Ladislav Mňačko, bojovník, který umřel usoužen smutkem
Na Západě o Ladislavu Mňačkovi psali jako o "rudém Hemingwayovi", nebo jako o oddaném, loajálním komunistovi, který umíněně hledá pravdu a moralizuje. Protože byl zkušený reportér i v této roli v době tvrdé cenzury jeho práce obsahovala zrnka pravdy, která čtenáře zaujala. Náklady jeho knih v šedesátých letech dosáhly asi milionu výtisků. Vynechám-li jeho první úspěšnou knihu Smrt si říká Engelchen z roku 1959 o osudu valašské osady Ploština, připomeňme si tituly, kterými se snažil o nápravu tehdejší společnosti: Kde končí prašné cesty a Opožděné reportáže z roku 1963 a Jak chutná moc z roku 1968.
Člověk revoltující
Titul eseje Alberta Camuse Člověk revoltující mi vytanul v poslední době tolikrát na mysli kvůli protestům proti očkování, vládě, válce na Ukrajině, green dealu, Palestincům či Izraeli, že jsem ji po letech zase otevřel.
O čem svědčí odmítání eura
Proti přijetí eura je dnes ANO, SPD, skoro celá ODS a část lidovců. A to přesto, že 1. května uplyne dvacet let od našeho vstupu do Evropské unie, kdy jsme se k přijetí eura zavázali. Hnutí ANO navrhuje o tomto kroku uspořádat referendum.
Václav Bělohradský: Nikdy nebudu váš
"Nelze vrátit lidem svobodu bez toho, aby to byla především svoboda být příčinou svých vlastních starostí. Svobodný člověk je problém pro sebe i ostatní." Tato slova Václava Bělohradského ze začátku devadesátých let mně stále zní v uších.
Exilová nostalgie
Exilová nostalgie. I tak by se dala nazvat kniha spisovatele Josefa Jedličky, narozeného v roce 1924 a básníka Ivana Diviše, narozeného v roce 1927, která nese název Poslední průvodce Prahou.
Kdo a kam unesl Západ
Rozhlédneme-li se po celé Evropě nemůžeme si nevšimnout, že vzrůstají extrémy v Itálii, ve Francii, v Holandsku, na Slovensku, a i třeba v Bulharsku. Společnost se štěpí a polarizuje i ve Spojených státech. Hovoří se o pokusu unést Západ.
Milan Kundera je nejprodávanější ve Francii
Jak nedávno sdělil v Paříži prezidentu Petru Pavlovi český velvyslanec Michel Fleischmann, dle neoficiálních zpráv z redakce Le Figaro, bude Milan Kundera ve Francii v roce 2023 patřit mezi nejprodávanější autory v kategorii klasického románu a esejistiky s prodaným nákladem 150 000 výtisků. Asi tomu tak bude, protože již po jeho smrti Le Parisien psal, že jen Nesnesitelné lehkosti bytí se prodalo sto tisíc.
Vánoce, Chanuka a Kwanzaa
Štědrým dnem vrcholí advent, což je slovo pocházející z latiny: adventus je příchod a jeho symbolem je čtyřramenný adventní svícen. Ten je inspirován židovským svátkem světel Chanukou.
Anatomie Putinova šovinismu
Putinův šovinismus, tedy víra v nadřazenost Rusů, hlásání nacionální výjimečnosti a nenávist k jiným národům má kromě imperiálních tendencí dva méně známé, ale důležité znaky: sexismus a přechod totality ve fašismus.
Havel, Pavel a naděje
Mimořádné situace generují mimořádné osobnosti. Dramatik a disident Václav Havel se stal naším prezidentem po pádu geopolitiky, kdy se střední Evropa mohla svobodně přihlásit k staré Evropě.