O selhání politiky: za dvacet let si na zbytek života nevyděláme

05. 09. 2011 | 15:16
Přečteno 26614 krát
Populace u nás stárne, jako konec konců v celé naší civilizaci, a proto se zvyšuje hranice odchodu do důchodu. Jak víme u ročníků narozených v letech 1936 až 1968 se důchodový věk zvyšoval postupně z původních 60 na 65 let a u dalších ročníků se původně počítalo, že bude u mužů odchod do penze v 65 letech a u žen, podle počtu dětí od 62 do 65 let u bezdětných. Další reforma však hranici ještě posunula, takže například kluk, kterému jsou dnes dva roky, by měl odejít do důchodu v 71 letech. Zdůvodňuje se tento posun nejen ekonomicky, že pracující populace nemůže uživit stále zvyšující se počet zdravých penzistů, ale i tím, že zaměstnání drží lidi v lepší mentální kondici a stát nemusí tolik investovat do jejich léčby.

To zní velmi logicky, až na to, že trh, kterému jsme uvěřili, že všechno za nás vyřeší, se chová opačně a pracovní diskriminace se stává - byť skrytě - čím dál brutálnější: reálná hranice zaměstnatelnosti se pro většinu lidí stále snižuje. Ve skutečnosti, jak na to upozornila MF Dnes ve čtvrtek 1.září 2011, to vypadá tak, že lidé nad 45 let i s vysokou kvalifikací, manažerskou praxí a znalostmi několika jazyků personalisté nechtějí v Česku zaměstnat. Do inzerátů to samozřejmě nepíší, ale agentury dostávají takové pokyny ústně.

Statistiky úřadů práce to dokladují. Lidé starší 45 let tvoří rekordních 40 procent všech nezaměstnaných. V roce 2001 to bylo jen kolem 13 až 28 procent, oficiální údaje se liší. Počet šedesátníků, kteří budou brzy hledat práci, se dle statistiků brzy zvýší na jeden milion.

Tento stav je krajně ekonomicky nevýhodný: Jestliže kvalifikovaný člověk studuje minimálně do 25 let a za dvacet let je nepoužitelný, většinu čas: tedy plných padesát let a něco se o něj musí starat stát.

Někteří odborníci hovoří o tom, že je to důsledek postprofesionální doby, v níž zkušenost přestává platit jako hodnota. Požadovaná je dynamičnost, kreativita a inovace. Prostě změna, kterou chce na sebe instituce i výrobek upozornit a přitáhnout pozornost klienta. Špičková kvalita, která byla vždy svázána s vysokou zkušeností, precizností a specializovanými znalostmi, čím dál rychleji už nebývá považována za vyšší hodnotu. Kvalifikovanou práci při produkci průměrných výrobků zastávají sofistikované robotické stroje a nekvalifikovanou práci za nás dělají levní zahraniční dělníci z východu.

Neřeší-li tuto situaci trh a naopak ji vyhrocuje, měla by se na řešení podílet politika, jako správa věcí veřejných. To je evidentní příklad, jak totálně naše politické strany selhávají. Žádná z politických stran se tohoto tématu nechopila, sociální demokraté jen hovoří ústy svého předsedy, že by se měl odchod do důchodu snížit a pohybovat někde mezi 65 a 67 rokem. To však problém neřeší.

Tato situace je ale důsledkem celocivilizačního selhání, které odhalily příčiny i následné řešení krize v roce 2008 a následujících letech. Biliony na řešení krize totiž nebyly investovány do odstranění příčin, tedy na řešení nějakého konkrétního problému, jak ukazují poslední analýzy a i blížící se další krize, ale pouze na obnovení důvěry na trzích, tedy na změnu nálady obyvatelstva, a hlavně na to, aby starý systém zůstal zachován. Řešení bylo čistě marketingové. A je tomu tak zřejmě hlavně proto, že se krizová situace řešila rychle a kreativně bez ohledu na hlubší analýzy, které vyžadují velkou zkušenost a zodpovědnost za vývoj v delším horizontu. Rychlostní společnost bazíruje na okamžitém řešení.

Past se nad námi zacvakla a tím se v celé naší civilizaci otevřel nebezpečný prostor pro populismus, který se vždy nese na vlně frustrovaných občanů, kteří hřímají: Netuším, co se vlastně děje, ale už toho mám po krk. Musíme něco udělat. A to něco je vždy jednoduché a destruktivní, jako každý protest zoufalců. To je důvod, proč vzniká velké nebezpečí stále častěji se opakujících sociálních nepokojů v Londýně, Berlíně, ale i u nás.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Kdysi začínali lidi makat od 15-18 let, dnes od 25 (kvůli VŠ, kterou mohou mít všichni, i blbí). Potom je normální, že do důchodu je třeba jít v 70 a ne v 60.
05. 09. 2011 | 15:24

voroshilov napsal(a):

Kecas,drozde,moje matka sla na duchod v 55 kdyz mela odpracovano 30 let.
05. 09. 2011 | 15:27

Martin napsal(a):

Za situaci mohou ve značné míře odbory. Zákoník práce zdeformovaný odborářskou politikou účinně brání zaměstnávání těchto skupin zaměstnanců. Praktická nevyhoditelnost zaměstnance, několikaměsíční odstupné atd. atd. znamená že si zaměstnavatel moc dobře rozmyslí koho zaměstná a obvykle sáhne po mladém a perspektivním. Kdyby se alespoň odstranilo odstupné a ponechala jenom výpovědní doba dva měsíce, těmto lidem by to podstatně pomohlo.
05. 09. 2011 | 15:31

stále rebel napsal(a):

„Nejschopnější zaměstnanec? Starší a méně vzdělaná žena“

„Starší zaměstnanci sice mohou být fyzicky slabší než jejich mladší kolegové, ovšem svými zkušenostmi a schopnostmi je dokážou hravě trumfnout. Díky tomu nedělají žádné závažné chyby, a tak se firmám více vyplatí.
Myslím si, že starší se neberou proto, protože je není tak jednoduché šikanovat, je to konkurence a tak nemusí zapadnout.

Podle mne jde o selhání jiné, než má autor na mysli, tedy že jde spíše o osobní preference těch, kdo rozhodují.

Vědci z univerzity v Mannheimu studovali zaměstnance automobilky Mercedes Benz na nejrůznějších pracovních místech a zjistili, že produktivnější jsou nejen ti starší, ale překvapivě také ti méně vzdělaní. Údajně proto, že člověk se vzděláním se u jedné činnosti začne rychleji nudit, a tak samozřejmě klesá jeho motivace a výkonnost“

http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/vztahy/nejschopnejsi-zamestnanec-starsi-a-mene-vzdelana-zena_199435.html
05. 09. 2011 | 15:33

Skalník napsal(a):

Ládíku, ty jsi ale .... Pan Hvížďala mimořádně napsal něco kde má pravdu a nemanipuluje a ty jsi ten svátek prošvihl a nepřečetl sis to.
- když od 45 neseženeš práci ale do důchodu v 75 tak co s tím. Zase české kličkování, invalidní důchody, měsíc si něco najít i za úplatu a půl roku pracák a pořád dokola a takto kličkovat 30 let????
- minulý měsíc tu bylo 2 x že šofér autobusu ve věku kolem 60 odpadl / infarkt, mdloby / a autobus bezvládně pokračoval. že bych se o to radostněji těšil na jízdy se 75 letým, a co horníci, pokrývači, zedníci na lešení, řadoví policajti a vojáci,atd.

Malá otázka - srovnejte počet lidí po cca 55-57 kteří musí pracovat s počtem nezaměstnaných. Ale celé řešení to asi není

Popravdě řečeno nevím co s tím.Jenom další z oblastí, kde jsme to po listopadu totálně zprasili
05. 09. 2011 | 15:43

Holubář napsal(a):

Pro Hvížďalu jsou tyto problémy pouze problémy akademickými. On sám se s důchodem trápit nijak nemusí, neb se šikovně podílel na privatizaci svazáckého listu Mladá fronta.
Takže teď nad sklenkou moselského dává hraběcí rady.
A mimochodem - že by v Londýně řádili senioři nebo lidé nad 45 let? No možná, kdo ví? Já tam teda nebyl.....
05. 09. 2011 | 15:45

Ládik!!! napsal(a):

Skalníku,
podle kodexu PŘ čtu jenom nadpisy. Ale když už - tak po 45 by člověk měl být natolik profesním specialistou, že by měl umět zaměstnat 1-2 lidi, kteří by ho živili.
05. 09. 2011 | 15:53

kritik napsal(a):

Autor napsal "Požadovaná je dynamičnost, kreativita a inovace."

Možná někdy a někde. Většinou je však požadována slepá poslušnost, úřednická tupost, vlezdoprdelismus,ochota nechat si srát na hlavu a nezájem o širší souvislosti.
05. 09. 2011 | 15:57

akné napsal(a):

To Holubář. Tak jest. Svazácky se nakapsoval a dvacet let akademicky žvaní a jsou i tací,kteří mu věří!!!
05. 09. 2011 | 15:58

akné napsal(a):

Kritik. Přesné!!!!
05. 09. 2011 | 16:00

Stařeček napsal(a):

před revolucí byli pracovníci kolem čtyřiceti let ti nejzkušenější a nejpracovitější. Někdy i nejvyčuranější, což je ale problém vedoucího. Ti už jsou dnes v důchodu a mnohé ještě dnes volají podniky do práce, i když mají šedesát a přes šedesát. Ti osmnáctníci a dvacátníci se před revolucí teprve v práci rozkoukávali. Dnes jsou to ti pětačtyřicátníci, co si mysleli, že je bude někdo platit skoro za nic. Málokdo o ně stojí a tak se hledají ti mladí, progresivní, všehoschopní. Jak se uplatní ještě nevím. Podle toho jak některé znám a jsou to ti, co si myslí, že hned po nástupu dostanou alespoň ten dnešní průměr (cca 23000 Kč), tak ti se uplatní asi špatně. Dnes jsme si mnoho kvalitních pracovníků nevychovali a tak kde je vzít? Možná by pomohli ti z Londýna. Hůl nelámu a mluvím o vysoce kvalifikovaných dělnických profesích. Mnozí, i také znám, jsou velmi dobří a chtějí pracovat.
05. 09. 2011 | 16:11

Eleshar napsal(a):

Tesat do kamene.
Důchod v 60 letech je samozřejmě iluse, pokud bude průměrný věk přesahovat osmdesátku, to je nám jasné. Ale když říkám A, musím říci i B. Důchodová politika je tak přímo svázána s politkou práce (totiž aby se neděly přesně věci, které autor popisuje) a zejména, zejména s politikou RODINNOU a POPULAČNÍ.
To má samozřejmě sekundární vazby např. na imigraci (třeba z muslimských zemí, které teď spousta lidí tak nenávidí).

A žádná politická strana nejenže nepřichází s řešením, ale patrně si komplexnost problematiky vůbec neuvědomuje. Jediný promyšlenější příspěvek do takové diskuse přinesl shodou okolností zde na aktuálně soudruh Špidla. Bylo to simplistické, zjednodušující, nedohlíželo to ani poloviny nejzřetelnějších aspektů věci, ale, a to je ta katastrofa, byl to nejlepší, nejpromyšlenější a nejvěcnější příspěvek do debaty o věci na území ČR, který jsem z úst politického představitele zaregistroval.
05. 09. 2011 | 16:19

Občan napsal(a):

Tak to zírám, pane Hvížďalo, tolik prozíravosti a schopnosti uvidět realitu bych zrovna u Vás neočekával.
Teď ještě, aby tohle pochopili politici a "liberální ekonomové" a byla by tu určitá šance, že začnou uvažovat mozkem a dělat něco pro to, aby lidé mohli ekonomiku rozpohybovat prací a utrácením.
Mimořádně dobře jste tu realitu popsal - čtivě a bez nadbytku slov.
Děkuji vám!
05. 09. 2011 | 16:23

Jeff napsal(a):

No tak že by? Selhání politiků určitě, ale pokud ekonomika země nedokáže zabezpečit sto let běžnou věc, jako je důchod, chyby jsou přesně vystopovatelné. Očekávám reakci alespoň trochu erudovaného ekonoma. Co třeba žádná hospodářská politika vlád? Zbožnění volného obchodu? Exponenciály v obratech finančních institucí s megaodměnami pro vrcholové piloty všech jejich letadel? S přímým dopadem na privatizaci politických stran.. Proto trendy snižování přímých daní jako je DPPO, populární úsporné balíčky cílené do řad zbytku společnosti, rušení kontrolních kompetencí státu plošně s dopadem na oligopolizaci již nasyceného trhu všech oblastí, strašení vším možným nesmyslným vč. rasového neklidu.. vsadil bych se, že poslední romské útoky byly tzv. pojaty neboli úmyslně vyvolány. A o médiích jen dobře.
05. 09. 2011 | 16:29

stále rebel napsal(a):

Za přečtení stojí tento článek, jde především o čísla

„Platí bohatí důchody chudým a nebo je to naopak?

http://rusy.blog.idnes.cz/c/208746/Plati-bohati-duchody-chudym-a-nebo-je-to-naopak.html
05. 09. 2011 | 16:34

Eleshar napsal(a):

ad Občan:
Při druhém zamyšlení s autorem nakonec zásadně nesouhlasím a pleskám se do čela za tu naivitu. Nejde o žádné selhání politiky. To by tu nejprve nějaká musela být, aby mohla selhat.
Ne, tady vůbec nejde o chybu, tady jde o to, že záměry vrchnosti směřují úplně jiným směrem, a to k co nejdéle udržitelnému rozkrádání veřejného majetku. Po člověku, který jen bádá nad tím, jak co nejvíce a plošně zvýšit odvody do eráru a jak je z toho eráru odvést do kapes svých a svých kamarádů (a to ať pod hesly pravice nebo levice), nelze očekávat, že se bude zabývat takovými irelevantními nesmysly jako koncepční řešení důchodové politiky. Články pana Hvížďaly považuji za více či méně rozumné, ale v jádru naivní a chybné, protože Hvížďala operuje v ilusorním schématu ČR, kde politika v původním slova smyslu (tedy "pojďme věci změnit a učinit lepšími") existuje, což je premisa chybná až do zhoubnosti.
Jasně, důchodovou politiku má smysl řešit, ale abychom ji vůbec mohli řešit, musíme nejprve vytvořit skutečně tu "demokratickou politiku" ve starém slova smyslu (s důrazem na právní stát). Já jsem názoru, že v současné době toho už nelze dosáhnout systémovými prostředky.
05. 09. 2011 | 16:36

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, šedesát plus, co je to proboha za věk...
http://wbgarden.com/wbgarden%20garage.JPG
http://wbgarden.com/wbgarden%20picea%20abies%20Onyx%20nice%201%20.JPG
Veselé krizování....
05. 09. 2011 | 16:40

hovorka11 napsal(a):

Hlavně ne důvěru finančních trhů !!!
Je to slepá ulička podbízení a následného rozkrádání majetku občanů. Je to dlouhodobá past, v které prohrávají nejpracovitější obyvatelé vytvářející skutečné hodnoty. Proti maffi finančních spekulantů nejde vyhrát s vládou v ČR, která jim leze...
05. 09. 2011 | 16:42

Eleshar napsal(a):

Už v současné době se podle odhadů Transparency International ztratí 15 % z rozpočtu na veřejné zakázky (tedy asi 100 miliard korun - já vím, pořád ta samá písnička, ale cítím, že je důležité to připomínat).

