Děti to zajímá

06. 03. 2011 | 15:23
Přečteno 8681 krát
Není to žádná mediální „pecka“, asi to ani nebude zajímat moc lidí…

Napsal mi pan Zdeněk Brom, zdejší bloger a učitel, jehož jméno není mezi pedagogy neznámé: „Nechcete se zastavit v Litomyšli? Kolega tam pořádá setkání žáků, kteří se umístili na předních místech v soutěži o nejlepší školní časopis a webové stránky z celé republiky? Chceme jim říct něco o tom, jak se dělají ty „velké“ noviny, časopisy či internetové deníky.“

Proč ne, nakonec třeba mohu být i něčemu užitečný.

Koncem minulého týdne jsem se tedy vydal do Litomyšle (a upřímně přiznávám, že kdybych ve škole dával větší pozor a tušil, že jedna cesta - tedy z Prahy na východ Čech - trvá autem dvě a půl hodiny a já mám na celou akci všeho všudy hodin devět, možná bych si to rozmýšlel více. Či si udělal více času, šlo o dvoudenní setkání).

V půl jedenácté jsem dorazil do krásného města Litomyšl a - jaké překvapení pro dopravními kalamitami otřískaného Pražáka – zaparkoval přímo před Evropským školícím centrem, kde se vše konalo.Malá odbočka: centrum se nachází v úžasných prostorách bývalého renesančního pivovaru („Bedřich Smetana se narodil v Litomyšli, v rodině tamního sládka,“ říkala paní učitelka, pamatujete?) Budova dvakrát vyhořela, později byla barokně přestavěna a v roce 1994 – dle mého - velmi citlivě upravena při příležitosti prvního setkání středoevropských prezidentů, jejichž tradice trvá dodnes. Mimoto pravidelně hostí Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl a další velké společenské akce.Děti už se rozdělily do čtyř vórkšopů (čti workshop, zamlada jsme tomu říkali praktická cvičení čili „cvíka“). Jedny zkoušely psát zprávy či reportáže, jiné se učily něco o fotografiích a samy si reportážní snímek vyzkoušely i pořídit, další zpracovávaly grafickou podobu stránek na počítačích.

Připojil jsem se k panu Bromovi, který vedl dvouhodinový seminář s názvem Výrazové prostředky mediálního sdělení a kritické vnímání obsahu mediální informace: Práce s novinářskými žánry (žáci, tedy vítězné redakce sestávající vždy z několika dětí, postupně prošli všemi).

„K čemu slouží média?“ zeptal se pan Brom.

„K poskytování informací.“ „K zábavě.“ K reklamě.“ „K vydělávání peněz.“ Od školních dětí až překvapivě zajímavé odpovědi.

„Média slouží především k vydělávání peněz, vždy to mějte na paměti“ shrnul pan Brom.

„Ano, je to tak. Ale…,“ snažil jsem do debaty vnést i svůj úhel pohledu.Pan Brom to jako učitel s dětmi myslím hodně umí
Foto: Dalibor Dudek, jeden z pořadatelů setkání


„A teď zkuste napsat krátkou zprávu, komentář, reportáž. V čem se liší, co by mělo být v jedné a ve druhé zase ne? Má být ve zprávě názor autora?“ Přišlo mi, že to děti zajímalo. A bavilo. Prakticky všechny reagovaly velmi živě, zapojovaly rozum i své znalosti. Byly aktivní, chtěly vědět.

Po obědě (nejen podle dětí nejslabší místo celého setkání, zlaté školní družiny, ale tam zase nestojí oběd 150 korun, jak docela vtipně poznamenal jeden z učitelů :-) ještě necelou hodinu s další skupinou a pak už jsem musel zpátky. Večer mne čekala ještě nějaká práce.

No, jak říkám, žádná „velká zpráva“ to není. Ale pocit z toho byl docela dobrý. Tedy alespoň já jsem ho měl. Dávalo mi to smysl, tak jsem se chtěl podělit.

P.S. Soutěž redakcí školních časopisů a následné dvoudenní setkání některých z nich uspořádalo občanské sdružení Abeceda v rámci programu Čtenářské gramotnosti a projektového vyučování.

P.P.S. Dodatečně mi do mailu dorazily fotografie Renáty Janíkové ze sdružení Abeceda. Byla by škoda, kdybych je sem nedal.Zdeňka Broma a jeho seminář o žánrech už znovu představovat nemusímDo tajů novinářské fotografie zasvěcoval děti Jan Šilpoch, jeden z nejlepších na tomto poli v České republice (ejhle, někdejší kolega z Hospodářských novin, to potěší ;-)
Jak se noviny a časopisy "lámou", tedy zpracovávají graficky, vysvětlovala Bohumila Broumová ze Střední průmyslové školy grafické v Praze.A Petr Procházka (společně s Kateřinou Schwarzovou) zase dětem odhalovali triky, které používají reklamní agentury. Aby se jen tak snadno nenechaly nachytat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ovčan napsal(a):

Komu slouží novináři?
No přeci tomu kdo je platí!
Proto mají tak vzácně podobné názory na věci,o kterých si přemýšlející lidé vyměňují tak rozdílná hodnocení.
06. 03. 2011 | 15:40

Dočekal napsal(a):

Právě naopak, pane Stejskale! Tohle je totiž velice důležitá zpráva! A věřím, že nejen pro mne.

Dorůstá nám totiž mladá generace, která nejen že není zatížená minulostí, ale která už také přestává věřit všem těm krásným řečem současných politiků. Tito mladí lidé jsou totiž doma i ve společnosti dnes a denně konfrontováni se skutečností a dávají si to do souvislosti. A potom porovnávají. A že to vzájemné porovnání také umějí vyhodnotit, tak o tom nepochybuju ani chvilku.
A když pak mají ti mladí to štěstí, že je učí takový člověk, jakým je vámi vzpomínaný pan Zdeněk Brom, nevidím budoucnost této země až tak černě.
Teď už záleží jen na tom, kolik takových Zdeňků Bromů jako učitelů má to naše současné školství k dispozici.
Držím těm mladým i jejich učitelům všechny palce!
06. 03. 2011 | 15:45

JenTak napsal(a):

Pane Stejskale, nepodceňujte své čtenáře. Váš blog mi přijde smysluplnější než poslední blog pana Kopeckého, neboť nese nějakou informaci.
Prohlédl jsem si také vámi nabídnuté stránky "Abeceda" a tu "gramotnost". Hlavně mě zaujaly stránky té abecedy pro svoje nevšední grafické rozvržení. Tuhle jsem si říkal, jaká oficiální stránky bych dal jako vzor toho, jak stránky nemají vypadat. Tímto děkuji za tip a stránky http://www.abeceda-os.cz/ mi od teď slouží jako učební pomůcka.
06. 03. 2011 | 15:47

Tužka. napsal(a):

Tužka napíše,.. s omladinou se vždycky omládne,... a srovnává s vlastním mládím,... Dík, Tužka.
06. 03. 2011 | 15:50

stejskal napsal(a):

Pro mne též, pane Dočekale.

(a jsem rád, že už jsme zde dva ;-) To o panu Bromovi podepisuju (tedy alespoň na základě toho, co něm vím a jak jsem ho poznal), takových lidí není ve školství nikdy dost.

Libor Stejskal
06. 03. 2011 | 15:50

stejskal napsal(a):

Nepodceňuji, pane JenTak,

jinak bych sem tento blog nedal (či jej napsal úplně jinak :-)

Hezký den i Vám a paní Tužce.

Libor Stejskal
06. 03. 2011 | 15:51

Ládik!!! napsal(a):

Žádná nová generace nemůže žít bez vztahu k minulosti. Mnohé z dětí, o kterých se zde píše, jistě vyrůstají v domech a gruntech, které komunisti v padesátých letech ukradli původním majitelům. Doufám, že jim to sousedé řeknou - že nebudou bláhově věřit jen svým rodičům či Dočekalům.
06. 03. 2011 | 16:18

Zdeněk Brom napsal(a):

Dobrou zprávou je, že schopných učitelů je ve školství naštěstí ještě dost. Rozhodně nejsem sám a už vůbec ne nejlepší.

Panu Stejskalovi patří můj dík, protože jsme pro žáky mohli udělat důležitou věc - ukázat jim dva úhly pohledu na problematiku a oni sami na základě svých zkušeností, znalostí a pochopitelně naší argumentace si mohou vytvořit vlastní názor.

Vidět přes 60 žáků, kteří umí dělat svůj školní časopis a jejich vynikající učitele, kteří je při tom vedou, možná není velká zpráva, ale je to naděje.
06. 03. 2011 | 16:19

Jiří Havel napsal(a):

Krásná akce, blahopřeji!
Na úžasném zámku v Litomyšli jsem strávil především řadu úžasných koncertů. Fantastické místo!
Blahopřání též panu Bromovi!
06. 03. 2011 | 16:35

Dočekal napsal(a):

Pane učiteli Zdeňku Brome,

připojuju se tímto k zástupu gratulantů. To, co se povedlo Vám, je hodno následování.

Jinak jsem doufal, že se v diskusi pod tímto blogem neobjeví žádný primitiv. Doufal jsem marně, první se už přihlásil. Samozřejmě si přitom nezapomněl flusnout na člověka, o kterém neví zhola nic.
Nick Ládík!!! si zřejmě vůbec neuvědomuje, že právě na lidech jako je on stál celé ty dlouhé roky režim komunistický a už víc než dvacet let na nich stojí režim současný.
Co se dá dělat. Dnes už mne alespoň tito stateční anonymové nemůžou udávat. To, že si na mne občas virtuálně flusnou, beru jen jako nutné zlo.
06. 03. 2011 | 16:53

Zdeněk Brom napsal(a):

Jejda, díky :)

Je třeba ale upozornit na to, že jsem tam byl pouze jako host-lektor. Hlavní zásluha za pořádání akce patří sdruření Abeceda, jeho šéfovi Radkovi Sarközy, Daliboru Dudkovi a řadě dalších šikovných lidí ze sdružení
06. 03. 2011 | 16:57

m.v. napsal(a):

Konečně inspirativní článek.

Pane S. ještě jste měl ssebou vzít golgo, aby dětem vysvětlil, že být buzerantem je prostě cool.

Ale je dobře, že jte ho nevzal. Naše české bílé děti by mu asi zapáchaly.

Krásné lidské, všeobjímající mazání.

Zapínám stopky. Teď!
06. 03. 2011 | 16:58

michal napsal(a):

Mě vždycky fascinuje, když pražák (nejlépe novinář) vyjede mimo Prahu a nejbližší okolí a zjistí, že tam věci fungují jinak(-: Přičemž mimo tuto (superdotovanou) bublinu žije tak 80% lidí v ČR.
To jenom k tomu úvodu.

Jinak by nebylo od věci, kdyby média při zprávách z ČR věnovaly třeba 80% času dění mimo Prahu a její nejbližší okolí a 20% Praze. A ne naopak, jak je tomu dnes.
06. 03. 2011 | 17:08

Béda napsal(a):

p. Stejskal,

díky za dobrou zprávu. Lituji jediné. Že p. Brom nemůže učit mé dítě. Jak ho tak sleduji, nejen že to s dětma umí, ale je to chytrý muž.

P. Zdeňka jestli to bude číst, zdravím a přeji hodně dalších úspěchů a uspokojení v práci s dětma.
06. 03. 2011 | 17:15

Pepa z depa napsal(a):

Milý Ládik!!!, tak ti to přeci někdo nandal a 4. odboj a Pepa z depa je radostí bez sebe, že to byli děti a mladí lidé, kteří vynikajícím způsobem použili, teď dávej pozor Ládiku!!!, LOGIKU a ta se může zroditi jen v mozku, kteý umí používat vše včetně selského rozumu, VE VŠECH SOUVISLOSTECH. Ale pravdu máš i ty, minulost v tom je 100% zřetelná, hlavně ta bída v tom prvorepublikovém kapitalismu z toho trčí jako prostředník Topolánka. Protože pochopili, že PENÍZE SVĚTU VLÁDNOU BEZ OHLEDU NA ŽIVOTY TVŮRČÍCH JEDINCŮ A CELÝCH NÁRODŮ. To chce klid a trochu mírových let pro lidstvo a určitě se z toho dostaneme. Skoro Vám závidím pane Brome a pane Stejskale, že máte osobně možnost poznávat takovou mládež. A že si nevymýšlím je má zkušenost životní, když jsem přes 20 let POMÁHAL A CHRÁNIL a nejen mládež. Dále jsem potěšen příspěvky diskutujících i autora. Hezký konec neděle Všem přeje 4. odboj a Pepa z depa.
06. 03. 2011 | 17:20

stejskal napsal(a):

No, uznávám pane michale,

že jsem za těch šest let, co jsem byl v Litomyšli naposledy (prohlédnout si zámek, klášter, Portmoneum, podívat se do nedalekých Toulovcových jeskyní), už zapomněl, jak se před školícím centrem parkuje ;-) Ale mohu Vám říct, že na zpáteční cestě jsem chtěl zase po nějaké době pozdravit kamaráda, který vedl řadu let tamní radnici (a nevědel jsem, že ho při minulých volbách už nezvolili), a před ní se mi zaparkovat nepodařilo :-). Ale máte recht, my blbí Pražáci nikam nejezdíme a nevíme, co se za hranicemi této superdotované bubliny děje :-) I love people :-)

Hezký den i Vám

Libor Stejskal
06. 03. 2011 | 17:23

ZAM napsal(a):

Pane Stejskale,
opravdu jsem rád, že Vám mohu poděkovat za zprávu o činnosti jednoho našeho znamenitého učitele. Je to přesně to, co všichni potřebujeme, více informací a propagace činností ´obyčejných´ lidí, kteří biblicky řečeno jsou solí země. Média jsou plná senzací....vytrvale banální konstatování, přesto trvající situace. Za největší umění novináře považuji umění poutavě informovat o běžném životě. Umíte to i Vy.
06. 03. 2011 | 17:29

Otázkář napsal(a):

Takových akcí není nikdy dost. Poděkování patří Zdeňku Bromovi, Liboru Stejskalovi a všem, kteří se na ní podíleli. Diskuse je také povzbudivá až na pár individuí, která potřebuje škodit, kde se dá, ale to je daň za demokracii a svobodu internetu :) Hezký den
06. 03. 2011 | 17:41

grőssling napsal(a):

S radostí jsem si přečetl tento blog. Spoléhám na mladou generaci, která si bude bez předsudků vytvářet vlastní názor pomocí analýzy dat. Těch má, včetně techologií na jejich zpracování, na rozdíl od nás, čím dál víc.
Velká naděje. Těm co je dnes více jak 25 už nemají šanci, jsou kontaminováni.
06. 03. 2011 | 17:56

Elena napsal(a):

Dobrý večer milé obecenstvo!

Neviete si predstaviť aká som šťastna, konečné som sa dočkala naozajstného blogu.
Takéto Česko poznam z rospravania a fotiek, moich deti a rodiny , krásná krajina, talantovaná , nadherná, mudrá mladež, odbornici a šikovné učitelia , dobroserdečný, prijemný, pohostiný národ.
Krasné upravene mestečka, dedinky!

Moje dieťa nam dovezlo nádherné zažitky a fotky z mesta Žatec!

Ďakujem pánu Stejskalu a pánu Bromu,

želam si denne taký blog, o dobrom, pozitivnom a ľudech ktoré si robia odborné svoju prácu, vy česy mate toľko v rajine dobrého, mate čim sa pochvaliť do šireho sveta,

prosim si aspoň dené jeden taký blog!

S pozdravom všetkým dobrím ľudem!
06. 03. 2011 | 17:59

Luba napsal(a):

Mám takové podezření,
že to v té Litomyšli funguje. Myslím to tak, že lidé na tamní radnici jsou zároveň lidmi na svých místech, což u nás rozhodně není obvyklé.

A jak je vidět,
zón pozitivní deviace je v tomto krásném městě povícero.
06. 03. 2011 | 18:10

tak o co jde napsal(a):

Od roku 1948 byli vždy děti nejsnadnější objekt pro jakoukoliv akci, při níž nemuseli nic dělat. Sedět a poslouchat bylo vždy pro ně zajímavé. Takže tzn. učitele nepřeceňujte setkání. Když uděláte takový seminář pro dospěle s občerstvením, budete mít stejný úspěch. Stejskale, požádejte je o brigádu (zdarma jen za párek). Jinak, učitelé jsou pro produktivní občany k ničemu. E-larnigové internetové studium jejich počet výrazně sníží! Dítě si každý bude od počítače v domácnosti učit sám. A za desetinu nákladů na učitelé.
06. 03. 2011 | 18:13

Radek Sárközi napsal(a):

Děkuji panu Stejskalovi, že na naši akci přijel, lektoroval s kolegou Bromem a žákům přiblížil pravidla solidní novinařiny. A hlavně mu děkuji, že o workshopu pro redaktory školních časopisů napsal moc pěkný článek. Opravdu to není téma, kterému by věnovali novináři věnovali svou pozornost. Když jim nabízíme, aby o našich akcích pro žáky něco napsali, nikdy se neozvou, protože řeší "velké důležité kauzy"... Ale hlavu si tím nelámeme - pro nás je důležité, co říkali žáci. Např. že se jim nechce z Litomyšle domů, nebo se s námi na památku fotili (s kterým ze svých učitelů byste se fotili vy?). I jejich učitelům se akce moc líbila - těm také patří velký obdiv, protože dělat s dětmi časopis rozhodě nepatří k jejich povinnostem daným osnovami. Dělají to s nadšením, často zdarma a někdy se za to ocitnou na koberečku, když školní časopis zveřejní názor žáka, který se řediteli školy příliš nelíbí (tohle píšu z vlastní zkušenosti...). Akce byla skvělá proto, že do skvělého prostředí přijeli skvělí žáci, skvělí učitelé i skvělí lektoři :-) Kromě v článku zmíněného webu pro učitele děláme i web pro žáky: http://www.sotkoviny.cz
06. 03. 2011 | 18:32

Dočekal napsal(a):

tak o co jde:

Nejde o nic víc, než o získávání všeobecných znalostí.
Učitelé totiž v žádném případě nejsou ti, kteří mají za úkol naučit děti pouze číst, psát a počítat. Dobří učitelé ty děti učí nejen chápat danou látku, ale učí je také samostatnému myšlení. Skutečně dobrý učitel žádá po svých žácích, aby se tito nebáli zeptat se v případě, že něčemu nerozumějí.
Je sice fakt, že někteří učitelé (hlavně ti mladí) si svoji práci ulehčují tím, že odkazují žáky na počítač. S tímto já nemohu souhlasit v žádném případě. Počítač, i ten nejmodernější, ještě nikomu nic nevysvětlil.
Právě proto se snažím u svých vnuků práci těch PC učitelů suplovat po staru. Zatím se mi to naštěstí daří.

Sice nerad, ale přece jen si neodpustím jednu poznámku. Jedinec, který doporučuje vyučování podle počítače a přitom do svého diskusního příspěvku nasází hned několik hrubic najednou, je pro mne už ze zásady nedůvěryhodný.
06. 03. 2011 | 18:41

Tenco napsal(a):

Zdeněk Brom

Média jsou k tomu, aby posilovala ve veřejnosti pocit odevzdanosti a naivity.

Já například zaznamenal jsem v poslední době, že snad žádné médium /:)))/ nezamýšlelo se nad tím, jak je možné,že podle volnotržních mágů - tedy v konkrétním aktuálním vyjádření - kolektuvu tvůrců " Zázračné Standartní Metody Inženýra Kalouska" /zkr. SZMIK - lidově "šmik"/ , tedy že podle těchto puristů, co se týče sbližování daňových sazeb /např. DPH/ , má zůstati DPH v případě finančního sektoru nulová.

Což je velmi zajímavé. Uvážíme-li např. , že člověk, který schrastí kapitál, postaví si živnost, zaměstná lidi, nakoupí mouku, kvásek...a pak konečně upeče chleba - ten slouží mimochodem k tomu, aby lidi neumřeli hlady - tedy tento člověk, respektive jeho výrobek je - a bude ještě více, regulován DPH, avšak jiný člověk, který pomocí kouzel a triků s jedničkami a nulami v databázích počítačů vykouzlí to, že se tomu prvnímu zdraží mouka a kvásek, potažmo energie plus snad to, že jemu se na kontě objeví ještě více jedniček a nul - tak tedy tento člověk , respektive jeho bohulibá činnost režimu DPH nepodléhají.
Zvláštní je i to, že ten první člověk, daněný 20 % DPH - pokud je ve výrobě a prodeji chleba úspěšný, často tomu prvnímu, neplatícímu DPH vůbec, jeho činnost dotuje.

Ale tímdle asi o víkendech dětem hlavy nepletete, že ?

Nedivím se.

Mohly by totiž začít zlobit.

:)))))
06. 03. 2011 | 18:45

m.v. napsal(a):

Kam ten svět spěje?

Už není spolehnutí ani na pana S. Vsadil jsem se o bednu šampusů (6), že budu smáznut do 10min. a nic.

Děkuji za zkažený víkend!!!

Kam jenom ten svět spěje?
06. 03. 2011 | 18:51

ZAM napsal(a):

A zase další politický fanda tady zlobí jako nezvedené dítě. ☺
A co k věci, Tenco hnoji??
06. 03. 2011 | 18:52

Ovčan napsal(a):

Závidím zdejším debatujícím jejich optimismus.Mám ale obavu,že ty dnešní nadšené děti,až možná vystudují žurnalistiku a začnou pracovat v nějakém masmédiu,tak "pragmaticky" pochopí jaká je realita,až jim šéfredaktor párkrát hodí reportáž na hlavu s upozorněním,že takle by to nešlo.A pokud budou mít i nějaký ten dluh za placená studia,rychle jim dojde ono staré známé "Koho chleba jíš,toho píseň zpívej."
06. 03. 2011 | 18:54

Míval napsal(a):

Tenco: No, řekl bych, že za kvalitu médií pan Brom zrovna nemůže. Nicméně z jeho blogů soudím, že se on a jemu podobní snaží vést děti ke kritickému myšlení, což je proces, který by přes svou složitost snad mohl v nové generaci přinést určitou změnu. Zlomit to přes koleno bohužel nelze.
06. 03. 2011 | 18:57

Lila napsal(a):

Luba

Vaše podezření má racionální jádro. Litomyšl je odborníky považovaná za nejlépe spravované město v ČR 90. let dvacátého století a Miroslav Brýdl, který stál v jejím čele 12 let, je označován za nejschopnějšího a nejúspěšnějšího českého starostu. Faktem je, že se jeho týmu podařil neuvěřitelný kousek - do města přitáhli téměř celou architektonickou špičku. M. Brýdl se mj. i hodně angažoval ve Sdružení historických sídel ČMS.

Domnívám se, že kdybychom dostali do vlády a na rozhodující pozice tak osvícené a schopné osobnosti, jako je již zmíněný M. Brýdl, nebo byl prvorepublikový starosta Hradce Králové dr. Ulrich, že bychom dnes byli jinde a netrápily by nás rozkradené veřejné rozpočty.
Ale zaplaťbůh alespoň za kantory, jako je pan Brom, kteří učí děti myslet.
06. 03. 2011 | 19:42

Tanna napsal(a):

Je hezké, že někdo píše na blogu i o něčem pozitivním. Korupce, daně a skandály už mne deprimují...
06. 03. 2011 | 19:45

Zrzka, co bývala drzá napsal(a):

Čím více takových "nezajímavých" akcí, tím lépe. :o)
06. 03. 2011 | 20:21

Johanna napsal(a):

Pane Stejskale, tleskám! Konečně máte možnost vidět, že nejsem zaujatá proti Vám... Nepřerušujte mě-prosím! (Vím, že jste si to říkal). Litomyšl je jedno z nejkrásnějších českých městeček (nebýt těch ohyzdných bytovkových krabic normalizační architektury nad městem; toť však v malebné Telči také jest.)
a možná Vám neuniklo, že tam bylo r.1994 setkání sedmi evropských prezidentů.
Spojení z Prahy do Litomyšle může být autem i kratší,
ale romantičtější je to vlakem do Třebové to České a autobusem,
nebo do Chocně a lokálečkou přes Kujebov (Vysoké Mýto). Budete mít možnost vidět, kudy měla vést nikdy již neuskutečněná trať z Litomyšle do Svitav.
Není divem, že jste na Smetanově náměstí zaparkoval. Nebyl jste totiž v Praze. Jistě Vám ani nikdo nic neukradl.
A kde jste se stravoval (strávil?)- ve Slunci či v Modré hvězdě?
Doporučuji Vám přijet někdy v sobotu na poledne, ubytovat se, poobědvat a večer podniknout turné po hospůdkách. Nejde o znamenité pivo, ale o ten starý dobrý český pokec...
Děláte mi radost, chlapče ...
06. 03. 2011 | 20:23

mia napsal(a):

Díky za příjemnou nedělní pozitivní zprávu, pro mne o to zajímavější že z Litomyšle, to město znám jako svoje boty :-) Východní Čechy jsou oproti Praze klidnější, neuspěchané,usměvavé... Mám to tam ráda. Takže díky ještě jednou,i Lile za nové informace.
A všem těm učitelům my rodiče móc fandíme a doufáme,že i naše děti budou mít to štěstí... Tak hezký zbytek večera
06. 03. 2011 | 20:40

Ládik!!! napsal(a):

Dočekale,
říká se "podle sebe soudím tebe". Slova "flusnout" a "udávat" nejsou moje parketa. Dočekale, to, co jsem napsal, myslím vážně, mám s tím životní zkušenost. Jmenuji se Ladislav Strakoš. Ty jsi hnusák a kdykoliv ti to řeknu osobně do xichtu.
06. 03. 2011 | 20:48

kverulant112011 napsal(a):

no do háje,

jak jsem četl článek, tak jsem si říkal, že to je hodně pozitivní a tak to okomentuju, ale koukám, že jsem asi tak sedmdesátý čtvrtý v tomhle postoji :-) :-)

tak přidám jen zkušenost sedmiletého učitelování: dělat něco s dětmi/pro děti - nejlíp ve škole - považuju za jednu z mála činností, co v životě mají opravdu smysl. Tak jen takhle, p. Brome a podobní: fandím a smekám, pane Stejskale: díky!
06. 03. 2011 | 21:05

Johanna napsal(a):

Ten Stejskal proti mně něco má ...
The Stejskal has something against me.
O Stejskal tem algo contra mim.
Le Stejskal a quelque chose contre moi.
Den Stejskal har något emot mig.
Stejskal есть что-то против меня.
Ten Stejskal proti mne niečo má.
06. 03. 2011 | 22:27

ZAM napsal(a):

I na ten nejkrásnější obraz serou mouchy.
06. 03. 2011 | 22:45

Elena napsal(a):

Dobrou noc ZAM,

nemozem sa rehotat , lebo nasi uz vsetci spia, tak potychu sa sa rehocem.

Ahoj
06. 03. 2011 | 23:11

Baba napsal(a):

Městskému člověku se vybaví renesanční komíny, psaníčko každé jiné a divadelní sál. Kolik je jich rozeseto po Čechách, nemám představu.
06. 03. 2011 | 23:27

ZAM napsal(a):

Elena:
Dobrou noc!
https://www.youtube.com/watch?v=jALt1OSf2g4
06. 03. 2011 | 23:48

Anita napsal(a):

tak o co jde
Učitel, přirozená autorita je a bude vždycky i v tom nejpřetechnizovanějším světě jeden z nejdůležitějších lidí pro dítě. Ano může se ledasco naučit formou E-larnigového internetového studia, naštěstí škola není nalévárna vědomostí, ale dítě se zde učí daleko jiným dovednostem např. mimo jiné získává zkušenost života v kolektivu a tím i spolupracovat,vzájemně se tolerovat, podílet se společně na řešení situací, atd.
Milý tak o co jde, můžete mi nastínit, kdo by na ty děti dohlížel, kdo by je vedl a podněcoval v jejich zájmu při jejich výuce přes PC ?
je to stejně utopické a praštěné, jako kdyby lidé nepotřebovali lékaře, nastudováním na internetu by si klidně kuchli i slepé střevo :))

Zdeněk Brom
Patří vám poděkování, že patříte k těm lepším Učitelům, tedy s velkým "Pe" a "U", kteří chtějí nejen pro své žáky udělat něco navíc, co je přirozeně obohacuje. Také za to, že jste přizval pana Stejskala, který přichystal tento pěkný blog.Tedy i jemu dík. Konečně nějaké odlehčení od politické skepce k optimističtější prognoze, jaké hezké probuzení z letargie.
07. 03. 2011 | 00:29

im napsal(a):

Nadějných zpráv o smysluplné činnosti ve prospěch dětí je pořád ještě málo, proto potěší dvojnásob. Tady to je P. Klán s blogy o středoškolské odborné činnosti v mezinárodním měřítku, a výstižné blogy Z. Broma o slastech a strastech každodenní kantořiny.

Dnešní blog páně Stejskalův je radost číst i potěšit se obrázky, pochválit výborný nápad, zvídavé děti, kantory i lektory, přiblížit činnost pozoruhodného občanského sdružení Abeceda. A pochválit konečně jednou dobře investované evropské peníze!

Myslím, že čtenářský ohlas ukazuje, že tahle oblast zajímá ne málo lidí. :-)

Možná by prof. Hořejší mohl taky napsat blog o tom, jak vydupal/i "akademickou školku" pro děti zaměstnanců.
07. 03. 2011 | 00:31

Holubář napsal(a):

Pane Stejskale,
mediální pecka to sice není, ale dobré to je. Měl jsem asi před deseti lety možnost přednášet něco podobného dva roky na jedné zapadlé univerzitě (tedy nebylo to přesně totéž, ale bylo to z oboru) a viděl jsem jaká ve vztahu k médiím panuje negramotnost.
Vidím ve vašem blogu jedinou vadu na kráse, a to ty vlaječky EU na fotografiích. Ty já jsem tam neměl! Ale vy nejste autorem obrázků, to vás omlouvá.
:-)
07. 03. 2011 | 05:38

domorodec napsal(a):

Litomyšl je pěkné město, nesetřené středověké charisma, pěkné okolí, ale právě ta auta ji škodí a hyzdí. Náměstí přes den napěchované plechovými krabicemi, že člověk, který prochází se musí pořád jen prodírat mězi karoseriemi a pak krásné renesanční podloubí, ale to zřejmě slouží hlavně vietnamským trhovcům, aby zde mohli mít narovnané své krámy, o které člověk musí akorát pořád brkat a přelézat a stejně by je nikdy nekoupil. Obchody s normálním zbožím však vytlačeny astronomickými nájmy , které zvláštně mohou platit jen ti Asiati.Malé krámky , kde se dalo vše koupit když šel čloívěk do města nahrazeny tržnicemi a pro nákupy nutno autem do supermarketů. Chudáci důchodci , kteří již nemohou řídit. Romantické kouzlo setřeno a domorodec může jen nostalgicky vzpomínat na doby dávno minulé a Pražák zas ocení jen to, že mohl dobře zaparkovat. Domorodec však krituzuje, že všechny plácky a trávníčky již zabetonovány pro naše plechové mazlíčky. Litomyšl přestala být městem pro lidi a je hlavně pro turisty a plechové mazlíčky.
07. 03. 2011 | 09:28

Dáša napsal(a):

Možná není daleká budoucnost, kdy v Litomyšli najdeme vedle ulic Jiráskovy, Smetanovy, Rettigové, také ulici Bromovu a Stejskalovu.
07. 03. 2011 | 13:03

stejskal napsal(a):

Nestrašte, paní Dášo, já tedy ulici v žádném případě nechci ;-);-) ;-)
(mimochodem v této zemi se smějí pojmenovávát ulice jen po lidech, kteří už to mají za sebou ;-)

Hezký den. A děkuju :-)

Libor Stejskal
07. 03. 2011 | 13:22

Dáša napsal(a):

stejskal
Já bych se taky s ulicí nespokojila. Něco člověk znamená, až po něm pojmenují třeba akvadukt nebo letiště. Zdraví Dáša.
07. 03. 2011 | 14:00

Radek Sárközi napsal(a):

Na náměstí v Litomyšli je skvělá čokoládovna, kde vyrábějí domácí pralinky: http://www.ceskepralinky.cz/
07. 03. 2011 | 15:34

domorodec napsal(a):

Radek Sárközi

v Litomyšli je nejlepší plovárna na celém světě, ještě si udržela styl rozmarného léta. Doporučuji.
07. 03. 2011 | 17:16

Michal Macek napsal(a):

mz sme si taky vydavali na zakladce casak s nazvem Kondor (6,7,8 trida) meli sme takovejk klub jako rychly sipy s nazvem kondor (4chlapci+ 1 divka) a krom jineho sme vydavali casak - byly tam tridni a skolni zpravy,recenze filmu,kvizy,krizovky a detektivka na pokracovani se stylu sherlocka holmese.
pecka je ze sme par vydani zakopali spolu s nasi ustavovaci listinou a dosud to a tom miste lezi (uz 20let) mel sem uz parkrat chut to jit vzkopat ale mel bzch predtim dat asi dohromady celou partu :D
07. 03. 2011 | 19:28

Dalibor Dudek napsal(a):

Tedy nejen, že mne spolu s dětmi bavilo v Litomyšli něco vytvářet, ještě mne teď baví pročítat se komentáři k textu, který není mediální peckou... Stejně je zajímavé, kolik lidí zaujme nekonfliktní, neagresívní informace :-)
07. 03. 2011 | 23:00

Dáša napsal(a):

Ještě taková opakovaná osobní zkušenost. Nic lepšího nemůže učitel pro žáka udělat, než zavést ho do bludiště. To je pak na celý život.
08. 03. 2011 | 13:30

Radek Sárközi napsal(a):

Další fotografie z workshopu jsou k vidění zde: http://abeceda-foto.rajce.idnes.cz/Workshop_pro_redakce_skolnich_casopisu_-_CG_a_medialni_vychova_-_2._az_4._3._2011/
11. 03. 2011 | 00:00

im napsal(a):

Díky za další pěkné momentky, řeknou víc, než mnoho slov. Je vidět, že se dobře bavili jak menší, tak velcí. "Naše" dvojka Brom/Stejskal vypadala jako skvělý tandem.

Líbily se mi moc momentky z dílny na čerstvém vzduchu, ta fotečka soustředěného malého kluka skrčeného u paty ohromného starého stromu. Jinak je zajímavé, že holčičí a dívčí živel je na obrázcích, a zřejmě i na workshopu, v přesile, přímo srší energií. :-)
12. 03. 2011 | 23:43

.Ivan Hochmann napsal(a):

Záslužná akce pánové.

Mladí potřebují takové "informace" jako koza drbání.
Jenže:
Je to sysifofská práce a ne vždy dojde ocenění a hlavně konečného efektu.
Jde také o poznatky,které si odnese z podobných akcí sám lektor,či místní šamani.
Představoval jsem si Učitelského poněkud mladšího.Mystifikátor....
Jeho fotka z curiculua blogů je asi z doby jeho studií.
Vidím-li nyni onoho bělovlasého přitloustlého skřeta v posici Velkého Guru, je mi jasno odkud se berou jeho revoluční výlevy.

Je dobré se poučit na reflexích čistých duší mladé generace.Mnohdy je to zrcadlo,které dá nahlédnout do těch nejvzdálenějších stinných koutů naší zapšklé mysli.

Vždy,když vidím a slyším aktéry podobných sešlostí,ptám se zdali je slunce v duši opravdu záměrem.
V dnešní době kydání mamonu na jednu hromadu se zdá až neskutečné,když se zjeví editor,publicista,novinář,učitel a bůhví jaká manipulační mediální akvisice a projeví smysl pro SDÍLENÍ vědomostí nad rámec normálu.
Už se nedivím,že mnou opovrhovaná "sociální síť" je pro mladé takovým magnetem.

Jsem prostě stár a některé věci mě už do hlavy nevejdou.Zvláště ty,které mají za cíl nadstandartní nalévání informací všeho druhu za účelem debaty,konfrontace,diskusních panelů s předem stanoveným námětem,majícím za cíl "objasňovat nejasné a cíleně zamlžené skutečnosti" našeho života vezdejšího.
Považuji to za zbytečný výdej vlastní energie.
Vycházeje z poznatku a vlastního motta: "komu není Zhůry dáno - v apatyce nekoupí",tvrdím,že si velice vážím lidí,kteří věnují svůj čas nezištným skutkům dobra.

Jedno zvlhlé semínko v úhoru šedivého průměru stojí za námahu.

Rozumím vám panové,i když se potutelně šklebím a kroutím hlavou nad vašimi aktivitami a smyslem životních snah.
Ale jak říkám neberte mě vážně.
Vždy jsem se ve svém hodnocení dopouštěl pochybení,kvalifikujíce okolní svět dle vlastních norem a kritérií.Proto také nejsem schopen diskuze všeho druhu,sdílení pocitů a emocí na Facebooku,a tak dále.
Mnohdy jsem ale dospěl ku kvalitativně ověřenému poznatku,že smysl podobného konání se s cíleným úmyslem na hony míjí.

Jen si to nechceme přiznat.Museli bychom se zamyslet nad vlastním úsudkem a tím i nad smyslem vlastního života.

Přeji vám přátelé,aby vám TO vydrželo.Ivan.
17. 03. 2011 | 16:05

stejskal napsal(a):

Díky, pane Hochmanne. Libor Stejskal
17. 03. 2011 | 23:24

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová napsal(a):

Litomyšli tleskám dlouze - přivádět děti k novinařině, prezentaci, webům, k tomu říkat názory, a psát je, a tvořit - toť v dnešní době věc NESKUTEČNĚ záslužná, potřebná..a našla bych dalších deset přívlastků. A že se o tyto akci zajímají i "velká" média, o to spíš. Dorost není jen sportovní, ale i intelektuální, a je třeba jej pěstovat jako oko v hlavě. Tuto společnost posudnou dopředu jen lidé, kteří myslí - a už aby to bylo, monitorujíc dnešní současnost. Fandím lidem typu pana Broma, a pokud by někdy chtěl oživit svou akci s omladinou o téma "právo, jak ho neznáte", jsem k dispozici a ve vztahu k Litomyšli za rohem... Kontakty na mne jsou přes zdejší blog... Blogerka Jana
20. 03. 2011 | 12:32

Radek Sárközi napsal(a):

Redaktoři školních časopisů si v Litomyšli vyzkoušeli práci profesionálních novinářů: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-soutez-casopisy/workshop-mv-tiskovka
23. 03. 2011 | 23:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy