V Německu místo novoročního projevu pronáší prezident tzv. vánoční řeč, která se vysílá na Hod Boží. Joachim Gauck, bývalý farář, disident a šéf Úřadu spolkového zmocněnce pro dokumenty Stasi, čili něčeho podobného jako je u nás Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, takovou řeč letos pronesl poprvé a apeloval v ní na své občany. Vyzval je k větší odvaze a k civilní kuráži, které se v politice podle něj říká solidarita, věřící ji nazývají dobročinností a v řeči lidských pocitů jde o lásku. Ve zmíněném slavnostním projevu prohlásil, že lidé jsou v Německu znejistěni, protože život se zrychlil, stal se nepřehledný a nestabilní. A dále pravil, cituji: "Nůžky mezi chudými a bohatými se otevírají, změna klimatu potřebuje od nás novou odpověď zrovna tak jako stárnoucí společnost." A dodal: "Starosti nám dělá rovněž násilí jak na nádražích, tak na ulicích, kde jsou lidé také napadáni proto, že mají černé vlasy a tmavou pleť." Tím reagoval na nepodařený atentát na nádraží v Bonnu, o kterém jsem hovořil minule.
Další bleskový vyhazov z vlády provedený Petrem Nečasem s největší pravděpodobností k pádu vlády a předčasným volbám i přes vyhrožování odchodem z koalice strany Lidem nepovede: na tom se shodují skoro všichni komentátoři a politologové. Takový krok by znamenal odchod mnoha lidí z poslanecké sněmovny a nakonec i Petra Nečase z čela ODS. Sama odvolaná paní Peake řekla, že si předčasné volby nepřeje.
Řekové rozlišovali dva časy, jako kdyby měli dvoje hodinky: Jedny zlaté a jedny železné. Původní čas byl pro ně zlatý a o tom druhém, přítomném, hovořili jako o železném. Zlatý čas byl čas bohů a vyprávění o nich, železný čas je čas, který žijeme a naplňujeme prací. Protože zlatý čas je ten, ke kterému se snažíme stále přiblížit, vymysleli jsme si svátky, pomocí kterých do něj děláme vycházky.
Minulý týden v pondělí 10. prosince 2012 byla nalezena na nádraží v Bonnu modrá sportovní taška s nevybuchlou náloží, která neexplodovala s největší pravděpodobností jen díky konstrukční vadě. Podle vyšetřovatelů z Karlsruhe za pokusem o atentát je zřejmě teroristické uskupení radikálních islamistů. Bomba měla být aktivována na dálku pomocí mobilního telefonu, sdělil Westdeutsche Rundfunk. Tagesspigel zase naopak tvrdí, že k explozi mělo dojít připojením na budík. Policie zatím pracuje s několika verzemi.
V německých médiích se dlouho spekulovalo o tom, jestli se sociálnědemokratický kandidát na kancléře Peer Steinbrück a bývalý ministr financí o víkendu na mimořádném stranickém kongresu osvědčí jako ten, kdo vyzve k souboji o kancléřský úřad Angelu Merkelovou, to znamená jestli jeho řeč bude dost průrazná, přesvědčivá a osloví delegáty, nebo jestli půjde pouze o úřednickou bilanci, která ho předem diskvalifikuje i před stranickými kolegy. Jinými slovy o víkendu šlo o to, jestli se německé SPD za situace, kdy preference této strany silně pokulhávají za preferencemi křesťanských demokratů CDU/CSU, podaří nový start.
Jak již bezprostředně po středečním odvolání Stanislava Mečla dne 5. prosince 2012 z funkce náměstka nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana kolega Ondřej Konrád konstatoval, donedávna se zdálo, že pan Mečl patřil k silné trojce nového vedení soustavy státních zastupitelství spolu s Lenkou Bradáčovou. Ta se ujala vedení Vrchního zastupitelství v Praze po odvolání Vlastimila Rampuly.
To je otázka, o které se léta spekuluje a vysoká cena se svádí na Opec, tedy organizaci většinou arabských zemí, které vyvážejí ropu. Tato organizace sdružuje dvanáct vývozců: Založily ji státy jako je Irák, Írán, Kuvajt, Saudská Arábie a Venezuela. Opec je tedy kartel, který určuje od roku 1960 objem exportované ropy pomocí tzv. těžebních kvót.
Již podruhé za sebou se Občanská demokratická strana v průzkumech veřejného mínění společností CVVM a Sanep propadla na třetí místo za sociální demokraty a komunisty a TOP 09 zůstala ještě za nimi. Tady již můžeme s jistou mírou opatrnosti začít hovořit o trendu, který je při čtení průzkumů veřejného mínění vždy důležitější než samotná čísla. Podle listopadového průzkumu CVVM by ČSSD získala 39, KSČM 19 a ODS 16 procent a podle Sanep by ČSSD měla 22, KSČM 20 a ODS 14 procent.