Nejenže s tím vláda odmítá cokoliv dělat, naopak si hřeje ve svém středu usvědčené korupčníky a nepotisty (Drobily, Langery, Vondry, Bessery, Bartáky, Kalousky,...) a systematicky trestá přes zkorumpované články v justici lidi, kteří se na odhalení korupce podílejí (např. Michálka). Současná vláda chce tuto hrůzu ještě prohloubit, a to:

1) privatisací důchodového systému (společné peníze se převedou do soukromých rukou lidí, kteří mají vazby na ministra práce Drábka)

2) privatisací sociálního systému
a) zruší se obecní sociální odbory a jejich agenda se převede na Úřady práce
b) 90 miliard ze státních peněz se převede do správy soukromých společnosti
c) zavede se "sociální karta", která umožní soukromým společnostem klienty sociálního systému dále danit skrze bankovní poplatky (návrh reformy nepočítá s bezpoplatkovým užíváním systému)
d) dlouhodobě plánuje převést agendu ÚP do soukromé sféry a dotovat soukromé personální agentury 5000 Kč za každého nezaměstnaného (ty tak budou žonglovat s jinými firmami a pinkat si nezaměstnaného jako míček a postupně hrabat dotace)

Jak může někdo od takovéto vlády očekávat vůbec nějakou důchodovou politiku, když už je to tak průzračně korupční, že i speciálně zřízení vládní patolízalové (např. NERV a jeho členové) se proti vládě bouří a obviňují ministry ze střetů zájmů a z prokorupčních a nevýhodných reforem?
05. 09. 2011 | 16:47

Petr napsal(a):

Já bych znal jednoduché a efektivní řešení:

a) každý zaměstnavatel, který by prokazatelně zaměstnal staršího, déle nepracujícího člověka (třeba nad 50 let), tak by státu za něj NEPLATIL DANE, VZP ANI SOCIALNI!!

b) Hned bude takový zaměstnanec mít neskutečnou výhodu oproti nákladnějším, mladším zaměstnancům a zaměstnavatel si to hned porovná, zdali na práci třeba v kanceláři opravdu není lepší ten "levnější" starší člověk

c) stát sice nevydělá na VZP, PSSZ a odvodech, ale zato nebude muset platit danému člověku důchod a tím, jak si ten člověk vydělá více jak příjem z důchodu, tak zase může více utratit a tak dokola podpořit spotřebu .. nehledě na to, jak se tvrdí, že pracující lidé jsou méně nemocní a tím se také šetří spousta peněz.

p.s. takové Captcha se hned tak nevidí: "statistics debili" :DDD
05. 09. 2011 | 16:55

yes nebo děs napsal(a):

Petr

ale heslo mladí uvolněte místo starším platí jen v autobusech
05. 09. 2011 | 17:06

Rumcajs napsal(a):

Pane Hvížďala, jste úplně mimo.

Třeby Manka dělá v logistice a bude přeřazena na jiné místo. Na její místo zatím neúspěšně hledají náhradu.

A když tam přijde, jak Vy říkáte kvalifikovaný postarší člověk, tak si tipnete, kolik si říká jako nástupní plat.

Od 50 tisíc do 100 tisíc měsíčně.

No to ať se pak nedivý, že ho nikdo nechce. Jinak by na to místo brali třeba Bábu Tutovku, kdyby měla patřičné znalosti a trochu více skromnosti.
05. 09. 2011 | 17:11

VĚTRO napsal(a):

Jak to že si za 20 let na zbytek života nevyděláme ? Běžte k policiji , tám za 15 let práce dostanete rentu a listonoška vám ji bude každý měsíc nosit domu až do důchodu a můžete ležet doma na pupku už od 35 let . Ať žije pomáhát a chránit .
05. 09. 2011 | 17:26

Ládik!!! napsal(a):

VĚTRO -
snědí již od 18 let.
05. 09. 2011 | 17:38

Admirál napsal(a):

"Někteří odborníci hovoří o tom, že je to důsledek postprofesionální doby, v níž zkušenost přestává platit jako hodnota. Požadovaná je dynamičnost, kreativita a inovace."

Někteří odborníci jsou zřejmě "zvláštní" odbornici.

Z doslechu, z osobní skutečnosti vím, že je častěji požadována závislost, snadnější manipulovatelnost za nižší peníze. To častěji dokáží splnit mladší.
05. 09. 2011 | 18:14

Maximus napsal(a):

Rumcajsi ty pravoune, že prý tvoje Manka dělá v logistice? Myslíš ve skladu žaludů a bukvic u hajného Robátka? Nebo ses spletl a místo Manka si chtěl napsat, že ta tvoje udělala manko!? Čoveče to čumím, jak jste vzdělaná a schopná rodina!
05. 09. 2011 | 18:15

Targus napsal(a):

To Rumcajs:

50 litrů za mytí hajzlíků na spedici? A kde? Už tam letím, už tam běžím!!!
05. 09. 2011 | 18:18

Admirál napsal(a):

Petr - co by Vám pomohla pozitivní diskriminace starších? Okamžitě by Vám vyrostl problém s nárůstem nezaměstnanosti absolventů.

Co je menší zlo?

Prolém je, že je nedostatek pracovních míst. Potažmo je problém globalizace, globální kapitál. Pracovní místa nám "uletěla".
05. 09. 2011 | 18:20

Občan napsal(a):

To PEtr:

A kdo by to za ty starší zaměstnance jako platil?

Jak jste to myslel s tím důchodem? Že by jako ti nezaměstnaní adepti nikdy nedostali důchod? Nebo si snad myslíte, že lidé 50+ už berou nějakou penzi?
05. 09. 2011 | 18:31

Bavor napsal(a):

Runcajs: Milý pane, nediví se píše s měkkými na konci. A nechtěl byste, aby člověk na odpovědném místě pracoval za minimální mzdu? Nebo ještě lépe jenom za byt a stravu?
05. 09. 2011 | 18:32

Bavor napsal(a):

A nyní obecně: Když už i konjukturalisté jako pan Hvížďala přicházejí k názoru, že "biliony na řešení krize totiž nebyly investovány do odstranění příčin, tedy na řešení nějakého konkrétního problému, jak ukazují poslední analýzy a i blížící se další krize, ale pouze na obnovení důvěry na trzích, tedy na změnu nálady obyvatelstva, a hlavně na to, aby starý systém zůstal" tak se skutečně asi něco děje. Jinak - jak to asi ta totalita dělala, že měla práci pro všechny, rodilo se dostatek dětí a nemusel být zvyšován věk odchodu do důchodu? Není to právě v tom, "že starý systém nezůstal?
05. 09. 2011 | 18:37

portwyn napsal(a):

"Požadovaná je dynamičnost, kreativita a inovace. Prostě změna, kterou chce na sebe instituce i výrobek upozornit a přitáhnout pozornost klienta."

To si opravdu autor myslí, že ten milion nezaměstnaných budou samí manažeři a kreativci???
05. 09. 2011 | 18:51

šlapka napsal(a):

kritik
Taková je bohužel mnohdy praxe. Pokud je člověk odkázán pouze na mzdu - většinou drží zobák. Nebezpečné je, že se z toho stává návyk.
--------------
I megamilionáři v Okcidentu , ale i Orientu /viz injekce Saudů ve směru domácích investic a sociální sféry/ cítí, že je cosi v nepořádku. S prolezlostí politiky a ekonomiky.
V Okcidentu to došlo dokonce tak daleko, že jsou to paradoxně právě příslušníci high class, kteří volají po vyšším zdanění, které by se týkalo jich. Až tam dospěla podlézavost politiků. Tak dlouho se hrbili před svými pány, až je za ušiska musejí vykrákat oni sami. Velmi paradoxní, neobvyklý jev. Ale svědčí o tom, že archetyp tlustého, narcistního pana továrníka, zapalujícího si před chudobincem doutník papírovou desetidolarovkou je nahrazován lidmi vnímavnějšími a ruzumněji uvažujícími a jednajícími. Kdoví , co se z tohoto jevu vyvrbí dál - možná nějaký palácový převrat.

Problém, který zmiňuje pan Hvížďala se týká pokrytecké, nekrofilní a naprosto mimo realitu stojící šizuňkreformy - kdy bylo lidem, za pilného přizvukování přihlouplých, bigotních a servilních médií vtlučeno do hlav, že budou pracovat do 70 let....když je masovým jevem, že problémy sehnat slušnou práci mají lidé už po 50 - tce. Stejně přihlouplí bigoti z nábožensky orientovaných stran pak radí řešit vše zvýšenou porodností. Což je další omyl - navíc velmi nebezpený ve směru nezodpovědných rodičů.
Produktivita práce totiž roste, stejně ale tak klesá počet příležitostí zhodnocení investic v reálné ekonomice - protože mezinárodní dělba práce a rychle šířící se informace stírají komparatibilní výhody - jednu z os kapitalistické soutěže.
Situaci dále zkresluje ekonomika spekulativní - ve finančním vyjádření několikrát silnější než je fyzická ekonomika. A samozřejmě korupce. Jako východisko, průsečík a alfa omega fašizoidních systémů.

Ale nejhorší by bylo podlehnout strachu. Nebo spíše strachu ze strachu.
Věci se kazí, procesy neprobíhají mnohdy tak, jako bychom chtěli. Ale problémy jsou tady od toho , aby se řešily. Na evropské úrovni se volá po sjednoceném postupu, např. zřízení evropského ministerstva financí.
Po šetření i konjunkturálních výdajích. Po škrtech i expanzi. Což je absurdní.

Zdá se mně, že není kladen důraz na to hlavní - jakou roli vlastně hrajou banky. Jak plní své - svým způsobem poslání - distribuci finančních zdrojů tak, aby rostlo bohatství lidí, komunit, společnosti. Kde jsou všichni ti rozumbradové z analytických, úvěrových, strategických....a dalších oddělení.
Možná že vím kde jsou.
Tvoří kruh/ochranný val/ kolem partiček politiků, každý z nich má za sebou několik jedinců z portfolia jejich vysoce bonitních klientů/kteří dosáhnou na finanční zdroje vždy - a pokud ne, tak pomůže stát/...a radí...a radí a radí a radí...už cela leta.
Výsledkem jejich rad je mj. i stav, který popisuje pan Hvížďala.

Konjunkturální injekce - rozumná konjunkturální injekce je ale v poměrech ČEZka, Moravy a Slezska nemožná téměř ve všech rovinách - jak v podobě efektivních velkých projektů s multiplikačním pozitivním účinkem /megapsychouši a megazloději nejsou schopni nic takového vymyslet/ na celou společnost, tak v podobě motivací /oni chtějí dokonce v této době sjednotit i DPH/, tak ergulací /oni umí zregulovat akorát malé - nevýznamné zlodějíčky a psychouše - jinak by totiž museli začít u sebe a svých kamarádíčků/.
Jediná možnost - pro ně - je vytvořit početně velmi silnou třídu chudáků, kteří vezmou i přípežitostnou práci za pár šupů, snadno propustitelných a pak zásahy falang těžkooděnců - pokud tito chudáci budou už fakt mlít z posledního.
Budou tedy nařizovat - však mandát prý k tomu mají. Ale samozžejmě se špatnými výsledky. Špatní lidé a špatná nařízení jsou vždy zárukou jediného - špatných výsledků. A vysokých vedlejších nákladů.
Oni chtějí konkurovat Číně, pak Indii a nakonec Bangladéši.
Z jediného prostého důvodu - protože oni sami by ve Švýcarsku či Švédsku horko těžko sehnali práci jako metaři.

Pokud budou v ČR u moci tito, jsem všemi deseti pro diktáty z Bruselu.
Je to v zájmu České republiky, českého národa - ač to opět zní paradoxně.

P.S. Leonidas stál proti milionovému vojsku Peršanů u Thermopyl s pouhými 300 Sparťany, jak praví legenda.
Co je to pár megapsychoušů a megazlodějů proti milionovému perskému vojsku....
Nic. Kapka v moři.
A přeci furt kape....kap....kap.....kap....
05. 09. 2011 | 18:57

Čenda napsal(a):

Současný stav je vyvolán strukturální krizí. Po finanční a hospodářské krizi přišla strukturální. Prostě nejsou pracovní místa u nás tak jako ve všech „ vyspělých“ postindustriálních zemích. A to z toho důvodu, že produkty - hmotné výstupy jsou v Číně a Indii a tyto země přestávají mít zájem o nehmotné služby k vyráběným výrobkům, protože jim roste masa vlastních vzdělaných lidí pro výzkum, vývoj i řízení složitých technologických procesů. Velmi strmě klesá jejich poptávka o tyto produkty od „Postprůmyslových zemí.“ Na globálních trzích tyto státy, Unie, Společenství nemají směnné produkty a musejí se zadlužovat v zahraničí. Nedostatek práce pak u nich vede k růstu sociálních výdajů a zadlužují se tedy i vnitřně. Ukazuje se, že teorie o společnosti služeb, jako vrcholné fázi ve vývoji lidské společnosti, je přinejmenším pochybná. Pořád asi v každém společenství lidí od regionálního uspořádání, přes stát a Unii až po planetární společnost platí základní přírodní zákony. 1/ Společnost je v rovnováze tehdy, když má takové portofilo pracovních činností, že umožní pracovní příležitosti většině. Debilů se rodí stejný počet jako géniů, podprůměrných je stejně jako nadprůměrných. 2/ Pracovní týmy jsou nejproduktivnější, mají-li vyváženou strukturu věkovou, charakterovou a znalostní.
05. 09. 2011 | 19:16

ventos napsal(a):

jojo, sladkej život novinářů ve virtuálním světě že ... a funguje to, pár let se tady papouškuje několik chytráků co tvrdí, že se děti nemusejí nic učit protože je všechno na internetu a výsledek se dostavil, ty naše už jsou skoro nejhloupější v Evropě
a teď zase že nikdo nemusí nic umět, stačí že vypadá dynamicky ... co kdybyste místo rozumování o ničem obešel pár právníků a poradil v nějakým článku těm diskriminovaným jak se bránit ??
05. 09. 2011 | 19:29

chybí řešení napsal(a):

Nepíšete žádný návrh řešení, pane Hvížďalo. Informace uváděné v článku známe všichni.
05. 09. 2011 | 19:53

Kvakin napsal(a):

Pro seniory je třeba organizovat "Veřejné domy šťastného odchodu" - jestli do křesťanského Kristova nebe či do pohanského zásvětí podle pokynů Morany, ať si zvolí sami senioři (organizátoři poslední duchovní služby pro to budou jistě kvalifikovaně vyškoleni - sám krysí tlama Drábek se s nimi výročně sejde k výměně zkušeností). Stát za pomoci PR agentur zaangažuje seniory (v Praze již od 60 let věku) pro šťastné řešení exitu, pozve je na radostný večírek s pohoštěním, alkoholem a mladými dámami (řečníka Drábka se zvát nedoporučuje) a s posledním přípitkem nastane posléze onen šťastný odchod. Stát jásá, bilance financování zdravotního a důchodového systému se vylepšuje, senioři splnili svou poslední vlasteneckou povinnost, a nakonec "musíme tam přece všichni". Ostatně "Staří mrtví, uvolněte místo mladým mrtvým" požaduje již klasik národní literatury (B. Hrabal). Na závěr: nejsem z generace Mádla, Issové či Zelenky; podle pražské typologie jsem již senior, ač na starobní důchod nárok zatím ještě nemám. Ale všeho dočasu.
05. 09. 2011 | 19:55

Ušulum napsal(a):

Známý, takto soustružník v důchodu (ČKD Blansko), jednou vzpomínal, jak to chodívalo ve fabrice. Totiž i za socialismu starší chlapi pár let před důchodem neměli tu výkonnost jako zamlada, přitom dělali v úkolu a prostě nestíhali. Takže je třeba přeřadili na jinou práci, do skladu nebo tak, a dopláceli jim rok-dva původní mzdu, aby se jim nekrátil důchod. Tak byl ten nelidský režim krutý, prostě vůbec žádná svoboda. Jinak ten známý zažil vytunelování ČKD a jeho rozbití do manufaktur, údajně snad kdosi provozoval kovovýrobu (výhodně "sehnal" mašiny) ve starém prasečáku s hliněnou podlahou a když tam přijel zákazník z Rakouska, byl spokojen - takhle si to u nás představoval.
05. 09. 2011 | 20:13

Ray napsal(a):

Tohle lze řešit jenom zvýšením míry přerozdělování (při součané snaze o efektivitu a minimalizaci státu). Pravicové řešení, tedy nechat starší nezaměstnané "zodpovědně" chcípnout, asi nebude to pravé. Penzijní fondy jsou nejistý hazard a rozumná (tj. výběrová) imigrace by zlepšila jenom málo. Nynější nhumanitárně pojatá, nevýběrová imigrace systém naopak silně zatěžuje "výrobou" nových dávkařů a zločinců.
Aby bylo co přerozdělovat, nelze donekonečna na dluh kupovat čínské zboží a hrát si na "ekonomiku služeb". Omezení mobility kapitálu, jeho podřízení zákonům a ochrana evropského trhu mohou donutit kapitalismus aby levnou práci nahrazoval automatizací. K té ostatně vývoj spěje i s globalizací, jen pomaleji. Po dosažení určité míry automatizace bude přerozdělování beztak jedinou alternativou...
05. 09. 2011 | 20:29

Pavel Bela napsal(a):

Ten Škrhola, nebo jak se ten ,,,no, jmenuje, zase kecá..
05. 09. 2011 | 20:31

Alena Vrbová napsal(a):

Pane Ray,

o jakém to přerozdělování píšete? Můžete být více konkrétnější a přesnější?

Alena Vrbová
05. 09. 2011 | 20:48

Daňový poplatník napsal(a):

To Rumcajs:
Když se majoránka hulí, dá se do koláčků, do salátu a ještě do koktejlu, tak je jí prostě moc. A to bych si k tomu ještě tipl na tři panáky tuzemáku
05. 09. 2011 | 21:14

ivan tomek napsal(a):

V mem oboru (informatika) je tlak na (vic nez) maximalni produktivitu extremni a moji byvali studenti jsou opravdu ve 40 letech v tezke situaci. To ovsem neplati v kazdem oboru, jako treba zdravotnictvi. Ale nevidim duvod proc by pri dnesni obrovske produktivite meli lide pracovat v podstate 'stejne' dlouho jako v 19 stoleti, kdy produktivita byla zlomkova. Proc by svet nemohl byt rozumny a uznat, ze je-li clovek pro svuj obor opotrebovany, pracovat dal nemusi a pohodlny zivot bude mit zaruceny, protoze produktivita hospodarstvi to umoznuje? Je to opravdu otazka politicka - to jest otazka toho, co si (moudre) obcanstvo vynuti.
05. 09. 2011 | 21:16

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
Opravdu jste zapomněl na tu koncovku, nerad bych se mýlil, ale vidím dvě: buďto se glabální kapitál chytne za nos, začne být odpovědný, a vznikne tu fašismus s lidskou tváří, anébo dojde na tu Auroru.
Škoda, že mezi politiky už není Jiří Dienstbier, ten měl dokonce školení na to, co se stane, když se přikládá pod kotlem, a přiškrtí se klapky.....
05. 09. 2011 | 21:20

Jůlínek napsal(a):

Polistopadové vlády se rozhodli k tomu,že stát nebude za nic zodpovídat,nic řídit,protože je špatným hospodářem,k prodeji pokud možno veškerého státního majetku v domění,že mocná ruka trhu vše vyřeší.Politici nepočítali však s tím,že jejich schopnosti budou tak mizerné,že nedokáží ani vybrat daně aby sami měli co krást.Dokonce mám pocit,že vznikla doměnka o možnosti výdělku peněz bez práce.Tím myslím skutečné práce.Nyní jsme ve stádiu,že sice máme pražskou burzu,ale nemáme továrny,zemědělce a pod.Ukazuje se,že obchodování na burze na nás nevydělá.Asi bude nutné co najrychleji zajistit všem práceschopným lidem práci a to od doby ukončení studia až do cca 60 let tak,aby i ten 60 letý neměl pocit,že je starý.K čemu je prodlužování věku odchodu do důchodu,když od 50 let vyučený řemeslník se středoškolským vzděláním a dvacetiletou praxí nesežene práci.Samozřejmě,že od podnikatelů-zlatokopů není možné očekávat uvědomělost na takové úrovni,aby suplovala stát.No a přemnožení podnikatelé se budou samozřejmě starat o minimální daně,protože jak stát k lidem,tak lidé ke státu.kapitalistické zřízení se jeví daleko zranitelnější než to socialistické.
05. 09. 2011 | 21:23

Cestovatel napsal(a):

Petr:

Pane to by jste danému člověku spíš přitížil. Váš důchod závisí na tom jestli platíte socialní pojišťění (myslím že je to 35 let). Pokud by za člověka nad 50,který začal pracovat v 26 neplatil zaměstnavatel sociální pojištění, jak by se pak zaopatřil ve stáří? Kdyby neplatil zdravotní pojištění kdo by mu při těžkém úrazu zaplatil operaci?
05. 09. 2011 | 21:48

dakram1 napsal(a):

Já si ještě přisadím...a tento 45 letý či 50 letý se má starat o své rodiče...čili 70 leté a více...aby splnil plán našich politiků, že každý se má o své rodiče starat sám...a někteří díky rozvodům těch rodičů, co budou potřebovat jejich péči mohou mít i více...
05. 09. 2011 | 21:50

Cestovatel napsal(a):

Jůlínek:

A silný stát, který bude řídit vše a občané se budou jen řídít jeho rozkazy bude asi lepší :)

Stát je skutečně špatným vlastníkem jak dokazuje příklad ocelářského průmyslu znárodněného roku 1949 ve Velké Británii, který pak v roce 1953 musel být znovu zprivatizován.
Stát pokud vlastní příliš mnoho podniků tak
1) Nedokáže je zvládnout
2) Likviduje tím ekonomickou svobodu a hrozí situace podobná Rusku s Gaspromem
05. 09. 2011 | 22:11

Cestovatel napsal(a):

Skvělé to mají na Slovinsku, kde jejich ekonomika půjde brzy do kytek, kvůli rostoucímu počtu důchodců a protože si tam schválili referendum, kde odmítli chodit do důchodu v 65 jak je to ve všech vyspělých státech. Místo toho mají důchod v 58 muži a ženy 57 a hrozí jim díky narůstajícím výdajům to samé co Řekům.
05. 09. 2011 | 22:14

Anonymus napsal(a):

Stařeček: "Podle toho jak některé znám a jsou to ti, co si myslí, že hned po nástupu dostanou alespoň ten dnešní průměr (cca 23000 Kč), tak ti se uplatní asi špatně."

Neuplatní, odejdou do západní Evropy, kde těch 23000Kč nestačí ani na minimální mzdu. Já nechápu co si tady všichni myslíte jak si tu lidi žijou nad poměry, vždyť to naprosto neodpovídá realitě.
05. 09. 2011 | 22:28

Rumcajs napsal(a):

Maximus:

Tohle radši nezkoušej. Tuhle zaučovala asáka co učil na vejšce statistiku a chlapec to nezvládl.

Takže se radši drž toho svýho kopyta.
05. 09. 2011 | 22:54

Rumcajs napsal(a):

Bavor:

Minimální mzda a 50 tisíc měsíčně- to je dost od sebe.

Ale máš pravdu. Řadě lidí, co byli na tom pohovoru bych nedal ani tu minimální. Představa některých lidí o vlastní ceně je někdy dost mimo realitu.
05. 09. 2011 | 22:56

Divobyj napsal(a):

Autor
Situaci jste celkem realisticky popsal,což je u vás jevem ojedinělým.
Asi jsem špatně četl,ale ŘEŠENÍ nevidím.
Já,když napíšu,že v tomhle státě je neskutečný chaos ve všem,budu mít samozřejmě pravdu.Jenže tohle napsat není žádné umění! Navrhněte něco,předveďte se,ať tu stále nejste jen za blafala!
05. 09. 2011 | 23:11

nuclear napsal(a):

Drozd popsal pravdu!
Halellujah !Radujme se !
Souhlas s Eleshar, a občan.
06. 09. 2011 | 00:27

Petr napsal(a):

To: Občan, yes nebo děs, Admirál:

Já nevím, jak reagovat smysluplně na vaše komentáře.. ale pozitivně cítím, že je NUTNE nějak STARSI LIDI zvýhodnit pro zaměstnavatele.. vždyť se na to podívejte - i s ohledem na tento článek.. očekává se v nejbližších letech (méně jak 10 letech), že nezaměstnaných starších 60 let bude více jak JEDEN MILIION!!! . to je více jak 20 procent produktivní populace!"

něco se s tím dělat "musí" a současné "recepty" jsou totalně na sr**čku a k ničemu použitelnému nevedou.. a jestli absolventi na tom budou trpět? proboha.. a kdo jiný, NEZ ONI!!! by měli mít za stávajících okolnosti šanci na získání práce? aspon to povede k tomu, že desítky lemplů, co si stěžují na foru idnes.cz, že nemohou v klidu poslouchat MP3 ze svého nového iPadu na "nudných přednáškách" konečně vyrazí.. počet tzv. "absolventů" je naprosto NEAKCEPTOVATELNY v porovnání k jejich FINALNI erudici...
06. 09. 2011 | 02:01

tom napsal(a):

Karel Hvížďala:
Doporučoval bych při kontrole pravopisu nespoléhat na Word. Článek nepůsobí zrovna jako od vzdělance, když v něm chybí interpunkce, nenavazují rody podmětů a přísudků apod.
06. 09. 2011 | 03:30

kormoran napsal(a):

Ale pane Hvizdalo nebudte takovy sobec !

Lidi je jako sracek !
Drive nez zakukate a natanete backory vam probleskne hlavou Vas bidny zivot !

Proc skucite? A zrovna Vy?

Z ceho mate strach?
06. 09. 2011 | 04:32

igor napsal(a):

možžná to chtělo napsat ještě lapidárněji, ale alespoň téma je vystiženo správně.
06. 09. 2011 | 06:29

Hana napsal(a):

A do toho jeden postřeh z jiné strany - v tichosti se před dvěma lety zrušilo, že kdo bere důchod, může být zaměstnaný jen na dobu určitou. To už neplatí - tedy člověk začne normálně pobírat důchod, ale dál je zaměstnancem se vším všudy - tedy odstupným atd. Propustit ho lze jen z důvodů podle zákoníku práce.
Takže to momentálně v praxi funguje tak, že jsou zaměstnávání důchodci - samozřejmě za minimální mzdu - spokojený je zaměstnavatel i důchodce - a ostatní jsou na pracáku. Taky dobré - tohle je zjevně velmi výhodné pro stát!
06. 09. 2011 | 08:11

sim napsal(a):

Musím se smát... V roce 1990 mně bylo 36 let, pracovala jsem jako řadová úřednice v pojišťovnictví, nikdy jsem nebyla v KSČ a najednou se na mě, na nás starší začalo dívat jako na staré struktury... začal nám šéfovat mladíček s VŠ , ale bez praxe...nastupovaly dívčiny rovnou se střední s nástupními platy až o 3 tisíce vyšší než naše s 20ti letou praxí.... Nyní po 21ti letech těmto "osvíceným novátorům" táhne na 50 let a ejhle mládí vpřed už neplatí...
06. 09. 2011 | 08:18

Cinkal napsal(a):

Myslím, že dnešní lidé kolem 45-50 let jsou ti co nejhorlivěji cinkali klíči. Tak ať lokají demokracii a svobodu plnými doušky a nekafrají. Na smeťák s nimi a posléze eutanazii
06. 09. 2011 | 08:30

jih napsal(a):

Starsim lidem by hlavne pomohlo, kdyby jim zakony a dobrodinci lidstva davaly sanci. Prvni tvori z uzavreni pracovni smlouvy a jejiho rozvazani, ktere pusobi hlavne jako straseni zamestnancu a hlavne zamestnavatelu prijimajici noveho zamestnance. "Zkusit to. Kdyz nam to nebude vyhovovat tak se rozejdeme." Slouzi to snad jen odborovym predakum aby jejich ovecky byly vystrasene. Dobrodinci lidstva a publicisti zase pravidelne upozornuji svymi uslechtilymi soucitnymi projevy manazery aby se nahodou nespletli ze lidi nad padesat se zkratka neberou. Na jedne strane se svet prace meni, pozaduje se mobilita pracovni sily na druhe strane se ze zmeny mista snazime delat tezke martyrium.
06. 09. 2011 | 08:35

referent napsal(a):

Časem pochopíme, že nadšení pro tržní globální kapitalismus nás zavedlo do sociální nejistoty a života na hraně existence.
Kapitalismus je pro vyvolené partajníky a ne pro námezdné síly. A těmito pouhými námezdnými silami, jak se ukazuje jsou i schopní manageři.

není čas začít budovat socialismus?
06. 09. 2011 | 08:45

Rumcajs napsal(a):

referent:

Tak začni.
Ale skus to prosímtě bez nás, co s tebou nesouhlasíme.
06. 09. 2011 | 08:53

sim napsal(a):

Rumcajs, bohužel lidé jsou nepoučitelní... zvlášť, když dnešní kapitalismus míří, když vynechám vědeckotechnickou revoluci, k ještě horšímu feudalismu (vláda oligarchů a mafií, ekonomické otroctví..) Nedávno jsem četla, že v pozdním feudalismu pracovali nevolníci pro panstvo, potažmo stát, 1 den v týdnu, t.j. 52 dní v roce, t.j necelé 2 měsíce... dnes pracujeme pro stát, daně, 7 měsíců...
06. 09. 2011 | 09:15

klaucz napsal(a):

Řešení je jednoduché. Zavést povinnost pracovat min. 20 let v soukromém sektoru / kromě zdravotnictví, policie, hasičů /. Mladí by se naučili dělat a možná by i začali studovat nějaké normální školy, aby je někdo byl ochoten zaměstnat. Do státní správy by se pak chodilo za odměnu před důchodem. Mohly by se ušetřit i mzdové náklady, protože člověk v 50 by byl za tuto práci vděčný i za mnohem menší mzdu. Navíc dynamičnost, kreativita a inovace je ve veřejném sektoru spíš na obtíž.
06. 09. 2011 | 09:25

klaucz napsal(a):

jih

Můžeš dát smlouvu na dobu určitou a za pár let snad poznáš, zda to bude šlapat a dáš normální smlouvu. Hledáš problém tam, kde není.
06. 09. 2011 | 09:30

http://ivopeterka.mysteria.cz napsal(a):

Pane Hvížďalo, máte pravdu. A nejvíc asi v tom, že o kvalitu už dnes nikdo nestojí. Na opravdu kvalitní a promyšlený výrobek dnes narazím jen opravdu velmi výjimečně. Naopak u mnohých výrobků často přemýšlím, co za člověka mdlé inteligence to navrhlo.
06. 09. 2011 | 09:37

Jaromír Strašil napsal(a):

Zaměstnanost - fondy EU i tátu musí směřovat k zaměstnanosti a inovaci, tj. efektiv. přínosu firmě a potažmo státu. To platí pro absolventy plně a pro další věk. skupiny pobídkovými pákami. Jenže všeobecné prachy se hrnou vykukům a silným. Jenže to by museli být jiní u vesel...
06. 09. 2011 | 09:55

Tenzulice napsal(a):

Zvyšování doby k odchodu do důchodu pouze přeřazuje část lidí z důchodového systému do sociálního systému. Je to výhodné pro stát, protože sociální dávky jsou výrazně nižší a neustále se snižují. Práce je v Česku dost, ale nejsou peníze na její zaplacení, takže tvrzení, že každý si může obživu najít je lež. Navíc s chudnutím obyvatel se snižuje poptávka na služby a tím dochází k dalšímu zvyšování nezaměstnanosti. V rámci strategie vládnoucí mafie by bylo asi nejvhodnější založit soukromou firmu, která by obchodovala s tělesnými orgány "nadbytečných a zbytečných" občanů této země. Tím by se mnohé vyřešilo, že.
06. 09. 2011 | 10:14

Dalibor Štys napsal(a):

40 - 50 (i 60) js dnes lidem, kteří po revoluci rychle vyrostli, například díky tomu, že uměli jazyky nebo s počítačem. Dostali se mnohdy do vedoucích a velmi pracených funkcí. Jenže svět se změnil a oni se citli v situaci, kdy jsou overskilled. Občas prošvihli čas k postupu ve firemní hierarchii - např. odchod do zahraničí - přechodu do pozice nezávislého konzultanta etc. Nebo jednoduše přehlídli, že směrem vzhůru se pyramida zužuje. Podobné problémy nají ma západě už nekolik desítek let a celkem si s tím umí poradit. Stačí si jen uvědomit, že to nastane.
Nemám pocit, že například o skutečně kvalitní řemeslníky by nebyla nouze. Naopak, vímmo tesařích kteří pracovali až do druhého infarktu v 67. Protože nikdo z těch, kdo přišli po nich, nebyl schopen tak dobře spočítat dřevo a najít náhradní řešení, když něco nebylo k dispozici. A dnes je, minimálně finančně, celkem v pohodě.
Z odlehlého konce zas vidím na univerzitách šedesáti- i sedmdesáti- leté profesory za něž není adekvátní náhrada. A to reálně, nikdo se totiž neobtěžuje jejich náročnou přednášku převzít, nemají čas, musí přece sháněk granty a dělat politiku na schůzích. Může to být i tak, že k tomu nemaji správné schopnosti, protože ti dnešní padesátníci, co ty schopnosti měli, kdysi odešli dělat manažery :-)
No, tak nějak vidím ten problém naší doby. Staří fachmani by především měli být ve škole nebo učilišti, ovšem to by nesměla být ve vzdělávání zcela separátní kariéra do níž se zvenku prakticky nedá dostat.
Jestli celý ten problém není nekde jinde.
06. 09. 2011 | 10:27

stavos napsal(a):

Je mi 56 jsem vyučený, mám střední školu,nedokončenou vysokou, autorizaci v poz. stavbách dělal jsem stavbyvedoucího na stavbách v rozsahu stovek milionů.To bylo, dnes už půl roku sedím doma a odpovídám na inzeráty. Proč? Mám smůlu dělal jsem ve firmách, které zkrachovaly nebo se restrukturalizovaly nebo neplnily smluvní podmínky na kterých jsme se dohodli. Na smrt ještě příliš zdráv, na důchod příliš mlád a na žití příliš chudý. Co dál ? Uvědomují si dynamičtí manageři, že i jim bude jednou 50 a víc. Je nutné jim to stále připomínat, také i jim se může stát, že jednoho krasného dne budou čučet, jaké nic jsou minulé zásluhy. Práce se nebojím, opravuji za pomoci rodiny domek, řemeslo jsem ještě nezapomněl a odpovídám na inzeráty
06. 09. 2011 | 10:28

stavos napsal(a):

Je mi 56 jsem vyučený, mám střední školu,nedokončenou vysokou, autorizaci v poz. stavbách dělal jsem stavbyvedoucího na stavbách v rozsahu stovek milionů.To bylo, dnes už půl roku sedím doma a odpovídám na inzeráty. Proč? Mám smůlu dělal jsem ve firmách, které zkrachovaly nebo se restrukturalizovaly nebo neplnily smluvní podmínky na kterých jsme se dohodli. Na smrt ještě příliš zdráv, na důchod příliš mlád a na žití příliš chudý. Co dál ? Uvědomují si dynamičtí manageři, že i jim bude jednou 50 a víc. Je nutné jim to stále připomínat, také i jim se může stát, že jednoho krasného dne budou čučet, jaké nic jsou minulé zásluhy. Práce se nebojím, opravuji za pomoci rodiny domek, řemeslo jsem ještě nezapomněl a odpovídám na inzeráty
06. 09. 2011 | 10:30

stavos napsal(a):

Je mi 56 jsem vyučený, mám střední školu,nedokončenou vysokou, autorizaci v poz. stavbách dělal jsem stavbyvedoucího na stavbách v rozsahu stovek milionů.To bylo, dnes už půl roku sedím doma a odpovídám na inzeráty. Proč? Mám smůlu dělal jsem ve firmách, které zkrachovaly nebo se restrukturalizovaly nebo neplnily smluvní podmínky na kterých jsme se dohodli. Na smrt ještě příliš zdráv, na důchod příliš mlád a na žití příliš chudý. Co dál ? Uvědomují si dynamičtí manageři, že i jim bude jednou 50 a víc. Je nutné jim to stále připomínat, také i jim se může stát, že jednoho krasného dne budou čučet, jaké nic jsou minulé zásluhy. Práce se nebojím, opravuji za pomoci rodiny domek, řemeslo jsem ještě nezapomněl a odpovídám na inzeráty
06. 09. 2011 | 10:32

Praktik napsal(a):

Asi si musíme říci na co vlastně máme stát.SIM v 9 15 řekl správně- za feudalismu se pracovalo 1 den v týdnu na panském/ a ještě zpravidla jen v létě - takže na stát se pracovalo nějakých 40-50 dnů. Známý je i pojem desátek- zaplatila se desetina/ plody práce nebo přímo prací a stát zabezpečil bezpečnost a dodržování zákonů.
Dnes děláte na stát zhruba polovinu roku / a po započtení DPH a spotřebních daní a různých poplatků i více, ale stát není schopen zajistit ani tu bezpečnost a s obranou spoléháme na NATO, naše armáda by ubránila tak malé městečko na 3 dny.

Socialismus byl nedemokratický ale vládl skutečně zemi. Někdo spočítal kolik má obyvatel a podle toho rozdělil práci-kolik vypěstovat brambor a obilí, kolik domů a silnic postavit, a i to kolik uživíme umělců a profesionálních sportovců, jakou policii a armádu.Stát určil kolik potřebuje studentů a ve kterých oborech a po vystudování nabízel nedočkavě práci. Pro každého bylo práce dost a každý měl sociální jistoty podle toho kolik sám přispěl. S některými nedostatky v zásobování konzumem a luxusem to nějak fungovalo

Po cinkání klíči jsme uvěřili, že vše vyřeší neviditelná ruka trhu. Nevyřešila. Už si neumíme vypěstovat brambory, neuživíme nemocnice a pohotovosti, požárníky, armádu, dopravu a zásobení vesnic, nově už ani rychlíky, péči o staré a nemocné, ale máme nadbytek reklamy, zbytečného konzumu, nesčíslně rádobyumělců a sportovců v čím dál více divných sportech.Studenti si "svobodně" studují co chtějí a pak se diví že je společnost nepotřebuje a odcházejí žebrat na pracák Na vybrání daní stát potřebuje čím dál více úřadů, účetních , auditorů a jiných neproduktivních. Spousta neziskovek se živí něčím co bylo normální v péči státu- péče o staré a nemocné, cigánské iniciativy atd. Narůstá počet lidí kteří pracují ale tvoří jen papíry razítka a překážejí a parazitují. živíme stále více nepracujících. O zbytečném systému drahých a ničemných politických stran a o rozkrádání ve stech miliard ročně už bylo popsáno dost. Nemůžeme to uživit a zadlužujeme se

Buďto zrušíme stát úplně a zavládne anarchie a systém ukradni co můžeš. Nebo se stát znovu zhostí své role a v modernější formě než socialismus nabídne svým občanům fungující systém, kde bude důstojné místo pro každého kdo slušně žije a pracuje. Jiná možnost není
06. 09. 2011 | 10:45

on. napsal(a):

Ale Vaclav Klaus rikal, ze neviditelna ruka trhu vyresi vse.
06. 09. 2011 | 10:48

on. napsal(a):

Praktik
Stat je prekonan, bud nam budou vladnou korporace (coz uz de facto delaji), nebo vzniknou komuny.
Na korporace ale pozor, jejich psychologicky profil je jasny - psychopati.
06. 09. 2011 | 10:50

Bavor napsal(a):

Pro Praktika: TENTO stát není schopen vytvořit "svým občanům fungující systém", protože je to stát parazitů, který se vzdal své ekonomické funkce a dovoluje, aby občané byli "legálním" způsobem okrádáni. Slibuje svobody, ale dává je jenom těm, kteří se podílejí na moci a kteří jsou korumpováni ekonomicky vládnoucí třídou - vlastníky. Všechny zákony dělá pro vlastníky a pro to, aby jim umožnil kořistit z práce jiných. "Neviditelná ruka trhu" je synonymem pro sprosté okrádání. Dnes už v tomto státě občanům téměř nic nepatří, vše bylo prodáno cizím firmám a vlastníkům včetně půdy. Pokud si občané nevezmou zpět to, co jim bylo ukradeno a za babku prodáno, pak se stanou pouhou pracovní silou s tendencí k asijským mzdám. Pak budeme pro současné vlastníky "konkurenceschopní".
06. 09. 2011 | 11:00

on. napsal(a):

Bavor,
jeste bych dodal, ze temi vlastniky jsou NEOSOBNI korporace, tj. byrokraticke aparaty, ve kterych nikdo nema odpovednost.
06. 09. 2011 | 11:06

Bavor napsal(a):

To Stavos: Kde a kdy se stala chyba, víte to? Kolik vám bylo let v roce 1989, a zvonil jste klíči? Splnilo se to, co vám tehdy slibovali? Cítíte se svobodný a nezávislý? Nejste li pamětník, zeptejte se pamětníků, zda by se vám to, co se vám stalo nyní, mohlo stát tehdy. A hlavně MYSLETE! Ne v novinových titulcích, ne v těch pravdách, které vám dnes předkládají jako jediné a samozřemé. Použijte VLASTNÍ hlavu a vlastní zkušenosti.
06. 09. 2011 | 11:10

Noe napsal(a):

On -Praktikovi - jenže systém komun, třeba izraelské kibucy- se rozpadá, protože naráží na kapitalistické prostředí.- prostě lidi poctivě pracovali a pak zjistili že se na ně navalují paraziti a že za tutéž práci mimo kibuc by dostal víc
Nebyl socialistický stát forma velké komunity??? Osobně si myslím, že se budeme muset vrátit k modernější formě socialismu. Rozhodně se ale musíme vrátit k heslu Každý pracuje podle svých schopností a každému podle jeho práce. Kdo nepracuje ať nejí. Ale musí to platit opravdu v celém státě
06. 09. 2011 | 11:10

Bavor napsal(a):

To Runcajs 05. 09. 2011 | 22:56 : Vaše představa a představa zaměstnance o ceně práce je zcela odlišná. Zaměstnanec musí živit rodinu a vás. Vy uvažujete jenom o tom, kolik z jeho práce budete mít vy a nic jiného vás nezajímá. Pro vás by bylo nejvýhodnější, kdyby zaměstnanec pracoval téměř zadarmo. Ale kdyby se to všude podařilo realizovat (a zaměstnanci přitom nepomřeli hladem), kdo by potom kupoval produkci, kterou oni vytvořili? A tak jako vy uvažuje celá vládní garnitura, podkopává koupěschopnost obyvatel a pak pláče, že není odbyt, klesla poptávka, nevybírají se daně. A zvyšuje daně a jde se do dalšího kola sestupné spirály. Váš způsob myšlení a vaše názory odsoudí historie. V budoucnosti spláčete nad výdělkem!
06. 09. 2011 | 11:31

Kim napsal(a):

Chybí nám věštci, kteří by dokázali s větší mírou pravděpodobnosti než meteorologové (což jsou vlastně taky věštci) předpovídat nálady ve společnosti a nastalé věci budoucí. Mezi věštce ale, pozor, nelze počítat finanční (obecně jakékoliv) poradce, kteří se při prodeji produktu snaží věštit zářné zítřky (finančních i jiných) výnosů. To jsou jen prachsprostí zloději. Kdyby totiž jejich produkty byly tak výnosné, nebo by jim alespoň sami věřili, pořídí si je jen pro sebe a na ostatní nezbude nic!
To, co vláda nazývá reformou, je jen nucený rychlý přesun majetku z rukou lidí do institucí (je jedno zda státních nebo soukromých, bank nebo firem) za psychózy strachu z kdečeho – hlavně aby lidi platili. A lidi platit budou, protože to stát nařídí, protože se budou bát o zdraví, o práci a tak. Ale většina lidí to tak chtěla, volila ty "svoje" a umožnila stranický systém obdobný tomu z první republiky.
Na běžné práci se prostě vydělat nedá, nelze se zabezpečit na stáří tady a teď, ten kdo chce vydělat musí mít trvale přístup k milionům měsíčně a ne jako pokladní v supermarketu která s bídou dosáhne na třináct tisíc.
A s dosaženým vzděláním, no, to je ošemetná věc, překvalifikovanost je skoro sprosté slovo, ale pánové a hlavně dámy z firemních oddělení "HR" tj. human resources, to používají jako silný argument pro starší lidi s diplomem (kromě jiného co vám řeknou - pouze mezi čtyřma očima - z čehož nejběžnější fráze jsou „jste starej“, „máte moc dětí“ nebo „blbě vypadáte“, „potí se vám ruce“, „máte červenej nos“, „proč nebydlíte v sousedství?“ atp.). A setkal jsem se s praxí, kdy firmy propouštějí zkušené zaměstnance, kteří jsou u firmy nejdéle a mají i relativně vysoký plat (ale netýká se to manažerů, ty jsou propouštěni pouze tehdy, když někdo někoho pořádně na*ere), aby na totéž místo vzápětí nastoupil nekvalifikovaný MBA ale za poloviční plat a protože nic neumí, tak se jeho práce rozmělní mezi ty to zbyli. Plánují lidi jako polínka na podpal, ani nečekají, až vyhoří.
Víme sice trend, umíme popsat problémy, ale jak to opravdu bude za pět, deset, dvacet nebo i třicet let, jak nás pěkně straší nohsledi nečasu, tak to dneska opravdu zodpovědí pouze kvalifikovaní věštci. Jediné co já vím naprosto přesně, že můj čas na tomto světě je omezen stejně jako všech ostatních, což je asi jediná, byť poněkud skličující jistota.
06. 09. 2011 | 11:59

Východniar napsal(a):

Bavore cinkal jsi klíči a vykřikoval že stát, který se stará o blahobyt dělníků a rolníků je blbost. A teď se divíš, že pro kapitalistu je dělník jenom nákladová položka v účetnictví a tedy čím nižší, tím větší zisk.

Ujasni si co chceš
06. 09. 2011 | 12:02

Ara napsal(a):

Myslím, že i v pětačtyřiceti má člověk ještě šanci, pokud ovšem ovládá profesi, o níž je na trhu práce mimořádný zájem.
Horší je to s těmi méně kvalifikovanými, zvláště u dělnických profesí, protože manuálně pracující blížící se padesátce jistě nemůže výkonnostně stačit na silného zdravého třicátníka.
Určitou cestou je rekvalifikace, ale mnohdy ani to nestačí.
Holt se čím dál víc ukazuje, tzv. "volná ruka trhu" zdaleka neřeší vše.
06. 09. 2011 | 12:18

on. napsal(a):

Východniar
neni jen autoritarsky komunismus a vykoristovatelsky kapitalismus. Vetsinu lidske historie nebylo ani jedno.
06. 09. 2011 | 12:25

Koloťuk napsal(a):

Dravá volná ruka trhu a ještě globální přinese jen svrab a neštovice...Jeden ekonom napsal, že tržní hospodářství neexistuje, zaniklo s první sýpkou a potažmo spekulací... Stát má především zajistit svým občanům obživu prací...To se volnou rukou trhu zašantročily a zrušily fabriky na "sirky, myší pastičky" apod...v Číně to vyjde levněji.. a raději se vyplácí dávky. Kam to vede, vidíme ve Šluknově..než dávky, možná by stačilo ty fabričky státem dotovat, zavést cla.. možná by to vyšlo najstejno jako poskytovat ty dávky a lidi by alespoň měli návyky a důstojnost.
06. 09. 2011 | 12:37

Kim napsal(a):

Za nikoho "neviditelná ruka trhu" nic nepořeší. Český ekonomický prostor je založen na provizním systému s tichou účastní státu, ve kterém jsou určité částky provizí "neviditelné". To že je nevidí prostí občané, to asi není nic neobvyklého, ale že je nevidí ani ministr financí, tak to už je na pováženou.
Ale to asi patří k meritu věci, prostě se náš svět pozměnil po tzv. "panicko-finanční" krizi a s plným dopadem vidíme globalizaci. Jen si to většina z nás nechce přiznat. Ale to je věc spíš starších lidí, ti mladší (tak do cca 25-ti let), kteří poznali už jenom tento kořistnický státně-kapitalistický systém v ničem jiném ani žít neumějí a mají asi úplně jiné představy o stabilitě, solidnosti a zodpovědnosti. Jejich živlem bude právě permanentí finanční i politická nestabilita, neustálá změna v krátkých a neodhadnutelných periodách a otrlý vlčí kapitalismus v té nejsyrovější podobě, kdy mezilidské vztahy budou jenom trpěnou doložkou ve smlouvě zvané život. To je prostě pokračující atomizace všech sfér života, v tomto rozpadu dokáží novodobé elity efektivně ovládat masy. I podle Darwinovy teorie zjevně nepřežitje ten nejtolerantnější (dosaďte si jakoukoliv jinou kladnou vlastnost), nýbrž ta největší svině, která se vozí po zádech jiných a žere z cizích koryt :)
06. 09. 2011 | 12:49

stern napsal(a):

k praktik, bavor...

ano, máte hodně pravdy ve vašich přízpěvcích...

...kapitalismus dnes je v obrovské krizi ...a v ČR k tomu ještě přistupuje chaos, amoralita české cesty ...TO SKONČÍ KATASTROFOU !!!!!!!!!!!!!!!!!

...kapitalismus je jeden z nejhorších systémů, ale jsou ještě horší !.....takže jak vlastně do budoucnosti?...TO NIKDO VLASTNĚ NEVÍ!!!!!!!..lidské hledání v této oblasti , sociálně-ekonomických systémů , je jako hledání v mlze...ale kapitalizmus není rozhodně posledním typem systému...

Podle mne budˇ vybředne z této kryze, nebo se zhroutí jako socialismus !!!!! Pak ovšem zavládne nepředstavitelný CHAOS !!!!
ŽE BY BLÍŽÍCÍ SE KATASTROFA LIDSTVA????...rok 2012, 2016 ????
06. 09. 2011 | 13:02

Dalibor Štys napsal(a):

Kim ad ti mladší (tak do cca 25-ti let)

To je lehký početní omyl. Člověk začíná vnímat svět " po dospělácku " tak ve 12-13, neboli těm, kdo nepoznali nic jiného, je dnes i třeba 39. A jsou to často ti "kvalifikovaní mamažeři se zkušeností " které nikdo nechce. A i jiní, kteří místo školy chtěli rychle vydělat a teď jim schází kvalifikace i potřebná pokora k práci druhých. Skutečně kvalifikovaných (tj, lidí, jejichž práce je potřebná pro zajištění práce dalším lidem) na všech úrovních je nedostatek.

Maturitou se končí v 19-20 letech. Neboli dospělí lidém kteří mají plné právo a povinnost rozhodnout se jak se dále vzdělávat a jak se ve společnosti chovat.

No a úplně naposled: Z 20 až 25-letými, kteří nevědí, co je povinnost a slušnost, se v průměru nesetkávám. Buď se setkávám se zcela zodpovědnými lidimi, kteří věcí, že jim žádní holubi do úst nepřiletí a nebo v podstatě se zoufalci, kteří už se těžko vyhrabou ze závislosti na podpoře rodičů apod. Zato arogantních 50 -, 60 - a více- tníků pořád potkávám víc než je mi milé.
06. 09. 2011 | 13:13

on. napsal(a):

stern
Lidstva ne, jen soucasne rise. Historie nam muze byti poucenim.
06. 09. 2011 | 13:39

cocky napsal(a):

Nevím, zda si někdo z diskutujících nebo pan Hvížďala přečetl Vládní návrh zákona, jímž se mění zákon o důchodovém pojištění z letošního léta, fakticky I. etapa důchodové reformy (fakticky návrh rezortního ministra). Tento sedmdesátistránkový spis je plný nesmyslů, nepravd i zjevných pošetilostí. Jako ukázka stačí asi graf vývoje poměru starobního důchodu a průměrné mzdy až do r. 2100. Představte si, oni předvídají na devadesát let dopředu. Je to tak, jako by vláda Františka Jozefa I. předvídala naše platy a důchody! Nepochybuji o tom, že zákon není konformní s rozhodnutím Ústavního soudu, a že pokud bude napaden, bude zrušen. Taková bude i celá důchodová reforma - chtějí plánovat odchod do důchodu i právě narozeným! Co k tomu dodat, bude to stejně "důkladná" reforma jako ta Klausova z r. 1995. Jejím jediným cílem je obrat daňové poplatníky a plátce sociálního pojištění o peníze.
06. 09. 2011 | 14:22

JardaV napsal(a):

Asi by bylo řešení,zavést nespravedlivou jednotnou výši důchodu pro všechny.Dále zavést 6 hodinovou pracovní dobu.Ono by se našlo víse segmentů úspěšného řešení,ale
nikdo nic hledat nechce.A chtít o studentů VŠ,aby studovali na úvěr,který třeba nikdy nedokážou splatit,spíše zavání moderním otroctvím.A samozřejmě je plně v souladu s duchem Sionských protokolů.Jako všechno,co naše vláda produkuje.
06. 09. 2011 | 14:45

Přidal napsal(a):

Jardo V- on by stačil jednoduchý vzorec - za každý odpracovaný rok 500 Kč důchod, plus koeficient - za život jsi měl průměrně X násobek průměrné mzdy v republice a z toho jsi odváděl takže např. tvůj důchod bude za 32 odpracovaných let 16000 krát koeficient X. A po 60 letech věku můžeš jít kdy budeš chtít.
Jinak kdyby pracovali opravdu všichni co mohou a co nejvíce tak že tvoří hodnoty, možná by stačilo opravdu pracovat 5 -6 hodin denně.
Komunisti po válce makali, a pak se postupně přidávala dovolená ze 2 až na 4 týdny plus placené rehabilitace v lázních pro namáhavé profese, důchod byl tak že ženy co pracovaly a měly 3 děti mohly jít už v 54. Ale za komančů se pracovalo a tak se měli lidi dobře a mohly být sociální vymoženosti.
Po listopadu jen rozkrádáme, a tak půjdete do důchodu v 75 a asi nic nedostanete.
Cinkali jste klíči, pane, tak teď lokejte svobodu plnými doušky.
06. 09. 2011 | 15:24

pavouk napsal(a):

Budou pavouci respektovat pavouky, nebo mouchy? Pro přemýšlející pavouky to může být trochu dilema.
06. 09. 2011 | 15:26

AX napsal(a):

Clovek by si za 20 let na zbytek zivota vydelal, kdyby ho stat o 70% neobral.
06. 09. 2011 | 15:59

Anička z Kuřimi napsal(a):

V systému, kde stát platí aktivnímu mládežníkovi na budoucí důchod to nemůže fungovat.
Ty peníze musí logicky chybět aktivním důchodcům.

Bude nutná RESTRUKTUALIZACE a adresnost.
Zrušení nesmyslného plýtvání prostředků na RENTÁCH,příspěvcích a dotacích pracujícímu aktivnímu občanovi!!!!
Musí být nový PILÍŘ, postavený na důchodcích a ne aktivních mládežnících toužících v 70 jít si užívat stáří.
06. 09. 2011 | 19:38

Anička z Kuřimi napsal(a):

Jinak řečeno.
50% populace do důchodového systému přispívá, ale 80% z něj čerpá.
Což nemůže dlouhodobě fungovat.
06. 09. 2011 | 19:47

Jůlínek napsal(a):

Nejlepší by bylo aby se začínalo pracovat v 10 letech,když zkušenost není k ničemu.Ono být mladý je dneska víc,než být vyučený nebo vystudovaný.No a když politik ve 30 může špatně nakládat s miliardami a nic se mu nestane,tak proč by mladíci nemohli stavět mosty /viz.Studénka/ a když to spadne,tak to spadne-někde se musí zkušenosti nasbírat.
06. 09. 2011 | 20:29

Petr napsal(a):

Tady žádný skutečný kapitalismus není a nikdo ani netuší,co to skutečně je a jak se v něm žije.Kdo by ho tu ,prosím Vás,po čtyřiceti letech komunistické zvrácené amorální "výchovy" vytvořil nebo snad obnovil? Sklízíme jen hořké plody bývalého režimu a ještě dlouho budeme. Komunismus tu jen slavně zvítězil nad lží a nenávistí.
07. 09. 2011 | 02:45

Ruda napsal(a):

Do r.89 neměl nikdo v takové míře existenční problémy,jaké jsou dnes.Do r.89 nebylo tolik sebevražd a násilí.Tak proč tu někdo žvaní o zlu před r.89?
07. 09. 2011 | 06:03

Martin Novák napsal(a):

Mladí si dneska studium rozkládají v čase, zkoušejí doktorandské studium, jezdí na zkušenou do zahraničí, atd.. Navíc aby mohl vysokoškolák začít skutečně pracovat musí mít min. 3 roky praxe. Doba kdy začně pracovat mi tedy vychází na 15 let kvalifikované práce. Pokud se lidé dožívají v průměru 75 let je to 20% života - takovéto využití výrobního "zdroje" (jak se dnes říká člověku - human resource) je velmi neekonomické a člověk se tedy nemůže ve výrobním procesu ekonomicky uplatnit. Co s tím?
07. 09. 2011 | 07:07

Presl napsal(a):

Aničko z Kuřimi- svatá prostoto, už vím proč ten Nick.
Kde jste vzala 50% přispívajících do sociálního systému. Jestli umím počítat tak z republiky přes 10 milionů pracuje cca 4,7 mil- ani to není 50%. A to jsme jaksi nehovořili o tom, že většina těch pracujících nevytváří hodnoty. ale tvoří papíry s razítky do šanonu a překážejí v práci těm co ty hodnoty tvoří. On když úplně zbytečný úředník dostane z našich daní plat a pak mu z něj zase strhnou na sociální, tak on jaksi nepřispívá, jen se přehodilo z kapsy do kapsy z peněz, které se předtím sebraly těm skutečně pracujícím.
Proberte se ze svých snů aničko - mimochodem jak to v té Kuřimi bylo - je vám 38 let nebo jen těch 14 a máte panenku za kterou se schováváte před světem???
07. 09. 2011 | 07:45

jakub napsal(a):

Z vašich údajů v článku mi naprosto jednoznačně vyplývá, že staří lidé nad 45 let mají mnohem lepší možnosti sehnat práci, než lidé do 45 let. Uvážíme-li, že mladí začínají pracovat průměrně v cca 25 letech, do 45 let je tedy 20 let. Lidé v současném věku nad 45 let půjdou do důchodu v 60-65 letech, uvažujme tedy průměr 62,5 let odchodu do důchodu. Lidé do 45 tedy mají k práci 20 let, lidé nad 45 17,5let, takže lidí nad 45let je přibližně 47%, ale nezaměstnaných nad 45let je z evidovaných nezaměstnaných pouze 40%. (Zanedbávám rozdělení věkových kategorií ale to je poměrně vyrovnané do i nad 45 let, viz např. http://geografie.kvalitne.cz/soubory/ceska.png)
07. 09. 2011 | 09:53

Rumcajs napsal(a):

Česká karikatura demokratického kapitalismu, lidově nazývaná klausismus podle učitele tunelování Klause je vítězstvím lži, blbosti a omezenosti nad pravdou a láskou.
České specifikum je věřit každému žvástu homosexuála na Hradě jen proto, že nosí pěkné kravaty.
07. 09. 2011 | 11:05

vasja napsal(a):

Petr napsal :
"Tady žádný skutečný kapitalismus není a nikdo ani netuší,co to skutečně je a jak se v něm žije.Kdo by ho tu ,prosím Vás,po čtyřiceti letech komunistické zvrácené amorální "výchovy" vytvořil nebo snad obnovil? Sklízíme jen hořké plody bývalého režimu a ještě dlouho budeme. Komunismus tu jen slavně zvítězil nad lží a nenávistí."

To je ukázkový příklad myšlení primitiva. Zvláště když si uvědomíme, komu Klaus a jeho tunelpartou rozdal v devadesátých letech český průmysl a bankovnictví a jak totálně zničil průmyslovou infrastrukturu státu.
Kdo jiný než Klaus a jeho ODS mají odpovědnost za to, že neexistují ani slavné továrny. které přežily od XIX. století všechny světové pohromy a zkrachovaly až za Klausovy vlády navzdory odesáckému tvrzení, že "Stát je špatný hospodář a v soukromých rukou bude průmysl fungovat lépe !". Ukažte mi nějakou významnější fabriku. kde to platí - jen v ojedinělých případech ji novodobí "kapitalisti" zachránili tím, že zdarma získanou fabriku obratem prodali zahraničnímu investorovi - práce pro lidi sice zůstala, nový vlastník si však odváží zisk do ciziny.
07. 09. 2011 | 11:40

STERN napsal(a):

Klauz...chtěl vyrobit neexistující buržoazii...hlava nehlava...i za cenu narušení zákonů, morálky...a....povedlo se!!!
...ale ty vedlejší důsledky tohoto procesu, že?...to ho ovšem nezajímá, hlavně ekonomika, že?
...ten marazmus , který po jeho politice zůstal se trochu snažila odstranit sociální demokracie, ale moc úspěšně ne a sama udělala řadu chyb...
takže - TA ČESKÁ POKLESLÁ POLITIKA !
07. 09. 2011 | 13:05

STERN napsal(a):

...opravička...náš veliký a geniální prezident se píše KLAUS, nikoliv Klauz...sorry
07. 09. 2011 | 13:13

martin napsal(a):

nic objevneho, tema karla hvizdaly jsem resil jiz pred tremi lety. nechapu, co kajovi trvalo tri roky dotahnout se na tuto uroven vnimani..
07. 09. 2011 | 13:44

on. napsal(a):

STERN -
Krasne popsano, Klaus chtel zrychlit prechod ke kapitalismu obejitim pravniho statu (potreba na chvilku zhasnut). Jenze jaksi "pozapomel", ze state bez prava muze vzniknout pouze tyranie nebo anarchie (pozor, neni rovno anarchismu), coz je vlastne tez tyranie a to tyranie mocnejsiho.
07. 09. 2011 | 14:11

Roman Edward Tlustý napsal(a):

Víte nepoznal jsem nic jiného nežli práci.Lidé z mojí rodiny pokud fyzicky mohli nebo mohou pracují dokud to jde.Nespoléhat na důchod ani rentu.Dnes je únosná výše důchodu či renty kolem šesti set euro.To co chce člověk na víc mu musí dát jeho přátelé nebo dlouholetí kamarádi.Moje babička měla před třiceti lety důchod čtyři sta korun.Dala světu šestnáct dětí.V pátek se jdu s jedním z nich rozloučit bude zasypán v hrobě své matky.Haštěření o penězích nebo o tom jak budeme placeni pokud se toho dožijeme je jenom politické klišé.Na pohřbu lidí z našich rodin se nějaké drobné na šutr vždycky vyberou.Jednotlivci bez rodin to mají drobet složitější.Aby se jejich tělesné ostatky neváleli po ulicích když si je k sobě nejvyšší zavolá.V nadcházející zimě z našich životů odejdou další lidé.Odcházejí i zdraví jedinci.Politici počítají kolik jeden člověk může být přínosem pro společnost.Čeho jsem si všiml je to ,že s přibývajícím věkem na mých bedrech ubývá humoru.Je to jednoduché na pomyslné periodě života se o své vlastní smrti můžeme dozvědět sami.Kdy to asi přijde.Pokud je to vysvobození z neléčených nemocí .Nebo z nefunkčnosti moderní společnosti.Poslední cesta nás čeká všechny.Přeji všem lidem aby ta cesta byla klidná a nikdo netrpěl.
07. 09. 2011 | 14:40

Jana napsal(a):

Výborný článek, velmi pravdivý!
07. 09. 2011 | 16:42

Smějící se hloupým Čechům napsal(a):

Musím se smát, když vidím inzeráty na pracovní posty Recepčních a Asistentek alias pozice "skoč, podej, přines" a zaměstnavatel do inzerátu uvádí: požadujeme VŠ jakéhokoliv směru.
Tady je evidentně vidět, že mít titul se prostě teď v ČR (a zřejmě i ve zbytku Evropy) nosí. Jestli tu práci člověk zvládá nebo ne, to je až na dalším místě. No co toto je? :-)
Moje známá, která pracuje na Městském úřadě si musí po osmi letech působení v této instituci dodělat vysokou školu. Pozor ovšem! Nemusí to být žádné socio-právní zaměření, ale může to být vysokoškolské vzdělání jakékoliv, prostě klíčové je jen mít titul. No kde to jsme, lidi? :-))
07. 09. 2011 | 16:55

Poznatek napsal(a):

Po osobních pracovních zkušenostech ze Spolkové republiky Německo a Velké Británie mě zaráží, že české firmy a české podniky pro občany ČR mají čím dál tím vyšší pracovní požadavky než-li pro občany ze Západu. To samozřejmě nahrává tomu, aby se zvyšovala nezaměstnanost v Česku a pomalu a jistě aby se vytrácelo ono krédo co je naše, toho si važme. Vždyť co je to za národnostní cítění, jestliže pro vlastní občany republiky práci jakožto český zaměstnavatel nemám, ale pro cizince ano? A nyní se naskýtá otázka: chtějí čeští zaměstnavatelé vůbec české občany zaměstnávat? Anebo o ně prakticky už nestojí?
Dále by mě zajímalo, zda v jednom z vládních programů je například odstranění tzv. mzdy načerno. Troufám si totiž tvrdit a dvakrát podtrhnout, že v ČR neexistuje český zaměstnavatel v případě malých a středních firem, který by nedával svým pracovníkům pracovní smlouvu oficielně jen na minimální výdělek, a ústně dohodnutý doplatek dává tak zvaně na ruku bez jakéhokoliv dokladu, aby ušetřil na daních. Čímž samozřejmě okrádá stát a pracovníkům se tím pádem snižuje základ pro výpočet důchodu. Co to pak způsobí ve statistice, ani nemluvě.

A další můj osobní poznatek: kdo moc ví, je pro české podniky nebezpečný. Zatímco v zahraničí „když umíte, víte a upozorníte“, čeká vás povýšení anebo pochvala, v české firmě (i státní) si takového pracovníka dovolí odstranit. Jinými slovy – metoda starého režimu stále funguje a bohužel ještě stále nevymizela.
07. 09. 2011 | 17:00

Liška napsal(a):

Připadá mi, že každý obyvatel hledá dopady krize nezaměstnanosti vždy ve své věkové kategorii. Když to ale vezmu já osobně z praktického hlediska, tak dnes má práci problém sehnat úplně každý: lidé nad 50 let (že prý už jsou nepoužitelní), ženy nad 29 let (že prý určitě už brzy otěhotní a tak budou pro zaměstnavatele nepoužitelné), muže nad 30 let (že prý ti si vždy řeknou při pohovoru o astronomickou mzdu) atd. atd. Zkrátka a dobře se hledají výmluvy. Ale problém je někde jinde a sice tam, že česká vláda (český stát) nepodporuje domácí průmysl, nýbrž podlézá především zahraničním firmám. Co se dalo, to na začátku 90. let stát prodal cizincům se slovy, že prý budeme jako tím pádem dříve blíž Evropě a západoevropskému standardu. Jenže chyba lávky! Úspěch se dá rozvinout pouze v rámci dobrého základu, a ten my jako republika (ekonomika) prostě nemáme. My si svůj základ prodali do cizích rukou za směšné částky. Za celých dvacet let od revoluce žádná vláda nepřišla s realizací podpůrného programu pro domácí živnostníky a podnikatele. Naopak nastavila a nastavuje takové podmínky, které maximálně vyhovují zahraničním investorům a firmám, ale neuvědomuje si, že obrat (čili tržby) nezůstávají v ČR. Moc by mě zajímalo, kolik politiků, kteří své řemeslo pověsili na hřebíček a přešli pracovat do soukromého sektoru, pracuje v české firmě. :-) Troufám si říct, že ani jeden. Všichni dělají v rakouské, německé či jiné zahraniční firmě.
07. 09. 2011 | 17:12

abecedník napsal(a):

pardon,ale nevšiml jsem si, že by Londýně rabovali frustrovaní padesátníci.
07. 09. 2011 | 17:26

dolarový milionář napsal(a):

Cha cha cha cha cha cha cha cha cha cha cha cha
07. 09. 2011 | 18:29

Samozivitelka napsal(a):

Petrovi: Ze by me mladsi pustil sednouti v tramvaji nebo v autobusu sem zazila naposled pred 20 lety. Je mi 85, mam vdovsky duchod 3.500, a proto zivim se prostituci jako senatori.
08. 09. 2011 | 01:12

rudach napsal(a):

Všechno je zcela jinak.Vúbec nejde o to,aby staří pracovali.Tím,že je nikdo nezaměstná,budou až do vysokého věku,pokud dožijí na nějaké podpoře a stát tím ušetří,protože dávka bude zlomek důchodu.Tak to vyřeší ruka trhu.
08. 09. 2011 | 06:55

žabák napsal(a):

20 let jsem studoval, 51 let mne ceka produktivni věk. Se svou fyzičkou a psychikou sem vždy počítal, že pokud se dožiju 70 budu rád.... A stylem jakým se dnes pracuje v zaměstnáních, mi život zkrátí ona psychika...

s tím kdo je produktivnější a kdo ne nemá cenu se zaobírat, jak pán řekl- zaměstnavatel chce vše rychle a tím je myšleno i schopnost se zapojit do práceschopnosti. Mladí jsou prostě přizpůsobivější učenlivější a mnozí s úplně nezávislými nápady. Ikdyž se může jednat o blbosti, pořád ale něco tvoří, než aby dříve než nové projekty prověří, to ti staří shodí ze stolu protože je to prostě blbost..... Takoví jsou staří ješitové a pardálové.... prostě obtížně konkurenceschopní, ;-)
08. 09. 2011 | 08:17

Victonia napsal(a):

Jak dál pane Hvížďalo? No počkáme do konce volebního období. Vždyť Tolja svazák slíbil 190 tis. nových pracovvních míst.
08. 09. 2011 | 08:25

vasja napsal(a):

O tom, že staří jsou méně adaptabilnější na měnící se prostředí, mají zkostnatělé názory a ubývá jim sil tělesných a zvláště duševních svědčí představitelé české gerontokracie - například Bátora a hlavně Klaus a jeho parta obstarožních poskoků a kumpánů - Jakl, Hájek, Weigel a Knížák.
Pokud budou mít vliv oni a jim podobní staříci s jejich postupující senilitou, demenci a stále dětinštějším chování, půjde to ve státě čím dál více do kopru.
08. 09. 2011 | 08:42

Marney napsal(a):

Článek jen "mapuje" a neřeší.Novináři snad ani na návrh řešení nejsou způsobilí. A tak se mnohým zdají jako lehkoživná profese s vysokou mírou neodpovědnosti.
Svět by měl však řešit tyto problémy. Vzdělání jako pilíř pokroku, zachování sil duševních i fyzických po 70´... možná někde naklonují způsobilé lidi a staré naučí hezky umírat. To by se mi však vůbec nelíbilo. Protože život beru jako dobrou výzvu, a na jeho konci bych se chtěl ještě usmívat.
Všechny reformy v současné Evropě směřují k prodloužení věku do důchodu. Protože předčasní starci zadali klasickou trojčlenku,že kdo pracuje déle, nečerpá ze sociálních zdrojů a čert vezmi, jak žije. Ještě před 20 lety mnozí anznačili, že produktivita práce poroste tak raketově, že pracovní týden bude trvat 35 hodin. Nyní se ta příslušná ministerstva asi jen přejmenují na Ministerstva asociálních věcí, a byrokracie bude diktovat světu.
08. 09. 2011 | 08:53

on. napsal(a):

vasja
vami jmenovani starici maji k typickemu starsimu cloveku stejne blizko jako Gross a Dalik k tomu "mladsimu". Moralka je na stari nezavisla.

Marney
reseni existuje - zkraceni pracovni doby, prodlouzeni duchodu a hlavne posileni obcanske spolecnosti (slovo statu vynechavam zamerne) oproti korporacim.
08. 09. 2011 | 09:01

on. napsal(a):

oprava
prodlouzeni duchodu -> prodlouzeni dovolenych
08. 09. 2011 | 09:18

vasja napsal(a):

on - pokud někdo nesežene práci po dosažení 45 let, nebude odvádět přísoěvek na penzi a až zestárne do penzijního věku, bude mít naprosto minimální důchod - to je celkem logické. O vysloužilé nebo voliči nechtěné politiky se strana postará (Julínek, Gandalovič, Langer), občané budou živořit.
Jestliže zaměstanavatelé nechtějí starší zaměstnance kvůli jejich nevýkonnosti a neschopnosti přizpůsobit se, mělo by to platit pro všechny zaměstnance včetně politiků, protože jich zaměstnavateli jsme my daňoví poplatníci a proto bychom mli mít právo nejenom si je vybrat, ale rovněž je odvolat. Chlap jako Klaus, který už dělá jenom ostudu a nikdy nic pořádného nedokázal by měl letět jako první.
08. 09. 2011 | 09:19

on. napsal(a):

vasja
co se politiku tyce, tak by imho meli letet vsichni (az na zanedbatelne vyjimky) nehlede na vek a to z oken do hnoje (nekteri na sudlice)
08. 09. 2011 | 09:23

Dagobar napsal(a):

Tak "sociální nepokoje" na Západě nejsou vůbec sociální a rozhodně je neorganizují domorodci starší 45ti let. Velmi zajímavé je naopak to, že je organizují z valné části mladí imigranti, kteří nikdy nepracovali a kvalifikaci moc nemají, což by měla být "ideální skupina" pro pracovní proces.
08. 09. 2011 | 09:38

Dex napsal(a):

Politická strana, která by si udělal téma z této problematiky by spáchala okamžitou politickou sebevraždu. Žádné populistické řešení neexistuje a nic jiného než populismus v naší postdemokracii nefunguje.
08. 09. 2011 | 09:56

on. napsal(a):

dagobar
mluvite o bordelu v anglii
Ale jsou zde jeste islandske protesty, spaneleske protesty a recke protesty
08. 09. 2011 | 10:33

RP napsal(a):

V článku nenalézám nic, s čím by se dalo polemizovat. Přidám tedy pohled biologa. To co pan Hvížďala popisuje je z hlediska našeho současného života smutné, ale jinak zcela přirozené. Nic jako trvalý rozvoj neexistuje. To je idea, kterou do našeho nahlížení světa přinesla pozitivistická filozofie 19. století a poněkud specificky si ji upravili povrchní čtenáři Marxe. Evoluce nemá žádný cíl, je „slepá“, „zkouší, co jí projde“. Probíhá ve vlnách, kdy se na vrcholu střídají různé dominantní entity, ostatní žijí v jejich stínu a příležitost dostanou, až když dojde ke kolapsu těch dominantních. Ostatně co by odpověděl středověký feudál na otázku, zda může existovat lepší (ekonomický) systém než je feudalismus. No přece to samé co dnešní finančníci. Takže moje rada zní, když už s tím nic nenadělám, tak si to aspoň vědecky zdůvodním. Alespoň mě to pomáhá k udržení duševního zdraví.
08. 09. 2011 | 10:46

Aleš Kudlička napsal(a):

Holt až tato civilizace založená na papírových penězích jednou dopadne špatně, jak vidíme z jejího vývoje nebo spíše úpadku, tak budeme muset začít (ač neradi) žít tak, jak se žilo po tisíce let dříve.
Skutečné bohatství znamená vlastnit nějakou půdu, krávy a zásobu obilí. Tyto věci jsou praktické. Půda a lesy ve spojení s krávami a obilninami poskytují vše, co je potřebné k životu.
Máme-li krávy, půdu a zásobu obilnin, máme vše, co je zapotřebí k pohodlnému životu. Bez ohledu na to, co se děje ve zbytku světa, je možné dojit krávy, obdělávat půdu s pomocí volů a připravovat lahodné potraviny z mléčných produktů a obilovin.
Podnikatel, který má velký zůstatek na bankovním účtu a továrnu vyrábějící šrouby a matice, nemůže šrouby a matice jíst, a jeho jmění v bance může kdykoli ztratit hodnotu. Oproti tomu farmář hospodařící v duchu jednoduchého žití a hlubokého myšlení s kravami, obilím a půdou má skutečné, praktické bohatství, o které nemůže přijít v době ekonomické krize.
Více zde: http://www.krisnuvdvur.cz/farma-jednoducheziti.html
08. 09. 2011 | 11:29

vasja napsal(a):

RP - to, co hlásáte je opět jeden z -ismů, které tolik a tak upřímně nenávidí Václav Klaus, náš Vůdce po modré stezce. Odborně se tato životní filosofie nazývá švejkismus a je to v podstatě zjednodušená verze klausismu (také se jí říká klausismus pro chudé . myslí se chudé duševně).
Zjednodušeně se dá tato filosofie shrnout do těchto axiomů - pravice je samozřejmě lepší než levice, dělá co může pro blaho občanů, ale její práci hatí levice, židi a počasí. To, že se pravici vládnutí nikdy nedařilo, nedaří a dařit nebude (zvláště ve srovnání s vládnutím pravice) je normální, protože dobře vládnout dovedou jen povrchní čtenáři Marxe a ne vysoce vzdělaní pravičáci. Není správné práci pravicové vlády kritizovat, protože občan je příliš hloupý na to, aby byl schopen posoudit veškeré atributy vládnutí pravice a proto ať se každý stará sám o sebe a snaží se přežít. Hlavní je nemyslet, pomáhá to k udržení duševního zdraví.
P.S. - v textu byly použity autentické cintáty z autentického příspěvku autentického pravicového myslitele s nickem RP
08. 09. 2011 | 12:09

on. napsal(a):

vasja
- o jaky prispevek RP se jedna, o ten z 10:46 asi ne.
- neurazejete Svejka, to nebyl zadny blbec (aspon v romanu) a z porucika Duba (komu z nasi politiky je jen tato postava podobna? ;) ) mel akorat legraci
08. 09. 2011 | 12:21

LEON napsal(a):

Jo chce to pěknou válku a je problém vyřešen
08. 09. 2011 | 12:31

va napsal(a):

on - jedná se o příspěvek RP z 10:46, o čemž svědčí i použité citáty a jejich fragmenty z tohoto díla.
Z mé stramy se jednalo o reakci na pravicovou kampaň, která se dá charaterizovat takto :
- nechte vládu vládnout a nekritizujte ji, protože vláda potřebuje klid k práci
- vláda nemůže za žalostné výsledky své práce - na vině je "4O let komunismu", židovské spiknutí, ekonomická krize (kterou vláda dlouho podceňovala a nebrala vážně - "Česká republika je ostrůvkem stability v moři krize", "ekonomická krize je výmysl marxistů", "ekonomická krize je jen malá rýma") a samozřejmě Paroubek
- každý se musí postarat sám o sebe, to není povinnost vlády (samozřejmě s výjimkou secondhandových politiků, těm je potřeba sehnat tučné prebendy třeba v diplomacii)
- jak napsal Aleš Kudlička v 11:39, je potřeba se vrátit k samozásobitelství jako v padesátých letech a pořidit si kravku, kozenku a kousek políčka a tak přežít
- není slušné kritizovat tuneláře či zloděje státem posvěcené - to by vás měl každý právo kritizovat slovy Patra Nečase - "je to jen malicherná česká závist vůči schopnějším a úspěšnějším". Dnes totiž není oceňován podnikatel, umělec nebo živnostník, který se vypracoval vlstními schopnosti - dnes se cemí to, že s pomocí kamarádíčků okradete stát - třeba na státních zakázkách či projektových studiích. Pravicový agitátor VŽDY doplní slova Petra Nečase o konstatování - "kdybyste byli na jejich místě, kradete taky. A protože to neumíte, tak závidíte". Stalo se mi to bezpočtukrát.
08. 09. 2011 | 12:47

vasja napsal(a):

on - ještě ke Švejkovi - nepsal jsem, že Švejk byl blbec. Švejk uměl přežít v době a v prostředí, kde blbost vládla. A k obdobnému přežívání v době vlády blbosti nás někteří diskutující vybízejí - proto jsem zvolil pojem švejkismus.
08. 09. 2011 | 12:52

on. napsal(a):

va
no asi jsem slepy, ale ja v prispevku od RP nevidim ten vyznam, ktery mu prikladate. Nikde tam neni nic o chvale pravice ci o tom, ze nejlepe vladnou povrchni ctenari Marxe.
Jedine co v prispevku RP vidim, je - neexistuje neco jako trvaly rozvoj a dale ze RP nic nenadela, ale aspon si to vedecky zduvodni.
08. 09. 2011 | 13:04

Sudetenmann napsal(a):

Zločinecký systém, který za 21 let degradoval "svobodného" občana na novodobého otroka finančních a bankovních spekulantů ve všeobjímajícím globálním kapitalistickém marasmu počátku 21. století....
Je jen otázkou času, kdy se ekonomiky takových států začnou hroutit a nastane válečná apokalypsa, která definitivně vyhladí veškerý život na této planetě.
08. 09. 2011 | 14:26

vasja napsal(a):

on - citátem Karla Čapka řečeno - "nejlépe se vyvracejí tvrzení protivníka, které ten nikdy neřekl". Ve skutečnosti jsem psal o tom, že pravice podle výkladu RP nemůže zajistit "trvalý rozvoj", tedy ekonomický a sociální pokrok, to je jen mylná idea "povrchních čtenářů Marxe". Pravice na počátku posametové éry sice pokrok slibovala, dokonce mluvila něco o milnících doháněni vyspělých států. Ale protože se to pravici v několika pokusech jaksi nepovedlo, ač samozřejmě "pravice je vzdělanější, schopnější a úspěšnější než levice" (obvyklá pravicová floskule), tak toto selhání pisatel RP rezignovaně komentuje slovy :
"Takže moje rada zní, když už s tím nic nenadělám, tak si to aspoň vědecky zdůvodním. Alespoň mě to pomáhá k udržení duševního zdraví."
08. 09. 2011 | 14:55

před důchodem napsal(a):

Já myslím, že by už pro nás měl konečně vyhlásit "KONEČNÉ ŘEŠENÍ" a nahnat nás do sprch. Jako 57ti letá, s VŠ vzděláním a 4mi jazyky jsem nezaměstnatelná. Na serverech jsou pouze referentská místa a když se na ně přihlásím, pokud mi vůbec někdo odpoví, tak chce vědět, proč se se svými zkušenostmi ucházím o tuto pozici a stejně vezme mladého a samozřejmě lépe manipulovatelného člověka. Pozice od středního managmentu jsou jen pro známé, jenže moje věková kategorie už známé nemá. Většinou jsou už v důchodu a pomoci nemohou.Takže "DO SPRCH S NÁMI". bude to lepší než být neviditelný.
08. 09. 2011 | 15:01

BAAAAAAA napsal(a):

Doba odchodu do důchodu, která se týká současných 30-40-níků je nepředstavitelná. Je třeba si uvědomit, že v dnešní velice rychlé době, je způsob vykonávání práce zcela jiný, než tomu bylo v dobách minulých. Kolika zaměstnancům se v dnešní době podaří pracovat 8 hodin denně??? Dnešní zaměstnanci mají ve smlouvách sice 8-8,5 hodiny denně, ale skutečnosti je jiná. Nehledě na tempo a stres, pod jakým je třeba vykonávat pracovní činnosti. V dobách minulých musel pracovat každný občan, jednu činnost mohlo vykonávat hned několik osob, v dnešní době je trend opačný. Jeden člověk vykonává hned několik činností najednou. Jak dalece bude tento člověk schopen práce v 60 letech si nedovedu odhadnout, natož jak to bude vypadat po 65 letech. Je to nemožné. Naši "politici" by si měli hodně rychle uvědomit co všechno způsobili a kam nás dostali. V dnešní době máme zdravé důchodce, ale mi jako zdraví důchodci nikdy neskončíme. Budeme se léčit u psychiatrů a dalších doktorů. Naše děti nás budou ve 40 letech prosit o kapesné, protože oni práci nedostanou, když budou pracovat všichni "staří"
08. 09. 2011 | 15:02

vasja napsal(a):

on - kdyby současná vláda vykazovala aspoň stagnaci v rozvoji země, to by se dalo vzhledem k současné situaci jakžtakž pochopit (pokud zapomeneme uvažovat země, kde i dnes je vysoký ekonomický růst - třeba Čína). Jenže u nás probíhá naopak retrográdní proces, kdy ztrácíme pozici v průmyslu a mezinárodní reputaci a po stránce sociální se vracíme do XIX. století.
08. 09. 2011 | 15:09

Jan Lexa napsal(a):

BAAAAAAA - vezměte si příklad z našeho pana prezidenta, který v 7O-letech je obdivuhodně duševně a fyzicky čilý a skvěle zvládá mnoho rozdílných oborů - od namáhavé práce prezidenta a vůdce země přes neuvěřitelně vitální činnost politického a společenského vizionáře, vynikajícího spisovatele, znalce přírody a umění.
Kéž by bylo takových lidí v naší zemi více !
08. 09. 2011 | 15:22

Hloubal napsal(a):

Velmi pěkně napsáno, již delší dobu na toto téma (tedy dvě protichůdné fakta - zvyšování věku odchodu do důchodu a naproti tomu zvyšující se nezaměstnanost) hloubám :-)
08. 09. 2011 | 16:44

Nespokojený napsal(a):

Ad. původní článek : A co třeba začít tím, že místo soc. dávek pro netáhla (na děti, bydlení . . . . . .)tyto řešit úlevami z daní ??? Kdo nechce makat utře a kdo se snaží tak to opravdu pocítí. Ne jako dosud, že netáhla (všech barev) si jezdí pro přídavky v Mercedesech a pracující utřou !!! - a v lepším případě jezdí starou omlácenou károu.
08. 09. 2011 | 18:20

EDUARD napsal(a):

Každý názor co jsem stihl přečíst má něco do sebe. Hltal jsem informace a porovnával je se svými poznatky. Na rozdíl od jiných diskuzí jsem potěšen, že převážná část diskutujících je stejného názoru jako já. Nebudu unavovat čtenáře svým postojem k věci, ale ten kdo skutečně zapláče nad vývojem pracovních příležitostí lidí ve věku 50 a výše, ale i důchodovou reformou budou lidé, kteří buď aktivně nebo pasivně přijali za své změnu politických podmínek po listopadu. Před listopadem 1989 nejspíš napětí v ekonomikách ve světě bylo třeba uvolnit, a tak se stalo žádoucí odstranit minulý systém. Za dvacet let jsme si vyzkoušeli, že není možno udržet takový přepych pro všechny, jaký nám vnucoval bolševik. Právo na práci, na spravedlivou odměnu za ni, právo na vzdělání atd. Důkazem jsou nepokoje ve vyspělých západních zemích. A teď přichází nová doba, kdy to budeme muset překousnout a vyrovnat se s tím. Žádný druhý zázrak jako v 89 se konat nebude a ani nemůže. Nevyčítejte mladým, že jsou draví, i Vy jste byli a i oni budou v krátké době sedět v ústraní a zoufat si, že je převálcoval někdo mladší a třeba i jenom tím, že má pevnější prsy. Do důchodu mám ještě dvacet let, tak to spolu můžeme ještě chvíli prožívat.
08. 09. 2011 | 19:32

Ivana napsal(a):

Navrhuji 1. nepřijímat na práci gastarbeitery, jiné země si to setsakra hlídají!!!
2. Kdo je v důchodu, neměl by mít možnost dále pracovat, nebo bez možnosti pobírat důchod! Nebo leda absolutní vědec nebo lékař. Včetně vlády.
3. Neplatit manažerům ve státních podnicích tak nestydaté peníze a tyto peníze rozdělit mezi další přijaté zaměstnance!
4. Proškolit veškerý tisk,aby nepsal takové blbosti, že člověk po 40 je starý! V práci jsou dokonce starší lidé lepší. Práce si dnes váží, nechodí nikde zbytečně, nemají již jiné zájmy než práci, děti mají již vyrostlé.
08. 09. 2011 | 19:56

Dani napsal(a):

,,podniky by tedy mely zamestnat lide nad 45 let , kteri jsou aspon 5 let registrovani na uradu prace a mel by je k tomu motivovat stat (napr. za tyto lidi by podnik nemusel platit dan z prijmu , jen zdrav. a soc. pojisteni ).Myslim , ze by asi hodne techto lidi sehnalo praci.
... a pak "prace " typu modelka, moderator v TV, manazer , ktery nema zodpovednost primou za lidsky zivot by mel byt maximalne zdanen, aby si podniky rozmyslily platit jim tak hrisne penize
08. 09. 2011 | 20:18

Starý napsal(a):

Poravdě by mě zajímalo, jak by se živil Hbvížďala,kdyby nepsal ty kydy do novin ?
08. 09. 2011 | 20:36

Jan napsal(a):

Když se c roce 89 cinkalo klíči, drtivá většina pisatelů byla terpve na počátku svého vývoje.řada z nich si dodnes nosí v paměti dvojí tvář svých rodičů, kdy v práci byli soudruzi nebo minimálně odboráři, v soukromí pak revolucionáři.
Dnes s odstupem doby tito mladí velmi složitě chápou skutečnost, že budeme-li hodnotit pouze tuto zemi, tak startovní čára byla pro všechny stejná.
Ale pozor, někdo měl informace.
A kdo to byl? Bývalá vládnoucí nomenklatura.
Komu dali zíkané informace? Svým dětem.
Jak byly vychovány jejich děti? Asi tak, jako zlatý chlapec Krejčíř, který odstartoval díky svému papínkovi - nomenklaturnímu kádru KSČ.
Když tito spratci dostali školu typu co je doma to se počítá nebo kdo nekrade, okrádá rodinu...tak se není co divit tomu, co se zde děje. Proto se na nás smějí páni Krejčíř, Pitr,trafikant Toplánek, neúplatný pan Gros a stovky dalších.

Stali jsme se pokusnou zónou, kam až může jít "demokracie". Třeba cikán bere dávky, má invalidní důchod a zločinnou minulost. Okolí se jej bojí a když se starousedlík ozve, koho mlátí policie?
No přece starousedlíka.
Byli jste někdy na Pracovním úřadě, když přišel cikán? Všichni chodili po špičkách, jenom nekřičet, neprovokovat, dát razítko a podporu.
Taková situace vládne na Sociální správě, když přijde cikán.
Podobná situace je před důchodovou posudkovou komisí.
Ptáte se, zda vláda má zájem něco řešit? Jak dlouho se řeší problém veřejných prací. Viděli jste cikány pracovat pro obec každý den?
Ve skutečnosti jde o to rozeštvat společnosti, protože dnešní vládní garnitura si více než komunisté uvědomuje, že největším nebezpečím pro jejich kradení a ožebračování národa je jednota.
Mladí lidé často píší na internetu vulgarity a přirtom jsou generací na odstřel.
Proč nikdo z mladé generace se nazamyslí nad perpektivou jejich životů. Všichni víme,že jen díky Bruselu se politická garnitura musí krotit. Ale je tolik míst, kde mohou mladí lidé otočit pomyslným kolem konzumu.
Proč se neorganizuje například každý první den v týdnu blokace operátorů, kteří mají jiné ceny, jiné časy pro Čechy a jiné pro Němce.
Proč se neorganizují mladí lidé tak jako studenti nedávno u gymnázia, kde zrůdná a zkorumpovaná ředitelka si dělala co chce?
A oni vydrželi a vyhráli.
Když před nějakým rokem Policie mlátila na hudebním představení každého, kdo se hýbal zcela beztrestně, mladí mlčeli a zpupnost Policie narůstá.
Dnes pilně jak jsme se mohli dozvědět řada policistů úzce pracovala s podsvětím a co se děje? Největšího blba z oné 20 vyberou, dostane exemplární trest a zbytek do dvou let je na svobodě. A jejich majetky jim samozřejmě zůstanou. Ve své podstatě se nic nevyřeší. A pokud ano, tak podle předem připraveného scénáře - Lambert Krejší nevyšetřeno, Mrázek - nevyšetřeno, Radovan Krejčíř - vycestoval, Kožený - vycestoval, Pitr - vycestoval, kuvajtský princ - vycestoval...
A poslední zprava BIS hovoří o korupci v justici...

Aby toho nebylo málo, tak pro mladou generaci ještě zajistíme Branný zákon se všemi nezveřejněnými záludnostmi...
Mladá generace si neuvědomuje, že se okolo nich stahuje smyčka. Nedávno chtěli zkusit povinné penzijní připojištění...naštěstí se to nepovedlo. To byl navržený tunel století.
Náhubkový zákon...to byla opravdu bomba a stalo se něco..?

Tento týden jsem neprošel cenzurou administrátora a to jen proto, že neznal fakta Postupimi, Deklarace lidských práv a dokonce ani příčinu rozpoutání 2. světové války.

Vážení, vulgarity se promíjejí, urážky osobnosti veřejného života tolerují, jenom ne pravda.
Nemyslíte si, že nastává čas, kdy by mladá generace měla zvednout hlavu a podobně jako s mobilními operátory, zacvičit generální stávkou studentů ve školách s tím co se zde děje?
Lidé nad 45 roků - na ty se nelze spolehnout. Ty mají své jidášské groše, zaměstnanecké brebendy a ty nic nezajímá.
Radikalizace a sjednocení mladýchlidí pod nenásilnou formu systematického protestu i za cenu osobního obětování třeba pohodlí je jedinou cestou k dosažení nějakého výsledku. Nikdo z vládnoucí nomenklatury a to na všech stupních řízení dobrovolně nic neudělá.
Je to na vás mládeži a věřte - nejsem provokatér.
08. 09. 2011 | 22:14

tuhej-bej napsal(a):

Nebude to vsechno tak spatny jak se tu pise. Nevim sice do kolika let pan Hvizdala studoval, ale ve svoji sedmdesatce je prece jeste porad k necemu pouzitelny. Nektera povolani jsou k veku milosrdnejsi, nektera mene. Picasso prej v devadesatce jeste docela slusne maloval. Mohla by tedy cast lidi malovat a druha cast by se mohla venovat novinarine. Ostatni by se mohli venovat nejakym pokud mozno konickum spojujicim prijemne s uzitecnym. Chodit na houby, pestovat vcely. Dnes davali v Rudolfinu peknej kousek vod Dvoraka. Na fletnu tam hrala blondynka. Videt blondynku mezi tolika muzi v cernem je neobycejny umelecky zazitek. Napadlo mne ze by melo vice blondynek smerovat smerem k symfonicke hudbe, nebot tam mohou nalezt to prave zivotni naplneni. Blondynkam v symfonaku se nevyrovna ani zenska atletika a plazovy volejbal.
09. 09. 2011 | 00:55

mik napsal(a):

Prodluzovani odchodu do penze je nesmysl bohuzel se tak chovaji vsechny staty a CR si chce hrat 70 na mistra sveta,,lidi dnes nestuduji jen do 25 ale klidne do 30 nebo se flakaji nekolik let po skole jsou nezamestnani atd, a penzisti hlavne ti v kancelarich si drzi sva tepla mistecka..neznam nikoho s fyzicky pracujicich kdo by memel zajem treba v 55 odejit do penze ..Misto vojenske sluzby bych zavedl pro mlade povinne vycestovani do sveta s minimem finacnich prostredku ( za navrat by asi ale musela byt odmena) Taky pro stat pracovat treba 50 let je neadekvatni tomu co stat za to poskytne v prubehu te doby..mela by byt zakladni vymera statni penze na tu by melo stacit odpracovani treba 10 let a lidem kteri chteji odejit treba i v 50 do penze by to melo byt umozneno pokud by onen statni zaklad byl na urovni dnesni almuzny v nezamestnanosti tak by stat zase tolik nekrvacel ovsem penze i prispevek nezamestnanych by mel byt na takove vysi aby dovolil zit skromne ale zit a ne prezivat ..hodne by tak v nezamestnanosti pomohlo zjednoduseni vypovedi..mzda vyplacena kazdy tyden je na zapade beznou veci stejne jako oboustrane mozna 14 ti denni vypoved,,
09. 09. 2011 | 07:57

Bubeník napsal(a):

Hvíždala jako obvykle žvaní. Když ekonom F.Nepil v roce 1992 varoval, že pokud stát (Klaus a jeho boys) neodstátní i penzijní systém (penzijní úspory) bude majetek prodáván za pakatel, (což se stalo a děje stále), lidé ztratí stamiliardy na rozdílu cen a stát nebude mít na státní penze. Dnes jsme v tom stavu, který předpověděl Nepil před 20 lety!!!!A náprava? Především ne těmi, kdo vše zavinili. Kalousek,Nečas, hrábě atd.
09. 09. 2011 | 08:21

jika napsal(a):

Tak jak si papaláš žije bezpracně aniž by někdy dělal,tak mohl žít český člověk v pohodě i po oněch 20letech práce,kdyby tato země byla naše a prostředky k tvorbě zisku se nerozdali někomu,koho nikdo ani nezná,tím ,že se rozprodali vysoce ziskové podniky,(jmeniji třeba becher nebo prazdroj,ale ten byl spíš darován a ještě se musela platit arbitráž)tím jsme přišli nejenom o zisk ale taky o možnost jak se na stáří zajistit.to co je zde ziskové jde okamžitě do chřtánů nadnárodnímu kapitálu (sazka-to by byl důchodový fond)a to co je na pokraji krachu je nám předhazováno k zajištění klidného stáří(různé rusnokofondy,které nepokrývají ani inflaci).Ještě k tomu všemu se nadnárodní kapitál zajistil tak ,že co vzal do chapadel to předlužil,aby náhodou nepřišel o své koryto.jak jinak si vysvětlit skrachovaou předluženou firmu o kterou je takový zájem(sazka)to je ale náhoda.zřejmě se sešli kupci z řad gamblerů,kteří to kupují aby mohli do smrti hrát.jakákoliv fabrika,která zde vytěžila miliony a chtěla změnit místo činu odešla jako předlužený ,krachující subjekt,hodný politování-philips-hranice.jak zajímavé že skrachuje vždycky jenom část firmy.
Pokud bude existovat takto postavené hospodářství,není se třeba zabývat nějakýmy důchody.tečka
09. 09. 2011 | 10:05

před důchodem napsal(a):

Stát by na průběžné penze měl i při nepříznivější věkové skladbě obyvatel. Jen by tyto prostředky nesměl rozkrádat. ODS si z penzijního fondu "půjčila" stamilióny, které už nikdo neuvidí a další strany v tom budou pokračovat. Každej hraje, jak mu soupeř dovolí.
A pak ty důchody cikánům - tomu nerozumím. Ksindl, který se celý život fláká, pobírá dávky a společnosti přispívá pouze tím, že dělá bordel a ohrožuje lidi, kteří na něj makaj, a nakonec je mu důchod vyměřen z průměrné mzdy! Na rozdíl od např. pokladní nebo řidiče tramvaje, který každý den a celý život poctivě a nelehce maká a dostane důchod vyměřený ze své žebrácké mzdy!
09. 09. 2011 | 10:12

Šťoural napsal(a):

Pohlédnu-li do historie,život není o ničem jiném než rvačka o žvanec.Aby žvance bylo dosaženo,musí jedinec získat majetek.Aby získal majetek,musí získat moc.Viz Přemyslovci,církev, Schwanzerbergové a jiní šlechtici vyšlechtění vraždami soukmenovců,Hitler,Stalin,komunisti a jim podobní.Vyspělé země po roce 1970 dovolily vývoz kapitálu a výrobu s ním spojenou do Číny,Taiwanu,Indie a podobných zaostalých zemí,v nichž pracovní síla nemá hodnotu. Zde životní úroveň stoupá.Viz dříve zaostalá Čína(je nyní věřitelem USA),pak i zisky managerů a vlastníků korporací tam vytvořené a dopravené domů nebudou stačit na pokrytí důchodů domorodců nebo sociálních dávek i té v nezaměstnanosti.To jim vadit nebude,zisky nechají tam kde byly vytvořeny a odstěhují se na Bahamy,Sv. Kryštofa či jinam,pokud tam již nejsou.Občanství si koupí,pokud bude vůbec třeba.Ani nabídka jiných pracovních míst nebude.Kromě jiného po zkušenosti s náborem pracovních sil do firmy zde v Mindžapúru(Česko)konstatuji,že Mindžapúřané chtějí pracovní místa za kapitalistické peníze a komunisticko-socialistickou pracovní dobu a morálku.Taková místa nejsou.Jen ve státní správě.I tento nafukovací balonek musí jednou prasknout.Někdo je musí z daní živit.Nebude kdo.Nemohou však všichni podnikat.Je to nonsens. Tolik segmentů potřeb není,aby se v nich všichni etablovali.Proto tvrdím,že v blízké budoucnosti vypukne třetí světová válka.O ničem jiném ty dvě předchozí války nebyly.A tato bude strašná.Proto ochraňuj nás Bůh (aby měla podíl i církev), a soudruh Paroubek co způsobil se svojí ČSSD většinu pohromy u nás i tunelář Klaus za jeho privatizace.Do roku 1989 jsme byli v zemědělství soběstační.Dnes dovážíme svinstva.Průmysl tak moc zaostalý nebyl.I kdyby byl,bylo by lepší mít zaostalý než vůbec žádný-jak je tomu u nás dnes.Mindžapúr díky inteligentovi Havlovi a dalším lumpům, jež nám byl po roce 1992 čert dlužen, vyklidil zavedené trhy,jež rychle obsadili výrobci ze zemí našich nových přátel(zbrojní,textilní,obuvnický průmysl).Trh ještě nikde nic nevyřešil(blud Klause,že ano) a nevyřeší.Takže těm lidem(je jedno kde v jaké zemi Evropy)co potom nebudou mít nic do huby, nebude dělat problém jít do války.Za ten žvanec.Nebudou mít totiž co ztratit.Ano, někde jsem slyšel motto.Neukvapujme se s neřízenou revolucí.Začněme pomalu a s lidským přístupem.Nejdříve postřílejme všechny všiváky bankéře.Prvotní příčinu zla.Nazdar.
09. 09. 2011 | 11:37

JV napsal(a):

Hezký článek, dík. Bohužel naše podivná vláda zrovna zlegalizovala další diskriminalizaci - po DVOU měsících nezaměsntanosti, když odmítnete jít někam zametat chodník, tak vám sníží fin. pomoc v nezaměstnanosti. Neuvěřitelné.
11. 09. 2011 | 13:27

Anonymus napsal(a):

Šťoural: Tady je zásadní rozdí - dnešní "nedostatek" se týká pouze financí, fyzicky je všeho dostatek až přebytek. Žádná válka o zdroje logicky být nemůže, všeho je tolik, že nikdo neví co s tím a šlo by vyrobit víc. Problémy se týkají pouze financí, část lidí nemá dost peněz na to, aby si koupili co potřebují, zatímco jiní jich mají tolik, že (doslova) neví co s nimi. Jeden by rád koupil, druhý by rád vyrobil, ale peníze nejsou, takže ten kdo by rád koupil žije v nedostatku, protože nemá za co by si víc koupil, zatímco ten co by rád vyrobil krachuje, protože lidi nekupují...
13. 09. 2011 | 19:44

eva napsal(a):

dobrý den všem,
tak jsem hledala na internetu různé informace týkající se lidí, kteří nemohou najít zaměstnání nad 45 let, dostala jsem se sem a tak se ptám už kolikrát sama sebe, k čemu tady ještě vlastně jsem,hovořím plynně třemi jazyky, mám za sebou spoustu praxe na technických projektech, ale kdykoliv příjdu na pracovní pohovor, tak vše zvládnu dle jejich potřeb, třeba i více a neuvádím věk, tak si tito lidé stejně zjistí i podle praxe, kolik je mi let a napíší všeobecně, že byl vybrán vhodnější kandidát. Tak dobře, chápu jsou tu mladší lepší kandidáti a já se mohu snažit o práci, jak chci, tak prostě neseženu nic. Na jednu stranu krutě řeknu, tak k čemu tady vlastně dál. Nikdo mě nepotřebuje, kde mám brát peníze, které jsou jaksi k životu důležité a dovolila jsem si pořídit dítě, kterému je dnes 12 let. Na druhou stranu mohu kolem sebe pozorovat tzv. nepřizpůsobivé občany, jak se jim tady v pohodě žije, z čeho se platí tyto dávky, když já údajně nemám na nic nárok. Pracovala jsem přes 30 let a pošlou mě na hmotnou nouzi. Tak to ať mi dají raději nějakou injekci a pošlou k šípku. Tady si neváží vzdělaných a pracovitých lidí. Bohužel nejsem ten typ, co umí tak dobře krást, tak nemám asi šanci dál.............
12. 06. 2013 | 06:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy