Léčba Flegrem

18. 09. 2020 | 22:04
Přečteno 7093 krát
Panu profesorovi se omlouvám, že jsem použila jeho jméno obdobně, jako kdysi autoři díla Léčba Klausem. Ale jak jsem si všimla, světla ramp se mu po jeho vystoupení u Jana Krause zalíbila, takže jistě nebude zásadně proti. Možná právě naopak.

A nutno dodat, že až jeho katastrofické předpovědi, které s úsměvem vědce pouští do éteru, a to, že do této kampaně zapojil i svého krásného kocourka (jsem milovnicí koček), mne přimělo se k současnému dění vyjádřit. Protože pan docent je důkazem, že otázku toho zákeřného viru řeší kde kdo, vir slouží na kde co, ale to, co nám aktuálně hlavně škodí, není vir sám, ale ta neuvěřitelná hysterie, která se kolem tohoto novodobého "dárečku" vyvolala.

Pokud říkám, že vir řeší kde kdo, nesnižuji vědeckou dráhu pana profesora. Přečetla jsem si ji bedlivě, a smekám. Nicméně – pan profesor je biolog. Ne lékař. Tedy cítím to tak, že jeho hovory s kocourkem a prognózy o desetitisících mrtvých mu mají zajistit hlavně ty titulky a světla ramp, v žádném případě však vědecké ocenění. Soudím to i podle toho, jak se u toho usmívá. Já sdělovat podobné výhledy, hroutím se. Kdybych je tedy měla podložené, věřila jim a brala je vážně.

Tím vůbec nechci říct, že se má vir podcenit. Ale… To, co se děje nyní, není prostě normální. Lidi, kteří jsou z oboru, tedy lékaři, a pak lidé, kteří sice nejsou z oboru, ale mají mozek na správném místě, a umí si seřadit fakta a argumenty, bijí dnes na poplach ne před virem, ale před tímto šílenstvím, které navíc jde nahoru dolů, podle toho, jak se politici a jejich volební manažeři vyspí. Takže slova pana profesora by je měla hlavně probudit.

Takže…Uvažujme hlavou.

Je před volbami. Politici mají touhu vystupovat jako zachránci národa, kterému hrozí ne-li vymření po meči, tak po viru. Nic podobného však většině národa nehrozí, protože je jinak zdráv. Znám to. Můj manžel byl kardiak. Když jsem dostala chřipku, okamžitě se musel ode mne odstěhovat, aby ji nedostal, protože by mohl zemřít. Tedy každý vir oslabuje nemocné, a s tím nic nenaděláme. Tedy nákaza virem Covid 19 může u někoho opravdu způsobit smrt. Jako ona chřipka. Zdravý člověk buď vir vůbec nepocítí, nebo lehce.

Umíte si představit, že by se něco podobného dělo kvůli chřipce? A to je taky pěkná bestie – omlouvám se.

Pak jsou tu ekonomická lobby. Dodavatelé všeho včetně vakcín. Takže může jít i o peníze. Chce to tedy střízlivý věcný přístup, a vše si "překládat".

Čemu by nás měl Covid naučit, je zcela samozřejmá hygiena, přiměřená prevence (proto mi nevadí ani roušky ve veřejných prostorách, abychom na sebe „neprskali“), a tomu, že ohrožení lidé, tedy starší a jinou diagnozou nemocní lidé, by se skutečně měli vyhýbat hromadným akcím, tedy chovat se obdobně jako při epidemii chřipkové. A my zdraví se scházejme a normálně žijme.

Prostě jinak by se život neměl zastavit, protože se z toho všichni zblázníme. Ve všech směrech včetně psychiky. Už jsem zaslechla myšlenku, že vir je super pro psychiatry, neb mají teď žně.

Připomenu v této souvislosti významné úspěchy pana docenta Flegra z veřejných zdrojů – samozřejmě jen zlomek, protože jich dosáhl opravdu mnoho.

„Jaroslav Flegr působí zejména v oblasti evoluční biologie, evoluční psychologie a parazitologie. Znám je hlavně výzkumem parazita Toxoplasma gondii a souvisejícho onemocnění toxoplazmóza. Rovněž je autorem teoretického konceptu zamrzlé evoluce (tj. teorií zamrzlé evoluce a zamrzlé plasticity). Tým prof. Flegra od roku 1993 zkoumá psychiku a chování tisíců studentů, gravidních žen, dárců krve a desetitisíců vojáků. Výsledky publikované zatím asi v 60 studiích ukázaly, že osoby infikované toxoplasmou se z hlediska svého chování a psychických projevů liší. Mimo jiné také ukázaly, že nakažené osoby mají například mírně zpomalené reakční doby (8 % rozptylu, asi 10–17 tisícin sekundy a zhruba 2,7krát vyšší pravděpodobnost dopravní nehody.“
Podle dvou Flegrových studií z oblasti evoluční psychologie jsou hnědoocí muži vnímáni jako důvěryhodnější než muži modroocí a inteligenci mužů, nikoli však žen, je možné odhadnout podle fotografie obličeje.
Jaroslav Flegr je členem redakční rady časopisu Vesmír a Neuroendocrinology Letters. Na Přírodovědecké fakultě UK v Praze přednáší předměty „úvod do evoluční biologie“, „repetitorium biologie podle RVP G II“, „praktická metodologie vědy“, „mikroevoluce a makroevoluce“, „metody experimentální a evoluční psychologie“.

A je tam dalších x opravdu skvělých a zajímavých věcí.

Tak. A marně hledám něco z lékařské nebo epidemiologické vědy, které by ve mne mohlo vzbudit důvěru v ony šílené prognózy, které s úsměvem svému kocourkovi sděluje. A je tam i mnoho psychologie - nejsme tedy součástí dalšího vědeckého zkoumání, jak se budeme chovat, když... ?

Takže kdo by se měl hlavně po jeho slovech probrat, jsou ti, co odpovídají za tuto zemi.

Ne, rozhodně nemám ráda ani řeči, ať nad tím mávneme rukou, že se nic neděje. Děje. Je tady opět další vir, podobný chřipce, který může u některých lidí způsobit smrt (jako chřipka), a který se bude šířit (stejně jako chřipka), když nemocní nebudou brát ohledy na zdravé a půjdou na ně prskat do práce nebo nemocné děti na jiné nemocné děti do školy. Takže kdo je opravdu nemocný, nikam by chodit neměl.

Ale proč takto omezovat zdravé, proč takto decimovat ekonomiku, proč ničit děti rouškami (budou i v době chřipkové epidemie?), proč kašlat na jiné léčby jiných nemocí a odkládat operace, tedy proč nejít cestou například Švédska, které to pojalo opravdu jako druhou chřipku (a s tím přece máme léta zkušeností), to už se moc chápat nedá. A koukněme se, jak to tam zafungovalo.

Dnes jsem si přečetla profil Lucie Bílé. Má coronavir. Popisuje ho jako lehkou chřipku. Protože je to po čertech jinak zdravá baba. Jako většina lidí.
Není to tedy mor, ani lepra… je to prostě něco nového, k čemu je nutno přistupovat s respektem, ale ne s hysterií a kroky ode zdi ke zdi.

Tedy ona "léčba Flegrem" by měla spočívat v tom, ať si uvědomíme, že nejzbytečnější smrt je z vyděšení. Takže doufám, že ten jeho kocourek, kterému ty prognózy pan docent s úsměvem adresuje, nerozumí česky. Aby mu chudák neumřel. Víte, ono tyto prognózy mají jedno kouzlo. Když nenastanou, řekne se, že to je proto, že se tomu zabránilo.

Co je nutno říct - měli jsme být jednoznačně obezřetnější přes letní měsíce. Ale to se šlo od té zdi ke zdi. Napřed šílená omezení a dokonce dvě zavřená města, kdy do nich ani z nich nemohli lidé. Dobře – bylo to nové, a hledali jsme tzv. sami sebe. Pak vláda chtěla získat body u voličů, kteří se nechtěli vzdát dovolených, a tak je na ty dovolené vypustila, děj se co děj. Plovárny hlava na hlavě, směr moře samozřejmost. A holt se to vrátilo – stejně by reagovala ona chřipka.

Teď se nám zase blíží volby, a tématem viru se chtějí zabít jiná, nepohodlná témata, a ospravedlnit jarní propad ekonomiky. A tady dělají strany obrovskou chybu. Pokud si myslí, že jejich nařízení, nad kterými lékaři kroutí hlavou, jako například roušky dětem ve školách, pod nimiž se dusí, jim přinesou hlasy jako spasitelům lidstva, tak se hluboce mýlí.

Hlasy by dnes přinesla rozumná opatření s respektem k dané situaci, promyšlená, logická, smysluplná, která by sděloval důvěryhodný tým lékařů (ne vláda), a která by měla hlavu a patu.

A to podstatné sousloví je právě toto – tým lékařů a epidemiologů. Ne politiků. Ne tým profesora Flegra. Ale tato léčba Flegrem vlastně pomohla. Jak si všímám, přiměla k vyjádření řadu lidí z různých sfér. Včetně mé maličkosti, což bych asi jinak neudělala, neb má témata jsou dlouhodobě jiná. Advokát nerozumí viru. Ale může nepochybně rozumět souvislostem, může si vyhodnotit fakta, a může stát nohama na zemi. A snad, při IQ kolem 150, není úplně blbý. Omlouvám se.

A oč je třeba žádat důrazně vládu?

Ať okamžitě zapomene na volby, ať zapomene na touhy se zviditelnit, ať zapomene na nouzový stav, ale naopak ať ihned sestaví důvěryhodný tým, a koná na základě doporučení toho důvěryhodného týmu, tj. rozumně a efektivně.

Když jsme u toho zviditelnění – to jediné je mi záhadou. Pan profesor Flegr přece nikam nekandiduje :-). Takže to vidím tak, že ono pozvání do televize mu zásadně změnilo život – chce být vidět. Proto kocourek, a proto ty prognózy. Ale protože je opravdu skvělý odborník v něčem úplně jiném, bylo by dobře, aby se k tomu vrátil, a neděsil lid. Kdo bsy se měl "vyděsit", je vláda.

Lidé totiž nepotřebují děsit, to už jsou až moc. Potřebují onen důvěryhodný odborný tým, který uchopí téma bez politických her, bez hysterie, o to více však odpovědně. A to tu schází zatím celé ty měsíce.

Opatření tohoto týmu by lidé respektovali, protože by to nebyla politika. Boj s virem zatím politika bohužel je. A podle toho taky tak vypadá. Je to hra s námi všemi, a vy znáte férovou politiku? Já ne.

Takže - bděme, a s rozumem v hrsti chtějme... ten rozum.


Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy