Nemoc dítěte bývá vzkazem rodičům: Málo se mi věnujete.

02. 10. 2012 | 17:13
Přečteno 217233 krát
Negativní emoce se přenášejí jako epidemie. Pokud je matka v napětí, děti to intenzivně vnímají, negativními emocemi se nakazí a začnou stonat.

Odpovědi na otázky redaktorky mgr. A. Bartošové, časopis Betynka


Která nejčastější onemocnění malých dětí (batolat, předškoláků) se dají zahrnout do těch „psychosomatických“? (Svým způsobem jsou to všechna?).


Psychosomatická onemocnění, jako zvláštní choroby, neexistují. Každý člověk je psychosomatický, každá nemoc má svůj díl tělesný a psychický. Nemoc je informace o tom, jaký člověk je, v jakém prostředí a jakým způsobem žije. Informace o tom, že ve svém životě dělá nějakou chybu nebo žije ve zdraví nepříznivých podmínkách, nedobrých vztazích rodiny, společnosti. Děti to nejčastěji sdělují (somatizují) bolestmi hlavy (mají toho plnou hlavu), dušností (mají v rodině „dusno“), nočním pomočováním nebo průjmy (doma je to k posrání) , opakovanými infekcemi…Když kašlou, tak třeba proto, že na ně rodiče kašlou. Místo toho, aby se zamysleli sami nad sebou, spěchají k lékaři, aby dítěti naordinoval chemický lék, kašel potlačil a mohli na něj dál kašlat..

Rodiče se často točí v kruhu – dítě je často nemocné, z toho jsme pak ve stresu… Jak pochopit, že to je kruh a stres spouštěč – a vystoupit z toho kruhu?


Každé dítě čas od času onemocní. Problém je, když je nemocné dlouhodobě nebo opakovaně. V takovém případě je nutné zaměřit pozornost na rodinné vztahy nebo problémy ve škole. Zdravé dítě může žít jen ve zdravé rodině, pokud se vztahy v rodině nezmění, má jen malou šanci se uzdravit. Místo dítěte v takovém případě posílám na léčení rodiče. Osvědčeným způsobem je rodinná, případně partnerská terapie. Rodiče se přestanou hádat, napětí v rodině povolí, a dítě se pak uzdraví samo, bez léků a bez doktorů.

Druhým pólem jsou naopak zase matky, které vědí, že svojí životní nepohodou zdraví jejich dítěte neprospívají. Pocit viny je opět vrhá do kruhu… (Vnímáte to také tak?)


Negativní emoce se přenášejí jako epidemie. Pokud je matka v napětí a nervozitě, děti to intenzivně vnímají, negativními emocemi se „nakazí“ a snadno onemocní. Nejčastěji nějakou infekcí, což zpětně stresuje matku. Obranyschopnost - imunita je úzce spojená s psychikou. Pokud je člověk v dobré náladě, uvolněný, má dobrou imunitu. Pokud je v napětí, neklidu, úzkosti nebo dokonce depresi, je imunita oslabená. Důležité je, aby matka, případně oba rodiče, pochopili svoji roli ve stonání dítěte. Místo pocitu viny je potřeba pracovat na řešení příčiny. Klidná maminka rovná se klidné a zdravé dítě.

Jak mají rodiče rozeznat, že dítě kašlem nebo průjmem somatizuje emoční problém nebo vztahové potíže mezi rodiči, od situace, kdy má „normální“ infekt? Nebo vnímáte i infekci jako důsledek nějaké nerovnováhy organismu (a tedy jako psychosomatický problém)?


Nerozlišuji „normální“ infekt nebo infekt „psychosomatický“. Onemocnění dítěte je vždycky informace o tom, že jej něco trápí, je přetížené. V první řadě je proto potřeba pátrat po příčině a dítěti vytvořit vhodné podmínky k tomu, aby se uzdravilo, podpořit jeho samoúzdravné schopnosti. Teprve když na zvládnutí nemoci jeho vlastní síly nestačí, přijdou na řadu léky.


Když dítě často trpí na záněty průdušek nebo bolesti v krku, málokterý rodič riskne nepodání antibiotik (lékaři často diagnostikují angínu bez výtěru) – navíc je to jednodušší řešení, než začít chodit na vlastní terapii. Jak je přesvědčíte? Jak argumentujete?
Jak komunikovat s lékařem, když vnitřně nesouhlasíte s antibiotikovou léčbou svého dítěte?


Antibiotika většinou není nutné nasazovat okamžitě. Pokud dítě nemá vysoké teploty a výrazné příznaky infekce, radím rodičům pár dní počkat a pokusit se nemoc zvládnout klidem, zábaly, čaji, vitamíny. Důležité je, aby při opakovaných infekcích rodiče i lékař pátrali nejen po bakterii, která infekci vyvolala, ale také o životních souvislostech, které oslabily imunitu dítěte. Lékař, který to nedělá a není ochoten o tom s rodiči diskutovat, okamžitě sahá po receptu, předepisuje antibiotika, není dobrý lékař.

Dítě ale není jen bezmocná loutka rodičů, reagující svou nemocí na jejich situaci. Má svoje vlastní zázemí, území, prostor, v rámci kterého může spoustu věcí rozlousknout. Radíte někdy přímo dětem?
Jak se dá pracovat na rozvoji jejich autoimunity (vnitřní síly, odolnosti, štítu…)? Nebo radíte jen rodičům malých marodů?


Mám osvědčený způsob. Nejdřív si popovídám o stonání dítěte s rodiči. Pak je poprosím, aby mne nechali s dítětem o samotě, zeptám se, co jej trápí, jak to u nich doma vypadá. Děti to mívají v hlavě dokonale srovnané. Jejich slova zapíšu a pak bez jakékoliv vlastní interpretace ukážu rodičům. Většinou vůbec netuší, jakou roli hrají ve stonání dítěte oni sami. Před časem ke mně přišla maminka s desetiletou Janou. Pět let se trápí s opakovanými infekcemi. Za poslední rok brala sedmkrát antibiotika. Maminka s ní obešla řadu lékařů, ležela i v nemocnici. Žádné vyšetření příčinu, oslabení imunity, neodhalilo. O samotě mi Jana všechno pověděla. Rodiče se před pěti lety rozvedli. Byl to pro ni šok. Nejenže ztratila milovaného tátu, ale stěhováním přišla o všechny kamarádky. Maminka si našla nového přítele, věnuje se budování firmy, na Janu nemá čas. Jana je zoufalá, bezradná, opuštěná. Její stonání není voláním po antibiotikách. Když jsem se jí zeptal, co potřebuje k uzdravení, řekla mi: „Maminku mám moc ráda. Přála bych si, aby se mnou byla častěji, o víkendech jezdila na výlety, držela mne za ruku, povídala si se mnou…“. Maminka to nejprve oplakala, ale pak pochopila a přijala. Cestu k uzdravení jsem tedy neporadil já, ale vlastní dcera.

Můžete prosím shrnout, co potřebuje dítě, aby bylo zdravé?


Klidné, rozumné a laskavé rodiče. Vzhledem narůstajícímu počtu úzkostných, neklidných a stonajících dětí jich začíná být akutní nedostatek. Prášků máme víc než dost.

MUDr. Jan Hnízdil, Centrum komplexní péče Dobřichovice, autor knihy „Mým marodům.“.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

amdg napsal(a):

Kupodivu hodně lidí zapomíná, jak jsou si pokrevně blízcí. Dítě cítí všechny lži a ještě se s nimi nedovede vyrovnat rozumem. Rodina není jen právní definice. Nedá se adoptovat. Neradi tohle slyšíme, nevěříme, odmítáme.
02. 10. 2012 | 17:24

aga napsal(a):

Je to tak: jste zanedbávané dítě, rodiče se vám nevěnují, vy z toho psychicky i fyzicky stonáte, mohou za to rodiče....do vašeho sedmnáctého roku a 364 dne. Následující den už můžete být rodič, který zanedbává své dítě, nevěnuje se mu, a to z toho psychicky a fyzicky stoná a můžete za to vy. Tomu se říká koloběh života a zodpovědnosti.
02. 10. 2012 | 17:27

skeptický napsal(a):

S napětím jsem dočetl.Bál jsem se,že ta antibiotika nějak souvisí s matčiným přítelem.

Nemá dítě nějaký nárok na soukromí? S důvěrou něco doktorovi poví,a on to ruče práskne matce.Co kdyby pak dostala výprask?

Jako ta dcerka na plese,co pánovi řekla,pane,Vy jste setřel pel mojí nevinnosti.Matka pak tu svoji blbou nánu doma zkopala.
Napsal klasik.
02. 10. 2012 | 17:47

skeptický napsal(a):

P.S.
Ještě je to dobrý.V Americe by si totiž žádný doktor zůstat sám v ordinaci beze svědků s dítětem nelajs.
02. 10. 2012 | 17:50

Anna napsal(a):

Díky za dobrý tip - Mým marodům. Určitě koupím. Mám už sice dvě dospělé dcery, které nemarodí a ani jako děti nemarodily - je příjemné zjistit, že je to zásluha nás rodičů :-) - a zatím nemarodící dvouletou vnučku, ale jak se říká "čert nikdy nespí" a "dobrá rada nad zlato". Takže ještě jednou díky.
02. 10. 2012 | 17:53

Drzá zrzka napsal(a):

Dítě takzvaně utíká do nemoci.
Když je nemocné, má jistotu, že se mu rodič bude věnovat.
Děti bych nepodceňovala. Říkají věci a děje tak, jak se dějí. Přímo. Někdy přímo na komoru.
02. 10. 2012 | 17:57

skeptický napsal(a):

Franz Josef napsal proklamaci Mým nádorům.To bylo ale vyhlášení války.Nesplést.

Na spousty viróz a nástud je nejlepší peroxid vatičkou do ucha.I jako prevence.To se u doktora nedozvíte.Lepší,než mateřská láska.
Silnější než láska kšandy od Karáska.Oblíbená značka u
sebevrahů.

Dnes možná dostanu k večeři housku,heč.
02. 10. 2012 | 18:08

Veni, vidi, vici napsal(a):

Vy jste pane se takhle choval i dříve. Jste velmi frustrovaný člověk, který byl odhozen mezi lékaře a alternativní medicínu! Přiznejte, že to samé se stalo i Dr.Jonášovi. Komu se tedy líbí psychosomatické bludy spojené s nepsychomatickými bludy, ať k vám chodí. Každá matka má psychosomatickou vagínu. a)vagínu matky b) vagínu prostitutky c) vagínu matky i vagínu prostitutky. Kdyby matka měla jen vagínu matky, potom dítě nemá psychosomatickou Dg.
Většinou z matek má smíšenou vagínu. A je to. Pět let musí brát antibiotika! Použijte moji teorii u vašeho Centra. Prvně se zeptejte matky na vagínu! Já jsem měl matku vždy s vagínou matky. Byl jsem proto zdravý!!! Dítě neví, že existují telepatické vlny. V USA by vás obvinili za obtěžování v samotě s dítětem, pedofilem!
02. 10. 2012 | 18:17

Imunolog napsal(a):

Proboha, pane Hnízdile, vy jste se stal už i dětským imunologem a alergologem. Dokonce radíte matkám, jak mají pracovat na "rozvoji autoimunity (vnitřní síly, odolnosti) dětí". Těším se na článek o léčbě nádorů, srdečního infarktu a zlomenin telepatickými vlnami.

P.S. Autoimunita je imunopatologický stav, podstatou kterého je autoagresivní postižení orgánu nebo systému/ů orgánů imunitním systémem. Na rozvoji autoimunity, prosím, raději nepracujte.
02. 10. 2012 | 18:36

Občan napsal(a):

To jsou ale HODNĚ nebezpečné bludy.

Protože i taková meningitida začíná nevinnou bolestí hlavy, lehce zvýšenou teplotou a pokašláváním.
Nebo takový spálový bacil na mandlích - potomeček opakovaně stůně, neustále ho pobolívá v krku (podle Hnízdila má rodičů a atmosféry v rodině po krk), špatně spí. A děti kolem něho podezřele často onemocní spálou, aniž by ji malý bacilonosič sám dostal.
Případně mononukleóza - průjem, teplota, nevolnost, zvracení. Psychodiagnostik usuzuje, že dítko je zmoženo nepohodou v domácnosti. A ono má místo toho zaděláno na cirrhosu jater...

Tři uvedené nemoci, jakož i mnohé jiné, mohou i zabíjet, a přitom to s rodičovskou láskou a atmosférou v rodině nemá co do činění...
02. 10. 2012 | 18:38

Buvol napsal(a):

Panu Hnízdilovi se rodiče nejspíš nevěnovali vůbec .. viz tu jeho alopecii a psychopatii ..
02. 10. 2012 | 19:08

Anuszka napsal(a):

Dobrý večer. Zajímalo by mě, Občane, co by diagnostikoval některý Vámi respektovaný lékař, pokud byste k němu zašel s nevinnou bolestí hlavy, lehce zvýšenou teplotou a pokašláváním... To na meningitidu léčí většinu čekárny? Nebo je pošle domů s aspirinem? Kde jste přišel na to, že by se pan Hnízdil nezachoval zodpovědně s ohledem na možnost velmi vážné nemoci? Ten postoj k alternativě ovlivnil Váš úsudek. Není to škoda?
02. 10. 2012 | 19:29

Martin napsal(a):

To jsou tady zase nesmysly. Nikdy se dětem rodiče nevěnovali tak jako v dnešní době, leda snad v rodinách aristokratů kde si mohli dovolit jiné zacházení. Muž byl zcela běžně na poli nebo v lese doslova od rána do večera a ženská pokud nebyla na poli s ním, tak prováděla domácí práce, ale ne jako dneska že mačká čudlíky na bílé technice, ale všechno ručně a na děti bylo času velmi málo. Také bylo běžné že v rodině bylo dětí 5 až 10 a tím bylo i přirozeně méně času na jednotlivé děti. Ještě za raného kapitalismu bylo normální makat 6 dní v týdnu 12-14 hodin, rodina se viděla prakticky jenom v neděli.
Pokud je v něčem problém, tak v rozežranosti a změkčilosti dnešních dětí, prakticky nic nevydrží.
02. 10. 2012 | 20:40

naila napsal(a):

Četli jste někdo knížku/y Amálie Kutinové Gabra a Málinka?
Je o dvou sestrách, které měly ještě několik dalších sester starších, pak mladšího bráchu. Ty dvě G+M si byly věkově nejblíž, a tak chodily všude spolu a páchaly různá alotria a veselé nepravosti. Rodiče byli celý den tak zaneprázdnění, že na ně neměli čas. Zatímco konstitučně silnější a starší Gabriela byla zdravá jak řípa, mladší a asteničtější Amálie neustále chořela.Rodinnou pohodou či nepohodou to asi tak úplně nebylo.
...
Dnešní děti jsou proočkované proti všemu možnému, což není to pravé ořechové pro jejich imunitu, jedí nezdravě, protože zdravé jídlo se dá dost těžko sehnat (máme dobu jedovou), mnohdy ani netušíme, jaké látky jsou v jídle obsaženy (antibiotika, hormony - estrogen ve vodě se ještě ani nezačal prokazovat).
Životní styl je hektický, vzduch taktéž žádná čistota, takže důležitá rodinná pohoda, kterou má autor na mysli, nad tím jen tak nezvítězí. Chci říci, že problém zdraví našich dětí netkví jen a pouze v zájmu rodiny o ně, doufám, že mi to jenom tak připadá, že autor příliš generalizuje.
02. 10. 2012 | 21:15

Radkin Honzák napsal(a):

Ahoj Honzo, dobře Ti tak!
Tady dostaneš teď nářez! Jak si to představuješ, chtít na rodině (existuje to ještě?), aby držela soudržně pohromadě, když dospělí mají přece svá práva?!
Rozežraná a změkčilá batolata, jak to napsal velmi správně Martin ve 20.40, si nemají co vymýšlet. Taky Občan Tě utřel jak dvojku máslo. Co se zde vyrojilo znalců medicíny a práva!
S každou kostí do sběru, s každým zakašláním k doktorovi!
A když zlobí, tak do děcáku s ním, tam mu bude nejlíp. Alespoň v tom smyslu dnes odpolodne hovořil zástupec České lékařské komory po čtvrté hodině. Udělalo se mi z něj nevolno, tak nevím, jak to skončilo.
02. 10. 2012 | 21:20

Buvol napsal(a):

Pan Hnízdil dneska nějak podezřele uhnul k dětičkám, jako by se bál, aby nás nenapadlo, že je, vzhledem k událostem v Chrastavě, vlastně společně s dalšími "osobnostmi", jako je pan viewegh, putna, paní šiklová aspol. skutečným atentátníkem na presidenta .. doufám, že je ty příslovečné boží mlýny semelou ..
02. 10. 2012 | 21:27

Záškodník napsal(a):

Něco na té teorii asi být může, ale nelze se tím řídit doslova.Dítě bude mít akutní zánět slepáku a já budu řešit, jestli náhodou není doma moc dusno a půjdu s ním místo na chirurgii k nějakému šarlatánovi na "rodinné konstelace".

ATB užíváme v rodině výjímečně, využíváme-je-li to možné, bylinnou léčbu.Jako prevence jsou výborné čistící čaje,které se užívají dvakrát ročně po dobu šesti týdnů. Posilují zázračně imunitní systém. Mám velmi dobrou zkušenost s obyčejným sáčkovým čajem Lymfodren(Ryor).
Jedna z věcí, jíž věřím, je to, že nemocí člověku tělo něco sděluje. Ale většinou je to už sdělení poněkud ex post.
02. 10. 2012 | 21:34

yorick napsal(a):

Díky pane Hnízdile,
jako vždy velmi dobré, tedy u mne alespoň za jedna. Obsahově nemám co dodat k příspěvkům Martina a Radkina Honzáka. Je však zvláštní jak vaše jméno (obsah neobsah), přitáhne do diskuse vždy tolik různých "buvolů". A to tady ještě nejsou zdaleka všichni :-).
02. 10. 2012 | 21:38

Buvol napsal(a):

Předpokládám, že pod příštím blogem pana hnízdila se dočteme o presidentovi, že je "strašně zanedbanýho vychování", jak pravil klasik ..
02. 10. 2012 | 21:41

Buvol napsal(a):

yorick
Jestli to nevíte, tak pan hnízdil se před časem pokusil o atentát o skutečný atentát na presidenta pomocí psychiatrie, ačkoliv je sám orthoped nebo chiropraktik .. nebo spíš pacient (kdybych napsal psychopat, tak by mi to zdejší STB smazala ..)
02. 10. 2012 | 21:52

Scarabeus napsal(a):

Radkin Honzák:

Nějak jste nezaregistroval, že hodně čtenářů nemá potřebu reagovat.

Kdy jste naposledy viděl "dvojku máslo"? Existuje vůbec ještě?

Co aktivisti?

"Morovou ránu" na Vás! :-)
02. 10. 2012 | 22:08

Abe Normalni napsal(a):

Ze je Hnizdil blazen snad musi byt kazdemu jasne z toho, ze vsude vidi psychopaty (krom zrcadla po ranu, samozrejme).
Ovsem vykladat lidem, ze kdyz decko stune, maji se nad nim laskyplne objimat to uz opravdu zavani. Korunu tomu nasadi naila, ktera se nam snazi sdelit, ze jsou snad dnesni deti vice nemocne nez ty drive.(pry z horsiho jidla atd.) Ono se staci podivat na statistiky novorozenecke a detske umrtnosti jeste na pocatku 20. stol. A konec koncu, staci se podivat na vyvoj od roku 1980 v CR:
http://www.google.cz/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=sh_dyn_mort&idim=country:CZE&dl=cs&hl=cs&q=vyvoj+detske+umrtnosti
V roce 1980 byla u nas detska umrtnost na urovni Albanie roku 2010 a 4x vyssi nez dnes. Cim ten vyvoj vysvetlite? To se jako maji rodice dnes vic radi?
02. 10. 2012 | 22:12

naila napsal(a):

Jo, to byl tento, buvole? Jak chtěl Klause vyřídit jakože je nesvéprávný, protože odmítal bruselskou zradu v podobě lisabonské smlouvy?
Tak, jako jsem si hned po přečtení prvního Hnízdilova odstavce říkala, že to není tak úplně v pořádku s náhledem autora na problematiku, ta demagogická jednostrannost, je tam cosi podivného v logice. Domnívala jsem se, že jde o můj první nesprávný dojem. Jak se ovšem traduje, první dojem bývá zpravidla naopak správný.
Jinak s myšlenkou somatizace samozřejmě souhlasím, avšak opakované nemoci dětí vyvěrají z více zdrojů.
02. 10. 2012 | 22:15

Abe Normalni napsal(a):

Mimochodem, do toho grafu si pozapinejte i dalsi zeme pro srovanani. A venujte pozornost tomu dramatickemu propadu statistiky u nas mez lety 1990 a 2000 kdy jsme srovnali to 10ti lete zpozdeni za civilizovanym svetem.
To ze se CR v techto letech dostal na uroven vyspelych Evropskych statu urcite neni zpusobeno dramatickym zlepseni vybaveni a zpristupneni drive tezko dostupnych materialu a leku, ze?
02. 10. 2012 | 22:18

Jáchym napsal(a):

....."pan hnízdil se před časem pokusil o atentát o skutečný atentát na presidenta pomocí psychiatrie, ačkoliv je sám orthoped nebo chiropraktik ."
*****
Tak tomu nerozumím...
To jako že prezidenta položil na lehátko a sypal do něj antiperle ?
Nebo se už se zas za poslední dvě hodiny posunula definice toho, co je atentát a nikdo mi to neřekl ?
02. 10. 2012 | 22:21

naila napsal(a):

Abemu Normalnimu:
Nikdy a nikde jsem neřekla, že dnešní děti jsou více nemocné než ty dříve, ani to z mého příspěvku nijak nevyplývá.
Nepodsouvejte mi, prosím, nějaké Vaše dezinterpretace.
02. 10. 2012 | 22:21

Buvol napsal(a):

naila
Ano, to byl tento pán .. ve shodě s jeho teorií, rodiče na něho nejspíš kašlali .. asi si mysleli, že jim ho v porodnici vyměnili ..
02. 10. 2012 | 22:24

Buvol napsal(a):

Milý Watsone pardon Jáchyme, je to prosté. Lékařské konsilium, které se snažil pan hnízdil zpunktovat, vyhlásí presidenta podle všech těch pouček vynalezených těmi různými "vědátory", vyhlásit za nesvéprávného zkrátka za blázna a je hotovo .. Podle mě je blázen ale opravdový, tuplovaný magor ten, kdo humanitárně bombarduje ....
02. 10. 2012 | 22:30

Buvol napsal(a):

.. a potom pan hnízdil ..
02. 10. 2012 | 22:31

Abe Normalni napsal(a):

naila Cituji:
"Dnešní děti jsou proočkované proti všemu možnému, což není to pravé ořechové pro jejich imunitu, jedí nezdravě, protože zdravé jídlo se dá dost těžko sehnat (máme dobu jedovou), mnohdy ani netušíme, jaké látky jsou v jídle obsaženy (antibiotika, hormony - estrogen ve vodě se ještě ani nezačal prokazovat).
Životní styl je hektický, vzduch taktéž žádná čistota, takže důležitá rodinná pohoda, kterou má autor na mysli, nad tím jen tak nezvítězí. Chci říci, že problém zdraví našich dětí netkví jen a pouze v zájmu rodiny o ně, doufám, že mi to jenom tak připadá, že autor příliš generalizuje."
Kazdy bod z tohoto vaseho citatu lze vyvratit. Ockovani nechme stranou, at si kazdy popremysli, jestli je prospesne. Co se jidla tyce, nikdy v dejinach nejedly deti tak pestrou, vyvazenou a bohatou stravu jako dnes. Nikdy drive nebyla tak dobre hlidana co se obsahu bakterii, plisni, jedu atd. tyce. Dnes ma prumerne dite k dsipzici stravu drivejsich slechtickych potomku. Nakladani s anitibiotiky je dnes v potravinarske vyrobe velmi prisne hlidano. Zivotni styl je dnes na urovni ministerskeho rady v minulem stoleti, vubec si nezkousejte predstavovat zivotni podminky prumerneho obyvatele (a jeho deti) kdykoli v minulosti. Jak to vypadalo s cistotou vzduchu ve meste v dobe lokalnich topenist na pevna paliva a fabrik uprostred mesta si snad dokazete predstavit sama. Skutecnost je takova, ze deti nikdy nezily v lepsim prostredi nez jake jim poskytuje dnesni Zapadni svet a jestli maji nejake zasadnejsi potize, je to dano nejspis prave tim, ze (ac to zni hnusne) prezivaji i slabsi kusy, u kterych se pak projevuji ruzne nemoci a ze jejich rodice, ac maji hromadu volneho casu, jsou lini zvednou zadek a trochu je prohnat na cerstvem vzduchu. O tom, v jak dobre kondici dnes deti jsou svedci, ze si dnes vetsina rodin lajzne mit to dite jen jedno...
02. 10. 2012 | 22:33

Buvol napsal(a):

Oprava:
Milý Watsone pardon Jáchyme, je to prosté. Lékařské konsilium, které se snažil pan hnízdil zpunktovat, vyhlásí presidenta podle všech těch pouček vynalezených těmi různými "vědátory", za nesvéprávného, zkrátka za blázna a je hotovo .. Podle mě je blázen, ale opravdový, tuplovaný magor ten, kdo humanitárně bombarduje ....
02. 10. 2012 | 22:34

Jáchym napsal(a):

Pane doktore,
nic si z toho nedělejte.
Nezapomínejte, že tu píše jen to nejhorší jedno procento těch, kteří vás čtou.
Knížku Mým marodům mám, normální nejsem (jinak bych tu nepsal), psychosomatickými obtížemi trpím, psychopat nejsem nejsem díky tomu, že se zde dopouštím blinkání za účelem katarze.
Značná část mých obtíží je zaviněna tím, že jsem již od padesáti let sirotek a ženy, (které nechápu) nechápou, že mě nechápou.
02. 10. 2012 | 22:36

naila napsal(a):

Abemu Normalnimu:
Celkem souhlasím s tím, co říkáte o zabezpečení, pestrosti a bohatosti stravy a životním stylu.
Tím však nijak nepotvrzujete, co jste mi podsunul. Dokonce mi nevyvracíte ani to, co jsem řekla, například, že v dnešní době děti pozřou velké množství jedů, hormonů a antibiotik.
Prostě se spolu, Abe, jen míjíme, Vy mi něco podsouváte, co jsem neřekla, a nic z toho, co jsem řekla, nevyvracíte.
02. 10. 2012 | 22:43

naila napsal(a):

Jáchymovi:
A jste sirotek z otcovy nebo z matčiny strany?
Ne, že bych se snad nějak chtěla snažit Vás pochopit, to by mě ve snu nenapadlo.
02. 10. 2012 | 22:56

Buvol napsal(a):

Přeji všem dobrou noc a prosím pana doktora, aby pomohl panu romanu jochovi .. řekl bych, že u něj se momentálně jedná o akutní pominutí smyslů ..
02. 10. 2012 | 22:59

Abe Normalni napsal(a):

naila Ne, ja si troufnu tvrdit, ze mnozstvi jedu, ktere konzumujeme je nejmensi v dejinach celeho lidstva. Ono i takove pekne opecene maso obsahuje hromadu karcinogenich latek a treba nahnile nebo plesnive maso ci ovoce, to je jedova bomba.
Anitibiotika ani hormony se u nas v potravinach prakticky nevyskytuji (uz proto, ze trebas hormony se ani kravam ani drubezi ani prasatum nepodavaji. Viz http://www.bezpecnostpotravin.cz/antibiotika-ani-hormony-v-jogurtech-nejsou.aspx)
Ja vam nic nepodsouvam, vy tu tvrdite, ze lide dnes pojidaji "velké množství jedů, hormonů a antibiotik" a to zkratka neni pravda. Je to jen soucast toho masoveho brblani, ze vsichni kradou, zradlo se neda jist a vubec to stoji za ho...
Uvedomte si, ze za tim jogurtem nebo flakotou masa stoji konkretni lide, ktere ruzne urady honi jak zdutou kozu kvuli dodrzovani hyg. a veterinarnich predpisu a pak nekdo jako vy placne takovou hovezinu. Je to zakladni neucta k lidem a jejich praci, ktera se v tehle zemi v posledni dobe rozlezla jak mor.
02. 10. 2012 | 23:00

Buvol napsal(a):

.. aby neudělal nějakou neprozřetelnost a nechtěl třeba kandidovat na presidenta .. pod palbou ha ha ha ..
02. 10. 2012 | 23:15

naila napsal(a):

Abemu Normalnimu:
Jo, a můžete mi říci, podle jakých norem a kdo kontroluje obyčejnou pitnou vodu, nakolik je v ní hormonů, co ty nešťastnice pozřou v antikonceopci a vyčůrají, načež se to přečistí a pijem to?
Již můj tatínek, hygienik, říkával: bacha na nepovedené jogurty, tam jsou s velkou pravděpodobností příčinou antibiotika. To, že donedávna byly na trhu i nepovedené jogurty, není žádná pohádka. Momentálně jsou na pořadu dne kontroly, co se různých pesticidů týká. Klikněte si na d-test, pořád nacházejí něco jedovatého - v hračkách, v potravinách. Myslíte, že odchytí všechno?
Ano, tvrdím, že dnes lidé konzumují a i jinými způsoby dostávají do organismu velké množství jedů, antibiotik a hormonů,přidám dokonce ty plísňové exotické aflatoxiny, a to natruc všemožným kontrolám.
Ostatně metanolová aféra je pro Vás malý důkaz? Prostě od různých prodejců kupujeme kdeco, co žádnou kontrolou vůbec neprošlo, ani to běžný spotřebitel nemusí tušit.
02. 10. 2012 | 23:16

Jáchym napsal(a):

Naila 02. 10. 2012 | 22:56
Ze sousedovy.
(Tatínkovi jsem to neřekl.
Snažte se mě, prosím, nepochopit!)
02. 10. 2012 | 23:24

Abe Normalni napsal(a):

naila Proboha, ale to je preci efekt dukladne kontroly. Vzdycky neco najdete. Ale to neni dukaz pro vase tvrzeni. Jidlo ktere jite neni o nic jedovatejsi nez to, ktere jedli vasi predci. Prave naopak. Priroda je plna jedu, prirodnich pesticidu (zvirata a rostliny vedou navzajem regulerni chemickou valku).
Vy mozna pijete v pitne vode stopova mnozstvi estrogenu (ktery mimohcodem maji v tele jak zeny tak muzi), vasi predci pili vodu plnou fekalnich bakterii, z potoka ve kterem se rozkladala zvirtata a splachoval se do nej hnuj z pole...
Vase telo neni takova bezbranna chudinka, ja staveno na mnohem hrubsi zachazeni.
02. 10. 2012 | 23:28

naila napsal(a):

Uf, to jsem si oddechla, Jáchyme. A soused to ví, že jste jeho sirotek?
Doufám, že se mi podaří Vás stále nechápat, stojí mě to teda značné úsilí...
02. 10. 2012 | 23:29

Jáchym napsal(a):

....hormonů, co ty nešťastnice pozřou v antikonceopci a vyčůrají, načež se to přečistí a pijem to?....
******
Nailo, a to ještě nepočítáte ty nešťastníky, co to pozřou při orálním sexu ! Tam se to načež ani nepřečistí !
Prý ale pomáhá, když antikoncepci zapíjíte Savem.
02. 10. 2012 | 23:40

naila napsal(a):

Abemu Normalnimu:
Proč voláte Proboha? Které mé tvrzení vyvracíte? Že nejíme jedy, antibiotika a hormony? Ale my je jíme, a to v míře veliké. A že to způsobuje nemoci, je nabíledni.
Proč Vy mi "Proboha" pořád podsouváte, že jsem řekla, že toho jíme víc než naši předkové? Já jsem o našich předcích vůbec nehovořila, ani mě jejich životospráva v žádném mém příspěvku nezajímala. Moje základní myšlenka je tato:
Dlouhodobé nebo opakované nemoci dětí netkví v tom, že jsou rodinné nepohody nebo nezájmy rodičů o děti, ale že to spektrum příčin je širší, tkví například v těch jedech, antibiotikách blabla, tkví taky v tom životním stylu a ve zhýčkanosti dětí, jak říkáte Vy.
.
To platí a platilo kdykoli - VŽDY byly nějaké děti zhýčkané nebo zdegenerované(ty šlechtické), a proto víc nemocné, nebo zajedované, nebo nedojedené nebo přejedené nebo na ně rodiče kašlali, vyhodili je z domu, dali do sirotčince, dokonce některým rodiče i sousedé umřeli. Vždycky nějaký otec dělal doma dusno a po svém příchodu zmlátil manželku a děcka nahromadu.
A některé děti to přežily, jiné nikoliv.
Celá věc se má tak, že to kdysi prostě jenom neřešili psychologové a psychiatři, kteří by se dozvěděli od těch nemocných dětí, že by je měli rodiče víc držet za ruku a víc si s nimi hrát. To, co věděla vždycky každá nepatologicky uvažující matka. Takových bylo dnes i v minulosti dost.
Například moje babička navzdory Švejcarovi, který radil kojit každé tři hodiny (nebo dokonce nekojit, ale podávat jakési náhražkové mléko), řekla prdlajs, je to vůl, a kojila moji maminku pokaždé, když zabrečela, a kojila ji do tří let.
02. 10. 2012 | 23:53

naila napsal(a):

Jáchyme, orální sex se asi úplných prcků netýká, to už bychom byli úplně v trestním právu. Ale hormony do těch prcků perem horem dolem.
02. 10. 2012 | 23:55

Abe Normalni napsal(a):

naila Protoze vy se, proboha, domnivate, ze kdyz vycistite potravu od vsech "jedu" nejak radikalne se zlepsi vas zdravotni stav.
Jenze to je blbost. Vase telo je na urcitou zatez vnejsim prostredim staveno (co delaji jatra, ledviny...?). Ve srovnani s tim, na co je vas pajsl staveny, zijete v prakticky sterilnim prostredi. V zapadnim svete dnes lide umiraji predevsim na nemoci spojene se starim. Dejte si do google heslo "stredni doba doziti" a uvidite, ze dnesni lide ziji 2-2,5 dele nez jejich predci. Nase tela selhavaji predevsim proto, ze zijeme mnohem dele, nez je nase zarucni lhuta. A to lustenim Ecek na obalu jogurtu nezmenite.
03. 10. 2012 | 00:24

Abe Normalni napsal(a):

naila P.S. vase telo dokonce celou radu jedu samo produkuje jako vysledek metabolickych procesu a koluji vam v zilach, dokud je ta cisticka v brise nezpracuje.
03. 10. 2012 | 00:27

pandur napsal(a):

Zvláštní je,že kdysi rodiče na děti neměli tolik času jako nyní,museli pracovat tvrdě a děti s nimi a děcka byli zdravé jako řípa.....takže pro mne se tento článek naprosto míjí účinkem
03. 10. 2012 | 00:51

Občan napsal(a):

pandur napsal(a):
"Zvláštní je,že kdysi rodiče na děti neměli tolik času jako nyní,museli pracovat tvrdě a děti s nimi a děcka byli zdravé jako řípa.....takže pro mne se tento článek naprosto míjí účinkem
03. 10. 2012 | 00:51"

Kdysi (ještě v 1. pol. 20. století) se dětská úmrtnost počítala na PROCENTA a tu a tam i na DESÍTKY PROCENT (dnes na PROMILE). Ty děti, které přežily 5. rok života a následně pubertu, pak zpravidla byly zdravé - dívky do prvního porodu. Pokud přežily i ten, byla naděje, že "dají" i ty další.
Průměrná délka dožití byla kolem 50ti let.
03. 10. 2012 | 06:26

JardaV napsal(a):

Zkušenost říká,že dítěti je třeba se přiblížit natolik,aby se svěřilo s problémy.
Potom není nemocné nikdy.Zato blbé prostředí ve školce a doslova charakterově křivá úča může způsobit,že s dítětem denně něco probíráte a nemá to konce.Ale dítě je zdravé.Až do 19 let.I drsné úrazy se dají vyřešit pozitivně,dítě uvěří tomu,co mu ze zkušenosti rodič vysvětlí,a uklidní ho to.Tam,kde je komunikace rodičů s dětmi problematická,jsou samozřejmě děti nemocné.Že je dítě kusem nábytku poznáte už ve školce při pohledu do očí dítěte.V rodině koluje asi jedna společná energie,a je vyzkoušené,že když jednomu členu domácnosti tečou nervy,může snadno dojít i k hádce.
Sice to tak neděláme,ale myslím,že by pomohlo ,kdyby si celá rodina společně zazpívala.I děti by pak vnímali rodiče jinak.Jenže dobrá teorie bez praxe je k ničemu.Jinde je článek o tom,že soud v Anglii konečně uznal,že facka nebude trestána vězením.Jenže ono je plácnutí a tvrdý úder.Vůbec úvahy o výchově jsou napínavé téma.Čas věnovaný úvahám je lepší věnovat dětem.
03. 10. 2012 | 06:57

Drzá zrzka napsal(a):

Občan

prodloužení věku lze připsat zvýšené kvalitě života (konec těžké, stresující práce) nebo chemii (na všechno máme léky) nebo evoluci? :-)
03. 10. 2012 | 07:18

Občan napsal(a):

To D.Z.:

Antibiotikům a očkování. Doté doby se "radostně" umíralo na kdejakou angínu a dětskou nemoc.
Té tvrdé práce zase tak moc neubylo a stresu je naopak mnohem víc.
Chemie také spíš škodí než prospívá a navíc máme daleko horší ŽP a méně životního prostoru.
Ani evoluce nemluví v náš prospěch :o)
03. 10. 2012 | 08:05

Záškodník napsal(a):

Jarda V.

Mně to tedy moc neštymuje - vyrůstali jsme v prostředí, které nebylo příliš harmonické, a přesto jsme byli nemocní jen minimálně(běžné dětské nemoci). Jinak jsme byli otužilí a měli jsme díky tátově spartánské výchově silný imunitní systém.
Pokud dítě dochází do školky ,je to vždy šok. Museli jsme ho z ní odhlásit, ačkoliv samo toužilo (což je nezvyklé) jít mezi děti. Bylo vždy jeden týden ve školce, dva týdny doma(respirační choroby). Pediatr nám sdělil, že to lepší nebude ,protože se musí "promořit" ,nežli půjde do školy. Doma bylo dítě absolutně v pořádku, až tak na jednu rýmu ročně. Do školky jsme ho proto vrzli rok před nástupem do školy a byl to fakt horor.Ne, že by nebylo spokojené, ale věčně nachcípané.
Na základce jako když utne-dítě si upevnilo imunitu. Myslím, že ten kontakt s dětmi v MŠ je nutný, pokud nechcete mít potomka nemocného každou chvíli ve škole.
Ale ATB jsme vysloveně odmítali, nebylo-li to skutečně nutné.
Hodně záležitostí se dá léčit bylinnými extrakty - např.echinacea...ale jde o dlouhodobou léčbu.
03. 10. 2012 | 08:19

Bavor V. napsal(a):

Záškodník
jenže když dětský doktor nepředepíše dítěti HNED ATB, je to špatný doktor. To vám potvrdí mnozí ještě dnes. Takže za promoření dětí ATB mohou převážně maminky, které nusí mít pro dítě to "nejlepší", tedy ATB.
Bohužel
03. 10. 2012 | 08:48

Kala napsal(a):

"Onemocnění dítěte je vždycky informace o tom, že jej něco trápí, je přetížené". Tak se zanořuji do hlubin času a přemýšlím o tom, co asi tehdy trápilo mého bratříčka, že měl v předškolním věku opakované záněty středního ucha, nebo mne s opakovanými angínami (do sedmnácti let, pak jako když utne). Nevzpomínám si na nějaké duševní problémy, ať dělám, co dělám. Dětsví bylo, můžu říct, bezproblémové. Fajn rodiče, bezproblémová předškolní i školní léta. Chtěla bych vidět pana doktora Hnízdila, jakou "informaci" by z toho vydoloval.
03. 10. 2012 | 08:52

Drzá zrzka napsal(a):

Občan.

Antibiotika... nás odnaučila otužovat. Teplo v bytě( takzvané hadí klima) v zimě způsobuje teplotní šok... Doma +25°C, venku -15°C, je pořádný skok. V létě podobné šoky působí klimatizace.

A školkám...
Hodně záleží na učitelkách. Nepřijímat děti s rýmou, kašlem. Maminky se často brání, že MUSÍ do zaměstnání, že rýma a kašel nejsou nic hrozného, to že se nekazí ostatní děti, je většinou nezajímá.
Dohlédnout před vycházkou na vhodné oblečení pro 15 dětí ve školkové třídě, dá taky pěkně zabrat. Na druhou stranu někde platí, čím míň dětí(velká nemocnost), tím méně práce...
03. 10. 2012 | 08:56

Aleš Vyhnal napsal(a):

Naprosto s apofenickou diagnostikou pana Hnízdila souhlasím, jen bych doplnil, že:

Má-li dítě křeče, je to způsobeno tím, že rodiče mu nekoupili křečka.
Motá-li se dítěti hlava, je to způsobeno tím, že rodiče ho nevzali na kolotoč.
Má-li dítě tachykardii, je to tím, že rodiče mu nekoupili tachometr na kolo.
Zvrací-li dítě, je to tím, že jeho otec se jmenuje Vratislav.
Má-li dítě zvětšené uzliny, je to tím, že rodiče nenavštívili ambulanci dr.Uzla.
Vykašlává-li dítě krev, je to tím, že v rodině se málo vaří rajská omáčka.
Je-li dítě v kómatu, je to způsobeno přílišným lpěním matky na správném používání interpunkčních znamének.
03. 10. 2012 | 09:28

Andrea napsal(a):

Nadpisy článků jsou nadmíru důležité a je třeba je vymýšlet s maximální opatrností. V tomhle případě bych volila jemnější slova, aby rodiče, kterých se to týká, náhodou nešli do extrému...
03. 10. 2012 | 09:41

Drzá zrzka napsal(a):

Aleš Vyhnal

Doporučuji vypít hrnek kakaa. Kakao obsahuje hořčík, jehož nedostatek způsobuje "žlučovité nálady". Pokud přidáte vápník a zinek ve správném poměru, zvýšíte i obranyschopnost organismu. Ta, spolu s vlídným slovem, dokáže téměř zázraky. :-)
03. 10. 2012 | 09:47

Aleš Vyhnal napsal(a):

Drzá zrzka

Ježiš, vápník, to ne. Víte, co by mi vápník udělal s jícnem? A zinkem se prý živí různí parazité v těle. :)

P.S. Je pravda, že zrzky jsou na "to" hodně?
03. 10. 2012 | 10:03

JardaV napsal(a):

Pro Záškodník

Pokud si vzpomínám,tak se dříve tradovalo,že do 7 let má mít dítě ve spárech matka,
potom život.Zdá se mi,že to nebyl jenom blábol,asi to vycházelo ze životních zkušeností.Je zjištěný fakt,že děti,které jsou dlouho kojeny a pod vlivem matky,
se v případě ohrožení přikutálí k ní,a že děti,které zmíněné výhody nemají,jsou "bojeschopnější",jak by řekl voják.Na druhé straně,kde je pro konkrétního jedince
hranice,kde končí kladná péče a začíná brzdění???Dříve vyrůstaly děti v prostředí nejméně dvou starších generací.Mám zkušenost,že malé děti mají kladný vztah k prarodičům,ovšem dnes nelze zanedbat fakt,že se generace ve způsobu myšlení odtrhly.Takže i dobrý vztah by mohl vést k částečnému zaostání.Otázka je,jestli je to taková strašná škoda.Mít kvalitní životní základ ve vztazích v širší rodině
spíš dává více sil ke zvládnutí všeho ostatního.Osamocenost vede k počítačovému otroctví.A ke snadnému ovládání na dálku,neboť pořád existují možnosti podprahové manipulace,a věřím,že jsou speciálně na sítích využívány.Nakonec člověk mnohem
snáze pochopí alkoholiky,protože ti tyto starosti nemají.Nepřipadá Vám někdy,že lidi,kteří žijí řádně a starají se o děti,jsou za to cíleně trestáni???
03. 10. 2012 | 10:05

JardaV napsal(a):

Pro Drzá zrzka

S tím kakaem je to možná pravda,ale musí to být skutečné kakako,ne rozemleté skořápky,jak je prodávají řetězce.Dobrá jsou semínka dýně,dokonce jsem obrovskou dýni vypěstoval,a po naložení jako okurky + česnek a křen ji používám k jídlu jako
profylaktické antibiotikum.Ale stejně to vlídné slovo bude asi základ.
03. 10. 2012 | 10:14

Drzá zrzka napsal(a):

JardaV
Souhlasím, s tím, že to musí být opravdové kakao.
Jako přírodní antibiotikum se osvědčil zázvor... I když na něj si musí dát pozor lidi s vysokým krevním tlakem nebo nemocemi srdce.
03. 10. 2012 | 10:37

Aleš Vyhnal napsal(a):

Já piju profylakticky cesium. A na psychosomatické neduhy je nejlepší dlouhodobě bromid rubidný. :D
03. 10. 2012 | 10:40

kira napsal(a):

Zajímavé je,že kriticky se zde vyjadřují v podstatě jen muži - a ti většinou k doktorovi s dětmi nechodí...Já za sebe a svoje děti říkám,že to, v jakém jsem rozpoložení,děti sakra ovlivňuje - stačí "jen" spěchat a být trochu v nervech -a děti ihned začnou stávkovat, zlobit,atd. Jsou jak houba, ihned nasajou emoce. Doktor si myslím patří k těm,kteří vám na bolavá záda dá nejen obstřik,ale zeptá se vás, jestli se hejbete, jakou máte životosprávu,atd. A dokonce si rád poslechne,jestli vás doma paní moc nezlobí... ;-) A tak by to mělo asi být. Bezva.
03. 10. 2012 | 10:52

Aleš Vyhnal napsal(a):

No, ono je to tak, že k panu Hnízdilovi si chodí popovídat jenom neurotici a zdraví lidé, kterým chybí trocha té pozornosti. Skutečně nemocný člověk by k panu Hnízdilovi dobrovolně nikdy nešel. Pan Hnízdil se pak díky těmto lidem, kteří se do jeho eskamotérských performancí rádi zapojují a jsou horliví příslušné divadlo sehrát, cítí jako skutečný lékař a žije v iluzi, že léčí nějaké skutečné nemoci. Přitom je jen jedním z tragických parazitů na vinici Boží.
03. 10. 2012 | 12:00

naila napsal(a):

Zrovna jsem chtěla říci něco podobného, co říká Aleš Vyhnal, že jednostranně vyhraněný postoj pana doktora je patrně formován těmi pacienty, s nimiž se setkává.
Neřekla bych ale, že je to špatně, nebo že snad pan doktor je nějakým parazitem. Nikoli. Vztah pacienta a lékaře je reciproční - oni se totiž léčí navzájem z takového problému, který je v ordinaci nejčastěji zastoupen. Platí moudrá prastará formule, zjištěná zkušenostmi, že lékař pacientovi pacientem a pacient lékaři lékařem.
Potud je vše v úplném pořádku.
03. 10. 2012 | 12:10

Záškodník napsal(a):

Aleš Vyhnal

taky neberu "moudra" páně Hnízdila za bernou minci, ale na každém šprochu...
Ona skutečně existuje velká provázanost mezi fyzickým a psychickým stavem. Velká část onemocnění má psychosomatický charakter a manifestuje se obtížemi jak tělesnými, tak duševními.
Např. u depresí se často projevují velké bolesti zad, břicha, hlavy, nevolnosti, nechutenství, nespavosti, únavy atd. a spousta špatných doktorů pak pacienty honí po různých vyšetřeních, aniž by odhalili podstatu problému (vlastní zkušenost).
Takže taková blbost to zase nebude.
Psychický stav hraje také zásadní roli u uzdravování, proto ti klauni v dětských nemocnicích a praktikování canisterapie.
Po vlastní ose se vracíme i k bylinám. A asi nám nic jiného nezbyde, až ATB přestanou účinkovat.
03. 10. 2012 | 12:42

Záškodník napsal(a):

Aleš Vyhnal

taky neberu "moudra" páně Hnízdila za bernou minci, ale na každém šprochu...
Ona skutečně existuje velká provázanost mezi fyzickým a psychickým stavem. Velká část onemocnění má psychosomatický charakter a manifestuje se obtížemi jak tělesnými, tak duševními.
Např. u depresí se často projevují velké bolesti zad, břicha, hlavy, nevolnosti, nechutenství, nespavosti, únavy atd. a spousta špatných doktorů pak pacienty honí po různých vyšetřeních, aniž by odhalili podstatu problému (vlastní zkušenost).
Takže taková blbost to zase nebude.
Psychický stav hraje také zásadní roli u uzdravování, proto ti klauni v dětských nemocnicích a praktikování canisterapie.
Po vlastní ose se vracíme i k bylinám. A asi nám nic jiného nezbyde, až ATB přestanou účinkovat.
03. 10. 2012 | 12:42

Anna napsal(a):

Aleš Vyhnal napsal(a):

No, ono je to tak, že k panu Hnízdilovi si chodí popovídat jenom neurotici a zdraví lidé, kterým chybí trocha té pozornosti. Skutečně nemocný člověk by k panu Hnízdilovi dobrovolně nikdy nešel. Pan Hnízdil se pak díky těmto lidem, kteří se do jeho eskamotérských performancí rádi zapojují a jsou horliví příslušné divadlo sehrát, cítí jako skutečný lékař a žije v iluzi, že léčí nějaké skutečné nemoci. Přitom je jen jedním z tragických parazitů na vinici Boží.

03. 10. 2012 | 12:00
----------------------

Na základě jakého průzkumu jste to napsal? Chci si koupit knihu Mým marodům, tak bych to ráda věděla.
03. 10. 2012 | 13:02

Aleš Vyhnal napsal(a):

Záškodník: Depresivní porucha je organické onemocnění mozku, není důvod se domnívat, že nemůže být spojeno s dalšími postiženími jiných orgánových systémů.

Anna: Vyšel jsem z apriorní úvahy, nikoli z nějakého průzkumu. Knihu "Mým marodům" si rozhodně nekupujte, jsou to vyhozené peníze. Pořiďte si raději seriózní publikaci od seriózního autora, z které se dovíte vědecky ověřená fakta o fungování lidského těla. Např.:

http://www.amazon.com/Harrisons-Principles-Internal-Medicine-Volumes/dp/007174889X/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1349262837&sr=8-1&keywords=internal+medicine
03. 10. 2012 | 13:15

HANA napsal(a):

Pane Hnízdile mohl by se váš příští článek týkat MMS/ master mineral solution/, vážně by mě / a myslím že je nás víc/ zajímal váš názor.
03. 10. 2012 | 13:19

HAna napsal(a):

Pane Hnízdile mohl by se váš příští článek týkat MMS/ master mineral solution/, vážně by mě / a myslím že je nás víc/ zajímal váš názor.
03. 10. 2012 | 13:20

Markéta P. napsal(a):

Pane doktore, zcela s Vámi souhlasím, co vidím jako problém je právě ten "klid rodičů" o kterém píšete. Snaha po práci vypnout a být dítěti klidným rodičem se bohužel, alespoň v mém případě, nesetkává vždy s úspěchem. Bohudík mám práci a bohužel velice náročnou, problémy, které denně řeším, se mi občas v hlavě drží i po příchodu domů a dala bych nevím co, abych dokázala přepnout vypínač a soustředit se jenom na to, vytvořit perfektní zázemí svému potomku. Pokud někde existuje "návod" na to, jak si domů nenosit věci, které mne tíží v zaměstnání nebo z širší rodiny, budu za ně opravdu ráda. Děkuji každopádně za článek, je pro mne opravdu dost inspirující
03. 10. 2012 | 13:22

Aleš Vyhnal napsal(a):

Markéta P.: Ajajaj, to je velmi závažné, do týdne má vaše dítě glioblastom.
03. 10. 2012 | 13:36

Anna napsal(a):

Aleš Vyhnal

Přestože neuznávám tvrzení lidí vycházející z apriorní úvahy, podívala jsem se na Vámi doporučenou knihu. Díky, ale to není kniha, kterou bych si chtěla koupit. A to z důvodu pro mě vysoké odbornosti, jsem totiž programátorka. Soudím tak z toho, co jsem si tam přečetla. Zatímco Mým marodům - Anotace
Knižní výběr z článků a úvah MUDr. Jana Hnízdila lze naopak vřele doporučit všem, kteří si považují zdraví vlastního i zdraví společnosti a jsou ochotni pro ně něco udělat. Mohou si být jisti, že je četba nejen poučí, nýbrž i povzbudí a pobaví.
-----------------

Našla jsem si i názor dalšího odborníka:

Rozhovor s MUDr. Jan Šulou: Zapomínáme na to, že veselá mysl je půl zdraví
2.2.2009 00:00
Zdraví

Promoval v roce 1985 v Praze na LF UK. Klinickou práci začíná v České Republice a následně studuje ve Švýcarsku, Itálii a Německu. Po atestaci z ortopedie v roce 1991 odchází do Kanady a pak do USA, kde se na Floridě věnuje studiu významu membránových receptorů při rozvoji autoimunitních onemocnění pod vedením Prof. Felixe Kaufmanna.
Jestliže člověk posiluje imunitní systém zdravou výživou, otužováním, sportem, saunováním, jak je možné, že onemocní?
Jednoduše proto, že se věnuje tělu a ne mysli. Pouze silná mysl a silný duch zabrání nemoci. Podívejte se na případy v koncentračních táborech, nikdo tam nejedl řádně, ani se nemyl, ale neonemocněli jen ti, kteří věřili, že přežijí. Harmonie a čistota těla jsou nástrojem k harmonii mysli. Velmi přesně je toto popsáno v knize Dr. Candance Pert Molekuly emocí, která naprosto jasně ukázala v laboratoři, jak deprese a úzkost snižuje imunitu. Pokud budete skvěle jíst a cvičit a budete se bát rakoviny, pak ji stejně dostanete. S chřipkou je to stejné.

Jaká je podle vašeho názoru nejúčinnější prevence?
Jednoznačně veselá mysl, půl zdraví. Víme to všichni, jen málo se to praktikuje.

http://zdravi.doktorka.cz/rozhovor-s-mudr--jan-sulou--zapominame-na-to--ze-vesela-mysl-je-pul-zdravi/
03. 10. 2012 | 13:39

Aleš Vyhnal napsal(a):

Anna: Kniha má přes 4 tisíce stran a ani jedna kapitolka není věnována psychosomatice. Kde jen tým soudruhů z nejlepších amerických klinik udělal chybu, že nezná vývody pana Hnízdila a pana Šuly? Čím to jenom je, že na žádné naší lékařské fakultě není možno za těch dlouhých šest let složit zkoušku z psychosomatiky, když je to vlastně podle pana Hnízdila a pana Šuly pro lidské zdraví vlastně to nejdůležitější? Já jsem o Holocaustu také leccos četl a např. V.Frankl uvádí naopak, že tam zemřeli ti "nejlepší z nás", tak teď nevím, čemu mám věřit. Nj. Anne Franková a s ní milion Židů to holt vzdali a nechali se zahubit tyfem. Nechci být nezdvořilý, ale nemyslíte, že jste tak trochu antisemitská nacistická sv.ně? Ale máte pravdu, musíme být veselí-ne jako věčná pesimistka Helenka Růžičková, která po zásluze na tu rakovinu umřela. Nepatrný vliv psychiky na imunitu skutečně existuje, o tom v jednom z blogů psal imunolog Prof. Hořejší.
03. 10. 2012 | 13:55

Anna napsal(a):

Aleš Vyhnal
"Nechci být nezdvořilý, ale nemyslíte, že jste tak trochu antisemitská nacistická sv.ně?"

To nejsem, ani si nemyslím, že jsem kdy byla.

Myslím, že člověk, který se mě takto zeptá na základě mého příspěvku 03. 10. 2012 | 13:39 by měl navštívit doktora, i kdyby neměl žádné fyzické problémy.
03. 10. 2012 | 14:03

Anna napsal(a):

Aleš Vyhnal

P.s.: Psychosomatika není nic nového pod sluncem:

Základní a nejstarší dílo tradiční čínské medicíny /TČM/ - Chuang-ti nej-ťing pochází z období vlády Žlutého císaře (2697-2597 př.n.l.) a bylo poprvé vydáno za vlády dynastie Čou (771-475 př.n.l.). Je zde řečeno: "Jsou-li city v klidu, člověk má málo žádostí a jeho srdce je klidné a beze strachu. Tehdy jeho tělo pracuje, ale není vyčerpáno. Jak potom může nemoc přijít?"

V TČM tedy nelze mluvit o duševních nemocech jako o nějakém zvláštním odvětví protože slovy klasika : "nebe, země a člověk jsou jedno". Již ve Vnitřní knize žlutého císaře uvedené zde na začátku jsou popsána onemocnění, která bychom dnes zjevně zařadili jako psychosomatická. Přičemž duševní hnutí a excesy emocí jsou dokonce považovány za prvotní příčinu nerovnováhy a tedy veškerých dalších nemocí, které na ně nasedají.

http://www.zdravi4u.cz/view.php?cisloclanku=2005123001
03. 10. 2012 | 14:14

český maloměšťák napsal(a):

Jan Hnízdil
Doufám, že vás některé zdejší známé firmy (jejichž vášnivé reakce podnítí poměrně malý vzruch - stačí napsat "Hnízdil" nebo " celostní medicína" - v tomto jsou mnohem vycvinějšími než Pavlovovi psi) neodradí...a budete zde publikovat i nadále. Je to čtivé i poučné.

Víte - příroda plodí idioty i 2500 let po Sokratovi. /v podstatě banální tvrzení, ale za připomenutí stálo/
Ostatně právě že díky takovým budete mít i do budoucna sdostatek práce i Vy. Bohužel. :)

" Psi, kteří štěkají, přesto často kousnou, ale lidé, kteří se smějí, nikdy nestřílejí!"
/Konrad Lorenz : Takzvané zlo/

Když tak jedině plastovými kuličkami.
03. 10. 2012 | 14:22

Aleš Vyhnal napsal(a):

Anna: Ano, staří Číňané byli skuteční géniové a měli bychom přijmout i jejich zjištění, že Země je plochý čtverec. Až SKUTEČNĚ onemocníte, poznáte, že psychosomatika je volovina. Víc nemám, co bych k tomu dodal.
03. 10. 2012 | 14:28

český maloměšťák napsal(a):

Ostatně farmaceutická lobby má své pohunky všude, že...
Jde o hodně peněz a spoustu pracovních míst.

Takže je to napuosto noumání.

Znal jsme jednoho. Zdravý...no že bys ho i do psího počasí Vyhnal.
Makal jak Buvol, abstinent, nekuřák, rodokmen jak řípa.
Furt se ale durdil, furt měl málo a furt nic nestíhal.

Zkrátím to.
Leží pod drnem (32). I přes obrovské úsilí a snahu farmaceutického průmyslu..... tam leží.
03. 10. 2012 | 14:31

Aleš Vyhnal napsal(a):

Anna: Do doby, než skutečně vážně onemocníte, si můžete provádět duševní hygienu vírou v psychosomatiku, tj. že Vám se to stát nemůže, protože Vy přeci myslíte tím pravým pozitivním psychosomatickým způsobem. Lidé žijící v pravdě ovšem vědí a jsou smířeni s tím, že vrtkavá Štěstěna sesílá nemoci na všechny lidi bez ohledu na jejich pověrečné a předsudečné mentální zlozvyky a ovlivnit to prakticky nijak nejde.
03. 10. 2012 | 14:38

Aleš Vyhnal napsal(a):

český maloměšťák: Já zase četl o jednom, byl také zdravý jako řípa, dokonce přežil chemický útok v první válce, přežil i atentát a časté injekce metamfetaminu. No, po psychické stránce určitě příklad pro psychosomatické pacienty. Pak jsem znal ještě jednoho a to byl kabrňák: Střídal ženský, kouřil jak tovární komín, žral hrsti prášků na spaní, ale protože to měl v hlavě správně psychosomaticky srovnané a měl ke všemu ten pravý pozitivní přístup, dožil se přes osmedsát. První se jmenoval Adolf Hitler, druhý Mao-Ce-tung.
03. 10. 2012 | 14:48

Anna napsal(a):

Aleš Vyhnal
"Vy přeci myslíte tím pravým pozitivním psychosomatickým způsobem. Lidé žijící v pravdě ovšem vědí a jsou smířeni s tím, že vrtkavá Štěstěna sesílá nemoci na všechny lidi bez ohledu na jejich pověrečné a předsudečné mentální zlozvyky a ovlivnit to prakticky nijak nejde. "

A kdo je na tom podle Vás před onemocněním líp - Vaši "lidé žijící v pravdě" nebo já?

Cituji:
Tým izraelských vědců publikoval v časopise Pain v roce 1995 studii, která se zabývala vnímáním bolesti. Každý účastník sledoval vtipný, odpuzující a neutrální krátký film. Před i během filmu pak podstoupili test tolerance bolesti. Ten spočíval v tom, že zúčastnění ponořovali ruku do nádoby s ledovou vodou. Těm, kdo před tím sledovali film veselý, ledová voda tolik nevadila. Jednoznačně se také ví, že lidé, kteří jsou ve stresu a nedokáží se s ním dobře vyrovnat, mají mnohem častěji žaludeční obtíže, méně často je bolí hlava.

Vědci z amerického Baltimoru také podle agentury Reuters Health zjistili, že pacienti se smyslem pro humor mají nižší riziko onemocnění srdce. Podle této studie tělo při smíchu produkuje látky, které uvolňují tepny a cévy. Lidé trpící srdečními nemocemi měli o čtyřicet procent nižší úroveň "náchylnosti" k smíchu v humorných situacích než ti, kteří se svým srdcem neměli žádné problémy. "Musíme se naučit nebrat všechno smrtelně vážně," říká doktor Michael Miller, šéf výzkumného týmu. Podle jeho slov je dokázano, že při pocitech zlosti, strachu či nenávisti tělo produkuje jedy, které zdravotnímu stavu rozhodně neprospívají.

http://www.cpzp.cz/clanek/551-0-Smich-prodluzuje-zivot.html
03. 10. 2012 | 14:51

Aleš Vyhnal napsal(a):

Anna: Toto vám velmi pomůže:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fallacies

A už opravdu nemám, co bych dodal.
03. 10. 2012 | 15:11

Free napsal(a):

Precitajte si knihu http://uloz.to/xHSVTK4/mm-jh-pdf
03. 10. 2012 | 15:17

český maloměšťák napsal(a):

Aleš Vyhnal
Vy jste se znal osobně s Hitlerem i s Velkým Maem ?
Kolik je Vám let - že jsem tak smělý ?

Umíte čínsky ?
03. 10. 2012 | 15:34

Anna napsal(a):

Aleš Vyhnal

Díky, ale i bez toho jsem věděla, jak jste argumentoval :-)
03. 10. 2012 | 15:38

mb napsal(a):

skeptický napsal: Jako ta dcerka na plese,co pánovi řekla,pane,Vy jste setřel pel mojí nevinnosti.Matka pak tu svoji blbou nánu doma zkopala.
Napsal klasik.

... tak Hašek byl rabiát ... vo tom žádná ...
03. 10. 2012 | 15:56

Jáchym napsal(a):

Vždy záleží na pečlivém vyvážení tělesné, duševní a smyslové stránky!
J.Jáchym:
Biofarmář
(Janu Hnízdilovi)

Na balíku slámy
sedí čtyři dámy.

Biovíno v biosklence,
přikusují utopence,
Která asi dá mi ?
03. 10. 2012 | 16:04

Anna napsal(a):

Jáchym

Vám? Každá! Kolik chlapů je dnes schopných ulovit ženskou na básničku? :-)
03. 10. 2012 | 16:11

Jáchym napsal(a):

Anna 16:11
Před skládáním básní namísto milostné předehry všechny důrazně varuji!

I v klidu spotřebovává mozek až 20% v krvi rozpuštěného kyslíku a živin.
Básnění je pěkná makačka na bednu, průtok krve mozkem stoupá.
Někde pak prokrvení přirozeně chybí.
03. 10. 2012 | 17:14

Anna napsal(a):

Jáchym

Básnění my ženy náležitě oceňujeme. Víc než jiné dary.
Díky nedostatečnému prokrvení je pak milostná předehra o to delší a jako bonus předtím básničku - nekonečné labůžo :-)
03. 10. 2012 | 17:21

Aleš Vyhnal napsal(a):

Jáchyme, ale pozor na to. Tuhle jsem na refýži viděl stát dvě ženský, jedna byla strašně šeredná, no a ta druhá byla taky programátorka. :D
03. 10. 2012 | 17:42

gaia napsal(a):

lidstvu, jako druhu, chybí přírodní výběr. Je logické, že lidé budou čím dál nemocnější, i kdyby na tom byli psychicky bůh ví jak dobře. Když se budou za pomoci medikamentů množit i slabé kusy, které by matka příroda ráda vyřadila z reprodukce, ale jsou jí házeny klacky pod nohy, lidstvo degeneruje a bez těch pomocných klacků(zde pilulek a lékařskáých zákroků) se již neobejde nikdo.
Až budou tak drahé, že si je málokdo bude moci koupit, lidstvo začne pomalu vymírat.
04. 10. 2012 | 06:52

katja napsal(a):

bože to je kravina !!! já mám oslabenou imunitu chrohnovu chorobu psychické problémy a tohle mi jako způsobila matka?? a já to teď jako přenáším na své děti??
04. 10. 2012 | 08:21

ja napsal(a):

Buvole, bu vole, ty jsi ale vole. Pravdou ale je, že jsem na blok nahlédl, jestli už je tady náhled k atentátu (Atentát (z lat. attentare – pokoušet se) je útok na život významné osoby provedený z politických důvodů), resp. teroristickému činu (teroristické metody mezi které patří bombové výhrůžky, bombové útoky, únosy osob a dopravních prostředků, držení rukojmí, vraždy, kybernetické útoky, použití chemických, biologických a teoreticky i atomových zbraní. (v kuličkách bylo asi plutonium). Odsácký demagogové totižto plácají nesmysly o atentátu, terorismu...
04. 10. 2012 | 08:45

MilanS napsal(a):

Mně se nejvíc líbí, jak každý odsuzuje pana doktora, že by "při akutním slepáku nebo ještě lépe při meningitidě či mononukleóze" řešil vztahy v domácnosti...
asi neumíte číst; řeší se tu časté chřipky, noční pomočování apod., tzn.nemoci, které by se opravdu měly léčit ne leky, ale vypocením, čaji a max. paralenem. Jako jsme se léčili my. Doktor, který tříletému dítěti dá antb na běžné nachlazení je amatér.
04. 10. 2012 | 09:49

MilanS napsal(a):

a řešit důvod té nemoci je přeci logické - pokud mi dítě stůně 3x za měsíc, tak to asi nebude tím, že by měl tak špatnou imunitu (teda pokud mu lekaři neordinují dokola antb.)
04. 10. 2012 | 09:50

Hillary napsal(a):

Se zájmem jsem si přečetla Vaši teorii o nemocech dětí a měla bych dvě připomínky či náměty k zamyšlení: 1) jak je možné, že sourozenci vyrůstající ve stejném prostředí se stejným přístupem rodičů jsou co se týče nemocnosti naprosto rozdílní = máme jednoho syna zdravého jak řípu, který tak jednou v roce chytne max. rýmičku a druhého, který je od narození náchylný ke všem infektům horních cest dýchacích, ekzémům a astmatickým potížím ? 2) nevím, zda je to statisticky možné ověřit, ale dle mého názoru a zkušeností nebývají nemocné romské děti - přestože jejich domácí podmínky včetně hygieny, oblékání, stravování a péče rodičů jsou v mnoha případech minimálně diskutabilní...Máte pro to nějaké vysvětlení? Děkuji za případnou odpověď.
04. 10. 2012 | 09:53

Ildi Sk napsal(a):

Hm...koľko negatívnych komentov... ja osobne ďakujem za článok... ja vám rozumiem...a máte aj pravdu, na druhú stranu majú pravdu aj tí, čo to negatívne okomentovali. Prečo? Pretože ste načrel do témy, ktorú ľudstvo odhalí do detailov až za pár desiatok rokov. Taktiež som svojou prácou prišla na tieto isté ukazovatele.

Psychika človeka ovplyvňuje jeho telo. JE to fakt. No málo kto si uvedomí, že práve moment oslabenia dáva priestor pre rozvoj infektov, vírusov. Telu je to jedno, to spolupracuje, aspoň sa snaží. Vysvetľovať to tu nebudem. Ak sa to podchytí od začiatkov, telo si vybuduje imunitu a cetera. Ak nie a je dlhodobý nárast oslabenia, potom už treba lieky, treba to jednoducho z tela zabiť. Nik sa nezamyslel nad tým, že ste to napísal len ako "otvorenie dverí na zamyslenie"... hneď sa každý chytá slovných faktov. Spôsob výuky na základných školách a to platí aj pre in lekárov, docentov a čo ja vie koľko je ešte kombinácií titulov tu na zemi. Všetci ste rovnako naprogamovaný. Vďaka základnej škole. Ktorú ste museli prejsť, či ste lekár, alebo nie. Chytáte sa slovíčok, na ktoré reagujete, lebo ste v tej téme oslabený tiež. Tiež psychika.

Ja vám držím place a želám, aby ste pokračoval v začatom, nakoľko máte správny smer. Osobne sa tým zaoberám čisto cez informácie. Cez rozkmitávanie podvedomia. Mám za sebou viac ako 20 rokov vedomého pozorovania a výskumu v tejto oblasti. No ľudia na takéto informácie ešte nedozreli. Najprv musí dobehnúť stará psychológia a lekárstvo do cieľa, aby sa pustili na štart nové veci. Tak je to stále. Sami ľudia sa oberajú o kvalitnejšie kombinácie liečenia detí, alebo dospelých.

Viete pán Hnízdil, ani Titanic všetci neprežili. Treba s tým počítať, patrí to do vnímania vysokej politiky. Ľudstvo potrebuje svoje obete. To čo ste tu opísal, je len kúsok z možností, ktoré v budúcnosti budú normálne, ak sa ľudstvo nepozabíja. Ľudia sú preťažený a stále nevidia fakty tak, akoby mali. Preto je pre nich pohodlnejšie okamžite nasadiť antibiotiká. Je to v podstate objav ľudstva, priveľa otrokov umieralo a robiť už nemal kto. Antibiotikami sa síce život človeka predĺžil, menej detí umiera, menej dospelých umiera, ako pred 150 rokmi a viac. No to neznamená, že ich používaním sa DNA nedegraduje. Viem a cítim, že práve na toto ste chcel poukázať. No ľudia tomu nerozumejú. A vôbec nezáleží na tom, či je to robotník, alebo profesor. všetko im musíte vysvetliť, ako malým deťom, lebo nové veci sa bádajú a nie čítajú z kníh.

Veľa síl vo vašej práci želám. Ildi
04. 10. 2012 | 10:25

gaia napsal(a):

Hilary

romské děti stůňou jako jiné děti. Navíc epidemie žloutenek a salmonelóz mezi dětmi v romských komunitách jsou známé.
Básnička

Byla zima bláto bylo cikáně se narodilo zima je bláto je cikáně již tancuje

ilustrovaná Mikolášem Alšem a uvedená v knížce Mikoláš Aleš Mládeži možná v dětství ovlivnila váš názor, že Roímové jsou zdraví, ale pravda to není.
Navíc ve školách romské děti chybí velmi často a rodiče je omlouvají- bylo jim špatně, je nemocen, zvracel apd.
Co se týče zameškaných hodin, cikáňata vedou.
V čekárnách dětských doktorů je jich také vždy plno.

Vaše idea, že romské děti jsou zdravější není pravdivá.
04. 10. 2012 | 11:24

Ivana napsal(a):

Tak tak sleduju ty komentáře většiny. Autor založil Centrum komplexní péče, komplexní znamená, že se nemocem věnují komplexně (jak po psychické stránce, tak po stránce životního stylu), to že se konkrétně on zaměřuje více na tu psychickou stránku mu neubírá na kvalitě. Zdravotnictví celosvětově je prostě jeden velký průser, hlavně pod tlakem farmaceutického průmyslu. Jak říká sám pan Hnízdil, každý vyléčený pacient je ekonomickou ztrátou pro zdravotnictví a farmacii, to přece nejde dopustit. Jak by k tomu osoby, živící se naším strachem z nemoci a smrti přišly. A silně pochybuji, že by pan doktor dítě, kterému se stav nezlepší po pár dnech, neposlal na další vyšetření a nenasadil léky. Po zlepšení stavu by pracoval dál a hledal příčiny. On totiž nevidí příčiny jen v té psychice, ale hledá pak dál co za tím vězí. Trochu přemýšlejte lidičky, než napíšete nesmysly. Na to nemusím mít ani žádný titul, abych se zamyslela v případě problému nad svým životem. Ale to bohužel velká většina lidí neudělá. Radši do sebe kopne chemii. Nejdůležitější je prevence jak po fyzické stránce, tak po psychické. A všem, kteří jí nedodržují bych zdravotní péči zpoplatnila v plné výši. Nic bych jim ze zdravotního pojštění nezaplatila. Jen ať cálujou pěkně ze svého. Jestli se o své zdraví a svou rodinu nestarám komplexně, což většina "matek" fakt nedělá, radši dětem nacpou místo kvalitního jídla s prominutím "sračky", tak ať nesu následky svých činů s plnou parádou.
04. 10. 2012 | 12:15

skeptický napsal(a):

Ivanko,jste naivní.Pokud zavedete tenhle system,dáte pojišťovnám volnou ruku neplatit.To si pište,že si něco vymyslí.
Teď už se mluví o pokutování kuřáků,pak přijde na vegetariány,tlouštíky,atd.
Oni to ale zjednoduší tak,že platit se bude za všechno.

Aby se pak nějaká taková protagonistka radikálních řešení za třicet let až začnou neduhy nechytla za nos,co já to kráva Karkulka provedla.
04. 10. 2012 | 13:21

uštvaná matka napsal(a):

Ivanka napsala

Jestli se o své zdraví a svou rodinu nestarám komplexně, což většina "matek" fakt nedělá, radši dětem nacpou místo kvalitního jídla s prominutím "sračky", tak ať nesu následky svých činů s plnou parádou.

no ale ono starat se o rodinu komplexně, to pro mnoho matek může vést k úplnému vyčerpání a zhroucení, neb péče o rodinu, to není žádná sranda a komlexní péče o rodinu, to musí být už úplně děsné.
Matka, která má také nějaký pud sebezáchovy tu péči raději trochu odflinkne, než by riskovala vlastní uštvání, protože je jasné, že i špatná matka je vlastně lepší, než žádná matka, matka pod drnem, či v matka v blázinci.

Takže buďte k těm matkám trochu schovívaví a vězte, že i v přírodě je matka cennější, než mláďata, neb zemřelé mládě může matka do roka nahradit dalším vrhem, ale pokud zemře matka, žádná mláďata již nebudou.
A i např. klokanice honěná divokým psem dingem raději vytrhne své mládě z vaku a hodí ho psovi a sama se zachrání, velí ji to matka příroda, zebra, při zdolávání řeky plné krokodýlů bojuje sama za sebe a pak ze břehu se dívá, zda je její mládě co k čemu a má-li smysl ho dále živit, to vše stojí energii, slabé kusy musí odpadnout,. tak velí matkám hlas matky přírody, akorát u lidí bude matkám chcípáčků někdo podsouvat pocit viny, že ony mohou za všechno?
04. 10. 2012 | 13:46

uštvaná matka napsal(a):

P.S.

a nemocná děcka je nejlépe odhlásit ze školky a odjet s nima na hory nebo k moři a chodit s nima do lesa a tam si stavět domečky a být s nima doma, copak ale něco takového zde někdo utáhne? A když bydlí vedle chemičky nebo skládky, tak se odstěhovat třeba na Ořechovku nebo do Špindlu, ale kdo tohle utáhne?
A když jo tak kde takového rodiče pak vezmou do práce, když má díru v životopise?
04. 10. 2012 | 13:52

skeptický napsal(a):

Ono i při přechodu řek bojovníci jdou odvážně v čele,staří jdou vzadu.U nás se to řeší penzijní reformou.
04. 10. 2012 | 13:55

skeptický napsal(a):

Jak to tak poslouchám,ono je to jedno,čím se děti krmí.Chytřejší nebudou.
04. 10. 2012 | 13:57

Jáchym napsal(a):

Gaia :
Musím souhlasit a potvrdit, že nemocnost romské populace - a především dětské - v žádném případě není není nižší než nemocnost "běločechů slovanskogermánského původu"
(pozn. k mému politicky korektnímu termínu: To je blbý, to se bude líbit!

Omlouvám se tuzemským Židům, Vietnamcům a Moravákům - /Slezani go home!/- název by byl moc dlouhý, ale podpoříte - li mou žádost o dvanáctimiliónový grant, něco přes víkend vymyslím a šábneme se.)
04. 10. 2012 | 13:59

Ivana napsal(a):

Pro Uštvaná matka:
A co je za problém začít jíst kvalitní jídlo a v menším množství, to je fakt péče na zhroucení. A věnovat se dětem dokud jsou malé??? To je problém. Tak si je nepořizujte!! Děti vyrostou budou mít svůj život. My rodiče jsme tady pro ně jen přestupní statnicí, abychom je přivedli na svět, ukazáli jim jaký je život a to jak budou žít bez nás už není náš problém. Ale dokud jsou malé a žijí s námi, tak proč se jim nevěnovat. Proč jim nevěnovat svou lásku (díky nám jí oni sami budou mít na rozdávání, pro sebe, ostatní a svou budoucí rodinu) a čas a péči, kterou si zaslouží. To neznamená se uštvat za každou cenu, ale slevit ze svýho EGA a svých potřeb. No tak bože, hold nějaký ten čas věnuji svým dětem a sám se tím nabíjím energií. Tak jak z toho můžou být matky uštvané. Mají snad partnery a manžele, kteří je zastoupí, když si žena potřebuje odpočinout, odfrknout a vypnout. Jenže to by spousta žen musela ke svým mužům změnit přístup. Začít je brát jako to bylo dříve, hlavu rodiny, toho kdo je ochrání a postará se o ně a děti. Tolik žen a i mladých dnes slýchávám povídat o svých ženských zdravotních potížích a ty právě zrcadlí problémy s partnerem (proto ta spousta rozchodů a rozvodů). Neumíme být měkké, poddajné a podvolit se muži. Musíme mít nad vším kontrolu, vše musí být dokonalé a jak není tak něco není v pořádku. Ale on není přece ten problém na naší (ženské) straně. Zapomněly jsem proč jsme tady, k čemu byla žena. Za spokojenou rodinu a teplo rodinného krbu je zodpovědná žena. A pokud ví jak na to, je spokojený i chlap. Jen stačí na sobě makat a změnit přístup. Vím o čem mluvím a věřte ženy jde to. I když se prostě musíme omezit ve spoustě věcí. No a co stojí to za to.
A pro Skeptický - kuřáci, alhoholici, feťáci a žrouti "sraček" si s prominutím za svůj zdravotní stav můžou sami. Tak ať platí plnou palbu. Proč já, která se tomuto vyhybám měla přispívat na jejich léčení, když si to "posrali" (pardon) sami? Místo, aby se peníze dávali na POŘÁDNOU prevenci a případně tedy na léčení těžce nemocných dětí a dospělých, kteří si své zdraví nezničili cigárama a podobným svinstvem (chápu, že je spousta nemocí, které se u lidí objeví a ani nejlepší kapacity neví jak to vzniklo), tak se to cpe na příplatky léků na nemocí vzniklé vlastní vinou anebo jejich léčení. A nikdo zde netvrdí, že mě se nemůže nějaká nemoc objevit. Ale vzhledem k tomu, že se dost zajímáme s manželem o souvislosti proč nemoci vznikají a o to co strkáme do pusy, tak si toto riziko velice snižuji (a věřte si nebo ne, jídlo a to jak žijeme a chováme se, má na tom velký ale velký podíl, proto ta PREVENCE, jenže to by lidé nesměli být líní a pohodlný a vymlouvat se, že nemají peníze, když je pak strkají do blbostí, stačí sledovat svět okolo).
Jestli chcete, aby se něco změnilo k lepšímu, začněte měnit nejdřív sami sebe. Místo nějakých výmluv uštvanosti a systému. Nepotřebujeme žádné doktory, tu sílu máme všichni v sobě.
04. 10. 2012 | 14:39

naila napsal(a):

Tak to vidíte, Uštvaná matko.
Staráte se, jak nejlépe umíte, a ještě Vám vynadají, že to děláte blbě. Marš na rodinné konstelace!
Vlastně ještě jinak - když si stěžujete a neumíte se poddat muži a neumíte slevit ze svého ega, popřípadě si pořídit menší množství - avšak kvalitních potravin, tak jste si ty děti neměla pořizovat.
Tak pravila Ivana.
Napadá mě ale, kdo té Ivaně bude vydělávat na důchod, když se všechny potenciální (uštvané) matky zařídí podle jejích rad?
04. 10. 2012 | 15:53

uštvaná matka napsal(a):

pro Ivanu

ono to je také pěkně na bednu být měkká poddajná podvolit se muži a očekávat od něj, že on bude hlavou rodiny. Sledovat pak toho uštvaného otce, jak se vrací večer z přesčasů, vystresovaný šéfem a hrozbou propouštění, mrtvý ze zodpovědnosti, že to má vše na hrbu a kdyby se s ním něco stalo...
a to věčné omezování sebe, dětí i jeho, když se to táhne z 1 platu, zda koupit šunku, či zda levnější šunkový salám,a zda na deka či dokonce jen přesně na kolečka( 4 kolečka tátovi, po 2 děckám a sobě raději ránu do břicha) když se blíží zima, čí boty jsou nejchatrnější a komu koupit a kdo bude muset vydržet ve starých, když jeden plat průměrná mzda tak něco přes 20 táců, z čehož polovinu ukousne bydlení.
Děcko pak má rýmu, samozřejmě ze stresu a v lékárně taková rýma vyjde na pětistovku. A matka musí platit, neb za to může sama. Kdyby byla pohoda, rýma by nebyla, odpoví Ivana.
04. 10. 2012 | 17:08

Jáchym napsal(a):

Za chvíli tenhle blog zmizí pod obzorem a padne do archivu článků autora.
Škoda.
Přestože jsem tu převážně - v souladu se svým vnitřním ustrojením - blbnul, byla by se asi rozvinula docela zajímavá diskuze.
Pane Hnízdile, asi takhle:
Máte pravdu v tom, že každá nemoc má svou psychosomatickou složku a z tohoto hlediska je situace značné části populace zlá a bude zoufalá. Podle mého je na to zaděláno uměle, s plným vědomím důsledků.
Většině jde o to, nějak individuálně přežít.
Někdo čeká na Godota či na smrt - vykupitelku, zbytek se dává na chlast,drogy nebo hledá nejbližší kostel. Ti nejuvědomělejší propadají iluzi, že psychiatři jsou na tom lépe než my ostatní.
Nezávidím psychiatrům.
Koneckonců i Vy svůj oprávněný vztek vyléváte do politického kanálu v zoufalé naději, že tu nějak vypukne demokracie a náš hlas bude použit jinak než jako zdroj informace o tom, co nám nejvíc vadí - a co je tedy zapotřebí udělat pro naše co největší pokoření.
Moc je deprivanty hodnotou samou o sobě, moc poškozovat druhé je pro sociální sadisty hodnotou an sich.
04. 10. 2012 | 17:16

skeptický napsal(a):

Ivanka
Naštěstí o tom placení ZAT9M nerozhodují poddajné ženské herdekbáby.
04. 10. 2012 | 17:48

Jáchym napsal(a):

Skeptický:
Hurá !
Pochopil jsem šifru ZAT9M
zATRACE7 K8PSLO4EK !
04. 10. 2012 | 18:07

Ivana napsal(a):

Uštvaná matka: mě stačí sledovat vaše komentáře, s tímhle přístupem nebudete mít nikdy na nic peníze. Nasnadě je změnit přístup k životu a třeba i práci. Když budete všichni říkat, že práce a peníze nejsou anebo že se musíte pomalu uštvat, aby jste se mohli třeba jen normálně najíst, tak nic mít nebudete. Hold stěžoválci ve státě českém. My na účtě nemáme desítky tisíc, bydlíme v nájemním bytě, auto nemáme, dítě na cestě a jsme spokojení za to co máme. Zdraví řešíme preventivně (hold si na talíř nandám menší porci, ale kvalitního jídla, místo oblečení - to které mám mi zatím stačí, peníze vydám za kvalitní doplňky stravy a místo dovolených vylezu s manželem a se psem na kopec do lesa), doktory nehledáme ani když je problém. A jedno vím i s tímhle, ze mě uštvaná matka nebude i když budu pobírat rodičák a ten hlavní zdroj příjmu bude nosit domů můj manžel (který nám prostě stačí i bez jeho uštvání v práci a přesčasů). Prostě se uskrovníme. Život není o majetku, penězích a podobným civilizovaným hovadinám, i když to bez nich také nejde. Nemusím mít prostě k životu spoustu věcí. Žiju tady a teď a jsem šťastná za to, že se ráno probudím, vidím, cítím, slyším a můžu z postele vstát a hýbat se.
04. 10. 2012 | 19:24

Jana napsal(a):

Tak nakonec stejně byla nejzábavnější diskuze.Na každém šprochu pravdy trochu versus nadělali z komára-člověka vola!!!
04. 10. 2012 | 19:53

Iveta napsal(a):

Pane Hnízdile, moc Vás zdravím a za Váš článek děkuji. A pro vás ostatní jen to, že každý má tu cestu životem jinou, ale cíl je stejný. S láskou vás zdravím.
05. 10. 2012 | 08:22

uštvaná matka napsal(a):

Ivanko, to já když měla děcka ještě v břiše, taky jsem byla tak optimistická a pozitivní, ještě i na porodním sále jsem se snažila šířit samé dobré vlny, ale ty hormony... To je něco. Hned po porodu mne zachvátila taková vlna pečovatelství a té vaší komplexní ochrany, začala jsem kvokat a činit, aby to bylo všechno přesně podle vašich rad a doporučení a výsledkem je uštvaná matka Žiju tady a teď a jsem šťastná za to, že se večer svalím do postele, vidím, cítím, slyším a v posteli se nemusím hýbat, že děti spí a spotřebiče fungují.
Kdybych ještě měla být zodpovědná za jejich nemoci svým chováním, musela bych se zbláznit totálně a komlexně.

Dnes totiž mají děti lidé, kteří by sami bez ATB vůbec nepřežili, bez doktorů by byly přírodou vyřazeni z reprodukčního cyklu.
Jak zdraví mohou být chcípáci chcípálů a chcípáci chcípáků chcípáků.
Pokud zase nebude přírodní výběr, bude marodů víc a víc a budou dokonce i lidé s chorobami, které jsme dříve neznali.

Podívejte na toho Dána, co měl tu odpornou kožní nemoc, že mu žádná ženská nechtěla dát. Tak prodal své sperma 50x do reprodukční kliniky a má nyní tolik ošklových dětí, že by se na tolik nezmohl a ni kdyby byl oslňující a nejzdravější krasavec na světě.

A doktoři mají zase o práci postaráno.
05. 10. 2012 | 08:25

Lucka napsal(a):

já mám k dětem krásný vztah, máme bezproblémovou milujíci rodinu a děti jsem stejně často nemocné. Takže u nás to tak není. Snažíme se jíst zdravě, taky jim podporuji imunitu hlívou mickey, kterou jim kupuji a určitě je to od té doby lepší. Takže moje děti nemají oslabenou imunitu z nás, ale prostě jen tak.
05. 10. 2012 | 14:25

Katka napsal(a):

Dobrý den. V časopise Reflex jsem si přečetla dotaz pro pana doktora Höschla. Dotaz také směřoval k vysvětlení čehokoliv psychosomatikou - "Nejsou autoimunitní nemoci jakousi nedokonanou (nedokonalou) sebevraždou." http://www.reflex.cz/clanek/nazory/47076/nejsou-autoimunitni-nemoci-jakousi-nedokonalou-sebevrazdou.html Lze vůbec z pohledu psychosomatiky (která by se aspoň podle mého měla zaměřovat na jedince) v takové míře zobecňovat? Co ty děti, které autoimunitou onemocní v sedmi, osmi letech? Chtějí tedy páchat sebevraždu (jak píše tazatelka v Reflexu) nebo chtějí upoutávat pozornost, protože se jim doma nikdo nevěnuje (viz. článek pana Hnízdila)?
05. 10. 2012 | 17:45

naila napsal(a):

A Katko, je to vůbec oprávněný pohled na tu záležitost - pouze z pohledu psychosomatiky?
Není už jen tento úhel pohledu sám o sobě příliš jednostranný?
Myslím, že Cyril Höschl tam nabízí i jináher vervow východiska.
06. 10. 2012 | 11:08

naila napsal(a):

Kuš, Captcha, omlouvám se, padla jinam než měla, potvora.
06. 10. 2012 | 11:09

Pepa Josef napsal(a):

Ivana: jo, dítě teprve na cestě!!! Tak tím se všechno vysvětluje. Přeji Vám, aby bylo zdravé, talentované, bez rizika retardace a s dostatkem podnětů. Přeji Vám upřímně, aby bylo dostatečně fyzicky zdatné se ubránit školkovým šikanistům a psychicky odolné, aby neprudilo od pěti let, že chce dotykový mobil s hrama, který mají jeho spolužáci, co si ním nechtějí hrát, protože ho nemá. Atd. Můžeme si o tom popovídat za pět let. Mně nevadí, že máte názor, ale že jste skálopevně přesvědčena o své pravdě. Možná Vám i rodiče pomáhají... Kéž to vydrží. MUDr. Švejcar řekl, že své názory nemění jenom........ No nic:)
11. 10. 2012 | 08:10

Katka napsal(a):

Pro Naila(u): No právě že není :) Nepochybuji o provázání duševního a tělesného - obousměrně. Ale podle mého se pan Hnízdil "ohání" výrazem psychosomatika i v případech, kdy jsou příčiny nemoci jasně pouze somatické. Respektive mi připadá, že se touto možností ani nezabývá. Prostě napasovat psychosomatiku kamkoliv za každou cenu. Podle mého by lékař "psychosomatik" měl připustit, že odtud vítr prostě nevane. A ne, jako pan Hnízdil, tlačit všechno to přes ty knedlíky v krku.

A rozesmál mě komentář Aleše Vyhnala...chrlení krve značí nedostatek rajské omáčky. Na to si musím dávat pozor :D
16. 10. 2012 | 12:22

Maj napsal(a):

Děti a jejich podvědomí, i naše podvědomí jsou vnímavé více než si myslíme.
Proč hned do každého cpát léky, můžeme zkusit i jiné cesty.
Prevencí a začít i tou pohodou doma, láskou i sebeláskou.
Duševní příčiny nemocí najdete v níže odkazech
http://www.moje-pravdy.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=162&Itemid=75
http://www.bylinky-maya.cz/dusevni-priciny-nemoci/
19. 10. 2012 | 23:35

Maj napsal(a):

Možná pro skeptiky zde na diskuzi je jednodušší bežet k lékaři nechat napsat recept na léky, ládovat je dítěti. Než se zamyslet nad sebou a začít na sobě pracovat.
Být i rodičem plným lásky uznání a pozornosti, když už si dítě pořídil
19. 10. 2012 | 23:44

Mária Doskočilová napsal(a):

Pán MUDr.Ján Hnizdil!

Vzdávam Vám obdiv a vďaku za to, čo robíte!!! Po 25 ročnej praxy v Univerzitnej nemocnici a aj na základe vlastných životných slúsenosti súhlasim s Vami do bodky .... Je mi ľúto ľudí, ktorí pohŕdajú Vašimi vedomosťami, ale dá sa to ospravedlNiť len ich nevedomosťou alebo honbou za peniazmi!
Držím Vám palce, nevzdávajte a pracujte v prospech ľudstva!
S úctou Májka
25. 11. 2012 | 14:14

simona napsal(a):

Konecne nekdo z lekaru pochopil, jaka je skutecnost. Kazda nemoc je vyvolana oslabenim ducha, pote se projevi oslabenim takzvane imunity. Nyni je vlna rodicu, kteri nechteji otevrit oci pred skutecnosti, ze by snad nesly odpovednost pred svymi ciny. Neprijimaji ani pravdu a dokonce ani sami sebe. Kouri(znak sneni, kourova clona zakryva realitu), piji alkohol (znak odpoutavani se od reality, neprijimani odpovednosti) a nekterym ani tohle nestaci tak sahnou po silnejsich drogach. Uz ryma u ditete znaci, ze se diteti chtelo plakat. Nosem protekaji slzy a rodic misto aby zpozornel, ze nektery jeho cin dite zranilo, tak sahne k chemii, medikamentum a leci venek ditete, ne jeho vnitrek. A pritom staci diteti rici "omlouvam se" a dat mu teply caj, a obejmout jej kdykoli jen potrebuje. Lasky a laskaveho chovani je nedostatek.
12. 12. 2012 | 10:39

Dj. napsal(a):

Dobrý večer, dostanu zde fundovanou odpoveď na otázku? malá odmítá kakat. Byly jsme u psycholožky, ta řekla, že je nadprůměrně inteligentní, co nepovažuje za důležité nedělá, vznikají skybaly, problém při vyprazdňování, vláknina a výživa není problém a příčina. Prosím o radu. Děkuji.Dj.
19. 03. 2013 | 20:14

freerelax napsal(a):

A good solid double strain on swimwear <a href="http://plus-size-swimwear.webnode.com/">modest swimwear</a> Peculiar write-up will give you the important points on swimwear which experts state a few users know. <a href="http://modest-swimwear.webnode.com/">retro swimwear</a> Independent blog unwraps Some fresh new stuff of bikini that not a soul is bringing up. <a href="http://spanx-swimwear.webnode.com/">spanx swimwear</a> That explains why many people are dead wrong around swimwear and consequently the reason why you must ought to see this ground-breaking report. <a href="http://vitamin-a-swimwear.webnode.com/">swimwear for women</a> That explains why the whole thing you might have learned about swimwear is simply completely wrong and what you need to learn.
Innovative swimwear E book Shows Very Best Way To Dominate The swimwear Marketplace <a href="http://girls-swimwear.webnode.com/">girls swimwear</a> Recent questions on swimwear clarified and in addition the reason why you would need to review each concept of this e book. <a href="http://freya-swimwear.webnode.com/">waisted swimwear</a> Something that all the others has been doing in the matter of swimwear and consequently what you'll need to perform totally different. <a href="http://victoria-secret-swimwear.webnode.com/">victoria secret swimwear</a> Innovative new swimwear Publication Unwraps Easy Methods To Rule The swimwear Scene <a href="http://cheap-swimwear.webnode.com/">cheap swimwear</a> Interesting guide shows you the low down regarding swimwear and as a result the reason why you will need to take action today.<a href="http://women-swimwear.webnode.com/">tan through swimwear</a> Out of the ordinary summary presents the important points around swimwear which experts claim not very many users know.
14. 05. 2013 | 20:11

Tana napsal(a):

Co to je zase za članek? ze jsou deti nemocne protoze se jim rodice malo venuji? Jinde jsem zase cetla, ze je to z prehnane pece a pak díte trpi kdyz ji nema. Moje dcera mela oslabenou imunitu a vubec si nemyslim,ze bych jí nejak zanedbávala. Na doporuceni lékarky pravidelne kupuji multivitamíny mickey a je klid, navíc dobře chutnají a sbíráme tetovačky.
02. 09. 2013 | 12:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy