Zemřít na Covid nebo na vakcínu? Toť otázka

26. 06. 2021 | 14:55
Přečteno 18773 krát
Z došlé pošty

Vážený pane doktore,

vzhledem k tomu, že se zabýváte tématikou očkování na Covid-19, ráda bych se s Vámi podělila o smutnou zkušenost. Přeposílám Vám dopis, který jsem poslala Ministerstvu zdravotnictví ČR, Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv a řediteli Thomayerovy nemocnice v Krči. Určitě jsme se sestrou pro, aby se takové osudy zveřejnily a lidem ukázala druhá strana mince. Spousta lidí, zvlášť těch starších, se upíná na to, co řeknou v televizi, nebo co jim řekne pan doktor (případ mé maminky): Možná je neovlivní ani skutečné příběhy, pokud se o nich vůbec dozvědí. Pro mladší generaci to smysl určitě má. A pokud o tom povědí těm starším, tak i ti se možná zamyslí. Děkujeme mockrát za laskavost, kterou jste nám prokázal a přejeme hodně zdaru v osvětě a boji za správnou věc. Fandíme lidem, kteří se nebojí říkat pravdu. V dnešní době to žel začíná být vzácností.

S pozdravem. Šimková Gabriela


Vážení,

obracíme se na Vás se stížností ohledně úmrtí naší maminky, která zemřela krátce po podání druhé dávky vakcíny na Covid-19 od společnosti Pfizer/Biontech. Přestože měla více zdravotních problémů (zahojený bércový vřed, operovanou srdeční chlopeň, lehčí astma), užívala řadu let léky (mimo jiné Warfarin na ředění krve), přesto jí tyto problémy nebránily v aktivním životě. Očkování na Covid-19 jí bylo doporučeno jak kardioložkou, tak praktickým lékařem.

Po podání první dávky vakcíny cítila celkově hůře (bolesti kloubů, únava, lehká nevolnost). Po druhé dávce se začal její zdravotní stav rapidně zhoršovat (rozvinula se silná reakce v podobě pálení cév, otoků nohou, znovu se otevřel bércový vřed, objevily se krvavé flíčky na nohách, dostavila silná vyčerpanost, průjem, křeče v břiše, následně i zvracení natrávené krve). Stav si vyžádal hospitalizaci v nemocnici, kde zjistili silné naředění krve v důsledku kontraindikace Warfarinu a očkovací látky na Covid-19. Následkem toho se rozvinul zánět v tenkém střevě a na žaludeční sliznici, zhoršil zánět v noze, kde měla bércový vřed. Byla zahájena léčba antibiotiky a léky na zklidnění žaludeční stěny. Warfarin byl nahrazen Heparinem, který jí byl podáván intravenózně. K tomu dostávala 2x denně infúze. Ty způsobily převodnění organismu (otoky břicha, rukou, nohou). V důsledku špatné komunikace s ošetřujícím personálem a nemožnosti návštěv kvůli pandemickým opatřením, se maminka dostala do takového stavu, že musela být přeložena na JIP. Přestože nás za ní poté několikrát pustili, a vše s námi konzultovali, maminka po čtyřech dnech skonala na selhání vnitřních orgánů.

Přestože došlo k pochybení ze stran ošetřujícího personálu na interním oddělení, které mělo fatální následek, faktem zůstává, že prvotní příčinou akutních zdravotních problémů bylo očkování na Covid-19. Tím nezlehčujeme závažnosti tohoto onemocnění, ani boj s ním, včetně očkování. Chceme ale upozornit na závažné problémy s očkováním spojené. Proto žádáme o pečlivější a svědomitější spolupráci všech lékařů a odborníků na mezinárodní úrovni při předávání zkušeností ohledně vedlejších účinků očkování (např. na Slovensku o kontraindikaci Warfarinu s očkovací látkou na Covid-19 již věděli a před očkováním začali pacientům dávky Warfarinu snižovat). Současně žádáme o zlepšení informovanosti lidí, jednak o jejich zdravotním stavu v souvislosti s očkováním a možností vedlejších účinků, jednak o samotné očkovací látce, aby se mohl každý rozhodnout a zvážit rizika. Jen tak se lze vyvarovat dalších obětí. Dále bychom chtěli apelovat na dobrovolnost očkování na Covid-19, protože ne vždy se lze nechat očkovat a ne vždy je to vhodné. Chováme nesmírnou úctu k lékařům, kteří vynakládají velké úsilí v boji proti této nemoci. Zároveň apelujeme na svědomí všech, kteří rozhodují o tak důležitých věcech jako je lidské zdraví a lidský život. Každý z nás by se měl především naučit nést zodpovědnost sám za sebe.

V souvislosti s pandemií bych chtěla zdůraznit, že ač byla naše maminka během pobytu v nemocnici několikrát testována na Covid-19 a po jejím úmrtí byla vystavena lékařská zpráva, kde bylo zřejmé, že Covid-19 za celou dobu neměla, přesto byla při opouštění nemocnice nahlášena jako Covidový pacient! Je velice smutné a zarážející, že se tohle děje, protože jak jsme se později dozvěděli, maminka nebyla první ani poslední takový případ. . Stejně tak je velice smutné a pro pacienty trýznivé, když za nimi do nemocnice nemohou nejbližší členové rodiny. To jen dál zhoršuje zdravotní stav pacienta, který je vydán na pospas ošetřujícímu personálu, jenž má na každého pacienta jen minimum času. Sami jsme viděli, jak na JIP uvítali, když rodinní příslušníci mohli pacienta nakrmit. Ulehčilo se nejen personálu, ale mělo to nesmírně pozitivní vliv i na pacienta samotného. Chápeme určité riziko v souvislosti s¨návštěvami, pokud jde o přenos Covidu. Jestliže by se pro to vytvořily podmínky (např. testování návštěv, omezený počet rodinných příslušníků), určitě by to vedlo ke zlepšení situace i zdraví pacientů.

Chováme v sobě velký zármutek za zbytečnou smrt naší maminky a věříme, že naše sdělení přispěje k intenzivnějšímu zjišťování vedlejších účinků očkovacích látek na Covid-19 a lidštějšímu přístupu ke každému člověku. Snad smrt naší maminky alespoň takto pomůže ostatním.

S pozdravem. Šimková Gabriela, Valo Lucie, dcery zesnulé
Praha, 15. 6. 2021V předchozím blogu jsem publikoval příběh těžkých komplikací po očkování proti Covid, tak, jak je popsal pan Karel Hegenbart (Příběh obyčejného očkování). Zveřejněním jsem se měl dopustit porušení etického kodexu blogera. Bylo mi vytýkáno, že jsem text nekomentoval, nekorigoval některá data. Nekomentoval. Nekorigoval. Nechtěl jsem zasahovat do autentického sdělení. Panu Karlovi, stejně jako paní Gabriele, věřím. Nemají důvod si vymýšlet. Jako laici se mohou dopustit odborného pochybení, nepřesné interpretace dat. Jako lékař si beru ponaučení a k příběhu, popsaném paní Gabrielou, si dovolím komentář. Souvislost úmrtí její maminky s očkováním nebyla prokázána. Protože ji ale nelze vyloučit, měla by se důkladně vyšetřit. Nevím o tom, že by Warfarin byl kontraindikací očkování. Před očkováním by se ale měla zjistit jeho účinnost (test srážlivosti INR) a pokud je zvýšená, očkování odložit. Za nepřijatelné považuji, že zesnulá byla vykázána jako „covidová“, přestože Covid neměla. To je nejen za hranicí lékařské etiky, ale pravděpodobně i zákona. Zásadně odmítám plošné očkování v očkovacích centrech, drive in nebo v supermarketech, motivované různými výhodami a dárky. Kritikům, argumentujícím proti mnou zveřejňovaným příběhům pacientů údajem o 30 000 zemřelých v ČR na Covid, sděluji: Nikdo nikdy neprokázal, že tito lidé zemřeli přímo na Covid, byli jen pozitivně testovaní, hlavní příčina mohla být zcela jiná, ex ministr Blatný dokonce veřejně prohlásil, že do statistiky úmrtí na Covid se počítají i pozitivně testované oběti dopravních nehod. A také zesnulá maminka paní Gabriely... MUDr. Jan Hnízdil

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy