Začarovaný kruh umění
Proč to na poli českého výtvarného umění pořád drhne? Odkud se berou problémy mezi galeristou, umělcem, kurátorem, sběratelem? Je kamenem úrazu jen nedostatek financí, nebo je pes zakopaný jinde?
Nepodlehnout špatné náladě
V sobotním vydání deníku Mladá fronta Dnes od ledna vycházejí příspěvky spisovatelů nahlížejících na to, co se stalo s naší dobou. Otázky kladené Mladou frontou zní: Zažíváme vážnou krizi? Proč mají lidé pocit, že se něco změnilo? Cítí se zklamaní? Svou odpovědí jsem 7. dubna přispěla i já. K všeobecně negativní náladě, která v tomto seriálu dosud převládá, jsem ale přispět nechtěla. Mám totiž dojem, že je to jinak.
Zimní slunovrat
Dřív, než se za vánoční náladou zavře voda docela, připomněla bych ještě plánované, avšak nepublikované číslo časopisu Reflex, v němž se měly objevit adventní povídky řady českých spisovatelů. Vánoční číslo nakonec ovládlo zcela jiné téma, bohužel. Jako poslední připomínku Vánoc 2011 ale jednu z krátkých povídek, tu mou, posílám čtenářům tohoto blogu. Taky proto, abych za nás, obyvatele jednoho pražského domu, vzpomněla na politováníhodnou událost, která se u nás v prosinci stala...
Vyšehradský advent hrůzy
Ne že bych na Vánocích nějak zvlášť ujížděla. Mám je ráda, po bouřlivém shánění dárků je chvíli klid, telefony zvoní méně často. A taky někdy ty koledy, blikání stromků, pečivo, při jehož výrobě mi obvykle zbude pouze limitovaná edice několika nedotknutelných kusů, které na stole musí vydržet do Tří králů, a tak. Jak říkám, normálka.
Cenzura umění?
Zní to skoro neuvěřitelně, že? Žijeme v roce 2011, v demokratické zemi, s pojmem cenzury uměleckých projevů si spojujeme buď tuzemsko v minulém století, nebo země na hony nám vzdálené. Jenže to je mýlka.
Vážení a milí čtenáři,
byla jsem oslovena, abych v kratších či delších odstupech, jak je libo, přispívala na blog Aktuálně.cz, což dnes tedy poprvé činím. Přemýšlela jsem dlouze, čím bych vás mohla zaujmout. A je-li vás vůbec dost.
O autorovi
Historička umění, nezávislá kurátorka a spisovatelka. Vystudovala bohemistiku a historii umění na Masarykově Univerzitě v Brně, dnes je doktorandkou Ústavu pro dějiny umění Univerzity Karlovy. V rámci projektu ARSkontakt uspořádala řadu výstavních projektů v Čechách i zahraničí, specializuje se především na současnou malbu. Od roku 2004 organizuje konfrontační výstavu spojenou s oceněním mladých umělců ARSkontakt. Je autorkou povídek, novely Montespaniáda (Větrné mlýny, 2006) a románu Vyhnání Gerty Schnirch (Host, 2009), za nějž v roce 2010 získala Cenu čtenářů Magnesia Litera. Žije v Brně a v Praze.
Oblíbené
www.katerina-tuckova.cz
www.arskontakt.org
www.hostbrno.cz
Aktuálně.cz