Co nám vláda tají???
Názory skutečných odborníků a lékařů
„Společnost jsme šíleně vystrašili...Testujeme tisíce lidí denně, stojí to tři čtvrtě miliardy měsíčně a výsledkem je 71 pacientů v těžkém stavu. U nás je jich šest, mají spoustu rizikových faktorů, říkám tomu intenzivní obezitologie… Chřipka dokáže být destruktivnější než koronavirus.“ Doc. MUDr. Martin Balík, Ph.D., vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. LF v Praze, ( DVTV, 17. 9. 2020)
„Podle našich dosavadních epidemiologických údajů se koronavirus chová v podstatě stejně jako chřipka, dokonce možná mírněji.“ Prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc., přednosta, Klinika infekčních nemocí 3. LF, Nemocnice Na Bulovce, (Reflex, 11. 9. 2020)
Na otázku, že někteří lidé promořování odmítají s tím, že po prodělání koronaviru protilátky nezůstanou dlouho v těle, takže by nám promořování nepomohlo, odpověděl: „To může říci jen nezasvěcený hlupák. Protilátky samozřejmě nezůstanou, když už člověk nemá infekci. Máme ale imunitu krátkodobou látkovou a buněčnou, která je dlouhodobá. Látková se objeví v okamžiku, kdy proděláváte infekci, nějakou dobu přetrvává, a pak vymizí. Proč by ji člověk dál produkoval, když mu nic není? T-lymfocyty už ale mají obtisknutou RNA viru či bakterie a když se znovu objeví, opět zprostředkují výrobu protilátek. Nechápu, proč tohle nikdo neřekne (?!).“ Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., přednosta, kardiocentrum IKEM, (eXtra, 18. 9. 2020)
„V tuto chvíli máme 520 volných lůžek, z toho je 480 volných na kyslíku a 40 volných na JIP, a máme v tuto chvíli hospitalizováno 187 lidí, ze kterých je šest na umělé plicní ventilaci a asi 140 lehkých nebo bezpříznakových případů. Máme rezervu hodně přes 500 lůžek… No ty zákroky se neruší, protože by na ně nebyla kapacita, ale protože to bylo nařízení centrálně řídícího týmu… Většinou umírají lidé, kteří jsou v terminálním stadiu života na LDN a byl jim také zjištěn covid… Podle mého názoru je klíčové, aby nám ta lůžka v nemocnicích nezabírali právě ti lehcí a bezpříznakoví pacienti…. Milan Kubek vždycky říká, ať se lékaři starají o medicínu, a on teď vyzývá k ekonomickému lockdownu, to podle mě úplně rozumné není. On si musí každý uvědomit, kolik stojí jeden den zavření ekonomiky, a už teď jsme spoustu ztratili. Zdraví národa a zdraví ekonomiky je tak úzce propojené, že kvůli jednomu nemůžete ničit druhé...Já když si přečtu ty headliny, tak si taky říkám, jak je to hrozné, a pak, když přijdu do nemocnice, tak relativně všichni zvládáme. Spousta lidí prostě využívá současnou krizi, aby se zviditelnili, a pochopili, že čím strašnější zpráva, tím větší zviditelnění. České zdravotnictví to zatím zvládá.“ JUDr., Ing. Miloslav Ludvík, MBA, ředitel, Fakultní nemocnice Motol, (Radio Z, 31. 10. 2020)
„Obtíže pociťuje asi 10 % nakažených. Úmrtnost je stále stejně nízká (max 1 %, v reálu asi i méně). To má k nemoci, která údajně ohrožuje existenci lidstva, daleko.…“ MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., Klinika infekčních, parazitárních a tropických nemocí, Nemocnice Na Bulovce, (iDNES, 17. 9. 2020)
„Jsem znepokojený, jak vlády vzaly boj s covidem jako příležitost ukázat svoji důležitost a to, že mohou komandýrovat lidi a my se jim musíme podrobit… Brojím hlavně proti zbytečnému strachu. Říkáte, že přibyl počet pacientů nakažených covidem. Co přibylo, je ale počet pozitivně testovaných lidí, z nichž většina nebude mít téměř žádné příznaky. Jsou tedy nemocní? Z mého hlediska nikoli….Hospitalizovaných máme stále málo a ze statistik dobře víme, že s mladými lidmi vir nic zásadního nedělá…. Roli tu ale nyní sehrávají i média, která potřebují šokující zprávy. Počet mrtvých je nyní nízký, tak vyzdvihují počty nově nakažených. Zrovna nedávno jsem mluvil s několika lékaři z Ostravy a ptal se jich na osud nakažených horníků, co se s nimi stalo, kolik jich zemřelo. Říkali mi: Co by se jim stalo, vyleželi to a šli zase fárat…. Jsem kritik nošení roušek paušálně přikázaných za každých okolností a všude. Sám jsem byl na jaře několikrát zastaven městskou policií s tím, že nemám roušku anebo že ji mám špatně nasazenou. A bylo to v ulici, kde nikdo nebyl! To je příklad nařízení, které nedává ani vědecký, ani racionální smysl. Ve školách bych roušky nepřikazoval vůbec. Pokud se ve třídě náhodou objeví superpřenašeč, rouška stejně nepomůže… Mám tendenci vidět věci v širším kontextu. Nedávno jsem například slyšel vládního epidemiologa doktora Maďara říkat, že on věci posuzuje z epidemiologického hlediska a ekonomika ho nezajímá, tu on řešit nebude. Nebude řešit? Když uděláte nějaké epidemiologické opatření a zavřete tím ekonomiku a ta se propadne, pak nebudeme mít třeba ani na ty vakcíny, které určitě nebudou levné.“ RNDr. PhDr. Zdeněk Hostomský, CSc., šéf Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. (Reportér, 20. 9. 2020)
„Myslím ,že musíme odlišit zrno od plev. Zjistit kdo, jak, co a proč hlásá a nastavit si normální medicínská kritéria na to, proč testujeme pozitivitu u zdravých lidí?! Co testujeme? Přítomnost aktivního viru, neaktivního viru, kusu RNA? A všude stejně? PCR kvantitativně s hodnocením i nálože viru? Neboť košík jablek a vagón jablek jsou významně různá množství jablek, byť stejných.“ Prof. MUDr. Jan Žaloudík, DrSc., senátor, místopředseda Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu PČR, (facebook, 7. 8. 2020)
„Nechci to bagatelizovat, ale je vlastně jedno, jestli máme každý den pozitivně diagnostikovaných 200, 500, nebo 600 lidí. A to proto, že drtivá většina nyní nově diagnostikovaných jsou lidé, kteří nemají žádné příznaky nebo mají jen velmi lehký průběh nemoci. Vlastně se o nich dá říct, že nejsou nemocní.“ Prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a vedoucí Institutu biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita, Brno, (aktualne.cz, 26. 8. 2020)
„Vadí mi neustálé koronavirové strašení...Hlavně nepanikařit a vrátit život do normálních kolejí. Vir tu zkrátka je a my se s ním musíme naučit žít. Veřejnost by se měla zklidnit, nikoli být vystavena strašení.... Druhá vlna samozřejmě přijít může a určitě si řekněme, že přijdou onemocnění, jež budou mít stejné příznaky jako infekce SARS-CoV-2 nebo nemoc covid-19. Budete smrkat, kýchat, budete mít mírnou teplotu. To s podzimními měsíci prostě nastává a většinou se na tom také podílejí koronaviry, i když jiného typu. Vypukne panika?!“ Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., rektor Karlovy univerzity v Praze, (Interview, 24. 8. 2020)
„Údaje o vyléčených jsou chybné, čísla nehrají.... Když je někdo vyléčený, tak předpokládáme, že byl nemocný..... Většina pozitivně testovaných ale žádnou nemoc neměla. Pozitivní test navíc neznamená, že jste nakažený nebo infekční. Koronavirus se teď chová jako kterýkoliv jiný respirační virus.... Očkovat bych se nenechala, nejsem přesvědčená o bezpečnosti vakcíny, je vyvíjena pod velkým tlakem.“ MUDr. Hana Zelená, Ph.D., viroložka, vedoucí oddělení mikrobiologie, Národní referenční laboratoř pro arboviry, SZÚ, Ostrava, (DVTV, 24. 8. 2020)
„Vláda situaci nezvládá, ale média neustálým rozdmýcháváním hysterie nesou stejnou vinu. To média stvořila popírače covidu-19 i zavírače všeho. Vadí mi neustálá manipulace s čísly a jejich dezinterpretace. Počet testovaných, počet nakažených, počet zemřelých, počet na JIP, počet volných ventilátorů atd. Pořád dokola. Společnost nemluví o ničem jiném, ale přitom ani většina zdravotníků není schopna z těchto čísel vyvodit relevantní závěry. Natož laická veřejnost…Jinak mnohokrát denně všemi zdůrazňované číslo, kolik lidí s covidem-19 zemřelo, je příkladem určité manipulace. To číslo děsí, ale přitom nic neříká. Když si srovnáme týdenní úmrtnost za poslední roky, letošní rok zatím nijak nevybočuje. Denně zemře v ČR asi 300 lidí, polovina z nich na kardiovaskulární onemocnění a čtvrtina na onkologická. Měli bychom se tedy ptát: kolik z těch, kteří zemřeli s covidem-19, mělo současně závažné onemocnění srdce či zhoubný nádor? Pokud tři čtvrtiny, tak při zatím stejné týdenní úmrtnosti jako v minulých letech není covid-19 nejspíš to nejhorší, co lidstvo kdy potkalo a potká...Hlavní problém českého zdravotnictví je, že celá ta diskuse o tom, jestli sem mají přijet doktoři z Ameriky nebo se mají koupit ventilátory, je absolutní nesmysl. Kapacita lůžková, monitorová a ventilátorová je v Čechách dostatečná. Háček je v tom, že není personál, konkrétně zkušené sestry. Chybí jich dlouhodobě stovky a nyní další stovky, protože jsou samy nemocné nebo jsou s dětmi, co nechodí do školy, doma… Je asi podstatné říci, že u nás nezemřel nikdo jinak úplně zdravý pouze na covid-19. Všichni měli nějaké významné základní onemocnění nebo patřili do nejrizikovější skupiny, tj. obézní diabetici s hypertenzí. Tato skupina dobře nedopadá a řekl bych, že všichni bychom si z toho měli včas vzít jasné varování, že dbát o životosprávu a svou tělesnou kondici není rozhodně ztráta času.“ Doc. MUDr. Jan Bláha, Ph.D., MHA., přednosta, Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM), VFN Praha, (seznam.cz, 30. 10. 2020)
(sestaveno ve spolupráci s panem Janem Cidrychem)
„Společnost jsme šíleně vystrašili...Testujeme tisíce lidí denně, stojí to tři čtvrtě miliardy měsíčně a výsledkem je 71 pacientů v těžkém stavu. U nás je jich šest, mají spoustu rizikových faktorů, říkám tomu intenzivní obezitologie… Chřipka dokáže být destruktivnější než koronavirus.“ Doc. MUDr. Martin Balík, Ph.D., vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. LF v Praze, ( DVTV, 17. 9. 2020)
„Podle našich dosavadních epidemiologických údajů se koronavirus chová v podstatě stejně jako chřipka, dokonce možná mírněji.“ Prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc., přednosta, Klinika infekčních nemocí 3. LF, Nemocnice Na Bulovce, (Reflex, 11. 9. 2020)
Na otázku, že někteří lidé promořování odmítají s tím, že po prodělání koronaviru protilátky nezůstanou dlouho v těle, takže by nám promořování nepomohlo, odpověděl: „To může říci jen nezasvěcený hlupák. Protilátky samozřejmě nezůstanou, když už člověk nemá infekci. Máme ale imunitu krátkodobou látkovou a buněčnou, která je dlouhodobá. Látková se objeví v okamžiku, kdy proděláváte infekci, nějakou dobu přetrvává, a pak vymizí. Proč by ji člověk dál produkoval, když mu nic není? T-lymfocyty už ale mají obtisknutou RNA viru či bakterie a když se znovu objeví, opět zprostředkují výrobu protilátek. Nechápu, proč tohle nikdo neřekne (?!).“ Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., přednosta, kardiocentrum IKEM, (eXtra, 18. 9. 2020)
„V tuto chvíli máme 520 volných lůžek, z toho je 480 volných na kyslíku a 40 volných na JIP, a máme v tuto chvíli hospitalizováno 187 lidí, ze kterých je šest na umělé plicní ventilaci a asi 140 lehkých nebo bezpříznakových případů. Máme rezervu hodně přes 500 lůžek… No ty zákroky se neruší, protože by na ně nebyla kapacita, ale protože to bylo nařízení centrálně řídícího týmu… Většinou umírají lidé, kteří jsou v terminálním stadiu života na LDN a byl jim také zjištěn covid… Podle mého názoru je klíčové, aby nám ta lůžka v nemocnicích nezabírali právě ti lehcí a bezpříznakoví pacienti…. Milan Kubek vždycky říká, ať se lékaři starají o medicínu, a on teď vyzývá k ekonomickému lockdownu, to podle mě úplně rozumné není. On si musí každý uvědomit, kolik stojí jeden den zavření ekonomiky, a už teď jsme spoustu ztratili. Zdraví národa a zdraví ekonomiky je tak úzce propojené, že kvůli jednomu nemůžete ničit druhé...Já když si přečtu ty headliny, tak si taky říkám, jak je to hrozné, a pak, když přijdu do nemocnice, tak relativně všichni zvládáme. Spousta lidí prostě využívá současnou krizi, aby se zviditelnili, a pochopili, že čím strašnější zpráva, tím větší zviditelnění. České zdravotnictví to zatím zvládá.“ JUDr., Ing. Miloslav Ludvík, MBA, ředitel, Fakultní nemocnice Motol, (Radio Z, 31. 10. 2020)
„Obtíže pociťuje asi 10 % nakažených. Úmrtnost je stále stejně nízká (max 1 %, v reálu asi i méně). To má k nemoci, která údajně ohrožuje existenci lidstva, daleko.…“ MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., Klinika infekčních, parazitárních a tropických nemocí, Nemocnice Na Bulovce, (iDNES, 17. 9. 2020)
„Jsem znepokojený, jak vlády vzaly boj s covidem jako příležitost ukázat svoji důležitost a to, že mohou komandýrovat lidi a my se jim musíme podrobit… Brojím hlavně proti zbytečnému strachu. Říkáte, že přibyl počet pacientů nakažených covidem. Co přibylo, je ale počet pozitivně testovaných lidí, z nichž většina nebude mít téměř žádné příznaky. Jsou tedy nemocní? Z mého hlediska nikoli….Hospitalizovaných máme stále málo a ze statistik dobře víme, že s mladými lidmi vir nic zásadního nedělá…. Roli tu ale nyní sehrávají i média, která potřebují šokující zprávy. Počet mrtvých je nyní nízký, tak vyzdvihují počty nově nakažených. Zrovna nedávno jsem mluvil s několika lékaři z Ostravy a ptal se jich na osud nakažených horníků, co se s nimi stalo, kolik jich zemřelo. Říkali mi: Co by se jim stalo, vyleželi to a šli zase fárat…. Jsem kritik nošení roušek paušálně přikázaných za každých okolností a všude. Sám jsem byl na jaře několikrát zastaven městskou policií s tím, že nemám roušku anebo že ji mám špatně nasazenou. A bylo to v ulici, kde nikdo nebyl! To je příklad nařízení, které nedává ani vědecký, ani racionální smysl. Ve školách bych roušky nepřikazoval vůbec. Pokud se ve třídě náhodou objeví superpřenašeč, rouška stejně nepomůže… Mám tendenci vidět věci v širším kontextu. Nedávno jsem například slyšel vládního epidemiologa doktora Maďara říkat, že on věci posuzuje z epidemiologického hlediska a ekonomika ho nezajímá, tu on řešit nebude. Nebude řešit? Když uděláte nějaké epidemiologické opatření a zavřete tím ekonomiku a ta se propadne, pak nebudeme mít třeba ani na ty vakcíny, které určitě nebudou levné.“ RNDr. PhDr. Zdeněk Hostomský, CSc., šéf Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. (Reportér, 20. 9. 2020)
„Myslím ,že musíme odlišit zrno od plev. Zjistit kdo, jak, co a proč hlásá a nastavit si normální medicínská kritéria na to, proč testujeme pozitivitu u zdravých lidí?! Co testujeme? Přítomnost aktivního viru, neaktivního viru, kusu RNA? A všude stejně? PCR kvantitativně s hodnocením i nálože viru? Neboť košík jablek a vagón jablek jsou významně různá množství jablek, byť stejných.“ Prof. MUDr. Jan Žaloudík, DrSc., senátor, místopředseda Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu PČR, (facebook, 7. 8. 2020)
„Nechci to bagatelizovat, ale je vlastně jedno, jestli máme každý den pozitivně diagnostikovaných 200, 500, nebo 600 lidí. A to proto, že drtivá většina nyní nově diagnostikovaných jsou lidé, kteří nemají žádné příznaky nebo mají jen velmi lehký průběh nemoci. Vlastně se o nich dá říct, že nejsou nemocní.“ Prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a vedoucí Institutu biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita, Brno, (aktualne.cz, 26. 8. 2020)
„Vadí mi neustálé koronavirové strašení...Hlavně nepanikařit a vrátit život do normálních kolejí. Vir tu zkrátka je a my se s ním musíme naučit žít. Veřejnost by se měla zklidnit, nikoli být vystavena strašení.... Druhá vlna samozřejmě přijít může a určitě si řekněme, že přijdou onemocnění, jež budou mít stejné příznaky jako infekce SARS-CoV-2 nebo nemoc covid-19. Budete smrkat, kýchat, budete mít mírnou teplotu. To s podzimními měsíci prostě nastává a většinou se na tom také podílejí koronaviry, i když jiného typu. Vypukne panika?!“ Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., rektor Karlovy univerzity v Praze, (Interview, 24. 8. 2020)
„Údaje o vyléčených jsou chybné, čísla nehrají.... Když je někdo vyléčený, tak předpokládáme, že byl nemocný..... Většina pozitivně testovaných ale žádnou nemoc neměla. Pozitivní test navíc neznamená, že jste nakažený nebo infekční. Koronavirus se teď chová jako kterýkoliv jiný respirační virus.... Očkovat bych se nenechala, nejsem přesvědčená o bezpečnosti vakcíny, je vyvíjena pod velkým tlakem.“ MUDr. Hana Zelená, Ph.D., viroložka, vedoucí oddělení mikrobiologie, Národní referenční laboratoř pro arboviry, SZÚ, Ostrava, (DVTV, 24. 8. 2020)
„Vláda situaci nezvládá, ale média neustálým rozdmýcháváním hysterie nesou stejnou vinu. To média stvořila popírače covidu-19 i zavírače všeho. Vadí mi neustálá manipulace s čísly a jejich dezinterpretace. Počet testovaných, počet nakažených, počet zemřelých, počet na JIP, počet volných ventilátorů atd. Pořád dokola. Společnost nemluví o ničem jiném, ale přitom ani většina zdravotníků není schopna z těchto čísel vyvodit relevantní závěry. Natož laická veřejnost…Jinak mnohokrát denně všemi zdůrazňované číslo, kolik lidí s covidem-19 zemřelo, je příkladem určité manipulace. To číslo děsí, ale přitom nic neříká. Když si srovnáme týdenní úmrtnost za poslední roky, letošní rok zatím nijak nevybočuje. Denně zemře v ČR asi 300 lidí, polovina z nich na kardiovaskulární onemocnění a čtvrtina na onkologická. Měli bychom se tedy ptát: kolik z těch, kteří zemřeli s covidem-19, mělo současně závažné onemocnění srdce či zhoubný nádor? Pokud tři čtvrtiny, tak při zatím stejné týdenní úmrtnosti jako v minulých letech není covid-19 nejspíš to nejhorší, co lidstvo kdy potkalo a potká...Hlavní problém českého zdravotnictví je, že celá ta diskuse o tom, jestli sem mají přijet doktoři z Ameriky nebo se mají koupit ventilátory, je absolutní nesmysl. Kapacita lůžková, monitorová a ventilátorová je v Čechách dostatečná. Háček je v tom, že není personál, konkrétně zkušené sestry. Chybí jich dlouhodobě stovky a nyní další stovky, protože jsou samy nemocné nebo jsou s dětmi, co nechodí do školy, doma… Je asi podstatné říci, že u nás nezemřel nikdo jinak úplně zdravý pouze na covid-19. Všichni měli nějaké významné základní onemocnění nebo patřili do nejrizikovější skupiny, tj. obézní diabetici s hypertenzí. Tato skupina dobře nedopadá a řekl bych, že všichni bychom si z toho měli včas vzít jasné varování, že dbát o životosprávu a svou tělesnou kondici není rozhodně ztráta času.“ Doc. MUDr. Jan Bláha, Ph.D., MHA., přednosta, Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM), VFN Praha, (seznam.cz, 30. 10. 2020)
(sestaveno ve spolupráci s panem Janem Cidrychem)