k případu korejského studenta Čo – Sung – Hua, LN 2006


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Cestovatel napsal(a):

Spojovat invazi v Iráku, Čínskou okupaci Tibetu a Ruskou genocidu v Čečensku je nemístné. Protože v Iráku vládl diktátorský režim, který povraždil předtím tisíce civilistů a neuznával demokracii, což už je dost legitimní důvod k útoku na takovou zemi. Irák byl hrozbou jako každá diktatura ať spolupracoval nebo nespolupracoval s Al-Kajdou neb měl nebo neměl zbraně hromadného ničení.
25. 07. 2011 | 20:49

Maximus napsal(a):

Nějak jsem pořád nepochopil, proč Breivik když nenáviděl multi kulti a islámské přistěhovalce, tak obrátil zbraně proti mladým naprosto nevinným spoluobčanům. Ten netvor je totálně vykolejený a nemocný člověk. Nejlepší trest pro něj by byl, aby byl na pár dnů zapůjčen pozůstalým po obětech, přičemž by ho nesměli zabít, jen mučit. Středověké praktiky měly také co do sebe! V naprosto jasných případech jako je tento, by měl být obnoven trest smrti. Nyní tohoto netvora budou muset ještě Norové 20 let živit a pak má ještě šanci na propuštení, to snad ani není možné! Zrušení trestu smrti bylo všude rychle provedeno, ale politici o jeho znovuzavedení nechtějí ani slyšet a vymlouvají se, že to nejde atd. Kdyby v Norsku byl trest smrti, je možné že by i tyto hrozné činy nespáchal v takovém rozsahum možná by jen sáhl k bombám.
25. 07. 2011 | 21:02

Cestovatel napsal(a):

Maximus:

Problém je že v Norsku není ani trest doživotí takže dostane maximálě 20 let.
25. 07. 2011 | 21:07

Karel Mueller napsal(a):

Pane Hnizdil,

napsal jste zajímavý a částečně i vystihující bog, ale vyhnul jste se odpovědi, proč byl Breivik tak fanatickým odpůrcem multikulturalismu.
25. 07. 2011 | 21:09

nesvazák napsal(a):

Pane Hnízdile,je třeba již konkrétně pojmenovat duševně nemocné politiky a nenechat je ovládat naše životy-Klaus,Kalousek,knížepán,Bárta a další... A je i v jejich zájmu a jejich rodin,aby byli léčeni a třeba zdarma a nadstandartně!!!!
25. 07. 2011 | 21:09

kverulant112011 napsal(a):

cestovateli,
"což už je dost legitimní důvod k útoku na takovou zemi"
potvrdil jsi přesně analýzu autora.
Jaké další legitimní důvody k ilegálnímu jednání máš ještě v zásobě? Breivikovi se nelíbí multikulti, co se nelíbí Tobě? Umíš střílet?
25. 07. 2011 | 21:13

slavwin napsal(a):

Cestovatel
Invaze kamkoli by měla mít nezpochybnitelný důvod. Myslím že pan doktor zdůvodnil teror jednotlivců přijatelně. Když silná mocnost pro svůj útok nemá nezpochybnitelné důvody, začíná se spekulovat a napadenému se lépe podsouvají třeba nepravdivé úmysly. První útok na Irák byl opodstatnější, naskýtá se otázka, jestli neměl být zakončen důsledněji a ten druhý to už mohla být snaha o nápravu. Osamocení Eliášové musí cítit, že to vymetání se zrodilo čistě v jejich hlavách a podporu Boha nemají a jsou ve službách dábla.
25. 07. 2011 | 21:28

Tupelo napsal(a):

Maximus: Norsko ma mechanismy aby se ten nacek uz na svobodu nikdy nedostal. Budou ho sice 'zivit', ale nijak mu to nezavidim. Mozna ze by smrt pro nej byla prilis jednoducha. Myslim, ze blazny (k tomu patrne fanatismu nevyhnutelne vede - jen doufam ze ty nase podchyti driv nbez jim s konecnou platnosti rupne v kouli) by neodradil ani trest smrti (pro nektere mucedniky mozna naopak).
25. 07. 2011 | 21:29

vasja napsal(a):

Tak vida, v Americe patrně střílel levičák. Nepěkná vizitka pro naše levicové strany.
Tehdy vládnul Ing. Paroubek a místopředsedou byl docent Havel.
25. 07. 2011 | 21:34

Yosif K napsal(a):

Pane Kverulante - pokud se mermomoci chcete zastavat Saddama Husseina, tak se zastavate podobneho psychopata jako je Breivik.

Jen tak namatkou - vyvrazdovani Kurdu yperitem, okupace a totalni tozkradeni Kuweitu, polovalecny az valecny stav s UPLNE VSEMI SOUSEDY (vcetne antiamerickych diktatur v Syrii a Iranu), silene plany na sestrojeni pulkilometru dlouheho dela atd atd.

Vysledek americke okupace: prumerny plat proletariatu stoupl z 3 US$ mesicne na cca 300-400 US$ mesicne atd atd. Co se tyce bezpecnosti - naprosta vetsina mrtvych Iracanu padla za obet sektarskemu teroru mezi domacim obyvatelstvem - vetsinou siite proti sunitum nebo Arabove oproti Kurdum atd. To ovsem za Saddama nebylo az tak uplne lepsi - sektarsky teror byl za Saddama lokalizovan do jinych mist - do siitskych a kurdskych provincii.

Pokud nyni chce obyvatelstvo Iraku zit ve vecne demokracii a miru a prosperite - nebrani jim v tom nic jineho nez vlastni nesnasenlivost a revnivost. Vsimnete si tez laskave, ze Iraku se zcela vyhnulo tzv "arabske jaro". Krik o svobodnych volbach a demokrazcii nepada v iraku na urodnou pudu - k cemu nove svobodne volby, kdyz si nedavno Iracane svobodne zvolili nesnasenlive nabozenske fanatiky, demagogy a populisty? Myslite si ze pri dalsich svobodnych volbach by tomy bylo nejak jinak?
25. 07. 2011 | 21:35

Divobyj napsal(a):

Není pražádných pochyb o tom,že Breivikův čin je odsouzeníhodný.Nevinní a nezůčastnění lidé se prostě zabíjet nesmějí.
Mám však dojem,že tento blog se pokouší nastínit PŘÍČINY takovéhoto jednání.Možná mi tu budou někteří nadávat,ale já si myslím,že zmínění zločinci se prostě snažili řešit neutěšenou situaci ve společnosti SVÝM,bezesporu špatným způsobem.Myslím však,že je třeba se zamyslet nad tím,že tito zločinci se zřejmě cítili jako bezmocní,spravedliví mravenečci,stojící tváří v tvář zkaženému,zhýralému slonovi(lidské společnosti),a tak mu alespoň "šlápli na kuří oko".
25. 07. 2011 | 21:39

Yosif K napsal(a):

Citat z pana Hnizdila:
"I mezi našimi politiky a spoluobčany je řada těch, kterým jsou blízké extrémní názory na soužití lidí odlišných kultur, vyznání a názorů, psychopatů, neznajících soucit, stud ani svědomí. Je nezbytné je včas identifikovat a varovat před nimi."

Pane Hnizdile, kdyz uz jste tak presvedcen o nezbytnosti identifikovani - zcela spravne - nemyslite ze je vhodne i nadalke identifikovat psychopaty a teroristy i mezi nasimi milymi islamistickymi soudruhy? He? Treba temi co se odpaluji v loindunskem metru ci na madriskych nadrazich? He? Nebo co odpaluji Kassamky a Grady na materske skolky v sousednim state? He?
25. 07. 2011 | 21:40

JardaV napsal(a):

To je zvláštní,že ten Nor je zatčen,takže k němu nikdo kromě vyšetřovatelů nemůže,ale už několik jedinců se rozhodlo definovat jeho motivy,osobnost a spoustu dalších faktorů.Rozbor jednoho německého psychologa nebo psychiatra - je to jedno,byl tak hluboký,jako by pachatele osobně znal.Prostě ho prdnul do škatule.
A to má jistě VŠ vzdělání........Přitom je klidně možné,že nebyl dva roky na farmě,ale někde jinde,kde mu vymyli mozek a naprogramovali ho k činu.A následně vyzbrojili.....je to stejně pitomá hypotéza jako analýzy všech,kteří s ním ani nemluvili - ani nemohli.Opravdu si myslím,že pokud se nepodaří zjistit skutečný motiv činu,čekají nás další pokračování.
25. 07. 2011 | 21:41

Cestovatel napsal(a):

kverulant112011, slavwin:

Nespochybnitelný důvod k invazi je to že ten stát je diktatura To stačí jako LEGÁLNÍ důvod k úotku. Pokud by například VB,USA nebo Francie řekla že zaútočí na Sýrii nebo Írán tak jí bohatě stačí k legitimizaci takového útoku to že stát je podle mezinárodních měřítek (všeobecně uznávanými nezávislými organizacemi hájící lidská práva jako AI, nebo Human Right Watch) označen jako diktatura a nedodržuje základní lidská práva.
25. 07. 2011 | 21:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Od lékaře, byť ne specialisty psychiatra, bych očekával fundovanější zhodnocení patopsychické výbavy takových masových vrahů, vysvětlování vnějšími okolnostmi a stavem společnosti je nejen neúplné, ale i zavádějící. Normální jedinec, pokud by v afektu se dopustil něčeho podobného, po vystřízlivění by se ze svého činu přinejmenším pozvracel.
Dnešní doba masového technického rozvoje se stále více se otvírajícími možnostmi lidí logicky vyžaduje větší individuální zodpovědnost. Alibistické poukazy na poměry ve společnosti jsou k ní v protikladu.
25. 07. 2011 | 21:42

kverulant112011 napsal(a):

Yosif K:
poněkud jste to přepískl, nevím jak jste extrapoloval z mých pár řádků Cestovateli k mému mermomocném zastávání Saddáma Husajna. Doporučuju trochu víc rozvahy a méně intolerance na Vaší straně, nestartovat automaticky tak snadno :-). Předejde se tím zbytečným konfliktům. To je vše.
25. 07. 2011 | 21:44

slavwin napsal(a):

Amerika se chrání proti neopodstatněnému přistěhovalectví dost tvrdě, přes obrovský tlak částečně prohrává. Na naši zemi není vyvíjen takový tlak, omezující zákony jsou, přesto se nenasytní pásoví úředníci nechávají podplácet, když to v jednom případě prasklo a osoba měla nastoupit trest Klaus jí dal milost, což je určitě nějaký signál. Všichni okolo nás jsou důslednější, což možná vyvolalo tu revoluci v muslimském světě. Zásada jdi si kam chceš, ale sociální podporu hledej tam kde jsi nejméně posledních 10 let platil daně je vpořádku. Výdělečná činnost přednostně pro toho kdo a čí rodina do státního rozpočtu déle přispívá.
25. 07. 2011 | 21:53

JardaV napsal(a):

Pro Divobyje

Ano,bezmoc jedince a pocit prázdnoty by mohl být základ pro plošnou agresi.Ale nejdříve by to chtělo rozbor faktů :1)kdo byly oběti a jejich rodiče ????
2)Co představovali pro pachatele
3)Proč je tak zjevný nesoulad mezi pachatelem a jeho činem - tedy příčina jeho jednání.
Kriminalisté si jistě položí mnohem více otázek a odpovědi jistě najdou.Mě zaujala paralela : Polsko - celá vláda zahynula v letadle,kam je někdo obratně vmanipuloval
Norsko - děti členů vládnoucí strany byly zabity neadresně - plošně.
Vždycky se jednalo o hromadnou vraždu se signálem pro politiky dané země.Ale třeba je to jen pocit,ten nemusí znamenat nic.
25. 07. 2011 | 21:55

Borochovský napsal(a):

Maximus
"Zrušení trestu smrti bylo všude rychle provedeno, ale politici o jeho znovuzavedení nechtějí ani slyšet a vymlouvají se, že to nejde atd."

Obnovení trestu smrti ve zkorumpovaných demokraciích je nepřípustné.Protože v tomto společenském marastu a při zkorumpované úplatné justici by se s ním mohlo začít kšeftovat.A to snad nechcete ani Vy.
25. 07. 2011 | 21:58

Al Jouda napsal(a):

Pan doktor Hnízdil zde jen potvrdil můj názor, že se jedná o šílený pokus upozornit na společenský problém, který norská vláda nehodlala řešit. U nás se také už 2x pokusili kriminálním činem (útokem zápalnou lahví na cikánskou domácnost) mladí lidé upozornit na neřešený cikánský problém.
25. 07. 2011 | 21:58

AC napsal(a):

Autore,

Norský masový vrah nepoužil moderních "chladných" zbraní, nýbrž palných.
25. 07. 2011 | 22:04

slavwin napsal(a):

Cestovatel
Hlásíte se k západní americké kultuře. Ta základní lidská práva pokud se nemýlím jsou jedním z dokumentů nezávislosti USA, možná i velké francouzské revoluce. V tom se k Vám připojuji, ale svět v tomto směru není jednotný. Pokud se mnou někdo nesdílí mé ideály a jinak mne neohrožuje není důvod k válce, to že nemám benzin do auta už vůbec ne.
25. 07. 2011 | 22:10

Divobyj napsal(a):

Jarda V.
Víte,možné je vše.Osobně jsem však velmi opatrný,vyslovovat různé konspirační teorie,které by se týkaly obou osob zmíněných v blogu,nebo snad dokonce v souvislosti s Vámi zmíněnou tragédií ve Smolensku.To bychom nejdříve museli pojmenovat organizace,které za tím stály a CO tím chtěly dokázat?
25. 07. 2011 | 22:11

Eva napsal(a):

Myslím si toto:
Současný svět je nejistý, bezprávní, vytváří nadměrný tlak na jedince. To způsobuje u geneticky méně odolných jedinců úzkost. Tito úzkostní jedinci chtějí svou úzkost zmenšit, chtějí mít situaci pod kontrolou, chtějí mít vše jasně definované, čisté, právní, přehledné, pro sebe srozumitelné. Pokud to tak není, chtějí to napravit. Spasit svět. Chtějí mít jasného vůdce, jasně definovanou a čistou rasu, vše musí mít řád, aby je nic neruššilo a neohrožovalo. Pokud to tak není, sahají v rámci své obrany k takovým řešením, které to má napravit.
Může to být napadení spolužáků, učitelů, rodičů nebo sousedů, nebo také napadení celých skupin.
Naši psychiatři si s tím nevědí rady, škatulkují to do schizofrenie, manickodepresivní psychózy, někdy taky do hraniční poruchy / pokud má ten člověk"štěstí", že je inteligentní, ze slušné rodiny apod./. Tak jde do blázince.
Pokud je to někdo z horší sociální vrstvy nebo s nižším IQ, jde do basy.
To je celé.
Neměla by se změnit společnost? vždyť za chvíli budeme všichni nemocní nebo v base?
Kdo řídí tuto společnost? Blázni nebo kriminálníci. Stačí se podívat. Prezident, premiér, ministr financí, ministr práce a soc. věcí, ministr školství, ministr obrany atd.
Dá se čekatr konec civilizace. TO JE TEN NOSTRADAMUS.
25. 07. 2011 | 22:12

Zacheus napsal(a):

Rád bych vyjádřil i svoje zděšení nad tím, jak "řešil" nastalé problémy norský atentátník. Vyjadřuji alespoň takto svoji hlubokou soustrast blízkým obětí tohoto hrozného masakru.
Zacheus

V knize "Atentát na prezidenta" autorů Donalda Freda a Marka Laneho ( toho,který zpochybnil závěry tzv. Warrenovy komise, která šetřila atentát na prezidenta J. F. Kennedyho) , je - snad i pro pana doktora Hnízdila - tato zajímavá pasáž:
"V dlouhém článku v Los Angeles Times z 31.prosince 1972 s názvem "Proč vzrůstá násilí v Americe?" poukazují autori David Shaw a Bill Hazlett na to, že "jedním z důvodů vzrustajícího počtu násilností je podle názorů psychiatrů pocit odcizení a pocit neschopnosti kontrolovat svůj vlastní osud.

Jedním z výsledků tohoto pocitu bezmocnosti a nechopnosti je to, čemu psychiatři říkají "magnicida", uplatnění osobnosti zabitím nějakého významného člověka ( nebo zabitím tolika osob, že váš zločin nemůže zůstat nepovšimnut. Proto politické vraždy a masové vraždění".

Je-li tato "diagnoza" pravdivá, pak jí lze vysvětlit jak útoky například islámských radikálů, tak i čin atentátníka z Norska.
25. 07. 2011 | 22:14

noe napsal(a):

Je mi líto, ale dr. Hnízdil nám nabízí pouze zástupné vysvětlení.
Breivikův čin je ve skutečnosti logickým důsledkem pravicové ideologie a každý volič pravice do určité míry sdílí jeho postoje.
Naštěstí ne vždy i jeho chovánínaši pravičáci jsou "mírnější" - i když řádění pravicových fanatiků (tzv. "vajíčkářů") na předvolebních mítincích bylo nepřehlédnutelné a zmláceným politiků ČSSD a KSČM jsme už také viděli dost. Ostatně - co dělá "modrý tým"; ještě trénuje? Pravicová ideologie je prostě k násilí tolerantnější a pravice tudíž násilnické typy přitahuje.
25. 07. 2011 | 22:15

Zacheus napsal(a):

Soustrastný telegram zaslal norskému králi Haraldovi také papež Benedikt XVI.

Zajímavé informace v souvislosti s norskou tragédií lze najít i na serveru Radio Vaticana.cz:

"O postavě fanatického vraha hovořil pro Vatikánský rozhlas známý italský sociolog Massimo Introvigne, který je nyní představitelem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě pro boj proti rasismu a diskriminaci křesťanů:

„Nyní bylo objasněno jedno: velká zednářská lóže v Norsku v tiskovém sdělení potvrdila, že atentátník (Breivik) byl velice aktivním členem zednářské lóže, která však za vraždy nenese žádnou odpovědnost. Pachatel nám zanechal knihu o 1500 stranách, kromě celé série odkazů na internetu, odkud můžeme rekonstruovat jeho smýšlení. Jeho dominantou je nenávist k islámu a obrana evropské tradice, tedy tradice, která zahrnuje také křesťanství, ale spíše jako kulturní odkaz a nikoli jako praktikovanou víru. Pachatel sice jako dospělý přijal křest v luteránské církvi, ale jejího života se neúčastnil. Obracel se na všechny, kteří jsou negativně naladěni proti islámu, vstoupil do kontaktu s organizovanými ateisty, novopohanskými hnutími a dokonce se satanisty. Je ironie osudu, že jeden z řádných duchovních tzv. Satanovy církve, která je v Norsku legální komunitou, zveřejnil na internetu pachatelův zmíněný patnácti set stránkový spis, se kterými jsme se tak všichni mohli seznámit. Tato kniha nám představuje člověka, který je značně vzdělaný, ale s poněkud nesmyslnými postoji. Víme, že v jeho rodině jsou politici i diplomaté. Byla to však bohužel také rodina, ve kterých bylo mnoho rozvodů, takže dotyčný přecházel od jednoho rodiče k druhému. Byl absolventem elitní školy a měl poněkud zmatené vědomí svojí identity. Všechny svoje problémy a problémy světa připisoval muslimům a nepochybně byly jeho motivace také patologického rázu.“

říká Massimo Introvigne o pachateli atentátů v Norsku.
25. 07. 2011 | 22:17

Divobyj napsal(a):

Al Jouda-ano,také vidím souvislost mezi těmito činy.Gratuluji,byl jste první!
25. 07. 2011 | 22:19

nesvazák napsal(a):

Joudo,běž se podívat do Vinohradské nemocnice na oddělení popálenin,a pak se nech dobrovolně zavřít na uzavřený pavilon,abys neskončil doživotně na Mírově.
25. 07. 2011 | 22:20

Cestovatel napsal(a):

slavwin:

Lidská práva jsou UNIVERZÁLNÍ a platí pro všechny státy. Ty nejsou spojeny jen se západní kulturou jinak by nemohly fungovat v tak odlišných zemí od Západu jako Japonsko,Jižní Korea nebo Indie. To se diktatury jako například Čína snaží přesvědčit že lidská práva jsou záležitostí jen západní kultury a u jejich kultury nemůže fungovat, protože mají prostě jinou kulturu. To je otřepaná lež, kterou Číňani vždy vytáhnou.
25. 07. 2011 | 22:21

AC napsal(a):

Eva

"Neměla by se změnit společnost?"

Ano, měla. Jenom si nejsem jistý, zdali jde tou správnou cestou. Protože ačkoli to tak zatím nevypadá, společnost se skutečně už mění. Pomalu, pozvolna, ale jistě. Jenom dodám, že bohužel k horšímu. Sečteme-li převládající negativa posledních let, nemůže být o tomto směrování žádných velkých pochyb.
25. 07. 2011 | 22:21

lavr napsal(a):

Text pana doktora je mimochodem plný věcných chyb,svědčí o tom,že MUDr.Hnízdil nečetl nebo nepřikládá význam tomu co atentátník k dílu malé genocidy přiložil jako testament a co o něm sdělilo okolí,které ho zná .Text čiší apriorismy a profesionální deformací.
Za prvé Breivik je politicky liberál.K tomu se hlásí písemně,kvůli tomu studoval i J.S.Millse.Konzervativní liberál.
Na stěžejním výcucu z 1800 stránek neprezentuje svůj anti-multikulturalismus jako apriorní,rasisistický a stěžejní:píše,že je podmíněn tím,že dlouho žil v multikulturní společnosti-aposteriorní,zkušenostní.Asi jako zde píše podobně nick Honolulu často.
Nebyl a není introvert.O atentátu přece nebude předem někomu vykládat.Dokládají to politici z mládežnického hnutí,kde spoustu let působil,kolegové ze zaměstnání tvrdí ,že je společensky přizpůsobivý apod.Nikdy se neléčil.Píše,že v současnosti vede několik firem,které zakládal.To nemůže dělat sám.Je především odpůrcem levice sociálně-demokratického ražení daleko více než islamofob.Neimponuje mu marxismus.Píše,že je křesťanem znovu,už nevěřil-tedy nemá ani ve víře rysy fanatismu.Jeho vzorem je největší norský odbojář proti německým okupantům Norska v 2.sv.válce.Je za odchod sudeťáků z Čech.Je to vrah podmíněný politickou orientací,který sám svůj čin považuje za nutný,nemá výčitky a není v delíriu.
Ten Korejec je úplně odlišný případ:Asiat v zemi bílých,mimo domov,cizinec.Hrká slova o životním stylu Američanů,zatímco Breivik mluví kvalifikovaným politickým slovníkem z politické kultury Norů.
Čin Breivika je typu atentátu Gavrilo Principa na kočár Ferdinanda D Éste v Bělehradě,typu atentátu Věry Zasuličové,pozdější spoluzakladatelky ruské sociální demokracie na cara,porotou v Rusku zbavené rozsudku.Mnoho atentátníků nejsou narušení jedinci,jsou prostě přesvědčeni o politické nutnosti a správnosti činů,kterými často i oni přijdou později o život po dopadení.Ovšemže,první politický směr,který zásadně odmítnul atentáty,byli ruští bolševici,vedení Leninem,a to ještě za cara dávno před revolucí,kteří provedli později VŘSR 1917.Z důvodů hlavně,že to nikam nevede.Naopak řada atentátníků na carské potentáty (např. se Stolypinem zabito 10 jeho příbuzných u oběda 1910 ) se po roce 1917 ocitlo ve funkcích generálů armád bělogvardějců.Kerenskij býval po roce 1905 jejich obhájcem u carských soudů a nejeden z nich místo trestu smrti za vraždy dostal vyhnanství na Sibiři,kde žili později i spokojeně,sžili se s Burjaty,děkabristy,Jakuty a Tungusy v jeden celek přátel si pomáhajících.
Čechům atentát na Heydricha přinesl obrovské ztráty,ale pro poválečné řešení sudetské otázky v Postupimi byl rozhodující.I pro přijetí Beneše Stalinem v Moskvě 1943 a podpis smlouvy o vzájemné pomoci.
Obecně-není to cesta pro humánní jednání,ale je používaná politickými silami poměrně často.Viz Olof Palme-Švédsko.Vrah neznámý.Kennedy-vrazi spíše neznámi,ikdyž leckdo obviněn.
25. 07. 2011 | 22:23

Zacheus napsal(a):

A pokud bychom chtěli - omlouvám se - už nyní hledat určité konspirační záhady činu, který zcela zřejmě kompromituje ty, kteří se vyslovují proti současnému trendu multikulturní společnosti a přílivu imigrantů do Evropy ( za situace, kdy některé politické strany, které zastávají tyto názory zřetelně - a z pohledu mnohých nebezpečeně - posilují své pozice - viz například Praví Finové nebo strany paní LePenové ve Francii) - pak je možné se pozastavit například nad tím, jak je možné,že norská policie zasáhla na ostrově tak pozdě. Jak je možné, že nikdo nevaroval shromáždění mladých sociálních demokratů na ostrově za situace, kdy předtím byl proveden teroristický útok na sídlo sociálně demokratického premiéra v Oslu. Norská policie měla údajně v téže době jakési "protiteroristické cvičení" o kterém opomněněla informovat veřejnost. Jestliže byl atentátník tak zavilým odpůrcem muslimů, proč si za terč útoků nevybral je? Byl-li atentátník , jak je publikováno na serveru Seznam.cz, delší dobu v hledáčku tajných služeb, proč jej důsledněji nikdo nekontroloval?
25. 07. 2011 | 22:29

kverulant112011 napsal(a):

cestovateli,
vidím, že se míjíme, reagujete na něco jiného, než jsem napsal. Podobně jako Yosif K. Takže adieu.

Možná ještě malý pokus o vysvětlení: nejde o Saddáma, nejde o legálnost nebo ilegálnost nějaké konkrétní invaze. Jde o to, jaké máte oprávnění posuzovat, co je legální a správné. Například Breivik usoudil, že má oprávnění zabít co nejvíc lidí, Arabové z 11.září usoudili to samé, Hitler a Stalin přibližně totéž. To jsou postoje mimo demokracii, stejně tak jako například nedodržování ústavy České republiky. Ti, kteří si na silnici v Čechách vynucují něco, na co absolutně nemají nárok, přemýšlejí stejně. Chce-li ( ??? ) se demokracie, tak tyto postoje resp. činy z nich vyplývající by měly být nepřípustné. Ovšem vynucování nepřípustnosti by mělo mít své meze odpovídající právě demokracii. Například oběsit provinilce na mostě za jásotu přihlížejícího davu (viz Írán dnešních dnů) nepovažuju za odpovídající. Ale je-li věšení z autobusů na mostě v kraji zvykem, nevtrhnu tam se střílející armádou, abych místním vysvětlil nevhodnost jejich konání. Stejně bych výsledku nedosáhl, jak vidíme tam, kam se Sověti nebo Ami pokoušeli nebo pokoušejí exportovat svoje ideologie.
25. 07. 2011 | 22:30

Holubář napsal(a):

Al Jouda, Divobyj:
Ano.
25. 07. 2011 | 22:35

nesvazák napsal(a):

Jouda,Divobyj,Holubář- NE !
25. 07. 2011 | 22:40

ups napsal(a):

a co masové bestiality na sudetských němcích? to dělali také vykolejení jedinci konzumní společností, dokonale ovládající neosobní vraždění?
25. 07. 2011 | 22:41

Občan napsal(a):

No, dožili jsme se nové totality - totality mamonu a touhy po ovládání a ponižování druhých. Naši vládní vykolejenci se ji dokonce snaží prosadit přijímáním účelových zákonů.
Není divu, že k nám pak "promlouvají" produkty této nové totality prostřednictvím zbraní - ať už jako jednotlivci, nebo jako představitelé států a zájmových skupin NWO.
25. 07. 2011 | 22:41

eva napsal(a):

Řešíte detaily, neřešíte podstatu. Tou je osobnost dnešního mladého zmateného člověka. Není sám, takových případů menších či větších jsou denně plné noviny.
Kdyby nestřílel do soc. demokratů, udělal by něco jiného. Nehledejte za jeho chováním žádnou logiku.
25. 07. 2011 | 22:44

veverka napsal(a):

No vida a už se tu pár jedinců o kterých Hnízdil píše vylévá.Doufám že už má pravičácké extrémisty jako je cestovatel,Yosif K nebo divobij BIS v hledáčku.A taky doufám že nemají přístup k nějakému tomu samopalu.
25. 07. 2011 | 22:44

Platan napsal(a):

"Čo i Breivik měli svůj plán do detailů promyšlený. Vraždili mlčky a soustředěně. Jako profesionálové dokonale ovládající neosobní způsob zabíjení."

The Telegraph 25.7.2011 (např.)
Norway killings: The laughing gunman who shot 85 young victims, one by one
The right-wing extremist who shot dead at least 85 people at a youth camp laughed, cheered and shouted “you all must die” as he sprayed the youngsters with bullets.
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/norway/8657475/Norway-killings-The-laughing-gunman-who-shot-85-young-victims-one-by-one.html

Smějící se střelec... smál se, cheered*) a křičel "všichni musíte zemřít", když zkrápěl mládež kulkami.

*)cheer
povzbuzovat koho
fandit komu (pokřikem)
provolávat slávu komu
povzbudit , potěšit , rozveselit koho
(povzbuzující) pokřik , povzbuzování

Pane doktore, ta faktografie, ta faktografie...
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/norway/8657475/Norway-killings-The-laughing-gunman-who-shot-85-young-victims-one-by-one.html
25. 07. 2011 | 22:45

nowars napsal(a):

Tady je projev prezidenta Kennedyho.

https://www.youtube.com/user/novadomenavedomia#p/f/0/GFvSWad4x4s
25. 07. 2011 | 22:46

Tenco napsal(a):

Zacheus
"pak je možné se pozastavit například nad tím, jak je možné,že norská policie zasáhla na ostrově tak pozdě. Jak je možné, že nikdo nevaroval shromáždění mladých sociálních demokratů na ostrově za situace, kdy předtím byl proveden teroristický útok na sídlo sociálně demokratického premiéra v Oslu. Norská policie měla údajně v téže době jakési "protiteroristické cvičení" o kterém opomněněla informovat veřejnost. Jestliže byl atentátník tak zavilým odpůrcem muslimů, proč si za terč útoků nevybral je? Byl-li atentátník , jak je publikováno na serveru Seznam.cz, delší dobu v hledáčku tajných služeb, proč jej důsledněji nikdo nekontroloval? "
----------
Jak pozdě ?
Jak mohl někdo někoho varovat - jak mohl odhadnout spojitost mezi jedním ze zřejmě stovek táborů a výbuchem v Oslu ?
Proč si nevybral muslimy ? - A CO BY SE ZMĚNILO ? Muslimové nejsou lidi ?
Proč nebyl důsledněji monitorován ? - to je správná otázka...
Na tu bych chtěl také znát odpověď. /podle mě proto, že takových výlevů na internetu je na tisíce...a taky možná proto, že občané jsou lhostejní - k tomu co se děje třeba i v jejich blízkém sousedství...nebo mají strach..../
25. 07. 2011 | 22:53

nesvazák napsal(a):

Veverka-ANO,ANO,ANO!!!!!! Gratuluji!!!!!
25. 07. 2011 | 22:54

Tenco napsal(a):

Jan Hnízdil
http://www.scribd.com/doc/60705175/Anders-Breivik-From-Document-No
25. 07. 2011 | 23:20

Al Jouda napsal(a):

To nesvazák :
Umíte ještě něco jiného než NE,NE,NE a ANO,ANO,ANO ?
25. 07. 2011 | 23:36

Alan napsal(a):

Tak že vlastně je vina společnost, nikoliv zabíjející individum.Až bude mít vlak zase zpoždění, tímto vyprovokován je pochopitelné vybít celé nástupiště i s vypravčím a bufetářkou.Co si to ta hnusná společnost dovoluje mně dostat pod tlak.Hepnarová neměla samopal, jen nákladák a nesnášela kde co, i když to bylo pod vládou avantgardy lidstva.
25. 07. 2011 | 23:38

michal napsal(a):

Al Jouda

na obranu nesvazaku: "vase slova necht jsou 'ano, ano', 'ne, ne'" (-:

A jinak dle joudovskeho pristupu: jesli oni takovi vrazi (vlastne po joudovsku "mladi lide") z 11.zari 2001 v USA vlastne nechteli jenom upozornit na nejaky nereseny problem...
26. 07. 2011 | 00:17

hoven napsal(a):

já si myslim, že za to může prohnilý kapitalismus, kde je dolar alfou a omegou, ještě že hnízdil nastavil zrcadlo.
26. 07. 2011 | 00:27

Saxána napsal(a):

Jsou místa na zemi, kde pospolu žijí mnohé národnosti v harmonii. Svého času tam bylo obyvatelstvo řídce osídleno a tak imigrační politika byla ve smyslu lákadel pro případné přistěhovalce. Jistě Austrálie i Kanada. Dnes jsou nabídky spíše jen studijní a pracovní. Každý je více či méně tolerantní k cizincům, náboženstvím, krajovým zvyklostem. Jsme asi tolerantní do té míry, kdy stát má ještě svou původní tvář, svá pravidla, svou svrchovanost. Pokud zde někdo míní čas pobýt, nebo trvale žít, nechť se přizpůsobí zdejšímu. Proč přistěhovalcům naši již dost osídlenou zemi přetvářet k jejich obrazu a nechat ji zkýčovatět výstavbou v tzv. kremelském stylu apod. V čase totalitním jsme všichni dost nelibě snášeli organizované přesuny Romů ze Slovenska za prezidentování G. Husáka, který byl Slovák. Ještě nyní si mnozí na sebe nepřivykli. Asi by byla trochu nuda, kdyby svět byl stejný. Všude všichni, všude všechny kultury, všechna národní jídla,.... Cestování by nás přestalo těšit, protože by nebylo se na co a na koho těšit.
26. 07. 2011 | 00:28

UmKab napsal(a):

Lidská civilizace je založena na teroru a vlastní sebedestrukci má geneticky zakodovanou.S technickym pokrokem se poměr sil stále mění a blíží se doba kdy jednotlivec bude natolik silný aby mohl zničit zbytek lidstva.Jeden Braivik dnes projde přes vládní klan jak Cortéz přes indiany, pyramidová organizační struktura "opičí tlupy" je dlouhodobě neudržitelná.A s každym novym stoletím se síla jednotlivce zdvojnásobuje.
26. 07. 2011 | 00:32

F.Švarc napsal(a):

Výkonná palná zbraň s nemalou zásobou střeliva je ve svobodné demokratické společnosti obvyklé nikoho nevzrušující správné vybavení individuelně (neviditelně !) se potulujícího policisty ?
26. 07. 2011 | 00:55

Buch napsal(a):

Děti moje, přeci NE,NE,NE...ANO!ANO!...JEŠTĚ!JEŠTĚ! Vás stálo vyhnání z Ráje! Tam, kde končí morálka začíná teprve právo. Ergo začínají i "Lidská" práva na bezpráví (Irák ap). Před náboženstvím a církví znovu varuji jako přítel Buddha před bráhmány. Kradou myšlenky, stejně jako P.R. "kreativci" inspiraci, nebo pravičáci pojmy svobody, demokracie..., rovnosti a bratrství (pardon, ty 2 nenáviděj, ty tedy NE!). Ano, Lincolna zabil herec v lóži. Herec nemá identitu, neví, kým zrovna je. Breivikova nadutá tvář v policejním autě ukazuje totéž: loutku. Moji "dělníci a loutky boží", nezdá se vám přinejmenším divné, že Hollywood dosud nezaplatil Homérovi honorář?! Ó mé šťastné pohanské Řecko!
26. 07. 2011 | 01:20

dishon napsal(a):

Tři skandinávské státy -Norsko,Švédsko a Finsko (i Dánsko vlastně-tedy čtyři) jsou mezi středověkem a novověkem ve vzájemných válkách i ve válkách s Ruskem.Finsko-území carů.Švédsko-nepřítel cara Petra Velikého,zasazující Rusku rány s Litevci a Poláky hluboko v Ruském území.Trockij-nejprve emigrantem v Norsku.Z toho můžeme soudit,že z 1,5 milionů ruských šlechticů se řada z nich po roce 1917 dostala i do Norska.Mohou nést ,byť norizovaní potomci pamět o atentátu na carského ministra Stolypina,roku 1910 (nebo 1911?) Breivik-přesně o 100 let později-2011.Ruští sociální demokraté-na rozdíl od jejich bolševické frakce se také atentátů na carismus účastnili-Zasuličová.Atd.To vše může podbarvovat politické skupiny v Norsku,tak jako na Ukrajině je ruská a protiruská strana.Ovšem ani někdejší norští nacisté-Quislingovci nebyli protiruští a jen zčásti protisovětští.
V posledních létech poslední ruský car Nikolaj II vyhrál anketu o největšího politika ruských dějin před druhým Stalinem.Solženicyn napsal oslavnou knihu o Stolypinovi,jakonejvětším ruském státníkovi všech dob.V součtu s dominantní pozicí sociálně demokratických a dělnických stran dlouhodobě ve třech uvedených skandinávských zemích,a dvou z nich-konstitučních monarchiích-může jít o úplně specifické klima politiky.Odtud čerpá česká socdem naději a víru v sociální stát.Nicméně konzervativcům,mezi něž patřil mládežnicky i Breivik se začíná s léty ve Skandinávii,s výjimkou Norska více dařit,zejména ve Švédsku.Breivik se nepohyboval léta v extrémistickém prostředí,ale standartním pro tyto země.Hnutí sprejerů,o kterém mám pocit nemluví on,ale po atentátu žurnalisté-i kdyby byli v něm,bylo radikalizované pseudoamerické hippies,zřejmě mládeže zlaté,z lépe situovaných rodin,jako američtí hippies,možná i s ideály typu Che Guevara,Gorby,Mao.Často anarchisté.Ruští anarchisté-kníže Kropotkin,blízký k velmi moderním myšlenkám,popravený 1920.
Ale v Manifestu Breivik ,zdá se z výňatků si častěji bere do huby Česko než Rusko,takže buď tím,že to komentují naši nebo tím,že Rusko je v něm podvědomě a Česko vědomě.Každopádně kdyby se tím nepřímo utvrdilo,že opět za vše mohou Slované-to by té pravé nordické rase vyhovovalo,i když Breivik Čechy považuje za téměř nordické.Za druhé světové války jsou ruští bělogvardějští emigranti ve Vídni nepřáteli Hitlera a jeho oběti.Mnozí.Jistá ruská zpěvačka naopak jeho osobní přítelkyně i na veřejnosti.
To,že Breivik zvolildo titulní stránky manifestu sebe jako templářského rytíře je obdobou fašsymbolismu a chce tím udělat mystický efekt na okolí a čtenáře,podtrhnout své křesťanství,které ale podle toho asi moc vážně nebere.Připadá to jako komediantství.Manažera podnikatel templářem-křesťanským duchovním rytířem středověku? Narážka na otce diplomata ve Francii,kde kdysi dávno byli francouzským králem vyhubeni?
Inspirován Bartolomějskou nocí proti Hugenotům,opět Francií? Ublížil mu otec rozvodem? Finančně nepodpořil? Vydědil? Opět těsná vazba carských emigrantů po roce 1917 právěna Francii.Zdá se tedy,že tu je podvědomě ve vrahovi jakésu slovanské podhoubí,dějin Slovanů.Rurikovci-první vládci Ruska kdysi-Nordická rasa-300 let vlády.Německé příbuzenstvo ruských carů,včetně posledního-manželky.Původ Prusů z ruských území v raném středověku.Pobaltská území-tradiční území ruských carů.Od dob Ivana Hrozného,podobně Polsku.Vekoruský carský imperiální šovinismus-zakletý skřítek skandinávské politiky? Nebo podbarvení přes vlastní konstituční monarchie? Breivik není šílenec,ale jedná v ultrasložitém kontextu,opravdovém labyrintu historie,politiky ,etnogenese a zeměpisu plus asi rozvinutém pžistěhovalectví.
26. 07. 2011 | 01:53

dishon napsal(a):

Breivik mohl mířit i na Orbána-Klausem-králem Zygmundem,liškou ryšavou.
Že V. Klaus není etnicky pravý Čech cítíme všichni,kdo jme se v této zemi narodili a máme předky.Nenávist Slováků a Moraváků vůči Václavu Havlovi přesahuje všechny meze.Proč prezidenti-dva po sobě-zcela cizí národu? Co tu vlastně dělají a dělali?
Zajímavá okolnost vraždy teenagerů Breivikem:Vloni umřel (tuším stoletý) slavný americký spisovarel Salinger.Autor knihy "Kdo chytá v žitě",věnované teenagerům.Jeho jediné snad(jediné úspěšné?)knihy z roku 1955.Poté přestal psát.
26. 07. 2011 | 02:24

Dalibor Štys napsal(a):

Zbyněk Matyáš

Ad: Normální jedinec, pokud by v afektu se dopustil něčeho podobného, po vystřízlivění by se ze svého činu přinejmenším pozvracel.

Bohužel kdo viděl záběry činů německých (ruských, banderovských, japonských ..) vojsk za druhé světové války, kdo slyšel vyprávění lidí prošlých komunistickými lágry 50. let, ten nemůže s tímto optimistickým výrokem souhlasit.
26. 07. 2011 | 02:58

jíra napsal(a):

Otřesný čin, jsem z toho smutný. Vlastně to byl čin velmi zbabělý, on "řešil" společnost tím, že bezbranné ještě děti vybíjel jako lovec zvěř, která nikdy nepoznala krutost nelidských lidských jedinců. Zneužil zvlášť odsouzeníhodným způsobem policejní uniformu - před zatčením ho měl nějaký policista vyzvat na osobní souboj a pořádně mu to nandat, ať se "hrdina" ukáže. Pro záchrance na člunech muselo být hrozné od plavajících dětí slyšet: "Chcete nás taky zabít?"

Mám za to, že takové případy jsou daň za naši jedinečnost. Občas si tak trochu víceméně nevinně zablázní asi každý, ale když se to v některých jedincích úplně zvrtne, když se uvnitř psychiky sejdou nějaké nepříznivé faktory, když jsou navíc nějak vnějškem katalyzovány, na průšvih je zaděláno. Pokud mají zároveň určité charisma, tím hůř, toto byli naštěstí samotáři.

Můžeme pro zdárný život načerpat různé formy energie, obvykle si ovšem pochopitelně vybíráme energii blahodárnou. Nanejvýš si nějaký moula přeje, aby ta koza chcípla i sousedovi. Jenže opravdoví negativní exoti jsou naopak schopni do sebe nasát především spoustu energie nepřátelství, postupně jí dávat akční obrysy a konkrétního nepřítele třeba i víceméně bizarně a vytěsňovat svědomí.

Uvedené dva příklady se utvářely samorostle, ale základy postačující k provedení hrůzného činu mohou být vytvořeny i uměle zvenčí, např. výroba sebevražedných atentátníků, ale spíš jen z lidí, kteří se sami chtějí osobně nějak zapojit v nějakém zájmu a popř. se cítí v bezvýchodné situaci. Ve vypjaté chvíli lze dokonce manipulovat celým davem. Hrozné věci dokáže brzy páchat i uzavřená skupina lidí, která si zprvu na násilí jen hraje, to se prokázalo i v několika známých profesionálních psychologických experimentech s neblahými následky. Takové otřesné víceméně ojedinělé případy se mohou objevit kdekoli a kdykoli.

Jediná dobrá obrana je asi být si vědomi úskalí naší skvělé jedinečnosti, respektovat ji v snesitelných mezích, nezahrávat si s něčím příliš kontroverzním, usilovat vždy o to stát se co nejvyrovnanějšími osobnostmi s portfoliem dobrých zájmů, snů a plánů a být tak přirozeně těmi lepšími osobními jedinečnými příklady pro okolí, zejména svým potomkům, příbuzným, přátelům, sousedům a dalším blízkým lidem. I z dlouhé lidské historie se můžeme sami poučit četnými skvělými příklady. Které příklady z ní vybíráme, aby oslovily nás a v jakých souvislostech a našich snech?

Hezký den všem
26. 07. 2011 | 05:07

Medikolog napsal(a):

Komunisté v ČSSR mohli Olgu HEPNAROVOU za její odbojový zločin potrestat smrtí a také ji poctivě oběsili.

Norské multikulti měkoty mohou Breivika max. zavřít do fešáckého kriminálu na max. 21 let a pak ho musí pustit na svobodu.

Není nejvyšší čas začít vážně uvažovat o obnově trestu smrti alespoň za teroristické činy s následkem smrti a za dokonané politické vraždy?
26. 07. 2011 | 07:21

žena napsal(a):

"Pro nemalou skupinu lidí představuje život ve společnosti bezohledného individualizmu a konzumu velký tlak, kterému jen těžko vzdorují."

Naše společnost je nemocná. Ale jak ji vyléčit? Léčbou šokem?

Podle mě by vyspělé země měly minimálně polovinu toho, co dávají na zbrojení (tzv.obranu), dát rozvojovým zemím na zúrodnění dosud nevyužívaných ploch, čerpání pitné vody, zemědělství, potravinářský průmysl a antikoncepci. Tak by tamní obyvatelé měli práci a jídlo pro sebe a děti. S největší pravděpodobností by se snížila emigrace. Bylo by to humánější než přijímat další a další imigranty, pro které už ale není práce...
26. 07. 2011 | 07:25

Občan napsal(a):

To Dalibor Štys (2:58):

Proš si to myslíte?
Domníváte se snad, že politici nad sebou zvracejí nebo že své zločiny páchají v afektu?

Přiznám se, že mně se třeba dělá fyzicky nevolno z Vašeho silně selektivního myšlení - viz. Váš poslední příspěvek. Opravdu se domníváte, že za WWII a těsně po ní se brutálních zločinů dopouštěli pouze Vámi vyjmenovaní příslušníci národů a politických skupin?
Tak já Vám něco povím - když amíci přijeli do Mauthausenu (o "osvobození" nemůže být řeč, protože náckové zdrhli do bezpečí amerického zajetí několik dní předtím), první co udělali, byla selekce. Ne těch silnějších a slabších, aby jim poskytli příslušné ošetření. Ale pěkně podle národnostní, náboženské a politické příslušnosti. Takže přednostního ošetření a protekčního zacházení se dostalo pouze příslušníkům západních národů, vězněným z jiných než politických důvodů, a NĚKTERÝM židům. Lidmi druhé kategorie byli západní socialisté a komunisté. Třetí kategorie - všichni příslušníci východních národů a všichni židé-socialisté - zůstala dál uvězněna za skoro stejných podmínek jako za nacistů ("jen" už nemuseli do lomů, jinak hákovali v lágru jako předtím) a z tábora se ti, co tohle "osvobození" poamericku přežili, se dostali ven až v červnu 1945. Kdo z "osvobozenců" III. kategorie se pokusil o útěk nebo proniknutí do lágru vyšší kategorie (např. k telefonu nebo aby zjednal lékařské ošetření pro nemocného), byl zastřelen.
Stejné to bylo s dopravou propuštěnců domů - na západ odjížděli propuštěnci amíky dodanými zrekvírovanými náklaďáky a osobáky, na východ museli repatrianti po svých.

Mimochodem - Rusům a Polákům se vůbec nedivím, že se mstili. Měli za co a mnozí už možná věděli, že to je jediná satisfakce, které se jim za prožité hrůzy dostane.
Stejně tak mám určité pochopení pro mstu židů (kteří nechali v jednom "internačním" táboře v Německu pomřít hladem a žízní 15 000 německých žen a dětí). Do internačních táborů pro Němce totiž byli přednostně posíláni jako dozorci speciálně vybraní židé, osbovození z Osvětimi a Majdanku.
26. 07. 2011 | 07:29

slavwin napsal(a):

Cestovatel
Myslím, že v samotné americe se dost prolínají naše názory na věc, a odráží se to na momentální politice, my to nerozsekneme. Více mi vadí tlak přesadit naši zemi z prostředí, kde se dlouhodobě vyvíjela do prostředí do kterého jsme byli na 42 let vsazeni. Hitler, Stalin extrémističtí vyznavači různých hodnot, před rokem 1941 každý si něco s vědomím druhého něco obsazoval. Pak se Hitler rozhodl, tady vidím to nebezpečí vašeho postoje. Rozhodl se že svět očistí od židů a bolševiků a s tím očišťováním narazil i v neextrémní části euroatlantického světa. Právem mu v ruce černý petr, je ten horší a bolševikům zůstalo právo nadále oblbovat svět.
26. 07. 2011 | 07:34

Medikolog napsal(a):

Ženo,

dávat cizincům? Pěstovat si konkurenci která vás I NÁS až zesílí zničí? Problém rozvojového světa je, že mají víc dětí, než jsou schopni a ochotni živit! Před pár stoletími prostě hlad a nemoci toto korigovaly stejně jako v případě přemnožení lumíků. Co se do toho začali bílí pseudohumanisté plést, problém jenom zhoršili. Místo milionů flinků hladoví miliardy nemakačenků s nataženou kukou a s přesvědčením, že mají na dávky od pracovité Evropy NÁROK...
26. 07. 2011 | 07:40

Targus napsal(a):

To Cestovatel:

Obdivuji hloubku a neotřesitelnou jistotu vašich myšlenek.
Proč USA nezasahovaly v Jižní Americe a v Africe proti bezpočtu diktátorských režimů?
Proč myslíte, že v Iráku - stejně jako do nedávna v Sýrii - byla naprostá bezpečnost při pohybu na téměř jakémkoli místě?
Proč myslíte, že během posledních 20 let je v ČR strmý nárůst kriminality?
Nežijeme dnes náhodou pod diktaturou kapitálu a neprovozujeme co 4 roky stejné maňáskové divadlo jako za vlády bolševiků? Ať zvolíte, koho chcete, dotyčný se nechá do týdne zkorumpovat. To má být demokracie?
Nejsou dnes státy vláčeny nadnárodním kapitálem tam a zpět v hrůze z horšího ratingu?

Na světě dnes neexidstuje demokratický stát v pravém slova smyslu, nepočítáme-li miniaturní Island, jehož obyvatelé si sami udělali pořádek se zaprodanou vládou a čachrářskými bankéři.
26. 07. 2011 | 07:41

Nazdar napsal(a):

na základě Norské tragédie, by měl K. Schwarzenberg a další politici rychle vyvinout velké úsilí, aby novofašisté, extrémisté v České vládě byli okamžitě odvoláni ze služeb státu !!! Protože prezident Klaus extrémisty propagoval a doporučoval /např. Bátoru ministru školství Dobešovi.../ a další jsou ve službách u Nečase, Šimůnkové...
/Schwarzemberg a další politici ani proti tomu neprotestovali, nezasáhli, i když veřejné mínění voličů je proti najmenování extrémistů do vlády, je to neomluvitelný Český skandál!!!/,
proto by měli na prezidenta Klause podat trestní oznámení za propagování extrémismu a Klause z úřadu prezidenta co nejrychleji odvolat, potrestat... !!!
Poradci místních vládních činitelů si totiž s Breivikovými názory do velké míry notují: na MŠMT sedící Ladislav Bátora, (nedávno povýšený) sympatizant zaniklé krajně pravicové Národní strany, Petru Nečasovi radící Roman Joch, častý návštěvník akcí Iniciativy D.O.S.T., a Monice Šimůnkové zase Matyáš Zrno. Za (rady k) toleranci by metál ani jeden z nich zcela jistě nedostal...,
pokud K. Schwarzemberg nezasáhne, sám by měl odstoupit z vlády a jít do penze, pak je ve vládě k ničemu, pak to je jen stařec politik s pivní lží, bez morálky, kterého zajímají jen peníze..., pak je v kategorii úroveň Drobil, Řebíček, Vondra, Paroubek... !!!
26. 07. 2011 | 07:44

Zacheus napsal(a):

Tenco. Samozejmě jsem to nemyslel tak, že muslimové nejsou lidi. Jen mě zaráží, že atentátník ponechal hlavní terč své údajné nenávisti bez povšimnutí. Máte pravdu, že bylo asi těžké odhadnout další vývoj - ale přece jen: teroristický útok na sídlo premiéra sociálních demokratů se v Norsku zatím nestal. Bylo tedy možné hledat politické motivy už na základě tohoto prostého faktu. A pak možná mohlo někoho napadnout varovat shromáždění stovek mladých sociálních demokratů, které se v té době konalo také v Norsku. Ale vím, že po bitvě je každý generálem a že mně to lehce říká. Přeji Vám pěkný den.
26. 07. 2011 | 07:47

Jakeš napsal(a):

Je to jen začátek, bude hůř. Když nadřadím zájem jedince (a je jedno zda jde o osobu nebo firmu )nad zájem společnosti je něco špatně. Lidé se stávají otroci ve vlastní zemi. Kapitálová totalita a bezvýchodnost této situace generuje tyto činny.
26. 07. 2011 | 07:51

žena napsal(a):

Medikolog

Jsme všichni LIDI. Myslím, že je pro všechny lepší, zlepší-li se životní podmínky v rozvojových zemích. Pak nebude taková migrace.
Zbraně jsou jen mocenské nástroje vedoucí k ničení. Proto by se měly prostředky na ně vynakládané dát na výrobu potravin a pitnou vodu. Navrhuju i dodávat antikoncepci do rozvojových zemí. Každý by měl být schopen uživit své děti.

Co se týká soužití s různými etniky v Evropě - nesouhlasím s pozitivní diskriminací (s výjimkou výuky různě handicapovaných dětí a vytvoření pracovních míst pro handicapované). Podle mě by všichni občani určitého státu měli dodržovat zákony té země a své rodičovské povinnosti (např. posílání dětí do školy...)
26. 07. 2011 | 07:54

Naštvaný napsal(a):

"kterým jsou blízké extrémní názory na soužití lidí" Mezi tuto skupinu extrémistů ovšem patříte především vy, autore, když svou nelibost s jednáním politiků vyjadřujete nehoráznými pomluvami jejich osobností a extrémními návrhy o blázincích a pod. Vyvoláváte tak v zemi mimořádně blbou a nenávistnou náladu. Zamyslete se především nad sebou, a pak hodnoťte druhé. Vaše příspěvky a anarchistické návrhy jsou podhoubím pro extremní rozhodování právě těch nemocných, o kterých tu píšete.
26. 07. 2011 | 07:54

Béda napsal(a):

Řekl bych, že se autor v určitém ohledu (i když neznám podrobnosti Korejcovy kauzy) plete.
1) korejský student v USA jednal (dle mých kusých informací) spontánně, šlo o psychicky labilního jedince, údajně i šikanovaného spolustudenty, nebyl občanem země kde vraždil a na konci svého řádění se zasebevraždil.
2) Breivik jednal na základě své ideologie velice promyšleně - dlouhodobě se na své akce připravoval - budoval arzenál zbraní a výbušnin (dokonce mezinárodně kooperoval), podle jeho tvrzení jde o širší akci (prý existují další dvě teroristické buňky), na netu vedl komunikaci ve smyslu své ideologie, svých cílů, na netu sháněl informace o konstrukci nálože, založil fiktivní zemědělskou firmu, akci rozdělil na 2 části - jednu k odpoutání pozornosti, obstaral si policejní uniformu, která měla zmást oběti, údajně vezl na ostrov nálože, v průběhu procesu chtěl veřejně vypovídat v uniformě... Shromáždil zakázané střelivo - dum - dum.

Jinak souhlas pokud jde o odsouzení akce obou extremistů - šílenců. Zde bych viděl určitou odlišnost taky v tom, že Breivik použil výbuchu v Oslu i masové vraždění zcela nevinné mládeže na ostrově promyšleně a pragmaticky jako (mezičlánek)prostředek ke zviditelnění své ideologie. Vraždama norských dětí, chtěl prý vyvolat širší odpor vůči multikulturalismu a příklon ke konzervativním křesťanským hodnotám (nezabiješ!), které absentují v konzumní, technokratické, finančníky ovládané společnosti orientované na zisk.

V tomto smyslu bych řekl, že cílevědomé vraždění Breivika ve srovnání s řáděním psychicky vyšinutého pomatence v USA je nesrovnatelné a mnohem více nebezpečné. Za otázku by stálo zodpovědět:
- proč zásahovka pravicového extremistu Breivika nezastřelila?
- jak je možné, že ač prý norská tajná služba Breivika monitorovala od března, nebyl vyhodnocen jako nebezpečí?
- jak je možné, že jeho mezinárodní aktivity při shánění komponent pro výbušniny, shánění zbraní zůstaly nepovšimnuty bezpečnostníma službama ČR a Polska?

A nakonec: nevyhovuje nakonec někomu kauza Breivik v době, kdy se západní společnost blíží vstříc dalším turbulencím?
26. 07. 2011 | 07:55

martys napsal(a):

nejhorší je, když má někdo pocit, že má patent na rozum a pravdu. pak z toho pramení podobné činy.
bohužeel většina politiků patří do téhlé kategorie!takže co? preventivně je izolovat? enbo rovnou zastřelit?
26. 07. 2011 | 07:57

Čochtan napsal(a):

Před více než 50 lety se začalo razit heslo: "Afriku Afričanům". Stalo se, miliony bělochů museli opustit vše, co v potu tváře vybudovali. Afričani bez bělochů se vraždí a umírají hlady.
Breivik má heslo: "Evropu Evropanům". Co je na tom špatného ? Bez barevných vetřelců se obejdeme. Nepotřebujeme je. Afriku Afričanům, Evropu Evropanům !
26. 07. 2011 | 08:03

Petr z Tábora napsal(a):

Pane Hnízdile, velmi pěkně vykreslujete obecné charakteristiky těchto zrůd z různých zemí. Muslimy nevraždil,vraždil Nory a chtěl "probudit" Norsko. Takoví vrazi si vždy najdou vznešenější zdůvodnění svých činů, kdyby nebyli imigranti, tak by si našel jiný problém před kterým má spasit Norsko.
Jen nechápu, proč jste zabředl do zahraniční politiky. Sadám v Iráku byl prokazatelně masovým vrahem vlastních občanů - viz například chemické látky použité proti Kurdům.
26. 07. 2011 | 08:05

klar napsal(a):

Zacheus:
Ale atentátník nenechal bez povšimnutí hlavní terč své nenávisti - pokud jste do jeho textu jen nahlédl, viděl jste, že mu nešlo o muslimy. Jejich příliv považuje ve své pomatenosti jen za jeden z atributů levicové vlády, za "vedlejší efekt". To, co skutečně nenávidí, je levice a levicové myšlení.
Je to prostě pravicový polovzdělanec, jakých jsou plné i Čechy. Bez úcty k názorům jiných, bez snahy jim porozumět. Podobný zběsilým násilníkům, tzv. vajíčkářům, kteří útočili na mítinky ČSSD. Míra násilí je jiná, ale principy a myšlení stejné.
26. 07. 2011 | 08:07

Medikolog napsal(a):

Ženo,

každý by měl mít děti teprve tehdy, až je dokáže uživit, vychovat a vzdělat. Ti rozvojovci se vám na antikoncepci vykašlou, protože chtějí co nejvíc bojovníků. On se Bůh postará, aby je za ně živil nějaký bílý trouba MÍSTO ABY MĚL A ŽIVIL VLASTNÍ BÍLÉ DĚTI které by nesly jeho geny.

Osobně nesouhlasím s dobrovolným stavění se do ochránce a živitele kukaččích hnízd. Zplodit a vrhnout mladé dokáží i ti nejprimitivnější ssavci... a tito živočichové se o své potomstvo také starají a pečují o ně zcela samozřejmě. Nebo jako druh vyhynou. Viděl snad nějaký zoolog, že by veverky evropské (zrzečky i černušky) místo o své mladé pečovali o mladé invasního druhu veverek amerických (šedých)? Máme mít méně rozumu než se vejde do veverčí hlavičky:-)?
26. 07. 2011 | 08:14

Béda napsal(a):

dovětek:

Jihokorejec vraždil studenty a jejich učitele bez ohledu na jejich názory, Breivik si pečlivě vybral sraz levicově orientované mládeže. Vražděním levicově orientované mládeže chtěl prý vyvolat odpor vůči multikulturalismu a příklon k tzv. konzervativním hodnotám (otázkou je jak jeho promyšlené vraždění jde v soulad se Desaterem).

Řekl bych, že Breivik byl hlubokým rasistou a extrémním (ve své podstatě až třídním) antilevičákem.

Snad jediné co mají obě kauzy vzpomenuté autorem společného je masovost vraždění. Jinak je to doslova nebe a dudy.
26. 07. 2011 | 08:18

žena napsal(a):

Medikolog
"každý by měl mít děti teprve tehdy, až je dokáže uživit, vychovat a vzdělat."

Souhlasím. Jen bych preferovala, aby nebyla taková migrace. Různé dávky v sociální nouzi nejsou podle mě ideální řešení. To vidím ve vytvoření pracovních míst. A když lidi mají práci a co jíst, nemají takovou tendenci migrovat.
26. 07. 2011 | 08:23

martys napsal(a):

žena:
jak si představuješ takové "vytvoření" pracovního místa?

to jako že někdo mávne kouzelným proutkem?
26. 07. 2011 | 08:27

Targus napsal(a):

To Béda:

Už při zásahu proti střelci muselo být jasné, že nejde o žádného pomatence bezhlavě střílejícího kolem sebe, proto jeho eliminace proběhla bez usmrcení či poranění. V tomto ohledu považuji zásah Norů za velice profesionální. Namířit a zmáčknout umí kdejaký pitomec. Odlovit škodnou a zjistit, kdo škodné pomáhal, případně, kde jsou další kusy tohoto nebezpečného druhu, je daleko těžší a daleko profesionálnější.

Monitoring dotyčného neznamená, že ho státní orgán může sbalit a zavřít, kdykoli se mu zlíbí. V tomto případě je na místě slovo - bohužel. Prohlídkou jeho bydliště a osobních věcí by se snad našlo něco, zač by jej bylo možno stíhat, otázkou je, zda-li by to postačilo k eliminaci zamýšleného útoku. Samotné nezákonné držení zbraně ( pokud nezákonné bylo) není příčinou k udělení mnohaletého žaláře nikde v Evropě.

Sehnat zbraň či prostředky k výrobě výbušniny není až tak velký problém, jak si myslíte. Kupř. ještě pořád hodně dobrý Sa vz.58 lze sehnat legálně za cca 6.000 Kč,
http://www.czub.cz/zbrojovka/cz-katalog/CZ_CENIK_SEMIAUTO_2011.pdf
s úpravou pro střílení v dávkách není velký problém i pro laika - doufám, že pochopíte, proč zde nepopíšu tuto fintu.
A určitě pochopíte, že není v silách žádného státu průběžně kontrolovat všechny zákazníky kupující poloautomat. Kromě toho zde stále zůstává možnost černého trhu, v Evropě není velký problém si obstarat AK-47, pokud nejste náročný, po válce v Jugoslávii je tu těchto zbraní stále dost.
Výbušninu Vám zhotoví i podprůměrný chemik z materiálů běžně dostupných v každém druhém supermarketu, problém časovaného či dálkového odpálení dnes už není také problém, pokud zvládáte elektrotechniku.

Jestli se to někomu hodilo do krámu, toť otázka. Osobně si ale myslím, že nikoli. Pochybuji, že by norská vládní strana riskovala zvýšení své popularity útokem na děti svých sympatizantů. Jiná věc by byla, kdyby střelec zaútočil tímto způsobem přímo na přistěhovalce, nejlépe samozřejmě barevné a pokud možno muslimy. Tam bych pak byl v úvahách mnohem opatrnější.
26. 07. 2011 | 08:28

pgjed napsal(a):

Pane Hnízdile,

Váš článek jsem vydržel soustředěně číst jenom do okamžiku, než jsem si přečetl, že dle vás introvertní, tedy ten, kdo není puzen nutkání v chorobné kecavosti všechno vyslepičit, dle vás znamená divný či dokonce narušený. Na lékaře dosti divný až narušený názor. Dál jsem se tudíž nenamáhal.
26. 07. 2011 | 08:33

Medikolog napsal(a):

Ženo,

právě migraci může regulovat (bránit se jí) jenom ten, kdo je dostatečně ozbrojen aby proti invasorům prosadil svoji vlastní vůli a svůj vlastní nárok na své vlastní území, na svůj majetek, na svoji kulturu a na tedy i na budoucnost SVÝCH VLASTNÍCH DĚTÍ.
26. 07. 2011 | 08:35

nesvazák napsal(a):

Ano Joudo.Stop a NE všem Joudům na celém světě!!!
26. 07. 2011 | 08:36

Čochtan napsal(a):

Migraci POUZE na POZVÁNÍ hostitele. Pouze ty jednotlivce, kteří jsou významným přínosem a nejsou nahraditelní vlastními lidmi.
Svět je patnáctkrát přelidněný.
26. 07. 2011 | 08:40

Béda napsal(a):

Tarqus,

existovala celá řada indikátorů, které ukazovaly oč Breivikovi jde.
- jeho internetová extremistická prezentace, diskuse pod ní, sdílení názorů, zjišťování jak vyrobit nálož, kde sehnat komponenty (zřejmě právě tato komunikace přivedla norskou tajnou službu na Breivika)
- Breivik shromažďoval zbraně dlouhodobě - nejednalo se pouze o jednu zbraň - údajně jich měl celý arzenál (funkční)
- střely dum - dum (myslím, že to hlavičky se plní rtuť) jsou zakázané
- Breivik prý sháněl komponenty )zbraně) v ČR, Polsku (zajímavé, že to uniklo norské bezpečnosti i jejím kolegům v ČR a Polsku (obzvlášť jestli Norové monitorovali jeho netovou komunikaci)

PS: chlapík střílí bezbranné občany jako králíky na střelnici a zásahovka jej nezlikviduje. (Zajímavý trest - 21 let za 76 mrtvých - pokud se něco nezvrtne a nebude venku ještě dřív) Nebude náhodou následovat "antiteroristické" (vzpomeňte co se dělo po 11. září) sešroubování internetu a občanských svobod? Nebude k tomuto účelu zneužito právě kauzy Breivik?
26. 07. 2011 | 08:40

žena napsal(a):

martys

Pracovní místa bych v rozvojových zemích vytvořila v obdělávání dosud nevyužitých ploch, zemědělství, potravinářském průmyslu, vytváření zdrojů pitné vody, školství, zdravotnictví...

Jak už jsem uvedla, financovala bych to z toho, co dávají vyspělé země na zbrojení.
26. 07. 2011 | 08:41

Buch napsal(a):

Mé nešťastné dítě MEDIKOLOG zapomněl, že je potenciální travič (Pharmakon v mé původní řečtině znamená lék i jed). Mé další dítě, nešťastný Breivik, očekává přece odměnu (i vězení s gloriolou mučedníka "pravé" civilizace). Jeho vzor NATO dělá přece to samé co on. Mám to těžké, když vidím do myslí, co si kdo nasyslí a jak téměř nikdo nemyslí. Je nás Buchů málo, zastupují nás šejdíři, Papové a Popové. Nemohu nic dělati, dal jsem Vám svobodu neboli libovůli neboli zvůli. Jak volal Josef Čapek z Bergen-Belsenu "Lidé bděte!". "Dítě se rodí s očekáváním lásky a v 99 případech ze 100 se mu skutečně dostane!" (Kulhavý poutník). Jinak byste se nenarodili, vy blouznivci našich hor. Jako Buch vím, že kromě Vančury a dalších by i Fr.Kafka a J.Hašek, kdyby se dožili nacistické okupace, skončili přinejmenším v Mauthausenu jako ledové sochy. Jako skladatel a písničkář K.Hašler. Je mi smutno z z hlouposti. S tou jsem nepočítal.
26. 07. 2011 | 08:46

žena napsal(a):

Medikolog
"právě migraci může regulovat (bránit se jí) jenom ten, kdo je dostatečně ozbrojen aby proti invasorům prosadil svoji vlastní vůli a svůj vlastní nárok na své vlastní území, na svůj majetek, na svoji kulturu a na tedy i na budoucnost SVÝCH VLASTNÍCH DĚTÍ."

Podle mě je důležité žít a nechat žít. Nikoliv mít a se zbraní v ruce chránit svůj majetek. To je podle mě o kultuře chování. Jsme přece homo sapiens.
26. 07. 2011 | 08:48

Tupelo napsal(a):

Nazdar: souhlasim, tim ze Necas a Kalousek trpi Klausovi a Dobesovi pritomnost Batory na ministerstvu, se sami podileji na sireni zla. Batora kandidoval za xenofobni Narodni stranu a na jeho prednaskach meli ucast lide z neonacistickeho Narodniho odporu. Obe tyto organizace zminl jako vhodne ke spolupraci ten norsky rasisticky pomatenec (proc se vsichni rasiste neseberou na nejaky ostrov a tam se nevenuji cistote sve rasy, vzajemnemu krizeni a postupnemu degenerovani? ;)). Co vsechny dotycne spojuje je cista ideologie, hodna pozornosti tajnych slozek.

Targus, Beda: strelce nebylo treba fyzicky likvidovat, v okamziku kdy se objevila policie, odlozil zbrane a bylo videt ze se chce vzdat. Nasledujici vyslechy mohou prinest uzitecne poznatky, treba o jeho spojeni s podobnymi zrudami, i v zahranici (mluvil o dalsich dvou bunkach, coz muze byt jeho hra, ale to riziko je prilis velke na to, aby se dalo prejit)
26. 07. 2011 | 08:52

tomas napsal(a):

to medikolig, ale ve tretim svete to funguje tak, ze deti zivi rodice, proto se jich snazi mit co nejvice .. aneb odpoved malajskeho premiera na klausuv dotaz a co je vas socialni system - nas socialni system je rodina
26. 07. 2011 | 08:54

neo napsal(a):

Bédo ty se z těch konspirací jednou poděláš.

Breivik bude sedět do konce života. I když je ttrest max 21 let, lze jej prodlužovat a to s největší pravděpodobností nastane. Velmi pravděpodovné je, že se zasebevraždí a nebo uklouzne ve sprše a nabodne se na nůž.

Ovšem máš recht v případě tajných služeb a policie. Měli zasahnout dřív, museli mít celkem dost informací. Taky je zvláštní, že ho nezatkli u nás, když sháněl zbraně. Nikdo to policii nehlásil...
26. 07. 2011 | 08:55

Medikolog napsal(a):

Bédo, Dum Dum je indické město, kde se pro britskou armádu koncem devatenáctého století vyrábělo POLOPLÁŠŤOVÉ střelivo do pušek. Osvědčilo se proti povstalcům i proti Mahdistům a dodnes se používá a vyrábí PRO LOVECKÉ ÚČELY.. Mnohé vojenské ráže proto mají své civilní protějšky...

Breivik jel do ČR, protože podle "demokratických" zdrojů měl za to, že jsme gangland Evropy. Byl těžce zklamán lživostí jeho zdrojů, protože opak je (ještě) pravdou. Musel se proto po zbraních poohlédnout jinde - v Norsku:-).
26. 07. 2011 | 08:56

Medikolog napsal(a):

Ženo,

tak jim řekněte, ať se sem necpou. Poslechnou vás proto že jste homo sapiens, nebo proto že se budou bát vaší účinné (= nonverbální:-) obrany?
26. 07. 2011 | 08:59

martys napsal(a):

béda:
a není to úplně jedno jestli mezi těma vrahama byl nebo nebyl rozdíl?
tady se prostě ukazuje, že příliš svobody škodí
26. 07. 2011 | 09:02

žena napsal(a):

Medikolog

Zásadní je, aby lidé nechtěli emigrovat.
A jak vidno, ani zbraně a obrana vyspělých států nebrání migraci. Za logické proto považuju vytvoření lepších podmínek v rozvojových zemích způsobem, jak už jsem napsala:
Pracovní místa bych v rozvojových zemích vytvořila v obdělávání dosud nevyužitých ploch, zemědělství, potravinářském průmyslu, vytváření zdrojů pitné vody, školství, zdravotnictví...

Jak už jsem uvedla, financovala bych to z toho, co dávají vyspělé země na zbrojení.
26. 07. 2011 | 09:07

Béda napsal(a):

martys,

v jistém smyslu mě pečlivost Breivikovy praxe v souladu
s jeho ideologií (jeho fanatická antilevicovost a rasismus)
podle hesla "účel světí prostředky" (vůdcovský princip, kdy Brejvik sám sebe podle vzoru AH se stylizuje do role jakéhosi "mesiáše"), až hodinářská promyšlenost a přesné řízení se propracovaného itineráře připomíná ideologii a praxi nacistů.
26. 07. 2011 | 09:08

Targus napsal(a):

To Béda:

Náboje, či spíše projektily typu dumdum lze zhotovit doma zcela amatérskou úpravou, netřeba nikde nic kupovat a objednávat. Jedná se o narušení špičky celoplášťového projektilu, což vede při zásahu do měkkého cíle k vytvoření střepin ihned po průniku střely do tkáně. Výsledný efekt spočívá v masívním poškození okolí střelného kanálu, prudkému stlačení vody v organizmu a následnému traumatickému šoku způsobenému ochrnutím nervových zakončení. Prakticky je oběť paralyzována i postřelením do končetiny, což by při zásahu neupravenou municí nehrozilo.
Nikde není zakázáno vlastnit větší počet zbraní, což se většinou děje. Fanoušci střelby se málokdy spokojí s jednou zbraní. A stále nevíme, zda měl střelec zbraně oficiálně dostupné, či nikoli.
Co se týká výroby třaskavin či výbušnin, vygůlíte si vše potřebné do půl hodiny, je toho na netu doslova mraky. A jak jsem psal, i s minimem technických znalostí a dovedností to svede každý. Postačí mít pár peněz a chuť si s tím pohrát.
Ergo kladívko, kdyby přišlo na lámání chleba, troufám si vyzbrojit se tak, jak to udělal tento střelec pod nosem jakékoli tajné služby. Skutečně to dnes není problém.
Nyní mne omluvte, musím jít pracovat.
26. 07. 2011 | 09:20

tomas napsal(a):

to zena, jenze vetsin arozvojove pomoci je jenom hazeni penez do studny .. jenom jeden priklad masivni rozkradani financni pomoci, ktera prisla do Thajsk apo tsunami na identifikaci obeti a skoncila v policejnich kapsach. jestli nekoho chcete podporovat, podporujte cesk efirmy, rozumej firmy zdanujici v cesku, ktere tam budou delat obchody a vydelavat.toho aby lide nechteli emigrovat tezko dosahnete, ale nemusite jim to umoznovat. velka cast prislusniku zahranicnich komunit se urcite do evropy nedostala na barkach. pro ty, kteri tam prijedou vsak musi platit stejna pravidla jkako kdyz se chcete usadit v jejich zemich.
26. 07. 2011 | 09:21

Viola napsal(a):

slawin

"Osamocení Eliášové musí cítit, že to vymetání se zrodilo čistě v jejich hlavách a podporu Boha nemají a jsou ve službách dábla. " Brávek - Breivik je protestant - tak se charakterizuje.

Dobrý článek, popisující, jak to je.
26. 07. 2011 | 09:27

občan napsal(a):

To Tomáš:

A z čeho je bude asi tak podporovat, když ty "české" firmy odejdou vyrábět do extrémně levné Afriky, v důsledku čehož přijde Žena (a mnoho dalších) o práci?
To je totiž naprostá kravina, konzervující současný zoufalý stav. Naopak - pomožme jim, aby se uživili sami a pak se izolujme. Úplně. Oni patří do Afriky, my do Evropy. Vozme jejich PŘEBYTKY k nám jako luxusní zboží asvoje PŘEBYTKY k nim jako luxus - ale to je vše.
Vyměňujme si klidně studenty, kulturu, turisty - ale pak zase všechno pěkně šupem zpátky domů.
26. 07. 2011 | 09:29

dalimír napsal(a):

Dobrý den ! Krutost nad krutost vládne světem ! Kde jsou kořeny téhle nenávisti ? Hledejme je všichni společně ! A hlavně at se každý zamyslí sám nad sebou ! Kapitalistická demogratura která u nás po mnoho let funguje vychovává z mladé generace jen sobce jdoucí pouze za svým prospěchem ! Takže výsledek americké imperiální nadvlády nad světem je součastný kolaps všeho čestného a poctivého mezi lidmi ! Dl.
26. 07. 2011 | 09:33

žena napsal(a):

tomas

Souhlasím s tím, co jste napsal. Jen mám pocit, že nebude-li se něco dělat, může přibývat takových radikálů jako je ten vrah v Norsku.
Jsem pro, řešit to podporou českých firem podnikajích a vytvářejících pracovní místa v rozvojových zemích. Ale nechť jsou to firmy podílející se nějakým způsobem na výrobě potravin (tzn. zemědělství, vytváření zdrojů pitné vody, potravinářský průmysl...)
26. 07. 2011 | 09:34

Viola napsal(a):

Z A K Á Z A T Z B R A N Ě !

Jen odzbrojení pomůže a fanoušci střelby ať si střílejí hračkama, které jako střely používají balonky s červenou tekutinou. Pokud mají existovat myslivci, taj jedině profesionální a důkladně prozkoušení, policisté rovněž pečlivě psychologicky vyšetřování, zda mohou nosit zbraň. Ale kdyby vůbec neexistovaly zbraně, tak by ani policisté zbraně nemuseli mít. Zakázat všechny zbraně. Samozřejmě kuchyňské nože jsou potřeba jen v kuchyni a kuchyni je možno se vyhnout, když má kuchař afekt.

A výrobci zbraní by se mohli zaměstnat jako zdravotní bratři, nebo jinde v podobných službách.
26. 07. 2011 | 09:34

Občan napsal(a):

To Targus:

Targu, my to zkoušeli s prázdnou nábojnicí. To je tak šílenej vos...pruz, že byste se rozplakal. Navíc výsledek nejistý. Tohle by podnikl jen zoufalec a dost by se mu to prodražilo :o)
Jinak máte ale úplnou pravdu.
Jo, ty zbraně snad dokonce vlastnil legálně, protože byl členem mysliveckého sdružení a střeleckého klubu.

On skutečně nic neponechal náhodě a tohle NENÍ konání duševně vyšinutého člověka. To je cílená práce jedince s jasným programem, který jedná zcela pragmaticky. Kdepak, ti, co se z něho snaží udělat psychopatického chudáčka, se ho buď snaží glorifikovat, nebo mají naopak strach z toho, že najde ochotné následovníky. A kdyby se jim podařilo z něho udělat magora, tak by ho mohli zesměšnit a následovníky by mohl přestat bavit. každopádně je tohle zlehčování jeho zločinu extrémně nebezpečné.
26. 07. 2011 | 09:35

Viola napsal(a):

dalimíre,

máte naprostou pravdu, v kapitalismu to tak je, u nás, kde už byla instalována spravedlivá společnost se postupně odinstalovává a paradoxně k tomu přispívají hodně ti, kteří by měli léčit.
26. 07. 2011 | 09:37

Viola napsal(a):

Občane,

psychopatie je těžká nemoc a nikdo ji nezlehčuje, leda ten, co o ni nic neví.
26. 07. 2011 | 09:39

Občan napsal(a):

To Žena:

Ženo, a co je třeba takhle nechat, aby si ta pracovní místa vytvořili sami podle svých potřeb?
Kde budou pracovat Češi, když firmy budou odstěhované do Afriky?

Pomožme jim dostat vodu ze země, elektřinu do drátů, zúrodnit pouště a hybaj domů. My i oni. My nemáme žádné právo na jejich zdroje ani na jejich práci - a oni nemají žádné právo po nás chtít, abychom je živili. Ale pomoci jim musíme - jednak proto, že jsme je 300 let vysávali jak moskyti a druhak proto, že to je naším sobeckým zájmem.
Spokojený najedený černoch v Africe a spokojený najedený běloch v Evropě - tak to má být.
26. 07. 2011 | 09:40

Viola napsal(a):

Medikologu,

ještě než se to stalo, tak co ČR přijel nějaký cizinec s kupou zbraní, policie ho zatkla, kdo ví, zda tu neměl s tím Brávkem domluvený obchod.
26. 07. 2011 | 09:50

žena napsal(a):

Občan
"Pomožme jim dostat vodu ze země, elektřinu do drátů, zúrodnit pouště a hybaj domů. My i oni."

Ano, bez výhrad souhlasím.
26. 07. 2011 | 09:55

Béda napsal(a):

Tarqus,

darmo se snaží p. Hnízdil dávat rovnítko mezi masovým vražděním prý levicového pomatence (léčeného na psychiatrii, prý taky šikanovaného), který jednal spontánně a nakonec se zasebevraždil a extrémního pravičáka jedoucího podle pečlivě připraveného PROGRAMU. Breivik se k akci pečlivě, cíleně a chladnokrevně připravoval. Promýšlel její materiální zabezpečení, organizaci vlastní akce (odpoutávací manévr - výbuch nálože), maskování - umiforma policisty, masové vraždění na akci levicové mládeže i propagace po akci - vzdání se, pokus o veřejné soudní jednání, jeho vystoupení v uniformě... Žádné city, známky žádného psychického selhání - přesná racionální akce extremisty.
26. 07. 2011 | 09:58

Viola napsal(a):

"Husarský kousek byl na začátku a fatálně špatný úsudek na konci zlodějské akce, kterou předvedl teprve 21letý cizinec. Podařilo se mu v Holandsku ukrást větší množství zbraní, které převezl na motocyklu do Česka. Tady ho však zadrželi policisté, když si ustlal ve spacáku u hřbitova.

Mladík kradl v Holandsku původně počítač, při akci ale našel také zbraně. Sebral je spolu s motorkou a dal se na cestu přes Evropu do Čech. S velmi slušným zbrojním arzenálem dojel až do Prahy, kde už byl unavený a rozhodl se přespat. Špatně si však vybral místo." 15.7.
26. 07. 2011 | 10:02

Viola napsal(a):

Bédo,

ale to tak je, není rozdíl mezi pravicovým, nebo levicovým psychopatem, ikdyž některému to trvá déle, než se odhodlá a připraví.
26. 07. 2011 | 10:06

Čochtan napsal(a):

"Pomožme jim dostat vodu ze země, elektřinu do drátů, zúrodnit pouště a hybaj domů. My i oni."
To už jsme my Evropani kdysi udělali. Jmenovalo se to kolonialismus. Pak nás v padesátých letech vyhnali.
Nevidím důvod, proč jim znovu pomáhat, proč za ně něco dělat.
26. 07. 2011 | 10:07

Viola napsal(a):

Medikolog

"právě migraci může regulovat (bránit se jí) jenom ten, kdo je dostatečně ozbrojen "

Účinnější je plot, nebo vysoká zeď, nebo ostnatý drát, nebo vodní příkop, nebo příkop s dravou zvěří, nebo stačí psi.

Zbraně by se měli zakázat.
26. 07. 2011 | 10:13

JAHA napsal(a):

Uz niekolko blogov niekolko dni sa zaobera z roznych pohladov tragediou v Norsku, pri ktorej podla upresnenych udajov zomrelo 76 ludi.

Momentalne, aktualne, denne prebieha mnoho dalsich ludskych tragedii, o ktorych vsak blogeri, novinari, humanisti... cusia.

Napr. len v Somalsku v sucasnosti prebieha pred ocami "civilizovaneho" sveta humanitarna tragedia nebyvaleho rozmeru - hladomor - pri ktorom denne umieraju nie desiatky!!! ludskych bytosti☻☻☻

A pritom ostatni utekaju pred hladomorom do Kene a dokonca do Etiopie!!!, ktora sama celi humanitarnej krize...
26. 07. 2011 | 10:13

Béda napsal(a):

Viola,

to zajisté není. Rozdíl je ale v tom, že Jihokorejec jednal spontánně, bez nějakého programu a cíle. Pro něj vše skončilo sebevraždou, (nebyl to žádný Stalin, Mao ani Lenin), kdežto akce Breivika byla demonstrativní a vraždění v ní bylo jenom prostředkem, mezičlánkem vedoucím k postupnému plnění vytčeného cíle. Žádná spontánnost, žádné selhání - přesný hodinářský postup podle pečlivě vypracovaného a zabezpečeného plánu, program. MNě osobně to připomíná obdobu novodobého AH.
26. 07. 2011 | 10:17

tomas napsal(a):

to obcan, ceska firma je ta, ktera plati dane v cesku a nebere praci mistnim lidem, kdyz tam budou pestovat banany a pomerance, tak nikomu v evrope praci nevezmou. takovych , nekonkurencnich, prikladu je vice. bydlim v asii , mam ya yenu asiatku a mohu vas uklidnit, ze zbozi, se kterym obchoduje, tj. asijske statoyitnosti, sosky, řemeslné výrobky nikdo nedělá. jinak napřiklad ona by pro jakoukoliv evropskou zemi byla přínosem a nijak by ji nezatěžovala, u rodáků z mogadiša si tím tak jistý nejsem
26. 07. 2011 | 10:17

Občan napsal(a):

Narazail jsem na článeček, který mne znovu přesvědčil o tom, že ti, kdo se křečovitě snaží zlehčovat Breivikův zločin nějakou psychickou poruchou, si velmi nebezpečně zahrávají s ohněm. Protože to NEBYL čin psychopata:
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4100103,00.html

Jen pro upřesnění - Glenn Beck je americký ultrapravičácký "novinář", křesťanský sionista a rasista. Breivikovo ideologické dvojče. Neonácek, který místo hnědé preferuje modrobílou.
Takže Breivik MÁ zázemí, lidí jako on je víc a mají vliv na společnost a nepochybně bude mít následovníky.
A potvrzuje se vše, co o něm bylo zatím napsáno - také je konzervativní křesťan, křesťanský sionista, ultrapravičák, rasista. Včera v noci jsem se dočetl, že norská Velká lóže potvrdila jeho členství - a zednáři vždycyky měli k náckům hodně blízko. hezky to všechno do sebe zapadá a to, co z toho leze, je mnohem horší než když odklopíte kámen.

Každopádně je jasné, že v případě Breivika NEMÁME co do činění s duševně nemocným člověkem. Což je daleko horší, než kdyby to byl magor.
26. 07. 2011 | 10:22

Viola napsal(a):

Divobyj

"Myslím však,že je třeba se zamyslet nad tím,že tito zločinci se zřejmě cítili jako bezmocní,spravedliví mravenečci,stojící tváří v tvář zkaženému,zhýralému slonovi(lidské společnosti),a tak mu alespoň "šlápli na kuří oko". "

Ještě, že jste dal to kuří oko do uvozovek. Mladí lidé přece nejsou kuřím okem společnosti.
26. 07. 2011 | 10:23

Targus napsal(a):

To Béda:

Souhlasím. O nebyl čin nervově labilního člověka, byl to čin chladně a racionálně uvažujícího vzdělaného člověka s extrémně posunutými morálními hodnotami.
Problém je, že věří své myšlence, pro kterou se tohoto masakru dopustil.
Abych se přiznal, prozatím na jeho konání nemám názor, tedy kromě toho, že spáchal masovou vraždu.

To občan:

Nevím, jaké pokusy jste mohli dělat s prázdnou nábojnicí. seříznout špici projektilu nebo do ní navrtat důlek je otázka minimálního dílenského vybavení. Jediným problémem je dostatečná přesnost provedení, aby se projektily chovaly jeden jako druhý, potažmo vyzkoušení takové úpravy na střelnici před praktickým použitím. Ale ani jedno ani druhé není nic nepřekonatelného pro člověka, který je alespoň zaučen v zacházení s nástroji sloužícími k třískovému obrábění kovů. Nezapomínejte, že ten člověk se chystal k tomuto zločinu 9 let. To je spousta času.
26. 07. 2011 | 10:27

Viola napsal(a):

JAHA

jenže je to docela rozdíl hladomor a vyvraždění spokojených, nejedených mladých lidí. Ti spokojení mladí lidé se právě mohli angažovat v těch zemích postižených hladomorem, přišli o pomocníky.
26. 07. 2011 | 10:28

Viola napsal(a):

Targusi,

diskutujeme pod článkem doktora specialisty psychiatra, který by ti mohl přesně popsat, kdo je psychopat. Podle mě je to každý, který není schopen vcítění, není schopen lásky ani citu a život člověka je pro něj jako život mravence. Ale sám je někdy dost zbabělý, aby se zabil.
26. 07. 2011 | 10:32

Saxána napsal(a):

Jiné právo a ctění zásady - n a l i d i s e n e m í ř í
Děti mají právo na výchovu oběma rodiči. Pokud se rodiče rozhodnou společně již nehospodařit, měla by výchova pokračovat střídavou péčí. Pro děti by asi bylo ideální zůstat v původním bydlišti a užít si své rodiče po týdnu, kdy by se v domácnosti střídali či by celá rodina zůstala pospolu do plnoletosti dětí alespoň v přátelském vztahu.
Děti mají právo na zdravou výchovu, do které nelze začlenit čas věnovaný PC bojovým hrám – tzv. střílečkám. Protože lze tuto činnost těžko ohlídat a ve věku dospívání i těžko zakazovat, byla by potřeba zákonná pomoc v zákazu výroby a distribuce „ h e r “ , kde se míří na člověka, které se mohou stát návykovými, inspirujícími, snižujícími práh citlivosti a dokonce jakým-si t r e n a ž é r e m …
Každý má právo na život, zdraví a bezpečí, pokud se nepohybuje zrovna mezi medvědy či vlky. Zákaz držení zbraní či chemických látek zdá se v této neklidné době na celém světě důvodný i potřebný.
25.7.11 12:50

Pane doktore, zastáváte názor - uzdravit, nikoliv "léčit". Jistě proto hledáte příčinu nemocí. Dozvěděli jsme se o vrahovi, že nežil v úplné rodině, definitivní odmítnutí otcem se stalo, když namísto ke slečně přilnul k extrémistům. Nechal si poopravit obličej, aby vypadal mužněji. Jeho nedílnou součástí se stal PC. Datum 11. září 2001 a 22. července 2011 - inspirace? Všichni hledáme své místo ve společnosti a ne všichni jsme přijímáni, milováni. Co vlastně ke zdravému životu potřebujeme a naopak?
26. 07. 2011 | 10:46

Gerd napsal(a):

Žijeme ve virtuálním světě, kde i smrt v počítačových hrách není absolutní. V TV jsme neustále bombardováni smrtí při autonehodách a katastrofách. Drastické záběry se staly součástí našeho života. Hodní hoši v hollywoodských filmech likvidují špatné hochy, krásný příklad černobílého vidění. Díky tomu je i posunuté vnímání smrti jako něco neosobního a černobílé vidění světa jako norma.
Virtuální svět jsme dovolili smai a dnes neseme jeho následky. Finanční krize nebo útoky šílených maniaků jsou jen jedny z jeho projevů.
Odcizení pachatelů je dáno též odcizením virtuálního a reálného světa. Život ve vyspělých společnostech se stla již natolik složitým, že mnoho lidí řeší jeho složitost útěkem k přírodnímu způsobu života, náboženství, psychickými problémy, ... Díky tomu máme svět, ve kterém musíme žít a jehož projevy násilí jsou neoddělitelnou součástí, důsledkem virtuálního světa.
Naše hodnoty jsou nyní peníze. Ale na tyto hodnoty již kdysi dávno odpověděli indiáni kmene Krí: Teprve až pokácíte poslední strom, až otrávíte poslední řeku, až ulovíte poslední rybu, přijdete na to, že se peníze nedají jíst.
26. 07. 2011 | 10:46

Medikolog napsal(a):

Violo,

i pravěké zbraně divochů vás zabijí, probourají váš plot.. tedy pasivní obrana je účinná pouze tehdy, je-li doplňována obranou aktivní. Proto měly již hrady podsebití a střílny. Kdo lezl na hradbu byl sestřelen, nebo svržen. Kdo se pokusil vylodit, byl potopen, utopen, nebo pobit při vylodění... (nebyl zachraňován, když si sám vyděračsky potopil úmyslně svoji vlastní loď. Předkové holt mysleli v mnohé, jasněji a proto jsme se mohli my narodit jinak, než jako otroci neevropanů. Dopřejme ten "přepych" zrození svobodnými Evropany i našim potomkům a jejich dětem.

Jestliže zbraně z politických či náboženských důvodů k sebeobraně nepoužijete a necháte se raději ožebračit a zotročit, nevypovídá to o neúčinnosti těch zbraní, ale o suicidárních sklonech ve vašem myšlení. Tak své geny neudržíte.

Mírumilovná ovečka je vlky vždy brána jako potrava a její bekání je bráno jako úsměvné, zato smečce lvů či hyen se vlci "zdvořile" vyhnou. Nečiní tak dobrovolně, ale z respektu ke zbraním lvů a hyen - které nemají mindráky, musí-li je použít... a proto pak stačí ZAŘVAT a vyhnout se tak boji (zabekání je neúčinné:-). Nechcete-li se bránit, zbraně nepotřebujete. Jenom byste jimi vyzbrojila své lupiče, vrahy své rodiny, znásilňovače dcer... proti svým soukmenovcům odhodlaným se narozdíl od vás aktivně bránit.
26. 07. 2011 | 10:53

Targus napsal(a):

To Viola:

Podle vaší definice je psychopatem každý třetí člověk a nynější režim v ČR k výchově psychopatů přímo vede.
Když už nic, je podle Vás psychopatem každý, kdo vyrostl, či spíše přežil v kojeňáku a následně v děcáku.
Nemyslím si, že my dva ovládáme přesnou definici toho, co se nazývá psychopatem. A nemyslím si, že by psychopaté bylo ochotni se chovat podle našich škatulek.

A dále:
"... sám je někdy dost zbabělý, aby se zabil."
Vy jste to někdy zkoušela? Já si myslím, že sáhnout si na vlastní život není tak jednoduché, jak si myslíte. Japonci by vám o tom mohli vyprávět, kolik stojí psychických sil spáchat seppuku. Existují o tom dokonce celé dosti tlusté knížky.

Potlačení empatie je naprostou nutností v době války a velkých pohrom se ztrátami na životech, jinak přijde psychické zhroucení a rozklad osobnosti. Je to nekončící debata, ve které se ničeho nedobereme.

Objektivně vnímám tento zločin jako ekvivalent toho, co dělají militantní muslimové, tedy pobíjení civilistů za účelem vyvolání silných emocí ve společnosti, které mají nasměřovat její vývoj směrem žádoucím pro teroristy.
26. 07. 2011 | 11:08

Občan napsal(a):

To Targus:

Špice nábojnice se řeže do kříže malým pilníčkem a ručně. Protože při strojovém řezání se Vám nábojnice docela slušně rozpálí, což je dost vošajstlich. Já bych si to tedy nelajsnul.
proto jsme dělali pokus s prázdnou nábojnicí a proto jsme zjistili, že to je velice pracné.
26. 07. 2011 | 11:09

žena napsal(a):

K tomu jedná-li se o psychopata přikládám odkaz na Wikipedii. A jen dodávám, že činy psychopatů by neměly být (a snad nejsou) omlouvány touto diagnózou.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Psychopatie

-------------------------------
Gerde,
vystihl jste to. Nezbývá než souhlasit.
26. 07. 2011 | 11:09

Béda napsal(a):

Medikolog,

otázkou je, kdo je zde ovečka a kdo nebezpečí. Základní otázka: co bylo (je) dřív: kolonialismus, nadvláda, vměšování, války západních impérií v islámských zemích, anebo to samé naopak?
26. 07. 2011 | 11:14

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní ženo,

to v žádném případě (a myslím, že se o to snad nikdo ani nepokouší).

Jde jen o to zamyslet se, kdy se člověk s psychopatickými sklony (v každé společnosti jsou jich podle některých odhadů zhruba čtyři procenta a zhruba stejné množství sociopatů) rozhodne promyšleně postřílet desítky lidí, najet náklaďákem do tramvajového ostrůvku plného lidí, odpálit se jako živá nálož apod.). Více viz i blog pana Pehe a debata pod ním, nicméně text pana doktora Hnízdila míří hodně do hloubky a poskytuje látku k přemýšlení.

Libor Stejskal
26. 07. 2011 | 11:22

Jarle Halsnes napsal(a):

Jen poznámka k prvnímu komentáři stran "čínské okuoace Tibetu": Čína Tibet vojensky dobyla. Za vlády Mandžuské dynastie Čching.
26. 07. 2011 | 11:23

Vysedlina napsal(a):

Někdo se ptal - ale proč děti?
-no asi proto, že by z nich vyrostli dospělí, kterým by multikulti už připadalo úplně normální. Proto se tábor sešel, aby byly pohromadě děti různých národností.
26. 07. 2011 | 11:24

Tenco napsal(a):

stejskal
KDY je důležité.
Ale důležitější je vědět PROČ.

KDY je okamžik...velmi těžce zachytitelný, popsatelný a řešitelný tak, aby to mělo nějaký význam.
PROČ je poměrně dlouhý časový úsek. Začíní někdy už při penetraci vajíčka spermií.
26. 07. 2011 | 11:36

žena napsal(a):

Dobrý den, pane Stejskale,

souhlasím s Vámi. Považuju za nesmírně důležité se zamyslet nad důvody, které dotyčného vedly k tomu masakru. I blog paní Brixi a pana Šnída k tomu vedou.
26. 07. 2011 | 11:38

člověk napsal(a):

Že jsme mi lidé kapku "na palici" je známá věc. Stačí se zamyslet nad některými "naprosto normálními" každodenními úkony. A nemíním tím zrovna vylučování a další biologické projevy těla.
Jo, už vím co jsem chtěl napsat. Peklo existuje. Tady a teď. Jeden ostrostřelec ho zrovna nedělá, jedeme v tom všichni.
Das Böse ist immer und überall.
26. 07. 2011 | 11:59

Targus napsal(a):

To Občan:

Pilníčkem bych to dělal někde v poli, ne doma. Existuje chladicí řezná emulze, která v pohodě udrží teplotu na 60°C.
Mám-li jít do detailů, postačí jeden menší svěráček, plátek na železo do lupenkové pilky, nějaký strojní posuv, kterým zajistím totožnou hloubku řezu (např. z většího svěráku, část vyřazeného soustruhu, či frézy), šuplera, anebo mikrometr, pokud jsem fajnšmekr, a motorek k ostřikovači čelního skla kteréhokoli auta. Řeznou emulzi získám smícháním vody s řepkovým olejem.
A pokud mám čas a elán, za jedinou směnu vám vyrobím pytel munice s trhavotříštivým efektem a totožnými balistickými vlastnostmi.
Obdobně můžete postupovat při navrtávání projektilů - postačí malý soustruh (nebál bych se ani Číňana), který dnes seženete doslova kdekoli.
26. 07. 2011 | 12:00

člověk napsal(a):

ále fuj, gramatika pod psa a obsah k ničemu
26. 07. 2011 | 12:02

stejskal napsal(a):

To je to samé, pane tenco.

Otázka z ní, kdy/proč psychopat (tedy jeden z pětadvaceti z nás) neumře coby neznámý trapič (resp. známý jen několika lidem, které možná trápil psychicky, mučil zvířata apod.), ale stane se z něj masový vrah (ať už doslova či přeneseně).

Samozřejmě, že žádný jednoznačný závěr neexistuje, ale přemýšlet o tom, jak v těchto okamžicích funguje psychika, co je vrozené, co získané. Jaké podmínky něco iniciují (v blízkém okolí, ale i v celé společnosti)... Většina lidí akcentuje jen jeden aspekt ("byl to šílenec, může za to kapitalismus, multikulturalismus, Židi, komunisti, fašisti, počítačové hry"). A už vyzývají k nějakým kampaním, zákazům, k přijetí trestu smrti apod.

Proto považuji různé pohledy (třeba ten pana Hnízdila, ale i ty paní Brixi, Šmída, Pehe a dalších) - stejně jako třeba paní žena - za velmi potřebné. A různé zamýšlené i nezamýlšené provokace resp. reakce na ně za kontraproduktivní.

Libor Stejskal
26. 07. 2011 | 12:13

Elisabeth napsal(a):

Pane Hnizdil, dekuji za rozbor.

Me by osobne zajimalo, proc tyto ciny provadi jen muzi.
26. 07. 2011 | 12:24

hovorka11 napsal(a):

Čin Anderse Behringa Breivika nebyl čin šílence, který propadne fiktivnímu vidění světa, ale naopak člověka vědomě jednajícího na základě postoje k některým skutečnostem a se znalostí násilných současných i dějiných událostí. Jeho jednání bylo velmi vyhraněné a vybičovaným nenávistÍ na základě mnoha vzorů. Kdyby jsme ho hodnotili jako šílence, tak by jsme stejně tak museli hodnotit jako šílence členy MOSADU, CIA, ISI, NATO a pod.
Jednal evidentně promyšleně i s vědomím podpory obdobně smýšlejících lidí z teroristických a politických skupin.
V případě jednání států se používá pum se sterilitou "úplné devastace", likvidace svědectví, likvidace stop a cílenou propagandou na odvedení pozornosti. Myslím, že projevy terorismu a politicky vytváření nenávisti vůči např. islámu se budě Evropě objevovat častěji, jak bude vzrůstat napětí z jednání politiků vyvolávajících nenávist vůči náboženství a rase. Naposled mě velmi překvapil Miloš Zeman, který je na Vysočině tak zoufalý, že kvůli snaze na návrat do politiky používá nenávisti proti lidem vyznávající islám.
Že Brevik citoval postoje Václava Klause a ikon neoliberalizmu je zcela logické. Vždyť podle slov Václava Klause se to tady hemží ekoteroristy, bolševsmem a pod. Dost velká výzva pro lidi typu Brevika, aby tím své jednání odůvodňovali...
26. 07. 2011 | 12:24

Pavel Krajtl napsal(a):

"Oba byli hluboce přesvědčeni o správnosti svých idejí."

To mi připomnělo neskutečně často opakované "jsem hluboce přesvědčen" z úst vládních politiků, premiéra Nečase zvláště.

Dokud jsou u moci a mohou jít za svým přesvědčením legální cestou...
Takže si je raději zvolíme zas, aby se nám to nezvrhlo do stavu kdy budou nuceni dosahovat "změny pro ně nepřijatelných společenských poměrů" a "léčit nemocnou společnost" jinými prostředky.

Ostatně - pro indicie kam až jsou schopni jistí reprezentanti této kategorie jedinců zajít nemusíme chodit daleko. Aférek tu je dost, ovšem mlhy kolem ještě víc.
26. 07. 2011 | 12:24

Targus napsal(a):

To stejskal:

Obávám se, že se hluboce a tragicky mýlíte, pane Stejskale.
Pokud se ptáte kdy, budete mít VŽDY tendenci pouze posunovat časovou hranici a nikdy nebudete řešit prapříčinu.
Správné a životně nutné je ptát se proč.

Norský zločinec by se zřejmě projevil jinde a jindy obdobným způsobem - pokud byl opravdový psychopat. Pokud psychopatem v pravém slova smyslu nebyl, a to my zatím nevíme a pochybuji, že se vůbec kdy dozvíme, reagoval neadekvátně na vnější podněty.
Domnívám se, že je nutné na tyto podněty iniciující pnutí ve společnosti reagovat a zamezit tomu, aby takové teroristické činy nezískávaly příznivce a sympatizanty.
Tím zamezením myslím to, co jsem se pokusil definovat ve svém prvním příspěvku na toto téma. Tedy tvrdě tlačit na imigranty, aby respektovali evropská pravidla soužití, nepovolovat žádné výjimky a tolerance jejich životních zvyklostí kolidujících s evropským právním řádem a všeobecnou morálkou. Jinak jsou další střety nevyhnutné a nic na tom nezmění ani pomatení multikulturalisté, ani pseudoochránci práv menšin.
V době, kdy se dostává pod psychický a existenční tlak stále větší procento Evropanů - starousedlíků, je politické prosazování jakéhokoli zvýhodňování práv menšin a umělého zavádění multikulturalizmu nebezpečnou třaskavinou, se kterou si zahrává drtivá většina evropské politické reprezentace.
26. 07. 2011 | 12:38

Viola napsal(a):

Tak se mi zdá, že ten Beivik je pravděpodobně sexuální psychopat. Šel se ukájet k prostitutkám, vyžíval se ve vraždění mladých lidí téměř bez rozdílu a to vše okolo jen využil jaksi navíc. Možná o své poruše věděl už velmi dlouho a spojil jedno s druhým. Také pro to svědčí i to, že se sám nezabil. Bylo by možná i dobré, kdyby ho vykastrovali.
26. 07. 2011 | 12:46

enter napsal(a):

Rozdiel medzi A.B.Breivikom a vladami jednotlivych krajin je to ze sa pod svoj cin podpisal a bude za neho niest zodpovednost. Vlady a jednotlivy politici sa denne dopustaju kriminalnych cinov vacsieh rozsahu ale nikdy nie su braní na zodpovednost a dokonca ani verejne odsudeni. Nebudem uz spominat lupeznicke vojny ktore sa vedu, vladne teroristicke utoky proti vlastnemu obyvatelstvu, ozobracovanie obyvatelstva a genocida europskych narodov. Mozno by sa mohlo spocitat aj to kolko importovani volici z afriky zabili obyvatelov hostitelskej krajiny a zistit kto z politikov za to nesie zodpovednost. A sudit ho za to. Nie su to totiz veci co sa mozu donekonecna prehliadat a zakryvat propagandou. A aktualne rozbory osobnosti A.B.Breivika su len spekulacie, pravdepodobne a logicke je to ze bol vlastenec, vadilo mu ako sa meni jeho krajina na stoku, videl ze vladnu propagandu neprekrici tak bol raznejsi...Zautocil na sidlo strany ktora nesie zodpovednost za sucasny stav a zaroven na multikulti tabor kde sa vychovavaju odbornici na imigracu. A jeho ciele povacsinou neboli norskeho povodu. To je asi tak vsetko.
26. 07. 2011 | 12:50

ivo napsal(a):

Proč si máme nechat zničit naši civilizaci a přijít o svobody za které bojovali naši předci kvůli multi kulti levicovým politikům kteří zradili vlastní rasu a zaprodali svoje země muslimům aby získali levicové voliče za naše peníze.Já mám pracovat do 66let a oni budou na dávkách stejně jako cikáni plodit děti pro peníze.
Ten pán v Norsku potrestal vládnoucí stranu za zradu na svých občanech.
26. 07. 2011 | 13:04

Oslýk konspirátor napsal(a):

Zacheus:

Knížku o atentátu na prezidenta Hennedyho napsala KGB. Mám ji taky.
26. 07. 2011 | 13:14

nemo napsal(a):

Doporučuji porovnat názory a profil osobnosti A.B.Breivika s názory a profilem žurnalisty A.B.Bartoše ...................! (www.abbartos.wordpres.com)
26. 07. 2011 | 13:15

Tenco napsal(a):

oslýk jednoplatformový
Mark Lane byl také agentem KGB ?

Technická - nevíte jak je to s odtajněním celé zprávy Warrenovy komise ?
26. 07. 2011 | 13:21

Tenco napsal(a):

nemo
Jdu se radši projít na vzduch se psem. Ten se vykadí, já seberu trus a odnesu ho na hnojiště./to hovno/. Připadá mně to jako lepší využití času.

Ale jistě o tom někdo podá zprávu.
Někdo, kdo se rozhodne obětovat svůj čas něčemu méně užitečnému - než já. :)
26. 07. 2011 | 13:24

Viola napsal(a):

Tenco,

jakého máš pejska?
26. 07. 2011 | 13:32

new napsal(a):

Mrtví nepromluví,většina prožila asi půl vrahovasvobodného života.Je tam video-krasavice,se kterými se fotil-tucty různých,žil si play-boy like.Putina svou pochvalou rozzlobil velmi,víc než Klause zdá se.Bude středem pozornosti,čten,zkoumán.Ještě měco napíše,vydají mu to.Otec ho neviděl od roku 1995,zříká se ho,prý měl umřít také.Domněnka z USA napadl vlastně něco jako Hitlerjugend.Nový pohled Klause na Breivika v Austrálii.
Opakuje se historie s nácky.Oni stále vycházejí v knihách znovu a znovu,60 milionů mrtvých nikdo nezná.Maximálně,že Hugo Vavrečka (Havel seniorsenior)dostal po válce soudem trest tři roky,kvůli zdraví však nenastoupil.Odkaz uvádí populární u čtenářů nick "Vlk".Odkaz vede i na "brilantní" úsudky protektorátního ministra školství o sovětských lidech,Sovětském svazu-NEPU (Novaja ekonomičeskaja politika bolševika) a NIPU a budoucnosti Evropy a Čech pod Sověty.Že prý diktatura proletariátu píše tehdyza válkyskončila roku 1935 a socialismus má po ní skončit 1975.Well-informed man,no packal.Jak neochvějně E.Beneš s Janem Masarykem hájili roku 1945 SSSR proti všem,proti celému světu naruby.Ještě i tehdy celý Západ o Rusech pochyboval a mračil se na ně,ale Rusové ty debílky mohli smáznout atomkami-bombičkami? Ale proč by to dělali,hloupost za sebe nemůže.Evžen Erban -vysoký kolaborantský funkcionář,později předseda NF.Socdemák.
Putin je Breivikem naladěn opravdu na hranici psychiky,zdá se.Podpásovka? Klaus-glanc.V nás je stále ještě Rakousko-Uhersko.Třeba bude Prodaná nevěsta jednou? Klaus+ČSSD.Potřebná nerovná svatba našeho Velkého Nordy a našeho Buddhy-Mordy.
26. 07. 2011 | 13:34

Tenco napsal(a):

Viola
Honoludava. :)
26. 07. 2011 | 13:43

stejskal napsal(a):

Ano, pane Tarqusi,

možná se hodně mýlím. A možná je to, co považujete za hlavní Vy, jen jedním (i když důležitým, ale zdaleka ne - dle mého - takto jednodušše pojatým) aspektem toho, o čem se zde bavíme.

Hezký den.

Libor Stejskal
26. 07. 2011 | 14:01

hovorka11 napsal(a):

ivo:
Multi-kulti nás nezaprodali, ale nelze terorizovat země odkud pocházejí a tady lhát, že je osvobozujeme. Náboženství je jen prostředek na šíření nenávisti a i Vatikán se odhalil svým krytím úchylů zneužívajících stovky nezletilých ! Myslíte, že ti hodnostáři věřili ve spravedlnost boží ? Já si myslím, že ve skutečnosti jsou nevěřící, jinak by věřili, že skončí za ty zrůdnosti i s viníky v pekle.
Za tohodle stavu si přeji, aby žádná migrace nebyla povolována.
26. 07. 2011 | 14:01

Targus napsal(a):

To stejskal:

Ano, souhlasím, není to jediný aspekt problému (je to zase jen reakce na vyvstalý problém, i když mnohem včasnější nebo chcete-li, vůbec nějaká) a ten problém rozhodně není jednoduchý. A rovněž přesahuje rámec jednoho příspěvku pod zdejšími blogy. Trvám však na tom, že není možno se ptát, KDY se stane znova další podobný masakr tohoto druhu, ale je nutno se ptát, PROČ se stal a co udělat pro to, aby se v maximální míře snížila pravděpodobnost dalšího. Tedy pokud máme v Evropě žít i nadále v míru a relativní harmonii bez čistek, teroristických akcí a vzájemného vyvražďování.
Jako hodnou další diskuze je v kontextu naší výměny názorů možno brát i první větu nicku hovorka 11:
"...nelze terorizovat země odkud pocházejí (migranti v Evropě) a tady lhát, že je osvobozujeme..."

Ale to se dostáváme někam úplně jinam a to byste taky už třeba nemusel zítra chodit do práce. Proto netrvám na Vaší odpovědi.
26. 07. 2011 | 14:40

Oslýk konspirativní napsal(a):

Tenco:

Pravděpodobně oba autoři.
Materiál celkem chytře poukazuje na četné díry v oficiální verzi, aby si je vycpal přesně tím, co je potřeba, a co chce každý správný soudruh slyšet; v pozadí byl pravičácký velkokapitál.
A samozřejmě, že tato kniha "čirou náhodou" u nás vyšla.
Jak je to s materiály z komise, to netuším. Pochybuji, že byste se v nich dočetl něco převratně nového.
26. 07. 2011 | 14:45

Oslýk unbound napsal(a):

Targusi,
nesouhlasím s vámi; kdybych měl vyhovět všem psychopatům, kterým se moje názory nelíbí, musel bych se jít spláchnout na záchod. Rozhodně bych nemohl svobodně žít.
26. 07. 2011 | 14:48

stejskal napsal(a):

Pane Tarqusi, já se jí přeci jen dopustím :-)

Jde dle mého o nepochopení mého textu, resp. inkriminované pasáže (už jsem se to výše snažil vysvětlit panu Tencovi).

KDY jsem použil ve smyslu řekněmě "ontogenetickém" a ne "fylogenetickém". Psal jsem to už včera dopoledne, ale sem jako by to přesně patřilo. Souvisí to s tím, co píše pan Hnízdil a dnes i pan Pehe. Tedy KDY se z jedince-psychopata stane v jeho životě jedinec-masový vrah. Tedy ne KDY začne někdo příště zabíjet a ve jménu čeho (to stejně nikdy nevíme a především bychom tu debatu roztáhli na muslimské fanatické atentátníky, nacionalistické či jinak ideologické atentátníky z IRA, RAF, BR, ETA, Světlá stezka a stovky dalších, kteří páchají či páchali to samé, jsou mezi nimi fanatici levičáčtí i pravičáčtí). čili se zamýšlím nad procesem probíhajícím v mysli jednoho konkrétního člověka a nabízím různé posřehy, které mne napadají (žádný recept na jednoznačný závěr či dokonce řešení nemám, ale i tak považuji takové přemýšleníza důležité).

Libor Stejskal
26. 07. 2011 | 15:03

Medikolog napsal(a):

Bédo 11.14:

V době kdy v Africe a v Asii expandovaly koloniální říše, Evropa teprve kolonisovala samu sebe, resp se bránila nastávajícím tlakům mladého Říma, Její čas nastal až v patnáctém století, než se ve dvacátém století zbláznila, nejdříve se dvakrát pokusila vyhubit bílou rasu a pak se "poovčila".

Pane Stejskale,

V populaci se defektnost vyskytuje často v "magických" 4%. Bůh nás ochraňuj, aby jednou někdo psychopaty a sociopaty multikulturně nesrovnával do normální společnosti na způsob homosexuálů... homosexuálové právo na sňatek, psychopati právo na představy a život podle nich, sociopati právo na přizpůsobení maioritní společnosti jejich požadavkům a "normalitě"... jak kdysi Golgo Fabiano nazval svůj blog: Milé děti ..... však víte...
26. 07. 2011 | 15:04

Targus napsal(a):

To Oslýk unbound:

Můj příspěvek rozhodně není o vyhovování psychopatům.
Pokud si myslíte, že můžete v dnešní době beztrestně tlačit velké skupiny obyvatelstva někam, kam nechtějí, jste blázen. Není středověk, není zde nevolnictví a nevládne zde nevzdělanost.
Tato masová vražda je jednou z řady událostí (vzpomeňme násilnosti ve Francii), které mohou probudit evropské politiky a přimět je k tomu, aby začli řešit problém. A není to problém malý.
Pokud zde nemáme zažívat obdobné masakry, je potřeba začít skutečně integrovat přistěhovalce, neakceptovat jejich stupňující se požadavky a neumožňovat jim vytvářet autonomní komunity s paralelními správními a mocenskými strukturami. Jinak bude docházet k dalším, daleko větším a daleko krvavějším střetům. Až jednoho dne zjistíme, že jsme všichni ozbrojeni a připraveni okamžitě začít zabíjet v zájmu vlastního přežití.
Jestli je toto Vaše představa svobodného života, děkuji nechci.
26. 07. 2011 | 15:07

Viola napsal(a):

Něco pro spiklence

http://spilderberg.wordpress.com/2011/07/26/breivikuv-internetovy-profil-vznikl-5-dni-pred-utokem/#more-2717
26. 07. 2011 | 15:09

Tenco napsal(a):

oslýk kágebácko posedlostní

http://www.marklane.com/
26. 07. 2011 | 15:11

Targus napsal(a):

To stejskal:

V tom případě jde opravdu o nepochopení z mé strany. Debatu z nedostatku času jen prolétám, bohužel. Každý mluvíme o něčem jiném.
Pokud se bavíme o jedinci s jistým - nazvěme to pracovně - sociopatologickým defektem, může být na místě přemítání o tom, kdy přestává dotyčný planě žvanit a chápe se zbroje.

Mám ale jistou obavu, že zrovna tento kousek příliš nemocný či defektní není. Chystal se k tomu jak starý řezník k domácí zabíjačce. Dokonce bych řekl, že mu někdo u toho chystání radil. A hodně dobře.
Každopádně bude masový vrah A. B. Breivik vděčným objektem zkoumání psychologů a psychiatrů.
26. 07. 2011 | 15:39

meyla napsal(a):

Je-li pan Hnízdil lékařem, který navrhoval zbavit prezidenta Klause svépravnosti, protože odmítá podepsat Lisabonskou smlouvu, pak je otázkou, zda má smysl jeho blogy vůbec číst.
26. 07. 2011 | 15:41

stejskal napsal(a):

Psychopatologické chování není nemoc v pravém slova smyslu, pane Tarqusi.

Vůbec nejde o to, že by dotyčný musel jednat v afektu. Nemá to nic společného s inteligencí ve smyslu IQ, se schopností plánovat, promýšlet své činy apod.

To je přesně to, co mne zajímá. Podle statistické pravděpodobnosti by se takovéto záležitosti měly asi dít daleko častěji, řada lidí k nim má vrozené dispozice (jako má holt třeba někdo ploché nohy či se narodí jako homosexuál; jenže ani jedním nikomu neškodí, tedy kromě těch, kteří jinakost druhých berou jako vlastní újmu). Jenže těch potenciálně vysoce nebezpečných lidí je ve společnosti daleko daleko více v poměru k tomu, kolik se stane takovýchto činů (aspoň mi to tak připadá). Čili tam působí nějaké faktory, které mne zajímají (míra psychopatologické dispozice, spouštěcí a brzdící efekty).

Další věc, která mne zajímá, zda se to dá předem nějak odhadovat. Šel by třeba některý se zdejších "siláků", kteří se zde ohánějí zbraněmi, nutností jiné nějak eliminovat či rovnou preventivně zabít, skutečně vraždit (možná ano, ale nejsem si tím jist)? Je tu s námi (třeba na těchto stránkách) celá řada potenciálních Breiviků a za jakých okolností se z nich mohou stát skuteční vrazi? Dřímá potenciální Breivik i ve mně (třeba ne stejný jako on, ale ten, co jedná v afektu)?

Tím jsem se ve svém textu zabýval. Ne tím, jestli za to může levice či pravice, moc imigrantů nebo třeba přístup k nim (i když i to je zajímavé).

Libor Stejskal
26. 07. 2011 | 16:04

Josefina napsal(a):

Mnoho filosofických komentářů a úvah, kde hlavní myšlenka k zamyšlení byla opomenuta. Vrah nevinných dětí skončí se vší pravděpodobností v jedním z nejluxusnějších vězení v Norsku. Kapitalistický pseudohumanismus, nálepka "svobody jedince". Stejný hnus, jen chytřeji zakamuflovaný jako zdůvodňované zločiny v období komunismu.
26. 07. 2011 | 16:26

noino napsal(a):

Ona tu vlastně neprobíhá jen mezi Stejskalem a Targusem ta diskuse o význam slova psychopat v politice,ale ona tu probíhá od začátku jako nepsaná linie ideového boje o to,kdy má interpretace smysl pro další predikce.Při dostatečné šíři použití slova psychopat jím lze vysvětlit cokoliv,od potratu přes autonehodu až k danému masakru.Třeba exaktní vědy "gumové" slovo neznají.Ani slovo voda jím není.
V tom smyslu myslím,že minimálně aspoň víme,že i konzervativní liberál (slušňák v politice)může být psychopat až zabiják.Totéž asi platí o liberálním konzervativci.
Můj osobní názor, který nikomu nevnucuji:jestliže politik sebE zařadí jako konzervativce-liberála v 21.století,po tisíciletích vývoje politiky jakož i vědy,nemůže nebýt psychopatem.Prostě je blázen objektivně.Ale nemusí jednat jako vrah-maniak-v tom má Stejskal pravdu!!
Ale my se dohadujeme i o to,kdy se právě tohle z neviňátka vyklube.Já osobně mám pocit (ne důkaz),že v případě Breivika šlo o vnímání postupu jeho "rodné" politické pravice-konzervativních liberálů-v Norsku relativně pomalu ve srovnání s možnostmi jaké dává tušit relativně rychlejší postup zmíněných v celé Skandinávii-vytlačování Dělnické strany Finska a švédské sociální demkracie Švédska.Prostě patová situace víceméně HLAVNĚ V NORSKU.To nedávalo asi šanci mnoha jedincům jako on,vzhledem k jejich počtu dosáhnout kariéry aspoň svého otce-diplomata v zahraničí.Kariéry přes stát,přes politiku.Podnikal,ale seznal co je to za dřina a podle blogera Šmída zamlčel v Manifestu asi únik peněz na všech svých šesti kontech,počtem téměř tolik co firem založil.Otec se k němu nehlásil od roku 1995.Hezké holky ho chtěly,ale s penězi-viz fotky.Jinak ve Skandinávii je staromládenců a staropanen-rozvedených atd bezdětných-podle statistik nejvíce na světě.Podle Švédska soudím,že asi asi i v Norsku.Za Masaryka dle jeho knihy "Sebevražda"-začátkem 20.st.Norsko vedlo i v sebevraždách před Rakouskem.Skoky do fjordů.
Za 15 let Templář vyčerpá životní energii a přijdou sát peníze z nobl státních postů ta zavražděná mrňata.Bude jim jako jemu dnes 30-35 let,doba největšího karierního vzestupu,na vrcholu sil. A Templář už dnes vidí ten rozdíl mezi ním podnikatelem a levicovým universitním profesorem ve svůj neprospěch a potáhne se to s ním celý život.ON je jeho proletářem,dělá na něj, na profesora-a většina popravdě nevymyslí z nich-to si myslíme všichni-za celý život nic.Jsou všem odporní.Jako snobárna.Takže on počítal se souzvukem většiny.Ale policajt! Slepota k hodnotám a vyšším pravdám.
26. 07. 2011 | 16:32

Viola napsal(a):

Řekla bych pane Stejskale, že právě vy jste tu vystaven zkoušce a kdyby jste měl jakési předpoklady, pak čtení těchle diskuzí by klidně mohlo být spouštěčem. :-)

No u toho Brivika to bylo tím asi, že jak psali, chodil právě na takové diskuze, kde si povídali o stejném tématu, jak se zbavit přistěhovalců a asi se vzájemě inspirovali a hecovali.
26. 07. 2011 | 16:56

žena napsal(a):

Pane Stejskale,

to, co jste uvedl by asi bylo vhodné téma pro doktora Honzáka.

Teď jsem se dočetla, že Breivikův advokát tvrdí, že je Breivik nepříčetný. Podle mě by to neměla být polehčující okolnost a B. by měl zůstat doživotně v cele.
26. 07. 2011 | 17:19

U fon napsal(a):

U toho odkazu nicka Vlka,který vede až do protektorátu i k Emanuelu Moravci je zajímavé,s jakou samozřejmostí vysvětluje tehdejší ministr školství lidem,že až padne nacionální socialismus a eventuelně potom opět přijdou zlaté časy tatíčka Masaryka-kapitalismus (respektive) pak opět to bude jen o státním dluhu a vše musí stranou.
Tedy Dluhová písnička je věčná,evergreen kapitalismu.Tím fašouna neprotěžuji narád nemám,ale už před 70 lety to považovali za naprostou samozřejmost u tržní ekonmiky,že to bude její bariéra vždy.Státní dluh.Neléčitelné.Za dvacet let první republiky se leccos poznalo,ale vlastně nic později nezměnilo.T.j.nyní.
26. 07. 2011 | 18:39

tytyty napsal(a):

Českým rodinám docházejí peníze, výdaje začínají převyšovat příjmy
Většině českých domácností už rostou příjmy výrazně pomaleji než jejich výdaje.
Nečekanou platbu 8500 korun, jak potvrdil Český statistický úřad, by nedokázalo během měsíce i při sebevětším šetření a omezení jiných výdajů zaplatit 40 procent českých domácností.
Řešení? Nová norská věznice
Média dnes 26.7.2011 upozornila, že nová norská věznice pro těžké zločince je velmi komfortní a představuje proti žalářům v jiných zemích svým způsobem luxusní hotel. "Je to nejhumánnější kriminál na světě," napsal dnes britský deník The Telegraph. Cely prý vypadají spíše jako středně velký hotelový pokoj, každý trestanec má k dispozici vlastní koupelnu, ve vybavení nechybí plochá televize nebo lednička. Vězni mohou mít povolený přehrávač DVD a omezený přístup na internet. Na každých 12 trestanců připadá společný obývací pokoj.
Zdroj:www.čtk.cz
26. 07. 2011 | 19:02

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Dalibor Štys:
"Bohužel kdo viděl záběry činů německých (ruských, banderovských, japonských ..) vojsk" Psal jsem o normálním člověku, nikoliv o vojákovi.
26. 07. 2011 | 20:33

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Violo,
MUDr. Hnízdil není specialista psychiatr.
26. 07. 2011 | 20:41

Hurá napsal(a):

V podstatě za vše může přelidněnost planety. A protože s ní nehodláme nic udělat, bude podobných a ještě horších činů jen přibývat.
26. 07. 2011 | 20:57

Viola napsal(a):

Zbyňku Matyáši,

ano, přehlédla jsem internista a rehabilitační lékař, věnujícíse psychosomatické medicíně.
26. 07. 2011 | 21:12

Eva napsal(a):

Prosím-ujasněte si, co je to psychopat, psychotik, neurotik-nervově labilní, apod.
S tím souvisí i následná trestní odpovědnost.
Psychopat je trestně odpovědný, psychotik / tedy tzv. šílený/ trestní odpovědnost nemá.
To ovšem neposoudíme my, ale specializovaní psychiatři-soudní znalci, kteří výsledek svého vyšetřování dají soudu jako podklad pro stanovení trestu.
26. 07. 2011 | 21:35

Targus napsal(a):

To stejskal:

Ani já nepovažuji psychopata za nemocného v pravém slova smyslu. Spíše jej vidím jako jedince s defektně nebo chcete-li extrémně posunutými hodnotovými měřítky, a to takovým způsobem, že většinová společnost považuje za nutné jej izolovat či léčit, popřípadě zabít.
Existuje obrovská škála vzorců chování v zátěžových situacích, v nichž se odhalujeme, tedy duševně samozřejmě.
Proto pokud máte zájem tyto jevy nějak studovat, nevím, co pohledáváte zde. Měl jste absolvovat aspoň jednu čečenskou válku, anebo alespoň přicmrdovat v Jugošce. Např. já považuji za pozoruhodné, kolik se tam takových lidí, zběsile čenichajících krev, seběhlo. Šli dobrovolně loupit, vypalovat a vraždit. Přicházeli tam asi tak ze čtvrtiny světa. Oproti tomu jste tam našel i bodré sousedy mrzačící své známé či mstící se za vypálený statek popravou celé rodiny vypalujícího. Skutečně poučný materiál.
Ještě byste mohl do své studie zahrnout otázku dědičnosti a výchovy. Také velmi zajímavé.
Máte-li zájem o príma materiálek, navštivte Srebrenicu a prolezte dědiny v okolí.

Jinak můj poznatek celkem koresponduje s blogem. Určitě zátěžová situace je jedním ze spouštěčů. Buď následuje útěk, anebo agrese ve stupni odpovídajícím velikosti zátěže. Proto musíte jedince do stresu dostat, aby se odhalil a názorně předvedl, zda bude zdrhat nebo vraždit. Otázkou je, jaký čin, prostředí či událost v dotyčném nastartuje podvědomé pochody natolik, že začne ignorovat všechna negativa pro svou osobu, která později nastanou. Pro někoho to může být zabití blízké osoby, pro jiného třeba jen výsměšný posunek, oblak cigaretového kouře, nevhodná slovní narážka.
Brzdící faktor je jednoznačně velká pravděpodobnost tvrdého trestu a následků s ním spojených, zastánci převýchovy si můžou pindat, co chtějí.
26. 07. 2011 | 22:26

Milan napsal(a):

Cestovateli,
pak by měl konečně,dle tvé teze,vpadnout američan do severní Korei!!!
Meboli - tvá logika je pitomost,ale likvidaci severokorejské diktatury bych uvítal.
26. 07. 2011 | 23:54

Tenco napsal(a):

ad Milan :)
www.chathamhouse.org.uk/files/13106_85_1brzezinski.pdf
27. 07. 2011 | 00:30

Oslýk napsal(a):

Targusi,
myslím, že jsme nevyhnutelně tlačeni coby velká skupina někam, kam nechceme.
Je to do jisté míry dané tím, že jsme lidská pospolitost, a musíme se přizpůsobovat navzájem. Kdo se nepřizpůsobí, začne do ostatních nakonec nevyhnutelně střílet. To platilo i ve starověku a středověku, a platí to i dnes. Musíte platit daně. Musíte zastavit na červenou. Musíte být slušný na další debatéry na netu, i když si myslíte, že jsou to debilové. Musíte tolerovat oblečení, stavby a barvu kůže jiných, i když se vám nelíbí. Musíte poslouchat tiše pana faráře na mši cizí víry, kam jste se náhodou dostal.
To, že můžete žít zcela po svém, považuji za iluzi zase já.
Souhlasím s vámi, že se tyto události budou dít i nadále (viz pro pana Stejskala), ale narozdíl od vás si nemyslím, že jim dokáže někdo zabránit, a už vůbec ne tím, že se bude přizpůsobovat šíleným nápadům nějakého magora. Asimilace imigrantů je Breivikovi, podle mne, ukradená - chce, aby cizinci do Norska prostě vůbec nepřijížděli. Navíc nestřílel po imigrantech, ale po Norech.

Stejskal:
Podle statistické pravděpodobnosti by se takovéto záležitosti měly asi dít daleko častěji,pravíte, a já tvrdím, že se budou dít daleko častěji, a budou stále ničivější. Protože svoboda roste a moc individua roste. Máte internet, a na něm si můžete najít i výrobu atomovky. A nejbližší spojení tam, kam to chcete vyhodit do povětří.

Tenco:
Už bych tu odbočku klidně ukončil; nevidím důvod někoho přesvědčovat. Chtěl jsem jen laskavě upozornit.
27. 07. 2011 | 10:09

JaS napsal(a):

I v tom nejhorším společenském srabu může člověk kolem sebe vytvářet vztahy důvěry, spolupráce a vzájemné pomoci tím, že podobně založené lidi kolem sebe najde (vždycky je najde, když chce). Pokud to nedokáže - zejména vlivem povahy nebo špatného fungování rodiny v jeho dětství (nebo obojího), tak se uzavírá do sebe a může vyvíjet úchylné představy jako tenhle cvok. Podobný typ byl asi Hitler.
27. 07. 2011 | 10:50

stejskal napsal(a):

Je to možné, pane oslýku.

Z určité logiky věci by to vyplývalo (docela smysluplné se mi zdají úvahy na téma, že podstatná část lidstva už se má tak dobře, že neví, co roupama, takže z nedostatku "normálních" starostí se mnozí uchylují k extrémním - a část z nich i společensky velmi nebezpečných - aktivitám. Což jistě souvisí i s tou mírou svobody a jistého zvráceného pojetí individualismu. Takže zase - periodicky - si lidstvo títmo přivodí nějakou tu ceosvětovou katastrofu typu první či druhé světové války a - pokud to i tentokrát přežije - nastane období trochu větší pokory, dané i starostmi o zabezpečení bežných životních potřeb).

Jenže: společenský vývoj se zcela zásadně neřídí námi vymyšlenými pravidly či definicemi resp. si dělá, co chce (už desítky tisíc let), vždy nás dokonale překvapí, zaskočí a existuje i určitá naděje (nebo riziko), že to bude dělat i nadále ;-) Uvidíme.

Hezký den.

Libor Stejskal
27. 07. 2011 | 11:46

Targus napsal(a):

To oslýk:

Více méně s Vámi souhlasím. K Vámi řečenému jen pár dodatků:
- mezi zastřelenými byli i imigranti, viděl jsem včera večer fota se jmény. Zbytek byli potomkové členů a sympatizantů politické strany, jež v Norsku umožňuje přebývat imigrantům, kteří se (nikoli ovšem všichni) - eufemisticky řečeno - nechovají jako slušní hosté.
- pokud budete na určitou skupinu obyvatelstva tlačit moc, dojde k reakci, kterou jsem již popsal. Buď dotyční utečou, anebo budou odplácet agresí. Tak jsme jako živočišný druh uzpůsobeni a nikdo s tím nic nenadělá. Pročež si nemyslím, že je v pořádku to, co můžeme sledovat ve většině Evropy:
1/ Faktické vyčleňování městských čtvrtí z okolního osídlení dosavadní většinou,
2/ vznik paralelních mocenských a správních struktur,
3/ vznik paralelního vzdělávání,
4/ vznik paralelní zákonnosti,
5/ velmi těsné propojení těchto duplicit s církevními strukturami v jinak sekularizované Evropě,
a to vše v pozici agresivně zaměřené proti dosud většinovému, dá se říci bezbrannému obyvatelstvu.

Samozřejmě si můžete myslet, že jsem idiot. Jen Vám připomenu, kam takový scénář vedl v Kosovu. Postačilo k tomu pouhých 50 - 60 let.

To stejskal:

Naprosto s Vámi souhlasím, popsal jste to poměrně přesně a výstižně.
27. 07. 2011 | 13:42

Oslýk medidativní napsal(a):

Targusi:

Souhlasím a zároveň nesouhlasím.

Souhlasím v tom, že imigraci není vhodné oddělovat a vytvářet separovaná ghetta. To je hloupá politika, která vede k problémům odjakživa; ghetta ostatně nejsou žádný nový vynález, a jejich nefungování lze označit jako permanentní. To, co popisujete, je pravda, a třeba na Slovensku v romských osadách je to ještě patrnější, než u nás. V Norsku to je zrovna zatím úplně bez významu.

Nesouhlasím v tom, že se má a dá imigrace omezovat; daň za pokrok a nové vynálezy je stále otevřenější svět. A města jsou mezinárodní z podstaty cvěci; čím větší, tím mezinárodnější. A to znamená nevyynutelně i imigranty, kteří se "nechovají slušně" - on se totiž vždycky najde někdo, kdo se nechová slušně, i z usedlíků. Breivik je zrovna Nor. Zvládat se to dá jedině tolerancí a asimilací.

Nesouhlasím s tím, že je důležité, kolik zastřelených byli Norové a kolik imigranti. Byly to děti, proboha. Do dětí se nestřílí.

Nesouhlasím, a to zásadně, že je jakákoli vazba mezi oficiálním chováním norské vlády a politiky a Breivikovým činem. Vždycky se najde nějaký idiotský důvod, kvůli kterému někdo střílí do lidí. Když to nebude imigrace, bude to levice, nebo naopak, že je někdo bohatý. A nebo, že se vůbec narodil, v případě Židů nebo Američanů. Agresivním magorům se nelze zavděčit. Tahle cesta nikam nevede.

V Kosovu podobnou situaci agresivní magoři přímo řídili. Zřejmě na obou stranách. Tam už nelze mluvit o špatné politice, ale o válečných zločinech.
27. 07. 2011 | 14:45

Targus napsal(a):

To Oslýk:

"Nesouhlasím v tom, že se má a dá imigrace omezovat"
Pokud ji nebudete efektivně řídit, skončíte katastrofálně. Nově příchozí je potřeba naučit řeči a chování obvyklému v čase a místě. Tj. v Evropě chodit do práce, nekrást, neloupit, nevraždit, nesedět na dávkách. Jinak to v době poměrně brzké jednoduše neufinancujete.

Nikde jsem netvrdil, že je důležité, kolik a jakých lidí Breivik zastřelil. Pouze jsmem Vám sdělil, že mezi mrtvými jsou imigranti, nic více.

"Do dětí se nestřílí."
Kde žijete a kde jste se vzdělával? Děti jsou budoucností dospělých, Breivik moc dobře věděl, jaký cíl si vybral a proč. Zasáhl společnost nejefektivněji, jak mohl. Mohl bez námahy vystřílet domov důchodců, ale efekt by byl naprosto minimální.

"Nesouhlasím, a to zásadně, že je jakákoli vazba mezi oficiálním chováním norské vlády a politiky a Breivikovým činem"
Zkuste se seznámit s jeho pamfletem.

"Vždycky se najde nějaký idiotský důvod, kvůli kterému někdo střílí do lidí"
Souhlas. Úkolem zvolených a pověřených je, aby činy takovýchto lidí se sociopatologickým defektem nacházely co nejméně sympatizantů. Čin tohoto lumpa nesporně své sympatizanty má a není jich málo. A to je ten hlavní a největší průser.

"V Kosovu podobnou situaci agresivní magoři přímo řídili."
Nikoli. V Kosovu byli agresivní magoři pouze připuštěni k beztrestnému běsnění lidmi s kalkulem mnohem chladnějším, než ten Breivikův. Cíl byl dán poměrně dlouho předem, otázkou bylo, jak k němu dospět. Ale to je jiná kapitola a dlouhé povídání. Myslím, že bychom si nerozuměli ani v tomto pohledu.

P.S. Breivika určitě nepovažuji za agresivního magora ve smyslu vybití agrese či emocí vykonáním masakru. Postupoval na výsost cíleně, racionálně, dlouhodobě se na svou misi připravoval. To už ostatně zmínil pan Stejskal. O to je jeho čin hrůznější.
27. 07. 2011 | 16:05

stejskal napsal(a):

Pánové,

nechci dělat moc chytrého (i když dělám ;-), ale jeden z momentů, kvůli němuž si mimojiné v něčem nerozumíte, může spočívat i ve zmateném užívání pojmů psychopat a agresívní blázen/magor/vyšinutý šílenec. Každý si pod tím představujete něco jiného, a proto Vám to skřípe (Breivik je dle mého téměř klasický psychopat, což není takový ten roztěkaný "magor" s horečnýma očima, který jedná v afektu, to jsou dvě úplně jiné kategorie. Mimochodem kdysi jsem někde viděl CT snímky mozku psychopata, odborník na nich ukazoval, co je na nich jiného než u zbytku populace).

Jinak, pane Tarqusi, jsem zde mnohými považován za multi-kulti fanatika (pár lidí mi dokonce nazývá "mucistou", což - jak jsem se dozvěděl - znanemá "multikulturní nacista"), ale tezi, že i imnigraci je třeba regulovat (a že jen stanovit kvóty nestačí) podepisuji. Pnutí ve společnosti je velmi neradno podceňovat, ať už si o jeho důvodech myslíme to, či ono.

Libor Stejskal
27. 07. 2011 | 16:29

Tenco napsal(a):

Stejskal
Když jej budeme nazývat Brejvík, tak to u místních fašounů zdomácní.
Navíc nositelů takového jména v Norsku je jistě více - normálních lidí. Takže urážka.
Když jej budeme nazývat Magor - tak místním fašounům sklapne.
Protože uznejte sám - Vy byste chtěl mít za svůj vzor Magora ?
:))
27. 07. 2011 | 17:05

anti politik napsal(a):

Dokud budou svět ovládat a řídit politici, náboženské ideologie a bude se exprimentovat s obyvatelstvem bude zákonitě docházet k exesům a někajé rádoby dobré, jakoby všelidské, salónně intelektuální či multi experimenty tyto exesy přímo přivolávají! Vždy tomu tak bylo, po celou historii lidstva! Např. Nahrazovat úbytek domácího obyvatelstva imigranty z odůvodněním, že je to nutné pro trh, je v podstatě jít proti evoluci a přírodě a ta se na politiku a idee může vys...! Úbytek obyvatel ve vyspělých zemích je jen dalším krokem v evoluci moderního člověka a světe div se i ve vývoji států vpřed. Je to logický evoluční krok. Úbytek obyvatel, který naši manipulátoři vtipně a hlavně, zavádějícně nazývají vymírání obyvatel, by bebyl donekonečna a ustálil by se na množství který by moderní stát a jeho ekonomika byl schopna zaměstnat a tím i uživit! Přirozeně, že každý rozumný a suverénní stát by měl jít touto cestou a pokud emigranty, tak pro stát potřebné, vzdělané a ti by rozhodně neměli se společností problém! Pak by i jejich integrace měla důvod a nikdo by ji neodsuzoval, ale cpáp bezhlavě mezi domorodé obyvatelstvo cizí elementy hlava nehlava není multi kuturalismus, ale další hloupej experiment, (jako nacismus nebo komunismus-prostě idee, kdy vždy pouze pár egoistickcýh jedinců, většinou dobře politicky zajištěných, si prosadí jen jednu pravdu-tu svoji a kdo nesouhlasí vyfasuje nálepku podle toho co říká a nad kterou se pak pohrdavě ofrňují) který tyto exesy prostě plodí!
27. 07. 2011 | 20:20

Tenco napsal(a):

anti politik
A můžou ti vzdělaní emigranti nosit burku, postavit si mešitu a modlit se na veřejnsoti k Allahovi ? Když jinak budou sekat dobrotu ?
Třeba mám na mysli, kdyby do Prahy či Bruntálu emigrovali příslučníci rodiny Saudů.

Evoluční krok je zmenšování se populace ?
Hmm, zajímavé. Pokud bych na to měl přistoupit - tak dozajista přežívají jen ti s tou nejlepší strategií přežití, že ?
Může být antipolitikem popsáno, která to je ?
Jaký je ten rozumný počet, který je ekonomika schopna zaměstnat a tím i uživit ?
Nějaká čísla prosím - ne dohady.
:--()

Dal jsem několik otázek.
Předpokládám, že dialektiku otázka/odpověď antipolitik zná.
:---()
27. 07. 2011 | 21:05

Tenco napsal(a):

Ještě doplňující otázky :
Myslí si anti politik, že rodina Saudů bude mít někdy důvod, aby emigrovala do Bruntálu nebo do Prahy ?
V případě že ne, co pro to anti politik může udělat - aby sem chtěly emigrovat jen ti nevzdělaní a nepotřební a ti vzdělaní a potřební nad Prahou či Bruntálem ohrnovali nos ?
Je v moci politika anti politika toto nějak ovlivnit ?
A jak ?
:))))
27. 07. 2011 | 21:09

Tenco napsal(a):

re : chtěli emigrovat jen
27. 07. 2011 | 21:09

Targus napsal(a):

To stejskal:

Beru to od vás jako vyznamenání, to myslím vážně. Jsem opravdu rád, že něco vidíme stejně.
Máte i pravdu v tom, že s panem Oslýkem máme neujasněné základní pojmy. Nejsem adekvátně vzdělán, kdyby byla řeč o dopravě, železe či uhlí, byl bych za perlu.
28. 07. 2011 | 00:15

viko napsal(a):

Pan Hnízdil napsal: "I mezi našimi politiky a spoluobčany je řada těch, kterým jsou blízké extrémní názory na soužití lidí odlišných kultur a vyznání, psychopatů, neznajících soucit, stud ani svědomí. Je nezbytné je identifikovat a varovat před nimi. Pokud se jim dostane do ruky zbraň nebo moc, je otázkou času, kdy je, „v zájmu vznešených ideálů“, obrátí proti nám."

1. "Extrémní názory" jsou názory zastávané pouze marginální částí populace. Tvrdím, že vůle k obraně našeho společenství proti islámu v tomto smyslu už dávno "extrémní" není a je s podivem, že si toho řada lidí dosud nevšimla. Ke zbytku první citované věty snad ani nemá smysl se vyjadřovat.

2. Připusťme tedy, že podle vaší sugesce jsem psychopat. Co tedy provedu, když dostanu do ruky zbraň nebo moc.
a) zbraň: když někdo (kdokoliv) úmyslně vážněji ublíží mým děckám, rozmlátím mu hlavu o nejbližší tvrdý předmět, zbraň nezbraň. Jinak bych mouše neublížil.
b) moc: zakážu praktikování a propagaci islámu. Kdokoli se toho dopustí, poruší tři paragrafy stávajícího trestního zákoníku, jejichž obsahem je podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka (nemůžu svobodně kreslit frky do novin), projev sympatií k takovým hnutím a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia (je tady ještě někdo, kdo nezavítal na nějaký seznam takřka každodenních vražd civilistů, přímo podmíněných vírou v islám?). Lidem porušujícím zákaz by tak mohl hrozit trest od šesti měsíců do pěti let.
28. 07. 2011 | 00:19

Major napsal(a):

A shodou okolnosti ten silenec citoval i vami neoblibeneho Klause.
http://spiknutilekaru.wordpress.com/2011/05/15/kompletni-rekonstrukce-kauzy-%E2%80%9Elekari-vs-klaus%E2%80%9C-nove-maily-vime-jak-to-bylo/
28. 07. 2011 | 09:56

Major napsal(a):

Nemo


Zajimave je, ze inicialy A.B.B.{Adam Benjamin Bartos] odpovidaji inicialum Breivika.
Oba tihnou k vyostrenemu boji proti islamistum / eurabia atd. A oba maji jako vzor Klause.
28. 07. 2011 | 10:01

Oslýk napsal(a):

Targus:

Regulovat a omezovat jsou dvě věci.
Reguluje se třeba průjezd křižovatkou, aby se auta nepomlátila. Omezuje se, když jich má projet co nejméně, třeba závorou a zákazem vjezdu v určité hodiny.
Omezit imigraci je IMHO pokus zastavit vodopád. V jistém bodě dojdete nevyyhnutelně k té střelbě.

O účelnosti Breivikova chování nepochybuji. Přesto ho jaksi metafyzicky neschvaluji; střílení do dětí mi činí jakékoli další údajné cíle nezajímavými.

Stejskal:
nejsem vtělen v podobě Oslýka psychiatra, řekl bych, že váš popis Breivikova duševního stavu může odpovídat. Pro mne zůstává agresivním magorem; jeho duševní stav je neslučitelný s přežitím čehokoli okolo něj. Hannibal Lecter, Olga Hepnarová a Reinhard Heydrich byli zřejmě z podobného těsta. Jestli patří do blázince, nebo do kriminálu, ponechám odborně způsobilejším; jediná jistota je, že ho nelze nechat volně pobíhat.

Anti-politik:
To je právě bod, kde nesouhlasím s Targusem; mezi politikou, a třeba i hloupou politikou, a výskytem podobných nebezpečných magorů nevoidím žádnou souvislost. Hlavním motivem jednání je jejich podivná mysl, a pokud nenajdou tuto záminku, našli by si zřejmě jinou.

Jinak to, že úbytek obyvatelstva je "proti evoluci" je naprostý omyl; je to zcela přirozená regulace přemnoženého druhu, a podle mne ještě navíc pro nás nejméně nepříjemná. Ve srovnání třeba s tím, co uvažoval Thomas Malthus.

Viko:
Islám není hnutí, potlačující práva a svobody člověka. Muslimů běhá po zeměkouli miliarda, a zdrcující většina z nich je naprosto v pohodě. Nemůžete měřit myšlenky hnutí jejich nejmagorštějšími členy; to byste pak mohl na základě Breivika rovnou zakázat zednáře, maltézské rytíře a pravici vůbec.
Nepřiměřené zobecnění je asi nejčastější logická chyba ve veřejné diskusi.
28. 07. 2011 | 10:18

stejskal napsal(a):

Tak to každopádně, pane Oslýku. Hezký den. stk
28. 07. 2011 | 13:54

David napsal(a):

Autor v závěru článku píše: "Je nezbytné je identifikovat a varovat před nimi. " Jakkoliv je to logické tvrzení, bojím se hodně jeho aplikace. Mám obavy aby se nazačalo zavírat pro každý článek napsaný proti státu. Mimochodem autor sám by byl díky účasti na výzvě NEO2011 jedním z možných kandidátů na odstranění.

Proto bysme si měli více všímat jak ono : "Je nezbytné je identifikovat a varovat před nimi." bude nadále používáno v médiích a ono bude. Stávající systém nevynechá takovou příležitost jak pomocí strachu dále omezit svobodu jednotlivců.

Jako obranu vidím vymyšlení jiných řešení pro odhalení psychopatů, než cenzurou a později vězněním nepohodlných komentátorů. Jakmile bude do veřejného prostoru vypuštěno více možností jak situaci řešit, třeba v podobě blogů, bude pro vlády mnohem težší protlačit právě tu svou cestu.

Tak pište lidi, pište... :)
28. 07. 2011 | 14:25

ironik napsal(a):

Jednoduché řešení ??? NEJSOU společenské (státní ) cíle ,, jsou jen cíle jednotlivců, náboženství, socializmus, kapitalizmus,multikultura , vyčerpali svůj potenciál a nové směřování světového společenství nemůže zachránit ani polarita mezi EU,USA, Čínou,a Araby, protože vyrovnávání se s minulostí a pochopení je silnou brzdou nejen ekonomiky ale hlavně ve vztazích mezi jenotlivými kulturami.
28. 07. 2011 | 15:37

Servít napsal(a):

Pokud by byl v Evropě zaveden systém ADRESNÉ DEMOKRACIE (nikoliv té zprofanované "přímé" - či klikařské od VV), neměli by Breivikové do koho střílet. Viz též:
http://www.seaplanet.eu/index.php/souvislosti/organizace-spolenosti/324-pravni-stat-je-spoluvlastnictvi-oban-nikoliv-koist-politik
a také:
http://www.seaplanet.eu/index.php/souvislosti/vzdlavani/330-andreas-popp-o-demokracii-novem-naboenstvi
28. 07. 2011 | 19:17

mb napsal(a):

diky za blog ...
28. 07. 2011 | 20:05

JardaV napsal(a):

Pro pana Stejskala.
Líbí se mi Váš pokus o odhalení psychopata v nás.Jenže ten Nor každého střelil dvakrát,nejdříve si ho připravil a pak ho dobil.Neznám přesnou definici psychopata,ale tohle chování mi připadá divné i na takovouto "osobnost".Zabíjel děti členů vládnoucí strany,ale nepřipadá mi to jako nějaký afekt,vykolejení,dlouhodobá něčím vyvolaná psychoza a nutkání zabíjet.Ani politika v tom nejspíš nebude dominantní,čili žádná levice ani pravice.Spojitost multikulti je křečovitá.Podle
posledních zpráv byl vycvičen asi v Bělorusku,čili můj dojem,že mu někdo vymyl mozek,není neopodstatněný.A kdybychom znali úroveň,kam až v těchto technikách pokročili odborníci velmocí - úmyslně nespecifikuji stát, možná bychom dokázali lépe pochopit klidnou tvář střelce po zatčení.Kdykoliv vidím ten obrázek,mám pocit,že to nemůže být tvář člověka,který cílevědomě nadvakrát zabil tolik mladých lidí.Mě by se třeba zabíjet hezké holky nechtělo,obecně zabíjet bez osobního důvodu asi málokomu.Čili samotný proces zabíjení by musel toho střelce nějak ovlivnit.Ale on má tvář budhistického mnicha půl hodiny před nirvánou.Takže si kladu otázku : mohl být naprogramován vyspělou technologií manipulace s vědomím a podvědomím tak,že u něho vymizely všechny zpětné vazby a stal se strojem ???Přeci i člověk,který sám sebe přesvědčí,že je třeba změnit svět nějakou prasárnou,má ve tváři alespoň stopu emocí.Tenhle ale má tvář ,ze které ani nevyzařuje nějaká emoce,snad jen klid - v takové situaci - po tolika mrtvých.A se spoutanýma rukama - což by naštvalo i tátu od rodiny,ale i grázla s nějakou vinou.Nevim,nevim,najít skutečnou příčinu,případně toho,kdo ho naprogramoval,bude opravdu nejdůležitější v celém rozkrývacím procesu.Protože opravdu mezi námi může být dost lidí,kteří se třeba cítí "odkopnuti" společností,a mohlo by je ledacos napadnout.A pokud někdo tyto lidi vytypuje a naprogramuje..........
29. 07. 2011 | 21:42

JardaV napsal(a):

Pro Targuse.
Viděl jsem film o Hannibalu Lectrovi - a zaráží mě,jak lidi
nechápou důvod a příčinu toho,co dělal.Zděsila mě scéna,kdy banda snědla jeho sestřičku a on se na tom musel podílet.Něco takového by zacloumalo s dospělých chlapem,natož s klukem,který měl určitě setru rád,a v drsné situaci války v sobě určitě
cítil ochranitelský komplex,který v sobě každý normální chlap vůči dětem má a-priori.
A zároveň jsem si uvědomil,kolik krutosti dospělých má počátek v ublížení bezmocnému malému dítěti.Dospělá etická zrůda měla jistě zajímavé dětství,ať už se jmenuje a jmenovala jakkoliv.Třeba film "Hoši z Brazílie",kde je naklonovaným Hitlerům simulováno dětství toho původního - smrt otce atd.,naznačuje,jak je možné vytvořit monstrum,nad jehož činy národy slzí zděšením.Poučme se - a dejme dětem více lásky a pochopení.Třeba se bude dít méně tragédií.
29. 07. 2011 | 21:57

viko napsal(a):

Oslyk: "Nemůžete měřit myšlenky hnutí jejich nejmagorštějšími členy; to byste pak mohl na základě Breivika rovnou zakázat zednáře, maltézské rytíře a pravici vůbec."

Nevím o žádném seznamu každodenních masakrů, kterých se běžní lidi (nevojáci) doupoštějí na svých rodinách, sousedech, hostitelích ve jménu zednářů, maltézských rytířů, nebo ve jménu pravice, ačkoli třeba pravičáků taky neběhá po světě málo. Pro vraždy ve jménu islámu je seznam tady: http://www.thereligionofpeace.com/ . Ještě pořád máte pocit, že je s islámem všechno v pořádku? Islám je prostě soubor všude a vždy zneužitelných a hlavně v reálu DNES A DENNĚ ZNEUŽÍVANÝCH myšlenek, který je potřeba potírat stejně jako jiné zvěrské ideje (které se taky načas uchycovaly díky svým na první pohled pro řadu lidí patrně přitažlivým ideálům).

Dejte na váhu lidi, kteří se v Česku mění k lepšímu především díky inspiraci z islámu (víte o nějakém konkrétním příkladu?), a na druhou misku lidi vybrušující své řekněme rozumné/dobré chování díky hodnotám a přístupům vlastním západní civilizaci. Ano, jak je vidět, islám zde není potřeba. Pouze pár dílčích věcí může být pro našince podnětných. Ale ty se dají v případě chuti převzít bez té kupy k boji za nastoleni muslimského "míru" na světě vyzývajícímu balastu kolem.

Sečteno a podtrženo, islám má vlastnosti, díky kterým je potřeba jej pokud možno okamžitě zařadit mezi zakázaná hnutí. O žádném jiném v současnosti celosvětově stejně, nebo alespoň souměřitelně nebezpečném (život ohrožujícím) hnutí nevím.
30. 07. 2011 | 05:07

JaFo napsal(a):

Zajímavý článek pane doktore. Bohužel v něm dost věcí nesedí jak Vás některý z diskutujících usvědčil. Kdokoliv může mít svůj názor a nechat jej projít často spalujícím ohněm protiargumentace. Pokud vystavení svých řekněmě mimooborových názorů takto berete, pak není problém. Ovšem přijde mi že asi nikoliv či zcela. To si ale musíte srovnat v sobě Vy.

Chtěl bych reagovat na závěr Vašeho článku, kde mi přijde že berete současkou multi-kulti politiku jako defaultně správnou či snad obhajujete nebo máte za správný současný stav, kdy jsou ti kteří vše platí multikulturně obohacováni cikánskou jinakostí za užití zatím jen chladných zbraní. (mačety v Novém Boru, nože všude možně)
A nejen to.
Přijde mi že snad souhlasíte s pravdoláskovci jako třeba pan Kocáb, který ale přez jeho proklamace nabídku paní starostky Chomutova na bydlení v čerstvě vystěhovaném cikány zvelebeném bytě bez zdůvodnění nevyužil a později se v jednom rozhovoru vyjádřil že tam určitě nikdo nežil a bylo to na něj narafičené, protože v takovém prostředí určitě nikdo nežije.

Víte, chtěl bych bych Vám nabídnout celkem jednodužší vysvětlení a dokonce částečně v souladu s Vašim.

Myslím že mnoho z těch jevů/činů je skutečně projevem zoufalství a potřebou to nějak řešit, resp. na to upozornit. Myslím si že jednou z hlavních příčin je to co obhajujete. Tedy multi-kulti politka a s ní zaváděných souvisejících věcí působících novou totalitu. Tedy nasazování psích hlav (diskvalifikace) každému kdo nekváká oficiální agytku a dokonce si dovoluje poukazovat na špatné věci. Takový člověk je hned extrémista, rasista, fašista a další fujky fuj-ista. (jak mne jistě ti nejzarytější demokraté a humanitární bombarďáci z diskuse jistě zaškatulkují)

Tedy alfou a omegou všeho je svoboda slova. Někde jsem četl myslím velmi trefné přirovnání že svoboda slova je jako těhotenství. Buď je, nebo není.
Nám se však politici a jejich poskokové snaží vštípit že máme svobodu slova, ale jen když nemluvíme o zakázaných věcech. To ovšem jaxi svobodu slova popírá. Takže docela schizofrenní situace kdy máme svobodu slova, ale nesmíme mluvit o některých dokonce v zákoně vyjmenovaných věcech, ty se smí pouze přesně zopakovat a pak jsou témata s těmito uzákoněnými pravdami spjaté ať přímo či nepřímo a kdo o nich mluví či píše je nějakého druhu určitě nebezpečný extrémista.

Protože zde opravdová svoboda slova není(funguje skvěle autocenzura a strach z represe), tak se to v lidech hromadí. Myslím tu naštvanost když třeba vidí jak nás dikriminovaní multikultůrně obohacují mačetami a parazitují na nás krutých utiskovatelích a nic se neděje, pomalu dostávají vyznamenání kapitalistické práce či řád zlatého pravdoláskovce.
Tedy když obyčejná pracující ovce je holená na kost, vražděná a šikanována systémem jen proto aby diskriminovaní mohli dostávat výpalné, politici měli klid a mohli v klidu rozkrázt ten zbytek co z vystrašeného pracujícího dobytka vytřískají. Pořád to je nízká cena, těch pár set milionů na výpalné proti těm stamiliardám, které zbývají k rozkradení.
13. 02. 2012 | 09:55

JaFo napsal(a):

2viko:
Jestli nevíte o žádném tak škodlivém hnutí jako je Islám, tak Vám dodám nějaké tipy, ano?
Faktická: Islám není hnutí, ale náboženství podle některých postavené na Judaizmu a Křesťanství. (poukazy na to že některé Křesťanské osobnosti jsou v Islámu uznávané jako proroci)

Myslíte tedy že v našem západním kulturním okruhu nejsou žádné ideologie, které jsou agresivní a působící spoustu zla a neštěstí?
Zkuste se juknout třeba na feminizmus a jeho aktuálně nejvíce IN větev GENDER. Zatím se dá nalézt po netu dost informací. Budete valit bulvy co si to platíme a je spolufinancováno např. i Norskými fondy.
Ono stačí kouknout jak funguje distribuce novodobého náboženství demokrarury pomocí ochuzeného uranu, bezpilotních útočných letounů a dalších mírotvorných prostředků.
13. 02. 2012 | 10:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy