Lid versus koronavirus: 1 + 6 podob pandemie
Terorismus, migrace, koronavirus... svět je plný fenoménů, které už ze své povahy neexistují jen v rovině fyzické, ale i v rovinách sociálních, které přímo souvisejí s tím, jak je vnímáme a jak na ně reagujeme. Třeba taková migrace není jen fyzický přesun osob z jednoho místa na druhé. Souvisí s řadou sociokulturních faktorů, především pak s konceptem „hranice“, protože ta je v první řadě sociokulturním konstruktem, v jehož důsledku vznikají hraniční přechody a v některých případech i zdi a ploty.
Jen pravda nestačí aneb O přesvědčivosti dezinformací
Těžký je život novináře. Má-li mít zpráva nějaký dopad, potřebuje čtenáře přesvědčit, a když to nedokáže, je jedno, nakolik je pravdivá a co se v ní vlastně říká. Samotná otázka přesvědčivosti, respektive způsobu, jímž se jí dosahuje, přitom staví do jisté výhody oproti klasickým médiím (ať už seriózním, poloseriózním či bulvárním) dezinformační weby.
O autorovi
Mediální analytik, pedagog a překladatel. Působí na Úřadu RRTV, vyučuje mediální sémiotiku na IKSŽ FSV UK a překládá beletrii z angličtiny. Zajímá se také o východní filozofii a o poezii. Má jednu ženu, dvě děti, dvě kočky a padesát čtyři rybiček.