Lži plukovníka Prymuly

20. 10. 2020 | 08:34
Přečteno 90933 krát
Rozhovor pro Parlamentní listy

Nedávno jste se spolu s několika dalšími lékaři podepsal pod petici, v níž mimo jiné zaznělo, že jste si plně vědomi vážnosti situace i zdravotních rizik, která s sebou koronavirová krize přináší, ale mnohem větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu vidíte v drastických vládních opatřeních, než v nemoci Covid jako takové. Nezměnil jste názor poté, co jste byli i některými kapacitami označeni za nezodpovědné lékaře?

Za naší peticí si stojíme. Vyjádřili jsem v ní kultivovaně náš názor, využili petičního práva. To by mělo být ve svobodné společnosti samozřejmé. Žasnu nad arogancí a hysterií, s jakou se nás snaží umlčet prezident Zeman, plukovník Prymula, prezident komory Kubek, asociace děkanů, různí akademici… Lékaři z Covid jednotek intenzivní péče nás v novinách vyzvali: „MLČTE! Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc!“ Nevěřil jsem vlastním očím. Připadal jsem si, jako bych četl Rudé právo z padesátých let. Kolegové mají těžkou práci, pečují o těžce nemocné pacienty. Mají můj obdiv. Já zase trávím celý den v ordinaci s pacienty s úzkostmi, depresemi, onkologicky nemocnými. Nikdy by mě nenapadlo vybízet kolegy z JIP, ať si to přijdou zkusit. Každý děláme co umíme a nejlépe jak umíme. Hlavně ale nechápu, jak je možné, že se žurnalista dostane na JIP, tam fotí pacienty na přístrojích, lékaři k tomu dělají kompars. Jak to může vedení nemocnice dovolit? Jak to mohou noviny otisknout? Kam se poděla lékařská a žurnalistická etika?

Za drastickými opatřeními stojí vláda Andreje Babiše a ministr zdravotnictví Prymula. Jak hodnotíte dopad těchto opatření na jedince a celou společnost?

Roli Andreje Babiše bych nepřeceňoval. Jestliže ještě nedávno manipuloval médii, teď je obětí mediální manipulace. Je vyděšený, zmatený, dělá, co mu poradci poradí. Režisérem drastických vládních opatření je plukovník Prymula. Zvolil strategii, když něco nejde silou, je potřeba ještě víc síly. Lže, manipuluje s fakty, šíří atmosféru hrůzy. Zbaběle se vyhýbá otevřené diskuzi. Odmítá dát jasné odpovědi na jasné otázky. Dovolím si využít mediální prostoru k tomu, abych pojmenoval pět největších lží pana plukovníka a vyzval ho k vyjádření. Odpovědi na tyto otázky by měli žádat všichni žurnalisté, všichni občané. Jinak se podstaty problému nedobereme:

„Plukovníku Prymulo,

1. Lživě interpretujete výsledky PCR testu. Jeho pozitivita neznamená, že je člověk nemocný nebo nakažlivý, v jeho těle se nemusí ani nacházet celistvý virus. Bez dalšího vyšetření lékařem, bez klinických příznaků, nelze takového člověka označit za nemocného. Nadpoloviční většina lidí s klinickými příznaky má průběh nemoci srovnatelný s běžnými chřipkovými onemocněními a nejsou v ohrožení života. Veškerá represivní opatření přitom vycházejí z nárůstu pozitivně testovaných. Ještě nikdy laboratoře tak masivně netestovaly jeden virus. A čím víc testů, tím víc pozitivních. Tímto způsobem by se dala pandemie vyrobit i z viru obyčejné rýmy. Plukovníku Prymulo, postupujete v rozporu s názory špičkových virologů, dokonce z pracovišť řízených ministerstvem zdravotnictví.

2. Lživě interpretujete počty zemřelých. Většina jich umírá na jiné vážné nemoci, pozitivita testu je přídatná, vykazováni jsou jako oběti Covidu. Na přímý dotaz, kolik eviduje zemřelých v příčinné souvislosti s Covid MZD sdělilo, že takové informace neshromažďuje. Tentýž úřad uvádí, že: „Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID-19 po jednotlivých dnech zahrnuje všechna úmrtí osob, které byly pozitivně testovány na COVID-19 (metodou PCR) bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí.“ Čísla vykazovaná bombasticky jako „smrti na COVID“ jsou vylhaná. Podle Čs. statistického úřadu se týdenní počet zemřelých ve srovnání 2019 až do poloviny srpna 2020 pohybuje kolem 2000. Plukovníku Prymulo, informujete v rozporu s tvrdými daty ČSÚ.

3. Vaše vyjádření: „Budeme mobilizovat různé stadiony, haly, abychom mohli mít lůžka i tam. Situace začíná být opravdu vážná,“ je šířením poplašné zprávy. Sám jste pověděl, že řada nemocničních lůžek (až 42 %) statisticky vykazovaných jako „hospitalizovaní s COVID“ je ve skutečnosti blokována lidmi, jejichž zdravotní stav hospitalizaci nevyžaduje a v nemocnici jsou jen kvůli izolaci.. „Ve fakultní nemocnici v Motole – v největší české nemocnici máme aktuálně 21 nemocných s covidem-19, z toho pouze jeden je v těžkém stavu na jednotce intenzivní péče a vyžaduje připojení na plicní ventilátor. Ostatní pacienti mají lehký průběh nemoci, jejich léčba probíhá maximálně s podporou kyslíkové terapie. Škála ročníků narození těchto pacientů začíná rokem 1929 a končí rokem 1950. Máme sice i několik pacientů mladšího věku, ti však mají vysloveně lehký průběh nemoci a hospitalizováni jsou z toho důvodu, že mají i jiné zdravotní komplikace. Proti této realitě postavme fakt, že denně utrácíme 34 milionů korun za 20 tisíc testů,“ prohlásil ředitel motolské nemocnice ing. Miroslav Ludvík. Ve stejném duchu se vyjádřil i profesor Feltl, ředitel VFN. Plukovníku Prymulo, informujete v rozporu s vyjádřeními ředitelů největších fakultních nemocnic.

4. Vaše snaha otestovat celý národ je šílená. Není organizačně ani finančně zvládnutelná. Počet pozitivně testovaných nepřinese žádnou informaci o tom, kolik je skutečně nemocných. Nakažený člověk navíc může virus šířit týden, pozitivní může být i několik měsíců. Počet pozitivně testovaných by tak jen posloužil zavedení tvrdých represí. Přispěl k další devastaci zdravotnictví, ekonomiky školství, kultury, sportu a každodenního života. Plukovníku Prymulo, pod záminkou boje proti koronaviru jste vyhlásil válku občanům.

5. Vaše prezentace vakcíny, jako samo spásného řešení, je zavádějící. Schvalování vakcíny probíhá ve zrychleném řízení. Farmaceutická firma Astra Zeneca dostala příslib, že do určité výše částky nebude ručit za její nežádoucí účinky. Každý, kdo se vakcíně podrobí, stává se pokusným králíkem. Můj dotaz, kdo ponese zodpovědnost za nežádoucí účinky a žádost, aby ministerstvo deklarovalo, že vakcinace bude dobrovolná a kdokoliv ji odmítne, nebude žádným způsobem krácen na svých právech a svobodách, zůstaly bez odpovědi. Oproti tomu jste prohlásil, že ten, kdo se nechá očkovat, bude zbaven povinnosti nošení roušky. Vše nasvědčuje tomu, že zrychleně testovaná a neověřená vakcína sice nebude „povinná,“ ale bude jedinou možností, jak uniknout represím státní moci.

Plukovníku Prymulo, lžete, manipulujete s fakty. Bezdůvodně ničíte zdravotnictví, školství, ekonomiku, kulturu, sport. Zůstává za Vámi spálená země. Máte-li v těle kousek vojenské cti, hozenou rukavici zvednete. Jan Hnízdil, četař absolvent“


Vzpomínám, že ještě v srpnu se předseda ODS Petr Fiala navážel do premiéra Andreje Babiše a jeho vlády, že chce lidem omezovat svobodu nejrůznějšími opatřeními. Teď obrátil jako na obrtlíku a vyčítá mu, že vláda ta opatření nepřijala.

Na naší politické scéně není jediná strana, která by dokázala vyhodnotit fakta a vyvodit z nich správné závěry. U pana profesora Fialy mě to mrzí dvojnásob. Opozice podlehla atmosféře strachu, nechala si nasadit náhubky. Pod záminkou boje proti koronaviru s ní Babiš s Prymulou zacházejí jako s onucí. Milion chvilek pro demokracii se úplně vypařil. Jediný, kdo se zachoval jako opravdový státník, je bývalý prezident Václav Klaus. V prohlášení Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření (13. 10. 2020) přesně pojmenoval a rázně odsoudil naprosté selhání vlády, manipulaci s fakty a zbytečné strašení veřejnosti. „Pane prezidente Klausi, skláním Vám hlubokou poklonu!“

Tvrdíte také, že tento typ koronaviru nepředstavuje pro zdravé občany v produktivním věku vážnou hrozbu. Vím, že ze signatářů petice minimálně Vy a profesor Pirk jste nemoc prodělali a měli jste jen mírné příznaky, odpovídající běžnému chřipkovému onemocnění. Lze ale osobní zkušenost zobecnit, když některé známé osobnosti před nákazou varují a doporučují lidem odložit egoismus a dodržovat veškerá opatření, protože samy navzdory nižšímu věku – viz 39-tiletý moderátor Libor Bouček – poznaly na vlastní kůži, že to není žádná legrace?

Koronavirus nezlehčuji. V únoru mi bylo hodně zle, měl bolesti svalů, teploty, trápil mě zánět v uchu. Dokonce jsem na týden zrušil ordinaci, šel za zkušenou lékařkou ORL. Antibiotika nezabrala, pomohly až kortikoidy. Doma jsem se zavřel na pokoji, nechtěl nikoho vidět ani slyšet. Neumím si představit, že bych v tomto stavu zavolal do novin, ať přijedou, že jim povím, jak je mi blbě a nechám se vyfotit. Nechápu, co k tomu pana Boučka, Koptu, Čtvrtníčka a další vede. Možná se z nedostatku jiných rolí rozhodli vystupovat v reklamě na koronavirus.

Profesor Jan Pirk se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyjádřil, že vyšší věk sám o sobě není hlavním rizikovým faktorem. Tím je například i obezita, kouření, cukrovka, plicní onemocnění nebo snížená imunita. Jak by se daly tyto rizikové skupiny ochránit? Copak lze všechny se zmíněnými riziky izolovat? Nebo stačí uzavřít domovy pro seniory a nemocnice?

Ochránit před čím? Před pozitivitou testu? My voláme po tom, aby se nesmyslným testováním nedělali ze zdravých lidí marodi. Stojí to spoustu času, peněz, je to na úkor péče o skutečně nemocné. Zdravotnictví se musí vrátit ke svému poslání, k péči o ty, kteří to skutečně potřebují. Rizikové skupiny se dají chránit běžným způsobem. Bránit seniorům v absolutním kontaktu s bližními jen proto, že je někdo z nich pozitivní, je naprosto zvrácené. Sociální izolace má na staré lidi zničující vliv, umírají steskem. Ani ve snu by mě nenapadlo, že nám znovu nařídí nošení roušek venku a v autě. Plukovník Prymula je nepřekonatelný ve vymýšlení hloupostí. Nejde o to, jestli kus hadru na obličeji, do kterého lidé celý den chrchlají, poskytuje nějakou ochranu. Jde o symbol poslušnosti vůči státní moci. O rozkazu se nepřemýšlí, rozkaz se plní. Za to si pan plukovník Řád Černé roušky 1. stupně s řetězem od prezidenta Zemana určitě zaslouží.

Často se řeší otázka, kdo za epidemii covidu-19 může. Na jaře vina padala na tzv. lyžaře, kteří se vrátili z Itálie. Nyní klade opozice a část obyvatelstva vinu za údajné nezvládnutí epidemie vládě, která prý kvůli marketingu nevyhlásila opatření včas. A z vlády se ozvalo obvinění, že za epidemii mohou nezodpovědní lidé, kteří nedodržují nařízení, nenosí roušky a podobně. Imunolog Václav Hořejší zas říká, že neblahou a rozhodující roli hráli nezodpovědní a mediálně známí lékaři, kteří tu nemoc bagatelizovali. Koho za viníka považujete Vy a má vůbec smysl ho hledat?

To není pandemie koronaviru, to je pandemie šílenství. Důsledek vlády psychopatů a naprostého selhání kritické žurnalistiky. Pokud by člověk neměl připojení na internet a každý den nehltal děsivé zprávy, tak o pandemii koronaviru nemá tušení. Bez děsivé mediální podpory by proběhla jako obyčejná chřipka. U lidí s jiným vážným onemocněním by mohl být průběh těžký, někteří by zemřeli. Tak jako je tomu při běžné chřipce. Život by šel dál. Pan profesor Hořejší je vynikající vědec, respektuji ho, dobře se známe, tykáme si. Jeho nálepkování „nezodpovědní a mediálně známí lékaři“ neberu osobně. Na některé věci máme prostě jiný názor. Tak už to v životě chodí. Kvůli tomu se nemusíme napadat a urážet. Profesor Cyril Höschl doporučil, aby lidé v následujících dnech či týdnech zpřísněných opatření nekoukali na televizi a nečetli noviny. Má pravdu. Příkazy a zákazy se mění tak rychle, že by musel být člověk neustále on line, aby je registroval. Když wifinu vypneme, zvrácené nápady pana plukovníka k nám nedolehnou, nebudeme je moci respektovat, začneme normálně žít. Nikdo nás přece nemůže trestat za to, že nemáme wifi. Riziko takového přístupu spočívá v tom, že až wifinu zapneme, můžeme se probudit v tvrdé totalitě….

Vyšlo v Parlamentních listech, 19. 10. 2020, otázky Jiří Hroník

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy